LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel? - 1 Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen Het bezoek van Koning Leopold De toekomst van Britsch-Indië Onderzoek in de spionnagezaak ONDER PANAMEESCHE VLAG DE NATIONALE FILM DE COMMUNISTEN IN FRANKRIJK NOG ACTIEF BiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiuDiiuiitiuiiiiiiuHiiiitiiKntiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiinuiiaHiira WOENSDAG 8 NOVEMBER 1939 De groote Haarlemsche familie Zij groeit nog steeds, zwemt meer en beleent minder IJMUIDEN R. K. VROUWENBOND Pater Frumentius vertelde over zijn aalmoezenierswerk De gemeentelijke bedrijven De woningvoorraad Faillissementen Bevorderd Ongevallen VELSEN Wat spaarders opvroegen Manifestatie van onze cultuur De muziek bij de Willibrord- herdenking (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) Besprekingen met generaal J. H. Reijnders De moord onder Leidschendam Eervol ontslag (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Huil tegen dusdanige ontduiking der neutraliteitswet Britsche en Fransche aan- koopen in Ver. Staten olitie verricht tal van huiszoekingen Duitsche vliegtuigen boven Noord-Schotland Britsch schip door een duikboot achtervolgd ARTILLERIE-INRICHTINGEN Aanvullingsbegrootingen ingediend Exploitatie-tekort aan allerlei omstandigheden te wijten HET RAPPORT-WESTHOFF EERSTE KAMER Naturalisaties Kosten in verband met de Electriciteitswet Clandestiene actie onder getroffen groepen der bevolking NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HÏliillilllilllllllllllllllillliilllllllililililllilllilllllllilltilllllilllilllIlllllllllililllUlillllllllHllliillliimtllllllllllllHiiiS STAD De Haarlemsche gemeenschap In cijfers, zoo als de statistische gegevens ons die iedere drie maanden toonen, is sedert Juni weer aanmer kelijk uitgebreid. Er waren daartoe tal van fac toren. Het sterftecijfer, dat in September 1938 7.4 per 1000 inwoners bedroeg, daalde tot 6.2, het geboortecijfer daalde echter eveneens, n.l. van 18 tot 16.9. Niet minder den 124.3 mensch uit andere gemeenten kwam zich per duizend inwoners in onze stad vestigen (verleden jaar was het vestigingscijfer veel lager, even meer dan 85), terwijl het vertrekcfjfer 88.5 bedroeg (75 in Sept. '38). Er werden over de maanden Juli, Augustus en September 394 huwelijken gesloten, waarvan er 169 kerkelijk werden ingezegend. In het zelfde tijdvak moesten 19 echtscheidingen wor den ingeschreven. Er kwamen 5 Belgen in Haarlem wonen, 46 Duitschers, 1 Engelschman, 1 Franschman, 14 Hongaren, 5 Italianen, 3 Polen, 3 Tsjechoslo- waken, 8 Zwitsers en 9 tot geen nationaliteit behoorenden. U ziet, Haarlem is een cosmopo- lietische stad. Het aantal inwoners bedraagt 139757, verge leken met verleden jaar een vermeerdering van 2781. Het zal wel niet lang meer duren of wij zijn de 140.000 gepasseerd. Bij de gemeentelijke bank van leening werden 1079 panden in beleening genomen tot een ge zamenlijke waarde van f 9023. Teruggenomen door de eigenaars werden over September 1236 panden, ter waarde van f 9633.50. Vorig jaar had Oom Jan het drukker. Toen waren de cijfers voor dezelfde maand: 1246 in beleening genomen panden ter waarde van f 11.040 en 1162 geloste panden, die f 9730.50 waard waren. De politie maakte in September 1005 proces sen-verbaal op, waarbij 106 ter zake van mis drijven. Over September 1938 waren deze cijfers 891 en 145. Eind September bedroeg de woningvoorraad 37884 (37101). De grootste groep woningen is die, welke een huurprijs heeft tusschen f 275 en f 350 per jaar. Op de lagere scholen waren in September 18080 (17901) kinderen. Het bijzonder onder wijs omvatte 11299 (11053) leerlingen. Ook het aantal leerlingen voor het Hooger en Middelbaar onderwijs groeide een weinig tot 3329 op 30 September 1939. Er werden dit jaar bijna 300.000 baden geno men in de gemeentelijke zweminrichtingen. Dit is ongeveer 35.000 baden meer dan verleden jaar, toen het aantal ruim een kwart millioen bedroeg. Het belastbaar inkomen over het jaar 1938- 39 bedraagt f 63.438.274. Dat is van ons alle maal bij elkaar. Verleden jaar was het I 60.208.791. Al groeide uw eigen inkomen niet, laat het u een troost zijn. dat de Haarlemsche familie in haar geheel er iets op vooruit ging. Curator mr. J. H. J. Simons te Haarlem. CBeide faillissementen zijn uitgesproken nadat het verzoek tct surséance van betaling was af- gewèzen.) Rechter-commissaris in deze faillissementen mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: Theunis Prins, expediteur, eerder caféhouder, wonende te Purmerend, Schoolplein 6. Curator mr. K. van Giffen te Haarlem. De N.V. Bloembollen Exportbedrijf P. M. Ber- see Jr., gevestigd en kantoorhoudende te Haar lem, Ramplaan 54A. Curator mr. H. O. Drilsma te Haarlem. De R.K. Vrouwenbond afd. IJmuiden-O. hield gisteravond in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg een bijeenkomst, waar als spreker op trad de geestelijk adviseur pater Frumentius, die sinds het begin der mobilisatie als aalmoeze nier, in den rang van majoor, is ingedeeld bij het 46e regiment infanterie. Alvorens pater Frumentius het woord ver kreeg bracht het zangkoor der Meisjescongre gatie evenals in de pauze, ter opluistering eenige mooie liederen ten gehoore, o. 1. v. de dames Thijssen. Het woord was hierna aan pater Frumentius, die sprak over het aalmoezenierswerk in vredes- en oorlogstijd. Allereerst zette hij het werk uiteen van een priester-aalmoezenier in vredestijd en wees daarbij vooral op het groote nut van de R.K. Militaire Vereenigingen. Vervolgens wijdde spr. uit over zijn diverse werkzaamheden als aalmoezenier in zijn legerplaats, hoe de man schappen daar gelegerd zijn, hoe zijn verhou ding is met de overige officieren en hoe er nu reeds zorg gedragen wordt voor het gods dienstig leven der soldaten. H.H. Missen worden gelezen, biecht kan worden gesproken, waardoor het contact blijft bestaan. In het slot van zijn interessante rede besprak pater Frumentius zijn priesterfunctie, wanneer ook in ons land werkelijk een oorlog zou uit breken en de aalmoezenier dan eveneens zijn werkterrein vindt aan het front, in de loopgra ven en in de verbandplaatsen. Een dankbaar applaus mocht spr. in ontvangst nemen van zijn aandachtige toehoorsters, onder wie vele moeders waren, wier zoon in militairen dienst is opgeroepen en voor wie het zeker een geruststelling zaï zijn geweest, dat ia ons leger de godsdienstige zorgen zoo goed mogen en kun nen behandeld worden. Sedert 1 Januari van dit jaar werden 28.086.901 k.w.u. electrischen stroom verkocht. In de maand September alléén 2.872.372 k.w.u. tegen 2.790.079 k.w.u in September 1938. De particulieren en de gemeentelijke gebouwen verbruikten 669.925 in de maand September van dit jaar, de groot verbruikers 1.121.672. de gemeente Heemstede 199.794, de N.Z.H. 337.565, de Rijksgebouwen 71.877, de openbare verlichting 130.714, het gas bedrijf en het openbaar slachthuis 81.325 en de N.V. P.E.G.E.M. 259.500 k.w.u. Er werden over de eerste drie kwartalen van dit jaar 16.582.836 M3. gas verkocht; over de maand September werd 1.719.113 M3. gas verkocht (1.669.521 in September 1933). Op het einde van de maand September telde Haarlem 37884 woningen. Op dcnzelfden datum van het vorige jaar waren er 37101 woningen, zoodat de vermeerdering dus 783 bedraagt. Het aantal beneden den huurprijs van f I per week bleei constant. Er zijn 43 zulke woningen in onze stad. Het aantal huizen, dat f 2 tot f 3 per week aan huur doet, daalde van 718 tot 712, zoo lezen wij in de Statistische gegevens over het derde kwartaal. De stijging was vooral aanmer kelijk in de huizen, die van f 275 tot f 350 aan huur moeten opbrengen jaarlijks. Op 1 Januari waren er 9202 in deze huurklasse, eind Septem ber 9489. Alleen al in de maand September kwa men 97 huizen van dezen huurprijs erbij. 1320 huizen kosten meer dan f 1.000 aan huur per jaar, 892 tusschen f 800 en f 1000 en 2577 tusschen f 600 en f 800. In Januari waren 71 onbewoonbaar verklaarde woningen nog bewoond, in Februari 62, eind Sep tember nog slechts 27. Over 1939 nam het aantal woningen in totaal met 456 toe. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem werden uitgesproken op Dinsdag 7 Novem ber de volgende faillissementen: Aalrik Koster, architect, wonende te Haar lem, Wilhelminastraat 42. Curator mr. J. H. J. Simons te Haarlem. De Naamlooze Vennootschap „De Overdekte", gevestigd te Haarlem. Plotseling gas geven Bruusk 'tstuur omhalen Krachtig remmen.... Op blad-bedekte herfst* wegen leidt dat 10 tegen 1 tot een riskante slippartijI ah. GLADDE BANDEN SLIPGEVAAR De te Driehuis gestatlonneerde agent van politie le klasse A. P. Maas is bevorderd tot brigadier van politie. Tijdens werkzaamheden bij van Leer's Wals- bedrijven is de arbeider L. aan den rug ver wond. Hij is in het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. De politie stelt een on derzoek in. Gistermiddag heeft op den Stationsweg een aanrijding plaats gehad tusschen een driewie- lige bakfiets en een militairen vrachtauto. Tengevolge hiervan werden de bakfiets en het ijzeren hek van het rusthuis aan genoemden weg beschadigd. De politie stelt 'n onderzoek in. Aan het postkantoor IJmuiden en het daar onder behoorend ambtsgebied werd gedurende de maand October 1939 ingelegd f 56.568.31 en terugbetaald f 93.391.92. Er werd dus ruim i 35.000 meer terugbetaald dan ingelegd Ook de Nutsspaarbank gaf een dergelijk beeld te zien. Hier bedroegen gedurende de afgeloo- pen maand de inlagen f 41.694.97, terwijl f 73.076.73 werd terugbetaald. Ook hier werd dus ruim f 30.000 meer terugbetaald dan ingelegd. Het geld gaat rollen! De muziek heeft van de plechtigheden, waar mede Nederland en inzonderheid ook Katholiek Nederland gisteren te Utrecht het twaalfde eeuwfeest van St. Willibrord herdacht heeft, een integreerend bestanddeel gevormd. Het is goed, dat dit zoo was, want de muziek kan aan zulke plechtigheden een ongemeenen luister verleenen. Er zijn wel eens tijden geweest, en ze liggen nog niet zoo heel ver achter ons, waarin dit inzicht bij groote plechtigheden minder duidelijk tot uiting kwam. Voor muzi kale schoonheid heet ons yolk weinig gevoelig. Het is een generaliseerende overdrijving, die met de waarheid niet veel gemeen heeft, maar men kan haar verklaren, wanneer men denkt aan de smakeloosheid, waarmede gewoonlijk bij officieele plechtigheden met muziek ge schutterd werd. Zij was zoo vaak goed genoeg om een statige rij van sprekers nu en dan te onderbreken en het auditorium voor eemge oogenblikken een gedachtenpauze te schenken Welke muziek dan weerklonk en van welke kwaliteit zij was, dat alles deed minder ter zake. Men noemde dit een muzikale omlijsting, en was daarmede tevreden. De muziek blee) buiten de plechtigheid en miste dus al haar wer king, niet tot schade van de muziek, maar tot schade van het feest. Tegenwoordig begint men de functie, die de muziek bij dergelijke feesten toekomt, beter te begrijpen. Zij kan veei meer zijn dan geluids coulisse: zij kan mede de inspiratrice zijn van de gevoelens, die de deelnemers aan een feest hezielen. De muziek, die bij deze Willibrordus- herdenking ten gehoore werd gebracht, kreeg in menig opzicht die taak te vervullen. Zij haci tot opgave gekregen om des morgens haar unieke pracht te verleenen aan de Pontificale Hoogmis en zij was inzonderheid ook bij uitstek zinrijk tijdens de herdenkingsbijeenkomst in den Dom, waarbij zij op zeer verscheidene wij zen vertegenwoordigd was. Bach's orgelprelu dium, het brillante fragment uit Handei's F-dux concert, de blazersmuzieken, die hier weerklon ken, het zuivere Gregoriaansch van de Willi- brord-antifoon, gevolgd door het Magnificat, nog eens de stemmenweelde van Palestrina, in zijn cijfstemmig „Exsultate" (waarvan het pro gramma merkwaardigerwijze naast den Vul- eaat-tekst de daar niet bij passende vertaling van den Statenbijbel gaf), men kreeg hier de muziek in gedaanten, welke bij uitstek bij deze gelegenheid pasten. Voor ons was het niet zonder heel speciale beteekenis hier in dezen overouden Dom het overoude Gregoriaansch weer te hooren zingen, geleid door een mon nik, pater dr. Caecil. Huigens O.F.M., met zijn koor van de R.K. Kerkmuziekschool. Het Gre goriaansch golfde voort onder deze geweiven, als of het er niet zooveel eeuwen uit geweerd was geweest, 't Is voor den hoogen spitsboog ge schreven, zoo goed als het Palestrijnsch ge schreven is voor de immense ruimte van een Dom. En dan de blazersmuziekHoe prachtig deed zoo'n Intrada het van Johan Wagenaar voor drie trompetten, vier bazuinen en contra fagot, welk een statigen luister bezit de pracht- lievende Venetiaansche kunst van een Gabrieli en dit dan evenals het Palestrijnsche motet onder de bezielende, warme leiding, die een Eduard van Beinum aan zulke muziek kan geven. Ziedaar dan de muziek, stem gevend aan de gewaarwordingen, die een vergadering als deze moest ondergaan, bijeen om Nederlands apostel te herdenken op deze geheiligde plaats, muziek ook, die den weerklank vertolkte welken de woorden, die hier gesproken werden, bij het auditorium verwekten. Het was een bijeenkomst, die in luister en stijl op een aanzienlijk hooger niveau stond dan de vergadering, die later op den middag door den Algemeenen Nederlandschen Katholieken dag in Tivoli belegd was. Het is onaangenaam dit te moeten erkennen, maar het valt niet te verdoezelen, dat iedereen zich vol verbazing heeft afgevraagd, welk verband het bestuur van den Katholiekendag meende te kunnen leg gen tusschen een Willibrordusherdenking, en nog wel ditmaal in zuiver Katholieken kring, en Beethovens ouverture bij Goethe's „Egmont", of hoe men meende de hooggestemde openings rede van den voorzitter, baron van Wijnberger., te kunnen rijmen met een fragment uit de overigens heel charmante „Arlésienne"-muziek van Bizet, of hoe men mooist van al het oirbaar kon achten om na de toespraak van den Primaat der Utrechtsche Kerkprovincie een orkest daverend te laten invallen met het voorspel tot „Die Meistersinger von Ntirn- berg" van Richard Wagner. Hier was nu weer de muziek teruggebracht tot de onvermijdelijke aanvulling zonder stijl begrip, zonder smaak en zonder inzicht be dacht als een noodzakelijk kwaad. Er was wel iswaar voor deze herdenking ook een Willibror- dushymne gecomponeerd door Hendrik An- driessen, n.l. de sequentie „Frequentemus Ho- die", zij werd gezongen door Joh. Lammen en, schoon niet bijster belangrijk, was dit tenmin ste een stuk muziek, dat bij de gelegenheid paste. Maar zij kon natuurlijk niet op tegen het Meistersinger-gedaver, de vriendelijkheden van L'Arlésienne" en den titanenstrijd van den getourmenteerden Beethoven-Egmont, eeu en ander vrij onbedreven gedirigeerd door Sjef v. d. Eerden. Hier had men toch zonder veel moeite andere muziek kunnen kiezen. Het geviel dat juist in deze week een Utrechtsch koor met het U.S.O. Diepenbrock's „Te Deum" uitvoert. De keuze had voor de hand gelegen. Het werk stond in gestudeerd. Een „Te Deum" van Diepenbrock had op deze bijeenkomst aangeheven moeten worden. Dat de brave Meesterzangers van Neurenberg een Willibrordusherdenking wezenlijk schaden, zal men begrijpen. Tusschen deze wereld en de sfeer van St. Willibrord ligt een klove, die niet te overbruggen is. Maar ernstiger dan deze te leurstelling is het feit, dat men dit in een stad als Utrecht, die zich juist in jaren, welke nog niet ver achter ons liggen, zulk een reputatie verwierf juist op het stuk van katholieke mu ziekbeoefening, niet begrepen heeft. Wat men bij het katholieke deel van deze herdenking pijnlijk miste, 't waren de leidende, inzichtrijke geest en de groote muzikale be gaafdheid van een Winnubst. Een Willibrordus herdenking is niet alleen een manifestatie van ons geloof, zij moet ook zijn een manifestatie van onze katholieke cultuur. Men kan met de wederwaardigheden van de Mis en de smake loosheden van de bijeenkomst in „Tivoli" in het geheugen onmogelijk getuigen, dat onze cultuur gisteren glorieus aan het daglicht ge treden is. L. H. Van onzen Haagschen redacteur: Uit zeer betrouwbare bron vernemen wfj, dat Koning Leopold Dinsdagmiddag op het Krijgsgeschiedkundig Archief aan de Laan Coppes van Cattenburch te Den Haag een bespreking heeft gehad met den Opperbe velhebber van Land- en Zeemacht, Gene raal I. H. Reijnders. (Van onzen Haagschen redacteur) Omtrent de moordzaak te Leidschendam ver nemen wij, dat geen verdere arrestaties zijn verricht. De justitie zoekt nog naar den twee den man, die, zooals enkele getuigen beweren, op den Rijksweg onder Gouda in een veeauto zou zijn overgestapt. Hoewel zijn signalement zeer vaag is, worden in verschillende gemeenten sporen gevolgd. De rechtercommissaris, mr. Borgerhoff-Mul der, heeft medegedeeld, dat binnenkort de re constructie van den moord zal geschieden i' tegenwoordigheid van den gearresteerde. Bij K. B. van 6 November is aan den heer J. M. J. H. Lambooij op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1940 eervol ontslag verleend als burgemeester van Hilversum met dankbetuiging voor de goede diensten in zijn betrekking bewezen. LONDEN, 7 Nov. (Reuter) In het Hcoger- huis heeft lord Zetland een belangrijke ver* klaring afgelegd over de toekomst van Britsch- Tndië. Hij zeide, dat het Indische Congres hard nekkig het standpunt had ingenomen en nog inneemt, dat het feit, dat er naar ras en religie minderheden bestaan in Indië, buiten het ver band lag en dat het altijd de bedoeling is ge weest van het Congres om van de dcor de In diërs zelf gevormde grondwet een zoodanige bescherming te verkrijgen voor hun rechten als aanvaar: baar zou kunnen blijken voor de minderheden. De Britsche regeering heeft het onmogelijk geacht dit standpunt te aanvaarden. Het langdurige verband van Engeland met In dië heeft de Britsche regeering verplichtingen cpgelegd, die zij onmogelijk los kan laten door zich geheel te desinteresseeren bij de vorming van den toekomstigen vorm van de Indische re geering. Een van de op den voorgrond tredende lesultaten der recente besprekingen van den gouverneur-generaal met alle partijen van Indië is geweest, dat zonder twijfel het feit is vast gesteld, dat een verklaring in den voorgestelden zin met een summier laten varen dcor de Brit sche regeering van haar positie in Indië verre van aanvaardbaar zou zijn voor groote deelen der bevolking. Dit beteekenS echter niet, dat de Britsche regcering in eenigerlei opzicht ver zwakt is in haar vastbeslotenheid om Indië bij te staan met de middelen, die in haar ver mogen liggen, om zonder ncodeloos uitstel ae positie te bereiken in het Britsche gemeenebest van naties, waarvoor zij haar belofte heeft gegeven. bedroeg. Het verschil in meer bedraagt dus 3.243.701. Dit bedrag wordt nu op de artikelen 20 en 25 aangevraagd. Voorts is een aanvullingsbegrooting van ge noemd Staatsbedrijf voor 1939 ingediend. Hier bij geeft de minister de volgende toelichting: Bij de wet van 24 Juni 1939 werd op den dienst 1938 toegestaan o.m. een som van 225.000 voor den aankoop van terreinen en stichting van hulpgebouwen in verband met het overbrengen van de laboreerwerkplaatsen van de Hembrug naar elders. Voor het verder af werken en installeeren van deze werkplaatsen zal in 1939 evenwel nog noodig zijn voor gebou wen 250.000 en voor werktuigen 150.000, on derscheidenlijk op de artikelen 18 en 19 van genoemde begrooting. Voorts wordt op artikel 19 nog aangevraagd: le. een bedrag van 205.000 voor de aanschaf fing van machines ten behoeve van de mobili satiewerkplaats voor het vervaardigen van pa tronen; 2e. een bedrag van ƒ25.500 voor aan schaffing van 3 buskruit-automobielen, ten ein de in een gebleken tekort aan automobielen voor het vervoeren van munitie en ontplofbare stoffen te voorzien. Tegenover de verhooging der uitgaven moet een verhooging van artikel 24 der ontvangsten staan met een bedrag van 630.500. WASHINGTON, 7 Nov. (Reuter) Minister Huil heeft zich heden een tegenstander verklaard van het voornemen, om schepen van de „United Sta tes Lines" over te brengen op het scheepsregis ter van Panama, daar zulks zou indruischen te gen de integriteit van de neutraliteitswet. Hoewel gisteren was medegedeeld, dat de scheepvaartcommissie goedgekeurd had. dat acht schepen op het Panameesche scheepsregister zouden worden overgebracht, verklaarde de com missie later, dat zij zich haar uiteindelijke goed keuring nog voorbehoudt. De lijn vaartuigen Manhattan en Washington, elk metende 24.000 ton, zouden niet onder de overdracht vallen. Huil verklaarde, dat hij zich tegen de over dracht had uitgesproken, hoewel de overdracht niet door de neutraliteitswet verboden wordt en, over het algemeen gesproken, niet rechtstreeks onder zijn jurisdictie valt. Hij zeide echter zeer verlangend te zijn, zooals iedereen, een absolute neutraliteit te bewaren in de gevechtszone. Hij zou geen bezwaar hebben tegen den verkoop van Amerikaansche schepen aan andere landen. Het Britsche ministerie van Bevoorrading deelt mede, dat de Britsche regeering besloten heeft een centrale organisatie in te stellen, welke bekend zal staan als de „British supply board in Canada and United States", teneinde de aan- koopen in deze twee landen te coördineeren. Later zal een mededeeling gedaan worden be treffende de noodige schikkingen ter verkrij ging van een nauwe samenwerking in de Brit sche en Fransche aankoopen in de Ver. Staten. De Nederlandsche Justitie is er thans zeker van, dat er bij de smokkelarij van Nederlandsche uniformen veel meer personen zijn betrokken dan men eerst had gedacht. Na de aanhouding en arrestatie van Van O. en A. Jr. zijn er vele gegevens bekend geworden. Met groote voort varendheid wordt er in tal van plaatsen in ons land door de Justitie en politie-ambtenaren in deze zaak gewerkt. Dinsdagavond zijn te Am sterdam niet minder dan zes huiszoekingen ver richt. Drie in de Quellijnstraat, een in de Apollo- laan, een in het Weteringplantsoen en een in de Vijzelstraat op den hoek van de Kerkstraat bo ven een Chineesch restaurant. Aan deze huiszoekingen namen deel een aantal rechercheurs van de Rijkspolitie en marechaus see, rechercheurs en inspecteurs van de centrale recherche en acht substituut-officieren van Jus titie uit Amsterdam, Almeloo en Hengeloo. De huiszoeking geschiedde bij Duitschers en bij Ne- jderlanders. Arrestaties zijn, zoover bekend, niet verricht, doch verschillende bescheiden zijn in beslag ge nomen. De huiszoekingen duurden tot laat in den nacht voort. LONDEN, 7 Nov. (Reuter). Duitsche vlieg tuigen zijn heden gezien op groote hoogte vliegende in een streek in Noord-Schotland. Luchtafweergeschut opende het vuur, maar de toestellen verdwenen in den mist. Het waren Heinkel-machines. Zij vlogen over de Shetland- eilanden. THOMASTON (Maine), 7 Nov. (Reuter) Mac- kay Radio heeft om 19.30 uur (Britsche zomer tijd) een noodsein opgevangen van het Britsche stoomschip „Mataroa", dat meldde achtervolgd te worden door een duikboot van onbekende na tionaliteit. Hieraan werd toegevoegd: „De duik boot is verdwenen of ondergedoken." De Mataroa is een vaartuig met passagiers accommodatie van 12.390 ton. Ingediend is een aanvullingsbegrooting van w b Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen nor 1938. Bij de indiening van de ontwerp-begrooting oor dat dienstjaar, aldus de minister van de- .ensie ter toelichting, kon niet worden voorzien, dat het in de eerste afdeeling bij artikel 1 ge raamde bedrag ad 1.800.000 voor onderhan den werk per 1 Januari 1938 belangrijk hooger zou zijn. Gebleken is, dat het onderhanden werk per 1 Januari 1938 uiteindelijk een bedrag van ƒ3.181.000 beloopt. Aangezien door overschrij ving van artikel 5 op artikel 1 een bedrag van f 466.000 beschikbaar gesteld kon worden, is nog aanvulling bij de wet van dit artikel met ƒ915.000 noodzakelijk. Evenals in 1936 en 1937 bleek het bedrag' var de waarde der voorraden en onderhanden werk op het einde van het dienstjaar 1938 de waarde bü den aanvang daarvan te overtreffen. Op 31 December 1938 was n.l. de positie als volgt: voorraden ƒ4.031.918.36, onderhanden werk ƒ3.779.285.49, totaal 7.811.203.85 terwijl de waarde hiervan op 1 Jan. 1938 ƒ4.567,503.20 In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp Wij ziging en verhooging van het tweede hoofdstuk A der Rijksbegrooting over het dienstjaar 1939, .schrijft de minister van Algemeene Zaken: Dat de exploitatie van de film „Veertig Jaren" een vrij belangrijk tekort heeft, opgeleverd, on danks de terecht gekoesterde verwachting, dat voor deze film een groote belangstelling zou be staan, is het gevolg van een samenloop van ver schillende omstandigheden, waarop het comité van de nationale film geen invloed vermocht uit ie oefenen. Reeds van den aanvang af werd de exploitatie van de film ongunstig beïnvloed, doordat een week vóór de vertooning daarvan twee andere jubileumfilms waarvan er een zelfs ongeveer denzelfden naam droeg als de nationale film in omloop werden gebracht. Deze films hebben een groot deel van de pu blieke belangstelling ter gelegenheid van de feestviering opgevangen, terwijl, naar is geble ken, velen meenden hiermede de nationale film te hebben gezien. Kort na het in omloop brengen van de film „Veertig Jaren", welke in de eerste weken in de meeste theaters groote belangstelling trok, heeft vervolgens de opgetreden kinderverlam ming tot gevolg gehad, dat niet alleen een groot aantal voorstellingen voor tienduizenden kin deren uit het geheele land waarvoor de on derhandelingen reeds in een ver gevorderd sta dium waren moest worden afgelast, maar bovendien ook het bezoek van het volwassen publiek aan vermakelijkheden plotse'ing sterk achteruitliep. In de laatste week van September 1938 tra den ten slotte nog de internationale spanningen op, welke eveneens een zeer ongunstigen iii- loed op het bezoek aan de film uitoefenden. Pogingen om later de circulatie van de film weer op gang te brengen, leden schipbreuk. De minister moet de veronderstelling, als zou de vorming van een garantiefonds, waaraan het Rijk deelnam, hebben kunnen leiden tot een minder zorgvuldig beheer, hetzij bij de voor bereiding, hetzij bij de exploitatie, hetzij bij beide, afwijzen. De exploitatie van de film, voorbereid met medewerking van eenige volkomen ter zake kun- digen uit het filmbedrijf, is onder strenge con trole van het comité door een alleszins deskun dig vakman gevoerd; Of het mogelijk zal zijn, de film alsnog te exploiteeren, is afhankelijk van de onderhande lingen, welke nog ioopende zijn, doch in ieder geval is het wel zeker, dat de baten van zulke vertconingen ten plattelande en voor gemobili- seerden, indien ze kunnen plaats vinden, finan cieel weinig of geen resultaat beloven. Inderdaad is van het tekort, waarvoor van particuliere zijde garantie is verstrekt, thans reeds geheel bijeengebracht. In antwoord op een desbetreffende vraag heeft Minister Steenberghe in een persconfe rentie medegedeeld, dat, hoezeer de uitvoering van de cultuurtechnische plannen, in het rap- port-Westhoff genoemd, ook van belang moge zijn voor den landbouw op langeren termijn het oogenblikkelijke nut voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd niet overeenkomt met de urgente behoeften. De ontwateringen, ont ginningen en ruilverkavelingen, in het rapport genoemd, zullen eerst na verloop van jaren haar vruchten kunnen afwerpen. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Eerste Kamer waren aan de orde 22 wetsontwerpen voor naturalisatiën, betrek king hebbende op pl.m. 440 te naturaliseeren personen. De heer VAN VESSEM (N.S.B.) heeft tegen enkele dezer wetsontwerpen geen bezwaar, om dat ze betreffen oud-Nederlanders; tegen de andere wel, omdat de minister daar geen mede deeling heeft gedaan, tot welken stam de voor gedragenen behooren. De naturalisatie-ontwerpen worden z. h. st. aangenomen met aanteekening, dat de N.S.B. tegen is. Bij het wetsontwerp: Toestaan van het heffen van tol op een te bouwen brug over de Zand- kreek, beantwoordt de MINISTER VAN WA TERSTAAT, de heer ALBARDA, mondeling de in het verslag gemaakte opmerkingen. In het algemeen is ook spr. geen bewonderaar van tol heffing. Hier echter kan zonder dien tol de brug niet tot stand worden gebracht, terwijl de streek erdoor uit haar isolement wordt verlost. De streek heeft liever een brug met tol, dan geen brug. Deze maakt geen deel uit van het Rijkswegen plan; het Rijk kan dus dezen brugbouw niet voor zijn rekenjng nemen. Ook het geven van een hoogere bijdrage uit het Verkeersfonds kan niet in aanmerking komen. Spr. begrijpt niet, waarom sommige leden hier een leening uit het Werkfonds afkeuren. De heer VAN VESSEM (N.S.B.) zegt, dat Zee land door zijn afzondering aanspraak heeft op bijzondere medewerking van het Rijk. Minister ALBARDA merkt nog op. dat de tol aan een termijn gebonden is, wat met het veer niet het geval is. En het initiatief tot dezen brugbouw is uitgegaan van het provinciaal be stuur van Zeeland op voorwaarde van tolheffing en gedeeltelijke tegemoetkoming door het Rijk. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aangeno men. Aan de orde is de verhooging van het negende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1939 (kosten in verband met de uitvoering van de Electrici teitswet). De heer BRUINEMAN (R.K.) zegt tegen te zijn. De heer DE ZEEUW (S.D.) zal er zijn steun aan geven, doch met eenige huivering. Spr. vraagt of den- directeur van den nieuwen dienst aan het departement een zoo laag salaris moet worden toegekend. Spr. vreest te grooten uit bouw van het bureau. Als het alleen te zorgen heeft voor de koppeling, het centraliseerende werk, heeft spr. eenige hoop. dat de zelfstandig heid onzer electriciteitsbedrijven nog langen tijd behouden blijft. MINISTER ALBARDA verklaart, dat de nieuwe afdeeling niet alleen dient voor de koppeling. Het electriciteitswezen heeft zoo groote beteekenis voor onze economische sa menleving, dat zoowel juridisch-administratief als technisch het departement behoorlijk gf> outilleerd dient te zijn. De zelfstandigheid de' electriciteitsbedrijven aan te tasten is niet 6' bedoeling, tenzij strikt noodzakelijk. Het wetsontwerp wordt aangenomen z.h.st. met aanteekening dat de heer Bruineman tegen is. Het wetsontwerp wijziging van de begroo ting van het verkeersfonds voor 1939 (ga rantie van het Rijk ten behoeve van de Kon. Luchtvaart-Mij. voor Nederland en koloniën N.V., ter zake van een door die maatschappij aan te gaan rekening-cou rant-krediet) wordt zonder debat en h st. aangenomen. De Kamer gaat hierna in de afdeelingen. Onze Parijsche correspondent seint Dinsdag middag Het is niet waar, dat van de gevangen genomen ex-communistische afgevaardig den ten hoogste twee zouden riskeeren naar den kerker te gaan, zooals een bericht en kele dagen geleden te dezer plaatse deed lezen. Goed verstaan had deze zinsnede moeten luiden, dat de gevangen zittende ex-communistische afgevaardigden allen ten hoogste twee jaar kerker riskeerden. Inmiddels blijkt steeds meer, dat met de on- wettig-verklaring van de Communistische Partij de communistische propaganda nog lang geen einde heeft genomen. Van vele zijden wordt er dan ook de aandacht op gevestigd, dat de illegale actie altijd een der voornaamste punten der communistische propaganda is ge weest en dat de wettige zichtbare partij slechts een gedeelte was van de geheele communisti sche organisatie en wellicht minder belangrijk dan het onzichtbare clandestiene gedeelte. De communistische propaganda wordt thans voornamelijk gevoerd in fabrieken en werk plaatsen, waar onder de werklieden o.a. de open brief wordt uitgedeeld, welke de voormalige communistische afgevaardigden aan den Ka mer-president Herriot richtten en waarin zij zich tot pleitbezorgers stelden van den door Stalin gepatroneerden Duitschen vrede, welke open brief hen zooals men weet in de gevan genis bracht. Ook zouden deze zelfde agitatoren het on geluk van de geëvacueerde bevolking der on bemiddelde klasse voor hun défaitistische pro paganda zoeken uit te buiten. Wat in de argu menten dezer propaganda nu het meest opvalt, is wel haar gelijkheid met de aan het Fransche adres uitgezonden boodschap van den Duitschen radio-omroep. Bedoeld of onbedoeld heeft men hier te doen met een handlangersdienst, dien Moskou bewezen heeft aan Berlijn. In een redevoering, waarmede monsieur Al- bert Sarraut, minister van Binnenlandsche Za ken, gisteren te Toulouse den provincialen raad, waarvan hij voorzitter is, heeft geopend, kon digde hij aan, dat de regeering met de uiterste energie tegen deze défaitistische agitatie der onwettige communistische partij zal blijven op treden, totdat zij volkomen zal zijn uitgeroeid. Uit deze redevoering, welke zeer de aan dacht heeft getrokken, mag men afleiden, dat de clandestiene communistische agitatie inderdaad niet geheel ongevaarlijk of te verwaarloozen is. In politieke kringen zal men overigens ver nemen, dat de minister van Binnenlandsche Zaken tot de meest energieke voorstanders van het bestrijden der communistische partij be hoort, in afwijking van andere invloedrijke persoonlijkheden, die een zachtere behandeling zouden willen zien toegepast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4