Eerste Kamer over den ki f Een fijnproever ROLLUIKEN HAARL. JALOEZIEENFABRIEK m Haarlem, 9 Nov. S: A~-y A FORENSENTREINVERKEER BEPERKT DONDERDAG 9 NOVEMBER 1939 Laat de klok maar luien PAPEGAAI ALS BRAND STICHTER De heer J. Haan 40 jaar bij P.T.T. Feestavond voor de militairen van Haarlem-Noord Weldadigheid naar Vermogen MILITAIRENFEEST Zestigjarig jubileum der H.F.C. Opening Floraschool R.K. Turnclub F.E.L. R.K.S.V. Winfried VOETBAL ROTTERDAMSCH ELFTAL— BONDSELFTAL Anderiesen en Smit kunnen Zondag niet uitkomen Belgische motorkotter in moeilijkheden THANS DUBBELE NUTTIGE WAARDE TEGEN INBRAAK, STORM, ALSOOK BESCHER MING TEGEN LUCHT- AANVALLEN NASSAULAAN 76 TELEF. 10743 J. P. SENFT Juarez Ned er land sc he première in het Rembrandttheater Het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf Licht en schaduw Te veel kapitaal? Oneerlijke concurrentie? Watermeters of niet De uniformensmokkel HILLEGOM ZAANDAM RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN HARINGVANGSTEN UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE M Haarlem - Heemstede - Bloemendaal AGENDA Bioscopen 10 November Stadsschouwburg Apotheekdiensten Autobussen aanvullend vervoermateriaal Het is zeer moeilijk in onzen tijd, met bedelartikel nog indruk te maken op de ^enschen. Er worden zooveel noodklokken ge- u'd, dat men er tenslotte doorheen slaapt. Ze atei de klok maar luien, niet omdat men °hwiliig is er aandacht aan te schenken, maar "öidat men er doof voer is geworden. Zoo zie ik ook de reactie op mijn vorig ar- 'kel. Men heeft het wel gelezen, maar vindt het wei aardig.... maar daar bleef het oij. De soldaten informeeren ook al eens belang stellend en ten slotte concludeert men: de Mobilisatie duurt nu al zoo lang.... wat sai er voor de soldaten gedaan worden, als het ^trkelijk een paar jaar. of langer gaat duren. Vandaar, dat het aanbod van R.K. propaganda- stabs en zelfs van R.K. verkenners niet van e hand gewezen mag werden om een hel ende hand te bieden bij de behartiging van b® belangen onzer R.K. Militairen. Maar hoeziedaar de tweede vraag. Het zou al veel zijn als ze hielpen om de klok ta luiden, niet als eene groote klok, wier klank *essterft in de drukte van de stad, maar de 'Mine kiokjes van straten en huisdeuren, daarop men reageeren moet, of men wil of biet. We gaven in ons vorig artikeltje reeds een bist van benoodigdheden, waaraan dringend be hoefte is. De hoofdschotel is: nieuwe dona teurs. Mogelijk kan een en ander in een strooibiljet borden samengevat, waarop antwoord zou bunnen worden gehaald. Misschien weten bovengenoemde propagan disten wel adressen, waar versnaperingen en ^at dies meer zij voor onze jongens kunnen be komen worden. Twee weten meer dan een, zegt het spreek woord en 50 weten meer dan 5 Laat nou de klok maar luien Pater DE WIT O. F. M., Directeur R.K. Milit. Vereeniging, N. Groenmarkt 12. Toen de heer K. gisterenavond om half ne- ■Mtl zijn woning aan de Maerten van Heems- -rkstraat verliet, om met vrouw en kind uit te ?aan. ontdekte hij, dat zijn huis in brand Mond. Hij ging dus weer naar binnen. Een pa tegaai. die vrijelijk door de woonkamer tippel- de had een brandend petroleumlampje omge- Mooten. De woonkamer brandde geheel uit. De J'hgel heeft zijn wandaad met den dood moeten "okoopen. Men vond hem, waarschijnlijk ge bikt, onder den divan, waaronder hij gevlucht Was. De brandweer, die met den staf zeer spoedig Mr plaatse was, bedwong het vuur met een 5Maal op de waterleiding. De inboedel was ver- bekerd. Op 16 November a.s. zal de heer J. Haan, directeur van het postkantoor alhier het feit herdenken, dat hij voor 40 jaar bij de P. T. T. 'h dienst trad. Sinds kort is de heer Haan directeur in Zand- voort. Zeer lang was hij hier in Haarlem direc teur van 't postkantoortje aan de Tempeliers- btraat. Morgen komen wij op dit jubileum nog nader terug. Gisterenavond heeft het Comité O. en O. van Haarlem-Noord een feestavond verzorgd in be j. p Coenschool a. d. Gijsbr. van Amstel- straat. Medewerking werd o.a. verleend door net syinphonie-gezelschap „Orpheus"', dat onder Miding van den heer H. Th. Lindenborn op uit rekende wijze het muzikale gedeelte van den avond verzorgde en menig applaus in ontvangst had te nemen. Tevens traden voor het voetlicht de heeren Van Meurs en Stam, respectievelijk als humo- rist en conférencier en de heer Moolema, die Ain kunnen toonde op het gebied van Mnemo techniek (geheugenkunst) en telepathie. Daarnaast werd nog medewerking verleend éoor een viertal militairen, waarvan drie zich ontpopten als uitstekende accordeonnisten en be vierde, Schubert genaamd, als zanger o.a. een Sedeelte uit „De Parelvisschcrs" ten gehoore bracht. Cnder de aanwezigen bevonden zich de H.H. Commandanten Kapt. E. H. Huizinga en L. H. Heintjes. Het geheel was een welgeslaagde avond, Waarop zoowel het Comité van Haarlem-Noord alsook de medewerkenden met voldoening kun- hen terugzien. Met cenige welgekozen woorden bracht Ka- bitein-Commandant Huizinga na afloop dank aan het Comité O. en O. van Haarlem-Noord voor de nuttige werkzaamheden, welke dit Co- Wiité wederom had verricht en tevens aan al- tan, die op eenigeriei wijze hadden medege werkt aan het welslagen van den avond. Hij bankte het Comité voor de toezegging nog hieerderc van deze avonden te willen verzorgen «n zegde bij voorbaat zijn volle medewerking toe 't is toch voor niemand een geheim, Dat er voor goed doen, ook geld moet zijn. Wij hebben met U 't verbond nietwaar? Onze kas te stijven, maakt slechts onze beurs flink zwaar. Zendt ons maar alle weken wat, Dan is Haarlems Victoire! een armlooze stad. Telefoon 12255. Sophiastr. 2d, Postgiro 212793 In de R. K. MUitaircnvereeniging aan de Soctestraat geeft de R. K. Harmonie .Eupho- hia'' uit Ovcrvecn een concert. De humorist Bertram zorgt voor de vroolijke boot. De feestelijkheden ter gelegenheid van H. F. D.s zestig-jarig jubileum zullen, zij het ook in Wat. bescheidener formaat, toch nog gevierd Worden. Zaterdag 16 December a.s. vindt in de boven halen van café-rest. Brinkmann een cabaret avond plaats. Zondag d.a.v. speelt H. F. C. een wedstrijd M worden onderlinge wedstrijden gehouden, waarna 's avonds 8 uur, eveneens bij Brink mann, Gr. Markt, een maaltijd voor H. F. C.'ers cn reünisten. Het nieuwe gebouw voor de Floraschool aan het Florapark 14 zal op Woensdag 15 November, des namiddags om drie uur, officieel worden geopend. In aansluiting op het weekbericht van het sportbureau in ons blad van Zaterdagavond deelen wij u mede, dat niet alleen Woensdag-, maar ook Donderdagavond op dezelfde tijden geturnd zal worden. Om aan de bezwaren van vele ouders tege- -moet te komen, hebben wij besloten den oefen tijd voor onze junioren te vervroegen. De jon gens turnen nu Vrijdagsavonds van 7—8 uur, school Tempeliersstraat. Zondag 12 Nov. gecombineerde clubavond in gebouw „Domi". Anderiesen en Kick Smit kunnen wegens bles sures verhinderd zijn Zondag a.s. in het bonds- elftal, dat op dien dag te Rotterdam om den gouden onafhankelijkheidsbeker tegen het Rot- terdamsche elftal speelt, uit te komen. Dit heeft een grondige wijziging in de middenlinie tot ge volg. Blatter van P.S.V. en Balvers van V.S.V. zijn thans in het bondselftal opgesteld, zoodat dit er voor den wedstrijd van Zondag als volgt zal uitzien: Doel: Dijkstra (A.P.G.S.). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Caldenhove (D.W.S.). Midden: Blatter (P.S.V.)Stam (V.U.C.) en Poulus (S.V.V.). Voor: Draeger (D.W.S.), Lenstra (Heeren veen), Van der Hulst (Haarlem), Balvers (V.S.V.) en De Harder (V.U.C.) Wij vernamen nog, dat Anderiesen in den wedstrijd van Zondag jl. tegen 't Gooi een ver wonding aan den enkel heeft gekregen, terwijl Kick Smit in verband met een onlangsopge- loopen blessure niet kan meespelen. De Belgische motorkotter Z. 63 is in den af- geloopen nacht nabij Castricum, ten gevolge van het slechte weer, in moeilijkheden geraakt. Aangezien het schip gevaar liep te stranden, werd de noodvlag gehesehen. Daarop is. de sleepboot „Nestor': van IJmuiden uitgevaren, die het scheepje oppikte en het thans naar IJmuiden sleept. De reddingboot „Neeltje Jacoba" was even eens van IJmuiden uitgevaren, doch haar hulp was niet noodig. Gelijk met de groote steden van ons land, zal Haarlem morgen de première beleven van de film Juarez, waarin de twee bekroonde film spelers Bette Davis en Paul Muni de hoofd rollen vervullen. Juarez is een historische film, een van de vele: maar een van de weinige, die ver boven de middelmaat uitsteekt en niet al- Verschenen is het algemeen verslag der af- deelingen van de Provinciale Staten van Noord holland, betreffende de balansen en verlies- en winstrekeningen over 1938 en de begrootin gen voor 1940 der Provinciale Bedrijven. Voor wat het P.E.N. betreft werd van ver schillende zijden de vrees geuit, dat de prijsstij ging van grondstoffen en materialen in de toe komst aanleiding zou geven tot verhooging van de prijzen van electrische energie. Voor wat be treft de energie, aan te wenden voor kracht doeleinden in het bedrijfsleven, begreep men, dat hieraan moeilijk zou zijn te ontkomen. Wel werd er echter met kracht op aangedrongen eventueele verhooging der edectriciteitsprijzen voor licht en huishoudelijke doeleinden zoo lang mogelijk uit te stellen. Hier gaat het niet om concurrentieverhoudingen, maar om sociale stabiliteit. Gevraagd werd, of het vraagstuk van de kop peling der centrales, waarover zoowel in de Staten als in de Tweede Kamer meermalen ge sproken is, een step verder is gekomen in de richting van zijn verwezenlijking. Met het oog op de bedrijfsveiligheid, met yame in oorlogs omstandigheden, zou men gaarne eenigen voort gang naar een redelijke oplossing tegemoet zien; daarmede zou zoowel een landsbelang als een gewestelijk belang gediend zijn. Verschillende leden verheugden zich over stijgende belasting van het P.E.N. als uiting eener gezonde ont wikkeling; zij juichten dan ook de kapitaalin- vestatie, noodig geworden om aan de toenemen de belasting het hoofd te kunnen bieden, toe. Een lid vroeg, naar aanleiding van de uit breiding van de Centrale Velsen, of in ons land wel de materialen, voor deze uitbreiding noodig, verkrijgbaar zijn. Zoo niet, is er dan zekerheid van levering? Ook vroeg hij, of, in verband met eventueele luchtaanvallen. het niet beter is een afzonderlijk gebouw te zet ten, in plaats van aanbouw aan het bestaande complex. Enkele leden wezen op het gevaar van over- kapitalisatie. Eén hunner vreesde, dat men nooit aan verlaging van de tarieven der kleine verbruikers zal toekomen, indien er telkens, nu weer 5 millioen, nieuw kapitaal voor uitbreiding der centrale wordt geïnvesteerd, en bovendien een reserve van pijn. 15 pet. zal worden ge vormd, terwijl de groote afnemers als het Hoog- ovenbedriif en de Spoorwegen tegen bijzonder lage tarieven afnemen. Dit lid wierp voorts de vraag op, of nu bij het Hoogovenbedrijf een walsinrichting komt, en ook overigens ten gevolge van den interna tionalen toestand het werk aldaar waarschijn lijk zal toenemen, de mogelijkheid tot uitwer king van gas in de electrische centrale voldoen de zal zijn of dat het wenschelijk zal zijn de capaciteit voor die verwerking op te voeren. Anderzijds werd gevraagd of men er wel op rekenen kan. dat de Hoogovens door zullen kun- leen om het verhaal, maar ook om de filmische uitbeelding daarvan gezien mag worden. De geschiedenis van den ongelukkigen keizer Maximiliaan van Mexico, die het slachtoffer werd van valsche voorspiegelingen en bedrog, zal aan weinigen ganschelijk onbekend zijn. Zij vormde een dankbaar onderwerp voor roman ciers en tooneelschrijvers; zij was ook een dank baar gegeven voor deze dramatisch historische film. De imperialistische Fransche regeering onder Napoleon III was na de overwinning der Noor delijken in den Amerikaanschen burgeroorlog bevreesd haar invloed in Mexico, die met geweld verworven was, te verliezen. Geen invasie van een vreemde mogendheid op Amerikaansch grondgebied, luidde de leerstelling der Amerika nen. Keizerin Eugenie van Frankrijk wilde daarom een bij plebisciet gekozen keizer op den Mexi- caanschen troon hebben. De „uitverkorene" is Maximiliaan van Habsburg, door Brian Aherne op waarlijk vorstelijke en edele wijze uitgebeeld, die met zijn echtgenoote, keizerin Carlota, iu Mei 1864 voet zet op Mexicaanschen bodem. De ontvangst is grootsch. maar de bevolking ontbreekt; de straten zijn verlaten. En in de koets ontdekt de keizer een briefje, dat hem waarschuwt het slachtoffer te zijn van bedrog' en dat onderteekend werd door Juarez, den In- diaanschen president van de Mexicaansche re publiek. Het blijkt Maximiliaan al spoedig, dat het niet de wil van het Mexicaansche volk is geweest, dat hij hun keizer is. Strijd ontvlamt tusschen de Fransche legers en die van Juarez, guerilla-benden maken het land onveilig. Na al het mogelijke beproefd te hebben om vrede over het land te brengen, onderteekent de kei zer een decreet, waarbij alle burgers die in het bezit zijn van wapenen, gefusilleerd worden. Er wordt verraad gepleegd in de regeering van Juarez en Maximiliaan koestert nieuwe hoop op succes, die echter vervliegt als het bericht hem bereikt, dat Napoleon III bevolen heeft de Fransche legers uit Mexico terug te trekken. Dat beteekent het doodvonnis voor het door Napoleon zelf gecreëerde keizerrijk. Keizerin Carlota reist naar Frankrijk om hem tot an dere gedachten te brengen. Zil ontmoet echter slechts tegenwerking en beleedigingen en ver liest tenslotte haar verstand. Juarez wint het pleit in Mexico. Maximiliaan wordt gevangen genomen en ondanks de inter ventie van de groote mogendheden gefusilleerd. Het dramatische leven van keizerin Carlota wordt op aangrijpende wijze door Bette Davis vertolkt. Door de onherbergzame landstreken reist de onooglijke president Juarez, die met een onbewogen gelaat alle successen en tegenslagen op den weg naar het vrijheidsideaal aanhoort en meemaakt. Paul Muni, de groote karakterspe ler, maakte van deze figuur een creatie. William Dieterle regisseerde deze Warner Bros Superproductie met groote vakmanschap. Een film, die men niet n\ag verzuimen. nen gaan met de levering van gas aan de cen trale te Velsen. Een lid wees er op, dat bij het vaststellen van tarieven voor de industrie, het P.E.N. er reke ning mede dient te houden, dat in verschil lende gemeenten (waar nog een G.E.B. bestaat) ook van gemeentewege energie aan de industrie geleverd wordt. Laat men daar de gemeenten niet in een onvoordeelige positie plaatsen. De klacht werd ook thans weer geuit, dat vële klein-verbruikers in verhouding hoogere tarieven moeten betalen dan groot-verbruikers. Is een andere wijze van berekening niet moge lijk, werd gevraagd. Het tarief voor huishoudelijk gebruik, zoo werd opgemerkt, hinkt op twee gedachten: op pervlakte der woning en stroom verleden. De berekening volgens de laatste methode werkte ongelijk: voor den een voordeelig, voor een ander onvoordeelig. Ook kunnen de gezinsver houdingen in korten tijd veranderd zijn, en daarmede het verbruik. Gevraagd werd of Ge deputeerde Staten den tijd niet gekomen acht ten de berekening naar stroomverleden, evenals in Utrecht, af te schaffen. Een ander lid meen de, dat de berekening naar oppervlakte vaak onbillijk werkte, speciaal voor bewoners van het platteland, waar de huizen veel ruimer gebouwd worden. Nog een ander lid vraagt de verschillende netten zoo te voorzien, dat aan alle aanvragen voor boilers en voor electrisch koken kan wor den voldaan. Dat was b.v. in de buurt van Kol- horn niet het geval. Een ander lid stelde nog de vraag, of het P.E.N. met de propaganda voor electrisch ko ken op het platteland en in de kleinere steden, waar vaak gasfabrieken worden geëxploiteerd, die tengevolge van de concurrentie van het P.E.N. een noodlijdend bestaan hebben, niet op economisch onverantwoorde wijze optreedt, zoowel ten aanzien van het in het P.E.N. als in de gemelde gasfabrieken geïnvesteerde kapi taal. Is, aldus dit lid, het daarbij gevolgde sy steem, het uitloven van premies aan lijnwer- kers en installateurs voor den aanbreng van kookstroomafnemers, niet in feite een vorm van oneerlijke concurrentie, gezien het feit, dat de gemeentelijke gasbedrijven voor het geval zij al tot het uitkeeren van dergelijke premies in staat zouden zijn uit financieel oogpunt, daar voor waarschijnlijk geen goedkeuring zouden erlangen? Gevraagd werd of het juist is, dat het P.E.N. in sommige gemeenten een zeer unfaire concur rentie ondervindt van de gemeentelijke gasbe drijven. Nog vroeg het eerder aan het woord zijnde lid, of het leveren van allen stroom voor huishou delijk gebruik dus ook voor licht, zoowel in als buiten de speruren tegen 3V4 cent per K.W.U., in gevallen, waarin de verbruiker een kookplaat heeft aangeschaft, bedrijfsecono misch wel verantwoord is en of zulks niet leidt tot misbruiken in dien zin, dat de „kookplaat" feitelijk slechts dient om lichtstroom, die aan andere afnemers tegen een belangrijk hoogeren Prijs per K.W.U. wordt geleverd, te bemachti gen a raison van 3'A cent plus vastrecht en of hier niet feitelijk sprake is van een soort ca deau-systeem. Ten slotte werd nog gevraagd wanneer een beslissing in de hangende kwestie met Alkmaar kan worden tegemoet gezien. Bij de bespreking der begrooting van het Waterleidingbedrijf merkte een der leden op, dat de gezamenlijke pompstations te Wijk aan Zee en Castricum, blijkens de opgaven, in de maand December 1938 het maximum m3 rein water hebben afgeleverd. De vraag werd gesteld, wat de oorzaak is van dit groote gebruik „in den winter" en in hoeverre zulks verband houdt met het laten openstaan der kranen ten einde bevriezen der leidingen tegen te gaan. Hieruit zou kunnen blijken, dat de waterlevering per meter de voorkeur zou verdienen. Een ander lid voegde hieraan toe, dfit bij industiïeele on dernemingen wél controle wordt geoefend op het waterverbruik; waarom dan bij particulie ren niet? In andere gemeenten, zoo werd door een derde lid opgemerkt, geschiedde dit wel. Voorts werd opgemerkt, dat het groote ver bruik over December 1938 vermoedelijk zal zijn ontstaan door het springen van leidingen ten gevolge van de toenmaals plotseling ingetreden vorstperiode, waardoor veel water verloren is Andere leden zouden het in hooge mate be- gegaan. treuren, wanneer men tot watermeters zou overgaan. Dit werkt de volksgezondheid en de waterbeschaving tegen en leidt tot verhooging van den prijs van het water, speciaal voor groote gezinnen. Beter is te zorgen, dat er vol doende water beschikbaar komt, een probleem, dat door uitbreiding van het duingebied en zoo noodig aanvoer van elders geenszins onoplos baar is. Waterbeperking zou bovendien hoog stens het tijdstip voor afdoende maatregelen iets kunnen verschuiven. Een lid was van oordeel, dat, indien niet zou kunnen worden overgegaan tot water onttrek king aan het IJsselmeer, dan ook in het belang van de bebouwers der gronden in het duinge bied. de wateronttrekking in de duinen beperkt moet worden. Een der leden vraagt of het niet billijk zou zijn bij het vaststellen van het vastrecht voor veeteeltbedrijven een scheiding te maken in de tarieven voor verbruik in de woning en die in het bedrijf, daar voor velen het ongesplitste tarief te duur is. Naar aanleiding van de huiszoeking bij den inspecteur van politie G. in de Vijzelstraat te Amsterdam, vernemen wij nog, dat geen enkel compromiteerend stuk in zijn woning werd aangetroffen. Tooneehiitvoering Zaterdagavond zal de Tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" haar seizoen openen met „Hotel Romantiek", blij spel in drie bedrijven. Ook dit jaar weer heeft mevrouw Joh Opdam de regie op zich genomen, zoodat men weer kan rekenen op een prettig vlot spel. De avond wordt besloten met een bal. De nieuwe gérant van Hotel Wapen van Heemstede heeft veel zorg besteed aan de ver betering der zaal, o.a. door de vernieuwing van den dansvloer en de verfraaiing van het inte rieur. Een Haarlems gemobiliseerde Zei dat hij slechts één ding ontbeerde; Hij had het aan de grens In verband met bijzondere maatregelen, welke door de Spoorwegen getroffen moeten worden, is ingaande hedenmiddag vier uur het forensenvervoer per trein vanuit Am sterdam beperkt. Om de vervocrscapacUeit zooveel mogelijk te handhaven worden bussen op het Sta tionsplein gereed gehouden om reizigers, voor wie de gelegenheid ontbreekt om per trein te reizen alsnog naar hun plaats van bestemming te brengen. R.K. Schaakclub Hillegom" De uitslagen van de deze week gespeelde partijen voor dc wintercompetitie zijn: Groep I Groep I: P. v. d. MeijS. Lieverse 01; S. LieverseG. Kroon afgebr., P. v. d. MeijL. Koeken 10; G. MooijekindE. Th. La Feber 10, F. NijssenJ. J. Balm 01. Groep II: Th. PetersC. v. d. Valk 01, M v. d. PolA. Heerman 10; Th. Warmerdam— A. Schreurs 01; A. JansenJ. Staats 01; A. MoormanM. v. d. Pol 01, Bond van Bedrijfsautohouders Op initiatief van de B.B.N. werd in de bovenzaal van het caié Rutten aan de Meerstraat een vergadering be legd van bedrijfautohouders uit Hillegom en omgeving. De leiding van deze vergadering was in han den van den heer J. J. F. v. d. Meer uit Lei den. Deze zette in het kort uiteen het doel der vergadering. De stijgende prijzen van benzine, auto-onderdeelen en de invoering van het rijtij denbesluit maken verhooging van de vervoer- tarieven noodzakelijk. De heer AHoogstad gaf daarna een overzicht van den toestand in Rotterdam. Hij begon met duidelijk te maken hoe in dezen tijd organisatie allernoodzakelijkst is en hoe in Rotterdam door deze organisatie bereikt is, dat de prijzen voor het vervoer verhoogd konden worden. Toen alles nog vervoerd werd door paarden, was alles nog gewoon en liep het op wieltjes. Thans is dit ge heel anders. De laagconjunctuur bracht groote concurrentie en andere moeilijkheden. Hij wees op de prachtige resultaten van de onderlinge vereeniging van hulpverleening en van een cen traal bureau. De werking van deze beide vereenigingen, onderafdeelingen van de organisatie in Rotter dam, werden aangetoond. Het vormen van een goede kas is een voor name zaak. De enkeling zal heel wat te verduren krijgen in de toekomst en daarom raadde spr aan tot toetieding van een organisatie. Uit. de besprekingen bleek dat de aanwezigen wel het nut inzagen van een organisatie, maar dat zij het stichten van een organisatie moeilijk achtten. Toch werd het plan gevormd om te trachten een kern te vormen en daarna te be ginnen met de stichting van 'n centraal bureau. St. Willibrord's Eeuwgetij. Dinsdag werd in onze beide parochies het St. Willibrordus- feest op luisterrijke wijze gevierd. In beide ker ken werd 's morgens een plechtige Hoogmis op gedragen en 's avonds een plechtig Lof gecelc breerd. De St. Jozefskerk was op bijzondere wijze ver sierd met geel-witte vlaggen in het priesterkoor en de nationale vlaggen rondom. Conferenties voor niet-katholieken. De traditioneele conferenties voor niet-katholieken in de St. Bonifatiuskerk te Zaandam, Oostzij de 12, zullen in de maand November weer worden gehouden. Men heeft de data dit jaar vroeger gesteld dan voorheen, omdat de koudste tijden dan vermeden worden en een ieder alzoo in de gelegenheid zal zijn deze conferenties bij te wonen. Ditmaal zullen zij worden gehouden door den Weleerw. Pater Wynand Sluijs O.F.M., die reeds vele malen deze conferenties heeft ver zorgd te Zaandam. De eerste conferentie zal zijn op Donderdag 9 November 1939 te half 9 over het onderwerp: De verhouding van kerk en bijbel. De toegang is geheel gratis. In verband met de zeer onzekere en woelige tijden is er een sterke strooming onder de niet-katholieken. om dit juiste standpunt van de Katholieke Kerk te leeren kennen. Hier voor zijn deze conferenties dan ook zeer nut tig en ongetwijfeld zullen weer velen deze be zoeken. Ook voor de katholieken zijn deze conferen ties zeer nuttig en ook zij worden dringend aangeraden deze regelmatig te bezoeken. IJMUIDEN. 9 Nov Versche visch. Tarbot. 1.60, Tong 0.021.80 per kg. Kleine Schol 17.50SO, Schar 4.708. kleine Gullen 3—8.60. versche Ha ring 13.0016 per 50 kg. Kabeljauw 45.0056 per 125 kg. Aangevoerd aan den afslag: 232 kisten versche haring. Steurharing 2021.20 per kantje. Geconsigneerde snoekbaars 2426 cent per kg. van den heden aangekomen LOGGER MET VERSCHE HARING K.W. 65 3580.—. KOTTERS IJm. 203 970.—. K.W. 77 110.—, U.K.: 68 230.—. 83 120.—, 202 140.—, 2 50.—, 35 60.—, 126 40.—, 162 10.—. JCHEVENINGEN. 9 Nov. Met versche visch wa- _-n hedenochtend aan de markt de logger Sch. 266, G. de Ruiter, met f 190-de kotter SI. 54. J. van Dam. met f 79.en 5 schokkers met tezamen f 550.besomming. Deensche visch: Gullen f 4.40—6.40. kleine Gullen f 3.30. beide per 20 kg. Schar f 7.50 7.80 per 25 kg. Schol 6.206.40 per 35 pond. STAD F" j? - ■mr X- f Om het snelverkeer op den drukken rijksweg AmsterdamHaarlem hij een even tueele verduisteringsproefwanneer de natriumverlichting niet zal kunnen bran den, toch doorgang te kunnen laten vinden, worden de hoornen langs dezen weg van een witten hand voorzien en wor den op korten afstand van elkaar witte paaltjes geplaatst Met de regeering waren verscheidene Eerste Kamerleden van oordeel, dat bü de loonsbepa- ling rekening moet worden gehouden met be hoeften, in dit geval met de behoeften van het groote gezin. De arbeider, die als regel toch geen andere inkomsten, dan die uit zijn ar beid geniet, dient voor dezen arbeid een zoo danige belooning te ontvangen, dat hij daar uit zijn gezin kan onderhouden. Zijn verant woordelijkheid als vader van een groot gezin is bezwaarlijk te dragen, indien het voor hem geldende loon-systeem is gebaseerd op de be hoeften van een gezin met twee kinderen. Om dat het welzijn van het groote gezin ten nauw ste is verbonden met het algemeen belang waarbij zij in omstandigheden, als waarin ons vaderland thans verkeert, wel een bijzonder sprekend bewijs zagen waren de hier aan het woord zijnde leden van oordeel, dat de regee ring terecht deze wettelijke regeling noodzake lijk acht. Zij wezen op de urgentie ervan met het oog op de stijging van de prijzen der le- vensbenoodigdheden, waardoor in het bijzon der de groote gezinnen worden getroffen. Dat het praesta tie vermogen de (uitsluitende) grondslag van de loonsbepaling zou moeten zijn, betwistten deze leden., omdat die „grond slag" op zich zelf geen redelijken waarborg biedt voor een rechtvaardige verdeeling van het beschikbare totale loonbedrag. Voorts waren deze leden met de regeering van oordeel, dat een loongrens minder wensche lijk is. Ook de vaders van groote gezinnen, die bijv. vier a vijf duizend gulden verdienen, kun nen, levende naar hun stand, een kinderbijslag bezwaarlijk missen. Geheel konden de aan het woord zijnde leden er zich mede vereenigen, dat, waar mogelijk en gewenscht, de bedrijfsraden in de eerste plaats worden genoemd onder de uitvoeringsorganen Ook zouden deze leden het op prijs stel len, indien de regeering de totstandko ming van een aansluitende, zij het waar schijnlijk afzonderlijke, wettelijke regeling voor den handeldrijvenden en industrieelen middenstand zou willen bevorderen. Nog verschillende andere leden gaven uiting aan hunne sympathie voor de grond gedachte, waarvan het onderhavige voor stel uitgaat en spraken hun blijdschap er over uit, dat een ideaal, waarvoor in het bijzonder van Roomsch-Katholieke zijde doch ook door verschillende protestantschc kringen zoo langdurig is gestreden, thans zal worden verwezenlijkt. Als bezwaar tegen de regeling van het wets ontwerp noemden sommige leden nog de uni forme leeftijdsgrens van vijftien jaren. Militair ongesteld Hedennacht om 4.15 uur werd aan de politie gemeld, dgt op den Hee- renweg, nabij de Prinsenlaan, een militar dood langs den weg lag. Gelukkig was dit bericht wat overdreven, want toen de politie arriveerde was hij weer bij kennis gekomen. Het bleek ie zijn een militair met verlof, dié van Leiden kwam en tot Hillegom met een auto was meegerecen en den verderen tocht te voet had afgelegd. Onder Heemstede was hij on gesteld geworden en buiten kenlnis geraakt. Het militaire Roode Kruis werd gewaar schuwd, die den man per auto naar het mili tair hospitaal aan de Heernsteedsche Dreef overbracht. Anders vrijwel naar wensch Maar het was Franken's Brood dat hij begeerde Gebouw St. Bavo: Ledenverg. Transportarb, 8 uur; Fed. Gr. en Fr. handel, 8 uur; R.K. Be volkingsbureau, 8 uur. Gr. Markt 10: K.J.M.V.. 8.30 uur. Rembrandt: „Entente cordiale", (alle leef tijden), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Het schip der vervloeking" „Drie razende jockeys", 2 en 8.15 uur (boven 14 J.). Luxor: „Sta op en vecht" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Spooktrein" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur Gebouw St. Bavo: H.G.K.. 8 uur: Schaakclub, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Leden vischclub, 8 uur. „De A'onk", RozerkStraat 3: Expositie, 94 uur. Donderdag 9 November: 8.15 uur. Charlotte Kohier. Filomeentje. Vrijdag 10 November 8.15 uur, Film. (Voor Stoomv. Mij. Nederland). Zaterdag 11 November, 8.15 uur. Tooneel- groep Het Masker. 2esde Etage. Zondag 12 November 8 uur, La Mascotta (door Haarl. Midst. Operette). Dinsdag 14 November, 8.15 uur, Abonnement le serie, Het Centraal Tooneel „Er was eens.." Woensdag 15 November, 8.15 uur, Het Ned. Tooneel. De ondergang van „De Vrijheid" (voor Geloof en Wetenschap). Donderdag 16 November, 8 uur, Tooneel- uitvoering Aller Zielen (voor Muziekinstituut Hoogerwerf Vrijdag 17 November, 8.15 uur, Het Res. Tooneel, De Firma Monestier De Zondags- en avonddienst der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69; Grij- zeels en Van Hees, L. Veerstraat 14; Frans Halsapotheek, Fr. Halsplein 1. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206208; Elswout-apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zand- voortschelaan, tel. 26772; Heernsteedsche Apo theek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaal- sche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85 telefoon 22181.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5