Ergens in Frankri jk'vergadert de Groote Raad... w: Finsche partijleiders in kennis gesteld met Moskou's eischen D. W. BRAND - KEIZERSGRACHT 215 - AMSTERDAM New-Yorksche Bears Een Engelsche visie op een diep geheim DELEGATIE BEGIN DER WEEK NAAR MOSKOU D. W. BRAND'S 51s™ EFFECTENVEILING GRATIS VERKRIJGBAAR ZONDAG 29 OCTOBER 1939 99 Aan de groeve van dr. C. J. K. van Aalst Tiso benoemt een nieuwe regeering OORLOGSTOESTAND FUNEST VOOR KUSTVISSCHERIJ Helsinki beroept zich op niet-aanvalspact VERDUISTERINGSAFFAIRE IN INDIË Officieel antwoord op gestelde vragen WINTER IN OCTOBER VOETBAL K.N.V.B.-TWEEDE KLASSERS OPNIEUW BIJEEN OFFICIEELE CRISIS-PUBLICATIE DE NOTITIE VAN IS OP AANVRAAG VANAF WOENSDAG 1 NOVEMBER 1939 BIJVOEGINGEN OP TE NEMEN IN HET SUPPLEMENT KUNNEN WORDEN AANGENOMEN TOT VRIJDAG 3 NOVEMBER 1939 Stemming Omzetten Gemakkelijk 480.000 shares no WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN Clearingkoersen Examen wiskunde L. O. R. K. Universiteit FAILLISSEMENTEN Dat die Engelschen nog niet erg onder den indruk zijn, blijkt wel uit onderstaande schets van een bijeenkomst van den geallieerden oor logsraad, die wij aantroffen in het weekblad „Punch". Laatst op een avond waren we aan het pra ten over de manier, waarop groote mannen zich gedragen, als zij beraadslagen. Ik bedoel, wij waren benieuwd, h o e zij zich gedragen, als zij bijeenzaten en waar zij over spreken. Ais men b.v. denkt aan een vergadering als die van den Geallieerden Oorlogsraad, waarin reuzen als Mr. Chamberlain, M. Dalaöier, Generaal Gamelin en Lord Gort samenkomen, dan is het niet zoo gemakkelijk om zich voor te stellen op wat voor manier zij spreken en hoe zij een be sluit nemen en welke van de honderd moge lijke problemen zij bespreken. Men heeft het gevoel, dat de belangrijkheid van de besluiten zoo groot is, dat een bespreking ervan in ge wone taal bijna een aanfluiting is. En toch: praten doen ze. Men kan wel aannemen, dat Pransch de taal Is, die bij deze titanische disputen gebruikt wordt meer schoolboeken-Fransch misschien dan de taal van den gewonen Franschman. Dit uit consideratie voor de gevoelens van de En gelsche leden van het gezelschap. Maar wat er gezegd wordt, kan men slechts gissen. De offi- cieele communiqué's geven weinig opheldering; 3ij zeggen eigenlijk niet veel meer dan: „De vergadering had een aangenaam verloop", of meer in het bijzonder: „De volledige overeen komst van de belangen der beide landen werd opnieuw bevestigd." Nu, daar kan men niet veel uit opmaken, ofschoon het geweldig is, wat hoofdartikelschrijvers er den volgenden morgen mee doen. Persoonlijk ben ik echter geneigd aan te ne men, dat deze besprekingen ongeveer verloopen als volgt: Generaal Gamelin (die met zijn hand op een geweldige kaart slaat)Hier zal ik toeslaan Lord Gort: Waarom niet een beetje meer naar rechts? Zullen we zeggen hier? Generaal Gamelin: Uitstekend. Heel goed op gemerkt. Ik zal toeslaan zooals u voorstelt hier. Mr. Chamberlain: (terzijde, tegen een bleeken secretaris). Laat meedeelen, dat volkomen over eenstemming over alle wezenlijke punten reeds bereikt is. Generaal Gamelin (voortgaande)Voor deze operatie zal ik een millioen mannen, zesduizend geweren, twaalf tank-divisies en honderd acht en dertig kabelballons noodig hebben. M. Daladior (op zijn weelderige snor bijtend of, als* hij geen snor heeft, met de gewrich ten van zijn linkerhand krakend op een zenuw achtige manier, die hem geheel karakteriseert) Zut! Ik maar heb één honderd twintig en negen ballons. Het is fini. Mr. Chamberlain: Geenszins, mijn vriend. Zie, lk heb zeven honderd ballons, van de beste soort; u zult ze hebben. Ik heb duizend gewe ren, zestien brigades cavalerie en twee honderd zeventig snelle tanks. Ik heb ook acht en veer tig veldkeukens, twee en zestig K.M. prikkel draad, anderhalf millioen paar legerschoenen en zes en twintig stel gereedschappen voor loop graven van de beste soort. Dit alles staat te uwer beschikking. Lord Gort: Hola, wacht eens! De Britsclie zeemacht Generaal Gamelin: Zeker. De bijdrage van de Britsche Vloot tot de zaak der Geallieerden mag nooit vergeten worden. Sta mij toe, Sir. u de acht en veertig veldkeukens terug te geven, die u met een voorbeeldeiooze edelmoedigheid ter beschikking van Frankrijk gesteld heeft. De zonen van Frankrijk Mr. Chamberlain: La belle France Generaal Gamelin (ir.et een lichte buiging): Ik dank u. Het is een genoegen met u samen te werken. De zonen van La belle France zul len niet vergeten, dat op dit supreme oogenbiïk in de lotsbeschikking van onze twee landen Engeland klaar stond om het geheele overschot van zijn voorraad veldkeukens op te offeren voor het gemak- en welzijn van onze dappere troepen. Terwijl ik uw vrijgevig en door hooge principes ingegeven aanbod van de hand wijs. Lord Gort (die fronsend! naar de kaart kijkt) Ik zou zeggen, kijk eens hier. Veronderstel, dat die Nazi's Hongarije binnenrukken en Roemenie beginnen aan te vallen, langs dien weg, wat doen we dan? M. DalaöierFrankrijk houdt onveranderlijk vast aan de principes, waaraan het bij het uit breken van dé vijandelijkheden zijn lot verbon den heeft. Ten overstaan van de bedreiging eener militaristische hegemonie, die geheel Europa. Lord GortDat weet ik. Maar wat doen Wij? Generaal Gamelin: (met een nederwaartsch gebaar van onvervaischte grootheid')In het geval, dat u noemt zal ik hier toeslaan! Mr. Chamberlain: U zit met uw vinger in de zee. U zult nat worden. Generaal Gamelin: Het doet niets. Ik d'ank u. het is slechts een kleinigheid. De plaats, die ik wilde aanwijzen, is natuurlijk hier. Ziet u? Welk een verrukking! Mijn rechterflank Is op den heuvel, de linker gaat met een kreeften gang voorwaarts en het centrum verbergt zich onaer gebladerte. Er zijn schermutselingen. Hier, bij het kerkje met den toren, gaan wij voorwaarts; daar maken we een strategischen terugtocht. De vijand is overbluft. Hij plaatst zijn artillerie, hier en hier. Dan poef! Ik trek voorwaarts en het is voorbij. De vijand gooit zijn nuttelooze wapens weg en vlucht in ver warring. Het, is een goed' plan! Lord Gort: Het is uitstekend. En mijn man nen waar komen die te pas? Generaal Gamelin: Overal worden zij ont vangen met gejuich en kopjes koffie door de stoere Fransche dorpsbewoners. Hun uniformen en hun houding wekken de groocste bewon dering. De soliede belangengemeenschap, die onze twee volkeren vereenigt, wordt verstevigd door de onverbreekbare banden van kameraad schap en vriendschappelijke gevoelens. Mr. Chamberlain: Ik stel voor, dat deze no bele volzin het hoofdbestanddeel van ons com muniqué van dezen middag zal uitmaken. M. Daladier (zijn beenen uitstrekkend en een lange sigaar aanstekend)Nou, jongens, ik heb er genoeg van. Wat zeggen jullie van een apéritif? Als u het er niet mee eens bent besluit de schrijver dat het zóó toegaat, dan staat het u vrij iets beters voor te stéllen. ie zich over zijn gelooi schaamt schaamt zich over God Wie zich over God schaamt over dien zal God zich schamen. Bij de teraardebestelling van wijlen dr. C. J. K. van Aalst te Amsterdam heeft Jhr. F. van Lennep, kamerheer in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin, een grooten krans van witte anjers en aronskelken van H. M. de Ko ningin op de baar gelegd. Hierop trad naar voren minister C. J. I. M. Welter, die namens de regeering het woord voerde. „Een groot Nederlander", aldus spre ker, „is van ons heengegaan. Een man, die zijn land én volk vele en velerlei diensten heeft bewezen." Sprekende namens de regeering gaf de mi nister uiting aan zijn groote bewondering voor de figuur van Van Aalst. Hem kenschetsende, zou spr. hem willen noemen „De goede Holland- sche koopman uit onze gouden eeuw." Hij was moedig, vindingrijk, voortvarend. Hij was een man van bonhomie, die op uitstekende wijze met een ieder wist om te gaan. Van Aalst was in zijn goeden tijd de empire-builder in den waren zin des woords. Het kan geen verwondering wekken, dat in de jaren 1914 tot 1918, toen Nederland zich be dreigd zag in zijn meest vitale bestaansmoge lijkheden, het Van Aalst was, die een uitweg wist te vinden. Er zijn slechts weinige Neder landers, die volkomen weten en beseffen wat ons vaderland alleen reeds in dien tijd aan een man als Van Aalst te danken heeft gehad. Thans is hij van ons heengegaan. Geve de Heer hem de eeuwige rust, opdat het eeuwige licht hem verlichte. Vervolgens sprak dr. H. Colijn. Een onge broken vriendschap van veertig jaar, zoo zeide dr. Colijn, beweegt mij thans bij de teraarde bestelling van dr. Van Aalst te spreken. De Majesteit van den dood maakt ook aan het meest werkzame en meest verdienstelijke leven een einde. Wat het leven zelf voor den overledene is geweest, valt hier buiten bespre king. Doch aldus dr. Colijn wij weten dat naast vreugde ook veel leed zijn deel is ge weest. Hier willen wij ons echter afvragen, wat zijn werkzame leven beteekende voor land en volk. In dat opzicht straalt niets dan licht uit van de figuur van Van Aalst. Niet alleen in de moeilijke jaren 1914 tot 1918 met de prachtige samenwerking met Treub, doch ook na den we reldoorlog heeft Van Aalst het land onschat bare diensten bewezen. Voorts herinnerde dr. Colijn aan het werk van Van Aalst voor K.L.M. en K.N.I.L.M. In later dagen, zoo zeide spr., zullen zijn groote verdiensten op dit gebied nog beter blijken. Hierna voerde dr. E. Heldring het woord. Als laatste spreker trad de heer Jan ter Haar als vriend van den overledene naar voren, die meer dan een halve eeuw geleden in één klas, in één bank, met den overledene heeft gezeten. De vriendschap is onverflauwd gebleven, Karei, aldus spr., bleef bij het stijgen op de maat schappelijke ladder de trouwe en goede ka meraad. Met groote en innige dankbaarheid zullen velen in den lande aan den doode blij ven denken. Het orgel speelde dan het Lied eines fahren- den Gesellen van Mahler. Aan de groeve dank te een zoon voor de eer, aan de nagedachtenis van zijn vader bewezen. BRATISLAVA, 28 Oct. (D.N.B.). De pre sident der Slowaaksche republiek, dr. Tiso, heeft een nieuwe regeering benoemd, waarin o.a. zitting hebben: Tuka, minister-president; Durcansky, minister van Buitenlandsche Za ken, tevens belast met Binnenlandsche Zaken; Pruzinsky, minister van Financiën; generaal Catlos, minister van Defensie. De nieuwe minis ters z(jn vanmiddag door den president ont vangen en hebben den eed afgelegd. Het eenige verschil met het vorige kabinet is, dat dr. Durcansky thans zoowel Binnen- als Buitenlandsche Zaken beheert. Tot dusver was de portefeuille van Binnenlandsche Zaken in handen van Tuka. De Nederlandsche Visschersbond kwam onder voorzitterschap van den heer Joh. W. Stevenson in algemeene vergadering te 'sGravenhage bij een. In zijn openingswoord constateerde de voor zitter, dat de gevolgen van den oorlogstoestand voor de kustvisscherij funest zijn, daar deze vis- scherij nu reeds wekenlang vrijwel stil ligt. De voor de visscherij door de regeering getroffen molestverzekeringsregeling, waarbij de premie vooruit moet worden gestort, waarvan na afloop van de vaart 3/5 door den Staat wordt geresti tueerd, is voor de kustvisschers helaas onvol doende, daar zij geen middelen hebben om aan zoodanige verplichtingen te voldoen, zulks in tegenstelling met de treilvisscherij en de haring- visscherij. De regeering zou restitutie moeten verleenen voor de dagen waarop wegens storm en andere omstandigheden niet kan worden ge varen. Evenmin gaat het aan, het recht op 3/5 restitutie te beperken tot het varen in volle zee. Herhaaldelijk moeten de kustvisschers hun kan sen zoeken langs de kuststrook, waar niettemin mijnengevaar dreigt. De goede tijden voor de kustvisschers zijn reeds lang voorbij en het is stil geworden in hun bedrijven, terwijl ook de toe komst zich donker laat aanzien. Verder is de premieregeüng voor de verzekering van het per soneel te zeer bezwarend voor de kustvisscherij. Aan de strenge eischen der marine, waardoor de vaargeulen tot een minimum zijn beperkt, kun nen vele visschers meestal niet beantwoorden, evenmin als aan den eisch, dat minstens vier uren voor het uitvaren, hetgeen alleen bij hoog water wordt toegestaan, daarvan aan het bureau .Zeewezen" moet worden kennis gegeven. Voor de garnalenvisscherij is de afsluiting van de haven van Nieuwediep na zonsondergang funest, om dat men dan gedwongen wordt in deze dagen voor vier uur in den namiddag binnen te varen, dan wel het risico te loopen, dat de kwaliteit van het product, dat levend naar Amsterdam dient te worden gezonden, sterk vermindert. Het is toch niet aan te nemen, dat de afsluitings ketting gedurende den nacht ons land beschermt en het zou zeer wel mogelijk zijn, dezen ketting in den loop van den avond voor binnenkomende garnalenschepen vanwege de marine even los te maken. De beperking tot 70 pet. van de stookolievoor ziening maakt deze voor vele visschersschepen mvoldoende. De heer Vrolijk deelde nog mede, dat een ver zoek tot openstelling der haven van Nieuwediep tot bijv. des avonds elf uur bij de autoriteiten is ingediend en dat het antwoord daarop binnen kort wordt verwacht. Van verschillende zijden werd aangedrongen op bespoediging van een beslissing van de Re geering ten aanzien van een verbetering der ver- zekeringsvoorwaarden voor de visschersbedrijven. In de namiddagvergadering werden eenige huishoudelijke aangelegenheden afgedaan. (Van onzen correspondent) HELSINKI. 28 October. Nadat de zitting van het voltallige Fin sche odrlogskabinet hedenmiddag om half één was aangevangen, werd later in den middag de president van den Finschen Rijksdag van den voornaamsten inhoud der Russische voorstellen op de hoogte ge bracht. In aparte gesprekken zijn vervolgens de leiders der verschillende politieke par tijen bekend gemaakt met de Russische aspiraties, doch dit geschiedde niet in een bijzondere zitting. In den politieken toestand was geen veran dering ingetreden. De regeering bereidt haar standpunt voor ten aanzien van de Russische voorstellen. De Finsche delegatie zal op zijn vroegst Maandagavond en uiterlijk Dinsdag avond naar Moskou terugkeeren. Morgenoch tend heeft in de Finsche hoofdstad nog een korte plechtigheid plaats. Plaatselijke zang corpsen zullen op het plein voor het Ministerie van Buitenlandsche Zaken een concert geven voor den Amerikaanschen gezant en de gezan ten der Scandinavische landen. In politieke kringen verluidt dat de kwestie van een RussischFinsch bijstandspact thans op het tweede plan is gesteld, doch dat de Sovjet-Russische territoriale vorderingen op den voorgrond zijn gekomen. Hierover zouden nog scherpe meeningsverschillen bestaan. Na drukkelijk beroept men zich in Helsinki op den tekst van het FinschRussiche niet-aanvals- verdrag. Het eerste artikel hiervan luidt, dat beide partijen wederzijds de onschendbaarheid garandeeren van de bestaande grenzen tus- schen Finland en de Sovjet-Unie, zooals die vastgelegd zijn door het vredesverdrag van Dorpat van 1920. Dit blijft de onverbrekelijke basis van de betrekkingen tusschen Finland en Rusland. Beide landen verplichtten zich af te zien van eenigen vorm van agressie jegens el kaar. De groote verduisteringsoefening van gisteren is tamelijk goed gelukt in Helsinki en omge ving. Majoor Frey, de leider van den Dienst voor de Volksbescherming, verklaart dat de re sultaten van deze proef belangrijk beter waren dan die van de oefening, welke twee weken geleden plaats vond. Als waarnemers fungeer den de politieautoriteiten en blokcommandan- ten. Ondoelmatig bleken echter in verscheidene gevallen de auto's, trams en' electrische naam borden der huizen afgeschermd te zijn. Slechts een enkel licht verkeersongeval deed zich tij dens de proef voor toen een auto tegen een tram botste. De bevolking van Helsinki woont voornamelijk in flatgebouwen. In al deze com plexen zijn thans bomvrije kelders of andere schuilplaatsen ingericht. Voor het eerst is men ook begonnen met de uitreiking van distributie kaarten voor koffie. Tot dusver bestonden die alleen voor suiker. De 5 pOt. obligaties van de Finsche staats- leening voor de landsverdediging worden grif door het publiek gekocht, dat hierin een betere belegging ziet dan de gedeponeerde gelden op de banken. Zoo heeft de groote Finsche coöperatie Elanto, die o.m. levensmiddelenbedrijven, kle dingmagazijnen en restaurants exploiteert, en waarvan minister Tanner de president-direc teur is, voor een bedrag van 1.000.000 Finsche marken ingeteekend. In het buitenlandsche telefoonverkeer van Finland uit doen zich groote moeilijkheden voor. Telefonische verbindingen met Engelano en Frankrijk konden sinds eenigen tijd niet meer tot stand komen. In het verkeer meE Duitschland zijn bij uitzondering particuliere gesprekken nog toegestaan. Tengevolge van de in Duitschland getroffen maatregelen ter be perking van het telefoonverkeer, worden ook de verbindingen van Finland ernstig bemoei lijkt. BATAVIA, 28 Oct. (Aneta). Eenige dagen ge leden ontving de politie te Batavia, evenals ae politie in andere plaatsen op Java, een verzoek van de politie te Soerabaja, tot opsporing en aanhouding van een Chineeschen rijstfabn-.ant uit Modjokerto, die verdacht wordt van verduis tering van 80.000. In Chineesche kringen te Djombang is men van meening, dat hij, met zijn vrouw en drie kinderen, naar China'is gevlucht. Reeds zijn eenige personen in verbanu met het gebeurde gearresteerd. Naast het onderzoek door de politie is ook een onderzoek van de kas gaande. Het verlies voor de crediteuren wordt geschat op ongeveer 200.000. Vraag: Moet ik de belasting betalen waar voor ik ben aangeslagen, nu ik in dienst ben en mijn bedrijf met personeel laat doorwerken. Of behoef ik nu maar een gedeelte te betalen? Antwoord; Ja, de geheele belasting moet be taald wórden. Vraag: Ik vraag mij af, hoe het mogelijk is, dat thans nog zoovele vreemdelingen in Neder land werkzaam mogen blijven, terwijl zoovele Nederlanders hun werkkring in den steek moeten laten. Antwoord: Ingevolge de wet van 16 Mei 1934. tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen, wordt het werken van vreemde lingen zooveel mogelijk beperkt. Vraag: Mag gras als veevoeder vrij worden verkocht en vervoerd? Antwoord: Ja. Vraag: Tot welke instantie moeten apothekers zich wenden, teneinde de suiker te verkrijgen, die zij voorhet bereiden van geneesmiddelen noodig hebben? Antwoord: Apothekers dienen zich te wenden tot de Nederlandsche meelcentrale, afdeeling suiker. R'iouwstraat 178 te 's-Gravenhage, met het verzoek om in hun hoedanigheid van ver werkers van suiker als georganiseerde bij deze centrale te worden toegelaten. Vraag: Mag fruit hier te lande vrij worden vervoerd? Antwoord: Ja. Onze weerkundige medewerker schrijft: Deze maand heeft ons al heel wat koude dagen gebracht. Op slechts enkele dagen steeg de thermometer boven den normalen stand, maar de laatste dagen is de temperatuur verscheide ne graden lager dan de normale. De ongunstig ste dag was j.l. Donderdag toen de thermome ter bijna zes graden C. te laag stond. De oorzaak van dit koude weer is de voort durende aanvoer van koude lucht uit het hooge Noorden, een verschijnsel, dat eigenlijk reeds in de laatste week van September is begonnen en met zeldzame hardnekkigheid blijft aanhou den. Wij hebben dan ook te doen met een aïge- meenen weerstoestand, die voor den tijd van het jaar ongewoon is. De koude is geenszins beperkt tot onze naaste omgeving, maar be- heerscht het grootste gedeelte van de landen van de noordelijke helft van ons werelddeel. Daarover loopt een krachtige, in het algemeen Noordelijke luchtstroom, die koude lucht uit de Fooizee naar het Zuiden van Europa transpor teert, zoodat ook zelfs de zuidelijke landen van Europa thans voor het meerendeel veel te koud weer hebben. Daar komt dan nog bij, dat zich in dien kouden luchtstroom telkens depressies vormen, die het weer een regenachtig of buiig karakter verleenen. De ervaring leert, dat zulk een weerstoestand meestal heel lang duurt en wij hebben dan ook volstrekt geen verwachting, dat spoedig een ommekeer komt. Het is nu uitgekomen, zooals wij onlangs hebben gezegd, nadat het had geonweerd, het zal hierna lang koud blijven, immers het spreekwoord pegt, dat Donder in het dorre hout Maakt zes weken guur en koud. Hoewel het dus ongewoon koud is voor den tijd van het jaafr (de nachttemperatuur was nu en dan slechts weinig boven het vriespunt en op den grond kwamen herhaaldelijk lichte nachtvorsten voor) werden nog geen records voor de laagste temperaturen geslagen. Wij bleven n.l. nog enkele graden boven de records. In de week van 2228 October brachten de ja ren 1908, 1922 en 1931 records voor de laagste dagtemperatuur, welke records 1.52.5 gr. C. be droegen. De records der nachtelijke minimum temperatuur voor diezelfde week liggen 3 tot 8 graden C. beneden het vriespunt (ja, zoo hard kan het om dezen tijd vriezen) en deze records zijn van de jaren 1920, 1922 en 1931. Het is dus de laatste dagen wel heel koud geweest maar nog niet uitzonderlijk. Toch is het reeds win terweer in October. (Nadruk verboden). Achttien van de 22 tweede klassers uit af deeling I zijn Vrijdagavond te Amsterdam bij eengekomen om de situatie te bespreken, ont staan na de enquête, door het bestuur van den K. N. V. B. ingesteld naar aanleiding van het verzoek Om de noodcompetitie alsnog te wijzigen en meer rekening te houden met de belangen der tweede klasse-vereenigingen. Behalve Velox, Vriendenschaar, Alkmaarsche Boys en West- Frisia waren alle tweede klasse-clubs ter bijeen komst vertegenwoordigd. Na uitvoerige besprekingen nam de vergade ring een voorstel aan het bestuur van de ver- eeniging ter bevordering van de belangen der tweede, derde en vierde klassers te verzoeken een buitengewone algemeene vergadering uit te schrijven. MOcht het bestuur dezer vereeniging dit weigeren, dan zullen alle tweede klasse ver eenigingen uit afdeeling i uit het vereenigings- verband treden en zal ongetwijfeld den volgen den stap zijn het oprichten van een belangen vereeniging uitsluitend voor tweede klassers. Ter bijeenkomst bleek nog, dat in deze aan gelegenheid contact zal worden gehouden met de Oostelijke tweede klassers. De NEDERLANDSCHE MEELCENTRALE maakt bekend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 K.G. voor den invoer van veekoeken (in den zin van artikel 1, lid 1, onder 11». van het Crisis-Akkerbouwbesluit 1934) als bedoeld in artikel 8, b, onder 2°, van de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 I, ls als volgt vastgesteld: Inklaring van 30 Oct. af t/m. voor; 4 Nov. 1939: lijnkoeken 0.50 lijnzaadschilfers 0.50 soyaschroot 0.50 soyakoeken 0.50 grondnootkoeken 0.50 grondnootschroot 0.50 grondnootschilfers 0.50 grondnootmeel 0.50 cocoskoeken 0.50 Ned. Oost-Indische cocoskoeken.. „0.50 maisveekoeken, maisglutenfeed ed„ afkomstig uit de zetmeel- industrie 0.50 sesamkoeken „0.50 palmpitkoeken 0.50 babassukoeken 0.50 alle andere niet genoemde soorten veekoeken (ai dan niet verwerkt met bijproducten en/of afvallen) 0.50 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat m deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8, b, onder 1», van voornoemde beschikking bedoelde gedeelte van het prijsverschil. Hierbij wordt medegedeeld, dat het niet uit gesloten moet worden geacht, dat in den loop van de nu ingetreden week de heffingen kun nen worden gewijzigd. Laatst gedane koersen Oct. 28 27 26 AJlied Chemical 80% 182 1 s3% \rcerican Can Co. 109% 108% Aul Car F.dry 37% 38 38% Am. Rolling Mills 20% 20% 203/4 Am. Smelt Ref. 54% 55 55% Am. Tel. iel. 167% 167% 167% Am. Tobacco B. 82 82 81 Am. Waterworks 13% 13% 13% Anaconda Cc. per 33% 33% 33% Atchison Topeke 31% 32% 32% Baltimore Ohio 7% 7% 7% Bethlehem Steel 90% 91% 91% Canadian Pacific 5% 5% 5% Case Treshing 81 1/4 82 81 Chase National B. 37 37 37 Ches. Ohio 43 43 43% Chicago Rock IsL Chrysler Motor 90% 91% 92Vs Cities Service 5% 5% 6 Consol Gas N.Y. 31% 31 32 Continental Oil 27% 27% 273/8 7 Dawesl. 9% 93/8 10 1/8 5% Young 9 3/4 93/4 10% Deleware Huds. 26'/4 26% 26% Douglas Aircraft 0 3% 84V8 83% Dupont de Nem. 182 182 101 V2 Eastman Kodak 162 -160% 182 El. Bond Sh. 9% 9% 9% General Electric 40% 411/8 41% General Motors 55 55% 55% Good Year 27% 28% 28% Hudson Mc .or 6 3/4 6% 6% illinois Central Intern. Harvester 15% 63V4 15% 63-% 15% 63% Intern. Nickel 403/8 40% 40% Intern. Tel. Tel. 5 5 5 ICennecott Copper 39% 40% 40% Missouri Pacific Idem pret. 1% 1% 1% Montgomery Ward 553/4 56% 56% Nat. City Bank 291/4 29% 29% Nat. Dairy Prod. 6 16 3/8 16% New York Central 21% 223/8 22 North Am. Av. 27% 27% 27 North. Amer. n.a. 231/4 23% 23% Norfolk Western 206 206 206 Pennsylvania 25% 2b 1/8 26i/8 Phillips Oil 43% 433/8 43% Proctor Gamble 633/4 6 3v2 64Vs Publ. Serv. N. J. 401/4 40% 4- Radio Corporation 6 61/8 6 Rep. Steel 26% 271/8 27% Sears Roebuck 84 84 84% Shell Union OP 14% 14% 15% Socony Vavaum 14 13% 13% Southern Pacific 173/s 17% 17% Southern Railway 203/8 20% 20% Standard Brands 6 6 5% Stand. Oil of N.-J. 47 V4 47 473/4 Tidewater Ass. Oil 123/8 12% 12% Union Pacific 101% 102% 102% United Aircraft 46% 46 47 United Corp A. 2% 2% 2% U. S. Leather U. S. Rubber 43 43% 43% U. S. SteeJ 76 763/s 76% Western Union 32% 33 33% Westingh. Electr. 1153/8 115% 116% Woolworth Building 41% 41% 41% NEW YORK, 28 Oct. Slotkoersen Oct. 28 27 26 Brussel 16.o3 16.65 16.70 Rome 5.(5 5.05 5.05 Bern 22.43 22.43 22,43 Madrid Oslo 22.73 22,73 22,73 A'dam 53.08% 53.09 53,09 Londen 3.99% 3.99% 4.0C 3/s Parijs 2.26% 2.26% 2.27% Berlijn 40.25 40,25 22 43 NEW YORK, 28 Oct. 28 Oct. 27 Oct. 28 Oct. 27 Oct. Katoen Oct. 9.109.11Mrt. 8.858.80-81 Dec. 9.(59.03Mei 8,70-71 8.64 Jan. 895-— 8,92"— Juli Rubber Standaard Juli Mrt. 18,25+ 18,40— Oct 19.6:+—19 90 - Mei 18.05+— 18.2C+ Dec. 19.(5— 19.22 Juli 18.03 —18.20+ Jan. 18.55— 18.72 Oct. Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. 4.07 4.05 Dec, 6.28 6.26-- Mrt. 4.29 4.2?- Mrt. 6,35 6,33 Mei 4.29 4.27 Mei 6.41 -4 6.38 Juli 4.29+- 4.27 Juli 6.47 6.4! Sept. Sept. 6.50- 6,46 Suiker Nov 1-65+ 1.65- Mel 1.90+ 1.90+ D*° t lull 1.93+ 1.94 'd.n 1.78+ 1,7? Sept, 1.98+ 1.98 Mrt. 1.86+ 1.87+ Juli Tin Loco 55.(0 56.00 Termijn 52.50 CHICAGO, 28 28 Oct. 27 Oct. Tarwe 28 Oct. Haver 53.00 Oct. 27 Oct. Dec 86-%-% 85%- 3/g Dec. 36% 35% Mei 86 85% 843/4- Mei 35 34% Juli 54% - 83%- 3/s Juli 32% 32 3/8 - Maïs Rogge Dec 50% 49% Dec 543/g 53% Mel 52% 52% Mel 553/s-- 54% Juli 53% 53%-- Juli 55 3/4 54% Reuzel Oct. 6.45 6.37% Jan. 6.65 6,55+ Dec 6.55 6.45+ Mrt. 7.12%+ 7.07 WINNIPEG, 28 Oct. 28 Oct. 27 Oct. 28 Oct. 27 Oct. Tarwe Gerst Oct. 70% 69% Oct. 43%-- 42% Dec. 713/8 70'/s •- Dec. 43 42% Mei 763/8 76 Mel 44 - 43% Rogge Lijnzaad Oct 60 - 61 Oct 159 Dec 55 57 Dec 157% 156% Mei 58% 58% Mei 154 152 >/i - Haver Oct 32% 33% Mel.. 31% 31% Dec. 31% wl% Sedert de vorige opgave werden door de firma D. W. BRAND, Keizersgracht 215 te Amsterdam, de volgende fondsen verhandeld: OBLIGATIëN Coöperatieve Bouwvereeniging Eigen Bezit te 's-Hertogenbosch 4 70 Diaeonessenhuis te Breda 4 or„ Gereformeerde Kerk te IJmuiden 3'A 83 Gereformeerde Kerk te Zaamslag 3 84 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Gerardus Majella, Par. v. d. H. te 's-Gra- venhage 4 cj„ „f7»/? Jansstichting, St. te Zaandam 4 95 Jozef, Par. v. d'. H. te Barger Compascum (a f 10.—) 2 f 1-75 Jozef Gezellenvereeniging, St. te Rotter- dam 2K» 45 Missiehuis voor Vreemde Missiën te Steyl (f 5C0.4 82*/2% Monica, Par. v. d. H. te Utrecht 3j4 80 Verlaten Kinderen, Stichting voor te Sit- tard 3'A 60 Vrouwenkliniek Bethlehem, R.K. te 's-Gra- venhage 4 94 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Benedictijnen, E.E. P.P. te St. Ottilien 7 8 Deutsche Verein vom Heiligen Lande 5 7 Laurentuis, Par. v. d. H. te Steele 4 7%% PANDBRIEVEN Noord-Nederlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4'A 41 Vereenigde Transatlantische Hypotheek banken (kl. cp.) 3 55 AANDEELEN Bandoengsche Kininefabriek 465 Braat, Koninklijke Fabriek F. W. te Delft 105 Cineac te Rotterdam (f 100.375 Geldersche Tramweg Maatschappij (f 250) 125 Gemeensch. Electr Bedrijf voor Ban doeng en Omstreken Gebeo 215 Kampar Sumatra Goud Exploratie Maat schappij 3%% Leidsclie Broodfabriek 45 Nea'erlandsch-Indische Cultuur Maat schappij (Pref.) 110 Nederlandsche Mij. tot Expl. van Onroe rende Goederen 13 Romanietfabriek te Batavia 100 Siti Ardja Assam Thee Onderneming 92'/%% Taloen Assam Thee Onderneming 200 Veenkoloniale Bank voor Hypotheek- en Scheepsverband 102 'A% Zwolle Blokzijl, Spoorweg- Maatschappij 2 NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Rotterdamsche Scheepshypotheekbank 10 gest. f 325.— toe OPRICHTERSBEWIJZEN Hollandsche Bank Unie f 25. Javasche Bosch Exploitatie Maatschappij f 3. Javasche Cultuur Maatschappij f 275.f 280. f 285.—, f 280.— Linkungan Borneo Rubber Maatschappij f 2.50 WINSTBEWIJZEN Algemeene Norit Maatschappij f 425.— Indische Land- Boschbouw Maatschappij f 3.— Koninkl. Faketvaart Mij. f 2400.—, f 2500.— Rotterdamsche Cultuur Maatschappij f 575. Satak Landbouw Maatschappij f 30. Suiker Cultuur Maatschappij f 70. DIVERSEN Dinewatie, Assam Thee Onderneming (Rest.bew.) f 127.50 Insulinde Cultuur Syndicaat (Optie Cert.) f 9. Lijm- en Gelatinefabriek Delft (1 Rest.bew.) f 12 Li.lm- en Gelatinefabriek Delft (Rest.bew.) f 11 75 Nationale Bank voer Belaste Waarden (Bew v Deelger.) f 1.60 Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart Maat schappij (Bew. v. Deelger.) f 140. Nederlandsche Rubber Unie (Rest.bew.) f 175. Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken (Rest. bew.) f 6.75, f 7.f 8.—, f 7. LOTEN Rotterdamsche Schouwburg f 0.85 Koersen voor stortingen op 30 October 1939 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- ken 75.60, Lires 9.55. 's-GRAVENHAGE Voor het examèn wis kunde L.O. slaagden van de drie candidaten: de heeren: M. A. Sloot te Goor en G. A. Stem vers te Meppel. NIJMEGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen in de klassieke taal- en letterkunde de heer J. Th. Zonnenberg te Nijmegen en voor het candidaatsexamen in de rechten de heer H. Th. R. M. Verstraaten te Beuningen. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet- verklaard: 26 Oct.: J. Th. Buis, Spierdijk, gemeenten Berk hout en Obdam. R.c. mr. H. Th. A. van der Loos. Cur. mï. A. J. M. Leesberg, te Alkmaar. 27 Oct.: P. A. van Beurden, Putte, Dorpsstraat 64. R.c. mr. H. W. W. Andreae. Cur. mr. J. C, A. F. Kuijpers, Bergen op Zoom, Oranje Nassau- straat 13. Chr. Mouthaan, scheepsbevrachter, Geertrui- deniberg, Dongenkade. R.c. mr. H. W. W. Andreae. Cur. mr. F. M. C. Pels Rijcken,' Breda, Nie-uw- straat 13. Leonardus ook genoemd EUgen van de Poel, veekoopman, Ossendrecht. R.c. ntr. H. W. W. An dreae. Cur. mï. J. F. M. Molkenboer, Roosendaal, Brugstraat 17. Adrianus Marinus van de Ven, winkelier. Loon op Zand. gemeente Kaatsheuvel, Dongen- scheweg 140 A. R.c. mr. H. W. W. Andreae. Cur. mr. J. A. A. B'löte, Tilburg, Spoorlaan 58. F. W. A. van Vlerken, handelend onder de Firma Eerste Noordbrabantsche fotoafwerkcen- trale „Fotac", Tilburg, Heuvel 46. R.c. mr. H. W. W. Andreae. Cur. mr. J. C. J. van der Valk, Til burg, Nieuwlandstraat 6. P. Gerretsen, pianostemmer enz.. Adelheid- straat 22, Groningen. Rc. mT. H. J* E. Engelkens. Cur. mr. G. J. Boelens, Nieuwe Boteringestraa Groningen. G- Roelfsema, stoffeerder, Sappemeer, Win- kelhoek 1. R.c. mr. H. J. E. Engelkens. Cur. ?nr. W. J. B-enes. Hoogezand. In de week van 23 t.m. 28 October 1939 werden ln Nederland 40 faillissementen uitgesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fall"" lissementen van: R. van Dijk, Blnsunrageest; w. H. Lam. Overschie; F. C. Rip, Rotterdam: Dr. c. H. S Heiser, Arnhem; M. W. Ropers (ook geruaamci Ropers de Vries), Arnhem; F. Schallenberg, Den Haag. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 24 Oct.: Echtpaar G. KrijgsmanA. J. Stuur man. groent-enhandelaar en houdster van een rusthuis, beiden te Rotterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingsUjsu. Nitk. nihil. )tk 25 Oct.: D. Schuitmaker, Franeker. Idem. Uitk. Nai. DisseldorpBorst. Geëindigd door het ver bindend worden der eenige ultdeelingslijst. hoos made. A. Brink. Arnhem. Idem. L. A. M. Bruggeman, OldenEaal. Idem. H. C. A. v. d. Toorn Vrijthof, Den Haag- Idem. Th. C. Hanegraaf, Den Haag. Geëindigd het verbindend worden der uitdeeüngsnjs - - Tjerk SJoers, Amsterdam. Gee.1£djf,? ^lilst verbindend worden der eenige ultdeelmgs )J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2