UIT DEN OMTREK WAT ÏS PRIJSOPDRIJVING? uxsimmm CORDIALE ENTENTE §PtUW! Tweeërlei opvatting STAD Staat van beleg Minister De Geer antwoordt IROUW P KERK «h STMT I DINSDAG 31 OCTOBER 1939 HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE HILLEGOM LISSE NOORD WIJK NOORD WIJKERHOUT IJMUIDEN VERKEERSONGEVALLEN ZANDVOORT VOETBAL LISSE I—VITESSE 4—3 HillinenSchoten 03 KennemersE.D.O. 14 KinheimZ.V.V. 23 SCHIETEN Jhr. Otto van Lennep TAFELTENNIS HerculesWinfried afd. Tafeltennis GROL-HARINGVISSCHERIJ TEN EINDE Ernstig treinongeluk bij Milaan Zuid-Slavisch meel voor Duitschland HET GROOTSGHE FILMWERK KOMT VRIJDAG IN REMBRANDT RIJKSVISCHAFSLAG LUCHTBESCHERMING Haarlemsche Politie-muziek- vereeniging Afkondiging voor enkele gedeelten van ons land TWEEDE KAMER HARINGVISSCHERIJ Rij-verkeer gestremd. Op Donderdag 2 No vember a.s. zal tusschen 7 en 10 uur het rijver- keer op de brug bij Leimuiden zijn gestremd in verband met een noodzakelijke reparatie. Arbeider kreeg hartverlamming. Terwijl de arbeider M. v. d. W. uit Hoofddorp bezig was met het opladen van bieten, werd hij door een hartverlamming getroffen. Dr. Bult uit Hoofd dorp constateerde den dood. Met den gem. zie kenauto is de man naar zijn woning vervoerd. De politie gaat verhuizen. Morgen zal het politiebureau te Hoofddorp ophouden politie posthuis te zijn. De dienaren van Hermandad zullen zich gaan nestelen in het gebouw aan de overzijde van de Hoofdvaart, tegenover het ge meentehuis, welk perceel zich voor politie bureau beter leent. Loos brandalarm. Maandagavond werd de brandweer gealarmeerd voor een ernstige brand in de Lombokstraat. De brandweer, die direct met groot materiaal uitrukte, kwam tot de ont dekking, dat er voor niets was uitgerukt. Na onderzoek bleek, dat een bewoner van perceel Lombokstraat 17, een schoenmaker, bij de gewöne brandstoffen ook eenig leer en gum mi op het vuur had gedeponeerd. Dit had tot gevolg dat een stinkende rookmassa uit den •schoorsteen steeg wat, door natriumlicht van den Cruquiusweg beschenen, op laaiende vlam men geleken. Een voorbijganger waarschuwde een bewo- ner-telefoonbezitter, die de boodschap telefo nisch aan de politie overbracht; deze deed di rect het brandweercorps in actie komen. De nieuwe gemeenschap. De actie voor de nieuwe gemeenschap is ook in Hillego-n be gonnen. Van de verschillende organisaties waren vertegenwoordigers in de zaal van den heer Sistermans aanwezig. Verder waren onder de aanwezigen, die door den voorzitter van den R K. Volksbond, den heer Seijsener, werden wel kom geheeten, de zeereerw. heer B. H. Kosters en de heer Angenent, secretaris van het Cen traal Bestuur. i De heer Angenent gaf een uiteenzetting van het doel van de nieuwe gemeenschap. Hij wees ei op, hoe uit de verwijdering van God in de laatste eeuw de klassenstrijd groeide. De menschen meenden dat het menschelijk verstand zoo perfect was ontwikkeld, dat het boven alles verheven kon worden geacht. Het egoïsme en de aanbidding van de materie had den oorlog van 1914—1918 tot resultaat met daarna de vredesvoorwaarden. Verder deed spr. uitkomen hoe we thans Jeven in een geheel bijzonderen tijd. Een tijd waarin men leeft in een angst voor hetgeen gaat groeien, beïnvloed door verkeerde en niet te aanvaarden beginselen. Verder wees hij op de maatschappelijke ver anderingen, die overal ter wereld en ook in ons land in wording zijn. Veranderingen in den geest van de Pauselijke Encyclieken, welke overscha duwd worden door den thans uitgebroken oorlog. Toch mag deze geen aanleiding zijn om de actie voor de nieuwe gemeenschap stop te zetten. Spr. ziet in den strijd, die thans tusschen de volkeren is losgebroken, een strijd om de men- schelijke persoonlijkheidswaarde. Door hetgeen er thans geschiedt wordt veel geleden en lijden brengt de menschen dichter bijeen. Hetgeen wij met de actie door de nieuwe ge meenschap beoogen is de voorbereiding voor het offensief. Buiten onzen eigen kring heeft men ook het oog op de anderen. De actie voor de nieuwe gemeenschap is niet speciaal een Roomsche actie. Deze actie wordt gebouwd op de Pauselijke zendbrieven Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. Deze zend brieven werden gericht tot de geheele menseh- heid. De richtlijnen zijn niet speciaal gericht tot de Katholieken, maar tot allen en zoo is deze actie ook algemeen bedoeld. Hervorming van instellingen en vernieuwing van de zeden is het doel van den Paus en daar mede is vastgesteld dat deze actie niet speci fiek of alleen voor katholieken is. Ook is van belang deze actie plaatselijk te voeren. Van onder af moet door allen mede gewerkt worden. Waar de verschillende vertegen woordigers thans hier bijeen zijn, kunnen we beginnen met het vormen van het comité. De taak van het comité wordt daarna uiteengezet. Spr. doet een beroep op de notabelen en de geestelijkheid der verschillende parochies. Uit dit algemeen comité wordt dan gevormd het werkcomité, met aan het hoofd een man, die de actie moet stuwen, de propagandaleider! De jeugd mag men niet vergeten in te scha kelen. Na het doel te hebben uiteengezet, doet spr. een beroep op allen, om nu de daad te stellen. Ook wat wij plaatselijk doen, is van waarde voor het algemeen, wat men hier doet wordt op alle plaatsen getracht en de som van alle acties vormt ten slotte een schoon geheel. Wij hebben den plicht om mee te doen ook al geeft het ons zelf geen voordeelen. Zoo goed als wij profiteeren van hetgeen onze voorvaderen voor ons hebben opgebouwd en bewaard, nebben v/ij den duren plicht, met alle kracht die in ons is, mede te werken tot het verkrijgen van een nieuwe gemeenschap, die gebouwd is op rechtvaardigheid en naastenliefde. (Applaus.) De voorzitter deed voorts mededeeling van ver hindering van verschillende personen, o. a de burgemeester, wethouder Klaver, de heeren „er- mans, Heemskerk en anderen. De heer Loerakker vraagt aan den voorzitter, wat deze nu van plan is. Hoe denkt u over de wijze van samenstelling van het comité en het werkcomité. Hij wenscht thans daartoe over te gaan, vooral vraagt de heer Loerakker aandacht voor den persoon van den toekomstigen leider. Hij acnt het van het allergrootste belang dat deze buiten en boven de organisaties, die deel willen uitmaken van het comité en werkcomité, staat. De heer Angenent beantwoordt den heer Loerakker en wijst er op dat allereerst de wil er moet zijn tot gemeenschappelijke samen werking. De heer Loerakker maakt duidelijk, dat deze wil tot samenwerking er is. Maar hij acnt het voor het welslagen bevorderlijk, als er een per soon te vinden is die niet aan den een of anderen stand gebonden is. Dit is naar zijn meening be vorderlijk voor de solidariteit. De voorzitter verklaart zich hiermede eens en stelt voor om het comité te vormen uit de vertegenwoordigers der aanwezige organisaties. De heer Loerakker wijst er nogmaals op, dat naar zijn meening allereerst meet uitgezien wor den naar iemand die de leiding op zich wil nemen en hij acht daarvoor in aanmerking te komen den heer mr. Gerritsen, die ter verga dering aanwezig is. De heer mr. Gerritsen stelt zich daarna ter beschikking, hetgeen door de vergadering met applaus wordt begroet. Na eenige besprekingen wordt besloten een voorloopig comité te vormen. Hiertoe stelden zich beschikbaar de voorzitters van den R. K. Volksbond, de Hanze, den LT.B. en de presi dente van den R. K. Vrouwenbond. Deze personen zullen onder leiding van mr. Gerritsen op 13 November het algemeen comité vormen. Daarna sluiting. Distributie van Tomatensoep De distribu tie van Tomatensoep, welke gedurende de zo mermaanden stopgezet was, zal a.s. Woensdag wederom een aanvang nemen. De steuntrekken de werkloozen en zij die van het Burgerlijk Armbestuur of een der Kerkelijke Armbesturen of Diaconieën ondersteuning ontvangen, ko men voor deze distributie in aanmerking. De benoodigde bons hiervoor kunnen worden af gehaald aan het bureau der Gem. Arbeidsbeurs voor gewone steuntrekkers op Woensdag van 3—4.30 uur en voor alle anderen bovengenoemd op Donderdag van 11.30 tot 11.55 uur, dus alles op dezelde uren als de distributie van goed- koope boter, vet, enz. R. K. V. V. Lisse. De R.K. Voetbalvereni ging „Lisse" hield een feestelijke bijeenkomst, zulks in verband met 12 y, -jarig voorzitterschap van den heer J. C. de Haan. De jubileerenle voorzitter werd ontvangen door een haag junioren, waarna men plaats nam in de feestelijk versierde zaal. De heer Jos. van Riel opende met een wel kom en-memoreerde wat de heer J. C. de Haan gedurende deze 12 jaar heeft gepresteerd. Het sportpark enz. wijst op uwe energieke leiding. Na enkele woorden bood spr. namens de ver- eeniging den jubileerenden voorzitter een lees tafel aan. Hij vertrouwde dat hij nog lang voorzitter van deze vereeniging zou zijn. De junior G. v. d. Drift bood hierop mevr. de Haan bloemen aan. De heer J. C. de Haan sprak een woord van dank tot de leden en de donateurs. Hij verwees de hulde hem toegebracht mede naar zijn mede bestuurders. Hij wees op het jeugdig enthousias me van de spelers, die wel eens wat zorgen baren. De aanleg van het sportpark is niet al leen aan hem te danken, doch aan het college van B. en' W. De grootste dankbaarheid gaat uit naar de leden zelf. Zij geven hem het ge noegen van de sport en zij geven hem de ont spanning van de sport. Spr. riep de samenwerking der leden met het bestuur in. De heer P. Warmerdam, wethouder, felici teerde den jubileerenden voorzitter, namens den burgemeester, met dit jubileum. Het is geen sinecure om de leiding van deze vereeni ging gedurende 12 y, jaar te bekleeden. U heeft de vereeniging goed vooruit gebracht. De Zeereerw. heer pastoor G. P. A. van Zuy- len kwam hierna ter vergadering en bracht den heer J. C. de Haan zijn gelukwenschen over als pastoor der parochie St. Agatha. Uw leiding wordt zeer gewaardeerd in alle opzich ten. Nog werd het woord gevoerd door de heeren A. H Schrama, als voorzitter van het' Leidsche district, de heer Boekei, trainer der vereeni ging en nog enkele anderen. De heer J. C. de Haan bracht aan de ver schillende sprekers dank voor hun hulde hem gebracht. Een muziekgezelschap afgewisseld door enkele voordrachten vulde het verdere gedeelte van den avond. R. K. V. V. Lisse heeft haren jubileerenden voorzitter op de juiste wijze gehuldigd. Appeldieven. De politie alhier heeft enkele jeugdige personen betrapt terwijl zij bezig wa ren appelen uit een boomgaard te halen. Deze appels zullen voor hen een zuur na- smaakje hebben. Wederom diefstal Tijdens afwezigheid der bewoners werd in een woonhuis aan den Hee- renweg ingebroken. Vermist worden vloerklee- den, loopers, crapauds en andere meubilaire goederen. De politie stelt een onderzoek in. Kleine ongevalletjes Op den Heerenweg had een aanrijding plaats tusschen een perso nenauto en een met paard bespannen groen- tenwagen. Persoonlijke ongevallen kwamen hierbij niet voor, alleen eenige lichte mate- rieele schade werd veroorzaakt. De oorzaak moet worden toegeschreven aan het feit, dat de groentenwagen zonder licht reed. Door een met paard bespannen wagen be stuurd door militairen werd voorts een straat lantaarn met toebehooren, staande op de Prins Hendrikstraat, stuk gereden. De niet geringe schade zal in rekening wor den gebracht. Vergadering R. K. Volksbond Onder voor zitterschap van den heer P. C. Smit hield de plaatselijke afdeeling van den R. K. Volksbond in café .Flora" haar eerste ledenvergadering in het winterseizoen. Medegedeeld werd, dat in samenwerking met den Chr. en Algemeenen Besturenbond wederom aan het gemeentebe stuur is gevraagd, evenals voorgaande jaren een zekere hoeveelheid cokes beschikbaar te stellen. De aandacht werd voorts gevestigd op de jeugd werkkampen en het zenden van jeugdige werk loozen naar deze kampen. Tot vertegenwoordiger voor werkverschaf fingsaangelegenheden en crisissteun B werd aangewezen de heer P. Vink. Ten aanzien van het doktersfonds wees de voorzitter op de voor deelen, behaald na de gehouden reorganisatie van dit fonds. Rekening moet echter worden gehouden met het feit, dat foto's, gemaakt in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, niet door het fonds worden vergoed, dus wel foto's ge maakt in andere ziekenhuizen of bij specia listen. Zooveel mogelijk zal worden getracht het Segobawerk doorgang te doen vinden. Vast staat, dat de z.g. brei- en boetcursus doorgaat. Opgaven daartoe kunnen alsnog bij den secre taris geschieden. Hierna werd het volgende winterprogramma vastgesteld: 27 Nov. begrootingsvergadering; 1 Dec. ontwikkelingsavond met als spreker dr. Olierook; 2 Dec. kinderfeest; 5 Jan. propagan- davergadering „Herwonnen Levenskracht" en Coöperatie; 9 Febr. ontwikkellngsavond met als spreker rector Bóts; voorts in Februari een tweetal filmavonden, waarvan een voor de le den en hunne huisgenooten en een, aangebo den aan de hier gelegerde R, K. militairen; 8 Mrt. jaarvergadering. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van f 2018.40 in ontvangsten en uitgaven. De avond werd besloten met de vertooning van enkele aardige films door den geesi,. advi seur, kapelaan H. J. A. Schouten. Hanze. In café „Het Wapen van Noord wijkerheut" hield de R. K. Middenstandsver- eeniging St. Jozef een drukbezochte vergadering ter opening van het winterseizoen. Na opening werden eerst de ingekomen stukken behandeld. Door kapelaan Schretlen werd dan een mooie lezing gehouden over de opvoeding van de jeugd, waarin hij de aandacht vestigde op het feit, dat velen denken dat de tegenwoordige jeugd in de voor haar aangewezen organisaties veilig is. Deze meening is verkeerd, aldus spr., en vaak de oorzaak dat de ouders te weinig aandacht besteden aan de opvoeding hunner kinderen, De opvoeding, aldus spr., is in eerste instantie de taai van de ouders, de vereenigingen hebben alléén een aanvullende taak. Een voetgangster uit Santpoort bevond zich op het smalle trottoir onder de tunnels te IJ- muiden Oost toen een vrachtauto passeerde en haar aanreed. Z(j kwam te vallen en werd aan het achterhoofd licht gewond, terwijl haar klee ding werd beschadigd. De politie stelt een on derzoek in. Op den Doolweg heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto uit Santpoort en een luxe auto uit IJmuiden, vermoedelijk ontstaan door het slechte uitzicht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Beide wagens werden beschadigd. Gemeenteraad De agenda van de open bare vergadering van den raad der gemeente Zandvoort op Donderdag 2 November 1939, des namiddags 2 uur, ten raadhuize, vermeldt o.a.: Voorstel betreffende het vakonderwijs in li chamelijke oefeningen; voorstel tot het verhoogen van den post voor steunuitkeering aan werkloozen; voorstel tot het aangaan van een geld- leening; prae-advies op een voorstel van den heer Joustra, betreffende het colportage-verbod. Geldleening Het college van B. en W. stelt aan den raad voor te besluiten met de Rijks postspaarbank een geldleening aan te gaan, groot f 130.000, tegen een rente van 414 pCt. per jaar, teneinde den aankoop te kunnen fi nancieren van 112 H.A. duinterrein van de N.V. Zandvoortsch Duin voor f 7000 per H.A. Het resteerende bedrag is benooriigd voor kosten van transport en voor het maken van een afscheiding. De gronden zijn bestemd voor het aanleggen van een vuilnisbelt, het plaatsen van varkenshokken en het aanleggen van bevloeiings- velden, waartoe in de laatstgehouden vergade ring werd besloten. Geestelijke meerwaardigheid is ten slotte de sterkste burcht voor een volk. Er bestaat nog geen juiste ver houding bij de Nederlandsche Katholieken tusschen hun getal en hun aandeel in de wetenschap. Geen krachtiger middel om spoedig onzen volledigen uitgroei te bereiken, dan mede te werken tot Instand houding en voltooiing onzer Universiteit. De Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 stelt in art. 5 prijsopdrijving strafbaar. De vraag is nu maar: wanneer maakt iemand zich aan prijsop drijving schuldig? De Officier van Justitie bij de Gro- ningsche rechtbank eischte dezer dagen tegen een winkelier wegens overtreding van art. 5 1,boete (de maximum-straf bedraagt 2 jaar,'resp. 5000); deze win kelier had den prijs van de door hem uit voorraad verkochte knotten wol met 5 cent verhoogd. Deze eisch wijst er wel op, dat de straf baarheid van den winkelier in dit geval "niet hoog werd opgevat. Maar men moet de vraag ook algemeen stellen, iedere prijs verhooging is n.l. nog geen prijs opdrijving. Slaan wij Van Dale op, dan lezen wij daar, dat opdrijven is: door opbieden duur doen verkoopen, op jagen. Exameneischen opdrijven wil zeg gen: de eischen telkens weer hooger stel len. Worden exameneischen éénmaal hoo ger gesteld, dan zegt men niet dat zij zijn opgedreven; geschiedt het echter bij her haling, dan eerst spreekt men van het op drijven der eischen. In het spraakgebruik verstaat men onder prijsopdrijving dan ook meermalen of bij voortduring gestelde handelingen, waardoor de prijs van een of ander artikel inderdaad de hoogte in gaat. Éénmalige verkoop van een artikel tegen een verhoogden prijs echter zal het prijspeil van dat artikel onberoerd laten. Bij prijsopdrijving denkt men boven dien aan een ongemotiveerd iets, aan een speculatief element. Prijs verhooging om een andere reden dan om een extra winst te behalen is dan ook geen prijs opdrijving. Artikel 5 van de genoemde wet, dat prijsopdrijving strafbaar stelt, noemt nu juist niet het prototype van den prijsop- drijver n.l. den handelaar, die zijn voor raden vasthoudt. In dat artikel is sprake van: te koop aanbieden, ver koopen, te huur aanbieden, verhuren. ,De man, die zich op een andere wijze aan prijsopdrijving schuldig maakt, n.l. door juist niet te koop aan te bieden, wordt dus niet strafbaar gesteld. Wel kan, indien blijkt, dat verkoop van goederen uit een onderneming wordt geweigerd, de burge meester de goederen tegen een schadeloos stelling van 90 pet. der waarde in bezit doen nemen.. Een en ander doet ons oordeelen, dat wij instede van „prijsopdrijving" in art. 5 liever de strafbaarstelling zouden hebben gelezen van hem, die zich aan een door de bijzondere omstandigheden niet gemo- tiveerde prijsverhooging schuldig maakt. Dan ware tevens tot uitdrukking gebracht, dat niet elke prijsverhooging onrechtma tig is. De minister van Economische Zaken heeft nu zijnerzijds bekend gemaakt, dat als prijsopdrijving zal worden beschouwd iedere verhooging van prijzen boven het peil, dat voor de artikelen gold in de maand Augustus 1939, tenzij deze verhoo ging door een aantoonbare stijging van den kostprijs gemotiveerd is. Het is ech ter de vraag of de rechter, die alleen met het begrip „prijsopdrijving", zooals de wet zelve dat niet nader omschrijft, te maken heeft, eenzelfde criterium zal wil len aanleggen. Er is al heel wat te doen geweest over het criterium, zooals de minister dat heeft De wedstrijd is circa 15 minuten oud als de midvoor van Vitesse een schuiver op doel af zendt, welke de keeper laat glippen (0—1). Lisse heeft na een half uur succes, als de linksbui ten een corner neemt en de bal bij den rechts binnen belandt; deze aarzelt niet en met een mooi schot onder de lat is de stand 1 —1. In zuiver buitenspel-positie doelpunt dan de Vi tesse-midvoor (12). In de tweede helft wordt een corner goed ge nomen en de Lisser-keeper werkt den bal zelf in doel (13). Dit is het keerpunt in den wed strijd. Vitesse wordt als het ware overspeeld er. zoo is na enkele minuten door den linksbinnen de stand gelijk (3—3). Als dan 10 minuten voor het einde de Lisse-rechtsbinnen een bal mooi voor doel plaatst, zet de linksbinnen met een mooi kopballetje voor en de toestormende mid voor deponeert den bal in het net (43). Na 20 minuten nemen de Haarlemmers de leiding door toedoen van hun middenvoor, die een voorzet van links in kopt (01). In de tweede helft begint Hillinen met een waar offensief, maar een doorbraak wordt hun noodlottig en de rechtbuiten der geel-zwarten krijgt een kansje door missen van een Hillinen- achterspeler (02). Kort hierop is wederom te ver opdringen oorzaak dat Schoten andermaal kan scoren (3—0). De Kennemers zijn het grootste gedeelte van den wedstrijd sterk in den aanval geweest. EDO nam fortuinlijkde leiding toen doelman Bret- houwer een hoekschop in eigen doel sloeg (01). Een tweede hoekschop kopt Schijvenaar mooi in (02). Na de thee valt de thuisclub heftig aan, doch een doelpunt van v. d. Kolk wordt- geannuleerd. EDO doet het beter als na een slecht weggewerkte bal Hellingman 03 maakt. Dan maakt v. d. Kolk een fraai tegen- punt (13). Tenslotte werd het 14. Voor den wedstrijd werd Kinheim's populaire aanvoerder Stals gehuldigd in verband met het spelen, van zijn 250sten wedstrijd voor den KN VB. Hierna kon een aanvang gemaakt worden met den wedstrijd. Er ontwikkelde zich een snelle wedstrijd, welke het aankijken tèn volle waard was. Na 10 uur was echter een dergelijk goedopgezette aanval oorzaak dat Verhoofdstad uit een goeden pass in moeilijke positie onhoud baar inschoot (10). Direct na de rust nam Kinheim het spel in handen en na een vergeefschan aanval was het weer Verhoofdstad, die uit 'n goeden pass zeer fraai inschoot (20). Een kwartier voor het einde speelde Groene- veld verkeerd terug en ZVV kon op goedkoope wijze de achterstand verkleinen (21). Tot 5 uur voor het einde mist Kinheim noodlottig (22). Het was jammer dat het scheidsrechter Sen- bring. die goed had geleid, ontging dat twee uur voor het einde de ZVV rechtsbinnen een bal met zijn hand stopte en daarna onhoudbaar in- kegelde (23). omschreven. De minister, zoo zeide men, houdt geen rekening met de vervangings waarde. De winkelier, die zijn ouden voorraad tegen de oude prijzen blijft ver koopen, moet straks duurder inkoopen. Om zijn voorraad op hetzelfde kwantum te houden, zal hij meer moeten betalen. De opbrengst van zijn tegen de oude prij zen verkochten voorraad is niet toereikend om eenzelfden voorraad tegen de inmid dels verhoogde prijzen in te slaan. Dit is inderdaad niet te betwisten. Het blijkt klaar uit een eenvoudig rekensom metje. Toch hebben de voorstanders van de vervangingswaarde wel iets over het hoofd gezien. Vooreerst zijn allen, die over eenige reserve aan bedrijfskapitaal be schikken, in staat hun voorraad op het zelfde peil te houden. Wanneer de oude voorraad tegen de oude prijzen is opge ruimd, slaan zij een nieuwen voorraad in en verkoopen dien tegen de geldende, hoogere prijzen. Vervolgens kan in tijden van dringende vraag bij geringer aan bod met een kleineren voorraad worden volstaan, ook al omdat de omzet-snelheid toeneemt. Ten slotte, minder bedrijfskapi taal biedt geringere mogelijkheden; maar hoe zullen de mogelijkheden voor den consument dalen bij de onafwendbare prijsverhoogingen dank zij het beleid van minister Steenberghe zullen deze zon der prijsopdrijving tot stand kunnen wor den gebracht welke ons nog boven het hoofd hangen! Wie zal den wedloop winnen? De minis ter van Economische Zaken die O. W. zoo veel mogelijk wil keeren of de minister van Financiën, die straks uit O. W. zoo veel mogelijk voor de schatkist zal pogen te halen? Beiden hebben een omvangrijk werkterrein. Mogen zij beiden groote suc cessen boeken! Een enkele opmerking nog over de bevoegdheden van de burgemeesters, die wij boven reeds aanstipten. In een artikel in de N. R. Crt. van 25 Sept., waarin de heer mr. van Sandick blijk gaf weinig te begrijpen van de pro blemen waarvoor een minister van Econ. Zaken thans wordt gesteld en nog minder van de normen, die in deze abnormale tijden moeten worden aangelegd, dreef hij den spot met de bevoegdheden, die den burgemeesters in de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 zijn toegekend. Een bur gemeester, die gegronde verdenking heeft, dat een handelaar zich aan prijs opdrijving schuldig maakt, kan den voor raad in bezit doen nemen tegen schade loosstelling. In gewone omstandigheden zou geen wetgever er aan denken een dergelijk voorschrift uit te vaardigen. Want de ge gronde,. verdenking ishier inderdaad vol doende voor het ingrijpen. Een actie we gens onrechtmatige daad, welke de heer Van Sandick openhoudt, voor het geval dat de handelaar misschien volmaakt onschuldig zou blijken te zijn, is hier niet op haar plaats en zal geen succes hebben. De bur gemeester zal er zich steeds op kunnen beroepen, dat zijn verdenking zijns in ziens gegrond was. En daarmede is de zaak dan waarschijnlijk uit. Iets analoogs vinden wij in de Gemeentewet waar in de artt. 217, 220 den burgemeester, indien hij stoornis der openbare orde vreest, iets wat nimmer is te bewijzen, zeer uitge breide volmachten worden gegeven. Aan dergelijke discretionaire bevoegdheden is in abnormale tijden, wanneer snel moet kunnen worden ingegrepen, niet te ont komen. Wassenaar Mr. C. CH. A. VAN HAREN De S.V. „Jhr. Otto van Lennep" hield Vrijdag avond prijsuitreiking over de wedstrijden van 't zomerseizoen. De uitslagen waren als volgt: Vaste baan zomerseizoen: A: 1. P. J. Winkel 521 pt., B. 1. C. C. Woltering 500 p. Vrije baan scherp idem: A. 1. H. P. Spoor 37 p., B. 1. O. J Keyser 88 p. Kampioen Long Rifle idem: A. Kampioen J. J Blaauwhof 564 p, 1. P. J. Winkel 551 p.; B. Kampioen O. J. Keyser 545 p., 1. O. C. Wolte ring 514 p. Vrije baan Long rifle idem: A: 1. J. J. Blaauw hof 147 p,; B: 1. C. C. Woltering 142 p. Eindwedstrijden: Personeel-scherp: A: 1. J. C. H. Jacobse 48 p., B: 1. O. J. Keyser 48 p. Personeel Long rifle: A: 1. J. C. H. Jacobs 46 p., B. 1. C. C. Woltering 47 p. Vaste baan Long rifle: A. 1. J. J. Blaauwhof 142 p., B.: 1, N. R. Schuurman 136 pt. Vrije baan Long rifle: A. 1. P. J.. Winkel 88 p., B.: 1. C. C. Woltering 88 p. Het wisselschild, beschikbaar voor den schut ter met het hoogste aantal punten in alle af- deeligen van het zomerseizoen tezamen, werd voor de derde maal in successie uitgereikt aan P J. Winkel, die een totaal van 1302 punten had bereikt. 20 October j.l. is een begin gemaakt met de Bondscompetitie, waarvoor tot nu toe de vol gende wedstrijden gespeeld zijn: Hoofdklasse: IVO I—Winfried II 5—5, Winfr. II—Winfr. 1 0—10. 2e klasse: DOK I—Winfr. IV 0—10; IVO II— Winfr. V 9—1. 3e klasse: Winfr. 7—O. Z, II 5—5. Blijkens zoo juist binnen gekomen radiogra fische rapporten melden de IJmuider haring- treilers geringe vangsten. Een aantal treilers die vorige week reeds ter haringvisscherij zijn uitgevaren hebben de haringgronden verlaten en zijn op makreel gaan visschen. De oorzaak van de vermindering der grolharingvisscherij moet grootendeels gezocht worden in de dezer dagen ingetreden daling der prijzen. Daar het telefonisch verkeer met de Duitsche importeurs grootendeels gestremd is wordt thans bijna geen haring naar Duitschland geëxporteerd. (Berichten, reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) MILAAN, 31 Oct. (Havas). Tot dusverre zijn elf lijken geborgen uit de overblijfselen der beide met elkander in botsing gekomen tremen. Het ongeluk geschiedde te Orica, op 4 kilometer van het station van Milaan, terwijl de oeide treinen een snelheid hadden van 80 kilometer per uur. De schok was zeer hevig, twee rijtuigen van den sneltrein werden in tweeën geslagen, terwijl de locomotief en de eerste goederenwa gen van den trein uit Venetië in de voigende rijtuigen schoven. Een en twintig zwaar gewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen. Het aantal licht gewon den is veel grooter. BELGRADO, 30 Oct. (Havas). Te Belgrado wordt een Duitsche delegatie verwacht, die zal komen onderhandelen over den prijs van 2500 wagons meel, die Zuid-Slavië op zich genomen heeft aan Duitschland te leveren. IJMUIDEN, 31 Oct. Vêrsche visch. Tong 0.92 1.75, Schar 4.30—5.60, Wijting 4.60—5.50 per 50 kg. Prijs van geconsigneerde snoekbaars 2325 ct. per kg. In verband met de voortdurende belangstel ling, maar ook omdat nog velen niet op de hoogte blijken van de maatregelen voor gezins bescherming der burgerij, werd besloten het Demonstratie-huis aan den Kloppersingel 143 nog tot en met 16 November ter bezichtiging open te stellen. Op dien datum wordt het huis definitief gesloten na gedurende drie maanden toonbeeld en vraagbaak geweest te zijn in be trekking tot luchtbeschermingsmaatregelen. Zij die tot heden nalatig geweest zijn, vinden dus nog gelegenheid om zich omtrent die maat regelen op de hoogte te stellen; het huis is ge opend op werkdagen van 's middags 2 tot 5 uur en 's avonds van 8 tot 10 uur. Door leden van verschillende wijkcomité's worden rondleidin gen gehouden, terwijl alle gewenschte inlich tingen verstrekt worden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het bestuur van de Haarlemsche Politiemuziekver- eeniging thans als volgt is samengesteld: J. Mohr, voorzitter; H. C. Knip, secretaris; A. Kos ter, penningmeester; J. v. d. Vliet, 2e penning meester; J. Bcon, muziekcommissaris en M. van Eyk, algemeen adjunct. Het corresponden tie-adres is: Van 't Hoffstraat 26, Haarlem. (Van onzen parlementairen redacteur) Naar de minister-president, ihr. mr. D. J. De Geer, hedenmiddag in zijn antwoord op de algemeene be schouwing van de Tweede Kamer mededeelde, zal binnenkort voor enkele gedeelten van ons land, met name voor de grens- en inundatie- gebieden, de staat van beleg wor den afgekondigd. Over den staat van beleg werd gesproken ih ver band met de mogelijkheid tot het opleggen van den persbreidel, doch de minister-president verzekerde de Kamer, dat de voorgenomen maat regel hiermede geen verband hield en volkomen parallel liep met een soortgelijken maatregel tijdens den vorigen oorlog, in 1914, getroffen. In de hedenmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer zijn de algemeene beschouwingen over de Rij ksbegrooting voor 1940 voortgezet. De Minister-president, de heer DE GEER behandelt, vóór de financieele en politieke be schouwingen te beantwoorden, eerst afzonder lijke punten, met name de werkloosheid en de economische oorlogsvoorziening. De heer Bierema heeft gesproken over de veevoedervoorziening. Een uitvoerige opgave zou de onderhandelingen met het buitenland kun nen schaden. Ook reeds vóór den oorlog zijn de noodige voorzieningen getroffen. Dat verschillende contingenteeringen kunnen vervallen, daarmede gaat de regeering accoord, zonder met het stelsel te breken. Wat de prijzenpolitiek betreft, moet wilde opdrijving worden vermeden. Door vracht en andere Omstandigheden is volledige con trole niet mogelijk. Gestreefd wordt zoo noo- dig naar geleidelijk verhooging van den prijs. De regeering heeft steeds overwogen, den kostprijs in het product te verwerken. Bij het opruimen van oude voorraden mag de vervangingswaarde geen rol spelen. Dat de benzineregeling onjuist zou zijn, kan niet worden erkend. De voorraad is niet on voldoende, doch met de soorten moet rekening worden gehouden. Op economisch gebied zijn reeds vele publi caties geschied door verschillende organen. Eên meer algemeene nota heeft de minister van Economische Zaken toegezegd, ze zal om streeks 1 December verschijnen. Dat er drang is naar winst, kan niet worden ontkend. Ieder zal zijn offer moeten brengen voor aller behoud. De zitting duurt voort. SCHEVENINGEN, 31 Oct. Haringvangst. Binnen van de haringvisscherijSch.66, H. Nutbey, met 40 last haring. Sch. 6, C. den Heyer, met 31 last, Sch. 15, J. Pronk, met 21 last (vleetschade), Sch. 118, A. Taal met 36 last. In zee ter haringvisscherij: Sch. 20, K. Toet, Sch. 73, L. Rog, Sch. 103, K. Blok en Sch. 341, A. de Graaf. Nagekomen vangstbericht van 30 October: K.W. 163 150 kantjes, Sch. 250 300 kantjes. Vangstbericht van hedenochtend: Sch. 261 30 kantjes (uit 40 netten), Sch. 225 15 kantjes (uit 30 netten), Sch. 104 80 kantjes, 79 65 kantjes (uit de halve vleet). K.W. 50 kantjes (idem), K.W. 149 50 kantjes (idem), 159 50 kantjes (id.), 176 35 kanties (idem). 151 5 kantjes (uit 25 net- 43 40 krnt1«s. 130 25 kantjes (uit 40 net- 1"" ri» hn'-- ="h. 342 75 kantjes (uit de halve vleet), Sch. 19 320 i. t.,-E i wege de haring). Thuis stoomende ziju: Sch. 40 met 37 last en de K.W. 39 met 41 last haring. Met versche visch waren hedenochtend aan de mérkt de kotter SI. 54, J. van Dam, met f 37.en 17 schokkers met tezamen f 646.besomming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2