Mislukte aanslag op Hitier Zes dooden, ruim zestig gewonden Duitschland zal noo capituleeren" Instemming der Noordsche staatshoofden it Italiaansche waardeering voor het vredesinitiatief Ontploffing in den Bürgerbraukeller m Luchtgevechten Het aanbod van goede diensten Kabinetsraad te Brussel Hitier verklaart: Berlijn verwacht geen succes Het nieuws van heden POOLSCHE MINISTERS NAAR LONDEN GEREKEND MET OORLOG VAN VIJF JAAR Het groote verschil met Molotofs vredespoging VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal ^3.25. Bij onze Agenten 27Vi ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE MV, DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DONDERDAG 9 NOVEMBER 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22088 Voor het ontdekken van den dader is een belooning van 500.000 Rijksmark uitgeloofd MüNCHEN, 9 Nov. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Führer is gisteren ter gelegenheid van de herdenkings plechtigheid der oud-strijders voor een kort bezoek in München aangekomen. In plaats van partijgenoot Hess hield de Führer zelf in München de toespraak. Aangezien de staatszaken den Führer dwongen nog in den nacht naar Berlijn terug te keeren, verliet hij vroeger dan oorspron kelijk bepaald was den Bürgerbraukeller en begaf zich naar het station in den daar gereedstaanden trein. Kort na het vertrek van den Führer ontstond in den Bürger braukeller een ontploffing. Van de nog in de zaal aanwezige oude strijders der beweging werden er 6 gedood en ruim 60 gewond. De aanslag, waarvan de sporen wijzen op buitenlandsche aanstichting, heeft in München onmiddellijk een fanatieke veront waardiging gewekt. Voor het ontdekken van den dader is een be looning van 500.000 R.M. uitgeschreven. Het Weer Boven de Noordzee en boven de Maginotlinie Pierlot, Spaak en Denis hebben een langdurige conferentie met Koning Leopold 99 De Regeeringspersdienst meldt, dat de Koningen van Dene marken, Noorwegen en Zweden, evenals de president van Finland aan H. M. de Koningin en aan Koning Leopold telegrammen heb ben doen toekomen, waarin deze staatshoofden hun adhaesie be tuigen met het initiatief ter bevordering van het herstel van den vrede, hetwelk door de souvereinen van Nederland en België is genomen. van Ankara ratificeert het pact Turksche reservisten naar huis (Zie vervolg pag. 2) M Op sommige plaatsen aan het Westfront liggen de Duitsche en Fransche linies vlak bij elkander. Een kijkje van den rechter Rijnoever op de Fransche verdedi gingswerken Rome wil zijn politiek niet vastleggen INSTEMMING DER NOORDSCHE STATEN MET HET VREDESINITIA TIEF. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 36 et., Ingez mededeefingen 50 cent; Idem op pag é<én 45 cent per regel BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voo» de Irletne annonces „Omroepers" zie de rubriek llllllllllllllllllllllllllIllllllfMIIIIIIIHIIIIIIIB EE Betrokken tot zwaarbewolkt, later ge- deeltelijk opklarend, kans op plaatselijke =E regenbuien, iets kouder, matige tot krachtige, Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHinl LONDEN, 8 Nov. Reuter's speciale corres pondent bij de Brit.sche luchtmacht ergens in Frankrijk meldt, dat de Engelsche vliegers ver klaren vandaag achter de Maginotlinie 'n Duitsch verkennings-bombardementsvliegtuig van 't type Dornier te hebben vernietigd na een hevig ge vecht. Binnen een uur zag men van een geheim Engelsch vliegveld drie afzonderlijk vliegende Dorniertoestellen. Zij werden beschoten deur 't Fransche afweergeschut en door Engelschp ja gers aangevallen. Een der Duitschers»werd neer geschoten en kwam midden in een dorp te recht. De drie inzittenden kwamen om 't leven LONDEN, 8 Nov. (Reuter) Het Britsche mi nisterie van Luchtvaart deelt mede, dat twee Britsche verkenningsvliegtuigen vandaag boven de Noordzee den strijd hebben aangebonden met drie Duitsche vliegtuigen. Men heeft gezien, dat een der Duitschers in zee stortte en zonk. Het gevecht met de beide andere Duitsche toestellen werd pas gestaakt, toen alle munitie uitgeput was. Het is niet zeker, dat een tweede Duitsche machine vernietigd is. Een aantal Engelsche toestellen heeft gisteren een verkenningsvlucht boven Noordwest-Duitsch- land ondernomen, waarbij foto's werden ge maakt. Een vliegtuig is niet teruggekeerd. LONDEN, 8 Nov. (Reuter), De Poolsche pre mier en opperbevelhebber van het Poolsche le ger Sikorski en de Poolsche minister van Bui tenlandsche Zaken. Zaleski zullen de volgende week te Londen aankomen als gasten der Brit sche regeering. Het Britsche kabinet wenscht ook te worden ingelicht over de inzichten van de Poolsche regeering, nn het Engelsch-Pool- sche verdrag niet voorziet in een afzonder lijken wapenstilstand. Onze Brusselsche correspondent seint Woens dagavond: Woensdagmiddag om 4 uur zijn de leden der Belgische regeering in kabinetsraad bij eengekomen in het ambtsgebouw van Bui tenlandsche Zaken. Op dat oogenblik ont braken evenwel de ministers Pierlot, Spaak en Denis, die, naar men later vernam, op gehouden waren door een conferentie in het paleis met den Koning. Om haif zes arriveerden de Eerste Minister fherlot en de minister van Buitenlandsche Za- Spaak, in de Wetstraat, waar zij zich on middellijk bij hun collega's in de vergaderzaal Oègden. De minister van Landsverdediging, r^his, had zich rechtstreeks naar zijn Depar- m'hent begeven, waar hij, naar verondersteld erd, nog enkele dringende zaken had af te handelen. Om zes uur liep de raadszitting ten 'hde. in een officieele mededeeling werd ver aard dat de minister van Buitenlandsche Za- ®h verslag haa uitgebracht over den inter nationalen toestand. Na afloop van den ka- j etsraad heeft generaal Denis, minister van Landsverdediging, zijn Departement verlaten en 'ch naar het kabinet van den Eersten Minister 7'Reven, met wien hij een vrij langdurig on thoud had. Voegen wij er aan toe, dat in eh loop van den dag in verschillende groote J eden overgegaan is tot opeisching van wagens autobuslijnen, nadat nog een zeker aantal 6servisten werd bijeengeroepen, j.In de laatste dagen was in verschillende po- Ueke' kringen verzet tot uiting gekomen tegen j et inzicht van de regeering, de nieuwe be- j^tingontwerpen, slaande op een bedrag van t>a ,milliard francs, niet aan een debat in het Wlerr.ent te onderwerpen, maar hieraan krach- de in Mei 1.1. verleende bijzondere vol- échten, door middel van een Koninklijk Besluit acht van' wet te geven. -Namens de Katholieke rechterzijde van Ka- k er en Senaat zijn Woensdag stappen gedaan J den Eersten Minister, opdat hij van dezen rfrt zou afzien, en de ontwerpen van de nieu- j-h belasting door het Parlement zou laten be- hdelen. De heer Pierlot heeft het voorstel j d aen kabinetsraad onderworpen, die er zijn «temming mede betuigd heeft. De regeering L er evenwel op staan, dat het ontwerp tegen e bepaalden datum zou goedgekeurd worden, bovendien besloten hebben hierbij de "rouwenskwestie te stellen. tjF-'NDEN, 8 Nov. (Havas). De Turksche na- Vanale vergadering heeft eenstemmig het pact (-■wederzijdschen bijstand met Frankrijk en ^t-Brittannië geratificeerd. Hebt- Turksche regeering heeft besloten alle d6? gen reservisten te demobiliseeren, die se- k bet begin van den oorlog waren opgeroe- t L v°or opleiding en uit voorzorg. De maat- diou1 Worbt door de „huidige gunstige omstan- beden" gerechtvaardigd geacht. MÜNCHEN, 8 Nov. (D.N.B.) Volgens de nationaal-socialistische traditie is Woens dagavond, op den vooravond van den marsch naar de Feldherrnhalle, in den Bürgerbrau keller het „Appèl der oude garde" voor Hit- Ier gehouden. Om acht uur betrad Hitier de zaal. Hij nam onmiddellijk het woord. Volgens de niet-officieele lezing, die van zijn rede uitgegeven is, heeft de Führer en rijkskan selier o.a. herinnerd aan den negenden Novem ber 1923, waarna hij, sprekende over de oorlogs- sehuld, zeide, dat de Duitsche rijksregeering van 1914 slechts één schuld had, n.l. niet gedaan te hebben wat noodzakelijk was voor het geval van een oorlog en zich op het meest ongunstige oogenblik in den oorlog te hebben laten sleepen. Dezelfde tegenstanders als thans hebben toen met dezelfde frases en dezelfde leugens den oor log tegen Duitschland ingezet. De Duitschers zijn niet op het slagveld ver slagen. maar er door een leugen toe gebracht de wapens neer te leggen. Het groote zelfvertrouwen, dat Hitier gevoelt, heeft hij op het slagveld zelf verworven. Thans komen dezelfde mannen met dezelfde leugens en in zooverre is alles gelijk gebleven. Eén ding echter is anders, in plaats van een zwakke regee ring is er thans in Duitschland een andere en wel een regeering, die toentertijd te velde tegen over de Engelschen lag. Wij hebben daarom jegens hen niet meer respect dan men voor een ander soldaat behoeft te hebben, maar niet het gevoel van minderheid, doch eerder het gevoel van superioriteit, aldus Hitier. Vervolgens behandelde Hitier de Engelsche stelling, volgens welke toen gestreden werd voor de vrijheid der kleine naties en voor de recht vaardigheid en het zelfbeschikkingsrecht, waar bij hij uiteenzette, dat daarvan in de practijk niets ten uitvoer is gelegd. Voorts hekelde hij de bewering, dat Engeland streed voor de bescha ving en de humaniteit en zich niet keerde tegen het Duitsche volk of den Duitschen handel en de Duitsche koloniën. Wat het vertrouwen in het gegeven woord betreft zeide Hitier, dat ook hij gaarne een overeenstemming met de Engelschen tot stand zou brengen, wanneer Duitschland slechts ver trouwen kon hebben in het woord van de En gelsche leiding. Nooit is een volk gemeener be drogen dan het Duitsche in den afgeloopen twintig jaar door de Engelsche staatslieden. Niets van al het beloofde is ten uitvoer gelegd. Uit de daaruit voortvloeiende ellende is de nationaal-socialistische beweging ontstaan. Zij heeft van den eersten dag af moeilijke beslui ten moeten nemen. Een van die besluiten was de revolte van November 1923, die schijnbaar mislukte, maar uit de offers kwam de redding van Duitschland voort. De nationaal-socialis tische beweging begon haar triomftocht en sindsdien is Duitschland een wereldmacht geworden. Het was natuurlijk dat de oude vijand weer zou optreden op het oogenblik, waarop Duitschland de gevolgen van de ne derlaag zou hebben overwonnen. Geen Duitsche regeering kan afstand doen van het leven en de nationaal-socialisten den ken er in het geheel niet aan, want zij zijn voortgekomen uit den afstand van het leven, die gedaan werd door de Duitsche democra tische wereld. ,Ik denk er niet aan," aldus Hitier, „uit te spreken dat Duitschland afstand doet van zijn leven, integendeel, ik zal de veiligheid van het Duitsche volk en rijk doorzetten. Ik heb mij nooit aangematigd in Britsche of Fransche belangen een woord te zeggen. Wan neer er thans een Engelschman is, die zegt: Wij, Engelsehen, zijn verantwoordelijk voor het lot der volkeren in Midden-Europa, voor het lot van Oost-Europa kan ik hem slechts ant woorden: Precies zoo kunnen wij zeggen, dat. wij Duitschers verantwoordelijk zijn voor de volkeren van Palestina, voor de volkeren van Egypte en mijnentwege voor de volkeren ook in Indië. Wanneer een Engelschman zegt: „Onze grens ligt aan den Rijn" en de volgende zegt: „Onze grens ligt aan den Weichsel," kan ik slechts zeggen: Let u er op, dat gij terug komt naar de Theems, anders zal ik u helpen uw grens te vinden. Het tegenwoordige Duitschland is in ieder geval van zins en vastbesloten om zijn grenzen veilig te stellen en zijn levens ruimte te behoeden. De oorlogsopruiers hebben tot hun spijt ge zien, dat het nieuwe Duitschland niet meer het oude is, want niet alleen cultureel, maar ook ten aanzien van de macht heb ik er naar ge streefd Duitschland te ontwikkelen en wel op grondige wijze. Er is een weermacht opgebouwd, zooals er geen tweede in de wereld is. LONDEN, 8 Nov. (Reuter). In het Lagerhuis heeft Attlee, de leider der oppositie, aan Chamberlain ge vraagd of hij eenige verklaring had af te leggen over de mededeeling van de Koningin der Nederlanden en den Koning der Belgen. Chamber lain zeide hierop, dat de mededee ling door de Britsche regeering zorg vuldig bestudeerd wordt, maar dat hjj niet in staat was daarover reeds vandaag een verklaring af te leggen. Reuter wijst er verder op, dat, daar het aan bod van Koningin Wilhelmina en Koning Leo pold aan den Koning gericht was, het volgens het protocol ook behoort te worden voorgelegd aan de regeering van Engeland en die der Do minions, alvorens eenig antwoord kan worden gegeven. Onder deze omstandigheden zal ook de Fransche regeering geraadpleegd moeten wor den. Derhalve zullen eenige dagen verloopen voor een definitief antwoord kan worden ge geven. Het is dan ook onwaarschijnlijk, dat de Eerste Minister in de rede, die hij morgen zal houden, meer zal doen dan het aanbod ver melden, omdat zijn antwoord volledig en zorg vuldig overwogen behoort te worden. Het aan bod heeft officieele kringen te Londen volkomen verrast. Er was geen enkele aanwijzing, dat een dergelijke stap verwacht kon worden. Gezegd kan worden, dat het Nederlandsch-Belgische initiatief in groote mate aanspraak maakt op den moreelen steun der wereldopinie. De Londensche avondbladen schrijven, dat het vredesinitiatief van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold bestudeerd zal worden met alle aandacht, welke past aan het initiatief van hooge persoonlijkheden. De „Star" schrijft: „Er bestaat reden om te gelooven, dat Chamberlain zai antwoorden: „Wij handhaven krachtig ons oorlogsdoeleinde, dat er naar streeft, voor eens en altijd Europa te bevrijden van de nazi-bedreiging". Het blad vraagt den beiden vorsten te bedenken, dat an ders de toekomst van Nederland en België en welk ander klein land ook zou zijn, overheerschi te worden door Hitler. Nu 'n vredesconferentie houden op de voorwaarden van Hitier, zou een uiteindelijke overwinning be teekenen voor de speciale methoden van militaire agressie en bedrog. Wij willen den vrede, schrijft de „Evening Standard", maar wij moeten op onze hoede zijn voor een vrede, welke het aanvalsprogram van Hitier zou dienen. Ook de Fransche avondbladen bespreken uitvoerig het vredesinitiatief. De „Temps" schrijft: Al kan men uit zuiver Belgisch en Nederlandsch oogpunt het initiatief der beide vorsten verklaren en al zijn de redenen, welke hen er toe gebracht hebben, respectabel, van algemeen standpunt moet men sceptisch staan wat het nuttig effect van het initiatief óp dit oogenblik betreft. De oorlogsdoeleinden van Frankrijk en En geland zijn nauwkeurig door Daladier en Chamberlain omschreven. De „Temps" be sluit: er kan geen rechtvaardige en duur zame vrede bestaan, welke gevestigd is op de verloochening en de oneer van de vrije volkeren. De „Intransigeant" schrijft: Zoolang de oorlogsdoeleinden niet bereikt zijn, kunnen wij niet denken aan het staken der vijandelijk heden. Wij zijn het niet die tot den oorlog be sloten hebben: Het is Hitier. Hebben België en Nederland bedacht, dat indien wij dien wa penstilstand aanvaardden, andere landen als Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Polen in han den van de aanvallers zouden blijven en dat die vrede, aldus gegrondvest op agressie, bijzonder gevaarlijk zou zijn voor andere kleine neutrale staten als België en Nederland, die dan morgen aan Duitschland ten prooi zouden vallen? Ook de „Paris Soir" verklaart, dat thans een rechtvaardige vrede slechts mogelijk is na de nederlaag van Duitschland De Duitsche pers komt algemeen tot de conclusie, dat het Belgisch-Nederlandsche vredesinitiatief, gezien de houding van En geland, maar ook van Frankrijk, geen kansen op succes heeft. De Belgisch-Nederlandsche stap tot bemidde ling, zoo schrijft de Berlijnsche correspondent van het „Hamburger Fremdenblatt", die een nieuwen en hoogst opmerkelijken keer in het Europeesche conflict heeft doen ontstaan, heeft een verwonderlijk snelle beantwoording gekregen van den kant van de Westelijke mogendheden. De handteekeningen der beide souvereinen onder de aan Engeland, Frankrijk en Duitschland ge richte nota's waren nog niet droog of reeds zijn stemmen uit het kamp van de westelijke mogend heden vernomen, die op een vierkante sabotage van de neutrale vredesbemiddeling neerkomen. De correspondent wijst er op, dat men bij het bemiddelingsaanbod te doen heeft met een diplo matiek offensief, dat ongetwijfeld ontspringt aan een eerlijken wensch tot herstel van dien Europeeschen vrede onder de groote mogend heden, op welks effectief bestaan de existentie en de welvaart der kleinere naties berusten. Het welbegrepen eigenbelang van België en Neder land is dus samen gegaan met het wijd ver breide inzicht in de zinneloosheid van den door Engeland opgeroepen oorlog. Deze actie was in overeenstemming met het algemeene verstand en niet in de laatste plaats met de hoop van de volkeren van Engeland en Frankrijk. Maar reeds in den nacht van Dinsdag op Woensdag, aldus constateert de correspondent, waren de propa- ganda-centrales der oorlogvoering in Londen en Parijs op alle manieren bezig om den eersten indruk van den sensationeelen stap op te van gen en zijn kansen op succes te vernietigen. Uit vluchten, zooals o.a. de bewering van een Duit schen druk op België en Nederland, moesten de actie der beide souvereinen doen voorkomen als een afgedwongen gebaar. In dit verband maakt de correspondent mel ding van de redevoering van Halifax, welke, zoo als hij zegt, ook den laatsten twijfel aan de juist heid van de Duitsche stelling wegneemt, dat de vernietiging van het Duitsche rijk en het terug dringen van dat rijk in de rol van een tweede rangs mogendheid het eigenlijke oorlogsdoel van Groot-Brittannië vormt. Natuurlijk ligt het niet in den aard van En gelsche politici om de dingen bij den juisten naam te noemen. Men handelt als imperialist, en predikt als moralist. Met dezelfde schijn- idealen, die Halifax weer heeft opgesteld, zijn reeds in 1914 ongetelde millioenen soldaten van alle werelddeelen tot den hoogeren roem van het Britsche rijk den dood ingejaagd. De veiligheid echter, die Halifax tot oorlogsdoel ver heft, is vooral een Duitsche oorlogsdoelstelling, aangezien het Duitsche volk er genoeg van heeft om voor de tweede maal zijn vrede in het Oosten door Britsch-Fransche bondgenootschap pen met Tsjecho-Slowakije en Polen bedreigd te zien. De verbluftheid echter, die in Londen over het onafhankelijke optreden van Nederland en België heerschte, vormt een uitdrukking van het feit, dat men zich in Engeland er sinds lang aan gewend heeft België en Nederland als poli tieke en ideologische wapenmakkers te beschou wen. Het innerlijke standpunt van vele neutrale staten en hun besluitelooze afweermanoeuvres tegenover de Engelsche blokkade vormen een factor, die bij de Engelsche oorlogsopruiing en bij de Engelsche oorlogsverlenging mede een bevorderend element vormde. De „Frankfurter Zeitung" ziet in Halifax een minister van Buitenlandsche Zaken, die een poli tiek wil dekken, welke alle kansen op een goeden vrede verzuimd en van de hand gewezen heeft, een minister van Buitenlandsohe Zaken, die ook op dit oogenblik geen constructief program weet aan te bieden. Een dergelijk man, aldus het blad, heeft het recht verspeeld om op te treden als aanklager of leermeester of zelfs als profeet. Zijn „nieuwe wereld", is een oude wereld, die niet meer te redden is. Lord Halifax is een gevan gene van de Engelsche oorlogspartij. Zijn rede voering was geheel in haar stijl gehouden. Zij was daarom tevens ook een antwoord op de nieuwe bemiddelingsvoorstellen van den Bel gischen Koning en de Nederlandsche Koningin. Toen Lord Halifax voor de microfoon ging staan, moest hij deze voorstellen hebben gekend. Hij heeft er niet uitdrukkelijk melding van ge maakt. maar hij heeft duidelijk gemaakt, dat de politiek van de Engelsche oorlogspartij geen ruimte wil laten voor de ontplooiing van een vredesactie. Onze Ron*einsche correspondent seint ons Woensdagavond De „Resto del Carlino", het belangrijke Boulogneesche blad, en de „Avvenire", het officieuze blad der Italiaansche Katholieke Actie en verder de Vaticaansche Osservatore Ron.ano, geven commentaar op het vredes initiatief van Koningin Wilhelmina en Ko ning Leopold. De Resto c.el Carlino schrijft, dat Nederland en België door hun initiatief getoond hebben, dat zij er volstrekt geen behoefte aan hebben door Engeland en Frankrijk beschermd te worden. Op de verklaring van Engeland en Frankrijk, dat deze o.a. strijden voor de veilig heid van Nederland en België, wordt geant woord: „Wij prefereeren een oogenblikkelijken vrede." volgens de Resto del Carlino zal Duitsch land gunstig reageeren op het initiatief, omdat het, zooals het reeds vele malen verklaard heeft, geen reden heeft om den oorlog voort te zetten. Het blad spreekt de hoop uit dat het bemièdeüngsaanbod door de oorlogvoerende partijen geaccepteerd zal worden. Dit zou het meest intelligente antwoord zijn op het gis teren gepubliceerde manifest van de Komin tern. De commentaar van de katholieke Avvenire sluit zich aan bij dien van de Vaticaansche Osservatore, waarvan wij reeds hedenmorgen de strekking konden weergeven. De Avvenire stelt het vredesinitiatief tegen over het manifest van de Komintern om te concluöeeren, dat de beschaving en het bar barendom' gesproken hebben. Bij wijze van ant woord op de vraag wat de souvereinen van Ne derland en België tot het vredesinitiatief deed besluiten, merkt de Avvenire op, dat de tekst van het telegram aan de regeeringen der oor logvoerende staten den voorrang verleent aan het welzijn van het Nederlandsche en Belgische volk. Eerst op de tweede plaats spreekt het van: „Het belang der wereld." Dat het initiatief getorpedeerd zal worden, acht het blad onvermijdelijk, wanneer niet snel andere en niet minder gezaghebbende bemid delaars opstaan. De oorlogvoerende staten, aldus de Avvenire, moesten, voor zij op het Nederlandsch-Belgische initiatief een antwoord zonden, mediteeren over de nieuwe provocatie van de Komintern en de onsterfelijke pagina van de eerste encycliek van Paus Pius XII. Zooals wij reeds zeiden, stelt ook de Vati caansche Osservatore het Nederlandsch-Bel gische vredesinitiatief tegenover het manifest van de Komintern en de zoogenaamde vredes- bemoeiingen van Molotof, om tot een gelijke conclusie te komen als de Avvenire. Het Vati caansche blad legt er verder den nadruk op. dat het vredesinitiatief zich geen oordeel aan matigt, maar zich slechts bezig houdt met een procédure-kwestie. Het doet den oorlogvoeren den partijen een mogelijkheid tot contact aan de hand. Het manifest van de Komintern zal voor deze partijen, aldus de Osservatore Ro mano, een waarschuwing kunnen zijn. Het Va ticaansche blad concludeert tenslotte, dat er tusschen de neutraliteit van België en Neder land en die van Rusland een diepe afgrond staat. Naast het Nederlandsch-Belgische vredes initiatief wordt, zooals het bovenstaande reeds illustreert, de aandacht van den Italiaanschen courantenlezer vooral opgeëischt voor het ma nifest van de Komintern, waarop de Italiaan sche pers hedenavond, in navolging van Gayda zal reageeren, doch in al die reacties wordt, evenals in het artikel van Gayda, Duitschland zorgvuldig buiten schot gehouden. Het wordt steeds duidelijker dat de Italiaansche afzijdigheidspolitiek geens zins geïnterpreteerd moet worden als een zwenking naar Frankrijk en Engeland toe, maar als een politiek, waarbij Italië vrij blijft om die zwenking te ondernemen, doch ook om, zoo noodig, de aspolitiek te her vatten. In Duitschland is het artikel van Gayda niet gepubliceerd, slechts werd het door het D.N.B. gesignaleerd. De Giornale d'Italia geeft als verklaring, dat ook het manifest van de Komintern in Duitsch land niet gepubliceerd werd. Men ziet; „Het blad van Gayda zelf verschaft aan Duitsch land een geschikt excuus." Mislukte aanslag op Hitier: ontploffing kort na zijn vertrek uit den Bürgerbrau keller. Kabinetsraad te Brussel; langdurige con ferentie van Koning Leopold met de ministers Spaak, Pierlot en Denis. Churchill geeft in het Lagerhuis een uit eenzetting over den oorlog ter zee. Chamberlain kan nog niet antwoorden op het Nederlandsch-Belgische initiatief. Het oordeel van Avvenire en Osservatore over het „aanbod van goede diensten Voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake Kinderbij slagverzekering. Nadat de Postbegrooting z.h.st. was goedgekeurd, is de Tweede Kamer be gonnen met de begrooting van Buiten landsche Zaken. Duitscher, die militaire attributen kocht, te Arnhem aangehouden. New York: Stemming gedrukt 6 O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1