Oostenrijksche monarchisten hijzonder actief (lezondheid J— FRANKEN'S BROODFABRIEKEN Arrestatie inzake moord op veehandelaar De Paus wijdt twaalf nieuwe missiebisschoppen Moskou's houding gelaakt Ongeregeldheden te Praag Het nieuws van heden Ernstige brand in de mijn „Laura" SINT PETRUS" l HET HUIS HABSBURG WEER TEN TOONEELE De „City of Flint" OUD-INWONER VAN LEIDSCHENDAM O.a. MGR. MEKKELHOLT EN VIER INLANDERS Motorrijder zag koffer in auto plaatsen Kunsthandel JACQUES AA 's Nachts hoesten VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 30 OCTOBER 1939 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Stndieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering Overleg met Benesj Muiterij onder troepen in de Oostmark? Mussolini opent de nieuwe stad Pomezia Suiker voor Nederland KINDERTOESLAGEN TE VENLO Overleg in Br. Indië De eenheid van den Balkan Italië's taak NOORSCH STOOMSCHIP GEZONKEN Het Weer iiiiiiiiiiiHimiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiu Op Onafhankelijkheidsdag kwamen de Tsjechen in verzet tegen de Duitschers De Duitsche meening: Van weinig beteekenis" LAQE PRIJZEN DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG 22072 Een goede voeding is noodzakelijk Voor een gezond en kloek gestel- Wie brood van Franken steeds gebruiken Die kennen deze waarheid wel! HAARLEM - HEEMSTEDE - BLOEMENDAAL De Paus prijst de staten, die Chris tus openlijk als Koning eer en en wetten uitvaardigen vol gens de leer van het Evangelie DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN VOOR SLECHTS la CENT HERSTELvanüw HAARGROEI Hongaarsche machinist aan kool- monoxyde-vergiftiging overleden Spoor in moordzaak? NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT UTRECHT MALIEBAAN 50 PARIJS, 29 Oct. (Havas) Oostenrijksche legi timisten, die nauw contact houden met den Habsburgschen troonpretendent Otto, hebben aan het Parijsche dagblad „Intransigeant" de volgende verklaring gezonden: „Volgens aartshertog Otto en de legitimis ten valt het niet te betwisten, dat een op lossing van het probleem van het Donau- bekken slechts tot stand kan komen door een innige samenwerking tusschen de staten, die de oude Oostenrijksch-Hongaarsche mo narchie zijn opgevolgd. Deze samenwerking moet ten doel hebben, deze landen onafhan kelijk te maken zoowel van Berlijn als van Moskou. Aartshertog Otto van Oostenrijk, zijn broeder aartshertog Robert en zijn andere broeder aarts hertog Felix wijden zich resp. te Parijs, Londen en in de Vereenigde Staten aan deze taak, in het bijzonder wat de bevrijding dezer landen van het Duitsche juk betreft. Aartshertog Felix is in de Vereenigde Staten een tournee begonnen van dertig lezingen over den wederopbouw van Midden-Europa." Volgens het Londensche blad „Sunday Dis patch" zijn de voorstanders van het herstel der monarchie in Centraal-Europa thans zeer actief, niet alleen in Parijs, Londen en in de V. S., maar ook te Rome. Openlijk komen zij thans voor hun actie uit. Daarnaast gaat een soortgelijke actie uit van de Hohenzollern en hun aanhangers; zij zouden echter meer in het geheim handelen, ten einde hun talrijke familieleden in Duitsch- land niet aan represailles bloot te stellen. Otto van Habsburg, die in Frankrijk een legioen vormt, dat met de Fransche legers ten strijde zal trekken, zou volgens dit blad een ver trouwelijk memorandum aan de Fransche regee ring en aan het Vaticaan hebben doen toekomen, waarin hij zijn plannen voor een nieuwe orde in Centraal-Europa en de desbetreffende samen werking van Oostenrijk, Hongarije en Tsjechië uiteenzet. Ook zou prins Starhemberg thans een intense diplomatieke activiteit met vertegen woordigers dezer drie landen ontwikkelen, o.a. met ex-president Benesj, die wel is waar steeds een tegenstander van het herstel der Habsbur- gers geweest is, maar thans met de ideeën van aartshertog Otto verzoend schijnt. De „Intransigeant" verklaart evenwel, dat van genoemd memorandum van aartshertog Otto in Frankrijk niets bekend is. Wel bevestigt het blad, dat prins Starhemberg en oud-president Benesj thans samenwerken en dat de besprekin een tusschen de emigranten voor „het herstel van Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije en voor een van Duitschen druk bevrijd Hongarije voortduren. LONDEN, 30 Oct. (Reuter). De Fran sche radio verklaart, dat berichten over muiterij onder de troepen te Weenen, Graz en Klagenfurt van over de Oostenrijk sche grens zijn doorgelekt. Aan deze berichten wordt toegevoegd, dat het verzet onder eenheden, die van de Pool- sche campagne zijn teruggekeerd, zoo ernstig is, dat de Duitsche autoriteiten gelast hebben, dat iedere tiende man moest worden doodge schoten. Van de troepen te Graz wordt gezegd, dat zij in een staat van groote opwinding ver- keeren. Zij beklagen zich er over, dat zij tij dens hun dienst in Polen veel slechter werden behandeld dan de eenheden uit het oude rijk. ROME, (D.NB.) In het gebied, waar,eeuwen lang de Pontijnsche moerassen lagen, heeft Mussolini vandaag bij gelegenheid van de fas cistische jaarwisseling, de vijfde en laatste stad van dit gebied, Pomezia, ingewijd. Bij deze gelegenheid hield Mussolini een kor te toespraak. Hij zeide, dat het regime nog an dere geweldige ondernemingen voor zich heeft te boeken en nog lang niet zijn taken en vooral niet de ontembare kracht van zijn wil heeft uitgeput. „Boeren kameraden, gaat terstond aan het werk met verstandige volharding en verhoogt in het belang van de natie de vrucht baarheid der aarde die op uw arbeid wacht. Deze hoeven, die u gegeven zijn, zullen eens uw persoonlijk eigendom zijn." SOERABAYA, 30 Oct. (Aneta). Voor de eer ste maal arriveerde in de haven van Soerabaya het s.s. „Alkaid" van Nievelt Goudriaan, welk schip suiker zal laden voor de Nederlandsche regeering. Voorts wordt suiker geladen door het Deen- sche s.s. „Nicoline Maersk", het Grieksche s.s. „Kyma" en het s.s. „Bengalen" van de Java-' Pacific-Lijn. De suiker, welke door het s.s. „Alkaid" wordt geladen, moet worden beschouwd als een on derdeel van de voor de consumptie in Neder land bestemde verbruiksartikelen, die thans aan de Nederlandsche regeering worden geconsig neerd. Hiertoe behooren ook copra, huiden, thee en rubber. De directie van de Parapluiefabriek Philip Cohen te Venlo heeft, naar wij vernemen, we gens het duurder worden van de levensbehoef ten, een kindertoeslag ingevoerd van f 1.per kind per week. Deze loonsverhooging heeft zij doen ingaan tegelijk met het uitbreken van den oorlog. Otto van Habsburg WASHINGTON, 30 Oct, (Havas) Het ministe rie van Buitenlandsche Zaken der Vereen. Sta ten heeft aan de pers een mededeeling verstrekt over de „City of Flint". Hierin wordt gezegd, dat zelfs indien de Duit sche bemanning in haar recht was voor zij de haven van Moermansk binnenvoer, de feiten en omstandigheden, welke thans bekend zijn, de meening van de Amerikaansche regeering be vestigen, dat de Duitsche bemanning geen vol doende redenen opgaf overeenkomstig het in ternationale recht op het oogenblik, dat zij de haven binnenvoer. Derhalve was het de plicht van de Russi sche regeering geweest het schip aan de Amerikaansche bemanning terug te geven. Dit is het voornaamste argument van de Amerikaansche regeering. De regeering te Berlijn heeft verklaard, dat het schip naar Moermansk is gevaren omdat het niet over voldoende kaarten beschikte. Vol gens het internationale recht is deze verklaring niet voldoende. De Russen hebben toen de Duit sche prijsbemanning geïnterneerd. Vervolgens beweerden de Russen, dat de machines bescha digd waren, hetgeen een geldige reden is vol gens het internationale recht en zij lieten de Duitsche bemanning vrij. Door deze verklaring legt het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken het geval ter beoordeeling aan de Amerikaansche openbare meening. In politieke kringen is men van oordeel, dat uit deze verklaring blijkt, dat de Russen pogen zich aan de zaak te onttrekken zonder de Duit- schers te hinderen. In de machine-schade heeft Moskou een wettige basis gevonden, zonder schade te doen aan zijn neutraliteit. Uit de in lichtingen, waarover het ministerie beschikt, blijkt, dat bij aankomst te Moermansk de Sovjet autoriteiten de argumenten van de Duitsche prijsbemanning niet voldoende achtten. Men verwacht, dat de Amerikaansche ambas sadeur te Moskou opdracht zal krijgen nieuwe stappen te doen bij de regeering van de Sovjet unie teneinde te verkrijgen, dat de Amerikaan sche bemanning zal worden vrijgelaten. Door middel van het Duitsche consulaat te Boston heeft het Duitsche ministerie van Bui tenlandsche Zaken Zaterdag de echtgenoote van den kapitein van de „City of Flint", mevrouw Gainard, medegedeeld, dat haar man zich veilig en wel aan boord van het schip bevindt. NEW DELHI, 30 Oct. (Reuter). De on derkoning van Britsch-Indië, Lord Linlith gow, heeft de leiders van de Congrespartij en van de Mohammedaansehe liga uitge- noodigd naar Delhi te komen om de komen de week een bespreking te houden. ROME, 29 Oct. (Reuter). Radio Roma heeft verklaard, dat dank zij de Italiaansche politiek de Balkanstaten thans vereenigd staan in een neutraal blok. Hieraan wordt toege voegd: „De toekomstige taak van Italië is thans' voort te gaan met werken aan de inpaling van het conflict, teneinde te voorkomen, dat de huidige oorlog alle waarden van de Europee- sche beschaving zal vernietigen, hetgeen ten gevolge zou hebben, dat iedere overwinning slechts een overwinning in naam zou zijn. Italië zal er voor zorgen, dat de dag, waar op de vrede zaï terugkeeren, de dag van her stel zal zijn in Europa, waarop alle oorzaken van oorlogen uit den weg geruimd zullen wor den." 2 VERWACHTING geldig van hedenavond j| tot morgenavond ongeveer 19 uur: Helder tot half bewolkt, ochtendnevel, droog weer, sterke nachtvorst. Overdag zelfde temperatuur. Zwakke tot matige S S meest Zuidoostelijke wind. jÜ Zon op 6.50 onder 16.37. Licht op 17.07. S Maan op 18.04 onder 9.02. L.K. 4 Nov, illllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIli LONDEN, 29 Oct. (Reuter). Op de Noordzee is Zondag een Noorsch stoomschip gezonken. De uit dertig koppen bestaande bemanning is aan land gebracht. Drie hunner waren gewond en zijn naar het ziekenhuis gebracht. KOPENHAGEN, 30 Oct. (Harvas). De corres pondent van Politiken te Berlijn bericht, dat Zaterdag verontrustende en dikwijls elkaar tegensprekende berichten zijn ontvangen uit Praag. Ter gelegenheid van den Onafhankelijk heidsdag zou een groot aantal Tsjechen met de nationale kleuren in het knoopsgat in de straten betoogd hebben tegen de Duitsche soldaten en de S.S. Op verscheidene plaatsen hebben zich ernstige botsingen voorgedaan tus schen den Tsjechischen ordedienst en de Duit sche politie. S.S. en Duitsche soldaten moesten ingrijpen en verscheidene personen zouden ernstig gewond zijn. Vijftien Tsjechen, meest jonge lieden, werden gearresteerd. Tot twee keer toe moest het Wenceslaus-plein voor het verkeer worden gesloten. Kreten als „Leve Benesj! Leve de Republiek" werden gehoord. Na de betoogingen is een conferentie van de politie gehouden onder voorzitterschap van Von Neurath en den chef van de politie, generaal Von Camptz, om na te gaan of de betoogingen van te voren waren beraamd en of hierachter buitenlandsche invloed stak. Men weet, dat eenige honderden vooraanstaande Tsjechen onlangs als gijzelaars gearresteerd werden. De correspondent heeft telefonisch inlich tingen gevraagd aan generaal Von Camptz, die bevestigde, dat enkele incidenten zich hebben voorgedaan, doch deze waren van weinig be teekenis. Alleen te Praag hebben zich betoo gingen voorgedaan. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In Bohemen en Moravië was Zaterdag de vroegere nationale feestdag, evenals verleden jaar een dag van den arbeid. Overal in het protectoraat waren de zaken geopend. Alle fabrieken en bedrijven arbeidden als op een werkdag. Alleen in Praag probeerden opge stookte jeugdige elementen van verschillende politieke groepen na winkelsluiting betoogingen te houden. Arbeiders namen niet daaraan deel. Op het Wenceslausplein verzamelde zich een vrij groote groep jongelui. Zij werden door de Tsjechische politie uiteengejaagd. Een aantal onruststokers is vastgehouden. Overigens had de Zaterdagavond een normaal verloop. Vijzelstraat 105 - Amsterdam - Telefoon 30798 SCHILSEROEïN van bekende meesters Een uitkijkpost aan het Fratische front voor de Maginot-linie Het vrjj duidelijke spoor, dat de politie te Stompwijk heeft gevolgd in den roofmoord, Vrijdag op den veehandelaar v. d. H. ge- VATICAANSTAD, 29 Oct. Dl tegen woordigheid van duizenden Italianen en vreemdelingen heeft Paus Pius XII Zondag morgen in den St. Pieter, op het feest van Christus' Koningschap, een pontificale Hoog mis opgedragen, tijdens welke Hij twaalf missiebisschoppen heeft gewijd, onder wie de Nederlander Mgr. H. M. Mekkclholt, apostolisch vicaris van Palembang (Su matra) Het was een zeldzame plechtigheid, die zich in de rijk versierde basiliek voltrok. Het was voor het eerst, dat Paus Pius XII zulk een plechtigheid verrichtte en het was tevens de eerste maal in de geschiedenis, dat een neger priester uit Oeganda door een Paus tot bis schop werd gewijd. Voorts waren er nog drie andere inlandsche bisschoppen, afkomstig uit China, Madagascar en Britsch-Indië. Tal van Kardinalen en andere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders hadden in het priesterkoor bij het altaar plaats genomen, ter wijl het corps diplomatique op de eeretribune gezeten was. Tijdens deze H. Mis hield de Paus zelf in het Latijn een predikatie. „Evenals de Verlosser eens een kleine groep leerlingen, die van alle menschelijke middelen verstoken waren, uitzond om de wereld te ver overen aldus de Paus niet door middel van gewapend geweld, maar door de macht van waarheid en liefde, zoo zenden wij u uit, u, die niet steunt op eigen kracht of op die van an deren, maar die alleen vertrouwt op de genade Gods, die de zielen omvormt. Wij zenden u uit om het evangelie en de christelijke beschaving te orengen, hoevele of fers het u ook kosten moge, aan zoovele naties, die ver van ons verwijderd liggen, maar ons niettemin dierbaar zijn." Mgr. Mekkelholt De Paus sprak vervolgens over de beteekenis van het feest, dat vandaag gevierd is, namelijk dat van Christus' Koningschap over de aarde, en zeide: „Gelukkig zijn de staten, die de wetten uit vaardigen volgens de leer van het evangelie en niet weigeren, openlijk eer te betuigen aan Koning Christus. In die landen worden de be langen en betrekkingen tusschen de burgers on derling geregeld volgens de regels van moraal en rechtvaardigheid. De tyrannie is in die na ties onbekend. Het gezag wordt er geëerbiedigd en de gerechte vrijheid van den enkelisg ont breekt er niet. In deze staten neemt de deugd van eendracht steeds meer toe en zoo worden deze staten steeds machtiger In deze landen is men tot groote ondernemingen in staat." Na de H. Mis gaven de bisschoppen aan hun landgenooten den eersten bisschoppelijken zegen. De H. Vader wijdt in den Sint Pieter twaalf missiebisschoppen, onder wie den Nederlander Mgr. Mekkelholt en vier in landers. Amerika wijst op de onjuiste houding der Sovjets ten aanzien van de „City of Flint". Het slechte weer aan het Westelijk front legt vrijwel alle operaties stil. Ongeregeldheden te Praag op den natio- nalen feestdag. Activiteit der Oostenrijksche monar chisten. Brand in de ondergrondsche werken van de mijn „Laura" te Eygelshoven; machi nist omgekomen. Arrestatie verricht inzake den moord op den veehandelaar 'te Leidschendam. Kasteelheer te Vaeshartelt wegens dood slag tot drie jaar veroordeeld. pleegd, zou naar wij hedenmorgen verna men reeds geleid hebben tot een arresta tie. Ofschoon geen officieele bevestiging kon worden verkregen is het vermoeden gewet- tigt, dat als verdachte is aangehouden een oud-inwoner van Leidschendam, C. G. ge naamd, die reeds vroeger onder verdenking heeft gestaan een aanslag te hebben ge pleegd op een veehouder te Voorschoten. Er zijn verschillende oorzaken, die het noo- dig hebben gemaakt een zoo groot mogelijk aantal onderzoekingsambtenaren aan het werk te zetten. Niet alleen de Gemeente- en Rijkspolitie maar ook de militaire politie werd iti het onderzoek gemengd. Er waren reeds da delijk aanwijzingen, dat de dader een pseudo- korporaal was. De dader toch droeg putties en had deze onder zijn schoenen door vastge maakt, hetgeen den militairen reglementair ver boden is. Het briefje van den kapitein dat hij toonde was onleesbaar geschreven. De korpo raal deed daarmee zeer zenuwachtig en wilde het bijna niet uit handen geven. Bovendien droeg hij 'n zwarten bril en had een pleister op de bovenlip. Deze pleister is een aanwijzing geworden voor het verdere onderzoek. Een vrachtrijder had namelijk verklaard, dat hij Vrijdagmorgen een militair met een pleister op de bovenlip uit den omtrek van Leidschendam naar Waddinxveen had vervoerd. In de omgeving van Leidschendam zijn Vrijdag ook gezien bovengenoemde G. G. en diens broer C. G., die vroeger in het dorp hebben gewoond, en zeer goed op do hoogte moeten zijn geweest van de gedra gingen van den veehandelaar. Het signale ment van C. G. beantwoordde vrij goed aan dat van den korporaal. Het schijnt dat naar aanleiding van deze gegevens de poli tie haar onderzoek heeft uitgestrekt tot Rotterdam, waar huiszoekingen werden verricht. Intusschen heeft de huishoudster verklarin gen afgelegd over de gedragingen van den vee handelaar, die aantoonen, hoezeer deze man een overval als hem nu is overkomen vreesde. De ramen van zijn huis waren van buiten en van binnen met luiken afgesloten en iederen avond voor het ter ruste gaan hield de huis houdster zich bezig met het treffen van voor zorgsmaatregelen. Allerlei breekbare voorwer pen werden voor deuren en ramen geplaatst, die bij de minste aanraking lawaai zouden veroorzaken. Onder zijn kussen had Van der Horst steeds een revolver gereed liggen en ook elders in het huis had hij voorwerpen om zich te verdedigen. Deze voorwerpen zijn door de politie in beslag genomen. In de kamer verbleef des nachts ook steeds een waakhond. Dat het twee daders geweest zouden zijn is uit geen enkel feit komen vast te staan. De korporaal is alleen in de woning van den vee handelaar geweest en een caféhouder, die den korporaal met zijn auto is gepasseerd, op het oogenblik dat de moord werd gepleegd, heeft slechts één man bij den auto gezien en niemand daarin. Ook de sluiswachter bij Leidschendam, een der vele getuigen die de politie heeft ge hoord, heeft verklaard, dat hij slechts één man in den wagen heeft opgemerkt. Het feit, dat de dader den veehandelaar mee naar buiten nam op dezen Vrijdag, toont opnieuw aan hoe goed deze van de gedra gingen van Van der Horst op de hoogte moet zijn geweest. De verslagene bezat Vrij dags meestal zeer veel gld, dat hij had ge- noodig om deze annonce uitgeknipt in open envelop als drukwerk aan ons op te zenden, ontvangt U uitvoerige brochures over bet Vermeldt Uw naam en adres op de achterz(jd.e (V.K.P.) der enveloppe en adresseert aan Dr. H. Nanning's Pharm. Fabr. N.V., Den Haag beurci van belangrijke, veeverkoopingen. Hij verborg dit geld niet in zijn huis maar droeg het steeds bij zich in een portefeuille, welke hij aan een ketting om zijn hals had beves tigd. Een zeer ernstige brand woedt op het oogenblik op de 378 meter ver dieping in de ondergrondsche wer ken van de mijn „Laura" te Eygels hoven. In den nacht van Zaterdag op Zondag is deze brand ontstaan in een peiler op deze verdieping. Zondagochtend werd bij de gebruikelijke controle de brand ontdekt. Inmiddels was reeds 'n machinist, die 's Zondags de pom pen controleert, afgedaald. Hij meldde zich niet op het overeengekomen uur, waarop 'n reddingsbrigade met .een zuurstofapparaat afdaalde. De machinist werd op vrij groo- ten afstand van den brandhaard aangetrof fen. Hij was blijkbaar door koolmonoxyde verrast en aan vergiftiging overleden. Het slachtoffer, de 32-jarige Hongaar O. Janusch uit Chèvremont, gemeente Kerkrade, was gehuwd en vader van een kind. Op het oogenblik woedt de brand nog voort. De reddingsbrigade tracht het vuur in te dam men door het maken van muren in de onder grondsche gangen. De Maandagmorgenploeg is niet afgedaald. Is vlug te verhelpen door keel, borst en rug flink met deze aangename zalf in te wrijven. Behan deling voor het naar bed gaan voorkomt bijna .altijd nachtelijke hoestaanvallen. De rechter-commissaris in strafzaken te Amsterdam, mr. P. B. Dijksterhuis, heeft Zaterdag éen oproep doen publiceeren met betrekking tot den koffermoord te Amster dam. Naar aanleiding van dezen oproep heeft zich een motorrijder aangemeld, die in den nacht van 8 op 9 Juli tusschen Terschuur en Hoevelaken heeft gereden. Hij zag een auto stilstaan, waarin een koffer werd ge plaatst. De wagen was een Opel met een Duitsche nummerplaat, waarop de letters 11 voorkwamen. Het cijfer heeft de motor rijder niet precies kunnen onderscheiden. Het vermoeden bestaat, dat de automobilist den koffer gevonden heeft en in zijn wagen heeft gezet. De rechter-commissaris heeft den motor rijder een Singapore-koffer getoond en deze verklaarde, dat de automobilist een derge- lijken koffer in zijn auto laadde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1