New-ïorksche Bears DINSDAG 7 NOVEMBER 1939 Zwedens territoriale wateren Protesten tegen het leggen van Duilsche mijnen bij de Sant De Pendsjaab steunt Engeland Vreemd vliegtuig boven Luik SPOORWEGONGELUK IN DUITSCHLAND Britsche vliegers in Zuid-Afrika opgeleid Waarom Australië aan Engeland'trouw blijft Ziekenhuis beveiligt zijn radiumvoorraad Een verklaring van Gandhi CHURCHILL IN LONDEN TERUG L ^vo"?o^' Het congres trekt geen partij, maar wacht liever af" De Wagnervereeniging Programma winterseizoen Ontspanningslokaal in gebruik genomen Geschenk van de Bataaf sche aan de militairen Stemming flauw; terug- loopende koersen De Wereld der Muziek LUCHTAANVALLEN DER JAPANNERS Louis de Geer Jan van Herwijnen Affiche voor den Bloedtrans fusiedienst Waarom geen musicus in den Radio-raad? AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 6 November Academische examens FAILLISSEMENTEN Clearingkoersen Apothekers-assistent WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT (Santos) BOEK EN BLAD DE KWAKZALVER. Uitgave Kennemerserie De Spaarnestad Haarlem. MARKTNIEUWS STOCKHOLM, 6 Nov. (Havas). De groote Zweedsche bladen, Dagens Nyheter en Svensk Dagbladet protesteeren krachtig tegen het be sluit van Duitschlan voortaan aan te nemen, dat de Zweedsche territoriale wateren drie zee mijlen breed zijn inplaats van vier, welk0 breedte Zweden sedert 1879 heeft aangenomen in verband met den speciaien aard van zijn kusten, die de scheepvaart binnen een drie- mijlszone voor- diepliggende schepen soms on mogelijk maakt. De bladen wijzen er op, dat hierdoor de scheepvaart ernstig belemmerd zou kunnen worden en daardoor het economische leven des lands ernstig zou kunnen worden ge schaad. Reuter meldt nog uit Stockholm, dat door de uitbreiding van het Duitsche mijnenveld ter hoogte van Falsterbo aan den zuidelijken in gang van de Sont de toegang tot de Oostzee feitelijk is afgesloten. Dit heeft in Zweedscne reederskringen opwinding en ernstige ontstem ming veroorzaakt. Men zegt, dat in het gebied waar geen mijnen liggen, het water slechts diep genoeg is voor schepen, die niet zwaar geladen zijn. De Zweed sche ladingen zullen, aldus zegt men, dus van de havens aan de westkust moeten vertrekken, wat treinkosten medebrengt. De reeders zijn verder ongerust tengevolge van de berichten over een strengere Britsche controle op de uitgaande schepen. In Stockholm is bericht ontvangen, dat de boot, die den geregelden dienst RigaStock holm onderhoudt, door de Duitschers in beslag is genomen en opgebracht naar Stettin, waar zij twee weken lang is vastgehouden. De aan Foolsehe onderdanen behoorende auto's en meubelen en de voor Zweden, Engeland, Frankrijk en Palestina bestemde postzakken zijn verbeurd verklaard. Uit Kopenhagen meldt Reuter: Naar schat ting bevinden zich thans 300 drijvende mijnen in de Sont. Vandaag waagden zich maar weinig schepen in dit vaarwater. Verscheidene mijnen zijn aangespoeld en ontploft, zoodat veel ruiten vernield werden. Het geluid der ontploffingen werd tot in de buitenwijken van Kopenhagen gehoord. Tot dusverre zijn minstens 30 dooden aan de Deensche oostkust aangespoeld. toestellen. Verscheidene Chineesche machines werden neergeschoten. Een Japansch toestel verongelukte, doch ove rigens leden de Japanners slechts onbeteeke- nende schade. De Chineesche lezing over deze luchtaanvallen maakt er melding van, dat twee zware Japan- sche bommenwerpers zijn neergestort, en dat, naar men gelooft, de Japansche verliezen zich niet tot die twee toestellen beperkt hebben. De Japansche bommenwerpers hebben geen schade van beteekenis aangericht. De Chineesche toe stellen leden geen enkel verlies. LONDEN, 6 Nov. (Reuter) De wetgevende vergadering van den Pendsjaab heeft met 104 tegen 39 stemmen een motie aangenomen, waar van de strekking is, dat Engeland bij de voort zetting van den oorlog onvoorwaardelijk steun wordt aangeboden. BRUSSEL, 6 Nov. (Havas). Tegen den middag heeft een buitenlandsch vliegtuig bo ven het gebied van Luik gevlogen. Het lucht doelgeschut loste waarschuwingsschoten. Beigi- sche jachtvliegtuigen stegen op, waarna het toestel verdween. REICHENBERG, 6 Nov. (D.N.B.) Tusschen Eger en Pilsen is gisteren een uit negen wagens bestaande trein ontspoord tengevolge van een instorting. Vijf menschen kwamen om het leven, vijf werden zwaar en zeven licht gewond. LONDEN, 6 Nov. (Reuter) In verscheidene deelen van Zuid-Afrika zullen, krachtens over eenkomst met de Britsche regeering, speciale opleidingsscholen voor vliegtuigbemanningen worden opgericht. Op groote schaal zal begon nen worden aan de opleiding van vliegtuigbe stuurders, fotografen en bedieners van vlieg- tuiggeschut. Deze meiedeeling ging vergezeld van de op merking, dat Zuid-Afrika zich met de uiterste toewijding voorbereidt op een mogelijk actief aandeel in den oorlog. Maatregelen voor de kustverdediging van Zuid-Afrika zijn reeds ge troffen. LONDEN, 6 Nov. (Reuter). In een radio-toe spraak heeft de Australische minister, Casey, het volgende gezegd: De mededeeling van de Duitsche radio, dat Engeland weinig hulp uit de dominions kan verwachten, is volkomen onzin, zooals het on gelukkige Duitsche volk eerlang zal ervaren. Vele vreemdelingen kunnen moeilijk begrij pen, zoo vervolgde de minister, waarom het ver verwijderde autonome Australië zonder eeni- gen dwang den oorlog ingaat, omdat een klein eiland aan den anderen kant van de wereld zich in oorlog bevindt. Het antwoord luidt: Omdat wij allen van hetzelfde Britsche ras zijn en gaarne deel uitmaken van hetzelfde rijk. Wanneer de Ko ning in oorlog is, zijn wij allemaal in oorlog. Gij in Engeland zijt de oudste vennooten in deze zaak, gij zult den schok moeten opvangen, maar ge hebt eenige jongere vennooten, die de zaak met u zullen doorzien en u zooveel mo gelijk zullen helpen. LONDEN, 6 Nov. Vijftien meter onder het Westminster ziekenhuis te Londen wordt een bewaarplaats ingericht voor de 6 gram radium van het ziekenhuis, waarvan de waarde ge schat wordt op 30.000 tot 40000 pond sterling. Gedurende het weekeinde heeft men staien buizen met een doorsnede van 15 duim en tot een gezamenlijke lengte van 15 meter in den kiezelbodem aan den Theemsoevar gedreven. Voortaan zal de radiumvoorraad iederen nacht, alsmede bij eventueele luchtaanvallen in deze buis worden opgeborgen. LONDEN, 6 Nov. (Havas). Winston Chur chill is heden van zijn bezoek aan Parijs in Londen teruggekeerd. Vanavond dineerde hij met de ministers der Dominions en een verte genwoordiger der Indische regeering. Verschei dene leden het kabinet waren eveneens aan wezig. HOUDT TOUWENDE TÜSSCHENRU1MTJ NAGPOER, 6 Nov. (Reuter) „Ik zal mij tegen de burgerlijke ongehoorzaamheid verzet ten, tenzij ik zie, dat Indië er gereed voor is aldus een verklaring van Gandhi. De mahatma voegde er aan toe, dat de non-coöperatie reeds begonnen is met het aftreden van de congres ministeries. Verder heeft Gandhi aangedrongen op de verkiezing eener constitueerende vergadering tot opstelling van een grondwet voor de toe komstige Indische regeering. Gandhi zeide, dat het een verkeerde voorstelling van zaken was, indien de eischen van het Congres van totali- tairen aard genoemd werden. Het Congres had opzettelijk 'het gebruik van geweld verworpen. Gandhi betoogde verder, dat de meeningsver- schillen in de Indische gemeenschap door de Britsche regeering gebruikt worden om het In dische streven te dwarsboomen. Het Congres zal zich echter nooit partij stellen in dergelijke geschillen. Eerder houdt het zich afzijdig en wacht af. Tengevolge van het uitbreken van den oor log, die de internationale verbindingen ont wrichtte, kan het vooropgestelde programma der Wagnervereeniging geen doorgang vinden. Na rijp beraad evenwel is het bestuur tot de overtuiging gekomen, dat het niet in overeen stemming zou zijn met den geest van den tijd, indien het met deze zuiver negatieve mede deeling zou volstaan; zoo ooit. dan is het thans noodig, ook op cultureel gebied alle krachten der natie te mobiliseeren. Toen bij het 50-jarig jubileum der Wagnervereeniging wijlen de heer J. C. Bunge de vereeniging in staat stelde, den grondslag te leggen voor een meer stelselmatige muziekdramatische opleiding in Nederland, heeft de Wagnervereeniging zelve den stoot gegeven tot een nieuwe beweging voor de Nederland- sche Opera. De pogingen ten behoeve van deze beweging ondernomen, hebben in het vorig jaar geleid tot de oprichting der „Nederlandsche Opera-Stichting" door de Wagnervereeniging, de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst en den Bond van Volksuniversiteiten. De Wagnervereeniging heeft besloten de Ne derlandsche Opera-Stichting uit te noodigen en de drie werken, die deze Stichting in studie heeft, t.w. „Les COntes d'Hoffmann" van Of fenbach, „Die Zauberflöte" van Mozart en „Faust" van Gounod voor de leden der Wag nervereeniging te doen opvoeren. Reeds hebben onze zangers en zangeressen van verrassende kwaliteiten blijk gegeven; ge leid door Nederlandsche en buitenlandsche des kundigen van den allereersten rang zullen zij, naaf wij vast vertrouwen, die speciale sfeer handhaven, die tot dusver de voorstellingen der Wagnervereeniging gekenmerkt heeft. De Wagnervereeniging weet hiermede een nationaal belang bij uitnemendheid te dienen en tevens vtXDr hare leden wederom die wereld der verbeelding te ontsluiten, die nergens ster ker spreekt dan in het muziekdrama en die wij juist in dezen tijd zoozeer behoeven. Het programma voor dit seizoen omvat voors hands: Les Contes d'Hoffmann van Offen bach, dirigent Joh. den Hertog: Die Zauber flöte van Mozart dirigent Paul Pella; Faust van Gounod, dirigent Ed. Flipse. Voor de regie van alle voorstellingen is de medewerking verkre gen van Prof. Dr. Lothar Wallerstein, die te vens tezamen met de dirigenten de algeheele artistieke voorbereiding in handen heeft. Reeds staat vast, dat vbor de Gemeente Am sterdam, de Wagnervereeniging, de Rotterdam- sche Volksuniversiteit en de Maatschappij Zee bad Scheveningen een aantal voorstellingen wordt gegeven; met andere instellingen zijn de besprekingen nog gaande. De data der voorstellingen, een opgaaf van de medewerkers alsmede alle overige bijzonder heden zullen binnenkort worden bekend ge maakt. Maandagavond is het eerste der twee ont spanningsgebouwen, welke de Bataafsche Pe troleum Maatschappij heeft geschonken aan de militairen, overgedragen en in gebruik geno men. Uiteraard is dit met eenige feestelijkheid gepaard gegaan. De militaire commandanten waren bij deze plechtigheid aanwezig, evenals de burgemees ter van Renswoude, de gemeente, waar het ge bouw geplaatst is, terwijl ook de kapitein J Paters, hoofd der sectie V van het opperbevel O. en O. uit Den Haag was overgekomen Aan deze overdracht was voor de militairen een feestavond verbonden, waaraan o.m. mee werkten de muziek- en tooneelgezelschappen van de B.P.M. en de B.I.M., benevens een mili tair orkest The Rimboe Swingers, zijnde een militaire jazz-band met een zeer toepasselijken naam, want de streek, waar deze militairen ge legen zijn, mag dan nog zoo mooi en gastvrij zijn, de meeste mannen zitten toch wel zoover van eigen huis en haard verwijderd, dat zij zich zullen voelen als in een woestijn van een zaamheid en verlatenheid. Maar aan dat gevoel kan nu toch voor een deel wel een einde komen, want het gebouw, dat de B.P.M. geschonken heeft, zal aan de mannen veel gezelligheid bieden. Het is pret tig en aardig ingericht en voorzien van veel comfort, zooals waterleiding, een enorme koel kast onder het buffet en wat daar meer toe behoort. Zooals bekend heeft het personeel van de B.P.M. onder elkaar een inzameling gehou den om het gebouw van ontspanningsmiddele» te voorzien. Deze collecte moet een zeer goed en ruim succes hebben gehad, want de resul taten, die wij hebben kunnen zien, mogen er zijn. Er staat een biljart, een plng-pongtafei een sjoelbak, er zijn ontelbare stokken kaarten in voorraad, dam- en schaakspelen, terwijl er ook een bibliotheek is ingericht, zooals deze voorkomen op de tankschepen van de maat schappij. En dan de radio-installatie, die van het meest moderne en perfecte type is. In het gebouw zijn voorts een schrijfhoek en een lees' tafel aanwezig. De reclame, die de B.P.M. in dit gebouw voor zich zelf heeft gemaakt, was van heel bescheiden aard. Tegen den achter wand is een symbolische voorstelling aange bracht van het werk in de petroleumindustrie een boortoren, een kraakinstallatie, en het ver voer te water en over land. De andere wand versieringen in het ontspanningslokaal hebben betrekking op het militaire leven. Er zit een man in de cel, een ander Is zijn geweer aan het poetsen, er is een voorstelling van een mi trailleurpost en van pantserafweergeschut in stelling Bij gelegenheid van ons bezoek aan dit nieu we gebouw heeft den kantonnementscomman dant een model-soldatenmaaltijd aangeboden, welke het behoeft eigenlijk geen afzonder lijke vermelding uitmuntend heeft gesmaakt. NEW-YORK, 6 Nov. .(Part.). Ook vandaag sveer bleef het verloop van Wallstreet in vol komen tegenstelling met wat op grond van. het nieuws uit het bedrijfsleven verwacht zou mo gen worden. De stemming was opnieuw aar zelend en were! kort na opening zelfs flauw, toen op vrij groote schaal realisaties in oorlogs fondsen plaats vonden, die den leidend s«i fondsen dezer categorieën verliezen van tot VA dollar bezorgden. Er ging echter veel minder om dan Zaterdag j.l„ hoewel er in verschillende laag geprijsde aandeelen wel eenige beweging was. Dit was echter juist een der factoren, die tot de algemeene terughoudendheid aanleiding gaven omdat de ervaring heeft geleerd, dat, wanneer de belangstelling zich op de goeakoope fondsen gaat richten, dikwijls het einde van een hausse beweging in aantocht is. Nu behoeft de ontwik keling thans niet analoog te zijn aan vroeger, vooral ook daarom niet, omdat men moeilijk kan zeggen, dat Wallstreet den laatsten tijd een hausse-stemming te zien heeft gegeven. Plet tegendeel is eerder het geval, want sedert de scherpe verbetering van de eerste oorlogsweken is de markt, ondanks de gunstige binnenland- sche conjunctuurontwikkeling en ondanks de opheffing van het wapenembargo, vrijwel regel matig afgebrokkeld. De terughoudendheid en de neiging om tot realisatie over te gaan werden vandaag nog in de hand gewerkt door het feit, dat de beurs morgen in verband met Election Day gesloten zal blijven en in verband met den oorlog in Europa, waaruit elk oogenblik verras singen kunnen voortspruiten, is men tegenwoor dig niet geneigd posities langer dan gebruike lijk te laten openstaan. De grootste verliezen leden staal-, automobiel-, vliegtuig- en koper fondsen, die meerendeels meer dan een dollar moesten prijsgeven, terwijl deze verliezen zich in den loop van het tweede uur hier en daar aanvankelijk nog uitbreidden. Elders bleven de verliezen in hoofdzaak tot a dollar be perkt, doch de geheele markt was zwak. Pe- troleumaandeelen en public utilities boden over het algemeen nog het best weerstand en ver loren slechts fracties. Geleidelijk aan nam de verkoopdruk in het tweede uur af en krompen de omzetten in, waarna eenige steun werd geboden, die een onregelmatig herstel in het leven riep, welk herstel echter niet krachtig was, zoodat slechts een gedeelte van de geleden ver liezen werd ingehaald. De omzetten bedroegen in het eerste uur 470.000 shares en in het tweede uur 240.000 shares. Aanvankelijk kwam er niet veel verandering in het algemeen koersbeeld. Slechts zeer kleine koersfluctuaties vielen te registreeren. Later in den middag viel weer een herstel op te .teeke nen, waardoor de nadeeiige verschillen grooten- deels werden te niet gedaan, doch in het laat ste uur voltrok zich weer een reactie en het slot was gemakkelijk met verliezen voor vele fondsen tot 2 dollar. Met uitzondering van Youngstown lagen de overige staalwaarden bij het slot lager, waarbij U.S. Steels een verlies te boeken kregen van V/4 punt. De bedrijvigheid in de staalindustrie werd opnieuw hooger ge schat en wel op 92%% (v.w'. 91%). Automo bielwaarden konden zich evenmin aan verkoop druk onttrekken, waarbij vooral Chryslers van verkoopen te lijden hadden. Nadat in het vierde uur nog een herstel tot 87 was ingetreden, sloeg ook dit fonds later een benedenwaartsche rich ting in en het slot kwam voor dit fonds ruim 1 dollar lager af. Hierin droeg tevens bij, dat de automobielproductie in de afgeloopen week ten opzichte van de daaraan voorafgaande week wel een vooruitgang van plm. 4500 wagens te zien gaf, doch dat de productie van Chrysler met plm. 500 stuks terug liep. General Motors fa briceerden een kleine 6000 stuks meer. De Chryslerfabrieken liggen zoo goed als geheel stil als gevolg van de staking bij deze maat schappij. Koperwaarden lagen verdeeld; Int. Nickel vertoonden echter een klein voordeelig verschil als gevolg van de winstraming over het derde kwartaal, die geschat wordt op 0.55 TOKIO, 6 Nov. (Domei) De marine-afdeeling van het Japansche hoofdkwartier meldt, dat marine-vliegtuigen Zaterdagmiddag de streek van Tsjengtoe in de provincie Tsjetsjoean bezocht hebben en de militaire inrichtingen aldaar doel treffend gebombardeerd hebben. Er ontstond een luchtgevecht met ruim dertig Chineesche In den kunsthandel Santee Landweer, Kei zersgracht 463 bij de Leidschegracht te Am sterdam, wordt van 4 November tot 24 Decem ber een tentoonstelling gehouden van schilde rijen van Louis de Geer. Nieuwe werken van Jan van Herwenen wor den van 4 tot 23 November in de kunstzaal van Lier, Rokin 126 te Amsterdam, geëxposeerd. Voor den Bloedtransfusiedienst van het Ne derlandsche Roode Kruis wordt een affiche uitgegeven en op ruime schaal verspreid, in groot en klein formaat. Ook zullen er sluitze- gels van worden gemaakt. De bedoeling is, het getal van 100.000 „donors" te bereiken, dat voor den dienst noodig is. Het biljet is geteekend door Lode Sengers en in zwart, blauw en rood gedrukt. De voorstelling is een pelikaan, die haar jongen voedt door zich de borst te ope nen: een zeer toepasselijk embleem. „Sanguine Sanguinem Sanan" staat op een over de voor stelling heen geslingerd banderol. Het roode kruis bekroont het geheel. De gedachte is beter dan de uitvoering, want de teekening is wat slap en het geheel der kleurenwerking te flets- De jongste aflevering van het tijdschrift „De wereld der Muziek" opent met een artikel van dr. J- H. C. Lisman en W. Metzelaar bver Vergelijkende metingen aan contrabassen met darm- en met stalen snaren". In een uitvoerig artikel behandelt vervolgens H. H. Flothuis Jr. Mozart's zevende vioolconcert. Hans Schouw man schrijft over den toestand en de geschie denis van het rbcoco-opera-theater: Drott- ningholm. Tót slot de gebruikelijke rubrieken: „Inter nationale tijdschriftenschouw" en „Besprekingen van boeken en muziek" door Pater Jos Smits van Waesberghe S.J.; de gramofoonrubriek van Bernet Kempers. en de vborzittersbrief van M- A. Brandt Buys. Deze brief is vooral interessant om de cri- tiek, die geleverd wordt op de verschillende radio-bmroepen in verband met de muzikale uitzendingen. De heer Brandt Buys zegt in dit artikel om. het volgende: De radio- omroep, die ztoo'n groote factor kon zijn in de muzikale Opvoeding van ons volk, en vooral van de jeugd, richt zich bijna geheel naar de neigingen en het begrip van cnmóndigen en van de velen, die het liefst alle geestelijke inspanning vermijden. Met de ge volgen van dien. Steeds meer wordt door de omroep-prbgramma's voedsel gegeven aan de gedachte, dat muziek uitsluitend dient als ver- maaksmiddel of als luchtige ontspanning. Het gesproken woord voor de Radio staat onder Staatstoezicht, althans onder controle; dat, wat als muziek wordt uitgezonden, mist iedere con trole door bevoegden. Niet bedrijfsbevoegden, maar muzikaal-bevoegden. En toch wordt aan de muziek het leeuwendeel van den beschik baren tijd gegeven, volgens het jaarverslag 1937 waren van de beschikbare zenduren (11299) aan 't gesproken woord besteed 3833 uur- Voor muziek werden er dus 7466 gebruikt. Waarom zit in den Radioraad geen enkele musicus? Waarom worden er op muzikaal gebied geen eischen gesteld en laat men het maar toe, dat dagelijks zooveel uren worden besteed aan een neerhalen van dat wat werkelijk muziek is? Wilt U nog enkele cijfers weten? In ditzelfde jaarverslag wordt in percenten aangegeven, hoeveel tijd elke omroep gebruikt heeft voor de ernstige muziek. De A.V.R.O. 18-2 pet., de KR.O. 17.7 pet., de N.CR.V. 32.1 pet., de V.A.R.A. 9 2 pct„ de V.P.R.O. 8.3 pet. De cijfers voor „populaire muziek en Jazz" zijn (in dezelf de volgorde)57.4 pet. 51.8 pet., 26.6 pet-, 64.6 pet en (voor de V.P.R.O.) 0 pet. Wanneer zal men gaan inzien, dat hier ingegrepen MOET worden? Dit is niet een belang van de musici, maar van algeheele volksopvoeding, van de vorming van het opgroeiend geslacht tot wer kelijk volwaardige menschen. (Medegedeeld door Simoons en Co„ A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Anaconda 26%—26% H. A. L. 103 U. S. Steel 50—55% Beth. Steel 6T%—66i/2 Rep. Steel 20%—20 9/16 Shell Union 11% North Am. Aviation 2120% Gew. Marine 44 U/16 Curtiss Wright 9%8% Van 4.30—5 Kon. Olie Aku Anaconda Beth. Steel Rep. Steel Shell Unicn North Am. Aviation Gew. Marine Curtiss Wright uur 273 30 3/4 26i/2—26% 67 20-%—203,4 11% 20%-21 411/16—5 9 5/16—9% AMSTERDAM. Geslaagd voor het candi- daatsexamen Nederlandsch-Indisch recht de heer Ph. J. Sigar. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaatsexamen Ned. Indisch recht de heeren W. Pomes, Den Haag en K. J. P. Michielsen, Noordwijk. LEIDEN Geslaagd doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak Pharmacie, mej. M. B. E. Haanappel, Rotterdam. UTRECHT Geslaagd voor het candidaats examen Physische Aardrijkskunde mej. B. E. P. Eeuwens en H. J. Jansen; doctoraal examen veeartsenijkunde, 2e gedeelte, L. C. Baas en L. J. v. d. Vooren. tegen 0.48 in dezelfde periode van 1938. Amer. Smelting stelden zieh per saldo 1% punt lager. Ook oliewaarden, public-utilities, warenhuis fondsen, amusementswaarden, tabakken en luchtvaartwaarden werden eveneens op onre gelmatige wijze verhandeld, waarbij nagenoeg over de geheele linie, met kleine verschillen. Woolworth maakten echter een uitzondering met een verlies van 1 punt, Phillips Oil van 1 en Glenn L. Martin van 11/8 punt. Van de luchtvaartwaarden werden North American Aviation fractioneel hooger genoteerd, waaraan de dividenddeclaratie van 1,bijdroeg, even als het bericht, dat de Engelsche regeering een order bij deze maatschappij heeft geplaatst van 1000 a 1600 oefenvliegtuigen ter waarde van 20.000.000.Ook van de zijde der Belgische regeering legt men belangstelling voor Ameri- kaansche vliegtuigen aan den dag. Voorts liepen Atchison Topeka, U.S. Rubber, Allied Chemical 1 punt en Du Pont 2 dollar terug. Equipment- shares en kunstzijde-aandeelen lagen verwaar loosd en fractioneel lager. De omzetten bedroe gen in totaal 1.270.000 shares. Laatst gedane koersen Nov. 6 4 3 Ajlied Chemical 177 178 176 \merican Can Co. 10 7Vt' 108 107 Am. Car t\dry 36% 36% 38% Am. Rolling Mills 191/4 19-% 20% Am. Smelt Ret. 53% 54% 54% Am. Tel. iel. 169 169 168% Am. Tobacco B. 81% 81 81 Am. Waterworks (2% 12% 13 Anaconda Co. per 33% 34% 343/, Atchison Topeke 29% 31 1/8 311/g Baltimore G? Ohio 7% 7% 71/2 Bethlehem SteeJ 87'A 88% 90% Canadian Pacific 5% 5% 5% Case Treshing 81 82% 82 Chase National B 36% 37 37 Ches. Ohio 41% 42% 42% Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 86% 88 89% Cities Service 5% 5%' 6 Consol Gas'N.Y 31% 31% 31% Continental Oil 27 27 263/4 7 Dawesl. 9% 10 10 5 y* Young 9% 9% 9% Deleware Huds. 25% 25% 26% Douglas Aircraft 85 85% 86% Dupont de Nem. 178% 180% 180% Eastman Kodak 163% 163 162% El. Bond Gr Sh. 8% 9 9% General Electric 40% 41 41% General Motors 54V8 54% 54% Good Year 26i/2 26% 27% Hudson Motor 6% 7 6% Illinois Central 14% 15% 15% Intern. Harvester 62% 62% 62% Intern. Nickel 41 40% 40% Intern. TeL Gp Tel. 4% 5 51/8 ICennecott Copper 40% 41 40% Missouri Pacific Idem pref. 1% 1% 1% Montgomery Ward 54% 54% 543/4 Nat. City Bank 28% 29% 29% Nat. Dairy Prod. 15% 16% 16% New York Central 20% 21% 21% North Am. Av. 28% 28 28% North. Amer. n.a. 22% 23 23 Norfolk Western 204% 204 204% Pennsylvania 24 24% 25 Phillips Oil 42% 43% 43% Proctor Camblc 63 63% 63 Publ. Serv. N. J. 39% 40 39% Radio Corporation 6% 6% 5% Rep. Steel 26 26% 26% Sears Roebuck 85% 851/8 85% Shell Union Or 141/2 14% 14% Socony Vacuum 13% 13% 13% Southern Pacific 16% 16% 171/8 Southern Railway 19% 19% 20% Standard Brands 5% 5% 5% Stand. Oil of N. J. 181/4 48% 483/s Tidewater Ass. Oi. 11% 12 12% Union Pacific ul 101% 102 United Aircraft 49 49% 49% United Corp A 2% 2% 2% U. S. Leather U. S. Rubber 40% 41% 41% U. S. Steel 73% 75 76% Western Union 28'A 28% 293/s Westingh. Electr. 1121/2 113% 114% Woolworth Building 4o 411/8 41% Koersen voor stortingen op 7 Novembe. 1939 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken ƒ75.60, Lires ƒ9.55. Geslaagd de dames J. E. Meyer en M. J. Tolmer te Amsterdam. Opgegeven) door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard 6 Nov.: H. Sluijter, koopman In bloem'en, wo nende te Amsterdam. Afrikanerplein 13 II. R.c. nrr. A. M. Baron va>n Tuylï van Serooskerken. Cur. mr. W. C. da C'osta, Vondelstraat 102, Amsterdam. J. W. P. M. Vermolen, vroeger het slijters- bedrijf uitoefenende te Arnhem', thans zonder beroep, wonende te Amsterdam, Da Costakade 161. B.C. mr. A. M. Baron van Tuyil varn' Seroos kerken. Cur. mr. J. C. P Vrij, Keizersgracht 586, t'e Amsterdam. A. J. Boelens, slager, wonende te Amsterdam, Karei du Jardinstraat 55 II. R.c. mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken. Cur. mr. J. K. M. Mathulsen, Prinsengracht 612, Amsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan act'ief de fail lissementen van: A. F. Martens. Eefde-Gorssel; de Vennootschap onder de Firma Gebrs. Heiligers, Bron-Koolzuurgroothandel en Ijsfabriek, gevestigd te Vaals; M. H. Heiligers, individueel vennoot van de Firma Gebrs. Heiligers, wonende te Aken; Chr. H. Heiligers, individueel venmoot van' de Firma Gebrs. Heiligers, wonende te Vaals; K. Hamelink. Sluiskil; J. van Ebk, Rotterdam'; H. P. Oostdam, Zwolle. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 29 Oct.: J. van Veem: Utrecht. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeeiingslijst. Uitk. 11.026 pCt. 3 Nov.: N.V. De Grldersche Bank, gevestigd ge weest 6e Arnhem. Geëindigd door het verbindend worden der slotuitdeelingslijst. uitk. 1.15 nCt. Slotkoersen Nov. 6 4 3 Brussel 16.70 16.65 16.67 Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 10 25 10.25 10.-+ Bern 22.43 22.43 22.43 Oslo 22.72 22.72 22.73 A'dam 53.C8 53.10 53.10% Londen 3.9 4% 3.96% 3.99% Parijs 2,24 2.24% 2.26% Berlijn 40 10 40.10 40.25 NEW 6 Nov. 4 Nov. Katoen Dec. 9.089.16Mel Jan. 9.039.12Juli Mrt. 8.92-93 9.02-04 Rubber Standaard Dec. 20.48f - 20.20- Juli Jan. 19 53 - 19.30 Sept. Mrt. 18.90 18.75 Oct. Mei IS.58+- 18,39 - Koffie (Rio Nieuw contract) YORK, 6 Nov. 6 Nov. 4 Nov. 8.84 8.68-69 18.25+ 18.25 18.25 8.95 8,79-8c 18.10 18.10— 18.10— Dec 3.92 3.92 Dec. 6.21- 6.16- Mrt 4.25- 4.25 Mrt. 6.29 6.25 Mei 4.25 4.25 Mel 6.34 6.30 Juli 4.25 4.25 Juli 6.39 6.34 Sept. 1 Sept. 6.42 6.36-- Suiker Nov. 1.58- - 1-64+ Mel 1.88+ 1.94+ Dec. t Juli 1.93 1.98+ Jan. 1.72 1.77+ Sept, 1.96 2.02+ Mrt. 1.84+ 1.9e+ JUli Tin Loco 52.25 52.75 Termijn 48.50 49.00 CHICAGO 6 Nov. 6 Nov. 4 Nov. 6 Nov. 4 Nov. Tarwe Haver Deo 87%-88 873/s-% Dec. 37 36% Mei 86%. 87 86%-% Mel 35% 35% Juli 85%-% 85%-% Juli 33 32% Maïs Rogge Deo 50%503/s Dec. 54 54% Mei 53%— 53 Mel 55 55% Juli 54 53% Juli 55% 55% Reuzel Mei 6.37%+ 6.35 Jan. 6.90+ 6.95 Dec 6,37%+ 6.45 Mrt. 7.05 7.15 WINNIPEG, 6 Nov. 6 Nov. 4 Nov. 6 Nov. 4 Nov. Tarwe Gerst Deo. 69%-- 70% Dec. 42 3A - 41% - Mei 74%— 75% Mel 443/s 43% Juli 76%— 76% Rogge Lijnzaad Dec 55%56% Dec 159% 159 Mei 58%58% Mel 160% 161 Juli 53 58 Haver -<ec 31% 31% Mel.. 32% Juli 32% 32% 32% Kwakzalvers zijn gewoonlijk lieden, die goed- geloovige boeren, burgers en buitenlui met tnooie praatjes en ondeugdelijke medicijnen zie ker maken dan ze»al zijn en dan nog een flin ke belooning op den koop toe vragen. De kwak zalver in dit mooie Poolsche boek vormt echter een uitzondering op dien regel; hij geneest de menschen werkelijk en hij vraagt geen geld. Eigenlijk is hij een beroemd professor uit War schau, die een wereldnaam bezat als chirurg, maar door een ongelukkigen samenloop van om standigheden zijn geheugen is kwijtgeraakt en op een kwaden dag ergens buiten de stad ont waakt zonder papieren, ja, zelfs zonder behoor lijke kleeren. Na vele omzwervingn, waarbij het hem gelukt de papieren van een ander op een politiebureau buit te maken, gaat hij door het leven als Antoni Kosiba, terwijl hij in werkelijk heid prof. dr. Rafael Wilczur heet. Merkwaardi gerwijze heeft hij het vermogen om menschen te genezen niet verloren en als hij op een gege ven oogenblik ontdekt, dat het been van den molenaarszoon, bij wien hij in huis woont, ver keerd gezet is, opereert hij den jongen man, met het gevolg, dat deze na eenige maanden weer kan loopen. De „kwakzalver van den molen" krijgt nu een groot aantal patiënten, die hij helpt zonder honorarium van hen te verlangen, tot groot verdriet van den dorpsdokter. Als dan opk een jeugdig paar, dat een ongeluk met een motorfiets heeft gehad, bij hem binnengebracht wordt en hij vraagt den dokter zijn instrumen ten te leen om het meisje te kunnen redden, weigert de arts deze af te staan. Antoni Kosiba, of eigenlijk prof. Wilczur verlangt er zoo naar het meisje te genezen, dat hij de verleiding niet kan weerstaan: hij steelt de instrumenten Hier op wordt hij vervolgd wegens diefstal en het on bevoegd uitoefenen van de geneeskunde; een collega uit Warschau wordt als deskundige opge roepen en hij herkent in den kwakzalver Antoni Kosiba den dertien jaar geleden verdwenen pro fessor Wilczur. Dit boek, dat het leven op het platteland, zoowel als de beroepseer van den arts behandelt, onderwerpen dus, die dikwijls het hoofdmotief van beroemde en veelgelezen boeken hebben uitgemaakt, is spannend en ont roerend en kan onzen lezers worden aanbevolen. HET GILDE EN DE ORDENING door dr. A. de Graaff. Uitg.: Nijgh en van Ditmar N.V. Rotterdam. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" gaat voort haar liberale anti-ordeningsartikelen te bundelen. Na „Goede en slechte ordening" van prof. Josephus Jitta en „Nederland, pas op" van den bekenden negenman Zaalberg thans een bundel van vier artikelen van dr. de Graaff. We kunnen niet beter doen dan deze met gelukkig verouderende liberale uitingen rustig na.ast ons neer te leggen en intusschen gestadig verder te bouwen aan de voorbereiding der Nieuwe Ge meenschap." Br. DE LUCHT EN HAAR GEHEI MEN, door C. M. Botley. Geau toriseerde vertr. van „The Air and its Mysteries" door J. C. Alders. Uitg.: W. J. Thieme en Cie. Zutphen 1939. Het weer, onze dampkring, de voor- en nadee- len van verschillende klimaten, de waarde van meteorologische voorspellingen 't zijn alle on derwerpen die tot de meest besprokene van eiken dag behooren. Maar me tde even uitgebrei de als belangwekkende wetenschap die zich. daarmee ophoudt, is men gewoonlijk slecht op de hoogte. Het is de verdienste der Engelsche schrijfster Cieely M. Botley dat zij hierover een boek schreef hetwelk wetenschappelijk verant woord is, rekening houdt met de nieuwste gege vens en zich goed laat lezen. Vele citaten uit let terkundige werken vonden in den tekst boven dien een juiste plaats, waarbij teksten uit den Bijbel niet ontbreken en met piëteit worden be nut. Daarom stuit het des te meer dat de ver taler het noodig vond in een noot op pag. 197 te verklaren dat het verhaal uit Mattheaus, waarin Christus over de golven wandelt (niet „op zee'zooals Alders zeer ondeskundig op merkt) „als luchtspiegeling" moet worden ver klaard. Afgezien van deze stuitende opmerking is dit echter een mooi boek, terwijl ook de vertaling goed leesbaar is. Verschillende fraaie foto's ver luchten den tekst. BAS BETAALT HAAR SCHULD door Marie Schmitz. Uitg.: (De Knal-serie)Van Holkema en Warendorf N.V. A'dam. Opnieuw een warm, zeer levendig boek van Marie Schmitz, waarin zij ons in de persoon van Bas Volkerts van Idsinga, het impulsieve bak- vischje schetst, dat als gymnasiaste een mooie, innige vriendschap sluit met haar klasgenoote Peetje, een vriendschap die verstoord dreigt te worden, door de zeer vroegrijpe Olga. Een on geluk dat zij aan eigenzinnig doordrijven te dan ken heeft, wordt aanleiding dat Bas haar weg terug vindt, en ook tegenover haar zusje, dat haar levensgeluk voor Bas wil opgeven, brengt Bas blijmoedig haar offer. Het is een warm, boeiend boek, niet van humor gespeend, waarvan door niet al te jeug dige lezeressen genoten zal worden. LEERBOEK VAN HET BOEK HOUDEN II, door dr. J. C. Chou- foer, E. Smit en W. Speerstra. Uitg.: J. B. Walters, Groningen. Dit 2e deel, bestemd voor het onderwijs in de 4e en 5e klasse der H.B.S. A is van de eerste tot de laatste pagina uitermate geschikt voor ern stige en degelijke bestudeering door de betrok ken a.s. candidaten voor het eindexamen. In een 12-ta; hoofdstukken wordt het vervolg op de leerstof in het le deel zoo volledig en grondig mogelijk behandeld, en door vele praktische op gaven tusschen den tekst wordt het bestudeerde behoorlijk verwerkt. Zeer belangrijk zijn vooral de hoofdstukken over de drie soorten vennoot schap; vennootschap onder firma /VI), com manditaire vennootschap (VII) en naamlooze vennootschap (VIII). Na afloop van het behandelde wordt een alge meene herhaling gegeven, welke niet minder dan 100 bladz. beslaat, en het werk aldus tot een lijvig boekdeel maakt. Die alg. herhaling zou in een aparte uitgave, als examengids voor candi daten Boekhouden M.O. stellig geen kwaad figuur maken. Dat trouwens het geheele werk ook aan deze candidaten uitstekend studie materiaal bezorgt, willen we nog gaarne even aan onze gunstige beoordeeling van de uitgave in kwestie toevoegen. G. J. ROERMOND, 6 Nov. BierenveiUng. Aanvoer: £.100.000 stuks. Kleine eieren 4.505.00, grooi» eieren 5.506.30, eendeneieren 3.003.50. AMSTERDAM, 6 Nov. Aardappelprijzen: Muizen 2 20'2 40. Nocrrdhallandsche blauwe en bonte eigenheimers 2.40—(2.70, Noordhollandsche beve landers 2.202,35, Andijker blauwe 21602.80. Andijker bonte 2.803.00, Friesche bintjes 2.25 2.40, Friesche blauwe 3.10—3.30, Zeeuwsche beve landers 2.302.50, Zeeuwsche bintjes 2.20—2.40, Zeeuwsche eigenheimers 2.402.60, Zeeuwsche blauwe en bonte eigenheimers 2.702.80, Zeeuw sche blauwen en bonten 3.103.30. Zeeuwsche poters 2.10—2.30, Drentsche zandaardappelen 2.803.00. Arsna Paulowna zandaardappelen 3.00 3.25, Duinzandaardappeien 3.253.50, alles per HL. Aanvoer: 261.000 kg. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2