LOTISICO h f2.50 v. Amerongen's Men icfaijft ont: 2 aardige Hoedjes Haarlem, 27 Oct. OOSTZEE-STATEN IN DEN GREEP DER SOVJETS 37.50 Postkantoor Heemstede jubileert VRIJDAG 27 OCTOBER 1939 Oe heer Commandeur nam afscheid Als directeur van de St. Bavoschool NIEUWE R.K. SCHOOL EEMSTRAAT Hedenmorgen aanbesteed WINKELSLUITING IN HET MIDDAGUUR KAMERMUZIEKAVOND TOONKUNST Stefan Askenase Verkiezing Kamer van Koophandel UITSPRAKEN RECHTBANK Kien-avond Mandolineclub Santa Lucia JUBILEUMFEESTEN R.K. VOLKSBOND BESLOTEN Godsdienstcursus B De heer Ten Boom verlaat de K. v. K. Postagentschap Haarlem-N. BURGERLIJKE STAND St. Caecilia voor de militairen ISÉlffi De Nar voor de werkloozen ZAANDAM Voor, het eerst wordt in Estland een Sovjet-feestdag gevierd De Nobelprijs voor natuurkunde TREKT MAANDAG 6 NOVEMBER KOOPT TIJDIG UW KANS BIJ DE BEKENDE LOTISICO-AGENTSCHAPPEN Groote Veranderingen halve eeuw in een Ned. record 400 meter rugslag verbeterd D.H.V.B.-programma voor Zondag a.s. SERIE DAMESHOEDEN MAGAZIJNEN Anegang24 - Frankestraat3-5 AGENDA 28 October Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten ANEGANG 34- HAARLEM De klokmantel met hooge bont kraag,die iedere vrouw slank kleedt Regeering van Iran afgetreden STAD Pastoor van Eeden schrijft ons: ..Mijnheer Commandeur gaat weg", 't Werd sinds eenigen tijd gefluisterd, want men kende 2Ün wankele gezondheid. Op 1 November zal het een feit zijn en wordt zijn 33-jarige loop baan als Hoofd van de St. Bavo-school afgeslo ten. Er zijn er in de snel gegroeide noordelijke barochie velen die hem alleen maar van aan een kennen. Maar de menschen van Oud-Schoten, de in boorlingen van de parochie, zullen toch een Zeker gevoel van weemoed niet kunnen onder drukken. 't Is daarmee net als toen de oude kerk werd afgebroken. De nieuwe was verrezen; •haar de afbraak van de oude deed toch pijn ®an 't hart van de Schotenaren-, Zóó is het le ven: een komen en gaan. 't Goede dat komt Wordt toegejuicht, wat heengaat wordt betreurd en de wagen van den tijd rolt voort. In 1906 kwam de heer Commandeur uit Noordwijk, waar hij onderwijzer was aan de R, K. School, en werd Hoofd van de pasgebouwde school aan de Kerklaan, met mej. Leistikouw als hulponderwijzeres, over ongeveer 90 leerlin gen en een klein beetje salaris. In 1930 werden de 6 lokalen overgenomen door de Stad Haarlem en betrok hij met 300 leerlingen de tegenwoordige Philomenaschool die toen Bavoschool ging heeten. In Sept. 1932 werd het eerste gedeelte van de tegenwoordige Sint Bavoschool in gebruik geno men door de jongens, terwijl de meisjes in de omgedoopte Philomenaschool bleven en in Sept. 1939 werd de Bavoschool uitgebreid met het thans nieuwe gedeelte. Het aantal jongens be droeg toen 381, thans 410. De heer Commandeur heeft heel die uitgroei- ing met zorgen en administreeren moeten bij houden. Vreezend, dat zijn verzwakte gezondheid een belemmering zou zijn bij de uitoefening van zijn zware taak, heeft hij ontslag gevraagd en eer- Vol verkregen. Wij danken hem hartelijk voor al die jaren arbeid aan onze jeugd. Wij danken hem voor zijn persoonlijke goed heid en eerlijke openhartigheid. Wij danken hem niet in 't minst voor de vele Wijze raadgevingen bij 't besturen van de scno- len, waartoe zijn groote kennis van de School wetgeving en zijn jarenlange ondervindingen zulke goede diensten bewezen. Wij danken hem ook uit naam van alle oud- Schotenaren, die den goeden meester Comman deur niet zullen vergeten. Wij wenschen hem toe een jarenlang voldoe- ninggevend emeritaat en hopen nog vaak van zijn raad en inzicht te mogen profiteeren, want geheel werkloos blijven kan hij niet. leidde het werk goed in. De Finale bracht niet den verwachten climax. Dit deel klonk wel frap pant, doch niet bepaald meesleepend ((in het programma werd zelfs gesproken van harts tochtelijk karakter en van energie). Vooraf ging een Sonate van Haydn, charmant voorgedragen, alleen het gedempte spel in het Andante deed te wazig voor dit genre muziek aan. Na Chopin droeg Askenase Ravel's Sona tine voor, licht en doorzichtig waar het noodig was iets gedecideerder van klank. We misten echter in de finale het „passioné". Tot slot twee nummers uit Albeniz' „Iberia": Fête-Dieu a Séville en Triana. Hierin bewees de pianist in het bijzonder zijn gevoel voor felle rhythmiek en voor fraaie, zoowel imposante als fijne klankbeelden. Chopin vormde het hoogtepunt van den avond. Hierna werd de pianist dan ook het hartelijkst gehuldigd door het talrijke „Toon- kunsf'-publiek. O. K. Architect Jacq. van Velsen heeft hedenmor gen in café Brinkmann aanbesteed: het bouwen van een zesklassige school aan de bestaande St. Philomenaschool in de Eemstraat te Haarlem-Noord. Ingekomen waren 27 biljetten. Laagste inschrijfster was de firma de Korte en Waleveld te Haarlem voor f 42.750.—. Verder werd ingeschreven als volgt: A. v. Varik, Haarlem f 50.250. Veenman en Vink, Hillegom f 48.480.—. G. Splinter, Bussum f 45.990.—. Fa. Frans Couwenberg, Waalwijk f 49.998. Handgraaf, Santpoort f 56.777.—. J. Feyen, Heiloo f 44.900.—. J. Rym, Waddinxveen I 48.365. P. Groeneweg, Rotterdam I 49.940. C. Boel, Voorburg f 49.700. Fa. Breevoord, Haarlem f 48.100. W. H. Verheydt, Haarlem f 48.900. IJ. Smit, Haarlem f 46.430. H. Vennis, Bussum f 45.900. J. Leegwater, Heerhugowaard f 52.900.—. Fa. v. d. Meer, Amsterdam f 56.274.—. Fa. v. d. Putten, Haarlem f 43.812.—. Fa. Oppenkamp f 50.450. Fa. Ebbing, Haarlem f 49.990. Philips Bouwbedrijf, Haarlem f 45.670. Fa. Boerrigter, Haarlem I 46.900. Fa. Brandsma en Bakker, Haarlem f 50.800. Fa. Koenraad Bot, Haarlem f 51.000. Gebrs. de Vries, Haarlem f 48.440. Fa.v. d. Wal en Veenstra, Friesland f 53.370. Fa. Teunis Cats, Friesland f 53.900. Hamers, Naarden f 48.429.—. De gunning volgt later. De begrooting was f 46.200. De voorzitter van den R.K. Textielbond St. Willibrordus, afdeeling Haarlem, de heer A. J. Borst, heeft in de vergadering van de R. K. Middenstandsvereeniging het vraagstuk aange sneden, of winkelsluiting van. half één tot half twee gewenscht is. Dus niet de heer Post, zoo als de voorzitter tijdens de vergadering zeide. De serie kamermuziekavonden van de Haar- lemsche Toonkunstafdeeling werd geopend door den Poolschen pianist Stefan Askenase. Geruimen tijd geleden hoorden we dezen Pianist op een „Bach"-concert. Hij droeg toen het eerste piano-concert van Beethoven voor. be keuze van het werk wekte nogal eenige ver- Wondering, men begreep niet, dat een pianist als Askenase zich tot zoo'n jeugdwerk bepaalde. Het programma van dezen kamermuziekavond daarentegen was verre van 'n licht genre: So- bates van Beethoven, Chopin, Haydn, de Sona tine van Ravel en enkele Albeniz' nummers. Wel wees de keuze grootendeels op een meer bepaalden, den romantischen stijl. Want Beet hoven's opus 110, vooral het eerste deel en de finale, is zeer romantisch getint. Nu zou men veronderstellen, dat deze stijl Askenase goed ligt. En dit is ook wel het geval, •haar toch is de uitvoering van het werk ons hogal tegen gevallen. Askenase neemt de tempo's menigmaal tame lijk langzaam, zelfs het Adagio, waar zoo uit drukkelijk „ma non troppo" bij staat. Bovendien óverdrijft hij dikwijls eenigermate de ritardan- do's en diminuendo's. Op den duur gaat zoo'n Sonate ietwat mono toon aandoen, het innerlijke spreekt niet zoo sterk meer aan, de luisteraar wordt bijna ver vloeid door dat getrokken tempo. Chopin's derde Sonate in b mineur vol deed beter. Het Scherzo was een en al tintelend Spel, het trio ervan bood afwisseling. Het Largo maakte indruk en het maestrozo Op de vergadering van de Haarlemsche Middenstandscentrale, die gisterenavond gehouden werd, heeft men besloten, dat de drie middenstandsbonden gezamenlijk met één lijst zullen uitkomen bij de verkiezing van de Kamer van Koophandel. Bij de vo rige verkiezing kon, door een verschil van meening tusschen de middenstandsvereeni- gingen, de verkiezing niet bij enkele can- didaatstelling geschieden, doch was een stemming noodig. Wij deelden reeds mede, dat de R.K. Midden standsvereeniging de aftredende heeren J. J. Brinkman en H. J. L. Klein Schiphorst opnieuw c-andidaat stelde en in de vacature P. J. M. van Tetering den heer G. Alders koos. De Haarlemsche Handelsvereeniging stelde de heeren Stoutenbeek te Beverwijk en de Brij te Aalsmeer candidaat in de vacatures. De Christelijke Middenstandsvereeniging zal in haar vergadering van volgende week Woens dag een candidaat kiezen in de vacature ten Boom; wegens hoogen leeftijd legt de heer ten Boom zijn mandaat neer. De Middenstandscentrale heeft bovendien aan den burgemeester een schrijven gezonden waarin hem verzocht wordt, als hoofd der po litie, het daarheen te willen leiden dat, ter zake van prijsopdrijving geen bekeuringen, inbeslagnemingen en dergelijken zullen plaats vinden, alvorens contact gezocht is met het bestuur van de middenstandsorganisa ties. Uit deze organisaties zal een commissie van deskundigen gevormd worden, die dan elk geval zal nagaan in hoeverre de betreffende winkelier zich aan prijsopdrijving heeft schul dig gemaakt. C. J. K., kruidenier, wonende te Haarlem. .Brandstichting". Twee maanden gevangenis straf met aftrek preventieve hechtenis onvoorw. en voorw. ter beschikking gesteld van de Re geering ten einde van harentwege te worden verpleegd met een proeftijd van drie jaar en bijzondere voorwaarden. I. C. I, arbeider, wonende te Hillegom, thans gedetineerd. „Diefstal". Vijf maanden gevange nisstraf met aftrek preventieve hechtenis on voorwaardelijk. J. B., bloemistknecht, wonende te Hillegom. Verstekvonnis Rechtbank Haarlem bekrachtigd. K. D., schilder, wonende te Zaandam, thans gedetineerd. „Diefstal door middel van braak". Een jaar gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis, onvoorwaardelijk. K. o., los werkman, wonende te Zaandam, thans gedetineerd. „Diefstal door middel van braak". Zes maanden gevangenisstraf met af trek preventieve hechtenis, onvoorwaardelijk. P. v. d. B., koopman, wonende te Amsterdam, thans gedetineerd. „Valschheid in geschrifte". Zes maanden gevangenisstraf met aftrek pre ventieve hechtenis, onvoorwaardelijk. A., V., schipper, wonende te Zaandam. „Dief stal". Drie maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en bijzon dere voorwaarden. P. v. d. B., koopman, wonende te Amsterdam, thans u. a. h. gedetineerd. „Diefstal". Twee maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk. B. Z., zonder beroep, wonende te Krommenie, thans gedetineerd. „Overtreding artikel 249 Wetboek van Strafrecht". Drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis, onvoorwaardelijk. W. L., monteur, wonende te Purmerend.. Vrij gesproken. „Santa Lucia" hield haar eersten kienavond van dit seizoen. Nagenoeg de heele club was aanwezig, en eenieder had eenige vrienden of kennissen meegenomen. Ook vele oud-leden kwamen nog eens een kienavond meevieren. Kwart over acht waren allen present, en nadat de accordeonnisten eenige nummertjes door de zaal hadden laten klinken, zagen wij vier da mes-leden een vlotten matrozen-dans uitvoeren. Een bekoorlijke matroos begeleidde hen op de guitaar. Hierna volgde de eerste kienronde. Een fruitmand, een taart, een doos bonbons, en als troostprijs een doosje sigaretten, Werden aan de gelukkigen overhandigd. Het tooneelstukje „De Nar van Pukkelberg" werd goed uitgevoerd, hoewel wij in het spel van de Jonk vrouwe graag wat meer leven hadden gezien. Tweede kien ronde. Vier dames en één heer, alias de matro zen, zongen nog eenige liedjes met begeleiding van piano, waarna de derde kienronde volgde. Als bijzondere attractie werd er door twee inbrekers een dame geschaakt, welke schaking zoo prachtig slaagde, dat velen niet-ingew'ijden, dachten dat het werkelijkheid was. Natuurlijk was er nog tijd over voor een dansje. Zoo heeft „Santa Lucia" het winterseizoen geopend met een kien-avond welke met recht „knal" genoemd mag worden. één dezer beide avonden (Maandag 30 of Dins dag 31 October). De deelname staat open voor het onderwijzend personeel, jeugdleid(st)ers, ieekenapostelen en voor al degenen, die meer dan gewone belangstelling hebben voor den R.K. godsdienst. Lesgeld bedraagt per cursusjaar en per cursist 15. Voor eventueele inlichtingen wende men zich tot den cursusleider J. E. van Zon, pr., M. v. Heemskerkstraat 2, Haarlem. Gisterenavond werd de Nar voor de laatste maal ter gelegenheid van de gouden jubileum feesten voor de leden van den R.K. Volksbond in het gebouw St. Bavo opgevoerd. Na het derde bedrijf voerde de voorzitter de heer J. Ph. Castricum het woord. Hij bracht dank aan de tooneelvereeniging Alberdingk Thijm voor het hooge kunstgenot, dat zij aan de leden van den jubileerenden Volksbond heeft geschonken. Bestond aanvankelijk de vrees, dat het stuk voor den Volksbond mo gelijk te zwaar zou zijn, de resultaten hebben wel bewezen, dat ook dit tooneelgenre steeds meer gewaardeerd wordt door onze leden. Aan de dam.es-medewerken.den werden bloemen overhandigd. Een extra-woord van felicitatie richtte de heer Castricum tot mevrouw van Dijk, ii> verband met het zilveren huwe lijksfeest, waarvan de bruidsdagen zijn inge gaan. Aan mevrouw van Dijk, de echtgenoote van den hoofdrolspeler, werden eveneens bloe men aangeboden. De heer G. Nielen antwoordde met eenige korte woorden namens de tooneelvereeniging. Het grootste deel van het succes droeg spr. over aan den regisseur Herman Moerkerk, zon der wien Alberdingk Thym dit stuk nooit zou hebben aangedurfd. Ook de heer Moerkerk sprak nog hartelijke woorden. Hij achtte zich gelukkig zijn krach ten aan deze jubileumfeesten te hebben mo gen geven. Maandag 30 en Dinsdag 31 October beginnen de lessen van het nieuWe cursusjaar van den godsdienstcursus B definitief. Beide avonden beginnen om half 8 en eindi gen half 10. Ze worden gegeven in de Maria- school, Jacob ij nestraat 2832. Beide avonden zijn volkomen aan elkander gelijk. De omvang van den geheelen cursus is drie jaar met weke- lijksche lessen van 2 uur. De cursist kan een keuze maken tusschen den Maandag- en den Dinsdagavond. In de schoolvacantiés wordt geen les ge geven. De eerste zes avonden zullen gewijd zijn aan de bestudeering van het huwelijk en worden gegeven door den Zeereerw. heer H. W. Agterof, secretaris van het Bisdom. Degenen, die zich nog voor deelname wen schen te laten inschrijven, kunnen dit doen op Naar wij vernemen zal de eere-voorzitter van de Christelijke Middenstandsvereeniging, de heer C. ten Boom, niet meer als afgevaardigde in de Kamer van Koophandel terugkeeren. Hij heeft in verband met zijn hoogen leeftijd zijn zetel ter beschikking gesteld. Nog geen half jaar geleden werd deze zeer bekende Haarlemmer ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag tot ridder in de Orde van Oranje Nassau benoemd. Men zal zich de hartelijke huldiging door den burgemeester van Haarlem, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, en door den voorzitter van de Kamer van Koop handel, den heer J. J. Swens, zeker nog wel herinneren. De heer Ten Boom trekt zich terug uit het openbare leven. Mogen hem nog eenige welver diende rustige jaren beschoren zijn. De houder van het postagentschap Rijks straatweg deelt ons mede, dat het besprokene in de laatste vergadering der Kamer van Koophandel niet op zijn kantoor slaat. Geboren: 23 Oct.: M. C. van der Bijl—de Vlieger, c.'.; 24 Oct.: H. M. van den Brink— Schmitz, z.; 25 Oct.: H. G. van RielBarnhoorn d.; 25 Oct.: E. Harder—Terol, z.; 26 Oct.: m. van Galen—Gaupp, d.; 27 Oct.: M. Ch. E. van LieshoutEikerbout, d.; 26 Oct.: M. Th. P. Bentvelzen—Pex, d.; 26 Oct.: M. Ch. Geeris— Terpstra, z. Overleden: 26 Oct.: A. Klomp—Kostelijk, 54 j„ Amsterdamschevaart; 25 Oct.: S. P. de Jong Traksel, 52 j., Obistraat; 25 Oct.: M. C. Tromp Wijnkoop, 65 j., Kloosterstraat; 26 Oct.: H. L. M. de Haas—Aspeslagh, 55 j., Emmaplein. Onder auspiciën van de R.K. Militairenver- eeniging concerteerde gisterenavond de R.K. Harmonie St. Caecilia o. 1. v. den heer Noo- me voor de in Haarlem gelegerde militairen. Uitgevoerd werden poDulaire marschen, me lodieën enz. Er traden ook verschillende militairen op met voordrachten, waarmee vooral de recru- ten zich amuseerden. Pater de Witriep tenslotte de aanwezigen een „tot weerziens" toe. Het optreden van „St. Caecilia" en de mili taire voordrachtkunstenaar viel buitengewoon in den smaak. Voor de militairen was het een kostelijk-gezelligen avond. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huïbers heeft een officieel bezoek gebracht aan het Retraite- hiiis der paters Redemptoristen te Bergen. Bij die gelegenheid heeft de Bisschop de middenstandsretraite, waaraan niet minder dan 50 Haarlem mers deelnamen, gesloten Op verzoek van de commissie Ontwikkeling en Ontspanning van werkloozen, zal op Maan dag a.s. door de tooneelvereeniging Alberdingk Thym het spel „De Nar" voor de werkloozen worden opgevoerd. R. K. Voetbal Het volledige VVZ-program- ma voor Zondag a.s. luidt als volgt: VVZ 1Zwaluwen Vooruit 1, 2.30 uur, Sch. Houtman. SDE 1—VVZ 2 2.30 uur. Vertrek 1.30 fiets VVZ 3—St. Martinus 2, 12,30 uur. VVZ 5—ODA 2, 2.30 uur. Terrein B. Wegens feest van Christus Koning geen Ju niorenprogramma. (Van onzen specialen correspondent). Helsinki Donderdag. Het bolsjewiseeringsproces in de Baltische landen en vooral fn EstlancJ schrijdt voort. De Baltische staten zullen voortaan den nationalcn feestdag der Sovjets moeten vieren. In Estland wordt een Russisch blad opgericht voor de roede bezettingsploegen. In verschillende Estlandsche steden, waar onder ook de hoofdstad Tallinn, zullen ver- eenigingslokalen voor de Sovjet-Russische sol daten en matrozen worden geopend. Op 7 No vember vindt te Tallinn een feestelijke plech tigheid plaats in samenhang met de viering van dén 22sten jaardag van de Oetober-revo- lutie in Rusland. Het zal de eerste maal zijn, dat Estland een feestdag der Sovjetunie zal vieren. Leden van de Estlandsche regeering zul len hierbij tegenwoordig zijn en redevoeringen afsteken. Ook in Riga en Kaunas, de hoofd steden van Letland en Litauen, zal deze dag worden gevierd. Thans begrijpt men beter, dat er een nieuwe „democratische" regeering in Est land is gevormd, en dat een man met rugge- graat als generaal Laidoner, de leider van de Estlandsche vrijscharen in den vrijheidsstrijd te gen de Sovjets, zich teruggetrokken heeft uit het politieke leven. Aan alle buitenlandsche journalisten wordt op de Estlandsche consulaten een visum voor Estland geweigerd. STOCKHOLM, 26 Oct. (Reuter) De Nobel prijs 1938 voor natuur- en geneeskunde, die het vorig jaar niet is uitgereikt, is toege kend aan dr. Heymans, hoogleeraar aan de Gentsche Universiteit. Dezelfde prijs voor 1939 is toegekend aan pref. Gerhard Domack te Wuppertal. Aan professor Gerhard Domack werd de No belprijs toegekend voor zijn ontdekking van het z.g. prontosil, een bacteriedoodende stof, aan Op 1 November zal het 50 jaar geleden zijn, dat er een post- en telegraafkantoor in Heem stede is gekomen. Nu, 50 jaar geleden, was Heemstede een der kleine plattelandsplaatsjes rond Haarlem. Oude Heemstedenaren zullen zich misschien nog her inneren het hulppostkantoortje in de Raadhuis straat bij de IJzeren brug met als laatste brie vengaarder postbode den heer P. Medemblik en als 2en postbode den heer Bitter- Alle post werd toen nog vanuit Haarlem be steld door beide postboden. Maar van dien tijd dateert de groei van Heemstede en het toenemende zakenleven van bloemisten- en bleekersbedrijven naast een toe nemende bevolking en winkelstand. En die groei maakte het noodzakelijk, dat ook het postbe drijf meer aandacht schonk aan de ingezetenen. Waar nu het politiebureau staat, dus wel in het centrum van Oud-Heemstede, lag een open terrein. Dit werd door de gemeente gekocht en daarop verrees het eerste post- en telegraaf- antoor, en op 1 Nov. 1889 werd als le directeur van het nieuwe postkantoor benoemd de heer Greeve, met als jongsten bediende of surnume rair den heer Jac. Avis. Werd voorheen de post vanuit Haarlem be steld, nu werd deze aangevoerd door vrachtrij der Ceelen, die toen ook de post naar Hoofd dorp vervoerde en twee maal daags de rit Haar lemHoofddorp maakte. In het kleine wagentje was Ook nog ruimte voor passagiers naar Hoofd dorp, maar het aantal poststukken was in dien tijd ook niet zoo heel erg groot. Heel geleidelijk nam het postverkeer toe en daarmede ook het corps ambtenaren en bestel lers. doch pas omstreeks 1904 bestond het amb tenarencorps uit 3 man en het bestellersperso- neel uit 6 man, en dit voor groot-Heemstede, dat liep tot de Meesterlottelaan en het Schouw tje. Toen de Bell-Maatschappij door het rijk werd bvergenomen, kwamen de telefoonaansluitingen ook aan het Postkantoor, doch daarvoor was op dit kantoor geen ruimte, terwijl ook de wacht kamer, de bestellerskamer en het kantoor zelf veel te klein werden. Er moest dus iets gebeuren, om èn het post kantoor èn de gelegenheid voor het politiecorps te verruimen. Dit kon gecombineerd worden door een nieuw en naar de eischen des tijds post-, telegraaf- en telefoonkantoor te bouwen en het oude postkan toor als politiebureau in te richten. Daartoe werd in 1924 overgegaan en de toe stand is sindsdien nog onveranderd gebleven. Tot nog toe, want zooals bekend is, zal het postkantoor weer ergens anders ondergebracht moeten worden, omdat dit nu geheel wordt in gericht voor telefooncentrale. Land- en Spaarn- zicht is voor dit doel aangekocht. Of het daar echter zaj komen, zal de tijd leeren. Van hen die voor 50 jaar in dienst waren van het Postkantoor en nog in leven zijn is de eer ste werkster, Mej. de wed. Steveijs. De eerste directeur is hier slechts kort geweest en werd opgevolgd door de heeren Oudenhoven en Nau- ta Lemke, allen directeuren die Heemstede als overgangsplaats beschbuwden, tot in 1901, toen Heemstede al een meer belangrijke plaats werd, de heer Dinaux werd benoemd, die vele jaren het kantoor heeft beheerd. Door de centralisatie van kantoren is Heem stede nu een bijkantoor van Haarlem. 50 jaar geleden 2 ambtenaren en 4 bestellers, nu een groot corps, dat, als men de klachten nog vaak hoort van het publiek over lang wach ten aan de loketten, zeker niet overdreven is. Toen een klein brikje, dat kon bevatten de post van Heemstede, Haarlemmermeer, Benne- broek en Vogelenzang, nu vrachtauto's vol enkel vbor een deel van Heemstede, daar, behalve het destijds geannexeerde deel ook nog een deel van Heemstede in de omgeving van de Zandvoort- schelaan door Haarlem besteld wordt, terwijl ook nbg enkele bijkantoren den druk op het hoofdkantoor verlichten. professor Heymans wegens zijn ontdekking be treffende het belang van de mechanismen van den sinus en de aorta voor de regulariseering der ademhaling. In aanwezigheid van vele toeschouwers, onder wie zich een groot aantal militairen bevond, zijn Donderdagavond in het Sportfondsenbad aan de Linnaeusstraat te Amsterdam door de zwem- vereeniging „Het IJ" onderlinge wedstrijden ge houden, waarnaast wedstrijden voor militairen georganiseerd waren. Hierbij heeft J. P. Metman een poging ge daan om het Nederlandsch record op de 400 meter rugslag, dat met 5 min. 33,3 sec. op naam stond van J. C. Scheffer, gevestigd op 24 Mei 1938 te Amsterdam, op zijn naam te brengen. De IJ-zwemmer is hierin uitstekend geslaagd. Hij wist het record met 2,4 sec. te verbeteren en te brengen op 5 min. 30,9 sec. Metman heeft tijdens zijn recordpoging bui tengewoon rustig en regelmatig gezwommen Ook de keerpunten werden goed genomen. Dit bleek wel uit de tusschentijden, welke voor hem genoteerd werden, n.l. 100 meter in 1 min. 17 sec., 200 meter in 2 min. 41 sec. en 300 meter in 4 min. 0,8 sec. De tijden der tijdwaarnemers, mevr. S. W de Dood-Koenen, mr. G. J. C. H. Claessens en E. Biet waren 5 min. 30,7 sec., 5 min. 30,9 sec. en 5 min. 31,1 sec., waardoor 5 min. 30,9 sec. als nieuwe recordtijd werd bepaald. Starter was de heer G. Blitz, terwijl de heel P. H. J. Dogger als voorzitter-kamprechter fungeerde. Afdeeling Noord ABerdos 1—KGB 1 LSVV 1—AFC 1 Alw. Forw. 2Reo 1 Vios 1Grash. 1 BHSV 1—IEV 1 Dem 2ESV 1 USV 1—Zeev. 1 Limmen 1Ado 2 C WSV 1—De Meer 2 Purmerend 1GVO 2 SDE 1—VVZ 2 D G.-Zwart 1St. Victor 1 Hollandia 1SVW 1 E De Valken 1EVE 1 Zouaven 1W.- Friezen 1 WW 1—Union 1 Spartanen f W.-Rood 1 F KGB 2—De Valken 2 Grash. 2St. George 2 Sew 2Union 2 G Vitesse 2PSCK 1 Zeev. 2Meerv. 1 Ado 3—WSV 2 HKolping B. 1— Vios 2 SRC 1Con Zelo 1 VZV 1—LSSV 2 J WBSV 1—Blokkers 1 Edo 1Woudia 1 Strandv. 1 Zouaven 2 K SDE 2—IEV 3 Zeev. 3—AFC 3 GVO 3Ado 3 L SVW 2—Kolping B. 2 Afdeeling Centrum A The Unity 1—Roda 1 Wilskr. 2India 1 Nea 2—St. Mart. 1 B Van Nispen 1 OIV 1 Alliance 1Onze Gezellen 2 Vog.zang 1G.-W. 1 C Concordia 1VVSB 1 Meerburg 1Des 1 DOSR 2Lisse 2 D SVO 1Oa'a 1 Nas 1St. Pancr. 1 PVCB 1—St. Louis 1 E OIV 2—Dem 3 BSM 2—Tybb 3 Santp. 3Lisse 3 VVSB 2—HBC 3 F Doss 3Constant. 2 Wilskr. 3SVO 2 Roda 2WA 3 India 2The Unity 2 G VVZ 3—St. Martinus 2 De Meer 3The Victory 2 Vic 2Doss 4 Des 2Zwaluwen 2 RNieol. B. 1— DOSR 3 Leimuiden 1VDO 1 J G.-Wit 2Hoofdd. Boys 1 Onze Gezellen 3 Tybb 4 K Tybb 5Teylingen 3 Lisse 4—-Concordia 2 L VVSB 4—Udo 1 KRV 1Meerburg 2 MUnio 2—VDS 2 VDS 1—-Vep 2 Alphensche B. 2 Nicol. B. 2 N Doss 5Wilskr. 4 St. Pancratius 2 Zwaluwen 3 India 3—:Nas 2 O Nas 3Purmerend 2 P VVZ 5—Oda 2 St. Pancratius 3— Roda 3 WA 5SVO 3 RTZB 2Santpoort 4 Van Nispen 2 Vogelenzang- 2 G.-Wit 3—Dem 4 Afdeeling Zuid A PFC 1—KRVC 1 Velo 1—AW 1 GDS 1—Westl. 1 BI.-Zwart 2 Lenig en Snel 1 B Activitas 1St. Ignatius 1 Excelsior 2— Spartaan 2 RCD 1Aeolus 2 CRia 1—DHB 1 Gr. Floris V 1 RKRW 1 Lenig en Snel 2 Blauw-Wit 1 D Wilhelmus 2WP 2 AW 2—Graaf Willem II 2 KRVC 2Rava 2 ESGV 1VGM I Tog 1Celer 1 F Vep 1—Alphensche Boys 1 GWL 2—Pats 1 Wilhelmus 3Velo 2 Vac 1—GDS 2 Vogel 1—PFC 2 H Spartaan 3 Activitas 2 St. Lodewijk 2 SGV 2 JWW 1—SVT 1 DHL 3Oliveo 2 Valkeniers 2 Quick Steps 3 K St. Ignatius 2 Tog 2 Excelsior 4St. Lodewijk 3 Celer 2Donk 3 L Quick Steps 4Ria 2 MSVWR 2— Leonidas 4 RCD 3Spartaan 4 N BI.-Wit 2—Graaf Floris V 2 ORava 4Vac 2 Lenig en Snel 4 Wit-Bl. 3 BI.-Zwart 4—Velo 3 PSVT 2—W.-Blauw 4 Pats 2—DHL 5 R VGM 2—St. Ign. 3 Gebouw St. Bavo.- Best. Metaalbewerkers, 8 uur; Best. Transportarbeiders, 8 uur; Schaak club, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; H. G. K„ 8 uur; Militairen Haarlem Noord, 8 uur. Gebouw St. Bavo: Geel-Wit, 6.30 uur. Gewone zittingen 4 en 7 uur. Toonzalen Boskamp, Oveïveen: Expositie Le Fauconmer. Rembrandt: „Rauschende Ballnacht", 3.30, 7 en 9.15 uur. (Boven 18 jaar). Cinema: „Bamabé", „Opstandige jeugd", 2 en 8.15 uur. (Boven 14 jaar). Lnxor: „Lach of ik schiet", (boven veertien jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Spooktrein", (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Mcviac: „Liefde en werkelijkheid". 2,30. 7 11 uur (alle leeftijden). Donderdag 26 October: 8 uur (Voor Ned. Be vordering van Toonkunst) Myra Hess (piano). Zaterdag 28 October 8.15 uur: Ensemble Bou- ber: Kriebeltje's Hoogtepunt. Zondag 26 October 8.15 uur; Idem. Maandag 30 October 8.15 uur: Abonnement 2e Serie, Het Centraal Tooneel: ,,'t Is er geen tijd voor". Woensdag 1 November 8 uur: Comb. Gastvoor- stelling Duitsche Opera's: „Maske in Blau". Donderdag 2 November 8.15 uur: Het Neder- landsche kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel (voor Ver. Voor de Kunst). Vrijdag 3 November 8.15 uur: Hei Ruys' En semble: „Schoppenaas". De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Bosch- en Vaart-apotheek. B. en V.-straat 26; H. Remmers, Kruisstraat 6; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206—208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telefoon 22181. TEHERAN, 26 Oct. (D. N. B.) De regeering van Iran is afgetreden. De demissionnaire mi nister van Justitie, Daftari, is belast met de vorming van een nieuw kabinet. Het nieuwe parlement is vandaag geopend met het uitspreken van de troonrede. E>e Sjah sprak in het bijzonder over de hervormingen op economisch en sociaal gebied, die de laatste jaren tot stand gekomen zijn. Iran wil ten aan zien van het Europeesche conflict volkomen neutraal blijven. Over: „GOOI WAT IN MIJN SCHOENTJE". Ofschoon het nog wei wat vroeg is om zich in de sfeer van Sint Nicolaas te verplaatsen, meent het Comité: „Gooi wat in mijn schoen tje" goed te doen, nu reeds de ingezetenen van Haarlem en Omstreken er op te wijzen, dat het zijn werk, verleden jaar met zoo'n groot succes bekroond (ruim 700 schoentjes werden ge plaatst) ook dit jaar weer voortzet. Voor degenen, die met onze instelling nog niet bekend zijn, zij medegedeeld, dat het de bedoeling is, kinderen van 4 tot 7 jaar, wier ouders hun door economische omstandigheden geen Sint Nicolaasfeest kunnen bereiden, dit gemis eenigermate te vergoeden, door hun schoentjes te laten plaatsen onder den schoor steen van kindervrienden, die in gelukkiger om standigheden verkeeren. Alle kindervrienden, en dit zijn er ongetwij feld vele, worden vriendelijk verzocht zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk of telefonisch aan het secretariaat Hooimarkt 30, Telefoon 17865, Haarlem, op te geven met vermelding of één of meerdere gastschoentjes geplaatst mogen wor den. Onzerzijds wordt dan opgegeven of zich daartoe een meisje dan wel een jongentje bij hen zal vervoegen, hoe oud het kind is, het adres, enz. Alle verdere inlichtingen worden gaarne ver strekt door het Comité. Het Comité: W. H. Dalmeyer, voorzitter, Pr. Hendrik straat 66, Overveen, Telefoon 16606. Mevr. A. BolleursBocage, secretaresse, Hooi markt 30, Haarlem, Telefoon 17865. Mevr. A. BrandtThijssen, Lakenkooper- straat 8 b, Haarlem, Telefoon 10423. Mevr. C. N. HaentjesZuidema, Emmalaan 1, Haarlem, Telefoon 15127. Mevr. R. J. PhaffReudler, Pr. Hendrik straat 91, Overveen, Telefoon 15482. H. A. Bolleurs, Hooimarkt 30, Haarlem. Ds. C. H. Brandt, Lakenkooperstraat 8 b„ Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5