TREFFENDE KARAKTERISTIEK Italië als zelfstandige groote mogendheid Een rentmeester in den Balkan? Verschillen in neutraliteit DROGE KEEL VICKS HOESTBONBONS NOORD-HOLLAND WORDT VERDUISTERD 5^ Naar de Nieuwe Gemeenschap Wereld-spaardag^^i Uiiicloiiz ui ver lieden* ve two r nipjes, pukkels en uitslag Büitenlandsch Overzicht Kerkelijk Leven DINSDAG 31 OCTOBER 1939 Op verschillende dagen van 13 tot 22 November „De heerlijke familiedrank' PRINSES JULIANA BIJ BIJZONDERE NOODEN PRINS BERNHARD BIJ HET EERSTE LEGERKORPS Brand in mijn „Laura" gelocalïseerd Ontvangers van de hoogste orde Grossier krijgt boete wegens prijsopdrijving Nederland niet langer op Worlds Fair KERKDIEF OP HEETERDAAD BETRAPT 28 MAAL VEROORDEELD LOONSVERHOOGING MEIJER DE VRIES JUBILEERT BENOEMINGEN AARTSBISDOM Sr. Geertruida t Met zijn boven alle partijdigheid verheven, uitsluitend op Chris tus en Zijn leer ingestelden blik peilt de H. Vader in zijn encycliek „Sum- mi Pontificatus" den diepen geestelijken nood van dezen tijd. Geen schijn bedriegt hem en met de apostolische vrijmoedig heid van hem, die als Plaatsbekleeder van Christus en herder der zielen slechts de waarheid heeft te dienen, den weg heeft te bereiden en het leven heeft te leiden in den door God gewilden koers, legt hij zonder hartstocht, maar met be grijpende en tegemoetkomende liefde de oorzaken en het wezen van de huidige verwarring bloot. Welke tijd liet bij allen uiterlijken vooruitgang zulk een leegte in de ziel en zulk een afgrond van innerlijke armoe de? Kan men in dezen tijd niet het door dringende woord van de Openbaring toepassen: „Zij zeggen: ik ben rijk, ik heb overvloed en heb niets meer noodig. En zij weten niet, dat zij ellendig en er barmelijk zijn, arm, blind en naakt"? De leegte in de zielen en den afgrond van innerlijke armoede van hen, die zich ijdelijk verhoovaardigen op de macht, die zij hebben weten te verwer ven, op de wonderen der techniek, die zij hebben gewrocht, op de zelfverza- o'igdheid van hun eigenwaan, wil Paus Pius XII vullen met de volheid van Christus, Wiens ondoorgrondelijke rijk dom slechts uit liefde en offer en dee moedigheid bestaat. „Kan er iets edelers zijn", aldus vraagt hij „dan voor hen, die zooveel bedrieglijke vanen gevolgd zijn en nog volgen, de koninklijke ba nier te ontvouwen en voor den zegevie renden standaard van het Kruis ook de afvalligen terug te winnen? Wiens hart zou niet ontbranden in medelijden en hulpvaardigheid ten overstaan van al de broeders en zusters, die door dwaling en hartstocht, door ophitsing en voor oordeel vervreemd worden van de waarheid Gods en de blijde heilsbood schap van Jezus Christus? Welke strij der van Christus, hetzij priester of leek zal zich niet geroepen voelen tot hooger waakzaamheid en sterker verweer, wan neer hij de vijanden van Christus ziet groeien en er getuige van moet zijn, hoe de woordvoerders van die richtingen de levenswaarheden en levenswaarden van ons Christelijk godsgeloof in principe afwijzen of tenminste in de practijk opzijdringen, hoe zij de tafelen van Gods gebod met heiligschennende hand aan stukken breken om in hun plaats nieuwe wetstafelen te stellen, uit welker Inhoud de openbaring van den Sina'i.de geest van de Bergrede en het Kruis uit gebannen zijn? Wie zou niet met diepe snïdrt waarnemen, hoe de dwaling treu rige vruchten oogst onder hen, die in da gen van rust zich tot de volgelingen van Christus rekenden, maar die helaas meer Christen van naam dan van de daad in het uur van beproeving en bekoring door kleinmoedigheid, zwakte, twijfel en besluiteloosheid de prooi wor den van bedekte of openlijke vervolging, terugschrikken voor de offers, die zij om het Christelijk geloof zouden moeten brengen en niet den moed kunnen vin den om den lijdenskelk van de trouw aan Christus te drinken?" Hoe treffend karakteriseert hier de H. Vader de groote en vaak ge welddadige tegenstroomingen van het christendom in onze dagen, die zoo veel weldoortimmerd gewaande Christe nen tot willoos wrakhout hebben ge maakt om hen mee te sleuren naar de kolken van duisternis en ellende. En al gelden deze woorden op de allereerste plaats niet voor ons gezegend vaderland, waar, God zij dank, nog een vorstin re geert, die openlijk haar volk het devies voorhoudt: Christus voor alles, zoowel de openlijke als de bedekte vervol ging van Christenen in andere lan den, zoowel de principieele afwijzing als het totale terzijde dringen van kerk en godsdienst in het leven van den staat elders zijn niet zonder invloed gebleven op ons volk. Hoevelen, die zich hier nog tot de volgelingen van Christus rekenen, maar die, helaas, meer Christen van naam dan van de daad zijn, zouden standhouden, indien ook hier van hen offers zouden worden gevraagd als in andere landen? Wij hebben geen reden ons te verhoovaardigen of beter dan an deren te achten, omdat God in Zijn on begrijpelijke goedertierenheid ons tot nu toe gespaard heeft voor de vuurproef, waaraan onze geloofsgenooten elders werden en worden onderworpen. Het is gemakkelijker zichzelf tegen Zulk een vuurproef bestand te wanen dan het in werkelijkheid te zijn. Het valsche goud glanst als echt voor den oppervlakkigen toeschouwer en maakt een bedrieglij ken indruk, wanneer het met ij del ver toon wordt gedragen, doch in den smelt kroes herkent men gemakkelijk zijn ge ringe waarde. Hooger waakzaamheid en sterker verweer blijven ook voor ons ge boden, niet enkel tegen de dwalingen en misleidingen buiten ons, maar ook tegen de dwalingen en zelfmisleidingen, die wij soms voeden in ons eigen hart. Het feest van Christus Koning, door den H. Vader geroemd als een dag van gena de voor de getrouwen, die het vuur van Christus in hun hart helderder en zui verder doet opvlammen, voor de lauwen en ontmoedigden, die hun angst moeten overwinnen en zich geestelijk opnieuw verwarmen, en voor hen, die Christus bog niet erkennen of Hem hebben ver loren, heeft de gedachte aan de reali teit van Christus' onaantastbaar Ko ningschap over de wereld, dat door geen dictator en geen godlooze te niet kan worden gedaan, wederom verlevendigd en versterkt. Het heeft ons opnieuw moeten bezielen om met nog grooter ijver en vurigheid en getrouwheid dat Koningschap te dienen en te huldigen in alle omstandigheden des levens, maar in het bijzonder in die, waarin de zorgen zwaar drukken, de moeilijkheden en de gevaren groot zijn en waarin dat Ko ningschap heftig wordt aangevallen en door waanwijze heerschers en hun siaafsche volgelingen wordt betwist. Wij moeten er een eer in stellen de onderda nen van Koning Christus te zijn en met een vreugdevol en dankbaar hart elk of fer, dat ons in zijn dienst gevraagd mocht worden, als een bijzondere ge nade aanvaarden. Van 13 tot 22 November zullen in de on derscheidene Noordhollandsche gemeenten op verschillende data des avonds van half negen tot tien uur verduisteringsoefenin gen wbrden gehouden. De Commissaris der Koningin in de provin cie Noordholland, dr. A. baron Boell, verzoekt in dit verband den weggebruikers tijdens de oefeningen niet dan in gevallen van uiterste noodzaak en in dat geval met de grootst moge lijke omzichtigheid door het verduisterde ge bied te rijden. Het eerst is op 13 November a.s. Amsterdam (West, jordaan, Zuid oud en nieuw, Oost) met voorts de gemeenten Heemskerk, met uitzonde ring van een strook tusschen de kust en een lijn 3 K.M. evenwijdig daaraan, Heemstede, Hilversum. Opmeer, Opperdoes, Oudkarspel, Oudorp, Purmerend, de Rijp, Schagen. Schel linkhout en Schermerhorn aan de beurt. Op 14 November volgen Haarlem, le gedeel te (deel der gemeente, noordelijk van de Kle verlaan) en de gemeenten Hoogkarspel, Hoog woud. Hoorn, Huizen, ïlpendam, Jisp. Katwbu- de, Koedijk, Koog aan de Zaan, Kortenhoef, Krommenie, Kwadijk, Landsmeer, Laren, Lim- men, Midwoud, Weesperkarspel en Nieuwer- Amstel. Op 15 November: het tweede deel der ge meente Haarlem (zuidelijk van de Kleverlaan) en Andijk, St. Maarten, Marken, Medemblik, Middelie, Monnikendam. Muiden, Nederhorst den Berg, NibbixwPud, Nieuwe Niedorp, Noord Scharwoude, Obdam, Oostzaan, Oterleek, Texel, met uitzondering van Cocksdorp en Oudeschild en Zaandijk. Op 16 November: Diemen, Haarlemmermeer, le ged. (deel der gemeente noordelijk van den Bennebroekerweg)Naarden. Oosthuizen, Twisk, Velsen (uitsluitend Santpoort), Westwoud, Westzaan, Wieringen, Wieringerwaard, Winkel, WPgnum, Wormer, Wijdenes, Zuid- en Noord- Schermer, Zuid-Scharwoude en Zwaag. Op 17 November; Beemster, Bergen, met uit zondering van Bergen aan Zee, Beverwijk, met uitzondering van Wijk aan Zee en Duin, Bloe- mendaal, met uitzondering van een strook tus schen kust en een lijn op 3 K.M. evenwijdig daaraan, Bussum, Castricum (uitsluitend dorp Warme melk met SM EL TA, vlug-oplossende anijsblokjes. De heerlijke familiedrank voor herfst en winter. Smelta an ijsblok jes zijn verkrijgbaar in cartonnefjes a 12 stuks voor 10 cents. Stnefta FA. TONNEMA CIE. SNEEK Fabrikanten van KING pepermunt en andere kwaliteitsartikelen Castricum), Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer 2e ged. (deel der gemeente zuidelijk van den Bennebroekerweg), Heerhu- gbwaard Den Helder (uitsluitend Julianadorp) Ouder- Amstel, le ged. (Duivendrecht e.o.), Spanbroek, Wieringermeer (uitsluitend Mid- denmeer)Wijdewormer en Zijpe, met uitzon dering van Petten. Op 20 November: het tweede gedeelte van Amsterdam (Noord, Havengebied, Centrum) benevens Alkmaar, Oude Niedorp, St. pancras, Sijbekarspel, Uitgeest, Uithoorn, Urk, Ursem, Venhuizen, Warder, warmenhuizen, Weesp, Wervershoof en Wbrmerveer. Op 21 November: Aalsmeer. Berkhout, Broek in Waterland, Broek op Langendijk, Edam, Enkhuizen, Graft, 's-Graveland, Grootebroek, Harenkarspel, Heiloo, Hensbrbek, Oudendijk, Ouderamstel, 2e ged. (Ouderkerk a.d. Amstel e-o.), Zaandam, le ged. (deel der gemeente ten oosten van de Zaan). Tenslotte op Woensdag 22 November: Abbe- kerk Akersloot, Ankeveen, Anna Paulowna, Assendelft, Avenhorn, Barsingerhorn, Beets, Bennebrdek, Blaricum, Blokker, Bovenkarspel, Egmond-binnen (uitsluitend de dorpen en buurtschappen). Schoorl. met uitzondering van Camperduin, Zaandam, 2e ged. (deel der ge meente ten westen van de Zaan) en Zandvoort (uitsluitend Bentveld). Ook heden heeft H.K.H. Prinses Juliana de gewone vergadering van het dagelijksch be stuur van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden bijgewoond. Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden, verge zeld door zijn waarnemenden adjudant majoor H. J. Phaff, namens H. M. de Koningin een oefening bijgewoond van het eerste legerkorps. Dat de brand in de mijn „Laura" te Eygels- hoven zoo goed als bedwongen is, blijkt wel uit het feit, dat de directie mededeelde, dat de middagploeg heden waarschijnlijk weer zou af dalen. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal de Donderdagochtendploeg (met het oog op het feest van Allerheiligen ligt morgen het geheele mijnbedrijf stil) weer normaal het werk her vatten. De maatregelen, welke de bedrijfsleider der mijn „Laura" genomen heeft om den ondergrondschen brand te localiseeren, heb ben, naar wij officieel vernamen, succes ge had. Het kruispunt van gangen, waar Zon dagochtend de brand is ontstaan, heeft men zoo goed als geheel afgesloten, zoodat de lucht toevoer naar den brandhaard practisch is stopgezet. Het gevolg hiervan is, dat het vuur bij gebrek aan zuurstof vanzelf zal dooven. Vast staat wel, dat het vuur zich niet meer uitbreidt, terwijl waarschijnlijk het doovings- proces is ingetreden. Men kan dit constateeren aan de hand van de analyses van de luchtmon sters. die regelmatig getrokken worden in de gangen, welke normaal de lucht van het be dreigde deel der mijn afvoeren. Deze analyses wijzen uit, dat de hoeveelheid kooldioxyde en -monoxyde der afgevoerde lucht sterk is ver minderd. Dit resultaat is te danken aan het werk der reddingsbrigade, die sinds Zondagmiddag voortdurend in het getouw is geweest en wel onder zeer moeilijke omstandigheden De gangen der mijn staan vol rook, terwijl het gehalte van den giftigen kolendamp van dien aard is, dat de manschappen steeds met zuurstofapparaten moeten werken. Vandaar ook, dat men vandaag pas het lijk van den verongelukten pompmachinist O. J. uit Kerkrade naar boven zou kunnen brengen. „Sparen is de bron van volkskracht", Het is nuttig, het is goed En noodzakelijk, daar ieder Een reserve hebben moet. Dat is een bekende waarheid, Waar wel ieder 't nut van ziet, Maar in deez' bewogen tijden Is het zoo eenvoudig niet! Velen, die een spaarpot hebben, Spaarden gaarne door, maar thans... Om daar nu wat bij te voegen Daartoe zien zij toch geen kans. Velen, die nog gaarne spaarden, Spreken nu hun spaargeld aan Om iets extra's in te koopen, Of.... uit noodzaak! Om 't bestaan! Toch is sparen nog een werkwoord, Dat men nu gebruiken mag, Want het nut daarvan treed nu juist Overduidelijk aan den dag: Hoeveel, die 'n reserve hadden Voor een zorgenvollen tijd, Prijzen nu zichzelf gelukkig Om hun wijze spaarzaamheid! Meen'ge spaarpot wordt nu echter Door den grooten nood bedreigd; Hopen wij, dat men dus spoedig Weer een kans tot sparen krijgt! HERMAN KRAMER verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraai ende Purol, Doos 30, 60 ot. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Het onderscheid tusschen een kleine en een groote mogendheid bestaat in de praktijk van de politiek eigenlijk hierin, dat een kleine mo gendheid zich de luxe kan permitteeren, zich van vraagstukken en situaties afzijdig te hou den, terwijl een groote mogendheid genoodzaakt is, om overal haar neus in te steken. Natuurlijk gaan de verschillen tusschen de twee typen van souvereinstaten veel verder, maar algemeen hangt de practische erkenning van een staat als groote mogendheid af van het feit, dat er geen belangrijk probleem kan bestaan, waarin hij niet zal betrokken worden. Zijn belangen zijn zoo veelvuldig en wijd vervlochten, dat zij zich als een gesponnen web over de wereld uit strekken. En waar ter plaatse ook, steeds stoot men tegen het net van de belangen der groote mogendheid. Wanneer dan ook een groote en een kleine mogendheid wenschen neutraal te blijven in den nieuwsten Europeeschen oorlog, dan wil dit nog niet zeggen, dat daarom beide staten eenzelfde politiek zullen voeren. Neutraliteit van een kleine mogendheid houdt behalve de erkenning dat zij zich bij geen van beide strijdende par tijen zal aansluiten, tevens in, dat zij zich zoo veel mogelijk ook afzijdig zal houden. De uitslag van den strijd, de gevolgen en oorzaken zuller. haar in haar houding niet beroeren, als er niet buiten haar om over haar of haar belangen wordt beslist of aan haar belangen wordt ge raakt. Een groote mogendheid kan lastig deze lijdzaamheid handhaven; neutraal kan zü zijn, maar afzijdig zeer moeilijk. Welke de uitslag van het conflict ook zal zijn, steeds wordt zij in wat zij als haar belangen ziet getroffen en steeds zal haar houding een factor blijven, die het verloop van het conflict kan beïnvloeden. De neutrale groote mogendheden zijn toe schouwers op de eerste rij van het wereldcircus die gereed zijn, om elk moment in den ring te springen. Zij zijn steeds gekleed, om actief deel te nemen aan deze belangrijke voorstelling van 's werelds schouwtooneel. De jongste groote mogendheid, Italië, moet nog steeds wennen aan haar situatie. Steeds is het voor de Italiaansche pers een verrassing, een blijde sensatie, als zij bemerkt, dat Italië's houding alweer meetelt. Italië geniet nog met welbehagen van elk bewijs van zijn mondigheid De Duce en zijn volk voelen er weinig voor, om hun neutraliteit prijs te geven, maar zij zijn er toch verrukt over, dat Italië een stem in het kapittel heeft en dat het in het Europeeseh con cert niet gemist kan worden. Van deze zelf voldoening mag het graag op hoogtijdagen, als de verjaardag van het fascisme, met uitbundig heid getuigen. Maar dit is dan ook de eenige uitbundigheid die Italië zich veroorlooft. Verder werkt het stil en gestaag door. Waaraan? Aan de verschuiving van zijn politieke situatie? Sterker dan ooit heeft Mussolini in zijn rede, die hij op den 17en verjaardag van zijn bew'ind in de nieuwe stau Pomezia hield, 't eigen belang boven 't as-belang geplaatst. En zijn politiek, om een neutraal Balkanblok onder Italiaansche leiding te vor men, nu Duitschlands politieke zwenking elk evenwicht in het Oosten verbroken heeft, is niet zonder succes. Voorafgegaan door terugtrekking van troepen en het brengen op vredessterkte van zijn bezet ting aan de Grieksch—Albaneesche grens, in den Dodekanesos en aan de Lybisch-Egyptische grens, heeft het een politiek tot aaneensmeding der Balkanlanden bevorderd. De verhouding met Joego-Slavië was na de storende onderbreking der vriendschap door de verovering van Alba nië reeds zoo verre verbeterd, dat Belgrado er toe genegen was te bemiddelen tusschen de onderlinge Balkan-conflicten, toen Duitschland door het prijsgeven van zijn belangen een va cuum achterliet, dat Ruslands invloed dreigde te vullen. En thans schijnt de Balkangror.d reeds zoodanig door de Italiaansche politiek bewerkt te zijn, dat de Duce er het zaad van rechtstreeksche vriendschapsverdragen kan strooien. Italië heeft het initiatief genomen tot een niet-aanvals- en vriendschapsverdrag met Griekenland. Hierdoor kan een geheel nieuwe situatie ont staan, w"ant, zooals bekend, is Griekenland een der door Frankrijk en Engeland gegarandeerde landen tegen agressie. De politieke vraag, die zich direct opwerpt, is dan ook, of het Italiaan sche streven naar aaneensluiting van den Bal kan in strijd, dan wel in overeenstemming is met de politiek tot beïnvloeding der geallieer den. De houding van Italië tegenover het verdrag van Ankara stroomde niet over van welwillend heid, daarvoor wezen de Italiaansche bladen te veel op den oorsprong van dit TurkschEn- gelschFransche verdrag, als sluitstuk der voor- oorlogsche „omsingelingspolitiek" der toen nog „stalen" DuitschItaliaansche as. Maar be halve deze historische gevoeligheden heeft Ita lië toch niet laten merken, dat dit verdrag in heftige tegenstelling stond met de piannen tot de Balkan-hegemonie. En de vervlechting van verdragen en garanties, die men nu weer in Griekenland kan verwachten, duidt niet direct op een tegenstelling met de FranschEngelsche belangen. Hoe kan de schijnbaar ingewikkelde situatie dan eigenlijk zijn? zouden de doeleinden van den Duce soms parallel gaan loopen met de Fransch—-Britsche politiek? De situatie van de geallieerden is wel zoo excentrisch van den Bal kan gelegen, dat een rentmeester van hun be langen in deze streken hun niet onwelkom is, En waarom zou Italië deze rentmeester niet kunnen zijn? Het zou zijn positie in den Bal kan slechts kunnen versterken, nu het van Duitschland niets meer te verwachten heeft. En de nadruk, waarmee de fascistische- Italiaan sche pers de weinig sympathieke houding tegen over het communistische Rusland juist nu weer naar voren brengt, zou in het kader van een toenadering in de Balkanpolitiek van Rome Parijs en Londen uitstekend passen. De reis van Hitler's gezant te Rome naar Berlijn zou wel eens kunnen dienen, om aan he ministerie in de Wilhelmstrasse eens uiteen te zetten idelke beteekenis aan de formeel nog zeer hechte verbondenheid van Rome en Berlijn nog moet worden toegekend. D 750 WK FLI7S* Daarmede zijn de nieuwe Telefunken ontvangers volmaakt getypeerd. Inderdaad geven zij de zuiverste klanken-rijkdom, de aruimste ontvangst-mogelijkheid en de meest sublieme weergave. De temperatuur- compensatie, waarvan het Telefunken-moment-druk- knopsysteem voorzienes, alsmede de permeabiliteits- afstemming waarborgen onder alle omstandigheden eene uiterst betrouwbare directe instelling. Ge moet deze nieuwe ontvangers zienen beluisteren. Vraag demonstratie bij een Telefunken Sepricè*Station. Er siin Telefunken ontvangers van f 105.- tot f 340.- NEDERLANDSCHE SIEMENS M A A T S C H A P P Ij N. V. 'i G RAVEN H AGE Een grossier in aardappelen te Venlo had eind Augustus aan een kleinhandelaar Zeeuwsche bontjes te koop aangeboden voor den prijs van f 3.50 per 100 K.G., hoewel hij kort te voren nog een prijs van f 2.80 had berekend. Wegens overtreding van de prijsopdrijving- en hamsterwet heeft hij zich voor de rechtbank te Roermond moeten verantwoorden. De officier van justitie had tegen hem een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar geëischt. Vandaag veroordeelde de rechtbank hem tot honderd gulden boete, subsidiair drie weken hechtenis. door overwarme treinen, bioscopen, GÏ92,7 etc.? Verzacht de keel, alvorens het een verkoudheid wordt,met de medicinale (Van onzen Haagschen redacteur) De Nederlandsche regeering zal niet ver der deelnemen aan de Wereldtentoonstel ling te New York. Zij acht dit in de huidige omstandigheden financieel niet verant woord. In de R.K. Kerk te Nieuwenhagen bemerkte de koster onraad. Hij sloot de deuren, waar schuwde den pastoor en de marechaussee. In een der kapellen zag men een 65-jarig man zit ten, J. uit Kerkrade. Hij had een offerblok open gebroken. De man bleek recidivist te zijn. Voor de Maastrichtsche rechtbank heeft te recht gestaan de chauffeur J. K„ uit Schin- nen, die het klaar heeft gespeeld van de laatste tien jaar er negen in verschillende gevangenis sen door te brengen. Op zijn strafblad prijkten niet minder dan 28 veröordeelingen. In enkele weken van September, nadat hfj veertien dagen tevoren den straftijd van zijn laatste vonnis had uitgezeten, had hij te Maastricht, Rothem en Heerlen, niet minder dan zeven rijwieldiefstallen gepleegd, allemaal fietsen, welke de eigenaars hadden neergezet op het kerkplein, toen zij naar de kerk gingen. Dat waren niet eens alle diefstallen, weike de man in dien tijd voor zijn rekening nam, want ae officier van justitie vertelde, dat er o.a. nog een acntste geval van rijwieldiefstal, door ver dachte gepleegd, bij was gekomen. Tegen dezen man eischte het O. M. een bij zonder strenge straf, nl. vier jaar Uitspraak 13 November Naar wij vernamen, hebben diverse indus trieën in Noord-Limburg in de gewijzigde tijds omstandigheden, de prijsstijging van de levens behoeften etc. aanleiding gevonden om een loonsverbetering voor hun personeel in te voe ren. We meldden reeds hoe diverse fabrieken 't personeel tegemoet kwamen. Thans heeft de directie van de Wasscherij Schuts te Venlo besloten met ingang van l No vember het loon met 10 pet. te verhoogen De directie van de N.V. Nederlandsche In strumentencompagnie „Nedinsco" te Venlo heeft met ingang van 2 Oct. j.l. een duurtebijslag- regeling getroffen. Ongehuwden ontvangen we- kelijksch een toeslag van f 1.15, gehuwden zon der kinderen en kostwinners krijgen f 2 en vervolgens voor ieder kind 25 ct. meer. De di rectie heeft bovendien toegezegd deze regeling nog te zullen verbeteren voor het geval de levensbehoeften nog duurder worden. Aangezien deze industrie dit jaar bovendien een pensioen- verzekering invoerde en de loonen steeds be hoorlijk waren, mag dit een mooi voorbeeld van werkgeverszijde genoemd worden. Dezer dagen herdacht de heer Meyer de Vries, regeeringscommissaris voor de werkverruiming, het feit, dat hij voor 25 jaren zijn loopbaan als maatschappelijk werker begon. In verband met de tijdsomstandigheden is deze gebeurtenis slechts in kleinen kring herdacht. R, K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem Vrijdag 27 October j.l. kwam het hoofdbe stuur van bovengenoemden bond ter vergadering bijeen. Na eenige belangrijke mededeelingen van internen aard werd achtereenvolgens ge sproken over de vordering van dekens door militairen; den verkoop van L. T. B. dekens en wollen stoffen voor heerencostuums; omvor ming van de bestaande kernen in actieve apos- tolaatsgroepen, genoemd: „Ora et Labora Clubs"; de schriftelijke vragen en antwoor den voor de a.s. najaars Centrale Raadsverga dering. Hierna had de behandeling plaats van de vele ingekomen stukken. Dr. Olierook hield een geestelijke overweging over: „Christus' Koningschap". Beseft, dat er nergens meer huizen Ibestonden, Als steen en cement zich niet samen verbonden DOOR UNIVERSEELE SAMEN WERKING NAAR EEN NIEUWE GEMEENSCHAP ALS HET CEMENT zich niet naar de sicenen voegde, en de steenen den druk van de balken niet duldden, en de balken ondoordringbaar ble ven voor de spijkers, kon er geen huis gebouwd worden. Zoo kan ook alleen door samen werking van individuen en groepen hoe verschillend ook, het hechte bouwwerk tot stand komen van DE NIEUWE GEMEENSCHAP BOUWEN. Dat het cement zich lijdzaam om het steen laat voegen, en zich pas daarna verhardt tot een zelfstan digheid, even sterk en duurzaam als steen, is iets, dat wij als een vanzelfsprekende voorwaarde tot het bouwen aanvaarden. Dat de steenen weerstand bieden aan de balklagen en deze onver moeid schragen, eveneens. Dat de taaie houtvezels van de balken opzij wijken voor dc bin nendringende spijkers en deze daarna hecht omklemmen, niet minder. Iedereen ziet in, dat het zonder dit alles niet mogelijk zou zijn te bouwen. Maar hoe kan men dan mcenen, dat het wèl mogelijk is, te bouwen aan een goede maatschappelijke ordening, zonder samenwerking van alle groepeeringen? Men noemt die samenwerking onmogelijk op grond van de groote verschillen tusschen groepen, standen en ran gen. Het gevolg van deze verschillen is echter alleen, dat de taken der verschillende groepeeringen ver schillen. Men bouwt nu eenmaal geen muur van spijkers en geen balk van steenen. Elke groep moet zijn taak in het groote geheel vervullen en dit leidt niet tot tegenwerking, maar tot sa menwerking. Zeker, het kan mogelijk zijn dat men enkele steenen wat bijkapt, of iets van den balk afzaagt, opdat alles in elkaar past. Zoo zal het ook noodig zijn, dat elke groep zich in bijzaken offers getroost. Maar deze tegenwerking dient slechts om de samenwerking des te harmonischer te maken. Dulden wij geen enkel beletsel voor onze samenwerking tot een NIEUWE GEMEENSCHAP Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbis schop van Utrecht heeft benoemd tot Deken van het Dekenaat Oldenzaal den Zeereerwaar- den heer I. H. van den Berg (pastoor van de parochie van den H. Antonius van Fadua te Oldenzaal), tot pastoor te Oldenzaal (H. Ple- chelmus) den Zeereerwaarden heer B. Th. Ger ritsen; heeft voorts aan den Zeereerwarden heer H. J. M. Schoemaker (pastoor te Dieren) op zijn verzoek om gezondheidsredenen tijdelijk eervol ontslag verleend uit de geestelijke bediening en heeft benoemd tot pastoor te Dieren den Zeer eerwaarden heer G. W. A. Koets en tot pastoor te Vollenhove den Zeereerwaarden heer J. W. Th. Poodt. In het Moederhuis der Eerw. Zusters Fran ciscanessen aan den Hooge-Ham te Dongen is in den leeftijd van 69 jaren overleden de Eerw. Zuster Geertruida" (in de wereld mej. A. Koo- men, geboren te Heerhugowaard). Begrafenis Mère Ignace Terwindt Dinsdag had in de kloosterkerk van het pen sionaat „Jerusalem" te Venraij onder groote belangstelling de plechtige uitvaart plaats van de rectrix van het R.K. meisjesgymnasium, ae zeereerw. Mère Ignace Terwindt. De H. Mis, opgedragen door den rector van het klooster, werd door een koor van een 50-tal leerlingen gezongen onder leiding van den Z.E. pater dr. E. Brüning O.F.M. Onder de talrijke aanwezi gen merkten we op mgr. dr. P. J. M. van Gils, lid van den onderwijsraad en voorzitter der afd. V.H. en M.O mr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, het voltallige docenten-' corps, ontelbare oud-leerlingen en ouders van leerlingen. Op verzoek der Z.E. Overste van Jerusalem werd aan de groeve niet gesproken. Slechts met enkele treffende woorden dankte de oudste broer van de overledene, mr. B. Terwindt, allen voor de betoonde belangstelling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9