WAim H9 Politieke krachten op den Balkan Ankara het belang rijke centrum AKKERTJES R. K. GEESTELIJKHEID EN VOLKSEENHEID DE Waar geallieerden en Italië elkaar vinden NIHILISTISCHE REVOLUTIE SUIKtiRSCHAimSCHTE Buitenlandsch Overzicht DE MOORD OP DEN VEEKOOPMAN Kerkelijk Leven VRIJDAG 3 NOVEMBER 1939 Poolsche regeering naar Angres Pontificale Requiem te Berlijn Academische examens NIEUW OCEAANVLIEGTUIG ROOFOVERVAL TE BORNE WAS GEFINGEERD MEER WERKZOEKENDEN IN BATAVIA VROUW BESTOLEN TE CHERIBON VERSTEKELING AAN BOORD N.V. CHEMISCHE FABRIEK „NAARDEN" Postbus 2 Bussunt Regeling vergoeding kostwinners Maximum verhoogd van f21 tot f28 Prijsvraag voor een Marïalïed Verdachte gearresteerd, die echter bij confrontatie niet werd herkend VREEMDE MILITAIREN Zonder schriftelijke vergunning niet in het in staat van beleg verklaarde gebied WEER DEKENS VOOR DE BURGERBEVOLKING ORGANISATIE VAN REEDERS VOOR DE KUSTVAART OUDE MAN DOOD IN ZIJN HUIS GEVONDEN OPSTOPPING VAN VAAR- TIJIGFN Maatregelen loi opheffing DE „GAROET" AANGEKOMEN BENOEMINGEN BISDOM DEN BOSCH ST. JOSEPH-MISSIECONGRE- GATIE VAN MILL HILL ZILVEREN JUBILARISSEN TE TETERINGEN Audiëntie Aartsbisschop TC) De precaire situatie van ons land te midden van machtige oorlogvoe renden eischt meer dan ooit van ons volk de grootst mogelijke eenheid en saamhoorigheid. Dit wil niet zeggen, dat de historisch gegroeide en principieele meeningsverschillen, die er nu eenmaal in ons geestelijk vrije land bestaan, met een slag moeten en zouden kunnen worden weggewischt, maar wel, dat met wederkeerige eerbiediging van elkanders eerlijke standpunt, mits dit standpunt niet in strijd is met de hoogste belangen van geheel ons volk en geheel ons land, alle Nederlanders, hetzij burger of militair, in eendrach tige vaderlandsliefde en met individueele offervaardigheid samenwerken en elkan der steunen om den gemeenschappelijken gevaren en moeilijkheden zoo goed mo gelijk het hoofd te bieden. Wordt deze eenvoudige en gansch niet nieuwe waarheid .door de ka tholieken in het algemeen en door de R. K. Geestelijkheid in het bijzonder niet erkend? Deze vraag stellen is wel haast een beleediging van het katholieke volksdeel in het algemeen en van de R. K. Geestelijkheid in het bijzonder. De feiten liggen voor het grijpen, die de diepe en hechte volksverbondenheid, om dit leelijke, veel misbruikte, maar in goeden zin niettemin duidelijke woord te gebruiken, der katholieken en hun geestelijkheid met de andere volksdeelen treffend bewijzen. En toch wordt er in sommige kringen twijfel gezaaid op dit punt, een twijfel, die indien hij wortel zou schieten onberekenbare schade zou kunnen toebrengen juist aan die zoo hoog noodige volkseenheid, waarvoor de zaaiers van dien twijfel zeggen op te komen. In het blad „De Kerkklokken voor het Dekenaat Veghel" no. 40 van 7 Octo ber jl komt onder het opschrift „Soldaten" een artikel voor over de inkwartiering in Brabant en daarin staat o.m. het volgende te lezen: „Er wordt bij ons veel gedaan voor de militairen, en 't is prachtig, 't mag niet anders worden. Maarvoorzichtig, voorzichtig! Laten we de gulden midden weg bewandelen. Vreemdelingen herber gen is een werk van barmhartigheid, een van de schoonste zelfs. Maar vreem delingen herbergen betekent niet: hen opnemen in onze huiselijke familiekring, zegt nog niet: een innige vriendschaps band sluiten, met de gevolgen van dien. Voorzichtig! de soldaten, we moeten ze vriendelijk behandelen, goed voor hen zijn, alles voor hen doen, wat we kunnen. We moeten hun, als 't kan, zelfs een thuis geven, maar dan een militair tehuis, "aar ze ondereen hun ontspanning en 'ii M 'ing "teken, en niet bij parti culieren. 't Is gevaarlijk. Wees voorzich tig! Vrouwen verstaat dat." Naar aanleiding daarvan hebben en kele niet-katholieke bladen een ingezon den stuk opgenomen, waarin aan de hand van dit citaat, de volgende con clusie wordt getrokken: „Aldus prent de katholieke geestelijk heid het Brabantse volk in onze sol daten juist dat te onthouden, wat ze het meest van al missen: „Het gezellig ver keer in huiselijke familiekring". In deze tijd moeten we allen één zijn. Dit wordt ons dagelijks voorgehouden. Is het daarom niet dubbel treurig, dat er dan nog dergelijke artikelen worden ge schreven en is het een wonder, dat er na het lezen van bovenstaand artikel ernstige ontstemming heerste, zowel on der de officieren als onder de minde ren?" Ten eerste willen wij den inzender in „Het Volk" erop wijzen, dat de geestelijkheid van het Dekenaat Veghel nog niet de katholieke geestelijk heid is, doch slechts een klein onderdeel daarvan. Ten. tweede heeft hij, misleid door de ook onzes inziens niet bijzonder gelukkige redactie van deze vermaning tot wijze voorzichtigheid, de bedoeling daarvan met begrepen. Het is duidelijk, dat de geestelijkheid van Veghel, bezorgd voor het godsdienstig en zedelijk leven van de aan haar onderhoorige geloovigen en kennend de gevaren en bezwaren van gemengde verkeeringen en gemeng de huwelijken en van een al te intiemen omgang'tusschen personen van verschil lend geslacht, slechts heeft willen aan sporen tot het vermijden van die al te groote gemeenzaamheid, die. gezien de menschelijke zwakheid, ook onder ge- loofsgenooten ongewenschte en veroor- deelenswaardige gevolgen met zich kan meebrengen. Nu zoovele militairen, los van hun gezin of gewone milieu, in een voor hen vreemde omgeving moesten worden ondergebracht, en de verleide lijkheid van de uniform vooral voor wei nig nadenkende vrouwen en meisjes soms maar ai te moeilijk te weerstaan blijkt, is het helaas geenszins overbodig erop te wijzen dat deze voorzichtigheid bijzonder in acht genomen dient te wor den. Uit een goede, moreel gezonde ver houding tusschen militairen en burger bevolking kunnen een hartelijke toena dering tusschen Noord en Zuid en een versterking van de innerlijke volkseen heid voortvloeien, maar uit verkeerde en .zondige verhoudingen kan groote geeste lijke en moreele ellende voortkomen, die tot schade van de innerlijke volkseenheid een spoor tot :n de toekomst achter kan laten. De vermaning van de Kerkklok ken voor het Dekenaat Veghel, welke wellicht in andere bewoordingen ter voorkoming van misverstand ingekleed had kunnen worden, beoogt dus juist de goede en gezonde, moreel en geestelijk zuivere volkseenheid te bevorderen door tegen de bijzondere gevaren in deze oij- «ondere omstandigheden met herderlijke bezorgdheid té waarschuwen. De Finsche houtboot „Indra", die onlangs tengevolge van mijnaanvaring werd beschadigd en in het „Hendrik-dok" der Amsterdamsche Droogdok Mij. was opgenomen, is Donderdag naar een kleiner dok verplaatst LONDEN, 2 November (Reuter). De in Frank rijk gevestigde Poolsche regeering verplaatst haar hoofdkwartier thans uit Parüs naar An gres, zooals een radiouitzending in de Poolsche taal door den Franschen omroep heeft mede gedeeld. De Poolsche eerste minister, Sikorski. die tevens opperbevelhebber is van het Pool sche leger, zal echter in Parijs blijven, ten einde in voortdurend contact te staan met het Fransche ministerie van oorlog en met het op perbevel. Ook het Poolsche ministerie van oor log blijft in Parijs. De omroeper voegde hieraan toe, dat het Poolsche leger vorderingen maakt en dat verscheidene duizenden mannen reeds gerecruteerd zijn. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons: In tegenwoordigheid van den Italiaanschen gezantschapsraad te Berlijn, Graaf Magistrati, werd Zondag in de met zwart bekleede Kathe draal van St. Hedwig te Berlijn een plechtige pontificale H. Mis van Requiem opgedragen voor diens echtgenoote, gravin Magistrati gebo ren gravin Ciano di Cortellazzo, die onlangs op nog jeugdigen leeftijd overleden is. De aposto lische nuntius, Mgr. Orsenigo, droeg zelf het H. Misoffer op. Voor deze H. Mis bestond zoowel van de zijde van het publiek als ook van officieele zijde zeer groote belangstelling. Als vertegenwoordiger van den Führer was staatsminister Dr. Meiss- ner verschenen, voorts mevrouw von Ribben- trop. Als vertegenwoordiger van von Ribbentrop was staatssecretaris von Weizsacker aanwezig, benevens de ministers Gürtner, Darré en Kerrl en verder vele leden van het Departement van Buitenlandsche Zaken en der overige ministe ries. Voorts zagen wij den Italiaanschen ambas sadeur, Attolico, vergezeld van zijn echtgenoote en van alle leden der Italiaansche ambassade, nagenoeg alle vertegenwoordigers van het corps diplomatique, alsmede vele leden van de fascio en van de Italiaansche kolonie te Berlijn. DELFT. Geslaagd voor het candidnatsexa- men voor werktuigkundig ingenieur: J. W. R. Baerts, Haarlem. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor ci viel ingenieur A. L. Weiter, Delft. Het antwoord op deze vraag geeft Hermann Rauschning in lig. 3.75 Geb. 4.90 WASHINGTON, 3 Nov. (Havas). De vliegtuig constructeur Igor Sikorski heeft medegedeeld, plannen te hebben uitgewerkt voor een vlieg tuig, dat den afstand New YorkFrankrijk zon der tusschenlanding zou kunnen afleggen. Het toestel zou bestemd zijn vcor een Oceaandienst dien de „American Export Airlines" in concur rentie met de „Fanamerican Airways" zouden willen onderhouden. Het zou een gemiddelde snelheid van 150 mijl bereiken en meer dan 1500 liter benzine kunnen vervoeren. Oude R., die, zooals gemeld, Woensdag in bewaring werd gesteld op grond van het doen van valsche aangifte en verdacht van verduis tering, heeft in een verhoor tegenover den rechter-commissaris bekend, dat de beweerde berooving geheel gefingeerd is geweest Naar het verdwenen geld wordt nog een uitvoerig onderzoek ingesteld. Men vermoedt, dat in sa menwerking met handlangers is gewerkt. BATAVIA, 3 Nov. (Aneta) De inschrijvin gen bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Ba tavia waren in de afgeloopen maand vrij hoog en nemen nog steeds toe. Weliswaar gaat het hier niet om groote aantallen, maar toch vor men deze inschrijvingen een aanwijzing voor het feit, dat verschillende firma's tegen het einde van het jaar op basis van de nieuwe be grooting, overwegen tot inkrimping van het personeel over te gaan. Ook in de verklaringen van de werkzoekenden komt dit tot uiting. CHERIBON, 3 Nov. (Aneta). Een Ghineesché vrouw alhier is bestolen voor ongeveer 50.000,aan contanten en juweelen, die in een brandkast waren opgeborgen. De vermoe delijke dievegge is gearresteerd. Slechts voor een beürag van 1500,kon worden achter haald. BATAVIA, 3 Nov. (Aneta) De „Johan van Oldenbarneveldt" bracht te Tandjong-Priok aan den 24-jarigen D. R„ geboortig uit Dokkum, die te Lorenzo Marques als verstekeling aan boord was gekomen. Hij meldde zich bij den administrateur, toen het schip in volle zee Was. Hij verklaarde reeds in December 1933 in Zuicl- Afrika te zijn gekomen voor landbouwstudie ■In September van dit jaar geraakte hij echter zonder middelen van bestaan, waarop hij naar Lorenzo Marques liep. Hij vertoeft thans in het immigrantenverblijf te Tandjong-Priok, in af wachting van de beslissing der autoriteiten. Als U êen paar ons suiker per week onvoldoende vindt, koopt dan ter vervanging Saecharine- tabletten ,,Naarden". Vraagt dit merk. Groote besnaring. Verkrijgbaar bij Uw drogist of kruidenier. Het spookt op den Balkan. Politieke wervelwin den en aardverschuivingen volgen er elkaar op, en het is voor de politieke weerprofeten de groote vraag, of de atmospheer er spoedig zal opklaren, of dat het politieke gerommel nog slechts het voorspel zal zijn van een te ver wachten uitbarsting. In den Balkan woeder. thans alle politieke stroomingen tegen elkaar in, zij het om ouden invloed te handhaven of om nieuwe macht te veroveren. De landen in Zuid-Oost-Europa knoopen nieuwe vriend schapsbanden aan of weigeren de toegestoken hand te accepteeren, maar achter al deze ac ties schuilt de invloed van een groote mogend heid, van Duitschland, Rusland of Italië, van Frankrijk en Engeland. En het is nog lang niet overal helder, welke mogendheden hier samen werking zoeken, of welke hier elkaar bestrijden. Als van ouds is de Balkan weer de groote markt der hooge politiek, waar invloedssferen te koop zijn. De Balkanmogendheden hebben geen an dere taak, dan te trachten zich zoo voordeelig en duur mogelijk te verkoopen. De eerste reactie in den Balkan op het Rus sischDuitsch samengaan was de verwachting van een algeheele instorting van den Duitschen invloed. Inderdaad omvat Duitschlands diploma tieke arm niet meer Turkije en Roemenië, maar in Hongarije heeft Berlijn toch nog wel zooveei invloed, dat het een non-agressiepact als con sequentie van de Roemeensche toenaderings pogingen om Boedapest tot het Balkanbiok „e trekken, heeft weten te verhinderen. Gedurende anderhalve maand heeft de Roemeensche diplo matie getracht Hongarije voor dit idee te win nen; door het terugtrekken der grenstr- >epen is de vriendelijke houding voorbereid, maar de definitieve afwijzing der Roemeensche voorstel len, die heden werd gemeld, Is het einae en de mislukking van deze actie. Aldus zal het nieuwe Balkanbiok, waarvan reeds lang sprake is, kunnen omvatten de ian- den Roemenië, Joego-Slavië, Bulgarije. Grieken land en Turkije, en Italië al3 den protector van Albanië. Het is nog onbekend, in welke ver houding deze nieuwe samenwerking der Balsan- staten zal staan tot den reeds bestaanden Balkan - bond, waartoe Bulgarije en Albanië niet be hoorden en Turkije ook niet erg entnousiast voor was. Het was een samenwerking, die niet vrij was van Fransche invloeden, dcch door de sterke en krachtige Duitsche „Süd-Ost-poütik" van die voor-oorlogsciie dagen was dit resul taat der Westersche diplomatie geen overwel digend succes. Maar vanaf begin September, vanaf de eerste oorlogsdagen heeft Italië een actie ontplooid, die tot een nieuw Balkanbiok moet leiden, dat naast den bestaanden Balkanbond komt te staan. Via Joego-Slavië heeft het Roemenië voor deze idee weten te Winnen, en.... Boekarest wilde dit parool doorgeven naar Boedapest, hetgeer, zooals reeds gezegd, is mislukt. Aldus heeft het idee van een nieuw Balkanbiok naar het Noor den zijn grens gevonden. Maar ook naar hei Zuiden toe vinat deze gedachte, die wel van Italië is uitgegaan, maar daarom nog niet alleer. door Italië wordt geleid, nog Weerstand. Bul garije blijft mokkend staan voor de poort van deze Balkan-samenwerking. Het heeft nog ter ritoriale wenschen; het voelt zich de eemge verschoppeling van den vrede van 1919, die nog geen herziening der grenzen heeft gekregen. Sofia zou graag nog den Duitschen invloed in den Balkan gehandhaafd willen zien, omdat net van deze zijde steun had verwacht om een herzie ning der grenzen te verkrijgen. Maar nu Hitier zijn positie in Oost-Euiopa heeft verkocht aan Stalin, zou Sofia graag bij Moskou steun willen zoeken voor zijn aanspraken. Bulgarije herin nert zich gaarne de Slavische rasgemeenschap met Rusland, gelegen als het is tusschen de Roemenen en de Grieken. Bovendien heeft ook Rusland zijn latente eischen aan Roemenië, n.l. Bessarabië, Wanneer dus de Balkanstaten Roe menie voor hun idee van een nieuwen bond van neutrale Balkan-mogendheden willen winnen dan zullen zij deze zeker moeten koopen door belangrijke territoriale concessies. Het zal Roe menie waarschijnlijk de Dobroedsja moeten kosten, want Bulgarije voelt zich een sterke onderhandelingspartijhet kan immers het ge- heele plan van een neutraliteitsblok doen stran den door Russisch-communistischen invloed binnen te halen. Hier is dus de nog onvoltooide en zwakke plek in het borduursel van het Bai- kanpact. In het Zuiden van den Balkan, in Grie kenland en naar thans blijkt vooral in Turkije ligt het tweede zwaartepunt van deze actie De nota-wisseling tusschen Athene en Rome, waarin wordt vastgesteld, dat in de nabije toe komst aan de onderlinge vriendschappelijke betrekkingen een meer concrete vorm zal Worden gegeven, is het bewijs, dat wat de ver houding tusschen Griekenland en Italië betreft, alles in kannen en kruiken is. Sinds de gespan nen verhouding, door Italië's overweldiging van Albanië, is het in acht maanden tijds de Ita liaansche diplomatie gelukt, om zich in Griek- sche oogen van bedreiger tot vriend te maken. Even sterk dingt Italië ook naar de Turk- sche vriendschap. Met een verbazingwekkende snelheid heeft het het „omsingelings"-karakttr van het TurkschEngelschFransche verdrag van Ankara vergeten. Wel laat de „Stampa" zich nog wat denigreerend uit over de krach; van het Turksche leger, maar de verwijzing naar de afhankelijkheid der Turksche weer macht van de leveranties der groote mogend heden doet meer vermoeden, dat hier een han dels-truc achter zit. Italië zou ook wel eens kunnen dingen naar een deel van de orders, die naar Frankrijk en Engeland gaan. Maar verder is het tusschen Rome en Ankara pais en vreé. De Romeinsche radio jubelt mee op den Turkschen nationalen feestdag en dit is geen traditie in de radio-uitzendingen van Italië, integendeel. Aldus vallen de Italiaansche belangen m den Baikan samen met die van Frankrijk en Enge land, waarvan Turkije de leiding heeft geno men. De dooi de geallieerden gegarandeerde mogendheden, Roemenië en Griekenland, zijn met Turkije en Italië de voorstanders van een Balkanpact en het schijnt, dat de Italiaansche invloed niet in strijd komt met de belangen der geallieerden. De Balkan gaat zich politiek misschien nog wel uitbreiden. Het is bekend, dat de Turksche minister Saradjogloe in Moskou geweigerd heen, in te gaan op de Russische influisteringen, om zich „tevreden te stellen" in Klein-Azié. Turkije heeft dit afgewezen, omdat het een verdrag met de Klein-Aziatische staten Iran. Irak en Afghanistan heeft. En als politiek lei der van dit pact van Saadabad kan Turkije, als middelpunt en brug van den Balkan naar Klein- Azië, zijn politiek in beide landstreken trach ten te verbinden tot één samenwerkend geheel. En dit zal noch aan de geallieerden, noch aan Italië, onaangenaam zijn. De minister van Defensie heeft, naar „De Standaard" meldt, de nieuwe regeling inzake de kostwinnersvergoeding voor gemobiliseerdën goedgekeurd. In de eerste plaats wordt het maximum ver goedingsbedrag verhoogd. Op dit oogenblik bedraagt het f 21per week, het zal nu f 28 worden. In speciale geval len kan men daar nog boven gaan. Bij de bepaling van het vergoedingsbedrag wordt rekening gehouden met het loon, dat de kostwinner vóór zijn opkomst onder de wa penen had, en naar dit loonbedrag wordt, met inachtneming van het hierboven genoemde maximum in den regel vier vijfden vergoed, Ook hier zijn weer uitzonderingen mogelijk, inzonderheid voor gezinnen, waarin voorheen de looninkomsten minder dan f 15 zouden be dragen. Voor deze gezinnen is een gunstige uitzonde ring geschapen. In het vervolg zal voorts bij het bepalen der vergoeding aan kostwinners, die ten tijde van de mobilisatie in den steun of de werkver schaffing waren, ook rekening worden gehou den met het hoogere loon, dat ze in de daaraan voorafgegane periode in het vrije bedrijf heb ben verdiend, of b.v. voor seizoenwerkzaam heden zouden hebben verdiend, ware de mobi lisatie niet ingetreden. De stichting „Het Graf van Sint Servaas", te Maastricht, door Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lem- mens, bisschop van Roermond, belast met de technische organisatie van het in Augustus 1940 te houden Maria-congres en van de daarmee ge paard gaande niet-kerkelijke feestelijkheden, heeft besloten over te gaan tot het uitschrij ven van de volgende prijsvraag: Voor een Nederlandschen tekst van een goed, volksch Mariaüed. welke tekst naderhand door een dag aan te wijzen componist op muziek ge zet zal worden. Omtrent het aantal versregels van elk couplet is niets voorgeschreven, even min omtrent het keervers of refrein, doch het aantal coupletten mag niet meer dan drie be dragen. De bekroonde tekst wordt eigendom van de stichting die er een bedrag van f 50 voor ter beschikking stelt. De niet bekroonde inzendingen worden geretourneerd. De jury wordt gevormd door de heeren Frans van Oldenburg Ermke, Henri Hermans, Alph. Tuinstra, dr. Ch. Thewis- sen en pastoor L. Linssen. De inzendingen moe ten onder motto en zonder vermelding van naam en adres, in vijfvoud en in machineschrift voor 8 December 1939 worden toegezonden aan den secretaris der jury, den heer L. Snackers, Van Hasseltkade 7, Maastricht. Wel moet worden toegevoegd een met motto geteekende gesloten enveloppe, waarin briefje met herhaling van motto benevens naam en adres van den inzender. Probeer 't toch op zulke da gen eens met'n "AKKERTJE". "AKKERTJES" houden U niet alleen vrij van pijn, maar zij verdrijven door nun bijzon dere samenstelling eveneens dat lustelooze, machtelooze gevoel en ze kwikken U op. "AKKERTJES" zijn beroemd vanwege hun uitstekende iwerking. Vaak nagemaakt, maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk Uw garantie I tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. Doos13 stuks - 12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. Te Utrecht is een man gearresteerd, die ver dacht werd van verduistering van een auto op denzelfden dag, dat de veekoopman te Leid- sehendam is vermoord. Hij wilde niet vertellen waar hij gereden had. Hij had den wagen in Halfweg laten staan. Inderdaad werd de auto daar gevonden. Gezien het feit, dat de dader van den moord ook van een auto gebruik had gemaakt, werd bijzondere waarde gehecht aan de vondst van den auto bij Halfweg en aan het feit. dat de gearresteerde nog geen positieve verklaring heeft kunnen geven van zijn zonderlinge han delwijze. Bij confrontatie is echter de gearresteerde door de betrokkenen niet herkend, zoodat ook dit nieuwe spoor geen resultaat heeft opgele verd. De opperbevelhebber van Land- en Zee macht, overwegende, dat de aanwezigheid van militairen van vreemde nationaliteit in het in staat van beleg verklaarde gebied in dier voege voor de algemeene veiligheid gevaarlijk moet worden geacht, dat hun het verblijf aldaar ir, het algemeen behoort te worden ontzegd, ter wijl daarnevens de toegang tot en het verkeer binnen dat gebied in het belang van de algemeene veiligheid behooren te worden be perkt, heeft het verblijf in dat gebied aan mi litairen van vreemde nationaliteit, al dan niet in uniform, ontzegd, voorzoover zij niet voor zien zijn van een schriftelijke vergunning. Deze vergunning is echter niet noodig voor het reizen per spoor en het daaraan verbonden verblijf op de spoorwegstations. Aanvragen tot het verkrijgen van een ver gunning als bovenbedoeld, moeten worden ge richt tot den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht en schriftelijk worden ingediend bij het hoofd van sectie 3 van de af deeling Land macht, van het algemeen hoofdkwartier. Naar de Telegraaf verneemt, zal met ingang van 20 November a.s. aan de Nederlandsche dekenfabrikanten weer toegestaan worden de kens te fabriceeren voor en af te leveren aan de burgerbevolking, de ziekenhuizen, de sana toria enz. Dezer dagen is te Rotterdam opgericht de bond van werkgevers in de kustvaart, welke blijkens zijn statuten ten doel heeft: 1. Het bevorderen van maatregelen in het belang van werkgevers in zeevaartbedrijf; 2. het bevorderen der bedrijfszekerheid ten aan zien der loon- en arbeidsverhoudingen in het zeevaartbedrijf. Het secretariaat is gevestigd Parklaan 8 te Rotterdam. Reeds zijn 14 reederijen als lid van deze nieuwe reedersorganisatie toegetreden. Donderdagmiddag omstreeks half vijf is de 70-jarige alleenwonende heer J. W. P. dood in zijn woning aan den Haagweg te Rijswijk aan getroffen. De heer P., die als een zonderlinge oude man bekend stond, had behalve zfjn huis aan den Haagweg ook nog een woning in Den Haag in eigendom. Zijn zoon, de heer J. P. te Amsterdam, die geruimen tijd niets meer van zijn vader gehoord had, trok op onderzoek uit, aldus bericht Het Volk. Toen hij aan de woning van zijn vader geen gehoor kreeg op zijn bellen, stelde hij zich met de politie in verbinding. In het bijzijn van een brigadier der politie verschafte hij zich toegang tot de woning door een raam en trof daarop het lijk van zijn vader aan, liggend op een di van in de achterkamer van de woning. De po litie vond aanleiding onmiddellijk het parket te Den Haag te waarschuwen. Uit het nauwkeurige onderzoek, dat ongeveer vier uren in beslag nam, is gebleken, dat van misdrijf geen sprake kan zijn geweest. Het over lijden heeft waarschijnlijk reeds twéé of drie weken geleden plaats gevonden. Aangezien de heer P. dikwijls tijden achter een niét thuis was en oék vaak in zijn Haftgsche woning vertoefde hadden de buren hem niet gemist. Dê opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft op grond van het Koninklijk Besluit van 1 Nov. 1939. waai Dij een gedeelte van het grond gebied des Rijks in staat van beleg is verklaard, het wegvoeren bevolen van óe vaartuigen uit het Julfanakanaal, de Maas en het Maas-Waal kanaal, welker aanwezigheid naar zijn oordeel schadelijk kan zijn voor de belangen der, lands verdediging. De uitvoering van dit bevel is opgedragen aan den inspecteur-generaal voor öe scheepvaart. Naar wij vernemen, wordt met dezen rr.aat.-.- regel beoogd, eenige opstoppingen van in ge - noemde waterwegen liggende schepen op te heffen. In den loop van Donderdagavond is het s .s. Garoet van den Rotterdamschen Lloyd te Rot terdam aangekomen. Het schip vertrok 20 Sep tember uit Makassar en kwam een week geleden in Engeland aan, waar het op contrabande werd onderzocht. Van de lading behoefde niets te worden gelost. Er waren 7 passagiers aan boord. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen heeft benoemd tot pastoor der St. Antoniusparochie te Val- kenswaard den Zeereerw. heer J. Heerkens, ka pelaan en rector cantus der St. Janskerk te 's-Hertogenbosch, tot kapelaan der St. Janskerk te 's-Hertogenbosch den weleerw. heer A. J. H. Knegtel, kapelaan van de St. Jacobsparochie te 's-Hertogenbosch en tot kapelaan der St. Ja cobsparochie te 's-Hertogenbosch den weleerw. heer L. Verhoeven, kapelaan te Best. Zooals onlangs reeds gemeld, zetten de Ne derlandsche theologanten van de St. Joseph- Missiecongregatie, die anders hun laatste stu diejaren maken aan het College van het Moe derhuis te Mill Hill (Londen, Engeland), thans hunne hoogere studiën voort in het Missiehuis te Roosendaal en blijven de Engelsche studen ten, die anders hun philosophie te Roosendaal volgden, nu te Mill Hill, waar nu ook 'n Phi- losophie-cursus is ingericht. In verband met een en ander hebben thans ook de volgende verplaatsingen van Eerw. Fa- thers-leeraren plaats gehad: Eerstens zijn de Weleerw. Fathers Thoonen (uit Mill Hill),Sla- man en Senders (uit Rome, waar zij studee- rende waren) en Roes (uit Huize Vrijland, als Pater Spiritualis) naar Roosendaal overge plaatst, en vervolgens zijn de Weleerw. Fathers Hernig en v. Hal, van Roosendaal naar Hae- len (Limburg) en de Weleerw. Fathers Wal stra, van Enckevort, Frederiks en Kaanders, van Haelen naar Tilburg overgeplaatst. Op 7 November, den dag van het I2e eeuwfeest van den grooten Nederlandschen Apostel St. Willibrord. hopen in het Missiehuis St. Fran- ciscus Xaverius te Teteringen twee eerwaarde Broeders den dag te herdenken, waarop zij vóór 25 jaar in deze orde traden. Het zijn Broe der Servatius, die er voor moet zorgen, dat de inwendige mensch niets te kort komt en Broe der Bonifatius, de groote tuinier, waarvoor h4j ver in den omtrek bekend staat. 25. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag audiëntie ver- leenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2