CARROS FINANCIEN Hulp aan Polen Wij luisteren naar... VIJF DOODEN BIJ VOEDSEL VERGIFTIGING Dagfilm Kestaurant uORRIUS ZATERDAG 28 OCTOBER 1939 Comité voor menschlievende hulp opgericht Ziekengeldverzekering Federatie van bedrijfsvereeni- gingen bestaat tien jaar Grafmonument voor Mgr. prof. Jos. Schrijnen MILITAIR AANGEREDEN EN GEDOOD MOEILIJKHEDEN VOOR SCHIPPERS Tentoonstelling Willibrord- monument verlengd Stofzuigerfabrikanten richten vereeniging op Broederschap der notarissen ZONDAG NOG SLECHT WEER TE VERWACHTEN Academische examens HEcTadBeEaVE DRIESSEN CH0C0LAAD SCHAKEN De match Euwe—Keres gaat door DAMMEN R. K. Landskampioen schap WIELRENNEN Ook Smits naar Berlijn VOETBAL Om den gouden Onafhankelijk heidsbeker Hebda en Noji omgekomen Apothekers-assistent Zondag 29 October Maandag 30 October MARKTEN NAAR DE NIEUWE GEMEEN SCHAP De toestand in Polen, na den oorlog ont staan, heeft zulk een onnoemelijke ellende na gelaten, dat men van alle zijden organisaties opricht teneinde in den nood den hulpbehoe venden eenigermate leniging te brengen. De besturen der vereenigingen, die in Ne derland bestaan, met het doel de goede be trekkingen op cultureel gebied tusschen Ne derland en Polen te bevorderen en de Poolsche cultuur te bestudeeren, hebben het initiatief genomen tot oprichting van een Nederlandsch Comité voor menschlievende hulp aan het Pool sche volk. De Nederlandsche afdeelingen van de internationale confessioneele organisaties voor hulp aan vluchtelingen hebben zich daar bij aangesloten. Evenzoo een aantal personen en bestuursleden van organisaties in Nederland, die het bevorderen van economische belan gen tusschen Nederland en Polen ten doel hebben. Dit comité, dat ais een leidend orgaan moet worden opgevat, zal door een speciaal uitvoe rend comité er naar streven in de verschillen de gemeenten of provincies gewestelijke comité's op te richten, die dan door het organiseeren van avonden en met andere middelen het eigenlijke werk zullen verrichten. Het leidend comité zelf beoogt het internationale contact te leggen. Hieronder wordt verstaan het wer ken in het door den oorlog geteisterde, thans door Duitschland bezette deel van de Pool sche republiek, voor het opneffen van de be volking uit de ellende, waarin zy door den oor log is gebracht. Dit werk zal zoowel op mate rieel gebied als op hygiënisch en cultureel ge bied moeten liggen. Het kan niet tot uitvoering worden gebracht dan langs den weg van sa menwerking in eene bereids in wording zijnde internationale organisatie voor een relief-actie. Voor het door Rusland geteisterde gebied be staat vooralsnog geen concrete mogelijkheid tot het bieden van hulp. Deze zelf aanvaarde taak tracht het comité in nauw contact met het Nederlandsche Roode Kruis en het Inter nationaal Vluchtelingencomité te Genève te vervullen. De concrete mogelijkheid, die op dit oogenblik bestaat, doet zich alleen voor in de hulp aan de uitgeweken Polen. Zoowel in Li- tauen als in Roemenië kan men momenteel helpen. Naar Letland evenals naar de beide vorige landen is reeds eenige hulp gezonden. Evenwel wacht men op het tot stand komen van een definitieve organisatie met internatio nale vertakkingen. In deze periode tracht het comité geld bijeen te zamelen, terwijl het ook maatregelen voorbereidt tot het ondersteunen van vluchtelingen en geïnterneerden in Roe menië en elders buiten Polen en tot het bij staan van uit elkander gerukte Poolsche ge zinnen by hun pogingen om wederom samen te worden gebracht. Men helpt elkanders ver blijfplaats op te sporen en in briefwisseling te treden. Voorts treft men maatregelen je gens verweesde, half verweesde of van de euders losgeraakte kinderen. Ook dit werk zal in het kader van nauw contact met en aan leunen tegen de internationale organisatie van het Roode Kruis moeten worden opgezet. Het Nederlandsche Roode Kruis vormt hierbij wederom de tusschenschakei. In het leidend comité hebben zitting geno men de bestuursleden der „Nederlandsch- Poolsche Vereeniging" te Den Haag en wel lr. M. C. E. Bongaerts, lid der Tweede Kamer, oud-minister van Waterstaat, die het voorzit terschap heeft aanvaard. Voorts de heer G. D. van Es Gips, mr. dr. L. N. Deckers, lid der Tweede Kamer, oud-minister van Defensie en prof. N. van Wijk, hoogleeraar te Leiden. Van de bestuursleden der „Nederlandsch- Poolsche Vereeniging" te Amsterdam zyn toe getreden mr. dr. J. A. van Thiel, officier van justitie, mr. J. H. P. V. Haitsma Muiier, D. H. van Dam. mr. G. C. J. D. Kropman, dr. S. Sturkop, G. van Vlijman, J. Niekerk en W. G. Zwolle Voorts hebben zitting in het comité oa. P. H. Baron Taets van Amerongen, dir. Stoom- voort Mij. „Ocean" en prof. dr. J. I. J. M. Schmutzer. Het uitvoerend comité staat onder leiding van prof. M. van Wijk; mr. H. J. Boelen, Kei zersgracht 678 te Amsterdam is secretaris. Het secretariaat van het Leidend Comité is gevestigd Oranjestraat 9, Den Haag. Vrijdag hield de Federatie van bedryfsvereeni- gingen voor ziekengeld-verzekering haar jaar- lyksche algemeene ledenvergadering, waarin te vens het tienjarig bestaan der federatie werd herdacht. In zyn openingsrede memoreerde de voorzitter van dit jaar, de heer E. Kupers, in de eerste plaats de oprichting van de federatie op 30 Sep tember 1929 door de organisaties van werkge vers en werknemers'. Voorts ging spreker de geschiedenis na van de tot standkoming van de Ziektewet, die op 1 Maart 1930 in werking trad en waarvan de uitvoering werd opgedragen aan bedxijfsvereenigingen voor ziekengeldverzekering als uitvoeringsorganen, voortgekomen uit het bedrijfsleven zelf en de Raden van Arbeid als aanvullende overheidsorganen. Spreker memo- leerde hierbij met groote waardeering het baan brekend werk van oud-minister dr. F. E. Post- huma. Ir. een uitvoerige schets van den arbeid der federatie toonde spreker aan, dat coördineeren in de tien verstreken jaren hét streven van de federatie is geweest. Hij releveerde in dit ver band het geregeld overleg 'van de federatie met de Vereeniging van Raden van Arbeid, dat leidde tot een vruchtbare behartiging van de gemeen schappelijke belangen der Raden van Arbeid en bedrijfsvereenigingen op alle gebied en niet in de laatste plaats by de regcering. Spreker legde den bijzonderen nadruk op hetgeen hij èn in de federatie èn in de Ziektewet van de grootste beteekenls acht, n.l. de gedachte van het „zelf- doen" in een georganiseerd verband, dat werk gevers en arbeiders als gelijkgerechtigden samen vat. De heer Kupers besloot zijn rede met den wensch, dat de ontwikkeling, welke het in prac- tijk brengen van deze gedachte heeft doorge maakt, zich moge bestendigen en dat de federa tie succesvol voort moge gaan met haar nuttigen socialen arbeid. Vervolgens wenschte mr. H. W. Groeneveld, chef van de afaeeling arbeidersverzekering van het departement van Sociale Zaken, als verte genwoordiger van den minister van Sociale Za ken, de federatie van harte geluk met haar jubileum en verklaarde, dat deze organisatie van hare oprichting af zijne onvoorwaardelijke sym pathie heeft bezeten, omdat zij kan worden be schouwd als de resultante van de natuurlijke evenwichtzoekende kracht van het maatschap pelijk leven. Dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland, Bprekend als vertegenwoordiger van de Vereeni ging van Raden van Arbeid, hield hierna een rede, waarin hij om. uitvoerig uiteenzette, dat niets aan de samenwerking tusschen ambtelijke organen en organen, voortgekomen uit het be drijfsleven, in deh weg staat, mits men slechts aan het begrip staatsbemoeiing de juiste betee- kenis toekent. Na den heer Wittert van Hoogland heeft prof. J. A. Veraart namens de bedrijfsvereenigingen, leden der federatie, het federatiebestuur gehul- N.Z. Voorburgwal b.h. Spui - Amsterdam PLATi DU JOUR EN LA CARTE digd voor hetgeen het in de afgeloopen jaren in het belang van zijn leden heeft gedaan. Nadat de voorzitter den sprekers dank had gebracht, waarbij hij de opvatting van den heer Wittert van Hoogland betreffende het begrip staatsbemoeiing tot de zijne maakte en be stendiging van de goede samenwerking toezegde, zoowel aan den regeeringsvertegenwoordiger als aan de Vereeniging van Raden van Arbeid, werd de agenda verder afgewerkt. Dr C. v. d. Berg, directeur-generaal, hoofd der afdeeling volksgezondheid van het departement van Sociale Zaken, sprak een inleiding uit over het belang van de preventie uit een oogpunt van volksgezondheid en sociale verzekering, die met groote belangstelling werd aangehoord. Zaterdag 4 November, te half drie, zal op het R. K. kerkhof te Venlo prof Dr. K. Bellon een monument op het graf van Mgr. prof. dr. Jos. Schrijnen onthullen, dat vrienden en oud-ieer- lingen als hulde aan zijn nagedachtenis hebben opgericht. Dit monument, dat voor het grootste deel uit roode terracotta is opgetrokken (slechts voor den sluitsteen is Romeinsch travertin ge bruikt), heeft de beeldhouwer Peter Roovers ontworpen en uitgevoerd. Deze heeft zich, zoo wel voor de leidende gedachte, als voor ver schillende details, laten inspireeren door mo tieven van de oud-christelijke kunst, zonder daarbij echte rin slaafsche imitatie te verval len. Zoo is een kunstwerk ontstaan, dat me de door zijn verbondenheid met vroeg-christe- lyke kunstuitingen een heel bijzondere be- teekenis heeft, als posthume hulde aan een ge leerde, die een groot deel van zijn krachten aan de studie van oud-christelijke kuituur en taal gewijd neeft. Het monument bestaat uit een terracotta tombe, afgedekt door een plaat Romeinsch travertin. Deze laatste is een geschenk van een groep Italiaansche geleerden, die aldus op tref fende wijze aar. de hulde hebben deelgenomen. De tombe bestaat uit twee sokkels, waarvan de onderste versierd is met een acanthusmotief, aan de voorzijde zinrijk onderbroken door het eucharistisch symbool van visch, kelk en broo- den. Op den tweeden sokkel is in Damasusletters een oud-christelijke Latijnsche inscriptie aan gebracht, luidend; Orationibus sanctorum per- ducet te Dominus, hetgeen men vrij zou kun nen vertalen als: „Door de gebeden der geloo- vigen geleide de Heer U tot de eeuwige zalig heid." De gedachte der vborbidding en van de gemeenschap der heiligen in het algemeen, wel ke in deze inscriptie tot uiting komt, beheerscht ook verder de plastische versiering van het graf. Aan de achterzijde wordt dit nj. afgeslo ten door een in hoogrelief uitgehouwen orante figuur, aangebracht in een boogvormig vlak. dat kennelijk op den oud-christel. arcosolium- boog geinspireerd is. De orantefiguur, een der meest troostrijke voorstellingen der catacom- benkunst, symboliseert de ziel van den over ledene, die, staande voor Gods troon, bidt voor de nog op aarde verwijlenden. De kunstenaar heeft de orante in oud-christelijke gebedshou ding afgebeeld met wijduitgespreide armen, het hoofd iets opgeheven, naar de beschrijving van Tertullianus: „Wij heffen onze armen niet slechts op, maar spreiden ze ook uit, ons aldus in onze houding aan'' onzen Hêer in den dood gelijkmakend, en zoo belijden wij Christus zelfs in de houding bij ons gebed." Naast de orantefiguur zijn in laagrelief nog twee oud-christelijke symbolen aangebracht: de duif als symbool der redding en de pauw als symbool der Verrijzenis. Zoo ademt heel dit monument dienzelfden echt christelijken geest, welke ook in de cata- combenkunst zoo treffend tot ons spreekt, en welken Schrijnen tallooze malen in woord en geschrift zijn leerlingen en zijn lezers heeft nader gebracht. Op den dag van de onthulling van het mo nument zal des morgens te half elf in de St. Martinuskerk te Venlo een plechtige H. Mis voor de zielerust van prof. Schrijnen opgedra gen worden. Vrijdagavond omstreeks half twaalf is op den rijksweg GoorDelden de eerste luitenant S. uit Amsterdam, toen hij met een korporaal in de richting Wiene liep, door een achter hen komenden auto aangereden. S. was onmiddel lijk dood. De auto is na de aanrijding doorgereden. In een te Roermond gehouden vergadering van schippers, die verschillende grieven besproken hebben, is een motie aangenomen, waarin ge zegd wordt, dat de thans getroffen regeiing in verband met de defensie-maatregelen, waarbij het verboden is op te varen en ligplaats te nemen op de Maas o. a. bij bepaalde plaatsen waar schippersbeurzen gevestigd zijn, groote financieele moeilijkheden medebrengt voor scheepvaart, handel en industrie. Tevens blijkt in de praktijk deze regeling onuitvoerbaar. In verband hiermede werd het wenscnelijk en noodzakelijk geacht een zoodanige regeling te treffen, waarbij de belangen van scheep vaart, handel en industrie zooveel mogelijk ver- eenigd worden met de belangen der defensie. Dientengevolge stellen de schippers voor de groep van boven de 500 ton en de groep van beneden de 500 ton te laten bevrachten te Rot terdam en/of Gorkum. Voorts verdient het h. i, aanbeveling voor een practische door- en invoering van een dus danige regeling, overleg te plegen met de in Nederland bestaande en erkende schippers- organisaties. De ientoonstelling van de ontwerpen voor het St. Wiliibrord-monument te Utrecht, ingericht in het Museum van nieuwe religieuze kunst, Lange Nieuwstraat 38, aldaar, zal worden ver lengd tot en met Zondag 12 November. De ten toonstelling zal eiken dag, ook Zondags, ge opend zijn van 25 uur n.m. In een dezer dagen te 's-Gravenhage gehou den vergadering van stofzuigerfabrikanten, werd besloten over te gaan tot het oprichten van een vereeniging, Nestofa (Nederlandsche Stofzuiger Fabrikanten) geheeten, ter beharti ging van de gemeenschappelijke belangen van de Nederlandsche stofzuigerfabrikanten. Het voorloopig bestuur constitueerde zich als volgt: M. Ritsema, directeur van de stofzuiger- fabriek Ritzema te Hilversum, voorzatter; J. Blik, directeur van de N.V. Industrieele en Technische Handel Maatschappij Thabur te 's-Gravenhage, vice-voorzitter; A. M. Rolf von den Baumen, directeur van de N.V. Holland Electro te Rotterdam, penningmeester en L. W. v. d. Heem, directeur van Van der Heem N.V te 's-Gravenhage, secretaris. Het adres van de Nèstofa luidt: Maanweg 254, Den Haag. TJILATJAP, 28 Oct. (Aneta). Na het nut tigen van tempé bon?krek zijn in de Desa Benda in. het Madjenangsche twintig perso nen ziek geworden, van wie er vijf zijn over leden. Het bestuur en de dokter hebben de noodige maatregelen in verband hiermede getroffen. Tempé is een voedingsmiddel, bestaande uit koeken, gemaakt van boontjes, welke men op zettelijk laat beschimmelen, om ze gemakkelij ker verteerbaar te maken. Tempé bongkrek wordt bereid uit aardnotenkoeken, door een be paalde beschimmeling. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Broederschap der Notarissen in Nederland, welke 13 September j.l. te Zwolle zou bijeen komen, doch toen in verband met de omstandig heden moest worden uitgesteld, is vandaag te Amsterdam onder leiding van den heer mr. dr. Ph. Libourel uit Delft bijeengekomen. Na in het bijzonder den prae-adviseur, mr. C. H. C. M. Martens, uit Den Haag, te hebben wel kom geheeten, zeide de voorz. bij de opening der vergadering, dat de broederschap, gelijk het de plicht is van ieder onzer, ondanks de zorge lijkheid der omstandigheden, té midden waar van wij leven, zoo rustig mogelijk moet voort gaan met het vervullen van haar taak. Spr. behandelde vervolgens de voor de deur staande in werking treding van het overgangs recht van de Pachtwet, n.l. dat gedeelte van het overgangsrecht der Pachtwet, dat niet reeds 1 November 1938, op welken dag de wet in wer king is getreden, aanstonds een gedeelte der bestaande pachtcontracten heeft beïnvloed. Van de oude opvatting, o.a. neergelegd in art 3 der wet van 16 Mei 1829, houdende bepalingen wegens den overgang van de vroegere tot de nieuwe wetgeving; „De regten uit overeenkom sten voortvloeiende, worden geregeld door de wetten welke in werking waren toen die over eenkomsten zijn gesloten", heeft de wetgever van de Pachtwet in zijn overtuiging, om trent haar sociale en oeconomische deugden, terecht niet willen weten. Zoo diep zat de wenschelijkheid van afwij king van dien alouden regel, uit billijkheids- brein, zij het van ouderwetschen aard gespro ten, den modernen wetgever der Pachtwet in het hoofd, dat hij niet eens de courtoisie tegen over de oude opvatting heeft betracht, door de afwijking daarvan als uitzondering voor te stel len, doch omgekeerd er van is uitgegaan, dat de nieuwe wet op alle bestaande pachtovereen komsten zou van toepassing zijn, tenzij de wet anders bepaalt, aldus spr. Met De Grooth, „Het Pachtrecht", is spr. van oordeel, dat een overeenkomst, dat een pacht voor bepaalden tijd onder de nieuwe wet wordt aangegaan, wel effect sorteert, ondanks de be woordingen van art. 4, dat de pachtovereen komst voor pnbepaalden tijd geldt en de bewoor dingen van art. 33, dat een pachtovereenkomst, aangegaan voor bepaalden tijd, eindigt door het verstrijken van den overeengekomen termijn. Uitvoerig besprak spr. de strekking van het tegenwoordige art. 6 der Pachtwet, dat de pachtovereenkomst, op straffe van nietigheid, schriftelijk moet worden aangegaan. Deze op vatting uit de memorie van toelichting, die wordt gedeeld door De Grooth en Van Nispen tot Sevenaer, kan, wanneer zij inderdaad juist, is, zeer wonderlijke gevolgen hebben, waarvan spr. eenige voorbeelden gaf. Wanneer de in de memorie van toelich ting gegeven opvatting en de door spr. ver melde daaraan verbonden consequenties juist zijn, dan is dringend een wetswijziging noodig, anders gebeuren er reeds per 1 No vember 1940 ongelukken. Overeenkomstig de traditie besloot de ver gadering, op voorstel van mr. Libourel, een te legram te zenden aan H. M. de Koningin. Ook aan het Prinselijk paar werd een telegram gezonden. Onze weerkundige medewerker schrijft ons: De weersgesteldheid in ons land en in het grootste gedeelte van West-, Noordwest- en Noord-Europa wordt de laatste dagen geh'eel beheerscht door zeer koude luchtstroomen, die uit het hooge Noorden komende tot in Zuid- Europa doordringen, waar het, evenals bij ons, heel wat kouder is geworden. In dezen kouden luchtstroom ontwikkelen zich telkens nieuwe depressies, die over de Noordzee en ongeveer over Denemarken, dus vry dicht langs ons land trekken. In deze depressies is het weer sterk buiig bij afwisselende bewolking. Het eene oogenblik schijnt het weer te zullen opklaren, het andere komt weer een zware bui uit het Noordwesten op. Is zoo'n depressie voorbij dan begint de barometer te stijgen en krijgen wij weer hoop op een verbetering van de weersge steldheid, maar een halven dag later gaat de barometer opnieuw dalen en begint een nieuw spel van regen en opklaringen. Voortdurend blijft het veel te koud. Des avonds klaart de hemel wat op en bij windstil weer treedt lichte nacht vorst op. Overdag nemen de buien spoedig in hevigheid- toe, zoodat de hoop op verbetering, die wij des avonds uit de oplossing der buien meenen te kunnen putten, den volgenden mor gen weer vernietigd wordt als zware wolken massa's tot on wikkeling komen. Deze zeer ongunstige weersgesteldheid kan nog lang aanhouden. Daarom kunnen wy voor het week-end en voor Zondag geen goed weer verwachten, maar dienen wij te rekenen op de zelfde ongunstige weersgesteldheid als wij de laatste dagen hebben gehad, d.w.z. een voor den tyd van het jaar veel te lage temperatuur, op lichte nachtvorsten, op afwisseling tusschen kort durende opklaringen en regenbuien, waar bij nog de kans op natte sneeuw of hagel komt. Ook onweer is niet uitgesloten. Verbetering zal lang uitblijven. (Nadruk verboden). GRONINGEN. Geslaagd voor het artsexa men le deel de heer G. L. J. Westermann te Leeuwarden. Bevorderd tot arts mej. L. H. Beekhuis te Vlagtwedde en de heeren P. H. van Lenning te Groningen en H. G. Dijkstra te Groningen. DELFT. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor electrotechnisch ingenieur de heer W. Beu- kema, Hengelo (O.). Geslaagd voor het ingenieursexamen voor elec trotechnisch ingenieur de heeren E. A. Kauff- mann, Hamburg; A. E. Lindo, Soerabaia; A. P. Riem Vis, 's Gravenhage en A. H. Sirks, Batavia. TROMMELS f 1.50 DOOSJES 75 - 45 - 25 ets. Dezer dagen heeft dr. Euwe, op verzoek van het Euwe-comité, zich telegrafisch tot Keres gewend, die zich momenteel nog in Zuid-Ame- rika bevindt, met de vraag te willen mededeelen of hij, ondanks de gewijzigde politieke omstan digheden, nog bereid is in een tweekamp tegen den Nederlandschen kampioen eind van dit jaar uit te komen De Estlander heeft telegrafisch en ook in een schrijven aan dr. Euwe geantwoord, dat het hem verheugde, dat Nederland, ondanks de po litieke moeilijkheden, nog bereid is een derge lijke match te organiseeren en dat hij vol gaarne naar ons land zal komen om tegen den ex-wereldkampioen te spelen. Het Euwe-comite heeft vervolgens, met medewerking van de V.A.R.A., een programma voor de match sa mengesteld. Het programma is als volgt samengesteld: Eerste partij Zondag 24 December Amster dam (16 uur). Tweede partij Maandag 25 December Am sterdam (1—6 uur). Derde partij Woensdag 27 December Utrecht (6—11 uur). Vierde partij Vrijdag 29 December Amster dam (611 uur). Vijfde partij Zaterdag 30 December Amster dam (611 uur).' Zesde partij Maandag 1 Januari '40 Den Haag (6—11 uur) Zevende partij Dinsdag 2 Januari Den Haag (611 uur). Achtste partij Woensdag 3 Januari Den Haag (6—11 uur). Negende party Vrijdag 5 Januari Rotterdam (6—11 uur). Tiende partij Zaterdag 6 Januari Rotterdam (3—8 uur). Elfde partij Zondag 7 Januari Rotterdam (16 uur). Twaalfde partij Woensdag 10 Januari Am sterdam (6—11 uur). Dertiende nartij Zaterdag 13 Januari Amster dam (49 uur). Veertiende partij Zondag 14 Januari Amster dam (2—7 uur). De Nederlandsche kampioen verklaarde, dat, mocht hij een zeer behoorlijk resultaat tegen Keres, den winnaar van het A.V.R.O.-toumoot behalen, hij er zeer ernstig over denkt opnieuw een poging te wagen tegen zijn ouden tegen stander, dr. Aljechin, uit te komen voor een match om het wereldkampioenschap. Na een onderbreking van enkele weken we gens ziekte van een der deelnemers, worden a.s. Zondag de wedstrijden te Amsterdam, Stadhou derskade 55, voortgezet met de partij J. Mees terW. Heijdra, resp. W.-Friesche en Haagsche kampioen. Deze partij is van het grootste be lang', zooals de huidige stand duidelijk aan toont. G. Eising 3 12 4 pnt. J. Meester 2 11 3 pnt. G. Belderok 2—1 11 pnt. W. Heijdra 1 10 pnt. De situatie is dus thans zóó, dat Meester, zich van den titel verzekert door deze partij te winnen. Wordt het remise, dan komt hij gelijk met Eising, waarna een beslissing nog moet volgen. Zou hij echter verliezen, dan wordt ook de nog resteerende partij Heijdra—Belderok van belang. Immers, indien H. ook die partij tot winst zou weten te brengen, zou hij ook tot 4 punten komen, waardoor dan tusschen hem en Eising nog een herkamp moet plaats heb ben. Het resultaat van de partij van a.s. Zondag is derhalve van het grootste belang en de uit slag1 wordt overal met spanning tegemoet gezien. Vry algemeen worden aan Meester de beste kansen gegeven. In opening en middenspel is deze ook zeer sterk en ongetwijfeld superieur, het zal echter de vraag zijn of zich ook thans de vrij veel voorkomende zwakke momenten in het eindspel zullen herhalen. Heijdra is een ondernemend combinatiespeler, welke vaak met zijn aan waaghalzerij grenzende aanvallen succes geboekt heeft. Het is te verwachten dat beide spelers, zich bewust hetgeen er op het spel staat, fel op winst zullen spelen en ieder voor zich het spel systeem zal toepassen dat hem het beste ligt, hetgeen ongetwijfeld zal leiden tot een bij zonder interessanten strijd. De aanvang is bepaald op half 2, terwyl be langstellenden gratis toegang hebben. Behalve den wereldkampioen Derksen, heeft ook Smits uit Tegelen via de Nederlandsche Wielren Unie een uitnoodiging ontvangen Zon dag 12 November a.s. in de Duitschlandhal te rijden. Beide renners hebben de uitnoodiging aangenomen. Als tegenstanders fungeeren de Duitscher Purann en de Italianen Astolfi en Uergoni. Naar wij vernemen zal de voetbalwedstrijd tusschen het Rotterdamsch elftal en de z.g. Rest van Nederland, de traditioneele ontmoe ting, waarbij de Gouden Onafhankelijkheids- beker den inzet vormt, definitief doorgaan. De wedstrijd is vastgesteld op Zondag 12 Novem ber a.s. Poolsche uitgewekenen, die in de Hongaar- sche hoofdstad zijn aangekomen, hebben mede gedeeld, dat de Davisbekerspeler Hebda en de niet minder bekende Poolsche langenafstands- looper Noji tijdens den oorlog met Duitschland zijn omgekomen. GRONINGEN, Groningen. Geslaagd méj. D. Stulp te HILVERSUM I. 1875 cu 414.4 M. KR° 9 30 Gramofoonmuziek, 11.00 Plechtige Hoogmis, 12.15 Causerie „Beteekenis van den tuinbouw voor Nederland", 12.35 Gramofoon muziek, 12 45 Berichten ANP. gramofoonmu ziek. 1.00 Boekbespreking, 1.20 KRO-orkest en solisten, 2.00 Vragenbeantwoording, 2.45 R.K. Kinderkoor „Zang en spel" met planobege leiding, 3.00 Rotterdamsch Philharmomsch orkest en solist (opn.), 3.40 Gramofoonmu ziek, 4.00 Rococo-octet, 4.30 Ziekenhalfuurtje, 4.55 Gramofoonmuziek, 7.45 Berichten, 7.50 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP, mede- deelingen, 8.15 Vroolijk programma 9.00 Gra mofoonmuziek, 9.15 De KRO-New Style Aitists, 9.35 Het Rococo-octet, 9.55 Gramofoonmuziek, li) 05 Spreekkoor en het KRO-orkest, 10.30 Be richten ANP, 10.40 Epiloog, 11.0011.15 Espe- rantonieuws. UILVEBSIIM II, 301.5 M. 8 55 VARA, 12.00 AVRO, 5.30 VARA, 8.00—12.00 AVRO 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten, 9.45 Gramofoonmuziek, 9.59 Berichten. 10.00 Het VARA-Harp-trio en gramofoonmuziek, 10.40 Declamatie en gramofoonmuziek, 11.00 Kin derkoor „De Merels" 11.30 VARA-Harmome- orkest 12.20 Omroeporkest en solist, 12.45 Be richten ANP, gramofoonmuziek, 1.00 Vervolg concert, 1.50 Gramofoonmuziek, 2.00 Boekbe spreking, 2.30 Concertgebouw-orkest en solist, 4 30 Mandolineclub „Ons Genoegen', 4.45 Sportnieuws ANP, gramofoonmuziek, o.30 Km- derlialfuur, 6.00 Sportpraatje, 6.25 Sportnieuws ANP. 8.00 Berichten ANP, 8.25 Omroeporkest en soliste, 9.15 Radiotooneel met muziek, 9.45 AVRO-Amusementsorkest, de Singing Bache- lors. AVRO-Girls en „The Hawaiian Serena- ders" 11.00 Berichten ANP, hierna AVRO- Dansorkest, 11.40—12.00 Orgelspel. ENGELAND, 391 en 449 M. 11.35 BBC-Variété-orkest, 12.20 Geva rieerd programma, 12.50 BBC-Harmonie-or- kest, 1.50 Orkestconcert, 2.50 Orgelspel, 3.55 Variété, 5.55 BBC-Theaterorkest, 6.35 Optreden van een solist(e), 8.00 Optreden van een so- list(e), 8.35 Variétéprogramma, 9.35 Orkestcon cert of optreden van een solist(e), 11.00 Lichte muziek. KEULEN. 456 M. 5.20 Havenconcert, 7,20 Solistenconcert, 8.35 Gramofoonmuziek, 9.50 Volkslieci'erenconcert, 10.35 Het Bulgaarsche strijkkwartet, 11.20 Om roeporkest en koor en solist, 1.35 Populair concert, 3.20 Het Bielefeldsche Kinderkoor en solist, 4.30 Verzoekconcert, 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Jan Steurs' Mu sette-ensemble en soliste, 10.35 Pianovoor dracht, 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Omroepdansorkest, 12.501.20 en 1.50 Gramofoonmuziek, 2.35 en 3.20 Het koor Marxkrlng", 4.50. 5.20 6.20 en 6.45 Gramo foonmuziek. 7.20 Gevarieerd programma, 9.30 Omroepdansorkest. 10.20—11.20 Gramofoonmu ziek. 484 M. 8.20 Gramofoonmuziek, 9.20 Gevarieerd con cert, 10.20 en 11.35 Gramofoonmuziek, 11.50 Jean Duchesne's orkest, 1.50 Gramofoonmu ziek, 2.20 Symphonieconcert m. m. v. solist en gramofoonmuziek. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Pianoduetten, 6.15 en 6.35 Gramofoon muziek, 7.20 Uitzending voor soldaten, 7,50 Gramofoonmuziek, 7.56 „Faust". opera. In de pauzes: Gramofoonmuziek. 10.3511.20 Gra mofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7 35 Populair concert, 9.50 Populair con cert. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. NCRV-Uitzending 8 00 Berichten ANP. 8.20 Gramofoonmuziek, 10 30 Morgendienst. 11.30 Gramofoonmuziek. 12 30 Het All-Round-Sextet en gramofoonmu ziek. 2.00 Schooluitzending, 2.35 Gramofoon muziek, 3.15—3.55 Gramofoonmuziek, 5.00 Gramofoonmuziek, 6.15 Gramofoonmuziek, 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten, 8.15 NCRV-orkest, 9 20 Orgelconcert, 9.45 NCRV-orkest, 10.00 Be richten ANP. 10.30 De Postillons en gramo foonmuziek, 11.20 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO 8.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 9.20 AVRO-Amusements-orkest en solist (opn.), 10.15 Gewilde muziek (gr.p.l). 10.35 Ensemble 'Rentmeester. 12.15 Orgelspel. 12.30 De Vage bonden en soliste. 1.15 Orgelspel. 1.30 Gramo foonmuziek, 2.20 Het Lyra-trio, 3.30 Het Om roeporkest en soliste, 4.30 Disco-causerie, 5.30 Het Omroeporkest en gramofoonmuziek, 7.00 AVRO-dansorkest, 8.00 Berichten ANP, 8.25 Verkorte operette „Das Dreimaderlhaus 10.00 Liedjes, 10.20 Gramofoonplaten met toe lichting, 11.00 Berichten ANP. hierna tot 12.00 De Twilight Serenaders en solist (opn.). ENGELAND, 391 en 449 M. 10 05—10.20 Bioscoop-orgelspel. 11.35 Dnns- orkest 12.35—1.20 BBC-Harmonie-orkest. 2.20 Optreden van een solist(e), 3.35 Cabaret-pro gramma, 4.50 BBC-Theater-orkest, 5.55 Varié té. 6.20 Orkestconcert, 7.20 Variété, 8.35 Or gelspel, 9.35 Cabaretprogramma, 10.05 Optre den van een solist (e). 10.40 Dansorkest. KEULEN, 456 M. 5 50 Leo Eysoldt's kleinorkest, 7.40 Gramo foonmuziek, 9.30—10.20 Amusementspro gramma. 11.20 Concert, 12.20 Het Nedersak- senorkest, 1.35 Populair concert, 3.20 Het Om- roeporktst, 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Het Peter-kwartet, 5.20 Otto Dobrindt's orkest, 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 1120 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Om roepdansorkest, 12.50—1.20 Gramofoonmu ziek, 4.20 Pianovoordracht, 5.50 en 6.20 Gramo foonmuziek. 7.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten, 7.50 Cabaret, 9.3010.20 Omroep dansorkest. 484 M. 11.35 Gramofoonmuziek, 11.50 Radio-orkest, 12.501.20 Gramofoonmuziek, 4.20 Radio orkest, 5.35 Pianovoordracht, 7.20 Uitzending voor soldaten, 7.50 Omroepsymphonie-orkest en solist, 9.30 Jazzmuziek (gr.p.l), 9.5010.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Het Berlijnsche Omroeporkest, klein orkest en koor en solisten, 9.50 Gramofoon muziek, 10.20 Populair concert, hierna tot 12.20 Nachtconcert. NOORD-SCHARWOUDE, 28 Oct. 22.700 kilo rooue kool f 2.40—2.80, 5200 kilo gele kool f 2.40—2.70, 67000 kilo Deensche witte kool f 2.10—2.60, 2100 kilo groene kool f 2.20—2.50, 16700 kilo uien f 2.90—3.30, grove uien f 3— 3.10, drieling uien f 1.30—1.50, nep f 4.60, 900 kiio peen f 1.70—2.10, 8500 kilo aardappelen: banken 2.30, zeeuwsche blauwe f 3.50, eigen heimers f 2.70, blauwe eigenheimers f 3.10, bevelanders f 2.20—2.30, 109.000 kilo vroege witte kool f 1.50—2.40, 2000 struik andijvie f 1,20, 1000 kilo pootaardappelen a f 4.70, b f 4.10. LEIDEN, 27 Oct. Veemarkt. Aanvoer 725 runde ren, 356 kalveren, 1042 schapen, 641 varkens. 15 stieren 200.00—260 per stuk, 56—60 cent per kg. schoon gewicht, matig. 133 kalf. en melkkoeien 150.00—260, tamelijk vlug. 431 varekoeien 100.00 —210, tamelijk vlug. 146 vette ossen en koeien 180.00280 pér stuk, 5476 cent per kg. schoon gewicht, matig. 190 graskalveren 15.0050, zeer stroef. 20 vette kalveren 65.00105 per stuk, 7090 cent per kg. schoon gewicht, matig. 146 nuchtere kalveren 5.009, zeer matig. 200 vette schapen 18.00—28 per stuk, 44—52 cent per kg. schoon gewicht, tamelijk vlug. 442 weideschapen 16.0020, tamelijk vlug. 400 vette lammeren 14.0019 per stuk, 5055 cent per kg. schoon ge wicht, tamelijk vlug. 181 mestvarkens 18.00—30, zeer matig. 435 biggen 10.00—14, zeer matig, 25 zeugen 40.0075, zeer matig. LEIDEN, 27 Oct. Kaasmarkt 43 partijen Goud- sche kaas: le soort 32.5034.50, 2e soort 30.00 32, 22 partijen Leidsche kaas: le soort 26.50 28.50, 2e soort 24.0026. Per 50 kg. Handel matig. PURMEREND, 27 Oct. „Afslagver. Beemster, Purmerena' en Omstreken". Aardappelen. BI. Eigen heimers 3.004 per 100 kg. Dubb. Slaboonen met draad 39.00 per 100 kg. Tomaten A 6.0017, C 4.0012 per 100 kg. Bloemkool 2.0017 per 100 stuks. Roode kool 24.50, Witte kool 3.50, Savoye kool 24.60, Spruitkool 6.0021, Boerenkool 1.50 4, Spinazie 3.0021. Postelein 6.0010 per 100 kg. Sla 0.501.60, Andijvie 0.502.40 per 100 krop. Wortelen 3.007 per 100 hos. Uien 3.40, idem Drielingen 2.00, Prei 4.00 per 100 kg.' Drui ven 10.0022 per 100 kg. Appels: Westl. Belle fleur 1.005, Brab. Bellefleur 2.006, Zoete Bel lefleur 2.008, Bismarck-appel 1.006, Bramley Seedling 2.007, Cox Oranje Pippin 10.0026, Fisher's Eerstiing 1.00—6, Gron. Kroon 2,00—10, Notarisappel 3.0010, Present van Engeland 1.00 —11, Reinette goud 3.0014. Signé Tillish 6.00— 17. Sterappel 5.0014 per 100 kg. Peren: Beurré Clairgeau 3.0017, Beurré Superfin 1.006, Boe- rengroen 15.50, Conference 6.0020, Doyenne de Cornice 8.0023, Durandeau 2.0013, Duchess Williams 2.00—11, Eva Baltet 2.00—14, St. Ger- mainpeer 1.00—6. Kamperveen 1.004, Lissabon 6.00—21, Louise Bonne 10.00—24, Maagdenperen 2.0010, Nouveau Poiteau 2.0012, Soldat Labou- reur 3.00—18 Winterlouwtje 1.00—5, Winterjan 1.00—4, Zwynaï. Wijnpeer 3.00—14 per 100 kg. De onder-gouverneur van de Bank van Frankrijk betoogde, dat het verbod van ka pitaal-uitvoer is uitgevaardigd om onder alle omstandigheden te beletten, dat er een bres zou ontstaan in de beschikbare midde len. De Staat moet kunnen rekenen op de regelmatige financiering der uitgaven, welke de oorlog vereischt. De deviezen-controle eischt bovendien een streng toezicht op den internationalen handel en de kapitaal-be wegingen. In vredestijd zou de invoering van dwangmaatregelen de economische structuur des lands grondig wijzigen, maar in oorlogstijd is het noodig geworden, om den invoer te handhaven, welke als onmis baar voor de oorlogvoering beschouwd moet worden. De prijzen van kunstzijden garens in Lan cashire loerden met Yg d. tot iy8 d. per lb. verhoogd. De rubberprijs te Londen steeg met 1/16 d. tot 10 13/16 d. per lb. De kleinhandelsprijzen in Amerika zijn in de afgeloopen week ten opzichte van dezelf de week van het vorig jaar, naar raming met 8 tot 12.pCt. gestegen. Dc Amerikaansche wagon-verladingen zijn in de week per 21 October met 16.200 wa gons van 845.000 tot 861.200 wagons ten opzichte van de voorafgaande week gestegen en ten opzichte van de overeenkomstige week van het vorig jaar met 155.600 wagons gestegen. De Atchison Topeka boekte in September aan bruto-ontvangsten 13.94 millioen te gen 12.99 millioen in September 1938; aan netto's S 2.00 millioen tegen 1.62 millioen. In de eerste negen maanden aan netto's 12.03 millioen tegen 11.23 millioen in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Chicago Great Western boekte in Sep tember aan bruto-ontvangsten 1.68 mill. tegen 1.51 millioen in September 1938. Aan netto's 285.000 tegen 170.000. De Chicago Milwaukee and St. Paul boekte in September aan bruto-ontvangsten 10.52 millioen tegen 9.43 millioen in September 1938. Aan netto's 1.71 millioen tegen 1.01 millioen. De Louis Nashville boekte in September aan bruto-ontvangsten 8.13 millioen te gen 7.07 millioen in September 1938. Aan netto's 1.87 millioen tegen 1.62 millioen. De uitvoer van Amerika bedroeg in Sep tember 288.57 millioen tegen 250.84 mill, in Augustus en S 246.33 millioen in Septem ber 1938. De invoer beliep 181.46 millioen tegen 175.75 millioen in Augustus en 167.59 millioen in September 1938. Het uit voer-overschot bedroeg dus 107.11 millioen tegen respect. 75.08 en 78.94 millioen. Het uitvoer-overschot in de eerste negen maanden bedroeg S 564.24 millioen tegen 860.57 millioen in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De American Steel foundries boekte in de eerste negen maanden een winst van 0.16 per aandeel. In het derde kwartaal 0.06 per aandeel. In de eerste negen maanden van 1938 een verlies van 1.41 millioen te gen een verlies van 543.000 in dezelfde periode van het vorig jaar De National Distillers boekte in de eerste negen maanden een winst van 3.15 mill, of 1.54 per aandeel tegen 4.15 millioen of 2.04 per aandeel in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. De. Gilette Safety Razor boekte in de eer ste negen maanden een ivinst van S 2.41 millioen of 0.64Yz per aandeel tegen S 2.03 millioen of 0.47 per aandeel in dezelfde periode van het vorig jaar. De Associated Dry Goods maakt zeer goede zaken. Waarschijnlijk zal het loopen- de jaar het beste zijn sedert 1936. De Pennsylvania Rrd boekte in de eerste negen maanden een netto-exploitatiewinst van 48.14 millioen tegen 36.83 millioen in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Packard Motor boekte in het derde kwartaal een verlies van 1.00 millioen te gen 2.05 millioen in het derde kwartaal 1938. President Roosevelt verklaarde, er op be dacht te zijn, een snelle prijsstijging te voorkomen in oorlogstijd. Bevredigende winsten zijn gewenscht en niet hoogere prijzen. De Goodyear Tire and Rubber verlaagt, ingaande 1 November, de binnen- en bui- tenlandsche prijzen. Curtiss Wright boekte in het derde kwar taal een netto-winst van $1.17 millioen of 0.08 per aandeel tegen 5 1.67 millioen of 0.14 per aandeel in het tweede kwartaal en 444.000 in het derde kwartaal 1938. De Westinghouse and Electric boekte in het jaar per einde September een netto winst van $11.9 millioen of 4.46 per aan deel tegen S 9.61 millioen of 3.60 per aan deel het vorig jaar. De onuitgevoerde orders bedroegen einde September 58.34 millioen tegen 43.82 millioen. De National Biscuit boekte in de eerste negen maanden een netto-winst van 8-88 millioen of 1.20 per aandeel tegen 9.31 millioen of 1.27 per aandeel in dezelfde periode van het vorig jaar. Zij keert een dividend uit van 0.40 per aandeel. De automobiel-productie in de Vereenigde Staten bedroeg in September 161.630 perso nen-wagens en 27.130 motortrucks tegen respect. 61.380 en 38.480 stuks in Augustus De Republic Steel Corporation besloot 8 millioen aan te wenden voor uitbreiding en verbetering van het bedrijf, in verband met de toenemende vraag naar staal. Binnenkort wordt in de Noorsche hoofdstad Oslo onder den naam „Sociologisch Studium een serie voorlezingen gehouden, onder de aus piciën van de daar bestaande Wetenschappelijk® Vereeniging. Tezamen met enkele vooraanstaande weten schappelijke mannen uit Noorwegen, zullen ook van katholieke zijde onderwerpen besprokei worden, waartoe Mgr. H. Snoeys, pastoor der St- Olavskerk aldaar, werd aangezocht. De belangstelling voor de actie naar de Nieuw Gemeenschap schijnt intusschen ook in pet hooge Noorden te zijn doorgedrongen, aangez'® de hier bedoelde lezingen juist dit onderweiP zullen behandelen. Met belangstelling wordt het resultaat va een en ander tegemoetgeziea.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6