Gesmokkelde uniformen een spionnage -affaire .Mijnhardtjes Uit andere bladen Kabouter Flip en zijn vriendje Wip j FINANCIEN Criminaliteit in Limburg Wij luisteren naar... NIEUWE AANWIJZINGEN IN ONDERZOEK Wa ter s tan den A 111® MAANDAG 6 NOVEMBER 1939 Autoriteiten bewaren stilzwijgen Luchtbescherming en industrie Een legende verdwijne DEELNEMING BIJ DE VLIEGRAMP Jongen verdronken te Tilburg Oorlog en de Nieuwe Gemeenschap ColijnRomme HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE --~v PRINS VERRAST FORT-KOKS MARKTEN Dagfilm Veeartsenijkunde Academische examens -. c.— o.— 1 i s s 1 s oco De opzienbarende vondst van koffers vol uniformen in den auto, waarmee de 25- jarige chauffeur A. uit Denekamp de Duit- sche grens wilde passeeren en wat tot in beslagname der koffers en arrestatie van den chauffeur heeft geleid, betreft, naar wij van betrouwbare zijde venemen, ontmaske ring van een vertakt spionnage-complot, een affaire, die op het oogenblik de volle aandacht van de Justitie heeft en vooral in Denekamp en omgeving, waar zich het eer ste spoor afteekende, veel beroering heeft gewekt. Bjj zijn aanhouding aan de grens verklaar de A., die als chauffeur in Nordhom werk zaam is, dat hij even naar zijn patroon had willen rijden en dientengevolge den auto van zijn vader had gebruikt, zonder te weten, dat er zich eenige koffers in bevonden. Neg denzelfden nacht heeft de politie een Inval gedaan ten huize van den vader van den aangehouden chauffeur. Deze is daar eer. bekend figuur als vooraanstaand N.S.B.-er en lid van de Prov. Staten van Overijsel voor die partij. De huiszoeking leverde echter niets op en A. Sr. verklaarde van de koffers in zijn auto niets af te weten. Het onderzoek werd intusschen met kracht en naar alle zijden voortgezet. Het betreft hier dan ook niet slechts een min of meer onschul dige smokkel-affaire, doch een geval dat op een uitgebreid spionnage-complot duidt. Immers, vraagt men zich af, wat zou men in Duitschland met Nederlandsche uniformen anders moeten doen dan daarin menschen steken, die hier on gemoeid over de grens hadden kunnen komen en kunnen rondloopen, zonder dat iemand acht op hen sloeg? In deze meening werden de autoriteiten nog versterkt, toen A. Jr. den volgenden dag toe gaf, meer van de zaak te weten dan hij aan vankelijk had laten voorkomen. Het omstandig verhaal dat hij daarop de politie deed, kwam op het volgende neer: Woensdag jX had hij twee Duitschers, die dien nacht in een hotel te Nordhom gelogeerd hadden, per auto naar Amsterdam moeten brengen. Hij gebruikte daarvoor den auto van zijn vader. In Amster dam aangekomen had A. direct terug willen keeren, doch zijn beide passagiers, die hij niet kende en van wie hij niet wist, wat zij in de hoofdstad wilden uitvoeren, hadden hem ge vraagd den nacht over te blijven, omdat ze wellicht Donderdagmorgen weer met hem terug zouden gaan. Toen A. zich den volgenden mor gen weer bij de beide Duitschers vervoegde, zeiden zij* hem maar terug te gaan, daar ze besloten hadden nog in Amsterdam te blij ven. A. zou echter zorgen des avonds om zes uur aan het station te Apeldoorn te zijn waar hij twee koffers moest afhalen, die hij naar Denekamp moest brengen en daar ops;aan, tot iemand ze kwam opvragen. A. Jr deed wat hem was opgedragen. Toen hij weer eenigen tijd bij zijn vader thuis was, nam hij den wa gen om naar de zaak van zijn baas te gaan. Hij had echter niet meer naar de koffers om gekeken, die dus nog altijd in den autc ston den. Volgens zijn zeggen wist hij wel, dat er in de koffers uniformen zaten, doch niet waarvoor ze dienden. Wel had hij zelf een sleutel om de kof fers te kunnen openen, maar de opzet, om de koffers met hun eigenaardigen inhoud over de grens te brengen, had hij niet gehad. Dit slot echter van dit overigens vrij logisch lijkend verhaal vond bij douane en politie geen geloof. Ze namen de koffers en den auto in be slag en stelden A. in hechtenis. Om zijn onschuld te bewijzen, voert A. nog aan, dat, wanneer hij inderdaad de koffers over de grens had willen smokkelen, hij een tijdstip zou hebben gekozen waarop deze grenspost niet bewaakt is. Men stelt daar echter de redeneering tegenover, dat A. geregeld ongehinderd de grens passeert en thans ook in de overtuiging leefde, dat hem niets in den weg zou worden gelegd. Deze verwachting is ditmaal echter niet beant woord en hieruit leidt de Dene kamper bevolking, waar deze affaire het gesprek van den dag is, af, dat de douane lont heeft geroken met het bekende op zienbarende gevolg. Ook wordt in Dene kamp beweerd, dat A. reeds eenigen tijd „in „de gaten werd gehouden" en men het Juis te oogenblik van ingrijpen heeft afgewacht. Aanvankelijk tastte men omtrent de herkomst van de uniformen in het duister en meende men ook onder militairen medeplichtigen aan deze affaire te moeten zoeken. Tot men echter uit Amsterdam de mededeeling kreeg, dat de ge vonden uniformen waarschijnlijk afkomstig wa ren uit een pakhuis, gevestigd in het oude weesperpoortstation. Dit pakhuis betrekt weer zijn uniformen buiten dienst gestelde mili taire kleeding van het Centraal Magazijn te Woerden. Dit is bij nader onderzoek juist gebleken. De pakhuhhouder, B. genaamd, had reeds Woensdagmiddag bezoek gekregen van twee heeren, die oude uniformen wilde koopen, hetgeen op zich niets bijzonders is, daar dit meer gebeurt, hetzij door militairen, die het een of ander ontbrekend kleedingstuk willen aanvullen dan wel door tooneelvereenigin- gen voor een bepaalde uitvoering. Echter werd de argwaan van den koopman gewekt door het feit, dat men wel wat al te makke lijk kocht zonder aandacht te schenken aan maat of snit, terwijl men bovendien ver langde, dat. het gekochte zorgvuldig zou worden verpakt, zoodat men van buiten niet zou zien, dat het uniformen waren, die wer den vervoerd. Behalve militaire uniformen verlangden de koopers nog spoorwegcon ducteur- en postbode-uniformen, alles com pleet Deze werden Donderdag afgehaald ditmaal door een auto, die een ander num mer droeg. Zaterdagmiddag is de jonge A. naar Am sterdam overgebracht. Hij is nog niet ge confronteerd met den pakhuishouder B., evenmin trouwens als iet enkele andere personen, die eveneens aanwijzingen hebben gegeven, welke thans worden nagegaan, aangezien door een wending in het onder zoek Zondagmorgen zijn transport naar het Oosten des lands weer noodzakelijk bleek. Over het algemeen bewaren de autoriteiten een diep stilzwijgen over deze affaire, om het verdere onderzoek niet te bemoeilijken. In den gemeenteraad van Eindhoven heeft burgemeester Verdijk bü de behandeling van het voorstel tot verleening van een aanvullend crediet ter bestrijding van de uitgaven voor luchtbescherming een en ander medegedeeld over het vraagstuk der actieve luchtverdediging te Eindhoven. Generaal Castjens heeft een plan te dier zake uitgewerkt. Volgens plan a zou de stad Eindhoven worden beveiligd door vijf batterijen van drie stukken geschut van 5 c.M. elk. Het luchtruim zou hierdoor tot een hoogte van 3500 M. en een omtrek van 3 K.M. zijn bevei ligd. Een plan b zou tot op 1500 M. hoogte be veiliging bieden. De kosten hiervoor zouden resp. f925 000 en f450.000 bedragen. De voorzitter deelde mede dit voorstel te heb ben voorgelegd aan een 20-tal industrieën ter plaatse. Van deze waren slechts drie, waaronder Philips, in beginsel tot medewerking bereid Toen voorts bleek, dat de kanonnen niet of moeilijk te verkrijgen zouden zijn, heeft de bur gemeester zijn actie stopgezet. Burgemeester Verdijk deelde voorts nog me de. dat de houding der industrie te Breda ten aanzien der actieve luchtbescherming tot voor beeld kan worden genomen. Daar toonden de in- dustrieele bedrijven zich bereid drie stukken geschut aan de. stad te schenken. Er is een tijd geweest, dat Limburg en ons katholieke Zuiden in het algemeen op gebied van criminaliteit een slechte reputatie had. Was deze heelemaal verdiend of leverden bij zondere omstandigheden veel delicten op? We zijn hier iets meer emotioneel dan in het 'Noor den. Ook schijnen over-ijverige veldwachters en een strenger systeem van rechtsbedeeling on gunstige effecten in de statistiek veroorzaakt ce hebben. Een deskundige op criminalistisch ge bied heeft dit herhaaldelijk en overtuigd in Limburgsch Dagblad" aangetoond. Hierbij kwam nog, dat speciaal de mijnstreek heel wat bonte elementen geabsorbeerd had en onze ab normaal lange grenzen een naar verhouding groot aantal overtredingen en misdrijven we gens smokkelarij moesten opleveren, vooral in de crisisjaren. Voor dit alles heeft men in het Noorden niet voldoende oog gehad. Men leefde daar nu een maal in de overtuiging, dat „het donkere Zui den" een ietwat gevaarlijke streek was, waar men vlot mes en revolver hanteerde. Zoolang de statistieken tegen ons pleitten, konden we daar weinig tegen inbrengen, ze imponeerden ons zelf en we vertrouwden ze genoeg om ons te onthouden van de cynische boutade „liegen als statistieken". We zullen op het verleden niet terugkomen en aannemen, dat hier, afge zien van bijzondere omstandigheden, echt iets haperde. Deze donkere tijd ligt evenwel, en we hopen nu voorgoed, achter ons. De jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, be treffende 1937, 1938 en eerste kwartaal 1939 bewijzen het. We zullen deze niét in bijzon derheden onderzoeken, doch memoreeren alleen dat Limburg een behoorlijk percentage beneden het Rijksgemiddelde blijft, over 1938 zelfs 10 procent en stemmen overigens gaarne in met de conclusies van den reeds genoemden des kundige in L. D., als deze o.m. constateert, dat. de crimipaliteit hier in den laatsten tijd sneller dan elders afnam; dat we in alle cate gorieën gunstiger cijfers produceeren en dat over hoogere criminaliteit in ons Zuiden niet meer mag gesproken worden. We stellen het een en ander vast met begrij pelijke voldoening, doch zonder „Schaden freude", omdat degenen, die ons eerst zoo ka pittelden om onze „misdadigheid", nu zelf een zoo donker figuur maken. Dit is, om misvatting te voorkomen, niet het „hooge" Noorden, res- sorteerende onder gerechtshof Leeuwarden! dit, gedeelte des lands overtreft ons zelfs in dege lijkheid. Eere. wien eere toekomt. Verdwijne nu de legende, dat ons Zuiden Si- ciliaansche toestanden a la „Cavalleria Rus ticana" zou kennen. Zoo iets is even denkbeel dig als de opvatting, dat we hier 365 dagen per jaar carnaval en kermis vieren. H.M. de Koningin en de Minister van Koloniën de heer Ch. J. II. M. Weiter, hebben hun deel neming betuigd aan de nagelaten betrekkingen van de bij de vliegramp in Ned. Indië omgeko men bemanning. Zondagmiddag om vijf uur is de negen jarige H. Smulders uit Tilburg bij het spelen in de Piushaven gevallen. Een voorbijganger slaagde er in den jongeman aan den wal te brengen, doch de levensgeesten bleken reeds geweken. y 1 Zoo xien xe er ui», dus niet Vy rond, doch HARTVORMIG. In het orgaan der actie „Naar de Nieuwe Ge meenschap" geeft drs. Braun eenige gronden aan om te bewijzen dat het zin heeft, niettegen staande den oorlog, te streven „naar de Nieuwe Gemeenschap bp de eerste plaats moet men niet ver geten, dat deze oorlog welbewust en na rijp overleg werd ontketend met als inzet: de menschelijke persoonlijkheid. Op de tweede plaats is een oorlog uiter mate geschikt om de menschen dichter bij elkaar te brengen. Hoeveej moeilijkheden zijn er in het dagelijks leven niet, omdat de menschen elkaar niet willen, maar ook vaak niet kunnen begrijpen. Men is nu een maal steeds onderhevig aan de invloeden van zijn milieu, van zijn opvoeding, van zijn stand, enz. Men is altijd min of meer be perkt tot een bepaalden gezichstkring Voor den een is die wijder dan voor den ander, maar de beperking is er voor een ieder. Er zijn zooveel dingen die „men" niet doet, er zijn menschen, waarmee „men" niet omgaat. Scheidingsmuren zijn er zonder tal, en dik wijls schijnen zij onoverklimbaar te zijn. In een oorlog vallen een aantal van die schei dingsmuren plotseling weg. Boven allerlei aparte belangen verschijnt dan dat eenige groote belang: Het verdedigen van het land. Alle andere belangen verdwijnen plotseling. Wanneer het land in staat van oorlog is, moet alles wijken voor het groote belang van de verdediging van het vaderland. En dit schept dus een eenheid in allerlei verschil lende belangen. Daarenboven is het leger een verzamelplaats van menschen van alle rang en stand, die kris kras door elkaar zijn ingedeeld in het zocveelste bataljon van het zooveelste regiment. Men leert elkaar kennen van mensch tot mensch, en niet van functie tot functie. Dit zal een beter begrijpen van de verschillende deelen van ons volk met zich brengen, dat voor het aankweeken van een nieuwen geest in een Nieuwe Gemeenschap, waar we allen als koningskinderen tezamen zullen leven, niet anders dan bevorderlijk kan zijn. Om nog een ander aspect van het probleem Oorlog en Nieuwe Gemeenschap naar voren te brengen, zou er op gewezen kunnen wor den, hoe een oorlogstijd er uitermate voor geschikt is om de practische doorvoering van de regelen voor de Nieuwe Gemeenschap te bestudeeren. Een der grootste moeilijk heden der economische wetenschap is wel, dat men steeds een dynamisch complex van verschijnselen moet bezien. Men zou wen- schen, dat dit wonderlijk raderwerk eens een oogenblik stilstond, zoodat men de zaak eens rustig kon bekijken. In een oorlog nu staat het normale raderwerk van het eco nomische leven eenigen tijd stil en heeft men dus een rustige gelegenheid om eens te bestudeeren hoe het beste veranderingen daarin zouden kunnen worden aangebracht. Dit heeft tevens het voordeel, dat men de vernieuwingen, die aangebracht moeten worden, om de huidige gemeenschap om te vormen volgens de regelen van Quadra gesimo Anno tot een waarlijk Nieuwe Gemeen schap, meteen kan aanbrengen, als na den strijd het economisch leven weer normaal zijn gang kan gaan. Een machine repareert men ook het beste, wanneer deze stilstaat en het economische leven is daarmee zeer goed te vergelijken. Zoo ziet men, dat de huidige strijd, hoe verschrikkelijk ook, ons bij het streven naar een Nieuwe Gemeenschap niet met,een ver lammende passiviteit behoeft te slaan, doch dat het zeer goed mogelijk is, dat God in Zijn Oneindige Wijsheid juist dezen oorlog met al zijn ellenden gebruiken wil om de menschheid nader te voeren naar een Nieuwe Gemeenschap. „Het Huisgezin" bespreekt de verschillende antwoorden van Colijn en Romme op de vraag of, gelet op de Financiën des Rijks, het in Juli j.l toelaatbaar was de gevolgde werkloosheidspo- litiek voort te zetten: Het ging daarbij niet, zooals mr. Romme duidelijk maakt, om een terugkomen op de voorgestelde maatregelen ter bestrijding der jeugdwerkloosheid; zij die meenden, dat de financiën des lands beperkingen van uit gaven op den werkloosheidsdienst vroegen, beoogden die beperking ten aanzien van andere onderdeelen: de steunpolitiek en de werkverruimingspolitiek. En dit dan niet, omdat zij nastreefden eer. beperking van het financieel tekort, voor 1940 verwacht, want daarop doelden ook mi nister Romme en zijn medestanders in het kabinet; het financieele geschil, dat onop losbaar bleek, dit staat ook uit de verkla ringen van dr. Colijn vast, betrof slechts een in verhouding tot de totale begrooting gering bedrag. Inderdaad is het moeilijk in dezen stand van zaken iets te vinden wat in redelijkheid de stelling zou rechtvaardigen van een zoo diepe tegenstelling niet tusschen de be trokken ministers, nota bene, maar tusschen de politieke partijen, waartoe zij zich be kennen, dat deze blijvende practische politieke beteekenis moet hebben. Minister Romme gaat in zijn interview nog verder en betwist, dat er ook in een breeder tijdsverband sprake zou zijn van een prin- DINSDAG 7 NOVEMBER HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. 8.00 Berichten ANP. 8.05—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek, 10.30 Plechtige Pontificale H. Mis. 12.00 Berichten, 12.15 Rococo-octet, 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 1.10 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuurtje, 3.00 Mode cursus, 4.00 Gramofoonmuziek, 4.15 KRO- orkest, 5.00 KRO-Melodisten en solist met pianobegeleiding, 5.45 Felicitaties, 6.05 KRO- Melodisten en solist, 6.35 Sporthalfuur, 7.00 Berichten, 7.15 Lezing „Wat beteekent vakor ganisatie voor de bedienden" en „Cijfers die spreken", 7.35 Gramofoonmuz., 7.40 Reporta ge 8 00 Berichten ANP. mededeelingen, 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht en soliste, 10.00 Reportage (opn.), 10.30 Berichten ANP, 10.40 Gramofoonmuziek, 10.45 Bertus van Dinteren en zijn orkest, 11.0512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 8.40 Orgelspel, 9.00 Omroeporkest en solisten (opn.), 10 15 Gramofoonmuziek, 10.35 Viool en piano, 11.30 De Vagebonden en soliste, 12.15 Omroeporkest en solist, 12.45 Berichten ANP, hierna Gramofoonmuziek, 1.15 Vervolg concert. 2.10 Omroeporkest, 3.45 Het Lyra-trio, 4.30 Kinderkoorzang. 5.30 Omroeporkest, 7.00 Voor de kinderen, 7.05 Kinderkoorzang, 8.00 Berichten ANP, 8.35 Bonte Mobilisatietrein, 9.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. hierna AVRO-Dansorkest, 11.4012.00 Gramo foonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. 10.05—10.20 Pianosyncopations, 11.20 Dans- orkest, 11.50 Lichte muziek 12.501.20 Solis ten voordracht, 2.20 Koninklijk orkest van de Luchtmacht, 2.50 Orkestconcert. 3.35 Variété, 4.50 Dansorkest, 5.50 Orkestconcert, 7.20 Solis tenvoordracht, 8.50 BBC-Theater-orkest, 9.35 Orkestconcert, 10.45 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek, 7.408.50 Leo Eysoldt's orkest, 9.50 Gramofoonmuziek, 11.20 Weermachtconcert, 12.00 Concerten, 1.35—2.20 Populair concert, 3.20 Winterhulpprogramma, 4.30 Koorzang, 5.20 Concert, 7.3512.20 Zie Deutschlandsender BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 Omroepdans- orkest en gramofoonmuziek, 12.501.20, 4.20, 5.50 en 6.20 Gramofoonmuziek, 7.20 Ontspan ningsprogramma voor soldaten. 7.50 Omroep orkest en soliste, 9.2010.20 Gramofoonmuz 484 M. 11,35 Gramofoonmuziek, 11.50 Radio-orkest, 12.501.20 Gramofoonmuziek, 4.20 Cello en piano, 4.40 Radio-orkest, 5.35 Het Pro-Arte kwartet, 5.50 Orgelspel, 6.35 Gramofoonmu ziek, 7.20 Uitzending voor soldaten, 7.50 Om- roepsymphonie-orkest en soliste, 9.05 en 9.30 10.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Omroeporkest, Omroepkleinorkest en solisten, 9.50 Concert, hierna tot 12.20 Nacht concert. cipieele tegenstelling tusschen anti- revolutionnairen en katholieken op net omstreden terrein; hij acht het ongerijmd te beweren, dat men van anti-revoiution- naire zijde er in beginsel van zou uitgaan, dat de sluitende begrooting voorwaarde zou moeten wezen voor den omvang der werklcosheidspolitiek, even ongerijmd als de meening, dat de katholieken bij de bestrij ding der werkloosheid de sluitende begroo ting buiten hun gezichtsveld houden! Dit alles kan nu sluiten als een bus, maar het laat onverklaard, hoe dr. Colijn dan toch tot de stelling komt, vharvan hij bij zijn rede is uitgegaan. Speurt men daarnaar in die rede zelf, dan moet men vaststellen, dat juist op dit kri tieke punt dr. Colijn ons de feiten ont houdt om zich te verliezen in de sombere beeldspraak van „den rand van den afgrond, waar elke voorwaartsche beweging doode- lijke gevolgen kan hebben". Willen wij de draagwijdte van het conflict dat het kabinet-Colijn deed stranden, zui ver kunnen beoordeelen, dan worde dit nevelgordijn van beeldspraak vervangen door het bewijs, dat in de laatste Junimaand het Rijk financieel aan den rand van den afgrond stond en dat de schrede minder achterwaarts van minister-Romme der val in de diepte beteekende. Blijft dit bewijs uit, dan mag men het er voor houden, dat het meeningsverschil, dat bet vierde kabinet-Colijn uit zijn voegen deed vallen, een „druppel" was, die het vat n'et deed overloopen, maar dat de kabinets formateur om overwegingen buiten de zaak zelf had besloten, het vierde kabinet ondei zijn leiding door een vijfde te vervangen Zag hij aankomen, dat zoo het meenings verschil over de werkloosheidspolitiek in verband met de financiën al werd overbrugd, op ander terrein nieuwe en dan onoverko melijke moeilijkheden zouden rijzen? Dr. Colijn's rede geeft daarover enkele aanwijzingen. Ter herdenking van het 50-jarig bestaan van het Ned. Genootschap voor Heilgymnastiek wordt zooals gemeld te Den Haag een bij eenkomst gehouden van leden van dat genoot schap. In de eerste vergadering, welke Zaterdag werd gehouden, heeft mej. J. A. de Haas, als voorzitster van het Uitvoerend Comité, den tal rijken aanwezigen o.w. dr. Banning, directeur der Volksgezondheid, welkom geheeten en daarna de regeling der plechtigheden overgedragen aan den heer W. P. Nuyten. Deze hield de openings rede. Hij betreurde het, dat thans nog geen wet telijke regeling van de heilgymnastiek bestond, maar hij was verheugd, dat de leden der Staten- Generaal zijn zienswijze omtrent de noodzakelijk heid eener grondige regeling deelden. Indien de Nederl. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst zou bepalen, zoo besloot spr., of althans dringend zou verzoeken, dat zijn leden slechts aanwijzing zullen geven aan en overleg zullen plegen met diegenen, die onder toezicht van de Maatschappij examen hebben afgelegd, zou dit het mooiste geschenk zijn ter gelegenheid van ons 50-jarig bestaan, hetgeen de gemeen schap in afwachting van een wettelijke regeling reeds groote waarborgen zou bieden. Daarna sprak de heer F. L. Strumpf over de Dagen aaneen werd er verder gereisd zonder veel tusschenpoozen. Tot zijn voldoening be merkte Peter, dat van het oorspronkelijk reis plan niet werd afgeweken. Spanje was en bleef dus het doel van den tocht. HU had geheel het vertrouwen van Rinaldo en de zigeuners ge- wannen. Ze hadden er heelemaal geen vermoeden van, dat de handige Peter, die hun zooveel geld aanbracht, het plan tot ontvluchten al zorg vuldig had overwogen en uitgedacht. Ze lieten hem steeds veel meer vrijheid en Peter lachte in zün vuistje. HU zou zijn tUd wel afwachten! Men zag hem bpna altijd1 samen met Rita, dit sinds zijn komst heelemaal was opgefleurd. Z.u gingen weken en maanden voorbij, totdat rrri op een gceien dag de Spaansche grens had be reikt. Hst gelukte Rinaldo om in een donkeren stormachtigen nacht ongemerkt de douane te passeeren. rol, welke het genootschap had gespeeld in het verleden. Dr. J. A. Feenstra bracht de verhouding van medicus en heilgymnastiek in het geding. Mej. de Haas behandelde het arbeidsveld van het genootschap en dr. D. J. v. Bremen wees op de functie der heilgymnastiek in de therapie. In den middag werd het gezelschap ontvangen ten stadhuize, waar de burgemeester, die ook reeds bij de ochtendvergadering aanwezig was. de leden toesprak. Daarna werd in Pulchri Stu dio een, receptie gehouden, waarbij vele belang stellenden, ook uit regeeringskringen, van hun medeleven met het jubileum blijk gaven. Zondag werd het congres voortgezet. De och tendzitting werd geleid door dr. J. Th. Ter- burgh, oud-hoofdinspecteur van de volksgezond heid. De eerste spreker, de heer W. A. J. Goeting, hield een rede over houding en houdingsgym- nastiek. Vervolgens voerde Sanitatsrat dr. A. Müller uit München-Gladbach het woord over „Die kunstgerechte Massage". Tot slot behandelde prof. dr. R. Brinkman een onderwerp uit de physiologie der heilgymnas tiek. De middagzitting stond onder leiding van dr. F. A. Schaly, voorzitter der Ned. Mij tot bev. der geneeskunst. Dr. G. Chapchal sprak over spierverhardingen en massage. Dr. H. J. N. Dekker, die hierna het woord voerde, had tot onderwerp gekozen massage en heilgymnastiek bij enteroptose. De laatste spreker was prof. dr. I. Gunzburg uit Antwerpen. Deze hield een rede over sco- liose, zijdelingsche ruggegraatverkromming, en haar behandeling. Maandag werden verschillende ziekenhuizen en klinieken in Leiden en Bloemendaal bezocht. Toen j.l. Donderdag Prins Bernhard eenige kantonnemfcnten in de Vesting Holland heeft bezocht, is hem in de cantine van een der for ten de koffie aangeboden. Van die gelegenheid hadden de aldaar werkzame drie koks gebruik gemaakt, om den Prins een tweetal poppen aan te bieden, voorstellende een kok en een soldaat, welke bestemd waren voor Prinses Beatrix en prinses Irene. Dat de Prins deze aardige attentie wel bij zonder op prijs heeft gesteld, moge blijken uit het volgende: Zaterdagavond ongeveer vijf uur stopte voor den ingang van het fort, dat slechts langs een kronkelenden landweg te bereiken is, een auto, waarop de dienstdoende schildwacht onmiddellijk naderbij kwam. Daar het ter piaatse geneei donker was, kon de schildwacht niet waarnemen, wie zich in den auto bevonden- maar zooara van aen wagen uit een vraag ge- uaam werd, hoorae de schildwacht aan de stem. dat hij tegenover Prins Bernhard stond en on middellijk ging hij in de houding staan. De Prins vroeg naar den sergeant-kok, die juist iu de nabijheid was. De Prins herkende hem dade lijk: „O juist, hém moet ik hebben". De sergeant kok moest bij den Prins komen "en deze over- nandigde hem toen een pakje. Het bleek, dat ais uelooning voor de aardige attentie, weike de koks prins Bernhard de vo rige week hadden bereid, ook de Prins niet had widen achterblijven met een verrassing. In het pakje bevond zich een viertal portretten van de Prinsesjes, waarvan drie foto's gekleurd wa- .en en één voorstelde Prinses Beatrix, zittende op een stoeltje, met Prinses Irene op haar schoot. De sergeant-kok heeft den Prins hartelijk voor deze bijzonder welkome verrassing bedankt. Inmiddels was ook de commandant van het fort naderbij gekomen, doch het was niet de bedoe ling van den Prins, zich hier nog op te houden. Nadat de foto's aan den sergeant-kok ter hand waren gesteld en de Prins eenige woorden met den commandant had gewisseld, is Z.K.H. weer per auto huiswaarts gekeerd. Maar den geheelen avond heeft de beman ning van het fort enthousiast de portretten be wonderd van de Prinsesjes, die een eereplaats in het fort krijgen. AMSTERDAM, 6 Nov. Veemarkt Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 739 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 7480, 2e kwaliteit 6068, 3e kwaliteit 48 56 per kilo slachtge wicht; 60 melk- en kalf koeien f 180—260 per stuk; 27 vette kalveren: 2e kwali teit 54—60, 3e kwaliteit 4452 per kilo levend gewicht; 94 nuchtere kalveren f 7—12 per stuk, 77 schapen f 16—25 per stuk, 414 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 kilo 76— 78, zware varkens 76—78, vette varkens 76—78 per kilo slachtgewicht. Aanvoer drie wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen: groote aanvoer, hanuel kalm en prijshoudend. Er wordt gekocht voor militairen en voor de regeering (in blik). Vette kalveren: weinig aanvoer, handel sle pend met onveranderde prijzen. Nuchtere kalveren: gewone aanvoer, handel kalm, ongeveer dezelfde prijzen. Schapen: matige aanvoer, handel stug met hoogere prijzen. Varkens: korte aanvoer, handel slepend met nveranderde prijzen, afloop iets lager. ALKMAAR, 6 Nov. Veemarkt 5 paarden geen not-.; 118 vette koeien per stuk f 120—285, handel redelijk; 36 graskalveren per stuk f 30— f 55; 71 nuchtere kalv. slacht per stuk f 6 14, 103 vette schapen per stuk f 1627; 269 vette varkens zw. p. per kilo 60—67 cent, handel goed. Handel redelijk. ALKMAAR, 4 Oct. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier. Aanvoer 195000 kipeieren 6.10 7 oer 100 stuks. Kleine eieren 4.705.90 per 100 et. HOORN 4 Nov. Veemark1. 466 schapenover- houders iö.OO—24 lammeren 10.00—17. Handel VlBROEK OP LANGENDIJK, 6 Nov 1950 kg. Gele kool 2 102.40, 31700 kg. Deensche Witte kool 2.10—2.72, 2250 kg. Savoye kool 3.40—3.70, 3300 kg. Uien 3.10, grove 33.30, 825 kg. Bieten 1.40, 232 stuks Bloemkool 15.0017. 2e soort 6.80, 34800 kg. vroege Witte kool 2.192.55, 9000 struik AlCOEVORDÉN, 6 Nov. Kaasmarkt. 37 partijen, 1655 stuks, wegende 8525 kg. le soort met R.M. 3233, 2e soort met R.M. 2931 cent per kg. HiLEIDENa 4 Nov. Botermarkt. Prima fabrieksbo- ter (contr.) 1.68, prima boerenboter 1.561.62% per kg. Aanvoer 345 kg. Handel kalm. LEIDEN. Turfmarkt van 30 Oct.4 Nov. Geen aanvoer. Prijzen lange turf 6.008 per 1000 st. ROTTERDAM, 6 Nov. Aardappelmarkt. Aardap pelen: Brielsche Eigenheimers 2.252.50, Zeeuw- sche Eigenheimers 2—2.20, idem Bonte 2 80- 3. idem Blauwe 2.903.20, Eigenheimers blauwe 2.20 2.30, Bintjes 22.20, Blauwpitters 3.203.50. Brielsche Drielingen 1.802.10 per H.L. Met ta- melijken aanvoer en tamelijken handel. Vlasaanvoer. 900 kg. blauw schoon 0.951.10, 4250 kg. Groningsch 0.951.10, 350 kg. Dauwroot 7080 cent per kg. Op het Dnd was een vlugge handel, waardoor de aanvoer heden niet groot was. Er bestond ter beurze goede vraag met vaste prijzen. Alles werd verkocht. ROTTERDAM, 6 Nov. Veemarkt. Aanvoer to taal 3462 stuks: 1018 vette runderen, 224 vette kalveren, 7 nuchtere kalveren, 1524 schapen en lammeren, 787 varkens, 2 bokken en geiten. Prij zen per kg.: vette koeien 74. 62, 4050 cent. vette ossen 68, 62, 4050 cent. vette kalveren 100, 80. 5065 cent, varkens levend gewicht 67, 66, 5865 cent. schapen 444035 cent. lammeren 4845 40 cent. Prijzen per kg.: schapen 25.002015. lammeren 17.001410. Vette koeien en ossen aanvoer groot, handel kalm, prijzen 2e en 3e kwal. koeien iets stijver, verder onveranderd. Prima koeien 80, prima os 74 cent. Vette kalveren aanvoer gelijk vorige week, handel redelijk, prijshoudend, prima's tot 1.10. Schapen en lammeren aanvoer flink, handel slecht, prijzen iets lager, eenige partijen schapen voor export verkocht. Varkens aanvoer ruimer, handel stroef prijzen als vorige week, enkele beste varkens tot 68 ct. NOORDSCHARWOUDE, 6 Nov. 1700 kilo voode kool f 2.80—3.10, 50700 kilo Deensche witte kool f 2—2.51, 3700 kilo aardappelen: Benken f 2.20, blauwe eigenheimers f 2.60, Bevelanders f 2.10, 15400 kilo vroege witte kool f 1.20—2.20, 8600 struik andijvie f 1.30—1.50. In de zitting van het Fransche kabinet jn de beraamde gemeenschappelijke eco- 1omische maatregelen van Engeland en Frankrijk besproken. Er werd tot samen werking besloten tusschen beide landen in zake de kwestie der buitenlandsche wissels, welke gelijk zijn aan de maatregelen van tijdens den wereldoorlog, waarbij Engeland. Frankrijk en de Vereenigde Staten een vaste verhouding fixeerden ten opzichte van elkaar. De uitvoer van Brazilië bedroeg in Juli 4.031.000 gouden ponden, hetgeen het hoog ste bedrag is in een maand gedurende de laatste twee jaren. In de eerste zeven maan den bedroeg de uitvoer 22.05 miliioen te gen 20.68 miliioen in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De invoer beliep 15.02 miliioen tegen 21.61 miliioen. Er was dan een uitvoer-overschot vaii 3.03 miliioen tegen een invoer-overschot van 929.000. De gunstige uitvoercijiers waren het gevolg van den grooteren katoen- en vleesch-export. De koffie-uitvoer was echter nog teleurstellend. De staalproductie in het Youngstown- district wordt in deze week ten opzichte van de vorige week op onveranderd 92 pCt. der capaciteit geraamd en in het Pittsburgh- district op 94 pCt. tegen 93 pCt. De Canadeesche regeering heeft prijsop gave gevraagd voor werktuigmachines, om de Britsche orders te kunnen uitvoeren. De Radio Corporation boekte in het derde kwartaal een netto-winst van 1.89 mill, of 0.08 per aandeel tegen 724.091 of 0.80 per preferent aandeel in het tweede kwar taal en 1.61 miliioen of 0.06 per aandeel in dezelfde periode van het vorig jaar. De automobiel-productie in de Vereen. Staten bedroeg in de afgeloopen week 82.690 auto's tegen 78.210 wagens in de voorlaatste week en 75.830 stuks in dezelfde week van het vorig jaar. De Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen boekte in de eerste acht maan den aan ontvangsten fr. 1.768.412.000 tegen fr. 1.678.519.000 in de overeenkomstige week van het vorig jaar. Zij boekte een bruto- verlies van fr. 5.715.000 tegen fr. 146.537.000. In de Amerikaansche schatkist was per einde October 2.067.043.900 aanwezig. De Staatsschuld is met 26.438.900 gestegen. Frankrijk heeft een regeling getroffen tot dekking van de geheele behoefte aan koper tijdens den oorlog. Het heeft orders ge plaatst bij de Zuid-Amerikaansche mijnen welke het eigendom zijn van Amerikaan sche mijen en in Belgisch Katanga. In het eerstvolgend halfjaar bestaat de eerste le vering van koper uit 336 miliioen lb. en jaarlijks zal 672 miliioen lb. worden gekocht tegen 0.12\'2 per lb Een gedeelte zal naar de Vereen. Staten voor definitieve bewer king worden vervoerd. De American Smel ting and Refining, de Anaconda en Kenne- cott Copper en de Cerro de Pasco Copper hébben groote belangen in Zuid-Amerika; de Union Minière werkt in Haut Katanga. Frankrijk moet voornemens zijn, voor $100 miliioen kleine wapenen, ammunitie en ont plofbare stoffen in Amerika te koopen. Voorts 6000 vrachtauto's, in de volgende maand te leverenals gedeelte van'een or- der van 15.000 auto's. Verwacht wordt dat Amerika nog geneesmiddelen, kleeding, wa gons, geweren, revolvers, enz. zal leveren. Staatsinrichting M.O. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren J. van den Haar, 's-Gravenhage en A. J. L U. Janssens, Grave. UTRECHT Geslaagd voor het doctoraal examen veeartsenijkunde 2de gedeelte de hee ren I. C. Baas en L. J. van de Vooren. DELFT. Geslaagd voor het candidaats- examen voor werktuigkundig ingenieur H. F. Zuiderbaan te Sneek. MAANDAG, 6 Nov. Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bi) geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Kanaalwater Amstelwater u 0.16— AP u 0.23— AP u 0.19— AP Stadswater u J.16AP u J.23— AP u J 19— AP 8 u 0.16- AP 12 u 0 23- AP 2 u 0.19- AP IJselm watei a u u.01— AP 12 u 3.03+ AP 2 u J.C6 - AP WATERSTAND OP DEN RIJN 6 Nov. 4 Nov. 6 Nov. 4 Nov. Rheini 0 - 0 Ems Breisact 0 - 0.— Caub 3 71 3 56 Kehi 0 - 0 - Coblenz 3 92 3 98 Maxau 5 64 5.70 Trier 2 20 2 18 Mannh i9 5 34 Keulen 4 04 521 Strassb 'Tusseld 0.— 0 Diedesr 4 27 0 Ruhrort 2.76 300 Mainz 0 WeseJ 0.- 0 Lohr •l Emmerik 0.— G <D 1 CO CO b 03 CD r-H <D P Sedert Gisteren b 3 a p. e CÖ w 3 ri xJ bn G 2 N CNJ 0» Water 8 u o> w> 3 3 lager Keulen 6 u 39.56 39 98 0.00 0.17 Lobith 13 10 3.05 000 3.20 Nijmegen 10 75 10.62 000 i 19 Kampen 5.56 5.27 0.00 3.20 Westervoon 10.52 10.32 0.00 018 Deventer 3.00 0.00 0 00 St. Andr W 11.11 10.93 0 09 3 00- Belfeld 5.16 4 63 0.00 0.00 Venlo 0.46 O.CO Grave 0.53 O.OC 0.0C 0.00 2) Sluis 43.1 42.47 O.OC 0.C4 Arnhem 14.23 12.18 0 15 0.00 Vreeswijk 1 w 13.70 11 76 0.15 0.00 Mastr H.s. O.OC 000 1) Borgh 7,61 5.2C 0.C0 0.03 Lith 0.82 1.49 0.10 0.00

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6