Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Hout en plantsoenen Britsche duikboot vernield De Etna in werking Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen De plannen voor de Noordersporthaven ginminmminmtwiniiiiHiiiHiiwHwiiiiiiiimwHWiiiMiMiiHniiwtWtiiiiiHflTOwmffinnmwnfflmgm^ fiiiiiiiiiiuiiMuuiiiiiiiiiiiuiiHuuiiHiimiimmwniuimuiiHnitHmiiiinimuniittiiiui DONDERDAG 9 NOVEMBER 1939 Wethotider Reinalda: in 1940 moet nog meer op dezen dienst bezuinigd worden Toenemend gasverbruik W er kver schaf fing Benoemingen Gouden brandweerman De heer Spaan jubileert binnenkort Gevonden dieren en voorwerpen In ons avondblad van Woensdag zijn bij het artikeltje over de "plannen voor dc Noordersporthaven cliché en onderschrift verwisseld. Dit moet luiden: Haarlems watersportgebied in het Noorden. Het plaatsje boven op de kaart is Spaarndam. Op het gestippelde terrein wordt de watersporthaven gegraven Wielrenners en de veilig heid op den weg Een dam met historie Oranjevereeniging Haarlem Zuid-West NAAR DEN K.R.O. AAN DEN WANDEL MET DE GOUDEN KOETS (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) De uniformen-affaire Duitsch stoomschip in beslag genomen Hanze in het bisdom Haarlem Het ontwerp voor de Sporthaven. a. Haveningang; b. Remmingwerken; c. Speel terreind. Gazon; e. Gebouwen Haarl. Jachtclub; f. Betonhellingen voor het te waterlaten van booteng. Bruggetje; h. Steigers; i. Loopsteigers; j. Beschoeiin gen; k. Hek met toegangen tot het haventerrein; l. Omgelegde Spaarndammer- weg; m. Brug over de Jan Gijzenvaart, die wel aanbesteed, maar nog niet gegund is, n. Vondelweg; o. Noorder Buitenspaarne; p. Jan Gijzenvaart; q. Parkeerter rein; r. Toegangen, tot de haven Gearresteerde bekent moord op veekoopman Onze gezant bij Spaak Britsche vliegboot tot dalen gedwongen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 2 STAD In cle gisterenmiddag voortgezette vergade ring van den Haarlemschen gemeenteraad kwa men de volgende punten aan. de orde: Daar er een toenemende vraag naar levering van. gas over de muntinstallatie bestaat, besloot de Raad het creóiet voor het aanschaffen van muntgasmeters opnieuw met f 18.000 te ver- hoogen en te brengen op f 70.000. De heer CASTRICUM (R.K.) noemde het in het belang van de Haarlemsche burgerij, dat Heemstede besloot geen gas van Haarlem te betrekken. De raaa cient zich thans ernstig af te vragen of het niet hoog tijd wordt, dat de gasprijs verlaagd wordt. De minst-draagkrach- tigen betalen het leeuwendeel van de winst. Spr. juichte het toenemende gasgebruik toe. Het voorstel werd goedgekeurd. B. en W. stellen voor een bedrag van f 30.420 25 beschikbaar te stellen voor het doen uitvoeren van verschillende werken in de plantsoenen en op de begraafplaatsen. Het werk zal in werk verschaffing worden uitgevoerd en het aantal manweken is geschat op 1175. De heer v. KESSEL (R.K.) verklaarde met tegenzin het voorstel te steunen. Het voorstel betreft onderhoudswerk, dat door den Dienst van Hout en Plantsoenen verricht moet worden. Het is een wonder, dat de Dienst met zoo wei nig middelen de plantsoenen in goeden staat kan houden. „Goede staat" voor zoover dan mogelijk is. Principieel is spr. er tegen onder houdswerk in werkverschaffing te doen uit voeren. Het onderhoud van Hout en Plantsoenen is echter zoo urgent en van zooveel beteekenis voor de staa, dat spr. „in vredesnaam" voor zal stemmen, met verschillende zijner fractieleden. De heer NOORDEWIER (C.P.) achtte de loonen, zeker in deze ..met den dag duurder wordende" tijden, te laag en onaanvaardbaar Het gaat hier om normaal onderhoudswerk. Spr. diende een amendement in, om uitbeta ling te verkrijgen van de gemiddelde contraet- loonen. geldende te Haarlem. De heer CASTRICUM (R.K.) zag loondruk en schetste nog eens zijn inzichten betreffende het karakter van werkverschaffing. Spr. zou ook nu weer tegenstemmen. De heer v. d. VELDT (RK.) heeft het voor stel met ernst bekeken en geconcludeerd, dat het zijn stem niet mag hebben. De wethouder zal wel weer op den finantieelen toestand der gemeente wijzen, maar spr. zal zich daardoor niet laten intimideeren. Het werk moet gedaan worden, dus dit werkverschaffingsvoorste lis uit den booze. De heer MEYERS (S.D.) vroeg of hier men- schen aan het werk worden gezet, die al jaren lang stempelen. Woroen er vaklieden opge roepen, dan kan spr. zich niet met het voor stel vereenigen. De heer ANGENENT (R.K.) begreep, d'at werkverschaffing 'n onaangenamen klank heeft. Spr. veroordeelt ze niet, omdat er bepaalde be langen kunnen zijn. voorzichtigheid en onder scheid zijn echter geboden. Arbeid dient niet alleen om geld te geven, maar ook om iemand lichamelijk en moreel fit te houden. De onder havige objecten leenen zich juist goed1 om menschen, die langen tijd de handen niet uit de mouwen konden steken, aan den slag te laten gaan. De bloemistarbeiders kunnen thans prach tig ingeschakeld worden. De heer VISSER (C.H.) meende, dat Haar lem geenszins misbruik maakt van werkver schaffing. Spr. heeft een aard' van het object onderzocht, en daarna geconcludeerd, dat het zuivere werkverschaffing is. Het amendement-Noordewier werd niet vol doende gesteund. Wethouder REINALDA (S.D.) wees op den periodieken terugkeer der debatten. In 1937 en 1938 kwamen soortgelijke voorstellen ter tafel, ■die werden aangenomen, na toen reeds be kende protestklanken. Er is dus niets nieuws onder de zon. Ged. Staten hebben bepaalde voorschriften gegeven betreffende den plant soenendienst en die zijn nog niet gewijzigd. Als gevolg daarvan moet werk, dat bij Hout en Plantsoenen noodzakelijk is, achterwege blijven. In Amsterdam waren plantsoenen, die met eenige meters hoog gras gevuld waren. Dat kunnen we hier niet hebben en de dienst verricht dan ook inderdaaa wonderen. Spr. bracht hulde aan den directeur van den dienst, die thans, na veel geconfereer. iets heeft kunnen bereiken door n.iddel van werkverschaffing. Mat nadruk verklaarde spr. dat er veel ver loren zou gaan en dat verlies zou Haarlem moeten nemen als c.it achterdeurtje er niet was. De vakmenschen krijgen nu „handlangers" (opvangen van hout, afzetten terrein etc.) en er wordt „geverfd" en niet geschilderd. Spr. sloot zich gaarne bij den heer Angenent aan Bij de Arbeidsbeurs staat men in de rij te wachten op werk bij Hout en Plantsoenen. Men wil werken, ondanks dat de toestand' niet ideaal is. Het zijn menschen, die het abc van een boom niet kennen, bakkers, chocoladebewerkers etc. Zij hebben ook vorige jaren 13 weken in de plantsoenen gewerkt en zij waren tevreden. De raad schrok even toen de wethouder bij de dupliek mededeelde, aat Ged. Staten wen- schen, dat op de begrooting 1940 opnieuw min der zal worden uitgetrokken voor Hout en Plantsoenen. Het voorstel werd aangenomen met 34 tegen 4 stemmen. Tegen de beide communisten en de heeren Castricum en v. d. Veldt. Tot leden in de commissie van toezicht op de exploitatie van den Stadsschouwburg werden Geestelijke meerwaardigheid is ten slotte de sterkste burcht voor een volk. Er bestaat nog geen juiste ver houding bij de Nederlandsche Katholieken tusschen hun getal en hun aandeel in de wetenschap. Geen krachtiger middel om spoedig onzen volledigen uitgroei te bereiken, dan mede te werken tot instand houding en voltooiing onzer Universiteit. EUWS benoemd de heeren dr. J. F. M. Sterck en J. B. Schuil; tot lid van cJe commissie van toezicht op het Frans Halsmuseum benoemde de raad den heer H. A. Bijvoet, no. 2 van de voordracht. tot tijdelijk leeraar aan het Gymnasium dr. E. J. Beth en A. de Vries; tot tijdelijk leeraar aan de le H.B.S. B. J. Lempersz en F. J. Los; tot tijdelijk leerares aan de Middelbare School voor meisjes mej. C. H. Andreas. De vergadering werd daarna gesloten.. In Januari van het volgend jaar zal de Haarlemsche Vrijwillige Brandweer het zeldzame gouden jubileum van haar secreta ris, den heer G. Spaan, kunnen vieren. Op 9 Januari 1890 begon hij zijn loopbaan als vrijwilliger; den 16en Januari 1897 werd hij sergeant; op 15 December 1901 sergeant majoor, secretaris van den kapitein; 9 De cember 1905 tweede luitenant; 27 Februari 1912 eerste luitenant; 3 Augustus 1925 eerste adjudant, tevens secretaris van het corps. Voor den heer Spaan bestaat er, gelcoven wij, buiten zijn huiselijken kring, geen ander ding dan de Brandweer, maar ook de Brandweer zou het moeilijk zonder den heer Spaan kunnen stellen. Hij is er de ziel van, de motorpomp, de glorie. Denkt men aan de Vrijwillige Brandweer, dan denkt men aan den heer Spaan; denkt men aan den heer Spaan, dan denkt men aan de Vrijwillige Brandweer. Alleen weten wij niet ol het de heer Spaan is, die zijn merkteeken en etiquet op de Vrijwillige Brandweer heeft ge drukt, of dat het de Vrijwillige Brandweer is, die het geheele wezen en het geheele zijn van den heer Spaan heeft doordrongen en door drenkt. De heer Spaan en de Brandweer :»ijn in alle geval een twee-eenheid geworden. En men denke niet gering over wat het ver richten van dit levenswerk voor den heer Spaan heeft beteekend. Dat beteekent, dat de heer Spaan bij zoo goed als alle branden en brand jes, welke in de laatste vijftig jaar in Haarlem plaats grepen, tegenwoordig is geweest. Of hij ooit ziek is geweest of bij vergissing niet werd gewaarschuwd, weten wij niet, doch wij ner- inneren ons niet één brand, waar wij den heer Spaan niet bedrijvig heen en weer zagen dra ven, meestal, zooals het een goed adjudant past, aan de zijde van den commandant. Vijftig jaar lang is de heer Spaan dag in dag uit, bij mooi weer en bij nacht en ontij, er op uitgegaan om zijn plicht te doen. Wij herinneren ons nachten, dat de brandschel om een uur of half vier of nog tijdens den eersten slaap rinkelde en wij, na een informatie te hebben genomen over den omvang van den brand, weer lekker onder de dekens kropen, omdat het daarbuiten vroor, dat het kraakte. Doch den anderen morgen vermeldde het politierapport trouw, dat de staf van de Brandweer en dan met name de heer Spaan genoemd ter plaatse van den brand aanwezig was. Soms betrof het groote, „mooie' (zools het in brandweer-jargon heet) branden; soms, en zelfs meestal, waren het schoorsteen brandjes of niet veel meer, waarvoor de heer Spaan zijn nachtrust of een gezellig avondje moest onderbreken. Maar de heer Spaan ver zuimde nimmer en inderdaad je kunt bij brand alarm ncoit weten, welke drama's zich op dat moment in een bedreigd pand afspelen. Hoe dikwijls ziijn halfverstikte menschen uit een kamer vol rook gehaald en van een wissen dood gered! Niet één, maar vele Haarlemmers dan ken rechtstreeks of indirect aan het werk van den heer Spaan, dat zij er nog zijn. En al dat werk deed de heer Spaan belangeloos; voor al die opofferingen kreeg hij geen cent, had hij alleen de zelfvoldoening, zich voor de Haar lemsche gemeenschap nuttig te maken. De heer Spaan heeft de geheele ontwikke ling van de Brandweer meegemaakt vanaf den tijd, dat men zoo maar van 'n particulier hoo- ren moest, dat er ergens brand was tot heden, nu een uiterst modern en perfect werkend alarmsysteem alle brandweerlieden in een be paald rayon meestal enkele oogenblikken na het uitbreken van den brand, waarschuwt. Wij nemen met opzet de alarmeering als typeerend voorbeeld van de perfectionneering van het brand'bluschwezen in de afgeloopen vijftig jaar, omdat die alarmeering van zoo ontzaglijk groot belang is voor het blusschen van een brand. Eén halve minuut vroeger bij een brand beteekent een heel uur vroeger naar huis, is de heer Spaan gewoon te zeggen. Toen de heer Spaan vijftig jaar geleden vrijwilliger werd, moest de brandweer gewaarschuwd worden door men schen, die een fooitje kregen al zij de eerste waren met hun bericht. In de heele stad waren in totaal drie handspuiten en bij brand moest de sleutel van het hok, waar zij stonden opge borgen, eerst op het politiebureau gehaald wor den. Thans staat dag en nacht een motorspuit gereed om op het eerste sein uit te rukken. De handbrandspuiten werden voor de laatste maal gebruikt bij den brand in de Infanteriekazerne aan den Koudenhom op 24 September 1912. Er waren toen echter ook al stoombrandspuiten en slangenwagens in de stad. Het kenmerk van de Haarlemsche Brandweer is, dat zij nog altijd vrijwillig is in den volsten zin van het woord. Het is een blijk van in Haar lem levenden burgerzin, dat niet genoeg gepre zen kan worden. Bovendien kan de Haarlem sche Brandweer de vergelijking met elk ander brandweercorps gerust aangaan. Het Haarlem sche gemeentebestuur is immer bereid geweest het materiaal te verschaffen, wat de deskun digen van het corps noodig oordeelden en ook het brandweerpersoneel is volkomen voor zijn taak berekend. Vooral de preventieve functie van de brandweer is hier goed geregeld. Een voorname taak van de Brandweer is het voor komen van brand. Niet zoozeer de bekwaam heid om felle en venijnige branden te blus schen of te beperken geeft waarde aan een brandweer, doch maataangevend is het feit of het aantal groote branden in een stad gering is. En daarover hebben wij in Haarlem niet te klagen. Dat is voor een groot deel te danken aan het- preventief toezicht, dat de Brandweer uitoefent. Enkele voorbeelden. Een paar jaar geleden werd de schouwburg aan den Jansweg gesloten. Mede een van de oorzaken daarvan waren de eischen, welke de Haarlemsche brand weer was gaan stellen in verband met het brandgevaar. En wie, na de ontruiming, de leege zalen en hokken gezien heeft, moet wel gehuiverd hebben bij de gedachte, dat in dit lichte samenstel van planken latten en doek een brand zou zijn ontstaan. De aanwezige schouwburgbezoekers zouden dan waarschijn lijk voor het grootste deel geroosterd en gebra den zijn en de rest zou met gebroken armen en beenen (men denke aan de beruchte trapjes waarop zoo menig dameshakje gesneuveld is) naar het ziekenhuis zijn gedragen. Een ander voorbeeld van preventieve actie van onze Brand weer is de ambtelijke inspectie, welke vóór het houden van iedere tentoonstelling of fancy- fair plaats heeft. De organisatoren van feeste lijkheden kunnen wel eens mopperen over de vele noten, welke de staf van de brandweer op zijn zang heeft, het feit, dat wij in Haarlem weinig hooren over groote rampen, stelt den staf m het gelijk. Ook aan dat belangrijke pre ventieve werk heeft de heer Spaan een groot aandeel. De heer Spaan heeft in de afgeloopen vijftig- jaar dus niet alleen persoonlijke offers aan het algemeene Haarlemsche belang gebracht, hij heeft door zijn bekwaamheid onze stad ook helpen verrijken met een brandweerkorps, dat er zijn mag en in zijn soort moeilijk zijn weer ga zal vinden. Dat Haarlem zulks weet en waardeert, zal in Januari wel blijken. Inlichtingen aan het bureau van politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 1-3 uur. Kinderbril, Hagebout, v. Koetsveldstr. 18. Ceintuur, Smit, Timorstraat 15. Koperen gewicht, bureau van politie, Smede- straat. Ruwharige foxterrier, Kennel „Haarlem", Amsterdamschevaart 320. Zwart-wit gevlekt hondje, Maaskant. Eendjes poortstraat 17. MOOIE riEL LIE.DE Foxterrier, Jonker, Duinroosplantsoen 14. 1 paar handschoenen, bureau van politie, Smedestraat. 2 distributiekaarten, Honingh, Planetenpl. 32. 1 konijn, Weers, Brouwerstraat 123. Portemonnaie met inhoud, De Heerde, Gast huisstraat 17. Rijwielplaatje in étui, v. d. Reep, Nachtegaal straat 68. Gladde gouden ring, Vermeulen, Parklaan 129. Rozenkrans in étui, Medemblik, Turfsteeg 2A rood. Rijwielplaatje in étui, Zuurendonk, Gasthuis singel 40. 1 paar gymnastiekschoenen, Smit, Harmen- jansweg 57. Tasch met inhoud, Kipshagen, Nassaulaan 13. Taschje met inhoud, Vink, Emostraat 33. Vulpotlood, Ruurde, Eemstraat 21. Als de politie geen spaak tusschen de wielen had gestoken, zou de wielerwedstrijd, die op den 13en Augustus in de omgeving van Haar lem is gehouden, misschien zeer geslaagd zijn. Thans is het echter bij het begin van den wed strijd gebleven. Omdat er geen vergunning was gegeven voor dezen wegkamp tusschen renners van verschil lende klassen, maakte de politie proces-verbaal op tegen den voorzitter en den penningmeester van de sportvereeniging, die den wedstrijd had uitgeschreven en de lauwerkransen ter be •schikking had gesteld en tegen een drietal deelnemers. Voor den kantonrechter verklaarde de voor zitter, dat de vereeniging de jongens groot wilde brengen in de sport. Hoe kon zij dat, zonder wedstrijden uit te schrijven, vroeg hij zich af. Ei' is een vergunning noodig van Gedeputeer de Staten of van den minister van Waterstaat, zeide de kantonrechter. Het gebeurt maar al te dikwijls, dat de jongens in hun verlangen om een prijs te bemachtigen, zoo fel rijden, dat ongelukken niet uitblijven. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie merkte nog op, dat de houding van de auto riteiten wel anders zou zijn, als het peil onder de wielrijders wat beter was. Thans vormen de wedstrijden een gevaar voor het wegverkeer Meerdere malen werden fietsers door de deel nemers in de sloot gereden. Het bestuur wordt hiervan misschien niet in kennis gesteld, om dat de deelnemers weten, dat zij in dat geval gediskwalificeerd zouden worden. Maar het ge beurt dan toch maar. De bestuursleden moeten het kaf van het koren weten te onderscheiden bij de deelnemende renners. In den vervolge, zoo waarschuwde de ambte naar, zullen de race-fietsen in beslag worden genomen, indien gerend wordt zonder vergun ning. Tegen elk der bestuursleden eischte spr tenslotte een boete van 12. Conform dezen eisch veroordeelde de kanton rechter. En onze vereeniging heeft nog wel de Ko ninklijke goedkeuring op haar Statuten, zei de voorzitter. „Reden te meer om te zorgen dat de wet niet overtreden wordt," vermaande de kantonrechter. Drie wielrenners, die deel hadden genomen aan een wedstrijd, waarvoor geen vergunning werd verleend, en tegen wie proces-verbaal was opgemaakt, waren niet verschenen. Tegen ieder van hen eischte de ambtenaar een boete van 8.bij de twee oudsten te vervangen door 4 dagen hechtenis, bij den jongsten door een week tuchthuisstraf. De eerste twee werden conform den eisch veroordeeld. De jongste kreeg een boete van 5. Een inwoner van de Haarlemmermeer had in een sloot tusschen zijn landen een dam, die zijn buren overlast berokkende. Zij klaagden over den last, dien zij van het water ondervon den. Bij een Keur van den Haarlemmermeer polder was verd. verboden zulk een dam te hebben, doch de man verklaarde, dat een com missie, ingesteld door het polderbestuur, hem toestemming had verleend. Een lid van deze commissie beaamde dit; er was echter geen schriftelijke toestemming gegeven. Een gulden boete, luidde de eisch van den ambtenaar. De verdediger, mr. Stomps, verzocht aan houding van de zaak, om een historisch onder zoek in te stellen. De dam lag al in de sloot voordat verd. het land huurde. De zaak werd aangehouden tot 6 December. Op Maandag- 6 November hield bovengenoem de vereeniging in het zaaltje van de tennis banen aan de Pijlslaan haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer Aug, D. Honing, con stateerde, dat de toenemende groei der vereeni ging reden tot dankbaarheid gaf. Uit het jaar verslag van den secretaris, den heer D. W. Duijker, bleek, dat het ledental van 98 was ge stegen tot 248. Zeer uitvoerig kwam in het jaarverslag tot uiting, wat de vereeniging had gedaan. Aan den penningmeester, den heer W. J. H Teeuwissen, werd décharge verleend. Besloten werd ook in het aanstaande jaar alle (eesten zoo veel mogelijk te laten doorgaan. Gezien de lage contributie en de feesten, die gegeven waren, stemde het tot tevredenheid, dat nog een klein batig saldo was overgebleven Na de pauze had een uitvoerige discussie plaats over onderwerpen van internen aard. De zeer geanimeerde vergadering werd omstreeks 11 uur gesloten, nadat enkele leden den wenscb te kennen hadden gegeven hun contributie vrij willig te verhoogen. Wij herinneren onze lezers er aan, dat er ge legenheid bestaat om het K.R.O.-programma „Onze Zaterdagavond', Zaterdag 18 November in de Studio te Hilversum bij te wonen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij den heer C. C. A. van Sel, Rollandslaan 27, Overveen en bij den heer Rosenhart, Voorhelmstraat 61, resp. Woens dagavond 8 November van 89 uur en Donder dagavond 9 November van 810 uur. Een krantenfoto van de gouden koets in spireerde den heer K. Boersma uit Leeuwarden tot het maken van een prachtig miniatuur. Stukjes hout werden zorgvuldig uitgesneden, er werd gepast en gemeten, en er ontstond een sierlijk stukje huisvlijt, waarop de maker met recht trotsch is en dat ieders bewondering af dwingt. De vrije uren van 32 weken werden aan dit werk opgeofferd. Maar het resultaat mag er dan ook zijn. En nu is de beer Boersma met zijn werkstuk door Nederland aan het zwerven gegaan. Hij zag er een mogelijkheid in om zijn brood te verdienen. Oorspronkelijk stratenmaker van beroep, leek het hem beter, toen gezondheids redenen hem tot werkloosheid doemden met de gouden koets aan den wandel te gaan, dan steun te trekken. Hij heeft reeds vele plaat sen in ons land bezocht. Thans is hij in Haar lem. Misschien kunt u dezer dagen de koets zelf aanschouwen. LONDEN, 8 Nov. (Reuter). In het Lagerhuis heef! "fchurchill medegedeeld, dat de Britsche duikboot „Oxley" is vernield door een ontploffing, welke aan een ongelukkig toeval te wijten is. Hei ongeval is geschied in omstandigheden, welke publicatie op het tijdstip, da'., het gebeurde, ongew.ensc.ht maak en. ROME, 8 Nov. (Havas) Uit Catania wordt gemeld, dat de Etna onverwacht in wer king is getreden. Een geweldig licht heeft de lucht boven den centralen krater rood gekleurd. Dit was ook in 1928 aan den vooravond van de belangrijke uitbarsting het geval. De inspecteur van politie, de heer G., is gister uit Den Haag overgekomen en door de politie in verband met de uniformen-smokkelarij ge hoord. Op zijn kamer in de Vijzelstraat te Amsterdam zouden de uniformen bij B. gekocht zijn uitgepakt en daarna op nieuw voor verzending gereed gemaakt. G. ont kent hier 'ets van te weten. Vrienden hadden de sleutel van zijn kamer. Zij moeten hiervan misbruik hebben gemaakt. Er liepen ook geruchten, dat Woensdag in Haariem en omgeving h onderzoek zou ingesteld zijn in verband met deze kwestie. Te bevoegder plaatse was daarover echter, naar men ons ver zekerde, niets bekend. LONDEN, 8 Nov. (Reuter) Te Londen wordt vernomen, dat het Duitsche stoomschip Uhen- fels (7603 ton) in beslag is genomen en opge bracht naar Freetown (Sierra Leone). Onder leiding van den heer E. J. M. Stum- pel vergaderde de Hanze in het bisdom Haar lem te Den Haag. In zijn openingsrede her dacht de bondsvoorzitter het feit, dat dit de 32ste jaarvergadering was. In al die jaren heeft de organisatie gestreden voor de belangen van den middenstand naar binnen en naar buiten. Het is een verheugend verschijnsel, dat de mid denstand thans bij den tweeden oorlog tijdens het bestaan van de organisatie, door de over heid wordt erkend en ingeschakeld bij de uit voering harer plannen. Van de bereikte resul taten kunnen ook de niet-georganiseerden pro fiteered Spr. ontkende niet, dat er kritiek zou over blijven, maar hij wist dat de Regeering er naar zou luisteren. Hij prees vervolgens het initiatief van H.M. de Koningin en van Koning Leo pold en stelde deze vastberadenheid jegens het goede ten voorbeeld aan de leden. Ondersteunt met uw gebed dit initiatief, zoo besloot spr. Een telegram van gelukwensch zou de verga dering aan dr. Moller, het Tweede Kamerlid, dat dezen dag zijn 70sten verjaardag vierde. Een winterprogram-model is heden gereed gekomen, dit als richtlijn voor de actie der af- deelingen in de komende maanden. Het hoofd bestuur is over gegaan tot het oprichten van Ora et Labora-clubs. voortgekomen uit hen die de cursussen der kernen hebben gevolgd. OP hen zijn aller verwachtingen gevestigd. Met optimisme heeft het bestuur zich toe gelegd op de organisatie van een Rome-reis in 1941, waaraan zeker als deelnemers enkels middenstanders kunnen worden geboekt. Er zal een beroep worden gedaan op de afdeelingen om bij te dragen in de kosten, welke verbonden zijn aan de uitgave van een boek. dat de ge schiedenis van de Haarlemsche Hanze behan delt. Het hoofdbestuur' heeft, uitziende naar een gunstiger huisvesting van het bondsbureau te Den Haag, in de J. P. Ccenstraat 12 een per ceel gekocht voor 12.000, waarvan gedeeltelijk de reserves, gedeeltelijk een opgenomen hypo theek de kosten dekken. Aan de vergadering werd sanctie gevraagd voor dit besluit: zü werd ook verleend. De begrooting voor 1940, sluitend met een bedrag van 47.000, werd ongewijzigd goedgei keurd. De heeren Th. Dresmé, H. E. v. d. Brul® en A. J. van Rest zagen zich als leden van hst hoofdbestuur herkozen. De afdeeling Alkmaar had gevraagd stappen te doen, teneinde een regeling te krijgen inzake het optreden van gemeenten bij de distributie van verschillende artikelen. Daar er dezer da gen een rapport over deze zaak is verschenen, waarin een compromis-regeling den minister wordt voorgelegd, zal de Hanze wachten met eventueele verdere actie, totdat de minister van Econ. Zaken concrete voorstellen zal heb ben gedaan. Bij de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd er op aangedrongen in garnizoens plaatsen cursussen te organiseeren, al ontveins de de voorzitter zich niet, dat de animo om te studeeren bij de militairen niet steeds even groot is. Omtrent de voorbereiding der suikerdistri butie kwamen eenige klachten naar voren; ZÜ zullen na schriftelijke indiening, bij de bevoeg de instantie aanhangig worden gemaakt. Over de regeling vart het automaten-vraag stuk is nog geen overeenstemming bereikt on der de bevoegde instanties. Het is een zeef moeilijk vraagstuk, waarin de voorzitter alles zal doen wat mogelijk is, teneinde een draag lijk resultaat te bereiken. De besprekingen van de verhouding grootbedrijf-detaillist zijn ten gevolge van de mobilisatie opgeschort; zij zul len zoo spoedig mogelijk worden voortgezet. Vele vragen van minder belangrijken aard werden daarop mondeling beantwoord alle to' tevredenheid van de vragenstellers. Dr. Olie rook, de geestelijke adviseur, richtte nog enkel® oogenblikken het woord tot de vergadering. HÜ vond gelegenheid de leden aan te sporen tot in tens medeleven met de organisatie en tot diep geloofsleven. Er moet een zwaren strijd worden gestreden, waarin het liberalisme en socialisme ten onder zullen gaan. Wij moeten gereed zijn te zijner tijd de lei ding te nemen. Niet economische belangen moe ten in ons praevaleeren, maar de godsdienstige, De heer Stumpel sloot de vergadering daar op met een dankwoord tot de zoo talrijk opge komen afgevaardigden. In verband met den moord te Lcidschcn- dam verneemt het Handelsblad, dat de te Rotterdam gearresteerde reiziger thans heeft bekend den moord op den landbouwer alleen te hebben gepleegd. Als verdediger van den koopman R. A.. ge arresteerd in verband met de moordzaak te Leidschendam. zal optreden mr. Rob. KokoekS' Jr., te Amsterdam. BRUSSEL, 8 Nov. (Belga). Minister vaP Buitenlandsche Zaken Spaak heeft vanochtend den Nederlandschen gezant te Brussel, baron van Harinxma thoe Slooten, ontvangen. Ook de gezanten van Denemarken en Polen, de heeren Krag en Moscycki, werden door den minister ontvangen. HONGKONG, 8 Nov. (Reuter). De vlieg boot „Dardanus" van de Imperial Airways is boven het door de Japanners bezette eiland Waitsjau door luchtdoelgeschut to1 dalen gedwongen De vliegboot was vanmorgen van Hongkong vertrokken naar Bangkok. Aan boord bevonden zich twee Britsche bestuurders en drie passa giers, t.w. een Noor, een Iranees en een Ameri kaan, alsmede post voor Engeland. Het is nog niet bekend, of zich persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Het eiland Waitsjau is kort geleden, ondank8 de Fransche protesten, door de Japanners be zet. Onder de menschelijke ondernemin gen, dit durf ik zonder overdrijving zeggen, is er geen, die hooger en edeler kan genoemd worden, dan de op richting van een Universiteit. Kardinaal Newman in zijn lezing over „Christendom en wetenschap pelijk onderzoek".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4