Ontzag de der Engelschen voor Katholieke Kerk De Russische eischen aan Finland Het nieuws van heden Minder fjP *7' Verkoudheden!» DUITSCH VLIEGTUIG NEERGEHAALD" KEIP ONSTANDVASTIGHEID DER ANGLICANEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 3 NOVEMBER 1939 - AVONDBLAD RUSLAND HV.NEDERL.VERZ.My. Van het Westfront VlCKS Va-tro-nol SOVJET karelie CATHARIJNESINGEL4Ö-UTRECHT £>e gezonken tankboot „Emmy Friedrich" •net schip zou brandstof voor de ,"L?eutschland" aan boord hebben Turkije te verlaten Vriendelijk gebaar van Italië jegens Ankara Geen toenadering van Hongarije tot Roemenië Italië wacht het juiste moment af Boedapest wenscht geen verklaring van non-agressie af te leggen „Het machtsevenwicht verbroken" Toestand ontwikkelt zich ten nadeele van Hitier Ordeverstoring in Vilnius Het pact Rome—Athene Hartelijke notawisseling tusschen de beide landen Mei zorg afgewerkt! Met zorg aangepast! Dai is een bril van De Times" bespreekt de nieuwe encycliek DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN Zes dagen in een reddingboot Drie Duitschers in de Firth of Forth gered AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No 22079 Éfflekkomt opl/u/be/iuf/ Het Weer||||||||iiiiiiii[|||iHHiiiiiimiiiiiii!i|||||||||L DAGBLAD MET OCHTEND- EN Duitschers aangeraden KEMljARVI 'AAVASAKA ULEABORG KAJANA jpHKOKKOLA IjAKOBSTAD fisalmi IOENSUU/n AlS-TENJARV JYVASKYLA 'KRISTINES' [KEXHOI RAUMO nystad; WIBORG KÖTKA: IELSINKI: De hertog van Windsor, die in Frankrijk vertoeft, heeft een aan verscheidene Fran sche leg er af deeling en bezoek gébracht PARIJS, 3 Nov. (Havas). Het Fransche legerbericht van Vrijdagochtend luidt: Een I kalme nacht. Vuur van artillerie en ïnfan- terie. t Den tweeden November werd een Duitsch tweemotorig verkenningsvliegtuig boven ons (grondgebied door een Britseh jachtvliegtuig omlaag geschoten. II Het opperbevel van de Duitsche weermacht laakt bekend: >,In het Westen geringe activiteit van artille- h en verkenningstroepen". LONDEN, 3 Nov. (Reuter) Volgens den "loo-tcorrespondent van de „News Chronicle" 'staat het buiten twijfel, dat het Duitsche tank- 'scr. p „Emmy Friedrich", dat door de opvaren den, toen het schip door een Britschen kruiser werd aangehouden, tot zinken werd gebracht iet vestzak-slagschip Deutschland. dat in het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan opereert, van brandstof zou voorzien. De correspondent voegt hieraan toe. dat, hoe wel de „.Deutschland" een voorraad brandstoffen aan boord heeft voor een afstand van 10.000 mijl, de tot zinken brenging van het voorraad schip ongetwijfeld de actie van dat oorlogsschip zal bekorten. wordt de waardeering der Grieksche regeering tot uitdrukking gebracht voor het terugtrekken der Italiaansche troepen van de Albaansch Grieksche grens en medegedeeld, dat de Griek sche regeering zich gehaast heeft overeenkom stige maatregelen te nemen. De Grieksche re geering, aldus vervolgde de nota, heeft de vaste hoop, dat de ontwikkeling der internationale ge beurtenissen binnenkort aan beide regeeringen de gelegenheid zal verschaffen om haar betrek- hingen een meer concreten vorm te geven met het oog op een vruchtbare samenwerking vol vertrouwen op alle gebieden. In haar antwoordnota verklaart ook de Ita liaansche regeering te hopen, dat de ontwikke ling van den internationalen toestand in de nabije toekomst in staat zal stellen om aan de Italiaansch-Grieksche betrekkingen een meer concreten vorm te geven. ISTANBOEL. 3 Nov. De Duitsche regeering heeft, volgens een bericht van United Press aan haar bladen, door haar vertegenwoordigers den Duitschers in Turkije dringend geraden zich ge reed te maken om het land zoo spoedig moge lijk te verlaten. Velen van de Duitschers wonen reeds lang in Turkiije. Een groot aantal is reeds vertrokken anderen hebben hun bagage vast verzonden. Politieke kringen in Turkije zijn eenigszins verontrust door deze beweging onder de Duit schors kort na het mislukken der Turksch Russische onderhandelingen. Daarentegen is men aangenaam verrast door liet vriendelijke Italiaansche gebaar ter gelegen heid van den herdenkingsdag der Turksche re publiek. Radio Roma zond het Turksche volks lied uit en een toespraak in het Turksch. Het is voor het eerst sedert jaren, dat Italië van een zoo welwillende houding deed blijken. MILAAN, 3 Nov. (Stefani) De „Corriere della Sera" bespreekt opnieuw de wijzigingen in het Italiaansche kabinet en zegt dat de mutatie zich leent tot geen enkele manoeuvre. Daaren tegen bevestigt het devastbeslotenheid van den Duce om Italië, op dit zoo ernstige internatio nale oogenblik, te doen voortgaan op den weg van eer met te werken en zich voor te bereiden, opdat zijn stem met kracht kan weerklinken op het geschikte tijdstip. LONDEN, 3 Nov. Hongarije heeft, volgens een bericht van United Press aan haar bladen, de Roemeensche voorstellen om een gemeenschappelijke verklaring van non agressie af te leggen, definitief afgewezen. Voor het eerst had Roemenië dit voorstel te Etoedapest gedaan op 14 September, nadat de troepen van beide zijden van de grens waren teruggetrokken. De weigering van Hongarije, die Donderdag aan den Roemeenschen gezant te Boedapest werd medegedeeld, wordt in de kringen van Balkan-diplomaten te Londen beschouwd als een bewijs dat de Duitsche invloed in Hon garije nog steeds groot is. Het plan Hongarije bij het nieuw te vormen Balkanblok te betrek ken, kan ten gevolge van deze beslissing wei als mislukt worden beschouwd. CHICAGO, 3 Nov. (Reuter). In haar com mentaar op de redevoering van Molotof, de wij zigingen in het Italiaansch kabinet en de voor de deur staande opheffing van het embargo op wapens schrijft de Chicago Daily News, dat het na pas twee maanden oorlog schijnt, dat het machtsevenwicht ten nadeele van Hitier langzaam aan verbroken wordt. Het blad zegt, dat de rede van Molotof be- teekent, dat Rusland niet bereid is ten behoeve van Hitier een oorlog in te gaan. De wijzigin gen in het Italiaansche kabinet zijn meer dan een aanwijzing voor het vaste voornemen van Italië neutraal te blijven. KAUNAS, 3 Nov. Het Duitsche Nieuws- bureau meldt: Ook gisteren zijn te Vilnius herhaaldelijk samenscholingen voorgekomen van jeugdige Po len, waardoor de orde verstoord werd. Voor het graf van Pilsoedski verzamelden zich eenige honderden personen die een dreigende houding tegen de Litausche ordebewakers aannamen. Ten slotte moest een afdeeling van de in Vilnius ge legerde Litausche cavalerie tegen hen optreden. De ordeverstoorders zijn met zeer scherpe maat regelen bedreigd. ROME, 3 Nov. (Havas). In diplomatieke kringen te Rome wordt vernomen, dat de tekst van het nieuwe vriendschaps- en niet-aanvals- verdrag tusschen Italië en Griekenland, van daag nog zal worden gepubliceerd. Voorts wordt vernomen, dat een handelsver drag binnenkort zal worden onderteekend tus schen Italië en Bulgarije. Stefani publiceert den tekst van tusschen de Italiaansche en de Grieksche regeering uitge wisselde nota's. In de door Metaxas aan den Italiaanschen gezant te Athene gezonden nota GR. HOUTSTRAAT naasi Luxor Finland wacht in spanning op het resultaat der besprekingen in Moskou. Op onze foto ziet men den president der Finsche republiek, Kallio, met zijn adjudant, kolonel Paasonen, de kaart van Finland bestudeerend |Ig (39103) LENINGRAD Hierbij een kaart van het Finsche rijk, waar op aangegeven zijn de Sovjet-Russische eischen ten opzichte van dat land. Ie) De grens van Finsch Karelië. De vette zwarte lijn omvat het Zuid-Oostelijk gedeelte van Finland waarin de provincie Kare lië gelegen is; Rusland stelde voor de grens hiervan eenige dozijnen kilometers noordwaarts van Leningrad te verschuiven. 2e) Eilandjes in de Finsche golf. Verder gaat de lijn dwars door de Finsche golf en omvat eenige Finsche eilandjes, welke voor Rusland een bijzondere zorg beteekenen ten aanzien van deze golf. 3e) Twee schiereilandjes in het Noorden. In het Noorden van Lapland loopt de Finsche grens langs de schiereilanden Rabatsji en Sredny, dit uiterst kleine gebied zou Rusland bij Kola willen voegen. 4e) Een gebied in de Finsche golf voor een vlootbasis. De Sovjets stellen voor, dat Finland een klein gebied aan de Westkust bij den toegang tot de Finsche golf aan hen zou verpachten, dit is vermoedelijk de havenplaats Hangö; dit punt is reeds eenige malen door de Sovjets genoemd. In ruil zou Finland voor de voorgestelde grenswijzigingen een gebied in Sovjet-Rusland terug ontvangen, tweemaal zoo groot als het gebied dat Finland aan Rusland zou geven. Op de kaart overziet men Finlands kleine „Maginotlinie" een bolwerk van duizenden meertjes, moerassen, rotsformaties en wouden. (Van onzen Londenschen correspondent) Een van de onmiddellijke uitvloeisels van den vorigen oorlog is geweest een zeer aanmerkelijke toename van het Katholieke prestige in Enge land. Dit was te danken aan vele oorzaken, welker invloed zich niet steeds onmiddellijk deed gelden, maar welke niettemin op den korteren of langeren duur een groote verandering te weeg gebracht hebben in de positie der katho lieke kerk en der katholieke gemeenschap in Groot Brittannië met uitzondering van Noord-Ierland, waar de tegenstellingen tus schen katholieken en protestanten zooveel scherper zijn en godsdienstige onverdraag zaamheid, aangewakkerd door nationale veeten, bijna een karaktertrek van het volk geworden is. De vredespogingen, door Paus Benedictus XV in den loop van den Wereldoorlog aangewend, vonden hier weinig bijval, aangezien zij niet strookten met het oorlogsdoel, dat de Gealli eerden zich gestéld hadden. Zij werden dus op de hoffelijkste wijze omzeild, Tien jaren daar voor zouden zij ontvangen zijn met het grootste wantrouwen, als een tegen Engeland gerichte „Paapsche samenzwering". In 1917 evenwel was elk neutraal ingrijpen den Engelschen onaan genaam en zoo elke Pauselijke actie hier een krachtiger reactie uitlokte dan bemiddelingspo gingen van andere neutrale zijde, dan was dit uitsluitend hieraan toe te schrijven, dat men het Vatikaan erkende als de grootste „neutrale" macht ter wereld. Het was niet het Vatikaan, maar de neutraliteit van het Vatikaan, waar tegen zich Engelands bezwaren richtten, want voor het eerst sinds de Hervorming werd hier alles in het werk gesteld om den moreelen steun van Rome te verwerven. Eerst na den oorlog bleek duidelijk hoezeer het moreele prestige van het Vatikaan hier toe genomen was. Wij beweren niet. dat het ooit ten volle erkend en gehuldigd is zelfs voor zoover dit mogelijk is in een over wegend Protestantsch land maar de diplo matieke betrekking, ofschoon korten tijd ge deeltelijk onderbroken door het ongelukkige ge schil betreffende Malta, bleven voortreffelijk, en kregen in later jaren voor Engeland zelfs een toenemende beteekenis. Dit zou niet mogelijk geweest zijn zonder een krachtige wederopleving van het prestige der Katholieke Kerk en der Katholieke gemeen schap in Engeland zelf, want het is vooral daar van, dat de waardeering van het Vatikaansche beleid afhangt Gedurende den Wereldoorlog boezemden Engelands katholieke leiders het algemeen Britsehe publiek onbeperkt vertrouwen in. Vóór 1914 was het vooroordeel, volgens het welk een katholiek onmogelijk een goed En- gelschman kon zijn, wijd verbreid Gedu rende de oorlogsjaren daarentegen ont dekte men, dat, terwijl Anglikaansche en andere protestantsche leiders de wonder lijkste bokicesprongen konden maken, ka tholieke bisschoppon en katholieke geestelij ken steeds op het juiste oogenblik het juiste woord spraken, dat insloeg niet alleen in de harten van hun eigen geloofsgenooten, maar in die van het volk. Alle stroomingen waren vertegenwoordigd in de Anglikaansche kerk, die er in het geheel geen internationale ethiek op na scheen te hou den. Sommige bisschoppen waren verkapt of openlijk pro-Duitsch of défaitistischanderen waren op het on-Christelijke af anti-Duitsch. Sommigen waren de pleitbezorgers van 'n uiterst pacifisme, dat gelijk stond aan algeheele capi tulatie; anderen schenen doodslag als de groot ste Christelijke deugd te beschouwen. De katholieke leiders spraken minder in het openbaar, maar wanneer zij spraken, dan ont popten zij zich ook als de geestelijke leiders van het geheele volk. Zij stelden nooit teleur. Als zij gesproken hadden, dan wisten de Chris tenen, dat het goed was patriot en de patriotten dat het goed was Christen te zijn. niet omdat kardinaal Bourne of deze of gene katholieke aartsbisschop of bisschop het zelde, maar om dat zij het allen zeiden op grond van éénzelfde ethiek en éénzelfde moraal. Het katholicisme scheen steeds tot één-en-dezelfde conclusie te voeren met betrekking tot de groote oorlogs problemen en het was een conclusie, welke een eind maakte aan allen twijfel in het Christelijk geweten. De ontelbare conclusies van Anglika- nen en andere protestantsche leiders daaren tegen deden twijfel en verwarring ontstaan; vaak twijfel aan de rechtschapenheid van het doel, waarvoor Engeland streed; niet minder vaak twijfel aan de rechtschapenheid van de kerk, die verwarring veroorzaakte, in plaats van rust en zekerheid te schenken. In de groote nationale crises, welke zich in den loop van de twintig jaren na den wereld oorlog voordeden, waren het ook steeds op nieuw de hoofden der Katholieke Kerk in En geland, die werkelijk leiding gaven, terwijl An glikaansche aartsbisschoppen, bisschoppen en proosten óf jammerlijk in gebreke bleven, öf door de onderlinge tegenstrijdigheid hunner preeken en verklaringen niets dan verwarring stichtten. Het treffendste voorbeeld hiervan bood wellicht de groote algemeene staking van Mei 1926, welke den toenmaligen aartsbisschop van Canterbury, dr. Davidson, volkomen van streek bracht, terwijl kardinaal Bourne op grond van het goddelijk recht de staking we gens haar revolutionnair karakter veroordeelde, en wel in enkele gebeeldhouwde zinnen, waarin voor heel het Engelsche volk katholiek of protestant het Christelijke standpunt op on weerlegbare wijze vervat was. Het toenemende katholieke prestige is dus niet alleen te danken aan de wijsheid der ka tholieke leiders, maar ook aan de onmacht der protestantsche kerken om in tijd van crisis (en zelfs in tijd van niet-crieis!) werkelijk lei ding te geven. De eerste Encycliek van Paus Pius XII heeft in Engeland een „goede pers" en niet alleen omdat zij een veroordeeling inhoudt van die nazi-leerstellingen, tegen welker praktijk Engeland den strijd aangebonden heeft. De Times" besprak Maandag in een hoofdartikel de Encycliek en de toespraak van den Heiligen Vader tot de missiebis schoppen niet zoozeer met geestdriftige in stemming omdat het blad het ditmaal „eens is" met den Paus. maar omdat de Paus de moreele rechtvaardiging aan de hand doet, niet van datgene waartegen, maar van datgene waarvóór Engeland strjjdt. Kenmerkend en in scherpe tegenstelling met de reacties, welke men gedurende den vo rigen oorlog kon waarnemen is, dat de „Times" erkent, dat „eenige van 's Pausen verstandigste waarschuwingen, geuit tegen het slot der Encycliek, door ons allen ter harte ge nomen kunnen worden". En het blad citeert die zinnen, waarin de Heilige Vader er voor waarschuwt, dat „het uur der overwinning ook een uur van verleiding is", en waarin hij er toe aanmaant, dat de toekomstige „vredesverdra gen ingegeven zullen zijn door rechtvaardig heid". opdat „betreurenswaardige herhaling van oude en nieuwe dwalingen voorkomen worde". Het is opnieuw van katholieke zijde, dat aan het overwegend protestantsche Engelsche volk de ethische beginselen voorgelegd worden, zon der welke een strijd, hoe rechtvaardig deze ook zijn mag voor het gevoel, onrechtvaardig zijn kan voor het geweten. Van niet-katholieke zijde is men ook ditmaal weder in gebreke gebleven het Engelsche volk een oorlogsethiek voor te houden. Anglikaansche geestelijken staan vooraan ln een actie ten gunste van vrede tot bijna lederen prijs; andere Anglikaansche geestelijker roepen op tot een kruistocht tegen het Hitlensme. De aartsbisschop van Canterbury heeft in de eer ste oorlogsmaand een door dc radio verspreide Ontvangsten der Ned. Spoorwegen tot Augustus f 7 millioen gestegen. Duitsch vliegtuig door Britseh jachtvlieg tuig aan het Westfront neergeschoten. De Russische eischen aan Finland. O preek gehouden, welke bijna pro-Duitsch aan deed en het publiek in de grootste verwarring bracht; de aartsbisschop van York hield eenige weken later een preek, waarin hij een lijnrecht tegenovergesteld standpunt innam. En gisteren preekte in de Westminster Abbey, welke men de St. Pieterskerk van het Anglika- nisme zou mogen noemen, niemand minder dan dr. Hewlett Johnson, de Proost van Canterbury, om het volk van Londen te vertellen, dat de Russische revolutie een „geestelijke" beweging geweest is. „Zou het u schokken", zoo vroeg hij, „indien ik u zeg, dat naar mijn meening door zekcr» dingen, die in Rusland gebeurd zijn, c< stan daard der rechtvaardigheid hooger geheschen is? Communisme heeft den essentieel-;» vorm hersteld van het geloof in God, een vorm. well het georganiseerde Christendom, gelijk 1. thans is, grootendeels mist." Aldus sprak, neen preekte, gisteren een ran de hoogste waardigheidsbekleeders der Angli kaansche kerk! Het Russische communisme, dat Gods bestaan volkomen ontkent, heeft den „essentieelen vorm van het geloof in Gpd her steld". Is het te verwonderen, dat wanneer de Engelschen in tijd van nationale of inter nationale crisis behoefte voelen aan gewe tensleiding, zij met verlangen uitzien naar uitspraken van R-ome? LONDEN, 3 Nov. (Reuter). Drie Duitsche zee lieden, die zes en een halven dag in een open reddingboot rondgezwalkt hebben, zijn Donder dag in de haven van de Firth of Forth binnen gekomen. Het zijn leden van de bemanning van een schip, dat aangehouden is voor onderzoek naar contrabande, en zij wilden naar het vaste land varen. De drie Duitschers waren er in geslaaf d onder dekking der duisternis een reddingboo uit te zetten. Zes dagen lang vochten zij met den wind en de zware zeeën. Zij legden verscheidene hon derden kilometers af over de Noordzee, alvorens zij teruggedreven werden tot bij de Schotsche kust, waar zij door een treiler werden opge pikt. Zij verkeerden in ellendige» toestand en hadden bijna geen provisie meer. Deze druppels voorkomen vele verkoudheden, omdat zij de natuurlijke be scherming in den neus, waar dc meeste verkoud heden ontstaan, versterken. Zoodra gij niest doe vlug een paar druppels in ieder neusgat. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 757.4 Vorige stand: 757.9 HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et., Inoez. tiededeellngen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het verlovingsbesluit eischt de mooist denkbare bezegeling: een HDZ-ring. De ring zonder lasch- naad! Het HDZ-merk binnenin garandeert de hoogste graad van zuiverheid van het goud! VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Zwaar bewolkt tot betrokken met plaat selijke» mist, nu en dan eenige regen of motregen, zelfde temperatuur, zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. Zon op 6.57 onder 16.30. Licht op 17.00. Maan on 22.06 onder 12.27. L.K. 4 Nov. =7llllllllllllll!lllllllllllll!llllllll!lllllllllllll!lllllinil!!lllllllllll|IIIIIIIUiö HDZ GOUBPRlJSVRR*i5 SLUITINGSDATUM ONHER- rOEPELUK 20 NOVEMBER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1