De economische politiek van onze regeering .MiJnhardtjes De kostwinnersvergoeding FINANCIEN Wij luisteren naar... OVER TWEE MAANDEN BENZINEDISTRIBUTIE MET TERUGWERKENDE KRACHT VERHOOGD Dagfilm DINSDAG 7 NOVEMBER 1939 Getroffen maatregelen hebben diep in het economisch leven ingegrepen Uiteenzetting minister Steenberghe ÜTLZPkrre?elde tiJden d* reeds sewed liggende distributiemaatregelen telkens weer aan de ge wijzigde omstandigheden zou moeten aanpassen iwtgomi groote bedragen aan administratieven kÜT'u.J™' kost€n en vele beslommeringen voor Landbouwpolitiek Distributie Prijspolitiek ÏDi&ten tixayen onze aandacht Scheepvaart Met de belangen van het bedrijfs leven wordt rekening gehouden OFFICIEELE CRISIS- PUBLICATIE Verplichte aansluiting boterbereiders Overdekte Badinrich ting failliet verklaard De geheimzinnige uniform-affaire Laat men zijn verwachtingen niet te hoog stellen Opzettelijke doodslag te Driel Voorloopig geen eenheidsworst' NOODVLIEGVELD TE NOORDWIJKERHOUT MARKTEN De maatregelen welke door onze regeering moesten worden genomen om het Nederlandsehe volk op een zoo goed mogelijke wijze door de moeilijkheden van dezen oorlogstijd te brengen, hebben vanzelfsprekend diep in -het economisch leven ingegrepen. Daarbij was het even natuurlijk en onvermijdelijk dat sommige particuliere en individueele interessen benadeeld werden waar door een critiek kon ontstaan, die gezien in het kader van het algemeene belang, lederen grond van billijkheid mist. Opofferingen nu worden gemakkelijker gedra gen wanneer men begrijpt, dat zij in alle re delijkheid worden gevraagd en het is daarom een verheugend feit dat onze regeering al het mo gelijke doet om de gemotiveerdheid en de nood zakelijkheid van haar ingrijpen te rechtvaardi gen. In dit opzicht is de Minister van Economi sche Zaken wei bijzonder actief, want door mid del van radio en pers heeft hij herhaalde malen de door hem genomen maatregelen verduidelijkt en toegelicht. Dat er ook dan nog open vragen over blijven is niet te vermijden, maar ook hier hééft de minister het publiek tegemoet willen komen en zoo heeft hij een dezer dagen een bijeenkomst belegd met een groot aantal vertegenwoordigers der Nederlandsehe pers waarbij het een ieder vrij stond vragen te stellen en moeilijkheden op te werpen, zoodat eventueel nog bestaande duistere punten konden worden belicht. Minister Steenberghe, die de persconferentie leidde, was omringd door een groot aantal van zijn naaste medewerkers. Aanwezig waren Mr. Dr. A. A. van Rhijn, Secretaris-Generaal; Dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid; Ir. A. Roebroek, directeur-generaal van den landbouw; A. Th. Lamping, directeur van d' handelsaccoorden; Ir. S. L. Louwes, re- gee ringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij; Dr. W. L. Groeneveld Meyer, chef van de af deeling Middenstand; P. V. Valstar, regeermgscommrjs'iris ">oor de groenten-, fruit en sierteelt; O chef van de afdee- ling nijverheid en Dr. T. P. van der Kooy, chef van den Economischen Voorlichtingsdienst. De critiek, die tot nu toe is geuit ten aanzien van de voorbereidingsmaatregelen heeft hierin bestaan, dat eenerzijds de voorraadvorming niet groot genoeg geweest is, anderzijds, dat he voor bereiding van de distributie en daarmee samen hangende administratieve maatregelen niet vol doende vóór den oorlog heeft plaats gehad. De minister heeft er op gewezen, dat noodzake lijke voorraden voor een redelijken termijn wel degelijk zijn gemaakt en dat hiervoor millioenen zijn uitgegeven, Aan het aanleggen en het hou der. van gootere voorraden waren grenzen ge steld door de financieele moeilijkheden. Om een enkel voorbeeld te noemen, zou voor een voor raad graan, veevoedergraan inbegrepen, voor 1 Jaar een kapitaalsuitgave voor den aankoop van plm. f 73.000.000 noodig zijn, terwijl de rente over dat bedrag f 2.190.000 per Jaar aou hebben bedragen. De opslagkosten, waarvoor slechts een zeer globale berekening mogelijk is, zouden voor zoo*n voorraad naar schatting f 16.000000 per jaar hebben bedragen. Afgezien echter van de bezwaren van finan- cieelen aard bestaan tegen een zoodanigen groo- ten voorraad ook technische en economische be zwaren. De opslagcapaciteit van granen is niet groet genoeg voor eenigszins omvangrijken voor raad van bijvoorbeeld 1 jaar. Er zouden meer silo s moeten zijn bijgebouwd, waarmede groote bedracen zouden zijn gemoeid. Deze silo's zou den weer leeg komen te staan, wanneer de nood zaak voor het houden van groote voorraden niet meer zou bestaan. Een zoodanige overcapaciteit zal wellicht een nadeeligen invloed uitoefenen op de opslagtarieven en daarmede op de positie van de veemen. Overigens moet men bedenken, dat het tijd stip van het uitbreken van een oorlog nu een maal niet valt te voorspellen, zoodat de Regee ring, indien zij een keer begonnen is met het aanleggen van groote voorraden te bevorderen, daarmede jarenlang zou moeten voortgaan. Ja renlang zal men dus groote voorraden aanwezig weten, die eventueel geregeld moeten worden ververscht. In het algemeen heeft dit een prijs- dnikkcnden invloed op de markt, hetgeen tot gevolg heeft dat de handel minder geneigd zal zijn te koopen. Meer en meer zal de Regeering dan genoodzaakt zijn zelf te koopen met gedeel telijke terzijdeschuiving van den handel, hetgeen juist niet de bedoeling is. Wat de critiek op de voorbereiding van de dis tributie en daarmede samenhangende admini stratieve maatregelen betreft, moge er op wor den gewezen, dat tal van administratieve maat regelen (inlichten van gemeentebesturen, drukken en opleggen van distributie-noodkaarten en der gelijke) reeds vóór den oorlog genomen waren. De maategelen van voorbereiding en uitwerking van afzonderlijke distributies, waaraan hooge kosten verbonden zijn, konden echter niet wor den genomen, omdat de voorbereiding samen- rfPjl met de P°sities bij de grossiers en den detailhandel op het moment, waarop de distri bute aanvangt. Had men anders gedaan dar. zou dit tot noodzakelijk gevolg hebben gehad, dat de Regeering dan van haar bevoegdheid gebruik kan maken om maximumprijzen vast te stellen. Aan het invoeren van maximumprijzen zijn ech ter bezwaren verbonden van zoowel administra tieven, organisatorischen als van financieelen aard. Bovendien moet worden bedacht, dat, in dien de gestelde maximumprijzen onder het we- reldpeil liggen hetgeen, willen ze aan hun doel beantwoorden, onder de huidige omstandigheden reeds spoedig het geval zou zijn de aanvoer der goederen ons land voorbij zou gaan, tenzij wederom andere maatregelen hiertegen zouden worden getroffen. Een en ander heeft de Regee ring aanleiding gegeven vooralsnog geen maxi mumprijzen vast-te stellen. Als het noodig mocht worden, bijvoorbeeld als de kettinghandel weer zou ontstaan, zal zij echter niet aarzelen daar toe over te gaan. Intusschen is het vraagstuk der vervangings waarde in beteekenis verminderd, doordat de bij het uitbreken van den oorlog aanwezige voor raden geleidelijk worden opgeruimd. De tot nu toe genomen maatregelen droegen vooral een in cidenteel karakter. Er is thans aanleiding om tot een meer systematische behandeling van het prijsprobleem over te gaan. Zooals bekend is de politiek van de Regeering er op gericht, dat de landbouw een redelijken prijs voor zijn producten ontvangt. In dit licht moet men ook de onlangs plaats gevonden heb bende verhooging van de richtprijzen van de ak kerbouwproducten en de verhooging van den groothandelsprijs van boter beschouwen. Ver wacht mag worden, dat die hoogere prijzen de productie van landbouwartikelen, welke voor de voedselvoorziening onontbeerlijk zijn zullen sti- muleeren. Niet alleen door het geven van hoogere prijzen tracht de Regeering de positie van den landbouw te versterken. Men denke aan de hulp en voor lichting, welke de land- en tuinbouw van den Landbouwvóorllchtingsdienst in nog grootere mate dan voorheen ontvangt. Met dezen maat regel wordt mede beoogd zooveel mogelijk uit den vaderlandschen bodem te halen voor een zoo goed mogelijke voedselvoorziening. Niettemin blijven wé, zij het ook in mindere mate dan in 1914, afhankelijk van den aanvoer van grondstoffen uit het buitenland. In het bij zonder geldt dit voor het veevoeder. Vandaar dat juist 't vraagstuk van de veevoe dervoorziening de volle aandacht van de Regee ring heeft. Wat de genomen maatregelen betreft moge allereerst worden gewezen op de aanzienlijke Regeeringsaankoopen van buitenlandsche tarwe, welke reeds lang voor den oorlog hebben plaats gehad. Bovendien is sedert 1 September door de bemoeienissen van de Regeering een groote hoe veelheid graan uit het buitenland aangevoerd, terw'ji momentee! nog aanzienlijke hoeveelheden graan en andere veevoeders onderweg zijn naar ons land. Alles bijeengenomen kan worden gezegd, dat onze veevoederpositie thans niet onbevredigend is, hoewel uiteraard door de groote afhankelijk heid van het buitenland onder de huidige om standigheden voor de toekomst niets met zeker heid valt te voorspellen. Naast de productie van veevoeder wordt ook groote aandacht geschonken aan de conservee ring van veevoederproducten. In dit verband kan worden gewezen op het stoomen van aardappelen en het drogen van gras, dat door de Regeering wordt gestimuleerd- Ook met betrekking tot de distributie is critiek uitgeoefend. De Regeering heeft als algemeene richtlijnen gesteld, dat niet bij een tekort tot distributie moet worden besloten. Reeds eer der, wanneer de wenschelijkheid dringt om een tekort te voorkomen, moet tot distribu tie worden overgegaan. Het algemeene doel, dat hierbij voor oogen staat is te zorgen, dat iedere Nederlander de mogelijkheid behoudt om zijn aandeel in de aanwezige levensmiddelen te ont vangen. Hoewel Min. Steenberghe van oordeel was, dat het publiek in het algemeen een juist begrip heeft getoond van de zware taak, welke onder de huidige omstandigheden op de Regeering rust, wilde hij met betrekking tot de distributie nog Ook de door de Regeering gevolgde prijspolitiek heeft nogal critiek ondervonden. Deze bestond hlenn dat men zich afvroeg, waarom door de be.rokkenen niet van den aanvang af met de vervangingswaarde rekening mocht worden ge houden. De Regeering heeft zich op het standnunt ge steld, dat een voorzichtige prijspolitiek; welke een rustige prijsontwikkeling zonder groote schokken en met behoud van het zoo noodzake- yke evenwicht in de bestaande prijsverhoudin- ?!"7,aaIlbor^' 's lands be'ang moet worden geacht. Daarbij behoefde niet aanstonds met de vervangingswaarde rekening te worden gehou den, waarmede niet gezegd wil worden, dat het beginsel der vervangingswaarde geen beteekenis heeft by de waardeering van de voorraden. Even- we, moet ook op andere factoren worden t-elet bi) het bepalen van een prijspolitiek. Zoo zal de grootte der voorraden en de onzekerheid der hui dige prijsbeweging daarop van invloed zijn. Het werd niet noodig geoordeeld zich reeds dadelijk te rich .en naar de vervangingswaarde van de veelal voor geruimen tijd voldoende voorraden Nogmaals heeft de minister gewezen op het groote belang, dat er voor de geheele bevolking ÏÏÏÏÏSXm!?" °m en ongemotiveerde prijsopdrijving tegen te gaan. Indien dit niet was geschied, zouden de kosten van levensonderhoud reeds thans op bedenkelijke wijze zijn gestegen. 2iu zou men hiertegen kunnen aanvoeren, dat BOEIEND. LEERZAAM, MET EEN f390^ SCHAT VAN FOTO'S EN TEEKENIN6EN! s maals een beroep op aller medewerking doen; men verlieze zijn kracht niet in de de- tail-critiek. Het is goed te bedenken, dat het voorbereiden en uitvoeren van een regeling, waarbij 8 millioen menschen individueel zijn be trokken zeer omvangrijk en dus ook zeer moei lijk is. Een belangrijke plaats in de economische ver dediging wordt ingenomen door de scheepvaart. Daar dit echter een onderdeel vormt van de in ternationale politiek kan de minister niets an ders zeggen dan dat de Regeering en met name de Minister van Buitenlandsche Zaken en van Economische Zaken, de volle aandacht aan de scheepvaart schenkt. In de dezer dagen gehouden persconferentie heeft minister Steenberghe eenige mededeelin- gen gedaan over de a.s. benzinedistributie. De moeilijkheden voor het gereed maken van de distributieregeling van benzine zijn, aldus de minister, grooter dan voor petroleum voor huishoudelijk gebruik en voor suiker Bij deze laatste producten kan men uitgaan van een bepaald gemiddeld verbruik per persoon of per huisgezin onder bepaalde omstandigheden. De hoeveelheid benzine echter, welke de verschil lende automobilisten verbruiken, en de doel einden, waarvoor de benzine wordt verbruikt varieeren zeer sterk. De regeering had hier de keuze tusscben een eenvoudige en een meer gedifferentieerde distributieregeling. Bjj de eer ste zou men zich moeten baseeren op een al gemeen geldend aantal af te leggen kilometers In het tweede geval wordt de distributierege ling afgestemd op de individueele behoeften der autogebruikers. Ofschoon de eerste methode het voordeel heeft, dat zij binnen enkele weken tot uitvoering had kunnen Komen, heeft de re geering aan de tweede methode de voorkeur ge geven, omdat men daardoor in veel ruimere mate met de positie der verschillende catego rieën van automoDilisten rekening kan houden en de belangen van het bedrijfsleven zooveel mogelijk kan ontzien. De keuze van dezen weg was mogelijk, doordat de benzinevoorraden hier te lande ruim genoeg zijn om de voor de voor bereiding der gedifferentieerde regeling benoo- digde langere tijdsperiode te Overbruggen. In verband met onzekerheid ten aanzien van een regelmatigen aanvoer van benzine was niettemin een direct ingaande beper king noodzakelijk. Naar verwachting zal over twee maanden tot invoering der dis tributie kunnen worden overgegaan. Van officieele zijde deelt men ons het vol gende mede; Aangezien op 3 September 1.1. in werking Is getreden de regeling, waarbij de uitbetaling der industrieel verwerkte melk aan de veehouders naar vetgehalte verplicht wordt gesteld, is de noodzakelijkheid gebleken, wederom het berei den van boter afhankelijk te stellen van het aangesloten zijn bij de Nederlandsehe Zuivel- centrale, afdeeling Zuivel, als boterproducent. Zulks blijkt uit artikel 4, van het Crisis-Zuivel- besluit 1935 I, zooals dit laatstelijk is gewijzigd bij Koninklijk Besluit van 23 October 1939, no. 5 (Staatsblad no. 679 NJST.). Dit geldt echter niet voor de bereiders van schapen- of geitenboter, de zelfkarnende melk veehouders en hen. die niet fabriekmatig boter bereiden. Zij, die destijds door genoemde Centrale als boterproducent toegelaten waren en deze toe lating niet hebben opgezegd, behoeven geener lei formaliteiten te vervullen, daar zij ook thans nog als toegelaten boterproducenten beschouwd worden. Degenen echter, die deze toelating opgezegd hebben of sinds 1 Januari 1938 eerst met de boterbereiding zijn begonnen en die niet behooren tot de vermelde categorieën, ten aanzien waarvan de bepaling niet geldt, die nen zich ten spoedigste aan te melden bij de Nederlandsehe Zuivelcentrale, afdeeling Zuivel, Laan van Meerdervoort 84, te 's-Gravenhage, telefoon no. 390125. WOENSDAG 8 NOVEMBER HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. NCRV-Uitzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Berichten. 8.20 Gramofoonmuziek, 11.00 Gramofoonmuziek, 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Zang en piano en gramofoonmuziek, om 12.45 berichten ANP I.15 Ensemble v. d. Horst en gramofoonmuziek, 2.152.55 Gramofoonmuziek, 3.30 Zang en cello met pianobegeleiding en gramofoonmu ziek. 5.45 Gramofoonmuziek, 6.20 Gramofoon muziek. 6.30 Taalles, hierna: Causerie „De samenstelling, de bediening en het onderhoud van stoomketels en stoommachines aan boord van schepen" TOO Berichten, 7.30 Gramofoon muziek, 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS- benchten, 8.15 Kon. Christ. Oratorium-Ver- eenigmg. het Concertgebouworkest en solis- •en. 9.15 Causerie over Bruckner, 9.35 Gramo foonmuziek, 10.00 Berichten ANP, 10.35 En semble „Presto", 11.25 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzending 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 9.30 Keukenpraatje, 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 VARA-orkest. 12.45 Berichten ANP, gra mofoonmuziek, 1.00 VARA-orkest, 1.151.45 Orgelspel, 2.303.10 Gramofoonmuziek, 5.30 Gramofoonmuziek, 6.00 VARA-orkest, 7.10 Koorzang, 8.00 Herhaling SOS-herichten. 8.03 Berichten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.30 Pianoduo en zang. 9.30 Het Rosian-orkest, 10.00 Camofoonmuziek, 10.10 Trompet en orgel. II.00 Berichten ANP. 11.10 De Ramblers, 11.40 12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. 9.5010.20 BBC-Theater-orkest, 11.20 Kamp concert, 1145 Solistenvoordracht, 12.351.20 Van Dam en zijn orkest, 2.20 Dansorkest, 2.50 Orkestconcert. 3.50 Variété, 4.50 Lichte mu ziek, 6.05 Variété, 7.20 Symphonie-concert, 8.35 Variété. 10.00 Solistenvoordracht, 10.35 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Concert, 7.40 Gramofoonmuziek, 9.30 Kinderliedjes bij de luit, 11.20 Concert, 12.20 Leo Eysoldt/s orkest, 1.35 Populair concer, 2.20 —4.20 Militair koor en -orkest en sprekers, 5.00 Herfstprogramma, 5.20 Concert, 7.35 12.28 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 Omroeporkest, 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Zang, 4.50 Omroepdansorkest, 6.20 en 6.45 Gramofoonmu ziek, 7.20 Ontspanningsprogramma voor solda ten, 7.5C Omroepsymphonle-orkest, het Om roepkoor, het Fransche Omroepkoor en solis ten, 9.5010.20 Omroepdansorkest. 484 M. 11.35 Gramofoonmuziek, 11.50 José Schnij- ders' orkest, 12.501.20 Gramofoonmuziek, 4.20 Het Pianokwartet Cecilia, 5.00 Gramo foonmuziek, 5.20 Gramofoonmuziek met toe lichting, 6.05 Gramofoonmuziek, 7.20 Uitzen ding voor soldaten. 7.50 Willy Ruhlmann's or kest en solisten, 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Opera „Carmina Burana". 9.3010.20 Dans muziek (gr.pl.). Deutschlandsender, 1571 m. 7.35 Weermacht-concert, 9.50 Kamermuziek. 10.20 Concert, hierna tot 12.20 Nachtconcert. Tegen Gevatte koude, Koorts, Griep Ze zijn niet rond, doch hartvormig. De Haarlemsche Rechtbank heeft hedenmor gen failliet verklaard de N.V. Overdekte Bad en Zweminrichting, die zwembaden exploiteert o.a. te Groningen, Velsen, Leeuwarden, Alk maar, Naarden en haar directeur architect A. Koster te Haarlem. De aanvragen tot het verleenenvan surceaiice van betaling werden dus, ondanks het besluit van de grootste meerderheid der aanwezige cre diteuren, afgewezen. De bewindvoerder, mr. J. H. J. Simons, advi seerde de rechtbank echter tot faillietverklaring. De gearresteerde chauffeur A. Jr., uit Dene kamp, en de, mede in verband met het geheim zinnige transport van Nederlandsehe unifor men over de Duitsche grens, te Amsterdam aangehouden O., zijn hedenmorgen weer op transport gesteld naar Almelo, waar de Officier van Justitie, mr. Overbosch, het onderzoek ver der zal leiden. Het langdurig verhoor dat in den loop van den nacht aan A. en v. O. is afgeno men, heeft geen nieuwe gezichtspunten ge opend. Het onderzoek in deze affaire zal verder van Almelo uit worden geleid. Zooals bereids is gepubliceerd is bet maximum der kostwinnersvergoeding welke vóór rekening van het Departement van Defensie aan gemobiliseerden wordt uit betaald met ingang van 1 September 1939 (dus met terugwerkende kracht) verhoogd van f 2.50 tot f 3. Verlaging of intrekking geschiedt met ingang van 26 November 1939. Van Regeeringswege zijn omtrent deze nieu we regeling mededeelingen verstrekt, waaruit is gebleken, dat tal van klachten over de kost winnersvergoeding, die in het verleden werden geuit, niet ongegrond bleken en het noodig maakten de oude regeling van 1920 te herzien. De groote voordeelen van deze nieuwe bepa lingen liggen hierin, dat zij de zaken thans veel duidelijker en overzichtelijker maken dan voor heen. Bovendien zal de regeling in talrijke ge vallen veei gunstiger werken al kan niet vol doende worden gewaarschuwd voor al te groot optimisme. In de eerste plaats toch wordt lang niet altijd het maximum uitgekeerd en vervol gens zijn er ook categorieën voor wie de rege ling ongunstiger zal werken. De beginselen van de oude regeling zijn gehandhaafd. Daarin was vervat. Ie. Dat de vergoeding niet mag te boven gaan het bedrag der inkomsten, die geacht worden door het verblijf in werkelijken dienst van den dienstplichtige aan het gezin te wor den onttrokken, en 2e Dat de vergoeding evenmin mag over schrijden het bedrag, dat ter aanvulling van de mogelijk nog aanwezige inkomsten noodig wordt geacht om het gezin in staat te stellen te voorzien in de vereischte middelen tot le vensonderhoud De geairmen van gemobiliseerden mogen niet naar Maatschappelijk Hulpbetoon worden gedirigeerd, dat staat voor den minister vast. Hij wil daarom zelf helpen waar de inkomsten der gemobiliseerden aan een gezin worden onttrokken. Doch van den anderen kant kan Defensie niet tegemoet treden waar het bui tengewone uitgaven betreft als: verhuizing, aanschaffen van nieuw huisraad, kosten bij bevalling e.d. Daartoe behooren andere instel lingen als de vereeniging tot steun aan mili tairen, het Algem. Steuncomité 1939 enz. hulp te verleenen. Ook in het verleenen van schade loosstelling wegens bedrijfsachteruitgang enz. kan Defensie niet bijspringen. De nieuwe bepaling houdt in dat Defensie vergoedt 4/5 gedeelte van de inkomsten, die het gezin of de verwanten derven door het on der de wapenen zijn van den kostwinner Indien het geldt een dienstplichtige, die vóór zijn opkomst in eigen bedrijf of in dat van zijn verwanten werkzaam was en wiens kosten van levensonderhoud ten laste kwamen van zijn gezin of van dat van zijn verwanten, dan wordt vergoed het 4/5 gedeelte van de aan zijn vervanging verbonden kosten, eventueel vermeerderd met de door de opkomst veroor zaakte vermindering van inkomsten. Vooral kleine zaken zullen hiervan profiteeren. Met het oog op de moeilijkheden, waarin de gezinnen van steuntrekkenden en lage inko mens verkeeren zijn de volgende gunstige be palingen gemaakt. Indien de gezamenlijke in komsten bij aanwezigheid van den dienstplich tige zonder eenigen aftrek niet meer dan f 22.50 per week bedragen, wordt gehandeld als volgt. Bedragen de gezamenlijke inkomsten niet meer dan f 18.per week, dan wordt het volle bedrag der inkomsten, welke door de op komst aan de verwanten worden onttrokken, als het gederfde beschouwd; b. bedragen de gezamenlijke inkomsten meer dan f 18.— per week, dan wordt als het gederf de beschouwd het 4/5 gedeelte vg.n de inkom sten, welke door de opkomst aan de verwan ten worden onttrokken, doch ten minste een zoodanig bedrag, dat dit met de overige inkom sten te zamen f 18 maakt Er zijn ook gevallen, waarin men niet een bepaald t>edrag als vaste inkomsten kan op geven, de z.g. gevallen van wisselende inkom sten als die der landbouwers, der straatven ters en tallooze andere personen. Alsdan wordt als grondslag voor do vergoeding genomen het bedrag, dat deze inkomsten vermoedelijk zou den hebben beloopen gedurende den tijd van het verblijf in werkelijken dienst. Indien de vaststelling van de inkomsten op deze wijze op moeilijkheden stuit, wordt het totaal der inkomsten over het loopende jaar geschat en worden naar dit bedrag de gemiddelde inkom sten per week berekend. Is ook zoodanige schat ting niet mogelijk, dan worden de gemiddelde wekelijksche inkomsten berekend naar het to taal over de laatste zes maanden, voorafgaan de aan den datum van opkomst. Blijft een gezin meer dan f 40 per week aan inkomsten genieten, dan krijgt men geen ver goeding. Bedraagt het gederfde minder dan f 4 dan vervalt de vergoeding eveneens. Evenwel komen er gevallen voor, waarbij de kostwinner een aanzienlijk salaris genoot van b.v. f 3000. Zulk een kostwinner kan gewoon soldaat zijn of sergeant. Het kan niet worden ontkend, dat zijn gezin belangrijk zwaarder zal worden getroffen dan menig ander en er lag dus een groote billijkheid in, dat t. a. v. deze gemobiliseerden een meer gunstige uitzondering zou worden gemaakt. Deze bestaat en bepaalt: 1 Indien het gederfde meer dan f 3 doch niet meer dan f 5 per dag bedraagt, wordt de vergoeding per dag bepaald op f 3, vermeer derd met de helft van hetgeen het gederfde meer dan f 3 bedraagt. 2 Indien het gederfde meer dan f 5 per dag bedraagt, wordt de vergoeding bepaald op f 4 per dag. 3 In de gevallen, waarin het den burgemees ter noodig voorkomt, dat meer dan f 4 per dag vergoeding zou worden toegekend, legt hij het geval aan den minister ter beslissing voor. 4 Tot de in het derde lid bedoelde gevallen worden geacht te behooren de gevallen, waar in de verwanten belangrijke, uitgaven moeten doen voor geneeskundige hulp, verpleging, fondsen, verzekeringen, hulp in de huishou ding, enz. De onderofficieren zullen eenigszins worden getroffen door de nieuwe regeling, doch zij zullen dit kunnen billijken, daar zij tot nog toe uitzonderlijk werden bevoordeeld. Voortaan behouden zij de mobilisatie-toelage geheel, doch staan van hun gezinstoelage af aan hun gezin, hetgeen vroeger 2/3 bedroeg. De kostwinnersvergoeding is snel toegekend. De achterstallige bedragen zullen ten spoedig ste worden uitgekeerd: men verwacht dat dit binnen enkele weken gebeurd zal zijn. Fouten welke zijn gemaakt doordat verschil lende vrouwen de inkomsten van hun man veel te laag hebben opgegeven, kunnen worden her steld. Voor de Arnhemsche Rechtbank heeft heden terecht gestaan de 45-jarige arbeider J. A. van W., uit Rotterdam, thans gedetineerd, die op Maandagmiddag 7 Augustus j.l., te Driel een moordaansjag heeft gepleege op de 40-jar:ge G. H. Vos, echtgenoote van een orgeldraaier Met deze vrouw en drie barer kmde.en. iieeft Van W. zich zes weken te Rotterdam opgehouden; hij had daar zelfs werk kunnen vinden. De vrcuw is tenslotte naar Driel terug gekeerd, wat Van W. haar zeer kwalijk ge nomen heeft. Ook hij keerde, na een revolver gekocht te hebben, naar Driel terug. Op genoemden middag is Van W., na eerst een café bezocht te hebben, naar de woning van de vrouw gegaan, die alleen thuis was. Na een korte woordenwisseling haalde Van W een revolver te voorschijn, die met scherp geladen was en loste op zeer korten afstand eenige schoten op de vrouw. Het slachtoffer overleed een uur na den aanslag. Zij was in het hoofd getroffen. Aan verd. was ten laste gelegd, dat hij op zettelijk de vrouw van het leven heeft be roofd, Verdachte wist zich van het gebeurde mets meer te herinneren. Hij heeft wel verschillen de café's bezocht, ook des middags, waarna hij is binnengegaan in de woning van de vrouw. Wel weet verd. nog in de woning te zijn ge weest, maar niet dat hij het wapen te voor schijn heeft gehaald. Het schot, aldus de conclusie van dr. Hulst, uit Leiden, moet op een afstand van minder dan 10 c.m. gelost zijn. Dr. Schnitzler, die een psychiatrisch rapport over verdachte heeft uitgebracht, is tot de con clusie gekomen, dat verdachte geen geestelijke storingen vertoont. Een groot aantal getuigen werd vervolgens gehoord. De Officier van Justitie eischte, rekening houdend met alle omstandigheden, wegens op- zettelijken doodslag drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Velen, die zich den mobilisatietijd van 1914— 1918 nog herinneren, zullen zich wellicht reeds hebben afgevraagd of wij binnenkort wederom de invoering van allerlei ersatz-middelen kun nen verwachten en of er wederom genormali seerde voeding met name „eenheidsworst" ter tafel zal komen. De minister van Economische Zaken heeft hieromtrent medegedeeld, dat invoering van surrogaten vooralsnog niet wordt overwogen. Wel wordt aan de mogelijkheden op dit gebied de noodige aandacht besteed. Evenmin zfjn maatregelen voor genormali seerde voeding vooralsnog te wachten. Naar wij uit goede bron vernemen is een aanvang gemaakt met het aanleggen van een noodvliegveld in het Langeveld te Noordwijker- hout. Reeds Maandag zijn 50 arbeiders te werk gesteld en naar wij vernemen zal hun aantai nog worden uitgebreid. Het werk zal niet in werkverschaffing wor den uitgevoerd, maar in vrij bedrijf. ROTTERDAM 7 Nov. Veemarkt. Totaal aan voer: paarden 133, veulens 13, magere runde ren 1521, vette runderen 1045, vette kalveren 40, graskaiveren 476, nuchtere kalveren 1206, schapen en lammeren 586, varkens 1. bokken en geiten 80. Prijzen per K.G-: vette koeien le kw 74, 2e kw. 60, 3e kw. 3848. Vette ossen le kw. 68, 2e kw. 62, 3e kw. 4050. Stieren le kw. 66, 2e kw 54. 3e kw. 44- Vette kalveren le kw. 100, 2e kw 80, 3e kw. 5065. Schapen le kw. 44, 2e kw. 40, 3e kw. 35. Lammeren le kw. 48, 2e kw. 45. 3e kw, 40. Graskalveren le.kw- 46, 3e kw. 34. Nuch tere kalveren le kw. 41, 2e kw. 36, 3e kw. 31. Slachtpaarden le kw. 56, 2e kw. 48, 3e kw. 38. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 25. 2e kw- 20, 3e kw. 16. Lammeren le kw. 17, 2e kw. 14, 3e kw. 10. Nuchtere slachtkalveren le kw. 9.5, 2e kw. 7.5, 3e kw. 4. Nuchtere fokkalveren le kw 17 2e kw. 14. 3e kw. 10. Slachtpaarden le kw. 250, 2e kw. 1900, 3e kw. 120. Werkpaarden le kw. 385. 2e kw. 270, 3e kw- 170. Hitten le kw. 250, 2e kw. 220, 3e kw. 130. Kalfkoeien le kw. 225, 2e kw. 180. 3e kw. 130. Melkkoeien le kw. 245, 2e kw. 1810, 3e kw. 130. Varekoeien le kw. 180, 2e kw. 130, 3e kw. 100. Vaarzen le kw. 140, 2e kw. 120, 3e kw. 900. Pinken le kw. 100. 2e kw. 80, 3e kw. 15- Bokken en geiten le kw. 11, 2e kw. 7, 3e kw. 4. Overzicht: vette koeien en ossen aanvoer ruimer, handel kalm. prijzen als vorige week; Stieren aanvoer gering handel tamelijk, prijzen le kw. iet? stijver; Vette kalveren aanvoer als vorige week, handel matig, prijzen constant, prima f 1.10; Schapen en lammeren aanvoer iets grooter, handel kalm, prijzen als gisteren; Nuchtere slacht- en fokkalv. aanvoer grooter, handel stroef, prijzen ruim prijshoudend; Paar den aanvoer iets ruimer, handel slap. prijzen onveranderd; Kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel iets levendiger, prijzen le en 2e kw. iets stijver, 3e kw. onveranderd; Va rekoeien aanvoer als vorige week, handel slecht, prijzen iets lager; Vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, handel stil; Graskalveren aan voer kleiner, handel redelijk, prijzen prijshou dend; Bokken en geiten aanvoer kleiner, han del vlot, prijzen prijshoudend- BODEGRAVEN, 7 Nov. Kaasmarkt. Aan gevoerd 199 partijen Goudsche kaas, waaron der 8955 met rijksmerk, wegende 80595 kg. Prijs lste soort mét rijksmerk 3234, idem 2e soort 30—31, zwaardere tot 34.50. Handel matig. GRONINGEN, 7 Nov. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien le kw. 240250, 2e kw. 190210, 3e kw. 120150; kalfvaarzen le kw. 200—210, 2e kw. 120150; vroegm. koeien le kw. 180 220, 2e kw. 140—170; vare koeien le kw. 140— 160, 2e kw. 120—140; vaarzen lè kw. 120—150; stieren le kw. 49—50, 2e kw. 3842 ct. per kg., kalveren en pinken le kw. 55110; slachtvee le kw. 65—66, 2e kw. 50—54, 3e kw. 38—40 ct., vette kalveren le kw. 7076, 2e kw. 6266 ct. per kg., melkschapen 1218; weideschapen 14 19; vette lammeren 1216; vette schapen le kw. 26—30, 2e kw. 16—20; biggen 9—13 per stuk, idem 1.502.10 de week; vette varkens le kw. 6064, 2e kw. 5056 ct., zouters 5052 ct.' Aanvoer: 1279 runderen, 750 kalveren, 571 schapen, 586 varkens. 112 biggen 14 paarden. NOORDSCHARWOUDE. 7 Nov. 30.000 kg. Roo de kool 2.40—3.40, 3400 kg. Gele kool 2.40—2.60, 85000 kg. Deensche Witte kool 1.702.40, 600 kg. Groene kool 3.00, 14700 kg. Uien 2.802.90, grove 3.103.40. drielingen 1.501.70, nep 4.805.10, 4200 kg. Peen 1.202.10, 800 kg. aardappelen: Blauwe Eigenheimers 8.30—2.70, 23000 kg. vroege Witte kool 1.602.10, 10900 struik Andijvie 0.80 —1.40. LEIDEN, 6 Nov. Veemarkt. Totaal 123 varkens' 111 zware 6870, 12 lichte 6067. Handel vlug. ZWOLLE, 6 Nov. „De Tuinbouw" Knolselde- rie 2.20- 3.40, Natuursla 0.30—2.50. Knolselaerie 3.50—5.70, Andijvie 1 00 per 100 stuks. Peen 3.00 4 per 100 bos. Andijvie 2—5.10. Bospeen 2.40 3.10, Bieten 1 90—4.80. Boerenkool 8.40—11.20, Groene kool 5.10. Prei 3.105.50. Schorseneeren 10.00—14, Sprultkool 23.00. Spinazie 11.00—17, Tomaten 52.00140, Waschpeen 2.103.70 per 100 kg. De beurs te Londen wacht met groote be langstelling de verklaring ai van den kan selier van de schatkist John Simon inzake de politiek van de regeering ten opzichte van de oorlogsleeningen. De rubberprijs te Londen steeg tot llVa d. per lb. De kunstzijde-productie in Engeland be droeg in Augustus 8.35 millioen lb. tegen 10.5 millioen lb. in Juli en 7.07 millioen lb. m Augustus 1938. In de eerste acht maanden 74.35 millioen lb. tegen 74.12 millioen lb. in de overeenkomstige periode van 1938 en 79.12 millioen lb. in hetzelfde tijdvak van 1937. De beurs te Parijs ondervindt den gunsti- gen invloed van het feit, dat het dagelijk- sche leven en de economische bedrijvigheid in Frankrijk hun gewoon aanzien terug ver krijgen. De gerepatrieerde kapitalen uit het buitenlanddie aanvankelijk grootendeels in oankpapier waren opgepot, zoeken geleide lijk weder belegging. De bewapeningsbons begint men veelal als een soort rentegevend bankbiljet te beschouwen; dit verklaart de vlotte onderbrenging van dit papier. Be langrijke kapitalen Komen tevens voor den beurshandel ter beschikking. De koffie-verschepingen uit Santos (Bra zilië) bedroegen in September j.l. 1.13 mill, zakken tegen 964.000 zakken in September 1938. Men merkt op, dat dit de eerste keer is, aat de verschepingen meer dan 1.1 mill, zakken bedraagt sinds langen tijd. De ver schepingen van alle Braziliaansche havens bedroegen in September 1.57 millioen zak ken tegen 1.33 millioen in Augustus. Voor deze maand is dit ook een record. Volgens het National Coffee Institute werden in September totaal 2.37 millioen zakken koffie verkocht. In Nieuw Guinea hebben verschillende boringen de aanwezigheid van petroleum, aangetoond. Omtrent de resultaten voor de toekomst valt echter niets met zekerheid te constateeren. Het Internationale Rubber Restrictie Co mité moet voornemens zijn, ten aanzien van het uitvoer-percentage controle toe te passen, hetgeen, naar men meent, noodig is voor het geval symptomen zich zouden voor doen. dat men de controle op den rubber- prijs verliest. De Amerikaansche warenhuizen-verkoo- pen waren in de afgeloopen week 5 pCt. hooger dan in dezelfde week van het vorig jaar. Youngstown Sheet and Tube boekte in het derde kwartaal een netto-winst van 765.000 of 0.33 per aandeel tegen een verlies van 728.000 in het derde kwartaal 1938. De Argentijnsche uitvoer bedroeg in Sep tember 118 millioen Pesos tegen 110.5 mil lioen Pesos in Augustus. In de eerste negen maanden 1160 millioen Pesos tegen 1038 millioen Pesos in dezelfde periode van het vorig jaar. De staalproductie in Amerika wordt thans op 921/2 pCt. der. capaciteit geragmd tegen 91 pCt. de vorige week. Thans is de produc tie het hooast sedert October 1933. De Amerikaansche fabrikanten die dunne stalen platen vervaardigen hebben besloten de prijzen voor het eerste kwartaal 1940 on veranderd te laten. Een nieuwe buisleiding zal de Barco-con- cessie in Oost-Columbia in staat stellen, de bestaande petroleum-productie met 9 mill, vaten per dag uit te breiden. De Bareo-con- cessie is in het bezit van een gemeenschap pelijke dochtermij. van de Texas Corp. en de Socony Vacuum Oil. De North. American Aviation keert een dividend uit van 1 per aandeel tegen 0.40 in het vorig kwartaal. De General Motors verhoogt het dividend van 0.75 tot 1-25 per aandeel. De International Nickel keert een onver anderd dividend uit van 0.50 per aandeel. De Amerikaansche bouw-contracten in October bedroegen 245.06 millioen tegen 209.34 millioen in September en 5 235.89 millioen in October 1938. De particuliere contracten bedroegen respect. 107.72 mill., 63 millioen en 58.02 millioen. Volgens Wallstreet Journal zal de Britsche Luchtvaartcommissie een groote order plaatsen bij de North. American Aviation, waarschijnlijk eenige honderden toestellen ter waarde van 20 millioen; bovendien motoren, propellers en instrumenten. Eeni ge honderden toestellen heeft Engeland reeds gekocht. De kunstzijde-productie in Amerika be reikte in het derde kwartaal een nieuw re cord. van 77.8 millioen lb. De verkoopen be liepen 97.1 millioen lb. en de voorraden daalden met 60 pCt. Het voorstel, den tijd van de Londensche beurs van 2 tot 3 uur te verlengen, werd door het beurs-comité verworpen. Van Berkei's Patent te Brussel met een kapitaal van fr. 6 millioen boekte in het afgeloopen jaar een nadeelig saldo van fr. millioen. VINKEVEEN, 6 Nov. Coöp. Groenten- en Fruitveiling „Vinkeveen". Kassnijboonen 27.50 29 50 idem stek 19.50—20.50, Tomaten 2.00— 12^ Bieten 3.60, Roode kool 3.10—3^0, WitlofS— 14 50 pe" 100 kg. Andijvie 0.302.10, Knolseldene 2 80 per 100 stuks. Peen 1.30-5.50. Peterselie 2.80 per 100 bos. VENLO, 6 Nov. Coöp. Veilmgsver. Venlo Aan gevoerd 2.223.000 eieren: kipeieren 5.50— b.3U, kleine 4.50—5, eendeieren 33.50 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDXJK, 7 Nov. 54000 kg. Roode kooi 2.10—3.50. 32700 kg Gele kool L40- 2.40 58000 kg. Deensche Witte kool 1.402.40, 14000 kg. Savoye kool 1.203.80, 19850 kg. Uien 2.50—3.20, grove 2.60—2 90, drielingen 1-60— 1 80 nep 4.40—4.90, 8250 kg. Peen 1.60—3.20, 11000 kg. Bieten 1—3.30, 775 stuks Bloemkool: 1 16.10—18 10, II 5.30—9, 75 kg. Tomaten: A 4.60, C 2 50, 3750 kg. aardappelen: Bevelanders 2.60, Eigenheimers 2.602.80, Blauwe Eigenh. 3.00* 17600 kg. vroege Witte kool 1.302.20. 42000 3.80, 190 kg. Snijboonen 27 80—28.80. 900 kg. Drui ven 14.6022.60, Frankenthalers 13.20. struik Andijvie 0.70—1.50, 800 kg. Ramenas 3— PURMERÉND, 7 Nov. Gemeentel. Kaasbeurs.- Verhandeld 21 partijen, wegende 61000 kg. Han del stug. 6 stapels kleine boerenkaas 25.00, handel goed. 887 kg. boter: melkboter 1.521.60 per kg. Veemarkt. Runderen totaal 916 stuks: 450 vette koeien 6470 cent per kg„ matig. 466 gelde, en melkkoeien 100.00260 per stuk, matig. 8 paarden 90.00190. stug. 153 vette kalveren 6080 cent per kg. Slachtkalveren 25.00—50, 366 nuchtere fokkalveren 8.00—11 en 12.00—17 per stuk. vlug. 175 vette varkens voor de slacht 6568 cent per kg. vlug. 26 magere varkens 20.0030. stug. 89 biggen 12.0020. stug. 1948 schapen 20.0026, matig. 64 bokken 3.00—11. matig. Kipeieren 6.50 7, eendeleren 3.90 per 100 stuks. 600 N.H. Blau wen 42.550 cent, 7800 oude kippen en hanen 27.545 cent per kg. Konijnen 0.301.70, 1800 eenden 2045 en 4065 cent per stuk. Duiven 40 cent per paar. 424 ganzen 2.25—3.30 per stuk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6