Avonturen op de oorlogszee New-Yorksche Bears KONINKLIJKE MARINE- RESERVE VRIJDAG 27 OCTOBER 1939 De kapitein van het s.s. Breedijk vertelt Wetsiüijziging voorgesteld Minister de Man licht gewond Nederland behartigt Duitsche belangen Dame door autobus gegrepen Wethouder dood gereden EMIL JANNINGS NAAR NEDERLAND Het oponthoud van onze schepen bij Duins Een uiteenzetting van Britsche zijde Het spreekverbod voor buitenlanders KIND DOODGEREDEN UITVOERING ARTIKEL 37 LANDBOUWCRISISWET AFLOSSING SURINAAMSCHE SPOORWEGLEENING Uitvoerrecht op Javatabak Koersverloop onregelmatig Contingenteeringen FINANCIEEL BEHEER DER STAATSMIJNEN Opleiding van spoorwegpersoneel Oorlogsrisico en ongevallenwet Betaling van gevorderde paarden Uitpoot fabrieksaardappelen GESTOOMDE AARDAPPELEN ALS VEEVOEDER WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Machinisten-examen Wiskunde L. O. - AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 26 October Clearingkoersen Boterheffing Boternoteering Academische examens M.O. akte k. 3 (natuurkunde, enz.) Apothekers-assistent FAILLISSEMENTEN MARKT NIEUWS Donderdagmiddag te twee uur is het s.s. „Bree dijk" van de HollandAmerika Lijn na een af wezigheid van ruim drie maanden, in de Rot- terdamsche haven teruggekeerd. De thuisreis is niet zoo gemakkelijk geweest als de uitreis, want juist toen het schip zich halverwege den Oceaan bevond, brak de oorlog uit. En op zee was het toen onmiddellijk mis. Kapitein P. Verhoog, de commandant van de „Breedijk", heeft ons daarvan verteld. Hij heeft gesproken over het torpedeeren en het beschie ten van vracht- en passagiersschepen en over de 6.O.S.-seinen, die van alle kanten werden uit gezonden. Op 7 September ontvingen wij, aldus kapitein Verhoog, bericht, dat de „Olive Grove" was ge torpedeerd. Wij gingen er onmiddellijk op af, maar het Amerikaansche schip „Washington" was er even eerder bij, zoodat wij niet behoefden te assisteeren. Maar toen we op 12 graden lengte kwamen, werd wederom onze hulp ingeroepen, nu door het Engelsche olieschip „Kennebeck", dat uit Aruba kwam en zonder bestemming op den Oceaan voer. Radio Valencia vroeg of wij er heen gingen en natuurlijk deden wij dat, evenals de „Mirza" van Van Nievelt-Goudriaan en Co. Gemakkelijk werd het ons nochtans niet ge maakt, want het was vies, druilerig weer, zoodat we nauwelijks een halve mijl zicht hadden. Bijna een dag zijn we daar op zoek geweest, meenden telkens de schipbreukelingen te pakken te heb ben, maar ontdekten dan, dat we visschersbootjes voor ons hadden. Ten slotte echter zagen we in de verte een noodlicht. Daar zijn we op af ge gaan en inderdaad bleken dat twee sloepen met de bemanning van de „Kennebeck" te zijn. 32 personen, een aap en wat kanaries, welke laat ste nog aan boord zijn, hebben we opgepikt en mee naar Londen genomen. Ze hebben het bij ons goed naar den zin gehad. Iedere officier van de „Breedijk" nam een collega van de „Kenne beck" bij zich en ik zelf deelde mijn hut met den kapitein. Anderen werden in de salons of in de hutten ondergebracht, voor zoover dat ten minste mo gelijk was, want we hadden nog zeven passagiers aan boord. Het afscheid inLonden, waar we op 11 September aankwamen, was dan ook bui tengewoon hartelijk. Niet minder dan zes weken hebben we in En geland gelegen. We hadden nog een z.g. „vredes- lading" aan boord, die uit honderden partijtjes bestond. Van alles moesten herkomst en doel worden opgegeven en dat nam ontzettend veel tijd in beslag. Eerst Zaterdagmiddag kregen we verlof weg te gaan, maar eer we werkelijk kon den vertrekken, was het al Zondag geworden. In Southend zijn we toen des avonds ten anker ge gaan en Maandag hebben we de reis naar Ant werpen voortgezet. In Londen hebben we nog twee leden van de bemanning van de „Binnendijk" aan boord ge nomen en wel een stuurmansleerling en een sto ker, die bij het vergaan van het schip gewond werden en gedurende eenigen tijd in een Lon- densch ziekenhuis verpleegd zijn." Donderdagochtend te zes uur is de „Breedijk" Uit Antwerpen vertrokken en om twee uur lag het schip in de Rijnhaven te Rotterdam, op de plaats, vanwaar het op 19 Juli j.l. is afgevaren. vestigd wordt,, op te leiden jongelieden met eindexamen H.B.S. 5-jarigen cursus of daar mede gelijkstaande, voor den dienst op de lijnen (stationsdienst). De verschillende cursussen voor tal van functies, als machinist, onder-ma chinist, e.d., die op verschillende plaatsen ge houden worden voor opleiding van in dienst zijnd personeel voor hoogere functies, blijven dus naast deze school bestaan. Ingediend is een ontwerp van wet, waarin wijziging der wet voor c.te Koninklijke Marine reserve wordt beoogd. Aan de memorie van toelichting is 't volgende ontleend Ter aanvulling van een pij de Koninklijke Marine bestaand tekoft aan beroepsofficieren is aan een aantal luitenants ter zee der Koninklijke Marine-reserve, die in het bezit waren van het diploma van eerste- of van tweede-stuurman voor de groote handelsvaart, vergund na zich daartoe vrijwillig te hebben verbonden voor onbepaalden tijd in werkelijken dienst te komen. Voor bevordering tot luitenant ter zee der lste klasse bij de Koninklijke Marine-reserve wordt, op grond van het huidige artikel 19, tweede lid, oneer meer het diploma van eerste- stuurman vereischt. Aangezien het evenwel voor de luitenants ter zee der 2de klasse, die op het tijdstip van het sluiten der verbintenis bovengenoemd niet in het bezit waren van zoo danig diploma, als regel niet meer mogelijk zal zijn dit alsnog gedurende hun verblijf in wer kelijken dienst te verwerven, komt het gewensclit voor, voor deze officieren, in stede van het bezit van het diploma van eerste-stuurman, net met gunstigera uitslag hebben afgelegd van een examen als eisch voor bevordering te stellen. Te dien einde is, in het voorgesteld artikel 19, tweede lid van dit wetsontwerp, als eisch voor bevordering opgenomen, dat de betrokkene het eerste gedeelte van het examen voor luitenant ter zee der lste klasse bij de Koninklijke Ma rine-reserve met gunstigen uitslag moet heb ben afgelegd. Het is gewenscht, dat de officieren, die in den rang van luitenant ter zee der lste klasse voor onbepaalden tijd in actieven dienst zijn gekomen, dan wel gedurende dien tijd tot voor noemden rang zijn bevorderd op grond van het bezit van het diploma van eerste-stuurman, blijk hebben gegeven ook de noodige kennis in krijgs kundige en aanverwante vakken te bezitten, al vorens voor bevordering tot den hoofdofficiers rang in aanmerking te kunnen komen. Het voorgestelde tweede lid van artikel 20 voorziet hierin. Aangezien het volledige examen voor luitenant ter zee der lste klasse bij de Koninklijke Marine-reserve voornoemde vakken mede omvat, treedt voor hen, ten aanzien van wie het afleggen van het eerste gedeelte van dit examen als eisch voor bevordering tot hoogeren rang is gesteld, het tweede gedeelte daarvan in de plaats van het examen voor kapitein-lui tenant ter zee. BRUSSEL. 26 Oct. (Belga) Koningin Eli sabeth van België heeft gisteren een inspectie tocht gemaakt in de provincie Luxemburg. Tijdens dezen rondtocht is een auto. welke van tegenovergestelde richting kwam. in aan rijding gekomen met den auto, welke voorafging aan dien van de Koningin en waarin gezeten waren de Belgische minister de Man en gene raal Mattra. De auto werd beschadigd. Generaal Maton werd licht aan het voorhoofd gewond en terstond door de Koningin verzorgd. Minister oe Man kreeg slechts onbeteekenende ontvellin gen. Op den terugtocht van dezen rondrit, tus- schen Namen en Brussel, zag de Koningin aan den kant van den weg een verongelukten auto. Met eigen hand heeft zij den chauffeur, die zwaar gewond was, hulp verleend en zorg ge dragen voor zijn vervoer. De regeeringspersdienst meldt: Naar wij ver nemen heeft de Nederlandsche regeering zich belast met het behartigen van de belangen der Duitschers in Nigeria en het Britsche man daatgebied Kameroen in Afrika. Te Noordwijkerhout is Donderdagmiddag de 59-jarige mej. E. van Graven door een autobus Uit Haarlem overreden en op slag gedood. Het slachtoffer stak den rijweg over onmid dellijk nadat een vrachtauto was gepasseerd. Uit de tegenovergestelde richting naderde op hetzelfde moment dé autobus, waarvan de be stuurder een ongeluk niet meer kon voorkomen Donderdagmiddag omstreeks half een is wet houder D. van Leeuwen uit Borne bij een auto ongeluk om het leven gekomen. Hij kwam per fiets uit een zijweg van den straatweg Borne- Almelo en wilde dezen straatweg oversteken. Hij werd door een personenauto gegrepen en was onmiddellijk dood. Het slachtoffer was 65 jaar. Hij had reeds tien jaar zitting als wethouder, was lid van het gereformeerde kerkbestuur en voorzitter van vele comité's. Naar ons wordt medegedeeld, zal Emil Jan- nings ter gelegenheid van de première van zijn nieuwe film „Robert Koch", welke Vrijdagavond 27 October in het City-theater te 's-Graven- hage plaats vindt, naar Nederland komen. Emil Jannings zal de première in Den Haag bijwo nen. In verband met het langdurige oponthoud van Nederlandsche schepen bij Duins hebben wij ons via Reuter gewend tot de Britsche marine- en contrabandecontröle-autoriteiten met het ver zoek ons een uiteenzetting te willen geven van dit langdurige oponthoud, terwijl wij tevens de vraag hebben gesteld of in de naaste toekomst versnelling der controle mogelijk is. Een gezaghebbend woordvoerder zette uiteen, dat in sommige gevallen de contrabandecom missie het noodzakelijk acht een garantie te vragen van den geadresseerde van de goederen of van de regeering van het neutrale land, dat noch de goederen, noch de producten, welke hiervan worden gemaakt -of het equivalent hier van zullen worden uitgevoerd naar Duitschland. Teneinde vertraging te voorkomen hebben som mige scheepvaartmaatschappijen de belofte ge geven, dat indien hun schepen toestemming krijgen door te varen zij de goederen waarom trent twijfel bestaat zullen vasthouden tot een beslissing is genomen, zooals ook in den vori- gen oorlog is gedaan. Andere maatschappijen doen dit niet en indien hun schepen toestem ming krijgen door te varen dan bestaat geen garantie, dat de contrabande niet zal worden doorgevoerd naar Duitschland. Inderdaad heeft een schip, dat onlangs zonder goede garantie toestemimng kreeg om door te varen ten- einde lang oponthoud te voorkomen, een lading ver voerd, welken naar bekend is later werd doorge voerd naar Duitschland. Men hoopt evenwel, dat van nu af de toestand beter zal worden tengevolge van een overeen komst, welke met sommige scheepseigenaren is getroffen en waarbij de scheepspapieren zoo spoedig mogelijk voor het binnenvaren van de Britsche wateren vooruit zullen worden gezon den aan de Britsche autoriteiten. In vele ge vallen zal dit mogelijk maken het noodzakelijk onderzoek naar het verdachte deel van de la ding in te. stellen vóór het schip werkelijk in de contróle-haven aankomt. Men hoopt, dat dit systeem de voornaamste reden tot klagen ook van de Nederlandsche scheepseigenaars weg zal nemen Wat betreft het oponthoud van passagiers op de vastgehouden schepen wordt gezega, dat men hoopt in de toekomst een regeling te treffen, waarbij de passagiers onmiddel lijk aan land worden gezet en toestemming krijgen hun reis voort te zetten op de snelst mogelijke wijze. Men hcopt, dat dit gebaar ook in Nederland zal worden gewaardeerd. Iedere vertraging en ieder ongemak, dat niettegenstaande deze pogingen, ze te ver mijden, toch ontstaat, wordt te Londen be schouwd als een betreurenswaardige nood zakelijkheid in de poging te voorkomen, dat goederen van essentieel belang Duitschland bereiken. als vorenbedoeld, willen treffen, aldus de ge legenheid krijgen tijdig met die voorziening ge reed te zijn. Het soc.-dem Eerste Kamerlid Vorrink heeft den minister van Justitie de volcende vragen gesteld Heeft de minister kennis genomen van het bericht in de ,.N?tional Zeitung", orgaan van de N.S.D.A.P. te Essen, van 18 October 1939 waarin verslag wordt gedaan van een avond bijeenkomst in het „Oranjehotel" te Nijmegen van de aldaar gevestigde Duitsche kolonie, waaraan volgens het verslag een aantal per sonen uit het Duitsche en Nederlandsche open bare en industrieele leven deelnam, en heeft de minister in het bijzonder kennis genomen van het verslag van de rede van General-Direktor dr. Vögler over de weerstandskracht van de Duitsche volkshuishouding in den tegenwoordi- gen oorlog? Is de minister van oordeel, dat het houden van een dergelijke redevoering, die blijkens het verslag zich ook bezighield met het trekken van vergelijkingen tusschen Duitschland en de de mocratische staten voor wat hun respectieve oorlogskansen betreft, in overeenstemming is te brengen met het geldende spreekverbod voor buitenlanders? Zoo ja, is de minister dan bereid zijn oordeeJ ten deze nader toe te lichten? Zoo neen, hoe is dan een dergelijke overtre ding van het bestaande verbod mogelijk geweest en welke maatregelen denkt de minister te ne men, teneinde herhaling te voorkomen? Donderdagmiddag is het zevenjarig zoontje van de familie Erks te Anna Paulowna nabij de kleine sluizen bij het spelen onder een met ijzererts geladen vrachtauto geraakt. Het kind was op slag dood. Aan het verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot uitvoering van artikel 37 der Landbouw-Crisiswet 1933 ten aanzien van het bepaalde in het K. B. van 28 Augustus 1939 is het volgende ontleend: Sommige leden verklaarden er bezwaar tegen te hebben, dat de Landbouw-Crisiswet 1933 stelselmatig wordt gebruikt als grondslag voor allerlei distributie-maatregelen. Zij achtten het bedenkelijk, dat de Landbouw-Crisiswet wordt gebezigd voor een geheel ander doel dan waar voor zij is tot stand gebracht. Verder werd door een aantal leden een nadere uitéénzetting gevraagd van de redenen, welke er toe geleid hebben ook de uitheemsche pro ducten koffie, thee en cacaobconen en -pitten onder de crisisproducten op te nemen. Met name zouden deze leden gaarne vernemen, waarom met een aanwijzing van deze produc ten krachtens de Distributiewet 1939 niet kon worden volstaan. Blijkens het verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp beoogende een nadere verlenging van den termijn der opschorting van de betaling van rente en aflossing ter zake van de Surinaamsche spoorwegleening, stelden ver scheidene leden de vraag, of de tijd niet geko men is om de geheele voor den spoorwegaanleg aangegane schuld aan Suriname kwijt te schei den. Reeds sedert 1919 wordt geen rente en aflossing meer betaald en de termijn, waar voor de opschorting van de verplichting tot deze betaling gold, is reeds driemaal verlengd. Ook nu lijkt het uitgesloten, dat Suriname bin nen afzienbaren tijd in staat zal zijn de beta ling te hervatten. Heeft het dan nog wel zin de schuld zelf te laten voortbestaan? Verschenen is het verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot bekrachtiging van een door den (gouverneur-Generaal van Nederlanösch-Indië vastgestelde ordonnantie (gedeeltelijke opschorting van het uitvoerrecht op Javatabak). Naar het oordeel van sommige leden heeft de situatie in de tabakscultuur zich den laatsten tijd in zoo gunstige richting ontwikkeld, dat dientengevolge de maattregel, welks bekrachtiging thans wordt voorgesteld, niet meer noodig is. Andere leden erkenden, dat de situatie in de tabakscultuur den laatsten tijd is verbeterd. Niettemin achtten zij gedeeltelijke opschorting van het uitvoerrecht op Javatabak nog altijd gerechtvaardigd. NEW YORK, 26 Oct. (Part.) Wailstieei boou vandaag een onregelmatigen aanblik. Hoewei het sentiment, mede op grond van het bevre digende binnenlandsche conjunctuurnieuws, gunstig was, was de koersontwikkeling toch on regelmatig en was daarin geen bepaalde lijn te ontdekken. Bij de opening wisselden kleine winsten en verliezen elkander af. Er was welis waar vrij ruime vraag en de omzetten waren dientengevolge niet onbelangrijk, maar daar tegenover bleken uit hoofde van de tamelijk krachtige verbetering, die gisteren heeft plaats gehad, op nogal groote schaal winstnemingen te worden uitgevoerd, waardoor een verdere koersstijging verhinderd werd. In het algemeen was de stemming voor oorlogsfondsen weer vast op grond van de groote waarschijnlijkheid, dat de Senaat de opheffing van het wapenem bargo binnen enkele dagen zal goedkeuren als mede van de meer en meer op een voortzetting van den oorlog duidende berichten uit Europa. Maar ook deze beweging was niet algemeen, want terwijl sommige staalwaarden een verdere verbetering boekten, openden andere, zooals U. S. Steel en Bethlehem Steel iets lager. Eenzelf de verschijnsel deed zich voor bij de vliegtuig fonds. Hier waren Curtiss Wright, Glenn Mar tin e.a. vast, doch Douglas flauw met een ver lies van bijna 1 dollar. Sporen waren onregel matig en voorzoover verbeteringen voorkwa men, waren die van bescheiden omvang, niet tegenstaande de toeneming van het aantal ver laden wagons met 16.200 nog grooter is dan men had verwacht en het cijfer der wagonverladin gen met 861.200 thans het hoogste niveau heeft bereikt sedert 1930. Men was daarop de vorige dagen klaarblijkelijk reeds vooruit geloopen. In het verdere verloop kwam er in het markt beeld weinig verandering en bleef het koers verloop hoogst onregelmatig, maar in het twee de -uur nam het aanbod grooter omvang aan, vooral in staalwaarden, die dientengevolge vrij sterk terugliepen en verliezen tot een dollar toe boekten. Ook Dougla-s Aircraft liepen ver der terug. Elders werd beter weerstand gebo den. De handel nam in het tweede uur geieide- delijk aan in omvang af. Tegen het einde van het tweede uur trad plotseling weer een herstel m voor de fondsen, die het sterkst teruggeloo- pen waren en deze verbetering werd door de meeste overige afdeelingen overgenomen. In de meeste gevallen kwam men toen weer boven het vorig slotpeil. De markt bleef echter een ongedecideerden indruk maken en er bestond hog vrij groote gereserveerdheid. De omzetten bedroegen in het eerste uur 520.000 shares en ln het tweede uur 290.000 shares. Hoewel aanvankelijk in de tweede beurshelft eerder een neiging tot afbrokkelen viel te con- stateeren en de stemming weer weifelend was verkreeg het aanbod in het laatste uur de over hand. Over de geheele linie werd in sneller tem po een benerenwaarsche richting ingeslagen en het slot kwam op het laagste punt tot stand, met verliezen voor een groot aantal fondsen tot Plm. 2% dollar. Veel nieuws was er niet en het geen nog bekend werd, was van een gunstige strekking, met uitzondering van de staking in de Chryslerfabrieken, die een uitbreiding had ondergaan doordat eenige fabrieken gesloten moesten worden als gevolg van het neerleggen van den arbeid door de arbeiders. Het gunstige nieuws oefende echter geen invloed uit. Daar entegen wel de onzekerheid die er omtrent di verse aangelegenheden bestond, waardoor bij een herstel onmiddellijk tot verkoopen werd overgegaan. Met uitzondering van National Steel, die fractioneel hooger sloten, (de winst van ruun I dollar kon echter niet behouden blijven) verkeerden de overige fondsen in reac tie Bethlehem Steel en Youngstown zagen zich 2 dollar en U. S. Steel ruim 1% dollar ontgaan Bethlehem Steel sloten plm. 1% punt en U. S. Steel 1 f2 punt beneden het hoogste punt van den dag. In verband met de hierboven genoem de verscherping van het conflict hadden Chiysler danig van verkoopen te lijden; laat- beurs zakte dit fonds nog 1 punt in en het slot kwam ruim 1 dollar lager af. Luchtvaartwaar den verkeerden scherp in reactie; Douglas ver toonden het grootste nadeelig verschil en moes ten ruim 214 dollar prijs geven. Koper- en mijn- waarden, rubbers, Du Pont en Westinghouse lie pen geleidelijk aan terug en leden verliezen van 1 tot 1% dollar. Oliewaarden lagen verdeeld in de markt, doch de nadeelige verschillen, die voor Standard Oil en Texas Corp. 1 dollar be droegen, hadden de overhand. Bij de warenhuis fondsen konden Sears Roebuck en Woolworth zich goed handhaven op het vorig slot, doch Montgomery Ward zakten 1 dollar in. Sporen werden eveneens op onregelmatige wijze ver- nandeld, doch ook hier had het aanbod bij de meeste fondsen een koersreactie tot gevolg, die meerendeels van bescheiden afmetingen bleef Union Pacific echter liepen 1 punt terug. Pu blic-utilities, aandeelen in telegraafmaatschap- pijen en idem in fabrieken van levensmiddelen stelden zich bij het slot eveneens iets hooger of iets lager, doch equipmentshares, kunstzijde fondsen en tabakken waren lui gestemd. De omzetten bedroegen in totaal 1.680.000 shares, In het laatste uur verwisselden 460.000 shares van eigenaar. Laatst gedane koersen Verschenen is het verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot bekrachtiging van het Koninklijk Besluit tot regeling van den invoer van draadnagels en draadkrammen, spijkers, getrokken ijzer- en-staaldraad en van prikkel- en puntdraad. Daaraan is het volgende ontleend- Sommige leden achtten een uitvoeriger mo- tiveering vooral noodig in verband met de mo gelijkheid, dat hier te lande een tekort aan ijzer zal ontstaan en in verband met de toe neming van het gebruik van prikkeldraad en andere artikelen voor militaire doeleinden. Ook vroegen zij of er in het binnenland nog wei genoeg concurrentie is overgebleven, nu de binnenlandsche fabrikanten door de zeer sterke beperking van den invoer als het ware een col lectief monopolie hebben verkregen. Aan het verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van de Staatsmijnen in Lim- buig voor 1938 is het volgende ontleend: Verscheidene leden maakten de opmerking, dat de toelichting op dit wetsontwerp wel zeer veel te wenschen overlaat. Een meer summiere toelichting kan men zich nauwelijks voorstel len. Dit treft te meer, omdat het hier over zeer belangrijke bedragen gaat. De baten van het bedrijf der Staatsmijnen blijken de raming met niet minder dan 19 millioen te hebben over troffen. Wel is waar is hiervan rond 12 mil lioen besteed aan hoogere uitgaven, doch tevens wordt voorgesteld de afschrijving bijna te ver dubbelen en bovendien nog ƒ2 millioen te re serveeren. Deze leden zouden gaarne een volledige uit eenzetting ontvangen omtrent de gedragslijn welke bij het financieel beheer der Staatsmijnen gevolgd wordt. Onlangs is bericht, dat overgegaan zou wor den tot het oprichten van een „Spoorwegschool". Naar w;j vernemen, ligt het in do bedoeling, door middel van deze school, die te Utrecht ge- De regeeringspersdienst meldt: De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat ingevolge een onlangs door de Eerste Kamer der Staten-Generaal aangenomen wijziging der Ongevallenwetten, de arbeiders in de verzeke- ringsplichtige bedrijven na het inwerkingtreden van die wetswijziging niet verzekerd zullen zijn tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hun bij hun arbeid overkomen als gevolg van een oorlogsgeweldadigheid (als bijv. bominslag, mijnontploffing). Indien de werkgevers de bij hen in dienst zijnde arbeiders tegen geldelijke gevolgen van zoodanige ongevallen willen zien verzekerd, zullen zij langs den weg van parti culiere verzekering die voorziening moeten tref fen. Het is de oedoeling de wetswijziging omstreeks half December a.s. in werking te doen treden. Tot de keuze van dit tijdstip heeft o.m. mee gewerkt de overweging, dat de werkgevers, die ten behoeve van hun arbeiders een voorziening Op vragen van het Tweede Kamerlid Hilgen- ga betreffende de betaling van voor de mobili satie gevorderde paarden heeft de minister van Defensie als volgt geantwoord: Uit ingewonnen ambtsberichten is gebleken, dat de commissarissen der Koningin de gelden, bestemd voor de betaling van voor de mobili satie gevorderde paarden met bekwamen spoed aan de burgemeesters hebben overgemaakt. Er zijn geen aanwijzingen, dat de betaling van deze gelden aan de belanghebbenden thans nog niet heeft plaatsgevonden. De minister van Economische Zaken heeft besloten dat, indien de omstandigheden niet veranderen, voor den oogst 1940 uitpootvergun- ningen voor fabrieksaardappelen kunnen wor den uitgereikt voor een oppervlakte, welke on geveer 1/3 grooter is dan in 1939 het geval was. zoodat de totaaluitpoot ongeveer 36000 H.A. zal kunnen bedragen. Mocht vóór het volgend voorjaar blijken, dat de voorgenomen uitbreiding niet kan worden toegestaan, dan zullen maatregelen worden ge troffen, dat de telers geen nadeel ondervinden van het reserveeren van het voor die uitbrei ding noodig geachte pootgoed. Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende: Zooals reeds eerder werd medegedeeld, is de minister van Economische Zaken voornemens, maatregelen te treffen, waardoor van den aard appeloogst 1939 een hoeveelheid voor mensche- lijke consumptie en voor uitpoot veilig gesteld woidt. Bovendien blijft een belangrijke hoeveel heid voor veevoeder-doeleinden beschikbaar. Rauwe aardappelen zijn weliswaar een bruik baar veevoeder, maar de gebruiksmogelijkheden er van zijn beperkt, terwijl dit laatste met ge stoomde aardappelen niet het geval is. Reeds in 1938 weid een flinke hoeveelheid gestoomde in gekuilde aardappelen met gunstig resultaat als veevoeder aangewend. De veevoederpositie zal de behoefte aan dit product vergrooten. Teneinde zeker te zijn, dat in de behoefte aan stoomers zooveel mogelijk en tijdig voorzien kan worden, is aan een aantal fabrikanten opdracht tot aanmaak verstrekt. Coöperaties en loonstoomers kunnen zich voor den aankoop tot deze fabrikanten wenden. Nadere inlichtingen verstrekken de rijksland- bouw- en de rijksveeteeltconsulenten. Oct. 26 25 24 A-lied Gheraicai I 3V4 81 1831/4 \meriean Can o i J8 110 V4 113% Am. Cmt K.örv 8 '4 391/8 38 Am. Rolling Millf /0% 213/g 201/4 Am. SmeJt Rel. 55'A 56% 54% Ara. 1 el. 6r i e. I67i/, l673/8 165% in. Tobacco 81 V, 81% 8D/4 Am. Waterworks '3% 13% '3% Anaconda Cc. per 33% 34% 33% Atchison Topeke 32 y4 32% 32V4 Baltimore Ohio 7% 7% 7% BethJehem Stee) 91% 93% 90% Canadian Pacific 5 V, 5 3/g 5% Ose Treshing 81 821/4 82% Chase National B. 37 37 V4 37V4 Ches. OUio 43 Vs 43% 43 Chicago Rock IsL Chrysler Motor 92% 93y4 90% Cities Service 6 6 5% Consoi Gas N.Y. 32 3!¥s 31 Continental Oil 273/8 27% 28% 7 Dawesl. 10 1/8 11% 5V2 Young 1C1/4 10% 103/g Deleware Huds. 26% 271/4 25% Douglas Aircraft 83% 8 6 3/8 8 3 V, Dupont de Nem. 18 1 182% 181 Eastman Kodak 182 162 162 Ei Bond Sh. y V, v% 9% General Electric 41% 423/j 413/g General Motors 55% 55% :4% Good Year 28% 293/8 281/4 Hudson Mc „or 6% 7 7% Illinois Central 15% 15% 15 3/8 Intern. Harvester 63% 65 65'A Intern. Nickel 40 V, 41 3/s 38% Intern. Tel. S? Tel. 3 5 5V4 Kennecott Copper 40% 413/8 403/4 Missouri Pacific 1 1 Idem pret. IV, 1% 1% Montgomery Ward 56% 57% 563/4 Nat. City Bank 291/4 29% 29 V4 NaL Dairy Prod. 16 3/8 5% i5% New York Central 22 22% 21% North Am. Av. 27 283/s 25 North. Amer. n.a. 23% 23 V, 231/4 Norfolk Western 206 205 z05 Pennsylvania 26 Vs 263/8 2b Phillips Oil 431/8 44 46 Proctor Camblc 641/8 64% 64% Publ. Serv. N. J. 4„% 403/8 40Vs Radio Corporation 6 6 61/8 Rep. Steel 271/8 28 27'/4 Sears Roebuck 84'/, 84% 8 3 Vs Shell Union O;' 15 V4 14% 141/4 Socony Vacuum 13% 13% 13% Southern Pacific 17% 181/4 17% Southern Railway 20% 21 V4 20% Standard Brands 5V8 6 5% Stand. Oil of N.*J. 47% 48% 47-/8 Tidewater Ass. Oij 123/g 12 'Vs 12% Union Pacific i02% 103% 104% United Aircraft 47 44% 46% United Corp A. 2% 2% 2% U. S. Leather U. S. Rubber 43Vg 44% 4 3'/4 U. S. Steei 76% 7 8 3/8 76% Western Union 33V4 34% 33% Westingh. Eiectr. 116'/, 118 119'/8 Woolworth Building 41% 41% 41 '/a NEW YORK, 26 Oct Slotkoersen Oct 26 25 Brussel 16.70 16.72 Rome 5,05 5.C5 Bern 22 43 22.43 Madrid Oslo 22.73 22,73 A'dam 53.09 53,10 Londen 4.00 3/s 4.00% Parijs 2.27% 2.27% Berlijn 22 43 40,10 24 16.74 5,05 22.44 22.72 53.1) 4.02 2.28 40.10 26 Oct. Katoen Oct. 9.14Mrt. Dec. 9.08 -C9 9.C6Mei Jan. 9.018,95Juli Rubber Standaard Juli Mrt. Oct 18.9.f-2000 - Mei Dee. 19.85— 20.06+Juli NEW YORK, 26 Oct. 25 Oct. 26. Oct. 25 Oct 8.90-91 8,79-- 8.768.62- 8.60-61 18.85 18.90-- 18.44+18.53+- DEN HAAG. Geslaagd voor diploma O: G. A. Nijdam te Rotterdam, S. Hofstee te Hilver sum en P. J. van Alphen te Haarlem. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren: J. B. Warmerdam te Heemstede en S. v. d. Zee te Echtenerbrug. Jan. 19.15 )9.40+— Sept. 18.25—1 8.30+ - Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. 4.03 4.03 Dec. 6.11 6.04- Mrt. 4.26 4.23- Mrt. 6.18 6.13 Mei 4.26- 4.23 Mei 6.24 6,18 Juli 4.26- 4.23 Juli 6,28 6,23 Sept. Sept. 6.32- 6.25 Suiker Nov. 1 -65+ 1.63- - Mei 1.93+ 2.00+ D»». Juli 1.97+ 2.04 -"an 1.80+ l.i7 Sept. 202+ 2.09 Mrt. 1.89+ 1 96+ Juli Tin Locc 55.75 56.00 Termijn 52.50 53.00 CHICAGO, 26 Oct. 26 Oct. 25 Oct. 26. Oct. 25 Oct. Tarwe Haver Dee 841/8-84 55 - Dec. 35% 36 V4 - Me) ë33/4 84% Me) 34 5/e 35 Juli 82%-% 83 V4 3/s Juli 321/4 32% Maïs Rogge Dec 49% 49% Deo. 53 531/4 Mei 523/8 52% - Mel 53%-- 541/4 Juli 53% 53% Juli 54 54 y4 Reuzel Oct 6.45+ 6 47% Jan 6.57% 6.62 '/j a tic 6.50+ 6 52 Mrt. 7.05+ 7.12% WINNIPEG, 26 Oct. 26 Oct. 25 Oct. 26. Oct. 25 Oct. Tarwe Gerst Oct. 69Vs 69% Oct. 42%- 42% Dec. 70% 71V4-- Dec. 421/4 43 Mei 75% - 76 Vs Mei 435/s- 43% Rogge Lijnzaad Oct 603/s 61 Oct 159 16O L)ec 573/8-- 57 Dec 1563/8 158 Mel 58 -- 58.% Me) 152% 149-50 Haver Oct 32% 33% Mel.. 31% 31% oec. 31V4 31% (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Anaconda 271/16 U. S. Steel 5958% Beth. Steel 69%—69% 21%—22 Rep. Steel Kennecott 32 Shell Union 12 3/16—11% Ver. Vorstenl. Cult. Mij. 104% North Am. Aviation 21%20% Am. Car en Foundry 29 Paramount 71/3-7 3/16 Van 4.305 uur Kon. Olie 282+, Unilever 98—97% Aku 29 Anaconda 26+4 H. V. A. 400 Beth. Steel 6914 —69 Rep. Steel 21%21% Gen. Motors 41 Shell Union 11 5/16—12 North Am. Aviation 20%—20'/2 Am. Car en Foundry 283/4 Koersen voor stortingen op 27 October 1939 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,60 en Lires 9,55. Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijzi ging, voor de week van 26 October tot 2 No vember vastgesteld op 80 ct. per Kg. (onver anderd) De commissienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld oP 80 cent per kilo (onver anderd) De officieele Deensche boternoteering is vast gesteld op 240 kronen, dat is 0.87 per Kg. ROTTERDAM. (Econ. Hoogeschool)Ge slaagd voor het candidaatsexamen economische wetenschap de heeren Th. Heukels, Chr. L. Th. Janssens en J. C. Brezet. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen geschiedenis de heer J. C. van Loenen Jr. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer G. Borsten. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de genees kunde op een proefschrift de heer J. H. F. Lahr, geboren te Rotterdam en wonende te Leiden. Geslaagd candidaatsexamen rechten de da mes: A. C. Krijkamp, Sassenheim, J. Ch. Lig- tenberg, Leiden en E. C. Idema, Leiden en de beer W. L. A. van Parihuys, Den Haag. UTRECHT. Geslaagd voor het doet. examen rechten: G. E. Klein, Nagelvoort. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de dames: 5. W. L. M. Herman te Nijmegen en A. M. Klee- mans te Etten-Leur. AMSTERDAM. Geslaagd: mej. Th.M.Fischer te Groenlo. Opgegeven: door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling Bij beschikking der Arrondissement,s-RecMi- bank te Den Haag va>n 19 October 1939 is aan Th. J. Veltman, gepensionneerd generaal-majoor wonende te Wassenaar, Rust en Vreugdlaaai no. 14 op diens verzoek voorloopig surséance van be taling verleend, zmks met benoeming van jhr. na. E. C. U. van Doorn, advocaat, Denneweg 124, te Den Haag, tot bewindvoerder en voorts o.m.'. onder bepaling mede in verband met eeni door den debiteur aangeboden akkoord le. dat de schuldvorderingen, ten aanzien waar van de surséance werkt, uiterlijk op 15 Novem ber 1939 bij den bewindvoerder moeten worden ingediend. 2e. Verhoor ter raadkamer van genoemde recht bank op Donderdag. 30 November 1939, des v.m- 11 uur. Failliet verklaard: 23 Oct.: J. van Slingelamd, kapster, Den Haag. Indigostraaf 5. R.c. m'r. G. H. B. van den Boom- Cur. mr. W. Jonker, Den Haag. J. W. Koning, weduwe H. van Slingelaind, zonder beroep, Deni Haag, Indigostraat 5. R.c. mr. G. H. B. van den B'oom. Cur. mr. W. Jonker, Den Haag. J. Haakman, filmproducer, Den Haag, Re- gentesselaam' 357. R.c. jhr. mr. J. G. M. van den Meeuwen. Cur. mr. H. J. JaHssen van Raaij, Den Haag. A. Jansen, m'otorrijwielhandelaar, Den Haag. van Ravensteijnstraat 1. R.c. mr. A. J. Paulus. Cur. mr. G. W. J. Jonker, Den Haag. D. van der Toorn, te Scheveningen, Keizer straat 163, behanger en' stoffeerder. R.c. mr. J- N. van Laar. Cur. mr. J. de Jongh. Den Haag. De Naaml. Vennootschap de Graaff en Cos- ter, te Pijnacker, Pijnackerscheweg 286 E, aan leg va>n' centrale verwarming. R.c. mr. F. J. de Jong. Cur. mr. H. G. Kaufm'ann, Den Haag. J. H Tiekstra, Den Haag, wonende op de Genestetlaan 87, handelende onder den naam kleermakerij Hofman en Tiekstra aain de Tous- saintkade 8, Deru Haag. R.c. jhr. mr. C. I. van der Wijck. Cur. mr. J. J. Koeleman, Den Haag. 25 Oct.: H. Bloten, grossier in banden, Zende ren. gemeente Borne, Grootestraat B 43. R.c. mr- I. Dufour. Cur. mr. C. J. de BruijmKops, Almelo- H. C. Groothuis, koopman in kousen etc., Enschede, Goudsbloemstraat 137. R.c. mr. I. D°' four. Cur. m'r. N. A. Muller, Enschede. M. A. Sehildkamp, kapper, (patroon). Hen gelo (O.). Langelermaatweg 180. R.c. mr. I. DU' four. Cur. mr. H. A. Cohen, Hengelo (O.) J. P. Zoerink, kleermaker, Haaksbergen. Poststeeg A. 137. R.c. mr. I. Dufour. Cur. mr. D- P. S. Meerburg, Enschede. A van Duar, loodgieter, Den Bosch. Vughter- dijk 119 a. R.c. mr. J. M. Huizinga. Cur. m'evr- mr. E. Lion, Den Bosch. W. Heesakkers, landbouwer, Boxtel, Hal 1°' R.c. mr. J. M. Huizinga. Cur. mr. E. Sassen, Den Bosch. le Maria L. C. en 2e. Elisabeth H- de Heusden Van der Sluijse, zonder beroep, Eind hoven. Hertogstraat 24. R.c. mr. J. M. Huizing3' Cur. mr. A. F. M. v. d. Meeren. Eindhoven. J. de Koning, aannemer. Boxtel. Korte Kpr„,'" straat 10. R.c. mr. J. M. Huizinga. Cur. mr. w' v. d. Grinten, Den Bosch. C. Barendregt, kruidenier. Zwijndrecht, R'"f" dijk 614. R.c. mr. M. va>n' Aken. Cur. mr. G. cm Anders. Dordtecht. Vernietigd na gedaan verzet: 11 Oct.: L. Heus, wonende te Westbroek. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fat' van L. Aardenburg, Beverwiik; J. c. J. Paterman. Amsterdam: mevr. A. P. Bodé, gescheiden va' Dörrius, te Amsterdam'; de N.V. Handel Maat schappij „Clarfried". te Amsterdam; M. P- v Hese. Vlissingeii). Gedeponeerde uitdeelingslijsten: j W. Ie Nob'ie. Den Hoorn, op Texel. Geëinnig door het verbindend worden der eenige uitdeeling®- Iijst. Uitk. nihil. rntie A. Ooijevaar Azm'., Warmenhuizen. Idem. tJfw£ 5.5 pCt. J. G. RodriquesPrins, voorheen te 1 Haag, thans te Amsterdam. Geëindigd door ne verbindend worden der eenige uitdeelingslijst- AMSTERDAM, 26 Oct. Eierveiling Prinsengracht 199. Kipeieren: hoogste prijs 5.60, middelpriis 0 5.60, laagste prijs 4.204.75 per 100 stuks. W®3 aanvoer 115000 stuks. Dagaanvoer 90.000 st. Ra del goed. &7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2