Finland stelt tegenvoorstellen aan Moskou op fi Neutraliteit legt bepaalde verplichtingen op" Gruwelijke moord te Leidschendam Britsche controle maatregelen Het standpunt van Nederland Opheffing van het wapenembargo N eutraliteitswet gewijzigd Hoog water aan het Westfront Trein ontspoord te Amsterdam Het nieuws van heden De koffermoord te Amsterdam I». CL C.HAJENIUS HET OORLOGSKAB BERAADSLAAGT HANDELSO VEREENKOMST VAN LONDEN MET ROME Li Spaak over België's standpunt Iedere daadieder woord kan gevolgen hebben VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 28 OCTOBER 1939 - OCHTENDBLAD Grooie sorieering Hollandsche sigaren, geïmporteerde Havana, Braziel, Manila en Tenerife sigaren Cigaretten Tabak DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22069 Het Weer min Voorstel door den Senaat der Ver. Staten aangenomen VERDRAG MET TURKIJE GERATIFICEERD Verduisteringsproef in Helsinki Een kijkje tusschen de Siegfried- en Maginot-linie 99 Miaja veroordeeld Spaak De in den oorlog vernielde brug over de Warlhe in Posen wordt hersteld. Timmer lieden brengen de balken op maat Korporaal wordt ervan verdacht veehandelaar in auto om het leven te hebben gebracht Militaire operaties vrijwel onmogelijk Spoorwegverkeer naar Gooi en Utrecht ernstig gehandicapt Zware straffen voor leden der I.R.A. De „City of Flint" Inschikkelijk Op z'n stuk blijven staan is een heel mooi iets en soms komt het in het leven voor dat men zonder een duim breed te wijken op z'n stuk moet blij ven staan. Er zijn karakterwaar den of zedelijke goederen waarover niet te marchandeeren valt. Maar men doet goed zich er deugdelijk rekenschap van te geven, dat zulke gevallen niet dagelijks voorkomen en dat men zéér zéér vaak moet weten te geven en te nemen. Wil men wat bereiken, dan moet men dikwijls iets van zijn eigen zienswijze laten schieten, moet men weten tot een eerbaar en eerlijk com promis te komen. Op z'n stuk blijven staan is dan ook niet te verwarren met halsstarrigheid en koppigheid, met stijfhoofdigheid en doordrijven van eigen wil. Als men tot elkaar wil ko men en tot overeenstemming geraken dan moet men meer dan eens wat water in z'n wijn doen en iets van eigen meening prijs geven. Doet dit zoolang het eenigszins mogelijk is. Blijft op uw stuk staan in dwingende gevallen waarbij u geen keuze moge lijk is. Doch weest anders steeds in schikkelijk. Verklaring van den gearresteerden hofmeester OPGERICHT 1826 AMSTERDAM 'S-GRAVENHAGE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et., Ingei. nededeellngen 50 cent; Idem op peg één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Naar aanleiding van de uiteen- Zetting, welke het A.N.P. op zijn verzoek via Reuter van de Britsche marine- en contrabande-controle autoriteiten verkreeg omtrent de oorzaken van het langdurig opont houd, hetwelk Nederlandsche sche pen op de Engelsche kust te ver duren hebben, heeft het zich tot de bevoegde autoriteiten in Nederland gewend met de vraag, of deze ook opmerkingen hierover hadden te maken. In het algemeen kan gezegd wor den aldus werd geantwoord dat de betrokken Britsche autori teiten niet nagelaten hebben van de gelegenheid gebruik te maken de Engelsche controle in een gunstiger licht te stellen, dan waarin de ge deputeerde Nederlandsche scheep vaart deze zou vermogen te zien. Men had overigens niet anders kun nen verwachten. Tegenover de voorspiegeling, dat met de onder werping ook aan zulke eischen, als van Nederlandsch standpunt onaan vaardbaar zijn, de Nederlandsche reeders in den vervolge opont houd voor hun schepen zou den kunnen afkoopen, kan in- tusschen verzekerd worden, dat de Nederlandsche regeering, wat haar betreft, zich niet leent tot bevorde ring van procedures, die geacht zouden moeten worden neer te komen op bevordering van oorlogs maatregelen van welken belligerent ook. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiifê In het Noorden tijdelijk stormachtige, overigens krachtige tot matige Noord- Oostelijke wind, betrokken tot zwaar be- wolkt met nu en dan eenigen regen, wei- IE nig verandering in temperatuur. S Vrijdagavond te 20.35 uur werd geseind 5j EE aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Wordt verwacht storm uit het EE S Noord-Oosten. Aan die van Hoek van IE Holland tot de Belgische grens: Weest op uw hoede. IE WASHINGTON, 27 Oct. (Reu ter). De Senaat der Ver. Staten heeft het voorstel tot opheffing van het embargo op den uitvoer wapenen aangenomen. van Het voorstel tot opheffing van het wapen- emborgo werd met 67 tegen 22 stemmen aange nomen. Daarmede is de weg naar goedkeuring van het neutraliteitsontwerp der regeering ge- effend. De Senaat kwam tot deze uitspraak over het wapenembargo, toen Nye voorstelde het regee- ringsontwerp terzijde te stellen en zijn eigen ontwerp te aanvaarden. Het ontwerp van Nye verschilde in zooverre van het regeeringsschema, dat het embargo gehandhaafd bleef. Dit voor stel van Nye werd met 67 tegen 22 stemmen verworpen. Hieruit blijkt dus, dat de Senaat niet recht streeks heeft gestemd over een voorstel tot op heffing van het wapenembargo, doch een voor stel van Nye, dat het embargo wilde behouden, heeft verworpen. Een amendement op het neutraliteitsontwerp, dat Amerikaansche havens tot verboden gebied wilde verklaren voor gewapende koopvaarders en duikbooten van oorlogvoerende staten, is door den Senaat met 65 tegen 27 stemmen ver worpen. PARIJS, 27 Oct. (Havas). De staatscourant publiceert Zaterdagmorgen de ratificatie van het Engelsch-Fransch-Turksche verdrag. (Van onzen specialen correspondent) HELSINKI, Vrijdag Het buitengewone Finsche oorlogs kabinet, bestaande uit vier ministers, is hedenavond weder in zitting bijeengekomen om de nieuwe Russische voorstellen te be- studeeren. Na afloop van deze kabinets zitting zullen morgen vermoedelijk mede- deelingen van informatieven aard verstrekt worden aap een bijzondere rijksdag commissie. Deze is, naar men weet, samengesteld uit de leiders der verschillende politieke partijen. Bui ten deze personen om zal voorloopig niemand worden ingelicht omtrent den inhoud der nieu we Russische voorstellen. De Finsche delegatie zal Maandag naar Mos kou terugkeeren met nieuwe tegenvoorstellen, die thans uitgewerkt worden. Men zegt, dat deze tegenvoorstellen het laat ste woord van Finland zullen zijn. Intusschen. doet het gerucht de ronde, dat de Sovjet Unie een gewijzigd militair verdrag heeft voorgesteld, dat vereenigbaar zou zijn met de Finsche neu traliteit. Meermallan is van Sovjet-Russische zijde de bewering geuit, dat de Finsche batterijen op enkele plaatsen aan de Finsch-Russische grens in Zuid-Karelië duidelijk hoorbaar in Kron- stadt zouden zijn en dat deze havenplaats dooi de Finsche batterijen gemakkelijk onder vuur zou kunnen worden genomen. Het is volstrekt niet uitgesloten, dat de Sovjet Unie ook een klein gedeelte van het in Zuid Karelië gelegen Finsche grensgebied wenscht en dat daartegen aan Finsche zijde geen overwegend bezwaar bestaat, mits zulk een gebiedsafstand gecom penseerd wordt door den afstand van eenig ge bied in Russisch-Karelië. Hedenavond van acht uur af is in Helsinki en omgeving de eerste groote en volledige ver duisteringsproef gehouden. Alle huizen en ge bouwen moesten volkomen afgeschermd zijn met zwart papier. Er mocht geen licht van bui tenaf zichtbaar zijn. De hoofdstad bevond zich nochtans niet in volslagen duisternis, want de lantaarns in de straten bleven branden. De proef duurt tot Zaterdagmorgen vijf uur voort. Er zijn evenwel geen alarmeeringsproeven gehouden. Alarmsignalen zullen alleen dan in werking worden gesteld, wanneer werkelijk ge vaar dreigt. Langs de geheele Finsche kust, vooral ook te Helsinki, is de laatste dagen een versterkte activiteit van de marine te bespeu ren. Finlands ex-territoriale wateren in de Oostzee en in de Finsche Golf, buiten het vaste land, zijn met mijnen voorzien. Aan de scheep vaart is bekend gemaakt, dat slechts drie zones opengehouden zijn. Opmerkelijk is het, dat alle groote werken in de Finsche hoofdstad onge stoord worden uitgevoerd, terwijl in het bijzon der in de bouwbedrijven groote drukte heerscht. In de „Unsi Suomi", het orgaan der conser vatieve partij, wordt een beroep gedaan op de bevolking om rust en orde overal te bewaren, ofschoon velen in hun bestaan getroffen zijn en financieele moeilijkheden ondervinden. In het zakenleven moeten de aangegane verplich tingen regelmatig worden nagekomen, daar anders de veerkracht in de economische positie van het Finsche volk in gevaar wordt gebracht. ROME, 27 Oct. (Stefani). De ambassadeur van Groot Brittannië te Rome, Sir Percy Lor raine, en de directeur-generaal van de handels- afdeeling van het Italiaansche ministerie van Buitenl. Zaken, senator Amedeo Giannini, hebben vandaag een overeenkomst ondertee kend, waarbij een permanente gemengde com missie zal worden gevormd voor de handels aangelegenheden, welke beide landen betreffen. In gezaghebbende kringen te Londen ver wacht men, dat deze permanente commissie voor den Britsch-Italiaanschen handel veel zal bijdragen tot de vergemakkelijking en de be vordering van den handel. Het nieuwe orgaan zal op snelle en bevredigende wijze alle vraag stukken kunnen behandelen, die voortvloeien uit de verscheidenheid der oorlogswetgeving, zooals de problemen van licenties, quota en clea> ring. Er bestaat reeds een dergelijke Fransch- Italiaansche commissie, die vlot en doelmatig werkt. BRUSSEL, 27 Oct. (Belga). De Belgische mi nister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, heeft Vrijdagavond een radiorede gehouden, waarin hij zeide, dat België niet in het bestaande con flict is medegesleurd en dat het geheele stre ven zijner leiders er op gericht is het land een herhaling van de verschrikkelijke beproeving, welke het van 1914 tot 1918 onderging, te be sparen. Spaak verzette zich tegen de meening, dat België telkens, wanneer de oorlog Europa ver scheur-;, het tooneel van de botsing tusschen de vijandelijke legers zou zijn. Een zeker aantal Belgen, aldus zeide hij, schijnt er zich geen rekenschap van te geven, dat deze neutraliteit, welke het land welover wogen heeft gekozen, plichten oplegt en slechts onder bepaaldè voorwaarden gehandhaafd kan worden. Sommigen, een allergeringste minder heid, wenschen, dat België openlijk partij kiest en zich vrijwillig in een oorlog stort. Anderen eischen het recht op aan al hun gevoelens uiting te kunnen geven. „Ik verklaar met kracht zoo vervolgde mi nister Spaak dat de individueele vrijheid, hoezeer zij ook in normale tijden gerespecteerd behoort te worden, thans moet wijken voor de nationale discipline. Er staat voor ons land te veel op het spel. Als het bestaan van een volk in het geding is, mag het niet toestaan, dat een verkeerd begrepen individualisme zijn lot in ge vaar brengt. Zij, die spreken of schrijven zonder zich in acht te nemen, maken zich van deze overwegin gen los door te zeggen: „Dat is van geen betee- kenis. Indien wij in den oorlog betrokken moe ten worden, hangt dat niet van ons af." Dat is niet juist. Iedere daad, die wij ver richten, ieder woord, dat wij spreken, kan gevolgen hebben. De neutraliteit verbiedt ons niet de gebeurtenissen te beoordeelen. Zij dwingt ons niet onze vriendschap te verloochenen, doch zij legt ons eenige ge dragsregelen op, welke wij in acht moeten nemen, willen wij de neutraliteit bewaren. De regeering moet constateeren, - dat zekere personen in het land zich niet steeds voldoende bewust zijn van de gevaren, die ons bedreigen, indien ieder slechts zijn eigen zin wil doen. De regeering is dan ook vastbesloten hande lend op te treden. Zij verdedigt voor België den vrede". MADRID, 27 Oct. (D.N.B.) Het Spaansche gerechtshof voor politieke overtredingen te Me- lilla heeft generaal Miaja veroordeeld tot een maximumstraf van 15 jaren verbanning en het verlies van zijn geheele vermogen. Zijn vrouw werd veroordeeld tot een geldboete van 1 mil- lioen peseta's. 'V Vrijdagmiddag is te Leidschendam een vee handelaar op gruwelijke wijze om het leven gebracht. Om kwart voor vier belde een als korporaal gekleede man aan de woning van den veehan delaar C. v. d. H. in Leidschendam. De heer des huizes was niet thuis, maar de huishoudster, die opendeed, zeide, dat hij om 4 uur thuis verwacht werd. V. d. H. was naar de Leidsche veemarkt ge gaan en kwam inderdaad om 4 uur thuis. De korporaal wachtte hem in zijn woning. De huis houdster had dit toegestaan en had hem zelfs een kop thee gegeven. De korporaal zeide tot Van der H„ dat zijn kapitein hem wilde spreken over een leverantie van koeien voor het leger en hij verzocht Van der H. met hem in zijn auto naar den kapitein te rijden. De veehandelaar voldeed aan dit verzoek en reed om even 4 uur met den korporaal weg in een zwart of donkerblauw gelakte Ford of Chevrolet. Om half vijf vonden voorbijgangers tegen den berm van den Oostvlietweg het lijk van Van der H. Zij waarschuwden de politie, die het lijk naar het gemeentehuis vervoerde. Onmiddellijk begonnen de rijks- en gemeentepolitie een uit gebreid onderzoek. De burgemeester van Leid schendam, de heer W. Kejjzer, nam hiervan de leiding. In den loop van het onderzoek bleek, dat de door den korporaal bestuurde auto is ge reden via Wilsveen, Nootdorp naar den nieuwen weg Den Haag—Gouda. Een auto mobilist heeft dit gezien, maar heeft den auto op den nieuwen weg uit het oog ver loren. Hij reed den wagen na, omdat hij bloed in den auto zag en behalve den bestuurder een man in een hem vreemd voorkomende houding zag. Op grond van deze mededeeling wordt vermoed, dat de veehandelaar in den auto is vermoord. Later zou het lijk dan aan den kant van den weg zijn gelegd. Wanneer de moordenaar alleen heeft ge handeld moet hij wel heel sterk zijn, want de veehandelaar was een krachtige, zware man, die 300 pond woog. Hij was 48 jaar oud, ongehuwd en hij stond zeer gunstig bekend- De op het raadhuis ontboden dokter heeft vastgesteld, dat v. d. H. vermoord is door afsnijding van den halswervel. Heden zal dr. Hulst uit Leiden de sectie ver richten. Vrijdagavond heeft burgemeester Keijzer op het raadhuis een langdurig onder houd gehad met den rechter- commissaris uit Den Haag en met den substituut-officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank, mr. Hoek stra. In alle omliggende gemeenten is de politie via de radio van dezen mbord in kennis gesteld Tot nu toe is de dader nog niet aangehouden. WASHINGTON, 27 Oct. (Reuter). De Senaat heeft het wetsontwerp tot wijzi ging van de neutraliteitswet aange nomen. PARIJS, 27 Oct. (Havas) Het Fransche legerbericht van Vrijdagavond luidt: Toegenomen activiteit van de verkennings elementen en van de artillerie aan beide zijden. Alle operaties aan het front worden gehinderd door het slechte weer. Er worden echter nog wel verkenningen uitgevoerd. De rivieren blijven evenwel wassen. De Rijn is gisteren in den loop van den dag plotseling met 57 c.M. gestegen. De overstrooming strekt zich uit tot de oevers en maakt iedere eventueele operatie vrijwel on mogelijk. De Fransche vliegers hebben vijf ver kenningsvluchten uitgevoerd, waarvan vier vlak boven de vijandelijke linies en één verder het land in. Vrijdagavond omstreeks kwart over tien is in de Rietlanden te Amsterdam een goe derentrein ontspoord. Vier wagens kwamen dwars over de sporen te staan; tengevolge waarvan de treinenloop tusschen het C. S. en het Amstelstation, alsmede tusschen het C. S. en het Muiderpoortstation ernstig werd ontwricht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Verwacht werd, dat het opruimingswerk den geheelen nacht zou duren. Aan het Centraal-Station werd onmiddellijk alle beschikbare personeel gemobiliseerd en reeds om 10.40 uur vertrok een opruimingstrein om de versperde sporen zoo spoedig mogelijk vrij te maken. Er werden maatregelen getrof fen om het treinverkeer zoo weinig mogelijk te stagneeren. De treinen uit Utrecht reden -iet verder dan het Amstelstation en vertrokken van daar weer naar de Domstad. De treinen naar het Gooi werden via de goederenbaan door de Rietlanden geleid. Op de stations werden elke 2 minuten via de luidspreker-installaties aan het publiek aan wijzingen gegeven, terwijl ook maatregelen werdén getroffen om de militairen, die tus schen half elf en een uur vannacht naar hun bestemmingen zouden terugkeeren van het Centraal-Station, van andere stations te laten vertrekken. Het ongeval vond plaats ongeveer 300 meter voorbij den overgang Kattenburgerplein, nabij de Handelskade. Er bleken vier wagons dwars ever de rails te staan en het opgaand spoor bleek over enkele meters te zijn ontwricht. Twee koppelingen braken af. De wagons, die in de rails waren blijven staan, zijn door een rangeerlocomotief terug gebracht naar de Rietlanden. De materiaalwa gens van het Centraal Station en een ploeg weg werkers begonnen zoo spoedig mogelijk met het plaatsen van een noodverlichting en er werd al dadelijk met dommekrachten gewerkt om den eersten wagen, die het dichtst bij de rails stond, weer er in te plaatsen. De technici waren ech ter van meening, dat eerst in de vroege och tenduren, de geheele storing zou zijn opgehe ven. De spoorwegen namen dadelijk maatregelen om de aansluitende treinen naar Alkmaar en Hoorn te laten wachten totdat de doorgaande reizigers, die van het Amstelstation per tram naar het Centraal Station werden gebracht, hier waren aangekomen. Hetzelfde gebeurde met de vertrekkende treinen van het Amstel station. De gemeentetram liet zes extra wagens rijden op de lijnen 5 en 25. LONDEN, 27 Oct. (Reuter) Het gerechtshof te Liverpool heeft den 36-jarigen Duitscher Vin cent Crompton, die er van verdacht werd de leider te zijn van een groep leden van het Ier- sche republikeinsche leger, welke aanslagen be raamde, veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid. De politie had aan het licht gebracht, dat Crompton, die te Manchester geboren is, in de Amerikaansche en Britsche legers en ook in de iniernationaie brigade in Spanje gediend heeft. De jonge arbeider Christopher Kenneally, die tot drie jaai tuchthuis veroordeeld werd, ver klaarde dat Crompton niet tot het Iersehe repu blikeinsche leger zou zijn toegelaten, indien men zijn verleden had gekend. Twee personen werden veroordeeld tot zeven jaar dwangarbeid, terwijl de uitspraak tegen een jonge vrouw, die even eens schuldig aan samenzwering was bevonden, werd uitgesteld. WASHINGTON, 27 Oct. (Havas) Tijdens een persconferentie heeft president Roosevelt mede gedeeld, dat hij geen enkele mededeeling bezat over de „City of Flint" waaruit zou blijken, dat het schip met een Duitsche "bemanniilg voer of de Amerikaansche vlag voerde. Het Nederlandsche standpunt inzake de Britsche controlemaatregelen. De Amerikaansche Senaat heeft het voorstel tot opheffing van het wapen embargo aangenomen. Minister Spaak over de Belgische neu traliteit. De was der rivieren aan het Westelijk front maakt de militaire operaties vrij wel onmogelijk. Dr. Colijn sprak voor het Centrale Con vent der A.R. partij over de breuk in de coalitie. Algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting in de Tweede Kamer voortgezet. Wetsontwerp tot wijziging der IJkwet bij de Tweede Kamer ingediend. Uitvoer van karwij-, blauw maan- en mosterdzaad weer vrij. Goederentrein ontspoord te Amsterdam; ernstige stagnatie in het spoorwegver keer. Zandschip bij het laden op de Maas bij Blitterswijk gezonken. Veehandelaar vermoord te Leidschen dam. Beurs van New York: Stemming luste loos; slot onregelmatig. De gearresteerde hofmeester K., verdacht van moord op zijn vrouw, die Dnoderdagnacht met het s.s. „Johan de Witt" in Amster dam is aangekomen en die aan boord onder bewaking stond van twee leden van de Indi sche veldpolitie is Vrijdagmorgen door den Officier van Justitie, mr. de Blécourt, verhoord. Naar wij vernemen, zou K. begonnen zijn met alles te ontkennen. Hij ontkende, zijn vrouw te hebben gedood en bovendien ontkende hij het lijk in den kof fer te hebben vervoerd en op de Veluwe te heb ben verborgen. Het verhoor heeft een uur lang geduurd en ten slotte zou hij hebben toegege ven, dat hij met zijn vrouw had gevochten. Tijdens deze vechtpartij zou zijn vrouw zijn gevallen. Hij had haar toen op het bed gelegd. Zij was bewusteloos en na verloop van een uur gaf zij nog geen teeken van leven. K. zou toen een mes hebben genomen, waarmede hij haar eenige diepe steken in de hartstreek toebracht. Daarna heeft hij het lijk ontleed en verpakt in twee groote kof fers, waarmede hij per taxi naar de Veluwe is gereden. Hier heeft hij de koffers echter gelaten. Zooals men zich herinnert, is een van de beide koffers, met den romp van de vrouw bij Terschuur gevonden. De hofmeester K., verdacht van moord op zijn vrouw, is Vrijdagmiddag onder strenge bewaking van de politie te Barneveld aangekomen voor een onderzoek. Bij het onderzoek waren aanwezig het Parket uit Amsterdam, de burgemeester van Barneveld, J. Westrik, de chef van de Rijksveldwacht van Barneveld, de veldwachter van Terschuur en de commandant van de Rijksveldwacht, die allen destijds het onderzoek hebben verricht. K. verklaarde, dat hij den anderen koffer een tiental meters verder in de zelfde sloot had neergelegd. Deze koffer is echter nooit gevonden. K. was gekleed in wit costuum en had het erg koud. Gedurende het onderzoek nam K. een zeer onverschillige houding aan. Omdat hij het zoo koud had, werd het verder verhoor afgenomen in de woning van den veldwachter te Terschuur. Omstreeks vijf uur is het parket weer naar Amsterdam vertrokken. Het onderzoek naar den tweeden koffer zal onmiddellijk weer ter hand worden genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1