DESKUNDIGEN AAN 'T WOORD w HoofdpU" "akkERÏJQ ONZE STAATSFINANCIËN WAIML Hitler FINANCIEN A T f Wij luisteren naar... DE NIHILISTISCHE REVOLUTIE DINSDAG 31 OCTOBER 1939 Pessimistische visie van oud-minister de Wilde MARKTEN POSTVLUCHTEN Dagfilm „Chronische verstopping eischt een speciale behandeling zeggen doktoren. Deensche gezant CHRYSANT DOET ZIJN INTREDE DE OUDE MAN GING TOBBEN Aan verwondingen overleden R. K. Universiteit Woensdag 1 November Donderdag 2 November OUDE DAME ONTDOOK DE BELASTING FIETSER DOODGEREDEN Gewonde man aan den weg gevonden Geen spreekuur directeur- generaal der P.T.T. Doodelijke val Intern, congres voor doofstommen onderwijs tm ft De wijze van samenstelling van onze vlsot dient allereerst een kwestie van financieele mogelijkheden te zijn en pas daarna van technische wenschelijkhe- den. Voor de toekomstige daadwerkelijke kracht van onze maritieme defensie heeft het betrekkelijk weinig zin te discussieeren over de gevechtswaarde van slagkruisers en slagschepen als niet te voren vaststaat, dat het Nederlandsche volk er de aanschaf- fings-, onderhouds- en exploitatiekosten van kan dragen. Zóó hebben tot nu toe ge lukkig ook de meeste militaire deskundigen er o\er gedacht. Nog onlangs zeide de vroegere opperbevelhebber van het Neder- landsch-Indische leger, luitenant-generaal Lalau, in een openbare bijeenkomst, dat het voor onze marinedeskundigen een klein kunstje zou zijn. voor een vloot een organisatie te ontwerpen, waarvan men op redelijken grond zou kunnen verwachten, dat eike mogelijk te verwachten aanval op onsf bezit zou kunnen worden afgeslagen. Die studie, aldus de generaal, zou evenwel slechts een academische worden. Het zou blijken, dat zoo'n vloot niet te bemannen en zeer zeker niet te bekostigen zou zijn. En dit feit is de basis van alle moeilijkheden, waarvoor wij bij het zoeken naar een op lossing voor onze defensie komen te staan. Schout-bij-nacht Helfrich, benoemd vloot voogd in Indië hield een paar maanden geleden een lezing voor de Marine-vereeni- ging in den Helder, waarin hij zich ongeveer als volgt uitliet: „Zuiver maritiem-krijgs- kundig gesproken lijdt het geen twijfel of Groot-Nederland zou een „slagvloot" moe ten hebben. Alléén de Regeering echter be paalt de financieele draagkracht in de Ne derlandsche marine-politiek. Wanneer de Regeering zegt, dat de financiën het bouwen en exploiteer en van slagschepen niet toe laten dan moeten wij met minder vol staan." Niet dus de vraag of een slagkruiser in een moderne vloot past, is voor ons van pri mair belang, maar of ons volk er het geld voor over mag hebben. En dat is wat wij betwijfelen. Eerstens om de hooge aanschaf- fingskosten en voorts, omdat met de aan schaffing van slagkruisers slechts de eerste stap op een voor ons land geheel nieuwen weg wordt gezet. Want het zal niet moge lijk zijn Indië met drie kruisers afdoende te verdedigen. Daarvoor zouden er meer, véél meer moeten komen. Tot nu toe gold als grondslag voor de samenstelling van onze weermacht in Indië zuiver haar defensieve taak; de voorstanders van het slagkruisers plan willen klaarblijkelijk onze vloot ook offensieve kracht geven en niet minder speelt bij hen waarschijnlijk de prestige kwestie een rol. Wij moeten daar in den Pacific vólgens hen een goed, als het kan een indrukwekkend figuur maken. Dat standpunt is niet onbedenkelijk. Wij kunnen en mogen ook militair niet boven onzen stand leven en hebben onze beperkte mid delen en mogelijkheden in de meest juiste en meest doelmatige verhouding met elkan der te brengen. Of wij Indië onverdedigd willen laten? Neen Integendeel. Maar ook in Indië acht men slagkruisers geen onontbeerlijk be standdeel van een goed samengestelde vloot. De heer Quispel, hoofd van het kantoor voor dienstplicht, propaganda en werving bij het departement van Marine te Bata via, verklaarde in een openbare vergade ring van enthousiaste voorstanders van versterking der Indische vloot, dat hij zich de tolk wist van de geheele marine, van hoog tot laag, „hier en overzee", als hij zei, dat wij zes kruisers moeten hebben. Géén slagschepen. Want, zeide de heer Quispel, hoe warm het enthou siasme in de propaganda voor slag schepen den marineman ook stemt, hij is het er niet mede eens. Met slagschepen zou den wij een uit haar verband gerukte vloot krijgen en de marineman is te nuchter om dat op prijs te stellen. En in het Weten schappelijk Jaarbericht 1938 van de Indi sche Krijgskundige Vereeniging lezen wij, dat het meerendeel der marine-deskundigen voo'- de Indische defensie een zeegaande vloot van tenminste 4 kruisergroepen, elk bestaande uit 1 lichten snellen kruiser 4 torpedojagers en 4 onderzeebooten, wenscht. Voorts een marineluchtmacht, bestaande uit 43 vliegtuigen voor verkenning op grooten afstand, 96 torpedo- of bomvliegtuigen. 48 boordvliegtuigen voor uitrusting van eiken kruiser met 2 boordvliegtuigen en eiken ja ger met 1 boordvliegtuig. Enkele marine- deskundigen achten indeeling van een drie tal slagschepen bij de zeegaande vloot on ontbeerlijk, teneinde, meer nog dan een marineslagluchtmacht zulks volgens hen vermag te doen, de repressieve kracht van de vloot effectiever te doen zijn. Deze mee ning, aldus het Jaarbericht, ondervindt bij breecie lagen der marine echter weinig in stemming, De actieradius en snelheid van den slagkruiser zijn aanmerkelijk minder dan die van den lichten kruiser, zoodat aan het in onze verhoudingen zoo belangrijke strategische beginsel van groote beweeglijk heid ernstig afbreuk wordt gedaan. Ook acht men de consequenties op financieel en per- soneelgebied onaanvaardbaar. Een slag kruiser kost namelijk rond f 70 a 80 millioen aan aanschaffing en rond f 6 millioen aan jaarlijksche exploitatiekosten (met inbegrip van afschrijvingskosten rond f 9 millioen) terwijl een bemanning van rond 1500 kop pen wordt vereischt. Voorts dient, wil men een harmonisch samengestelde eenheid scheppen, om den slagkruiser een belang rijke vloot van kleiner materiaal te worden gegroepeerd Vervolgens zal de vlootbasis Soerabaya uiterst kostbare voorzieningen en verbeteringen o.m. aan dok- en havenwer ken behoeven, teneinde als „battleshipproof te kunnen worden aangemerkt. De militaire deskundigen, waarbij zich ook de oud-vice- admiraal mr. J. C. Jager schaart, aldus nog altijd het Jaarbericht, zien het voornaamste (Ingezonden Mededeeling) Het is doelloos, chronische verstopping te be st rilden met snelwerkende laxeermiddelen. Deze geven wel tijdelijk opluchting, doch spoedig is een nieuwe dosis noodzakelijk, daar de oorzaak der kwaal er niet door wordt weggenomen. Vaak het gevolg der moderne voedingswijze. Meermalen is chronische verstopping het gevolg van ech gebrek aan massa in de darmen. De spijs- verteringsresten, de z.g. ballaststoffen uit het voedsel vormen een natuurlijke massa. Alleen wanneer deze groot genoeg is kunnen de darm- spieren normaal functionneeren, daar zij dan vol doenden tegendruk ondervinden om zich te kun nen samentrekken. Tengevolge van de moderne sterk geconcentreerde voedingsmiddelen, die arm zijn aan spijsverte- ringsslakken, Is er echter dikwijls geen voldoende massa in de darmen aanwezig, zoodat de darrn- wandspieren niet den vereischten weerstand ontmoeten en daardoor gaan verslappen. Nifrmacol herstelt de normale darmfunctie. Men dient dus een middel te gebruiken, dat het gebrek aan massa opheft. Dit doet Normacoï. De zuiver plantaardige korreltjes Normacol zwellen in den darminhnud gelatineus op tot een spons achtige massa, die de plaats inneemt der ontbre kende batlaststoffen. Dc darmspieren ontmoeten nu voldoenden weerstand en kunnen dus weer regelmatig werken, zoodat op natuurlijke wijze een gezonde stoelgang wordt verkregen. Neem nog heden een proef. defensie-apparaat niet in de vloot. Zij stellen voorop, dat voor de Indische defen sie een vloot niet kan worden gemist, maar in de visie van de marine-deskundigen voe len zij een leemte aan. dat bij aantasting van Ned.-Indisch grondgebied niet onmid dellijk en krachtig repressief kan worden opgetreden. Het stationneeren van voldoend sterke locale marinemiddelen op elk punt in de buitengewesten, waar een agressie zou kunnen plaats hebben, is even ondoenlijk als het bezetten van al die punten met grondtroepen en is uit krijgskundig oog punt bezien ook even onaanvaardbaar we gens de daaraan verbonden versnippering van krachten. Door toepassing van den modernen, meermotorigen bommenwerper met een aanzienlijke gevechtskracht, groo ten actieradius en zeer vele malen grootere snelheid dan ooit met varende middelen zou kunnen worden bereikt, is het mogelijk ge worden een mobiele kracht te scheppen, welke ondanks de groote uitgestrektheid van ons territoir in Indië in staat is, zelfs bin nen enkele uren krachtig tegen eventueele gebiedsschending op te treden, lang voordat de vloot in voldoende sterkte aanwezig zou kunnen zijn. Deze visie wordt, aldus het Jaarbericht, ook door de Regeering gedeeld. Blijkens een verklaring van Z. Exc. minister van Dijk in de Tweede Kamer stelt de Re geering zich op het standpunt, dat de beste oplossing voor Ned.-Indië is een zeegaande vloot op de aangegeven vlootsterkte met groote en kleine zee-vliegtuigen en daar naast machtige landbommenwerpers. In geval van een conflict zal dus door een zeer beweeglijk optreden van onze vloot aan een tegenpartij, die tracht eenig gebied te be zetten of bezet heeft, afbreuk moeten wor den gedaan door een actie op zijn zeever bindingen en den vijand de vruchten van zijn verovering moeten worden betwist. Tot zoover de deskundige redactie van het Wetenschappelijk Jaarbericht. dat nog maar enkele maanden oud is. Als thans de interdepartementale com missie tot de conclusie zou zijn gekomen, naar berichten willen doen gelooven, dat wij tóch slagkruisers, zij het dan ook slagkrui sers van 27000 ton, waarvan de bouwkosten plm. f 50 millioen per stuk zullen bedragen en die een snelheid van 33 mijl per uur zul len kunnen ontwikkelen, noodig hebben, dan moei het bij den leek bij zooveel deskundig meeningsverschil wel ietwat onbehaaglijk te moede worden. Laten wij tevreden zijn met de bestaande vloot saamgesteld uit klein materiaal, zoo goed mogelijk en binnen ons vermogen te versterken om haar in staat te stellen haar taak naar behooren te vervullen en vooral niet verder willen springen dan onze pols stok lang is. De heer Monrad Hansen, die in Augustus tot Deensch gezant bij Hr. Ms. Hof is benoemd, kan dezer dagen te 's-Gravenhage worden ver wacht. ie volmaakt in zichzelf gelooft, begaat niet alleen een zonde, maav levert een bewijs van zwakheid. is een ellendige pijn en kan Uw heelen dag vergallen. Een "AKKERTJE" verdrijft ze binnen een kwartier geheel. Ten spijt van aller verwachting, dat het chrysanten-seizoen dat nu is aangebroken het niet veel beter zou maken dan de groenten en het fruit, is het verloop van dezen handel be vredigend De Koningin van den herfst, de chrysant heeff haar intrede in het groote gebouw der Centrale Westlandsche Snijbloemenveiling gedaan. Voor al Maandag was de aanvoer enorm groot. Toch was de afzet regelmatig, behoefden de wijzers van de veilingklok niet door te draaien zooals dit b.v. in het vorig jaar het geval was. Bij alle ongnnst van de tijden blijkt dus de belangstelling voor de bloem niet te verflauwen. Zelfs Duitschland behoort nog tot de regel matige koopers van onze bloemen, terwijl ook ons eigen land de animo voor de bloem niet verloren blijkt te hebben. Er zijn zelfs hoopvolle verwachtingen, dat ook Engeland binnenkort weer ruimer aan de markt zal verschijnen. En misschien is het juist de somberheid van de tijden, die de interesse voor de fleurige bloem heeft doen verhoogen! Een 71-jarige landbouwer uit Schinnen heeft eenigen tijd geleden een bedrag van f 2800, uit angst, dat het anders zou wegraken, in de kachel thuis verstopt, maar had daarvan aan niemand van zijn huisgenooten iets verteld. Het gevolg was, dat op een goeden dag de kachel werd aan gemaakt en de heele som geld verbrandde. De oude man, die tevoren reeds allerlei moei lijkheden had gehad met een bedrag van f 2000, dat hem was ontfutseld en dat hij door oemid- deling van de justitie had teruggekregen, was na dit tragisch verlies van zijn geld heelemaal aan het tc-bben gegaan en heeft in een vlaag van moedeloosheid eenige schoten gelost op zijn zuster, die met het geval echter niets te maken heeft gehad. Een aokter had den man ontoerekenbaar ver klaard en de officier van justitie bij de Maas- trichtsche rechtbank ging Maandag met deze uitspraak accoord en vroeg voor den man ont slag van rechtsvervolging en plaatsing in een zenuwinrichting. De rechtbank zal 13 November over dit ver zoek beslissen. De 20-jarige dienstbode mejuffrouw W. Pian- tinga, die te Beetsterzwaag bij het verrichten van werkzaamheden uit de tweede verdieping van hotel „De Klok" naar beneden viel, is in het ziekenhuis te Heerenveen overleden. NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men In de rechten dé heer M. Vermeulen, Rot terdam. Aan een lunch van 't departement Utrecht van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft mr. J. A. de Wil de, oud-minister van Financiën, hedenmid dag een toespraak gehouden over: De Neder landsche staatsfinanciën. De toestand dier financiën vormt thans een probleem van den eersten rang. Spr. wees er op, dat wij sinds 1931 geen sluitend budget meer hebben gehad en dat onze schuld in die jaren met meer dan een milliard gulden is toegenomen. Dit wijst op den ontstellenden ernst van den toestand, waarin niet met een oppervlakkig optimisme mag worden berust. Daarom is de probleemstelling verkeerd, als men het streven naar gezonde staatsfinanciën stelt tegenover het sociaal, economisch en cul tureel welzijn. Voor het laatste is het eerste onmisbaar. Wat zou het nu wij aan het begin der oorlogsweeën staan bijvoorbeeld voor ons volk waard zijn, dat onze schuld een paar mil liard lager was en niet alle reserves waren op geteerd. Wil men den huidigen financieelen toestand begrijpen, dan mag men niet volstaan met en kele cijfers uit de begrooting of uit de millioenen- nota. Niemand kan zich een preciese voorstelling maken van wat 740 millioen gulden aan uitgaven en vier milliard aan schuld beteekent. Men moet deze cijfers zien in het licht van verleden en toekomst en in verband met de draagkracht van het volk. Die draagkracht is voor een goed deel te kennen uit den druk en de opbrengst der belastingen. Het is de draagkrachtsfactor, die in dit ver band den minister van Financiën er reeds toe moet nopen het sluitend budget in het oog te houden. Want daarin heeft hij practisch zijn eenigen maatstaf. Aan leeningen voor tekorten kan hij in deze tijden niet ontkomen. Maar dat moet hem een ergernis zijn, iets tijdelijks, waaraan hij zoo spoe dig mogelijk moet ontkomen. Ook behoort gelet te worden op de financieele positie van de waterschappen, de provincies en vooral.de gemeenten. Wij zitten aan alle kanten in het nauw door de zich voortdurend uitbreidende overheidszorg. De belastingopbrengst kan tegenwoordig geen gelijken tred houden met de stijging der uit gaven. Vroeger was het anders. Van 1898 tot 1914 stegen de staatsuitgaven met 71 pet., maar de inkomens met meer dan honderd pet. Spr gaf daarna aan, hoe de staatsbegrooting is saamgesteld, dat wij geen netto-begrooting kennen dat er een gewone dienst en een kapi- taald'enst is, dat naast de gewone begrooting er nog tal van fondsen en bedrijven zijn, die op het geheel invloed oefenen. Aan de hand van de ingediende begroo ting en de millioenennota zette spr. daarna uiteen, dat formeel het tekort voor 1940 be cijferd wordt op 5,5 millioen, maar feitelijk niet minder dan 55 millioen groot is. Is dit reeds verontrustend, het wordt nog erger als men weet, dat ceteris paribus het tekort voor in 1941 nog ƒ60 millioen hooger zal zijn. De regeering zelve toont dit in de stuk ken aan. En daarbij is de vraag gewettigd, of het deficit niet nog hooger moet aange slagen worden, omdat er belangrijke uit gaven op den kapitaaldienst zijn geplaatst, die op den gewonen dienst thuis behooren. De belastingverhooging van 50 millioen, die de regeering voorstelt, is dus bij lange na niet genoeg om straks het wiskundig zeker komende accres der uitgaven te financieren. Deze belastingverzwaring, die strikt nood zakelijk is, legt intusschen weer een nieuwe last op particulier en bedrijf. En nu betreft dit alles nog maar de normale ontwikkeling. Met den ingetreden oorlogstoe stand is dan nog geen rekening gehouden. Reeds nu is voor de mobilisatie tweemaal honderd mil lioen gulden aangevraagd. Er komt nu weer een leeningfonds, waarvan de uitgaven gewis, maar de inkomsten volkomen onzeker zijn. Bij een vorige gelegenheid heeft de oorlogswinstbelasting ongeveer een milliard op geleverd, maar wie zal zeggen, of dit ook nu het geval zal zijn. De schijn is tegen. Onze staatsschuld beliep in 1914 1.154 mil lioen, thans beginnen wij de oorlogsperiode met ƒ4 milliard schuld. Het financieele probleem lijkt onoplosbaar. Daarin schuilt op zich zelf reeds het gevaar van een defaitistische stemming. Sommigen zullen zeggen: het baat toch niet, wat ge ook doet; de paarden zijn op hol, laat ze maar voorthollen. Die mentaliteit moet voorkomen worden. Spr. is er zeker van, dat een zoo bekwaam en ernstig financier als de tegenwoordige minister van Financiën, jhr. De Geer, aan zulk een stemming nooit toe zal geven, maar tot het laatste toe al zijn kracht zal inspan nen om meester te blijven van het terrein. Onze hoogste belangen zijn daarmede ge moeid. Laat men de teugels los, dan verdubbelen zich aanstonds de moeilijkheden in handel en be drijf, dan krijgt men de wildste loonacties, dan raakt men in een vicieuzen cirkel, dan gaat men grijpen naar de morphineflesch der opzettelijke devaluatie. En dan moet men nog maar niet denken aan het lot van allen, die pij levensver zekeringmaatschappijen en staatsfondsen „ver zekerd" zijn, of die reeds pensioen genieten. Daarom moeten wü, onder de leiding der re geering, den kop er voor houden. Daartoe zal in allen ernst noodig zijn versobe ring in de staatsdienst, hoe uiterst moeilijk die ook te bereiken is. De regeering kan essentieele volksbelangen, ook al kost de behartiging ervan geld, niet ver- waarloozen. Defensie en werkloosheid moeten haar volle aandacht houden, al meende spr., dat op deze gebieden hetzelfde zou kunnen worden bereikt voor minder kosten. Maar overigens zullen wij, de regeering voorop, ons moeten oefenen in het neen durven zeg gen, ook tegen ons zelf. Dit laatste is soms het moeilijkst. Goede beginselen moeten worden verspreid, het besef van nationale saamhoorigheid moet worden bevorderd, in pers en op vergadering worde goede voorlichting gegeven. Dat alles kan helpen. Maar wat ook helpen zal, is krachtige steun aan de regeering om den financieelen toestand meester te blijven. Als op dit gebied de chaos zou intreden, zou de noodzakelijke tucht, waar aan een vrije natie zich onderwerpen moet, zoo danig worden verzwakt, dat noodlottige gevolgen niet zouden uitblijven. Is ons volk ook in dit opzicht zich zijn roeping bewust, beschouwt het het financieele probleem als een vraagstuk van de eerste orde, wenscht het een soiled en voorzichtig beheer, en staat het achter een regeering, die haar plicht kent, dan kan onze natie, die al zoovele stormen heeft doorgemaakt, met hulp van boven ook dezen storm doorstaan. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. NCRV-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst, 11.00 Gramofoonmuziek 11.20 Vioolvoordracht met pianobegeleiding en gramofoonmuziek, 12.00 Berichten, 12.15 Quin- tolia. (Om 12.45 Berichten ANP). 1.00 Orgel spel, 2.002.55 Quintolia en gramofoonmu ziek. 3.00 Gramofoonmuziek. 3 30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek, 4.15 Gramofoonmuziek, 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvarings- reglement, 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Be richten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Utrechtsch Stedelijk orkest en soliste. 10.05 Be. richten ANP, 10.35 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzending 8.00 Eventueel berichten ANP, gramofoon muziek, 9.30 Causerie „Onze keuken", 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 Orgelspel, 12.45 Be richten ANP, gramofoonmuziek, 1.001.45 VARA-orkest, 2.30—2.55 VARA-orkest, 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel en zang, 6.30 De Ramblers, 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia, 8.15 Volgs. aankondiging, 8.30 Viool en piano, 10.10 Syl- via-Amusementsorkest, en solist. 11.00 Berich ten ANP, 11.1012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. 9.5010.20 Variété, 11.35 Optreden van een solist(e), 12.20 Uit Italië: Lichte muziek, 1.05 1.20 Pianovoordracht, 2.20 Het orkest van het Claridges-Hotel, 2.50 Dansorkest, 3.20 Be richten. 4.50 Lichte muziek. 6.05 BBC-Thea. terkoor en -orkest, 7.20 Orkestconcert, 8.35 Va riété, 10.00 Orgelspel, 10.35 Dansorkest. KEULEN. 456 M. 5.50 Otto Fricke's orkest. 7.40 Gramofoon muziek, 9.30—10.20 Het West-Duitsch Strijk orkest, 11.20 Leo Eysolcit's kleinorkest en so list. 1.35 Populair concert. 2.30 Gramofoonmu ziek, 3.20 Concert, 5.20 Otto Dobrindt's orkest, 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL. 323 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Om roeporkest, 12.50—1.20 en 1.35 Gramofoonmu ziek, 2,20 De Koninklijke Fanfare uit Bousso- Bois, 3.20 Het Brusselsche instrumentale kwintet, 4.20. 5.50 en 6.20 Gramofoonmuz., 7.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten, 7.50 Omroeporkest. 8.20 Literair-muzikaal pro gramma, 9.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 11.35 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Ra dio-orkest. 12.501.35 en 1.50 Gramofoonmu ziek, 2.20 Het Hollencourt-kwartet, 2.55 Gra mofoonmuziek, 3 20 Pianovoordracht. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.20 Radio-orkest, 5.05 Ho bovoordracht. 5.35 Gramofoonmuziek. 5.50 Or gel en zang, 7.20 Uitzending voor soldaten. 7.50 Omrocpsymphonic-orkest en soliste. 9.30 Zie lenlof, 10.15-11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Verzoekconcert, 9.50 Gramofoonmuziek, 10.20 Populair concert. Hierna tot 12.20 Nacht concert. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV 8.00 Berichten ANP. 8.05 Gramofoonplaten. 8.15 Carillonbespeling, 8.309.15 en 10.00 Gra mofoonplaten. 10.45 Gramofoonplaten, 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten, 12.15 KRO-Orkest. 12.45 Berichten ANP, Gramofoon- nlaten, 1 10 KRO-Orkest en solist. 3.30 Gramo foonplaten. 4.45 Gramofoonplaten. 5.30 Ensem ble Zingaresca en gramofoonplaten. 8.00 Be richten ANP. herhaling SOS-berichten, 9.45 Zangver. „Crescendo", 10 00 Berichten ANP, 10.30 Kamermuziek en gramofoonplaten, 11.15 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-Uitzenalng 8.00 Berichten ANP. gramofoonplaten, 10.35 Omroeporkest, 11.15 Omroeporkest en so liste, 12.15 Gramofoonplaten, 12.45 Berichten ANP. gramofoonplaten, 1.00 Viool en orgel, 1.30 AVRO-Musette-ensemble en soliste (opn.), 2.30 Pianovcordracht, 3.45 Gramofoonplaten, 4.00 Voor zieken en thuiszittenden, 4.30 Dans muziek (gr.p.l5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist, 6.30 Sportpraatje. 7.05 programma voor militairen, 8.00 Berichten ANP. 8.20 Con certgebouworkest, Toonkunstkoor en solisten, 10.05 Gramofoonplaten, 10.20 Gramofoonplateir met toelichting-, 11 00 Berichten ANP. hierna: AVRO-Dansorkest, 1) 35—12.00 Gramofoonpla ten. ENGELAND, 391 en 449 M. 9.5010.20 Variété, 11.35 Orgelspel, 12.05 Vocaal ensemble. 12.501.20 Lichte muziek, 2.20 Variété. 2.50 Orkestconcert. 3.35 BBC- Harmonie-orkest, 4.50 Callender's Blaasorkest, 6.20 Orkestconcert, 8.00 Optreden van een solist(e). 8.50 Revue-muziek, 9.40 BBC-Thea- terorkest» 10.50 Dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Hermann Hagestedt's orkest, 7.40 Gra mofoonplaten. 9.3010.20 Amusementspro gramma. 11.20 Het Omroeporkest en het Om roepkoor, 1.35 Populair concert, 3.35 Leo Eysoldt's orkest. 5.20 Blaasconcert, 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonplaten. 11.50 en 12.30 Om roeporkest. 12.501.20 Gramofoonplaten, 4.20 Het Endré Gertlcr-kwartet. 5.55 en 6.45 Gra mofoonplaten, 7.20 Omroeporkest en solisten, 7.50 Omroeporkest. 8.20 Het Belgische Kamer orkest van Mechelen en soliste, 9.3010.20 Gramofoonplaten. 484 M. 11.35 Gramofoonplaten. 11.50 en 12.30 Ra dio-orkest, 12.501.20, 4.20, 5.35 en 6.35 Gra mofoonplaten. 7.20 Uitzending voor soldaten, 7.50 Radio-orkest, 9.30—10.20 Het Gertler- kwartet. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Veldpostprogramma, 8.05 Het Berlijnsch Omroeporkest, kleinorkest, koor en soliste, 9.50 Otto Dobrindt's orkest, hierna tot 12.20 Nacht concert. De 71-jarige W. L. W., een oude dame zonder beroep, had onjuiste aangiften voor de vermo gens- en inkomstenbelasting gedaan. Zij had 'n vermogen van ruim een millioen. doch gaf op ongeveer f 80.000.— te bezitten. Ook haar inkom stenbelasting had z(j naar verhouding te laag opgegeven. De Haagsche Rechtbank veroordeelde haar tot een geldboete van f 10.000.subs. 100 dagen hechtenis. Hedenmorgen is op den Alkmaarschenweg on- dfr Beverwijk een 42-jarige venter, die verblijf hield in een logement aldaar, toen hij per rij wiel den weg overstak, door een autobus van den dienst AlkmaarHaarlem aangereden en op slag gedood. Maandag is op den rijksweg te Ten Boer een man gevonden, die ernstig gewond bleek te zijn. Zijn fiets lag op eenigen afstano van hem. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat het de 52-jarige gehuwde N. Mulder, uit Wolter- ïum, was, Men vermoedt, dat de man met zijn fiets gevallen en door een auto aangereden is. Later op den dag is M., die naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen was overge bracht, aan de bekomen verwondingen over leden. De directeur-generaal der P.T.T. is verhinderd op Dinsdag 7 November zijn gewone wekelijk- sche spreekuur te houden. De Voorburgsche schilder H. J. W„ die van 14 M. hoogte viel, toen hij het Ziekenhuis Zuid- wal te Den Haag aan het opschilderen was. is tengevolge daarvan Maandagavond overleden. NOORD-SCHARWOUDE, 31 Oct Aanvoer 20.500 K.G. Roode kool 2.40—3.40, 2000 K G. Gele kooi 1 902.—, 25.800 K.G. Deensche witte kool 1.5u —2.60, 13000 K.G. Uien 2.603.10, grove uien 3.00—3.40, drielinguien 1.30—1.40, nepuien 5.20, 2600 K.G. Peen 1.202.10, kleine peen 0.901.20, 2500 K.G. Aardappelen, bonken 2.202.40. Schot- sche Muis 2.10, Drielingen 1.60, Blauwe Eigenhei mers 3.20, 88.500 K.G. vroege witte kool 1.60 2 38, 8500 struiken Andijvie 1.20- 1.40, 1000 K.G. Eerstelingen 28-35 4.20, 2000 K.G. Schorsenee- ren 14.50. PURMEREND, 31 Oct. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 22 partijen, wegende 65000 kg. Han del matig. Hoogste prijs 25.00 per 50 kg. 3 stapels kleine boerenkaas 24.00 per 50 kg. 1 stapel vol vette kaas 30.00 per 50 kg 1558 kg. boter 1.44— 1.55 per kg. Veemarkt Aanvoer totaal 886 runderen: 540 vette koeien 6470 cent per kg., matig. 310 gel- a'ekoeien en melkkoeien 100.00260, matig. 36 stieren 4056 cent per kg., matig. 18 paarden 70.00190, stug. 243 vette kalveren en graskalve ren: vette 6080 cent Per kg., gras 25.0028 per stuk. handel stug. 327 nuchtere kalveren en fok- kalveren 8.0011 en 13.0017 per stuk, vlug. 177 vette varkens 64—67 cent per kg., vlug. 5 ma gere varkens 20.00—30. matig. 71 b ggen 12.00—20, matig. 2324 schapen 20.0026, matig, 110 bokken 3.0010. maitg. 1300 N.H. Blauwen 45—50 cent, 1400 oude kippen en hanen 25—37.5 cent per kg. Kcniinen 0.301 90, 1400 eenden 10—40 en 4045 cent per stuk, duiven 40 cent per paar. 626 gan zen 2.65—3.10 per stuk. Eendeieren 3.25, kipeieren 5.756.25 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Oct. 5400 kg. Roode kool 1.90—3.80, 31000 kg. Gele kool 1.20 —2.40, 43000 kg. Deensche Witte kool 1.902.60, 8000 kg. Savoye kool 2.50—3.10. 28500 kg. Uien 2.903.20, grove 2.80—3, drielingen 1.301.80 nep 5.30—5.40, 11500 kg. Peen 1.40—2.40, 1250 kg Bieten 230—2.80, 450 stuks Bloemkool: I 13.10 —16.70. 160 kg. Tomaten: A 4.90, B 5.00, 2500 kg. aardappelen: Bevelanders 2.30. Eigenheimers 2.50 2.60, Blauwe Eigenheimers 3.40, 1100 kg. vroege Witte kool 2.20—2.80, 22000 struik Andijvie 0.90 1.40, 200 kg. Ramenas 2.502.60, 60 kg. Snij- boonen 2828.30, 580 kg. Druiven: Frankentha- lers 12.90. Alicante 13.40—19.20. LEIDEN. 31 Oct. Veemarkt. Aantal 96 varkens: 76 zware 6970, 20 lichte 5052 cent per kg. VTNKEVEEN. 30 Oct. Vereen. Groenten- en Fruitveiling „Vinkeveen". Kassnijboonen 23.50 31.50. idem stek 10.0020, Tomaten 47.40, Roo de kool 3.20. Groene kool 2.202.80, Uien 3.80, Boerenkool 1.802.10 per 100 kg. Bloemkool 4.50 9 10, KnGselderie 3.40, Bleekselderie 4.00. An dijvie 0.601.20, per 100 stuks. Peen 3.60—5.60. Peterselie 50 cent per 100 bos. VENLO 30 Oct. 1939. Coöp. Veilmgvereeniging Venlo. Aangevoerd 2.150.091 eieren. Kippeneieren 5.205.70, kleine Idem 3.754.5C Fendeieren 2.80 —3.30. GRONINGEN. 31 Oct. Veemarkt. Kalf. en melk koeien- I 240—250, II 190—210, III 120—150, kalfvaarzen: I 200210, II 120130, varekoeien: I 146—160, 1 120140. vaarzen 120150, alles in guldens per stuk. Stieren: I 4950. II 3842 cent per kg. Kalveren en pinken 55100 gld. per stuk. Slachtvee: I 6584. II 4852, III 3941 cent per kg. Vette kalveren I 6870, II 6062 cent per kg. Melksehapen 12.0018, weia'eschapen 14.00 19, vette lammeren 11.0015. vette schapen: I 26.0030, II 16.0020. biggen 9.0013 per stuk. I.502.10 per week. Vette varkens: 1 5862. II 4854 cent ner kg. Zouters 50—52 cent per kg. Aanvoer: 817 runderen, 852 kalveren. 1094 scha pen, 571 varkens, 147 biggen, 19 paarden. Overzicht. Voor het kalf- en melkvee, dat zeer langzaam werd verhandeld, waren de prijzen van de vorige week met moeite te bedingen. Het sl.'Chtvee was vrij goed te plaatsen met iets hoo- gere prijzen Stieren prijzen onveranderd. Vette kalveren bij geringen aanvoer handel langzaam en niet geheel prijshoudend. Nuchtere kalveren werden verhandeld van 3 tot 6.50 gulden. Zware soorten brachten iets meer op. De handel in wol vee had. in verband met den grooten aanvoer, over het geheel in alle soorten een minder vlug en nauwelijks prijshoudend verloop. Voor vette varkens handhaafden de prijzen zich slechts met moeite. De Hollandsche vette varkens werden verhandeld van 66 tot 69 cent per kg., terwijl de prijzen der zouters en biggen ongewijzigd bleven. ROTTERDAM, 31 October. Veemarkt. Aan gevoerd werden: 119 paarden, 2 veulens, 1526 magere runderen, 858 vette runderen, 36 vette kalveren, 557 graskalveren, 1137 nuchtere kal veren, 579 schapen en lammeren. 1 varken en 112 bokken en geiten. Prijzen per kg.: Vette koeien le kw. 74, 2e kw. 60, 3e kw. 38—60. Vet te ossen le kw 68, 2e kw. 62, 3e kw. 4050 Stieren le kw. 65, 2e kw. 56, 3e kw. 46. Vette kalveren le kw. 100, 2e kw. 80, 3e kw. 5065. Schapen le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35. Lam meren le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40. Gras- kalveren 2e kw. 45, 3è kw. 32. Nuchtere kal veren le kw. 40 2e kw. 35, 3e kw. 30. Slacht- paarden le kw. 56, 2e kw. 48, 3e kw. 38. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 26, 2e kw. 20, 3e kw. 15. Lammeren le kw. 18, 2e kw. 14, 3e kw. 10. Nuchtere slachtkalveren le kw. 9.50, 2e kw. 7.50, 3e kw. 4. Nuchtere fokkalveren le kw. 17, 2e kw. 14, 3e kw. 10. Slachtpaarden le kw. 250, 2e kw. 190, 3e kw. 120. Werkpaarden le kw. 385, 2e kw. 270, 3e kw. 170. Hitten le kw. 250, 2e kw. 220, 3e kw. 130. Kalfkoeien le kw. 250, 2e kw. 175, 3e kw. 130. Melkkoeien le kw. 240, 2e kw. 175, 3e kw. 130. Varekoeien le kw. 195, 2e kw. 135, 3e kw. 115. Vaarzen le kw 140, 2e kw. 120, 3e kw. 90. Pinken le kw. 100. 2e kw. 80, 3e kw.' 60. Graskalveren le kw. 45, 2e kw 25, 3e kw. 15. Bokken en geiten le kw. II, 2e kw 7, 3e kw. 4. Overzicht: Vette koeien en ossen: aanvoer iets korter, handel matig, prijzen prijshoudend, prima koe 80 et. prima os 72 ct. Stieren: aan voer iets kleiner, handel kalm, prijzen voor 't leven niet genoteerd wegens geringen aanvoer, le kw. onveranderd, 2e en 3e kw. iets stijver. Vette kalveren: aanvoer als vorige week, han del matig, prijzen als gisteren, prima f 1.10. Schapen en lammeren: aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen als gisteren. Nuchte re slacht- en fokkalveren: aanvoer korter, han del stug, prijzen iets stijver. Paarden: aanvoer als vorige week, handel slecht, prijzen iets la ger. Kalf- en melkkoeien: aanvoer iets korter, handel stil, prijzen voor de beste kwaliteit iets duurder, verder onveranderd. Varekoeien: aan voer als vorige week, handel slepend, prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken: aanvoer flink, handel stug, prijzen onveranderd. Gras kalveren: aanvoer grooter, handel flauw, prij zen niet geheel prijshoudend. Bokken en gei ten: aanvoer ruimer, handel vlot, prijzen als vorige week. BODEGRAVEN. 31 Oct. Kaasmarkt. Aan gevoerd 260 partijen Goudsche kaas, waaron der alle met rijksmerk, totaal 11700 stuks, we gende 105300 kg. Prijs met R.M. le soort 3234, idem 2e kw. 30—31, zwaardere tot 35. Handel matig. Tengevolge van den internationalen toestand -al het Internationaal Congres voor Doofstom men-onderwijs. hetwelk in Juli 1940 zou plaats vinden, voorloopig worden uitgesteld tot 1941. HEEN TERUG Driemaal pet weel luchtpost naai Inrin AihblLKOAM PARIJS MARSEILLE NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIë LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI JODHPUR.... ALLAHABAD CALCUTTA RANGOON JANGKOK PENANG MEDAN SINGAPORE. BANDOENG.. Oct. Oct 30 Het antwoord op deze vraag geeft Hermann Rauschning in Ing. 3.75 Geb. 4.90 De „Java-Bode" deelt mede, dat op Nieuw Guinea goede vorderingen worden gemaakt met de oprichting van een nieuwe rubber onderneming door de Gouvernements Land bouwbedrijven. Met een oppervlakte van ruim 10 H.A. zijn reeds groote kweekerijen aangelegd. Het is de bedoeling, dat einde 1940 een oppervlakte van 1.000 H.A. met rubberboomen beplant is. De Britsch-Indische regeering besloot, een ,.All India" suikercorporatie te doen bijeenkomen, waarop alle suikerbelangheb benden vertegenwoordigd zullen zijn. Maat regelen zullen worden overwogen tot ratio nalisatie en stabilisatie van de suiker industrie. I Het Amerikaansche Egalisatiefonds heeft blijkens het rapport sedert het uitbreken van den oorlog niet behoeven te opereeren voor het evenwicht van den dollar. Het heeft volgens de driemaandelijksche publi catie in het jaar per einde 30 Juni een netto-winst behaald van 15.055.000. De St. Louis and South Western boekte in September een netto-winst van 111.000, tegen 151000 in September 1938. De Amerikaansche Schuld bedraagt thans 41 milliard, of 3.15 per hoofd der bevol king. De schuld is sedert den aanvang van het financieele jaar met 553 mill, toege nomen. De United Airlines zal naar raming in de eerste negen maanden een netto-winst be haald hebben van S 340.000, tegen een ver lies van 755.000 in dezelfde periode van het vorig jaar. De Chicago Rock Island and Pacific ont werpt een reorganisatieplan. De vaste las ten zullen worden verlaagd van (s 14.05 mill, tot S 2.43 mill, en het kapitaal van 458.8 mill, tot 306 49 mill. De Interstate Com merce Commission zal in December a.s. het plan in behandeling nemen. Dc Consolidated Edison boekte in het jaar per einde September aan bruto-ontvangsten 248.66 mill., tegen 239.40 mill, het vorig jaar De netto-winst bedroeg 35.77 mill, tegen 36.46 mill. De Celanese Corp. of America boekte in het derde kwartaal een netto-winst van 1.23 mill., tegen S 4.96 mill, in het derde 'kwartaal '1938. De achterüitg'öxinde ivihst' was het gevolg van de staking geduren 30 dagen. In de eerste negen maanden be droeg de netto-winst 4.26 per aandeel, tegen 2.35 p.a. in dezelfde periode van het vorig jaar. De mij. keert een dividend uit van 0.50 per aandeel, plus een stock-divi dend op 2'A aandeel per honderd aandeelen. De totale winst in 1938 bedroeg 2.48 mill. Ove* 1338 werd het dividend gepasseerd. De Amerikaansche nuts-industrie heeft sedert 1 September 70 mill, uitgegeven voor den bouw van nieuwe installaties; de op brengst van electrischen stroom heeft in verschillende districten het maximum be reikt. Het indexcijfer voor de algemeene bedrij vigheid in de Vereen Staten bedroeg in de week per 21 October 103.8, tegen 103.2 in de voorafgaande week en 87.8 in de .overeen komstige week van het vorig jaar. Dc Mid. Continent Petroleum boekte in de eerste negen maanden een netto-winst van 1.12 mill, of 0.60 per aandeel, tegen s 1.5G mill, of 0.81 p.a. in dezelfde periode van het vorig jaar. De Studebaker Corporation boekte in de eerste negen maanden een netto-winst van 379.000, tegen een verlies van 2.832.000 in de eerste negen maanden 1938. De Consolidated Gas of New York boekte in het derde kwartaal een netto-winst van 4.55 mill., of 0.16 per aandeel, tegen 3.52 mill, of 5 0.07 p.a. in het derde kwar taal 1938. De United Gas Improvement boekte in de eerste negen maanden een netto-winst van 18.78 mill., of 0.81 per aandeel, tegen 16 85 mill, of 0.7214 p.a. in dezelfde pe riode van het vorig jaar. De uitvoer van grondstoffen door de Ver. Staten bedroeg in September 66.85 mill., tegen 36.5 mill, in Augustus. De invoer 67.61 mill., legen 60.96 mill. De British Board of Trade besloot alle export-vergunningen voor tin op te schor ten, hetgeen onmiddellijk van kracht is. De metaalhandelaren vertrouwen, dat spoedig een verhooging van het tin-uitvoerpercen- tage door het Internationale Tin-Restrictie- Comité zal worden aangekondigd. Men ver- ivacht een verhooging van 70 tot 80 pet. De rubberprijs te Londen steeg met Vb d. tot W/s d. per lb. In de Londensche City wordt andermaal een verlaging van het disconto door de Bank van Engeland verwacht tot 1/z pet. in verband met den algemeenen toestand der geldmarkt. „Financial News" spreekt zelfs van een verlaging van 2 pet. tot 1 pet. De verwachting van oorlogsleemng wordt in verband hiermede levendiger. Plotseling gas geven Bruusk 'tstuur omhalen Krachtig remmen...» Op blad-bedekte herfst- wegen leidt dat 10 tegen 1 tot een riskante slippartij! f GLADDE BANDEN SLIPGEVA AR I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6