De bezetting van Vilnius New-Yorksche Beurs ZATERDAG 28 OCTOBER 1939 Von Papen nog niet naar Ankara terug Krachtiger steun der Sovjets aan China Een neutraal blok van Zuid-Oost-Europa? Besprekingen in het Verre Oosten Brusselsch weekblad in beslag genomen Daranyi ernstig ziek 200.000 kilo metalen in beslag genomen Spionnage streng gestraft HET POSTVERKEER VAN ENGELAND UIT UITREISVISUM NOODIG VOOR VERTREK .UIT FRANKRIJK Verklaring van Tiso Electriciteitswet BELANGEN VAN WERKNE MERS EN GEMOBILISEERDEN Het jubileum der Koninklijke Marechaussee Kar wij-, blauw maan- en mosterdzaad Uitvoer weer vrij OVERNEMINGSPRIJZEN VAN PEULVRUCHTEN REGISTRATIE JOODSCHE VLUCHTELINGEN TERAARDEBESTELLING VAN DR. VAN AALST Inkoopprijzen landbouw producten Metaalgieterijen in één bond vereenigd Geen audiëntie Fietsrijder na ongeval overleden Clearingkoersen VOETBAL Engelsche tegen Fransche leger Stemming lusteloos; slot onregelmatig AMENDEMENTEN OP DE BELASTINGVOORSTELLEN Examen politie-diploma Apothekers-assistent WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 27 October Academische examens Machinisten-examen Examen wiskunde L. O. Examen M. O. akte K 5 (hoogere wiskunde) FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS 9 KAUNAS, 27 Oct. (Havas). De Litausche troepen, welke oprukken naar Vilnius (Wilna) Worden samengetrokken te Sivintai, waar in 1919 is gestreden om de Litausche onafhanke lijkheid. Generaal Rastikis heeft een dagorder tot het leger gericht, waarin hij de aandacht vestigde op het historische oogenblik en de sol daten herinnerde aan hun verantwoordelijks opdracht. Vervolgens hield generaal Vitkauskas een toespraak, waarna de soldaten de grenspa len in brand staken en de grens overschreden. Voorop trekken de gemotoriseerde troepen, daarachter de cavalerie en de infanterie. Talrijke toeschouwers gaven uiting aan hun Vreugde, terwijl de gebeurtenis draadloos werd uitgezonden. Ook vertegenwoordigers van de Russen waren aanwezig. Het gebied van Vilnius zal in vier étappen bezet worden, het laatste deel zal waarschijn lijk Maandag worden bezet. ISTANBOEL, 27 Oct. (Reuter). Volgens in lichtingen uit de omgeving van de Duitsche ambassade in Turkije, zal de Duitsche ambas sadeur Von Papen, die door Hitier naar Ber lijn is geroepen om verslag uit te brengen naar aanleiding van de onderteekening van het Britsch-Fransch-Turksche pact, pas over eeni- gen tijd naar zijn standplaats terugkeeren. Toen Von Papen uit Turkije vertrok, meende men, dat hij reeds in deze week, waarschijn lijk Donderdag, zou terugkeeren. Turksche en andere kringen te Istanboel meenen, dat deze vertraging een aanduiding is voor het belang, dat aan dit pact door de nat. socialistische leiders wordt gehecht. Von Pspen zal dienten gevolge waarschijnlijk niet aanwezig zijn bij de officieele viering van den zestienden ver jaardag der Turksche republiek. TSJOENGKING, 27 Oca. (Havas). Volgens buitenlandsche waarnemers te Tsjoengking blij ven de Chineesch-Russische betrekkingen on gewijzigd. Rusland gaat voort met het geven van materieele hulp zonder in te grijpen in de binnenlandsche politiek van China. Het schijnt evenwel, dat de Russische hulp in de laatste weken is toegenomen. Reizigers, die uit het Noorden komen, berichten, dat het verkeer van vrachtauto's op den weg van Lantsjau naar Sianjennan sedert September verdrievoudigd is BAZEL, 27 Oct. (Havas). De „Basler Nach- riehten" schrijft, dat de Italiaansche ambassa deur te Sofia den Bulgaarschen minister-presi dent Kiosseivanoff een ontwerp heeft voorge legd tot het instellen van éen neutraal blok, dat de staten van Zuidoost-Europa zou omvatten. De ambassadeur wensche de Bulgaarsche op vatting hieromtrent te weten en naar te Sofia verluidt zou het antwoord van Bulgarije zeer gunstig zijn geweest. TOKIO, 27 Oct. (Havas). De Britsche am bassadeur te Tokio, Sir Robert Craigie, heeft den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat de Britsche regeering de besprekingen over Tientsin wenscht te her vatten. Verder wordt in welingelichte kringen ver klaard, dat de minister van Buitenlandsche Za ken, Nomoera, binnenkort besprekingen zal openen met den Amerikaanschen ambassadeur, Grew, over de betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten. BRUSSEL, 27 Oct. (Belga) De in beslag neming van een Brusselsch weekblad is gelast wegens de publicatie van een geïllustreerd ar tikel, dat gewijd is aan den ambassadeur van Duitschland te Brussel. BOEDAPEST, 27 Oct. (D.N.B.) De toestand van den voorzitter van de Kamer van Afgevaar digden, oud-premier Daranyi, die reeds twee maanden ziek is, is zeer ernstig. De minister van Handel, Kunder, is afgetre den. In zijn plaats is benoemd de minister van Nijverheid, Vargha, die ook zijn oorspronkelijke portefeuille zal behouden. coord met het voornemen der regeering, aan het departement van Waterstaat eene nieuwe af- deeling voor de electriciteitsvoorziening te ver binden. Nochtans stemden zij in zooverre in met de bemerking op de desbetreffende plannen in de Tweede Kamer van een te grootschen op zet. Vele leden verklaarden, zich met dit wetsont werp volkomen te kunnen vereenigen, en spra ken de hoop uit, dat de voornemens der regee ring ten aanzien van de electriciteits-voorzie- ning ten spoedigste uitvoering zouden erlan gen. I Enkele leden achtten aanvankelijk het sala ris, dat den nieuw te benoemen directeur-gene raal staat te worden toegekend, te hoog. Ten einde zich een juist oordeel omtrent den maat staf, welke te dezer zake moet worden aange legd, te kunnen vormen, zouden zij gaarne ver nemen, welke traktementen de directeuren der gemeentelijke electriciteitsbedrijven te Amster dam, Rotterdam en 's-Gravenhage genieten. De politie te Rotterdam heeft beslag gelegd op een partij metalen, gröot 200000 kg., be staande uit geel en rood koper, brons en ijzer, aie opgeslagen was in pakhuizen en eenige in de binnenhavens liggende schepen. Tegen den eigenaar, een Rotterdamsch me taalhandelaar. is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij zich niet heeft doen inschrijven bij het rijksbureau voor metalen te Den Haag er. geen inventarisatielijst aan dat bureau heeft gezonden. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in een geval van spionnage. De 50-jarige scheepsbevrachter G. T., diens 21-jarige zoon H. J. T., monteur-vliegtuigbouwer, en de 21- jarige fotograaf J. R., allen wonende te Rot terdam en gedetineerd, hebben Vrijdag 13 Oc tober terecht gestaan wegens overtreding van de art. 45-48 -98 en 310 van het W. V- S. Zij zouden in vereeniging hebben gepoogd foto's betrekking hebbende op het bedrijf van de vliegtuigenfabriek Koolhoven, aan een vreemde mogendheid te verkoopen. De behan deling van deze zaak geschiedde met gesloten deuren. De verdachten werden veroordeeldtot resp. een jaar gevangenisstraf, een jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis, waarvan acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en zes jaar ontzegging van te mogen dienen bij de Nederlandsche ge wapende macht, en vier maanden gevangenis straf mte aftrek van de preventieve hechtenis en met ontzegging van te mogen dienen bij de gewapende macht voor vijf jaar. LONDEN, 27 Oct. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat met ingang van 30 October brieven en briefkaarten voor de Europeesche landen per luchtpost kunnen worden verzon den via Parijs, Brussel, Amsterdam, Oslo, Stockholm en Helsinki. Een uitzondering wordt gemaakt voor het door den vijand bezette ge bied. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken ves tigt er de aandacht op van belanghebbenden, dat Nederlanders, die een Fransch visum hebben verkregen en zich daarmede naar Frankrijk be geven, dat land eerst mogen verlaten na bij de préfecture de police een uitreisvisum (visa de sortie) te hebben aangevraagd en verkregen. Hiermede gaan eenige dagen gemoeid. Het uit reisvisum kan niet vóór den aanvang der reis naar Frankrijk bij een Fransch consulair amb tenaar in het buitenland worden verkregen. BRATISLAWA, 27 Oct. (D.N.B.). De nieu we president van Slowakije, Tiso, heeft ta.njke journalisten, die naar aanleiding van cle presi dentsverkiezing uit Duitschland, Amerika, Horu garije, Joego-Slavië enz. naar Slowakije geko men waren, ontvangen. Hij hield in het Duitsch een toespraak, waarin hij verklaarde, dat S o- wakije zijn internationale positie definitief ver zekerd acht, dank zij het vriendschaps- en be schermingsverdrag met Duitschland. Hij ver zocht den journalisten in hun land te getui gen, dat de Slowaken in de grootste tevreden heid hun vrijheid genieten. Slowakije is vrij. Indien iemand iets aan dezen toestand zou wil len veranderen, zou dat slechts beteekenen, dat hij het Slowaaksche volk onvrijheid zou willen opleggen. Aan het verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verhooging van het negende hoofdstuk der Rijksbegiooting voor het dienstjaar 1939 (Kosten in verband met de uitvoering van de electriciteitswet) is het vol gende ontleend: Verscheidene leden gingen in beginsel ac- De besturen der samenwerkende vakcentra- len kwamen dezer dagen reeds voor de vierde maal tijdens de huidige mobilisatie bijeen ter bespreking van een aantal voor de werknemers en voor de gemobiliseerden belangrijke zaken. Besproken werd om, een door een studie commissie uit de vakcentralen ontworpen con cept wettelijke regeling van het ontslagrecht tij dens mobilisatietijd. Men streeft naar een spoed-regeling, waarbij verkregen wordt, dat de uit het bedrijfsleven opgeroepen werknemers bij démobilisatie de grootst mogelijke zekerheid krijgen, dat zij weer in hun vroegere functies in het bedrijfsleven zullen worden herplaatst. Voorts hebben de vakcentralen reeds in Mei van dit jaar bij den minister van Defensie aan gedrongen op verhooging en verbetering van de regeling voor de kostwinnersvergoeding. De vak centralen hebben daarbij het beginsel verdedigd, dat aan de gezinnen van de gemobiliseerden zooveel mcgelijk door de overheid diende te worden teruggegeven, wat aan die gezinnen door het onder de wapenen roepen van den kostwinner wordt onttrokken. Een nieuwe concept-mobilisatie-vergoedings beschikking is in overleg met het departement van Defensie besproken en het laat zich aan zien, dat zeer binnenkort een beduidende ver betering in den zin als door de vakcentralen bepleit, is te verwachten. De circulaires van den minister van Sociale Zaken betreffende wederopneming in het be drijfsleven zullen nader met de werkgeverscen- tralen worden besproken. Een gezamenlijk adres namens de werkgevers- en werknemers-vakcentralen tot het weder in stellen van gesubsidieerde wachtgeldregelingen werd reeds aan den minister van Sociale Zaken verzonden. Een studiecommissie zal worden benoemd ter bestudeering van de vraag, welke maatregelen genomen kunnen worden om stagnatie in den bouw van arbeiderswoningen tijdens den mo bilisatietijd zooveel mogelijk te voorkomen. De vakcentralen besloten verder haar leden te adviseeren zich als z.g. donor bij den centrale bloedtransfusiedienst te willen opgeven. Zij spraken het vertrouwen uit, dat de werknemers zich in grooten getale hiervoor zullen melden. Van de vele schriftelijke gelukwenschen, welke ter gelegenheid van het 125-jarig be staan der Kon. Marechaussee bij den inspecteur van het wapen waren binnengekomen, vermel den wij nog die van de ministers van Defensie en van Justitie. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat, aangezien de regeering geen karwijzaad, blauw maanzaad, geel mosterdzaad en brum mosterdzaad zal overnemen, met ingang van 28 October 1939 algeheele ontheffing is verleend van het verbod tot vervoeren, afleveren en doen af leveren van die producten. In vervolg op de mededeeling van 19 October Omtrent de verhooging van de overnameprijzen voor granen deelt de Minister van Economische Zaken mede, dat hij heeft besloten, ook den overnemingsprijs voor peulvruchten te ver- hoogen. Deze prijzen zullen, met terugwerkende kracht voor de reeds overgenomen peulvruchten, voor gemiddelde kwaliteit geleverd op door den provincialen voedselcommissaris aan te wijzen leveringsplaats, per 100 kg. zijn: Capucijners: a Blauwpeulen f 13.50, b. Wijker f 13.50, c. Mansholt of Hala f 16.50. Waalsche boonen (op basis van 25 pet. piksel) f 12.Duivenboonen f 12Veldboonen f 10.25. Bruine boonen (en StroobOonen) f 17.Walchersche ronde boonen f 19.Witte boonen f 20.Groene erwten (w.o. Kroonerwten) f 10.35. Schokkererwten f 12.85. De prijzen van groene en schokkererwten gelden voor in September overgenomen partijen. Deze partijen wórden maandelijks met f 0.10 per 100 kg. verhoogd tot en met 1 Juni 1940. Voor het eerst wordt dit geacht te zijn ge schied op 1 October: de prijzen voor de maand November zullen derhalve resp. f 10.55 en f 13.05 per 100 kg. bedragen. Aangaande de fijne zaden is besloten, dat de overnemingsprijs voor koolzaad gehandhaafd blijft op f 15.— per 100 kg. En die voor kanarie zaad wordt verhoogd tot f 12.per 100 k.g., terwijl karwijzaad, blauwmaandzaad en mos terdzaad niet zullen worden overgenomen. Om trent den overnemingsprijs voor lijnzaad zullen nog mededeelingen worden gedaan. Voor partijen karwijzaad, blauwmaanzaad en mosterdzaad, welke reeds door de provinciale voedselcómmissarissen werden ingenomen, zal een regeling worden getroffen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire aan de gemeentebesturen doen toekomen betreffende registratie van Joodsche vluchtelingen. Met intrekking van zijn beschikking d.d. 19 December 1938 heeft de minister thans bepaald, dat de op persoonskaarten beschreven Jood sche en andere z.g. „niet-Arische" vluchtelin gen, die 1 December 1939 in het verblijfregister zijn ingeschreven, met ingang van dien datum overeenkomstig de bepalingen van de bevol kingsboekhouding worden opgenomen in de be volkingsregisters. De Rijksinspectie van de bevolkingsregisters is belast met de zorg voor het nauwkeurig bij houden van een centraal register van meerbe- doelde vluchtelingen, die na 1 Maart 1938 in Nederland zijn gekomen. De Joodsche en andere z.g. „niet-Arische" vluchtelingen, die 1 December 1939 noch in de bevolkingsregisters, noch in eenig verblijfregis ter opgenomen of ingeschreven zijn, worden na dien datum ingeschreven in het verblijfregister. Hiervan kan echter na verkregen machtiging worden afgeweken. Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin zich heden bij de begrafenis van dr. C. J. K. van Aalst doen vertegenwoordigen door Hoogst- derzelver kamerheer in buitengevyonen dienst, Jhr. F. van Lennep. De Nederlandsche Vereeniging van Rent meesters heeft zich met een schrijven tot den minister van Economische Zaken gewend, waar in zij aandringt op verhooging van de inkoop prijzen der landbouwproducten, die thans op- geëischt zijn, en van de richtprijzen 1940 tegen over die van vorige jaren. In een te Utrecht gehouden gemeenschappe lijke vergadering van de Nederlandsche Unie van Metaalgieterijen en aanverwante bedrijven (.N.UM.A.B en den onlangs opgerichten Al- gemeenen Bond van Metaalgieterijen werd met algemeene stemmen besloten, dezen onlangs opgerichten bond te ontbinden. Alle leden zul len toetreden tot de N.U.MA.B., zoodat zich één groote vereeniging van Nederlandsche metaal gieterijen heeft gevormd. Het secretariaat is gevestigd Singel no. 512, Amsterdam, C. De gewone audiëntie van den minister van staat, minister van Financiën, zal Woensdag 1 November niet gehouden worden. Omtrent het ongeluk op den provincialen weg TilburgEindhoven, waarbij de 69-jarige land bouwer R. van der Horst uit Moergestel door een auto werd overreden, vernemen wij, dat het slachtoffer in het St. Elisabeth Gasthuis te Tilburg aan de bekomen verwondingen is over leden. De aanrijding was veroorzaakt, doordat de wielrijder aarzeicje bij het oversteken van den weg. Koersen voor stortingen op 28 Oct. 1939 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.63, Lires 9.55. Dat het sportleven in Frankrijk weer zijn rechten herneemt, blijkt wel duidelijk uit de totstandkoming van een officieele landen- voetbalwedstrijd tusschen het Fransche en En gelsche leger. Waar in Frankrijk bijna alle in ternationals onder de wapenen zijn en in En geland eveneens tal van internationals de wapenrok dragen, kan men van een interes sante ontmoeting getuige zijn. De wedstrijd vindt plaats op 12 November in het Pare des Princes-Stadion te Parijs. NEW YORK, 27 Oct. (Part.) De stroom van gunstige berichten uit het bedrijfsleven houdt in onverminderde mate aan. Gestegen winsten over het derde kwartaal, verhoogde dividenden en extra uitkeeringen worden door tallooze maatschappijen gerapporteerd, de wagonveria- dingen hebben een hoogterecord in negen jaar bereikt, de electriciteitsproductie is grooter dan ooit te voren, de staalindustrie werkt bijna op volle capaciteit, de Bethlehem Steel meldt zelfs op 100 pet. van haar capaciteit te werken, en zoo zou men nog kunnen doorgaan. Op de beurs heeft dit alles niet den minsten invloed. De stemming bleef ook vandaag weer uiterst lusteloos en de affaire was van geringen om vang. Gezien de VTijwel overal in de laatste wieken nog verder opgevoerde bedrijvigheid mag men voor de meeste ondernemingen over het vierde kwartaal nog veel gunstiger resul taten tegemoet zien dan die, welke over het derde kwartaal zijn behaald, maar dit is niet in staat een rimpeling in de beursstemming te weeg te brengen. Er is niet de minste be langstelling van het publiek. Waaraan dit moet worden toegeschreven is vrijwel niet vast te stellen. Men kan nu wél eiken dag herhalen, dat de beurs in afwachting van de ontwikke ling in Europa bleef verkeeren en dat is na tuurlijk ook zoo, maar gezien het feit, dat er eigenlijk geen twijfel meer kan bestaan, dat de oorlog in Europa zal worden voortgezet en de zoo goed als verzekerd zijnde aanneming van de gewijzigde neutraliteitswet doop den Senaat geeft dit eigenlijk niet de geringste verklaring voor deze afwachtende houding van publiek en beurs. Het staat toch vast, dat de oorlog, in elk geval tijdelijk, een stimuleerenden invloed op het Amerikaansche bedrijfsleven moet heb ben en daarnaast blijkt thans ook, dat de bin nenlandsche conjunctuur zich in een krachtige opgaande lijn bevindt, al zal men niet de oogen moeten sluiten voor het feit, dat de grootere bedrijvigheid van den laatsten tijd ten deels oorzaak is van een vooruitloopen van het bin nenlandsche bedrijfsleven op mogelijke groote buitenlandsche bestellingen voor vele goede ren en artikelen, in verband waarmede men ziin behoeften voor geruimen tijd vooruit tracht te dekken. Maar desondanks blijft de houding van de markt onbegrijpelijk, zooals dat trou wens ook in zeker opzicht met de goederen markten het geval is, die eveneens voortdurend weifelend zijn. Deze aarzelende stemming op de goederenmarkten heeft natuurlijk wel een zekeren invloed op de effectenbeurs. Na een prijshoudende, hoewel eenigszins onregelmati ge, opening, waarbij de handel zeer gering was, liep de beurs heden in de eerste uren weer vrij-- wel over de geheele linie niet onbelangrijk te rug, hoewel er geen sterken verkoopdruk was. Er werden verliezen geleden tot bijna 2 dollar toe. Vooral staalwaarden waren zwak gestemd. Beter weerstand boden vliegtuigfondsen, die na lager opening in herstel waren en ook ko perfondsen hielden zich goed, doch elders wa ren lager koersen vrijwel algemeen. De omzet ten bedroegen in het eerste uur 230.000 shares en in het tweede uur 150.000 shares. Onder invloed van de aanneming van het voorstel tot opheffing van het embargo op uit voer van wapenen met een overgroote meer derheid door den Senaat (nu moet het Congres zich nog over dit voorstel uitspreken) kon een herstel intreden, doch van groote afmetingen werd dit herstel toch niet; wel werd een groo ter of kleiner gedeelte van het verlies inge haald, zoodat de markt in onregelmatige hou ding sloot, waarbij de verschillen over het alge meen van kleine afmetingen bleven. Dat de aanneming van dit voorstel niet sterker tot uit drukking in het koerspeil kwam, vond voor een groot deel zijn oorzaak in de hernieuwde uit spraak van Roosevelt, dat alles in het werk gesteld zal worden, dat het prijsniveau niet on redelijk zal worden opgevoerd. Het bericht dat de gezamenlijke nettowinst der klasse-I-sporen over de maand September het hooge peil van December 1936 bereikt heeft, oefende geen in vloed uit en was reeds verdisconteerd in het koerspeil. Hetzelfde was het geval met het be richt omtrent de verkoopen in den kleinhandel, die pl.m. 10 pet. hooger waren dan in dezelfde De Tweede Kamerleden Suring en Teulings hebben een wijziging gebracht in de door hen ingediende amendementen op het wetsontwerp bevattende tijdelijke voorzieningen tot verster king van de middelen tot dekking van de uit gaven des Rijks. De strekking van een dezer amendementen is, den aanslag in een rijksbelasting onder overi gens gelijke omstandigheden niet hooger of lager te doen zijn, als deze wordt geheven in gemeenten, welke voor de gemeentefondsbelas ting in verschillende klassen zijn gerangschikt. Om te voorkomen, dat bij aanneming van dit amendement de totale opbrengst der opcenten lager zou zijn dan de regeering noodig acht, wordt in een ander amendement voorgesteld, de in het wetsontwerp genoemde aantallen opcen ten onderscheidenlijk met 1 en 3 te vermeer deren. Op hetzelfde amendement heeft de heer Van Kempen een amendement ingediend, waarvan de strekking is, de bestaande vrijstelling ter voorkoming van dubbele belasting, zooals die bij de huidige regeling der rijksinkomstenbelas ting geldt, ook bij de voorgenomen opcenten- heffing op de gemeentefondsbelasting onaan getast te laten. AMSTERDAM. Het diploma verwierven: J. M. ter Haan, Baarn; W. P. M. Boin, Hilversum; H. J. A. Bakels, Hilversum; J. C. Groeneveld, Amsterdam; K. de With, Buren (Geld.); H. B. Vocks, Apeldoorn; H. v. d. Broek, Harderwijk; E. H-. Huisman, Amsterdam; J. j. Oosterwjjk, Alkmaar; K. Flikweert, Naaldwijk; A. de Jong, Alblasserdam; W. H. Samshuijzen, Den Haag; A. v. d. Veen, Rotterdam; W. v. d. Laan, Rot terdam; A. Prevosth, Rotterdam; W. Muskee, Rotterdam; H. Denekamp, Hardenberg; J. Schut, Enschede; E. Kruit, Nw.-Amsterdam; S. H. Bos, Nw.-Amsterdam; P. Wesselink, Enschede; J. F. Jansen, Vriezenveen; C. M. van Heiningen, Hasselt (O.); B. Timmer, Assen; R. Zwinder- man, Giesen; P. Scheeres, Delfzijl; H. J. Fon- tijn, Blerick; H. D. J. Boerstoel, Veghel; J. A. van Beek, Apeldoorn; M. C. de Jong, Arnhem; H. J. Bcuman, Helmond. Het diploma met aanteekening verwierven: J. Alberóa, IJmuiden; P. J. van Dijk. Wijk aan Zee; S. Boterhoek, Schoorl; H. Morelissen, Rot terdam; J. v. d. Brink, Apeldoorn; H. J. Helder, Meppel; J. van Gennip, Boxtel; J. Bonefaas, Boxmeer; H. Pater, Arnhem; H. J. L. v. Gen- nip, Eindhoven. AMSTERDAM. Geslaagd de dames: C. M Iwes te Ginneken en F. E Neeteson te Kloos- terzande. LEIDEN. Geslaagd de dame: M. L. van Sta veren, Rotterdam; J. J. Rood, Delft", P. H. van der Veen, Rotterdam en J. Bol, Rotterdam, periode van verleden jaar. Staalwaarden ver lieten de markt in onregelmatige houding. De voor- en nadeelige verschillen bleven echter beperkt, waarbij U. S. Steels en Bethlehem Steels iets moesten prijsgeven, terwijl National Steel en Youngstown fractioneel monteerden. Voor sporen, koperwaarden, oliefondsen, wa- renhuisaandeelen, luchtvaartwaarden, public- utilities en chemische waarden viel eenzelfde koersverloop op te teekenen, waarbij echter valt op te merken dat Cerro de Pasco, Phelp Dodge en Allied Chemical een grooter verlies op hun rekening kregen, n.l. van plm. 114 punt. Mijnen, rubbers, automobielwaarden, equip- mentshares en aandeelen in fabrieken van electrische apparaten stelden zich algemeen fractioneel lager, doch tabakken konden zich op het lichtelijk verhoogde niveau goed hand haven. De omzetten bedroegen in totaal 1.060.000 shares. Laatst gedane koersen Oct. 27 26 25 A-Oied Chemical American Can Co. Am. Car St F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Rel. A m. I el. i el. n. Tobacco is. Am. Waterworks Anaconda Cc oei Atchison Topeke Baltimore fir Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Tre3hinjt Chase National B Ches. fir Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consoi Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesi. 5!4 Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dup'inr de Nem. Eastman Kodak El. Bond fir Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Mi .or Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickgi Intern. Tel. S> Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk fis Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Camblc Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oi'/ Socony Va, ..um Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Ob Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steej Western Union Westingh. Electr. Wool worth Building 9 ex. dividend 4- nieuwe aandeelen gedaan en laten t bieden 182 D3% 18 4 109% 108% i 10% 38 38% 39% 20% 20% 213/» 55 55% 56% 167% 167% 1673/g 82 81% 81% 13% 13% 13% 33% 3'"% 34% 32i/4 32% 32% 7% 7% 7 3/4 91 91% 91% 5% 5% 82 81 82% 37 37 37% 43 43% 43% 91% 92Vs 93% 5% 6 6 31 32 31% 27% 27% 27% 9% 10 Vs 9% 10% 10% 26% 26 Vs 27% 84 Vs 83% )63/8 182 181% 182% 160% 182 162 9% 9% 4% 41% 41% 423/8 35% 55% 55% 28% 28 Vs 29% 6% b Vs 7 15% 15% 15% 63% 63% 65 40% 40% 41% 5 5 5 40% 40 Vs 41% Vs 1 1% 1% 1% 16% 56% 57% 29% 29% 29% 6% 16% 5% 22% 22 22 27% 27 28% 23% 23% 2 3% 206 206 205 2ó'/8 26% 263/8 41% 43Vs 44 63% 64 Vs 64% 40% 4-% 403/8 6 Va 6 6 27 Va 27% 28 84 84% 84% i4% 15% 14% 13% 13% 13% 17% 177/8 18% 20% 20% 21 6 5% 6 47% 47% 48% 12% 123/8 12% 102% 102% 103% 46% 47 45% 2% 2% 2% 43% 43% 44% 76% 76% 7 8 3/8 33 33% 343/8 115% 116% l 18 41% 41% 41% ex coupon. NEW YORK, 27 Oct. Slotkoersen Oct. 27 26 25 Brussel 16.65 16.70 16.72 Rome 5.05 5,05 5.C5 Bern 22.43 22 43 22.43 Madrid Oslo 22.73 22.73 22.73 A'dam 53.09 53,09 53.10 Londen 3.99% 4.00 4.00% Parijs 2.263/4 2.27% 2,27% Berlijn 40.25 22 43 40.10 NEW YORK, 27 Oct. 27 Oct. 26 Oct. 27 Oct. 26 Oct. Katoen Oct. 9.11 - Dec. 9.03- Jan. 8.92- Rubber Standaard Juli Mrt. Oct 19 90 - 18.9 f—Mel Dec. 19.22 19.85- Juli Jan. 18.72 19.15— Sept. Mrt. 8.80-81 8.90-91 9.08-C9 Mel 8.648.76 9.11Juli 8.60-61 18.40+- 18.85 - 18 2C+—18 44+— 1;.20+ LS.2o - 18.25 J Koffie (RiO - Nieuw contract) (Santos) Dec. 4.C5 4.03Dec, 6.26- 6.1! Mrt. 4.27-- 4.26Mrt. 6.33- 6.18 Mei 4.27 4.26Mei 6.35 6.24 Juli 4,27 4.26-— Juli 6.41 6.23 Sept. 1 Sept. 6.46 6.32 SMiker Nov 1.65- 1-65+ Me) 1.90+ 1.93+ i>»' - Jul) 1.94 1.97+ Jan 1.7- 1.30+ Sept 1.98 202+ Mrt. 1.37+ 189+ Jul) Tin Loco 55.75 56.00 Termijn 52.00 53.00 CHICAGO, 27 Oct. 27 Oct. 26 Oct. 27 Oct. 26 Oct. Tarwe Haver Dec 85%- 3/8 84%. 84 Dec 35% 35% Mei 84%- 733/4 -Vlei 34% 34% Juli 83%. 52%. s/s Juli 32% 32%-- Maïs Rogge Dec 49% 49% Dec 53% 53 Mei 52% 523/g Me) 54% 33%-- Juli 53% 33% Juli 54% 54 Reuzel Oct 6.37%+ 6.45+ Jan 6.55+ 6 57%+ .ii 6 45+ 6 5u Mrt. 7 07% 7 05 WINNIPEG, 27 Oct. 27 Oct. 26 Oct. 27 Oct. 26 Oct. Tarwe Gerst Oct. 69% 69% - Oct 42% 42% Dec. 70%-- - 70%- - Dec. 42% 42% Mei 76 75% - - Mel 43% 43%-- Rogge Lijnzaad Oct 61% 603/8 Oct 159 >ec 5 7 Vs - - :7% - Dec 156% 156% Mei 58% 58 - - Mei 152%. 152% Haver DCt 32% 33% Mel.. 31% 31% ■je c 31% 31 Vs (Medegedeeld dcor Simoons en Co, A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Aku Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Shell Union North Am Aviation F. Right Am. Bemberg Van 4.30—5 Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Shell Union North Am. Aviation 29 V, 26'4 57%—57% 691/;, 21%—219/16 12 20y2—20% 615/16 11 uur 26% 57% 69 7/16—69% 21% 11 15/16 20% UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de vee artsenijkunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht de heer Marinus Johannes Mol, ge boren te St. Maartensdijk (zm>, op een proef schrift, getiteld „Keuring van gevogelte", en tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer Hendrik Eduard Reeser, geboren te Rotterdam, op een proefschrift, getiteld „De klaviersonate met vioolbegeleiding in het Parijsche muziek leven ten tijde van Mozart". AMSTERDAM. Geslaagd voor het cand. exa men rechten de heeren J- P. Wildschut, A. J- R. M. Vermolen en S. Goldsteen. DELFT. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur de heeren A. A- H. Backer van Ommeren, Arnhem; H. M. W. Croese, Amsterdam; W- Gmelig, Semarang: F. Hartzema, Bussum; E. W. ter Horst, Hen- geloo (O.); J. H. Kessler, Oegstgeest; E. F. de Neve, Bandjermasin; L. J. V- Rieter, Venlo; G. J. Schoppert, Holten; A. de Smit, Voorburg; J. G. Stomph, Rotterdam; V. L. A. van der Willigen, Rotterdam. Geslaa'gd vóór het propaedeutisch examen voor electrotechnisch ingenieur de heeren B- T. W. Bemer, Ruurlo; J. R. van Duinen, Gronin gen; H. w. Ghijsen, Middelburg; a. W. van Hamel, J. H. Hummel en jhr. P. A. J. Stoop, 's-Gravenhage; P. D. van der Knaap, Soerabaja; N. A. Stigter, Amsterdam; Tan Soen Hong, Makassar; J. W. C. Tellegen, Batavia; G- J. van ter Tholen, Rotterdam. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor natuurkundig ingenieur de heeren K. W. Eisenhardt, Koenigsberg i.Pr.; H. G. Klinkert, Rotterdam; W. A. Ie Rütte, 's-Gravenhage; T- F. Risselada, Nijmegen. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen Dociografie mej. J. G. Rijnooy en voor het doctoraal examen recht ende dames F. Ka Gro en W. M. A. van Hommert en de heer C. A. Bentinck. NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen in de wijsbegeerte mej. A. W. M. Oomen, uit Nijmegen. Cand. ex. geschiedenis: mej. A. B. Parree, Semi-arts: L. E. Wessels, O. G. E. de Boer, F. B. Eberlein, C. Hemmes, J. B. Mullers, J. D. P. Wolff, F. C. Terpstra. Theor. tandheelkundig examen 1ste ged.: F. Goekoop, Tj. Liem. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor het eerste gedeelte van diploma C de heeren; J. W. Loer akker te Schiedam en Chr. Oostdijk te Rotter dam. 's-GRAVENHAGE. Opgeroepen en opgekomen 4 candidaten, die allen werden afgewezen. 's-GRAVENHAGE. Opgeroepen en opgekomen 2 candidaten. Geslaagd mej. L. H. Kuiper te Heerlen en de heer W. C. Vonk te Princenhage. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: Namens Klaks Bergsma, bouwondernemer, wo nende te Hilversum aan de Van Oldenbamevelt- laan 51, is door den procureur, mr. Th. F. Boer lage. kantoorhoudende te Amsterdam aan de Prinsengracht 460, bij de Arrondissements-Recht- bank te Amsterdam ingediend een verzoekschrift om' surséance van betaling. Dd. 26 October 1939 de surséance voorloopig veneend met benoeming van mr. J. Nolen, ad vocaat en procureur, te Amsterdam, Museum plein 10. tot bewindvoerder. Verhoor: Donderdag, 23 November 1939, des middags te 12 uur, hl Raadkamer van de Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam, in het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht. 26 October 1939 is aan Levie Polk. koopman in meubelen en tapijten, wonende te Amsterdam, aan de Kribbestraat 52. zaak drijvende onder den naam Het Heerenbuis aan de Heerengracbt 467 te Amsterdam' (Procureur mr. M. Schnrlesheim) op het daartoe door hem ingediend verzoekschrift definitief surséance van betaling verleend voor den tijd van één jaar en zes maanden, ingaande 21 September 1939, met benoeming wederom van mr. p. scheltema Beduin, advocaat en procureur te' Amsterdam, Vondelstraat 3, tot bewindvoerder. Failliet verklaard 24 Oct D. van Guldener, koperslager. Bellen. R.c. mr. Terwindt. Cur. mr. R. Huges, Assem Vaart N.Z. 25 Oct.: A. G. Floor, hoedenmodiste en haar echtgenoot L. Edelmam', beideni Wijdstraat Gouda. R.c. mr. J. Overwater. Cur. mr. S. H. Smit, GoucIeu Lubberink, drukker, Rotterdam, Meiland 6. R.c. mr. J. overwater. Cur. mr. J. Elshout, Rot terdam. t HF. van der Poel, kruidenier. Rotterdam. Katshoek no. 10 b. R.c. mr. J. Overwater. CUJ- mr. S. C. Geldtelder, Rotterdam. 26 Oct.: Jitze Oost, Leeuwarden. Geranium straat 66. R.c. mr. S. N. van Opstall. Cur. ml'. Vis, Leeuwarden. n Frederik Oppenhuis, expediteur, Leeuwaraen- Bildtschestraat 50. R.c. mr. S. N. van Opstal), cm- mr. P. B Wind. Leeuwarden. Tx»*r. H. Aerts, dak- en leidekker, wonende te Bee j bij Maastricht, Uiverstraat. R.c. mr. van doo nink. Cur. mr. Kom, Maastricht. Augustus Hubertus Hendrickx. technisch n deisbureau, Venlo, Heutzstraat 41. R.c. mr. Franquinet. Cur. mr. J. Notermans, Venlo. Alfons van Hoof, herbergier, Weert, poort 18. R.c. mr. E. Franquinet. Cur. mr. Smeets. Weert. en Peter Jacobus Steijvers, paardenkoopman vrachtrijder, Stramproij. R.c. mr. J. Jurgens. mr. J. Peeters, Weert. -,„„,„=rrode- O. Hartoch, marktkoopman in damesin artikelen, Zutphen. R.c. mr. A. H. V. d. Cur. mr. B. J. Nöthorn, Zutphen lail- Opgeheverr wegens gebrek ast) rjoor» lissementen van: Firma Goudsmft en van va,rj en de vennooten J. S. Goudsmit em J. Doorn, Eindhoven; S. Feiwel. Amsterdam. Gedeponeerde uitdeebngslysten: ver- A J Kats, Hilversum. Geemdigd door net bindend worden der eenige ui'odeelmgslijst. NV Parapluiefabrlek Pluvius, Leiden, Idem 's-HERTOGENBOSCH 2" Oct N Aanvoer 11400 kg. Hoogste prijs 1.68. laag 1.57. middelprijs 1.63 per kg. y„rten «Boc- HOOFDDORP, 26 Oct. Granen en Ziadem't^40, rennoteeringen). Rogge 9-°%cGe^enboonen 9-25' Wintergerst 9.00. Haver 8.00, D"1™" g 85, Gele Paardenboonen 9.25, Groene Er Knrwjj«aacl Mosterd 15.00, Kanariezaad Pet 28.00, Blauwmaanzaad 2o.OO, 100 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2