D Katholiek onderwijsAsschepoes —|Eén vaiiiin! FRANKEN'S BROODFABRIEKEN St. Willibrord- herdenking Haarlem," 4 Nov. DE „MOTIEVEN" VAN DEN WETHOUDER ZATERDAG 4 NOVEMBER 1939 Ontspanningsavond van O. en O. Haarlemsche Vereeniging voor Schooltandverzorging Haarlem - Heemstede - Bloemendaal De Roode Kruis-collecte VEREENIGING „ARBEID ADELT" Charlotte Kohier Ella Goldstein, piano-soliste op het H.O.V.-concert ;ïJ R.K. Schaakclub Het Witte Paard Resultaten Moore's School TEEEF. 15013 - HAAHEEM TROUWAUTOMOBIELEN IETS APARTS EN VERWARMD Gemeenteraad De vruchten van Willibrord's arbeid ST. JOSEPHS GEZELLENVER. BENNEBROEK Soldaten-mémoiresuuuum De remedie AGENDA Bioscopen B November Bioscopen 6 November Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten Radio Moors Kruisstraat 38, Tel. 14609 BETERE SERVICE VAKMENSCHEN HILLEGOM RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN VIJFHUIZEN STAD EUWS In ons artikel van Donderdag 26 Oct, heb ben wij met kracht van argumenten aange toond, dat èn de billijkheid èn vooral de recht vaardigheid alleszins de inwilliging eischte van het verzoek door het Mulo-Bestuur van de Ged. oude Gracht aan het Gemeentebestuur van Haarlem gericht om verbouwing ter plaat- te. De wethouder van Onderwijs heeft vele be zwaren tégen de verbouwing en motieven vóór de verplaatsing naar voren gebracht. Wij hebben er hier een 12-tal bijeenge bracht. Misschien zijn we niet volledig. Het groote aantal was blijkbaar noodig om te vergoeden wat ze stuk voor stuk aan kracht taisten. Wij kunnen ons voorstellen, dat vele raads leden, die volkomen ondeskundig waren, ziel: hebben laten beïnvloeden door de massa argu menten, Toch zijn ze heel eenvoudig te weer leggen Wij beginnen: 1. Het bestaand gebouw aan de Ged. Oude Gracht Iaat geen uitbreiding toe. Zooals de heer Klein Schiphorst reeds op merkte is verbouwing ter plaatse zeer goed mo gelijk en wordt volgens het eerst ingediend Plan een school verkregen, die aan alle eischen Voldoet. De Bank van Leening is bij dit plan niet opgenomen. Voor belangstellenden en deskun digen is dit bouwplan te allen tijde te bezich tigen a.d. school Ged. Oude Gracht 120. 2. Bij verbouwing heeft vernietiging van tvaarde plaats. Ja, hier is wel wat van waar. De heer Bij voet merkte echter terecht op, dat dit bij ver bouwing stééds het geval is. En niet alleen bij verbouwing. Wij denken hierbij aan de verbreeding van den Raaks, de uitbreiding van het stadhuis, de verbouwing van de school aan de Nassau- lean, den bouw van de Openbare Lagere School aan het Florapark, enz. enz. Wat dit laatste betreft meenen wij, dat er °ok nog al wat kunstwaarde in 't gedrang ge komen is. Is die zelfs niet gedeeltelijk vernie tigd? En is het sloopen van eenige huisjes aan de Gortesteeg, meest pakhuisjes, zoo'n geweldig Waardeverlies? Weegt een verbreeding van de Gortesteeg met 2 meter daar al niet tegen op? 3. De school aan het Leidscheplein ligt veel rustiger dan de school aan de Ged. Oude Gracht. Is die rustige omgeving alleen maar voor ons katholieken noodig? Hebben de ouders der leer lingen die naar de O. L. S. Florapark zullen Baan of die der christelijke scholen deze rust niet geapprecieerd? Of liggen de scholen aan de Nassaulaan en in 't Florapark zoo rustig? E>e wethouder weet dat in 't nieuwe bouw- Plan 12 leslokalen achter op het terrein komen te liggen, ver van de straat. Ten slotte moeten wij nog opmerken, dat de Seruischlooze straatbedekking met klinker keien alleszins voldoet, hetgeen ook reeds wet houder Reinalda aan het Hoofd der Mulo-school Ged. o. Gr. verzekerd had. 4. De fietsenstalling zou bij verbouwing aan d» Ged. O. Gr. niet goed te maken zijn. Hierbij moeten wij opmerken, dat bij het eerste ingediende bouwplan een zeer ruime Speelplaats met fietsenstalling langs de zijmu ren mogelijk is. De fietsenbewaarplaats is geheel overdekt, de speelplaats gedeeltelijk. 5- De verbouwing zou veel geld kosten aan gemeente. Aldus de wethouder van Onderwijs. We zullen hierop niet ingaan. Wethouder Sijvoet heeft heel duidelijk aangetoond, dat de verbouwing van de Mulo-school Ged. G. Gr. voor de gemeente voordeeliger zou zijn dan eventueele verplaatsing der school naar 't leidscheplein. En wat zal de verbouwing aan de Nassau- aan, als de cijfers ervan zoo regelmatig blij ven stijgen, wel gaan kosten? (van ƒ87000 op 1110.000, en nu weer een huis van 2500; hoe- Veel volgt nog?) Was de verbouwing aan de Nassaulaan, zoo -grondig", wel noodzakelijk? We hebben iemand ch nog wel geen katholiek horen beweren dat "et zonde was zoo'n solide gebouw geheel af breken. Waren de muren bouwvallig, waren 06 lokalen te klein, waren ze misschien te hoog? Alleen willen we in dit verband nog even het *°Ig end e opm erken Het bestuur der Mulo-school aan de G. Oude Gr. heeft voor zijn school in Haarlem Nooitl "genoegen" genomen met de tweede hands- School in de Overtonstraat, waar, nota bene, teeds twee scholen in gehuisvest waren. Geen Wetsartikel, geen „mogelijke" interpretatie er- Jen zou in staat geweest zijn het Mulo-Bestuur aanvaarding van deze huisvesting te dwin- |*n. Het had een nieuw gebouw kunnen eischen. f*et heeft dat niet gedaan. Legt het bespaarde hedrag geen gewicht in de schaal bij de taxa ble der kosten van verbouwing der Mulo aan de Ged. O. Gr.? Zoo neen, dan kunnen we alleen 'baar betreuren, dat het Mulo-Bestuur de aan vaarding van het tweede-handsgebouw Overton- straat niét onafscheidelijk verbonden heeft aan Verbouwing van de school aan de Ged. O. Gr. Heeft het bestuur te veel vertrouwen gehad m den goeden wil van het Gemeentebestuur? 6. De wethouder nam 't het bestuur der Mulo kwalijk, dat het de school aan het Leidsche- ®'ein niet wilde bezichtigen. Maar: Noch het bestuur der Mulo noch de bUders, noch de leerlingen, noch het Hoofd, boch het personeel ambieeren de school op het leidscheplein. Niet omdat anderen die school ook niet Willen, maar omdat zij de historische vesti gingsplaats van hun school, het katholiek on derwijscentrum aan de Ged. O. Gr., niet willen Verlaten. Aan dat gebouwencomplex, waar behalve de Muioschool ook gevestigd zijn de R.K. Handels avondschool, de R.K. Middenstandshandels- bvondschool en de R.K. Hoofdactecursus, is een JJuk specifiek Katholiek Haarlemsch onderwijs- bistorie verbonden. Dat de wethouder hiervan niets voelt, is te begrijpen, doch dat hij dit gevoel bij de katho lieken niet respecteert, is niet te respec teren. Een bezoek aan de school Leidscheplein had Voor het Bestuur absoluut geen zin. Bovendien kende het Bestuur uit betrouwbare bronnen de School door en door. I. De immaaerieele waarde, welke bü verplaat- Rb!g der Muloschool naar het Leidscheplein ver- keen zou gaa«. achtte de wethouder niet groot en legde volgens hem ook geen gewich in de schaal. De heer Bijvoet zinspeelde op het verlies van mmaterieele waarde bij verplaatsing der Mulo- chool naar het Leidscheplein en achtte voor- ,oming hiervan van grooter belang dan verlies an matcri^elv v -rel? Ook het gemeentebestuur van Haarlem was wel eens deze meening toege daan. Teen het Gemeentebestuur in den Raad met .iet voorstel kwam, een O. L. school te bouwen in het Florapark, was een der voornaamste ar gumenten vóór den bouw aldaar de vrees, dat o ij verhu'.zen der Wilhelmiuaschool naar het Leidscheplein er groot verloop van leerlingen zou plaats hebben. Toch liggen de Wilhelmina- straat en het Leidscheplein dicht bij eikaar! Het Gemeentebestuur was dus beducht voor een vermoedelijk groot immaterieel verlies dei- school aan de Wilhelminastraat. Wij kunnen echter verzekeren, hoewel wij na tuurlijk niet alle ouders gesproken hebben, dat het immaterieel verlies voor de Muloschool aan de Ged. O. Gr. bij verplaatsing naar het Leid scheplein ontstellend groot zou zijn. 8. Het Leidscheplein zou dicht bij 't Ccn rum liggen. Wij zijn overtuigd, dat de wethouder dit zelf niet gelooft. Wij zullen er dus niet verder op ingaan. 9. De Inspecteur keurde het gebouw aan het Leidscheplein goed. Hij had er geen enkel be zwaar tegen. Dit argument, hetwelk de wethouder aan voerde vlak vóór de stemming, zoodat niemand gelegenheid kreeg hierop te repliceeren, werd door hem nog aangevuld met de woorden: „want als hij bezwaren had gehad, zou hij ze wel ge noemd hebben". Dit argument was wel zéér misleidend. De wethouder moest en kon weten (en hij heeft dit ook geweten, aangezien de heer Brandenburg hem er op gewezen had) dat de Inspecteur zich in eerste instantie alleen maar uit mocht spre ken over de vraag, of de school op het Leidsche plein als gebouw geschikt gemaakt kon worden. Hij mocht geen andere bezwaren, zoo hij die ge had heeft, of met het Mulo-bestuur deelde, uiten. Be verklaring van den Inspecteur had dus een zeer betrekkelijke waarde. Maar vooral door toevoeging van den tusschen aanhalingsteekens geplaatsten zin is meer dan erg geweest. 10. De Gortesteeg is te smal voor zoo'n hoog gebouw. Hierop antwoorden wij slechts, dat het gebouw maar twee verdiepingen hoog zal worden, dat de Gortesteeg twee meter wordt verbreed en dat er ook nog hoogere gebouwen staan aan smallere stegen. Wij noemen o.a. de uitbreiding van het stadhuis aan dc Jacobijnestraat en het hooge schoolgebouw aan de Stoofsteeg. 11. Het gebouw aan de Ged. Oude Gracht zou bijna geheel afgebroken moeten worden. Ook de afbraak van de school Nassaulaan heet verbouwing. Wij verwijzen in dit verband ook nog eens naar punt 5- 12. Het gebouw Lelidschcplein kon niet aange boden worden aan de Christelijke Ulo, want deze zat al in he'. gebouw Nassaulaan. Dit argument demonstreert wel duidelijk de onmacht om een onrechtvaardig voorstel van B. en W. goed te praten. Is dat nu een argument vóór of tegen het be stuur der Mulo aan de Ged. O. Gracht? De Christelijke Ulo zat er al in. Hoelang? Zoolang als de Mulo aan de Ged. O. Gr. in haar gebouwen zit? Zoo niet, dan pleit het argu ment in het voordeel der Ged. O. Gr. Zat de Christelijke Ulo al aan de Nassaulaan vóór het gebouw Leidscheplein beschikbaar was? Neen, niet waar? Toch hebben wij niets gelezen van een voorstel van B. en W. om aan de Christelijke Ulo het ge bouw Leidscheplein aan te bieden. Dat hier met twee maten gemeten wordt is zoo klaar als de zon. Wij tarten iedereen te bewijzen dat dit niet het geval is. En wij verwonderen er ons over, dat de Raads leden, die tegen de R. K. Mulo partij kozen, zon der een woord van protest het onrechtvaardig voorstel van B. en W. met zoo'n blunder van een argument lieten verdedigen. Uit deze veelheid van argumenten en het ge mak, waarmee ze stuk voor stuk zijn te ontze nuwen, ja zelfs in 't voordeel der R.K. Mulo zijn uit te leggen, uit de onmacht om slechts één degelijk steekhoudend argument te vinden, blijkt wel de groote onrechtvaardigheid in het voor stel van B. en W. Aan den lezer, ook aan den niet-katholieken lezer, he^ oordeel. Vrijdag is in de groote zaal van het Gemeen telijk Concertgebouw de eerste ontspannings avond georganiseerd door „O. en O." te Den Haag gegeven, welke avond werd bijgewoond door officieren, kader en manschappen van ge mobiliseerde afdeelingen uit Haarlem en Heem stede. Het zeer gevarieerde programma, dat werd uitgevoerd door het gezelschap Milton, bestaan de uit mej. Mary van den Berg. soubrette en de heeren Robert Milton, conferencier en chanson nier, Henk Didama, operette-tenor en- Barnie equilibrist, had bij de volle zaal een groot suc ces. Niet minder succes hadden de door het Haarlemsche Comité voor Ontwikkeling en Ont spanning voor dezen avond geëngageerde Zand- voortsche accordeonisten onder leiding van En gel Paap met hun door heel de zaal meegezon gen populaire muziek. Kapitein Johan Knegt bracht in zijn openings woord hulde aan B. en W. van Haarlem en het Haarlemsche Comité van O. en O. voor hun steun, waardoor het mogelijk was geworden de zen avond in de groote zaai van het Concert gebouw te geven. Door de desorganisatie van het onderwijs, kon de Haarlemsche Vereeniging voor School tandverzorging bij het begin van het nieuwe schooljaar niet met haar werk beginnen. Nu de toestand eenigszins gestabiliseerd is, zal ze zoo spoedig mogelijk het werk hervatten. Het werk wordt in alle geval voortgezet op de groep scholen, waar de schooltandzorg nu reeds een paar jaar wordt verstrekt, terwijl gepoogd zal worden eenige nieuwe scholen in het werk te betrekken. Deze maand gaan de circulaires naar de ouders en in December zal het onderzoek in de klassen, dat 2 x per cursus geschiedt, wel weer beginnen. Ca het melkbrood van Franken probeeren, 't Is hef heele gezin dan trakteeren Van de jongste tot Uw man Wel ze smullen er van! U zult voortaan slechts „Franken's" begeeren I ge- Vandaag wordt de Roode Kruiscollecte houden. Ongeveer 200 collectanten en collectrices Ioo- pen door Haarlems straten bm hun speldjes te verkoopen. Weliswaar is het weer niet zoo buitengewoon goed als gisteren, maar niettegenstaande dat is men optimistisch gestemd. Het is aan de Haarlemmers om dit optimis me niet teleur te stellen. Men schrijft ons: In de bovenzalen van Brinkmann, Groote Markt, houdt op Woensdag 8 Nov. van 2—5.30 uur en op Donderdag 9 Nov. a.s. van 11—12.30 uur en van 25.30 uur de Algemeene Nederland- sche Vrouwen Vereeniging „Arbeid Adelt", in samenwerking met de vereeniging „Tesselscha- de" haar jaarlijkschen bazar. Naast een groote verscheidenheid van kleine, doch zeer smaak volle artikelen, is daar ook gebreid soldaten goed aanwezig. Het bestuur noodigt iedereen uit een kijkje te komen nemen. Er moet in dezen moeilijken tijd veel, zeer veel verkocht, teneinde de velen, die bij onze vereenigingen steun zoe ken, aan werk te kunnen helpen. Dragen vele inwoonsters van Haarlem en Omstreken een steentje bij, dan zal een gunstig resultaat niet uitblijven en dan kunnen de vereenigingen we derom aan vele dames werk verschaffen, die ook u daarvoor zoo heel dankbaar zullen zijn. Het is het Bestuur der H. O. V. wederom gelukt, de solistische medewerking van het grootste piano-talent van dezen tijd, Ella Goldstein, te verkrijgen. Op Dinsdagavond 7 November a.s. wordt een concert gegeven waar deze jeugdige pianiste de Hongaarsche Fanta sie van Fr. Liszt met orkestbegeleiding zal uit voeren. De avond wordt geopend met de muziek bij „Ein Sommernachtstraum" van Mendelsohn en besloten met de Tweede Symphonie van L. v. Beethoven. Beide op verzoek. Mevrouw Charlotte Kohier zal op Donderdag 9 November, des avonds om 8 uur 15, m den Stadsschouwburg te Haarlem nog één enkele herhaling geven van Marcel Matthijs' „Filo- meentje". Dit zal, wegens verbintenissen in de provincie, de laatste avond zijn die in Haarlem plaats vindt. Donderdag 2 November werden de volgende partijen gespeeld: le klas: P. Stam—J. Reeuwijk 1—0, A. Ha- blousB. Spoor 0—1, B. Walker—C. van Soest 14—%. 2e klas: Th. Schoorl—J. Wijfjes 1—0, J. Kor- tek.aasP. Castenmiller 01. N. HooglandR. Hartoch 1—0, G. Nijssen—J. Baas 1—0, G. v. d. StoopP. van Deijzen 01. Voor de laatst gehouden examens Machine- schrijven slaagden 16 der aangemelde candi- daten van Moore's Schoei of Commerce, Frans Halsstraat 1, te Haarlem en wel de dames H. J. M. Mattelaar, A. Bastiaans, W. F. Jacobs, E. L. Rumpff, L. H. Thoolen, D. Rijkeboer en L. Blom en de heeren A. H. de Bruin, H. Botter, D. van Reyendam, A. Zuurendonk, J. P. Mudde, Chr. Mandersloot, V. J. Sweerts, P. M. Adriaanse en M. Kwakkel. Verder slaagden nog voor Stenografie Ne- derlandsch 130 lettergrepen de dames M. A. Claver, C. J. Zuurendonk en T. v. d. Bosch. 7 De agenda der vergadering van den raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 8 No vember 1939 des namiddags om 2 uur, zoo noo dig voort te zetten des avonds om 8 uur, in de Statenzaal, vermeldt o.a.: Verzoekschrift van mejuffrouw B. E. M. Groustra om eervol ontslag als onderwijzeres aan de Centrale School voor gewoon lager on derwijs no. III. Alsvoren van mevrouw G. Roest-Mooij, als onderwijzeres aan de van Zeggeienschool; Beëediging van den Gemeente-Ontvanger; Jaarstukken 1938 van de Woningbouwver.a. „Bloemenhof", b. „De Voorzorg", c. „Ons Be lang"; Verleenen van medewerking tot het wijzigen van de huurovereenkomst van het schoolge bouw met onderwijzerswoning Ged. Volders- gracht no. 2022 Verleenen van medewerking' voor het ver anderen van een lokaal in de school voor bij zonder lager onderwijs aan het Groot Heilig land no. 10; Instelling van een commissie van toezicht op de gemeentelijke en de gesubsidieerde b - zondere scholen voor voorbereidend lager on derwijs; Verleenen van machtiging aan Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis tot aankoop van perceelen aan de Kleine Hout straat enz.; Verleenen van een crediet voor de aanschaf fing van muntgasmeters; Verlaging van de huur over 1939 van de pekelkelders in het Openbaar Slachthuis; Verleenen van bevoegdheid aan B. en W. tot verhuring van gemeente-eigendommen; Verbetering van de huisvesting der le afdee- ling van de gemeentesecretarie; Verleenen van een crediet voor de uitvoe ring van werkzaamheden in werkverschaffing bij den dienst van den Hout en de plantsoenen; Benoeming van: a. twee leden in de Commissie van Toezicht op de exploitatie van den Stadsschouwburg; b. lid van de Commissie van toezicht op het Frans Halsmuseum; c. twee tijdelijke leeraren aan het Gymna sium; e sterke wijkt niet voor tegen wind, slechts de zwakke waait mee. In zijn tweede conferentie, welke gisteren avond in de Kathedrale Kerk werd gehouden, heeft de zeereerw. heer Drost in forsche con touren de vruchten van Willibrords werk in Nederland geschetst. Deze vruchten, zoo zette spreker uiteen, zijn ontzaglijk en talrijk. Wij moeten ze verdeelen in innerlijke en uiterlijke. De innerlijke zijn in de harten der menschen uitgebloeid en zijn alleen aan God bekend. Nu reeds staan duizenden en tienduizenden voor Gods troon, die thans pas begrijpen wat Willi- brord hun bracht: God. Zooals Christus Zijn zending vervulde onder het Joodsche Volk, zoo kwam Willibrord naar Nederland. Op zijn werk rustte niet alleen de pauselijke zegen, maar ook liet God Zijn welbehagen in 'at werk blijken door vele wonderen. De groc e schat, welken Willibrord den menschen bracht, was, dat hij hun de juiste bestemming van het leven leerde: werken voor God. Door het heidendom was het leven der menschen doelloos geworden, het leek hun een onoplosbaar raadsel, een donker nood lot. Doordat zij de juiste verhouding tot God niet kenden, werden zij hun eigen God, hun eigen meester, hun eigen wetgever. Niemand meer kon hen dwingen; zij behoefden niet voor anderen te buigen. De wereld was stuk, er was een wanverhouding, een verwarring, de sociale orde was uiteengescheurd, de menschheid uit haar evenwicht. Willibrord gaf dat evenwicht terug; hij deed hen den blik weer naar God richten. Toen God weer in de juiste verhouding tot de menschen stond, volgde de verdere rege ling der sociale orde vanzelf. De excessen wer den uitgeroeid, weliswaar met veel strijd, doch met taaie volharding. Willibrord ving aan met de kern van alle samenleving gezond te ma ken. Hij herstelde het huwelijksleven, dat door het heidendom tot een surrogaat was gewerden. Een juist gezinsleven leidde tot een-juist maat schappelijk leven. Doordat het gezinsleven en daarmede het maatschappelijk leven werd her steld, Kon ook het staatkundig leven .tot norma ler proporties worden teruggebracht. Willibrord trof een samenleving aan, waar de vorst niet voor het volk leefde, doch waar het volk er al leen voor den vorst was. Er werd, er kon dus geen algemeen belang worden behartigd. Het Christendom heeft den Staat geleerd wat zijn plicht is, hoe hij moet regeeren. Spreker schetste de eigen taak van den Staat en die van de Kerk. Uit het herstel van het staatkun dig leven is de Nederlandsche Staat gescha pen, met het gevolg, dat onze gewesten in de middeleeuwen van wereldhistorische beteekenis zijn geworden. Dat kwam niet in enkele jaien van bloei, maar wortelde diep. Wat onze lan den waren, stamde uit den tijd van Willibrord. Uit dit herstel van het maatschappelijk leven kwamen alle andere ordeningen voort. Willi brord stichtte kerken, kloosters, waaromheen zich een bloeiend leven ontwikkelde. De slaver nij en, later, de lijfeigenschap werden afge schaft. Hij bouwde scholen en het volk kreeg onderwijs, waaruit tal van kunsten voca wa men, zooals de schilderkunst, de beeldhouw kunst, de zangkunst. De monniken bewaarden honderden en honderden handschriften van de Grieken en Romeinen en brachten de weten schap in de hoofden en harten van duizenden. Aan het geestesoog liet spreker lange dichters, beeldhouwers, schilders, „nltuur- geleerden voorbij gaan, allen warenzijcultuur dragers, die hun zijn aan Willibrord danktem En wij moeten God dankbaar zijn, da ry' van Willibrord zooveel vrucht deed dragen'^e; ker er kwam verdeeldheid in den godsdienst, velen scheidden zich af en zochten het Evan- gelie buiten de Kerk, maar dat was niet de schuld van Willibrord, zijn werk was goed doch de schuld van de christenen zelf die hun leer niet meer beleefden, zooals het behooide. En wanneer hij Willibrord willen huldigen, dan kunnen wij dat niet beter doen, dan een her haling daarvan te voorkomen. Door Willibrord s werk leven wij in een Chnstelijken Staat, waar van de Vorstin bij Haar 40-jarig regeeringsju- bileum openlijk getuigde: Ik heb Mijn werk slechts kunnen doen met behulp van God; Die de leuze aanheft „God vóór alles." En 'wanneer wij een nog duidelijker bewijs voor de christe lijkheid van onzen Staat willen hebben, dan be hoeven wij slechts te luisteren naar de woorden van ons Volkslied: Mijn schilt ende betrouwen, zijt Gij, o, God, mijn Heer; op U slechts wil ik bouwen, verlaat mij nimmermeer. Met deze pakkende peroratie beëindigde rec tor Drost zijn schitterende beschouwing over de resultaten van St. Willibrord's zegenrijk werk. Wederom werd de conferentie voorafgegaan en besloten met een uitvoering van Gregoriaan- schen zang door het zangkoor der Kathedraal. Zondagavond heeft de slotplechtigheid plaats. Om half acht begint het Pontificaal Lof. Hier bij zal ook Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem tegenwoordig zijn. Tijdens het Lof houdt rector Drost zijn derde en laatste conferentie. d. twee tijdelijke léeraren aan de le Hoogere Burgerschool B met 5-jar. c.; e. een tijdelijke leerares aan de Middelbare School voor Meisjes met 5-j. c. Zondag 5 Nov. geopend van 3—6 en van 810.30 uur; half 9 aspirantencursus. Maandag 6 Nov. 8 uur damclub T.E.P. Dinsdag 7 Nov. 9 uur Scola Cantorum. Woensdag 8 Nov. half 9 verplichte avond. Conferentie van den praeses: „Goede en slechte lectuur". Voor en na de conferentie is op de leeszaal een kleine tentoonstelling te bezich tigen van goede lectuur. Donderdag 9 Nov. half 9 ontwikkelingsclub „Pius XI"; 9 uur Scola Cantorum. Vrijdag 10 Nov. 8 uur bijeenkomst der zela- tricen; half 9 Rederijkerskamer „St. Genesius". Zaterdag 11 Nov. Tafeltennisclub „Oranje- Zwart" in ons eigen huis op de groote bovenzaal. Zondag 12 Nov. 5 uur opening van den ver loofdencursus. 's Avonds om 8 uur tweekamp dammen, sjoelen, tevens Oudersavond. Onze Scola Cantorum bestaat nu 5 jaar en mag wel eens in het openbaar geprezen worden. Maar om op peil te blijven is nieuw stern- materiaal noodig. Wie wil meewerken om de kerkelijke plechtigheden op te luisteren. Gij hebt uw stem van Ged ontvangen, dient Hem ook daarmede. G. F. DE BEER. pr. Praeses R.K. Hanze Donderdagavond hield de R.K. Middenstandsvereeniging De Hanze in café Oud Berg en Dal haar eerste wintervergadering. De voorzitter, de heer F. Lommerse, bracht dank aan de getrouwen, welke deze vergadering bijwoonden en in het bijzonder aan den geeste lijken adviseur pastoor L. J. Laurier, die in het winterprogram de taak op zich had genomen het, geestelijk kwartiertje te verzorgen. Vervolgens werd besproken de Triduumactie; de bedoeling is, het Triduum in de maand Fe bruari te houden. In princiep werd besloten, een feestavond te organiseeren. waarvoor het bestuur plannen zal ontwerpen; 00fc over de nieuwe gemeenschap werden besprekingen gevoerd. Hierna verkreeg de zeereerw. heer pastoor L. J. Laurier het woord voor het geestelijk kwar tiertje; spreker behandelde de Katholieke be ginselen in het zakenleven en schetste de moei lijkheden die daarin bestaan als gevolg van de nog steeds niet geheel afgeworpen liberalistische gewoonten. Deze moeten bestreden worden om plaats te maken voor de beleving van het ka tholieke beginsel: God op de eerste plaats. De Retraites zijn hierbij een onmisbaar instituut. Als afgevaardigden naar de centrale Raads vergadering werd gekozen de heer P. Deutekom (plaatsvervanger de heer N. Hulsbosch). Besloten werd, den afgevaardigde ten opzichte van vele punten vrij mandaat te geven. De jaaelijksche Santosdag bracht op f61.99, terwijl voor het Sa.ntos-Stuiverfonds met succes actie werd gevoerd. MJIIIIIIIII XXVII. Eerste luitenant Tank was on herkenbaar. Tien minuten tevoren schitterden de sterren nog op zijn uniformjas en bedekten de been kappen gracieus zijn eenigszins mis lukte kuiten. En nu was hij een burger, een doodgewoon burger. Alleen zijn hoogere inkomen ging door en dat stemde prettig en te vreden. Twee dagen zou hij thuis zijn, bij z'n vrouw en z'n kinderen. Fijn thuis, met z'n voeten in een paar warme pantoffels en z'n cor pus in een huisjasje. Twee dagen zou hij niet commandeeren, mi- trailleeren, opereeren. Al mocht hij dan thans minder baas zijn, hij had 't er graag voor over! Juist had eerste luitenant Tank buiten dienst en in ruste het eer ste heerlijke kopje thee, door z'n eigen vrouwtje ingeschonken, leeg gedronken, toen de bel ging. Ont hutst keek hij z'n vrouio aan. Daar had je 't gedweer, natuurlijk visite. Kort daarna hoorde hij een hooge vrouwenstem in het portaal: Gunst zeg, ik zag Piet zooeven thuis komen en nu dacht ik, ik ga toch even aan. Die lui uit het leger we ten altijd zulke interessante ver halen te vertellen.... En burger Tank boog, gaf een hand, glimlachte, terwijl zijn hart bloedde en in zijn brein héél on vriendelijke en niet nader te noe men schimpwoorden rondspookten. Na een kwartier ging de dame heen met de mededeelingdat ze de pan toffels en het huisjasje niet kioa- lijk genomen had, in mobilisatie tijd IS nu eenmaal alles anders en minder volgens de etiquette Nauwelijks had hij een teug van z'n tweede kopje thee gedronken, toen de bel opnieuio ging. „La- maar-bellen, laat ze naar de maan loopen" bromde ie. Mijnheer en mevrouw Vinkeveen liepen echter niet naar de maan, maar naar bin nen, omdat mevrouw Tank het la- maar-bellen niet aandurfde. De avond mislukte. En de vol gende middag. En de volgende avond. En het koffie-uurtje van den derden dag des afscheids. Er waren goede kennissen en eenzijdige kennissen op bezoek ge komen, Jantje van oom Dirk kwam met z'n zusje een uurtje, bijna te gelijk met buwvrouw van den over kant. Eerste luitenant Tank was met verlof gekomen! Gisteren trok hij weer z'n pantoffels en z'n huis jasje aan voor tweemaal vier en twintig uur. Hij glimlachte nu op recht. Er kwam geen mensch. Het was een heerlijk ongedwongen sa menzijn met vrouw en kinderen. Op de voordeur plakte hij n.l. een groot papier, waarop met blauwe letters geschreven was: Geen be zoek, wél bloemen! Wij vernemen nader, dat kaart jes met dit opschrift in den han del worden gebracht. De eerste op lage is door vóórbestelling alreeds uitverkocht. Gebouw St. Bavo: Geel-Wit 6.30 uur; gew. zittingen 4 en 7 uur. Rembrandt: „Entante cordiale", (alle leef tijden), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Het schip der vervloeking" „Drie razende jockeys", 2 en 8.15 uur (boven 14 J.). Luxor: „Sta op en vecht" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Spooktrein" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Bazar Winterhulp, 3—11 uur. St. Barbara-kerkhofDoodenherdenking, 3 uur. Kathedraal St. Bavo: St. Willibrordherden- king, 7.30 uur. Rembrandt: ..Entente cordiale", (alle leeftij den) 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; „De voortplanting", (boven veertien jaar) half 12. Cinema: „Het schip der vervloeking", „Drie razende jockeys", (boven 14 jaar), 2, 5 en 8.15 uur. Luxor: „Sta op en vecht", (boven 18 jaar), 2, 4, 5, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Spooktrein" (boven 14 jaar), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebcuw St. Bavo: Haarlems Zanggenot, 8 uur: R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Best. R.K. Prop.-club, 8.30 uur; Bazar Winterhulp, 3—11 uur. Rembrandt: „Entente cordiale", (alle leeftij den) 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Het schip der vervloeking", „Drie razende jockeys", 2 en 8.15 uur (boven 14 j.). Luxor: „Sta op en vecht", (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Spooktrein" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 4 November 8.15 uur: De Spoorweg revue (voor Ned. Spoorwegen). Zondag 5 November: 8.15 uur. Idem. Maandag 6 November: 8.15 uur. Het Nederl. Tooneel. Boefje. Dinsdag 7 November: 8.15 uur. St. Willibrord en zijn levenswerk. Voordracht te houden door prof. dr. J. Tesser S.J. te Utrecht (voor Geloof en Wetenschap). Donderdag 9 November: 8.15 uur. Charlotte Kohier. Filomeentje. De Zondags- en avonddienst der apotheken zullen tot en'met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69; Grij- zeels en Van Hees, L. Veerstraat 14; Frans Halsapotheek, Fr. Halsplein 1. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206—208; Elswout-apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zand- voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaal- sche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85 telefoon 22181. (HliiiiiiiinniV door PHILIPS* nieuwste serie v.a. 92.50 Ook op conditiën Concordia D.E.S.Concordia is afgelast, omdat Concordia overgebracht is naar een an dere afdeeling, waar zij o.m. zal uitkomen tegen opkomende jonge vereenigingen T.Z.B. uit Zand- voort, Hoofddorp Boys, e.a. De reserves spelen thuis tegen T.Y.B.B. en de Binken komen voor het eerst op de groene zoden tegen DS.S, Openbare les Vrijdagavond gaf mej. Rie Kruijdenberg in de concertzaal Sistermans een „openbare les" van haar leerlingen. Een groot aantal bezoekers woonde deze les bij met inten se aandacht en belangstelling. Het zou te veel gevraagd zijn het groot aan tal nummers te bespreken. Wij volstaan dan ook met een algemeen overzicht. En dan moe ten wij beginnen met een woord van lof voor de sublieme vertolking van de 47 nummers. De inzet was al dadelijk een succes. Het „Wel komstlied", dat begeleid werd door mevr. v. d. Voomv. Dril ontving een welverdiend ap plaus. Het kinderkoor, dat viermaal op de plan ken kwam en eens met het dameskoor geza menlijk zong, had wel de meeste belangstelling. Aan het slot werd het Wilhelmus gezongen. De aanwezigen zongen dit spontaan mede. Mej. Rie Kruijdenberg oogstte wederom veel succes en ging met een schat van bloemen huiswaarts. Ook haar medewerkster, mevr. v. d. Voorn—v. Dril, ontving bloemen. Het was een genotvolle avond voor leerares en leerlingen. En niet het minst voor de talrijke belangstellenden, die daarvoor hun dankbaarheid dan ook gul heb ben getoond. ÏJMUIDEN, 4 Nov. Versche visch. Tong 0.74 1.65 per kg. Kleine Schol 12.5028. Bot 14.00, Schar 2.806.50. Wijting 1.007. Makreel 6 60 7.40. versche Haring 6.1010.80 per 50 kg. Kabel jauw 27.5050 per 125 kg. Koolvisch 7095 ct. per stuk. Geconsigneerde snoekbaars 2023 ct per kg. van den heden aangekomen TRAWLER Delft IJm. 17 2660 manden 11.729.—. LOGGERS Versche haring: K.W.: 138 1790.167 799.—— i30 217.—. KOTTERS TH.: 14 240—, 19 136.—, 11 282.—. 49 266.—, H.D. 71 218.—, K.W. 77 226.—, UK.: 2 144.—, 162 138.—, 64 102.—, 91 76—, Autobotsing Door de gladheid van den ig geraakte Donderdagmiddag aan den Vijf- mizerdijk nabij den Zwarten weg een bestuur der van een luxe-auto, die uit de richting Haar lem kwam, zijn macht over het stuur kwijt. Hij kwam in botsing met een daar juist passeeren- den vuilnisauto. De luxe-auto werd zwaar be schadigd. De bestuurder, de heer Kuipers uit Haarlem, was er ongedeerd afgekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5