De neutraliteit van België De Russische sfinx en Italië Berlijn laakt de houding der kleine neutrale staten De rede van Halifax Luchtverkeer met Engeland MEERDERE MEENINGEN IN HET LAND NIET FEL GENOEG TEGEN ENGELAND DE SMOKKEL-AFFAIRE TE DENEKAMP WOENSDAG 8 NOVEMBER 1939 Incidenten zijn niet uitgebleven Wierook Von Papen in Turkije Een handelsverdrag Washington-Caracas Premies voor jagers op spionnen Alfieri ambassadeur bij den H. Stoel Scherpe critiek van de Giornale d'Italia op het zonderlinge manifest der Komintern Uniformen slechts bestemd voor tooneeluitvoeringen te Osnabrück? PRINS BERNHARD WAS VERHINDERD DOODELIJKE VAL VAN EEN SLOOPER AMERIK. GOEDERENMARKT BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. Distributie van spiritus AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 7 November Wetenschappelijk archief ambtenaar Apothekers-assistent Examen wiskunde L. O. Stuurliedenexamen Academische examens MARKTNIEUWS UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Vlootcommissie Eervol ontslag burgemeesters Water bouw kundig Laboratorium Commissielid Politie Rechterlijke macht (Van onzen Brusselschen correspondent) In den jongsten tijd is er in België heel wat doende geweest over het vraagstuk der neutraliteit, of juister gezegd: over het pro bleem der openbare meeningsuiting. Zooals bekend, is bij het uitbreken van den oorlog een Belgische neutraliteitsverklanng verschenen in het Staatsblad van 3 September, welke kenbaar gemaakt werd aan de bevolking en door middel van nota's aan de regeeringen der oorlogvoerende landen werd medegedeeld. Een gelijke procedure werd trouwens ook door Nederland gevolgd. In zijn toespraak, onlangs gehouden voor den Amerikaanschen radiozender, verklaarde Koning Leopold III o.m.: „In 1937 heeft België zijn onafhankelijkheid afgekondigd en zijn Mie machtige geburen hebben er acte van geno men. Zij zijn zelfs verder gegaan toen zij ons spontaan de uitdrukkelijke verzekering gaven dat zij ons grondgebied zouden eerbiedigen en de onafhankelijkheid van België zouden waar borgen. De neutralfteitsverklaring van de Bel gische regeering, bij den aanvang van den oor log afgelegd, was de logische uitkomst van deze politiek". Wat den zedelijken grondslag van België's neutraliteit betreft, dient in het bijzonder de verklaring onderstreept, afgelegd door België's Primaat, Z. Em. Kardinaal Van Roey, tijdens de grootsche godsdienstige plechtigheid in de Sinte Goedelekerk te Brussel op den hag van Christus-Koning, in aanwezigheid van Z. M. den Koning en 's lands hoogste gezagsdragers. Hierin werd gewezen op den vredeswil van net Belgische volk en op den plicht, alleen in geval van uiterste noodzaak de rampen van een mo dernen oorlog te aanvaarden. Wat nu het naleven der vrijwillig gekozen onzijdigheid aangaat, moeten wij herinneren aan de koninklijke waarschuwing in een radio toespraak op deen vooravond zelf dat de oor log in West-Europa zou uitbreken: „Ik vraag aan eenieder bij de uiting zijner meeningen de strenge tucht op te leggen, die een stipte onzij digheid vereischt". De Koning wist wat hij be doelde toen hij wees op de deugd van „zelibe- heersching", en waarschuwde voor „de propa ganda en de drijvingen" waarmede het land zou worden bestookt Inmiddels is het probleem der openbare meeningsuiting naar het terrein der mani festen verlegd. Het eerste manifest ging uit van twaalf Waal- sche Nationalistische groepeeringen. Het was gedateerd li) Sept. 1939. en was een protestbe- tooging tegen de houding der regeering. Gezien de onbeduidende beteekenis van genoemde groe peeringen en het gering belang van de meeste feiten waartegen geprotesteerd werd (o.a. tegen het verbod Fransche vlaggen uit te steken) kan dit manifest zoo goed als onbesproken blijven. Niettemin oordeelde het parket het noodzakelijk het blad „La Réforme" waarin het stuk was verschenen, in beslag te nemen. Op 22 September verscheen in de Vlaamsche pers een manifest onderteekend door 32 voor aanstaande Vlamingen van verschillende opinie, en waarin aangekondigd werd, dat een actie comité was gesticht om „vrede door neutraliteit" na te streven. In dit manifest werd verklaard: „Overtuigd, dat een streng nageleefde neutrali teit het meest doelmatige middel is om den oor log buiten onze grenzen te houden, achten wij het onzen plicht, over alle meeningsverschillen heen, de krachten van het Vlaamsche volk te richten op het behoud van den vrede door de verdediging van de neutraliteit". Verder werd er op gewezen, hoe de richtlijn bij deze actie dui delijk samenvalt met de wijze uitspraak van den Koning. Dit manifest vond een vrij goed onthaal, zoo wel in de Franschtalige als in de Vlaamsche pers. Alleen veroorloofde zich een Vlaamsch li beraal blad de opmerking, dat zoo'n manifest ge vaar kon loopen andere minder gelukkige mani festen uit te lokken. Wat inderdaad bewaarheid is geworden. Op 30 September verscheen in het weekblad „Cassandre" dat zich sedert het uitbreken der vijandelijkheden onderscheidt door een ietwat stelselmatige eenzijdige critiek op de Britsche en de Fransche regeeringen, een manifest waarin o.a. verklaard wordt dat de eenige redenen, die de Belgen kunnen verplichten de wapens op te nemen, zijn: 1. een rechtstreeksche aanval tegen hun land; 2. een militaire actie, die ontegenspre kelijk en ernstig het bestaan van West-Europa in gevaar zou brengen. Noch de eene, noch de andere dezer omstan digheden doen zich thans voor. De grenzen van het Westen G'Occident) zijn goed verdedigd. Dus, de neutraliteit dringt zich op. Aldus „Cas sandre", welk blad verder te verstaan geeft, dat er onmiddellijk een eind dient gemaakt aan een oorlog, v/elke dreigt te ontaarden in een verdel gingsoorlog, en een compromis tusschen de par tijen voorstaat. Wij kennen geen enkel Belgisch blad dat dit manifest gunstig onthaald heeft. Bijna alge meen werd het als inopportuun beschouwd. Het was oncerteekend door dertien Franschtalige publicisten en letterkundigen, onder dewelke trAls zuivere wierook stijge het gebed, van ons leven de bede onzer lippen en de bede onzer daden op tot den troon des Allerhoog sten." AZs zuivere wierook! We kennen wierook van velerlei gehalte. Den wierook, saamgeperst door Japansche fabricatie tot kleine kegels die een zwoelen geur verspreiden, naar velerlei bloemen genoemd. We kennen de wierookkorreis onzer altaren, die op het vuur van het wierookvat gewor pen worden als een welkome gave. We kennnen den heerlij ken, den duren wierook der feest dagen, de kostbare specerij welke zulk een serene gewijde stemming schept. Zóó moet ook de geur van onzen wierook opstijgen tot de he melen. Zóó moet het aroom van onze levensbede zijn. In deze dagen na Allerheiligen en Allerzielen en na Sint Willibrordus1 feestdag dienen we ons hiervan diep te doordringen: „Als zuivere wierook stijge het gebed van ons leven tot den troon des Aller- hoogsten!" verscheidene medewerkers van „La Nation Beige", die overigens door genoemd blad open lijk gedesavoueerd werden. Ten slotte verscheen in een paar Fransch talige bladen (een liberaal en een socialistisch) een manifest, onderteekend door 59 personali teiten, hoofdzakelijk behoorende tot 't leeraars corps der Vrije Universiteit tvan Brussel en tot de Franschtalige Belgische Academiën. De on derteekenaars verklaren, dat zij er niet aan denken de door België aangenomen neutraliteit te bestrijden, maar dat de neutraliteit van den Staat niet impliceert het doen zwijgen van het individueel geweten. Pas was de manifestenstrijd eenigszms geluwd, of er deden zich 'n paar incidenten voor op ander gebied. Een gezelschap van de „Comédie Frangaise" was in een Brusselschen schouwburg een voor stelling komen geven en, op aanstichting van een dozijn heetgebakerde toeschouwers, kwam het tot een spontane manifestatie in de zaal, waarbij het publiek uit volle borst de Marseil laise begon te zingen. Een meer beteekenend incident was het in beslag nemen door de politie van het zeer ver spreide satiriek weekblad „Pourquoi-pas?'- dat zijn hoofdartikel had gewijd aan graaf von Bülow-Schwante, ambassadeur van Duitsehiand te Brussel, en hierin een en ander had verteld, dat een rechtsvervolging ten gevolge kon heb ben. Dit noopte den heer Spaak, minister van Buitenlandsche Zaken, er toe een radiorede te houden, waarin hij wees op het gevaar van een meeningsuiting, welke niet in overeenstemming is met België's neutraliteit. In talrijke liberale en socialistische Krin gen heeft men den toon van minister Spaak overdreven gevonden. Vooral was men ue- vreesd voor censuur; deze vrees bleek echter ongegrond te zijn. Om ons overzicht te sluiten, moeten wij nog melding maken van een artikel dat zooeven ver schenen is in het jongste nummer van het socialistisch maandschrift „Leiding", dat onder directe „leiding" staat van den voorzitter der socialistische partij, minister Hendrik De Man. In dit niet onderteekende artikel, waarvan ieder een nu echter weet dat het van den heer De Man zelf is, wordt een fel pleidooi gehouden voor neutraliteit. Schrijver verweert zich tegen het verwijt van lafheid, het argument dat in zekere socialistische kringen het meest opgeld maakt. Zooals men ziet, zijn het in België tot dusver, schermutselingen geweest, we.ke om het probleem der neutraliteit en der open bare meeningsuiting geleverd zijn. Laat ons vertrouwen, dat het in de toekomst bij scher mutselingen moge blijven. De overgroote meerderheid der bevolking is zich de onschatbare waarde van den vre de, die op de meest doelmatige wijze dw neutraliteit kan gehandhaafd blijven, vol komen bewust, indachtig het woord van haren koning: „De vrede is voor het Bel gische volk een voorwaarde van leven of dood". ISTANBOEL. 7 Nov. (DN.B.) De Duitsche ambassadeur Von Papen, die te Istanboel is aangekomen, heeft tijdens zijn verblijf alhier ebn onderhoud gehad met den Roemeenschen gezant in Ankara, Stoica, die zich op weg naar Boekarest bevond. Dinsdagavond zette Von Pa pen zijn reis voort naar de Turksche hoofdstad Ankara. Turksche politieke kringen weigeren een be sliste meening uit te spreken over de nieuwe missie van Von Papen in Turkije, of over de redenen van zijn korte bezoeken aan Belgrado en Sofia. Men gelooft echter, dat Duitsehiand een nieuwe actie inzet, teneinde zijn handels- omzet met de Balkanstaten tot een maximum op te voeren. Men denkt, dat Duitsehiand hoopt door versnelling der aflevering van de voor den oorlog geplaatste orders op bewapeningen en andere goederen in ruil voor leveranties voedings middelen en grondstoffen uit de Balkanstaten tot op zekere hoogte den wurgenden druk van de Engelsch-Fransche blokkade te neutraliseeren. Ook zou compensatie gezocht worden voor het gebrek aan werkelijken steun uit Rusland. Vol gens Duitsche kringen is de voornaamste taak van Von Papen in Turkije pogingen in het werk te stellen om onderhandelingen te openen over de afsluiting van een Turksch-Duitsch handels verdrag ter vervanging van het accoord, dat eind Augustus is afgeloopen en dat Turkije gewei gerd heeft te vernieuwen. (Vervolg van pagina 1) Sommigen gelooven, dat een nieuwe orde in zekere mate kan worden verkregen, wanneer de volken hun souvereine rechten in zekere mate opgeven om den weg voor een meer orga nische eenheid te effenen. Doch indien men zoo hoopt, uit onafhankelijke staten te komen tot een hechter internationaal systeem, moeten wij dat vernemen uit den wil der volken, want alleen die kunnen het denkbeeld leven geven. Na den oorlog zullen wij er de zorg voor hebben te dragen, dat wijsheid en goede wil samen werken in de onmetelijke taak, die ons wacht Niemand kan zeggen, wanneer en hoe wij tot de overtuiging zullen komen, dat onze doeleinden bereikt zijn. Doch wanneer wij het vaste geloof hebben, dat ons besluit en onze algemeens koers juist zijn, dan behoeven wij ons over den afloop niet bezorgd te maken. Ik vertrouw, dat het Britsche volk, indien het zijn eigen normen van doel en gedrag gedurende den geheelen oorlog kan handhaven, naar den 'geest beter uitgerust zal zijn voor zijn aandeel in de orde ning van een gelukkiger toekomst." Halifax zeide toe te geven, dat de physieke kracht alleen niet in staat is het kwaad, dat aan den oorlog ten grondslag ligt, uit te roeien. „Doch de erkenning van deze waarheid aldus zeide hij mag ons nooit blind maken voor het feit, dat wij, wanneer wij uit vrees voor de oor logstragedie werkloos blijven tegenover het op treden, dat wij kwaad achten, de uiting van geestelijke waarden, die allen menschelijken vooruitgang hebben bezield en geleid, ter ver nietiging overgeven. De weg, dien wij ons voornemen af te leggen, kan lang zijn. Wij hebben den tijd om over onze grieven te denken en ons voor te stellen hoe veel beter wij den arbeid van een ander zouden hebben gedaan. Het recht om te mopperen is bijna een traditie van het Britsche ras, dat die kunst buitengewoon goed verstaat. Het is tee- ken van vrijheid, als ge ziet naar Duitsehiand, waar het mopperen u waarschijnlijk'in een con centratiekamp zaï brengen. Laat ons onze vrij heid behouden, doch haar gebruiken voor de versterking van ons doel." Halifax waarschuw de zijn hoorders, dat de vijand van ieder teeken van oneenigheid gebruik zou maken en besloot met de woorden: „Het is onze plicht eensge zind en sterk van geest en hart té zijn. Daar van zal zeker onze kracht in den strijd afhan kelijk zijn, en wanneer die strijd voorbij is, ook het vermogen den oproep tot waardigen arbeid voor de toekomst der menschheid te beant woorden." Onze Berlijnsche correspondent seint ons Dinsdagavond: De opheffing van het wapenembargo in de Vereenigde Staten heeft de schijnbare rust, die sedert eenige weken op het poli tieke tooneel der Rijkshoofdstad schijnt te heerschen, weer verstoord. Maar dezen keer is het Nederland, dat naast België en de Scandinavische landen de twijfelachtige eer geniet om in het middelpunt der belangstel ling te staan. De publicatie van het Oranjeboek en het be zoek van Koning Leopold zijn voor de Duitsche politici de aanleiding geweest om hun stand punt tegenover het blokkadeprobleem, dat zij reeds geruimen tijd innemen, thans met veel meer nadruk naar voren te brengen. De Duitsche pers wijst in een serie van kennelijk hoogere hand geïnspireerde hoofdartikelen op den plicht der neutrale landen, om zich tegen de Engel- sche blokkademaatregelen metterdaad te ver zetten. Zoo schrijft b.v. de Börsenzeitung hedenavond: „Helaas spelen de neutrale landen thans een |zeer passieve rol en maken zij geen gebruik van de mogelijkheden over welke zij beschikken, om dooreen actief optreden de rechten op ver dediging en daarmede den vrede te dienen. Zij hebben wel gepraat en geprotesteerd, maar hun schepen hebben zich steeds gedwee aan de Brit sche dwingende leiding onderworpen en zij heb ben door deze houding den indruk versterkt, dat Engeland 'zich tegenover deze neutrale landen in de practijk alles kan veroorloven. Zij hebben zich maar al te gemakkelijk van den door het recht bepaalden weg van ware neutraliteit laten verdringen. Er zijn tusschen Londen en de neutrale landen talrijke inciden ten geweest, die aan duidelijkheid niets te wen- schen overlieten, doch geen dezer landen is er toe overgegaan om in zoo'n geval zijn belangen tot het uiterste te verdedigen. Door hun toegevende houding hebben zij noch hun belangen, noch den vrede gediend en heb ben zij zelfs de Britsche machtspolitiek helpen bevorderen." Tot zoover de Börsenzeitung. In denzelfden geest schrijven ook de overige Duitsche bladen. De politieke kringen te Berlijn brengen op ondubbelzinnige wijze tot uiting, dat zij het met deze meening geheel eens zijn. Met woorden, al dus kan men in de Wilhelmstrasse hooren, be reikt men in Engeland niets, maar des te meer met daden. De neutralen zouden het tot een „test case" moeten laten komen, b.v. doordat een schip niet aan de Britsche bevelen gehoorzaamt, maar eenvoudig doorvaart. Engeland, aldus onze zegsman, zal zich in zoo'n geval wel driemaal bedenken voordat het tot geweld zal overgaan en daardoor een open lijke daad van zeerooverU zou plegen. Wellicht denkt men te Berlijn minder aan de gevolgen, die een dergelijk optreden voor de betrokken landen automatisch mee zou brengen. Ook hier geldt weer de regel, dat in de oogen van ieder oorlogvoerende uit eindelijk alleen hij neutraal is, die geheel aan zijn zijde staat. De actie, die Duitsehiand thans tegenover de kleine neutralen voert, wordt hier nog gekleed in den vorm van een goeden raad en men legt er den nadruk op, dat het zoo juist verkondigde standpunt niet nieuws beteekent. In ieder geval is echter gebleken, dat Duitsehiand, nu de Ver eenigde Staten kleur bekend hebben, minder dan ooit van plan is om het bij den tegenwoordigen stand van zaken te laten: zonder dat wij ons onnoodig ongerust behoeven te maken, is het dan ook duidelijk, dat deze stap van Berlijn slechts de inleiding vormt voor een campagne, om via de neutrale mogendheden in het Westen en Noorden druk op het Engelsche blokkade systeem uit te oefenen. WASHINGTON, 7 Nov. (A.N.P.) De Ver eenigde Staten hebben, naar het departement van Staat mededeelt, Maandag een handels overeenkomst gesloten met Venezuela. Het ver drag werd te Caracas onderteekend door ver tegenwoordigers van de beide regeeringen. NEW YORK, 7 Nov. (Havas) Een million- nair heeft een bedrag van een kwart millioen dollar beschikbaar gesteld van de New York- sche afdeeling van de American Legion voor de jacht op spionnen. Ieder, die inlichtingen geeft, welke leiden tot de arrestatie van een spion, zal 500 dollar ontvangen. De schenker wil onbekend blijven. Men weet echter, dat het een oud-cfficier is uit den wereldoorlog, lid van een der oudste Amerikaansche families. ROME, 7 Nov. (Stefani) De gewezen Italiaan- sche minister voor Volksopvoeding, Alfieri, is benoemd tot ambassadeur bij den Heiligen Stoel. Mussolini heeft den nieuwen staatssecretaris in het ministerie van Luchtvaart en chef van den staf der luchtmacht, generaal Pricolo, ont vangen en met hem de plannen besproken voor een verdere uitbreiding van het luchtwapenj ROME, 7 Nov. (Stefani). Onder het op schrift „Een zonderling manifest van de Komintern tegen de regeeringen van Europa en de Vereenigde Staten" publiceert de „Giornale ci'Italia" een belangrijk artikel van zijn direc teur Gayda, waarin deze, na te hebben opge merkt, dat de Komintern de rol van openbaren aanklager wil spelen tegen Engeland, Frank rijk en Duitsehiand, zonder onderscheid, de vol gende vraag stelt: Welk onderscheid bestaat er tusschen de Komintern en de regeering te Moskou? Dit vraagstuk, aldus het blad, dat nooit is opgehelderd, is van groote beteekenis, want op het oogenblik beschuldigt de Komintern niet alleen de beide democratieën, maar ook het Duitsehiand van Hitier, dat de Mos- kousche regeering zoo juist als een bond genoot heeft verwelkomd. Dat beteekent, dat er geen definitief accoord bestaat tusschen Moskou en Berlijn en dat her communisme, met zijn destructieve actie aan de Sovjetregeering zijn diensten opdringt, ter wijl het tevens het richtsnoer vormt voor haar optreden. Indien er op het oogenblik een imperialis tische belangenstrijd woedt, zoo vervolgt ds „Giornale", dan speelt daarin ook Rusland zijn rol, dat tracht zijn grondgebied te vergrooten. In tegenstelling tot de beweringen in het mani fest van de Komintern, werkt Sovjet-Rusland niet voor den vrede, neen, sinds twintig jaren werkt het alleen voor een oorlog, waarvan het de communistische revolutie verwacht. Dat wordt aangetoond door zijn interventies in Buiten Mongolië, in China en in Spanje. Heel Europa heeft reeds erkend, dat niet het communistische Rusland, maar het fascistische Italië de taak op zich heeft genomen van be waker van den vrede op den Balkan. De Italiaansche afzijdigheid van den oorlog heeft het conflict beperkt, doch dit is gaan groeien door de interventie van Rusland in Polen. Overigens heeft Italië onlangs nog be wezen, dat het den vrede in de Donau- en Balkanlanden wil bewaren. Wat ten slotte de bewering van de Komin tern betreft, dat Italië het geschikte oogen blik afwacht om zich aan de zijde van de win naars te scharen en zijn deel van den buit te grijpen, zulk een denkbeeld heeft tot dusver alleen de regeering van Moskou beheerscht, die dit, na de bliksemsnelle Duitsche overwinning, verwezenlijkte op de thans verslagen en weer- looze gebieden van Polen. De politiek van Italië heeft op open en loyale wijze getracht den vrede van Europa te redden en geeft zich thans moeite het conflict te beperken en de beschaving te redden. Het staat niet aan de komintern, deze politiek te beoordeelen. De Rechter-Commissaris bij de Arron- dissements-Rechtbank te Almeloo, mr. C. H. Plug, is Dinsdagmiddag, vergezeld van eenige marechaussees in burger en den ge arresteerden Denekamper A„ in Almeloo teruggekeerd. Op het hoofdbureau der Amsterdamsehe po litie hebben Maandag lange verhooren plaats gevonden, die tot na middernacht voortduur den. Volgens onze inlichtingen moet de opkoo- per B. den inmiddels weer gearresteerden Am sterdammer hebben herkend als een der twee personen, die bij hem in het pakhuis zijn ge weest om de uniformen te koopen en andere te bestellen, die den volgenden dag werden afge haald. Alles werd direct afgerekend. Men be taalde voor de uniformen wat de opkooper er voor vroeg. Uit op v. O. gevonden bescheiden is gebleken, dat deze lid was van de N.S.B. en, naar in Denekamp verluidt, zou hij ten huize van A. geen onbekende zijn. Van o. blijft intusschen volhouden, dat de uniformen bestemd waren voor tooneel uitvoeringen in Osnabrück en het schijnt, dat het onderzoek der Justitie zich thans ook in deze richting uitstrekt. Van O. is inmiddels naar Almeloo overgebracht. Het onderzoek rust thans in handen van mr. E. Overbosch, Officier van Justitie bij de Al- meloosche rechtbank, doch daar het is komen vast te staan, dat het complot verscheidene vertakkingen heeft, zijn meerdere justitieele en politioneele instanties ingeschakeld om zoo snel mogelijk licht in deze affaire te brengen, welke op de hoofdpunten nog volkomen in het duis ter ligt. Althans voor buitenstaanders. Want op onze vraag, welke wij Dinsdagmiddag te Alme loo langs officieelen weg stelden, werd ver klaard, dat het onderzoek langzaam vorderde, doch dat mededeelingen in dit stadium het on derzoek slechts zouden bemoeilijken. Voorts vernemen wij, dat de chauffeur A. Uit Denekamp door den kringleider van de N.S.B. in Twente als lid is geschorst, op grond van de overweging, dat het vervoeren van uniformen onder de huidige omstandigheden in strijd met het landsbelang moet worden geacht. Z.K.H. Prins Bernhard, die voornemens was Dinsdag de oefeningen van den militair-ge neeskundigen dienst in de omgeving van Den Haag bi) te wonen, is door andere bezigheden verhinderd geweest, aan dat voornemen ge volg te geven. Dinsdagmiddag is de 50-jarige gehuwde sloo- per W. uit Nijmegen by het sloopen van een schuur in de Vossenpels te Lent (gem. Eist) van het dak gevallen. Het stoffelijk overschot is naar de woning te Nijmegen overgebracht. Van de zijde der Engelsche autoriteiten heeft de K.L.M. Dinsdag toestemming ont vangen om een tweede dagelijksche lucht- verbinding te openen tusschen Amsterdam en Londen. Reeds terstond zijn maatregelen getroffen om deze uitbreiding van het lucht verkeer tusschen Nederland en'Engeland mogelijk te maken, zoodat met ingang van Donderdagmorgen twee vliegtuigen per dag van Schiphol naar Shoreham zullen vertrek ken evenals in omgekeerde richting De aanleiding tot het besluit der Engelsche autoriteiten is stellig het feit, dat er voor den dageJijkschen dienst, welke de K.L.M., zooals men weet. sinds 16 October j.l. op Engeland onder houdt, buitengewoon groote belangstelling be staat. De vertrekkende vliegtuigen zijn nagenoeg alle volgeboekt met passagiers, terwijl er be langrijke hoeveelheden vracht en post mede gaan. Nog kort geleden besloten de Engelsche posterijen hun luchtpost voor Nederland en Scandinavië met de K.L.M.-vliegtuigen mede te geven, terwijl dagelijks honderden kilogrammen couranten naar Nederland en Scandinavië over het kanaal worden vervoerd. Deze groote be langstelling wettigt zeker voor het oogenblik een uitbreiding van het luchtverkeer tusschen Ne derland en Engeland. Tot de verwezenlijking hiervan heeft de goede en regelmatige function- neering van den dienst sinds de heropening zeker bijgedragen; de ervaringen, welke men heeft opgedaan met het systeem van veiligheidsmaat regelen, waren zeer bevredigend. Uit Nederland zullen met ingang van Donder dag 9 November de vliegtuigen vertrekken om 9 en om 11 uur des ochtends van Schiphol, terwijl de vertrekuren van Shoreham zijn gesteld op 9 en 13 uur. Met ingang van 19 November a.s., de datum van de invoering van den wintertijd in Engeland, zal het tweede vliegtuig uit Enge land een uur vroeger, dus om 12 uur vertrekken. Op Zondagen worden zoowel- uit Nederland als uit Engeland uitsluitend de middagdiensten waargenomen. I.)e dienstregeling is zoo vastgesteld, dat pas sagiers >uit Nederland nog bij daglicht in Londen aankomen, zoodat de bezwaren der verduistering voor hen, die er niet aan gewend zijn, verme den worden. CHICAGO, 7 Nov. 7 Nov. ,6 NOV. Tarwe Dec 88-87% Mei 86 Juli M%-% Maïs Dec 50% Mei 53 - JUli o3%- Reuzel 87%-88 86%-87 85 V* 50% 53Vs 34 Dec. Mei Juli Dec Mei Juli 7 Nov. Haver 26% 35 s/s 33% Rogge 53V4-- 54 543/8 6 Nov. 37 35%-- 33 -- 54 55 55 3/8 Mei 6.30 6.40 6.37% Jan. 6.87%+ 6 90+ 6.37%+ Mrt. 7. (0 7 05 WINNIPEG, 7 Nov. Tarwe Dec. 70 Mei "5 - Juli 76% - Rogge Dec 56 - Mei 58 6/s Juli 55 - Haver -<ec 3l 7 Nov. 6 Nov. 69%-— Dec. 74%Mei 76 Va 55%Dec 58 a/s Mei 53 6 Nov. 7 Nov Gerst 42 3/8 423/8- 446/g 44-% - Lijnzaad 158% 159% 161 160% 31% Mei 32% Juli 32% 32 Vt 32% De overige markten zijn gesloten. Activa Binnenlandsche Wis sels, Promessen, enz. Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit. i. disc Idem Eig. Portef. Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors.l in Reken.-Cour. op Onderpand Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt. Zilv. enz Muntmat. Zilv en De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat de directeur van de sectie spiritus van het Rijksbureau voor chemische producten den dispensatietermijn voor normale transac ties in spiritus heeft verlengd tot 28 Nov. 1939. Totaal Belegging v. Kap. Res. en Pensioenf. Gebouwen en Meub der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. No. 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserves Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. In omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken 1.435.248.379 60.612.475 560.720.252 Totaal W.v. a. Ned.-Indië Besch. Metaalsaldo (KB. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr. Rentestand sedert 29 Aug. 1939: Wissel-disconto Promessen-disconto Beleening van Effecten Beleening van Goederen en Ceelen Voorschotten in Rekening-Courant 6 Nov. '39 14.097.824 1.206.958 2.556.828 17.861.611 1.575.000 1.575.000 171.452.625* 3.110.743 38.857.940 213.421.309 211.705.784' 1.715.524 213.421.309* 781.697 105.497.605 998.139.102 1.103.636.707 11.751.293 1.115.388.000 43.832.375 4.580.000 30.178.429 7.629.955 1.435.248.379 20.000.000 4.277.243 7.756.940 11.964.190 1.114.472.460 110.522 272.004.632 4.662.389 30 Oct.1939 38.836.202 1.381.366 2.568.629 42.786.198 1.575.000 1.575.000 179.891.894* 2)680.753 42.499.421 225.072.069 223.108.672' 1.963.397 225.072.069* 15.000.000 105.497.605 1.002.337.238 1.107.834.843 11.802.935 1.119.637.779 43.903.375 4.580.000 30.277.125 7.629.955 1.490.461.503 20.000.000 4.277.243 7.756.940 11.940.473 1.125.665.770 137.379 316.092.701 4.590.995 1.490.461.503 60.612.475 f542.845.716 9.000.000 3 pet. 31/2 pet. 31/2 pet. 3'/2 pet. 31/2 Pet. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Philips Anaconda H. V. A. U. S. Steel Rep. Steel Tidewater North Am. Aviation Curtiss Wright Wilson 137% 261/8 3931-2 55 3/16 203/g—20 5/16 9% 211/2—213/g 8 15/16—9 4% Van 4.305 uur geen noteering 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor het diplo ma wetenschappelijk archiefambtenaar der le klasse de heeren: M. P. van Buytenen, Leeu warden en H. J. A. M. Schurink, Venlo. LEIDEN. Geslaagd de dames A. S. Hers (Den Haag), H. Vernede (Den Haag) en H. M. Schipper (Rotterdam) en de heer J. C. Mos te Schiedam. AMSTERDAM. Geslaagd de dames A. v. Veen te Schagerbrug en G. Slob te Utrecht. 's-GRAVENHAGE. Opgeroepen 3 candidaten. Geslaagd: mej. H. A. van der Plas te Delft en de heer B. J. Vermaat te Capelle a. d. IJssel. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor len stuur man groote handelsvaart C. van der Meulen, voor 2en stuurman idem P. Spuij, voor 3en stuurman idem G. Borghstijn en voor stuur man kleine handelsvaart Z. J. Balk. AMSTERDAM Geslaagd voor het docto raal examen klassieke letteren mej. M. Hoo- gendijk. LEIDEN Geslaagd voor het candidaats- examen Indisch recht de heeren H. D. Ex. de Loos, Leiden en E. H. Heringa, Wassenaar. Voor het doctoraal examen geneeskunde slaagden mej. C. M. Caljouw, Vlissingen en de heer A. Y. Bosma, Rotterdam. Voor het candidaats-ecamen geneeskunde slaagden de heeren W. J. Soeter, Voorburg, J. P. M. Koot, Den Haag en J. W. M. Horjus, Den Haag. AMSTERDAM. Geslaagd voor het cand. exa men Engelsche taal en letterkunde mej. B Siertsema. ROTTERDAM, 7 Nov. Eierveiling. Kipeieren 4.50 6.60 per 100 stuks. Aanvoer 90.000 eieren. 's-HERTOGENBOSCH, 7 Nov. N.V. Botermijn. Aanvoer 12569 kg. Hoogste prijs 1.65, laagste prijs 1.50, middelprijs 1.60 per kg. GRONINGEN. 7 Nov. Veilingsvereen. ..Een dracht" voorheen „Het Noorden". Aanvoer 20.000 eieren. Kipeieren 5.446.55, kuikeneieren 4.88 5.44 per 100 stuks. Verlof is verleend tot het aannemen van het ordeteeken van commandeur in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk aan prof. dr. L. Ph. le Cosquino de Bussy, directeur der afdeeling Handelsmuseum van de Kon. Ver- eeniging Koloniaal Instituut te Amsterdam; commandeur in de orde van de Kroon van Roe menië aan dr. F. L. Rutgers, plaatsvervangend hoofd der achtste afdeeling van het departement van Koloniën en van officier in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk aan ir. W. L. Utermark, algemeen conservator der afdee ling Handelsmuseum van de Kon. Vereeniging Koloniaal Instituut te Amsterdam. Benoemd is tot lid van de bij Kon. Besluit van 24 Januari 1922 no. 25 ingestelde commissie (vlootcommissie) dr. H. Brugmans, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Aan J. M. J. H. Lambooy is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1940, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hilver sum, met dankbetuiging voor de goede diensten in zijn betrekking bewezen. Aan P. J. Brunt is, op zijn verzoek, met in gang van 31 December 1939, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeenten Waar der, Barwoutswaarder en Rietveld. Aan A. C. van Waes is, op zijn versoek, met ingang van 1 Januari 1940, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Zuiddorpe. Aan P. A. J. M. Baudoin is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1940, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Berg- hem. Aan G. J. M. Beckers is, op zijti verzoek, met ingang van 1 Januari 1940, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Bingeirade. onder dankbetuiging voor de langdurige dien sten. door hem in die betrekking bewezen. Aan ir. G. H. de Vries Broekman, oud-hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Délft, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van het bestuur der stichting „Waterbouwkundig Laboratorium" te Delft en is als zoodanig benoemd ir. E. R. J. W. Hondelink, hoog'leeraar aan de Technische Hoo geschool te Delft. Met ingang van 7 November is tot lid der commissie van bijstand, bedoeld in het vierde lid van artikel 3 der rubber, en rubberartikelen- beschikking 1939, in de plaats van wijlen den heer P. van Santen, de heer M. Nauta benoemd, P. Kramer, commissaris van politie te 's-Gra- venhage, is met ingang van 1 November 1939 eervol ontheven uit de functie van plaatsver vangend hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- venhage, onder dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten. Aan mr. dr. F. Sleutelaar is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsver- vanger in de arrondissements-rechtbank te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2