Haarlemsche Burgerwacht ROLLU1KE HAARL. JALOEZIEENFABRIEK Haarlem, 28 Oct. TREKJES NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ,N.v. ZATERDAG 28 OCTOBER 1939 Gewapende dienst kan bij een Burgerwacht niet gemist worden" Wij verleenen onze bemiddeling bij het sluiten van alle soorten assurantiën COMITÉ VAN KATH. ACTIE BURGERLIJKE STAND ST. JOSEPHSGEZELLENVER. Haarlem I Frans Halsplein 7 Het feest van Christus' Koningschap GASMASKERBEREKENING Waarom Overveen een goed figuur slaat ZONDAGMIDDAGCONCERT H.O.V. HULPACTIE R.K. VROUWEN- BOND HAARLEMS ZANGGENOT „HET BIECHTGEHEIM" NIEUWS R.K. SPORTBUREAU VERLICHT UURWERK St. Francisca Romana '^mmSoldaten~Mémoiresmm= Na twee maanden 1 I XXV. THANS DUBBELE NUTTIGE WAARDE TEGEN INBRAAK, STORM, ALSOOK BESCHER MING TEGEN LUCHT- AANVALLEN NASSAULAAN 76 - TELEF. 10743 J. P. SENFT AGENDA Bioscopen 29 October Bioscopen 30 October Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten Feestavond voor de militairen van Haarlem-Noord Kunstkring Heemstede Zwart en wit stad||euws (Ingezonden) In de „Nieuwe Haarlemsche Courant" van Zondag 15 October j.l. is een artikel verschenen Waarvan de inhoud in het kort hierop neer komt, dat de „Gewapende Burgerwacht" ver dwijnen moet; zij heeft hare taak volbracht, zou niet meer noodig zijn; de Novemberdagen Van 1918 komen niet meer terug! De gewapende, militair geoefende, geünifor meerde B. W., geëncadreerd en afgericht door geschoold kader, moet plaats maken voor eene ..Economische Burgerwacht", zegt de overheid. Verder deelt de N. H Crt. mede, dat de Com mandant en het geheele bestuur zijn heen- t gegaan, omdat „er verschil van meening zou hebben bestaan tusschen de leiding van de B.W. en de stedelijke autoriteiten" over deze aangelegenheid. Dit is ten eenenmale onjuist: Over deze aan gelegenheid is door de plaatselijke overheia met de leiding van de B.W. nimmer overleg gepleegd, en als dit was geschied, dan was binnen enkele oogenblikken overeenstemming' bereikt. De werkelijke reden, waarom commandant en bestuur zijn heengegaan, was het totale gebrek aan belangstelling en waardeering voor het werk van de V.B.H. van den kant der autori teiten en de onvoldoende belangstelling van de zijde van leden en burgerij. Ik wil hieronder duidelijk maken, dat de gewapende dienst bij eene Burgerw'acht niet kan worden gemist en in de eerste plaats moet wor den georganiseerd; is deze volmaakt op de hoogte van zijn taak dan kan daarnaast over gegaan worden tot het organiseeren van de overige hulpdiensten. Belangstelling en volle medewerking van de overheid en van de burgerij zijn een dringende eisch, en het feit, dat zich bij den heer Mr. L. G. van Dam, die door den burgemeester van Haarlem werd aangewezen, om hier ter stede de „Vrijwillige Dienst- en Hulpverleening" te organiseeren, van de 2000 benoodigden er zien slechts 300 aanmeldden, geeft te denken! Tengevolge hiervan zal hij, die, in de toe komst, wordt belast met de organisatie van den „Economischen Dienst bij de V.B.H." met onvoldoende medewerking rekening moeten houden „De te Haarlem voor de openbare orde en rust verantwoordelijke personen schatten het gevaar van de zijde van communistische en andere groepen niet zoo groot" schrijft de N H. Crt. Ik zie "het anders. Ons leger is gemobiliseerd, d.w.z. dat men besloten heeft, ons land met kracht van wape nen te verdedigen. Dit wil weer zeggen, dat Ieen oorlog niet alleen niet-onwaarschijnlijk, doch zeer mogelijk wordt geacht. Nu kan en mag ik niet in bijzonderheden treden omtrent de toestanden, w'elke er naar mijn overtuiging zullen ontstaan, wanneer de gevolgen van een oorlog, waarin Nederland betrokken is, zich zullen doen gelden in onze steden; vele gevaren dreigen er, vooral dreigt er dan het revolutiegevaar, ook in verband met de ontwrichting van het normale leven en de ontevredenheid, die daarvan het gevolg zal zijn In noodlottige omstandigheden zullen de autoriteiten geen man kunnen afzonderen, voor rustbewaring, integendeel, men zal vrij spoedig de dienstplichtige politie oproepen. De gemeentelijke autoriteiten beschikken dan alleen over de Burgerwacht. Wanneer deze niet berekend is voor deze zware taak, zal alles in eenstorten. Men vergete toch niet, dat het doei van den modernen oorlog in de eerste plaats is, het bewerken en het ondermijnen van den weerstand der burgerbevolking en dit geschiedt, in de eerste plaats, door het ondermijnen c.q. vernielen van het burgerlijk gezag. Stort dit méén, dan kunnen Economische Diensten, enz. niet functionneeren „De te Haarlem voor de openbare rust en orde verantwoordelijke personen schatten het gevaar van de zijde van communistische en andere groepen niet zoo groot," schrijft de N. H. Crt. In de eerste plaats blijven die autoriteiten niet eeuwig in onze veste en kunnen zij niet weten, wat de toekomst in haar schoot verbor gen houdt! De Ct. van Amsterdam, de Kol. Art. H. R Boerée, een van de groote pioniers op B.W.- gebied, één van de oprichters in 1918, schreef mij: „Volgens mijne vaste meening, en hierin sta ik allerminst alleen, is de Gewapende Burger wacht het eerst noodige. Is deze op de hoogte van haar taak, dan kan daarna tot het organiseeren van andere hulp diensten worden overgegaan. De Gewapende Dienst blijft echter No. 1!" De Commandant, C. L. BECKING, Luit. kol. K. O. I. L. b. d. In het besef, dat de toepassing van het „hooi en wederhoor" in onze gelukkig nog democra tische samenleving van het grootste belang is, hebben w'ij den commandant der Haarlemsche Burgerwacht, luitenant-kolonel C. L. Becking, gaarne het woord verleend in onze kolommen; ook de eerljjke overtuiging van dezen comman dant verdient tot uiting te kunnen komen. En als het waar is wat wij op gezag van luitenant-kolonel Becking natuurlijk moeten aannemen dat er over het onderhavige vraag stuk door de plaatselijke overheid nooit overleg gepleegd is met de leiding van de B.W., dan is dit wel zeer te betreuren, en dan rijst de vraag, aan wie(n) het te wijten is, dat overleg ontbroken heeft. Geschillen bestaan er nu eenmaal om door goedwillende partijenopgelost te worden. Sceptisch staan wij intusschen tegenover de verzekering van den geachten inzender, dat bij een conferentie „binnen enkele oogenblikken overeenstemming bereikt" zou zijn; daartoe schijnen ons de meeningsverschillen te diep gaand. De comma,ndant der B.W. stelt het overigens al te eenvoudig voor, als hij uit ons artikel concludeert: de gewapende burgerwacht moet verdwijnen. Niemand weet, wat de toekomst brengen zal, niemand ook weet, of een gew'apende burger wacht nog eens dringend noodig zal zijn; daar om past ons in deze aangelegenheid de grootste omzichtigheid. Foutief lijkt het ons echter, reeds nu te veronderstellen, dat in tijd van nood de hulp van de politie als uitgeschakeld moet wor den beschouwd en dat er dan alleen maar op de Burgerwacht kan worden gerekend. De geachte inzender toont zich wel héél erg pessimistisch. Intusschen zal men zich moeten houden aan den burgemeester, die in deze aangelegenheid het eerste en het laatste woord te spreken heeft en niet een militair karakter van de Burger wacht, maar integendeel het sociaal-economische op den voorgrond wil plaatsen. Agentschap HAARLEM Groote Houtstr./Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Bijkantoor Haarlem-NOORD Rijksstraatweg 43 - Tel. 30331 Overleden: 26 Oct.: M. H. Verweij, 63 jaar, Verspronckweg 27 Oct.: P. R. van Gaale, 60 jaar, Kamperlaan C. J. Roosen, 57 jaar, Ver- gierdeweg S. Groot, 66 jaar, Hazepaterslaan M. J. A. van BourgondienNelis, Kamper laan. Centraal R. K. Pensipnbureau, Parklaan 59, Haarlem. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG 8.15 uur: Cursus Wijsbegeerte G. en W. in het St. Elisabethsgebouw', Jansstr. 49. 8.30 uur: Katholieke Actie-avond van het Werk-Comité van den R.K. Vrouwen bond in Ge bouw St. Bavo voor de parochies „St. Johannes de Dooper" in het Jeugdhuis, Teylerplein. DINSDAG 10.30—12 u.: spreekuur van de R.K. Reclasseerings-vereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Koninginne weg 8bis. 5 uur: Gymnastiekrepetitie „Hercules Win- fried" voor meisjes in de R.K. school aan het Zandvoorterpad. 8 uur: Eerste Propaganda-avond van den R.K. Vrouwenbond in Hotel „De Leeuwerik", Kruis straat. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat door de E.E. Paters Strijbosch en Broers in het St. Eli sabethsgebouw, Jansstraat 49. 8.30 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor heeren. 9.30 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor dames. DONDERDAG: 10.3012 uur: Spreekuur van de R.K. Reclasseeringsvereeniging in het bureau van de vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 7.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercules Winfried" afdeeling gymnastiek voor groote meisjes in „De Doelen". 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw van Onderling Genoegen, Berkenrodesteeg 1. 8.15 uur; Clubavond R.K. Bridgeclub „Ons Genoegen" in hotel „Suisse", Rijksstraatweg Haarlem-Noord. 8.15 uur Repetitie Sportvereeniging „Hercu les Winfried", afdeeling gymnastiek voor dames in „De Doelen". 8.15 uur: Clubavond R.K. Bridgeclub „Domi" in het R.K. Gebouw „Domi" te Overveen. 8.15 uur: Trainingsavond van de E.H.R.K. Dameswandelsportvereeniging „Sportief", ver trek: Graaf Willemstraat 13, Haarlem-Oost. 8.30 uur: Vergadering R.K. Reclasseerings vereeniging in het gebouw Bakenessergracht 26 zwart. 8.30 uur: Repetitie Gem. Tooneel „Thalia" in het Clublokaal, Spekstraat 8. 8.45 uur: Bijeenkomst K.J.M.V. ,,St. Augusti- nus" in het eigen „Home", Gr. Markt 10. VRIJDAG 6.45 uur: Oefenuur van de R.K. Zwemvereeniging V.O.Z. in het Sportfondsen bad voor meisjes. 7.30 uur: Voorloopig Gymnastiek-repetitie Jon- gensafdeeling van de Sportvereeniging „Her cules Winfried" in de school Tempelierstraat. 8 uur: Repetitie Rederijkerskamer Alberdmgk Thijm in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Trainingsavond van de E.H.R.K. Heerenwandelsportvereeniging „Sportief"; star ten vanaf Graaf Willemstraat 12, Haarlem-Oost. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdee- ling R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Tempelierstraat. ZATERDAG 6 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwemvereeniging V.O.Z. in het Sportfondsen bad voor jongens. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereenigin gen bij het uitschrijven van vergaderingen ver zocht vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststellen hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Geboren: 26 Oct.; A. Weber—Bonke, z. M, A. K. Gringhuisde Vries, d. 27 Oct.: A. M Webster—Pet, z. C. P. Verschoor—Plaisier, d Zaterdag 28 October: zaal gesloten, 9 uur completen in de kerk v. d. Paul Krugerstraat. Zondag 29 October: zaal open 's middags 36 uur. 's Avonds om half 9 Christus-Koningfeest in ons Gezellenhuis. Geen aspirantencursus. Maandag 30 October: 8 uur damclub „Theorie en praktijk". Korte beprreking over een wed strijd tegen militairen. Dinsdag 31 October: 9 uur Schola Canto- rum. De repetitie is hard noodig voor de Zie lenvespers. Woensdag 1 Novemberhalf 8 Zielenvespers te zingen door de Scola in de kerk v. d. H.H. Elisabeth en Barbara. Donderdag 2 November: denkt er om den vollen aflaat te verdienen, welke verleend wordt telkens als ge 6 Onze Vaders enz. bidt tot in tentie van den Paus; ook is noodig Biecht en Communie 9 uur Schola Cantorum. Vrijdag 3 November: le Vrijdag van de maand. 9 uur Paladijnenbijeenkomst. Zaterdag 4 November; Tafeltennisclub Oranje Zwart. G. F. de Beer Pr., Praeses. Gaarne herinneren wtf nog eens aan het verzoek van den Hoogeerwaarden heer Deken Sondaal, om morgen op het feest van Christus' Koningschap de vlaggen uit te steken. Met dit echt katholieke gebaar betuigen wij, cok op uiterlijke wijze, trouw aan den Koning der koningen. Deze symbolische vlaggenhulde zal teekenend zijn voor onze trouw en voor onzen wil, onze maatschappelijke staatkundige strevingen te stellen onder de wet Gods. De viering van Christus' Koningschap, welke door Paus Pius XI in 1925 werd ingesteld, omdat de staatsvergoding reeds toen groote vormen had aangenomen, is thans nog meer aan de orde dan ooit. Met viere het feest van Christus' Koning schap ook door het uitsteken van de vlag. Verschillende berichten bereiken ons over de geringe belangstelling voor regeeringsgasmas- kers. Als men bij deze geschiedenis van een slecht, een middelmatig en een goed figuur maken mag spreken, dan zal men moeten er kennen, dat Overveen, vergelijkenderwijze ge sproken, een goed figuur maakt. Haarlem met zijn 140 duizend inwoners liet zich 6 maskers aanmeten. Royaal berekend heeft Overveen 2000 inwo ners. Vergeleken met Haarlem zou Overveen dus verhoudingsgewijze l/70ste van 6 gasmas kers begeerd hebben is 3/35 gasmaskers. Hoe geheel anders is de werkelijkheid. Uit een der laatste opgaven, ons aan het postkantoor ver strekt, bleek n.l. dat Overveen zich had laten aanmeten niet 3/35 gasmaskers, doch 35/35 gasmaskers, d.i. bijna 12 maal zooveel als Haarlem. Een goed figuur of niet? werk, Koudenhorn 34, het aanbiddingsfeest ge vierd. De stadgenooten worden beleefd uitge- noodigd een bezoek aan het Allerheiligste te komen brengen. Gelegenheid daartoe bestaat van 10 uur v.m. tot 5.30 uur n.m. Mogen velen aan deze uitnoodiging gevolg geven! Zondagmiddag wordt in de Gem. Concert zaal het eerste Zondagmiddagconcert door de Haarlemsche Orkestvereeniging gegeven. Ook op dit concert wordt door beide dirigen ten een gedeelte van het programma gediri geerd. Voor de pauze gaat een herhaling van de symphonie „Harold in Italië" van Berlinz, die wordt gedirigeerd door Marinus Adam, de alt solopartij wordt in dit werk vertolkt door Fred. Leidner. Na de pauze wordt het orkest door Toon Verhey geleid en wordt uitgevoerd „Burlesque", concert voor piano en orkest van Richard Strauss. Piano-soliste is de veel belovende Haarlem sche pianiste mej. Ans Bouter, die reeds dezen zomer met groot succes optrad tijdens een van de zomerconcerten van de H. O. V., 'die door den K. R. O. werden uitgezonden. Tot slot zal worden uitgevoerd „Don Juan" eveneens van Rich. Strauss. Het bestuur van den R.K. Vrouwenbond ver zoekt ons aan belanghebbenden mede te dee- len dat voor dezen benarden tijd een hulpactie in het leven is geroepen. Deze hulpactie heeft ten doel vrouwen, al- of niet-leden van den R.K. Vrouwenbond, wier man gemobiliseerd is, en die daardoor in moei lijke omstandigheden verkeeren, hulp te verlee nen door haar b.v. in huis te vervangen, wan neer zij haar kerkelijke plichten moeten waar nemen, haar zaak moeten behartigen of an derszins. Nadere bijzonderheden kan men vernemen tijdens de propaganda-vergadering op Dinsdag 31 October te 8 uur in hotel „De Leeuwerik", waar de zeereerw. pater Lohuis O.F.M. zijn belangrijke lezing zal houden over: „De trouw van de vrouw", welke voor alle vrouwen gratis toegankelijk is. Zij, die hulp noodig hebben of deze willen verleenen, hetzij lid of niet-lid, kunnen zich eveneens te allen tijde opgeven aan mevrouw Lucas-van Beurden, Kleverlaan 17, Bloemen- daal, telef. 22489. Tevens brengen wij den verkoop der speldjes ter eere van Christus' Koningschap in herin nering, die Zondag a.s. aan de kerken zal plaats hebben. Onnoodig te zeggen, dat wij dezen ver koop, waarvan de opbrengst gebruikt wordt om armen gezinnen met Kerstmis een extra gave in natura te schenken, warm aanbevelen. De Liedertafel Haarlems Zanggenot hield haar jaarvergadering in tegenwoordigheid van den eere-voorzitter, den heer Ed. A. v. Bilder- beek en van den directeur, den heer L. C. Kee- reweer. De heer J. Bremer werd benoemd tot lid van verdienste, evenals de heeren J. Sarlet en P. Zwart, die 25 jaar lid van de vereeni ging zijn. De heer Cassee werd geluk gewenscht met zijn 40-jarig lidmaatschap. De directeur wordt wederom voor een jaar benoemd. In het bestuur wordt gekozen de heer P. Prins. Verder vond de installatie plaats van den heer R. Kroon, die de functie van voorzit ter overneemt van den heer de Hart, die door vele werkzaamheden tot zijn leedwezen moest bedanken. Dank werd den heer v. d. Hart gebracht door den eere-voorzitter. Gedurende de 20 jaar van zijn voorzitterschap heeft de Liedertafel steeds een prettige leiding gehad. Wij herinneren onze lezers nog even aan de voorstelling van het bekende tooneelstuk „Het biechtgeheim" morgenavond in de Gem. Con certzaal. Warm kunnen wij onzen abonné's aanbeve len het te gaan zien; zooals men weet geniet men een aanzienlijke korting. R. K. Turnver. F.E.L. Donderdag van 8.30 9 30 uur turnrepetitie voor dames. Donderdag van 5.156.15 uur repetitie voor kleuters en adspiranten. Beide repetities in de Mariaschool, Koningstraat. R.K. Turnver. Blauw-Wit. Maandag' van 7.45 8.45 uur repetitie voor adsp. dames van 14 tot en met 16 jaar. Donderdag 56 uur kleuters beneden 10 jaar; 6.05—7.05 uur meisjes van 10 en 11 jaar; 7.10— 8.10 uur meisjes van 12 en 13 jaar; 8 309.45 uur dames boven 17 jaar. Deze repetities zijn in de school der Eerw. Broeders, Nachtzaamplein. R.K, Turnvereeniging Leonidas. Maandag van 5.306.30 uur repetitie voor meisjes van 613 jaar afd. Timorstraat en Eemstraat; van 73 uur repetitie voor meisjes van 613 jaar afd. Timorstraat. Deze repetities zijn in de school Junoplant- soen. Woensdag van 56 uur repetitie voor meis jes van 6—9 jaar afd. Kleverpark; van 6—7 uur repetitie voor meisjes van 9—13 jaar, afd. Kle verpark; van 8.15—10.15 uur repetitie voor da mes afd. Timorstraat. Al deze repetities worden gehouden in de school Tetterodestraat. R.K. Turnver. Hercules, afd. Dames. Dinsdag van 4.30—5.30 uur, turnrepetitie voor meisjes van 5—9 jaar; van 5.30—6.30 uur turnrepetitie voor meisjes van 1013 jaar. Deze repetities zijn in de R.K. Jongensschool, Zandvoorterpad. Donderdag van 5.106 uur turnrepetitie voor meisjes van 5—9 jaar; van 6—7 uur turnrepe titie voor meisjes van 1013 jaar; van 7.15 8.15 uur turnrepetitie voor groote meisjes van 13—16 jaar; van 8.30—10.15 uur turnrepetitie voor dames boven 17 jaar. Deze repetities zijn in de school Tempeliers straat. R.K. Turnver. O.K. Santpoort. Woensdag var. 6.307.30 uur turnrepetitie voor adspiranten; van 7.308.30 uur turnrepetitie voor dames bo ven 16 jaar. Deze repetities zijn in het gymnastiek-lokaal van school F. R.K. Zwemver. V.O.Z. afd. Dames. Dinsdag van 9.3010.30 uur; Vrijdag van 6.458.15 uur zwemuur voor dames en meisjes. Beide zwemuren in het Sportfondsenbad. R.K. Hockeyclub „Quick". Zondag van 24 uur hockeyen op het veld aan de Jan Gijzen- kade. E.H.R.K. Wandelsportver. Sportief afd. Da mes. Donderdag van 8.1510 uur trainingstocht voor dames en meisjes. Vertrek vanaf Graaf Willemstraat 12, Haarlem-O. Dinsdag spreekuur van 91-0 uur op het Sportbureau, Leeghwaterstraat 4. De turnrepetitie voor de dames van F.E.L. is deze week wegens het feest van Allerheiligen verzet van Woensdag op Donderdag, zelfde tijd. Opgaven voor deze rubriek uiterlijk Donder dags bij mej. T. Middeldorp, Warmoesstraat 20, Haarlem. Vanavond om kwart voor 6 zal het uurwerk in den toren van de Kathedraal St. Bavo voor het eerst verlicht worden. De parochianen hebben voor den aanleg gezorgd, terwijl de ge meente den stroom gratis beschikbaar blijft stellen. De verlichting wordt automatisch in geschakeld en zal branden van zonsondergang tot zonsopgang. Morgen, op het feest van Christus-Koning schap, wordt op het Francisca Romana Liefde- I NERGENSHUIZEN, Oct. (H.N. H P.). Brigges Molenaar gaf heden- middag in de cantine zijn eerste overzicht. Hij zeide, dat thans twee j| maanden verloopen zijn na het af- kondigen van de mobilisatie ap- Tl plaus). Als wij de rekening opma- Ei ken van deze twee maanden, zoo vervolgde brigges Molenaar, dan mogen wij constateeren, dat de ver- houding met onze vrienden, de Nergenshuizers, zoo mogelijk nog vriendschappelijker is geworden. Wij kennen thans blindelings de wegen naar onze theehuizen, wij hebben onze pandoeravond.en en wij weten welke ras-N erg enshui- zers onze al dan niet gestelde weer- kundige vragen beantwoorden met dezelfde verzekerdheid als welk metereologisch instituut ook. Ik kan u mededeelen, dat op dit oogen- blik, dank zij den vrijwilligen ar- beid van onze genietroepen, ook het tweede biljart in „De Koperen Ee Zwaan" waterpas staat, hetgeen ongetwijfeld veel zal bijdragen tot ee verbetering van het moreel onder ee de troepen. Hoewel toch ook in troepver- band kilometerslange verkennings- tochten door de omstreken zijn ge- maakt, is ons gebleken, dat de in- dividueele verkenningen schoone- re resultaten hebben gehad. Een van. deze had reeds een verlovings- e= advertentie tengevolge. Vervolgens gaf brigges Molenaar een chronologisch overzicht van de vermeldenswaardige gebeurtenis- sen in de afgeloopen periode. Den 5den September kwam sol- daat Barger in nachtgewaad op het EE eee ochtendappèl. Onze voorlichtings- dienst verneemt, dat hij dezer da- gen weder vrijgelaten zal worden. Juist 38 dagen geleden werd onze kapitein verrast met een stamhou- der en wij met oranjebitter. Het lijkt mij goed u er op te wijzen, dat de kapitein over 17 dagen zijn s verjaardag viert. ee Op den 23sten September, den H 4den, 5den, 9den, 12den, 13den en EE 15den October hebben manschap- pen van ons regiment bruiden voor het altaar geleid. Indien de mobili- satie nog twee jaar aanhoudt, zul- len wij onze schuld aan den vrjen- ee delijken Nergenshuizensche wirJke- ee Her tot den laatsten cent betaald hebben. Nog geen week geleden hebben ee ee twee gemobiliseerde komieken van ons regiment op een vroolïjken ee avond een voorstelling gegeven, die EE anderhalf uur duurde. Namens de daartoe bevoegde commissie kan ik u mededeelen, dat wij in voorko- mende gevallen voortaan direct met den vroolijken avond zullen ee beginnen. De leider der oppositie, sergeant Leefgoed, die hierna het woord voerde, vroeg den Brigges Molenaar EE of het niet mogelijk zou zijn een menu bij de maaltijden te ver- schaffen. Het was hem gebleken, dat groote groepen er prijs op stel- len te weten wat zij consum.eeren. H Brigges Molenaar antwoordde, dat het verschaffen van een menu EE wegens militaire redenen ten eenen =e EE male onmogelijk was. Toen Brigges Molenaar de can- ee tine verliet, werd hij luide toege- juicht door de menigte, die buiten ee de wacht had gehouden, omdat er EE s binnen geen plaats meer was. Brig- EE EE ges Molenaar wuifde vriendelijk en ee verdween toen in den wagen, ivaar- EE op „Alle soorten verhuizingen" ge- EE schilderd stond en die hem naar EE „De Koperen Zwaan" zou brengen. Gebouw St. Bavo: Geel-Wit, 6.30 uur. Gewone zittingen 4 en 7 uur. Toonzalen Boskamp, Overveen: Expositie Le Fauconmer. Rembrandt: ..Rauschende Ballnacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. (Boven 18 jaar). Cinema: „Bamabé", „Opstandige jeugd", 2 en 8.15 uur. (Boven 14 jaar). Luxor: „Lach of ik schiet", (boven veertien jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Spooktrein", (boven 14 jaar?, 2.30, 7 en 9.15 uur. Mcviac: „Liefde en werkelijkheid", 2.30, 7— 11 uur (alle leeftijden). H. B. S., Santpoorterplein: Paddestoelen- tentoonstelling. Gem. Concertzaal: „Het Biechtgeheim", 8.15 uur. Rembrandt: ..Rausende Ballnacht", 2, 4.30. 7 en 9.15 uur (boven 18 jaar). Cinema: „Barnabé", „Opstandige jeugd", 2, 5 en 8.15 uur (boven 14 jaar). Luxor: „Lach of ik schiet", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (boven 14 jaar). Frans Hals: „De spooktrein", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (boven 14 jaar). Moviac: „Liefde en werkelijkheid", 2.30 711 uur (alle leeftijden). Gebouw St. Bavo: Haarlem's Zanggenot. 8 u.; Marschclub Haarlem, 8 uur; R.K. Bevolkings bureau, 8 uur. Rembrandt; „Rauschende Ballnacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. (Boven 18 jaar). Cinema: „Barnabé", „Opstandige jeugd", 2 en 8.15 uur. (Boven 14 jaar). Luxor; „Lach of ik schiet" (boven veertien jaar) 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Spooktrein" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Liefde en werkelijkheid", 2.30, 711 uur (alle leeftijden). Zaterdag 28 October 8.15 uur: Ensemble Bou- ber: Kriebeltje's Hoogtepunt. Zondag 29 October 8.15 uur: Idem. Maandag 30 October 8.15 uur: Abonnement 2e Serie, Het Centraal Tooneel: ,,'t Is er geen tijd voor". Woensdag 1 November 8 uur: Comb. Gastvoor- stelling Duitsche Opera's: „Maske in Blau". Donderdag 2 November 8.15 uur: Het Neder- landsche kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel (voor Ver. Voor de Kunst). Vrijdag 3 November 8.15 uur: Her Ruys' En semble „Schoppenaas". De Zondags- en avonddiensten van de apo theken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Fa. Duyn en Keur, Keizerstraat 6. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30. Marnix-apotheek, Marnixstraat 65. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telefoon 22181. Gisterenavond heeft het sub-comité O. en O. van Haarlem-Noord een feestavond verzorgd voor de militairen. Medewerking werd verleend door het Sym- phonie-ensemble ..Orpheus" onder leiding van den heer H. Th. Lindenborn en de heeren Vreeswijk en Moolema, waarvan eerstge noemde als conferencier en humorist optrad, terwijl de tweede (die zélf gemobiliseerd is) zijn kunnen toonde op het gebied van Nemo-tech- niek en Telepathie. Na afloop van de feestelijke bijeenkomst werd mevr. Lindenborn een bouquet anjelieren over handigd, terwijl sergeant Jongevos dank bracht aan het comité voor de verrichte werkzaamhe den, terwijl hij als militair een bijzonder woord van dank richtte tot den heer Moolema voor diens optreden. De uitvoering van den violist Simon Gold berg met Felix de Nobel aan den vleugel is wegens moeilijkheden met het verkrijgen van werkvergunning uitgesteld tot Woensdag 22 November. Men kan zich nog als lid opgeven aan het Secretariaat, Binnenweg 174, Heemstede. Er was iets aarzelends in zijn tasten en voelen naar de bekende dingen Waarom? Alles lag en stond toch op de goede plaatsHier naast hem het pijpenrek.en daar de tabak en de lucifers.... en links de sigaren en de tafelschel.... en schuin achter hem de lectuur in braille-schrift, waarmee hij al zoo aardig op dreef raakte Waarom draalden z'n handen langer dan an ders? 'n Beetje nerveus misschien.... omdat Willy vanavond niet kon komenjuist nu ie zoo'n mooi ideetje had voor 'n nieuwe novelle 't Heele verloop had ie al in z'n hoofdhij zou haar alles aan één stuk door wel kunnen dicteeren. Ze had erge hoofdpijn, luidde de boodschap Werd de hulp haar misschien te zwaar op den duur? 't Viel ook niet mee, om 'n blinde schrij ver op papier bij te houdenz'n gedachten en fantasieën hadden soms zoo'n driftige vaart ze werden niet afgeleid, zooals vroegerhij „zag" alles dirècter, duidelijker, mooierJa, dat had ie er dan tenminste bij gewonnen naast z'n geloof en vertrouwen hielp 't hem door Zijn zwarte leven.... Maar Willy? Was dat nu waar, dat blinden soms 'n onrustig wantrouwen kregen tegenover hun omgeving? of had ie werkelijk iets vreemds waargenomen in die boodschap? Moeder zei 't zoo kort en zoo zacht daarstraksen toen ie nog wat vroeg, was er iets bedachtzaams in haar antwoord, meende hij. Zijn hand ging naar de radio-knophij had behoefte aan wat verstrooiingEr kwam 'n operette-schlager van hoogstens 'n jaar oud en 't was nu net, of ie het melodietje al veel langer geleden had gehoordhij voelde iets •benauwds naar zijn keel gaanWat kropen die dagen dan akelig traagEr was maar nauwelijks 'n maand verstreken sinds hij wist, dat zijn oogziekte ongeneeslijk wasDe pro fessor had het wel niet zoo bot gezegd, maar uit het gesprek had hij wel zóóveel gedistilleerd, dat evengoed het wreede vonnis had kunnen zijn uitgesproken 'n Maandvroeger was die om eer je er zelf erg'in had.... en nüNee, nee, nee die momenten van hopelooze verlatenheid kon ie niet gebruiken.... stel je voor.... wat moest ie dan beginnen bij wérkelijke beproevingen? En die zouden heusch niet achterwege blijven. God liet niets gebeuren zonder er 'n bedoeling mee te hebbendaar moest ie zich aan vast houdenstevig aan vasthoudenanders kwam er van al zijn werk niets terecht Zijn moeder kwam binnen met de thee Verbeeldde hij 't zich nuof was er iets van bezorgdheid.... van medelijden in de enkele zinnetjes, die ze tot hem sprak? En zoo opeens vroeg ie: „Wie bracht de bood schap van Willy, moeder?" En toen er geen antwoord kwam werd hij on gerust „Waar sta je, moederen waarom zég je niks Nu voelde hij haar zachte, goede handen „Fritsjongenje bent zoo flinkzoo sterkje draagt 't zóó heldhaftig, dat ik er God elk uur van de dag voor dankmaar nu ben ik toch banj*. dat je...." Even ging er 'n schok door z'n tenger lijf ze zag hem bleek wordenen hij fluisterde: „Ik weet 't almaar ik zal rustig luiste ren ,,'t Was Willy zelfze durfde niet naar je kamer.... ze kon 't jou niet zeggen.... dat.... dat ze 't niet aandurfdeZe vond 't laf en zoo heel erg voor jouze huildekon haast niet tot bedaren komenen zelf had je haar wel tienmaal gezegd, dat er later,. als 't tot 'n huwelijk kwam, wellicht te veel offers van haar gevraagd zouden worden en dat ze alles goed moest overwegenDat heeft ze gedaanelke dag opnieuwMaar telkens kwam weer boven die angst voor de toe komstze vindt zich niet sterk genoeg, om dat leven met je in te gaan't Is 'n groote teleurstelling,... maar ik geloof toch, Frits, dat 't zoo beter isWilly is lief en vroolijk maar je weet hoe ik over haar dacht.... ik vond haar niet ernstig genoeg.... ze had zoo .weinig tijd voor de dingen, die in ons leven 'n eerste plaats moeten innemenen ik heb 't altijd betreurd, dat je toen om haar je verloving met Greta Terveere hebt verbroken „Greta Terveeremompelde Frits in herinnering „Ik vond haar zoo erg braaf en degelijk.... overdrevenen Willy Dalers was haar vriendinveel knappervroolijk, vol levenslustdat is nog heel wat geweest.... toenGreta wist er veel vanmaar ze trok zich terugze begreep, dat ze 't in dat opzicht tegen haar vriendin moest afleggen.... Maar toen was alles zoo mooi nog.... toen was er licht en ruimte om me heenik bekeek 't leven zoo anders dan nü.... als je alles vooruit wist „Wat bedoel je, jongen?" „Dat Greta niet gedaan zou hebben, wat Willy nu doetMaar ik neem 't Willy niet kwa lijkhet leven had nog zoo weinig offers van haar gevraagd.... 't komt nu alles veel duide lijker op me af.... ik was zelf soms bang voor de toekomst als Willy hier kwam.al hoopte ik, dat haar liefde en de omstandigheden...." Hier stokte hij in 'n droge snik ,,'t Zal zoo moeten zijn, moederMisschien moet dit de taaiheid van mijn moed beproe ven De moeder kwam 'n uur later zachtjes bin nen en zei met vreemd trillende stem: „Hier is bezoek voor je...." Hij hoorde lichte stappenen iemand zei z'n naam. „Godis dat waar? Ben jij 't, Greta." „Goed gehoord, Fritsklonk 't opge wekt „Gek, hè, dat ik hier zoo opeens kom binnenvallendat komt: Willy was vanavond bij meen ze vertelde meenfin, ze was nogal van streek en vroeg, of ik naar je toe wilde gaanje had hulp noodig van iemand, die met stenografie op de hoogte was.... en ze be weert bij hoog en laag, dat ik de aangewezen persoon benze zou 't zoo naar vinden als je 'n vreemde moest nemenNou, hier bén ik danen 't is alleen nog maar de vraag, of jeof je Ze kuchte 'n paar maal.en haalde iets uit haar taschje „Zou jedatwillen doenGreta?" „Natuurlijk, jongen, anders was ik toch niet hals over kop hier naar toe geholdik weet niet of ik er geschikt voor ben, hoormaar 't is in elk geval te probeerenmaar ik heb ook nog 'n ander idee voor jeAls 't wat verder is leer ik je typendat kun je gemak kelijk te pakken krijgenik heb dat es gezien op 'n filmnou en als je dat eenmaal kunt dandan heb je mü vanzelfnietniet meer noodig, hè „We moesten" viel de moeder haar bijtijds in de rede „nu eerst eens gezellig 'n kopje thee drinkengeef mij je mantel en je hoed maar, Gretadan kan alles eerst es rustig worden overwogen en besproken...." Drie maanden al zette Greta Frits' verhalen en schetsen op papieren ze waren blijkbaar alle goed geslaagd, want geen der redacties had iets geweigerdZe gingen samen zóó in het werk op, dat er aan 'n schrijfmachine niet eens werd gedacht En op 'n middag dicteerde Frits 'n novelle, die de pas voorbije jaren van zijn eigen leven be vattetot „vandaag" aan toe Hij tastte naar Greta's hand en zei: „Nu weet ik geen slot, kindjeen jij kunt me er aan helpen.... al voel ik.... dat 't* héél.héél moeilijk zal zijnvoor jou...." „Moeilijk? Welnee.... ik snap eigenlijk niet, dat jij, als geroutineerd novellist, daar geen weg mee weetJe laat die blinde schrijver een voudig met dat meisje trouwen „Gretazou jijzou jij werkelijk „Maar jongen, dat was toch de bedoeling! Dat had je die eerste avond al kunnen snappen „Greta, je weet toch wel goed, wat dat moet worden met onsen later...." „Geen gepieker, ventik weet drommels goed, dat 't „geen baantje" isen dat er nog heel wat kan gebeuren, waar we niet op hadden gerekend.... maar je laat „je zelf" in deze no velle zeggen, dat je gelooft in 'n liefde, die Toen moeder binnen kwam met de thee. lag Greta tegen Frits aan te snikken:en hij kuste en streelde haaren zei„Moedermoe dertjefeliciteer ons.... en mij nog es apartwant dit geluk is veel, veel grooter, dan 't vroeger ooit had kunnen zijn G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5