UIT DEN OMTREK VE BEV ffldmfaal rnnden da$ I DE_ONBEKENDE in de ^öpe/ VRIJDAG 27 OCTOBER 1939 GEHULDIGD DE HEER H. SCHILP TER AARDE BESTELD Een dieren-asyl Burgerlijke stand LATHYRUS-CULTUUR Lezing voor de Tuinbouw- studieclub C'fXXsbfrtsccocvt2y Huizenveiling IJMUIDEN Bestelt nu uw gasmasker 0/vhci£n Verkeersongevallen BLOEMEND AAL BENNEBROEK Goudsiroop HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE LISSE hafitarrig,r te^en Ontnuchtering verzette. Er ont- HILLEGOM RIJKSVISCHAFSLAG BESOMMINGEN^ HARINGVANGSTEN Onder groote belangstelling heeft de heer G. van Karsbergen, hoofdboekhouder van gas- en waterbedrijf, den dag mogen herdenken, dat hij 25 jaar in dienst is der gemeente Velsen. Na afloop van den kantoortijd vereenigde de jubi laris zich met zijn gezin in een der lokajen van het gebouw, alwaar talrijke personaliteiten uit de diterse gemeentediensten bijeen waren. Allereerst werd de jubilaris toegesproken door den wethouder dezer bedrijven, den heer A. J. v. Leusen, den heer A. de Wit als directeur van Gas- en waterbedrijf, den heer M. W. Hellemons namens het Nat. Verbond van gemeente-ambte naren en den heer A. Rolloos namens het per soneel van Gas- en waterbedrijf. Deze laatste bood den heer v. Karsbergen een fraaie stoel aan, terwijl de heer Hellemons hem een cou vert met inhoud overhandigde. Met een harte lijk woord dankte de jubilaris voor de woorden en geschenken. Op de begraafplaats „De Biezen" heeft onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer H. Schilp. Onder de aanwezigen merkten we vele personaliteiten op van de Ver. Kon.Papierfa brieken Van Gelder Zonen, waarbij de over ledene 50 jaar gewerkt heeft. Ook bestuursleden van de diverse vereenigingen waarvan de over ledene lid was, waren hierbij tegenwoordig. Spre kers waren de heeren J. Smit, procuratiehouder der papierfabriek, de heer Vel, voorzitter van de muziekvereeniging „De Eendracht", waarvan de ovenedene eere-voorzitter en mede-oprichter was, en dr. A. Vis. Talrijke bloemstukken bedek ten de baar. Een zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. De Ned. Ver. tot bescherming van dieren, afd. Velsen, heeft nabij de halte Casembroodtstraat een perceel aangekocht dat als asyl zal worden ingericht. Het bestuur hoopt vanaf 1 November reeds zoover gevorderd te zijn, dat dieren voor- loopig in het perceel IJmuiderstraatweg 51 en 52 kunnen worden ondergebracht. Na de verbou wing zal het gebouw officieel worden geopend. Geboren: R. PrinsDe Back, z.; A. M. Hand- graaf—Bader, d.; A. Drost—de Bock, d.; A. F P. SchuurmanKuijpers, d.; C. van SonKar- renbeld, z.; J. BosRolvink. d.; C. W. Borst Bravenboer, d.; M. S. Wolfs—Willemars, d. Overleden: M. Schaap, 339 j„ echtgenoote v C. Roodzant, Ger. Doustraat 16, IJmuiden; H. Schilp. 72 j., wedr. v. A. Pot, Groote Houtweg 32, Velsen-Noord; J. de Vries, 78 j., wed. v. H. Korf, Spilbergenstraat 4, IJmuiden: E. M. Koopman, 29 j echtgenoote v. C. Eskes, Be verwijk. Voor- de leden van de Tuinbouwstudieclub Beverwijk en omstreken heeft de heer H. Car- lee, uit Haarlem een interessante lezing ge houden over de Lathyrus-cultuur. De heer Carlee begon met de constateeren, dat, sedert hij in 1916 met de Lathyrus-cul tuur begon, de belangstelling en de liefde voor deze cultuur enorm zijn toegenomen. Daarbij is tevens het bewijs geleverd welke prachtige re sultaten bereikt kunnen worden met een cul tuur, waaraan groote aandacht en zorg be steed is. Niettegenstaande den vooruitgang van de La thyrus-cultuur wordt er door sommigen nog te veel gelet op massaproductie en te weinig op kwaliteit. Wanneer men op dit laatste gaat letten, eens wat nieuws en vooral wat goeds brengt, dan zal men bemerken hoe dit door het publiek gewaardeerd wordt en hoe ook de opbrengst vanzelf loonend wordt. Men moet met zijn soorten de aandacht trekken. Spr. vertelde hierna het een en ander over de geschiedenis van deze prachtige bloem, waarvan het oorspronkelijk ras, de Grande Flora, in 1699 door een pater van uit Sicilië naar Engeland en Holland werd gezonden. Dit oorspronkelijke ras had slechts kleine bloemen. In 1800 vond de tuinman van Graaf Spencer, tfc. i&/6.y tEVEfiT Alt E Z. FONDSEN in Engelïyid, het z.g. Spencer-type, dat reeds een veel edeler indruk maakte. Sedert dien is door onvermoeiden en waarde- vollen arbeid de cultuur steeds verbeterd. Eeuwen zijn noodig geweest om de talrijke variëteiten van soms zeer groote handelswaar de te vinden en voort te kweeken. Ze zijn thans over de gehe'ele wereld verspreid. Bij het zoeken naar nieuwigheden volgt men de z.g. Aendel-theorie. Na de kruising worden uit de verschillende generaties de soorten ge zocht die zaadvast blijken te zijn. Er gaan ech ter wel 5 of 6 jaren voorbij, voordat men een zuiver soort heeft gekweekt. Spr. behandelde hierna de cultuur in kas sen, maar wees er daarbij op, dat de planten en bloemen het mooist worden door de na tuur. Wanneer de natuur meewerkt en er veel zon is, dan bloeit de Lathyrus buitengewoon rijk en met de bloemen kan men alles doen. Spr. had het zelf in de praktijk ervaren, dat in een haag van 250 M. lengte in één week 7000 bloemen werden geplukt, welke naar ten toonstellingen tot in Luik werden gezonden en daar in de vazen floreerden alsof ze zóó uit deh tuin kwamen. Maar men had toen de na tuur dan ook mee. Van de kassen kan men in potjes of kisten zaaien. Met het zaaien hebben velen nog moeilijkheden, omdat daarbij fouten gemaakt worden. Men zaaie niet dieper dan het zaad dik is, in te voren vochtig gemaakten grond en men giete niet eerder, dan nadat de plan ten opgekomen zijn. Het niet opkomen van zaad is meestal het gevolg van verkeerde be handeling en niet van gebrek aan kiemkracht, zooals dikwijls gemeend wordt. Het is heel ge makkelijk proef te nemen. Daartoe worden de zaden boven op het zand gelegd bij een bepaalde hooge temperatuur.» Na een paar da gen zijn de zadem gekiemd. Ter illustratie van een en ander vertoonde spr. een serie lichtbeelden en vervolgens een buitengewoon interessante film van een groote Lathyrus-kweekerij in Californië, waar het klimaat voor deze cultuur buitengewoon gun stig is. De culturen hebben daar een enormen omvang. De film gaf b.v. een beeld van het kweeken van vroege Lathyrus, waarmede een bedrijf niet minder dan 200 H.A. had beplant! Na den oogst worden de planten machinaal gedorscht, waarna men de vrachtauto's, hoog beladen metbalen zaad, over de velden zag rijden. Na de pauze vertoonde de heer Carlee een mooie film over dahlia-cultuur, waarbij de nieuwste variëteiten werden getoond. De causerie en de films werden met groote aandacht gevolgd. Onder de aanwezigen was o.a. de directeur van de Tuinbouwwinterschool, ir. A. B. Biinnemeyer. Verschillende inzendingen fraaie bloemen en planten werden door een jury gekeurd. Hierbij werden aan de heeren Martens en D. v. d. Wel 10 punten toegekend. De' heer J. v. d. Meij verwierf punt en de heer C. v. d. Wel 6 p. Gistermiddag werd in hotel Ter Burg, ten overstaan van Notaris J. H. Bremmers, publiek verkocht: 1. een woonhuis met erf aan de Wilhelmina- straat 25, groot 148 M2. Opgeboden door J. Broekhuis, Beverwijk, tot 2010.Bij afslag niet gemijnd. 2. Een woonhuis met schuur en erf aan den Grooten Houtweg 13, groot 460 M3. Opgeboden door J. Henneman, Beverwijk, tot 2020.—. Bij afslag niet gemijnd. Beide perceelen behoorden tot de nalaten schap van H. Ch. v. Bruggenum. 't Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst in de gemeente Velsen, de heer J. W. Putman Cramer, deelt ons mede, dat volgens aanschrijving van den minister van Binnenlandsche Zaken parti culieren gasmaskers kunnen bestellen aan de onderscheidene kantoren van de P.T.T. Twee merken zijn hiervoor aangewezen, n.l. het „Veritex" en het „Duiker" gasmasker. liet Veritex-gasmasker sluit het hoofd geheel in, waarbij de afsluiting plaats vindt om den hals. Deze rubber-overkapping maakt, dat iemand die er onder werken moet, het spoedig te warm krijgt, zoodat dit masker meer geëigend is voor hen, die weinig of geen lichamelijke arbeid te verrichten hebben. De prijs hiervan is f 3.50. Het „Duiker" gasmasker sluit af op het gelaat en kan onder alle omstandigheden gebruikt wor den (tegen oorlogsgassen)De prijs ervan is voorloopig gesteld op f 5.50 zonder draagzak en op f 6.25 met draagzak. Bij de bestelling op de postkantoren moet worde'h overgelegd een verklaring betreffende de soort en de maat. Als instantie om deze ver klaring af te geven is door den burgemeester van Velsen aangewezen het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst. Voor Santpoort is het vakhoofd bereid gevonden in dezen zijne mede werking te verleenen. Op het kruispunt OranjestraatPrins Hen drikstraat had gisteravond een aanrijding plaats tusschen een autobus en een taxi, vermoedelijk ontstaan tengevolge van het niet verleenen van voorrang. Beide auto's bekwamen lichte schade. Een wielrijdster uit Velsen-Noord wilde gister middag op het kruispunt Rijksweg—Slaperdijk tusschen een militaire colonne bestaande uit ongeveer 50 ruiters te paard doorrijden, doch reed tegen een der paarden. De wielrijdster kwam daardoor te vallen en brak haar onder been. Na ter plaatse te zijn verbonden is de patiënt overgebracht naar het Roode Kruis Zie kenhuis te Beverwijk. Op den Middenduinerweg te Santpoort is gis termorgen een autobus van de N.V. Stormvogels bij het passeeren aangereden door een vracht auto. De bestuurder van den vrachtauto is ech ter doorgereden. De carrosserie van den autobus werd beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. Dr. J. Th. Bornwater treedt af als voorzitter van 't Witte' Kruis In de vergadering van het Witte Kruis Donderdagavond in hotel Vreeburg gehouden, werd mededeeling gedaan van de ernstige ongesteldheid, die dr. Bornwater, de voorzitter van de afdeeling Bloemendaal van het W. K. achter den rug had en van het' be sluit, dat de patiënt had moeten nemen om af te treden als voorzitter. Voor den heer Born water moet dit besluit zeer pijnlijk zijn geweest! Witte Kruis—Bornwater, deze combinatie geleek langen tijd in Bloemendaal even onverbrekelijk als lente en zonneschijn. Ruim 37 jaar is de heer Bornwater met het Witte Kruis innig verbonden geweest. Schrijver dezes, die zelf al een kleine 30 jaar de vergaderingen van de afdeeling bezoekt, heeft de vriendelijke figuur van dokter Bornwater zelden aan de bestuurs tafel gemist. Het was in 1902, om precies te zijn den 14den Juli, dat dr. Bornwater als secretaris van de afdeeling optrad en wel als opvolger van den heer P. J. van Eldik Thiemen. Dr. D. Bakker was toen voorzitter. Toen deze in 1916 kwam te overlijden, werd in de vergadering van den 29sten September dr. Bornwater als voorzitter aangewezen. De heer A. IJzerman volgde hem op als secretaris. Rond 37 jaar zat de heer Bornwater dus in het bestuur der af deeling, waarvan 14 jaar als secretaris en 23 jaar als voorzitter. Aan zijn leiding bij de ver gaderingen zullen we steeds de meest aange name herinneringen bewaren. Geen wonder, dat het voorstel om hem tot eere-lid der af deeling te benoemen, met groot enthousiasme door de vergadering werd begroet. Moge het dr. Bornwater gegeven worden, weer volledig te herstellen, zoodat we hem weer spoedig door Overveen zullen zien wandelen. Burgerlijke Stand Geboren E. M. Vosvan den Boogaard, d.; W. M. Wilms FloetFerdo- lage, d.; J. van der Hoop—Untërhollenberg, d. Ondertrouwd: J. de Vries en H. Metselaar; A. de Vries en M. G. Tit; J. M. de Wit en M. R. M. van Pouw; H. S. Doolaard en E. Th. Geis; P. J. Koemans en C. M. Burm. Getrouwd; F. W. v. d. Kolk en C. J. M. Roosen: C. J. van Ee en R. M. Naumann; A. C. Michels en J. Koeleman; W. G. G. Thoolen en E. A. van der Eng; G. D. Hellewaard en M. S. Mollema. Overleden: A. Kampmann, 71 j., overleden te Haarlem; W. F. G. Dankbaar, 60 j., overleden te Haarlem; G. Cornelissen, 60 j.; M. A. J. Tul leners, wed. van Menten, 87 j.; F. G. M. Lutje- harms, geh. met Deekens, 61 'j. Jeugdige diefjes aangehouden Op 17 Oct. jJ. zijn uit de rijwielstalling der Aerdenhout- sche Schoolvereeniging aan den Mr. Enschede- weg te Aerdenhout ontvreemd drie rijwielen, een kinderfiets en een autoped, toebehoorends aan leerlingen van die school. Als verdacht van dezen diefstal zijn door de recherche alhier aangehouden vier jongens, resp. 13, 13 en 8 jaar oud. Allen wonenden te Haarlem. De jongens bekenden den diefstal en na ver hoor werden zij ter beschikking van hun ouders gesteld. Rijwielen en autoped zijn in beslag ge nomen. R. K. S. P. In het Bondsgebouvë vergaderde de afd. Bennebroek van de R.K.S.P. De voorzitter bracht de raadsverkiezing ter sprake. Hoewel alles tip-top georganiseerd was. is toch niet alles verloopen zooals ver-wacht, werd. Het behaalde succes was niet te danken aan het nakomen van het overeengekomene. Spr. bracht, daarna dank aan den heer Van Bakel voor het vele werk dat hij voor de R. K. S. P. in den raad heeft gedaan, terwijl hij zijn spijt uitte dat nu die activiteit ten einde is. De heer v. Bakel dankte den voorzitter voor zijn woorden. Spr. zeide, de 12 jaren dat hij raadslid is geweest, altijd aangenaam gewerkt te hebben. Besloten werd de bestuursverkiezing en die van afgevaardigden voor den Statenkieskring uit te stellen tot de volgende vergadering. Aangezien de heer Van Bakel niet langer deel wilde uitmaken van het bestuur werden de heeren Out en Otte aangezocht de boeken van den penningmeester na te zien; zij bevon den deze in orde. De voorzitter bedankte den heer v. Bakel voor het vele werk dat hij had gedaan Van de rondvraag maakte men een ruim ge bruik. De heer v. Bakel uitte nogmaals zijn teleur stelling over het voorgevallene bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen. Door deze teleur stelling voelde hij zich gedwongen de afdeeling te verlaten. De voorzitter sloot deze zeer bewogen verga dering. Vraagt Uw winkelier'. ZUIVERE-, RIETSUIKERSIROOP f (I FRAAIE BUSSEN VAN 1/, - 1 en Th K.G. NETTO Het Nederlandsche Trekpaard. Te Hoofd dorp werd de jaarlijksche keuring gehouden door het bestuur der afdeeling Noordhfllland van de vereeniging „Het Nederlandsche Trek paard", van ingevoerde merrieveulens. Door het hoofdbestuur daartoe in de gelegen heid gesteld, waren vijf premies uitgeloofd, ieder groot f 50. Bovendien eenige medailles. Aangegeven waren veertien stuks. Afwezig bleven twee daarvan. Het was een collectie beste jonge dieren van eerste klasse afstamming. Be houdens één, die uit Noordbrabant afkomstig was, kwamen alle uit Zeeland. Op één na alle vossen. Nummer 1 was: „Mimi van St. Kruis"; V. „Sidney". Deze kreeg f 50 en een medaille. Nummer 2: „Alma van 't Paviljoen"; V. „Gau- lios de Tassenier"; deze kreeg f 50. No. 3: „Camilla van Zuidzande"; V. „Pom pier de Tomboins". Deze kreeg f 50. Alle drie eigenaar: E. Bruins, te Slootdorp. No. 4: „Amelita"; V. „Frans"; f 50. Eigenaar: D. van Dam, te Vijfhuizen. No. .5: „Sijntje van Zwingelspaan"; V. „Achiel van Melo"; f 50. Eigenaars: J. v. Strien en C. Schouten, te Haarlemmermeer. Bovendien kregen nog ieder een medaille; „Alida van Dierkensteen"; V. „Gaulois de Tassenier". Eig.: E. Bruins. „Juliana"; V. „Clairon van Annie". Eig. G. Rip. „Corra van Larenburg"; V. „Clairon van Hoek". Eig.: M. Immink. „Nora van Urbain"; V. „Urbain van Fréde- rica". Eig. G. Rip. „Roza van Othene"; V. „Acron van Avenir". Eig.: M. Immink. Ernstige aanrijding Woensdag had op den IJweg nabij den Geniedijk binnen de gemeente Haarlemmermeer een aanrijding plaats tusschen den bestuurder van een motorrijwiel K. en den bestuurder van een luxe auto K., beiden wonende alhier. Door den hevigen slagregen boog de,, motor rijder zich wat al te ver voorover, waardoor hij niet voldoende uitzicht meer had op den weg. Bij het tegenkomen en passeeren van den auto volgde een botsing, doordat de motorrijder niet voldoende naar rechts uitweek. Vermoedelijk heeft hij den auto niet eens opgemerkt. Bij den val werd hij vrij ernstig aan zijn linkerbeen gewond, waarvoor geneeskundige hulp werd ver leend door dr. B. te Hoofddorp. De man is daarna door de zorg van de rijkspolitie, die het onderzoek deed, per auto naar zijn woning ge bracht. Het motorrijwiel werd zoo goed als geheel ver nield, terwijl de auto aan de linkerzijde ernstig werd beschadigd: Diefstal. Bij de gemeentepolitie te Haar lemmermeer werd Donderdagmorgen aangifte gedaan van diefstal van een paar rubberlaarzen en een paar oliepijpen uit een schuur aan den Sloterweg alhier, ten nadeele van eenige ar beiders, die in de omgeving in het land werkten. Na een onmiddellijk daarop ingesteld onder zoek werd een zekere L. v. A., wonende binnen deze gemeente een goede bekende van de politie aangehouden en na een streng verhoor bekende hij den diefstal te hebben gepleegd, waarna hij in arrest werd gesteld. De ontvreem de goederen zijn inmiddels bij hem in beslag ge nomen. De man wordt ter beschikking gesteld van den officier van Justitie te Haarlem. Vergadering tuinlieden Woensdagavond hield de onderlinge Tuinliedenvereeniging „Aer denhout en Omstreken" een ledenvergadering in café-restaurant „Hof van Heemstede". Op Donderdag 30 November zal de heer J. Roggeveen uit Haarlem een lezing houden over Paddestoelen. Met eenige toepasselijke woorden werden daarna de prijzen uitgereikt van de onderlinge tuinkeuring, in den loop van dit jaaf gehouden. De voorzitter sprak daarbij den wensch uit, dat de deelname het volgend jaar minstens even groot mag zijn. Hierna volgde een leerzame causerie over het onderwerp: „Wat moet men 'swinters dekken?" Gebleken was dat vooral Vuurpijl, Anemone Ja- ponica, Pampasgras en andere oude planten in den afgeloopen winter veel schade van de vorst hadden gehad. Verder werd het dekken van ro zen uitvoerig bespreken. Ten slotte hield de heer K. Goudzwaard een leerzame causerie over vrucht- en besdragencie houtgewassen, toegelicht door een groote col lectie levend materiaal. R.K. Vrouwenbond De R.K. Vrouwenbond afd. Lisse vergaderde Donderdagavond in ho tel „De Witte Zwaan". De presidente, mevr. Vreeburg-Heemskerk, opende met een wel komstwoord. Spr. memoreerde dat dit de eer ste avond is van het winterseizoen. De geestelijke adviseur, pastoor G. van Zuy- len, sprak over het onderwerp „Christus en de vrouw". Wat is de vrouw geworden door Chris tus, wat was de vrouw vóór Christus en wat is de vrouw zonder Christus? Deze onderwerpen behandelde spr. in den breede. Spr. vroeg zich af of de waardigheid van de hedendaagsche vrouw nog in eere is. Hij wees op modernen tijd en levenswijze. Tot slot memoreerde spr. het feest van Chris tus Koning op Zondag a.s. Het damestooneelgezelschap voerde hierna op „Willy's Radio" een kluchtig tooneelstukje, dat zeer in den smaak viel. Het programma werd hierna onderbroken. Tijdens de kleine pauze speelde mej. Dankei- man voortreffelijk piano, waarna een gevarieerd programma volgde. Op het einde van den avond dankte de pre- Boer Reenders zat bij den haard en het hoofd naar de deur gewend, luisterde hij met gefronst voorhoofd. Wat feebeurde er nu weer? De merrie was altijd even mak, waarom moest Frans haar zoo met de zweep slaan? Hij trok zich uit zijn diepen clubstoel op en, steunend op een stok, strompelde hij naar het raam, schoof de gor dijnen op zij en tikte tegen de ruit. Doch de jonge boer sloeg nog harder en schreeuwde: Vooruit, bonk, vooruit!" Toen haastte Peter Reenders, zoo vlug zijn stramme beenen het hem toelieten, zich naar buiten en gebood: „Schei uit, Frans. Ik wil niet dat je het dier zoo martelt." Willen willen," smaalde Frans. "zoolang ik leef, blijf ik hier de baas," zei Reenders, „en als ik het verkies, zet ik jou en je vrouw buiten. Verstaan?" „Maak je niet zoo druk, oom Peter," kwam Mina, de vrouw van Frans, er tusschen. „De merrie is soms geweldig koppig. Ze is nooit koppig geweest," verweet de oude man. „Maar Frans heeft de kar te zwaar ge laden. Het beest kan niet vooruit. Ik heb het hem al zoo dikwijls gezegd, maar hij wil niet luisteren." Hoofdschuddend sukkelde hij weer naar het hoekje bij den haard, zijn gewone plaats, en huilde stille tranen, die hij terluiks met zijn vereelte hand van zijn ingevallen wan gen veegde. Sinds Frans en Mina, na den dood van zijn vrouw, in huis waren gekomen, had hij weinig geluk meer gekend. Ik had alles moeten verkoopen, dacht hij, en in een tehuis voor ouden van dagen mijn in trek nemen, maar het was zoo moeilijk voor me van de boerderij te moeten scheiden en ik meen de dat alles goed zou gtian met Frans. Frans had gezegd, toen hij hem voorstelde op de hoeve te komen inwonen: „Je hoeft het heft niet uit handen te geven, jij blijft de baas; ik zal werken als een knecht." Ze hadden hem alles zoo mooi voorgespiegeld en daar hij er tevens tegen opzag een huishoudster te nemen, had hij toegestemd. In het begin was alles, naar wensch gegaan, maar allengs was Frans begonnen er den baas te spelen, alsof alles zijn eigendom was. „Ik wil hier de meester blijven," zei hij plot seling tot Mina, die een ketel water op het vuur zette. „Frans en jij denken dat alles van jullie is, maar dit zou je wel eens leelijk kunnen te genvallen. Ik heb wel in het begin, dat jullie hier waren, in jullie voordeel mijn testament gemaakt, maar ik kan den notaris laten komen en het veranderen." Mina zette haar roode werkhanden op haar breede heupen en snauwde: „Zoo, en je zoudt ons durven onterven?? OnsWie heeft je uit den nood geholpen? Kwamen de andere neven en nichten vragen je te helpen? Frans werkt hier als een ezel en wat verdient hij? En ikWat betaal je mij „Frans beduvelt me. Heeft hij verleden maand niet vijf en^twintig grilden achtergehouden van den verkoop van de rood-bonte? Denk je dat Peter Reenders zoo'n snul is, dat hij maar alles voor goede munt aanneemt? En jij, Mina, bent al even oneerlijk. Jouw rekening van de eieren klopt nooit. Als men al zoolang geboerd heeft als ik, weet men hoe hoog ongeveer de op brengst moet zijn." „Heb ik van me leven!" tierde Mina. „Waar jij je al niet mee bezighoudt!" „Is de boerderij van mij of van jouw? Ik heb het recht na te gaan wat er hier gebeurt. En ik zeg je nog eens, dat ik den notaris laat ko men. Als ik goed ter been was, ging ik zelf naar hem toe." Mina zweeg. Ze vreesde dat hij zijn bedrei ging zou uitvoeren. Toen haar man thuis kwam, vertelde ze hem het gebeurde en Peter maakte van de gelegenheid dat Mina weg was, gebruik om Nol, den knecht, die al meer dan 40 jaren op de hoeve werkte, een wenk te'geven om iets te fluisteren. Nol gaf hem een knipoogje. Hij had begrepen, Frans en Mina kwamen binnen. Nu zal het onweer losbreken, dacht Peter, die vermoedde waarom Mina het vertrek verlaten had. Br ge beurde echter niets en sindsdien wijmgden echtgenooten hun optreden. En hoewel Mina den ouden man geen minuut alleen liet, w®^d leven voor hem draaglijker en hu betrapte geen van beiden nog op oneerlijkheid. Ze hebben angst gekregen, peinsde hij. Ik en de beesten varen er wel bij. Eiken avond, wanneer Peter naar bed was, naa er een gesprek tusschen Frans en zijn vrouw plaats. „Als hij maar stierf. Maar ™J. schun wel honderd jaar te zullen worden en wij blijven niets meer dan knecht en meid.' „En je leeft nog altijd in angst, dat hu den notaris verzoekt hier te komen. Nu weten we wat wij krijgen, maar als hij zijn testament ver andert, wat hebben wij dan voor ons wroeten hier? En altijd mooi weer te moeten spelen, be gint me duchtig de keel uit te hangen. En steeds dien pottekijker om je heenIk kan niets doen, of hij steekt er zijn neus in. Jij bent nog vrij in de stallen en op het veld en zoo, maar hij zit mij altijd op de vingers te kijken. Soms heb ik moeite om hem niet te zeggen dat hij met mijn doen en laten niets te maken heeft." „En dat wantrouwen van hem. Op een halven cent moet je hem alles voorrekenen, 't Is niet om uit te staan. Er zal een tijd komen, dat ik me niet meer inhouden kan." En die tijd kwam weldra, Frans drong aa» om een maai- machine te koo- 1"""' pen, waar de stond een hevige I j woordenwisseling en met opgeheven vuist kwam Frans voor zijn oom staan. Doch Mina trok hem bij zijn jas. Hu begreep den wenk, dacht aan het testa ment en verliet de keuken. Peter was in zijn stoel teruggezonken. De angst om zijn behoud had hem te sterk aan gegrepen en zijn door ouderdom verzwakt hart tot stilstand gebracht. „Ik geloof dat hij sterft!" schreeuwde Mina met gemengde gevoelens. Frans kwam terug en zond een van de knechts om een dokter. Hun wensch was vervuld. De <|ftdc man had het tijdelijke leven met het eeuwige verwisseld. „En het testament is niet veranderd," genoten !Frans en Mina. „Hij is de deur niet uit geweest en hij heeft niet met vreemden onder vier oogen kunnen spreken, daar hebben wij wel voor ge waakt." „En na de begrafenis verkoopen wij al die oude meubels," zei Mina. „We zijn nu rijk. En dien stoel, waar hij in gestorven is, wil ik niet meer zien. Breng hem zoolang naar den zolder, Frans." Op den dag der begrafenis werd de stoel ech ter, dien boer Reenders op een verkoop van wij len den burgemeester van het dorp gekocht had, op bevel van den notaris, die met de erfenis belast was, naar beneden gehaald. De notaris stak zijn hand tusschen de leuning en de zitting, die hij naar beneden drukte, en haalde er een papier uit te voorschijn. Het was het laatste testament van Peter Reenders, waardoor het eerste verviel en Nol Parings, zijn oude, trouwe knecht, als eenig erfgenaam werd aangeduid. „Ja," vertelde Nol later, „eens had de baas, terwijl hij in den stoel sliep, zijn pijp verloren en toen onder de zitting teruggevonden; zoo was hij op het idee gekomen zijn testament daarin te verstoppen. Ik wist natuurlijk niet dat hij alles aan mij vermaakt had; hij vroeg mij alleen aan den notaris te zeggen dat het hier in zat. Laat de anderen maar een proces be ginnen. Ik ben er niet bang voor." De oude stó<?l prijkt nil 'al jarch als eèn kost baar stuk in de goede kamer van de boerderij, waar Nol Parings rustig zijn dagen slijt. (Nadruk verboden) sidente den pastoor voor zijn leerzame cause rie, de tooneelclub voor haar voortreffelijk spel en alle andere medewerkenden voor den geslaag den avond. Welvoldaan ging men 'hierop huis waarts. R.K. Schaakclub „Hiliegom". Dezer dagen werden competitiewedstrijden gespeeld. De uit slagen zijn: Groep I: R. HeirmanS. Lieverse 0-1 L. KoekenG, Mooyekind 0—1 F. Nijssen—E. La Feber 0—1 J. BalmG. Kroon afg. Groep II: J. StaatsJ. Moorman 1—0 C. v. d. ValkM. v. d. Pol 1—0 A. SchreursG. Forrer 1—0 Th. WarmerdamA. Heirman 1—0 Een nieuw lid kon worden ingeschreven. Mede gedeeld werd, dat de secretaris gekozen was als bestuurslid van het district Haarlem van het R.K. Schaakverband. I n den strijd tegen het communisme is sociale rechtvaardigheid het sterk ste wapen. IJMUIDEN. 27 Oct. Versche visch. Tarbot 1.70, Tonjr 0.702.10 per kg. Kleine Schol 12.00—20, Bot 3.805.70. Wijting 2.105.40, versche Haring 4.207 per 50 kg. Geconsigneerde Snoekbaars 2123 cent per k0. Aangevoerd aan den afslag 781 kisten versche haring. van den heden aangekomen I TKAIVLER Adelante IJm. 19 1000 manden 3680.—% KOTTERS U.K.: 72 55.—, 83 40.35 66.—, 205 43.—, 61.—, T.H. 11 618.—. SCHEVENINGEN, 27 Oct. Haringvangsten. Mje# versche visch waren hedenochtend aan de mars» 21 schokkers met tezamen 1 1056.besomming. DOOR A. HRUSCHKA 37 Aan deze woorden, waarmede zij gisteren door Annie ontvangen waren, dachten me vrouw Eltz en haar schoondochter natuurlijk, terwijl de zaal volstroomde en de formalitei ten, die aan de eigenlijke behandeling van de zaak vooraf gingen, werden vervuld. Het Hof verschijnt. De rechters, in zwarte toga's en 't hoofd bedekt met de zwartflu- weelen baret, nemen plaats aan de voor hen bestemde tafel en de verdedigers zijn reeds aanwezig. De gezworenen worden beëedigd, de getuigen opgeroepen en dan weer naar een aan de groote zaal belendend vertrek gezonden De twee vrouwen zitten dicht naast elkaar, hand in hand. Zij letten niet op hetgeen er om hen heen gebeurt en houden strak den blik gericht op de bank der beschuldigden. Daar zitten Hardi, Yvetta en Remi Femtal, alle drie bleek en ernstig, maar 't hoofd fier opgericht. Emmi heeft veel moeite om haar smartelijke ontroering te bedwingen, maar een verma nende, zelfs strenge blik van mevrouw Eltz riep haar tot de orde: „Stil! Als je niet sterk kunt zijn, doe je beter, de zaal te verlaten. Maak geen opzien, want dat kan Hardi pijnlijk aangrijpen." En Emmi beweegt zich niet meer. Volgens gebruik wordt de acte van be schuldiging door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie, Mr. Wasmut, persoon lijk voorgelezen. In het eerste gedeelte wordt alles behandeld, wat onvermijdelijk de vermoe dens moest laten vallen op Eberhard Eltz als dader, en op zijn zuster en haar verloofde als medeplichtigen. Maar In het tweede gedeelte wordt ook gerept van den onbekende in 't grijze sportcostuum, tegen wien in den loop van het onderzoek eveneens vermoedens gere zen zijn. Thans moet worden uitgemaakt, wie de schuldige is. In tegenstelling met de vorige acte van be schuldiging, was deze kalm en zakelijk gehou den. Zij erkende althans de mogelijkheid dat een ander dan Eltz de dader kon zijn, terwijl bij de eerste behandeling van het proces het Openbaar Ministerie had staande gehouden, dat Eltz alleen den moord gepleegd kon heb ben. Dit groote verschil moest door allen, die bij het voorlezen van de eerste acte van be schuldiging tegenwoordig waren geweest, op gemerkt worden. Velen stellen zich de vraag: „Heeft men nieuwe feiten ontdekt, die het geloof aan de schuld van Eltz doen wan kelen". Het getuigenverhoor nam een aanvang. Als eerste getuige werd de touwslager Wendelin Hofer beëedigd en gehoord. Zijn verklaring stemde volkomen overeen met wat hij bij de instructie en bij de eerste behande ling van 't proces had gezegd. Voorzitter: U zegt, getuige, dat, toen u, kort nadat de schoten waren gevallen, uit uw woning kwaamt en de straat opliep, de voor deur van het tegenover uw woning gelegen „Rozenhof" reeds openstond, clw.z.: op een kier? Getuige: Ja, en dat viel mij onmiddellijk op, want de voordeur was anders altijd ge sloten. Terwijl ik daarover nadacht dus onmiddellijk nadat ik de straat was opge- loopen werd de deur van binnen openge rukt, en de majoor kwam naar buiten gewan keld. Voorzitter: Hoeveel tijd verliep er tusschen het oogenblik, waarop u in uw tuin de schoten hoorde en het oogenblik, waarop u den voet op de straat zette? Getuige: Eén tot twee minuten. Ik hing nog mijn laatste net op, om te drogen, en liep toen den hoek van mijn huis om. Voorzitter: Beschouwt u 't als mogelijk, dat in dien tusschentijd reeds vóór den heer Winkler iemand 't huis had verlaten, zonder door u op straat te worden gezien? Getuige: Ja, dat is best mogelijk; en ik heb ook altijd gedacfet, dat de moordenaar, terwijl ik mij nog achter mijn woning bevond, zich langs dien weg uit de voeten had gemaakt, zonder zich den tijd te gunnen, de deur weer te sluiten. Maar gezien heb ik niemand. Voorzitter: Maar moest dan de schoen makersknecht Wendulak den man, die op de vlucht ging, niet hebben gezien? Hij zat te werken aan 't venster, dat op den straatweg uitkomt. Getuige: Van dat venster kon hij de voor deur van „Rozenhof" niet zien, want links en rechts van mijn woning, in het daarvóór ge legen tuintje, staan hooge seringenstruiken, die het uitzicht beletten. Hij zou dengene, die zich uit de voeten maakte, slechts dan hebben kun nen zien, als de vluchtende de richting van Vriebusweiler insloeg. Liep hij daarentegen in de richting Albing, dan kon de schoenmaker hem niet zien. Op den straatweg zelf ver scheen Wendulak eerst na mij, toen Winkler reeds buiten was. Voorzitter: Dank u, u kunt gaan zitten. Hij wees op de getuigenbank, waarop Holer als eerste plaats nam. Toen werden de schoen maker Wendulak, Ida Leitner en verscheidene andere getuigen gehoord; wat zij vertelden om trent hetgeen er na den moord was gebeurd, wist men reeds. Dan volgden Martin Odörfer, notaris Kolb- ried en eenige andere personen, die inlichtin gen moesten geven aangaande de verhouding van den majoor tot de familie Eltz en voor namelijk tot Eberhard Eltz en diens laatste oneenigheid met Winkler. Uit die verklaringen bleek, dat de betrekkin gen tusschen den majoor en de familie Eltz zeer hartelijk waren geweest. Hij beschouwde de nagelaten betrekkingen van zijn vriend als zijn eigen familie en gaf daar bij iedere gele genheid bewijzen van. Kolbried had hij rond uit gezegd, dat de familie Eltz van hem zou erven en in gesprekken met andere personen had hij dat besluit zeer duidelijk laten door schemeren. Maar zulks belette niet, dat hij soms met leden der familie om kleinigheden hevige ruzie kreeg. Zoo bijv. met Otto Eltz, toen die wei gerde, bij de keuze van een beroep den hem door Winkler voorgeschreven weg te volgen. En drie jaar geleden met Annie Eltz; om 'n een voudig meeningsverschil was toen de majoor zoo woedend en brutaal geworden, dat juffrouw Eltz, die zijn huishouden bestuurde, hem in den steek liet en buiten Vriebusweiler een be trekking ging zoeken. En nog niet lang geleden met Eberhard Eltz. De majoor had hem willen dwingen 'n bepaalde betrekking aan te nemen. Maar de jongeman, die andere plannen had, weigerde, en de heftigste verwijten en de zwaarste be dreigingen konden hem niet doen zwichten. De heer Winkler was bij zulke gelegenheden altijd zeer driftig te werk gegaan; eigenzinnig, koppig was hij in hooge mate en in zijn toorn gebruikte hij maar al te dikwijls uitdrukkingen, waarover hij later spijt moest hebbenMaar desniettegenstaande was hij zeer goed van hart en nauwelijks was zijn drift bedaard, of zijn sterk ontwikkeld rechtvaardigheidsgevoel kwam weer boven en dwong hem, de bedreven fout te herstellen. Zioo was het ten aanzien van Otto en Anne Eltz gegaan en men was er van overtuigd geweest, dat ook de oneenigheid met Eberhard niet van langen duur zou zijn. Deze ruzie werd feitelijk door niemand tragisch op genomen Onder den indruk van deze verklaringen wendde zich daarna de voorzitter tot Eberharo Eltz. Beschuldigde, had ook u de zaak zoo ucn* opgevat? O zeker. Ik kende oom Winkler lang ge noeg om te weten, dat hij vrij spoedig weer to bedaren zou komen en dan spijt zou hebben va zijn heftige en bittere woorden tegen mij. Wrokte u niet erover, dat hij u zijn hu had verboden? Niet in het minst. Oom Winkler was oud man, niet gewoon, zijn woorden te W'kken en te wegen. Maar in den grond was hu ze~ goed van hart de armen van Vriebusweiler zouden dat kunnen getuigen.... En ik zeil, persoonlijk, was hem veel verschuldigd.... had ik dan op hem kunnen wrokken! Maar op den dag vóór zijn dood schreei «u u een brief, waarin hij u verzocht, hem in a morgen van 22 April een bezoek te komen a'®1 gen. Waarom deed u dat niet? Of is u misschie toch bij hem geweest? fc Neen, ik heb 't huis van mijn moedei verlaten, vóórdat ik mij om half tien na het station begaf. Ik had geen lust om n „Rozenhof" te gaan, want ik beschouwde bezoek als volkomen nutteloos. Oom Wi zou me toch hetzelfde hebben gezegd, dat ik re dikwijls genoeg had moeten hooren 3U zich weer driftig hebben gemaakt en cla^ ik hem besparen, daar ik toch niet v verlangen kon zwichten. (Wordt vei gevr. terwi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10