Een diplomaat van ouden stijl VOOR SLECHTS I CENT 100% KWALITEIT EN De Volkenbond en de huidige tijd 'n TRIUMPH VAN SMAAK TRIUMPH NB* ,4<f FINANCIEN DE BESTE c SIGARET mm Zijn precaire positie Wij luisteren naar Vergoeding voor kostwinners DE NEUTRALITEITSW DER VER. STATEN eSb Dagfilm Restaurant DORRIUS UW KINDJE VERKOUDEN ZATERDAG 4 NOVEMBER 1939 Nieuwe burgemeester van Abcoude MAN VERDRONKEN HET HO ODE KRUIS Duitsch legerbericht Noodlottig verkeers ongeluk Automobilist voor de rechtbank Rundvee uit de markt Berlijns ambassadeurs naar hun posten terug 50 JAAR HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE Benoeming Zondag 5 November Maandag 6 November PRINSES JULIANA BIJ HET ALGEMEEN STEUNCOMITÉ UITVAREN VISSCHERSVLOOT Academische examens Apothekers-assistent Vele bedragen zullen worden verhoogd Naar de missie Audiëntie <p MARKTEN Het ouae slag van diplomaten in de nieuwe rijken van het na-oorlogsche en weer-in-oorlog- verkeerende Europa lijkt wel uitgestorven. In de oude rijken met hun stabiel staatsbestel ais Frankrijk en Engeland, en al de kleine neu trale mogencheden tevens zijn ze nog te kust en te keur te vinden. Een nieuw soort van diplomaten is opgekomen in oen machtigsten staat van het continent, in het Derde Rijk en in den niet mineer machtigen staat, maar die niet zuived Europeesch, maar grootendeels Aziatisch is in Sovjet-Rusland. Een von Ribbentrop, een Moiotof zijn, als ministers van Buitenlandsche Zaken, figuren, die nog niet te definieeren zijn. Om bij het dichtstbijzijnde lana te blijven, de oer-diplomaat Bismarck zou niet geweten heb ben, wat aan te vangen met een von Ribben trop. Dit bracht ons op de gedachte, een korte schets te ontwerpen van een universeelen Europeeschen diplomaat uit den Bismarckschen en den na-Bismarckschen tijd. Wij hebben op het oog Geheimrat Fritz von Holstein, die een paar decenniën ae politiek van de Wilheim- strasse beheerschte. Wij doen dit aan de hand van een paar pu blicisten, die over Holstein hebben geschreven. Onder deze publicisten bevindt zich ex-Keizer Wilhelm II. Bismarck had al spoedig de waarde van Holstein's persoonlijkheid ingezien en hem als Geheimrat aan Buitenlandsche Zaken ver bonden. Van dit oogenblik af dateercje diens verregaande invloed op ae Duitsche buitenland sche politiek. Geen mensch bijna kende hem persoonlijk. Bij levenden lijve was hij reeds een ambtelijke legende geworden. In April 1906 trad hij af. Maar hij leefde als het ware door. Na zijn dood werd hij meer dan eens opge roepen om te getuigen tegen den Keizer en de Duitsche politiek in het algemeen. Maar er is nog iets anders. Toen het bleek in den wereld oorlog, dat de Keizerlijke politiek schipbreuk had geleden en toen in 1918 het Keizerrijk in een was gestort, zocht men naar zondenbokken. Den ergsten vono men in Holstein. Men schoof bijna alle schuld op de schouders van den dooden Geheimrat. Dit nu was niet geheel rechtvaardig. Wel had Holstein de niet-vernieu- wing van het „Rückversicherungsvertrag" met Rusland op zijn geweten, maar daarvoor had hij toentertijd gegronde redenen. Merkwaardig is, dat de buitenlandsche politiek van het Der de Rijk zich thans weer geheel in de Russische richting beweegt, in navolging trouwens van de politici der republiek van Weimar sedert Rapallo. Holstein is de groote kracht geweest bij het tot stand komen en houden van den Drieband. DuitschlandOostenrijk-Hongarije en Italië. Hij heeft altijd groote bezwaren gehad tegen de destijds pro-Boerenpolitiek var. Wil helm II (Kriigertelegram) en tegen de uitwas sen der Marokko-politiek van von Bülow. Dit is voldoende over de politiek van Holstein in dit kort bestek. Maximiiiaan Harden heeft Holstein den bij naam gegeven van „Graue Eminenz" in verge lijking met Père Joseph, de „éminence grise" ten tijde van Richelieu. Anderen noemden hem de .stille eminentie", een epitheton, dat nog beter bij zijn karakter paste. Hij is inderdaad onder vier kanseliers Bismarck, Caprivi, Hohen- lohe en Bülow de stille kracht van de Wil- helmstrasse geweest, 't Is merkwaardig, schreef eens prof. dr. H. Brugmans (ook merkwaardig met het oog op onzen tijd), dat ook in den mo dernen tijd, die er trotsch op is de politieke ■kwesties altijd in het openbaar te behandelen, sommige, toch wel zeer invloedrijke mannen hun werkzaamheid geheel aan de publiciteit weten te onttrekken. Dit is natuurlijk niet zon der bezwaren. Toch is er wel iets aantrekkelijks in, in de jongste geschiedenis een man te ont moeten, wiens bestaan zelfs aan de meeste van zijn tijdgenooten onbekend bleef en die toch een man van groote beteekenis is geweest in den bloeitijd van het Duitsche keizerrijk. Deze man was Holstein. Want het merkwaardigste is wel dit, dat deze man, die bij zijn leven vrijwel onbekend is. gebleven, eerst na zijn aftreden en ca zijn dood vooral in ruimen kring bekend en zelfs gewaardeerd is geworden. Eelangrijke stu diën zijn in Duitschland en elders aan deze vroeger zeer vage figuur gewijd. In Nederland is het dr. H. E. Enthoven geweest, die een uit nemend boek heeft geschreven over: Fritz von Holstein en de problemen van zijn tijd. De figuur van von Holstein was niet alleen raadselachtig voor het publiek, maar ook voor den keizer. In zijn gedenkschriften „Erreignisse und Gestalten" schreef ex-Keizer Wilhelm II: .Holstein leefde geheel teruggetrokken. Langen tijd heb ik vruchteloos getracht, hem persoon lijk te leeren kennen. Ik beproefde dit door uit- noodigingen om te komen eten. maar hij be dankte geregeld. Éénmaal in den loop van vele Jaren heb ik hem weten te bewegen op het Departement van Buitenlandsche Zaken met mij te dineeren. Kenmerkend was, dat, terwijl de andere dischgenooten in rok waren, hij in wandelcostuum kwam en zich verontschuldigde met de bewering, dat hij geen rok rijk was De geheimzinnigheid, waarmede hij zijn werk dus danig omgaf, dat hij er geen verantwoordelijk heid voor leek te hebben, bleek soms ook in de Wijze, waarop hij zijn memoranda opstelde. Zij waren ongetwijfeld scherpzinnig en pakkend, maar doorgaans vol restructies en voor meer dan een uitlegging vatbaar als de spreuken van het orakel van Delphi. Wanneer men op grond van hun inhoud een besluit had genomen, kwam het voor, dat Holstein haarfijn aantoon de, dat hij juist het tegendeel had bedoeld van hetgeen men er uit had gelezen. Mij leek die sterke invloed, dien een onverantwoordelijke adviseur achter de schermen uitoefende, vaak met voorbijgaan van de daartoe aangewezen en verantwoordelijke autoriteiten bedenkelijk. Meermalen is het gebeurd, dat de vertegen woordiger van een buitenlandsche mogendheid, wien ik bij de gedachtenwisseling over een po litieke kwestie voorstelde, dat hij haar met den verantwoordelijken minister zou behandelen, antwoordde, dat hij haar wel met zijn vriend Holstein zou bespreken. Het feit alleen reeds, dat een ambtenaar van Buitenlandsche Zaken achter den rug van zijn chefs met de vertegen woordigers der vreemde mogendheden overleg pleegde, vond ik niet in den haak. maar dat zij hem kortweg met „vriend" aanduidden, ging toch m.i. de perken van behoorlijkheid en wen- schelijkheid te buiten." Het werken van den stillen diplomaat achter de schermen heeft hem ten slotte zijn luidruch tige bekendheid bezorgd. En toch heeft hij nooit of te nimmer een redevoerine gehouden. Bij K.B. is met ingang van 15 November 1939 benoemd tot burgemeester der gemeenten Abcoude-Baambrugge en Abcoude-Proostdij mr. S. P. baron Bentinck. De nieuwbenoemde burgemeester is op 9 Augustus 1909 te Princenhage geboren. Hij is thans werkzaam op de provinciale griffie te Arnhem. Zaterdagochtend vroeg is de 67-jarige W. Jon ker te Grouw te water geraakt en verdronken. WASHINGTON, 4 Nov. (Reuter) Na de onderteekening van de neutraliteitswet zal pre sident Roosevelt een proclamatie uitgeven, waarin hij de oorlogvoerenden zal opnoemen en een opsomming zal geven van de wapens, mu nitie en het oorlogsmateriaal, welke onder deze wet vallen. Roosevelt heeft een groote speling voor de uitlegging der wetsbepalingen. Hij zou er ook schroot in kunnen opnemen. De Amerikaansche scheepvaart voelt reeds de ernstige beperkingen als gevolg van het verbod om de oorlogszone binnen te gaan. Amerikaan sche scheepvaartmaatschappijen hebben voor onbepaalden tijd het vertrek uitgesteld van de schepen Washington, President Roosevelt en American Farmer, die vandaag naar Engeland en Frankrijk moesten vertrekken. De reederijen hebben medegedeeld zelfs ge noodzaakt te kunnen worden de werkzaamheden tot het einde van den oorlog te staken, tenzij de bepalingen van de wet worden gewijzigd. 275 personen, die passage hadden besproken op de Washington, zullen de reis maken met Britsche of neutrale schepen. Andere Ameri kaansche schepen, die op weg naar Europa zijn, zullen de reis voltooien en dan naar New York terugkeeren. Volgens den voorzitter van de commissie voor de koopvaardij van het Huis van Afgevaardig den, Schuyler Bland, zal het gevolg van de wet zijn, dat 92 Amerikaansche schepen uit de oor logzones zullen worden genomen en dat acht buitenlandsche handelswegen zullen worden op gegeven. Opleiding an oefening van lét transportcolonnea Opleiding van I 14.000 helpstere I Inrichting hos- fitaleo In mobi- isatie- of oor logstijd Verzorging zieke en gewonde mill* tairen ln oorz logatUd Modern zieken- we rvoer Hulp 6Q rampen Uitzending ambulancea 600 hulppos ten langs de wegen Patroullleerer bU geva&rlUke punten Bloedtrane- fueled!eneten Hulp bD Lour* destransporten enz. Protectoraat parkherstel lingsoorden, Roode Kruis- hondenvereen. enz. Eerste hulp b\J marachen, wedstrijden, vergaderingen Uitwisseling Kri)g8gevange- nenhulp aan LVr vluchtelingen Lie r Levensmiddelen, kleeren,medi cijnen naar nooddruftigen 1/h buitenland Organisatie hulpacties bU rampen en nood Radio-medische adviezen O S 8 D O ft L» in leder hult Ben Lid van *t Roode Kruie Poetgiro 2 2 12 0 (üin.contrlb.f 1.- p.J») HOOFDBESTUUR ROCQZ KRUIS OSH In het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer bij Hoofdstuk „Buitenlandsche Zaken" verklaren, in tegenstelling van eenige leden, zeer vele leden, dat de voor de hand liggende vraag, of er in de huidige omstandigheden nog wel aanleiding is, den Volkenbond in stand te houden, in bevestigenden zin moet worden be antwoord. Wie de terminologie der afdeelingen van het parlement kent, weet. dat, wanneer er sprake is van „zeer vele leden" de overgroote meerder heid wordt bedoeld. Het staat dus vast, dat de Nederlandsche Volksvertegenwoordiging den Volkenbond in stand wenscht te houden, en ons land als lid van het Geneefsche instituut wil handhaven. En dit is goed. Het secretariaat van den Volkenbond heeft voorgesteld op 18 October 1.1. de vergadering van den Bond op 4 December as. bijeen te roepen. De vergadering zou tot taak hebben twee of drie zaken van intern belang te be spreken, namelijk de benoeming van eenige rechters voor het Permanente Hof van Inter nationale Justitie te 's-Gravenhage, de begroo ting voor het jaar 1940 en de reorganisatie. Men kan natuurlijk heel gemakkelijk zijn spot luchten over den Volkenbond in zijn huidigen beklagenswaardigen toestand onder de tegenwoordige deplorabele omstandigheden maar dit zou toch ongepast en voorbarig zijn. Het reusachtige gebouw, dat als zetel van den Volkenbond te Genève werd gesticht en ter nauwernood is voltooid, doet het valt niet te ontkennen denken aan het lot van den Toren van Babel en wekt dezelfde gewaarwor dingen op als in 1914 het Vredespaleis te Den Haag, dat, toen de wereldoorlog uitbrak, ook pas voltooid en geopend was. De volxsmond verklaarde toendertijd, dat het 't beste zou zijn. het gebouw maar weer te sloopen. Het stond er immers maar voor spot! Zulke stemmen hoort men thans ook ten aanzien van het Pa leis van den Volkenbond. Inderdaad, er ligt oogenschijnlijk iets ridicuuls in het bestaan zelf van het trotsche Geneefsche paleis op dit oogenblik. Men zou er de fiolen van toorn en spot over kunnen uitstorten. Maar dat zou tenslotte toch alleen hij kunnen doen, die niet het minste vertrouwen meer heeft in de toe komst der menschheid. Het past thans bij den ernst van dezen tijd, zich rekenschap te geven van wat er gewor den is van de samenleving der volken, nu men het bouwsel, gegrondvest op het beginsel der solidariteit, heeft laten verbrijzelen Het beginsel: een voor allen en allen voor een was gebrekkig uitgewerkt in het Handvest. Dat staat buiten twijfel. Maar wanneer de volken gedreven waren niet alleen door verlan gen naar vrede, maar door den wil tot vre de, door het inzicht, dat vrede offers eischt, en door de bereidwilligheid, om deze te bren gen, dan waren zij over de constructiefouten van den Volkenbond gemakkelijk heen geko men. Waar de menschheid thans voor boet, is, dat zij in de afgeloopen twintig jaren te be krompen van inzicht, te zwak van moed is geweest, om de wereld voor zichzelf veilig te maken. Het spreekt van zelf, dat de zwaarste verantwoordelijkheid drukt op de regeeringen, vooral op de regeeringpn, die debet waren aan Versailles, op de overwinnaars van 1918. die naar L' Aube onlangs schreef „geen genceg vertrouwen hebben gehad in den geest van vrij heid en rechtvaardigheid, die oplaaide uit de samenleving der volken." De Volkenbond was na 1918 de hoop van millioenen, de, hoop van hen, voor wie de leuze: nooit meer oorlog, hei lige ernst was en een heilige belofte, afgelegd aan de millioenen, die. hun leven hadden ge geven in den wereldoorlog. De Volkenbond is feitelijk ineengestort. On der leiding van Chamberlain voeren Groot- Brittannië en Frankrijk een nieuwen Europee schen oorlog onder de leuze: trouw aan de ver dragen en atstand doen van geweld. Dus voor de Volkenbondsbeginselen, maar zonder den Volkenbond. En nu is het tragische, dat zoo wel Frankrijk als Engeland groote schuld dra gen aan de ineenstorting van den Volkenbond, omdat zij verzuimd hebben in de laatste twin tig jaren van den Volkenbond het levend or gaan te maken, dat de samenleving der volken beheerscht naar de beginselen van het recht. Er ziin wel perioden geweest, dat beide landen zich trachtten te verheffen uit den geest van Versailles, uit hun nationaal egoisme. Dat was in de tijden van Briand, Herriot. Paul-Bon- cour, MacDonald en Henderson. Harde slagen zijn aan den Volkenbond ech ter in de jaren na 1930 toegebracht door de Britsche en Fransche regeeringen. Een reeks kleine landen, bemerkten dat zij bedrogen werden in hun vertrouwen op de grooten, en vluchtten in een isolement. Van dat oogenblik heeft geweld Europa geregeerd. Op het oogenblik bestaat de Volkenbond fei telijk niet. Alleen zijn uiterlijk geraamte is voorloopig nog gebleven. Teekenend voor on zen tijd en van beteekenis voor den Volkenbond zelf, is de rede, die de secretaris-generaal Ave nol onlangs hield voor het personeel van het Volkenbondssecretariaat: „Ik ben er van over tuigd, dat u allen het met mij eens zult zijn, dat wij een volkomen correete houding moeten. toonen. Wij mogen niets doen, wat een schen ding der algemeene Volkenbondsplichten zou kunnen zijn. Voor mij zelf is de verantwoording buitengewoon groot. Ik zal van de volmachten, die de vorige Assemblée mij heeft gegeven, slechts in geval van nood en in overleg met de Commissie van Controle gebruik maken. Een voorbijgaande aanpassing van onze organisatie zal wellicht onvermijdelijk zijn. Deze aanpas sing zal in verband staan met de beperking der werkzaamheden en met den financieelen toestand. Het secretariaat kan naar mijn over tuiging in dezen tijd niet voort blijven bestaan, zonder iets van zijn privilegies te riskeeren. Er moeten groote offers worden gebracht." Dit is dus de bescheiden positie van den Volkenbond in oorlog. W. F. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: „In het Westen plaatselijke activiteit van artillerie en verkenners zooals den vorigen dag''. Op 6 Augustus j.l. gebeurde op den Rijks straatweg bij Naarden een noodlottig verkeers ongeluk waarbij en vrouw het leven verloor en een motorijder zware verwondingen opliep. Tegen den bestuurder van den auto, een kantoorbediende te Den Haag, stelde de Officier van Justitie een vervolging in wegens het veroorzaken van dood door schuld en van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Vrijdag stond de man terecht voor de vierde kamer der Arr. Rechtbank. Hem was ten laste gelegd, dat hij door hoogst roekeloos en onvoor zichtig rijden het ongeluk had veroorzaakt. Verdachte beriep er zich ook ter zitting op, dat zijn remmen niet, althans niet goed werkten. Hij reed met een snelheid van ongeveer 60 K.M. De deskundige a charge, de heer Ooster huis was van oordeel, dat de manoeuvre van verdachte zeer ongelukkig was uitgevoerd. Hij had zoowel over den grasberm als links langs de stilstaande auto kunnen passeeren. De deskundige a décharge, de heer Leuven weet het ongeluk aan het plotseling falen van de remmen. De Officier van Justitie, mr. B. Kist, zeide in zijn requisitoir, dat in dit geval de vraag dient te worden beantwoord of verdachte gereden heeft op min of meer roekelooze wijze. Verdachte had drie weken voor het ongeluk zijn rijbewijs pas gekregen, daarna reed hij een keer en toen huurde hij de auto, waarmee het ongeluk is gebeurd. De auto kende hij dus niet en tooh reed hij met een snelheid van ruim 60 K.M. Plotseling aldus heeft verdachte ver klaard weigerden de wielremmen, maar toch dacht hij er niet aan de handremmen te gebruiken. Willekeurig, zonder uit te kijken naar tegenliggers reed hij om een voor hem stilstaande auto te passeeren vrijwel dwars den weg op met het bekende noodlottige ge volg, waarbij een vrouw werd gedood en een man ernstige verwondingen opliep. Verdachte zal moeten worden veroordeeld wegens het veroorzaken van dood en van lichamelijk letsel door schuld. De Offi cier vorderde een gemengde straf en wel een voorwaardelijke gevangenisstraf van veer tien dagen met een proeftijd van drie jaren en een geldboete van f 250.subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger, mr. C. de Vries, was van oor deel, dat het ongeluk geweten moet worden aan een samenloop van ongelukkige omstan digheden, geaccentueerd door het weigeren der remmen, Subs, riep hij de uiterste clementie der rechtbank in. Vonnis 17 November. Naar wij van officieele zijde vernemen zal de Nederlandsche Veehouder ij een tra op Maandag 6 November een aanvat maken met het uit de markt nemen vs rundvee. De werkwijze zal dezelfde zijn a verleden jaar. De runderen zullen op een aantal slachtvee- mérkten door eenige daartoe aangestelde vee handelaren voor rekening der centrale worden aangekocht. De verwerking dezer runderen is toevertrouwd aan dezelfde vleeschwarenfabrie ken, die ook het vorige jaar aan de berei ding van vleesch in blik hebben deelgenomen. De runderen zullen worden verwerkt tot rund- vleesch in blik. N.Z.Voorburgwal b.h. Spui - Amsterdam PLATS DU JOUR EN LA CARTE BERN, 4 Nov. (Havas). Volgens een tele gram van de Basler Nachrichten uit Berlijn zal de ambassadeur van Duitschland te Rome, von Mackensen, morgen weer naar Rome vertrekken. Ook Von der Schulenburg zal volgende week naar Moskou vertrekken. Volgens den correspondent wil Duitschland door dezen terugkeer der ambassadeurs doen uitkomen, dat de bezoeken niet van groot poli tiek belang waren. Te 's-Gravenhage wordt een congres gehou den van het Nederlandsch Genootschap voor heilgymnastiek en massage ter gelegenheid van zijn vijftigjarig bestaan. Hedenochtend kwam het genootschap in Pulchri Studio bijeen, waar o.m. de ontvangst van het eere-comité, onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. S J. R. de Monchy plaats had. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch, heeft benoemd tot kapelaan te Best den Eerw. heer J. Michelberger, pries ter van het seminarie. HILVERSUM I, 1875 cn 414.4 M. 8.30 KRO, 12.15 KRO. 5.00 NCRV, 7.45—11.30 KRO 8.30 Morgenwijding. 12.15 Causerie „Het streven van onzen R.K. Blindenbond". 12.35 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, gra- mofoonmuziek, 1.00 Boekbespreking, 1.20 Ro- coco-octet, 1.35 Gramofoonmuziek, 1.45 Roco co-octet. 2.00 Godsdienstonderricht, 2.30 Gra- mofoonmuz. 3.00 KRO-Kamerorkest en soliste. 4 00 Ziekenlof, 4.55 Gramofconmuz., 5.00 Gew. muziek (gr.p.l)7.45 Ber., 7.50 Gramofoonmuz., 8.00 Berichten ANP. mededeelingen, 8.15 Vroo- lijk programma. 9.00 Gramofoonmuziek, 9.15 Radiotooneel. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog, 11.00—11.30 Es- peranto-lezing. HILVERSUM II, 301.5 M. 8 55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO, 5.30 VARA, 8.00—12.00 AVRO 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten, 9.30 Gramofoonmuziek. 12.25 AVRO-Amusements- orkest en solist, 12.45 Berichten ANP. Hierna: Gramofoonmuziek, 1.00 Vervolg concert, 1.50 Kinderkoorzang (opn.), 2.30 Leden van het Omroeporkest en solisten, 3.30 Zang en orgel, 4.25 Gramofoonmuziek, hierna Sportnieuws ANP. 6.00 ..Bravcur en Charme", 6.55 Sport nieuws ANP 7.30 Het Rosian-orkest, 8.00 Ber richten ANP. 8.20 Omroeporkest en soliste, 9.20 Gramofoonmuziek 10.00 Literair-muzi- kaal programma, 11.00 Berichten ANP. Hierna Hot AVRO-Dansorkest, 11.4012.00 Orgel spel (opn.). ENGELAND, 391 en 449 M. 11.20 Blaasorkest. 12.35 Zang. 1.50 Concert, 3.55 Gramofoonmuziek, 5.55 Orgelspel, 6.20 Or kestconcert, 8.05 Optreden van een solist, 8.35 BBC-Theater-orkest, 10.15 Optreden van een solist (e), 10.40 BBC-Variété-orkest. KEULEN, 456 M. 5.20 Havenconcert, 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35—9.35 Omroepkoor en orkest, 9.5010.20 Volksliederen. 10.35—10.55 Omroeporkest, en solisten, 11.20—1.20 Concert, 1.35 Populair concert. 3.20 Weermachtconcert, 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Zang en orgel spel, 10.35 Gramofoonmuziek, 10.50 Carillon- bespeling. 11.20, 12.301.20 en 1.50 Gramo foonmuziek. 2.20 Omroepsymphonie-orkest en solisten, 5.35, 6.20 en 6.45 Gramofoonmuziek, 7.20 Gevarieerd programma, 9.3011.20 Gra mofoonmuziek. 484 M. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Gevarieerd con cert, 10.20 Koninklijke Koorvereeniging Carolo. régienne, 10.35 Gramofoonmuziek, 11.05 Piano voordracht. 11.35 Gramofoonmuziek, 11.50 Om- roepdansorkest en soliste, 12.551.20 en 1.50 Gramofoonmuziek, 2.05 Stafmuziek van het lste Regiment Guides, 2.50 Pianovoordracht, 3.05 Gramofoonmuziek, 3.20 Stafmuziek van het lste Regiment Guides, 4.05 Vioolvoor dracht. 4.20, 6.15 en 6.35 Gramofoonmuziek, 7.?0 Uitzending voor soldaten, 7.50 Radio-or kest en solisten, 9.3011.20 Gramofoonmuz. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.50 Omroeporkest, Omroepkleinorkest en solisten. 9.50 Otto Dobrindt's orkest, hierna tot 12.20 Nachtconcert. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. NCRV-Ultzending 8.00 Berichten ANP, 8.20 Gramofoonmuziek, 11.30 De „Vedelaars", om 12.45 berichten ANP, I.00 Orgelconcert, 2.352.55 Gramofoonmuziek, 3.40 Gramofoonmuziek, 4.45 Gramofoonmu ziek, 6.15 Gramofoonmuziek, 7.45 Gramofoon muziek, 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS- berichten, 8.15 Utrechtsch Stedelijk orkest. 9.35 Utrechtsch Stedel. orkest. Toonkunstkoor en solisten, 10.15 Berichten ANP, 10.45 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 10.40 Zang en piano. I. d. pauze: Gramofoonmuziek, II.30 Gramofoonmuziek, 12.15 Orgelspel, 12.45 Berichten ANP, hierna: Gramofoonmuziek, 1.001 45 VARA-orkest, 2.003.00 Gramofoon muziek. 3.05 Declamatie, 3.35 Viool en piano, 4 00 Gramofoonmuziek, 5.00 Gramofoonmuziek, 6.00 Orgelspel, 6.45 Klarinet en piano, 7.25 Gramofoonmuziek, 7.30 VARA-orkest (met toelichting), 8.00 Herhaling SOS-berichten, 8.03 Berichten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 De Ramblers, 10.15 VARA-orkest, 11.00 Berichten ANP, 11.1012.00 Gramofoonmuz. ENGELAND, 391 en 449 M. 10.0510.20 Orgelspel, 11.20 BBC-Harmonie- orkest, 11.50 Solistenvoordracht. 12.351.20 Harry Fryer en zijn orkest, 2.20 Concert, 3.50 Variété, 4.50 Orkëstconcert, 5.55 Variété, 6.30 Solisten voordracht, 7.20 Orgelspel, 8.35 Variété, 9.20 Orkestconcert, 10 20 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Herm. Hage6tedt's orkest, 7.40 Gramo foonmuziek, 9.30 Zang cn piano, 10.0010.20 Gramofoonmuziek, 11.20 Het Omroeporkest en solist, 1.352.20 Populair concert, 3.20 Het Omroeporkest, 4.30 Instrumentaal kwartet, 5 20 Concert, 7.3512.20 Zie Deutschl.sender. BRUSSEL. 332 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Om- roepdansorkest, 12,501.20 Gramofoonmuziek, 4.20 Pianovoordracht, 4.45 Gramofoonmuziek, 7.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten, 7 50 Omroepdansorkest, 8.20 Het Belgische Na- tionaal-orkest, 9.5010.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 11.35 Gramofoonmuziek, 11.50 Radio-orkest, 12.501.20, 4.20 en 5.35 Gramofoonmuziek, 6.20 Gramofoonmuziek, 7.20 Uitzending voor mldaten, 7.50 Radio-orkest, 8 20 Gramofqpn- muziek, 8.35 Radio-orkest, 9.30 Cabaret-pro gramma, 10.0510.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Gramofoonmuziek, 8.05 Gevarieerd pro gramma, 9.50 Gramofoonmuziek, 10.20 Con-, cert, hierna tot 12.20 Nachtconcert. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heeft heden de vergadering van het dage- lijksch bestuur van het Algemeen Steuncomité 1939 bijgewoond. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken aan de organisaties in het visscherijbedrijf medege deeld, dat de termijn, binnen welken voor het eerst moest zijn uitgevaren om in aanmerking te komen voor de tegemoetkomingen in de bui tengewone bedrijfsonkosten, andermaal met een week is verlengd. De uiterlijke datum is thns gesteld op 10 November. Wrijf dan keel, rug en borstje In met Dampo.Wonderlijk zooals dat helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. DELFT. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor mijningenieur D. J. Knuttel, Deventer, K. Koeten, Alkmaar. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor natuurkundig ingenieur: H. C. van Noord- wijk Amsterdam. GRONINGEN. Geslaagd voor het artsexamen le deel de heer H. Nijboer, Groningen. Bevor derd tot arts de heeren G. J. J. Veening, Gro ningen en D. Goosen, Stadskanaal. GRONINGEN. Geslaagd mej. G. G. Nieboer en de heer A. J. Hoving, beiden te Groningen. De regeeringspersdienst meldt: De minister van Defensie heeft onder dagteekening van 2 November 1939 een regeling voor de kostwinnersvergoeding vastgesteld, die in menig opzicht afwijkt van de regeling, welke tot dusver gold. Wel blijven de algemeene beginselen, waarop het instituut der kostwinnersvergoedingen be rust, ongewijzigd, doch de berekeningsmethode van de vergoedingsbedragen ondergaat een be langrijke verandering en.-, vooral een groote ver- éenvoüdiginè. In verband mèt de vèrhooging van het maximum van f 2.50 tot -f 3.—, welk maximum in bijzondere gevallen nog kan wor den overschreden, sullen vele vergoedingsbe dragen worden verhoogd. Dit beteekent echter volstrekt niet, dat een algemeene verhooging zou plaats hebben. Er zijn ook vergoedingen, die verlaagd zullen worden, doch dit zal alleen voorkomen ten aanzien van militairen, wie! militaire inkomsten geacht worden dit toe te laten. De toegekende vergoedingen zullen alle aan de hand van de nieuwe voorschriften worden herzien, hetgeen uiteraard eenigen tijd in be slag zal nemen. Intusschen bestaat de ver wachting, dat door de ingevoerde vereenvou diging deze herziening toch vrij snel zal kun nen verloopen. De verhoogingen zullen worden toegekend met ingang van I September j.l., de .ver lagingen met ingang van 36 November a.s. Voor hen, die bjj de opkomst steuntrek kend waren, wordt tevens een vergoeding ingevoerd voor het gemis van bons voor brandstoffen. Spoedig zullen nadere mededeelingen volgen, nadat de thans gedrukt wordende regeling zai zijn verschenen. De Eerw. Pater M. Geurts uit Thorn is met het s.s. Palestrina uit Venetië naar de missie in Lounda, West-Afrika, vertrokken. Naar de missie van de Philippijnen is ver trokken Father E. van de Kamp van de Con gregatie van Mill Hill. Tevoren was deze mis sionaris reeds meer dan 30 jaren op de Phi lippijnen werkzaam. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, zal Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s. geen audiëntie verleenen. RESTAURATIE ST. JANSKERK TE 's-HERTOGENBOSCH Gedeputeerde Staten van Noordbrabant, stel len o.m. voor, voor het jaar 1940 een subsidie van f 7000 toe te staan aan de Commissie voor de uitwendige herstelling der St. Janskerk te 's-Hertogenbosch. W£Vv' ACl' V k> -A e>4 I<\P- De National Steel Corporation boekte in het derde kwartaal een netto-winst nan 7.28 mill, of 3.31 per aandeel, tegen 3.90 mill, of 1.80 p.a. in't derde kwartaal. De Tidewater Associated Oil keert een kwartaal-dividend uit van 0.15 per gewoon aandeel. De bouw-contracten in de Vereen. Staten hadden in de week per 2 November een waarde van 50.40 mill., tegen 64.26 mill, in de voorafgaande week en 5 71.01 mill, in de overeenkomstige week van het vorig jaar. De Peruvian Corporation boekte in het jaar per einde Juni aan bruto-ontvangsten 804.092, tegen 948.031 het vorig jaar; aan netto's 93.943 tegen 143.042. Het verlies bedroeg 266.665 tegen 201.699. Met inbegrip van vorige jaren bedroeg het verlies 1.510.055. De Allis Chalmers keert een onveranderd dividend uit van 0.25 per aandeel, plus een extra dividend van 0.25. De Standard Oil of California boekte in het derde kwartaal een netto-winst van 5.52 mill, of S 0.42 per aandeel, tegen 8.48 mill, of 5 0.64 p.a. in het derde kwar taal 1938. De International Tel. and Tel. boekte in het eerste half jaar een bruto-winst van 27.92 mill., tegen 29.83 mill, in het eerste half jaar 1938. De netto-inkomsten beliepen 5 8.28 mill., tegen 9.73 mill. De netto-winst bedroeg 5.83 mill., tegen S 7.75 mill. Volgens den Federal Reserve Board be droeg het indexcijfer van de industrieels productie in de Vereen. Staten, over October 120, tegen 111 over September j.l. In verband met de toenemende bedrijvig heid in de Amerikaansche kunstzijde industrie hoopt men, dat de in de vorige maand loopende geruchten omtrent het sluiten van de fabrieken van de American Viscose Corp. in Pennsylvanie niet zullen worden bevestigd. Als gevolg van de verhooging van het tin- uitvoer-percentage van 70 pet. tot 100 pet. stegen de tin-omzetten op de Londensche metaalmarkt van 25 tot 50 ton. De prijs bleef op 250 onveranderd. n De Petroleum Board ie Londen deelt mede dat, ingaande heden, de groothandelsprijzen van alle soorten „pool-paraffine" met IV2 d. per gallon worden verhoogd en de prijs voor pool-diesel-olie eveneens met IV2 d. per gallon. Het wereld-theeverbruik bedroeg van 1 April 1939 tot einde Juli 1939 288 mill, lb., tegen 261 mill. lb. in dezelfde periode van het vorig jaar. De wereld-verschepingen daalden van 281 mill, tot 262 mill. lb. ALKMAAR 4 Nov. Boter- en eierenmarkt. Kip- -•eren groot 5.25—7, handel matig. Boter groot handel 7.25— 7.75, idem kleinhandel 8 25—8.75 p. 1Ö0 stuks, matig. ALKMAAR. 3 Nov. Graan- en Zaadmarkt. Brui ne boonen 30.00—31. citroenboonen 30.00—32, witte boonen 30.00—32, grauwe erwten 20.00—39, platte vale 32.00. Per 100 kg. Handel goed. LEIDEN. 3 Nov. Veemarkt. Aanvoer 704 run deren, 345 kalveren. 885 schapen, 710 varkens 11 stieren 200.00—260 per stuk. 54—58 cent per kg. schoon gewicht, matig. 111 kalf- en melk koeien 150.00—260, Iets vlugger. 400 varekoeien 90.00—200, tamelijk. 162 vette ossen en koeien 190.00—280 per stuk, 52—76 cent per kg. schoon gewicht, matig. 183 graskalveren 20.0045, stroef. 12 vette kalveren 80.00105 per stuk, 70—90 cent per kg. schoon gewicht, matig. 150 nuchtere kal- veren 4.0012. iets vlugger. 300 vette schapen 18.0028. tamelijk vlug. 85 weldeschapen 14.00— 21, vlug. 500 vette lammeren 14.0018, vlug. 306 mestvarkens 20.00—34. matig. 385 biggen 10.00— 14, matig, 27 zeugen 40.00—75, matig. LEIDEN, 3 Nov. Kaasmarkt. 49 partijen Goud- sche kaas: I 32.0034, II 30.0031, 15 partijen Leidsche kaas: I 26.50—28.50, II 24.00—26. Per 50 kg. Hand'el matig. VINKEVEEN, 3 Nov. Coöp. Groenten- en Fruit- veiling „Vinkeveen". Kassnijboonen 23.5031 50, idem stek 17.00—20, Tomaten 2.00—20, Spinazie 19.50, Waschpeen 1.502.80, Roode kool 3.00, Bieten 3.10, Prei 4.80. Witlof 4—14.50 per 100 kg Bloemkool 6.20—14.10, Kropsla 0.60—1.50, Andy-, vie 0.301.80. Bleekselderle 1.007. Knolselderie 2.60 per 100 stuks Peen 1.00—5, Peterselie 4.60 per 100 bos. VINKEVEEN, 3 Nov. Eierenveiling Aanvoer 5763 stuks eieren. Kipeieren: wit 56-58 5.505.70, 58-60 5.705.90, 60-62 66.10, heneieren 4.30 5 10, eendeieren 3.70 per 100 stuks. HOOFDDORP, 2 Nov. Granen en Zaden. (Boe- rennoteeringen). Rogge 9.00, Chevalier Gerst 9.40, Wintereerst 9.00. Haver 8.00, Duivenboonen 12.00, Paardeïiboonen 9.25, Bruine Boonen 17.00, Groene Erwten 10.35, Vale Erwten 13.50, Gele Mosterd 15.00, Kanariezaad 10.00, Koolzaad 15.00. Per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 4 Nov. 30400 kg. Roode kool 2.603.60, 112100 kg. Deensche Witte kool 2.20 —2.70. 3500 kg. Groene kool 3—3.30, 19900 kg. Uien 33.20, grove 3 103.30, drielingen 1.501.60, nep 5.105 20. 3100 kg. Peen 1.902.50. 400 kg. Bieten 2 00, 5300 kg. aardappelen: Bonken 2.202.30, Schotsche Muizen 2.30, Blauwe Eigenheimers 2.90 3.10, 27400 kg. vroege Witte kool 2.302.50, 14500 struik Andilvle 1.20—1.40. ALKMAAR, 3 Nov. N.V. Alkm. Exportveiling Aardappelen 2.603.60 per 100 kg. Andijvie 0.70 7.20 per 100 stuks. Appelen 2.007 per 100 pond Bloemkool: I 13—21.50, II 4.00—8 per 100 stuks. Boerenkool 1.504, Bieten 1.603.60 per 100 kg. Druiven 8.00-12 per 100 pond Gele kool 1.10 2.20, Groene kool 1.503.80 per 100 kg. Kropsla 0.70—4.50, Knolselderie 2—3 60 per 100 st. Peren 2.0010 per 100 pond. Prei 3.605.20 per 100 kg. Peterselie 1.602,60 per 100 bos. Postelein 45 60 cent per bakje. Roode kool 2 604.90 per 100 kg. Selderie 1,903.60 per 100 bos. Spinazie 45 83 cent per bak van 8 pond. Spruiten 4.50- 11.50, Snijboonen 1316.50, Tomaten 2.60—6 per 100 pond. Uien 1 603.30, Wortelen 1.203 per 100 kg. Wortelen 2.505 per 100 bos. Witlof I 8.009. I 5.00—6 per 100 pond. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Nov. 39000 kg. Roode kool 1.603.70, 24000 kg. Gele kool 1.80— 2.70, 600.000 kg. Deensche Witte kool 2.102.70, 8300 kg. Savoye kool 2.803.60, 23000 kg. Uien 2.80—3.40, grove 33.30, drielingen 1.601.80, nep 5.10—5.30, 23000 kg. Peen 1.70—2.30, 14000 kg. Bieten 0.803.20. 350 stuks Bloemkool: I 14.9016.10, II 7.30, 500 kg. aardappelen: Blauwe Eigenheimers 2.80. 23000 "kg. vroege Witte kool 1.50—2.40, 5375 struik Andijvie 0.901.40, 1700 kg Ramenas 3.10—3.60, 20 kg. Snijboonen 29.40. BEVERWIJK. 3 Nov. Bloemenveiling 't Cen trum. Diverse Troschrysanten 1032, idem in pot 2036, idem oer tak 712 cent. Tritoma s 1220 Varens oer pot 2025. Freesia's 1424, div. grootbl. Chrysanten 6—15. Gerberra 3040, Am. Anjers per 10 stuks 3040 cent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6