LAATSTE NIEUWS Finnen weer op het Kremlin OP 11EIS Wissellooper in elkaar gezakt Eén van zin 15* KORTING De vliegramp bij Ambon ZONDAG 5 NOVEMBER 1939 Bazar Winterhulp NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK N.V ALLE EFFECTENZAKEN DE ONDERHANDELINGEN WORDEN VOORTGEZET AANVAL VAN HERTZOG OP SMUTS Dames- en Heerenk leeding VERVEN en STOOMEN Onze visschers varen weer! (Gedeeltelijk gecorrigeerd Bijkantoor HAARLEM 19 November M.I.V.A.-dag (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag De stemming in de Finsche hoofdstad Deelneming aan het Britsche Ge- meenebest op den duur slechts mogelijk bij een onafhankelijk bestuurd Zuid-Afrika Nederlandsche Japonnen Conventie Praktijk-examens Kunstleven te Helsinki Haarlem - Heemstede - Bloemendaa EXTRA POLITIEBERICHT Begin van brand Portefeuille met negenhonderd gulden verdwenen DE HEER NIJSSEN RAADSLID Haarlem - Heemstede - Bloemendaa Wie de inzittenden waren BAZAR WINTERHULP PRIJZEN KATOENEN WEEFGARENS Nauwelijks was de mobilisatie afgekondigd f.n onze mannen en jongens opgeroepen of overal in het land toonden alle menschen hun sympa thie en belangstelling voor de militairen. Zij werden door de burgers aan huis genoodigfl, ccmité's werden opgericht om te zorgen voor avonden, van ontwikkeling en ontspanning, mi litaire tehuizen werden geopend. Nu het kouü gaat worden, zijn overal in het land duizenden vrouwenhanden bezig om voor de militairen bivakmutsen enz. te breien. Wat een heerlijke uiting van naastenliefde voor wat een medeleven met onze militairen. Zij verdienen het, want voor ons brengen zii veel offers; laten wij doorgaan met hun goed te doen. Dit weten wij echter dat de regeering zorgt dat zij voldoende gekleed zijn, en voeding krijgen. Maar bedenkt nu eens, dat er in onze eigen stad zoovelen zijn in de gezinnen der werkloo- zen die niet over voldoende kleeding en schoei sel enz. beschikken. Hoeveel vaders en moeders zien met angst de koude winterdagen tegemoet, omdat zij geen warme onder- en bovenkleeding hebben om hun kinderen tegen de koude te be schutten, geen dekens en beddegoed, die toch noodi'g zijn voor een goede nachtrust. Om deze ongelukkige slachtoffers van de tijdsomstandigheden ter hulp te komen, orga niseert het comité „Winterhulp'' een bazar te beginnen a.s. Vrijdag tot Dinsdag in het ge bouw St. Bavo, Smedestraat. Wanneer gij nog zoo gelukkig zijt dat gij voor u zelf kunt zorgen en niet behoeft te vragen aan anderen, toont dan daarvoor uw dank baarheid en bezoekt deze bazar die gehouden wordt om onze arme stadgenooten te helpen. Gij kent het spreekwoord. „Gedeelde vreugd is dubbele vreugd"; verschaft u zelf in die da gen enkele oogenblikken van vreugde op deze bazar en gij laat anderen in uw vreugde deelen, want met uwe gaven kunnen in de komende maanden vele werkloozen blij gemaakt worden. G. POPPEN, kapelaan, G. Adv, STAD Ged. Oude Gracht 29 gerieht, gewijd aan moderne schilderkunst, deels van werken, ceramiek en weefarbeid. De op brengst van deze expositie strekt ten bate van de verdediging van het land. Het initiatief daartoe is geheel en al van de zijde van Hel* sinki's kunstenaars uitgegaan, die aldus hun aandeel willen bijdragen ter leniging van de groote financieele offers, die thans van Fin land worden gevergd. In de kunstgalerij wordt onder auspiciën van het ministerie van On derwijs een algemeene kunsttentoonstelling ge houden. Hoewel zij voornamelijk gewijd is aan schilderkunst zijn wellicht juist de geëxposeerde beeldhouwwerken het interessantst. Hier domi neert een grootsche en indrukwekkende kop van Alexander Kivi, een meesterlijk gedétaC- leerae schepping van Vainö Aaltoonen. Het zijn de vergeestelijkte trekken van den grooten en lijdenden mensch, die Alexander Kivi was: Finlands grootste nationale schrijver, voor wien kortgeleden nog een monument is ont huld op het plein voor den Finschen Nationa- len Schouwburg te Helsinki. Volgens bericht uit Helsinki deelt het Fin- sche regeeringspcrsbureau over de onderhande lingen in Moskou het volgende mede: De Finsche onderhandelaars zullen een uit voerige uiteenzetting van alle gezichtspunten, welke in den loop der besprekingen aan den dag traden, aan het Finsche ministerie van Buiten- landsche Zaken toezenden. Het ministerie van Buitenlandschc Zaken zal deze gezichtspunten bewerken en al naar de omstandigheden ook in een plenaire zitting van de Finsche regeering la ten behandelen. Nadat de Finsche onderhandelaars nieuwe in structies ontvangen hebben, zullen de besprekin gen worden voortgezet. Evenals in het jaar 1937 organiseert ook nu weer de M.I.V.A. een grooten M.I.V.A.-avond en wel op Zondag 19 November in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw. Bereids is reeds een Comité van Actie gevormd dat zijn werk zaamheden heden aangevangen heeft, terwijl vooraanstaande figuren uit het Geestelijk en Maatschappelijk leven hun lidmaatschap van het Eere-Comité voor dezen avond toezegden. Het lag niet alleen in de bedoelingen om de M.I.V.A. meer nader bekendheid te doen geven aan de volwassenen van Haarlem en omstre ken, doch ook om de M.I.V.A. nader te brengen tot de jeugd. Daartoe is een speciale middag voor de jeugd georganiseerd, welke' eveneens op 19 November zal zijn in het Gem. Concert gebouw en aanvangen zal te drie uur n.m. De .tweede groote M.I.V.A.-film, „Een M.I.V.A.-film uit Canada", welke een geluidsfilm is, zal daar bij vertoond worden. Waar deze film ons ver der voert door de schitterende sneeuw- en ijs velden van Canada mogen wij voor de jeugd zelfs spreken van een cultureele film. Zij laat ons zien, welke de ontzaglijke moeilijkheden zijn, die de missionaris der ijsmissiën onder vindt in zijn bar arbeidsterrein van het hooge Noorden, Alaska of Canada. Rector J. P. van Zon, districtsdirecteur der K. J. C. schreef over deze film aan zijn jeugd leiders; „De M.I.V.A. stelt de jongens van onze be weging in de gelegenheid, te genieten van een mooie missiefilm. Daarmee beoogt zij de liefde voor de missie bij onze jongens nog inniger en vaardiger te maken. Wij zijn allen ervan over tuigd, dat er niet genoeg kan worden gedaan, om liefde voor de missie bij te brengen of te vermeerderen. Benut daarom allen deze mooie gelegenheid, op een ongezochte wijze de jongens meer kennis en daardoor meer liefde tot de missie en het missiewerk te doen verwerven." De M.I.V.A. stelt zich ten doel aan de Ne- derlandsche Missionarissen, die in verre missie landen zwoegen om de leer van Christus te ver breiden, moderne verkeersmiddelen ter beschik king te stellen, zooals fietsen, motorfietsen, auto's, motorbooten, vliegtuigen. Zij beoogt daarmede de krachten onzer missionarissen te sparen, hun leven te verlengen en vooral de contactmogelijkheden met de inheemsche be volking voor hen gemakkelijker en sneller te maken. Zij doet dit onder hartelijke aanmoediging van wijlen Z. H. Paus Pius XI, met den zegen van wijlen Kardinaal van Rossum en onder volledige goedkeuring van ónze eigen Kerkelijke Hoogwaardigheids-Bekleeders. Met groot vertrouwen vraagt zij dan ook voor dit jonge, moderne en zoo dringend nood zakelijke missiewerk den milden steun der Haar- lemsche katholieken! (Van onzen specialen correspondent) HELSINKI, 4 November Hier is bericht ontvangen dat om zes uur (Russische tijd) de FinschRussische onderhan delingen in het Kremlin te Moskou zijn voort gezet. Vandaag hebben de leden van de Fin sche delegatie de Tretjakowskaja-galerij in de Russische hoofdstad bezocht, waar een kunst tentoonstelling wordt gehouden. Het is nog steeds een vreemde en onduide lijke geschiedenis, wat de „Prawda" er ten slotte toe bewogen heeft, zoo fel stelling te nemen tegen vermeende doeleinden van de Finsche bui- tenlanösche politiek. Men houdt in Helsinki vol, dat de rede van minister Erkko onjuist in de Russische pers overgekomen is. Anderzijds blijkt dat de „Izwestia" in tegenstelling met wat men hier meende, in het geheel geen artikel heeft ge publiceerd, wat op agressieve wijze stelling nam tegen de Finsche en Scandinavische opvattingen. Op het kantoor der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, Nassauplein 4—6, Haarlem, ligt voor belang hebbenden ter inzage een afschrift van de be schikking van 1 November 1939 no. 62986 I N., directie van Handel en Nijverheid, houdende algemeen verbindend verklaring van een on dernemersovereenkomst tot verbetering van de toestanden in het japonnen-confectiebedrijf. SMITHFIELD (Oranje Vrijstaat,), 4 Nov. (Reuter). De gewezen premier var Zuid-Afrika, Hertzog, heeft in een redevoering mdegedeeld de leiding op zich te hebben genomen van het ,ge- reconsolideerde Afrikanerdom", nu in de Veree- nigde Partij scheuring is ontstaan over de deel neming van Zuid-Afrika aan den oorlog. Hert zog voegde hieraan toe, dat de leider der Natio nalistische Partij, Malan, onder hem zou staan. Hertzog deed aanvallen op minister-president Smuts, dien hij een „Britschen chauvinist" noemde. Hoewel hij nog geen verbreking van alle ban den met Groot Brittannië en het rijk wenschte, verklaarde Hertzog dat de houding van Smuts ten zeerste bijdroeg tot de vernietiging der ban den met Groot Brittannië. Het bekende in het Zweedsch verschijnen de blad „Hufvudstasbladet" in de Finsche hoofdstad wydt een hoofdartikel aan den „toon van de Prawda", dat zooals bekend een onvriendelijk artikel bevatte op een tijd stip, waarop de FinschRussische onder handelingen moesten worden voortgezet. Het 42e Praktijk-Examen in Boekhouden, Handelscorresponoentie en Stenografie, afgeno men vanwege de Vereeniging „Het Nederland sche Handels-Instituut" zal gehouden worden op 8, 9 en 10 Januari 1940 in de plaatsen in het prospectus genoemd. Ook zullen op die data worden afgenomen de Leeraars-Examens in Handelscorrespondentie en Stenografie, alsmede de examens Privaat-Docent Boekhouden (Vak- leeraar), Fabrieks-Boekhouden, Hoofdcorres pondent, Rekening-Courant-Boekhouden en Voorbereidend Praktijk-Examen in Talen en Boekhouden. Het prospectus is gratis verkrijg baar bij de bekende boekhandelaren en aan het secretariaat te Haarlem, Kleverparkweg 142. De inschrijving voor alle examen is geopend1 tot en met den 28sten December 1939. Deze ouverture is een schril contrast, zoo constateert het Finsche blad, tot den zakeiij- ken toon, waarin de onderhandelingen tot dus ver zün gevoerd. Wij nemen met genoegdoening kennis van de opmerking van de „Prawda" dat de Sovjet-Unie op geenerlei wyze bedreigd wordt. Wij begrijpen ook dat de Sovjet-Unie maatregelen treft om haar veiligheid te garan deeren. Maar als men nu ook in de „Prawda" toegeeft, dat Rusland niet bedreigd is, dan kan het nog minder een gerechtvaardigde reden zijn om veiligheidsmaatregelen te nemen, die een gevaar voor Finland inhouden. Een Russische marinebasis op den Noordeiyken oever van den mond van de Finsche Golf zou zulk een gevaar beteekenen. Dit is in strijd met de neutraliteit, die Finland met de Scandinavische Staten ver bindt. een Haarlemmer, waar hij moet wezen, dikwijls verlangen gerezen; Niet alleen naar z'n stad, Ook naar 't brood dat hij at. &an wordt Franken naar waarde geprezen Tenzij Zuid-Afrika bestuurd zou worden als onafhankelijk land, aldus Hertzog, zou zyn deelneming aan het Britsche gemeene- best niet van langen duur zyn. De plicht van alle Zuid-Afrikaners is er voor te zorgen, dat de oorlog niet langer geduld zal worden dsn gerechtvaardigd zal zyn door de deelneming of het feiteiyke belang van Zuid- Afrika. Hertzog verklaarde, dat de betrekkingen tus- schen de Engelsch sprekende en Afrikaansch sprekende bevolkingsgroepen een emstigen schok hebben ondergaan, doch dat hy er nog steeds van overtuigd is, dat het mogelijk is een zuivere Afrikaansche natie op te bouwen uit de twee groote bevolkingsgroepen. Onder den titel „Extra Politie-bericht" wordt door de Amsterdamsche Politie Vakschool, Witte de Withstraat 3 te Amsterdam een pros pectus verkrijgbaar gesteld waarin alle moge lijke gegevens omtrent de opleiding tot agent van politie en Inspecteur van politie voorkomen. Reeds tal van jaren organiseert de „Amster damsche Polftie-Vakschool" in verschillende plaatsen van ons land cursussen voor de ver schillende Politie- en Inspecteurs-diploma's. Naast deze mondelinge cursussen wordt met hetzelfde doel een schriftelijke cursus gegeven, waardoor het onderwijs overal waar de postbode (facteur) komt, kan worden gevolgd. Bij voldoende deelneming zal ook in Haarlem een mondelinge opleiding worden gehouden. Wie belang stelt in dezen cursus vrage aan het prospectus „Extra Politiebericht". Voor nadere bijzonderheden verwijzen wi.i U naar de adver tentie voorkomende in dit blad. De vrijwillige ontruiming van de Finsche hoofdstad heeft er ook toe geleid, dat de waar devolste kunstschatten en verzamelingen, die zich in het Atheneum en het Nationale Mu seum bevinden, naar een andere omgeving zün overgebracht. Dit is zoowel geschied met een groot deel van den inventaris van het Athe neum, dat bekend is om zijn verzamelingen Finsche schilder- en beeldhouwkunst en zijn collecties buitenlandsche schilderijen, als met de historische en ethnografische verzamelin gen van het Nationale Museum. Zoo zijn o.m de kostbare beelden van Aug. Rodin en het ver maarde bronzen beeld van den athleet Paavo Nurmi, dat Finlands bekendste beeldhouwer Vainö Aaltoonen schiep, uit. het Atheneum overgebracht. Paavo Nurmi in levenden bjve kan men echter nog altijd aantreffen in de Mikonstraat, r.iet ver van het Atheneum, waar hij een zaak in heerenmodeartikelen drijft. Intusschen is het kunstleven in Helsinki geenszins tot stilstand gekomen, al heeft het zich naar gewijzigde politieke verhoudingen in het land moeten voegen. Er worden juist in deze dagen tal van concerten gegeven, in de eerste plaats door het Finsche Staatsor kest onder leiding van prof. Schneevoigt. De opbrengst van bijzondere concertavonden komr in den regel ten goede aan het fonds voor landsverdediging. Steevast prijkt op de pro gramma's natuurlijk de Finsche nationale mu ziek en biina altoos wordt een plaats ingeruimd voor Sibelius' bekende symphonie Finlandia Meer dan menig propagandageschrift heeft Si- blelius' Finlandia groote* beteekanis gekregen voor de Finsche vrijheid. In het ten deele ont ruimde Atheneum hebben de Finsche kunste naars heden een bijzondere tentoonstelling in- Zaterdagmorgen ontstond een begin van brand in de woonkamer, gelegen boven den boekwinkel van den heer F., wonend aan de Frogerstraat, alhier. Door eenige agenten van politie, die onmid- deliyk na het uitbreken van den brand ter plaatse waren, werd de brand met een slang op de waterleiding gebluscht. De brand beperkte zich tot de woonkamer. Ga het melkbrood van Franken probeeren, 't Is het heele gezin dan tracfeeren Van de jongste tot Uw man Wel ze smullen er van I U zult voortaan slechts „Franken's" begeeren De 43-jarige wissellooper V. van de Nymeeg- sche radio-centrale, is in de Staringstraat te Nümegen bewusteloos in elkaar gezakt. Hy werd door eenige personen opgenomen en een woning binnengebracht, waarna men den man naar het St. Canisius-ziekenhuis transporteer de. De looper had een portefeuille met on geveer negenhonderd gulden aan bankpapier en zilvergeld bij zich. Bij aankomst in het zie kenhuis bleek de portefeuille verdwenen. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. Ver scheiden personen is reeds een verhoor afge nomen, hetgeen nog geen resultaat heeft ge had. De heer G. J. P. Nyssen, die door het hoofd stembureau tot lid van den raad benoemd was verklaard, heeft deze benoeming aanvaard. Het besluit van den heer Nijssen is een groote teleurstelling. Na deze handelwijze zal de R.K. raadsfractie met den heer Niissen uit den aard der zaak niet kunnen samenwerken. Hy doet als dissident zijn intrede in den raad. In gebouw St. Bavo aan de Smedestraat wordt de bazar van comité „Winterhulp" ge houden. De leidende figuren van Katholiek Haarlem hebben Haarlems burgerij opmerk zaam gemaakt op de nooden van dezen tijd en gewezen op het feit, dat er in massa's gezinnen een ontstellend tekort is. Een tekort aan alles, wat een mensch noodig heeft om als mensch te leven. Zij hebben opgewekt tot een bezoek aan den bazar van „Winterhulp", waardoor dit comité het mooie, maar bovenal noodzakeiyke werk kan voortzetten, nJ. „daar, waar de nood het hoogst is, te helpen". Velen hebben reeds Vrijdag en Zaterdag aan dezen oproep gehoor gegeven. Heden, Zondagmiddag en -avond, verwach ten wij echter den grooten toeloop, want wij rekenen op den goeden gemeenschapszin van Haarlems burgerij, die de tobbers, volgens den wekroep van onzen radio-priester Henri de Greeve: ,niet hopeloos zullen laten tobben!" En gijdie de actie van „Winterhulp' steunen wilt, maar om een of andere reden verhinderd zijt onzen bazar te bezoeken, noteert u dan even het adres of gironummer van den penningmeester: M. H. Jacobs, Kennemer- plein 36, gironummer 119759. Rekenende op aller medewerking danken wij u bü voorbaat. Pers- en Propaganda-commissie van Comité „Winterhulp-Actie" BATAVIA, 4 November (Aneta). In de Glenn Martin, welke zooals gemeld bü Ambon brandend is neergestort, waren ge zeten als eerste piloot de sergeant-vlieger Kromhout van der Meer, als tweede piloot vaandrig-kort-verband-vlieger Comfurius, de brigadiermonteur Mulder, de brigadier-radio telegrafist Steenman en de burger-daggelder Versteeg. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat hij voor in Nederland vervaardigde katoenen weefgarens no. 16 prima thrcstlecops, dageiyks een prijs vaststelt, waarvoor de katoen spinnerijen deze ten hoogste mogen te koop aan bieden of verkcopen. Voorts zullen de prüzen, waarvoor katoenen weefgarens van andere nummers of katoenen weefgarens, welke op bepaalde wijze worden be werkt of afgeleverd, ten hoogste te koop mo gen worden aangeboden of verkocht, in een vaste verhouding staan tot bovenbedoelden prijs, welke verhouding is neergelegd in door den minister vast te stellen prüsschaien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3