UIT DEN OMTREK BEV VE Kabouter Flip en zijn vriendje Wip DIJKSTRA'S METAALWAREN- en VERLICHTINGSORNAMENTENFABRIEK STAD DE ONBEKENDE in de kapel DONDERDAG 26 OCTOBER 1939 ADVIESCOMMISSIE VOOR SOCIALE ZAKEN De discussie daarover in den raad Ontspanning militairen Tijdelijke afsluiting van een weg IJMUIDEN Nova Vivo IJmuider Reddingsbrigade R. K. VROUWENBOND Voor Jan Soldaat BLOEMEND AAL HEEMSTEDE HILLEGOM ZANDVOORT De modellen van ons fabrikaat QPAARNF vindt U in de TOONZALEN voor elk vertrek en voor iedere beurs kunt U slagen Spaarbankboekje vervalscht Brandstichting RIJKSVISCHAFSLAG BURGERLIJKE STAND Julia de Gruyter lie huldiging Haringvisscherij in oorlogstijd Treilers maken record besommingen De amokpartij HARINGVANGSTEN DOOR A. HRUSCHKA In de ledenvergadering van de afdeeling Beverwijk I van de R.K. Staatsparty heeft de voorzitter, de heer J. Th. van Lent, in een korte inleiding enkele vragen behandeld, welke gerezen waren naar aanleiding van de bespre kingen in de laatót gehouden raadsvergadering over de samenstelling van de adviescommissies voor sociale zaken, maar in het bijzonder over de algemeen onderhoudscommissie. Men zal zich herinneren, dat de „éénmans- fracties''. de heeren Rijkens en Visser in scherpen vorm hun misnoegen uitten over de samenstelling van deze commissie- zy werden door den raadsvoorzitter en ook door onze frac tie behoorlyk van antwoord gediend. De heer v. Lent achtte het nuttig enkele hieromtrent gerezen vragen te behandelen. Hij Wees er daarbij op, dat het terrein van de onderhavige commissie bij uitstek moeilijk is en hoe gemakkelijk de sfeer, waarin gewerkt moet worden, bedorven wordt. Als dan in den raad gezegd wordt „dat er rond deze commissie heel wat klachten zijn", dat „het schijnt, of er op gewerkt wordt de burgery zoo weinig mogeiyk ter wille te zijn" en dat men „den indruk krijgt, dat alleen par- tygenooten en de wethouders in aanmerking kwamen", dan moet de verkeerde stemming ten opzichte van de behandeling van sociale zaken wel toenemen. En dan is de vraag op haar plaats: moet men op sociale zaken ais richtsnoer nemen den geest van de wet of wel den geest aan den letter opofferen? Naar spr.'s meening is dit het antwoord: de regeling heeft ten doel te helpen in den nood! Dat is de geest van de wet, helpen en nood le nigen. By de toepassing vrage men zich dan ook af: hoeveel kan ik voor u doen zonder de wet te overtreden en niet: met hoe weinig kan ik volstaan. Op de tweede vraag: gevoelt men genoeg voor de volksnooden om den regel te volgen: het be stuur is er om het volk en niet het volk voor 't bestuur, antwoordde de heer van Lent, dat 't vanzelf spreekt, dat nood ontstemt. En als dan een weigering komt is het te begrijpen, dat de werkman, die zyn uitspraken niet altyd in flu weel kleedt, die ontstemming al is het niet geheel correct wel eens doet blijken. Maar dan moet het parool zyn: begrijpen en vergeven. De vraag rijst dan verder, of er medewerking is onder de gesteunden dan wel of zij door hun optreden de toepassing van de wet bemoeilijken. In dit opzicht zou het zóó moeten zyn, dat men niet meer vroeg dan wat recht is; dat men meehelpt en meewerkt om de moeilijkheden op te lossen: dat men hetgeen men ontvangt op behooriyke manier gebruikt, want wat men ten onrechte ontvangt of wat men door slordigheid verloren doet gaan, ontsteelt men aan het volk, aan de armen. En op dit punt, aldus de heer v. Lent, schijnt er door onkunde en schuldige onhandigheid nogal veel gezondigd te worden. Tenslotte wees de voorzitter op den regel om by critiek meteen de verbetering aan te wijzen. Dan grieft men anderen niet en het algemeen belang wordt er door gebaat. Maar.... meer malen ziet men critiek zonder opbouw en vragen, die niet kunnen ingewilligd worden, aangewend als propaganda voor een of andere partij. „Zout op zoo'n beest" is 't eenige middel er tegen! voor een mooi kruisbeeld, waar wij toch ons geheéle leven tegen aankyken. Het kunstvoorwerp, zoo besloot spr., zij in uw kamer de bloem, die u opheft en beter maakt. De perscommissie van het Centraal Comité deelt ons het volgende mede: In aansluiting op ons vorig bericht wordt be kend gemaakt dat de diverse districtsvoorlich- tingsbureaux, welke de vooruitgeschoven posten zyn van het C. C. reeds zittingdagen houden. Burgers en vereenigingen, die zich op één of andere wijze voor de militairen beschikbaar willen stellen, gelieven zich tot deze bureau's te wenden. Voor zaken van algemeenen aard, wende men zich tot den secretaris van het C. C., den heer Bakker, Kennemerlaan 66, IJmuiden. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat de wykerstraatweg te Velsen, van de Corvers- laan tot den Spoorwegovergang, van Maandag, 30 October a.s., af tot nader order, dageiyks van des voormiddags 7 tot des namiddags 6 uur, voor het doorgaand verkeer met ry- en voer tuigen zal zyn afgesloten. Op 2 en 3 December zal het St. Nicolaas- comité weer feestmiddagen organiseeren voor de kinderen der leden. Een beroep op den finan- cieelen steun der leden werd gedaan. De aandacht werd gevraagd voor het Kath. kampwerk, waarvoor men zich voor deelname aan kan melden bij het bestuur der afdeeling Met eenige toepasselijke woorden werd daarna de nieuwe geestelijke adviseur, Kape laan R. G. Oud, door den voorzitter ge ïnstalleerd. In de bestuursvacature, ontstaan door 'net bedanken van den heer S. J. Smit, werd ge kozen de heer C. P. Esseling. Warme dankwoorden volgden. Kapelaan H. J. Kooyman hield vervolgens een inleidingsrede over „Het lied van den ar beid en de vergoddelijking daarvan byv. in Duitschland en Rusland. wy moeten den arbeid beschouwen als een verheerlijking Gods. Vervolgens schetste spreker den arbeid der gemeenschap en hoe door onderlinge samen werking groote welvaart is te bereiken. Dan besprak spr. de mechanisatie, de werk loosheid, het gildewezen en het kapitalisme, den de talryke aanwezigen door een hartelijk Met een dankwoord aan den inleider stem den de talryke aanwezigen door een hartelijk applaus in. De R. K. Esperantistenvereeniging „Nova Vivo" organiseert Zondag 29 October as. ter gelegenheid van haar eerste lustrum, een ge- zelligen avond in het patronaatsgebouw te iJmuiden-O. De afd. „Tooneel" zal een tooneel- stukje in 2 bedrijven opvoeren. Naast een Mannenkwartet zullen ook nog enkele anderen hun medewerking verleenen om dezen feest avond te doen slagen. Zoo mogeiyk in den loop der volgende week wordt een aanvang gemaakt met den nieuwen cursus in E. H. B. O. Zy' die hieraan willen deelnemen worden ver zocht zich ten spoedigste te willen opgeven aan een der onderstaande adressen: A. P. Bakker, Cronjéstr. 7, IJmuiden; M. W. Hellemons, Da' Costalaan 6, Driehuis. De afdeeling Beverwijk van den R. K. Vrou wenbond hield een ledenvergadering in het K. S. A.-gebouw onder voorzitterschap van mevT. Habersv. d. Linde. Aan de vergadering ging een kort lof in de kapel van het St. Jozef rustoord vooraf. Met betrekking tot de voorgenomen excursie naar Albert Heyn's fabrieken vestigde de pre sidente er de aandacht op, dat dergelijke ex cursies buiten de vereeniging staan. Mevr. Vermeulen liet een krachtige aanspo ring hooren om te breien voor de armen van St. Francisca Romana. Ook de geestelijke ad viseur, kapelaan van Ginkel, beval deze actie in aller belangstelling aan. Dit is nu eens een echte actie van den Vrouwenbond, een verhe ven werk van naastenliefde, waaraan slechts enkele verloren oogenblikken ten koste behoe ven te worden gelegd. De wol voor dit doel werd tijdens de pauze gedistribueerd. De animo onder de talryke da mes was zeer groot, zoodat de aanwezige voor raad wol te vroeg was uitgeput. Doch de aan vulling zou niet op zich laten wachten. Na de pauze hield kapelaan van Ginkel een mooie lezing over religieuze kunst in het huis gezin, waarin hy den leden voorhield, hoe de schoonheid van de ware kunst ons opheft en beter maakt. In het huisgezin kunnen wy de kunst toepassen in het uitspreken van de prachtige gebeden, zooals het Onze Vader en Wees Gegroet, in zang en muziek en in de religieuze afbeeldingen om ons heen. Zoo dik- wyls zyn de beelden, welke men in de huizen aantreft, monstergedrochten. Waarom geeft men veel geld uit voor mooie meubels en niet I n den strijd tegen het communisme is sociale rechtvaardigheid het sterk ste wapen Gisteravond voerde de R. K. tooneelvereeni- ging K. Z. O. S. in het patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost gratis voor de militairen op het bekende en reeds eerder opgevoerde blijspel ,,'n Wespennest". De vele komische verwikke lingen, waaraan dit vlot tooneelstuk rijk is, wekten menigmaal den lachtlust op van de vele militairen die deze opvoering hebben byge- woond. De voorzitter van K. Z. O. S., de heer M. B. Osendarp, heette allen welkom en deelde in zijn openingswoord mede, dat op 19 November een cabaretavond georganiseerd wordt door het Vaandelcomité van K. Z. O. S„ waarbij mili tairen voor halve pryzen toegang hebben. Aanbesteding Door het gemeentebestuur van Bloemendaal werd ten raadhuize in het openbaar aanbesteed het ophalen en verwyde- ren van asch, tuin- en huishoudafval van 1 Ja nuari 1940 tot en met 31 December 1944. Ingeschreven werd als volgt (per perceel en per maand) G. Huykens, Haarlem 0.56; Barnhoorn van Son, Aerdenhout 0.47; G. T. Kroon Jr., Bloemendaal 0.45; G. Hulsebosch, Bloemen daal 0.44; P. J. Maas, Bloemendaal 0.43; Barnhoorn van Son 1) 042; s. de Vries, Bloemendaal 0.40; C. Bolsenbroek, Bloemen daal 0.38 jj; G. A. Veldhuijzen, Bloemendaal 0.30. De gunning is aangehouden. 1) Met bepaling dat de prijs verhoogd zal worden bij stijging der benzineprijzen. Vergadering Katholieke Volksbond Woens dagavond hield de afdeeling Heemstede van den Ned. Kath. Volksbond haar openingsver- gadering. In zijn openingsrede besprak de voorzitter, de heer H. A. Meeuwenoord, de ernstige tyden. Hierna volgden verschillende mededeelin- gen, o. a. over de geslaagde studiedagen, waar ever kapelaan H. J. Kooymans in den loop van den winter eenige lezingen zal houden; dat, indien er weer geen zalennood zal komen, de Vereenigde Haagsche Spelers vermoedelijk op 20 en 21 November voor de leden op zullen treden met „Rond een half millioen". Als ga- volg der militaire bezetting van het R.K. Ver- eenigingsgebouw zal de tooneelvereeniging „D.ES." haar 40-jarig bestaan niet met een concours kunnen vieren. Mede namens den jongen Priester, Pater De Winter, wordt dank gebracht aan de leden voor hun ryke gift, door hen byeengebracht. Serenade De R. K. Harmonie Crescendo bracht Woensdagavond aan het echtpaar W. J. van Drilvan Leeuwen in hotel Flora bij ge legenheid van het 40-jarig huwelijksfeest een serenade. Toen het feest was afgel<M>pen In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een paal van het electrisch net in de Veenenburgerlaan omver gereden. Woensdagmiddag is de dader opgespoord. Het was S. uit Lisse, die feest gangers naar huié bracht. Brandje. Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf ontstond in een perceel aan de Ten Katestraat een brandje, doordat een potje met was op de kachel vlam vatte. De brandweer werd gewaarschuwd, doch door het spoedig in- grypen van een aantal burgers kon het alarm terstond weer worden ingetrokken. De schade was derhalve gering. Zandvoortsche Handelsver eeniging. De Zandvoortsche Handelsvereeniging houdt heden avond fn Bodega „Mustert" aan den Strandweg een ledenvergadering. Op de agenda komt o.in. voor een voorloopig financieel verslag cler reis- actie 1939, alsmede bestemming van het ge raamde voordeelig saldo, voorts- een bespreking prysopdryvingswet en de benoeming van een commissie prysopdrijvingswet. Zandvoortsche Schietvereeniging. Einc Augustus werd door een tweetal ingezetenen het plan beraamd om ter plaatse over te gaan tct de oprichting van een schietvereeniging. De loop der gebeurtenissen maakte het echter niet mogelyk aan dit plan uitvoering te geven. Thans schrijft het comité van voorbereiding: Na een korte periode van onderbreking of uit stel, zoo men het noemen wil, zyn de voorbe reidende maatregelen thans zoover gevorderd, dat tot. oprichting van een Zandvoortsche schietvereeniging kan worden overgegaan. Het ligt in de bedoeling van de oprichters om a.s. Maandag 30 October des avonds om 9 uur in het gebouw Oude Bewaarschool aan den Hoogeweg een oprichtingsvergaaering te beleg gen. zy, die zich destyds hebben opgegeven om lid te worden, roepen wij langs dezen weg op deze vergadering bij te wonen. Komt in grooten getale deze vergadering bezoeken. Een 29-jarige koopman uit Amsterdam stond veertien dagen geleden voor de Haarlemsche rechtbank terecht wegens valschheid in ge schrifte. Op het spaarbankboekje van zijn meisje had hy van twee gulden tweehonderd gulden gemaakt, naar hy zeide „Om Indruk te maken". De eisch luidde acht maanden ge vangenisstraf. Het vonnis luidde heden zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Dezelfde verdachte stond vervolgens terecht wegens diefstal van een accu uit een auto, ge pleegd in Badhoevedorp, te zamen met een 23-jarigen inwoner van Haarlemmermeer. Voor dit feit werd tegen den Amsterdammer vier maanden gevangenisstraf, tegen den ander vier maanden voorwaardelijk gerequireerd. Zy wer den heden veroordeeld respectievelyk tot twee maanden gevangenisstraf en drie maanden voor waardelijk. Opp 18 Maart van dit jaar heeft te Hoofd dorp een felle brand gewoed in een kruideniers winkel, welke vrywel geheel door het vuur ver nield werd. Het onderzoek van de politie bracht aan het licht, dat de kruidenier, toen zyn vrouw en kind afwezig waren, zelf den brand had ge sticht. Veertien dagen geleden moest hy zich voor de Haarlemsche rechtbank verantwoorden. Er werd een jaar gevangenisstraf tegen hem ge- eischt en terbeschikkingstelling van de re- geering. De rechtbank deed heden uitspraak en ver oordeelde den verdachte tot twee maanden ge vangenisstraf, met aftrek van voorarrest en een voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regeering, met een proeftijd van drie jaar. IJMUIDEN. 26 Oct. Versche visch. Tarbot 1.50— 1.90, Tone 0.66—2.40, Heilbot 1.40 per kg. Kleine Schol 10.0024, Schar 4.508.20, Tongschar 41.00 43, Poontjes 3.10, kleine middel Schelvisch 15.00 18, kleine Schelvisch 12.0017, groote Gullen 13.00. Makreel 10.2012.50, versche Haring 4.70 6.60 per 50 kg. Kabeljauw 25.0040 per 125 kg. Vleet 1.45, Leng 0.46, Koolvisch 0.701.10 per stuk. Hog 12.0015 per koop. Geconsigneerde Snoekbaars 1424 cent per kg. Aangevoerd aan den afslag 1185 kisten versche haring. Geboren: 23 Oct. A. Blankesteijn—Meyer, z. 24 Oct. F. VeldtZeulevoet, z. C. E. Akersloot van Alphen. d. 2? Oct, Ch. J. MakkeliePrincen, d. p. RijpstraStrikwerda, z. A. KlaverRan, d. E. D. Vis—Blazer, d. 26 Oct. L. M. Dal—Beitel-' man, z. Ondertrouwd 26 Oct. C. Klijn en E. Philippo. J. A. van Roon en A. Th. Kroon. A. J. Suurland en L. W. Idema, K. C. J. van Eemmelen en A. G. A. Sleeswijk. P. van der Ptadt en J. F. Kank. Getrouwd 25 October. G. H. M'. Verheul en C. G. der Kinderen. B. Berkenkamp en H. A. K. Willers. A. Heesakkers en M. J. Hogerheij- de. W. Koster en C. van Bilderbeek. W. van Schagen en M. E. Petri. B. J. A. Wouterson en A. M. Langeveld. C. van de Pieterman en J. v. Haaren. F. A. de Nijs en A. C. van Oei. W. J. Kruijer en W. Waidlich. J. A. van der Walle en M. W. Groen. C.Jansen en C. M. van den Broek. P. J. F. van Kessel en M. P. E. Kroone. 26 Oct. C. de Graaff en C. M. Martens. H. Mulder en E. Middag. K. E. van der Schaar ei? .J. Smlnk. Overleden: 24 Oct. P. Hopman, 64 jaar, Haze- paterslaan. 25 Oct. M. C. de Vosde Lang, 75 jaar. A. c. Th. KochAlofs, 65 jaar, Spruiten- boschstraat. W. P. MeeuwigHubers, 50 jaar, jan Haringstraat. J. Hummeling, 87 jaar, KI Houtstraat. De zilveren feestavond van Julia de Gruy ter in den Amsterdamschen Stadsschouw burg is vooral door de onderscheiding, welke Koning Leopold van België haar wilde ver leenen en die door Felix Timmermans haar op de borst werd gespeld, tot een wel zéér bij- zonderen avond geworden Felix Timmermans had ook dezen feestavond met een causerie geopend. Hij wilde de Vlaamsche kunstenaresse eeren, die kunst van Vlamingen voordroeg. En daarom begon hy met tooneelherinneringen. Herinnerin gen aan de jubilaresse had hy niet vele, want zelden had hy haar zien spelenbeter kende hy haar van uit dat kastje met de radio. En omdat Timmermans geen herinneringen aan haar als tooneelspeelster had, gaf hij herinne ringen aan zyn eigen jeugd in plankenland. Want Timmermans heeft óók tooneel gespeeld... by den boer op diens erf met vrienden en ken nissen tegen een entrée van tien cent. „Ik schreef myn eigen stukken en moest daarom ook de hoofdrollen hebben." Hy speelde Faust en andere gewichtige personenóók Jezus in een lijdensspel. „Ik had de nachtpon van m'n zuster aan en de dochter van den boer moest engel wezenanders hadden we niet mogen spelen op zijn erf. En 't was een leelijke engel. Die engel sprak: „er is niets aan te doen, Felix, dan dat je het glas ledig drinkt." Dan kwam Judas veel te vroeg op en een der soldaten sloeg den hoofdpersoon zóó „echt", dat Timmermans zijn pruik neerwierp en klagend vluchtte. Het „publiek" eischte z'n geld terug. „Zoo verliet ik voor goed het tooneel." Een „confrater" van Julia is Timmermans dus niet geworden, maar wel haar schrijfster. En dus leidde hij haar in op haar avond. En hij ge tuigde van haar, dat ze Vlaamsche is gebleven, al speelt ze in Holland: „De geesteiyke wortels van Julia de Gruyter zuigen zich nog vast in Vlaamschen grond." Timmermans zette zijn beeldspraak voort en noemde haar een der brug gen, die Vlaanderen met Holland verbinden. Ze is een der symbolen van het allerbeste, want ongeschreven pact tusschen onze beide landen. Een keurleze, uit werk van Gezelle, Ernest Claes, Herman Teirlinck en Felix Timmermans voorgedragen, bewees daarbij dat Timmermans' uitspraak over Vlaanderen en humor op waar heid berustte. Julia de Gruyter heeft voortref felijk voorgedragen en de zaal geboeid. Haar huldiging aan 't slot droeg een wel zeer hartelijk karakter. Het najaarsweder heeft vele zieken gemaakt en zoo waren zoowel Cor van der Lugt Melsert* de voorzitter, als de secretaris penningmeester, de heer v. Dellen, afwezig. En ook wethouder dr. Boekman was verhinderd. Namens Burgemeester en Wethouders én na mens 't feestcomité sprak toen de heer Bendien, de administrateur van den Schouwburg, nadat eerst Felix Timmermans als afgevaardigde van de Koninklijke Vlaamsche Academie van België de Koninklijke onderscheiding van Koning Leo pold haar had aangeboden. Hem volgden: een afgevaardigde van het Amsterdamsche Studen tencorps, Henriëtte Davids en Sterneberg, als eerste luitenant, die bloemen van zijn soldaten kwam brengen uit dankbaarheid voor haar op- tfeden voor de gemobiliseerden. Hij eerde vooral haar nobel karakter en edel mensch-zijn. Rien van Noppen, haar partner bij een enkele voor dracht, bood nog bloemen van een kleine af wezige aan en las tal van telegrammen voor. Waarna ten slotte de gevierde jubilaresse spontaan en hartelijk de juiste woorden vond om de afgevaardigden van den Belgischen gezant, van gemeentebestuur en allen, allen te danken voor de hulde haar gebracht: „Leve Koningin Wilhelmina, leve Koning Leopold, leve de prinsesjes." Voor het visscherijbedrijf zag het er na het uitbreken der vijandelykheden zeer somber uit» daar de zee„ het arbeidsveld der visschers, be zaaid is met mynenvelden. Gezien de groote verliezen aan menschenle- vens onder de visschers en het verlies aan materiaal, is bet volkomen begrijpelijk, dat onze Hollandsche visschers niet meer ter vischvangst uitvoeren, zulks in tegenstelling met de Belgen, die in den vorigen oorlog niet uitvoeren ter vis- scherij en ook deze verschrikkingen niet hebben ondervonden. Tot heden bleef de Belgische vis- schersvloot gelukkig van rampen bespaard, mede dank zij het vernuft van de radio, waardoor drijvende mynen aan een ieder en onmiddellijk kunnen worden gerapporteerd. De besommingen der Belgische visschersschepen bereikten onge kende records, zulks ten gevolge van het niet uitvaren der Engelsche, Duitsche, Fransche en Hollandsche visschersvloot, waardoor de vraag in binnen- en buitenland veel grooter was dan het aanbod. Deze rendabele besommingen waren een prik kel voor de Hollandsche reeders van visschers- vaartuigen om ook hun schepen weer ter vis- scherij te doen uitvaren. Doch hierbij stuitte men op den onverzette- lijken wil van den visscher, die het risico onder de huidige omstandigheden veel te groot vond en ook zeer terecht. Terwijl honderden visschers, arbeiders en em- ployé's zoowel in het visscherijbedryf als in de nevenbedryven ontslag was aangezegd, trachtte de Ned. rdgeermg met de betrokken visscherij- instantles een oplossing te vinden om het vis scherijbedrijf weer op gang te brengen. Inder daad is zij hierin geslaagd. Talryke extra-lasten nam het Ryk voor zijn rekening en onderling werd ook een oplossing gevonden, om aan de wenschen van de opvarenden tegemoet te komen In zake verhooging van gages enz. enz. Ondanks al deze aanvullende arbeidsvoor waarden was en is thans nog de animo onder de visschers zeer gering om naar „de bollenvel den" te vertrekken, aldus de nieuwe term der visschers, waa-mede zij de mynenvelden op ze® bedoelen. Na zeer vele pogingen is men er ten slotte in geslaagd een bemanning voor 1 trawler aan te monsteren, die onder een vloed van verwen- schingen van de zijde der visschers naar zee vertrok. Toen bleek, dat de reis vlot verliep, steeg het aantal vrijwilligers onder de zeelieden meer en meer. Een groot deel evenwel weigert pertinent uit te varen. Thans zyn circa een tiental trawlers ter haringvisscherij Deze schepen maken thans by- zondere reizen De vangsten zyn goed. doch voor alles blijven de prijzen uitstekend, dank zU den export. Zoo was Dinsdag de stoomtrawler „Haarlem' IJm. 12 aan den rijksvischafslag te IJmuiden met ca. 2000 manden versche haring, waarvoor zy niet minder dan f 11.000 besomde. Gisteren was de stoomtrawler „Delft", eveneens van de reedery „De Vem" aan den afslag. Het schip ving in slechts 1 week tyd 2500 kisten haring, waarvoor zy niet minder dan f 15.330 besomde. Wy vernamen, dat deze be somming gedurende de laatste 25 jaren te IJmuiden niet meer is voorgekomen. Nu had ze gemerkt, dat ook Peter geroofd was en ze kwam by hem om hulp, want hy was groot en sterk en kon haar wel naar haar vader en moeder terugbrengen. „Arme Rita," zei Peter medelydend, „ik zal je zeker helpen, hoor! Maar waar wonen je pappa en mamma en hoe heet je?" „Ik heet toch Rita," zei het meisje vol over tuiging, „en myn pappa en mamma hebben een wit huis en een tuin vol bloemen en onze hond heet Hector en„Ja, maar hoe heet het waar jullie wonen en hoe heet je pappa dan?" „Wel, pappa heet natuurlyk „Pappa" en we wonennu ja', we wonen In ons huls." Dat die Peter dat nu niet begreep! Peter wist dat het heel moeiiyk zou zyn, om dat kleine meisje weer by haar ouders terug te brengen „Maar nu moet je weer gauw gaan slapen," ze) hy, „anders worden de zigeuners wakker." BATAVIA, 26 Oct. (Aneta) Omtrent dè amok-party op Molenvliet-West te Batavia kuhrM nen nog de volgende by zonderheden worde» medegedeeld De vier slachtoffers, die tot nu toe zyn over leden, zyn een inlander, twee Chineesche meis jes van respectievelyk 5 en 8 jaar, en een Chi nees, vader van het 5-jarige meisje. In de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting worden thans nog verpleegd 19 personen, en wel 14 inlanders (13 mannen en een vrouw), 5 Chi- neezen (3 mannen en 2 vrouwen) die allen zyn geïdentificeerd. Van deze 19 verpleegden zyn er verschillende, waarvan de toestand ernstig is en voor wier be houd wordt gevreesd. Bij het onschadelyk maken van den dader on derscheidden zich vooral de tuinjongen Hanapi' een rechercheur van de zedenpolitie en een agent. Zooals reeds gemeld ontving Hanapi een premie, terwijl hij by de eerstvolgende werving, wanneer hij blijkt een smetteloos verleden te hebben, In aanmerking komt voor recruut bij de politie. Hanapi, hoewel hij gezien had, hoe de amokmaker achtereenvolgens drie menschen neerstak, aarzelde geen moment, doch bond den stryd aan met zijn bloote vuist, waarop de rechercheur en de agent hem te hulp snelden. SCHEVENINGEN. 26 Oct. Haringvangst. Nage komen vangstberichten van 25 Oct. Sch.: 6b kantjes. 16 20 kantjes. 134 136 kantjes. VI.»' 20 kantjes, „Odin" 230 kantjes (nog 60 netten halen). Vangsten van Donderdag: Sch.: 66 40 kantje uit de halve vleet, 50 65 kantjes uit 35 netten, K.W.: 86 50 kantjes, 159 25 kantjes uit de halTB vleet, 149 80 kantjes (idem), 39 80 kantjes (la >J 41 100 kantjes (nog 80 netten halen), 151 tantjes uit 25 netten, VI.: 216 50 kantjes uit 3 netten, 97 2 kantjes, „Noordster" 15 kantjes t» 40 netten, IJm. 266 40 kantjes uit 75 netten. Sen-- 118 60 kantjes uit de halve vleet. 361 20 kantjes uit de halve vleet, 121 40 kantjes uit 35 netten. 225 20 kantjes uit 25 netten. 72 120 kantjes u»t 50 netten, 134 100 kantjes uit de halve vleet, ijj 65 kaptjes uit 40 netten. 130 55 kantjes uit d halve 'vleet. Volgens de berichten van Donderdag is door dt- verschillende schepen flink haring gevangen. In zee ter haringvisscherijSch. 84. E. Groot- veld; Sch. 102, Benjamin Korving. Met versche visch waren hedenochtend aan de markt.: De trawlloggers Sch. 132, W. Rog, f 315.—. Sch. 266 G. de Ruiter, met f 99.—. °e kotters Si. 54. J. v. Dam, met f 19. De Zweedsche kotter GG 69 met f 30.en Schokkers met tezamen f 123.besomming. 36 „Heden werd 't huwelyk ingezegend van den kaaimeester Robert Kastelliz met mejuffrouw Hanna Sochor. 't Had niet de minste moeite gekost, de ouders over te halen, hun toestemming te geven; de door Kastelliz en Hanna gevreesde zwarigheden hadden zich niet voorgedaan. Toen Hanna verklaarde, dat zy uit eigen mid delen reeds een uitzet had aangeschaft en Kastelliz er by voegde, dat er ook geen meu belen behoefden te worden gekocht, daar zyn home van al het noodige was voorzien, verzette zich niemand tegen Hanna's keuze. Denk je, hadden de ouders gezegd, dat dit huwelyk je gelukkig zal maken en ben je tevreden met zoo'n bescheiden positie, handel dan volgens je wensch en verlangen. Eigenlijk waren allen blij, dat Hanna vrywel «onder kosten onder dak kwam. Zy was altyd •en beetje vreemd in de familie geweest en was steeds haar eigen weg gegaan, wat aan haar zonderling karakter en ordinairen smaak werd. toegeschreven. Bovendien was Kastelliz een nette jonge man, zonder pretentie. Hy had zelfs de uit keering van de nalatenschap niet willen afwach ten! Zoo werd vier weken na de verloving 't huwe lijk in allen eenvoud voltrokken. Had je nog zes weken gewacht, Hanna. dan zouden we aan de plechtigheid heel wat meer luister bijgezet hebben, zei Emil Sochor Maar onder de huidige omstandigheden moeten we ons tot een klein familiediner beperken. Maar dat was juist naar den zin van het bruidspaar. Tot het diner „in zeer intiemen familie kring" was echter ook Baron Hohenstein ge- noodigd. Mevrouw Sochor hoopte, dat 't voor beeld van Kastelliz aanstekelyk zou werken. De baron was smoorlijk verliefd op Margrit waarom dan zou hij haar niet tot vrouw nemen? 't Zou voor Margrit een prachtige partij zijn en door dat huwelyk zouden natuurlyk alle zorgen voor later van de baan worden geschoven. Zorgen? Ja zekerWant meer en meer bleek, dat Margrit's talent niet zoo buitenge woon was als men had gehoopt, terwijl de markt zoo overvoerd was met „talenten", dat het in leder geval zeer moeiiyk zou wezen, zoo maar onmiddeliyk een aannemelyk enga gement voor haar te vinden. Een kleine rol, byvoorbeeld die van kamer meisje, zou Margrit nooit aannemen. Dus wat een uitkomst, indien zy als meesteres haar intrek kon nemen op het prachtige „Rohrendanz" Toen Annie Eltz te Vriebusweiler in de krant de verloving van Gerda met Hubert Sochor vernam, moest zy glimlachen: „Wél moge 't hun bekomen! Dat kan een fijnx huwelijk worden. Ik heb Gerda' gewaar schuwd en toch verloofd! Onbegrijpelyk! Wat zal mijnheer Hempel daarvan zeggen?" De naam Hempel herinnerde den notaris er aan, dat hij nog steeds niet den moed had gevonden, den dames kennis te geven van het verlangen van den detective, dat zij de nieuwe behandeling van het proces zouden bywonen. Hy had het telkens uitgesteld, omdat hy er zeker van was, dat zij het voorstel byna toor nig zouden afwijzen. Hoe zouden mevrouw Eltz en haar dochter al waren zij in de laatste maanden nog al kalm en gelaten geweest, zonder harde nood zaak. zich willen blootstellen aan de smart, Hardi en Yvetta op de beklaagdenbank te zien Maar October was niet ver meer, en Kolb- ried had het den detective beloofd; dus moest en zou hy 't tenminste probeeren En op zekeren avond overwon hy eindelyk zyn afkeer en bracht de zaak ter sprake. Tot zyn verwondering werd mevrouw Eltz heele- maal niet boos, maar zei, toen hij had uitge sproken, kalm: Wel, dat verlangen van mynheer Hempel komt met het onze overeen, wy beschouwen het zelfs als een plicht, gevolg er aan te geven, om redenen, die ik u wel niet behoef uiteen te zetten. Reeds dikwyis heb ik op het punt ge staan, u kennis te geven van ons besluit; maar ik aarzelde, omdat ik niet wist, of het uw goedkeuring zou wegdragen. Maar, mevrouw, schrikt u dan niet terug voor de smart, die u zeker moet gevoelen? 't Zou zelfs laf zijn, daaraan te denken. Trouwens, we zyn op alles voorbereid.... ook op het ergsteMaar in ieder geval zullen wy thans wel toelating krygen om Hardi en Yvetta te spreken en daarvoor zouden we tot aan het einde der wereld gaan! Kolbried was zóó ontroerd, dat hy niets anders kon doen dan de bejaarde vrouw, wier grijs haar in de laatste maanden sneeuw wit was geworden, zwygend de hand te druk ken. Mevrouw Eltz ging voort: Op slechts één punt, beste vriend, ryst er zwarigheid voor ons: de geldkwestie, wy zyn met drieën en de kosten van reis en hotel Ioopen nogal hoog Maar ben ik er dan niet? Waarom zou ik anders uw vriend zyn? viel Kolbried me vrouw Eltz onstuimig in de rede. Met een fijn en weemoedig lachje ging de moeder van de twee beschuldigden voort: Om ons, geiyk tot nu toe, te blyven troosten, te steunen en met je kostbaren raad by te staan. En ik hoop, dat je ons op de reis -ïaar Graz onder je hoede zult nemen. Maar !k mag en wil niet dulden, dat die echte en edele vriendschap, welke ons allen gelukkig maakt, door geldkwesties wordt geschaad. Nietwaar, je begrijpt my? Ook Dr. Otto zou ons gaarne 't geld geven En ik zeker niet, schoonmama? riep Dr. Otto luide en driftig. Alsof dat niet 'n zeer groot genoegen voor mij zou zyn! Die verzekering hebben wij niet noo- dig, Eduard. wy kennen en waardeeren je Maar wy kunnen gelukkig ook je hulp mis sen. In de laatste maanden hebben wij met verdubbelden yver gewerkt en lederen stuiver, dien we niet volstrekt noodig hadden, ter zijde gelegd. Ik geloof, dat we genoeg bespaard heb ben, om alle kosten van de reis te dekken. Is de dag gekomen, dan gaan wy allen samen naar Graz, in de hoop, dat de onschuld mijner ongelukkige kinderen aan 't licht mag komen. XXV De 4de October was aangebroken. Voor den ingang van 't gebouw, waar het proces moest plaats hebben, stond een massa belangstel lenden te wachten. De opkomst was ditmaal veel grooter dan bij de eerste behandeling van 't proces en nauwe- ïyks de helft der nieuwsgierigen kon irr de zaal geborgen worden. Op de tweede bank voor 't publiek waren plaatsen gereserveerd voor de leden der fa milie Eltz ook Otto was met zyn vrouw en Rosa uit Weenen gekomen alsmede voor Kolbried en Dr. Otto. Op verzoek van Hempel waren zy door een deurwaarder reeds vroeger door een zijpoortje binnengelaten. Zy waren vergezeld van mevrouw Fern tal, by wie mevrouw Eltz en haar schoonaochter logeerden. Remi's moeder, die van Silas Hem pel vernomen had, dat de dames Eltz naar Graz zouden komen om het proces by te wonen, had hen opgewacht aan het station en vriendelijk er op aangedrongen, dat allen bU haar hun intrek zouden nemen. Haar huis bood ruimte in overvloed, had zy verklaard, en om een aantal redenen behoorden zy die dagen by elkaar Na een kleine tegenstribbeling kwam het tot een accoord: Mevrouw Eltz en Emmi zouden van de vriendelyke uitnoodiging gebruik maken, maar de anderen zouden logeeren in „De Gouden Peer", waar reeds kamers voor hen waren besteld. Annie, die acht dagen tevoren in alle stilte met Dr. Otto in 't huwelyk getreden en on middeliyk na de plechtigheid met haar man naar Graz vertrokken was, had haar moeder aan 't station opgewacht en haar met stralend gezicht toegefluisterd: O, moeder, ik voel mij zoo gelukkig! En ik geloof, dat alles goed staat. Wij hebben van daag mynheer Hempel gesproken en hy laat u zeggen, dat u zich niet ongerust moogt maken: 't zal ditmaal niet zoo erg loopen als den eersten Keer. En na afloop van 't proces mogen wy Hardi en Yvetta zeker spreken, daarvoor is gezorgd. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2