Britsche torpedojagers door bommenwerpers aangevallen Geen licht in de moordzaak te Stompwijk Finnen hedenavond naar Moskou Meer activiteit in het Westen Partijen steunen de Finsche regeering Het nieuws van heden WEEKVERLIEZEN DER KOOPVAARDIJ rvit TOCH TWEE DADERS? VIER WAPENS LICHTING 1924 MET VERLOF VIERMAAL LUCHTALARM IN ENGELAND De oorlog ter zee VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DfHSDAG 31 OCTOBER 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27Vi ct. per week, Der kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, U1TCEGEVEN DOOR DC N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22073 Verlies en winst voor de Fransche scheepvaart Optreden van patrouilles, artillerie vuur en intense actie der luchtmacht Hoe de „City of Flint" werd aangehouden Te Berlijn nog geen bericht over het schip ontvangen Onbekend vliegtuig boven Namen Britsche treiler gezonken „Chemnitz" wordt „St. Bernard WwïïÈÊr: Finland is op alles voorbereid. Zandzakken beschermen te Viborg het gebouw, waar een belangrijke militairs post is gevestigd Het W eeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| V r eemdelingenlegioen voor Zuïd-Afrika De controle op zee. Een vrachtboot wordt door 'n Duitschen onderzeeër aangehouden Een hunner, achter in den auto gezeten, zou den veehouder op het hoofd geslagen hebben Oproepingsdata voor de lichtingen 1939 en '40 Bevordering van onder officieren? Ernstig treinongeluk bij Milaan Acht dooden en bijna veertig gewonden geteld Felle beschuldigingen over en weer Persoonlijke boodschap van Roosevelt In Londen gold het echter slechts een vergissing Zweedsche militaire vliegtuigen botsen De Britsch-Indische leiders naar Delhi Amerikaansche missie naar Brussel DE HANDELSBETREKKINGEN NEDERLAND—ZWITSERLAND heden- Nogmaals de Athenia Allerheilige Morgen vieren we het feest van Al lerheiligen. De heiligen in den hemel zijn wel op zeer bijzondere wijze vrienden Gods. Zij die tot de eer der altaren door de Kerk zijn verheven en de millioenen andere heiligen die in de glorie van Gods hemelen zijn op genomen om met Christus Zijn heer lijkheid deelachtig te worden, kunnen nog immer ons bijstaan door hun voorbede. De band tusschen 'ons en de afgestorvenen is immers door den dood niet verbroken. Terwijl wij de arme zielen in het vagevuur kunnen bijstaan en helpen door onze gebeden en goede werken, kunnen wij zelf op onze beurt geholpen worden door de hemelingen. Daarom gaat er zoo'n troostende en bemoedigende levens- gedachie uit van het feest van Aller heiligen. We voelen ons één: de strij dende kerk op aarde met de lijdende kerk in het vagevuur en de zegenpra- lende kerk in den hemel. Geen onzer is verlaten, geen onzer is zonder steun. We hebben Gods hulp en op die hulp kunnen we te sterker vertrouwen door de voorbede zijner uitverkorenen. Allerheiligen is het feest onzer christelijke gemeenschap. Allerheiligen is de jubel van de eeuwige glorie, de belofte voor ons stervelingen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen repel 30 et., Ingez. mededeellngen 50 cent; Wem op pag één S5 cent per repel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de Heine annonces „Omfoeoers" zie de rob riek LONDEN, 30 Oct. (Reuter). De admiraliteit deelt mede, dat twee Duitsche bombarde mentsvliegtuigen vanochtend een flottielje Britsche torpedojagers zuidelijk van Doggers- bank hebben aangevallen. Het is niet bekend of de vliegtuigen schade hebben geleden. Volgens een Havas-bericht uit Londen is Maandag te Happisburgh in Norfolk het stof felijk overschot van een Duitsch vlieger aan gespoeld. LONDEN, 30 Oct. (Reuter:Van gezagheb bende zijde wordt verklaard, dat de Britsche koopvaardij in de afgeloopen week als gevolg van de actie van Duitsche duikbooten 21.000 ton heeft verloren, terwijl de Duitsche schepen, welke door de Britten wercen buitgemaakt, een tonnage hadden van 19.500 ton. De tot nog toe in October verloren tonnage bedraagt ongeveer 65.000 ton, vergeleken met 156.000 ton in September. De beweringen van de Duitsche radio over de Britsche verliezen tengevolge van duikboo ten, worden te Londen belachelijk genoemd, evenals de bewering, dat een aantal Britsche oorlogsschepen, o.m. de Ark Royal, Hood, Southampton en Edinburgh, zou zijn tot zin ken gebracht. Wat de Duitsche bewering aangaat, dat de Britsche koopvaardij 475.000 ton scheepsruimte zou hebben verloren, wordt te Londen de mee ning uitgesproken, dat bij deze tonnage die moet zijn opgenomen van de gezonken oor logsschepen en dat zelfs nog in dat geval het dubbele cijfer der tonnage wordt opgegeven. Gezegd wordt, dat de door Churchill en Chamberlain opgegeven cijfers de juiste zijn Churchill sprak over dertien duikbooten, welke tot zinken zijn gebracht en over vijf duikbooten, welke ernstig werden beschadigd en mogelijk gezonken waren, terwijl Chamberlain later zei. de, dat er nog een duikboot tot zinken was ge bracht en een tweede waarschijnlijk vernield. In de eerste twee maanden van den oorlog zijn, volgens het legerbericht uit Parijs van Maandagavond, zes Fransche koopvaardijsche pen, in totaal metende 4L000 ton. verloren ge gaan. In denzelfden tijd werden vier Duitsche schepen buit gemaakt; een hiervan, de „Halle", PARIJS, 30 Oct. (Havas) Het Fran sche legerbericht van Maandagavond luidt als volgt: .Activiteit van de verkenningselementen aan het geheele front. Plaatselijke actie van de artillerie, intens optreden van de ver- kennings- en jachtvliegtuigen." Volgens een Belga-bericht uit Luxemburg is sedert. Maandagmorgen een groote activiteit van de luchtmacht waar te nemen langs de Moezel en de Saar. LONDEN, 30 Oct. (Reuter). Een der opvaren den van het Britsche schip „Stonegate", die door het Amerikaansche schip „City of Flint' aan boord waren genomen nadat hun schip door de „Deutschland" tot zinken was ge bracht, heeft medegedeeld, dat de commandant van de „Deutschland" den Amerikaanschen kapitein van de „City of Flint" voor de keus stelde het schip te laten zinken of het naar Duitschland te laten brengen. De kapitein ver klaarde. dat hij dan liever had dat het schip naar Duitschland werd gebracht. De Duitsche prijsbemanning, bestaande uit achttien man kwam, gewapend met handgra naten en pistolen, aan boord, sloot de Engel- schen van de „Stonegate" op in den ziekenboeg, doch liet den Amerikanen vrijheid van bewe ging. De „City of Flint" werd naar Tromsoe gebracht, waar de Britten aan land werden gezet. Nadat water was ingenomen, werd het schip buiten de Noorsche territoriale wateren gebracht. Naar Havas uit Washington bericht, heeft de Amerikaansche zaakgelastigde te Berlijn, Alexander Kirk, aan het departement van Buitenlandsche Zaken getelegrafeerd, dat men op het Duitsche ministerie van Buiten landsche Zaken nog geen berichten heeft over de „City of Flint". BRUSSEL, 30 Oet. (Belga) Maandagmiddag heef' een vliegtuig van onbekende nationaliteit op groote hoogte boven Namen en omgeving ge vlogen. De luchtdoelartillerie heeft het vuur ge opend. werd door de bemanning tot zinken gebracht. De drie overige schepen, in totaal 19.000 ton, worden door ons gebruikt. Sedert het begin van den oorlog heeft dus onze koopvaardijvloot een verlies geleden van 22.000 ton, ongeveer 1 pro cent van de totale tonnage van de Fransche koopvaardij. De te Grimsby thuisbehoorende treiler „Lynx II" is naar Reuter uit Londen be richt op de Noordzee door den vijand tot zinken gebracht. De uit 10 koppen bestaande bemanning is in Schotland aan land geko men. Volgens een ander Reuter-bericht was het Noorsche schip, dat gisteren op de Noordzee tot zinken is gebracht, het stoomschip „Vavano- malm", metende 3618 ton. Men weet "niet of het op een mijn is geloopen, dan wel door een tor pedo is getroffen. De kapitein zeide: „Er was een ontploffing, welke de tweede reddingboot wegsloeg, en de mannen in de machinekamer werden door den ontsnappenden stoom verbrand. Sommige man nen werden in het water geworpen, de anderen gingen in de overgebleven reddingboot en na men de drenkelingen aan boord. Allen werden door een motorschip opgepikt." Het Duitsche stoomschip „Chemnitz", 5522 ton groot, op reis van Australië naar Bremen, is, zooals „De Scheepvaart" meldt, in den Atlanti- schen Oceaan door een Fransclien onderzeeër aangehouden, welke het schip 1000 mijl heeft begeleid naar een Fransche haven, alwaar' het is aangekomen. Het schip is reeds onder Fran sche vlag gebracht. De naam luidt thans „St. Bernard". VERWACHTING: Koude ochtend met plaatselijk nevel. H Overdag zelfde temperatuur als gisteren. Toenemende bewolking. Droog weer. Ma- S tige, in het Zuiden tijdelijk krachtige Zuid-Oostelijke tot Oostelijke wind. PRETORIA, 30 Oct. (Reuter). In Zuid- Afrika zal een Vreemdelingenlegioen wor den gevormd. Het onderzoek naar den moord te Stompwijk duurt nog steeds voort. Maandag werden in den loop van den dag verschillende personen aangehouden, onder wie een te Rot terdam. Wegens gebrek aan bewijs of anderszins moesten zij echter worden vrijgelaten. De rechter-commissaris van de Haagsche Rechtbank, mr. Bruggemans Mulder, bracht Dinsdagmiddag een bezoek aan Leidschendam en Zoeterwoude. Hij nam den vader v. E. en zijn dochter een kort verhoor af en deelde daarna mede, dat nog geen arrestaties waren verricht. Ook schijnt nog geen zekerheid te bestaan over de vraag of de moordenaar een burger ofwel een militair is geweest. Daarop wijst ook het feit, dat de rechter-com missaris bij zijn onderzoek wordt begeleid dooi den kapitein der militaire politie, jhr. v. Such- telen. Het stoffelijk overschot van den veehan delaar v. d. Horst zal heden ter aarde besteld worden. Onder degenen, die Zondag en Maandag zijn gearresteerd, bevond zich ook een korporaal uit Rotterdam. Maandagmorgen is de 26-jarige huishoudster, mej. v. Es, met hem geconfronteerd, maar zij heeft hem niet herkend. Intusschen vernemen wij, dat het als on waarschijnlijk moet worden aangenomen, dat v. d. Horst door den korporaal alleen is ont voerd. Veel waarschijnlijker is de veronder stelling, dat de korporaal een handlanger is geweest van een der individuen, waarvoor het slachtoffer zoo bang was. Deze toch kenden den veehouder zeer goed, vant zij ontmoetten hem herhaalde malen op de groote veemarkten te Rotterdam, Den Bosch, Groningen en elders in ons land. De korporaal is zeer geslepen en doortrapt opgetreden, want ner gens in het huis, dat hij heeft bezocht, heeft men vingerafdrukken van hem gevonden. Ach teraf is komen vast te staan, dat hij zelfs den stoel, waarin hij zat, niet met zijn handen heeft aangeraakt, doch uitsluitend met zijn voeten verschoven. De huishoudster heeft daaromtrent positieve verklaringen afgelegd. De korporaal moet echter niet geheel vreemd zijn geweest aan den moord. De sec tie op het ljjk en de reconstructie van het voorgevallene wijzen er op, dat v. d. Horst meegelokt is in een auto, dien de korporaal bestuurde en waar achterin ook nog iemand zat. Deze moet den veehouder hebben ge slagen, terwijl de korporaal van de bestuur dersplaats het slachtoffer heeft gestoken. Het briefje van den kapitein heeft v. d. Horst verleid in den auto plaats te nemen. Immers het slachtoffer reed, ook al door de angstpsy chose, waarin hij verkeerde, nooit met iemand mee in een auto. Hij gebruikte steeds denzelfden wagen en denzelfden chauffeur, dien hij huurde in Stompwijk. Toen het aanbod van de groote vee-leverantie hem werd gedaan, heeft hij de uitzondering ge maakt, die hem noodlottig is geworden. In verband met eenige nalatigheden, die bij het vooronderzoek gemaakt schijnen, vernemen wij, dat deze eigenlijk aan de omstandigheden moeten worden geweten. Men heeft namelijk Vrijdagavond het stoffelijk overschot van den verslagene eerst naar het gemeentehuis overge bracht, waarna een arts constateerde, dat hier moord in het spel was. Voorbijgangers, die den man langs den weg vonden, konden door de donkerte en den regen de.verwondingen niet zien. Men meende dan ook, dat men hier te doen had met een drenkeling, die te water was geraakt en daarna langs den weg bezweken. Het slachtoffer is toen op een kar naar het gemeentehuis overgebracht, doch voor het offi- cieele onderzoek begonnen was, bemerkte men, dat het slachtoffer met bloed bevlekt was. Tpen men daarop vernam, dat langs den weg een auto was gepasseerd, verkeerde men in de meening, dat v. d. H. was aangereden en aan de bekomen verwondingen overleden. Hoe actief de politie terstond is opgetreden, moge blijken uit het feit, dat op last van den burgemeester aanstonds nadat de moord was vastgesteld, de politie alle individuen in de om geving, die met den moord iets te maken kon den hebben, heeft bezocht. Zij heeft echter niets gevonden. De regeeringspersdienst meldt: Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, ligt het in het voor nemen, de dienstplichtige korpo raals en soldaten, behoorende tot de hierna genoemde lichtingsploe- gen op de daarachter vermelde data in het genot van onbepaald klein verlof te stellen: Lichting 1924, bereden artillerie 15 November 1939. Lichting 1924, motorartillerie 15 November 1939. Lichting 1924, kustartillerie 15 November 1939. Lichting 1924, luchtdoelartillerie 5 Januari 1940. Voorts ligt het, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, in het voornemen, de dienstplichtigen van de hierna genoemde lichtingsplocgen op de daarachter vermelde data voor de eerste oefening in werkelijken dienst te roepen: Lichting 1939, bereden artillerie, 18 De cember 1939- Lichting 1939 2, pioniers, 5 Februari 1940. Lichting 1939 2, verbindingstroepen, 20 November 1939. Lichting 1939 2, torpedisten, 20 Novem ber 1939. Lichting 1940. motordienst, 20 November 1939. Lichting 1940 1, kustartillerie, 18 De cember 1939. Lichting 1940, motorartillerie, 18 Decem ber 1939 Lichting 1940, luchtdoelartillerie, 8 Janu ari 1940. Lichting 1940, artilleriemeetdienst, 8 Ja nuari 1940. Lichting 1940, eskadron pantserwagens, 15 Januari 1940. In verband met het bovenstaande doen ge ruchten de ronde, dat 15 en 16 November het treinverkeer voor de burgerij weer ernstig ge blokkeerd zou zijn. Afdoende bevestiging op onze informaties over deze .aangelegenheid konden wij niet verkrijgen. Voorts vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt, in verband met het afzwaaien der oude lichting, binnenkort een groot aantal onder officieren tot officier te bevorderen. ROME, 30 Oct. (Reuter) Bij Milaan is vanavond een van Venetië komende express- trein in botsing gekomen met den electri- schen trein MilaanRome. Er zijn vele dooden en gewonden. Nader wordt door Stefani gemeld, dat de trein uit Venetië door een onveilig signaal ge reden is. Acht menschen zijn omgekomen. Bijna veertig personen zijn gewond, doch hun blessu res zijn niet ernstig. De minister van verkeer, Benni, heeft zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk begeven. LONDEN, 30 Oct. (Reuter). Vanavond is een Witboek gepubliceerd, waarin verklaard wordt: „Voor den oorlog en na het uitbreken der vijan delijkheden heeft de Duitsche regeering een vrij wel dagelijksche propaganda gevoerd, waarbij Engeland beschuldigd werd van wreedheden in Zuid-Afrika, die 40 jaar geleden plaats vonden. Met het oog op deze schaamtelooze propaganda, die eiken grond ontbeert, acht de Britsche re geering het gewenscht eenige der rapporten, die zij heeft ontvangen over de behandeling van Duitschers in Duitschland. te publiceeren." Het Witboek geeft dan een opsomming van mishandelingen, waarvan de gedetineerden in de Duitsche concentratiekampen, en speciaal te Buchenwald bli Weimar, het slachtoffer zouden zijn, (Van onzen specialen correspondent) HELSINKI, Maandagavond. Volledige overeenstemming is tusschcn de regeering en de leiders der parlementaire groepen bereikt over den inhoud van het Finsche antwoord op de Russische voorstel len. Paasikivi en Tanner zullen dit op schrift, en wel in het Russisch gestelde ant woord medenemen, als zij Dinsdagavond om 9.35 uur met de overige leden der Finsche delegatie naar Moskou vertrekken. Het is moeilijk de stemming te peilen, die aan den vooravond van de afreis der Finsche deiegatie in officieele kringen in Helsinki heerscht, maar men hoopt in elk geval op een gunstige ontvangst van het Finsche antwoord bij de Sovjetregeering. Men ver wacht dat Moskou de moeilijkheden niet op de spits zal drijven. In verschillende kringen herinnert men aan een verklaring in de „Izvestia", dat de Sovjet-Unie nu reeds de Finsche golf controleert, na het bezit van de vlieg- en marinebases op de Estlandsche eilanden Oesel en Dagoe. Waartoe wènscht de Sovjet-Unie, zoo vragen deze kringen zich af, dan ook nog territoriaal gebied van Finland. De beide genoemde eilanden zijn strategisch van het grootste belang voor Rusland en vor men immers den sleutel tot de Finsche golf. Vroeger beschikte de Sovjet-Unie alleen over Kroonstad als Oostzeehaven en was de niet ijs vrije Finsche golf een militair gemakkelijk af ta sluiten gebied. Die toestand is nu volkomen an ders geworden en Rusland beschikt thans over belangrijk grootere toegangen tot de Oostzee. Van een RussischFinsch bijstandpact zal geen sprake kunnen zijn, maar ook een vriendschaps verdrag in minder bindenden vorm. zou tegen de neutraliteitspolitiek van Finland en de andere Noordelijke staten indruischen. Evenmin is men geneigd de Sovjetregeering mee te laten werken aan een oplossing van de Aalandkwestie. „Svenska Pressen", een in het Zweedsch verschijnend orgaan in de Finsche hoofd stad, weet heden te berichten, dat aan Paasikivi, tijdens zijn laatste verblijf in Moskou een persoonlijke boodschap van pre sident Roosevelt was overhandigd. Dit is ge schied door een beambte van de Amerikaan- scne ambassade aldaar. In deze boodschap drukte Roosevelt zijn warme sympathie voor de Finsche zaak uit en verzocht hij om er onmiddellijk van in kennis gesteld te worden, als de situatie zich in dreigenden zin voor Finland gaat ontwikkelen. Men gevoelt steeds vaster, dat de oorlog een verzwaring van de kosten voor levensonderhoud in Finland veroorzaakt. Verscheidene levens middelen zijn aanmerkelijk duurder geworden. Zout is 24 procent duurder geworden, suiker 18 procent en koffie 12 procent. Het koffiegebruik is nu zoo gerantsoeneerd, dat ieder niet meer dan twee koppen per dag mag drinken. Een typisch staaltje van de saamhoorig- heic van het Finsche volk is, dat de wei nige gevangenen, die er in dit land zijn, ook bijdragen hebben afgestaan voor de lands verdediging. LONDEN, 30 Oct. (Reuter) Er werd Maan dagochtend in Engeland viermaal luchtalarm gemaakt. Het betrof: le een gevecht tusschen Britsche en Duitsche vliegtuigen boven een stad aan de Noord-Oost kust; 2e een waarschuwing voor het gebied van de Firth of Forth; 3e waarschuwingen in vier steden in het Zuid- Oosten des lands; 4e alarmeeringen bij vergissing in verschil lende wijken van Londen, o.m. Kings Cross, St. Pancvas en het ministerie van Voorlichting. Naar de oorzaak der verkeerde alarmeeringen wordt een onderzoek ingesteld. STOCKHOLM, 30 Oct. (Reuter) Vandaag zjjn tijdens vliegoefeningen twee Zweedsche mi litaire vliegtuigen met elkander in botsing ge komen. Een vlieger werd gedood, de andere kon zich met een valscherm redden. WARDHA, 30 Oct. (Reuter) De leider van de Congrespartij, Gandhi, en doctor Rajenda Prasad van het Indische Nationale Congres, zullen morgen naar New Delhi vertrekken, ten einde Woensdag besprekingen te kunnen voeren met oen onderkoning. Uit New Dellii wordt gemeld, dat Jinnah, de voorzitter van den Mohammedaanschen Raad, eveneens Woensdag een onderhoud met den onderkoning zal hebben. BRUSSEL, 30 Oct. (Havas). Binnenkort zal een Amerikaansche handelsdelegatie te Brus sel komen, ten einde de handelsverdragen, wel ke in 1935 zijn gesloten tusschen België en de Vereenigde Staten, uit te breiden. Deze be sprekingen hebben niets te maken met de mis sie van Theunis, die op het oogenblik te Was hington vertoeft om te spreken over de vraag stukken van ravitailleering en transport over zee. ZUERICH, 30 Oct. (A.N.P.). De voorzitter van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Zwitserland te Zuerich, de heer A. D. Bestebreurtje, deelt ons mede, dat de Kamer een rondvraag heeft ingesteld naar het verloop der handelstransacties en naar de afwikkeling van contracten tusschen Nederlandsche en Zwitsersehe exporteurs. Deze rondvraag wees uit, dat het han delsverkeer tusschen de beide landen en het transport, zoowel over Duitschland als over Frankrijk, geregeld verloopen. In September moest de Kamer herhaaldelijk haar bemiddeling verleenen tot het bekomen van benoodigde vergunningen en ook voor de regeling van de wijze van betaling van diverse waren. Thans stelt de Kamer vast, dat behou dens enkele bijzondere producten en fabrikaten den normalen uitvoer geen onoverkomelijke moeilijkheden in den weg staan. De voorzitter verzoekt daarom aan die Ne derlandsche handelaren en industrieelen, die bij hun relaties met Zwitserland moeilijkheden ondervinden, ciringend. zich met het secre tariaat der Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Zwitserland te Zuerich, Boersen- strasse 22, in verbinding te stellen. De Kamei biedt baar hulp belangeloos aan. De Finsche delegatie vertrekt avond weer naar Moskou. Duitsche bommenwerpers hebben op de Noordzee een flottielje Britsche torpedo jagers aangevallen. Aan het Westfront heerschte grooter ac tiviteit, vooral van de luchtmacht. Ministerieele nota. aan de Eerste Kamer betreffende de uitvoering der Electrici- teitswet. Slagerskwestie te Nijmegen in kort ge ding voor den president der Arnhem- sche rechtbank. Eenige wapens van de lichting 1924 gaan binnenkort met onbepaald klein verlof. Oproepingsdata voor de lichtingen 1939 en '40. Radiorede van oud-minister Van Lidth de Jeude over O. en O. voor militairen. Truck met trailer te Slochteren te water gereden; twee personen omgekomen. Verdere bijzonderheden over het on derzoek in de moordzaak te Stompwijk. New-Yorksche beurs: ming. O lustelooze stem- LONDEN, 30 Oct. (Reuter) De Britsche am bassadeur te Washington heeft de Amerikaan sche regeering de verzekering gegeven, dat de „Athenia" geen goud, kanonnen of munitie ver voerde, niet tot zinken is gebracht door een Britsche mijn, een Britsche duikboot of kanon vuur van Britsche jagers, dat het schip niet ge wapend was en dat de eerste officier, Copland, onder eede verklaard heeft nooit met Anderson te hebben gesproken over de vraag, of er kanon nen aan boord waren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1