N.V. De Kennemer Bankvereeniging Schelfe O Plannen voor Noordersporthaven in vasten vorm Haarlem, 8 Nov. FRANKEN'S BROODFABRIEKEN STOFZUIGERS SINGEtt-TAX AANBESTEDING OP 20 NOVEMBER - GEZONDE JEUGD - TROUWAUTOMOBIELEN WOENSDAG 8 NOVEMBER 1939 ELLA GOLDSTEIN Eert 13-jarige soliste speelt bij de H.O.V. Houtplein 8 KERSTGESCHENKEN IN DUITSCHLAND Sint Wiliibrord en zijn levenswerk Herdenkingsavond van Geloof en Wetenschap „HEEMSCHUT" EN HAARLEM GELOOF EN WETENSCHAP Inventarisatiewet Hei ontwerp voor de Sporthaven. a. Haveningangb. Remmingwerken; c. Speel terrein; d. Gazon; e. Gebouwen Haarl. Jachtclub; f. Betonhellingen voor het te waterlaten van booten; g. Bruggetje; h. Steigers; i. Loopsteigers; j. Beschoeiin gen; k. Hek met toegangen tot het haventerrein; l. Omgelegde Spaarndammer weg; vi. Brug over de Jan Gijzenvaart, die roei aanbesteed, maar nog niet gegund is, 7i. Vondelweg; o. Noorder Buitenspaarne; p. Jan Gijzenvaart; q. Parkeerter rein; r. Toegangen tot de haven K.J.M.V. St. Augustinus BURGERLIJKE STAND Èis* Soldaten-Mémoires Moeders kind j§ Kolonel v. Loon nam afscheid De consignes voor den nieuwen commandant Een levende ,,Sjors van de Rebellenclub' AGENDA Bioscopen 9 November Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten Dante Alrghieri Haarlem - Heemstede - Bloemendaal De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 TELEF. 15013 - HAARLEM IETS APARTS EN VERWARMD ^PbV|I°ndeVi2.95 (*- STAD Wanneer men zoo eens de kaart van Haarlem ^kijkt en men ziet de groote breedte van Spaarne, Mooie Nel en Liede, dan begrijpt men ^Pigszins de roei-, kano- en zeildrukte, die in zomer op het wijde water ten Noorden van ®Pze stad heerscht. Vanuit de jachthavens „Westerwille", „Haar- kmsche Jachtclub" en „De Drijver" aan het "Oorder Buitenspaarne, „De Rietpol" in Spaarn- en „Haarlemsche Zeilvereeniging" aan de ^iede zwermen de blank-gezeilde booten het *kter op. AI behoeft men nu niet te gewagen van een "Haarlem als watersportcentrum", zoo mag men k'ch constateeren, dat watersport in onze 0|Pgeving en in onze stad druk wordt beoefend. Een bevordering van de watersport was niet JJah noode. De watersport bevordert zichzelf. Vaar wel kon men de watersport heel wat aan lokkelijker maken; want eerlijk gezegd: ideaal Vas de huisvesting van de watersport in ver schillende haventjes niet. Een evenmin was de hoeveelheid haventjes langs den Spaarne-oever bevorderlijk voor het aanzien van het landschap "h plaatse. Heeds lang had Openbare Werken der ge beente Haarlem een sporthavenplan in de pen. En thans is men er reeds zoover mee gevor md, dat op 20 November de aanbesteding van et eerste gedeelte der werken zal plaats hebben. Dit eerste gedeelte omvat: het maken van de h®ven met aanlegsteigers, remmingswerken, be moeiingen, oeververdedigingen, het bouwen van kleine brug, het maken van een speelterrein bet een gebouwtje, waarbij aangesloten een ^yerdekt speelterrein en het maken van afraste ren. Voor het uitvoeren van deze werken zal de Paarndammerweg worden omgelegd zoo, dat ha he omlegging niet meer het Spaarne *%t, maar rechtdoor gaat en via een onlangs .^bestede. maar nog niet uitgevoerde brug over ,e Jen Gijzenvaart aansluiten zal op den Yon- °'weg. via de Jan Gijzenvaart kunnen Spaarn- atn-gangers dan weer op den Spaarndammer- komen. Door deze omlegging komt een driehoekig stuk [bond ten Westen van het Spaarne en ten Zui- "en van de Jan Gijzenvaart vrij. Deze grond zal Gedeeltelijk worden weggegraven, om ruimte te "•even aan het havenbassin. Een woning en een beug, die zjCh by net te verwijderen gedeelte ^Paarndammerweg bevinden, zullen worden ge doopt. Een zeer klein gedeelte van het Spaarne b°rdt gedempt. De remmingwerken, die in den haven zullen worden aangebracht zijn respec tievelijk 32 en 90 meter lang. Zoowel in de haven, als buiten de haven •omen loop- en aanlegsteigers. Buiten de haven bomen twee kleine en twee groote aanlegsteigers; Pinnen de haven zullen elf aanlegsteigers en vier loopsteigertjes worden gemaakt. Het „vaste grond"-gedeelte van de haven, hat vanaf den omgelegden Spaarndammerweg te bereiken is, zal de gelegenheid bieden tot sport spel op het speelterrein, auto's kunnen wor- hen geparkeerd op het parkeerterrein; er zullen Rantsoenen en w-^ss worden aangelegd en anken zullen den bezoekers tot een zitje uit- oodigen. Verder zullen ten gerieve van booteigenaars en an de vroegere eigenaars der „haventjes" drie tonnen hellingen voor het te water laten van °oten worden aangelegd. De geheele sporthaven ineens te maken, zou te Degenen, die in de laatste week van Augustus Pc jeugdige piano-virtuose Ella Goldstein op Pet zomerconcert der H.O.V. hoorden, hebben 'ch ongetwijfeld opnieuw in gespannen ver achting naar het Gemeentelijk Concertgebouw Seven, om haar nog eens te hooren. We hadden we waren toen juist wegens acantie afwezig dat voorrecht nog niet en e zijn dubbel blij, het optreden van dit „won derkind" waarvan men ons met zooveel lof ^waagde, te hebben meegemaakt. Want Ella Holdstein is ondanks haar dertien jaren reeds ben pianiste van beteekenis: geen eenzijdige, Hoegrijpe virtuose, met een verbazingwekkende techniek, doch een ook i'n kunstzinnig opzicht Gerijpt talent, met een uiterst smaakvolle, ge distingeerde en intelligente spelopvatting, een "Pist en evenwichtig muzikaal gevoel. Immers, 'ij speelde de Hongaarsche Fantasie van Fran? ["iszt, met een zeldzamen rijkdom aan dynami- ehe contrasten en een nuanceering, die even erbluffend waren als haar watervlugge en pa- telende vingeracrobatiek in de weergave der P'ïispelingen en arabesken Ook de voortgebrachte klank was naar even- tedigheid en zij was volkomen in staat om te- Gen het orkest op te tornen. Het succes was Vanzelfsprekend dan ook zeer groot, en de jeug dige kunstenaresse werd tot vier, vijf maal te ruggeroepen, waarna zij, spontaan zich neer zettend, de aanwezigen op een lange toegift ^ergastte, eveneens van Liszt, n.l. zijn Rigo- etto-paraphrase. Ook deze werd met innige Muzikaliteit en smaakvol weergegeven. Bij de Hongaarsche Fantasie zorgden Mari- P'ls Adam en de zijnen voor een geestdriftige begeleiding. Het programma van clit in meer dan één op dicht „buitengewoon" concert werd verder aan- Gevuld door een uitstekende vertolking van de Muziek, die de jeugdige Mendelssohn-Bartholdy Pomponeerde bij het sprookje van Shakespeare: '•Een Midzomernachtsdroom". Levendig en vol Plan werden ouverture, scherzo en marsch ver klankt. droomerig en expressief de nocturne daarin J. v. d. Beek zeer beheerscht en met Haaien toon zijn solo-hoornpartij weergaf. De fluit-passages van het scherzo door J. Spies "ebben we wel eens pittiger hooren spelen. De blijde 2de Symphonie van Beethoven in D- Gfoot vulde de tweede programma-helft. Hier ^aren de houtblazers een enkele maal weer Minder goed op dreef dan in „Ein Sommer- Uachtstraum", en vooral de hoboïst zal zich bfnstig op zuiver intoneeren moeten toeleggen Het mooie werk werd door het ensemble overi gens met warmte en blijheid weergegeven, baarbij in enkele passages het gevoelvolle spel Per strijkers bijzonder opviel. Dirigent Adam, die begeesterend leidde, Macht de hem gebrachte hulde over op het Mkest. J. S veel zijn. Daarom zal het bouwen van loodsen voor de bootenberging nog wel even op zich laten wachten. En het bouwen van een restau rant, dat gedeeltelijk over het Spaarne-water zou uitsteken is nog geheel en al toekomstmu ziek. Ook het bouwen van loodsen is nog niet bij het thans aan te besteden werk inbegrepen. De mooie gebouwen van de Koninklijke Haar lemsche Jachtclub zijn gedoemd om te verdwij nen, wanneer de sporthaven geheel voltooid zal zijn. Voorloopig zullen zij echter worden gehand haafd en later zal de beschoeiing, die in het plan onderbroken staat opgenomen, recht worden doorgetrokken. Er zijn verschillende redenen waarom de Haar lemmers blij kunnen zijn, dat de sporthaven- plannen, niettegenstaande de buitengewone om standigheden, verwezenlijkt zullen worden. Op de allereerste plaats wordt door de sport haven een eind gemaakt aan den rommeligen toestand, zooals die momenteel aan het Noorder Buitenspaarne heerscht. Dit is prettig, zoowel voor den Haarlemmer-watersporter als voor den Haarlemmer-niet-watersporter. En op de tweede plaats dit zal vooral door den watersporter met vreugde worden begoet wordt de druk- beoefende watersport gehuisvest in een verblijf, dat geheel in overeenstemming is, met de waar digheid, die Haarlem als groote stad heeft op te houden. Betalingen tot R.M. 500.- tot SPECIALEN KOERS. per persoon, met een maximum van R.M. 1.500.per gezin, VRAAGT ONS INLICHTINGEN. In het jaarverslag van den Bond voor Heem schut lezen wij o.m. het volgende: De grachten hebben van oudsher Heem- schut's belangstelling gehad. Dit jaar werd een belangrijk succes geboekt: de Bakenessergracht te Haarlem. Dit is te beschouwen als een hoog tepunt na jarenlangen strijd. Eindelijk is men gaan begrijpen, dat er ingegrepen moest wor den in de opvolging: waterleiding in de huizen, rioolstoffen in de gracht, klachten van stank, dempen en een riool midden in de gedempte gracht. De opvolging is nu geworden: waterlei ding in de huizen, rioolstoffen in de gracht, klachten van stank, maken van riolen in de kaden, gracht uitbaggeren, terugkeer van visch en wilde eenden in de stad. En niet te vergetenbehoud van de schoonheid. Hier past een woord van dankbaarheid aan de Vereeniging Haerlem, doch voornamelijk aan den Dienst van Openbare Werken te Haarlem, wegens het waarlijk eerste geval dat de voorge nomen demping van een gracht ernstig bestu deerd werd met den wil tot behoud der schoon heid. Op de vijfde bijeenkomst van dit seizoen zal op Woensdag 15 November as. door „Het Ne- derlandsch Tooneel" voor de vereeniging „Ge loof en Wetenschap" in den Stadsschouwburg worden opgevoerd „De ondergang van De Vrijheid" van Jan de Hartog. Veertien dagen geleden stonden voor den Haar- lemschen kantonrechter een drietal landbou wers terecht, die verkeerde voorraadopgaven hadden verstrekt. Tegen hen werden boeten van f 75 geëischt, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. De kantonrechter, die hedenmorgen uitspraak deed, veroordeelde de landbouwers tot boeten van f 50 en beval tot teruggave van het in beslag genomene. od beproeit bet zwaarst dien Hij het meest bemint. De vierde bijeenkomst van de vereeniging „Geloof en Wetenschap", welke gisterenavond in den Stadsschouwburg werd gehouden, mocht zich verheugen in de belangstelling van vele leden. Op dezen avond werd de 1200ste sterf dag van St. Wiliibrord herdacht. Ter opluistering van dezen herdenkings avond bracht het koor van de Kathedrale kerk St. Bavo, onder leiding van dr. L. Kat, pr„ eenige motetten en antiphonen ten gehoo- re, welke door een zeer gewaardeerde vertol king een muzikale omlijsting vormden voor de herdenking' van den grooteri Nederlandschen missionaris. Na een kort openingswoord door den voorzitter, den heer mr. F. Vorstman, die zijn dank uitsprak voor de medewerking van het koor en de rede van Prof. dr. J. Tesser S.J. te Maastricht, werd het woord gegeven aan den te Maastricht, werd het woord aan laastge- noemdc, den spreker van dezen avond, ge geven. „Hoewel de bronnen voor de geschiedenis van St. Willibrard schaarsch zijn, die niet alleen de moderne schrijvers, maar ook oude biografen als Alcuin en Thiofried van Echternach in de verleiding hebben gebracht de biografie van den heilige met wonderlijke verhalen te sieren, bezitten wij toch enkele historische documen ten, zooals een uitvoerige brief van Bonifatius, een eigenhandige a.anteekening van Wiliibrord zelf en nog veertig- oorkonden, waaruit wij en kele gegevens kunnen putten voor zijn levens werk. Wiliibrord, van Angel-Saksischen oorsprong, werd geboren in 658 op denzelfden dag dat hij het aardsche licht voor het hemelsche verwis selde in 739. Dit laatste is echter een bewering van Alcuin, die zestig jaar na Willibrords dood diens biografie schreef. Reeds op jeugdigen leeftijd werd hij door zijn vader aan een kloos ter toevertrouwd, iets wat wij die in de eeuw van het „kind" leven ons moeilijk kunnen voorstellen, doch wat in die tijden met de wet ten van het recht zeer goed strookte. Willibror dus kreeg zijn eerste opvoeding in een Iersch klooster. In teigenstelling met andere klooster lingen, die naderhand zelfs tot een kluizenaars leven overhelden, zagen de Ieren echter als volmaking van hun streven het uittrekken over de provinciën, ja zelfs de geloofsprediking in vreemde landen. Door de invoering van den Benedictijnenre gel, die ook wat de kloostertucht betreft, veel meer soepelheid bracht, ontstond in Engeland eenerzijds gematigdheid contra strenge kloos tertucht, anderzijds peregrinatie contra een vaste standplaats. Dat deze twee factoren wel degelijk hun invloed hebben gehad op het le venswerk van St. Wiliibrord zien wij duidelijk in zijn later leven. Als Egbert zijn zendelingen uitzoekt voor het bekeeringswerk, gaat ook Wiliibrord met hen mee en door de ongunstige omstandigheden bereiken zij Katwijk. Zoolang koning Radboud echter leefde was het voor Wiliibrord onmogelijk zich te wijden aan de bekeering der echte Friezen, zoodat hij zich te vreden moest stellen met zijn missie onder de Friezen, die onder de rivier woonden, waar hij vanuit een klein kerkje in de buurt van het huidige Antwerpen en met den steun van Pe pijn van Herstal zijn werk begon. Voor zijn missie-arbeid bouwde hij een soliede, economi sche basis, waarin hij, door den steun van vooraanstaanden door schenkingen van talrijke kloosters, kerken en eigendommen, spoed slaagde. Juist deze kerken en kloosters vormden de steunpunten van zijn werk, want zij lagen verspreid over het gansche land. Hij bracht zeer wijselijk een contact tot stand tusschen het hoogste wereldlijke en het hoogste geestelijke gezag, iets wat voor de middeleeuwen van zoo'n geweldige beteekenis is geweest. En dit alles gebeurde op een oogen- blik, waarop het oosten zich van Rome ging scheiden, en de vernietiging van het christen dom in West-Europa dreigde door invallen van flOOIE (IEL Saracenen uit het zuiden en van Friezen uit het noorden. Voor een tweede maal ging nij naar Rome, nu gestuurd door Pepijn, om zich tot bisschop te laten wijden. Toen hij terug keerde bouwde hij van de steenen, die eertijds voor een heidenschen tempel waren gebruikt, een nieuwe kerk. waar thans de St. Salvator staat. Van zijn verdere loopbaan is niet veel met nauwkeurigheid te zeggen, doch volgens Bonifatius heeft hij toch vooral zijn krachten aangewend voor de bekeering van de Friezen. Na den dood van Radboud in 719 heeft hij dan ook in den geest van een Benedictijner missio naris onder zijn stamverwanten het ware ge loof gepredikt. Zijn predikingen waren overre dend, maar somtijds kon hij ook met geweld optreden. Tot op zijn laatsten levensdag, toen hij een en tachtig jaar oud was, heeft hij in onze streken gearbeid en bijzonder heeft hij de saamhoorigheid met den Paus van Rome be- .werkt, iets wat van buitengewone beteekenis is geweest, vooral voor den la teren tijd, toen de storm der Reformatie over ons land woedde. Prof. dr. J. Tesser S.J., die zijn nauwkeurige verzameling van historische documenten schetste op een achtergrond van Kerk- en cultuurgeschiedenis, besloot zijn zeer interes sante rede met de woorden: „St. Wiliibrord, hij is de vader van de eenheid geweest, door wien wij kinderen mochten worden van het Eeuwige Licht". Op Donderdag 9 November spreekt voor de K. J. M. V. St. Augustinus de heer C. Pels, van de papierfabriek van Van Gelder en Zo nen te Velsen over het onderwerp: „Van hout tot papier." Hij zal hierbij een film vertoonen. De avond wordt gehouden in de clubzaal, Gr Markt 10. Op Donderdag 16 November wordt een so- cieteitsavond gehouden. Het ligt in de bedoeling voortaan iederen Zondag, des avonds van 8 tot half 12, de club zaal open te stellen voor een leden en niet-le- den sociëteit. Geboren: 6 Nov. J. A. de Wit—Van Eek., zoon; 7 Nov. G. J. C. KamstraTillemans, zoen; 7 Nov, H. R. BekiusVeenland, zoon; 7 Nov. G. HutVan Rootselaar, zoon; 6 Nov. K. Jak Keus, zoon; 5 Nov. M. C. WifkhuijzenMeije- rink, dochter; 7 Nov. T. Drager—Snijders, dochter. 7 Nov. M. J. H. van Kessel—Goede- mans, dochter; 8 Nov. E. Hoogers—v. Slooten, zoon. Overleden: 8 Nov. G. Veen, 70 jaar, Wes- terhoutpark. Ondertrouwd: 8 November: J. W. Sweers en L. J. Cremers, H. Nottrot en A. Kovac, A. van Boven en J. J. C. Kolverschoten, J. Germans en A. C. Silvis, D. Mookhoek en C. Diermanse, J. Bestenbreur en A. Veilinga, T. A. Broekhui zen, en A, J. Scharwachter, D. de Jong en G van Damme, J. A. Fortgens en F. Heijnis, E. Halewijn en G. A. de Vink, A. J. M. Bos en M. J. de Vries, J. J. Assendelft en A. M. Hoen derdos, H. F. Born en H. van Schaik, H. C. van Rooden en E. Disse, J. Groot, en W. S. van Lemel, P. L. A. L. Hofmans en, W. B. Kuijk- hoven, J. L. Goossens en A. A. Berding. Gehuwd: 8 November: C. H. Spierings en H de Lange, W. Meirmans en A. Nijssen, L. H. Klaassen en E. M. Smit, J. B. Dahlkamp en B. A. ter Wolbeek, N. C. van der Post en Th M. Paardekooper, B. J. Stoete en M. C. Schra- ma, G. P. Lagerweij en C. W. F. van Oldem mark, M. J. Stevens en F. B. van Essen, J. van der Meulen en J. H van Enckevort, A. C. Garsten en J. M. Verweij, j. C. van Essen en A. van Veggel, H. W. Vogels en M. Horsten, H. Verkooij en, L. Mentjox, C. Kceleveld en M. Maerten, Th. Lubbers en M. Kraaijenoord, D. c. Dollé en A. J. van Norden, A. Trootst en B. de Jong, M. Vellinga en J. M. Helmerhorst, J- van den Berg en D. Swagerman, M. van Baak en C. Slot, J. J. Overweter en M. C. van Meurs, B. Steenbergen en L. Ran, A. van de Wouwer en A. F. Horeman, W. Bout en M. C. van Rijswijk; G. H. J. Verweij en M. Visser. Rectificatie: Gehuwd 2 November: W. D. Roosdorp en W. M. J Wensing. De overdracht van het commando over de Ripperda-kazerne te Haarlem. De oude comrnandant overste A. van Loon (rechts) drukt zijn opvolger, luitenant kolonel Polis de hand XXVIII. I Vier weken hadden ze hem niet s gezien. Maar 7vel zijn handschrift op een ansichtkaart, waarop „lieve vader en moeder" geschreven stond. En nu kwam ie thuis. En daar. stond moeder tegenover haar sol- daat. De soldaat, wien ze eens schoo- ne luiers had aangebonden en in het wiegje met frêle kleurtjes en kantjes vertroeteld had; dien ze voor het eerst met kromme beenen had zien loopen, wiens ooren ze had schoongepeuterd. Deze soldaat had na een maand niets meer van een kind. Was één brok zelfstandigheid. Hij verhaalde van geweren, hij stampte met zijn lompe kistjes- schoenen op het Perzische tapijt en rookte zwarte sigaren, die de ee gordijnen bedierven. Fantastische verhalen kreeg moe- der te hooren. En moppen, die ze riiet begreep. Ze sprak er met vader over. Eerst zei-die: „Kinderen worden men- schen." Maar toen zijn vrouw met deze verklaring niet tevreden was, gaf hij een commentaar. „Je jongen was allang den kinderschoenen ont- ivassen. Je hebt 't nooit wallen zien, nooit willen erkennen. Nou gaan je oogen eindelijk open. Hij blijft niet „moeders lieveling". Over deze uitspraak had ze tij- dens het tweemaal 24 uur verlof van haar zoon steeds moeten den- ken. Ze wilde het niet gelooven. En ze zou haar man bewijzen, dat ie t mis had. Ze kocht een zakje met muisjes, een potje jam, reepen chocolade en een ons hagelslag. Ze wreef twee appels op en pakte een marsepei- nen worstje in vloeipapier. En toen ze 't 'm gaf keek ze hem recht in de oogen. Ze zag hem glunderen. „Hij is toch nog de jongen van j= vroeger," dacht ze. En triomphee- rend blikte ze naar vader. Op het voorplein van de Ripperdakazerne aan de Kleverlaan te Haarlem had Woensdag om elf uur een plechtigheid voor het front van de troepen van het korps Motordienst plaats. Overste van Loon, die benoemd is tot kolonel en commandant van de vierde divisie, droeg het commando over aan zijn opvolger, overste H. Polis. De verschillende onderdeelen van het corps stonden nabij de Kleverlaan keurig opge steld, terwijl een muziekcorps marschen speelde. Na de inspectie wenschte Kolonel van Loon zijn opvolger geluk met de onderscheiding, die in het commando over het corps Motordienst ongetwijfeld gelegen is. Een drukke werkkring wacht U, aldus spr„ maar hij geeft voldoening. Gij zijt hier geen onbekende, want vijf jaar ge leden diende gij hier als kapitein. Er is veel ver anderd bij Uw terugkomst. Toen bestond er slechts een schoolcompagnie, die nu vervijfvou digd is. Verschillende onderdeelen hebben be langrijke uitbreidingen ondergaan, telde de offi ciersopleiding bij Uw vertrek twaalf leerlingen, thans zijn er 74 en waren er vijf jaar geleden 75 of 100 chauffeurs, thans zijn er niet minder dan 600. Nu ik op het punt sta om het commando over te geven, gevoel ik mij als een schild wacht, die wordt afgelost. Daar hooren con signes bij, die geef ik U en die zijn: Waak voor goede discipline, waak voor goede lege ring van de manschappen en waak voor een oordeelkundig gebruik van het motormate riaal. De manschappen stemden daarna vol gaarne in met een drievoudig hoera op den nieuwen commandant. Overste Polis noemde het een bijzonder voor recht, dat hij het commando mocht overnemen van kolonel van Loon. Het is geen wonder, aldus spr., dat in dezen tijd van jachten en snelheid het corps zich zoo heeft uitgebreid. Het neemt een eereplaats in, het is met een goeden geest bezield en de samenwerking en discipline moe ten goede resultaten geven. Spr. bracht kolonel van Loon hulde voor alles wat hij bij zijn terugkomst veranderd vond en hij sprak de hoop uit, in de voetstappen van zijn voorganger te mogen voorschrijden met de hulp en den steun van allen. Ik weet, dat het afscheid U niet meevalt, aldus besloot de overste, maar gewees ervan overtuigd, dat het corps U niet ver geten zal. Uw nieuwe functie moge U voldoening geven. Een driewerf hoera op den kolonel werd geestdriftig door de manschappen overgenomeh. Voor de kazerne defileerden vervolgens de ver schillende onderdeelen, ook alweer onder de vroolijke toonen van het muziekcorps. Na deze officieele plechtigheid begaven de commandanten zich met hun familie naar de officierscantine. Beroemde figuren van onzen tijd zijn niet al leen wielrenners, zwemsters, minister-presiden ten en zangers, maar ook gelukkig de ge stalten van jolige verbeelding, die in teeken- en andere films het menschenleven toelichten met grapjes. En al jaren lang handhaaft zich onder hen, op een eereplaats, het kereltje met de geruite pet en de verbazingwekkende invallen: „Sjors van de Rebellenclub". Met zijn mede-,,rebellen" (dat woord heeft hier geen opstandige, maar alleen een snaak- sche beteekenis) en verdere omgeving ver- vroolijkt hij al jaren de geïllustreerde pers, met name het jeugdblad „Sjors", gratis bijlage van Panorama". Nu vervrooüjkt hij ook het witte doek in de donkere zaal: er is een Sjors-film uitgekomen! Door Micron-film". Haarlem, ver vaardigd onder auspiciën der N.V. Drukkerij de Spaarnestad. En die film heeft hedenmorgen in het Rembrandt-theater proefgedraaid. We gingen kijken en waardeerden. We kre gen respect voor de productie-leiding (L. A. M. Vierhout), voor de regie (A. Benno) en voor klank en beeld (J. v. d. Wal). Wat hebben ze een vlot en pakkend, een geestig en hier en daar zelfs mooi resultaat bereikt met hun spelertjes, hun onervaren, jonge acteurs! Wij, die film op film van de meest befaamde producties zien, hebben anderhalf uur lang naar deze kinderfilm gekeken en werden die volle an derhalf uur geboeid; en geen minuut zonder lach! We hebben eerlijk gezegd vergeten te cri- tiseeren. We kunnen dus geen wijze antwoorden geven op de vraag: hoe had 't beter gekund. Critisch oordeelen werd ons belet. Door wie? Door de genoodigde schooljeugd. Want respectabel idéé! die eerste voor stelling geschiedde niet slechts voor een gezel schap min of meer statige en min of meer des kundige volwassenen, maar vooral voor een paar honderd proefpatiënten genoodigde school kinderen! Die beletten ons den bril van den vorschenden criticus op te houden. Die bril werd ons elke minuut van den neus gemikt door een lachsaldo beneden uit de zaal. Het proefpubliek daar, de jeugd, heeft de Sjors-film met vlag en wimpel, met schaterlach en daverzang, binnengehaald in het groote clubhuis, op het kolossale speelveld van de ontzaglijke Sjors-club, die iedere week een nieuw avontuur van Sjors en zijn rebellen ge niet. En wie geen Nurksche bediller is, legt, zich bij dat oordeel van de bij uitstek deskundigen: de schoolgaande jeugd, graag en vlot neer. Te liever: wijl hij onder 't kijken en achteraf erkennen moest: ik heb me zelf óók geamu seerd! Al zitten we onder de zorgen van den tijd, we laten ons óók meesleuren door de Gebouw St. Bav«: Fabrieksarbeiders, 8 uur; Landarbeiders, 8 uur; Best. Bouwvakarbeiders, 8 uur; St. Caecilia, 8 uur; Proza, 8 uur. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, 2 uur. St. Antoniuskerk, N. Groenmarkt: Conferen tie voor niet-R.K„ 8.30. Rembrandt: „Entente cordiale", (alle leeftij den) 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Het schip der vervloeking", „Drie razende jockeys", 2 en 8.15 uur (boven 14 j.). Luxor: „Sta op en vecht", (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Spooktrein" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St, Bavo: Ledenverg. Transportarb., 8 uur; Fed. Gr. en Fr. handel, 8 uur; R.K. Be volkingsbureau, 8 uur. Gr. Markt 10: K.J.M.V., 8.30 uur. Rembrandt; „Entante cordiale", (alle leef tijden), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Het schip der vervloeking" „Drie razende jockeys", 2 en 8.15 uur (boven 14 J.). Luxor: „sta op en vecht" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Spooktrein" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur Donderdag 9 November: 8.15 uur. Charlotte Kohier. Filomeentje. Vrijdag 10 November 8.15 uur, Film. (Voor Stoomv. Mij. Nederland). Zaterdag 11 November, 8.15 uur. Tooneel- groep Het Masker. Zesde Etage. Zondag 12 November 8 uur, La Mascotta (door Haarl. Midst. Operette). Dinsdag 14 November, 8.15 uur, Abonnement le serie, Het Centraal Tooneel „Er was eens.." Woensdag 15 November, 8.15 uur, Het Ned. Tooneel, De ondergang van „De Vrijheid" (voor Geloof en Wetenschap). Donderdag 16 November, 8 uur, Tooneel- uitvoering Aller Zielen (voor Muziekinstituut Hoogerwerf). Vrijdag 17 November, 8.15 uur, Het Res. Tooneel, De Firma Monestier. De Zondags- en avonddienst der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69; Grij- zeels en Van Hees, L. Veerstraat 14; Frans Halsapotheek, Fr. Halsplein 1. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206208; Elswout-apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zand- voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaal- sche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85 telefoon 22181. pretjes en tegenslagen van die jongensclub. We vinden stukken eigen jeugdleven terug. We zaten óók met spanning te wachten (al ligt de tijd van ballengooien vér achter ons) op het afvliegen van den hoed van het secure oude heertje! We worden óók de dupe van het rus tige, maar stevig komische optreden van „Dik- kie" niet de aanvoerder, maar het (omvang rijke) gloriepunt van het gezelschap. En we gaven ons óók stil over aan de mooie stads- opnamen, en 't raak-getroffen dierengedoe in Artis. Die boeiden blijkbaar óók de kinderen; en de begeleidende muziek (arrangement Frans Piët) vond even hartelijk welkom in de po- pulair-klassieke gedeelten, als in de galmen der kinderliederen en van Sjors' clublied. Uit de laatste zinnen blijkt reeds, dat de Sjors-film ook andere, „hoogere" elementen bevat dan kinderstreken en kindergrappen Maar die laatste zullen voor de jeugd toch wel de hoofdzaak blijven. Straks gaat de film het heele land rond, en zien overal groepen Sjors-lézers hun Sjors léven. We twijfelen er niet aan, of ze zullen evenzeer genieten, als we hedenmorgen het proefpubliek zagen, en vooral hoorden, genieten. De papieren Sjors is een levende Sjors ge worden. Hij leve lang en beleve nog veel, ook op papier! E. S. Prof. Vittorio Amoretti van de Universiteit van Fisa zal voor de vereeniging „Dante Alighieri" Woensdag 15 November des avonds om 8.15 uur in .,De Kerkuil" aan de N. Gracht spreken over „Citta e val dAosta" Welk genot als de kinderen bloeien! Vol van jeugd daar ravotten en stoeien. Aan eetlust geen gebrek, Steeds in een boterham trek. Franken's melkbrood doet kloek zijn en groeien 45 bekende merken Ook In huurkoop Haarlem nog Wi\ onWiog««

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5