Inderdaad„Asschepoes" In Haarlem FRANKEN'S BROODFABRIEKEN Haarlem, 31 Oct. MAAR GEEN SPROOKJE! DINSDAG 31 OCTOBER 1939 Winterhulp Fraai werk van Haar- lemsch kunstenaar Frans Balendong vervaardigde een St. Josephbeeld NEDERLANDSCHE NATUUR HISTORISCHE VEREENIGING Woensdagavond-concert H.O.V. Ml Willibrord-herdenking in de kathedraal Pontificaal Lof op Zondagavond STADSSCHOUWBURG „Het is er geen tijd voor" Haarlem - Heemstede - Bloemendaal AUTO WIJKT UIT VOOR VOETGANGER Naar de Nieuwe Gemeenschap Inzet actie Haarlem Nog even nakaarten! Soldaten-Mémoiresmm Vader afhalen AGENDA Bioscopen 1 November Bioscopen 2 November Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten ALLERZIELENDAG OP HET KERKHOF GELOOF EN WETENSCHAP St. Willibrordusherdenking Herdenkingsnummer 20-jarig bestaan D.S.S. BURGERLIJKE STAND STAD EUWS Het besluit van den Haarlemschen raad het verzoek van het schoolbestuur der R.K. M.U.L.O. aan de Ged. Oude Gracht om ver bouwing van dit schoolgebouw af te wijzen en aan het verzoek te voldoen!door aan ge noemd schoolbestuur het schoolgebouw aan het Leidscheplein aan te bieden heeft ons ge noodzaakt, eenige minder vriendelijke beschou wingen te wijden aan deze geste van een raads- meerderheid, waarbij alleen de partijlooze heer van der Storm zich aan de zijde der katholieken stelde, En uit ons artikel kon wel blijken, dat wij hog lang niet aan het eind van onze beschou wingen waren; inderdaad lag en ligt het dan ook in onze bedoeling, na verder diepgaand on derzoek van alles, wat met deze geruchtmakende zaak samenhangt, onze publicaties daarom trent voort te zetten en voor een ieder duidelijk aan te toonen, dat het katholiek onderwijs in Haarlem werkelijk jaren lang als Asschpoes gebruikt is. Het „Handelsblad", dat op gezag van den sociaal-democratischen wethouder van onderwijs radicaal stelling neemt tegen het katholieke blad, dat den euvelen moed had, op te komen voor een billijke en rechtvaardige behandeling van het katholiek onderwijs hier ter stede, ver onderstelt, dat de jeugdige lezers van ons blad de vergelijking „katholiek onderwijsAs schepoes" wel zullen weten te waardeeren, doch dat de volwassenen lezers van ons blad wrel zullen begrijpen, dat de „beweerde" ach terstelling van het katholiek onderwijs in Haar lem ook voor de „Nieuwe Haarlemsche Courant" eensprookje is. Wij moeten het „Handelsblad" teleurstellen in zijn prettigen waan: deze „Asschepoes" is nu eens niet uit een sprookje, maar volkomen wer kelijkheid, droevige werkelijkheid. Zooals onze lezers nog nader bewezen zullen krijgen en zooals het „Handelsblad", wanneer alle kaarten op tafel gekomen zijn, ook zal moe ten erkennen. Wetende, wat wij weten, zijn wij er zeker van, dat het „Handelsblad" het spoedig zal be treuren in zijn liberale ongedurigheid al te voorbarig critiek geleverd te hebben op onze beschouwingen. Wij zouden het blad willen adviseeren: oefen nog een weinig geduld en overweeg eens rustig onze nadere beschouwingen; daarna zal de re dactie zelf kunnen beoordeelen, of en hoe zij op haar thans geleverde critiek zal moeten terugkomen. Thans treden wij dus niet in debat omtrent verschillende beweringen van onzen opponent; alleen willen wij thans reeds de algemeene strek king van het artikel in het „Handelsblad" weer leggen; het blad verwijt ons n.l., dat wij ten onrechte klaagden over achterstelling van het katholiek onderwijs; „feiten bewijzen het tegen deel" schrijft de redactie, en wij hadden niet mogen uitroepen: „Zóó meent men het katho lieke onderwijs in Haarlem wel te mogen be handelen!" Wij zouden met onze klachten over het -„ge val" met de M.UL.O.-school aan de Ged. Oude Gracht dus in ieder geval te veel gegenerali seerd hebben. Welnu! Ook de vergelijking van het openbaar en christelijk onderwijs met het katholieke in zake de «choolhuisvestingen aanvaarden wijóók in het algemeen is het katholiek onderwijs in dit opzicht jarenlang achtergesteld; de nuchtere feiten bewijzen het. Wat betreft het openbaar onderwijs: Behalve de 3 door ons genoemde openbare scholen werden nog gebouwd: 1 openbare op- ledingschool aan het Junoplantsoen (naast de door ons genoemde) en 1 openbare school, de Beatrixschool, in het Ramplaankwartier. En wat het christelijk onderwijs aangaat: be halve de 2 door ons genoemde christelijke scho len werd nog gebouwd de Koningin Emmaschool aan het Roerdompplein. In totaal dus 5 nieuwe openbare en 3 nieuwe christelijke scholen. Tegenover deze 8 nieuwe scholen is in de zelfde periode gebouwd: 1 RK. school in de Eemstraat naast de Bavoschool; een tweede R.K. school aan de Philomenaschool, eveneens in de Eemstraat, is dezer dagen aanbesteed en zal dus eerlang klaar komen. (De jaarlijksche uit- keering van de gemeente voor den bouw van de R.K. school voor buitengewoon onderwijs in de Nic. v. d. Laanstraat blijft hier buiten be schouwing; evenals de nieuwe R.K. school aan de Velserstraat, die geheel uit eigen middelen is gesticht.) De balans moet dus luiden: 5 nieuwe ge bouwen voor openbaar onderwijs, 3 voor christe lijk en 2 voor R K. onderwijs. Billijk is deze toestand in geenen deele. De R.K. scholen hebben dikwijls genoegen moeten nemen met oude gebouwen, en het aantal leerlingen op de R.K. scholen is beduidend grooter dan dat op de christelijke scholen. Het is stellig een be voorrechting, als de kleinere groep, die christelijk onderwijs verlangt, méér nieuwe scholen krijgt dan de katholieken; en ieder ingewijde weet, dat op de Christelijke scholen veel leerlingen gaan, die eigenlijk op de openbare scholen thuis hoo- ren, althans komen uit gezinnen, die in het geheel niet belijdend zijn. Ook is het een schromelijke bevoorrechting van het openbaar onderwijs als dit 8 gebouwen krijgt, ofschoon dit onderwijs in totaal niet veel meer scholen noodig heeft dan het R.K. onder wijs (32 openbare tegen 28 katholieke scholen). Volkomen terecht klagen de katholieken over achterstelling van hun schoolhuisvesting. Hoe men de zaak ook wendt of keert. Dit zij vastgesteld. Verder zullen wij ons bepalen tot het „geval Ged. Oude Gracht". De afdeeling Haarlem van den N. R. K. Volks bond vierde haar gouden jubileum. In de afgeloopen vijftig jaren werd op veler lei gebied heel wat gepresteerd. Alle maat schappelijke kwalen en nooden hadden de volle belangstelling. Onmiddellijk na haar oprich ting werd het fonds „Hulp in Nood" in het leven geroepen; een ziekenfonds werd ge sticht; gestreefd werd met succes naar de ver betering der volkshuisvesting; een commissie voor gezamenlijken inkoop van winterprovisie kwam tot stand enz. enz. De actie der Volksbondsafdeeling paste zich volkomen aan bij de tijdelijke en plaatselijke behoeften en omstandigheden.. De bestrijding van de werkloosheid en haar gevolgen stond van den aanvang af op haar program, waarbij zij op een mooien staat van dienst kan wijzen. Zoo werd in de allerlaatste jaren het Comité „Winterhulp-actie" geboren, welk comité met succes er naar streeft, de crisisslachtoffers en dit zijn er nog zeer velen in deze droeve tijden bij te staan. Hiervoor is geld noodig, veel geld. A.s. Vrijdag wordt voor dit schoone doel een bazar geopend, welke op 4, 5 en 6 November, wordt voortgezet en waarvan goede resultaten worden verwacht. Als iedereen een handje me- dehelpt, komt het succes van zelf. Moge na afloop het bericht luiden: In de St. Bavo was groote drukte, activiteit over heel de linie. M. L. A. KLEIN In de hal van de 2e H.B.S. aan het Santpoor terplein haa de afd. Haarlem een tweedaagsche tentoonstelling' van paddenstoelen ngericht. Za terdagmiddag zou nog materiaal worden gezocht, doch toen was het weer al heel slecht; het mee- rendeel der op de tentoonstelling aanwezige paddenstoelen was dan ook bijeengebracht door leerlingen der 2e H.B.S., die hun medewerking aan deze tentoonstelling gegeven hadden. Zaterdagavond 7 uur werd de tentoonstelling dcor den voorzitter, den heer G. A. v. Schaik, geopend; toen was al het materiaal uitgezocht en, onder leiding van de heeren Van Eyndho- ven en Van Schaik, systematisch gerangschikt. Op de zij taf ei, direct bij den ingang, was een decoratief geheel gemaakt van velerlei kleurige paddenstoelen op een ondergrond van mos. Dooi de gewaardeerde medewerking van Hout en Plantsoenen was het mogelijk de inzendingen op te luisteren met takken van Sneeuwbes, Malus, Berberis en andere vruchtdragende heesters. Af en toe werden korte mededeelingen gedaan en Zaterdagavond werden bovendien fraaie lan taarnplaatjes vertoond. Zelfs kon men padden stoelen proeven! Ook nu weer bleek, hoe groot de interesse voor een dergelijke tentoonstelling is. Vooral Zondag zijn vele belangstellenden gekomen. Afbeeldingen van paddenstoelen waren opge hangen en verschillende lectuur lag ter inzage. Evenals verleden jaar slaagde deze expositie volkomen. Frans Balendong, Haarlemsch kunstenaar en eigenaar van kunsthandel „De Eikel'', Leidsche- vaart 142, vervaardigde een St. Josephbeeld. De kunstenaar deed reeds eerder van zich spreken, toen hij voor het klooster „Alverna" te Aerdenhout, voor de St. Bavoschool aan de Westergracht en voor de R. K. kerk te Uitgeest een aantal groote glas-in-lcodramen maakte Nog zeer kort geleden restaureerde hij de glas-in-loodramen van de R. K. kerk in Over- veen en vervaardigde hij de glas-in-loodrame:i voor de nieuwe polikliniek der Mariastichting aan het Soendaplein. Het St. Jozefbeeld maakte Frans Balendong voor een aantal huizen in Vught, waar het in een nis in den gevel zal worden geplaatst. Het beeld, dat enkele dagen in „De Eikel" wterd ge- exposeerd, is uitgevoerd in terra-cotta. Frans Balendong heeft zich den H. Jozef voorgesteld als een wijs man (hij was de op voeder van Jezus), een krachtig en eenvoudig man (hij was een handwerksman), een edele figuur (hij was van koninklijken bloede), en als een rein en nederig mensch. Al deze eigenschappen van St. Jozef spreken uit het kunstwerk, dat Frans Balendong schiep. Heel de houding van het beeld demonstreert tot in de kleinste bijzonderheden St. Jozef als heilige, als werkman en als man van koninklij ken bloede. Edel zijn de gelaatstrekken en zij zijn toch geheel in harmonie met de uitbeelding van den heilige ais timmerman. De opgestroopte mouwen en het timmermanssloof doen met de minste afbreuk aan de edele figuur, evenmin als de hamer afbreuk doet aan het effect van de lelie der zuiverheid. Het beeld is schoon door het sobere, eenvou dige en toch weer moderne cachet, dat Frans Balendong eraan gaf. De firma Brouwer te Leiderdorp bakte het beeld. De heer Balendong vervaardigt thans nog een gevelsteen voor hetzelfde huizencomplex te Vught. P. K. De namen van drie Fransche grootmeesters der Toonkunst komen op het programma voor: Saint-Saëns, Maurice Ravel en César Franck. Het concert staat onder leiding van Marinus Adam, hij brengt de zeer zelden gehoorde tweede Symphonie van Saint-Saëns en besluit met Wagenaar's Ouverture „Cyrano de Bergerac". De soliste van dezen avond is de bekende pianiste Coba Rijneke, die herhaaldelijk met het Concertgebouworkest onder Mengelberg en bij andere orksten in den lande optrad met tal van verschillende werken. Bij de H.O.V. komt zij met het concert van Ravel, dat de eerste uitvoering bij de H.O.V. beleeft; tevens speelt zij de dankbare en be langrijke Variations Symphoniques van César Franck. V s. i Hedenmorgen bracht Z. K. H. Prins Bernhard. een bezoek aan Zandvoort. Met ecnige hoogere officieren maakte de prins een tocht door de duinen. Hierna had een groot défilé plaats, dat zeer groote belangstelling trok. De Prins was vergezeld van zijn adjudant, jhr. Phaff, van kolonel Praak en overste Spruit. Om twaalf uur vertrok Prins Bernhard weer in de richting Bloemendaal Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat de drie conferenties, welke, als St. Willibrordus- herdenking, gehouden zullen worden in de Ka thedrale kerk aan de Leidschevaart, zullen aan vangen a.s. Donderdagavond en Vrijdagavond om half negen en Zondagavond om half acht. De bijeenkomsten zijn toegankelijk voor katho lieken en niet-katholieken. Na afloop van de conferenties op Donderdagavond en Vrijdag avond zal de Kathedrale kerk voor belangstel lenden te bezichtigen zijn. Zondagavond wordt de plechtigheid besloten met een kort pontifi caal Lof, waarbij Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem tegenwoordig zal zijn. Spreker op de conferenties zal zijn de zeereerw. heer rector H. Drost, uit Amsterdam. Dat Gaylord Esterbrook, schrijver van succes blijspelen, een periode van geestelijke en mo- reele inzinking doormaakt, dat kunnen wij in dezen tijd gemakkelijk begrijpen. De burger oorlog in Spanje en het nog bloediger con flict in China waren in het voorjaar van 1938 de tijd, waarin dit meesterlijk geschreven Amerikaansche blijspel .van S. N. Behrman handelt bijzonder schokkende gebeurtenissen voor ieder gevoelig gemoed. Gay, zooals hij gemeenlijk genoemd wordt, raakt er van in den put. Overigens behooren die tijdelijke depressies tot zijn schrijversnatuur dat weet zijn vrouw, de bekende actrice Linda Paige, maar al te goed. Zij zou hem er ook nu weer gaarne overheen helpen, maar er is een andere, die dat op zich nam: Amanda Smith, de vrouw van een bankier en volgens haar man „een Lorelei met int-ellectueelen inslag". De strijd gaat nu tusschen Linda en Amanda. De laatste wil den auteur inspireeren tot het maken van „verheven" stukken, een ideaal, dat hem natuurlijk moet aantrekken, omdat zijn vroeger werk tegen den achtergrond der tra gische wereldgebeurtenissen hopeloos opper vlakkig schijnt. Zijn vrouw evenwel, die hem een brillant schrijver, maar geen genie vindt en die altijd de hoofdrollen in zijn spelen ver vulde, tracht hem weer te bezielen voor zijn oude taak, die haar niet minder lijkt. Maar ten slotte gaat de strijd om den man en de liefde is het groote wapen. Na veel inspanning wint Linda den kamp, omdat Gay wel moet inzien, waar zijn schep- Een kenner dieBrood zegt, zegt: „Franken" Ze hooren bijeen die twee klanken Aan de fijne kwaliteit Zoo zorgvuldig bereid Is die goede bekendheid te danken pende kracht ligt, en.... omdat hij ten slotte alleen van zijn vrouw houdt. De intrige van het stuk, dat Jan van Ees vertaalde, is dus wel heel eenvoudig. Drama tische handeling maken we bij de uitvoering ook zeer weinig mee. En toch boeit het spel voortdurend en wel op een wijze, die het bij wonen tot een verfijnd genot maakt. Dat doet de waarlijk schitterende dialoog. Zelden zal men zoo'n flonkerend woordenspel meemaken, waarin schijnbaar luchtige bouta des den grond van levensernst onophoudelijk doen gevoelen. Men hoeft het met den Ameri- kaanschen virtuoos heelemaal niet eens te zijn, om het bijzondere van zijn kunst toch volop te waardeeren. Hij ziet niet over het le ven naar het bovennatuurlijke heen en dat is zeker een gemis maar op dat leven heeft hij vaak een verrassend scherpen kijk, die de aandriften en geestelijke daden van den mensch onvervaard, doch nooit meedoogenloos onthult. Zijn verstandelijkheid klemt hem vast aan de wereld, maar zijn fijne zin haalt hem steeds weer omhoog. Natuurlijk zou dit stuk niet zoo boeien, als het niet door Cees Laseur met zijn Centraal Tooneel op de planken werd gebracht. Een ideale bezetting! Laseur zelf als de driftige, jongensachtige schrijver, een figuur, die men soms wat minder ruw, wat minder dorstig zou willen zien, maar die met haar wisselende stemmingen kostelijk wordt geteekend. Fientje de la Mar als zijn vrouw, rad van tong, maar sterk beheerscht, weifeloos, vechtend om het bezit van den man, die ook haar noodig heeft, met een overwicht, dat haar toch niet ver waand maakt een pakkende creatie. Cor Hermus als de bankier met een wetenschappe lijke hobby, die achter zijn gesloten uiterlijk zijn innerlijke teleurstelling verbergt een scherp gezien karakter, dat uitmuntend wordt volgehouden. Rie Gilhuys, een gevaarlijke en toch niet slechte verleidster, die het hoogere misbruikt om het lagere te bereiken, maar zelf soms in haar bedrog gelooft een wezen, dat met ingehouden spel aan den dag komt. Ten slotte Peronne Hosang, de kleurlinge Cle mentine, die als huishoudster Linda Esterbrook bijstaat, óók in den strijd om haar „boss", een stukje humor van goed gehalte. Zoo'n tot in de finesses verzorgde vertooning gaat er in. De volle zaal van abonnementsleden genoot er van, al moest van het flitsend woor denspel en van zijn diepere beteekenis wel eens wat in de ruimte verloren gaan. „Het is er geen tijd voor". No time f,or comedy vormt geen spel voor iedereen, om dat de levensvisie van den schrijver tekorten verraadt, die tot onaanvaardbare uitspraken leiden. Maar zij zijn voor ontwikkelden duide lijk te onderscheiden; dan vaagt de critiek de bezwaren weg en blijft er alleen de waardeering over voor den ernst, waarmede de auteur in een gloed van fijnen humor interessante pro blemen verwerkt. Voor een comedie als deze is het, nu de wereld nog erger dan in 1938 een tragisch wezen vertoont, ongetwijfeld tijd, vooral voor hen, die de ziel van den Ameri kaan willen kennen. H. B. v. d. S. Gistermiddag om tien minuten voor half vier reed over den Rijksstraatweg een personenauto, bestuurd door een 35-jarige dame uit Voor schoten. Ter hoogte van de Waalstraat stak een onbekend gebleven voetganger, die met zijn fiets aan de hand in dezelfde richting liep, plotseling den rijweg van rechts naar links over. Om den voetganger te ontwijken remde Onder voorzitterschap van Mr. F. P. Th. Rohling vergaderde in Gebouw St. Bavo te Haarlem de werkgroep „Naar de Nieuwe Ge meenschap." De voorzitter herinnerde er aan, dat in Maart van dit jaar is opgericht het Werk comité „Voor God" en „Naar de Nieuwe Ge meenschap" en dat hij in de oprichtingsverga dering reeds zijn bezwaren tegen een vermen ging van beide acties had kenbaar gemaakt. De voorzitter zeide van meening te zijn geble ven, dat, hoewel beide acties zonder twijfel aanrakingspunten hebben, het van belang is ze afzonderlijk te voeren. Bovendien, de actie „Voor God" doet reeds voortreffelijk werk en marcheert opperbest, terwijl de actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap" wel marcheert doch nog niet opperbest en een speciale werkgroep dringend noodig heeft. Het was hem gebleken dat het Landelijk Comité van de Actie te Utrecht, waaraan hij deze kwestie had voor gelegd, zijn zienswijze deelde. In verband met een en ander stelde hij den aanwezigen voor uitsluitend dus voorloopig de krachten te richten op de actie „Naar de Nieuwe Gemeen schap." Mr. E. Brongersma (K. J. W. V.) sloot zich bij dit betoog aan, waarna de aanwezigen zich met de zienswijze van den voorzitter vereenig- den. Vervolgens besprak de voorzitter enkele bij zonderheden omtrent de te voeren actie en deelde mede waarom hij (mede in overleg met het Landelijk Comité te Utrecht) nog niet was overgegaan tot het organiseeren van 'n groote propagandavergadering in Haarlem. Hij acht te den tijd daarvoor nog niet rijp en vond het beter wanneer de Werkgroep eerst intern actie had gevoerd. In verband hiermede deed hij het voorstel dat elk der aanwezigen onverwijld 'n aanvang zou maken met een onderzoek op wel ke wijze in de eigen organisatie de belangstel ling voor het groote probleem van de hervor ming van de maatschappelijke samenleving kan worden gewekt. Over 4 weken komt de Werk groep dan weer bijeen en worden de resulta ten van het onderzoek en de opgedane erva ringen uitgewisseld. Verschillende aanwezigen voerden over dit onderwerp nog het woord en gaven practische aanwijzingen, waarna besloten werd als door den voorzitter voorgesteld. Ook kwam ter sprake de niet gemakkelijke vraag op welke wijze belangstelling voor de actie onder de niet-katholieken kan worden gewekt, nu de actie „Naar de Nieuwe Gemeen schap" reeds van verschillende zijden als een specifiek katholieke actie wordt beschouwd, hetgeen in werkelijkheid echter niet het geval is. Mr. Vorstman (R. K. Leeraren-vereeniging) opperde het denkbeeld studieclubs te vormen, welk denkbeeld door de vergadering werd over genomen en verder zal worden uitgewerkt. Hierna installeerde de voorzitter definitief de Werkgroep „Naar de Nieuwe Gemeenschap", welke thans bestaat uit de volgende personen: Mr. F. P. Th. Rohling (St. Adelbertsveree- niging), H. Leeuw (R. K. Volksbond), J. G. Spruyt (R. K. Middenstandsvereeniging), Mr. E. Brongersma (Katholieke Jonge Werkgevers- vereeniging)Th. v. d. Weyden (R. K. Werk- nemende Middenstand), Mr. F. Vorstman (R. K. Leerarenvereeniging St. Bonaventura)W. J. Speller (R. K. Onderwijzersvereeniging St. Augustinus), H. van Os (R. K. Mannelijke Jeugd vereenigingen), mej. G. Hensen (De Graal), mevr. Lucas (R. K. Vrouwenbond), H. J. M. Lips (St. Josephs Gezellen). De vergadering koos vervolgens tot haar se cretaris: Mr. E. Brongersma, Heimanslaan 2, te Heemstede en tot penningmeester den heer H. Leeuw, Glasblazerstraat 11, te Haarlem. Nadat nog besloten was alle bijeenkomsten te openen met het gebed voor de Nieuwe Ge meenschap, sloot de voorzitter de bijeenkomst met een woord van hartelijken dank aan de voor deze bijeenkomst uitgenoodigden, van wie er geen op het appèl ontbrak. de autobestuurster krachtig en haalde naar links uit. De auto kantelde en de motor raakte in brand. Het vuur werd door omstanders met zand gedoofd. De dame kreeg geen letsel, doch de zwaar beschadigde wagen moest naar een garage worden gesleept. Het melodrama „Gas" waarvan twee bedrij ven resp. in Haarlemsche en Heemsteedsche raadzalen zijn opgevoerd en waarvan het derde bedrijf vermoedelijk over tien jaren aan de beurt is. geeft meer dan voldoende stof om den gang van zaken, teneinde een juist begrip over deze aangelegenheid te verkrijgen, nog eens nauwkeurig na te gaan. Daarbij prijst Groenen - daeler zich gelukkig, dat hij in zijn onderschrift op de toelichting van B. en W. die op Dinsdag 17 October 1.1 in dit blad is gepubliceerd, op merkte, dat voorzoover niet -ingewijden het kun nen bekijken, deze overeenkomst gunstig ge noemd kan worden. Bij de behandeling in den Raad kwamen verschillende details naar voren die überhaupt alleen aan de Raadsleden bekend konden zijn en zeer sterk is de indruk geweest, dat zelfs Raadsleden tijdens de behandeling van meering veranderden. Alvorens nu vast te stellen, op welke gronden het vborstel van B. en W. werd verworpen, dient men eerst te weten, dat de wijze, waarop de behandeling werd voorbereid en de geringe tijd, die werd gelaten om een grondige studie van de concept-overeenkomst te maken, al da delijk ongeschikt bleken te zijn om den Raad in een willige stemming te brengen. Als men des middags te drie uur een concept-overeen komst in de brievenbus vindt en men moet dan des avonds te acht uur in de commissie voor de Bedrijven mededeelen of men zijn stem al of niet aan het ontwerp kan geven, terwijl men dan slechts enkele dagen tijd heeft om het geval nader te beschouwen en te bestudeeren, dan verwekt dit. zeer terecht, ook bij het lank moedigste raadslid wrevel. En wanneer men dan ontdekt bij een vluchtige beschouwing er. na-rekening, dat men tot andere cijfers en uit komsten komt dan is dat niet geschikt om dien wrevel weg te nemen of te verplaatsen. De Heemsteedsche Raad is in dit opzicht zeer ge voelig, dat bleek reeds uit de wijze waarop het reeds dbor B. en W. uitgevoerde besluit tor aankoop van een houten hulpgebouw werd goedgekeurd. De concept-overeenkomst werd als gevolg van een ander critischer bekeken dan men anders pleegt te doen. Die critiek kwam van alle kanten, niet alleen van de beide socialisten, maar ook van den heet Rijkes, partijgenoot van Wethouder v. Unen. schepper van de monstrueuze verkiezingscom binatie liberaal-vrijzinnig-democraat-vrijzinnige groep, die wei de felste critiek leverde. Ook de heer Kamerbeek liet zich scherp uit ever het concept en heeft met zijn zeer verdien stelijke maidenspeech zeker de harten van alle minderbedeelden voor zich gewonnen. De wijze waaroD de critiek op de concept overeenkomst werd geargumenteerd zal Wet houder v. Unen niet zijn meegevallen. TOch is hem de lof niet onthouden, die hem toekwam, in verband met de samenstelling van deze voor- loopige overeenkomst en de wijze waarop h;j die heeft verdedigd. De argumenten, die bij de bestrijding naar voren kwamen, zijn, dat kan toch niemand ont kennen, voor een niet onbelangrijk deel ge voelsargumenten geweest, al Of niet sociaal 'ge tint en die. zooals de heer de Tello het uit drukte, niet aanwijsbaar zijn in geld Maar juist daarom wogen zij zoo zwaar en waren zij zOo moeilijk te ontzenuwen. Achter alles echter zat de drang tot behoud van de eigen gasfabriek, allereerst als rendabel werkobject waaraan hier zoo dringend behoefte is en voorts om Haarlem toch vooral geen argument te geven bij komende annexatiepbgingen die,, als we ooit weer normale tijden krijgen, onver mijdelijk geacht moeten worden. Is de kans op gaslevering door Haarlem van het tooneel verdwenen, eveneens is dit het ge val met de gemoedelijke sfeer, die vrheger zoo kenmerkend voor de Heemsteedsche raadsver gaderingen was- Groenendaeler. XXVI. Alle drie hadden ze kaplaarsjes aan en een cape met een capuchon, die de frissche kindergezichtjes practisch „inpakte". Ze stonden met mamma voor het station, in den regen, dien ze niet voelden. Mamma keek naar de groote klok en zei toen aan de kindertjes, da.t de trein over twee minuten zou aankomen. „Is pappie dan erg moe?" vroeg de oudste. „Natuurlijk," antwoordde de mid delste van vijf, „nou is pappie veer tien dagen niet in z'n bed geweest, want soldaten moeten op den oor log passen „En wat denk je, dat we straks eten?" vroeg mammie aan 't span. Alle drie noemden ze wat anders op, maar ze waren het er over eens. dat de lekkerste dingen op tafel zouden worden gebracht. ,,'tls zoo eigenlijk veel fijner," stelde de oudste laconiek vast, „nu hebben we om de twee weken twee dagen feest en vroeger alleen maar met Kerstmis en Paschen Moedertje lachte hartelijk en nam zich voor ook dit kinderwijs- heidje straks te vertellen. En ei- was al zooveel uit het leven van de peuters te verhalen! De trein rolde binnen. Mammie werd wat nerveus, ze wilde 't niet weten, maar de kleintjes voelden het bij intuïtie, sprongen en dans ten, zoodat 't water uit de plassen hoog opspatte. 'n Hardlooper kwam het eerst naar buiten. Vier, vijf handelsrei zigers volgden hem op de hielen. Militairen vielen in de armen van hun vrouw of verloofde. Allemaal pappies, concludeerde de jongste. Maar haar zusje dacht er anders over: er bestond maar één pappa, hun pappa!! Ineens werden de plassen leeg gedanst. Mamma bloosde als vroe ger, toen ze nog verloofd was en hém ging afhalen. Er was ook eigenlijk niets veranderd! Omhel zingen, vreugde, oogengetintel. De jongste gaat de lucht in. De passeerenden, die het tafreel- tje zien, genieten en deelen de vreugde. „Wat zit daar voor lekkers in?" vraagt het drietal bijna tegelijk. Ze kijken naar het pakje, dat vader onder z'n armen draagt en dat zoo voornaam is. „Straks!" vermaant mamma. Dik gearmd gaan ze naar huis. De drie huppelen den regen aan flarden. De zon schijnt in die harten en hartjes.,.. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 3 uur; Rechtsk. Bureau, 8 uur; Het Raskonijn, 8 uur; Best. Graf. Bond. 8 uur; Comm. Geestel. Bel., 8 uur; Afd. Graf. Bond, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Uitvoering ,,De Nachte gaaltjes", o-l.v. mej. C. Kampmeijer, 7.30 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Alliance Franqaise, 8.30 uur. Rembrandt: „Rauschende Ballnacht", 2 30. 7 en 9.15 uur. (Boven 18 jaar). Cinema: „Bamabé", „Opstandige jeugd", 2 en 8.15 uur. (Boven 14 jaar). Luxor: „Lach of ik schiet", (boven veertien jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Spooktrein", (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Mo viae: „Liefde en werkelijkheid", 2.30, 7 11 uur (alle leeftijden). Rembrandt: „Rauschende Ballnacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. (Boven 18 jaar). Cinema. „Barnabé". „Opstandige jeugd", 2 en 8.15 uur. (Boven 14 jaar). Luxor: „Lach of ik schiet", (boven veertien jaar), 2.30, 7 en 9.15 jtur. Frans Hals: „De Spooktrein", (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Liefde en werkelijkheid", 2.30, 7.00 —11 uur (alle leeftijden). Gebouw St. Bavo: Fed. Gr. en Fr. handel, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau. 8 uur. Gcm. Concertzaal: Geneesk. Luchtbescher mingsdienst, 8 uur. Rembrandt; „Rauschende Ballnacht", 2.30. 7 en 9.15 uur. (Boven 18 jaar). Cinema: „Barnabé", „Opstandige jeugd", 2 en 8.15 uur. (Boven 14 jaar). Luxor; „Lach of ik schiet" (boven veertien jaar) 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Spooktrein" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Liefde en werkelijkheid", 230, 711 uur (alle leeftijden). Woensdag 1 November 8 uur: Comb. Gastvoor- stelling Duitsche Opera's: „Maske in Blau". Donderdag 2 November 8.15 uur: Het Neder- landsche kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel (voor Ver. Voor de Kunst). Vrijdag 3 November 8.15 uur: Het Ruys' En semble: „Schoppenaas". De avonddiensten van de apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Fa. Duyn en Keur. Keizerstraat 6. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30. Marnix-apotheek, Marnixstraat 65. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telefoon 221S1. Op Donderdag 2 November (Allerzielendag) zal de kapel op het kerkhof in rouw gehu!d zijn ter nagedachtenis van de overledenen en zullen des morgens drie H.H. Missen gelezen worden, de eerste om kwart vóór negen, de tweede ">m kwart over negen en omstreeks half tien nog een gezongen Requiem. Oudere menschen spreken nog altijd van een volle kapel op den eersten Donderdag van iedere maand, 't Is misschien niet genoeg bekend, dat iedere maand op het kerkhof St. Barbara een H. Mis gelezen wordt voor alle overledenen die daar begraven zijn. Moge dit een aansporing zijn dat er weer een drukker bezoek aan deze H. Mis zal volgen, tot lafenis der geloovige zielen van 't vagevuur. Gedurende het Octaaf van Allerzielen kun nen ook alle geloovigen. die een kerkhof Dezoe- ken en daar godvruchtig bidden voor de over ledenen, onder de gewone voorwaarden een vol len aflaat verdienen, toepasselijk op de geloo vige zielen. Op Dinsdag 7 November om kwart over acht zal prof. dr. J. Tesser S.J. uit Maastricht in den Stadsschouwburg voor de leden van Geloof en Wetenschap een rede houden over „St. Willi- brord en zijn levenswerk". Ter opluistering van den herdenkingsavond zal het koor van de Kathedrale kerk St. Bavo (ruim 80 zangers) onder leiding van dr. L. Kat eenige motetten en antiphonen ten gehoore brengen. Het bestuur verzoekt den leder, spoedig hun aanvraagkaarten in te zenden, aangezien na de officieele plaatsbespreking, dus na Donderdag a.s., de overige plaatsen beschikbaar worden ge steld voor de R. K. militairen van Haarlem. Wij ontvingen het nummer dat DSS ter ge legenheid van zijn twintigjarig jubileum heeft uitgegeven. De uitvoering van deze uitgave moge in verband met de tijdsomstandigheden dan al zeer bescheiden gehouden zijn, de in houd bevat zeer lezenswaardige bijdragen, waar uit weer eens ten overvloede blijkt, dat DSS niet alleen goede voetballers telt, doch ook menschen. die zich op ander gebied weten te onderscheiden. Wanneer het zilveren jubileum van DSS on der andere omstandigheden kon worden ge vierd, iets waaraan we maar niet zullen twijfe len, dan zal DSS zeker niet alleen als van ouds gaan feestvieren, doch dan zal ook het dan verschijnende feestnummer grooter en groot- scher van omvang zijn. Aan menschen om een dergelijke uitgave van lezenswaardige en inte ressante clubbelevenissen te voorzien, schijnt het bij deze Haarlemsche club niet te mankee- ren. Geboren 29 Oct.: z. van M. G. BeersKok; z. van M. J. de ReusVan Eskert; z. van T. de Man—Tempelaar; 30 Oct.; z. van J. de Mooy-* van Akkooi; d. van G. HoogendoornReijn; z. van A. G. Clotzede Man. Overleden 29 Oct.: G. Pietenbrink, 57 j., Flo- resstraat: G Ch. van Straatenv. d. Vossen, 63 j., Hasselaersplein. Ondertrouwd 31 Oct.; A. C. Cosman en H. Koster.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5