De Oude Kerk en de Oorlog Pijn ïm n Instantine Geen ingrijpende veranderingen te wachten Moeilijke uren voor de leiders in West II en Zuid FINANCIEN Strevingen met pacifistischen inslag Wij luisteren naar i ■f\jc 't is van foay&il WINST VOOR DE LEIDERS? WAT DOET TUBANTIA BIJ HERACLES? Dagfilm Waterstanden 59I 53£ DONDERDAG 26 OCTOBER 1939 Vereeniging van Directeuren van Gemeentewerken De ,,Indra" verkocht PRINS BEkinHARD Opgravingen te Uruk-Warka HEERENKLEEDINGBEDRIJF EN DUURTETOESLAGEN VAN HET KATHOLIEKE KAMP OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Het schetsen van kalveren boven 140 kg. Aangifte vóór 1 'November MILITAIRE TEHUIZEN DER B.P.M. Krans van de Koningin voor den Sultan van Djokja K.N.V.B. Vrijdag 27 October MARKTEN POSTVLUCHTEN HERKEURING VAN DE AFGEKEURDEN? 8 s s o.ot 0 oo u o o.— De geheele Bijbel, vanaf het Boek der Schepping tot aan de Openbaringen van Joannes, spreekt over den oorlog als over een werktuig van Gods oordee- lende gerechtigheid. Deze leidende ge dachte loopt als een zichtbare draad door de meest „militairistische" zoowel als de meest „pacifistische" teksten uit de Heilige Schrift. Deze gedachte ook be- heerschte de opvattingen der eerste Christenen over den oorlog. Het heeft zijn nut aan hun zienswijze nadere aan dacht te wyden, om eigen inzichten te kun nen verhelderen in dagen, die de vraag omtrent de geoorloofdheid van den oorlog opnieuw brandend maakten. Wij moeten ons hierbij echter hoeden voor een fout, welke gemakkelijk wordt begaan. Zoo goed als men in den Bijbel niet moet zoeken naar uitgewerkte oplossingen voor eigentijd- sche problemen juist omdat de omstandig heden, waaronder wij leven, zoo geheel an ders zijn dan die der Aartsvaders of Aposte len mag men ook niet zonder meer het ge drag der eerste christenen als maatstaf voor eigen handelen aanmerken. Argumenteeren met voorbeelden uit de geschiedenis is altijd gevaarlijk. Omdat Christus het geloof van den Romeinschen honderdman prees, volgt hieruit nog niet dat hij de oorlogs-toebereidselen van het BritSche of Italiaansche opperbevel goed keurde aldus Pater Victor White O. P. in het laatstverschenen nummer van „Black- friars". Omdat er vele Christenen waren in de Romeinsche legioenen, volgt daaruit niet noodzakelijk dat men dienst moet nemen in het Fransche leger of bij Goering's luchtmacht. En omdat vele anderen onder de eerste Christenen weigerden dienst te nemen onder den Romeinschen Adelaar, is het niet zeker dat vandaag ieder katholiek op gewetensgron- den dienstweigeraar moet worden. Daarom: als wij in de historie licht willen vinden om ons te leiden in moeilijkheden van dezen tijd, is het niet voldoende vast te stellen dat deze of die groote figuur uit de geschiede nis van het Christendom op een bepaalde wijze sprak of handelde. Wij moeten dan de redenen en omstandigheden onderzoeken, waaruit zijn woorden of daden voortkwamen, en nagaan in hoeverre deze kunnen worden toegepast op onze eigen omgeving. Dat de omstandigheden hier als bij de be oordeeling van alle practische moreele vra gen inderdaad van groot belang zijn blijkt reeds duidelijk uit een historisch overzicht over de houding, welke de Christenen tegenover den oorlog innamen. Deze houding is meerdere malen gewijzigd in verband met de verhouding van Kerk en Staat. In de eerste eeuwen vorm den de Christenen een kleine, maar groeiende en duidelijk onderscheiden minderheid in een heidensche samenleving en onder een heiden- sche regeering. De volgende periode, die be gint met de bekeering van Constantijn den Grooten, is die van wat Maritain noemt den „sacralen" Staat, waarin de samenleving een officieel Christelijk karakter droeg en de „in directe macht" der Kerk over wereldlijke za ken werd erkend in theorie, en gedeeltelijk ook in de practijk. De derde periode dateert van de langzame ontbinding der middeleeuwsche eenheid, het verdwijnen der gedachte van één Keizerrijk, en het ontstaan van onafhankelijke, souvereine „leeken"-staten. Geen der genoemde drie pe rioden heeft een duidelijk begin of einde. Vooral de overgang van middeleeuwsche naar moderne verhoudingen heeft eeuwen in beslag genomen. Bovendien heeft steeds het Chris telijk bewustzijn langen tijd noodig gehad om zich aan veranderde verhoudingen aan te pas sen. Wat de houding der eerste Christenen be treft: zeker is dat deze de wettigheid van het Staatsgezag ten volle erkenden. Verder waren zij in beginsel, en vaak ook in de practijk, ze ker bereid om hun taak in de samenleving te vervullen; slechts betreurden zij het wanneer soms een hoogere wet hun verbood aan wereld lijke machten te gehoorzamen. De zoo strenge moralist Tertulliaan spreekt dan ook de hei denen als volgt toe: „Wij zijn uw mede-ma trozen, uw mede-soldaten; samen met u lei den wij een landleven en drijven wij handel; in alle beroepen werken wij samen". Toch kwamen er gevallen voor van dienst weigering door Christenen op principieele gronden. Waarin moet de oorzaak voor dezen „afkeer voor het leger" worden gezocht? De redenen waren velerlei en stonden meestal in verband met omstandigheden, die met den krijgsdienst op zich weinig hadden uit te staan. Zoo was een Romeinsch legioensoldaat vaak gedwongen deel te nemen aan afgodische of bijgeloovige ceremoniën. Verder was daar allerlei zedeloosheid. Dit alles maakt het te vens begrijpelijk, waarom soms Christelijke legioenen werden gevormd, waarin men niet gedwongen werd tegen zijn geweten te han delen. Het bestaan daarvan bewijst duidelijk, dat vele Christenen den oorlog onder vele omstandigheden voor geoorloofd achtten. Er bestond echter onder hen ook een gees- tesstrooming, die een Christelijk pacifisme in meer strikten zin wilde prediken en doorvoeren. Zoo achtte Lactantius het gebruik van wapen geweld onder alle omstandigheden voor onge oorloofd, want in strijd met de Evangelische leer. Anderen prediken een minder absoluut pacifisme, zooals Origenes, die er op wijst, dat een Christen geen geweld mag bezigen, maar elders toegeeft, dat „soldaten kunnen strijden voor een rechtvaardige zaak". In het algemeen kan men zeggen, dat in theorie vrij veel christenen van den wapen- dienst afkeerig bleken te zijn, maar in de praktijk slechts weinig gevallen van „prin cipieele dienstweigering" zijn voorgekomen. Wel echter werd terecht duidelijk gewezen op het feit, dat het gezag van den staat al léén niet voldoende was, altijd en onder alle omstandigheden tot krijgsdienst te kun nen verplichten. Wil men verder de houding der eerste chris tenen tegenover den oorlog goed beoordeelen, dan dient men nog rekening te houden met een belangrijke omstandigheid. Het Romeinsche Rijk was voor zijn onderdanen niet één staat onder meerdere, en het Romeinsche leger niet een leger zooals 'alle andere. Het Imperium Ro- manum Was een wereld op zich, of beter ge zegd: het was dè wereld. Het einde van het Rijk zou het einde der wereld beteekenen, en van die Pax Romana, welke de verspreiding van het Christendom mogelijk had gemaakt. Het leger was meer een politieleger voor binnen- landsch gebruik dan een instrument om de internationale politiek te kunnen beheerschen. Een oorlog tusschen gelijkwaardige volkeren was in den gedachtengang van een echten Ro mein onmogelijk, eenvoudig omdat er maar één wereldrijk bestond. Dit vereenvoudigde vele kwesties, maar daardoor wordt tevens des te duidelijker, dat vele onder de christenen der eerste eeuwen den oorlog veroordeeld moeten hebben juist omdat zij afkeerig waren van alle bruut geweld. Zij meenden, dat de Christenen de Pax Romana het best dienden door een geestelijke zending in vredelievenden zin. En ook de vele belijders van den nieuwen gods dienst die de Wapens droegen legden er gaarne den nadruk op, dat geestelijke wapenen de voorkeur verdienen in den strijd tegen het on recht. Deze pacifistische strevingen bleven ook nog sterken invloed uitoefenen toen de keizerlijke macht, na de overwinning door Constantijn den Grooten, in christelijke handen overging. Wel kreeg toen het geheele probleem over de hou ding tegenover den oorlog voor de christenen een nieuw aspect. Justinus en Tertulliaan had den het nog onmogelijk geacht, dat de Caesar een christen zou zijn, en dat christenen de le gioenen zouden aanvoeren. Toch schreef Con stantijn een zijner overwinningen toe aan de kracht van christelijke wapenen en gebed, en aan de gunst van den God der Christenen. Hij was er van overtuigd, dat niet door wapenge weld, maar „door de hulp van het heilbrengen de Christus-teeken ik mijn stad bevrijdde van het juk der tyrannie en aan den Senaat en het volk van Rome hun vroegeren luister en glorie terugschonk". De bijdrage der christenen aan de Pax Ro mana had toen echter een onverwacht gevolg: de noodzakelijkheid voor de christenen zelf om aan de regeering deel te nemen en eenheid en vrede in de Romeinsche wereld te handhaven. Het beteekende een nieuw tijdperk, waaraan zij zich maar langzaam aanpasten. Want het geheele probleem der houding van de christenen tegenover den oorlog moest opnieuw worden doordacht, in verband met de nieuwe verant woordelijkheden, welke de Voorzienigheid hun op de schouders legde. Zoo kon, onder invloed van het fundamenteele inzicht over den oorlog als een werktuig der goddelijke rechtvaardig heid, het verheven middeleeuwsche begrip van een „rechtvaardigen oorlog" ontstaan. De Vereeniging van Directeuren van Ge meentewerken (Openbare Werken, Bouw- en Woningdienst) zal Zaterdag 28 October haar jaarvergadering houden te Rotterdam. Des morgens zal in een der zalen van „Caland" ir. C. Franx een toelichting geven over de werken ten behoeve van de verplaatsing van de Delft- sche Poort en die aan het Hofplein. Architect J. F. Staal, arch. B.N.A., zal een causerie hou den over het nieuwe Beursgebouw. Tenslotte zullen deze werken en eenige andere in Rotter dam in den middag worden bezichtigd. Het moderne pijnstillende middel Het Finsche stoomschip „Indra", dat bij Ter schelling op een mijn was geloopen en in be schadigden toestand in Amsterdam was bin nengebracht, is ondershands verkocht aan de N.V. Ijzerhandel „Hollandia" te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling, het schip weder in de vaart te brengen; met de reparatie heeft de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij te Am sterdam reeds een aanvang gemaakt. Z. K. H. Prins Bernhard heeft, vergezeld van zijn waarnemenden adjudant majoor W. J. Phaff, namens de Koningin een bezoek ge bracht aan het militaire veterinaire hospitaal te 's-Gravenhage. Voorts heeft de Prins hedenmiddag een kort bezoek aan Gouda gebracht, waar hij het in pakken van de vermaarde Goudsche kerkramen heeft gadegeslagen. Dinsdagavond heeft prof. dr. F, M. Th. Böhl. hoogleeraar te Leiden, op uitnoodiging van het Voor-Aziatisch Egyptisch gezelschap „Ex Oriente Lux", studiekring Leiden, in het Pren tenkabinet te Leiden voor de eerste maal na zijn terugkomst uit Mesopothamië een lezing met lichtbeelden gehouden, waarin hij in het open baar nadere mededeelingen heeft gedaan over de resultaten van zijn studiereis naar Irak en Iran in het voorjaar van dit jaar. Voor deze lezing bestond eroote belangstelling. Dinsdag is te Amsterdam tusschen de com missie voor arbeidsaangelegenheden uit het hoofdbestuur van den Bond van Maatkleeding- bedrijven en de vertegenwoordigers der samen werkende bonden in de kleedingindustrie, een bespreking gehouden over het verstrekken van een duurte-toeslag van 5 procent aan de kleermakers en een verhooging van de vergoe ding voor garens, zijde, enz. De commissie stond niet onwelwillend tegen over het verstrekken van een duurte-toeslag, doch zij moet daarover eerst nog overleg ple gen met de groep leden uit den Bond van Maatkleedingbedrijven, bij wie de arbeidsvoor waarden contractueel zijn geregeld. Binnen zeer korten tijd zullen de vakbonden een definitief antwoord op hun verzoek ont vangen. Inmiddels hebben de samenwerkende bonden in de kleedingindustrie van verschillende onge organiseerde maat-annex-confectiezaken en kleermakerspatroons antwoord ontvangen, dat ook zij bereid zijn den duurte-toeslag van 5 procent en de verhooging van de vergoeding voor garens, zijde, enz., zooals overeengekomen is met de Nederlandsche Vereeniging in het Heerenkleedingbedrijf (maat-annex-confectie zaken) te betalen. Donderdag wordt een bespreking gehouden tusschen het dagelijksch bestuur van de fede ratie van Vereenigingen van Nederlandsche Confectiefabrikanten en de vertegenwoordigers In Zuid I is de belangrijke ontmoeting tus schen Waubach en Kerkrade om kerkelijke re denen uitgesteld. Almania gaat naar V. V. H., waar het den jongsten eerste klassers zeker niet gemakkelijk zal worden gemaakt, daar de Heerlenaren er dit seizoen weer wat beter in zijn en zeker alles op alles zullen zetten, om de benjamins in hun afdeeling eens te laten zien, dat de weg naar den top zeker niet over rozen gaat. Laura heeft dringend behoefte aan een paar puntjes, maar de vraag is of het bezoe kende Sitt. Boys zoo vriendelijk zal ziin zich voor zijn gastheeren op te offeren. R.K.O.N.S. staat er lang niet slecht voor. We houden het erop, dat de Schaesbergers Zondag ook hun thuiswedstrijd tegen Falemig winnen en daardoor opklimmen naar de derde plaats. In Zuid II is de ontmoeting BrabantiaBest Vooruit eveneens om kerkelijke redenen uitge steld en daar ook Kolping niet speelt, kan Schijndel morgen alleen de leiding nemen. Ge makkelijk zal dit den kampioenen echter niet vallen, want zij moeten het opnemen tegen Zwaluw, dat ook dit seizoen weer uitstekend gestart is en door een eventueele overwinning zijn kansen niet weinig zou verbeteren. Dat zal een vinnige strijd worden, waaruit Schijn del niet dan met de grootste moeite een puntje of misschien de zege zal kunnen distilleeren. S. V. D. moet in Den Bosch afrekenen met R. K. T. V. V., een opdracht, welke o. i. voor de nieuwelingen, die uitstekend in de eerste klasse debuteeren, niet al te moeilijk is. Ven- lcsche Boys en S. V. B., twee clubs die tot nog toe zonder winst bleven, zullen trachten ten koste van elkaar de eerste puntjes te bemach tigen. We geven de thulsspelende ploeg S.V.B. iets betere kansen. In het Oosten wacht N. E. O. tegen Vosta opnieuw een lang niet gemakkelijke opdracht. De nieuwe runners-up is echter zoo op dreef, dat het een niet gerechtvaardigd gebrek aan vertrouwen zou zijn, wanneer we hen ook nu niet favoriet noemden. Men zal er echter voor al rekening mee moeten houden, dat bij voet bal elke wedstrijd weer opnieuw gewonnen moet worden. Quick gaat bij Achilles trachten zijn nederlaag van de vorige week voor zoover mogelijk goed te maken. Entos heeft in dit verband nog niet gespeeld en krijgt direct kans een goede beurt te maken, want Orion is ook niet voor de poes en zal zijn gastheeren het vuur ongetwijfeld na aan de schenen leggen. P. H. moet zijn eerste puntjes nog in de wacht sleepen; een redelijke kans op het eerste suc ces heeft het op eigen veld tegen Altior in ieder geval. In West I kan V. V. Z. weer een gevaarlijk concurrent onschadelijk maken, wanneer het in Zaandam Zwaluwen Vooruit weet te slaan. En met alle respect voor de Utrechtenaren, die werkelijk uitstekend debuteeren, houden we het er ook op dat zulks zal gebeuren. De wed strijd De MeerVolendam is uitgesteld we gens kerkelijke reden. E. M. M. gaat zijn mooie plaats verdedigen bij Fortitudo oogenschijnlijk een nogal gemakkelijke opdracht. De Hilver summers zullen er echter goed aan doen hun taak vooral niet te gemakkelijk op te vatten. Na zijn goeden wedstrijd tegen Volendam zien we H. M. S. in Utrecht van N. E. A. winnen, terwijl G. V. O. in Krommenie niet kansloos is tegen V. V. A., dat tot op heden nog niet veel daverende feiten op zijn naam schreef. In West II heeft Spartaan bij T. V. B. B. een vrij lastige uitbeurt. De Haarlemmers die nen zich er rekenschap van te geven, dat zij een tegenstander krijgen die thuis is op alle wapens, maar pakken zij met die wetenschap de zaken ook serieus aan, dan zullen ze het den Rotterdammers best nog eens moeilijk kunnen maken, al houden we het uiteindelijk toch op de Rotterdammers. S. J. C. zal na zijn groote overwinning van den vorigen Zondag wel trachten het contact met de leiders nu voorlcopig niet te verliezen. O.i. biedt de thuiswedstrijd tegen Santpoort den Noordwijkers behoorlijke kansen op beide punten. Bij de derby Onze Gezellen—H. B. C. zijn we geneigd de krachten van de zwart wit ten iets hooger aan te slaan. D. H. L. zou al een zeer duidelijk bewijs van ziin beduidende zwakte geven, wanneer het nu in Delft ook nog van Excelsior verloor. der vakbonden, over een duurtetoeslag op de loonen der confectiewerkers(sters). Bij deze werkgeversfederatie zijn vrijwel alle Nederlandsche confeotiefabrikanten aangeslo ten. Op 1 November 1939 zullen alle reservekaive- ren door de veehouders moeten zijn opgeruimd; slechts mogen leden van door de Nederlandsche' Veehouderijcentrale erkende tuberculosebestrij- dingsorganisaties die in het bezit zijn van een toewijzing 1939 met het oog op de tuberculina- ties nog tot 1 Februari 1940 hoogstens één re serve-kalf aanhouden. Veehouders, die hun vaarskalve.r-i.oewijzing 1939 nog niet of nog niet geheel verbruikt heb ben en daarop een kalf van meer dan 140 K.G. willen laten schetsen, dienen dit ten spoedigste, in elk geval vóór 1 November a.s., schriftelijk bij de landbouw-crisis-organisatie in hun provincie aan te vragen. Doen zij dit niet, dan is bij schetsing na 1 Novembereen bedrag van f 50 verschuldigd. Voor dieren, welke het gewicht van 250 K.G. reeds te boven zijn en welke voor November a.s. ter schetsing opgegeven zijn, geldt nog het tarief van f 30. Voor de maanden November en December gelden dus de volgende bepalingen: ongeschetste kalveren tot 140 K.G. mogen zonder beperking aangehouden worden; kalveren boven 140 K.G. doch beneden 250 K.G. kunnen nog geschetst worden tegen het normale tarief van f 0.75, indien men nog over een toewijzing 1939 beschikt en vóór 1 Novem ber a.s. aangifte doet; kalveren boven 250 K.G. kunnen nog geschetst worden tegen het tarief van f 30 indien men nog over een toewijzing 1939 beschikt en vóór 1 November a.s. aangifte doet; alle kalveren boven 140 K.G. waarvoor geen aangifte wordt gedaan vóór 1 November a.s., kunnen slechts worden geschetst, indien men nog over een toewijzing 1939 beschikt en tegen betaling van f 50. Den veehouders wordt derhalve met klem aan geraden ten spoedigste schriftelijk aangifte tot schetsing te doen en ter voorkoming van moei lijkheden, alle overige reservekalveren vóór 1 November a.s. op te ruimen. 's-Gravenhage, 25 October 1939. De bouw van de beide militaire tehuizen, welke de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij aan de gemobiliseerde weermacht- heeft aangeboden, vordert snel. De grootst mo gelijke spoed is hiermede betracht, ook al om dat de weersomstandigheden een onmiddellijke voorziening noodzakelijk maakten. Zoo ooit, dan was hier het klassieke adagium: Bis dat qui cito dat (wie spoedig geeft, gééft dubbel), van waarde. Alles is er thans ook op gezet, om de beide B.P.M.-tehuizen in een recordtijd ge- boOwd en ingericht te krijgen. Het ontspanningsiokaal in Renswoude zal het eerst gereed komen. Dit is thans reeds onder de kap en in het begin der volgende week wordt een aanvang met de inrichting gemaakt. De overdracht aan den militairen comman dant is bepaald op Maandag 6 November. Deze overdracht zal worden gevolgd door een vroo- lijken ontspanningsavond voor de soldaten. Naar alle waarschijnlijkheid zal het tweede B.P.M.-tehuis, dat in Langenboom zal verrij zen, ongeveer 14 dagen later klaar zijn en in gebruik worden genomen. DJOKJAKARTA, 26 Oct. (Aneta) In den loop van den morgen werd hier bericht ont vangen, dat H.M. de Koningin uitdrukkelijk den wensch te kennen gaf, dat in verband met het overlijden van den Sultan alsnog een krans van H. M. de Koningin zal worden aangeboden. In verband hiermede zal de gouverneur van Djokjakarta persoonlijk Zaterdagavond 6 uur r.amens h. M. de Koningin aan de Kraton commissie een krans overhandigen. In afd. I kan Blauw Wit met een beetje ge luk zijn voorsprong weer vergrooten. De Am sterdammers rekenen hiertoe natuurlijk op de eerste plaats zelf af met K. F. C., dat in het Stadion maar op een nederlaag moet rekenen. Voorts heeft A.D.O. het lang niet gemakkelijk bij 't Gooi, al zouden de Hagenaars ons teleur stellen wanneer ze niet een puntje konden in- casseeren. Stormvogels heeft ook nog niet ge wonnen, want Ajax zal er weinig voor voelen in IJmuiden zijn nederlagenserie weer te ver grooten. Zooals men ziet zitten er voor Blauw Wit wel eenige aspecten in dit programma D. W. S. moet in zijn laatsten vorm ook tegen D. O. S. in Utrecht zijn opgewassen, al hou den we terdege rekening met de verrassende wijze waarop de Domstadbewoners soms uit den hoek kunnen komen. De wedstrijd Haarlem V.S.V. zal een dubbeltje op zijn kant worden met den gelukkigste als grootsten kanshebber op de overwinning. In afd. II blijft D.F.C. leiden wanneer het bij H.B.S. wint, maar het komt ons voor, dat de HagenaSLrs die zelf ook soortgelijke adspira- ties blijken te koesteren, wel kans hebben den Dordtenaren een desillusie te bezorgen. Sparta heeft nog niet gewonnen bij V.U.C., dat einde lijk den smaak te pakken schijnt te hebben ge kregen en evenmin zien we D. H. C. zonder meer met beide punten terug komen van zijn bezoek bij Hermes D.V.S. Feyenoord wint thuis wel van C. V. V. en Xerxes van R. F. C. In het Oosten heeft van de drie leiders Hen gelo, dat thuis tegen' Quick speelt de gemakke- HILVERSUM 1, 1875 en 414.4 M. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 .Gramofoonmuziek, 11.30 Bijbclsche causerie. 12.00 Berichten, 12.15 Paul Wijnappel's strijk- ensemble, 12.45 Causerie, 1.10 Berichten ANP en gramofoonmuziek, 1.301.40 Gramofoon muziek. 2.00 Orgelconcert en gramofoonmu-. ziek, 3.00 Gramofoonmuziek, 3.15 KRO-orkest, 4.004.15 Gramofoonmuziek, 5.00 Gramofoon muziek 5.15 KRO-Melodisten en solist, 6.00 6.15 Gramofoonmuziek, 7.00 Berichten. 7.15 Causerie ..De internationale arbeidsmarkt in oorlogstijd". 7.35 Gramofoonmuziek, 8.00 Be richten ANP, 8.15 KRO-orkest en de KRO- Boys, 9.15 Gramofoonmuziek, 9.35 Radiotoo- neel, 10.05 Het Rococo-octet, 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek, 10.45 Bertus van Dinteren's orkest, 11.0512.00 Gramofocnmuz. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 VARA 12.00 AVRO, 4.00 VARA 8.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek, 10.20 Pianovoordracht, 11.10 Gramofoonmuziek, 11.20 Orgelspel, 12.00 De Palladians, 12.45 Be richten ANP. Gramofoonmuziek, 1.15 AVRO- Amusementsorkest (opn.), 2.10 Het Lyra-Trio, 2.45 Disco-Variété, 3.30—4.00 AVRO-Dansor- kest, 4.05 Gramofoonmuziek met toelichting, 4.35 Gramofoonmuziek, 5.30 Gramofoonmu ziek, 6.00 De Ramblers, 6.60 Gramofoonmuz., 7 00 Orgelspel en zang, 7.18 Berichten ANP, 8 00 Het Rosa Spier-kwintet, 9.00 Vraag en antwoord. 9.15 Fragmenten uit de operette Ein Walzertraum", 10.30 Gramofoonmuziek, 11.00 Berichten ANP, 11.10 Jazzmuziek (gr.- pl.11.40—12.00 Hammond-orgelspel. ENGELAND, 391 en 449 M. 9.5010.20 Lichte muziek, 11.00 Optreden van een solist(e), 11.20 Berichten, 11.35 Dans- orkest. 12.05 Orkestconcert, 12.35—1.20 Lichte muziek, 2.202.55 Orgelspel. 3.15 Gramofoon muziek. 3 50 Variété, 4.50 Orkestconcert, 5.50 Uit Turkije. Lichte muziek, 6.20 Variété, 7.20 Optreden van een solist(e), 7.35 Variété, 8.35 Gevarieerd programma. 9.20 Variété, 9.50 Or kestconcert, 10.35 Dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek, 7.50 Leo Eysoldt's kleinorkest, 9.30 Gramofoonmuziek. 9.5010.20 Gevarieerd programma, 11.20 Fabrieksorkcst, 12.20 Omroeporkest, 1.35 Popuair concert, 2.30 2.40 Zang, 3.20 Hans Bund's orkest. 5.00 Zang, 5.20 Omroepkleinorkest, 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Omroeporkest, 12.501.20 Gramofoonmuziek, 4.20 Cellovoordracht. 4.50 Gramofoonmuziek, 5.35 Zang, 5 50 Gramofoonmuziek, 6.05 Ver volg zarg, 6.45 Gramofoonmuziek. 7.20 Ont spanningsprogramma voor soldaten, 7.50 Omroepsymphonie-orkcst en gemengd Om roepkoor, 8 20 ,,L' Enfant et les Sortilègès", opera, 9.3010.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 11.35 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Ra dio-orkest. 12.50—1 20. 4.20, 5.38 en 6.35 Gra mofoonmuziek, 7.20 Uitzending voor soldaten, 7 50 en 8.35 Radio-orkest en Omroepkoor, 9.30 Zang en gramofoonmuziek, 10.0010.20 Gra mofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Omroeporkest, 9.50 Otto Dobrindt's or kest. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. lijkste opdracht. Het zou dus dan ook wel zeer teleurstellen, als dat op een nederlaag van Hen gelo uitdraaide. Go Ahead heeft het in De venter tegen Enschede wel een haartje moei lijker, maar toch gelooven we dat ook de rood gelen aan het langste eind zullen trekken. Tu- bantia heeft bij Heracles wel de moeilijkste op dracht getroffen. De supporters van deze ploeg moeten er maar op rekenen, dat hun favorieten in Almelo een veer zullen laten. N. E. C. kan thuis zonder twijfel van Wageningen winnen en ook A.G.O.V.V. zien we bij Enschedesche Boys iets rijker worden. In het Zuiden dreigt een leiderstroon te zullen instorten. Juliana moet op bezoek bij Willem II, dat ook weer eens een rol in zijn afdeeling speelt. Sneuvelen de leiders in Til burg inderdaad, dan staan behalve Willem II zelf nog andere clubs klaar om de leiding over te nemen. Op de eerste plaats Noad, dat thuis tegen B.V.V. voor den geheelen buit moet kun nen zorgen en dan P.S.V. dat bij M.V.V. wel geen walk over zal hebben, maar toch een be scheiden succesje moet kunnen boeken. Longa gaat naar Limburgia en heeft daar eveneens de beste kansen. N.A.C. zal, nu het weer op dreef is, in Breda wel van Helmond winnen en ten slotte blijft Eindhoven thufs de meerdere tegen Roermond. In het Noorden is het voor Sneek erop of er onder. De Friezen moeten op bezoek bij G. V. A. V., dat momenteel de leiding heeft. Verliezen zij daar, dan kunnen ze hun pogin gen voor de eerste plaats wel opgeven en inder daad zien We het daar op uitdraaien. Heeren veen heeft bij Leeuwarden ook nog niet ge wonnen, maar heeft toch wel iets betere kan sen dan Sneek. Velocitas kan thuis van Achil les winnen en Veendam eveneens op eigen grond van Be Quick. W.V.V. heeft in Hooge- zand tegen H.S.C. evenmin veel kans op de punten. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Oct. 34000 kg. Rooclc kool 2.40. 23000 kg. Gele kool 2.302.80, 96000 kg. Deensche Witte kool 2—2.80, 41500 kg. Savoye kool 1.401.70, 23800 kg. Uien 3.103.30, grové 2.703, drielingen 1.501.70, nep 55.40, 24000 kg. Peen 1—2.10, 2300 kg. Bieten 0.90—2.70, 000 stuks Bloemkool: I 12.5016.40, II 2.906.60, AardapoelenBevelanders 2.40, Blauwe Eigenhei mers 2.90—3.50, 32000 kg. vroege Witte kool 1.90 2.80, 33000 struik Andijvie 0.601.30, 68 kg. Snij- boonen 30.10. BARNEVELD, 26 Oct. Pluimveemarkt. Oude kippen 30—75 cent per stuk. 23—28 cent per kg. Oude hanen 3560 cent, jonge hanen 2060 et. per stuk, 4045 cent per kg. N.H. Blauwen 42 48 cent per kg. Jonge hennen 0.751.25 per stuk. Duiven per paar 3040 cent, tamme eenden 10 20 cent. Jonge woerden 3050 cent. ganzen 1 1 25, Kalkoenen 4555 cent per kg. Tamme konij nen 0.70—1.10, wilde konijnen 40—60 cent, hazen (in jachttijd) 22.50. fazanten (in jachttijd) 0.80 1, jonge patrijzen 3845 cent, oude patrijzen 20 30 cent per stuk Aanvoer 37500 stuks. Handel iets vlugger. Eiermarkt Kipeieren: groote 5.605.75. ge mengde 5 70—5.80, bruine 5.75—6, eendeieren 3— 3.30. jonge heneieren 44.75 per 100 st. Aanvoer 985000 stuks. Handel redelijk. GOUDA. 26 Oct. Veemarkt. Aangevoerd in to taal 1011 stuks, waarvan 28 slachtvarkens: vette 32.533 cent per pond, levend met 2 pCt. kor ting. 316 magere varkens 25.0045, 553 biggen 10.0013, Gelci'ersche biggen 13.00—17, 21 run deren 130.00170, 22 nuchc. kalveren 5.009, 71 bokken en geiten 2.005 per stuk. Handel stug Algemeene markt. 351 partijen kaas: le kwal. met R.M. 32.5034.50. 2e kwal. met R.M. 30.00— 31, zware tot 3900. Crisisaftrek 19.2 cent Handel matig. 208 ponden boter: Goeboter 8590 cent, Wei- boter 8085 cent per pond. Handel vlug. 365000 partijen eieren: kipeieren 5.255.75, eendeieren 33.25 per 100 stuks. Handel matig. GOUDA. 26 Oct. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.q. Aanvoer 96500 kipeieren: 56-58 kg. 5.205.30, 58-60 kg. 5.305.50, 60-62 kg. 5.50555, 62-68 kg. 5.555.90, bruine 58-72 kg. 5.306, kleine eieren 4.505.20, heneieren 3.904.40 per 100 st. Aan voer 500 eendeieren 2.803 per 100 stuks. HOORN, 26 ct. Kaasmarkt. Aanvoer 6 stapels boeren kl., wegende 1691 kg. Prijs 24.00. Handel goed. NOORDSCHARWOUDE. 26 Oct. 10.000 kg. Roo- de kool 2.50—3 60, 2100 kg. Gele kool 2.60—2.70, 107100 kg. Deensche Witte kool 2.502.90, 21200 kg. Uien 2.803.20, grove 33.20, drielingen 1.30 —1.40, nep 5—5.30, 2300 kg. Peen 1.80—2, 105000 kg. aardappelen: Bonken 22.20. Eigenheimers 2.50, Biauwe Eigenheimers 2.803.10, Bevelanders 2.50. 129500 kg. vroege Witte kool 2.202.80, 1900 struik Andijvie 6070 cent. VINKEVEEN, 25 Oct. Coöp. Groenten- en Fruit veiling „Vinkeveen". Kassnijboonen 25.5028.50, idem stek 14.5015, Tomaten 49.80, Roode kool 2.402.60, Savoye kool 22.40, Groene kool 2.90, Prei 5.00 per 100 kg. Kropsla 1.60, Andijvie 0.40- 1.40. Bleekselderie 2.007 per 100 stuks. Peen 3.50 4.80. Peterselie 11.50 per 100 bos. HOORN, 25 Oct. Veemarkt. Aanvoer 1244 stuks. Kalfkoeien 180.(0280. vare. of geldekoeien 80.00 140, pinken 80.00130, vette kalveren 25.00 60, stieren 25.0080. Handel goed. 's-HERTOGENBOSCH, 25 Oct. Veemarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd 3614 stuks: 1961 stuks rundoren, 67 vette kalveren, 321 nuch tere kalveren, 1074 biggen, 33 zeugen, 13 loopers, 145 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien 130.00230, magere ossen en koeien 90.00120 per stuk. Vette ossen en koeien: le kw. 7274, 2e kw. 6068, 3e kw. 5054 cent per kg. Jongvee 45.0090. graskalveren 45.0080, nuchtere kalveren 5.009, zeugen 70.00105, loopers 20.0028, biggen 12.0018, schapen 16.0025, lammeren 9.0014 per stuk. Verdere med'edeelingen. Aanvoer groot over de geheele linie. 1ste kwaliteit slachtvee goed ge vraagd en duur. Middenkwaliteit prijshoudend. Mager vee, vooral in afwijkende kwaliteit, veel aanbod en weinig vraag, waardoor de prijzen soms sterk ona'er noteering gingen. Stieren han del kalm. Weidevee nog steeds weinig vraag, la ge prijzen. Nuchtere kalveren groote aanvoer, la ger. Schapen en lammeren goede aanvoer, prijzen vast. Biggen goede aanvoer, hana'el kalm, prijzen lager. Fokvarkens handel kalm, vast, prijshou dend. De volgende veemarkt is op Dinsdag 31 Oct. 1939. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Inrtx O et St <u "3 -a a, Ij CL V N '3 as T3 a rt Z AMSTERDAM PARIJS MARSEILLE NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIë LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI.... JODHFUR.... ALLAHABAD CALCUTTA RANGOON BANGKOK. PENANG MEDAN SINGAPORE BANDOENG.. Oct. Oct 24 2c 24 2C 23 25 21 2) 5 23 20 24 19 23 24 25 19 23 Ter Londensche beurse loopen geruchten omtrent officieelev. steun aan Britscne Staatsfondsen, waaruit men concludeert, dat het oogenblik voor de uitgifte van een eerste nationale oorlogsleening nabij is- De Londensche theehandel ondervindt den invloed van de moeilijkheden, waarmede het verkrijgen van exportvergunningen voor thee gepaard gaat. Thans is besloten, te Dublin een theemarkt te openen, ten einde den Ierschen Vrijstaat voldoende thee te verschaffen. Er zijn maatregelen getroffen, om Nederl. Indische thee rechtstreeks van Amsterdam naar Eire te verschepen. Hm wordt waarschijnlijk geacht, dat dergelijke maatregelen ook getroffen zullen worden voor thee uit Britsch-Indië en Ceylon. De rubbernoteering te Londen daalde met 1/32 tot 10 3/16 d. per lb. De beurs te Parijs neemt van Ribben- trop's rede geen notitie; zij achtte de aan kondiging, dat Duitschland besloten heeft, den oorlog door te voeren, niet onverwacht- Het gebeurde met de „City of Flint" doet veronderstellen dat de voorstanders van de opheffing van het Amerikaansche wapen embargo kracht zullen bijzetten bij de ver dere debatten. De beurs ziet tevens Roose- velts radio-rede met belangstelling tege moet. De Norfolk and Western keert een kwar taal-dividend uit van 21/'z pCt. per aandeel. De Illinois Central boekte in September aan netto-ontvangsten 2.73 millioen tegen 1.95 millioen in September 1938 en in de eerste negen maanden 10.44 millioen tegen 10.37 millioen in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Southern Railway boekte in Septem ber aan bruto-ontvangsten 9.09 millioen tegen 8.23 millioen in September 1938. Aan netto's 2.41 millioen tegen 1.98 millioen en in de eerste negen maanden aan netto's 13.29 millioen tegen 8.02 millioen in het zelfde tijdvak van het vorig jaar. 153 Amerikaansche industrieele onderne mingen boekten in het derde kwartaal een netto-winst van 118 millioen tegen 63 •millioen in het derde kwartaal 1938. De staalproductie in Amerika bedraagt thans 92 pCt. der capaciteit tegen 91 pCt. de vorige week. Het indexcijfer voor de industrieele be drijvigheid in de Vereenigde Staten bedroeg in September 110 en zal naar raming in de loopenxle maand tot 118 stijgen, hetgeen de hoogste stand zou zijn sedert Maart 1937. De Standard Brands boekte in het derde kwartaal een netto-winst van 1.54 mill- of 0.10 per aandeel tegen S 1.76 millioen of 0.13 per aandeel in het derde kwartaal 1938. De Federal Reserve Bank of N'c publiceert niet meer den goudinvoer. Voortaan zullen wekelijksche opgaven gedaan worden door het ministerie van handel. De Amerikaansche wag onverladingen zijn in de week per 21 October met 10.000 wa gons van 845.000 tot 855.v„„ zichte van de voorafgaande wet,: JeJ-.u Hiermede werd een nieuw record bereikt Ten opzichte van dezelfde week in het vorig jaar bedroeg de stijging 149.400 wagons. Volgens de Telegraaf ïs op het departement van Defensie Ge vraag in studie genomen of het wenschelijk enmogelijk zou zijn, door herkeu ring van afgekeurden van een aantal der jona ste lichtingen en door opheffing van vrijstel lingen wegens broederdienst de beschikking te krijgen over een behoorlijk aantal volwaardige vervangers voor degenen, die het langst in dienst zijn. Voor het geval tot herkeuring mocht worden besloten, werd als datum van aanvang hiervan 1 Januari 1940 genoemd. Tijdens de vorige mobilisaties is er pas in 1917 een herkeuring geweest van de afgekeurden van een aantal lichtingen, de z.g. Bosboom- lichting, genoemd naar den toenmaligen mi nister van Defensie. DONDERDAG, 25 Oct. 2 CS (D CU cö Sedert Gisteren Keulen 6 u. Lobith Nijmegen Kampen Westervoort Deventer St. Andr W Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Arnhem Vreeswijk i. w Mastr. H.S. 1) Borgh Lith 39 56 13 10 10 75 5.56 10.52 3.00 11.i) 5.16 0.53 43.1 14,23 13.70 7,61 0.82 41 22 4.33 11 73 6.43 11.36 3.01 1.198 5 29 0.58 0.00 43,60 13 48 12 96 5.90 2.63 0.0J 0.00 0.00 0.00 ,0.00 0.00 0 00 0.00 0C0 0.00 0.4C 0.34 0 34 0.03 006 j.28 0 29 1 22 0.2 0 23 0 12 C 20 0.00 0.C3 0.00 0 00 0-26 000 0X0 0.00 Beneden de sluis, 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt Se' acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopend® stuw, 2) De waterstand aan de peilschaal te GTftv® (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn &0 geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 4352. AMSTERDAM Kanaalwater Amstelwater 8 u 0 26— AP 8 u 0.26- AP 12 u 0 27— AP 12 u 0 27- AP 2 u 0 24— AP 2 u 0 24— AP Stadswatei IJselm water 8 u j.26— AP 8 u 0.05- AP 12 u J.27AP 12 u 0.18- AP 2 u J 24AP 2 u 0.05- AP WATERSTAND OP DEN RIJN 26 Oct. 25 Oct. 26. Oct. Rheinf 0.— 3 25 Ems Breisach 3.50 Caub 4 80 Kehl 0 - 4 '8 Coblenz 4.81 Maxau 627 624 Trier 2 84 Mannh 6(8 6 23 Keulen 5 28 Strassb Dusseld 0 Diedesh 50i 5.28 Ruhrort 4 18 Malnz 3 92 4.17 Wesei Lohr •i Emmerik 25 Oei- 5.00 3C6 5.2^ 4.97 5.9*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6