Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Laatste Nieuw, I Plaats dan een Omroeper" g voor 90.000 gezinnen Centraal Comité 0. en 0. «jiiiiiiiiiiiiiiiiuiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiuiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiurniiiHiiiiiiiiiiiimtiniutiiHiiiiamiw DINSDAG 7 NOVEMBER 1939 Commissies Huiselijk verkeer voor militairen Verduisterings- oefening Op 14 en 15 November te Haarlem AANKOOPEN VOOR HET GROOTE GASTHUIS NAAR DE K.R.O.-STUDIO Gaat u mee? GEBRANDSCHILDERD GLAS OMSCHOLING ARBEIDERS Kindervoeding Personalia WIELRENNEN H.K.V. Achilles Donateursavond R.K. Zangver. St. Caecilia HEEMSTEDE ERNSTIG ONGEVAL Gevonden dieren en voorwerpen OVERVEEN VELSEN WERKLOOSHEID WEDEROM GEDAALD Gevonden voorwerpen en dieren NEDERL. BILJARTBOND Overzicht clubcompetitie In eigen huis slechts 234 van de 365 punten Chinees gearresteerd BURGERLIJKE STAND Burgemeester Max overleden Belemmering van Quitschen export? Druk van Engelsche zijde op neutrale landen? CONFERENTIE VAN DE OSLOSTATEN Noord- en Zuid-Holl. Redding Mi, De Palestijnsche kwestie De Moefti keurt de Britsche voorstellen goed De Duitsche vrijheids zender NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aHiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiMiiiiiniiiiiiwiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimminiiiiimiira STAD Bovengenoemde Commissie, waarvan aanwe zig waren mevr. ir. M. Waardenburg-Lindeyer, voorzitster, mr. H. O. Driisma en mr. J. H. Ekering, secretarissen, en de heer Ch. L. van de Bilt, heeft met contact-officieren en de af gevaardigden van eenige districtscommissies een dezer dagen vergaderd ter bespreking van eenige huishoudelijke aangelegenheden. Men was zeer verheugd, dat thans, tot steun voor het Centraal Comité voor O. en O., van militaire zijde is opgericht een Centraal Bu reau voor O. en O. Dit bureau, bestaande uit militairen die zich uitsluitend bezighouden met alle aangelegenheden welke met O. en O. in verband staan (huiselijk verkeer, studie, lec tuur, feestavonden, enz. enz.', zetelt voorloopig in de Ripperdakazerne Kamer 75, van 9 V412 en van 25 uur. Des avonds van 79 uur in Restaurant Munniks (boven de Sierkan), Groo- te Markt 10. Ieder die dus inlichtingen wenscht op het gebied van O. en O. kan zich wenden tot genoemd bureau, dat dan zoo noodig verwijst naar de aangewezen desbetreffende instantie. Ook alle mededeelingen en eventueele voorstel len. bestemd voor O. en O., kan men richten tot het Centraal Bureau. Voorts werd nog eens uitdrukkelijk vastgelegd, dat over de geheele stad het huiselijk verkeer •plaats vindt volgens het systeem der oranje kaarten, die als uitnoodiging gelden voor mili tairen. Deze oranje kaarten worden na aan vrage, indien mogelijk, verstrekt door den se cretaris van elk district. Zij die zich reeds op gaven voor huiselijk verkeer aan den secretaris of op de toegezonden circulaire-strook, behoe ven niet opnieuw een aanvrage te doen. Naar aanleiding van door burgers gestelde vragen hieromtrent werd zeer uitdrukkelijk vastge steld, dat men dit huiselijk verkeer niet ver keerd moet opvatten. Het is immers voor mili tairen bestemd en terwille van de militairen ingesteld. Hebben de militairen op een bepaalden avond of over een langere periode of wel in een be paald district blijkbaar niet zulk een behoefte aan huiselijk verkeer, dan aanvaarde men dit als een feit. Men zij niet teleurgesteld of wor de niet afgeschrikt, men beware zijn gastvrijs gevoelens, want het huiselijk verkeer is ten behoeve van de militairen, en niet ten behoe ve van de burgerij. Brengen de militairen hun avond op een andere wijze door, welnu, men vmde dit even goed. De aangebrachte oranje- kaart beteekene niet, dat men nu zit te wach ten op bezoek en teleurgesteld is wanneer dit niet komt opdagen, neen, de kaart beteekene dat het. goed is als militairen komen doch ook goed, wanneer deze niet komen. Het huis staat open. „Visite" wordt echter niet verwacht. Een en ander natuurlijk tenzij speciale afspraken zijn gemaakt. Het zou dood-jammer zijn, wan neer men door „teleurstelling" en „pntstem- ming" af zou zien van de oorspronkelijke be doeling gastvrijheid te verstrekken: een an deren avond of bij een anderen militair is de behoefte aan huiselijk verkeer wellicht enorm groot. Het Centraal Bureau publiceert alle adres- Een, die de districts-secretarissen ontvangen hebben, op de publicatie-borden in de kazer nes, met vermelding van dezelfde bijzonderhe den als opgegeven op de circulairestrook, zoo dat zooveel mogelijk elke militair in het milieu komt, dat hem het beste toeschijnt, al naar gelang van zijn persoonlijkheid. Mede door de oprichting van het Centraal Bureau is dus nu een systeem tot stand geko men, dat over de geheele stad goed kan wer ken en waarin aan gerezen bezwaren is tege moetgekomen. De tot dusver ontstane vertra ging is alleen veroorzaakt door het feit, dat van administratieve militaire zijde nog eenige formaliteiten moesten worden vervuld, waar door de kaarten nog niet konden worden uit gereikt. Dit zal thans echter zoo spoedig moge lijk geschieden: mogen de militairen komen, de Haar'emsche burgerij stelt haar huizen voor hen open. Hieronder volgen nog de namen van voorzit ter secretaris en contactofficier voor elk dis trict: ook de grenzen der districten worden nog eenmaal aangegeven. Een ieder noteere dit voor zoover het zijn district betreft. District I, begrensd door Westlaan, grens Sraarndam, Spaame, Spaarnhovenstraat, van Nesstraat, Mr. Jan Gerritszlaan, gemeente grens Velsen,'Santpoort, Westlaan. Voorzitter: W. Pappot; secretariaat: a. J. Overtoom, Marsstraat 127. telefoon 13866, toe stel 39. Contact-officier: Kapitein E. H. Huizinga, J. P Coenschool. Gijsbrecht van Amstelstraat. District II: begrensd door Mr. Jan Gerritsz laan, van Nesstraat, Spaarnhovenstraat. Spaar- ne. Hertzogstraat, Kloosterstraat, Kleverlaan, grens Bloemendaal, grens Velsen/Santpoort, Mr. Jan Gerritszlaan. Voorzitter: A. Schornagel; secretariaat: Mevr. A J. H. Oosterheert-Koreman, Zaanenstraat 38 rd. Contactofficier: Kapitein Mr. J. G. A. van Geldrop Meddens, Overtonschool, Overton- straat. District III, begrensd door Kleverlaan, Kloosterstraat, Hertzogstraat, Spaarne, Spoor baan, grens Overveen/Bloemendaal, Kleverlaan. Voorzitter: A. L. Hengeveld; secretariaat: G A. K. de Bock. Brederodestraat 44, tel 14644. Contact-officier: Res. Ie Luitenant H. Cal- koen. Ripperdakazerne. District IVbegrensd door Kinderhuissin gel. Zijlsingel, Leidschevaart, Westergracht, de Ruyterweg, Vlaamsche weg, Leendert Meesz- straat grens Overveen. spoorbaan achter Ver- spronckweg, Kinderhuissingel. Voorzitter: H. J. Koog; secretariaat: Mevr. C. van Bockhoven-Geuzebroek, Noorder Tuin dorplaan 60. telefoon 11108. Contact-officier; le Luitenant Ch. J. vier ling. Kruisstraat 17 rd. District V. begrensd door Leendert Meesz- straat. Vlaamsche weg. de Ruyterweg, Wester- gracht, Leidschevaart. grens Heemstede, grens Aerdenhout. grens Overveen, Leendert Meesz- straat. Voorzitter: J. van Daale; secretariaat: Joh. F van der Vliet, Prof. van der Waalstraat 58. Contact-officier: Kapitein W. A. Coerengel, p.a. v. Hetem, Leidschevaart 244. District VI, begrensd door Spaarne, Dam straat, Oude Groenmarkt, Grootemarkt, Zijl straat. Kinderhuisveri. Kon»urnrk. Spoorbaar Spaarne. Voorzitter: A. Woncche secretariaat* T Dorrepaal Pzn. Nassaulaan 72 zwart. Contact-officier: Res. 2e Luitenant Mr. C. A. F. Groenman, Prinsenbolwerk 8. District VII, begrensd door Zijlstraat, Groote Markt, Oude Groenmarkt, Damstraat, Spaarne, Kampervest, Gasthuisvest, Raamvest, Wilson- plein, Leidschevaart, Zijlstraat. Voorzitter: W. Bouman secretariaat: A. J. M. van Os, Ged. Oude Gracht 76, telefoon 13397. Contact-officier: Kapitein D. Bakker, Wil- helminastraat 27. District Vin, begrenzende de gemeente Haar lem ten Oosten van het Spaarne. Voorzitter: A. Westerman; secretariaat: N. J. Vos, Nagtzaamstraat 16, telefoon 15873. Contact-officier: Vaandrig G. J. Warmolts. Schouwtieslaan 49 rood. District IX. begrensd door Tuinlaantje, Raamsingel. Gasthuissingel, Kampersingel, Spaarne, Kamperlaan. Paviljoenslaan, Haze- paterslaan. Schouwtjeslaan, Leidschevaart. Tuinlaantje. Voorzitter en secretaris: A. F. Weglau, Klei ne Houtweg 67. Contact-officier: Res. le Luitenant W. F. L. de Vos. Oranjekade 17. District X. begrensd door Schouwtjeslaan. Hazepaterslaan, Paviljoenslaan, Kamperlaan, Spaarne. Crayenestvaart, Crayenestersingel, grens Heemstede. Chrysantemumlaan, Leid schevaart, Schouwtjeslaan. Voorzitster. Mevr. P. H. E. Muller van Bra- kel-Everts; secretariaat: Mevr. C. de Jong-v. Geldere. Wilhelminapark 8. telefoon 15086. Contact-officier: le Luitenant P. S. Hau- schildt, Ripperdakazerne. In verband met de verduisteringsoefeningen welke op 14 en 15 November 1939 respectieve lijk in het gedeelte van de stad. Noordelijk van de Kleverlaan en in het gedeelte, Zuidelijk van de Kleverlaan, gehouden zullen worden tus- schen des avonds half negen en tien uur, deelt het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst ons mede, dat er deze avonden streng gecon troleerd zal worden of de maatregelen, welke voorgeschreven zijn in den Gedragsregel van den burgemeester d.d. 14 Juli 1939, zijn uitge voerd en voldoende zijn om lichtuitstraling te gen te gaan. Volledigheidshalve wordt bedoelde Gedragsregeling hieronder nogmaals afgedrukt. Iedere bewoner of gebruiker van een gebouwd perceel in de gemeente is verplicht "te allen tijde in dat perceel de beschikking te hebben over gordijnen, blinden, luiken of andere op maat verwerkte en passende bedekkingen van hout, papier, stof of dergelijk materiaal in zoo danige hoeveelheid, dat na het aanbrengen daarvan de ruiten en openingen van ten minste één woonvertrek, de keuken en de in gebruik zijnde slaapkamers en eventueel bedrijfsruim ten zoodanig voor uitstralend licht zijn afge schermd, dat van buiten niet gezien kan wor den, dat in bedoelde vertrekken licht is ontsto ken. Bedoeld materiaal moet voor onmiddellijk gebruik gereed zijn en in een minimum van tijd kunnen worden aangebracht. Een en ander is niet van toepassing op den gebruiker van bedrijfsruimten (kantoren, win kels e.d.), die in een op het Stadhuis ingele verde verklaring heeft medegedeeld, dat hij, zoodra. wanneer en zoolang de openbare straat verlichting uit luchtbeschermingsoverwegingén gedoofd wordt en'of blijft, eveneens in die be drijfsruimten alle kunstverlichting geheel zal dooven en of gedoofd houden en voor zoover de bewoner of gebruiker van een gebouwd perceel de beschikking heeft over z.g. verduisterings lampen, lichafschermkappen e.d., mits hetzelfde resultaat wordt bereikt als boven omschreven. Tegen degenen, die op genoemde avonden nog in gebreke zijn, zal proces-verbaal opge maakt worden. In verband met de strenge straf (maximaal 2 jaar gevangenisstraf of geldboete van ten hoog ste duizend gulden! wordt aangenomen, dat ieder de noodige maatregelen zal hebben geno men. Mochten er menschen zijn, die nog voorlich ting wenschen op het gebied van de lichtaf- scherming. dan wordt hun een bezoek aange raden aan het modelhuis van de Luchtbescher ming, Kloppersingel 143, dat tot 16 November 1939 op werkdagen gratis te bezichtigen is tus- schen 25 en 810 uur namiddags B. en W. stellen voor te besluiten: Aan het College van Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis machtiging te verleenen le. Van het Klaarenbeekfonds aan te koo- pen de perceelen Kleine Houtstraat 126, 88, 94, 98 en 100 voor een som van 45.000. 2e. Voor de betaling van de koopsom met het Klaarenbeekfonds een leening aan te gaan groot 45.000.tegen een rente van 3 pet. 's jaars, af te lossen in 25 jaar; 3e. Aan het Klaarenbeekfonds te vergoeden de door deze overdracht te lijden schade ad 36.833,10; 4e. Ter betaling dezer vergoeding met het Klaarenbeekfonds een geldleening aan te gaan groot 36.833,10, tegen een rente van 3 pet. 's jaars en een aflossing vïm 1000,per jaar. Behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noordholland de gemeente onder het doen van afstand van de voorrechten door de wet aan borgen toegekend garant te stel len voor de betaling van rente en aflossing van een door Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis met het Klaarenbeekfonds aan te gane geldleening groot 45.000,— tegen een rente van 3 pet. 's jaars af te lossen in 25 jaar. met inhoud, bureau Smedestraat; Belasting plaatje in étui, Hoogerheyde, Zomervaart 62; Tasch met inhoud (kinder-), Aspeslagh, Kin derhuissingel 90; Actetasch, W. de Vries, mil. 2 III 9e R.I. 3e sectie, school Leidscheplein: Stemvork, Van Hinten, Dr. Leydsstraat 95; Vulpenhouder in étui, Couwenberg. Spruiten- boschstraat 4. Op Zaterdagavond 18 November is er voor een beperkt aantal katholieken uit Haarlem en Overveen gelegenheid tot het bijwonen van het vroolijk K.R.O.-programma „Onze Zaterdag avond" in de studio te Hilversum. Het vertrek per touringcar is vastgesteld om 6.15 uur uit Overveen (gebouw „Domi") en om 6.30 uit Haarlem (Groote Markt). Men moet zich bij de vertegenwoordigers van den K.R.O. vooraf plaatsbewijzen verschaffen, n.l. voor vertrek uit Overveen op Woensdag avond 8 November van 8—9 uur bij den heer C. C. A. van Wel, Rollandslaan 27 en voor ver trek van Haarlem (Gr. Markt) op Donderdag 9 November van 810 uur bij den heer P. J. Rosenhart, Voorhelmstraat 61. Men raadplege voorts de in dit blad voorko mende advertentie In atelier „De Vonk", Rozenstraat 3, wordt van 11 tot en met 25 November een tentoon stelling gehouden van gebrandschilderd glas in loodramen, teekeningen en grafiek door Huib de Ru en Nico Schrier. De tentoonstelling is dagelijks van 94 uur geopend. De heer F. van den Hout, die aan het Ministerie van Sociale Zaken speciaal belast is met de aangelegenheden betreffende scholing, omscholing, training, enz. van arbeiders, zal op Donderdag 16 November des namiddags om half drie in gebouw „Rosehaghe", Hoofmanstraat 12, voor de agenten der arbeidsbemiddeling in het district Haarlem en voor verdere be langstellenden een inleiding over deze om scholing, enz. houden. Door „Kindervoeding" werden in de week van 30 October tot 4 November 1939 verstrekt 5807 porties warm eten, n.l. in lokaal: Rijksstraat weg 1228, Weltevredenstr. 1316, Zoetestraat 1315, Buitenrustlaan 1000, Haarl.liedestr. 738, voorm. Spaarndam 210. Op 3 Nov. j.l. behaalden in de Mariastichting alhier de aanteekening „Kraamverpleging" op diploma A. (Algemeene Ziekenverpleging) de eer-w. zusters M. Adelhelma en M. Bernarda van het St. Antoniusziekenhuis te IJmuiden-O., de eerw. zusters M. Alfredis van de Mariastichting en de dames G. J. de Reus. P. M. Huneker en M. J. Huneker. Bovengenoemde vereeniging geeft op Don derdag a.s. 9 November wederom een demon stratie voor de militairen in de J. P. Coen school te Haarlem-Noord. Op dezen avond zal het worstelen en ge wichtheffen gedemonstreerd worden, waaraan toegevoegd wordt een acrobatisch nummer. De demonstratie, welke gehouden zou worden op Dinsdag 7 November te Santpoort, is uit gesteld wegens gebrek aan een zaal. H. O. V. Gem. Concertgebouw Hedenavond 8.15 uur Soliste de 13-jarige pianisie ELLA GOLDSTEIN Entrée 0.50 incl. bel. Kaarten verkrijgbaar en plaatsbespr. 10 ct. p. p. van 10 tot 3 uur aan het Concertgebouw De R. K. zangvereeniging „St. Caecilia" geeft een grooten kunstavond met het dames-, kin- der-, mannen en gemengd koor op Zondag 12 November a.s. in gebouw St. Bavo des avonds acht uur. Muzikale medewerking geeft het en semble Nibbering. Er zijn nog een aantal kaarten verkrijgbaar in gebouw St. Bavo tegen een kleine vergoe ding. De verlaagde prijzen gelden ook voor de militairen. Gisterenavond om half zes botste een 26-ja- rige juffrouw G. uit Haarlem, die op haar fiets over het Valkenburgerplein te Haarlem reed, tegen een auto, bestuurd door J. W. V. uit Heemstede. De wielrijdster vloog tegen den radiator op, kwam daarna op de straat terecht en kreeg een wiel over het lichaam. De fiets werd vernield. In zorgwekkenden toestand is het slachtof fer, na door een dokter te zijn behandeld, naar het Diakonessenhuis vervoerd. Er bestaat geen direct levensgevaar. Terug te bekomen bii: P. Adriaanse, Raad huisstraat 99, schakelarmband; H. Liever. Bil- litonstraat 21, koperen gewicht; Jan Steenlaan 18, kano: bureau van politie, hondenhalsband; ziekenverblijf voor militairen, Heemsteedsche- dreef, motor handschoen; Eeken, J. M. Mole- naersplein 16, handschoen; C. Bos, Lindenlaan I, handschoen; Heemsteedschedreef 213. hals snoer; Mulder, Heemsteedschedreef 94, hamer; Duivenoorde, Eikenlaan 20. handschoen; de Reus. Kerklaan 3, handschoen; G. Opstal, Ma- doerastraat 22, jas; Lijsterbeslaan 16. jas en pulover; Joh. Verhulstlaan 42, tamme Kauw Beek, Landzichtlaan 41. grijze kat; Wëstra Raadhuisstraat 15. portemonnaie m. inhoud: Veldhuizen, Kadijk 15; Erkelens. Lijsterbeslaan II, L. Volenga, Raadhuisstraat 8a, poes: v. Du ren, Raadhuisplein, rollen pakpapier; Spiering. Clivialaan 4. goud ringetje; Hariel, Sehouw- broekerstraat 8, regenpijpen; van Winsen. Ce- lebesstraat 27, rozenkrans; J. R. Verrijzer, Bili- tonstraat 15, rozenkrans; Nikken, Drieheeren- laan 49, rozenkrans; H. Diepenveen, Bosb Toussaintlaan 34, rijwielbelastingmerk; G. Goosens, Lijsterbeslaan 5, huissleutel; Veldhui zen, Kadijk 17, boodschappentasch; Kolk. Heemstedeplein 26. vulpen: postkantoor Haar lem, vulpen; Dickman. Roemer Visserplein, portemonnaie met inhoud; Brouwer, Torenlaan 9, jutte zak; J. v. Looy, Binnenweg 188. zakmes St. Josephsgezcllen Zondagavond gaf de St. Josephsgezellenvereeniging haar uitvoering bij gelegenheid van het eerste lustrum. Een volle zaal in Domi, de centraal praeses als spreker en 't gezellen-tooneel voor de noodige afwis seling. Om half negen verscheen de centrale leider der St. Josephgezellen in Nederland en schil derde in een begeesterende rede den jongeman, die de steun en de stut moet zijn voor huisge zin, kerk en maatschappij. Na eerst in het kort uiteengezet te hebben het leven van Adolf Kolping, den Gezellen-vader, gaf spr. een markante kijk op de groote gebeurtenisen van de wereld van toen en nu. Kolping trouw, be- teekent: Trouw aan Christus. Trouw aan Christus beteekent vrede, liefde, voorkomend heid, begrijpen, offeren en leven. Met een sterke aansporing om naar 't voorbeeld van Kolping een diep godsdienstige overtuigng in 't per soonlijke leven uit te dragen, besloot de praeses zijn rede. Na de pauze verschenen de Gezellen met een tooneelspel, dat de zaal deed daveren. Het goede spel van de Gezellen heeft dezen avond tot 'n volkomen succes gebracht. Overveen wil z'n Gezellen niet meer missen! Het aantal geheel werkloozen daalde in den loop der week met 91. Deze vermindering was te danken aan meerdere werkgelegenheid voor de bouwvakarbeiders, voor het visscherijpersoneel Inlichtingen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bankbiljet., Poort, Kleverlaan 251; Geschie denisboek. Kobol, Jan Nieuwenhuyzenstraat22; Psalmenboekje, bureau van politie, Smedestr.; Gummi zadeldekje, Bos, Raamvest 35; Etui met sleutels en belastingplaatje, Van Putten, Frans Halsplein 5; Sigarettenétui, Van der Zande, N. Tuindorplaan 28; IJzeren gewicht, v. d. Wouwer, Loodsstraat 18; Engelsche fox- terrier, De Keyzer, Santpoorterstraat 44; Gele boxhond, Klein, Julianastraat 8; Flanellen lap, De Koning, Dr. Leydsstraat 22; Damesregen- muts, Zon, Scheeperstraat 42; Nummerplaat (N.H.), bureau van politie, Smedestraat; Visch- net, Herings, Korte Spaame 9; Blauw kinder- petje, Adema, Borneostraat 18; Portempnnaie De mobilisatie ten spijt draait het competi tierad er reeds lustig op los Klasse D, Afd. 1. BCH begon slecht en liet in haar eersten thuiswedstrijd niet minder dan 80 punten lig gen. De ploeg van Wilhelmina (Amsterdam) bracht het er beter af en bleef slechts 5 caram boles beneden haar maximum. Houtkooper (BCH) boekte 34 punten verlies en zijn club genoot de Jager 46! Woensdag trok het drietal van BCH naar de hoofdstad en bekampte HETEIJ en Vondel. Ook nu waren de resultaten niet hoopvol. Te gen HETEIJ verloren Houtkooper en de Jager 76 en 80 car. De Amsterdammers maakten 357 van de 395 punten. De Zwart (BCH) behaalde de volle buit. De Jager was er tegen Vondel geheel uit en bracht het slechts tot 43 van de 167! Daar Houtkooper bovendien 70 punten tekort kwam bleef de ECH-ploeg bijna 200 punten beneden haar totaal. Vondel bracht het tot 439 van de 495 caramboles. Klasse D, Afd. 2. Het team van DES liet in Amsterdam een veer tegen de club van dien naam. Van dé Hoek kwam 60 punten tekort en Slot 41. DES bleef dus 101 coramboles beneden haar maximum, terwijl Amsterdam maar 7 punten verspeelde. Dit team herstelde zich tegen Plan Zuid uit Amsterdam schitterend en won alle drie par tijen, terwijl de bezoekers slechts 227 van de 341 caramboles scoorden. De ploeg van De Ruyter ondervond in de hoofdstad, wat zelfvertrouwen vermag. De ge heele DES-ploeg, bestaande uit v. d. Hoek, Slot en Strijbos maakte een fraaie moyenne en liet de gastheeren op 246 van de 338 staan! Klasse D, Afd. 3. Sarphatig (Amsterdam) maakte met In- sulinde korte metten en stuurde de Haarlem mers met een tekort van 166 huiswaarts. Webej- (Sarphati) schoot geweldig uit z'n slof, waar door Hasselmeyer slechts 35 van de 156 maken kon! Huiskens (Ins.) bleef tegen den sterken Helsloot 45 punten achter. Klasse E, Afd. 1. was het magere totaal van BCH tegen de Am- sterdamsche club De Roemer. Vooral v. d. Berg en Okker kunnen beter, zoodat we het vertrouwen in dit BCH-drietal nog niet hebben verloren. ZEKZ (Alkmaar) beleefde niet veel pleizie: van haar reis naar de bollenstad, want her krachtige Insulinde-team stond haar toe slechts 195 van de 277 punten te maken. Bonnet, Scholten en Land maakten het ma ximum, n.l. 344. Klasse E, Afd. 2. De Insulinde-reserves leverden een goede prestatie door tegen Rembrandt I in Amster dam slechts 50 punten te verspelen. Coleghem nad het leeuwenaandeel in het verlies en bracht het slechts tot 90 van de 124. Tegen De Roemer II speelde dit drietal nog beter en scoorde 322 van de 344. Daar de hoofd stedelingen bovendien nog 12 caramboles moes ten afstaan, verloor Insulinde in dezen uit wedstrijd maar 10 punten. Klasse F, Afd. 1. Het falen van Jager was oorzaak dat Insu linde in Amsterdam gedecideerd door de FC Amsterdam werd geklopt. Brouwer en Oor won nen, doch Jager verloor 36 punten. In haar thuiswedstrijd tegen De Roemer (Amsterdam) was deze Insulinde-ploeg onbe twist de sterkste. Tegen een tekort van 10 pun ten ontfutselden zij de gasten 86 caramboles. De Roemer moest zich met 201 van de 287 te vreden stellen. Klasse F, Afd. 2. Het tweede van Insulinde debuteerde uitste kend door tegen de reserves van De Alga- meene 176 van de 184 te maken. De thuisclub zag zich 19 punten ontgaan. Jammer, dat dit team thuis tegen Benoor den 't IJ zoo slecht op dreef was. v. Gog ver speelde 14 en Eykenaar zelfs 20 caramboles. De hoofdstedelingen speelden constant en maakten gedrieën 168 van de 183 Klasse F, Afd. 3. Slechts 8 punten kwam DES tekort in haar thuiswedstrijd tegen het Amsterdamsche Von del. Aangezien Noorts (Vondel) 43 caramboles beneden zijn totaal bleef en ook v. Zijthof iets verloor, was het resultaat van de bezoekers 178 inplaats van 224. Insulinde II uit Amsterdam gaf zich echter niet zoo gemakkelijk gewonnen. Steenkist (DES) bleef 27 punten achter Alhoewel de gas ten met elkaar ook 22 caramboles lieten lig gen, mogen zij over dezen uitslag op vreemde „tafel" tevreden zijn. en voor de losse arbeiders. De werkloosheidcij fers voor deze groepen daalden resp. met 37, 48 en 20. Het aantal jeugdige werkloozen steeg een weinig. Het aantal ingeschreven volwassen werkzoekenden bedroeg 1854, waarvan 1452 ge heel werkloos. Ingeschreven waren 300 bouwvakarbeiders, 166 metaalbewerkers, 25 houtbewerkers, 28 landarbeiders, 206 havenarbeiders, 271 visschers, 36 kantoorbedienden, 596 losse arbeiders en 226 uit overige beroepen. Verder waren ingeschre ven 68 mannen onder de 18 jaar. 23 vrouwen boven en 10 onder 18 jaar. In een gesubsidieerde werkverschaffing wa ren geplaatst 251 personen. Het aantal werk loozen op het einde der week daaraanvooraf- gaande bedroeg 2048 tegen 1955 in deze afge- loopen week. Zaterdag j.l. is door de gemeentepolitie al hier gearresteerd een in Haarlem gedomicilieer de Chinees, verdacht van diefstal van een porte monnaie met een groot bedrag aan geld. in een winkel gelegen aan de Frans Naereboutstraat. Het vermiste geld werd op hem bevonden, ter wijl de portemonnaie vermoedelijk door hem is weggeworpen. Signalement van de portemonnaie: ruw lede ren grijsachtige portemonnaie, vermoedelijk voorzien van eenige verfvlekken, knipsluiting ontbreekt, vijf vakjes. Dengene die deze portemonnaie heeft gevonden of hieromtrent eenige inlichtingen kan ver strekken, wordt verzocht zich te melden aan het hoofdbureau van politie, afdeeling recher che. Geboren: z. van M. Verbeek-Schaap; d. van H. B. M. Herrebrugh-Herrebrughd. van I. Scholten-van den Hoek; d. van G. Koppelman- Post; z. van E. M. Heeremans-Heeremans; z. van J. W. Apeldoorn-Walgien. Geboren: S. Bakker—Slager, d.; K. M. Huij- bensBakkum, d.; E. J. v. Slooten—Kraaijen- oord, z.; I. van SchaikDe Vries, d. Overleden: H. S. P. Wolfs, 8 d„ dochter van Th. F. Wolfs Eksterlaan 15, IJmuiden; H. v. d. Doel, 30 j., echtgen. van C Koster, Pres. Steijn- straat 60, IJmuiden; S. H. Molier, 74 j., wede. van J. H. Bakker, Duinvlietstraat 53, Velsen-N. Ondertrouwd: Ch. Koster en M. E. Mol; M. Mossel en M. B. L. van der Poel; A. J. van Beek en C. van der Plas; M. J. H. Th. Pijl en C. J. W. Renkeboer; A. van Veen en A. Meijns; P. van Cramer en C. J. Braam; J. Sieval en A. Krul; H. C. van Keulen en C. J. Webbe; H. van Gooi en A. Zwanenburg; A. Duijn en B. Carton; Chr. Wijs en W. Spaargaren; B. M. Nooij en D. van Straten; N. W. van Nifterick en J. Verwoerd; J. Wilderom en H. J. Snooij. Ondertrouwd: J. T. Landmeier en A. W. Immers; J. Bieselaar en J. Bot; C. Vrijhof en M. J. Karsten; K. Holleman en F. van Baarsel; A. J. Antonisse en T. Wagner; J. Tromp en J. M. Courbois; C. W. Kom en M. G. Tuinzaad. Getrouwd: J. W. A. Willems en G. M. A. Huijg; B. H. Korthouwer en M. Bakker; H. v. Zomeren en A. Alders; A. W. Bakker en H. v. Schagen; H. J. Ooms en E. Groot; C. Droog en B. A. Mansvelder; J. A. Zonneveld en M. A. B. Bruijnzeels; J. Demmers en C. M. v. Zon; J. Rebergen en A. Dijkstra; J. Bos en J. H. Jan sen; G. P. Olgers en E. Zonneveldt; M. Voor hout en M. M. Duijn; A. J. Braams en M. Zwanenburg; G. Broek en J. de Boer; A. G. Dekker en H. Zwart; H. H. J. de Weers en N. Broekman; A. Kartman en H. H. v. d. Vlies: D. Toon en M. C. Jasperse; P. F. Boon en R. Dijkstra; P. Borst en T. de Groot; M. E. Broek en C. C. Nieuwenbuisen; P. Hoogerduin en J. v. Leeuwen; P. v. d. Meer en T. Wijnobel; P. M. Bouman en T. M. v. d. Graaf; J. Hekhuis en M. J. v. Os; E. Krab en T. de Vries; F. J. v. Niekerken en S. M. Oudshoorn; A. Borst en D. M. Langbroek; P. v. d. Nieuwendijk en M. de Boer; C. Smit en G. Koningstem. Gehuwd: W. Storm van Leeuwen en E. G. Olie; S. Jonker en M. v. Eekelen; M. Plokker en C. P. Glas; P. Bus en J. C. Walsmit; J. H. Schipper en T. Romkes; A. Kruiswijk en L. Dam; P. Plugge en B. M. Wagendorp: H. Vis ser en G. M. S. Weinberg; J. D. v.d. Gaag en L. Paeper; J. Uitendaal en A. v. d. Veldt; J Tuin man en J. M. de Hond; M. W. F. Bohlander en A. de Bock; P Köhnke en W. J. v. d. Engh; J. P. Terburg en F. v. d. Zwet; J. v. d. Zwan en P. C. Broek; A. v. Zonderen en H. J. La- man; J. C. Koer en A. E. J. Hartendorp; J. jakker en P. Holstein; P. de Waart en J. Bos man; H. J. Vos en N. C. Glas; D. Koene en A. Koster; J. Lub en M. Holman; J. Boogert en J. Jongejan; P. Vlot en C. J. E. Groot. Overleden: J. de Vries, 78 j., wedr. v. H. Korf, Spilbergenstraat 4. IJmuiden; E. M. Koopman, 29 j., echtgen. v. G. Eskes, Beverwijk; W. Th. Hogenboom, 61 j., wedr. v. A. C. M. Stoer, Drunen Maandagmiddag is, zooals wij in een deel van onze vorige oplage nog konden berichten, Adolphe Max, burgemeester van Brussel, over leden. Adolphe Max was sinds 1909 burgemeester van de Belgische hoofdstad en heeft in die hoedanig heid in de eerste oorlogsmaanden van 1914 met de Duitschers onderhandeld over de overgave van Brussel, opdat deze stad met haar histori sche gebouwen niet zou worden blootgesteld aan een bombardement door de artillerie. Max was de liberale beginselen toegedaan en heeft als liberaal zitting gehad in de Belgische Kamer, waar hij voorzitter was van de fractie der links georiënteerde liberalen. Hij was Minister van Staat. Wegens zijn verdiensten gedurende de oorlogs jaren werd de Noord-Boulevard te Brussel later omgedoopt tot Boulevard Adolphe Max. De overledene is bijna 70 jaar oud geworden. Hij werd op 31 Dec. 1869 te Brussel geboren Van 1894 tot 1903 was hij onderscheidenlijk lid van de Provinciale Staten van Brabant, lid van den gemeenteraad en schepen van Brussel. In 1909 werd hij burgemeester van Brussel. Toen de Duitsche troepen in 1914 te Brussel aankwamen, weigerde hij onder het Duitsche gezag zijn functie voort- te zetten. Hij eischte volledige vrijheid van actie, protesteerde krt chtig tegen het optreden van het bezet tingsleger en streed voor de rechten van zijn medeburgers. Op 23 September 1914 werd hij gearresteerd en in de vesting Namen opgeslo ten, vanwaar hij later naar Duitschland werd gezonden. In November 1918 slaagde hij er m naar België terug te keeren. BRUSSEL, 6 Nov. (Havasj Burgemeester Max is overleden aan longontsteking, nadat hij bed legerig geworden was door een aanval van griep. Koningin Elisabeth, die den burgemeester juist een bezoek bracht, was bij zijn sterfbed aan wezig De teraardebestelling van burgemeester Max zal op 9 November geschieden. In zijn laatsten wil heeft Max den wensch te kennen gegeven dat zijn begrafenis zonder eenig officieel vertoon, zonder redevoeringen en zonder muziek in den stoet zal plaatsvinden. Op den dag der begrafenis zal het stoffelijk overschot van den burgemeester in het stadhuis worden opgebaard. (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) »an onzen Haagsehen redacteur). Wij vernemen uit betrouwbare bron, dat van Engelsche zijde, zooals ook uit buiten- landsche bron is gemeld, pogingen worden aangewend, druk op sommige neutralen uit te oefenen, teneinde den Duitschen ex port via die landen te belemmeren. Han gende de besprekingen van onze delegatie te Londen, wenscht men van officieele zij de geen mededeelingen te doen over deze kwestie. Aangaande deze besprekingen zelf vernamen wij, dat deze tot nog toe een vlot verloop heb ben, doch zulks neemt niet weg, dat voorstellen van Engelsche zijde als bovengenoemd obsta kels vormen voor het afsluiten van een voor beide partijen draaglijk war-agreement Onze transito-handel, voorzoover betreft goederen welke van Duitschland uit worden gezonden, schijnt de laatste maanden een belangrijke wij ziging te hebben ondergaan. Inderdaad is net juist, dat een groot gedeelte van de versche pingen, welke voor den oorlog van Hamburg- uit geschiedden, thans te Rotterdam wordt verricht. Voor onzen handel beteekent dit slechts een compensatie van de verliezen, im mers een zeker gedeelte van den Duitschen export, die vroeger via Rotterdam werd ge leid, is thans te niet gedaan omdat sommige landen geen handel meer met Duitschland drijven. Wij meenen te weten, dat de Duitsche handel, welke momenteel via Rotterdam (Am sterdam komt hier blijkbaar niet voor in aan merking, omdat de verbindingen niet gunstig zijn) wordt geleid, gericht was op de staten van Zuid-Amerika. Maandag zijn te Kopenhagen vertegenwoordi gers van de Oslostaten samengekomen ter be spreking van een aantal aangelegenheden van gemeenschappelijk belang. De Nederlandsen? gezant te Kopenhagen zal deze conferentie bij wonen. 11 November a.s. bestaat ae Noord- en Zui Hollandsche Redding-Maatschappij 115 jaar Ten gevolge van den oorlogstoestand is nel méér dan ooit noodig dat het Reddingwezen paraat is; de kustlichten zijn immers gedeel telijk geaoofd en het mijnengevaar is verre van denkbeeldig. Daadwerkelijke belangstelling voor de N.Z.H.R.M., die, zooals U bekend is, uit sluitend door vrijwillige bijdragen in star.: wordt gehouden, blijft dan ook onmisbaar. Ter gelegenheid van den oprichtingsdag eti Maatschappij wordt geen collecte gehouden doch een aantal landgenooten is een aardig kalendertje toegezonden, waarin de „oorlogs toestand". welke ook van de N.Z.H.R.M. groote offers zal vragen, in beela is gebracht, m c.r hoop, dat zij op den H5en Reddingbootdag N.Z.H.R.M. zullen verblijden met een gift. Gedeeltelijk gecorrigeerd) BEIROET, 6 Nov. iHavas). De Moefti, die op het oogenblik in Bagdad vertoeft, heeft de jongste voorstellen der Britsche regeering aan de regeeringen der Arabische landen, tot op lossing van het Palestijnsche vraagstuk goed gekeurd. Dit werd medegedeeld aan den correspondent van Havas tijdens een onderhoud, dat hem ver leend werd door leden van het Hooge Arabische Comité, die in Beiroet vertoeven. De Moefti en de leden van het Hooge Comité zijn van mee ning, dat deze voorstellen een bevredigenden grondslag vormen. Voorts wordt gemeld, dat ook de regeeringen van Irak en,Egypte de Britsche voorstellen hebben goedgekeurd. LONDEN, 6 Nov. Reuter meldt, dat de Gestapo er niet in geslaagd is het omroepstation van de socialistische Duitsche vrijheidspartij op te spo ren. De omroeper van het station heeft heden avond medegedeeld, dat het hoofdkwartier naar een ander district in West-Duitschland ver plaatst is. „Verscheidene malen stond de Gestapo op het punt ons te snappen," zeide de om roeper. „Wij danken het aan de medewerking van onze vrienden en aan onze uiterste waak zaamheid, dat wij in staat waren onze men schen en ons zelf te redden van de bloedhonden van Himmler. Wij zullen onzen luisteraars waar schijnlijk later doen weten in welke Duitsche steden wij werken. Vele besprekingen hebben aangetoond, dat onze propaganda op vrucht baren bodem is gevallen onder de bewapenings arbeiders in West-Duitschland." Toen de omroeper daarop begon met het voorlezen van een proclamatie van „de socialis tische Duitsche vrijheidspartij" werd de zender geheel door storingsgeluiden overstemd. r""pwoont bij de jaarlijksche inzameling I voor de katholieke Universiteit, dat gij in liefde voor een der edelste Cultuurgoederen, de wetenschap, bij nie mand wilt ten achter blijven en dat gfj in geloofsijver allen wilt overtreffen. Het Hoogwaardig Episcopaat bij het eerste lustrum der Kath. Universiteit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4