Amerika herziet zijn neutraliteit De stem uit Rome DE EERSTE ENCYCLIEK Sympathieën als handelsobject Weer rundvee uit de markt MOLEST-R1SICO Mgr. Joseph Kiwanoeka Kerkelijk Leven Buitenlandsch Overzicht HULL VERONTWAARDIGD OVER CITY OF FLINT Eerste inlandsche bisschop in Centraal Afrika DE EERSTE ENCYCLIEK VAN DEN H. VADER ZATERDAG 28 OCTOBER 1939 Oproep aan vinder van vermisten koffer PATER GR ATI AN US O.M.Cap. f Twee vestzakkruisers worden achtervolgd West-Oekraine bij Sovjet-republiek Mijnramp in Schotland eischt vele dooden Voor ontspanning voor militairen Persen der Vaticaansche drukkerij werden bewaakt SINGEL 126-130 - AMSTERDAM-C. TELEFOON 47 190 Vraag! inlichtingen! Stelt niet uit! „Kleinbeeld '39" Amsterdam Amerikaansche ambassadeur confereert met Potemkin DE MACHT VAN HET SPEL Germaansche paalwoningen jArlita ZH. Paus Pius XII heeft de roem rijke traditie van Zijn wijze en verheven voorgangers, die in vaak aigemeen als richting en leiding gevend voor gansch het menschdom vermaard geworden rondzendbrieven zich in moei lijke en leering behoevende tijden tot de Christenheid richtten om de oude en on vergankelijke beginselen van de Godde lijke leer en wet opnieuw te belichten en tot even zoovele glinsterende en zui vere toetssteenen te maken voor het ac- tueele tijdsgewricht, voortgezet en thans zijn eerste encycliek, aanvangend met de woorden: „Summi Pontificatus", tot de Christelijke gemeenschap gericht. En zooals vanzelf spreekt, sluit deze Pau selijke encycliek met die harmonieuze continuïteit, welke zoo karakteristiek is voor den onwankelbaren koers van de uitsluitend op het door den H. Geest af gestelde compas varende Kerk Christi, aan bij de befaamde, maar door hen, die zij veroordeelden, ook gevreesde rondzendbrieven van 's Pausen onmid- dellijken voorganger Pius XI roemrijker en zaliger gedachtenis, wiens krachtige, beleid- en liefdevolle medewerker de huidige Paus van Rome zooveel moeite- en zorgvolle jaren als kardinaal-staats secretaris is geweest. Wat Paus Pius XI met welhaast profetischen blik voorzag en hem tot steeds dringender en ernsti ger vermaan en waarschuwing en on derrichting aanspoorde, heeft zich met tragische snelheid vervuld en zoo ziet Paus Pius XII, wiens naam den vrede ademt en wiens devies den vrede als het werk der rechtvaardigheid kenmerkt, zich geplaatst tegenover de wreede con sequenties van in wanen verdoolde volkeren. Het mag een bijzondere genade van de barmhartigheid en goedertierenheid Gods en een nieuw bewijs van Gods nim mer aflatende hulp aan Zijn Kerk hee- ten, dat de Voorzienigheid aan den phy- siek afgeleefden, maar naar den geest het licht der eeuwigheid uitstralenden Paus Pius XI den wrangen kelk vol oor logsleed heeft laten voorbijgaan en in diens medewerker een krachtigen en kundigen opvolger riep om den met hoog gezag en diepe vereering en aanhanke lijkheid omluisterden Stoel van St. Pe trus te bezetten. Is het wonder, dat Paus Pius XII, die nauwelijks het hoogste en heiligste ambt op aarde als Plaatsbekleeder van Christus zelf aanvaard hebbend, de volkeren zag neerglijden in den afgrond van den oorlog tengevolge van de mis leiding van in matelooze hoovaardigheid zichzelf misleidende leiders, zijn eerste gedachte richt op het Koningschap van Christus en de huldiging van „den Ko ning der Koningen en den Heer der Heerschers" tot een heiligend gebod van Zijn Pontificaat maakt? Ware Christus als Koning en Vorst des Vredes niet en kel door alle staatshoofden en volkslei ders, maar ook door gansch de mensch- heid in haar meest intieme en huiselijke doen en laten erkend en gehoorzaamd, de wereld zouden de verschrikkingen en tuchtigingen bespaard zijn gebleven, welke thans haar droevig deel zijn. Met een ontroerende herinnering aan de toe wijding van het menschelijk geslacht aan het Heilig Hart van den Verlosser der wereld, thans veertig jaren geleden, een dierbare herinnering uit het eerste jaar van Zijn priesterschap, leidt de Va der der Christenheid het eerste jaar van Zijn Pontificaat in, aldus den weg wij zend naar de bron van alle vertroos ting, kracht en moed en liefde, die de menschheid in deze tijden van verwar ring, verbijstering en nood meer dan ooit behoeft. Het Goddelijke en Konink lijke Hart van Jezus is de milde en wel dadige zon, die het Godsrijk overstraalt, wasdom geeft aan het goede, het kwade verzengt in de vlam van zijn liefde, en zoodoende de uitbreiding van Christus' Rijk op aarde bevordert, de uitbreiding van Christus' Rijk, waaraan de H. Vader ons ten voorbeeld Zijn leeren en wer ken, Zijn dulden en lijden, alles geheel wil wijden. De rechter-commissaris van strafzaken bij de rechtbank te Amsterdam, mr. P. B. Dijksterhuis, verzoekt dengene, die in de afgeloopen maanden onder de gemeente Barneveld dan wel elders in Nederland, een koffer mocht hebben gevonden, inhouden de overblijfselen van een menschelijk li chaam en die daarvan tot dusverre geen aangifte heeft gedaan, zich ten spoedigste bij hem aan te melden, aan het instructie gebouw, Leidschekade 107, te Amsterdam. Aan den vinder wordt straffeloosheid ver zekerd. In het ziekenhuis „St. Anna" te Oss is over leden pater Gratianus (Cornelius Schonk) Min- derbroeder-Capucijn. De thans overledene werd te Waalwijk geboren 10 October 1879 en maakte de humaniora op het Gymnasium der paters Minderbroeders te Megen. 3 October 1899 trad hij in het noviciaat bij de paters Capucijnen te Babberich (G.) en werd 21 December 1907 te Den Bosch priester gewijd. Na vooral te Tilburg en Breda voorname functies te hebben verricht, woonde hij laatstelijk in het Capucijnenklooster te GraveVelp, maar was sinds ruim een jaar als hulpaalmoezenier voor de werkloozen aange steld in het district Oss. Boven de dingen van den dag uit staat het evenement van de nieuwe encycliek „Summi Pontificatus". Het Pauselijk woord geldt niet voor dezen dag alleen, maar de diepe waar heden, die het inhoudt, moeten juist dag aan dag ons duidelijker worden, om in het licht daarvan de dagelijksche feiten te kunnen be- oordeelen. De peiling naar de diepe oorzaken van den huidigen volkerenstrijd, die de H. Vader met Zijn klare wijsheid en groote ondervinding voor ons heeft verricht, moet steeds meer het richtsnoer zijn bij het vormen van het oordeel over het wereldgebeuren. En voor zoover de door den Paus .aangewezen wondeplekken in het maatschappelijk wereldbestel ook ons zelf aan gaan, moeten wij een nederig „mea culpa" laten hooren en de consequenties hieruit durven trek ken. In scherpe tegenstelling met deze groote ge beurtenis, met deze waarschuwing en voorlich ting van den Grooten Leeraar op St. Petrus' Stoel, snelt de politieke stroom verder voort. Maar langzaam aan, even langzaam als de groei van een stuwdam voortschrijdt, vergeleken met het voorbijschietende water, maar ook even zeker zal het Pauselijk Woord zijn invloed doen gelden en ééns zal er weer vrede zijn. Mogen dan de woorden uit Rome volkomen verstaan zijn door de volkeren, zoodat een nieuwe geest van rechtvaardigheid en naastenliefde aan de staten de hun toekomende plaats aanwijst in de we reldorde. Een sterk contrast met de sereene stem uit Rome vormt het gekrakeel, dat in Washington is opgegaan om de vaststelling van Amerika's nieuwe neutraliteitsstandpunt. De wetswijziging volgens het voorstel-Pittman is aangenomen. Het koopmanschap heeft gezegevierd. Amerika zal er voor zorgen, dat het zooveel mogelijk de lusten, maar zooveel minder de lasten van den Europeeschen oorlog te dragen krijgt. Van dit standpunt beschouwd, waren de Senatoren en Afgevaardigden het wel eens, maar achter den zeer langen strijd schuilde toch een diepe tegen stelling, n.l. die der meer of mindere isolatie van de Vereenigde Staten van de overige wereld. Men kan dit standpunt, zoo men wil, tot de aloude Monroe-leer terugbrengen, die onder de zeer vage leus van „Amerika voor de Amerika- men" niet alleen inhoudt het practische streven, met uitschakeling van Europa, naar de «supre matie van de Vereenigde Staten over overig Amerika, maar tevens het principe allen niet- Amerikaanschen invloed in de Nieuwe Wereld te weren, onder 't motto: w'at gaat ons de rest van de wereld aan. Daartegenover stond dan de groep, die meende, dat een wereldmacht als die der Vereenigde Staten niet afzijdig kan staan van het wereldgebeuren. De grootste over winning der isolationisten is de afstemming van de toetreding tot den Volkenbond geweest, hoe wel hun eigen president Wilson hiervan de eigenlijke stichter w'as. Maar sinds die na-oor- logsche jaren is er langzamerhand een kente ring gekomen. De stemming om zich nooit meer met Europeesche conflicten in te laten, is eerst nog wei hevig aangewakkerd, toen de Europeèsche landen ophielden hun oorlogs schulden aan Amerika te betalen, maar de ontwikkeling van den strijd tusschen de politieke ideologieën in Europa kreeg toch ook haar weer slag in de Vereenigde Staten. Al begrijpt een Amerikaan heel weinig van de Europeesche toestanden, eigenlijk even weinig als wij den Amerikaan door hebben het beeld, dat hij zich van de „democratie" gevormd heeft, heeft bij hem sympathieën in Europeesche aangele genheden opgewekt, die vaak sterker zijn dan zijn isolationisme. Het sterkst kwam de strijd tusschen pro- en contra-isolationisten tot uiting bij de twee jarige vernieuwing van de neutraliteitswet. In 1937 kwam het nog tot een compromis tusschen Senaat en Huis van Afgevaardigden, maar toen in het jongste voorjaar de wet weer afliep en dus de gelegenheid tot herziening weer open stond, is de strijd pas goed ontbrand, en deze is gisteren eindelijk gebluscht met de verwach te overwinning voor de Rooseveltianen. De steen des aanstoots was de opheffing van het wapen embargo, wat nieuwe winstmogelijkheden zou openen; dit zou de Vereenigde Staten in den oorlog kunnen voeren, meenden de isolationis ten. Het Huis van Afgevaardigden nam met kleine meerderheid op 1 Juli het ontwerp van de Regeering aan, maar bij amendement bleef hierbij het wapenembargo gehandhaafd. Maar in den Senaat is een grootseheepsche obstructie ontstaan, waardoor bij de verdaging van de zit ting het ontwerp nog niet was afgehandeld. Toen brak de oorlog uit en president Roose velt kondigde op 5 September de oude neutra liteitswet af, en de Amerikanen zagen, welke handelskansen door deze wet verloren gin gen.... Eenige weken later deelde Senator Pittman, de voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken, de nieuwe regeerings- voorstellen voor de wijziging der neutraliteits- Wetgeving mede en na een vurigen, hevigen, in één woord Amerikaanschen strijd, is na eenige amendementen het ontwerp aangenomen. Kort samengevat zijn de verschillen tusschen oude en nieuwe wet de volgende: 1. Het monopolie van den President, om te constateeren, dat de oorlogstoestand in het bui tenland bestaat, en dus de wet in werking treedt, is verbroken. Japan heeft van deze bepaling in zijn „conflict" met China ten sterkste geprofi teerd. Thans zal ook het Congres dien toestand moeten constateeren. 2. De uitvoer van wapenen en andere goede ren naar belligerenten is thans toegestaan, maar zij mogen niet door een Amerikaansch schip worden vervoerd en zij moeten contant betaald worden. In het oorspronkelijke ontwerp was nog een driemaandscrediet toegestaan, maar dit is bij amendement gewijzigd in „gloeiend contant". 3. Ook is bij amendement de drastische be perking der Amerikaansche scheepvaart gewij zigd; dit verbod is thans dus definitief beperkt tot de „Noord-Atlantische gevarenzone", d. i. practisch Europa. Uitgezonderd wapenen mogen de Amerikaan sche scheepvaartmaatschappijen dan ook goe deren vervoeren naar de havens der oorlogvoe renden buiten Europa, d. i- naar alle havens der Britsche Dominions, Fransch Achter-Indië, enz. Er zijn nog vele andere bepalingen, b.v. be treffende inzameling van gelden voor charita tieve hulp, een algeheele uitzondering van deze wet voor de Amerikaansche republieken, wat wijst op den invloed der Monroe-leer, etc. Maar het cachet dat op deze geheele wet rust is op de eerste plaats het koopmansoordeel. En de groote kooplieden van Amerika hebben voor het doordrijven van deze wet handig ge bruik weten te maken van de vage Amerikaan sche sympathieën voor een ideëele democratie. Want het is duidelijk, wie voordeel van deze wet kunnen hebben, n.l. alleen de landen, die con tant kunnen betalen. Er staan al orders van eenige duizenden vliegtuigen van de zijde der geallieerden op stapel! En Engeland heeft niet voor niets door al zijn goud en deviezenbezit te centraliseeren een grooten oorlogsschat gevormd. Het is in Amerika alles business, zelfs de handel in idealen, zoolang het zich zelf nog vei lig voelt. langen van den Heiligen Vader den nieuwen bisschop naar Rome en zal het geluk hebben als mede-consecrator aan de bisschopswijding deel te nemen. Deze bisschopswijding beteekent een nieuwe stap op den weg, dien Kard. Lavigerie had voor gehouden aan de 8 Witte Paters, die hij in 1878 uitzond naar het toen nog nauwelijks bekende Afrikaansche binnenland, waar nog nooit een katholiek priester was doorgedrongen. „De mis sionarissen zullen zoo spoedig mogelijk een eigen inlandsche geestelijkheid trachten te vor men en zich door geen tegenslag laten ontmoedi gen, zij moeten zich herinneren, dat zij er heen gaan niet alleen om te doopen, maar om er de Kerk te stichten." Op Kerstdag 1911 mocht Mgr. Streicher, die reeds in 1890 als missionaris naar Oeganda ge komen was, den eersten Baganda tot Subdiaken en 29 Juni 1913 te Villa-Marya de drie eerste Baganda-priesters wijden. In den loop der jaren groeide hun aantal; in het Oeganda-vicariaat alléén zijn zij op den dag van heden reeds vijf tig in getal; met de aangrenzende vicariaten der Witte Paters vormen zij een totaal van 170 zwarte priesters, die als kapelaans, pastoors en dekens de parochies hunner stamgenooten be dienen. De korte geschiedenis van dit missiegebied be gon eerst in 1879, toen de eerste Witte Paters in het rijk van koning Mtesal aankwamen, die hun toestond zich te Kisoebi te vestigen. In 18861887 kwam een bloedige vervolging; de jonge christenheid werd verstrooid, maar velen verkozen den dood boven ontrouw aan hun ge loof. 22 jeugdige zwarten, die den marteldood stierven, werden door Benedictus XV in 1920 op de lijst der Gelukzaligen geplaatst: de geluk zalige Oeganda-martelaren Karei Lwanga en Gezellen. En nog verscheidene andere beproevingen moest de missie verduren, vooraleer een bijna wonderbare massabekeering in Oeganda begon. In verband met de nationaliteitenkwestie de Witte Paters waren toen meerendeels Fran- schen werd een gedeelte van het uitgestrekte missiegebied toevertrouwd aan de Fathers van Mill-Hill; de Engelsche Mgr. Hanlon werd Apost. Vicaris van het nieuwe Vicariaat van den Boven-Nijl, dat later weer werd onderverdeeld. Het is daar, dat Mgr. Stam en Mgr. Reesink van de St. Joseph-Congregatie van Mill-Hill, ge holpen door zooveel andere Nederlandsche Mill- Hill-Fathers, zulk een zegenrijken arbeid ver richten. Een wondere zielenoogst is gerijpt in de 15 andere aangrenzende Vicariaten, die in den loop dier 60 jaren zijn opgericht in het uitgestrekte missiegebied, dat in 1878 aan Kardinaal Lavi gerie was toevertrouwd. Volgens de laatste sta tistieken telt alleen het missiegebied der Witte Paters anderhalf millioen katholieken, terwijl 421 duizend zwarten zich tijdens het vier jaar durende Catechumenaat voorbereiden voor het ontvangen van het H. Doopsel. In het laatste jaar werden 211.000 zwarten gedoopt. Op dezen voor de Kerk van Centraal-Afrika zoo gedenkwaardigen dag zal de oude Christen heid met den nieuw-gewijden bisschop zich ver eenigen in gebed, opdat het vuur van den H. Geest het zwarte werelddeel mogen verlichten en verwarmen. LONDEN, 28 Oct. (Havas) Het mysterie der aanvallen op Oceaanschepen, gepleegd door de Duitsche vestzakkruisers „Admiral Scheér" en „Deutschland", houdt Engeland in voortdurende spanning. Een redacteur der „Daily Mail" ver onderstelt dat de „Admiral Scheer" het zuiden van den Atlantischen Oceaan heeft verlaten om zich via Kaap Hoorn naar den Stillen Oceaan te begeven, waar men den kruiser moeilijker zal kunnen ontdekken. Het mag aangenomen worden, dat een aantal Engelsche kruisers op de beide schepen jacht maakt, daarbij ondersteund door de vliegtuigen, die alle moderne kruisers thans aan boord heb ben Hoewel er geen kruisers zijn, die zoo zwaar bewapend zijn als de „vestzakslagschepen" met hun kanonnen van 27 cm., is hun snelheid vijf of zes mijl grooter, zoodat het voor den „raider" moeilijk zal zijn, als men hem eenmaal gevonden heeft, om zich aan zijn achtervolgers te onttrekken. De geallieerde vloten bezitten vijf schepen, die niet alleen sneller, maar ook zwaarder bewa pend en gepantserd zijn dan de „vestzakslag schepen", namelijk de Engelsche slagkruisers „Hood", Renown" en „Repulse" en de Fransche slagschepen „Dunkerque." en „Strasbourg". Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, heeft de minister van Economische Kaken de Nederlandsche Veehouderijcentrale gemachtigd wederom over te gaan tot het uit de markt nemen van rundvee van de zelfde soort als den vorigen winter tot vleesch in blik werd verwerkt. MOSKOU, 28 Oct- (Tass). De nationale vergadering van de Westelijke Oekraïne heeft met algemeene stemmen een verklaring aan genomen betreffende de aansluiting van de Westelijke Oekraine bij de Oekrainsche socialis tische Sovjet-republiek. LONDEN, 28 Oct. (Reuter). Naar officieel wordt bericht vreest men, dat 35 mijnwerkers zijn omgekomen by een mijnramp te Fifeshire in Schotland. Naar met betrekking tot het mijnongeluk in Fifeshire, op 11 kilometer afstand van Dunferm line, nader wordt gemeld, heeft zich vroeg in den ochtend een ontploffing voorgedaan. Te omstreeks vier uur werd het eerste slachtoffer bovengebracht. Bij het verzenden van dit be richt waren reeds zestien lijken geborgen. Het comité voor het geven van kunstavonden ten* bate van ontspanning voor militairen, de Kunomi, met belangelooze medewerking van voor aanstaande Nederlandsche artisten, zal de in den loop van het seizoen te geven reeks avonden kunnen openen in Den Haag op 16 November met een concert in Diligentia. Een tweede kunstavond zal waarschijnlijk in de tweede helft van Novem ber plaats vinden in de voordrachtzaal van het Gemeentemuseum. Zooals bekend, is de geheele opbrengst van deze avonden ten bate van ont spanning van onze militairen en wel meer spe ciaal van die militairen, die in afgelegen plaat sen of aan de grenzen liggen. in administratie bij „Centraal Beheer" PARIJS, 28 Oct. (Havas) De Parijsche pers geeft lange uittreksels uit de nieuwe encycliek, die wordt vergeleken met de rede voeringen van Koning Leopold en Roose velt. „Excelsior" zegt: „Drie groote stemmen hebben tot de wereld gesproken Verzekerde waarde thans RUIM l1/^ milliard De 29e October 1939, feest van Christus- Koning, zal voor Afrika's Binnenland een ge denkwaardige dag zijn. Met 11 andere missie bisschoppen zal te Rome de zwarte priester Jo seph Kiwanoeka tot bisschop worden gewijd, als eerste inlandsche Apostolische Vicaris van het nieuw-opgerichte Vicariaat: Masaka, in Midden- Afrika. Dit Vicariaat Masaka maakte tot nu toe deel uit van het Vicariaat Oeganda, waar de Witte Paters van Kard. Lavigerie, als eerste katholieke priesters in 1879 aankwamen. Masaka, juist on der den Evenaar gelegen, telt 180.000 inwoners, waarvan 102.000 katholiek zijn, terwijl 6000 zich als catechumeen voorbereiden om het H. Doop sel te ontvangen. De overige bewoners zijn öf- wel heiden ofwel muzelman, behalve 16.000, die tot verschillende protestantsche sekten be- hooren. Dit gedeelte van het Oeganda-vicariaat is reeds sinds enkele jaren speciaal aan de In landsche Geestelijkheid toevertrouwd; de 12 pa rochies worden door 38 zwarte priesters, die wereldsheeren zijn, bediend. Mgr. Kiwanoeka, wien de Heilige Vader nu persoonlijk de bisschopwijding wil toedienen, werd 11 Juni 1899 te Nakibare in Oeganda uit katholieke ouders geboren en ontving het H. Doopsel uit de handen van onzen landgenoot Z. E. pater Jos. Laane, die in 1894 in dit mis siegebied aankwam en er nog steeds verblijft. Na zijn opleiding op het klein-seminarie te Boe- kalasa en het groot-seminarie van Katigonda, werd hij 26 Mei 1929 priester gewijd door den toenmaligen Apost. Vicaris Mgr. Streicher. Na enkele jaren zijn priesterlijk ambt onder zijn stamgenooten te hebben uitgeoefend, werd de jeugdige priester naar Rome gezonden, waar hij de studies volgde aan het Angelicum en in 1932 den doctorstitel in het Kerkelijk Recht be haalde. Eerst daarna trad hij in het Noviciaat der Witte Paters te Algiers en twee jaar later werd hij in deze Sociëteit opgenomen. In Oegan da terug, wijdde hij zich aan het apostolaat in den missiepost van Boejoeni en werd in het be gin van 1939 benoemd tot professor aan het groot-seminarie te Katigonda. Daar bereikte hem de benoeming tot bisschop en Apost. Vica ris van Masaka. Mgr. Streicher, die hem tot priester had gewijd en nu in ruste tusschen zijn zwarte katholieken woont, vergezelde op ver- WASHINGTON, 28 Oct. (Reuter) Mi nister Huil en andere functionarissen lieten zich eenigszins verontwaardigd uit over de manier van herhaald uitstel, waarop de ambtenaren der Amerikaansche ambassades te Berlijn en Moskou, die inlichtingen over de „City of Flint" vragen, behandeld wor den. Men veroordeelt het algemeen dat Rus land door middel van het officieele agent schap een bericht over het schip heeft ge geven, alvorens de Amerikaansche regeering op de hoogte gesteld was. Op zijn persconferentie verklaarde Huil, dat alle pogingen om van de Russische regeering inlichtingen over de „City of Flint" te verkrij gen volkomen mislukt waren. De ambassadeur te Moskou heeft vergeefs getracht, door middel van telefoon, spoor en vliegtuig contact met de bemanning van het schip te krijgen. Huil zeide niet te weten of het schip nog te Moer- mansk lag. Hij verklaarde, dat de regeering gaarne de behandeling voor het Prijzenhof zou bijwonen, indien de kwestie van den eigendom zou rijzen. Volgens Havas heeft Steinhardt, de Ame rikaansche ambassadeur te Moskou, Vrijdag avond een onderhoud van vijf kwartier met Potemkin gehad over de „City of Flint". De ambassade heeft over de resultaten geen mededeelingen gedaan, doch er is aanleiding om te gelooven, dat het schip van Moer- mansk vertrokken is eenige uren vóór de vrijlating door den Russischen omroep werd bekend gemaakt. Steinhardt had van de vrijlating kennis gekregen door de radio uitzending. Het is meer dan waarschijnlijk, dat het schip met de 41 Amerikaansche opvarenden aan boord op weg naar een Duitsche haven is. Men verzoekt ons opneming van het vol gende: Het is gemakkelijk gezegd, dat er naar ge streefd moet worden in de kwartieren van de gemobiliseerde weermacht een huiselijke sfeer tc scheppen. Die kwartieren zijn daar in vele gevallen uiteraard niet altijd op berekend. En toch. Laat onder een groepje de kaarten schudden, zet twee man tegenover elkaar en schuif een dambord tusschen hen in en het is of er opeens iets verandert, in die soms onge zellige omgeving ontstaat een klein wereldje op zich zelf, onzichtbaar overkoepeld en door een scheidswand afgesloten van alles, wat daarbui ten deprimeerend zou kunnen werken. Dit is de macht van het spel. Het laat de uren voorbij vliegen, ook van avonden, die an ders eindeloos zouden schijnen, het weet als door een wonder iets te brengen van die in het soldatenleven niet gemakkelijk te realiseeren huiselijke sfeer. Gij, die dit leest, geniet daarvan overvloe dig en ge behoeft er geen moeite voor te doen. Maar denk ook eens aan die anderen, kijk eens om u heen, zoek uw kasten eens na. En wilt ge iets nuttigs voor onze gemobiliseerde weer macht doen en iets afstaan, dat overal welkom is. stuurt dan kaarten, dominosteenen, schaak- en damspelen, enz. naar het Algemeen Hoofd kwartier, sectie van Ontwikkeling en Ontspan ning, Laan Copes van Cattenburch 11. 's-Gra- venhage. De encycliek „Summi Pontificatus" telt 10.000 woorden. Donderdagochtend heeft Z. H. de Paus de encycliek doorgelezen en nog eenige wijzigin gen aangebracht Vervolgens werd het origineele handschrift naar de meertalige drukkerij van het Vaticaan gebracht, waar des middags vijf vertalingen verschenen, n.l. een Italiaansche, Fransche, Duitsche, Engelsche en Spaansche. Bovendien verscheen een officieel uittreksel in het Nederlandsch en het Poolsch. Op uitdrukkelijk verlangen van den Paus heeft de pauselijke gendarmerie gedurende de etmaal de wacht betrokken bij de drukkerij,, ten einde iedere indiscretie te voorkomen. Alle personen, die de drukkerij verlieten, werden nauwkeurig onderzocht. De encycliejr is de tweede, welke gedateerd is te Castel Gandolfo. Paus Pius XI heeft hier in October 1937 zijn encycliek over den Rozenkrans uitgegeven. In de tentoonstellingszalen van „Arti et Ami- citiae" te Amsterdam wordt op het oogenblik de tentoonstelling „Kleinbeeld '39" gehouden, waar onder leiding van ir. H. E. W. Wolff een fraaie collectie foto's geëxposeerd. Bijzonder in het oog vallend zijn de vijf kleu renfoto's, welke Prins Bemhard van Prinses Beatrix gemaakt heeft. Zij zijn alle fraai van kleur en getuigen van de vakkennis van den Prins op dit gebied. In de nabijheid van de Duitsche grens bij Ven- lo, dicht bij het dorpje Kaldenkirchen, werden Germaansche paalwoningen, uit de eerste eeuw van onze jaartelling, ontdekt. Zij dienden voor 4 a 500 menschen. DUCHT GE SCHADE DOOR OORLOGSMOLEST Sluit U dan aan bij „Prinses Beatrix voert zichzelf inplaats van de eendjes", een aardige kleurenfoto van ons klein Prinsesje door Z.K.H. Prins Bemhard genomen en te zien op de foto-tentoonstelling „Kleinbeeld '39" in Arti et Amicitiae te Amsterdam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9