Adverteeren doet Verkoopen Hommen Co. k 's Winters bloemen in uw huiskamer Hridge OOSTEN XLw ctfOi&A Winternummer Kachel Een Bloemen liefhebber JAN ROOZEN Een goed Schilderstuk Kunsthandel B. H. Steffens Seven Sisters" Wales DE SPAARNESTAD" Normale prijzen! Anegang 38-40 WINTERTIJD Normale prijzen Prima uilvoering w Haard Onze collectie Petroleumkachels Giebels Ijzerhandel Maar laat de vorst zeU niet ontnemen Ook in de tuinen moet worden opgelet Stookt stéeds voor het installeeren van Uwwoningü Vele dankbetuigingen Naderende winter NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HANDWIJZER SUCCESVOL en ZAADHANDEL SPEKSTRAAT 5 verhoogt de gezelligheid van Uw Interieur Zijlstraat 65 - Telefoon 14340 Haarlem DOOR KWALITEITGOEDKOOP „SEVEN SISTERS"-WALES BRANDSTOFFENHANDEL Fr. Varkenmarkt 610 (Spaarne bij viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 en 13904 maakt het thans nog mogelijk uw keus te doen uit een groote verscheidenheid tegen Haarlem Een ruime sorteering Ach!.. En U speelt pas.: 2 weken? Ja,... maar ik ken: VAN P. H. A TUIN KLEIN OF GROOT Ieder probleem over Uw woning inrichting heeft onze volle belang stelling. En mocht U eens advies noodig hebben, wij geven 't U vrijblijvend en maken desge- wenscht gratis een begrooting. TCceSé tUtJ üvéeAxcuh. Cl£s GüoMS&uSl HAARLEM Winter op een buitenweg die nu geen BLOEM BOLLEN koopt, is geen bloemen liefhebber HAARLEM TELEFOON 16061 gaat steeds door met 't beste van 't beste te leveren Ze geeft veel warmte. Ze geeft zeer weinig asch. Ze is zwaarder dan andere kolen, 1 H.L. is 75 K.G. Afm. per H.L. is pl.m. 75 K.G. 22/35 2.85 15/22.... ƒ2.45 8/151.95 „SEVEN SISTERS" Per 70 K.G. 2.70 2.30 1.80 Wales is voor Haarlem en Omstreken alléén verkrijgbaar bij: (Merk Haller) vindt bij ons tegen Concurreerende prijzen. Ook wij leveren Kachelpijpen en Ellebogen. H.H. Smeden speciale korting! NAAR Hij behandelt juist de KERN van het spel zoo goed. En als je dat weet, komt de rest vanzelf Uitgave van de N.V. Drukkerij „De Tijd" N.Z. Voorburgwal 65-73 Amsterdam Postgiro 22884 Afgehaald aan ons bureau f 0.60 Franco p. post na ontvangst f 0.65 Verkrijgbaar m den Boekhandel ■■■■II* BARTELJORISSTRAAT 13-17 TELEFOON No. 13915 (3 LIJNEN) OPGERICHT 1853 Ged. Oude Gracht 5-7, Haarlem Telef. 11304, t/o Postkantoor Wanneer we een collectie planten, die bin nenshuis wordt gekweekt, een paar maal per laar kunnen observeeren (en dat is bij vrienden e'.i kennissen toch mogelijk!) dan moeten we in öft eerste plaats opmerken, dat er telkens „wei nig verandering" plaats heeft. Een enkele plant, die dood gaat en een voor haar moeilijken tijd biet is door kunnen komen of een enkele, die 'e groot is geworden of die geen genoegen meer Seeft, verdwijnt, maar de kern van de verza meling blijft steeds behouden en wordt in stand gehouden door stekken, die weer van de oudere Planten worden afgenomen. Een eerste vraag l'oor den kweeker is altijd hoe dat toch mogelijk daar er toch zooveel mooie planten worden aangeboden en vele ervan beschreven worden °f aangeraden voor de microfoon. Een voor- Pame oorzaak is misschien, dat het groote pu bliek de planten niet kent of niet weet hoe er aan te komen! Het moest iederen liefhebber ernst zijn de collectieuit te breiden of er ver andering in aan te brengen, zij het dan ook, dat de verandering tijdelijk is. Dat is b.v. het geval als in de wintermaanden een collectie bloembollen voor de kamer in bloei getrokken ^ordt, zoodat er tijdelijk een plaats op de ven sterbank moet worden ingeruimd voor glazen, Potten en schaaltjes bollen, die de sombere maanden opvroolijken door een heerlijke bloe menpracht. J. H. Meyer geeft ons in „Buiten leven" nog enkele planten aan, die daartoe ook dienst kunnen doen en die U in dezen tijd van bpt jaar kunt aanschaffen en oppotten. Dit zijn enkele vaste planten, die weliswaar niet tot de bloembollen behooren, maar die door de bloem- ollenkweekers en -handelaars veelvuldig wor den aangeboden, omdat ze als het ware in de bloembollenstreek voor het grijpen zijn. En dat deze planten vaste planten zijn is op zichzelf al lets bijzonders, het zal u in ieder geval vreemd m de ooren klinken. Maar is het verschil tus schen een bol of knol, die ieder jaar tot den gi'ond afsterft en over blijft door het reserve- v°edsel en een plant, die dat ook doet, en overblijft door verdikte worteldeelsn, nu zoo Kroot? Tot de collectie vas te planten, die in de ka- ftier geheel en al tot bloei kunnen komen, be hoort in de eerste plaats de As til be, die ver- keei'tj Spiraea wordt ge- hoemd. De Astilbe's gin gen in vroeger jaren vanuit de bloembollen streek met duizenden haar het buitenland om daar in kassen in bloei getrokken te worden. Nu moeten ze wegens de hpoge invoerrechten in Nederland blijven en het is daarom, dat ze U Zoo goedkoop worden Ongeboden. De groote Peilen moeten in wijde Petten worden gezet en de ruimte tusschen de gvoote kluit en den pot end moet stevig en ®eheel worden opgevuld. kunnen gewone tuinaarde daartoe nemen. I5 de kluit te groot, dan snijden we er een stuk af. De „neuzen", die aan de boven wijde zitten, komen gelijk met de aarde, hciien we in dezen tijd van het jaar oppotten het nog wat vroeg om de planten direct in de *'arme kamer te zetten. We laten ze daarom h-idelijk in een koele kamer staan, of graven ze buiten in, desnoods in een kouden bak. De Astil be is in dat opzicht nogal gemakkelijk. Na half funuari komen de potten in de warme kamer, "aar moeten ze licht staan en in vochtige lucht, hm heer Herwig heeft U dikwijls verteld, hoe hie te bereiken is in de kamer en heeft U o.a. CP het eilandje gewezen. De Astilbe gaan we °°k veel gieten, en we spuiten de bladeren. We huigen de plant zelfs in een schotel water zet ten, een uitzondering, die den regel bevestigt, dat geen enkele plant in een schotel water mag st&an. Indien we de planten zoo verzorgen zul- eK de donzige bloempluimen vanzelf komen en hoogte van 50—70 c.M. bereiken, al naar he variëteit. De vroegste voor de kamer zijn de ^slilbe astilboldee, later Is Astilbe Arendsi. Door vele kruisingen is het verschil niet meer Daarentegen sterven andere planten, b.v. Zin nia's, reeds bij een temperatuur, die boven nul graden ligt. Zoo heeft elke plant een zooge naamde minimumtemperatuur waar oeneden geen leven mogelijk is. Wanneer we de geboor teplaats van een bepaalde soort kennm, weten we al ongeveer hoé hoog die minimumtempera tuur zal zijn. Planten van de Poolstreken, het rendiermos b.v., hebben een zeer lage tempe ratuur. Planten van de tropen voelen zich al niet lekker wanneer de temperatuur beneden plm. 15° C. zakt. Gewassen uit de breedteplaat sen waarop Nederland ligt, kunnen een gewo nen winter heel goed doorstaan. Ieder weet, dat zuiver water eerder bevriest dan water waarin iets is opgelost. Het water in de cellen der planten bevat steeds een oplos sing van diverse zouten. De concentratie van deze zouten kan verschillend zijn. Stond de plant geruimen tijd droog, dan is de concen tratie hooger en kans op bevriezen minder groot. Bij zeer sterke cactussen hebben we dat wel eens opgemerkt. Wanneer die goed droog staan De warme tinten waaien dood; 't Goudvleuglig volkje vlucht in korven; Nog iveinig dagen, buiten avondrood En stalen watre' is alle kleur gestorven. En Winter slaat zijn klauw in 't lijf Van d' arme; koude en honger 't scheuren. De elbogen slap, de hersens stijf, Wachten de werkers bij gesloten deuren. Zij oefenen geduld, geleund Aan ijzeren hekke', op kade en pleinen, En door de doffe hoofden dreunt Hunner kleumende kindren hongrig dreinen. H. ROLAND HOLST— VAN DER SCHALK. Het valt dikwijls niet mee, de planten, die 's zomers op de waranda staan, een goed plaatsje te geven, als de winter nadert. Hierboven een oplossing. nauwkeurig te trekken. Uitstekende nieuwe va riëteiten zijn: Bonn, donkerkarmijnrose, Rijn land, schitterend rose en Duitschland, wit. Een'tweede vaste plant is de Dicentra speeta- biiis, die vele Latijnsche namen draagt (Dicly- tra, Dielytra, Fumaria) en een massa Holland- sche (o.a. Lierbloem, Gebroken hartje, Vrou wenhartje, Vrouwentranen enz.). U kent ze na tuurlijk. De bloemen zijn zacht rose met wit, de takken zijn overhangend. Het is een elegante, vaste plant, die ook in tuinen veel wordt aan getroffen. Na den bloei in de kamer kan ze, evenals de vorige, buiten worden uitgepiant. U kunt na 't oppotten de Dicentra in een kouden bak houden of bij gemis daarvan in een koele kamer. Vroeg in het voorjaar wordt zs warmer gezet, niet erg heet echter. Beter staat ze in een serre naast een gestookte kamer, dan erin. Ook nu moeten we weer zorgen voor een voch tige lucht, veel gieten en een lichte, luchtige standplaats. De Kerstroos is een heel bekende winter plant. Indien U nu oppot kunt U nog omstreeks Kerstmis bloemen verwachten, want de plant leent zich bijzonder tot het forceeren in de kamer. Veel bijzonderheden behoeven U zeker niet ge- BLOEIENDE CACTUS noemd te worden. De witte is de meest bekende. De variëteit Keessen en de variëteit max. Buis zijn beide selecties en geven vele groote bloe men. De Helleborus hybr. atropurpureus heeft bruinroode bloemen. Na den bloei kan de Kerst roos uitstekend in den tuin worden gezet op een schaduwrijk plekje in humusrijken grond. De Incarvillea Delavayi, die dahlia-achrige knollen maakt, die zeer bros zijn, heeft trom- petvormige bloemen van lila rose kleur en geel li art. De hoogte van de plant wordt 40—50 c.M. De bloemen lijken eenigszins op de Gloxinia. Ook deze kan in de kamer in bloei worden ge bracht en stelt weinig eischen. Anders is dat met de Erica, die weer meer een heestertje vormt en die geplant wil worden in sterk ge draineerde, niet te groote potten. We kunnen ze nu bestellen en krijgen ze dan met een flinke aardkluit, die onaangeroerd moet blijven en stevig dient te worden opgepot. Wanneer we de Erica in de kamer zetten, zorgen we ervoor, dat de plant het niet te droog of te nat heeft, doch normaal en matig vochtig wordt gehou den. Anders vallen spoedig de bladeren af. De grond, waarin we oppotten, moet tcalkarm zijn, doch ook weer niet alléén uit zand bestaan. Ve len vermoeden, dat de hel (Erica) van nature alleen op drogen grond groeit, doch we mogen gerust wat klei en veengrond aan het grond- mengsel toevoegden. Velen adviseeren de Erica met regenwater te gieten en geven haar een plaats in'n koele kamer, althans niet in te warme temperatuur. Na den bloei moeten we iets in- snoeien, omdat we niet met een plant te ma ken hebben, die geheel tot de aarde afsterft, ofschoon ze ieder jaar weer van onderen flink gaat uitloopen. In hetzelfde „Buitenleven" worden we ervoor gewaarschuwd, dat de vorst onze planten enorm kan schaden; deze schade heeft echter niet al tijd dood tengevolge. Planten, die bevriezen, sterven niet altijd. Onze inheemsche houtgewassen en vasteplanten b.v. kunnen heel goed een tamelijke strenge wintervorst doorstaan. In de tuinen kweeken we meestal volkomen winterharde gewassen. Weer komt de wintergrimme wind Gevare' over metalen zeeën; Het dorre blad snerpt over 't grind, 't Gele raakt los en warrelt naar beneeën. kunnen ze in de kamer zelfs een paar graden vorst verdragen. Ook de Ster v. Bethlehem kan even vorst hebben, mits de plant droog wordt gehouden. Natuurlijk is het beter dat deze ster ke kamerplanten geen vorst krijgen, maar 't kon eens gebeuren en dan weet U er van. Nu we het toch over kamerplanten hebben, willen we nog even herhalen dat bevroren plan ten nooit in een warme omgeving moeten wor den gebracht om daar snel te ontdooien. Hoe langzamer het ontdooien geschiedt, des te be ter. Bevroren planten worden daarom met ijs- water bespoten en op een zoo koel mogelijke, even vorstvrije plaats gezet. Kamerplanten zul len in een ongestookte of matig verwarmde ka mer kunnen bevriezen als ze vlak bij het raam staan. Door de radio worden we wel ingelicht over komende vorst en onze abonné's kunnen 't ook wel zelf waarnemen aan de heldere lucht en andere gegevens, 't Is dan raadzaam de plan ten wat verder in de kamer te plaatsen of an ders 'n paar lagen kranten te leggen tusschen de planten en het venster. Papier houdt de kou heel goed tegen. Hoe beter buiten het hout van de boomen en heestergewassen uitrijpt in den herfst, hoe min der kans is er dat de komende vorst schade zal doen. Daarom moeten we na half Augustus geen stikstofmest meer bij de diverse houtge wassen geven, ze groeien dan te lang door in den herfst. Steeds treft de vorst twijgen, die niet vol doende afgerijpt den winter ingaan. Een droge herfst zal in den regel het tijdig rijpen bevorderen, maar een warme vochtige herfst, zooals we dit jaar hadden, zal in vele gevallen het uitrij- pingsproces vertragen. Als de vorst nu maar laat invalt, dan komt alles wel terecht, maar een vroege winter kon wel eens veel schade doen op laatdrjjvende gronden. Heel vaak heb ik gemerkt, dat de Hortensia-bloemknop pen niet lijden door een tamelijk sterke vorst als die zeer laat invalt. De takken zijn dan voldoende uitge- rij pt. Daarentegen doet een vroeig invallende vorst vaak veel schade. En wat doen we nu buiten om vorstgevaar te weren? De lage plan ten dekken we af met blad waarover aarde om het wegwaaien te voorkomen. Struikrozen aar den we aan en vullen de holletjes tusschen de struiken met verteerden mest. Om de Horten siastruik kunnen we een stroomat plaatsen. Stamrozen binden we in met bremtakjes. Voor langs de klimplanten binden wé dennengreen. En wanneer doen we dit? Het aanaarden der rozen kan nu geschieden, daar zit nooit kwaad in als we maar geen hoopjes turfstrooisel of mest rond de stammetjes aanbrengen. Ook de kronen van stamrozen moeten voor de vorst worden saamgebonden, want als we dit werk tijclens de vorst deden, zouden de takjes breken. De lage vasteplanten en de tweejarige dekt men vaak af met turfstrooisel. Dat kan heel gevaarlijk zijn. Ruim half November brengen veel liefhebbers al turfstrooisel aan. Veelal overbodig, want de meeste vaste planten zijn volkomen winterhard, maar als het blijft re genen, dan kan turfstrooisel, tusschen en vooral op vaste planten en tweejarige gestrooid, veel meer kwaad doen dan goed. De planten rotter, onder de bedekking. Als het werkelijk begint te vriezen en 't waait niet al te erg, kan wat turf strooisel tusschen de tweejarige heel goed zijn maar dan direct alles verwijderen wat boven de planten ligt zoodra de vorst voorbij is. In de meeste gevallen zal een lichte bedekking met dennetakken, zoodra de vorst komt, voor deze hall-winterharde gewassen beter zijn. Men hou- de dus wat dennengroen in voorraad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 11