Convooi, kaapvaart en andere nautische narigheden HEUMATIEK AKKERTJES FINANCIEN Wij luisteren naar... Vicks Va-tro-nol EEN OUD BEGRIP WEER ACTUEEL HET VLIEGTUIGONGELUK TE VLISSINGEN Dagfih m VRIJDAG 27 OCTOBER 1939 Voordeelen en bezwaren Pas op! Er is een R in de maand Gewezen hofmeester K. voor den officier Pleegde res.-kapitein verduistering DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Audiëntie Aartsbisschop Geen audiëntie Raad voor de Luchtvaart stelt een onderzoek in MOND- EN KLAUWZEER Kamermeisje stal sieraden Zaterdag 28 October HEBT GIJ EEN BREUK? OOK U KRN IK HELPEN! 10 dagen gratis proef BROOKS RUPTURE APPLIANCE Co. Geen officieele ant woorden meer JAARBOEK VAN ONZE R.K. UNIVERSITEIT MÈRE IGNACE TERWINDT OVERLEDEN VERTREK MISSIONARISSEN Naar de missie VAN HOOIZOLDER GEVALLEN EN GEDOOD MARKTEN POSTVLUCHTEN PROF. VENING MEINESZ AANVAARDT ZIJN AMBT Tot de begrippen, die aoor den huidigen oor logstoestand weer tot nieuw leven zijn gewekt, behoort ook het convooi, dat In tegenstelling tot de populaire meening bij lange geen mo dern begrip is. Integendeel. Het meer dan een eeuw oude, Nederlandsche Wetboek van Koop handel kent het reeds. Artikel 440 van genoemd wetboek toch geeft de redenen, waarom de scheepsofficieren en gezellen vóór den aanvang eer reis hun dienstverbintenis (d.wz. die van de monsterrol) mogen verbreken. En als zoodanig staat onder no. 4: ,-Als er aangenomen was om met convooi te zullen vertrekken en er geen convooi verleend wordt." Verder bepaalt dit oude artikel nog enkele ftctueele dingen en wel: „Zij (de scheepsofficie ren en bemanning) kunnen weigeren de reis mee te maken of die te vervolgen uit een nood haven: le als de staat in een zeeoorlog wordt betrokken, waarvoor het schip op de reis ern stig gevaar zou loopen „Te allen tijde hebben zij het recht den dienst te weigeren, als de schipper het schip bestemt of gebruikt voor zeeroof, slavenhandel of straf bare koopvaart." Convooi en kaapvaart, ze zijn weer actueel en als we dan beginnen met het convooi, willen we eerst wijzen op het onderscheid tusschen „een convooi" en „convooi verleenen" Een con vooi Is een groep schepen, die onder de be scherming van één, of meerdere, of zelfs vele oorlogsschejperr, door een gevarenzone wordt gebracht. Verleenen van convooi is het verleenen van de bescherming van een gewapend vaartuig en men begrijpt het reeds: een passagiersschip dat door een torpedojager wordt begeleid, ge niet convooi, doch belde schepen samen vormen nog geen convooi Na dit taalkundig onderscheid, komen de zee vaartkundige moeilijkheden van het convooi- varen en deze zijn talrijk, uiterst talrijk! In principe is de zaak zoo eenvoudig als wat: een troep schepen vaart bij elkaar en een groep oorlogsschepen verleent bescherming, maar in de practijk is het een vrij hopeloos geval. Ge steld, een groep schepen moet van Gibraltar, waar het convooi wordt gevormd, naar diverse Britsche havens. Dan zal de convooicommandant beginnen met uit te zoeken, welk schip het traagste is. Als dan blijkt dat dit een schip is, cat bijvoorbeeld elf mijl per uur loopt, wordt de eonvooivaart vastgesteld op 10% mijl en te gelijkertijd wordt dan deze zwakke broeder uit verkoren tot wat de Engelschen noemen de „pacekeeper" of vaarthouder. Want het is nu eenmaal een onaangename eigenschap van alle Schepen, dat de vaart door velerlei oorzaken nooit geheel constant is. Dan loopt het eene schip op het andere in, terwijl een volgend weer afzakt en toch alle schepen heilig overtuigd zijn, dat ze de voorgeschreven vaart streng vast- houden. Nu moeten we er op wijzen dat de hem-capa- eiteiten van een schip uitgesproken slecht zijn. A!s het schip eenmaal op volle vaart stoomt, loopt het, na het achteruitwerken van de ma chines, nog ongeveer vijf maal zijn lengte door, eer het stil ligt. Bij een schip van 180 M. wordt dat dus 900 M. „remweg". Als we den onder- lingen afstand' op 400 M. stellen, voelt men te vens, hoe het gevaar voor aanvaring, vooral des nachts, eenvoudig niet van de lucht is. En aangezien -niemand direct kan controleeren, of zijn vaart de juiste Is, wordt het zwakste schip aangewezen als „pacekeeper". Het kan zijn dat dit schip heel onregelmatig stoomt en tusschen de 9% en 11 mijl varieert, doch zijn vaart is standaardvaart. Daaraan heeft iedereen zich te houden. Ongeacht dezen maatregel kan men veilig aannemen, dat de orde in het convooi veel te wenschen overlaat. Vooral als er zigzag gevaren moet worden of het convooi slecht weer tegen krijgt! Maar zoo silkkelt geachte gezelschap dan toch in betrekkelijke veiligheid naar de haven of havens van bestemming. De oorlogsschepen blijven er bij, tot het laatste schip in veilige haven is. Wij spraken van betrekkelijke veiligheid en dat is inderdaad het geval, want ten eerste Is het toegestaan, om tegen een convooi zonder meer de vijandelijkheden te openen en ten tweede biedt zoo'n groot doelwit den vijande lijken onderzeeër een pracht kans, om van veraf een schot te lossen. Het is tijdens den wereld oorlog dan ook herhaaldelijk gebeurd, dat in de best bewaakte convooien slachtoffers Ri(<len. Grooter nadeel ligt echter in het buiten werking stellen van een groot deel der eigen vervoers capaciteit. De vervoerscapaciteit van een vloot hangt namelijk niet alleen af van de totale tonnage, doch ook van het aantal volle ladingen, dat De R van Rillerig weer, nog wel geen winter, maar alles zoo klam en kil en in Uw ledematen weer dat gevreesde stramme gevoel van rheumatisehe pijnen-op-komst.Waarom wéér willoos die pijnen te doorstaan, heel den langen Winter door? Neem nü Uw maatregelen: doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. Daarmee bestrijdt ge Uw rheumatiek in den oorsprong. Want de aansporende werking van Kruschen Salts op lever, nieren en ingewanden hergeeft deze organen hun oude energie en kracht. Méér en beter dan nu, zullen ze Uw bloed zuiveren van overtollig, schadelijk zuur, dat zich anders ophoopt in weefsels en ge wrichten en dat de oorzaak is van Uw kwaal Tienduizenden bracht Kruschen uitkomst; waarom zoudt gij dan blijven lijden? Neem ook Kruschen Salts, hoe eerder, hoe beter, L. V. te Rotterdam schrijft: Met deze wil ik U mijn waardeering betuigen voor Kruschen Salts, daar ik al langen tijd lijdende was aan Ischias en niets afdoende hielp, totdat ik aan Kruschen Salts begonnen ben en daarmee prachtig resultaat heb behaald. Zoo wil ik U langs dezen weg alle lof toeroepen voor Kruschen Salts. In de hoop, dat er nog velen baat bij mogen vinden, dank ik U. Ook gij zult bij Kruschen Salts baat vinden; ook bij zult by een regelmatig gebruik dc weldadige invloed ondervinden van de beroemde dagelijksche dosis. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten k f 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd, Manchester (Engeland). Opgericht 1756. een schip in een bepaalden tijd kan vervoeren. Hoe meer reizen een schip over dien tijd maakt, des te meer heeft dat schip vervoerd, althans kunnen vervoeren, en in dat opzicht is het con- vooisysteem een afschuwelijk ding. De vaart van het convooi wordt namelijk aangegeven door het traagste schip, daar moeten alle an dere op wachten, zoodat alle schepen op dat ééne na, op minder dan hun maximale vaart, dus op minder dan hun maximale capaciteit werken. Erger nog is het wachten, het eeuwige en eindelooze wachten, dat met het convooisys- teem vergroeid is. Om dat te illustreeren ne men we wederom het voorbeeld van den con- vooidienst: Gibraltar-Engeland, zooals deze in den vorigen oorlog tenslotte regelmatig func- tionneerde. Om te beginnen moeten alle schepen van West- en Zuid-Afrika en Zuid-Amerika een omweg maken naar Gibraltar, wat oponthoud en kolen kost. Ten tweede wordt er een lijst opgemaakt van alle schepen, die met een be paald convooi meemoeten en dan komen de vertragingen. Het eene schip telegrafeert, dat de afscheep van het voor het front bestemde hout, te Dakar, zeer traag verloopt; het tweede meldt, dat het, bij het laden van zwavel te Mes sina, op zijn beurt heeft moeten wachten; het derde heeft te Alexandria zulke slechte kolen gebunkerd, dat de stokers geen stoom kunnen houden; het vierde rapporteert dat het, on danks een epidemie van lekke vlampijpen, zijn uiterste best doet om op tijd te komen; troe pentransportschip nummer vijf boodschapt, dar het bij het verlaten van Algiers heeft gestootei. en nu haastig in het dok gaat om de schroef te vervangen. En zoo maar voort, in alle mo gelijke variaties. In dien tusschen tijd liggen de schepen die op tijd waren braaf op de rede van Gibraltar te wachten en inmiddels vliegen de telegram men her en der. Als de convooicommandant zijn zin kreeg, lichtte hij punctum op tijd het an ker. Maar dan zijn er tusschen de vertraagde ladingen goederen, waarop ze in het lieve va derland „zitten te springen", zoodat het altijd een kwestie is van wachten. En al die wacht- dagen oefenen weer hun nadeeligen invloed op de vervoerscapaciteit der betrokken schepen. En wederom is het tenslotte een nadeel als de ver schillende schepen gelijktijdig binnenstoomen. Want dan kunnen de havens zooveel lading niet ineens verwerken, zoodat er niets anders op zit, dan de schepen met de minst dringende ladingen wederom te laten wachten. Het hoeft nu geen nader betoog, dat het con- vooistelsel, ondanks zijn onmiskenbare ver diensten. voor de scheepvaart een groote last is. Indien men inderdaad alle schepen wilde convooieeren. zou dat gelijkstaan met een ver mindering van de vervoercapaciteit met om streeks veertig procent. Daarom wordt het sys teem slechts zelden in zijn volle uitgebreidheid toegepast. Het is meer gebruikelijk, dat de sche pen elkaar op bepaalde punten ontmoeten. Op dat bestek liggen dan tevens de oorlogssche pen doorgaans een stuk of wat torpedoja gers te wachten en zoodra weer een paai schepen bij elkaar zijn, gaat de groep ondei bewaking verder. Bij deze bespreking is dan verder uitgegaan van de veronderstelling, dat slechts convooi werd verleend tegen het duikbootgevaar en zoolang de Britsche vloot de wereldzeeën be heerscht, is dat inderdaad de meest brandende kwestie Iets anders is het echter, als het tegen bo venwaterschepen gaat, waarbij we vooral het oog hebben op de z.g. „kaperkruisers", die op de meest afgelegen zeeën hun vernielend werk uitoefenen. Maar dan moet er weer de aan dacht op gevestigd worden, dat wat in den volksmond een „kaperkruiser" heet, hoege naamd geen kaper in den eigenlijken zin van het woord is. De „Möwe" en de „Wolf", de ui* den vorigen oorlog bekende kaperkruisers, wa ren in rechte hulpkruisers, zooals deze ook veelvuldig door de geallieerden, voor de meest uiteenloopende doeleinden werden toegepast Daarnaast ging men ook nog over tot de be wapening van handelsschepen, met de bedoe ling deze tegen duikbooten te beschermen. Als we daar dieper op in willen gaan, komen we tot zooveel onderscheid, dat we daar een vol gend artikel aan moeten wijden. Neem direct 'n "AKKERTJE", want "AKKERTJES" zijn dan van groote waarde. Ze be strijden koorts en infectie. "AKKERTJES" verdrijven de ziektekiemen, door nun af leidende werking. Bovendien bevorderen "AKKERTJES" het transpireeren, onmisbaar bij het doeltreffend bestrijden jvan kou, koorts en griep. "AKKERTJES" stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat gevoelen. tegen hoofdpijn, pijnen, "nare dagen" Doos: 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. Te omstreeks half vier is de „Joh. de Witt" in de Amsterdamsche haven aangekomen. Com missaris G. H. Jutte was op de kade aanwezig en begaf zich met enkele rechercheurs en agenten aan boord om den gewezen hofmeester K., verdacht van moord op zijn vrouw, wier lijk in een hutkoffer werd gevonden, af te halen en naar het hoofdbureau van politie over te brengen. Hedenmorgen is K. voor den Officier van Justitie, mr. De Blécourt, geleid. Reeds geruimen tijd bestond bij de militaire autoriteiten het vermoeden, dat op een com pagnies-bureau te Oss malversaties werden ge pleegd. Na een uitgebreid onderzoek kwam vast te staan, dat de 47-jarige reserve-kapitein T. L. zich aan onregelmatigheden heeft schuldig ge maakt. L., die compagnies-commandant te Oss was, is onmiddellijk uit zijn functie ontheven en naar 's-Hertogenbosch gebracht, waar hij na verhoor is opgesloten. Aangezien het onderzoek nog in vollen gang is, konden de militaire auto riteiten geen verdere mededeelingen doen. Te Oss, waar de arrestatie groot opzien heeft ge wekt wordt beweerd, dat men hier te doen heeft met een omvangrijke verduisteringszaak. Behalve aan verduistering van geld, dat aan 't Rijk toebehoorde, zou verdachte zich hebben schuldig gemaakt aan het incasseeren van steekpenningen bij leveringen voor Defensie. Men meent te weten, dat de zaak niet alleen tot militairen beperkt zal blijven. Donderdagavond tegen twaalt uur is bij het station te Woerden een arbeider, zekere de W. uit Utrecht, die aan de wissels werkzaamheden verrichtte door een trein afkomstig uit Gouda gegrepen en op slag gedood. Door de politie te Woerden is het stoffelijk overschot in beslag genomen. Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbis schop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Dinsdag en Donderdag audiëntu verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal bls. Woensdag geen audiëntie verleenen. Onder voorzitterschap van mr. dr. D. A. P. N. Kooien heeft de Raad voor de Lucht vaart Donderdagmiddag in het ministerie van Waterstaat te Den Haag een openbaar onderzoek ingesteld naar het ongeval, dat op het strand te Vlissingen is overkomen aan het vliegtuig PH-AJK (Krekeltje). Zooals men zich zal herinneren is dit vliegtuig op 10 Juni des middags om 16.20 uur op het strand te Vlissingen neergestort, waarbij de drie inzittenden, de leerling vliegers Van Tijen en Faber en de passa gier Visser om het leven kwamen. Volgens het rapport van den inspecteur voor de luchtvaart, die met het voor-onderzoek was belast, zou dit ongeval te wijten zijn aan het feit, dat de bestuurder een te scherpe bocht heeft gemaakt met te weinig snelheid, ten ge volge waarvan het vliegtuig is weggezakt. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de instruc teurs Bosman en Steensma des morgens met 3 vliegtuigen van Schiphol naar Haamstede waren gekomen, waar lessen werden gegeven, na be ëindiging waarvan de leerlingen Van Tijen en Faber opdracht kregen, met het Krekeltje te vliegen naar Vlissingen, op welk traject Van Tijen zou sturen, en van daar naar Schiphol, bij welke vlucht Faber het vliegtuig zou besturen. Bij het verhoor van den werktuigkundige De Bruyn zeide deze, te hebben gehoord dat op vliegveld Haamstede ongeveer 30 kilogram bal last uit het Krekeltje is genomen. Getuige heeft vóór het vertrek van het vliegtuig de be lading nagezien en deze bijgevuld. Deze bela ding was voldoende voor twee personen en ge tuige wist niet, dat er een passagier zou mee gaan. Verder zeide getuige, die zelf het vertrek van het vliegtuig niet heeft bijgewoond, dat hij den gezagvoerder niet op de hoogte heeft ge steld van de verandering van de belading. Op 'n vraag, wie verantwoordelijk is voor den ballast, zeide getuige, te meenen, dat de gezag voerder daarvoor verantwoordelijk blijft, maar omdat deze er niet altijd naar kan kijken, heeft getuige dit maar gedaan. Getuige Bosman verklaarde te hebben gewe ten, dat op Haamstede ballast was uitgenomen, maar zich daarmede niet verder te hebben be moeid. Ook deze getuige verklaart, dat de vlieg- tuigbestuuider verantwoordelijk is voor de be lading. Als instructeur heeft getuige goedge vonden, dat er een derde man als passagier mee ging. Op een vraag van den voorzitter of in net algemeen het meenemen van dien passagier door een leerling-vlieger toelaatbaar moet wor den geacht, zeide getuige, dit in beperkten zin toelaatbaar te vinden en zeer zeker in het on derhavige geval. De leerling-vlieger Van Tijen was volgens een ministerieele beschikking tot het medenemen van een passagier, die bovendien tot het perso neel behoorde en naar Vlissingen moest, ge rechtigd, terwijl deze passagier voorts een stuk heeft onderteekend, waarin hij aJzag van elke aanspraak op de maatschappij. Van Tijen was volgens getuige een goed vlie ger en daarom heeft getuige er geen bezwaar in gezien hem een derden man te laten mede- nemen. Na een opmerking, dat getuige den leerling Van Tijen gewaarschuwd heeft voorzichtig te zijn, antwoordde de heer Bosman, dat hij dit altijd deed, omdat hij wist, dat Van Tijen een ondernemend man was, die wel eens wat waag de en daarom was het niets bijzonders, dat ge tuige dit dien middag ook heeft gedaan. Getuige Aler verklaarde, dat inderdaad de gezagvoerder verantwoordelijk is voor de bela ding, doch als regel vertrouwt hij daarbij op den werkmeester. Op de vraag of het verantwoord was, dat de drie jongelui, waarbij geen instructeur was, met dit toestel gingen vliegen, zeide getuige, dat het normaal is, dat leerlingen met elkaar meevlie gen op solovluchten. Dit is nuttig voor hun zelf vertrouwen en verantwoordelijkheidsgevoel. Het zelfde geldt voor het meenemen van een vrijen passagier, maar daarover mag nooit beslist wor den door den leerling zelf. Hoewel zulks is toegestaan, achtte toch de heer Aler, waar Van Tijen zelf in Vlissingen woonde en, hem kennende, van hem verwacht mocht worden dat hij wellicht bravour-stukjes zou uithalen, in het onderhavige geval de com binatie niet gelukkig. Daartegenover staat ech ter, dat Van Tijen van tevoren veel tegenslag op vlieggebied had gehad, in verband waarmede het noodig was, dat hij zijn zelfvertrouwen te rugkreeg. In dit licht moet dan ook worden ge zien de toestemming van den instructeur, die daarmede hoopte, dat dit zelfvertrouwen bij Van Tijen- zou terugkeeren. De Raad zal later uitspraak doen. In de week van 15 tot en met 21 October 1939 zijn 92 runderen, 88 kalveren, 39 varkens en biggen, 1 schaap en 1 geit aan het mond- en klauwzeer bezweken. De Haagsche rechtbank heeft het Duitsche kamermeisje, A. R. F., dat bij haar werkzaam heden in een groot hotel te Noordwijk eenige sieraden van hotelgasten had weggenomen, overeenkomstig den eisch van den officier van Justitie tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis veroor deeld. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. KRO-Ultzending 8.00 Berichten ANP, 8.05—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig half uurtje, 12.00 Berichten, 12.15 KRO-Orkest (van 12.45—1.10 Berichten ANP en gramo foonplaten), 2.00 Voor ö'e rijpere jeugd, 2.30 Gramofoonplaten, 2.45 Kinderuurtje, 4.00 Gra mofoonplaten, 4.30 Het KRO-Orkest. 5.15 Film. praatje, 5.30 Gramofoonplaten, 5.45 De KRO- Nachtegaaltjes, 6.15 Gramofoonplaten, 6.20 Journalistiek weekoverzicht, 6.45 Gramofoon platen, 7.00 Berichten, 7.15 Causerie „Huisge zin en Maatschappij", 7.35 Actueele aetherflit- =en, 8.00 Berichten ANP. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting, 8.35 Gramofoonplaten, 8.45 Gevarieerd programma, 10.30 Berichten ANP, 10.40 Causerie „Het onvergankelijke rijk" met muzikale omlijsting, 11.1012.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM II, 301.5 M. VA'R A-Uitzending 8.00 Berichten ANP, gramofoonplaten, 10.20 ■Voor arbeiders in de Continubedrijven, 12.00 Gramofoonplaten, om 12.45 Berichten ANP, 2.15 Orgel, zang en mandoline, 3.30 VARA-Or- kest, 4.30 Residentie-orkest, 5.30 Filmland, 5.50 Orgelspel, 8.00 Herhaling SOS-berichten, be richten ANP, 8.15 Vraag en antwoord, 8.30 De Ramblers, 9.30 Gramofoonplaten, 10.00 E!n nuOké!, 11.00 Berichten ANP, 11.30— 12.00 VARA-Strijkorkest ENGELAND, 391 en 449 M. 9.35 Morgenwijding, 9.5010.20 Lichte mu ziek, 11.35 Orkestconcert, 12.05 Orgelspel, 12.50 Lichte muziek, 1.35 Blaasorkest, 2.50 Dansor- kest, 3.35 Variété, 4.05 Optreden van een so- list(e), 4.50 Het BBC-Harmonie-orkest, 5.50 Orgelconcert, 6.20 Dansorkest, 7.20 Variété, 8.50 Populair programma, 9.50 Orkestconcert, 10.45 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonplaten, 7.50 Het Amuse mentssextet, 9.05 Gramofoonplaten, 9.30 Ka mermuziek, 9.5010.20 Gevarieerd program ma, 11.20 Concert, 1.35 Gramofoonplaten, 2.20 Leo Eysoldt's kleinorkest, 4.35 Meisjeskoor, 5.20 Steinbock's orkest, het Citherkwartet Freundorfer, het Töpfer-duo en het Omroep koor, 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonplaten, 11.50 en 12.30 Om roeporkest, 12.50 Gramofoonplaten, 1.25 Gra mofoonplaten met toelichting, 2.25 Jef van Hoof's koperensemble en gramofoonplaten, 3 50 Viool en piano, 5.05 Omroeporkest, solist en gramofoonplaten, 6.45 Gramofoonplaten, 7.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten, 7 50, 8.20 en 9.3011.20 Gramofoonplaten. 484 M. 11.35 Omroepdansorkest, 11.50 Gramofoon platen, 12.30 Omroepdansorkest, 12.501.15 Gramofoonplaten, 1.55 Oscardy's Musette- ensemble, 2.20 José Schnyders' orkest, 3.20 Het Belgisch Hof-trio, 4.20 Gramofoonplaten, 5.35 Piano en zang, 6.05 Gramofoonplaten. 7.20 Uit zending voor soldaten, 8.50 „Lucile", opera, 9.00 Gramofoonplaten, 9.30 Omroepdansorkest en soliste, 10.2011.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.05 Operaconcert. 9.50 Otto Dobrindt's or kest. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. Duizenden mensc.hen, jong en oud, arm of rijk, passen nu de Brooks- methode toeZij wierpen hun ouderwetschen, knellenden breuk band weg en hernamen hun volle plaats in 't leven Waarom zoudt U blijven doorsukkelen als er een methode bestaat, die Uw breuk doet vergeten. Vraagt inlichtingen NU! SINGEL 25 (22 E) AMSTERDAM-C. Zooals reeds eenige malen voor de micro foon van de omroepvereenigingen is bekend ge maakt, zal de door bemiddeling van de radio- omroep controle-commissie verzorgde offi cieele rubriek „Vraag en antwoord" met ingang van 1 November as. worden stopgezet. Verschenen is het jaarboek der R. K. Univer siteit te Nijmegen over het jaar 19381939. Het boek bevat de bekende uitvoerige gegevens over den slaat der R. K. Universiteit op 18 Septem ber 1939 betreffende Curatoren, Hoogleeraren enz. Bijdragen tot de geschiedenis der R. K. Universiteit gedurende het studiejaar 1938-1939 in den vorm van openbare lessen, inaugureele reden, bibliotheekverslagen, uitklagen van pro moties en examens enz. Voorts een opgave van de bescheiden van be lang voor de R. K. Universiteit, als studiebeur zen, en tenslotte uitvoerige verslagen van het omvangrijke Nijmeegsche vereenigingsleven. Na 'n korte ongesteldheid is Donderdag in het St. Anthonius Ziekenhuis te Utrecht overleden Mére Ignace Terwindt, rectrice van het St. Angela Gymnasium der eerw. zusters Ursuli- nen te Venray. De begrafenis is Maandag 30 October, om tien uur, op het kloosterkerkhof van Jerusalem, te Venray. Vrijdag 27 October aanvaarden negen Mis sionarissen der Congregatie van den H. Geest de reis naar Afrika. Het vertrek heeft plaats te Eindhoven. Vrijdagavond 6 uur, waarna via Keulen-München en den Brenner naar Venetië wordt gereisd. Hier zullen de Missionarissen zich Maandag 30 October inschepen op het Italiaan- sche m.s. „Palestina". Allen zullen zich in Dar- es-Salam ontschepen, waarna de volgende Paters naar het Vicariaat Bagamoyo (Oost- Afrika) zullen vertrekken: Pater G. van der Veer uit Culemborg, Pater W. van den Eeden uit Eindhoven, Pater P. Reumers uit Posterholt, Pater A. de Laat uit Maarheeze; Broeder Revo- catus van der Eist uit Sassenheim. Voor de Missie van Angola (West-Afrikaj zijn bestemd: Pater P. Strous uit Neer, Pater M. van Koolwijk uit Kekerdom, Pater J. Compen uit Budel, Pater M. Geurts uit Thorn. Deze missionarissen reizen per spoor via het Vicariaat Bagamoyo, dwars door Afrika van Dar-es-Salam tot de Portugeesche haven Lobito, over een afstand van 4000 K.M. De Weleerw. Pater W. Notenboom uit Roosendaal, wiens vertrek naar de Philippijnen wegens de tijdsomstandigheden tot dusver was uitgesteld, zal Maandag a.s. toch naar zijn Missie vertrekken. Het is de eerste maal dat de jeugdige priester de groote zeereis zal gaan ondernemen. en mensch kan evenmin een pri vaten godsdienst hebben, alsdat hij een private zon of een private maan heeft. DEZE NIEUWE DRUPPELS VER LICHTEN UW HOOFD DIRECT Wanneer Uw hoofd verstopt Is, doe slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neusgaten. Bijna oogenblikkelijk kunt U weer vrij ademen. Direct als U het gebruikt, welt U als het ware de tintelende geneeskracht die zich snel door de neus kanalen verspreidt. Het belemmerende slijm wordt verwijderd, de zwelling der slijmvliezen vermindert en het schoonhouden der neusholte wordt erdoor bevorderd. U haalt weer frisch en aangenaam adem. Voorkom óók vele verkoudheden! Maar dat is niet alles. U kunt vele verkoudheden geheel voorkomen, wanneer U Va-tro-nol bij het eerste waarschuwende niezen gebruikt! Het is speciaal gemaakt voor de "gevaarzóne" in den neus, waar de verkoudheden ontstaan. Tijdig gebruikt, helpt Va-tro-nol de natuur bij het afweren van infecties, zoodat daardoor menige dreigende verkoudheid in de kiem wordt gesmoord. DE BONDGENOOT VAN VICKS VAPORUB Donderdagavond is de 38-jarige landbouwer C. van Mil te Maasland van een stalzolder ge vallen en gedood. Om zes uur was de man niet aan tafel ver schenen. Zijn vrouw dacht aanvankelijk dat hij nog op het land werkte, doch toen hij om half negen niet thuis was, ging men hem zoeken. Het bleek, dat van Mil door een luik van den stal zolder was gevallen. Het slachtoffer was vader van vijf kinderen. LEEUWARDEN, 27 Oct. Zuivfel. Nagelkaas 15 17. Aanvoer 1132 kg. Aanvoer 3/3 vaten. Commis sie 80., Eierhandel. 7000 kg. kipeieren 4.25—5.75 cent per stuk. 80 kg. eena'eieren 3.53.75 cent per st., 4855 cent per kg. Pluimvee. 30 slachthanen 3070 cent, 600 slachtkippen 25—75 ct.. 100 jonge hanen 40—100 cent, jonge duiven 20 cent per stuk. Konijnen 27.5 30 cent per pond. Vereen, van Zuivelmaatschappijen. Edammer kaas 20 plus 15.0016, idem 40 plus 24.5025. Goudsche kaas 20 plus 15.0016, idem 40 plus 24.5025, volvette 29.5030, Broodkaas 40 plus 24.5025, Leidsche kaas 20 plus 15.0016 per 100 kg. Stemming kalm. ZWOLLE, 27 Oct. Huiden. Koehuiden 18 cent. pinkenvcllen 19 cent, stierenvellen 17 cent, vette vellen 22 ct., grasvellen 20 .ct. per pond. Paarden huiden 7.00 per stuk. Handel onregelmatig. Veemarkt. Aangevoerd 3511 stuks, als: 1305 run deren, 923 graskalveren, 322 nuchtere kalveren, 262 schapen, 4 geiten, 158 schrammen, 49 varkens, 488 biggen. ALKMAAR, 27 Oct. Kaasmarkt. 1001 kg., aan voer 28 stapels. 7 stapels Fabriekskleine 24.50, boe. renklcine 24.00. Handel matig. AMSTERDAM, 27 Oct. Aardappelmarkt. De Amsterdamsche aardappelprijzen waren heden on veranderd. Aanvoer 529000 kg. NOORDSCHARWOUDE, 27 Oct. 11600 kg. Roode kool 2 403 20, 70.000 kg. Deensche Witte kool 2.20—2.60, 4600 kg. Uien 3.10—3.30, grove 2.90— 3.10, drielingen 1.101.40, nep 4.304.90. 4500 kg. aardappelen 2.00, Eigenh. 2.70, Blauwe Eigenh. 2803.10, Bevelanders 1.60, 63000 kg. vroege Witte kool 1.902.50. SCHAGEN, 26 Oct. 220 magere gelaekoeien 80.00 180, 36 vette geldekoeien 170.00280 10 kalf- koeien 180.00240 12 vaarzen 85.00110, 215 «raskalveren 20.0055, 34 nuchtere kalveren 6.00 —16, 254- vette schapen 23.00—27, 349 overhouders 10.0016. 8 magere varkens 26.00, 2 vette varkens 30 cent per kg. 32 biggen 12.0021, 25000 stuks kipeieren 4.206.10 per 100 stuks. ZWOLLE, 27 Oct. Boter. Aanvoer 3 1/8 vaten en 104 stukken van een pond. Prijs 1.701.75 per kg., per 1/8 vat van 20 kg. prima 31.00, afwijkende 30.50. 25000 kipeieren 46.25 per 100 stuks. Veemarkt. Men besteedde voor: neurenae en versch gekalfde koeien 135.00250, dito vaarzen en schotten 120.001.95, gustekoelen voor de vet- weide of stal 80.00165, dito vaarzen 100.00—145, voorjaarskalvende koeien 95.00155, 1'/.-jarige springstieren 75.00145, 1 "/-jarige pinken 70.00— 130, tonge fokkalveren 25.0070. nuchtere kalve ren 5.008. Vette koelen en ossen aan bouten 48 —64 cent, dito stieren 46—56, dito kalveren 60— 90 cent, dito schapen 10.0025, lammeren 9.00— 15, 6-weeksche biggen 10.0012, 14-weeksche dito 12.5016, drachtige varkens 50.0090, magere dito 50.0080 per stuk vette dito 5260 cent per kg. Overzicht. Vette koeien en ossen goed. Afwij kende slecht en goedkoop. Vette siteren redelijk. Magere goedkoop. Kalveren kalm. Gustekoeien en pinken traag veranderd. Neurende versch kalvende koeien en vaarzen redelijk, overigens slecht. Nuch tere goed. Schapen als vorige week. LEEUWARDEN, 27 Oct. Veemarkt. 132 Enterstie ren 95.00200, 70 Twenterstieren 200.00350, 576 vette koeien 120.00255 per stuk, 3864 cent per kg. 1460 melk- en kalfkoelen 115.00245, 117 pin ken 80.00-^165, 10 vette kalveren 22.00—58, 1208 graskalveren 15.0075, 306 nuchtere kalveren 4.00 6, 520 vette schapen 15.0025, 187 weideschapen 10.0021, 502 lammeren 8.0016, 242 vette var kens 55.00180 per stuk, 5076 cent per kg. 28 magere varkens 18.0055, 100 kleine biggen 8.00 15, 32 bokken en geiten, 25 paarden. Totaal- aanvoer 5445 stuks. Overzicht. De aanvoer nam weer toe. Koeien en graskalveren werden er meer aangevoerd. Stieren door beperkt aanbod handel en prijzen iets beter. Een beste vette koe bleek flink prijshoudend. Ove rigens was de handel zeer traag en iets lager Melk. en kalfkoeien en pinken handel voor de ge schiktste soort nog redelijk, doch overigens en vooral voor de afwijkende soort slecht met te ruggaande prijzen. Vette kalveren weinig aanvoer, stille handel. Graskalveren handel slecht en prij zen lager. Nuchtere kalveren handel en prijzen iets minder. Varkens, biggen en wolvee handel redelijk met vrijwel stationnaire prijzen. De regee ring kocht vandaag voor militaire doeleinden wederom een aantal koeien. Woensdag nam d? N. V. C. 66 varkens over. WOERDEN, 27 Oct. Kaasmarkt. Aanvoer' 209 partijen kaas. le kw. met R.M. 32.0034. 2e kw. met R.M. 30.0031, zware tot 34.50. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Oct. 9250 kg. Roode kool 2.203, 12500 kg. Gele kool 1.70— 2.50, 37350 kg. Deensche Witte kool 1.802.70, 5600 kg. Savoye kool 1.102.70, 14000 kg. Uien 3 103.30, grove 2.903, drielingen 1.40—1.50, ï.ep 5.205.30, 3075 kg. Peen 1.302, 700 stuks Bloemkool: I 11.30—14.80 II 4.10—5.90, 272% kg. Tomaten: A 6.506.70, B 6.50. C 4.60, CC "4.00, 1000 kg aardappelen: Blauwe Eigenheimers 2.70, 47850 kg. vroege Witte kool 1.702.82, 25000 struik Andijvie 0.801.60, 385 kg. Snijboonen 28.50— 27.90, 468 kg. Druiven: Frankenthalerg 16.20, Ali cante 16.6020.40. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Inriié AMSTERDAM PARIJS MARSEILLE. NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIë. LYDDA BAGDAD BASRAH DJASK kARACHI JODHPUR ALLAHABAD CALCUTTA. RANGOON BANGKOK PENANG MEDAN SINGAPORE BANDOENG. Oct. Oct De beurs te Parijs neemt in opgewektheid toe. Haar krachtige houding heeft niet wei nig bijgedragen tot het herstel van het ver trouwen. Dagelijks keeren nieuwe koopers naar de markt terug. Een deel van het uit het buitenland teruggekeerde kapitaal zoekt beleggingen en de bedrijvigheid op de con tante markthet domein van de bona-fide beleggers, wijst er op, dat het publiek zich heeft aangesloten bij het getoonde initiatief van den beroepshandel. Het beursbezoek was gisteren het grootst sinds het begin van den oorlog. Ter Londensche beurze ziet men in de ver dere verlaging van het disconto van de Bank van Engeland van 3 pCt. tot 2 pCt. een aanwijzingdat de regeering bij de rui mere credietverleening, tot de uitgifte van eyn oorlogsleening zal overgaan. De Celanese Corporation verhoogde de prijzen voor December-levering met 2 tot 10 dollarcent per lb. In navolging hiervan heeft de American Viscose een belangrijke dochtermijvan Courtaulds Ltd. den prijs verhoogd. De Du Pont de Nemours verhoog de den prijs van Viscose-garens met 2 a 3 dollarcent. De American Tobacco keert een onveran derd dividend uit van 1.25 per aandeel. De Colorado and Southern boekte in Sep tember aan netto-ontvangsten 104.000 te gen 69.000 in September 1938. De Wabash Spoor boekte in September aan bruto-ontvangsten 3.91 mAllioen tegen 3.43 millioen in September 1938. Aan net to's 437.000 tegen 183.000. De Air Reduction boekte in het derde kwartaal een netto-winst van 1.29 millioen of 0.50 per aandeel tegen 962.000 of S 0.37 y2 per aandeel in het derde kwartaal 1938. De Delaware and Hudson boekte in Sep tember aan bruto-ontvangsten 2.41 mill- tegen 1.77 millioen in September 1938- Aan netto's 643.000 tegen 320.000. De Northern Pacific boekte m September aan bruto-ontvangsten 6.70 millioen te gen 6.02 millioen in September 1938; aan netto's 2.05 millioen tegen 1.69 mill. In de eerste negen maanden een netto-exploi tatiewinst van 5.58 millioen tegen 3.15 millioen in dezelfde periode van het vorig jaar. De Chicago North. Western boekte in Sep tember aan netto-ontvangsten 1.997.000 tegen 807.000 in September 1938; een netto-winst van 702.000 tegen een verlies, van 501.000. In de eerste negen maanden een verlies van 9.50 millioen tegen S 13.44 millioen in de overeenkomstige periode va het vorig jaar. De Great Northern boekte in September aan netto-ontvangsten 4.06 millioen tegen 2.80 millioen in September 1938; een netto-winst van 2.89 millioen tegen 2.80 millioen. In de eerste negen maanden 1.76 millioen of 0.70 per aandeel teger een verlies van 2.56 millioen in hetzelfC tijdvak van het vorig jaar. De MissoUri Kansas Texas boekte in Sep tember aan netto-ontvangsten 318.000 te gen 359.000 in September 1938. In de eer-i ste negen maanden een verlies van 2.2 millioen tegen 2.57 millioen in dezelfö periode van het vorig jaar. s]t De New York Cent. al boekte in Septem ber een netto-winst van naar rctming 3 millioen tegen een verlies van 918.000 in September 1938. In de eerste negen maanden een verlies van 5.80 millioen tegen 21.43 millioen in dezelfde periode van het vorig jaar. In de eerste negen maanden bedroe gen de netto-ontvangsten 21.35 millioev tegen 5.58 millioen. De St. Louis and South. Western boekte in Sept. aan netto-ontvangsten 679.000 te gen 246.000 in September 1938In de eer ste negen maanden 897.000 tegen 1.048.000 in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De banden-productie in de Vereenigde Staten bedroeg in Augustus 5.49 millioen tegen 4.5 millioen in Juli en 4.03 millioen banden in Augustus 1938. Afgeleverd werden respectievelijk 4.91 millioen tegen 5.05 milt en 3.9 millioen stuks. De voorraad bij de fabrikanten bedroeg einde Augustus 8.89 millioen tegen 8.3 millioen einde Juli en 8-2 millioen per einde Augustus 1938. De Westinghouse Electric keert een on veranderd kwartaal-dividend uit van S 0.75 per aandeel. De onuitgevoerde orders had den per einde September een waarde van 58.33 millioen. De Missouri Pacific boekte in September aan bruto-ontvangsten 7.65 millioen tegen 7.22 millioen in Augustus 1938 en aan netto's 977.000 tegen 702.000. De St. Louis and San Francisco boekte in September een netto-winst van 685.000 te gen 446.500 in. September 1938. De Chicago Rock Island boekte in Sept- aan bruto-ontvangsten 6.20 millioen tegen 6.40 millioen in September 1938; aan netto's 707.000 tegen 318.000. De Bethlehem Steel Corp. boekte in hei derde kwartaal een netto-winst van 3.377.000 of 1.10 per gewoon aandeel te gen 3.820.000 of 0.42 per 7 pCt. pref. aan deel in het tweede kwartaal en 447.000 oi 0.06 per 5 pCt.. pref. aandeel in het dera kwartaal 1938. Zij keert een dividend w van 1 per gewoon aandeel tegen 0.3 het vorig kwartaal. Per einde September r droegen de onuitgevoerde orders 2. jp millioen tegen 184.49 millioen per Juni en 101.52 millioen per einde Septen ber 1938. De Mij. werkt thans op 95 pCt. a capaciteit. De bouwnijverheid in de Vereenigde Sta ten is thans op het hoogste punt 1920. Naar raming worden in het loopen jaar 42 pCt. meer huizen gebouwd. De verlaging van het disconto van Bank van Engeland heeft een daling van geldrente en het disconto op de open tiw» te Londen tot gevolg. De banken vfrjwnae den de rente op deposito's van 1 tot /z v Prof. dr. ïr. F. A. Ven-lig Memesz, buitenê^- w'oon hoogleeraar aan de afdeeling der weg- Waterbouwkunde van de Technische school, zal op Donderdag 2 November 1 openbare senaatsvergadering in de verg öt zaal van den senaat der Hoogeschool zij aanvaarden met het uitspreken van e Na afloop der plechtigheid zal de ge 1 jgr ontvangst door den hoogleeraar plaa s

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6