LAATSTE NIEUWS Waar de filmband rolt Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? j Plaats dan een „Omroeper j voor 90.000 gezinnen Katholieken van Haarlem! mr. j. oranje opvolger ■Ji siiininiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiitiHiiinniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiRiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii ZATERDAG 28 OCTOBER 1939 ^iniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiniiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiniinnnmifiiiiniiimniiiiininnffmnniffng VREEMDELINGENVERKEER IN DEZEN TIJD Goede verwachtingen voor Zandvoort! ,ÉÉN UUR MUZIEK' Willem Andriessen spreekt en speelt vor de R. K. Lyceïsten Steun voor demobili seerden Vrijwillige Burgerwacht Haarlem Verkooping in het notarishuis Weer een paddenstoelenexpositie Bereden artillerie De voorbereiding van petroleum-distributie ENGELSCHE VLIEGER TER AARDE BESTELD NEDERL. OPERA-STICHTING Minister van O. K. W. eere-voorzitter HET UITVAREN VAN DE VISSCHERSVLOOT Iran wenscht neutraal te blijven Onrust te Bazel Naar aanleiding van de beperking van het telefoonverkeer met Berlijn PALACE-FAMILIE-CINEAC Fernandel heeft trouwplannen LUXOR-THEATER Lach of ik schiet FRANS HALS-THEATER De Spooktrein REMBRANDT-THEATER Es war eine rauschende Ballnacht King Hall gekozen tot Lagerhuislïd De Duitsche minderheid in Noord-Sleeswijk Dr. Kurt Schuschnigg nog steeds gevangen Toestel van de N. L.. S. bij landing vernield DR. EDUARD REESER De jongste Nederlandsche doctor in de Muziekwetenschap VAN PROF. GERBRANDY J. rs ~ÖilIllllllll!illllllllUI11lllllllll!IUIIlllliilllUIIMIIIIllillllIIIU!IIIIIUIIIIillilUfItl(IIIIIIIillllllIlllllllilllllimmilllll!ÏÏ~ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiMiiiiiiiiiiiiS STAD Morgen vieren wij het feest van Christus' Koningschap. Dit feest is vastgesteld door Paus Pius XI z.g. in 1925, toen Staatsver- goding reeds zulke vormen had aangenomen dat een afzonderlijke en uitsluitende her denking van Jezus' Koningschap over alle menschen passend was. Was dit 14 jaar geleden het geval, hoeveel te meer in onze dagen! Zoo juist hebben wij den korten inhoud gelezen van de eerste encycliek van Paus Pius XII, waarin deze Opperherder ons wijst op de dwaling, die het burgerlijk ge zag wil losmaken van elke afhankelijkheid van God en van elke verplichting tegenover hoogere wetten, zoodat de staat wordt verheven tot laatste levensdoel. Er is dus alle reden dit feest op groote en vreugdevolle wijze te vieren. Op de eer ste plaats op geestelijke wijze, geschaard rond het altaar, het prachtige misformulier van dit feest volgend. Doch ook naar buiten hebben wij getuigenis af te leggen van onze trouw aan den Koning der koningen en van onzen vasten wil onze maatschappelijke staatkundige strevingen te stellen onder de wet Gods. Als symbool hiervan, als een tee- ken dat heel Haarlem kan zien, vraag ik u morgen fier en zonder schaamte op het feest van uw Koning DE VLAGGEN UIT TE STEKEN. H. C. J. SONDAAL, Deken van Haarlem. Over wat de oorlog 1914—1918 leerde, schreef mr. R. Woltjer, directeur der V. V. V. te 's-Gravenhage onlangs o.m. het volgende; Uit de geschiedenis van het vreemdelingen verkeer in den wereldoorlog van 19141918 vallen enkele waardevolle algemeene conclusies te trekken ook voor de naaste toekomst. 1915: „Reeds einde Maart 1915 verneemt men, dat de vooruitzichten niet ongunstig zijn. Ver schillende hotels in onze bad- en andere zo merverblijfplaatsen hebben thans reeds meer kamers besproken dan in het vorig jaar om dezen tijd. In hoofdzaak hebben Nederlandsche families gehuurd, doch ook thans vertoeven in ons land reeds vreemdelingen. Niet alleen Bel gen, maar cok Duitsche families". Wat staat ons thans te wachten? Alle voorteekenen wijzen er dus op, dat bij overigens gelijkblijvende omstandigheden voor het volgend jaar cp een sterke uitbreiding van binnenïandsch toerisme mag Worden ge rekend. Ook al zou van de millioenen guldens, welke de Nederlanders tot dusver in het buiten land voor reizen uitgeven en welke blijkens de jongste schatting in 1938 42 millioen guldens beliepen, thans slechts een vierde gedeelte in het land worden uitgegeven, dan nog zou het verlies van 6 a 10 millioen gulden, welke Ne derland thans jaarlijks uit het buitenlandse!: bezoek aan cns land trekt, daarmede ruim schoots zijn gecompenseerd, V. V. V. van Zandvoort voegt hieraan toe: Men moet wel óver den noodigen durf en een groote dosis optimisme beschikken om reeds thans te spreken of te schrijven over vreemdelingenverkeer in den zomer 1940. Het seizoen voor 1940 kan voor Zandvoort belangrijk worden, vooral wanneer de weers omstandigheden medewerken. Mr. Woltjer vermeldt o.m. in zijn beschou wingen statistische gegevens betreffende het bezoek aan Scheveningen en komt tot de con clusie, dat het bezoek in den vorigen oorlog aan die badplaats als gunstig kan aangemerkt worden. Maar nu komt het. Scheveningen geeft een groot bedrag uit aan reclame, ook aan die in het buitenland. Wil Zandvoort van vreemdelin genverkeer voordeel blijven trekken dan dient de uitgave aan reclame minstens verdubbeld te worden. Dit is mogelijk, echter alleen indien meerdere ingezetenen als lid der plaatselijke V. V. V. toetreden. De leerlingen van het R.K. Lyceum aan den Zijlweg genoten gisterenmiddag de wel zeer bijzondere eer Nederlands grootsten pianist van het oogenblik in hun midden te hebben. Nie mand minder dan Willem Andriessen had zich bereid verklaard, zijn medewerking te ver- leenen aan het reeds meermalen in ons blad met grooten lof besproken instituut van „Eén uur muziek" op onze middelbare scholen, waar van Franz Aufrecht de promotor is. Een aantal leeraren met hun dames en een groot aantal lyceïsten hebben met diepe aan dacht geluisterd naar de voordracht en de in terpretatie, dOor den kunstenaar persoonlijk ge geven van het leven en van een aantal werken van den Poolschen componist Frédérik Chopin (1810—1849). Het moge toevallig zijn, dat Willem Andries sen juist dezen componist had uitgekozen, maar de nog zoo kort geleden plaats gehad hebbende historische gebeurtenissen verleenden aan deze auditie wel een bijzondere actualiteit. Bij de groote muzikale kwaliteiten, welke Willem Andriessen bezit, voegt hij blijkbaar ook even uitnemende kwaliteiten als paedagoog. Want zooals hij de interessante figuur van den grooten Pool uit zijn toonscheppingen als het ware wist naar voren te halen, na een reeds vrij uitvoerige levensschets van hem te hebben gegeven, evenzoo wist hij met een enkele op merking de muziek van Chopin te karakteri- seeren, aard en vorm ervan voor deze jonge schare aanschouwelijk voor te stellen en geestig de quintessens aan te duiden van de door hem voorgedragen werken. Een machtigen en veelzijdigen greep uit het werk van den PoolschFranschen romanticus, deed Willem Andriessen met niet minder dan twee Preludiën, twee Etudes, een Beroeuse, een Ma zurka, een Valse, een Nocturne en tot slot met de heerlijke Polonaise in As. Van elke compo sitie werd een korte karakteristiek gegeven, het thema en het rhythme aangeduid, en gewezen op de versieringen, welke de vaak eenvoudige thematiek, tot kunstwerken maken. En het bleek, dat onder de jeugdige toehoorders be halve aandachtige luisteraars ook muzikaal goed ontwikkelde jongelingen zaten, op de hoogte van de kenmerkende intervallen-verschillen aer oude kerktoonsoorten als Lydische en Phry- gische, welke Chopin, in verschillende van zijn Mazurka's heeft verwerkt. Wat Willem An driessen, zooals u begrijpen kunt, dubbel geest driftig stemde. En wat ons waarschijnlijk ook een dubbel geestdriftige vertolking bezorgde van de daarna gespeelde nummers, culmineerend in een waar lijk indrukwekkende en diep aangrijpende ver klanking van de triomfantelijke Polonaise in As- Een langdurig en geestdriftig applaus was de uiting van dankbaarheid der jeugdige en oudere toeschouwers jegens den kunstenaar, en het dankwoord van den Z. E. Rector Pater Vlaar, dat gewaagde van het nader brengen tot de Eeuwige Schoonheid door den kunste naar, was voorzeker ieder uit het hart gegrepen- Wij twijfelen er dan ook niet aan, of de Ly ceïsten zullen aan dezen even leerrijken als schoonen middag, met „één uur muziek", een dankbare en onvergankelijke herinnering be waren. J. S. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft een Commissie benoemd, die tot taak heeft, steun te verleenen aan den Kleinhandel en aan de Kleinbedrijven, wier leiders door de mobilisatie aan hun werk zijn onttrokken. Die steun heeft in hoofdzaak ten doel hulp te verstrekken bij het verleenen van assistentie, waaronder het verkrijgen van plaatsvervangers, zoodat de bedoelde zaken kun nen voortwerken. De door de mobilisatie getroffenen, die van dezen steun gebruik willen maken, gelieven zich schriftelijk tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken, Nassauplein 46, Haarlem, te wen den en cp de enveloppe te vermelden: „Steun voor gemobiliseerden". Bezoeken kunnen voorloopig nog niet wor den afgewacht. Het gebied der Kamer omvat de gemeenten: Aalsmeer, Bennebroek, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmeriiede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer, Heemskerk, Heemstede, Hil- legom, Lisse, Velsen, Zandvoort, zoodat aan vragen uit al deze gemeenten kunnen worden ingezonden. In de gisteravond gehouden bestuursverga dering van de Vrijwillige Haarlemsehe Burger wacht. werd tot secretaris gekozen de heer W. J. Speller, oud hoofd eener school, Nieuwe Gracht 22, terwijl de heer G. G. de Koning, Rijksstraatweg 266, zich beschikbaar stelde om voorloopig de functie van penningmeester waar te nemen. Een heerenhuis te Heemstede aan de Van Slingelandtlaan no. 2, 6800, R. D. Smith. Een huis te Haarlem aan de Leidschestraat no. 152, 1820, H. Koelemeyer. Een huis te Haarlem aan de Tweede Hooger- woerddwarsstraat no. 40, 1890, A. Th. Joosten. Een huis te Haarlem aan het Ripperdapark no. 45, 4705, G. J. Th. Ausum. Een huis te Haarlem aan de Bakkerstraat no. 47, 1800, Th. Byman. Een huis te Haarlem aan de Van Marum- straat nos. 25zwart en rood, 1900, M. Fontyn. Een huis te Haarlem aan de Tuinstraat no. 1H, 550, W. Traksel. Een huis te Haarlem aan de Duvenvoorde- straat nos. 9zwart en rood, 3950, N. N. Een huis te Haarlem aan de Leliestraat nos, 38zwart en rood, 1320, H. I. van Goor. Een huis te Haarlem aan het Leidscheplein nos. 41zwart en rood, 4140, T. J. J. Jansen. Een huis te Haarlem aan de Klarenbeekstraat nos. 37zwart en rood, 4000, J. Heuperman. Een huis te Haarlem aan de Korte Heeren straat nos. 9zwart en rood, 2700, J. G. Aker sloot. Een huis te Haarlem aan de Korte Poellaan no. 10a, 1740, J. Eckhardt. Een huis te Haarlem aan de Nieuwe Groen markt no. 7, 2385, G. P. Geukers. Een huis te Haarlem aan de Grebberstraat no. 4, 2560, M. Th. Hessels. Een heerenhuis te Heemstede aan de Pieter de Hcoghstraat no. 7, 7500, opgehouden. Een heerenhuis te Haarlem aan de Juliana- laan no. 312, 5700, Stevens. Een winkel- en woonhuis te Haarlem aan de Colensostraat no. 34, 2690, H. v. d. Peet. of worden genomen, dienen uitsluitend om, wanneer t.z.t. de distributie van petroleum in gevoerd zal worden, een vlotten gang van za ken zooveel mogelijk te waarborgen. De afdeeling Haarlem der Ned. Nat. Hist. Vereeniging houdt op Zaterdag 28 October en Zondag 29 October evenals vorige jaren een paddenstoelententoonstelling in de H. B. S. aan het Santpoorterplein. De tentoonstelling is geopend: op Zaterdag van 7 tot 10.30 uur, op Zondag van 10 tot 12.30 en van 1.30 tot 5.30 uur. Zaterdagavond worden lichtbeelden ver toond. Op Donderdag 2 November is in dezelfde H. B. S. een ledenavond. (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) Naar wij vernemen, zal in den loop van de volgende maand de bereden artillerie van de lfchting 1924 naar huis worden gezonden, in December zal cJe lichting 1939 der bereden ar tillerie onder de wapenen moeten korr.en. Daar op heden in Nederland vrijwel alge meen ter voorbereiding van de petroleum- öistributiekaarten zijn uitgereikt aan verbrui kers van petroleum, uitsluitend voor huishou delijk verbruik, zal thans de tweede stap ter voorbereiding van de distributie van petro leum plaats vinden. Thans zullen allen, die petroleum noodig hebben voor andere doeleinden dan in het huishouden voor verwarming, verlichting en koken, zich daarvoor kunnen aanmelden bij het rijksbureau voorr aardolieproducten. Daartoe zijn thans bij alle distribu tiekantoren in Nederland verkrijgbaar aan vraagformulieren voor petroleum voor in- dustrieele doeleinden. Deze formulieren dienen geheel ingevuld rechtstreeks te worden gezonden aan het rijks bureau voor aardolieproducten (Sectie 3 - pe- trroleum), Zeestraat 100104, te 's-Gravenhage. Ten overvloede zij nog opgemerkt, dat de dis tributie van petroleum nog niet wordt inge voerd. Alle maatregelen, die op het oogenblik zijn Vrijdag is op Schiermonnikoog met militaire eer ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den Engelschen vlieger I. Evan, dat deze: dagen op het strand was aangespoeld. De begrafenis geschiedde op „Vredenhof'een kerkhof voor slachtoffers der zee. Aanwezig waren o.a, de Engelsche luchtvaart-attaché uit Den Haag, A. Adams, de burgemeester van Schiermonnikoog en vele anderen. Bij het Bestuur van de Nederlandsche Opera- Stichting is het bericht ingekomen, dat Z. Exc de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de heer G. Bolkestein, bereid gevon den is, het eere-voorzitterschap van de Neder landsche Opera-Stichting te aanvaarden. De stichting hoopt nog in dit seizoen met haar werkzaamheden te beginnen. De plannen zijn in een vergevorderd stadium van voorberei ding en binnenkort zal het bestuur die plannen bekend kunnen maken. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken aan de or ganisaties in het visschersbedrijf medegedeeld dat de termijn, binnen welken voor het eerst moest zijn uitgevaren, om in aanmerking te ko men voor de tegemoetkomingen in de buitenge wone bedrijfsinkomsten, met een week is ver lengd. De uiterlijke datum is thans gesteld op 3 No vember. Gedeeltelijk gecorrigeerd) ROME, 27 Oct. (Stefani) De legatie van Iran te Rome verklaart in een brief aan de „Giornale d'Italia", dat het in Britsche en Egyp tische kringen en in eenige bladen weergegeven bericht, als zou Iran tot de Fransch-Britsche belangensfeer willen toetreden, van eiken grond ontbloot is. Iran, aldus deze brief, is besloten de meest strikte neutraliteit te handhaven. BERN, 27 Oct. (Havas). De „Basler Nach- richten" bericht, dat het telefoonverkeer, dat gistermiddag op last van Berlijn was onder broken, is hersteld. Het is evenwel moeilijk een telefonische verbinding tusschen Zwitserland en Berlijn tot stand te brengen. Men moet lang wachten eer men via Frankfort of Stuttgart verbinding met Berlijn krijgt en het is niet mogelijk in verbinding te komen met de plaat sen in de omgeving van den Westwal zooals Freiburg in Breisgau of Karlsruhe. Het blao bericht verder, dat nieuwe voorschriften in wer king zijn getreden in Duitschland ten aanzien van de controle op de telefoon-verbindingen. In welingelichte kringen wordt geen uitleg hiervan gegeven. De „Basler National Zeitung" bericht, dat de plaatselijke militaire commandant gisteravond alle gemobiliseerde burgers van Bazel, die met verlof waren, heeft teruggeroepen. Deze maat regel werd genomen, nadat het telefoonver keer met Duitschland was verbroken en te Ba zel talrijke geruchten de ronde deden over con centraties van Duitsche troepen aan den rech teroever van den Rijn, het slaan van ponton bruggen door Duitsche genie e.d. Het Zwitsersch telegraafagentschap verneemt van Duitsche zijde, dat het telefoonverkeer van Cissy van Bennekom, Louis Borel, Adolf Engers, Chris Baay en Lies de Wind in „De Spooktrein" Fernandel heeft trouwplannen. Het een voudigste zou dus geweest zijn met het meisje zijner keuze in het huwelijksbootje te stappen. Maar het wreede lot van alle komieken in films schijnt nu eenmaal te zijn, dat zij eerst de meest onwaarschijnlijke avon turen moeten beleven voor en aleer hun plan nen in vervulling gaan. En zoo is Fernandel ditmaal een arme fluitsolist Barnabé, die uit een klein dorpje naar Parijs is gekomen om met hulp van zijn neef Ricavel te probeeren aan den kost te komen. Deze Ricavel krijgt een ver zoek van mevrouw Petit-Durand, die op een groot kasteel buiten Parijs woont, zijn bes ten regisseur te zenden voor het organiseeren van een feest ter eere van den twintigsten verjaar dag van haar dochter Jackie. (Claude May). Mevrouw Petit-Durand heeft met dit feest een bijbedoeling. Zij wil trouwen met graaf Adhémar, doch eerst wil zij haar dochter uit huwelijken. Jackie heeft al verschillende aan zoeken afgewezen, daar zij verliefd is op André, een eenvoudigen jongen. Haar moeder echter wil haar dochter uithuwelijken aan iemand met een titel. Zij heeft met de markiezin van Marengo een romantisch plan ontworpen. De kleinzoon van de markiezin, graaf Paul Marengo, wil tegen den zin van zijn grootmoeder trouwen met het dan seresje Mado en daarom is de oude dame er eveneens ten zeerste op gesteld hem met Jackie in aanraking te brengen. Er wordt afgesproken, dat Paul bij het kasteel een auto-ongeluk zal voorwenden, onder een aangenomen naam bin nen zal komen en door Jackie verpleegd zal worden. Barnabé heeft intusschen in een café kennis gemaakt met Mado en graaf Paul, dien hij echter slechts onder het bijnaampje „Toeteloe- res" kent. Als herinnering aan deze kennisma king krijgt hij een zakdoekje met de letter M en een gravenkroontje. Barnabé gaat in den auto van zijn neef op weg naar het kasteel. Hij rijdt een meisje aan, Rose, de dochter van den boschwachter, en hoe wel het meisje niet gewond is, is hij hierdoor zoo van streek, dat hij bij het kasteel de macht over het stuur verliest en den auto in puin rijdt. Als mevrouw Petit-Durand van dit ongeluk verneemt en bovendien het zakdoekje met de eerste letter van den naam Marengo ziet, is zij overtuigd Paul voor te hebben, die onder den schuilnaam Barnabé kennis met Jackie wil ma ken. Barnabé krijgt de mooiste kamer en wordt voortdurend in aanraking met Jackie gebracht. Intusschen heeft Jackie een boodschap naar André gestuurd en deze komt eveneens naar het kasteel en rijdt bij de poort tegen den veron gelukten auto van Barnabé op. Deze laatste komt hem te hulp en verbindt zijn hoofd met het beroemde zakdoekje met de letter M. Nu weet mevrouw Petit-Durand niet meer, wie de graaf is! En om de verwarring volkomen te maken verschijnt Paul, de echte graaf, die eveneens een auto-ongeluk voorwendt, ook nog op het tooneel. Barnabé herkent in den laatste zijn vriend „Toeteloeres" en vertelt hem, wat hem overko men is. Paul legt hem de zaak uit en weet hem over te halen de rol van graaf Marengo te blij ven 'spelen. Hij hoopt hierdoor te bereiken, dat mevrouw Petit-Durand meer dan genoeg krijgt van de familie Marengo. Gedurende het feest vormen zich de paren Jackie en André, Paul en Mado die als dan seres geëngageerd is terwijl Barnabé zich tot Rose voelt aangetrokken. Den volgenden morgen komt de markiezin van Marengo en worden alle misverstanden op gelost en aan alle vermakelijke misverstanden is een einde gekomen. De drie jonge paartjes krijgen ten lange leste toch verlof met elkaar te trouwen en mevrouw Petit-Durand zelf zal gaan trouwen met graaf Adhémar. Het geheel is een aaneenschakeling van on waarschijnlijke gebeurtenissen, waarbij de logica somwijlen ver te zoeken is. Men vergeeft dit echter gaarne omwille van den vermakelijken humor van Fernandel. Liefhebbers van dit soort films zullen zich ongetwijfeld eenige uren prettig amuseeren. Als tweede hoofdfilm draait „Opstandige Jeugd", waarin de Nederlandsche actrice Dolly Mollinger de hoofdrol speelt en waarin verschil lende opvoedingsvraagstukken aan de orde ko- Joe Brown is weer in de stad. Joe Brown, de dwaas met den grooten mond.en de hartverscheu rende Yell. Joe Brown, die altijd in malle, inge wikkelde situaties terecht komt en wiens levens pad nooit °P r°zen gaat, al neemt hij "t leven van den vroolijksten kant op. Ditmaal voert zulks hem door de Zuid-Ameri- kaansche prairiën, als chauffeur en tegelijk lei- aer van een reizend variété-gezelschap, dat vol hoop op een onbezorgde tooneeltoekomst de reis naar het Zuiden heeft aanvaard. De directeur van den schouwburg echter, die Joe en zijn troep zal contracteeren, heeft met dezen zelfden heer Brown onderweg reeds een minder aangename ontmoeting gehad en hoewel hij de voorstelling uitstekend vindt, weigert hij vanwege zijn her nieuwde kennismaking met dezen ongelukkigen jongeman het gezelschap in zijn schouwburg op te laten treden. Het werden nu zware weken voor den troep, maar op een gegeven moment komt Brown -op het idee, dat zijn polis 5000 dollar bedraagt en dat hij daarvoor het gezelschap, dat intusschen den „eigen wagen" door zijn schuld is kwijt ge raakt, naar New York kan laten reizen, waar het een nieuw contract is aangeboden. Maar als hij naar een middel zoekt om zich van het leven te benemen, slaagt hij daarin natuurlijk niet. De revolver waarmede hij zulks het eerst probeert is leeg, het mierenvergift dat hij dan inneemt, blijkt inplaats van vergift een kostelijke wijn te zijn en de leeuw, die hem ten slotte zal opeten, heeft geen vat op hem. Ten slotte werpt hij zich dan maar in de armen van „Sancho de dooder", die het wel met hem zal afmaken, maar de situatie wijzigt zich intusschen zoo grondig, dat zijn dood niet meer noodig is en hij alles op alles zet om het er nog levend af te brengen, hetgeen hem na veel spannende en hachelijke avonturen natuurlijk ook gelukt. Voor eiken leeftijd. Op het tooneel verschijnen Pickurd's Chinese syncopators en Miss Ming Toy Yung, een uit stekend variété-nummer van zang, dans en muziek. Karei Lamac, die de regie van de film voer de, hacj ongetwijfeld een dankbare stof tot zijn beschikking, die ook bij minder vaardige vorm geving groote kans op succes had gehad. De vlotte omzetting van een theater-gegeven in een zoo spannend filmverhaal verhoogt ïntys- schen de aantrekkelijkheid van het onderwerp ten zeerste. Men krijgt bij het zien van De Spooktrein dan ook geen oogenblik den inoruk, dat zich hier een intrigue afspeelt, die slechts een achttal menschen raakt en die bijna geen oogenblik buiten de grenzen van een provin ciale stationskamer treedt. Men dankt dezen indruk aan het feit, dat Lamac zijn cameraman tot groote bedrijvigheid heeft aangezet, zoodat een vloeiende beeldordening verkregen werd, die de handeling weinig of niet aan een be paalde plaats bindt. Dit geldt althans voor de film van het oogenblik af dat de intrigue op gang is. Daarvóór ontmoet men enkele aarze lingen, een zeker tekort aan technische beheer- sching, of misschien wel een zekere vlakheid in het draaiboek. Zij zijn van korten duur en men vergeet ze als de film eenmaal loopt en de complicaties zich gaan ophoopen. Dan beginnen de griezelige geluiden, zich te laten hooren en de angst om den spooktrein, d'ie komen gaat, be gint te werken op de zwakke zenuwen van de juffrouw met den papegaai, die de meeste drukte maakt, doch- van het heele drama onkundig blijft, wegens een zwaren droom die over haar komt. Terwijl ze liefelijk droomt, spelen zich zonderlinge dingen af tusschen het groepje reizigers, dat gedwongen werd in een kaal en onbehaaglijk stationnetje te overnachten, om dat een brutale meneer aan de noodrem had getrokken en de laatste trein zonder passagiers vertrokken was. Een waanzinnige stationschef, een nog waanzinniger juffrouw in avondtoilet, een doodsbenauwd paartje op de huwelijksreis, een singuliere goochelaar en zijn assistente en voor al een opgewekt, maar onmogelijk brutaal heer schap, die zich later als de redder in den nood ontpopt, ziedaar het gezelschap, dat ons ver maakt door zijn avonturen met den spooktrein, die in vuur en vlammen komt aanrazen, minder om te spoken dan om een bende wapensmok keiaars af te leveren, die in minder dan geen tijd in een vuurgevecht zijn gewikkeld, dat met den ondergang van den spooktrein eindigt. Er valt dus volop te griezelen, maar griezelig in den onaangenamen zin is het conflict toch niet, omdat men van tijd tot tijd wordt afge leid door komische intermezzo's en omdat de houding van den held van het verhaal iets schijnt te beloven van een bemoedigend einde. Jan Musch, Fien de la Mar, Cissy van Ben nekom, Lies de Wind, Sarah Heyblom, Louis Borel, Nico de Jong, Chris Baay, Adolf Engers en Piet Rienks vervullen hun rollen doorgaans goed, doch de meest acceptabele figuur was Jan Musch als de waanzin-simuleerende sta tionschef. Behalve de spelers, de regisseur Lamac en de productieleider Rudolf Meijer hebben aan De spooktrein nog medegewerkt Max Tak voor de muziek, Jan Teunissen voor de montage, Joop Geesing voor de suggestieve décors, ir. Citroen voor het geluid, Brian Langley voor het came rawerk. Aan'liefhebbers boven de veertien jaar kan deze jongste Nederlandsche film worden aanbe volen. Zarah Leander blijft nog een week in Haar lem. Dit zal voor talrijke bioscoopbezoekers een prettig bericht zijn. Nog een week zal de zaal van het Rembrandt-theater avond aan avond vol zijn. Deze film heeft vele kwaliteiten. Zij brengt flitsen van het Russische hofleven, de muziek van Tschaikowsky en de stem van de schoone Zarah. Om haar inhoud dient zij ech ter voor volwassenen te blijven voorbehouden. De dansfantasieën van het trio Colette, Eti- enne en Yvonne bleven eveneens op het pro gramma, dat verzorgd is, zooals immer. Duitschland met de aangrenzende neutrale landen word gecontroleerd. Sommige particu liere verbindingen worden toegestaan, doch alle officieele verbindingen en de verbindingen met de pers zijn verboden. Vooral het verbreken van de verbindingen met de pers trekt de aan dacht, aangezien verscheidene groote Zwitser- sche bladen correspondenten te Berlijn nebben- Wat de officieele verbindingen betreft merkt men op, dat de telefonische verbinding van het politieke departement te Bern normaal kan spreken met de Zwitsersche legatie te Berlijn- LONDEN, 27 Oct. (Reuter) Stephen King Hall is zonder stemming gekozen verklaard tot lid van het Lagerhuis als vertegenwoordiger van het district Ormskirk (Yorkshire), welke zetel vacant was. KOPENHAGEN, 27 Oct. (Reuter). De lei der der Duitsche partij in Noord-Sleeswijk, Möller, heeft in de Kamer verklaard, dat de Duitsche minderheir ter beschikking van Hit- Ier bleef. Indien Hitier wenschte, dat alle Duitschers naar het rijk zouden terugkeeren, zouden ook de Duitschers in Sleeswijk gaan. Een repatrieering, aldus Möller, zou in nooge mate bijdragen tot de pacificatie van Europa. Deze mededeeling staat in duidelijke tegen spraak met de Dinsdag door de Duitsche partij afgelegde verklaring, waarin iedere gedachte aan een gedwongen verhuizing als een beleediging werd gekenmerkt. Möller zeide toen: „Hier behooren wij en hier blijven wij". BOEDAPEST, 27 Oct. (Reuter). Volgens de laatste berichten uit Weenen wordt de vroe gere Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg nog steeds gevangen gehouden in de kamer, die hem als verblijfplaats werd aangewezen, toen de Duitsche troepen Oostenrijk binnenrukten. Men zegt, dat Schuschnigg zeer zwak en gede primeerd is en geen eetlust meer heeft. Ziin vrouw mag hem eens per week een bezoek van vijf minuten brengen in tegenwoordigheid van de Gestapo. Vrijdagmiddag is een toestel van de Natio nale Luchtvaartschool bij de landing op het vliegveld Ypenburg in aanraking gekomen met een langs het landingsterrein staanden tele foonpaal. Het toestel stortte neer en viel op de tribune. Het vliegtuig werd grootendeels ver nield. De piloot, een M-vlieger, kon ongedeex'd zijn machine verlaten. Door luchtvaart-deskundigen zal een onder zoek naar de oofzaak van dit vliegtuig-ongeluk worden ingesteld. Onder zeer groote belangstelling, vooral uit muzikale en journalistieke kringen, vond gister middag in de aula van de Rijksuniversiteit de promotie plaats van den heer Eduard Reeser, muziekredacteur van de Nieuwe Rotterdairr- sche Courant, tot doctor in dp I,etteren en Wijsbegeerte. De titel van het proefschrift, dat de heer Reeser moest verdedigen, luidde: De klavierso nate met vioolbegeleiding in het Panisch mu ziekleven ten tijde van Mozart. Nadat de rector magnificus, prof. dr. F. H. Quix de zitting, die eveneens door vele hoog leeraren van de faculteit van letteren en wijs begeerte werd bijgewoond, had geopend, wa« het woord aan den promotor, prof. dr. A. A. Smijers, die begon met den promovendus zün gelukwenschen aan te bieden voor de voltooiing van dit proefschrift. Spr. memoreerde, dat het in de bedoeling van den promovendus had ge- legen om een proefschrift te schrijven over een veel omvangrijker onderwerp. Toen evenwe- spr. den promovendus aanwees om medewerking te verleenen aan de muziekgeschiedenis. die onder redactie van spr. verscheen. de heer Reeser behandelde in dit werk de periode van Bach tot Beethoven nam de promovendus zich door deze studie voor, het Parijsche mu ziekleven ten tijde van Mozart te bestudeerem Zijn werk is een uitstekend werk geworden- Het behandelt Ce instrumentale muziek te die^ tijde; het laat dus de opera buiten beschouwing Spr. sprak de verwachting uit, dat het gr.°° werk, door den promovendus in den begin opgezet, diens levenswerk moge worden. Hierna ontspon zich een breede ^scU tusschen den promotor, prof. Vogelsang en promovendus. Nadat de senaat zich eenigen tijd in de r kamer had teruggetrokken, deelde de vooizi mede, dat zij had besloten den heer Reese bevorderen tot doctor in de letteren en wij Eeprof. Smijers reikte den jongen doctor den bul uit en wenschte hem geluk met zijn promo t! De vele aanwezigen waren daarna in de ge legenheid dr. Reeser hunne gelukwenschen aa te bieden. Volgens de Standaard hebben directeuren der Vereeniging van Hooger Onderwijs op e n meerden grondslag in de vacature, „n. door het bedanken van Prof. Mr. P. S. t dy, benoemd tot hoogleeraar in ht Faillissementsrecht en Buigerlijk P aan de Vrije Universiteit te Amsterdam Oranje te Eindhoven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4