Een zeeheld uit den wereldoorlog Laatste Nieuws I Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I STAD WS I Plaats dan een Omroeper' voor 90.000 gezinnen J AMSTERDAM De Regeering en het „Plan van den Arbeid" EEN SUBTIEL ANTWOORD i DINSDAG 31 OCTOBER 1939 ALLERHEILIGENVIERING Gevonden dieren en voorwerpen Schouw over de wateren BEVERWIJK Geslaagd Mislukte inbraakpoging Veemarkt VELSEN Hoogovens willen pompstation oprichten HEEMSTEDE Verrassende ontdek king bij huiszoeking Werkplaats tot het vervaardigen van valsch geld SPORTIEVE VOETBALLER Hij sloeg een jongeman bewusteloos Sluismeester Kauderer blijft nog TWEEDE KAMER Inenting tegen pokken Minister antwoordt Tweede Kamerleden nemen in hoeverre onze verwachting, dat nu het Plan aan bod komt, gewettigd is, de vraagstellers zou bevredigen, was dus al erg gering. De samensteller van de Memorie van Antwoord kent echter de politiek wel zóó goed dat hij geen botte afwijzing neer schrijft. Héél fijntjes zegt hij; Hofmeester K. in zijn vroegere woning In het huis waar de moord gepleegd zou zijn Duitsche gezant te Rome naar Berlijn Britsch schip tot zinken gebracht De nieuwe Missie-bis schoppen bij den Paus Drie vliegtuigen naar Napels Academische examens (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Overeenkomst inzake repatrieering Duizend Duitschers uit Estland te Stettin Verdere Sovjetiseering van Oost-Polen Roosevelt seint aan Ismet Inonoe De ,,City of Flint" weer te Tromsoe Heden debat over de Neutraliteitswet Engelsche vluchten boven Duitschland Finsch schip gezonken «iiimiiiiiiimmiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiimiiMimiitniiiiiii/iiiiiimHiiuiiliiliiiiiiiMUiiiiiiiililiiiin NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HÏIIIIIIII!!IIIIIIIIIilllltllllllllllllllllllilll!llllilllllllllllllllllilillillllllllllllJlliilUIIIIIIIIIIIIlillillllirm!!l!l!l!llfllllli3 Een lezer verzoekt ons nog eens te wijzen op de goede gewoonte van verschillende winke liers hun zaken op de weinige als Zondag te vieren Katholieke feestdagen, te sluiten. Hij meent, dat een dag rust voor patroon en bediende bovendien ditmaal wel eens goed is, daar zéér drukke weken achter den rug liggen Vanzelfsprekend onderschrijven wij zijn opwek king om 1 November als Zondag te beschou wen, volkomen. of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren ondeling toe te lich ten. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 'en 13 uur. Kerkboek, portemonnaie, zakdoek én sleutel Schoonderbeek, Haitsma Mullierstraat 62. Kin dercape; Brouwers, Kleverparkweg 190. Dames- armbandhorloge; Politiebureau Smedestraat. Kruis; Prins, Van Luyckenstraat 26. Distributie- kaant t/n v. Staveren; Hunting, Voorlichting straat 12; Rijwielplaatje; De Dood, Kleine Houtstraat 66; Tasch inh. boek; v. Gooien, Santpoorterstraat 55. Vulpenhouder; Schuiten maker. Bloemveldlaan 3. 2 zakken inh- groente; De Soet, Wilgenstraat 45. Autoped; Toeset; Badhuisstraat 26rood. Bus Inh. zuurkool; Feije, Ravelingsteeg 13. Zeildoe ken beenstuk; v. Muyan. Pijlslaan 13. Bril; Heer.k. Gr. Houtstraat 99. Bal; Politiebureau Smedestraat. Dameshandschoen; Klaassens, Reitzstraat 93- Glacé handschoenen; Gasbedrijf, Kruisstraat 45. Hond (fOx-terrier)Van Beek, Burgwal 59rood. Kleerhanger; Edsker. Zaanen- laan 21. Hond (tax); De Bilt, Kleverlaan 95. Blauwe regenjas; Kasert, Jan Luykenstraat 5. Blauwe jongensregenjas;v. d. Heuvel. Corne- lissteeg 18 (na 6 uur n.m.) Ketting; Belter, Celebesstraat 14. Zeemleerlap; Marsman. Delft laan 163. Bruine kindermuts; Oosterop. Timor - Straat 52A. Witte gummimantel, Witte, Heeren singel 109. Portemonnaie met inhoud; Fens. Spiegelstraat 22. 1 regenpijp: Politiebureau, Smedestraat. Portemonnaie met inhoud; Abs- poel. Indischestraat 43. Portefeuille met in houd; Du Maine, Dutrystraat 25. Pakje inh- wollen garen; Adelaar, Spaanschevaartstr. 59. Parapluie: Van Wort, Saénredamtsraat 26. Por temonnaie; Politiebureau Smedestraat. Zadel - dekje; v. d. Berg, Floresstraat 82. Rijwielplaatje- Brand, Anjelierstraat 9. Heerenrijwiel, waarop regenjas: Politiebureau Smedestraat. Hooge heerenschoen; Smits. Kloosterstraat 2. Groene shawl; v. d. Pol, Oranjestraat 95. Dubbele fletstasch; v. Keulen. Leeuwerikstraat 23 Blauwe zeildoeken tasch met inhoud; Vreeken. Aagje Dekenstraat 30. Wandelstok; Smal, le Zuidpolderstraat 80. Dekzeil; Politiebureau Smedestraat- Burgemeester en Wethouders der gemeente brengen ter algemeene kennis, dat de schouw over de wateren zal worden gevoerd voor het noordelijk en middendeel der gemeente (Vel- sen-Noord, Velsen en Driehuis) op Maandag 13 November 1939, en voor het zuidelijk deel (Santpoort en Santpoort-statiOn) op Dinsdag, 14 Noveber 1939. Te Amsterdam slaagde voor het poljtie-di- ploma met aanteekening de heer P. C. v. Dijk, hulpagent van politie alhier. In een van de laatste nachten is een poging gedaan om het pand van de Fa. Vroom en Dreesmann binnen te dringen. Aan de achter zijde van het gebouw werd een ruit van een der toiletten uitgesneden, waarna de indringers naar binnen zijn geklommen, zij stietten ech ter spoedig op de stevig gesloten deur van een dienstgang. Pogingen om deze te openen waren tevergeefsch, zoodat de indringers onverrich - terzake moesten terugkeeren. De aanvoer bestond alleen uit geldekOeien, waarvan de handel uitermate stug was en de prijzen zich tusschen de f 70.en f 150.be wogen. Ter gemeentesecretarie liggen ter inzage ver- Ibeken met bijlagen van: de Koninklijke Nederlandsche. Hoogovens en Staalfabrieken N.V., te IJmuiden, om vergun ning tot het oprichten van een zoetwaterpomp station met bijbeht>orende 8 bronnen, elk met een electromotor van 5 pk. en een filterge bouw. waarin o.a. 1 electromotor van 9 p.k. en 3 electromotoren van 45 pk., op het fabrieks terrein; de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Kcoksovengassen (N.V. MEKOG), te IJmui den, om vergunning tot het uitbreiden harer inrichting door het aanbrengen van een trans portinstallatie waarbij 7 electromotoren van resp- 4, 8. 11 en 1,5 k.w. van 4, 15, 15 en 27,5 p.k. op het fabrieksterrein. Op Maandag 13 November, des voormiddags te elf uur, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. ZCowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende 3 dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de secretarie der ge meenten kennis nemen van de terzake ingeko men schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep ge rechtigd zijn zü, die niet overeenkomstig ar tikel 7 der Hinderwet voor een Gemeentebestuur Weineen 1 Gas los laten - desnoods wat bijremmen, als u zoo'n waarschuwingsbord passeert. Wan d® staat slechts op plaat sen, waar onverwach gevaar kan dreigen Dastv eest op uw hoedei Badhuis In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 23 t/m 28 October ge nomen 441 douchebaden en 22 kuipbaden. Aan 43 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 78 volwassenen gebruik gemaakt. Militairen 620. c Zondagnacht werd door de politie te Heem stede een veertigjarige Amsterdammer gearres teerd A. de V. genaamd. De man was reeds in den vooravond door de Heemsteedsche politie opgemerkt en door zijn vreemde gedragingen had men hem terdege in de gaten gehouden. Toen hij zich omstreeks drie uur bij een villa aan de Wagnerkade ophield, werd hij door twee agenten gearresteerd. Bij zijn fouilleering werd een volledige collectie inbrekerswerktuigen op hem bevonden, waarbij zelfs zeer nieuwe instru menten. De man werd voorloopig ingesloten en men kwam met de Justitie overeen, dat er een huiszoeking in zijn woning, zou worden verricht. Maandagmiddag heeft de Heemsteedsche po litie in samenwerking met de Centrale Recher che deze huiszoeking in de woning van den man aan de Vespucciusstraat te Amsterdam verricht. Deze huiszoeking leverde een verrassend resul taat op. In een achterkamer, weggeborgen in een kast vond men een volledige installatie tot het vervaardigen van valsch geld, n.l. rijksdaalders en guldens. Aan de verschillende instrumenten en ingrediënten ontbrak niets. Men vond elec- trische baden met batterijen, matrijzen, vormen van gips, afkoelbakken en verschillende instru menten. Begrijpelijkerwijze werd toen de woning aan een zeer nauwgezet onderzoek onderworpen, doch valsch geld zelf kon niet worden ontdekt. Of de man valsch geld heeft vervaardigd, dit zal het onderzoek moeten uitmaken. Het is een recidi vist, die reeds verschillende veroordeelingen ach ter den rug heeft. De arrestant is ondertussclien van Haarlem naar Amsterdam overgebracht en zit veilig opgesloten in een der cellen van het hoofdbureau van politie. Dat sport niet immer de vriendschap bevor dert, bleek weer eens aan de zaak die de Am- stercamsche Politierechter, Dr. N. Muller, te behandelen kreeg. Op een zandveld nabij den Zuidelijken wan delweg werd een zoogenaamd vriendschappelijk partijtje voetbal gespeeld. Het was geen offi- cieele wedstrijd, maar men deed het echt voor zijn genoegen. Daardoor kwam het ook dat men al spoeaig ruzie had over het nemen van een strafschop. Twee sportlieden wilden allebei de strafschop nemen en omdat dit nu eenmaal niet gaat, volgde er herrie. Een jongeman, ook al vol sportieve gedachten, mengde zich in het twistgesprek eh zei tot een der mopperige voet ballers: Geef hem een draai om zijn ooren. Dat stond den anderen sportman niet aan en na eenig heen en weer gepraat van „Dat moet je zelf doen" en „Kom jij maar op" viel er een klap. Die klap was niet gering en werd gevolgd door vele andere klappen. Het werd een sen sationeel gevecht, waarbij de jongeling die een draai om de ooren geadviseerd had er flink van langs kreeg. De sportheld, die back gespeeld had en dus de verdediging hielp vormen, toonde dat hij in en aanval een zeer gevreesd tegenstander moet zijn. Hij sloeg den jongen zoo onbarmhartig dat het slecht zou zijn afgeloopen, als niet de rest van de voetballers mitsgaders de politie er zich mee bemoeid had. Toen de politie kwam waren vier personen bezig den „sportleven held' van zijn slachtoffer te trekken. En terwijl dé jongen bewusteloos op den grond lag, sloeg hij hem nog steeds in het gezicht. Het bleek dat het slachtoffer een tand kwijt was. Het bloed liep uit neus en mond en hij was bont en blauw gestompt. Vanzelfsprekend had de agent dadelijk proces verbaal opgemaakt. De verdachte, niet In het minst onder den indruk van zijn ruw en onbehoorlijk optreden, probeerde thans den Politierechter te overtui gen dat hij uit zelfverdediging had gehandeld. De jongeman had he meerst geslagen, zoo be weerde hü, en uit noodweer had hij toen terug geslagen. Even later werd hij in het oor gebeten en daarop had hij enkele tikken terug gegeven. In dien geest was het%gegaan, zooals dé „held" het uitdrukte, en hij was tenslotte overwinnaar geweest. Er was een getuige, die het geval had gezien, maar erg veel moeite had om de historie in woorden te brengen. Hij was echter pertinent in zijn verklaring dat de verdachte boven op zijn slachtoffer had gezeten om hem te mis handelen. Een andere getuige beweerde echter dat de mishandelde begonnen was. In verband met het ontbreken van een be langrijke getuige besloot de Politierechter de zaak aan te houden om deze getuige alsnog te hooren. Zooals wij onlangs hebben bericht, zou de heer G. C. F. Kauderer, die gedurende 30 jaren als sluismeester van de zeesluizen te Muiden dienst heeft gedaan, deze maand eervol van zijn betrekking ontheven zijn. Echter heeft het dagelijksch bestuur van deze sluizen den heer Kauderer verzocht, in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden, voorloopig nog op zijn post te blijven, waarin de sluismeester heeft toegestemd. De jongere generatie kent natuurlijk het hoofd van staat van Hongarije, den „Reichs- verweser" Nicolaus Horthy, maar kijkt meestal vreemd op, als zij bemerkt, dat deze staats man den titel van admiraal voert. Hongarije grenst toch nergens aan de zee! En op de „schone blaue Donau" (die trouwens in Hon garije nog al geelachtig is) zijn toch hoogstens riviermonitoren, waarover men geen admiraal pleegt aan te stellen. De kaart van Europa wordt in het middenbekken zoo dikwijls ver anderd in de laatste jaren, dat de jeugd, als de een of andere staat weer eens behoefte heeft aan levensruimte telkens voor nieuwe aardrijkskundige problemen wordt gesteld en de ouders voor de kosten van nieuwe atlassen. De jongste xjeugd weet nog maar vaag, dat Hongarije vroeger deel uitmaakte van de Do- nau-monarchie en wel als evenwaardig land met Oostenrijk. Dit te signaleeren is wel eens aardig voor de ouderen onder ons, die niet veel met kinderen omgaan. Nicolaus Horthy de Nagybanya werd uit een oud-adellijk protestantsch Hongaarsch ge slacht geboren als onderdaan van Zijne Apos tolische Majesteit, den Keizer van Oostenrijk, Koning van Hongarije. Veertien jaar was de knaap, toen hij cadet werd der Keizerlijk-Ko ninklijke marine. Hij maakte als jong officier reeds snel promotie. Tijdens de Balkancrisis van 19081909 was hij commandant van den kruiser „Taurus". Keizer Franz Joseph be noemde hem tot zijn adjudant en verbond hem aan het departement van Marine. Tijdens de Balkanoorlogen was hij bevelhebber van het slagschip „Boedapest". In het begin van den wereldoorlog commandeerde hij de „Novara", op een manier ouden historischen zeehelden waardig. De wereld hoorde toen voor het eerst den naam Horthy en werd opmerkzaam. Ais leider van de Oostenrijksch-Hongaarsche vloot kruiste hij langs de Italiaansche kusten, in den nacht van 23 Maart 1915, toen de oor logsverklaring van Italië aan de Donau-mo- narchie afkwam. Bij de beschieting van Porto Corsini op 23 Mei 1916 had hij successen te boeken. Bij St. Giovanni di Medua bracht hij een Italiaansch konvooi tot zinken, dat een lading, voor Montenegro en het Servische leger bestemd, vervoerde. Voor dit wapenfeit kreeg hij de hoogste onderscheiding der monarchie, de militaire St. Theresia-orde. Het sterkste bravourstuk heeft hij evenwel in de straat van Otranto geleverd. Daar doorbrak hij met een kleine vloot van drie schepen, de „Novara". de „Saida" en de „Helgoland" de veel sterkere Italiaansche linie. Hetzelfde had hij ook het jaar tevoren reeds gedaan en daarbij vijf En- gelsche contröle-posten in den grond geboord. Bij Otranto bracht hij 2 kruisers, 2 torpedo jagers, 2 torpedobooten en 3 vrachtschepen tot zinken. In dezen zeeslag werd hij zwaar ge wond. Hij bleef echter op de brug en leidde den slag tot het triomfale einde. De opvolger van Franz Joseph, Keizer Karei, benoemde hem tot admiraal en opperbevelhebber van de vloot. Dit was in 1918. De dubbel-monarchie kraakte reeds en stortte weldra ineen. De wapenstil stand werd gesloten en admiraal Horthy kreeg de harde opdracht, de roemruchtige Oos- tenrijk-Hongaarsche vloot uit te leveren aan den Nationalen Raad van Serven, Kroaten en Slovenen. Hij was man van ijzeren plicht en voerde het schokkende bevel uit. Dan trok hij zich terug op zijn landgoed te Kenderen. Zijn levenstaak scheen ten einde te zijn. Er is hier een treffende parallel met het leven van maarschalk von Hindenburg. Evenals deze werd hij ambteloos burger, om kort daarop in het volle actieve leven terug te ke'eren en hoofd van staat te worden. Dit kwam zoo. Hon garije,, het tot stervens toe verminkte trotsche Magyarenland, verkeerde in de eerste maan den van 1919 in de diepste ellende. De bloed dorstige bolsjewist Béla Kun had de macht in handen gekregen en terroriseerde met een bende sadisten het land. Orgiën van bloed werden gevierd. Honderd drie en dertig einde loos lange dagen duurde de roode bolsjewisti sche bloedbruiloft. In Kenderen, waar Horthy woonde, trokken de staatsbehoudende krachten zich samen. Het leek, of men voelde, dat daar een man van daad en kracht woonde, die al leen het land kon redden. Hoe alles gegaan is, bleef omsluierd. Het historische feit echter is er. Horthy stampte een nationaal leger uit den grond. In Juli 1919 werd hij minister van Oor log in het kabinet van graaf Julius Karolyi. Op 16 November van dat jaar trok hij aan het hoofd van zijn troepen, onder geweldig enthou siasme, Boedapest binnen. Hij was dra de on betwiste meester. De Nationale Vergadering benoemde hem, den populairen held, met 131 tegen 10 stemmen tot „Reichsverwesertot regent van het verweesde koninkrijk Hongarije Want ook krachtens de nieuwe grondwet bleef (en is nog) Hongarije, het rijk van St. Stepha- nus, koninkrijk, hoewel de troon op grond der politieke tijdsomstandigheden ledig blijft. De politieke constellatie liet den terugkeer van den laatsten gekroonden koning van Hongarije, ex- keizer van Oostenrijk, niet toe. De groote en kleine entente lieten te Boedapest weten, dat restauratie der Habsburgers oorlog zou betee- kenen. In April en October 1921 deed koning Karei pogingen via een staatsgreep aan het be wind te komen. Horthy móést deze pogingen verijdelen in het bestaansbelang van volk en land. Horthy bleef en is de heer, wel niet als titulair koning, maar toch feitelijk als monarch. In de eerstkomende maanden zal Horthy al zijn staatsmanskunst noodig hebben, om het schip van staat in den juisten koers te houden. Als hij het doet, zooals vroeger als admiraal zijn vloot, dan kan Hongarije rustig „te kooy krui pen", zooals het heet in Huygens' Scheepspraet. Bij de nieuwe constellaties in het Europeesche middenbekken staat hij op een bijzondere plaats. Moskou plaatste hem, toen hij indertijd Bela Kun en zijn roode benden zóó hardhandig en genadeloos neersloeg, op de zwarte lijst als vijand nummer een van het wereldcommunisme De Amerikaansche journalist H. Knicken- bocker schreef eenmaal na een bezoek aan Horthy: „De regent is nog altijd bovenal de zeeofficier. Het na-oorlogsche Hongarije grenst niet meer aan de zee en heeft geen schip meer tot zijn beschikking, maar zijn regeerder ruikt nog altijd naar de zee. Zijn werkkamer is een voudig als de kajuit van een scheepskapitein.' Horthy heeft eens in een interview een zuiver beeld ontworpen van den Europeeschen toe stand. Het is thans nog passend: „Wanneer uw vest verkeerd dichtgeknoopt zit, moet u het eerst weer heelemaal losknoopen, wil net mo gelijk zijn, het dicht te knoopen, zooals het be hoort. Dit moet in Europa ook geschieden." Hij voegde er nog het volgende aan toe. Wij hopen, dat hij het daarbij aan het juiste einde had: „Dan zal die vrede tot stand komen, waarvoor wij allen, ook in Hongarije, werken." (Van onzen parlementairen redacteur) Vol verwachting klopt het hart van onze sociaal-democratische land- genooten. Twee hunner vóórmannen zitten in het kabinet en bekleeden daar posten, die met betrekking tot de werkloos heidsbestrijding van groote beteekenis zijn. Het kabinet in zijn geheel heeft bij monde van den minister-president in de Millioe- nenr.ota te kennen gegeven, dat het de bestrijding der werkloosheid in deze moei lijke oorlogsjaren krachtig zal voortzetten. Indien dus ooit, dan is nu de tijd daar voor het Plan van den Arbeid. Met een nauwe lijks verholen voorgevoel van een zéker suc ces werd dan ook in het Voorloopig Verslag op Hoofdstuk I der Rijksbegrooting, bij de zoogenaamde Algemeene Beschouwingen, de verwachting uitgesproken, dat nu zooveel mogelijk uitvoering zal worden gegeven aan het zoo hoog geroemde en veel omzongen Plan van den Arbeid. Nu heeft de tegenwoordige minister van Sociale Zaken, dr. Van den Tempel, nooit een bijzondere vereering aan den dag gelegd voor het koopkrachtprincipe, dat aan het Plan ten grondslag ligt. In zijn laatste boek: „De Wereld in Stormtij" verklaart hij: „Het behoeft nauwelijks gezegd, dat de primi tieve opvatting dezer (koopkracht) theorie, die een weldadige werking toekent aan eiken maat regel. waardoor het directe verbruik wordt ge stimuleerd, het eigenlijke probleem miskent." Nóch de koopkrachtinspuitingen van president Roosevelt, noch de bewering, dat Zweden zijn welvaart aan de toepassing der koopkrachttheorie dankt trekken hem erg aan. Het viel dus al moeilijk aan te nemen, dat hij het Plan van den Arbeid a tort et a travers zou willen uitvoeren. De kans, dat het antwoord op de vraag: mogen wij ver- Aan de memorie van" antwoord inzake het wetsontwerp tot vaststelling van nieuwe bepa lingen betreffende de inenting tegen pokken is het volgende ontleend: Daar de minister van Sociale Zaken zich volkomen kan vereenigen met de strekking van dit door een vorige regeering voorbereid wets ontwerp, heeft hij met groote voldoening ver nomen, dat het beginsel, van het ontwerp: wettelijke geregelde drang tot inenting, in zoo belangrijke mate instemming heeft gevon den. Bij de waardeering voor den arbeid der staatscommissie, waarvan dit ontwerp een vrucht is, sluit hij zich gaarne aan. De leden, die bestendiging van den bestaan- den toestand bepleiten, brengen in het bijzon der naar voren, dat door de verbeterde hygië nische maatregelen het gevaar voor pokken zeer veel geringer is geworden en dat, mocht zich onverhoopt weer eens een enkel geval van pokken voordoen, de lijder daaraan dadelijk kan worrden geïsoleerd. Afgezien van de vraag of uitsluitend door deze maatregelen een pok kenepidemie in rustige tijden steeds zou kun nen worden bedwongen welke vraag de mi nister op grond van hetgeen door de staatscom missie in haar verslag is medegedeeld ontken nend zou willen beantwoorden wenscht hij er de aandacht op te vestigen, dat aan het' betoog van de hier aan het woord zijnde le den in de tegenwoordige tijdsomstandigheden weinig overtuigende kracht kan worden toe gekend. Evenmin heeft op den minister grooten in druk gemaakt het betoog, dat de vaccinatie gevaarlijk is, welk betoog wordt geleverd met een beroep op de door de staatscommissie ver zamelde cijfers betreffende gevallen van ence phalitis post vaecinationem beneden den leef tijd van twee jaar. Daarbij wordt evenwel niet voldoende aandacht geschonken aan het feit. dat geen van deze gevallen doodelijk is ver- loopen. Daartegenover staat het betrekkelijk groote aantal gevallen van encephalitis post vaecinationem met doodelijk verloop, indien de eerste vaccinatie boven de twee jaar is ge schied. Nu is van de voorgestelde regeling de vermijding van het gevaar van eerste inenting op lateren leeftijd een even belangrijk element als de bescherming in het algemeen tegen de pokken. Het is immers aan te nemen, dat men, indien zich een pokkenepidemie voordoet, op groote schaal zal overgaan tot het vaccineeree van nog niet gevaccineerden, ook indien deze reeds op den voor de eerste vaccinatie min der gunstigen leeftijd zijn. Het is niet de bedoeling, dat de burgemees ter als propagandist voor de vaccinatie zal op treden. Zijn taak is slechts er voor te zorgen, dat de ouders een objectieve uiteenzetting van den geneeskundige krijgen omtrent aard en om vang van het pokkengevaar. Een voorzichtige kostenraming is gekomen tot een bedrag van ten hoogste f 30.000 per jaar. Ten slotte wenscht de minister nog aan dacht te schenken aan de door de commissie van rapporteurs gestelde vraag in hoeverre het uitbreken van den oorlog tusschen Duitsch- land, Polen, Engeland en Frankrijk op het standpunt der regeering met betrekking tot de regeling van invloed is. De minister verwijst in dit verband naar het verslag der staatscommissie, waarin een af zonderlijke paragraaf is gewijd aan het pok kengevaar in tijden van oorlog en oorlogsge vaar. Deze paragraaf concludeert o.m.: „Een behoorlijk gevaccineerd en gerevac- cineerd leger op voet van oorlog, alsmede een voldoende immuniteitstoestand der burgerbe volking zijn ok uit militaire overwegingen een dringende noodzakelijkheid." Het ligt voor de hand, dat het tot stand ko men van de thans voorgestelde regeling slechts geleidelijk een eind zal maken aan den thans ook uit militair oogpunt zoo onbevredigenden immuniteitstoestand van onze bevolking. De tijdsomstandigheden hebben de urgentie van de voorgedragen regeling nog vergroot. Thans loopt de immuniteitstoestand elk jaar in be langrijke mate achteruit. De minister hecht er aan, in verband met het bovenstaande, mede te deelen, dat het ver hoogd gevaar voor pokken (en andere besmet telijke ziekten) in de tegenwoordige omstandig heden zijn bijzondere aandacht heeft, mede naar aanleiding van een daarover op zijn ver zoek uitgebracht advies van den Gezondheids raad, „Voor zoover de maatregelen, welke door de Regeering voor de bestrijding der werkloosheid en haar gevolgen worden genomen en voorbe reid, samenvallen met het Plan van den Arbeid, kan gezegd worden, dat dit plan zal worden uitgevoerd." Bij het schrijven van dezen volzin zal de altijd ernstige, zelfs een tikje stroeve heel de Geer een glimlach wel nauwelijks heb ben onderdrukt. Precies datzelfde kon mi nister Romme óók schrijven en zélfs mi nister Slingenberg! Daar staat met even zooveel woorden: de Regeering heeft haar plannen en daar zit vanzelf wel het een en ander in, waar óók de ontwerpers van het Plan van den Arbeid aan dachten. Willen de heeren nu zeggen: zie, het Plan wordt uitgevoerd, dan heeft de Regeering daar niets tegen; maar feitelijk maakt zij haar plannen zelf en volgt niet een Plan, ook al schrijft men het nóg zoo vaak met een groote P. Deze zinsnede uit de Memorie van Ant woord is wat men noemt: „une phrase bien tournée." (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag Hedc-i-iiddog öm tien minuten over drie is de gewezen hofmeester K„ verdacht van moord op zijn vrouw, van wie de stoffelijke overblijfselen in een koffer zijn gevonden, voorgeleid en binnengebracht in de woning, waar de moord zou zijn gepleegd: het tweede bovenhuis van het perceel Pijnackerstraat Het fefit, dat K. Maandagmiddag in zijn vroe gere woning zou worden binnengebracht, ver spreidde zich spoedig door de buurt zoodat tegen het oogenblik, dat men K. meende te mogen verwachten, een groot aantal buurtbewoners en voorbijgangers was samengestroomd. Tevoren was reeds de politie-scheikundige Van Leaden Hulsebosch gearriveerd en om drie uur verschenen per auto de officier van Justitie, mr. De Blécourt en d-r Hulst uit Leiden. Het was tien over drie, toen de auto achter de haag van menschen stilhield, waarin onder geleide van commissaris Jutte een tweetal rechercheurs K. zoo spoedig mogelijk langs de huizen reden en naar perceel nummer 4 brach ten. Het -bovenhuis heeft inmiddels een nieuwen bewoner gekregen. In de weinige oogenblikken, welke het wach ten 'in beslag nam, kon men K. zien, die thans een donkerblauw pak droeg en een witte sjaal om had. Hij had zijn snor laten staan en z:ag er bleek uit. De man wierp een schuwen blik op het samendringend publiek en keerde zich vervolgens mat het hoofd naar de deur. Agenten en rechercheurs ontruimden het trot toir voor het huis. Nadat de deur geopend was, werd K. geboeid naar boven gevoerd, waar de officier van Jus titie en de deskundigen reeds wachtten voor het onderzoek ter plaatse. ROME, 30 Oct. (Havas) Von Mackensen, de ambassadeur van Duitschland, is naar Berlijn vertrokken. De Duitsche diplomaat heeft den laatsten tijd tal van besprekingen gehad met de politieke leiders te Rome. Hij is thans op reis om, naar men meent, aan zijn regeering aan wijzingen te geven over de houding van Italië tegenover het Europeesche conflict. LONDEN, 30 Oct. (Reuter). Het Plritsche stoomschip „Malabar" (8000 ton) werd gisteren door een Duitsche duikboot in den AtlantiSchen Oceaan tot zinken gebracht. Zeventig overle venden zijn in een haven aan de Westkust van Engeland aan wal gebracht. In de machine kamer moeten vijf lijken liggen. VATICAANSTAD, 30 Oct. (Stefani). De twaalf missiebisschoppen, die gisteren in den Sint Pieter gewijd zijn, zijn heden door Z. H. den Paus, in tegenwoordigheid van den Prefect der Propaganda Fide, Kardinaal Fumasoni Biondi, in audiëntie ontvangen. Z. H. de Paus gaf iederen bisschop een gouoen borstkruis ten geschenke en bood hun bovendien een som gelds aan ten behoeve van hunne missiën. Ten slotte sprak Z. H. een rede uit in het Latijn en vroeg den bisschoppen, aan hun geloo- vigen in de verschillende missies in Zijn naam den Apostolischen Zegen te geven. De drie K.L.M.-vliegtuigen Oehoe, Emoe en Reiger, die n.ar Napels zullen vliegen om het materieel op de Indië-route te versterken, ver trekken hedenochtend onder commando van de gezagvoerders Kooper, Geijssendorfer en Hondong. Den eersten dag gaat de reis naar Kopenhagen, den tweeden naar Weenen, oost waarts van BerLjn, den derden dag via Venetië en Rome naar Napels. Om de materieelreserve in Indië te vergrooten, zal op 7 November een extra-vliegtuig nit Napels vertrekken. Er vertrekken dus dien dag twee toestellen naar Indië. Ook dit tweede toestel is reeds gedeeltelijk volgeboekt. AMSTERDAM. Geslaagd voor het cand. exa men Ned.-Indisch Recht de heer J. de Leeuwe- RIGA, 30 Oct: (Reuter) De Letsche minister van Justitie en de Duitsche ge zant in Letland hebben vandaag een ver drag onderteekend inzake de repatrieering van in Letland wonende Duitschers. Volgens een D.N.B.-bericht uit Stettin is het schip „Der Deutsche" Maandag met ongeveer duizend Duitschers uit Estland te Stettin aan gekomen. LWOW, 30 Oct. (Havas). Het Poolsche gebied, dat zes weken geleden door het leger der Sovjet-Unie is bezet, wordt snel onder de admi nistratieve controle der Russen gebracht. Na de sluiting van de eerste zitting van de na tionale vergadering van de Westelijke Oekraine, welke geheel uit communisten bestond, is een delegatie van deze vergadering naar Moskou gegaan om de regeering aldaar de te Lwow ge nomen besluiten mede te deelen en te vragen de Westelijke Oekraine bij de Sovjet-Unie in te lijven. De Wit-Russische Nationale Vergadering heeft 17 September, den dag, waarop het roode leger Polen binnentrok, tot nationalen feestdag verheven. WASHINGTON, 30 Oct. (Havas). President Roosevelt heeft vandaag een telegram gezon den aan den Turkschen president, Ismet Ino noe, ter gelegenheid van den verjaardag van de Turksche republiek, met de beste wenschen voor een luurzamen vrede en welvaart voor de Turksche natie. WASHINGTON, 30 Oct. (Havas). Het Staats- departement heeft een rapport ontvangen van mevr. Harriman, gezante der Ver. Staten in Oslo, waarin wordt aangegeven dat, naar zij officieus, maar uit goede bron, heeft vernomen, de ,City of Fiint" Maandag om 13 uur plaatse lijken tijd in Tromsoe is aangekomen. Het schip voerde de Duitsche vlag en vertrok om 14 uur in zuidelijke richting. WASHINGTON, 30 Oct. (Havas). De com missie voor de procedure van het Huis van Afgevaardigden heeft, het verzet van den repu blikein Fish ten spijt, een motie aangenomen, ten gevolge waarvan Dinsdag en Woensdag in het Huis de algemeene debatten over het neu- traliteitsontwerp zullen worden gehouden. Men verwacht de eindstemming voor Donderdag- of Vrijdagochtend. LONDEN, 30 Oct. (Reuter). De Brïtsche luchtmacht heeft heden uitgebreide verken ningsvluchten ondernomen over de vliegvelden in Noord Duitschland, aldus het ministerie voor de Luchtmacht, dat hieraan toevoegt: „Ondanks hl slechte weer en den tegenstand werden vele waardevolle inlichtingen verkregen en vele fo tografieën genomen." Aan zijn mededeeling betreffende de verken ningsvluchten voegde het ministerie voor de Luchtmacht nog toe: „Tot middernacht was één onzer vliegtuigen niet naar zijn basis terug gekeerd." LONDEN, 30 Oct. (Reuter). Tengevolge van een ontploffing is het s.s. „Juno" uit Helsinki vandaag op de Noordzee in ongeveer tien mi nuten gezonken. Van de 24 opvarenden ging een aantal, onder wie vijf vrouwen, in de reddings boot, doch anderen moesten twintig minuten rondzwemmen, alvorens zij werden gered door het Noorsche schip „Mimosa", dat ook de in zittenden van de boot aan boord nam. Negen tien overlevenden zijn vanavond in een haven aan de Engelsche Oostkust aan land gebracht; negen hunner moesten wegens kleine verwon dingen of uitputting naar een ziekenhuis ver voerd worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4