De verbreeding van het Noordzeekanaal BEV Kabouter Flip en zijn vriendje Wip *6 FANTASIE BROEKEN! ensen li' TT In een geheimzinnig Sec"AKKERTJE WAAS GEHULD NIEUWE VERBINDINGS WEG DONDERDAG 9 NOVEMBER 1939 voor Kwaliteit, RAAD VAN VELSEN Debat over de aesthetische waarde van een koetshuis In memoriam De nieuwe verbindingsweg Lusteloos Werkverschaffing Dienstjubileum Aanbesteed Bevolking toegenomen St. Willibrordus- herdenking Beverwijksche veiling Suikerbiet van 11 k.g. DE HEER NIJSSEN ACHT ZICH BELEEDIGD DRIEHUIS SANTPOORT R.K.S.V, „Santpoort" IJMUIDEN LOGGER AAN GEVAAR ONTSNAPT VaUdedincjmatjazijn paarlaarstecg i HAARLEM-TEU2842 ZEEREIS AFGEBROKEN IJMUIDEN Wedstrijden IJmuider Reddings brigade Paard aangereden V.S.V.Xerxes vriendschappelijk Toeslagfonds voor het bloembol lenbedrijf NAAR HET ENGELSCH Gisteravond vergaderde de gemeenteraad on der voorzitterschap van den burgemeester, Mr. M. M. Kwint. Alvorens de agendapunten aan de orde te stellen, bracht de VOORZITTER hulde aan de nagedachtenis van den ovei leden gemeente secretaris, wijlen den heer M. K. Hofstede. Op 17 Januari 1910, aldus de voorzitter, trad Menne Kornelis Hofstede in dienst dezer ge meente; en onwillekeurig gaan in deze sterk groeiende gemeente bij het afmeten van Hof- stede's verdiensten jegens Veisen onze gedach ten terug naar dien tijd. De jonge adjunct-commies werkte aanvanke lijk op een nog bescheiden plaats, maar hem wachtte een snelle promotie en een eervolle loopbaan lag voor hem. Veisen, toen nog slechts een kleine gemeente van ruim 18.000 zielen, groeide in de dertig jaar. dat Hofstede hier gearbeid heeft op schier Amerikaansche wijze uit, tot het Veisen dat wij thans kennen en duidelijk, ja overduidelijk is het, dat geweldige veranderingen in gemeente en gemeentebestuur en dientengevolge ook in het administratieve apparaat, waarvan hij later als secretaris de leiding had. zich hebben vol trokken. De eerste belangrijke bevordering van Hof stede was, toen hij in 1913 werd geplaatst aan de afdeeling Financiën, om kcrt daarop te wor den benoemd tot Controleur der Gemeente belastingen. Deze werkkring moet hem den nuchteren zakelijken Groninger, want een zoon van het Noorden is hij steeds gebleven bij zonder hebben gelegen en als controleur der gemeente-belastingen heeft hij de gemeente onschatbare diensten bewezen. Zijn bevordering tot Hoofdcommies en chef der le afdeeling bracht hem meer in contact met l'w Raad en met het Daglijksch Bestuur der Gemeente. Reeds spoedig, in 1927. werd Hofstede benoemde tot secretaris en nam zijn 12-jarige loopbaan in deze hoedanigheid zijn aanvang. Hofstede was begaafd met een helder ver stand en een schier onbeperkt herinnerings vermogen. Hij voelde zich ais met Veisen sa mengegroeid; aan deze gemeente heeft hij zich gewijd met de volle overgave van zijn persoon. Iemand, die Hofstede beter heeft gekend dan een van ons allen schreef mij: „Zijn geheele leven stond in dienst van de gemeente Veisen en haar belangen gingen hem boven alles ter harte." Een oordeel, dat wij allen van ganscher harte zullen willen onderschrijven op het mo ment, dat wij tezamen onze eerbiedige hulde en dank brengen aan de nagedachtenis van Menne Kornelis Hofstede, in leven secretaris onzer gemeente. De rede van den voorzitter werd door den Raad staande aangehoord "Besloten werd tot het aangaan van een grofidruiltng en verbetering van de Heidestraat De gemeente verkrijgt hierdoor een gedeelte van de Heidestraat. ter grootte van 86 M2, ter wijl zij daartegenover een perceel grond af staat ter grootte van 62 M2. gelegen aan df Velseroordstraat. Bij het opmaken van de begrooting voor den bouw van het hoofdbureau van politie is niet gerekend op het maken van een gemetselde terreinafscheiding om en het egaliseeren van den aan de binnenplaats grenzenden en voor sportterrein aangewezen grond. Voor dit doel vragen B. en W. thans een crediet van f 3400 Aldus werd besloten. Vastgesteld werden vervolgens vergoedingen voor het bijzonder onderwijs. Met betrekking tot de vaststelling van een streekplan voor Kennemerland-Zuid vroeg de heer TEN BROEKE. of het plan later aan de goedkeuring van den Raad zal worden onder worpen. De VOORZITTER merkte op dat het hier gaat om een gemeenschappelijke regeling tus- schen de betrokken gemeenten Het plan wordt ontworpen door een commissie, waarin raads leden van deze gemeenten zitting hebben. Daarom krijgt de raad het plan ter beoor deeling. Spr. deelde nog mede, dat Haarlem en Vei sen het over deze gemeenschappelijke regeling roerend eens zijn. In behandeling kwam hierna het voorstel van B. en W. om met den Staat der Neder landen een overeenkomst aan te gaan in zake het aanleggen van een verbindingsweg tus- schen den Stationsweg en den Rijksweg, langs de oostzijde van het park „Velserbeek". .Volgens deze overeenkomst zal tusschen den Staat en de gemeente een grondruiling wor den aangegaan, waarbij de Staat afstaat een tusschen den Rijksweg en ae Meervlietstraal gelegen gedeelte grond, benoodigd voor aanleg van den weg, en de gemeente harerzijds het door den Staat benoodigde gedeelte van den Stationsweg. De Staat verkrijgt het recht dit gedeelte van den Stationsweg, in overeen stemming met de bepalingen der Wegenwet, ten behoeve van de verbreeding van het Noordzee kanaal, aan den openbaren dienst te onttrek ken en blijvend voor het verkeer af te sluiten, zoodra de nieuwe verbindingsweg voor het openbaar verkeer is opengesteld. De gemeente ontvangt een rijksbijdrage van f 20.000 in de kosten van aanleg. Daarnaast zal in den verbindingsweg tus schen den nieuwen weg en den Driehuizerkerk- weg een bruggetje en langs de oostzijde van het park een nieuwe afscheiding met toe gangshek dienen te worden gemaakt en ge plaatst. Voorts achten B. en W. het gewenscht de bestaande garage, welke van den weg af gezien een weinig fraaien aanblik zal geven, te doen afbreken en aan en ten behoeve van het hotel „Velserbeek" een nieuwe garage te doen bouwen, alsmede een toegangsweg en een parkeerplaats te doen aanleggen. De kosten van een en ander worden geraamd op f 45.000. Een crediet tot dit bedrag wordt hiervoor door B. en W. aangevraagd. Eén lid van het college kan uit aesthetische overwegingen zich er niet mede vereenigen, dat het bestaande antieke koetshuis wordt af gebroken. De heer VERMEULEN zeide, dat de gemeen te door de verschillende rijkswerken voor al lerlei vraagstukken wordt gesteld. Het onder havige is niet een van de gemakkelijkste. Een geheel bevredigende oplossing kon niet worden verkregen. Men heeft er zich ten slotte bij neergelegd. Een nadere bestudeering van het plan had spr. er toe gebracht de vraag te stellen, of er achteraf niet een wijziging in het plan moet worden gebracht. We kwamen niet om een hoogere bijdrage vragen. Het plan is niet uitsluitend het gevolg van de rijkswerken. Het gaat bij spr. om de verbinding van uit het noorden om Veisen heen, naar IJmuiden. Spr. geloofde niet dat te ontkomen is aan een doorbraak van af den Driehuizerkerkweg recht naar den Rijksweg, Dat is een groot ver- keersbelang. De doorbraak zal niet direct kunnen worden uitgevoerd, n aar zij moet on der de oogen worden gezien Verder vond spr. het niet juist, dat Velser beek een nieuwen toegang krijgt, welke lood recht op den nieuwen drukken verkeersweg ligt. Wat de verdwijning van de garage van Vel serbeek tenslotte- betreft, spr. herinnerde e: aan, dat in Kennemerland zeer veel van de oude buitens is verloren gegaan. De garage (eigenlijk een koetshuis) is geen architectonisch kunstwerk, maar de vraag rijst, of we het oude Veisen niet een klein stukje moeten be waren. Het is ook niet noodzakelijk om de garage af te breken. De toegangsweg kan veel beter „vloeiend" gemaakt worden. Daarom verzocht spr. om bij deze zaak de vraagstukken van den Driehuizerkerkweg den toegang van Velserbeek en de opruiming van het koetshuis thans nog buiten beschouwing te laten. De heer VERBEEK betoogde dat de nieuw geprojecteerde toegang juist de consequentie is van een weldoordacht plan. Dit plan is er juist op gericht daar een mooi punt te scheppen en meer de aandacht te vestigen op het mooie park. Spr. had dan ook geen enkel bezwaar te gen het voorgestelde plan. De heer ROELSE onderschreef dit. Hij vond dat de heer Vermeulen de historische antece denten van het koetshuis wel wat breed had uitgemeten. Dr. DE GROOT betreurde het zeer. dat het oude karakteristieke dorpje Veisen zoo vera»: - dert, maar er is niets aan te doen en dus legde spr. zich by het voorstel neer. De heer VAN HElJST had bezwaar tegen de afsluiting van den Stationsweg. Spr. drong er op aan alsnog te trachten een oplossing te vinden, waardoor het laatste gedeelte van den Stationsweg geen doodloopend straatje wordt. De daar gelegen perceelen zouden volkomen waardeloos worden. Het moet toch mogeiyk zyn, met de moderne betonconstructies, om, met een uitbouw b.v., bü het huis van notaris Boerlage, een rijweg te behouden. Spr. vroeg ten slotte of het werk in werk verschaffing wordt uitgevoerd. Wethouder* DUNNEBIER. Heelemaai niet! De heer TEN FROEKE besprak ook de af sluiting van den Stationsweg, waartegen hij ernstige bezwaren had. Het is zelfs zóó, dat de kanaalverbree- ding is geprojecteerd tot onder het huis van notaris Boerlage! Is dat nu wel noodig? Wanneer het kanaal daar enkele meters minder breed wordt wordt voorkomen, dat er een doode hoek ontstaat. Wethouder DUNNEBIER merkte op, dat men niet tegeiykertijd een omelet kan maken en de eieren heel houden. Volgens den directeur van O. W. is de voorgestelde oplossing de eenig goede. Het koetshuis is inderdaad een aardige afsluiting van de Lindenlaan in het park, maai de raad zelf heeft herhaaldelijk betoogd, dat we het park moeten laten zien! Het is tot nu toe bijna niet te vinden. De VOORZITTER, de minderheid in het college, herinnerde eraan, dat deze streek met zijn talrijke fraaie buitens, eens een centrum van cultuur is geweest. Met den groei van de gemeente was het niet te vermijden, dat veei van dit schoons moest worden opgeofferd. Het was dan ook zeer verstandig, om indertijd „Velserbeek" aan te koopen. Men klaagt er over, dat we zoo weinig historisch bezit hebben en toch wil men van het weinige wederom wat vernielen. Men kan deze kwestie niet berede neeren. Men moet het aanvoelen. Huis (hef hotel „Velserbeek") en koetshuis behooren bij elkaar en wanneer het 'koetshuis verdwijnt, wordt deze eenheid verbroken. Spr. wilde niet aansprakeiyk zy'n voor de verdwyning van iets waardevols, waarover men later berouw zou hebben. Wethouder DUNNEBIER merkte op, dat de ontwerper niet over één nacht ys is gegaan Deskundigen als „Noord Holl. Landschap" achtten de tot standkoming van het plan van meer belang, dan het behoud van het koets huis. De heer VERMEULEN diende hierna een voorstel in om het vraagstuk van den toegang tot Velserbeek en van de afbraak van hec koetshuis aan te houden voor nader onder zoek en overleg. Dit voorstel werd met 9 tegen 16 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. werd hierna on gewijzigd aanvaard. Onder de ingekomen stukken was een adres van den Ned, Bond van Werkverschaffings arbeiders met het v-erzoek om, in verband met de prysstygingen, voorzieningen te treffen ten aanzien van loonen en uitkeeringen. In verband met de maatregelen, welke ter zake reeds door het college zijn genomen, stel den B. en W. voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen De heer STEVEINS vroeg welke maatregelen er genomen zyn. De heer LUYKMAN merkte op, dat het alge meen bekend is, dat de raad niet bevoegd is in dezen iets te doen. Het is een zaak van de regeering. Eveneens is het bekend dat de vakcentrales zich reeds tot de regeering gewend hebben en op verbetering hebben aangedrongen. Daarom achtte spr. het niet in het belang van de be trokkenen, dat men nog eens een adres naar den raad zendt. De heer MAAS kan zich indenken, dat de tewerkgestelden, met hun te karig loon, alles in het werk stellen om verbetering te verkrij gen. Dit neemt niet weg, dat spr. nieuwsgierig is haar de maatregelen van E. en W. Wanneer het antwoord var, het college onbe vredigend is, vond hij het juist, dat de raad nog eens aandringt, om alles in het werk te stellen voor verbetering van de positie der be trokkenen. Wethouder VISSER antwoordde, dat men het het college niet behoeft te vertellen hoe het lot is van de tewerkgestelden. Reeds eenige weken geleden hebben B. en W. zich tot de regeering gewend en spr. zelf is in Den Haag geweest. Verzocht is om een huurtoeslag te mogen uitkeeren. Bovendien worden pogingen gedaan om Vei sen, wat de steunregeling betreft, in een hoo gere klasse te krygen. Wanneer deze pogingen slagen geloofde spr., dat de werkioozen vol ledig tevreden kunnen zijn. Maar laat de raad deze pogingen nu niet doorkruisen met nog meer brieven. Daartegen moet het college be slist bezwaar maken. Bovendien heeft het college besloten om voor hen. die daarvoor in aanmerking komen, de verdiensten van de kinderen gedeeltelijk vrij te geven. Deze maatregel is reeds uitgevoerd. Voorts wilde spr. er de aandacht op vestigen dat de gemiddelde verdiensten van de tewerk gestelden boven de 38 cent per uur liggen, het basisloon van Veisen. Tenslotte merkte spr. op, dat B. en W. dit alles gedaan hebben, ook al zou er geen prijs- styging geweest zijn. Over dit laatste zijn overigens nog geen totale gegevens bekend. De heer STEVENS dankte het college voor de genomen maatregelen. Hierna ging de raad in besloten zitting. Morgen herdenkt de heer P. J. v. Geelen, chef van de. Personeelsafdeeling van de Kon. Ned. Papierfabrieken Van Gelder Zonen den dag, dat hy 25 jaar in dienst is by dit bedrijf. Het zal hem zeker niet aan belangstelling ont breken. De Amsterdamsche Ballast-Mii. biykt de laag ste inschrijf ster te zijn by de gehouden aanbe steding voor den aanleg van een aarden baan van een gedeelte van den weg Amsterdam Rotterdam, alsmede werkzaamheden aan den verbindingsweg tusschen den Westvlietweg en Middenweg. Ingeschreven was voor ƒ1.835.000. In den loop der maand September blijkt het aantal inwoners onzer gemeente te zijn toege nomen met 225 zielen. Het aantal inwoners be draagt thans 48.585. By de grootsche herdenking van St. Willi- brordus' Eeuwgetij, welke in den lande gehou den wordt, is ook Katholiek Beverwijk niet ach ter gebleven. Met een solemneel Lof in de St. Agathakerk en een hooggestemde predikatie, ge wijd aan Neerlands grooten Apostel, werd het zalig afsterven van St. Willibrord Dinsdagavond op plechtige wijze herdacht. Het Lof, dat door zeer vele geloovigen werd bygewoond, werd gecelebreerd door den deken van Beverwyk, den hoogeerw. heer P. J. Simons met assistentie van de eerw. heeren kapelaans van de parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad. Op het priesterkoor hadden plaats genomen de zeereerw. heer v. d. Pavoordt, .pastoor van de parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad en de kapelaans van de St. Agatha, terwijl in de kerk o.m. aanwezig was de burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens De predikatie werd gehouden door den zeer eerw. heer pastoor v. d. Eem, uit Vogelenzang, die de figuur van St. Willibrord op den voor grond plaatste als lichtend voox-beeld voor de Katholieken van dezen tyd. De eerw. spr. ging daarbij uit van <je woorden, die de rechter Gi deon eens tot zijn 300 kfygers sprak: „Wat gy my zult zien doen, doet dat ook." Er is geen tijd geweest, dip zóó gelijkt op het strijdende leven van St. Willibrordus, als onze dagen. Het zyn sombere dagen, welke wij be leven, maar daarnaast zijn ze van zulk een by- zondere beteekenis, dat wij dankbaar moeter zijn ze te kunnen meemaken. Toen Willibrordus in deze lage landen kwam werd hij niet met gejubel begroet, maar vond hij tegenover zich een koning Radboud en de afgodenpriesters. Hij weerstond hen met zijn buitengewonen geloofsmoed. Wat wordt er ook in onzen tyd geen durf ge vraagd van geloof, nu haat en vervolging over ons losgebroken zijn, misschien niet zoo open baar, maar die als een verbrandende wind over de volken waait. De geloofskracht en het voor beeld van St Willibrord moeten ons voor oo- DA (Ui, Het was al schemerdonker toen men tot vlak voor de stad was genaderd. Alles werd voor den nacht in gereedheid gebracht. „Nu is het myn tijd," zei Flip tot Peter. „Vertel jy nu alles aan Rita en blyven jullie dan straks zooveel moge lijk aan den buitenkant van het kamp. En niet gaan slapen, hoor." Flip verdween en Peter zocht Rita op, die hy alles vertelde. Rita wilde wel schreeuwen van pleizier, maar gelukkig hield Peter nog net zyn hand voor haar mond „Stil toch, meisje! Pas nu op, dat ze ons niet in de gaten krijgen. Net doen of er niets bijzonders aan de hand is." De twee kozen zoo hun slaapplaats, dat ze gemakkelijk buiten het zigeunerkamp konden komen. Ook Wip was van het plan op de hoogte en was erg trotsch op zyn knappen vriend Flip. Zoo wachtten ze samen vol spanning de dingen af, die zouden get>euren. gen staan bij den strijd, welken wij te voeren hebben. Wy moeten, vooral in deze sombere dagen, onze hoop richten op God, waarop St. Willi brord vertrouwde als op een steenrots. Want ook in zyn tijd waren de slagvelden bloedig. De Eerw. spr. wees er daarna op, hoe de lief de tusschen de menschen onderling in onzen tijd totaal ontbreekt. Ook in dit opzicht was St. Willibrord een heerlijk voorbeeld, omdat hij ge leid werd door de Goddelijke liefde tot de men- schenzielen, die hij naar hun eenig einddoel wil de brengen en niet door een liefde om wille der menschelykheid. waarop thans in arren moede een beroep gedaan wordt. Zijn geheele leven van strijd en offer roept ons toe te doen zooals hy deed. Hoe het zal zijn wanneer wederom een eeuw is verstreken, weten we niet. Zeker is echter, dat er dan een nage slacht zal zijn. Zorgen wij er dan voor. om in de harten van onze kinderen het geloof, de hoop en de liefde van St. Willibrord te leggen, opdat zij. naar zyn voorbeeld, eens zullen doen wat hij vóór vele eeuwen gedaan heeft en waarvan wij, die ons thans in het bezit van ons geloof en de vrije beleving daarvan verheugen, dankbaar kunnen zijn. Niettegenstaande het reeds tegen half Novem ber loopt zijn het de aardbeien die aan de Be verwijksche veilingen nog altyd van de partij zyn. Door den heer Jac. Knap, G. v. Assendelftstr. té Heemskerk, is een suikerbiet geoogst welke 11 K.G. weegt. Naar wy vernemen, heeft het nieuwe raads lid, de heer G. J. P. Nijssen, die in strijd met het reglement van de R.K.S.P. den zetel heeft aanvaard, welke reglementair toekwam aan den heer Baltus, bij de marechaussee een klacht in gediend tegen den voorzitter van de R.K.S.P. afdeeling Beverwijk, J. Th. van Lent, op grond van hetgeen deze in de „Kennemer" van Za terdag j.l. over de onreglementaire handelwyze van den heer Nyssen heeft geschreven. In het bewuste artikel wordt onder meer de daad van den heer Nyssen (terecht) een teleurstelling en ontgoocheling genoemd, omdat de heer Nyssen zich tweemaal door handteekening heeft ver bonden, in dit geval van het bezetten van den zetel had moeten afzien en zich nu als een onbetrouwbaar persoon doet kennen. L. T. B- De afdeeling Driehuis van oen L. T. B. vergadert Vrijdag 10 Nov. in ,,'t Huis te Veisen". De agenda bevat o.a.: Installatie geestelyke adviseur Behandeling voorstelen districtsver gadering en mestaanvragen In den wedstryd G. D. A.Santpoort ver- schynt Santpoort met: C. Nyssen, J. Nyssen, D. Nijssen, Stok, C. Tromp, Gerrits, Oosterholt-, Bakkum, N. N.. v. d. Pieterman, T. Tromp, Het elftal vertrekt per bus om 12 uur. Kath. Volksbond Deze kring houdt Zondag 12 November zijn jaarfeest in café „Zomeriust". De dag vangt aan met een H. Mis in de pa rochiekerken. te Santpoort 7 uur en te Driehuis half elf. Het cabaretgezelschap Nibbering zorgt 's avonds voor ontspanning. Hedennacht arriveerde te IJmuiden de Kat- wyker logger KW 65 Volharding, die den vori- gen nacht op de „Razende Bol" bij Den Helder tengevolge van het ontbreken der z.g. „verken ningsvuren" aan den grond is geloopen. Het mag wel een wonder heeten, aldus de factoor, dat de logger heelhuids van deze gevaarlijke plek is vandaan gekomen. In deze omgeving lig gen diverse mijnenvelden. De logger was Maandag ter haringvisscherij vertrokken en keerde huiswaarts met 300 kisten versche haring en 100 kantjes steurharing. In volslagen duisternis voer de logger in de rich ting van de Nederlandsche kust. Door defensie maatregelen zijn vele verkenningslichten ge doofd, zoodat het voor onze Hollandsche vis- sche'rs gevaarlyk is, vooral door de aanwezigheid der mijnenvelden, om bij duisternis hierlangs te varen. Dit ondervond ook de KW 65. Voor men aan boord er erg in had, dat men de Ne derlandsche kust genaderd was, zat men reeds aan den grond. Dadelijk gaf de schipper order om enkele vuurpijlen af te steken, teneinde de aandacht van de kustwacht te trekken. Deze gaf op zijn beurt bureau Wijsmuller opdracht het visschersvaartuig te hulp te komen en deze mocht er in slagen den logger tegen middernacht vlot te brengen. Hoewel het schip oogenschijn- lijk niet beschadigd is, gaf de Scheepvaart inspectie order dat de logger niet via de kust, doch via het Noordhollandsch Kanaal naar IJmuiden moest opstoomen. Gisteren was aan den Rijksvischafslag de stoomtrawler „Zwarte Zee" IJm. 94. Deze traw ler was Vrydag ter visscherij uitgevaren en heeft op zee de visscherij ontydig moeten afbreken, daar bleek dat het meerendeel van de matrozen voor hun taak niet capabel waren. Allereerst hadden deze matrozen last van zee ziekte, waardoor de overige leden der equipage gedwongen waren hun werkzaamheden te ver richten. Toen deze matrozen weer in staat wa ren om te werken, bleek wederom dat men hen niet kon gebruiken, omdat ze niet bekend wa ren met de werkzaamheden aan boord als b.v. het sorteeren van visch, strippen, netten repa- reeren enz. enz. De schipper besloot dan ook om de visscherij af te breken. Het schip had slechts 90 manden visch aan boord en besomde 1290.—. Men zal trachten een nieuwe equipage te vinden. Op Vrijdag 10 November a.s. zullen in het Velserbad groote onderlinge wedstrijden voor de IJ.R.B.-leden worden georganiseerd. Begin 7.30 uur 's avonds. Het volgende programma zal worden uitge voerd 1. 25 M. schoolslag voor jeugdige leden. 2. 50 M. schoolslag voor beginnelingen 3. Paren-zwemmen (dame en heer). 4. Popduiken (dames en heeren). 5. Behendigheidswedstrijd voor ongeoefende zwemmers. 6. Reddend zwemmen voor koppel. 7. Hinderniszwemmen (dames en heeren). 8. Kanosteekspel. Op den Amsterdamschen weg alhier heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een personen auto, bestuurd door een zekeren bewoner uit Haarlem en een paard, dat deel uitmaakte van een groep van 4 paarden, die twee aan twee onder geleide in de richting van Veisen liepen, tengevolge waarvan het paard aan de rechter- zyde een vleeschwond bekwam en de auto ern stig beschadigd werd. De dierenarts Hauvema heeft de wond van het paard gehecht. Noch de geleider, noch de paarden waren van eenige verlichting voorzien. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld Naar 't bestuur van V.S.V. ons mededeelt, zal in verban'd met den vrijen Zondag in de voet balcompetitie, a.s. Zondag op het V.S.V.-terrein toch een voetbalwedstrijd plaats vinden, n.i. een vriendschappeiyke wedstrijd tusschen V.S.V. en Xerxes Het bestuur van het Toeslagfonds voor het bloembollenbedrijf heeft bepaald, dat de eerste uitkeeringen van het contractjaar 1939-1940 als volgt zullen plaats vinden: Woensdag 22 November a.s.: te Hillegom, 's avonds van 57.30 uur in den R.K. Volks bond; te Lisse, 's avonds van 57.30 uur. In den R.K. Volksbond; te Sassenheim, 89.30 uur, in de K.S.A. Donderdag 23 November a.s.: te Rinnegom (Egmonden). "s avonds van 66.30 uur, café v. d. Molen t.o. R.K. kerk; te Limmen. 's avonds van 77.30 uur, in de Piuszaal. Zaterdag 25 November a.s.: te Heemstede, 's middags van 2.303 uur. Kerklaan 93; Ben- nebroek, 's middags van 3.304 uur, in het R.K. Bondsgebouw. Maandag 27 November a.s.: te Oegstgeest, 's avonds van 55.30 uur, in het St. Willibror- dusgebouw; Warmond, 's avonds van 55.30 uur, by H. J. Weijers, Dorpstr. 214 B; Voorhout, 's avonds van 6.307 uur, in het Parochiehuis; Noordwijk, 's avonds van 6.307.30 uur, in café Flora, Kerkstraat; Noordwijkerhout. 's avonds van 8.309 uur. bij H. v, d. Voet, le Oude Schulpweg. Rechthebbenden dienen tijdig een verklaring van hun werkgever (s) te vragen, waaruit kan blijken, hoelang zij in het contractjaar 1939- 1940 werkzaam waren en zich daarmede per- soonlyk ter uitbetaling te melden, waar tevens hun trouwboekje getoond moet worden. Rechthebbenden te Overveen en Castricum dienen zich vóór 25 November as. met de ver- eischte patroonsverklaring en hun trouwboekje te melden by de volgende adressen: Voor Overveen by: F. J. Koelemy, Hout vaart 8, Haarlem. Voor Castricum bij: J. Hageman, Haagsche- weg 1, Bakkum, bij Castricum. Deze opmerking kwam van een jongedame van een jaar of vierentwintig, die tegenover Clarice zat. Zy en haar tweelingzuster Julia leken veel op elkaar; ze hadden een donkers tint en waren op het eerste gezicht knap; haar schoonheid bevredigde echter op den duur niet. By het begin van een Londensche „season' vielen ze wel in den smaak, maar lang duurde dit niet. Misschien dat een reeks van teleurstel lingen er haar humeur niet op had doen voor uitgaan; althans Dora en Julia Straffern had den geen zonnige natuur. „Waarom zou het niét haar naam zyn?' vroeg een jonge man, die aan Clarice's linker hand zat. Dora, Straffern ?ei met iets verachtelyks in den toon van haar stem: „Het komt. zooals je weet. Kenrick, soms wel eens goed uit, van naam te veranderen." „Ja, vooral dames zyn dikwyis bereid, om van naam te veranderen; maar Mrs. Leslie heeft dit zeker al gedaan." Kenrick Castieton was de eenige zoon van den neef van Sir Harry; hy was diens pupil geweest, vanaf zyn vroegste jeugd, daar zyn beide ouders gestorven waren vóór zyn vierde jaar; hy was op Straffern Court gekomen, waar hy verder zijn heele jeugd had doorge bracht, behalve de tyden, die hy op Harrow en Oxford was geweest. Hy was nu vyf-en-twin- tig en bezat een flink fortuin: maar het was nooit by hem opgekomen, om zich een eigen thuis te stichten, ofschoon hy twee mooie land goederen bezat en een woning in de stad. Kenrick bewoog zich op Straffern Court als zoon des huizes. Lady Straffern had zeer veel met hem op en zij zou het heerlijk vinden, als hy een van haar dochters ten huwelijk zou vragen. Hy was by iedereen in huis geliefd. Hy gaf kwistig fooien aan de bedienden en bracht mooie cadeautjes mee voor de meisjes. Hy zat nooit iemand in den weg en was altyd bereid, een dienst te bewijzen. Hy was cum iaude ge promoveerd in Oxford en was gewooniyk te vinden in de bibliotheek op Straffern Court, die hij langzamerhand als zyn eigen kamer was gaan beschouwen. De Strafferns waren geen studiekoppen. Sir Harry had zich altyd meer op het jachtveld dan op een of ander wetenschappelyk gebied onderscheiden en zyn zoons geleken in dat op zicht op hem. Harold was by het leger en leidde een vrooiyk leventje, terwyl Jack zich in Cambridge niet óververmoeide met studeeren. Syd, die bij de Marine was, had in het geheel niets op met studie, iets wat hij ook niet onder stoelen of banken stak. Hy was een jaar jonger dan Gladys en die twee waren onafscheidelijk, als hy thuis was. Op het oogenblik was Syd thuis en dit vond Gladys heerlyk! „Hoor eens Vader", vroeg Jack, „hoe moet het nu met mijn boot?Kan ik die gebruiken op de Tarn?" „Ja, maar dan moet je Mrs. Leslie toch eerst permissie vragen en ik geloof niet, dat ze je die licht weigeren zal, daar wy toch op vriend- schappelijken voet met haar staan." „Ik zal maken, dat ik in de gunst kom by haar man." Jack was dien vorigen dag pas van Henley teruggekeerd en hy wist dus niets van wat er over de huurster al verteld was. „Ik heb niet van een man gehoord", zei Sir Harry. „Het schynt een dame alleen te wezen." „Is ze weduwe?" Daar heb lk evenmin van gehoord. Stewart denkt, dat ze geen weduwe is, maar het is myn zaak niet, om my met haar persooniyke geschiedenis te bemoeien." „Haar man is misschien in vreemden dienst," opperde Jack, wien het zelf niet veel schelen kon. „Maar de oude dame kan wel heel aardig zyn." „Het is de vraag, óf ze wel oud is," merkte Julia spytig op. „Ik heb den indruk, dat dit heelemaai niet het geval is!" „Des te beter!" lachte Jack. „Als zé jong, be middeld en zonder echtgenoot is, dan zal het een heele aanwinst zyn voor de buurt. Jullie duchten zeker een mededingster?" „Beste jongen, praat toch niet zoo dwaas!" vermaande zyn moeder. Maar Gladys vond 't heel goed, dat Jack de tweeling zoo af en toe eens plaagde. Ze kon het niet goed uitstaan, dat die altyd zoo op haar neerkeken alsof ze nog een kind was. „Mrs. Leslie zal een goede vrindtn voor ons wezen, Jack", zei ze op opgewekten toon. „Dora en Julia willen natuurlyk niets met haar te doen hebben, voordat ze alles weten van haar grootouders, haar overgrootouders, enz.! Maar wy zyn niet zoo kieskeurig; we nemen haar mee in de boot en dat zal wat leuk zyn!" „Juist!" riep Jack. „Ga jy al „uit". Gladys?" „Ja, ik ga „uit". „Dus dan kan je my ook chaperonneeren, om een bezoek by haar te brengen?" Gladys lachte helder, terwyl twee vriende- lyke kuiltjes zich in haar wangen vertoonden. „Jack gaat altyd zoo dwaas met Gladys om," merkte Dora wat later op den avond tegen Ken rick op, toen ze allen op het terras stonden in het schitterend maanlicht, „zy is tóch al zoo eigenwys, maar hij zal haar nog heelemaai het hoofd op hol brengen!" Kenrick keek eens naar het witte meisjes figuurtje, dat op de steenen balustrade zat, die om het huis heenliep. Haar vroolyke lach klonk hem prettig in de ooren en nonchalant merkte hij op; „Och, zulke aankomende meisjes zyn immers altyd een beetje moeilijk te hanteeren. Aan die fout van haar leeftyd zal Gladys ook niet kunnen ontkomen." Spijtig ging Dora voort: „Ik vind het dwaas, dat zy zoo jong al moet „uitgaan"! Als ik moeder was, had ik maar gewacht, tot ze negentien zou zijn." „Gladys is misschien niet gemakkelyk „bin nen" te houden. Ze is een persoonlijkheidje, dat zich laat gelden!" „Ze is vreeseiyk verwend, zeg dat liever. Moeder is tegenover haar nooit zoo flink ge weest als tegen Julia en my en ik geloof vast en zeker, dat Clarice haar nog aanmoedigt. Het is een groote fout geweest, dat die weer in huis terug is gekomen." Dora sprak heel graag zoo vertrouwelyk met Kenrick. Ze verbeeldde zich, dat dit een sooit band tusschen hen vormde. Hy bleef altyd even gereserveerd en hij glimlachte soms eens in zichzelf, als hij zich haar specialen vriend en bewonderaar hoorde noemen. Dora, van hftór kant, voelde volstrekt geen liefde voor haar neef: hy was in het geheel „haar genre" niet, maar hy was altyd gemak kelyk bij de hand, als zy soms geen anderen cavalier had. Op haar laatste opmerking antwoordde tiü kalm: „Je zou zeker graag zien, dat Lady Leigh af zonderlijk woonde en dat zy dan Gladys bij zich nam. Dat zou geen slecht idéé zyn, want ongetwij feld is Gladys hier een sta-in-den-weg." „Ik geloof, dat ze je beiden wat in oen weg staan, is 't niet?" „Je doet juist, alsof Je bijzonder veel voor Clarice voelt. Je spreekt altijd zoo plechtstatig van „Lady Leigh". Dat klinkt wat verdacht!" Op deze laatste opmerking bleef Kenrick net antwoord schuldig en zonder verder iets tegen Dora te zeggen, trad hy regelrecht op de ba/- lustrade toe, waar Gladys en Jack in gesprek waren. „Wy hebben het recht niet meer, om dat te doen," zei ze zacht. „Ze iS er immers al sinds gisteren." „Ja, en ze zal zoo moe zyn van de inspanning van vandaag, dat ze al lang in bed zal wezen, vóór we daar zyn." „Wat houden jullie voor samenzweringen?" vroeg Kenrick. „Gladys wilbegon Jack, maar kon toen niet verder, doordat zij hem de hand op den mond legde. „Jou onverbeterlyke prater! Geloof maar geen woord van wat hy zegt! Hij heeft al z'n best gedaan, om mij te overreden om de Tarn eens bij maanlicht te gaan bekyken. Eigenlyk mogen we dat niet doen, nu 't huis verhuurd is, maar dat kan ik hem maar niet aan het verstand brengen; of liever: juist om dat het verboden terrein is, lokt het hem zoo aan!" „Ja, dat kan ik best begrijpen. Wat zou je er van zeggen, als ik eens meeging? Ik zou Jack dan een beetje binnen de perken kunnen houden." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2