twee verklaringen Een oorlog zonder begin en zonder einde Het heimwee naar den vrede Vxu»ule.Cig. spake*t JE. II. K. De uniformen zaak Naar een militair Balkan-verbond? Actieve vertegenwoordigers gevraagd Buitenlandsch Overzicht LEVENSVERZEKERING-MIJ. N.V. VERRUKKING. DONDERDAG 9 NOVEMBER 1939 van h*dië over het vredes initiatief 3* Drama berecht Buitengewone minister raad WILLIBRORD-HERDENKING TE OEGSTGEEST DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD Huiszoeking in Bussum Te Arnhem Verdachte A. naar Almeloo terug POGING TOT DOODSLAG TE GELDROP van allerlei aard „MIJNHARDTJES' VEILIG BELEGGEN Het middel daartoe is een polis der Nassausingel 3 Nijmegen BIJKANTOREN: AMSTERDAM, Keizersgracht 261 '-sGRAVENHAGE, Bezuidenhout 54 Feestgave overhandigd aan Mgr. Hopmans Inlijving van dienst plichtigen Huldiging prof. Debije te Maastricht Zes maanden hechtenis voor autobestuurder KONINKLIJKE GIFT VOOR HET MARINE-RAMPEN FONDS „SIMON BOLIVAR" NEGEN DAGEN OPGEHOUDEN Halve lading achtergebleven te Southampton GEEN BEKENTENIS IN MOORDZAAK In het Oranjeboek, waarin een over zicht wordt gegeven van de voor naamste tot November in verband fret den oorlogstoestand door het minis erie van Buitenlandsche Zaken behan delde en voor openbaarmaking geschik te aangelegenheden, zijn ook de volledige puitsche en Britsche verklaringen om rent de eerbiediging van onze neutrali teit afgedrukt. Het is interessant de teksten van beide verklaringen met el kander te vergelijken. De Duitsche verklaring luidt: «Wij zijn besloten ten aanzien van Ne derland, overeenkomstig de traditio- beele vriendschappelijke betrekking tus- Schen de beide landen en in aanmerking Eenomen de bekende Nederlandsche on- afhankelijkheidspolitiek, een houding aan te nemen, die de onaantastbaarheid en de integriteit van Nederland onder 8een enkele omstandigheid krenkt en ten allen tijde het Nederlandsch grond gebied respecteert. Wij verwachten ech- ter natuurlijk onzerzijds, dat Nederland fr een eventueel conflict tegenover ons een volstrekte neutraliteit in acht zal kernen. Daartoe behoort vooral, dat Ne derland inbreuken, die derden op zijn Neutraliteit zouden maken, niet zal dul den, doch zich met alle beschikbare mid delen daartegen zal verzetten. Indien de Nederlandsche houding in geval van een dergelijke neutraliteitsschending door ®en derde tegen onze verwachting in 6en andere zou zijn, dan zouden wij na tuurlijk genoodzaakt worden onze be langen te behartigen op de wijze, die de toestand van het oogenblik noodig zou fraken." De Britsche verklaring luidt: «Indien Nederland in geval van een Eoropeeschen oorlog een neutrale hou ding aanneemt, zal Zijner Majesteits regeering, overeenkomstig haar traditio nele politiek, vast besloten zijn, deze Neutraliteit ten volle te eerbiedigen, mits deze ook door andere mogendheden Fordt geëerbiedigd." Nemen wij deze twee verklaringen naar de letter, dan legt de Duit sche meer den nadruk op de hou- dfrg van Nederland zelf ten aanzien van ^In neutraliteit en eventueele schendin- ®eh door derden, terwijl de Britsche de eerbiediging van onze neutraliteit meer afhankelijk schijnt te stellen van de houding, die anderen daartegenover aan Zullen nemen. Uitgaande van het stand- Punt, dat een souvereine staat op de aHereerste plaats zelf heeft te bepalen welke wijze en met welke middelen hij zijn neutraliteit moet en kan hand haven, zou men dus geneigd zijn aan te Nemen, dat het Duitsche standpunt Principieel en internationaal rechtelijk riiiverder is dan het Britsche. Maar daar tegenover staat, dat, terwijl de Britsche verklaring slechts volstaat met een niet Nader omschreven eisch van een neu rale houding van Nederland, de Duit- tehe den zin verraadt Nederland voor te schrijven, hoe het zijn neutraliteit moet trachten te handhaven, wil het aan de Duitsche verwachtingen beantwoorden, eN wat Nederland als onduldbare neutra- hteitsschendingen, waartegen het met ^he beschikbare middelen heeft op te treden, dient te beschouwen. Beide ver klaringen hebben dus hun voor en hun tegen en geen van beide kunnen ons ten *olle bevredigen. Trouwens, de jongste geschiedenis heeft maar al te duidelijk k^Wezen, dat er geen al te groote waarde *N°et worden gehecht aan officieele ver klaringen van verschillende zijden. Feit is, dat Nederland tusschen Scylla ®N Charybdis vaart. Het kan alleen naar ?er en geweten, rekening houdend met j"le omstandigheden en het geringere k^aad verkiezend boven het grootste, telfstandig naar recht en rede zijn neu- traliteitskoers bepalen. Het behoeft Nar bij geen loodsen van welke bellige- frhte zijde dan ook. In Godsvertrouwen eN op hoop van zegen gaat Nederland zelf bewust gekozen weg zijner al- rijdige onzijdigheidspolitiek, temidden een trieste oorlogswereld, waarin telfs onbaatzuchtige aanbiedingen van g°ede diensten in het belang van het erstel van den vrede, gedaan door vor sten van zoo hoog moreel gezag als H. Koningin Wilhelmina en Z. M. Ko- P'Ng Leopold van België, slechts ver dacht gemaakt worden als het uitvloei- **1 van op hun landen door belligerenten Uitgeoefende pressie. j A-TA VTA, 9 Nov. (Aneta). De geheele LN<3ische pers en alle omroepmaatschappijen den zeer groote aandacht aan den vredes- °ep van H. M. de Koningin en Z. M. den °hing der Belgen. Met toegewijde aandacht v Niervan kennis genomen De kansen worden aN verschillende zijden belicht. MEdan, 9 Nov. (Aneta). Op de herden- jjfrgsvergadering van het tienjarig bestaan van Vaderlandsche Club werd, op voorstel van ^N der leden, een telegram gezonden aan het P°fdbestuur, waarin verzocht werd aan H. M. v Koningin een telegram van instemming te s^Nden in verband met den recenten vredes- Soer,abAJA, 9 Nov. (Aneta). De raad jN justitie deed heden uitspraak in de zaak Sen een 21-jarigen beklaagde, die in Decem- - r 1938 een 17rjarig meisje doodde. Beklaag- werd veroordeeld tot zes jaar gevangenis- yfrl. terwijl bevel werd gegeven tot onmid- w'ujke in hechtenis stelling van beklaagde, die J^enteel in de militie is. Ge eisch was drie jaar gevangenisstraf. Met passen en metenEen kapitaal exemplaar onder het critisch oog der jury op de konijnen-tentoonstelling, welke Woensdag te Kortenhoef werd gehouden Op het departement van Algemeene Zaken is Woensdagavond een buitengewone ministerraad gehouden. De ministerraad, die duurde van half 6 tot half 8, was gewijd aan besprekingen van den toestand, ontstaan in verband met het vredes initiatief van H.H. M.M. Koningin Wilhelmina en Koning Leopold van België. De minister van Buitenlandsche Zaken begaf zich na afloop dezer bijeenkomst naar zijn departement, waar hij geruimen tijd verbleef. In het bekende „Groene 1 erkje" te Oegst- geest werd op 7 November de 1200ste jaardag van Willibrords sterven met een bijzonderen dienst herdacht. Dit kerkje staat met den groo- ten apostel van Nederland in eenig verband, omdat volgens de overlevering oc hoogte waar op het is gebouwd door hem bij zijn bezoek aan „Kerkwerve", zooals Oegstgeest toen heette, voor een Christelijk bedehuis werd aangewezen. Dit is er dan ook gebouwd. De herdenkingsdienst van 7 November had, mede in verband met de „zendingsweek" als algemeen onderwerp: „Wil- librord en de zending". Na opening' door den pastor loei sprak prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink over „Willibrord en de zending in het verleden", prof. dr. H. Kraemer over „Wil librord en de zending in het heden" en dr. K. J. Brouwer, zendingsdirector, het slotwoord. Woensdagavond is een ernstig ongeluk ge beurd op den weg Rijssen-Nijverdal. Ter hoogte van het daar gelegen woonwagen kamp liepen vier kinderen. Toen uit de richting Nijverdal een auto naderde, bestuurd door een inwoner uit de gemeente Bornerbroek. werd, door tot nog toe onopgehelderde oorzaak, het veertienjarig zoontje P. van de weduwe Hin- driks, door den auto aangereden en zoo ernstig gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk in trad. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld, terwijl het lijkje in beslag is genomen. Inzake de uniformenkwestie is ook te Bussum een onderzoek ingesteld en wel naar aanleiding van het feit, dat de Amsterdamsche inspecteur van politie in Bussum in garnizoen ligt als re- sei-vekapitein van de infanterie. Woensdag avond arriveerde de rechter-commissaris' bij de Amsterdamsche Rechtbank, waaronder het fort ressorteert, met eenige politie-ambtenaren pc °,uto te Bussum aan het hotel, waarin de in- pecteur verblijf houdt. De inspecteur is echter il eenige dagen met verlof. Er werd een onder zoek ingesteld op zijn hamers, doch er is vrijwel niets gevonden en medegenomen. De Arnhemsche recherche was reeds eenige dagen actief in verband met de uniformenkwes tie, naa-r aanleiding van de vele binnenkomende aanwijzingen. Men verzekerde ons, dat voorloopig moet wor den aangenomen, dat de arrestatie van den Duitschen tandarts, die in zijn omgeving zeer gunstig bekend staat, geen verband houdt met de bekende Denekamper uniformenkwestie. Het onderzoek is nog in vollen gang. De man zal voorloopig nog in verzekerde bewaring worden gehouden. Omtrent de arrestatie van den 37-jarigen Duitschen tandarts, H. S. uit Gendringen, ver nemen wij nog het volgende. In den loop van Donderdagmiddag heeft de man o.a. bij een postbode en een melkboer ge ïnformeerd, bij wien hij uniformen kon koopen. De melkboer verwees den man naar den op- kooper B„ bij wien een kepi, twee stel nestels en een overjas van de Kon. Marechaussee wer den gekocht. Intusschen ging de melkboer, zich herinnerende de publicatie in de dagbladen omtrent de uniformsmokkel, naar de politie en deelde daar zijn ontmoeting met den Duitscher mede. Onmiddellijk werd het recherche-appa raat in werking gesteld met het gevolg, dat de Duitscher, die een koffer bij zich droeg in de Ketelstraat kon worden aangehouden. Hij werd naar het bureau overgebracht en verklaarde bij een voorloopig verhoor, dat de door hem gekochte attributen waren bestemd voor een tooneeluitvoering. De rechter-commissaris, mr. Plug, en de in verband met den uniformensmokkel gearres teerden chauffeur A. uit Denekamp zijn heden morgen weer per auto uit Amsterdam naar Al meloo vertrokken, waar zich, zooals men weet, ook de Amsterdammer v. O. nog in arrest be vindt. A. is te Almeloo ingesloten. Voor de Bossche rechtbank heeft heden terechtgestaan de koopman IJ. S. wegens poging tot doodslag op 3 September j.l. op den woon wagenbewoner Van Lierop, toen deze op een weiland te Geldrop aan het gras snijden was. Na getuigenverhoor heeft de officier van justitie vier jaar gevangenisstraf geëischt. De verdediger achtte niet bewezen, dat ver dachte de bedoeling had te dooden of te mis handelen. Uitspraak 22 November. verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks 50 ct. P roei doosje 2 stuks 10 cl. Men neemt gewoonlijk aan, dat met de FranschEngelsche oorlogsverklaring aan Duitschland van 3 September j.l. een nieuwe periode van de West-Europeesche geschiedenis is aangebroken. Wat kan immers de scheiding in de historie scherper markeeren dan de over gang van vrede naar oorlog, van samenwerking naar vernietiging. Maar de negen weken oorlogs toestand, die wij mochten beieven, hebben de naïveteit van deze opvatting wel aangetoond Er is immers weinig veranderd; slechts een in- tensiveering van alle oorlogsvoorbereidingen en eenige pogingen tot militair contact zijn de gevolgen geweest, van den juridischen staat van oorlog, wharin West-Europa zich bevindt. In de mentaliteit der volkeren is door de oorlogsver klaring niets veranderd; geen enthousiasme voo; den strijd, noch paniekachtige uitingen zijn het gevolg geweest van het z.g. uitbreken van der oorlog. Eén conclusie blijft er dan ook maar over: de historische periode, die met de oorlogsver klaring van 3 September zou zijn geëindigd, was geen vredestijdperk. De oorlogsgeest vervulde reeds de volkeren en hun leiders; er was geen reden tot enthousiasme of verbazing. Het bur gerlijk leven was reeds op oorlogsleest geschoeid en alleen het tempo behoefde in de laatste weken eenige graden opgevoerd te worden. De oorlogsverklaring is dus een overbodigheid, een formaliteit zonder inhoud geweest. In feite be stand de oorlog reeds lang en werd een aanval al lang verwacht. Ook in de diplomatie is niets veranderd. De handel in bondgenooten, het loven en bieden om zich van strijdmakkers of van welwillendheid bij neutralen te voorzien, was reeds in vollen gfing en is op den zelfden voe: voortgezet. Perscampagnes, pro of contra een bepaalden persoon of natie, werden voor den oor log even fel, even intensief en met even weinig scrupules voorbereid. Neen, er is niets veranderd; wü leven nog m denzelfden vrede of zoo men wïl oorlogstoe stand als wy voor de formeels oorlogsver klaring hebben gekend. Ook is er geen wijziging gekomen in het ver langen der volkeren naar een echten vrede, naar een periode van rust, die ontstaat door het even wicht der volkerenrechten en volkerenplichten Maar zal dit evenwicht ooit bereikt worden? Majoor Attlee, de leider van de oppositie in het Britsche Lagerhuis, heeft een poging gewaagd, om Engelands oorlogsdoeleinden te concretisee- ren. Het is één zucht van heimwee naar den vrede, die maar niet te bereiken is; geen vrede, zooals die in 1919 gesloten is, maar een ware periode van rust, verzekerd door een macht, die boven de naties staat. Bij de uitwerking van dit plan valt de bereiking' van de meer directe doeleinden van dezen oorlog, ontstaan door de uitbreiding van Duitschlands grenzen, in het niet. Het verlangen naar dien ongekenden, maar sterk begeerden vrede doet haast het directe krijgsdoel vergeten. Maar er is nog weinig kans op verwezenlij king van deze idealen. Geen moderne oorlog, m latenten toestand of in volle uitbarsting, kan de volkeren tot elkaar brengen, omdat dezf iederen onderdaan van alle strijdende naties in al zijn werken en gedachten opeischt. Hij is niet meer de geïnteresseerde toeschouwer, die, zooais vroeger, belangstellend kon toekijken naar „hei spel der koningen" en voor dit schouwspel slechts de voor onze opvattingen gematigde be lasting behoefde te offeren, om de huurlingen te kunnen betalen. Hij is thans zelf soldaat, zoowel in z.g. vredes- als ooriogstyd, soowtel aan het militaire front als in het burgerlijk leven. De oorlog is geen spel meer en kan geen op luchting meer geven aan opgekropte spanningen; de moderne oorlog bevrijdt niet, maar maakt ieder onderdaan van eiken staat tot een slaaf. Alleen het heimwee biyft Hitier heeft, voordat hij aan een aanslag op zijn leven is ontsnapt, verklaard, dat de maat regelen zijn genomen, om vijf jaar oorlog te kunnen voeren. Het maakt weinig uit, hoe lang die termijn van oorlog zal zijn. Van de andere zijde krijgt men nu weer de kans, om een weer langeren termijn te noemen. Wat geeft het? Zoolang de mensch slechts geldt als soldaat, kan men van beide zijden oorlog voeren, zoo lang men wil; een echt soldaat heeft immers geen wenschen en is nooit verslagen. Het komt er slechts op aan, de menschen tot goede sol daten op te leiden, tot echte vechtmachines en iedere moderne oorlog kan eeuwig duren. Is het te verwonderen, dat in dit troosteloos Europa een oproep van de voreten van kleine vredelie vende naties zoo weinig weerklank vindt? Het voortbouwen aan de oorlogsmachine alleen vindt voortgang. Ook in den Balkan bouwt men voort aan een militair verbond. Roemenië schijnt het initiatief genomen te hebben om tot een mili taire alliantie te geraken tusschen Roemenië Turkije, Joego-Sïavië en Griekenland tegen een eventueelen niet-Balkan-staat, die een der sta ten zou aanvallen. Het is een voortgaan van Italië's actie om den Balkan neutraal te houden en tevens een indirecte uitbreiding' van het EngelschFransche garantiestelsel, waaraan on langs ook Turkije heeft deelgenomen. Het kan nog steeds mogelijk zijn, dat dit toekomstige militaire verbond op de eerste plaats tegen Rusland gericht is. Maar dan blijft de houding van het ontevreden en Slavische Bulgarije nog het gat in het verdragenweefsel, waardoor de Sovjets den Balkan kunnen bereiken. Terwijl Hongarije steeds een uitvalspoort blijft voor de Duitsche legers. Geen wtonder, dat de Balkan- staten trachten deze twee landen mede in hun kring te krijgen Zal het hun gelukken of zal de mogelijkheid biyven bestaan, dat de Baikal toch het groote slagveld in dezen oorlog zaï worden, nu de defensieve vestinggordels te veei offers bij een doorbraak zouden kosten? Nu de oorlogshartstochten alle banden heb ben verbroken, zoekt de veroveringszucht, in diplomatieke termen imperialisme geheeten, eer. uitweg. Daar, waar de minste weerstand is, zal de strijd ontbranden en deze beginmaanden van den oorlog zyn niets anders geweest dan een voortzetting der peilingen, waar de minste tegendruk zal zün. Wanneer een muzikale mensch Een meesterwerk mag hooren, Dan is hij dra met heel zijn ziel In schoonheidsdroom verloren. De klankenrijkdom sleept hem mee Niets houdt den geest meer tegen, Zijn wereld is dan eindeloos, Hij is de aard' ontstegen. Hij voelt een diep en groot geluk, Geen zorg zal hem dan raken, Hij zal, op vleug'len der muziek, Zijn hoogste vreugde smaken; En, heejt op wonderschoonen toon de laatste noot geklonken Dan gaat de massa om hem heen Aan 't klappen, schreeuwen, bonken.... De schoonheid, welker heeten gloed Hij in zijn hart voelt branden, Wordt dan vermorzeld en verminkt, Vermóórd door al die handen Het is toch zoo begrijpelijk Dat muzikale menschen 't Beroemde „donderend applaus" Met hart en ziel verwenschen! Ik weet het wel, ik weet het wel, Men vindt 't niet overbodig, Men uit zoo graag zijn dankbaarheid, En daarvoor is het nóódig Gezegend dan de radio, Die is snel af te sluiten, Daar kun je die lawinekracht Van helsch lawaai nog stuiten; Dan gaat je de betoovering Niet door 't applaus verloren, Dan kun je de verrukking vaak Nog uren,-uren hooren HERMAN KRAMER Bij gelegenheid van de jaarlijksche Prosyno- dale vergadering in het Bisschoppeiyk Paleis te Breda op Woensdag 8 November werd de feest gave voor mgr. P. Hopmans aan den jubilaris overhandigd. Daar de Bisschop voor zich zelf geen enkel geschenk wilde aanvaarden, hebber priesters, religieuzen, geloovigen en de katho lieke organisaties in het Bredasche diocees een som gelds bijeengebracht, die ter beschikking van den jubilaris is gesteld, om de bestaande nooden en behoeften in het bisdom te helpen lenigen. Woensdagnamiddag werd de Bisschop offi cieel namens de geestelijkheid en geloovigen gecomplimenteerd en overhandigde de hoogeer waarde heer mgr. J. M. van Oers, vicaris-gene raal van den Bisschop, de feestgave op plech tige wyze. De Regeeringspersdienst meldt; Een dezer dagen is aan de pers een mededee- ling verstrekt omtrent de inlijving van ploegen dienstplichtigen 1939 en 1940, die binnenkort voor eerste oefening in werkelijken dienst wor den opgeroepen. Nader is bepaald, dat behalve de reeds bekendgemaakte ploegen, 4 December 1939 ook worden ingeiyfd de dienstplichtigen, behoorende tot de 2e ploeg pontonniers en de lichting 1939, bestemd voor het korps ponton niers en torpedisten. Donderdagmiddag heeft het daartoe gevorm de comité het borstbeeld van den Nobelprijs winnaar, prof. dr. P. Debüe, aan de gemeente Maastricht aangeboden en onthuld. Om half drie begon de plechtigheid. Ten stadhuize waren daartoe aanwezig de burge meester en de wethouders van Maastricht, de voorzitter met de leden van het huldigingsco mité en prof. Debije met zijn moeder. Prof. Debije werd door den voorzitter van het comité, den heer J. Schaepkens van Riempst, van de ontvangstkamer naar de bur gemeesterstafel geleid, op welke ter rechterzijde het borstbeeld stond opgesteld. Charles Vos heeft het beeld in brons vervaardigd. De heer Schaepkens van Riempst sprak prof. Debije toe. „Na beëindiging der H.B.S., alhier, bezocht gij aldus spr. op 17-jarigen leeftyd de Technische Hoogeschool te Aken en werd daarna assistent en privaat-docent aan de Universiteit van Muenchen. Daar ook zijt gij gepromoveerd tot doctor in het jaar 1908. In 1911 werd gij hoogleeraar in de technische na tuurkunde aan de universiteit te Zuerich, ver volgens hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht, te Goéttingen, de Technische Hooge- sohool te Zuerich en de Universiteit te Leip zig en later directeur van het laboratorium voor wetenschappelijk onderzoek en hoogleeraar aan de universiteit te Berlijn. Achtereenvol gens werd gö lid van onderscheidene acade mies en wei in Nederland, Engeland, Amerika, Zweden en Denemarken. Gij ontvingt de Rum- fordmedaille, de Faradaymedaille, de Lorentz- medaille en de Franklinmedaille. Gij zijt doc tor Honoris Causa der universiteiten van Brus sel, Luik, Oxford. Harvard en Sofia. In 1936 viel U de Nobelprijs ton deel. Gij zijt ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en com mandeur in de orde Leopold n. Gij zijt in uw geest nog steeds burger van Maastricht. Lang is de lijst, hoog is de eer, illuster is uw naam, dien gij uitgedragen hebt naar alle dee- len der beschaafde wereld. Gy behoort tot de vertegenwoordigers der re- genereerende kracht van de wetenschap staan de boven de macht van het geweld de we tenschap die richtwijzer is der vrijheid". Spr. zeide, dat prof. Debije Maastricht en zijn ouderlijk huis nooit vergeten zal. Prof. Debije is een voorbeeld van gezond urbanisme en re gionalisme. Hij staat hier, aldus spr., als een levend bewijs dat Maastricht nog steeds man nen voortbrengt. Daarna droeg de heer Schaepkens van Riempst het borstbeeld aan den burgemeester over. Nadat ook de burgemeester had gesproken en prof. Debije dankwoorden tot allen had ge richt, begaven de aanwezigen zich naar de ge meentelijke H.B.S., waar, in aanwezigheid van alle leerlingen, een tweede borstbeeld, dat in de H.B.S. geplaatst zaï worden, werd overgedra gen. De rechtbank te den Bosch heeft vonnis ge wezen tegen een 50-jarigen automobilist, die onder invloed van sterken drank op den avond van Zondag 23 Juli j.l. op den weg Geldrop— Eindhoven een 6-jarig meisje had doodgereden en den vader en moeder, alsmede de twee zusjes van het meisje, ernstig had verwond. De rechtbank veroordeelde den automobilist tot een hechtenisstraf van zes maanden en ont- -egging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. H. M. de Koningin heeft een gift doen toe komen aan het Koningin Emmafonds, ter gele genheid van de door dit fonds gehouden straal collecte. BATAVIA, 9 Nov. (Aneta) Gisteravond werd in verband met de recente rampen, welke de Koninklijke Marine hebben getroffen, in de militaire sociëteit Concordia een liefdadigheids avond georganiseerd ten behoeve van het fonds „Voor hen die vielen". De avond bracht 27S0 op, welk bedrag aan het Marine Rampenfonds zal worden overgemaakt. In den afgeloopen nacht is het s.s. „Simon Bolivar" van dc K. N. S. M. van een reis naar de West in de Amsterdamsche haven teruggekeerd. Het schip heeft in het Kanaal het gebruikelijke oponthoud wegens contraban de-controle gehad. Daarvoor werd het acht da gen te Southampton vastgehouden, waar meer dan de helf van de lading moest worden gelost ter nader onderzoek. Ware men niet tot deze voorloopige inbeslagneming overgegaan, dan had de „Simon Bolivar" minstens twee weken langer te Southampton moeten blijven. Na de controle te Southampton moest het schip naar de Downs opstoomen, waar het, na ongeveer een dag wachten de reis kon voort zetten; Drie pasagiers zyn in Engeland van boord gegaan om op eigen gelegenheid verder te reizen. De overigen zijn vanochtend te Am sterdam ontscheept. Na aankomst aan de Sumatrakade hadden wy nog een kort onderhoud met den gezagvoerder, den heer Voorspui, die verklaarde geen bij zondere wederwaardigheden te hebben beleefd. Hij had Europa nog juist voor het uitbreken der vijandelijkheden verlaten en, zoowel op de heen- als op de terugreis een normalen over tocht gehad. In het Engelsche Kanaal werden de oorlogsomstandigheden goed merkbaar. Her haaldelijk cirkelden militaire vliegtuigen boven de „Simon Bolivar". Woensdagmiddag zag men op de Noordzee een rijvende mijn. De heer Voorspui, die ook den vorigen oor log op zee heeft meegemaakt, had den indruk, dat op het oogenblik de toestand, voor wat be treft het Zuidelijke gedeelte van de Noordzee, nog niet zoo gevaarlijk is als in 1914. Aangaande de contrabaftdecontröle. waar omtrent de Engelsche regeering, zooals men weet, een sneller afwikkeling had aangekondigd, was kapitein Voorspui van oordeel, dat de ma chine nog langzaam werkt, doch hy had reden te verwachten, dat het in de toekomst beter zal worden. Het door ons aan het Handelsblad ontleende bericht, dat de verdachte in de moordzaak te Leidschendam een bekentenis afgelegd zou hebben, is gebleken onjuist te zyn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 7