"<fan atleto*} Aspirik UIT DEN OMTREK LRRE Schellekens MdfM&aal mm den dag ROAM ER] In een geheimzinnig WAAS GEHULD ACCURAAT ALS DE ZON EERST KIJKEN BIJ opticien STIENS VRIJDAG 10 NOVEMBER 1939 BEVERWIJK KATH. VOLKSBOND Blokcomité opgericht BENNEBROEK BLOEMEND AAL HEEMSTEDE HILLEGOM VELSEN AUTO OMGEKANTELD De werkverschaffing Arbeidsbemiddeling IJMUIDEN RECORD HARINGPRIJZEN wat is Uw keuze? Voor de militairen Aanbesteed Sterk verminderde scheepvaart Ertsaanvoer daalt VOGELENZANG vrouw Kinnelby i ZAANDAM EEN BRIL'? GIERSTR. 27 - ALLE Z.FONDSEN Goudsiroop NAAR HET ENGELSCH TABLETTEN In de ledenvergadering van den Ned. Kath. Volksbond is besloten can een Apologetischen cursus te organiseeren. waarbij in hoofdzaak door leden gestelde vragen behandeld zullen worden. De eerste cursus-avond is bepaald op Maan dag 13 November, des avonds 8 uur, in het K.S.A.-gebouw. Met betrekking tot het winterprogramma werd meegedeeld, dat door het centraal be stuur een drietal onderwerpen zal worden be handeld. Voorts wordt een lezing met lichtbeel den gehouden over het leven van St. Willibrord. Voor de werkloozen zullen weer de eerste Vrijdagen worden gehouden. Tenslotte behandelde de voorziter, de heer A d. Plas de coöperatie-gedachte. Er zullen besprekingen gevoerd worden met de Spaarkas St. Nicolaas van Myra en de nog altijd bestaande Kath. Coöperatie. Later zullen hieromtrent nadere mededeelingen worden ge daan. Ook voor blok 11 is thans een comité opge richt, waarin zitting hebben genomen de heeren H. v. d. Plas, Meerensteijnstraat 4, voorzitter; A. L. van Groningen, Assumburgstraat 21; H. Swalve Jr., Breestraat 132, secretaris; H. Wil genhof, Adrichemstraat 61 en J. v. Zutphen, Alkmaarscheweg 72. Dammen Gisteravond gaf de R.K. Dam- ciub Adolf Kolping in het R.K. Verenigings gebouw een propaganda-avond. De heer B. H. M. Stevens, uit Heemstede, gaf een simultaan-séance, waaraan 15 perso nen deelnamen. De heer Stevens wist er 13 van te winnen en verloor van den heer P. Langelaan van O. D. I., uit Hillegom en speelde remise tegen den heer G. Roest. Onder de pauze hield de heer Stevens een toespraak, waarin spr. de schoonheid van het damspel naar voren bracht, en daarbij tevens wees op de noodzakelijkheid om dit spel in clubverband te spelen. Reeds spoedig zullen de wedstrijden begin nen, zoowel voor de onderlinge competitie als voor de clubcompetitie. Spr. hoopte, dat vele le- derT zich aan zouden sluiten, om daardoor in Bennebroek een hechte en sterke vereeniging te krijgen. Verduisteringsproef Op Vrijdagavond 17 Nov. van 8.30 tot 10 uur zal in deze gemeente een verduisteringsproef worden gehouden. Hiervan is uitgezonderd een strook tusschen ce kust en een lijn op 3 K.M. evenwijdig daar aan. Burgerlijke Stand Geboren: A. de Jong Nauta, d. H. VisserKwak, d. Ondertrouwd: B. Voerman en E. M. Groene- veld C. Dirken en H. I. Waalewijn F. Boudt en P. G. Molenaar M. H. H. in den Bosch en M. J. F. Vink H. W Th. Geurtsen en J. C. W. M. Rijnierse B. Post en H. Bak ker. Getrouwd: J. Koller en A. A. Favier E. Ei- chenberger en N. Spinder J. de Vries en H. Metselaar Jhr. C. J. Ph. van Mjihlen en jkvr. J van Riemsdijk J. A. Hoeting en L. Hinkel H S. Doolaard en E. Th. Geis P J. Koe mans en C. M. Burm. Overleden: J. M. Kant 69 j., wed. van V. P. van Egmont J. M. Laan 73 j. wed van J. C van Wessem. Verduisteringsoefeming Op 13 November worden te Heemstede des avonds van 8.30 tot 10 uur verduisteringsoefeningen gehouden. In verband hiermede wordt door het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst nog het vol gende opgemerkt: Bij elders gehouden verduisteringsoefeningen blijkt nog steeds, dat slechts weinigen in het bezit zij.n van blijvende, duurzame afschermings middelen. Aanschaffing van papier en punaises is een maatregel, die alleen op een oefening toepasselijk is. Het aanbrengen eti afnemen van dit soort af scherming is een te omslachtig werk om, als het werkelijkheid is, dagelijks te worden toege past, Bovendien zou het papier dan spoedig niet meer te gebruiken zijn. Het is dus zeer aan te bevelen reeds nu over te gaan tot aanschaffing van meer duurzame middelen, als gordijnen van dichte stof. licht dicht papier 'op latjes, rolgordijnen enz., die snel en eenvoudig aangebracht of verwijderd kunnen worden en die in het gebruik goed blij ven Voorts wordt er bij het publiek op aangedron gen zich niet aan de proef te -onttrekken, door dien avond naar de bioscoop te gaan, in het donker te gaan zitten of zich vroeg naar bed te begeven. Deze oefening dient in ieder gezin benut te worden als een goede gelegenheid, om de aan geschafte of alsnog aan te schaffen verduiste ringsmiddelen aan de practijk te toetsen. Voor diverse wenken en raadgevingen ap dit gebied raadplege men nog eens de door den burgemees ter onlangs aan alle ingezetenen toegezonden aanwijzingen voor de luchtbescherming. Bij vele oefeningen elders liet de verduiste ring aan de achterzijde van de huizen nog veel te wenschen over. Bij de uitgebreide controle, die de politie, versterkt met een groot aantal hulp-politiemannen op 13 November a.s. zal uit oefenen. worden dan ook de achterzijden der woningen niet vergeten Dikwijls wordt de vraag gesteld, wat de nor men van lichtuitstrraling zijn. Elk uitstralend licht, dat wegens onvoldoend gesloten, te korte, verkeerd opgehangen of doorzichtige gordijnen uit een vertrek of gang naar buiten schijnt, kan mogelijk uit de lucht zichtbaar zijn. Ook kan door een zoldering of anderszins gereflecteerd licht boven, onder of langs de zijden van gor dijnen e.d. naar buiten schijnen. Ook dit licht kan mogelijk uit een vliegtuig gezien worden. Er is dus maar één norm: Het heerschen van een volkomen duisternis buiten de huizen. Ten slotte wordt nog medegedeeld, dat aan deze verduisteringsoefening geen oefeningen voor de leden van den Luchtbeschermingsdienst dezer gemeente verbonden zijn. zoodat de vrij willigers na de alarmeering niet behoeven uit i j rukken. Diefstal van een bronzen beeld Benige dagen geleden werd bij de politie te Heemstede aan gifte gedaan van diefstal van een bronzen beeld uit den voortuin van een perceel aan den Bron- steeweg. In verband met dezen diefstal is het de recherche van Heemstede mogen gelukken het vermiste beeld bij een opkooper te Haarlem in beslag te nemen. Als verdacht van dejsen diefstal c.q. heling, zijn te Haarlem aangehouden W. v. d. V. wonen de te Haarlem en J. C. M. wonende te Haarlem, die aan het bureau van politie te Heemstede hebben bekend den diefstal te hebben gepleegd. De verdachten worden ter beschikking van den Officier van Justitie te Haarlem gesteld. St. Willibrord's Glorie Voor een volle zaal werd Donderdagavond door het gezelschap „De Vereenigde Haagsche Spelers" St. Willibrords Glorie opgevoerd. De Mariacongregatie met haar wakkeren di recteur kapelaan Ettinger, had hiertoe het ini tiatief durven nemen en zag dit met succes beloond. Voor den aanvang sprak mej. C. Witteman, de prefecte van de Mariacongregatie, een woord van welkom en dankte voor de groote opkomst. Daarna ving het spel aan. Wij werden ver plaatst in den tijd van St. Willibrord, in de abdij te Ripon, waar hem de zending naar het land der Friezen werd opgedragen. Meesterlijk werd uitgebeeld hoe uit een schijnbaar kwaad, het onrecht aan den Abt-Bisschop Wilfried aangedaan, het groote goed, de zending van St. Willibrord naar onze streken, geboren werd. Intens werden de devote tafereelen, de samen spraak tusschen de monniken onderling, het gesprek tusschen den abt-Bisschop en Willi brord en het afscheid van de geliefde abdij, door het publiek gevolgd. Het tweede bedrijf .liet ons zien, hoe de zen delingen van uit Rethmelsigi vertrokken naar het land der Friezen, hun aankomst te Katwijk, St. Willibrord bij het afgodsbeeld Nehallenia, godin der vruchtbaarheid en de bekeering der heidenen. Guus Verstraete was in deze elf tafe reelen St. Willibrord en vertolkte deze figuur op uitmuntende wijze. De overige hoofdspelers Henri van Ooyen, Bob Verstrate en bovenal Pièrre Balledux, muntten uit door een zuivere uitbeelding van de figuren die zij vertolkten. Twintig jaar later vinden wij St. Willibrord voor Radboud, den koppigen koning der Frie zen. Jules Verstraete deed ons de prachtfiguur zien van St. Willibrord als bisschop en apostel. Goed was Jan van der Linden als Radboud. Vervolgens zagen we St. Willibrords vlucht uit Trecht, dat bedreigd werd dcor Radboud. In dit bedrijf vertolkte Pierre Balledux wederom twee rollen en wel die van soldaat en St Boni- fatius. De rol van Koningin Pleetrudis werd zeer goed vertolkt door Erna BalleduxHaffert. De figurantenrollen werden door Hillegommsrs vertolkt. Tot slot kregen wij een keurig naspel „St. Willibrords glorie" waarin Karei Martel het oude Trecht schenkt aan St. Willibrord en zijn opvolgers. In dit naspel liet Guus Verstraete ons zijn kunnen zien in de rol van Karei Martel. Pierre Balledux als Bonifatius, Jules Verstrae te als Bisschop Willibrord en Henri van Ooyen als Offa maakten dit naspel tot een prachtig slot van het schoone geheel. Het publiek bracht den spelers een langdurige ovatie. Kapelaan Ettinger dankte het gezelschap voor de keurige uitvoering „Onderling Belang" viert feest De coöp. verbrulksvereeniging „Onderling Belang" vierde verschillende bondsjubilea, o.a. het 30-jarig be staan der vereeniging, door het organiseeren van een kinderfeest hetwelk werd gehouden in de zaal van Hotel Flora, op Woensdag j. 1. De bekende goochelaar Hanza Ben Ali trad op en er werd een aardige film vertoond getiteld „Vier jongens winnen een wedstrijd". Tijdens de pau ze werden de kinderen getracteerd. Concordia-nieuws Concordia begint Zon dag opnieuw te voetballen. Het krijgt Hoofddorp Boys op bezoek. De reserves zijn vrij en de A- junioren gaan naar O. X. V. Onze Benjamins krijgen B. S. M. jun. hier. Op het kruispunt TrompstraatCasembroot- straat te IJmuiden had gistermiddag ver moedelijk ontstaan tengevolge van het niet verleenen van voorrang een aanrijding plaats tusschen een luxe auto uit IJmuiden en een bestelauto uit Haarlem. Laatstgenoemde auto kantelde en werd door omstanders weer recht gezet. Persoonlijke on gevallen hadden niet plaats. De politie stelt een onderzoek in. Aan het einde der maand waren tewerkge steld 215 arbeiders, verdeeld als volgt over de verschillende objecten: Groote IJpolder 21, Prov. Werkverschaffing Heemskerk 58, Her bestrating 30, Terreinwerkzaamheden Meer- vlietstraat 35, Noord-Zuid Spaamdammerpol- der 43, Zuid Spaarndammerpolder 20, Aanleg voet-rijwielpad W. de Zwijgerlaan 6. Verbete ring parken 2. Bovendien waren tewerkgesteld 21 jeugdige werkloozen. In den loop der maand werden 1127 inschrij vingen van mannelijke en 27 van vrouwelijke werkzoekenden geboekt. Het aantal plaatsingen bedroeg 597 mannen en 10 vrouwen. Van de Centrale Werkplaats werden geen deelnemers geplaatst. Het aantal aanvragen van werkgevers be droeg 629 om mannelijk en 24 om vrouwelijk personeel. Voldaan werden 597 aanvragen om mannelijk en 10 om vrouwelijk personeel. PRIJZEN VANAF F. 70 - Gisteren was aan den Rjjksvischafslag de logger „Volharding" KW 65 met een lading van circa 300 kisten versche haring en 100 kantjes steurharing. Daar de logger eerst Maan dag was uitgevaren, was de kwaliteit prima. Mede door het feit dat de aanvoer van versche haring de laatste dagen zeer gering is, werden voor deze vischsoort in dezen tijd van het jaar zeer hooge prijzen betaald. De partij haring werd voor de binnenlandsche markt verkocht en werden prijzen besteed van 15 en zelfs 16 per kist. Alleen aan zijn vangst versche haring besomde deze logger ruim 3500, Elegant is die moderne pump met dat sierlijke, hooge hakje. En chique ook is dat aardige, vlotte veterschoentje. Maar wat ook Uw keuze is, U slaagt stellig bij Schellekens voor een prijs, die in deze tijden bijzonder laag is. f5.95 Voor elegante modeschoenen HAARLEM, GROOTE HOUTSTR. 12 AMSTERDAM, KALVERSTRAAT h. Heiligeweg DEN HAAG, SPUI naast Asta WEIMARSTR. tegenover Regentes Gisterenavond vond in het patronaatsge bouw te IJmuiden Oost de laatste van de vier achtereenvolgende ontspanningsavonden plaats, die het Cabaretgezelschap „Bart Elfrink" in het kader van „O. en O. voor militairen" den al hier gelegerde soldaten aanbood. Honderden militairen in de Stelling IJmuiden, t.w. Wijk aan Zee, Beverwijk, Velsen en IJmuiden, heb ben volop genoten van het rijk gevarieerde pro gramma. Het langdurig en enthousiast applaus op alle avonden bewees duidelijk, dat het ge- bodene zeer op prijs gesteld werd. Bij de aanbesteding van architect A. ten Broeke voor den bouw van een woonhuis met drukkerij aan de Kalverstraat voor rekening van den heer Groenewoud was de hoogste in- schrijve de fa. D. Veul te Schagerbrug voor 14.970 en laagste inschrijfster was de fa. IJ. Smit Zn., Haarlem voor 8050.De be grooting bedroeg 11.400. In de afgeloopen maand liepen 178 zee schepen de haven van IJmuiden binnen tegen 323 zeeschepen in de maand October van het vorig jaar. De bruto-inhoud daalde van 1.900.000 tot 970.000 kub. m. Voor het Hoogovenbedrijf werd in de maand October voor ruim 32000 ton erts aangevoerd tegen 43000 ton in October 1938. Gedurende de tien eerste maanden van dit jaar werd ruim 390.000 ton aangevoerd tegen 415.000 in de over eenkomstige periode van het vorig jaar. Alge meen wordt verwacht dat de aanvoer van grondstoffen ook in de komende maanden den invloed zal blijven ondervinden van den inter nationalen toestand. R.K. Volksbond Dezer dagen vergaderde de afd. Vogelenzang van den R.K. Volksbond. Ruim 8 uur opende de heer Th. Warmerdam en heette allen welkom. Nadat ingekomen stukken en bestuursmede- deelingen waren besproken, verklaarde de con trole-commissie boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden. Dan had de installatie plaats van den gees telijken adviseur, kap. Snelders en enkele leden. Bij de bespreking over de werkverschaffinL werd voorgesteld een adres te richten tot den gemeenteraad ter verkrijging van loonsverhoo- ging. Tevens werden vragen gesteld over het feit dat te werk gestelden niet werden uitbetaald voor het verzuim tengevolge van het waar nemen hunner Zondagsplichten op Alierheili- gen. Drie retraitekaarten werden vervolgens ver loot. Voorts werd de Kerstcommissie benoemd. Daar er geen feestavond kon worden geor ganiseerd werd besloten een gedeelte van het voor dit doel bestemde geld beschikbaar te stellen van de Kerstcommissie, terwijl tevens f 5.werden bestemd voor „Hulp in Nood". Na de rondvraag richtte de geestelijke ad viseur enkele woorden tot de vergadering, waar na sluiting. In den regel kwam ik twee maal in de week in de herberg „De Zilveren Ster". Daar speelde ik dan met den waard Pat Doone en een paar kennissen kaart of domino of wij bespraken de gebeurtenissen van den laatsten tijd. Soms ook diepte Pat uit de schatkamer van z'n geheugen een verhaaltje op, waarnaar iedereen graag luisterde. De man was een onderhoudend ver teller; hij kende iedereen in 't Iersche dorp, daar hij er in geboren en getogen was. Op een Zaterdagavond, dat we weer in „De Zilveren Ster" bij elkaar zaten, kwam een oude man met een mand vol boodschappen aan z'n arm de herberg binnen, bestelde bij den waard een flesch whiskey en nadat hij ook die in z'n mand geborgen had, vertrok hij haastig met een „goeden avond samen." We wisten allen wie hij was; 't was de oude O'Shea, die boven bij den heuvel in 't kleine huisje tevreden en wel met z'n vrouw woonde en met bijna' niemand om gang had. O'Shea was een beetje stug; hij sprak nooit veel, maar was overigens een goed en recht schapen mensch. Terwijl hij de handen aan z'n voorschoot af veegde, kwam de oude Pat Doone grinnikend naar ons toe. „Die oude O'Shea," zei hü, „viert morgen z'n 40-jarige bruiloft en kwam daarom een fleschje whiskey bij me halen." „Ik dacht," meende een onzer, „dat hij, naar z'n leeftijd te oordeelen wel minstens z'n gouden bruiloft zou mogen vieren." „Neen," verklaarde Pat, „hij is betrekkelijk laat getrouwd en dat was dan nog maar net op 't kantje af." „Hoe zoo?" „Gaan jullie op je gemak zitten, dan zal ik jullie die geschiedenis eens vertellen. De herbergier dacht even na en begon: „Jullie hebben zeker wel eens van de „Jerick's Kreek" gehoord! Nu, toen ik pas deze zaak van m'n vader had overgenomen, had ik een knecht en dat was Jerick O'Shea. Hij was heel goed voor z'n werk, maar erg eigenwijs en koppig. Maar veel last had ik niet van m'n ongetrouw- den knecht, omdat hij stipt en behoorlijk deed, wat hem werd opgedragen. Na eenige jaren kwam hier in 't dorp een wees, Cosy Grice, die in 't bezit was van alles wat een jong meisje niet moet hebben. Ze droeg d'r haar plat en in een groote knot, d'r oogen waren smal en donker en d'r handen en voeten reusachtig groot. Ze was sterk en gespierd en ik geloof, dat er niet veel mannen in 't dorp waren, die meer werk konden verzetten dan zij. Ze was vier a vijfentwintig jaar en ik denk niet, dat ze er op rekende, ooit te zullen trouwen. Enfin, hoe of wat dan ook, Jerick O'Shea werd op haar verliefd en ofschoon ze een stem had als een lekke bierpomp, ijlde hij, zoodra hij met z'n werk klaar was, naar Cosy, om naar het ge luid dat ze uitstiet, te luisteren. In 't begin beschouwden we die verliefdheid van Jerick als dwaasheid, maar toen we zagen met hoeveel zorg hij z'n geliefde omringde, na men we wat meer notitie van 't geval en eerlijk gezegd, het heele dorp gunde hun alle mogelijke goeds. Cosy werkte op de boerderij van d'r oom en O'Shea hoopte, dat hij bij 't overlijden van z'n moeder, voldoende geld zou erven om te kunnen trouwen. Zij zelf bezat niet veel en d'r oom beloofde haar steeds een bedrag aan geld te zullen geven, als de tijden beter werden. Maar de tijden werden niet beter en zoo bleven Cosy en Jerick maar in afwachting. Toen gebeurde het. Op zekeren dag kreeg het tweetal ongenoegen. Wie schuld had, wist men niet, maar men meende, dat hij de schuldige was. Zij was de armste en daarom ook de meest trotsche. Ze dacht er dan ook niet aan, het hoofd te buigen. Hij was koppig en eigenzinnig en wil de geen ongelijk bekennen. gingen weken voorbij en de twee bleven elkaar vijandig gezind. De weken groeiden aan tot maanden en er kwam maar geen verandering. Ik had al getracht me met de zaak te bemoeien, want ik wist, dat on danks alles, Jerick nog stapelgek op Cosy was. Maar alles stuitte af op z'n koppigheid. Ik be zocht ook haar, maar ze zei me ronduit, dat ze er niet aan dacht, de minste te willen zijn. „Ik ben even trotsch als hij," verklaarde ze. „Hij weet alleen niet, hoe hij een vrouw moet aanpakken." Beiden bleven dus op hun standpunt, onwrik baar. De tijd schoot op en die onhoudbare toe stand duurde al ruim een jaar. Wat we ook probeerden, het gaf allemaal niets. Jerick werd er knorrig onder en Cosy vertelde me eens in vertrouwen, dat ze zonder hem doodongelukkig was. Wat te doen? Cp zekeren avond las ik in de krant een ad vertentie van een vrouw, die zich voor werkster aanbeval. Ik kende haar wel. 't Was vrouw Kin nelby, die het beroep van waarzegster uitoefen- j de, maar die, daar haar beroep niet op prijs ge- steld werd, trachtte op een andere manier haar brood te verdienen. Toen Cosy Grice een paar dagen later haar bedroefd hart weer bij me uit stortte, raadde ik haar eens naar die waarzeg ster te gaan. Wellicht zou die haar een oplos sing aan de hand doen. In liefdeszaken had ze nog al een zekere reputatie en minstens de helft van de dorpelingen had ze voorspeld, dat ze zouden trouwen. Er waren er vóór dien tijd wel gestorven, maar daar kon vrouw.Kinnelby niets aan doen. Als ze waren blijven leven, waren ze vast en zeker getrouwd. Kort en goed, Cosy, die de aarde had willen rondloopen, om haar Jerick te krijgen, zonder het hoofd te moeten buigen, liet zich door mij raden en eons? naar vrouw Kinnelby. Deze zei haar direct wat er aan haperde en gaf haar het volgende advies: ze moest op den avond van de eerstvolgende nieuwe maan naar de Peary-Kreek gaan, daar wachten tot de klok twaalf uur sloeg en dan den eersten den bes ten kikvorsch, die uit het gras opsprong, grijpen en naar vrouw Kinnelby brengen. Kikvorschen, onder die eigenaardige omstandigheden gevan gen, hadden zeer bijzondere eigenschappen en werkten buitengewoon gunstig in alle mogelijke liefdeszaken. Cosy zag doodsbleek, toen ze mij vertelde wat vrouw Kinnelby haar gezegd had, want 't was om den drommel Advies van geen pretje, mid den in een kou- den winternacht, 25 minuten bui ten het dorp met een lantaarn naar kikvor schen te zoeken en dan nog wel op zoo'n spookachtige plaats als de Peary-Kreek. Ik sprak haar zooveel mogelijk moed in, maar 't, viel mee. Cosy was vastbesloten te gaan. Ze sprak er met niemand over en op den be- wusten avond vertrok ze in alle stilte al om elf uur in de richting van de Kreek, zonder dat iemand haar zag. Onopgemerkt volgde ik haar van verre, maar bleef aan den rand van het dorp staan. Heel in de verte kon ik nog net het licht van d'r lantaarn als een kleine stip zien. Ik zal daar een klein half uur gestaan heb ben, toen ik eensklaps een geweldigen gil hoor de, die uit de richting van de Kreek kwam. Ik tuurde scherp in die richting en zag het licht op den grond vallen en uitdooven. Toen ging ik gauw naar huis en naar bed." „Wat!" riep ik verontwaardigd. „Liet je dat arme kind aan d'r lot over?" Pat Doone lachte, leunde achterover en stak z'n pijp aan, die uitgegaan was. „Natuurlijk," zei hij. „Ik wist dat ze geen hulp nopdig had en dat ik me dus gerust kon terugtrekken. Al dat geklets over kikvorschen was maar onzin. Ik had ook Jerick naar de waarzegster gestuurd en op mijn raad had ze hem precies dezelfde opdracht gegeven. Jerick wachtte ook achter een boom tot het twaalf uur zou slaan, om een kikvorsch te vangen, maar had, om geen aandacht te trekken, z'n lantaarn uitgedaan. Geen van beiden wisten van elkan ders komst af en Cosy schrok geweldig, toen Plotseling een man van achter een boom te voorschijn sprong. Vier weken later waren ze getrouwd en nie mand in 't dorp begreep er iets van. Voor alle zekerheid had Jerick echter na de verzoening gauw nog twee kikvorschen gevangen, een voor j hem en een voor haar. Maar die zijn onderweg uit z'n zak gesprongen. De ware toedracht weten ze nu nog niet. maar ze hebben in al die jaren dat ze getrouwd zijn, nog geen enkelen keer ruzie gehad, uit vrees dat er iets ernstigs zou gebeuren, omdat ze aan vrouw Kinnelby nooit die kikvorschen gebracht hebben. „Toen dat oude mensch stierf," zoo eindigde Pat Doone z'n verhaal, „waren zij de eenigen, die uit dankbaarheid bloemen op haar graf leg den." (Nadruk verboden) Algemeen Steuncomité 1939 In de week van 1318 Nov. wordt er in het geheele land een collecte gehouden ten bate van het alge meen steuncomité 1939. Door burgemeester In 't Veld is reeds een damescomité gevormd, dat ijverig bezig is de noodige voorbereidingen "voor de te houden col lecte te treffen. Maar hiervoor zijn ook collec- trices noodig en daarom doet het damescomité met klem een beroep op de dames, welke hier voor iets gevoelen en in de gelegenheid zijn. Aanmeldingen worden ten spoedigste inge wacht bij mevr. VogelVan Vuure, Vermeer straat 1, telef. 4014. Duurtetoeslag Na de actie van de Zaan- aamsche havenarbeiders trachten thans ook de houtarbeiders een duurtetoeslag op de loonen te verkrijgen in verband met de prijsstijgingen van het eerste levensonderhoud. Te dien einde heeft reeds een bespreking plaats gevonden tus schen den Bond van Werkgevers in het Zaan- sche houtbedrijf en de verschillende organisa ties der werknemers. De zaak is nog niet in kan nen en kruiken, daar de werkgevers zich eerst' nog willen beraden. R.K. Voetbal. Voor de V.V.Z.-elftallen is voor Zondag a.s. het volgende programma vast gesteld: V.V.Z. 1—G.V.O. I, 230 uur Volendam 3—V.V.Z. 2, 12.30 uur, vertrek 10.35 uur per trein St. MartinusV.V.Z. 3, 2.30 uur, vertrek 12.35 uur per trein V.V.Z. 4St. Louis 2, 12.30 uur V.V.A. 5V.V.Z. 5, 12.00 uur, vertrek 10.45 uur fiets kerk P.S.C.K. aV.V.Z. a, 12.30 uur, vertrek 11.45 uur fiets kerk V.V.Z. b—Purmerend a, 1.15 uur, sch. A. Over- meer V.V.Z. c—S.V.A. b, 2.30 uur, sch. B. Kok G.V.O. cV.V.Z. d, 12.30 uur, vertrek 11.30 uur fiets kerk G.V.O. dV.V.Z. e, 2 uur, vertrek 1 uur fiets kerk V.V.Z. f—W.S.V. d, 12 uur, sch. F. Roovers Vraagt U - winkelier 'ZUIVERE RIETSUIKERSIROOP Ift FRAAIE BUSSEN VAN 7, - 1 en 27, K.G. NETTO „Ik zou er alleen van zeggen, dat jullie alle twee even nieuwsgierig zijn naar die geheim zinnige Mrs. Leslie!" „Kom, dan gaan we met ons drieën óp avon tuur!" De Tam lag in een eigenaardige holte tus schen met heide overgroeide heuvels en in het zilveren maanlicht was de rivier een beeld van schoone. plechtige eenzaamheid. Gladys, die één en al opgewondenheid was, toen ze zich op weg begaven, zweeg ineens, toen ze vlak bü de rivier stonden; geen van drieën spraken ze een woord, tot Gladys ein delijk zachtjes vroeg: „Prachtig, hè, maar vreeseltfk droevig! Ik geloof toch niet, dat ik hier graag zou willen wonenDenk jü, Kenrick, dat het waarlijk ergens „spoken" kan?" «Een moeilijke vraag, kleintje! ik kan alleen de woorden van Shakespeare aanhalen, als hü Hamlet tegen Horatio laat zeggen: „Eï zijn meer dingen in Hemel en op aarde, Dan waarvan gij in uw philosophie wel droomt!" Gladys huiverde: ze vond het „griezelig". Maar nog eer ze gelegenheid had om te spre ken, werd de aandacht van het drietal getrok ken door het geluid van een zachte, lieflijke stem, die een melodie liet hooren als "een „zwanenzang". Ze konden echter nergens een vaartuig onttrekken. „Waar kan dat vandaan komen?" fluisterde Gladys. „Er zit Iemand In een boot onder die wilgen, denk ik," antwoordde de Kenrick. „Ik geloof, dat ik iets wits zie schitteren. Laten we eens kijken, of we er niet wat dich terbij kunnen komen. Maar voorzichtig, hoor!" De lieflijke wildzang klonk nog steeds voort. In hun nieuwsgierigheid naar de zangeres ver gaten ze haast, dat ze op verboden terrein waren. Even onverwacht, als het lied begonnen was, hield het ook weer op. Er volgde een schuwe kreettoen het geplas van riemen iets wits sprong op den oever en vluchtte in huis. Maar in dien enkelen vluchtlgen blik her kende Gladys het schoone gelaat en de be vallige gestalte van de vrouw, die zü aan den oever van de rivier had zien loopen met de oude kamenierster. »Wie was dat?" vroeg Jack nu. „Heeft mrs. Leslie soms een jonge beschermelinge, die op geleid wordt voor de opera? De wijze van zin gen en gillen en vluchten was allemaal even theatraal!" „N-e-e-n," antwoordde Gladys langzaam. „Het was Mrs. Leslie zelf." HOOFDSTUK V „Zeg, jongens, zijn jullie gisterenavond in Tarnside gaan „speuren"?" klonk de onver wachte vraag van Sir Harry, toen hij den vol genden dag kwam lunchen en de familie aan tafel zat. Het goedmoedige gelaat van den ba ronet stond strenger dan gewoonlijk en zijn stem klonk geïrriteerd. Gladys werd vuurrood, maar niemand keek naar haar. Jack antwoordde ronduit: „Ken en ik zijn gisteren om ongeveer half elf naar de Tarn gegaan, maar we hebben er geen kwaad bedreven, voor zoover Ik weet." Sir Harry fronste de wenkbrauwen en scheen heftig verstoord: „Je had daar niets te maken! Je weet heel goed, dat het huis verhuurd Is. Je was op ver boden grondgebied. Dat vind ik niet zooals het behoort. Ik dacht niet, dat je zoo weinig eer bied hebt voor andermans bezit!" „Ik ben net zoo goed schuldig, als Jack", zei Kenrick. „Het was ook verkeerd van ons, maar ze verwachtten niet, dat we gehoord of gezien zouden worden. Hebben we iemand ver schrikt?" „Ja. Mrs. Leslie heeft vanochtend een brief je gestuurd, dat ze gisterenavond erg geschrok ken ja van een paar indringers aan den rivier kant. Ze vroeg, of iemand ook soms het recht had, daar te loopen, zonder dat dit haar be kend was; ze meende, dat de indringers in avondkleeding waren. Het was een heel beleefd briefje en blijkbaar denkt zij, dat die „indrin gers" hier uit huis waren; je begrijpt, dat dit zeer onaangenaam voor mü is. Ik verlang, dat zoo iets dan ook nooit meer zal voorkomen." „Het spijt mij heel erg, vader," zei Jack. „Het was niet mijn bedoeling, om iemand schrik aan te jagen en ik, geef er u mijn woord op, dat het niet weer zal gebeuren!" „Nu, laten we dat hopen," antwoordde Sir Harry, alweer heel wat minder streng. En zich toen tot zijn echtgenoote wendend: „Je zou mij een genoegen doen, lieve, als je vanmid dag naar Tarnside op bezoek wilde gaan, om mondeling je verontschuldigingen aan te bie den voor onze jongens. Me dunkt, we mogen het wel weer eenigszins goed maken." „Ik beloof je, dat ik het doen zal," ant woordde Lady Straffern. Toen haar Ladyschap des middags met haar dochters, Clarice en Gladys, een bezoek bracht op Tarnside, ontving Mrs. Leslie haar met be vallige waardigheid en heel haar houding en optreden bewees, dat zij een dame van opvoe ding was. De verontschuldigingen, die Lady Straffern had aangeboden, werden gul aanvaard. „Ik weet, dat ik wat zenuwachtig ben en ik vind het zelf heel kinderachtig, maar dit ge voel kan ik niet overwinnen. De eenzaamheid doet mjj goed en juist die eenzaamheid en verlatenheid waren het, die mij aantrokken tot Tarnside. Als ik wist, dat ik nu meer bloot stond aan dergelijke overvallen, dan was de aantrekkelijkheid van de woning ér voor mij af en zou ik ergens anders moeten heengaan." Dit alles was besproken met de lieflijk-wel luidende stem, die Gladys den vorigen avond had gehoord en haar moeder antwoordde na drukkelijk. „Ik sta in voor mijn jongens, dat het in het vervolg nooit meer zal voorkomen. Ik kan u niet genoeg zeggen, hoezeer het mij spijt, dat zij u reden tot klagen hebben gegeven!" Met een glimlach wendde Mrs. Leslie zich nu tot Gladys, die weer hevig bloosde. Even later nam Lady Straffern het woord en Gladys had toen gelegenheid, eens op haar gemak rond te zien en Mrs. Leslie goed op te nemen. Zij was ongetwijfeld een mooie vrouw, lang en slank en met een zeer goed figuur. Ze had lichtbruin golvend haar en violetNauwe oogen. Toch lag er een geheimzinnige waas over heel haar verschijning. Toen de gastvrouw de bezoeksters meenam naar de orangerie, waar eenige veranderingen waren aangebracht, wist Gladys het zóó aan te leggen, dat zij vlak bij Mrs. Leslie kwam? Haar moeder en zuster waren wat achterge bleven om 'n zeldzame orchidee te bewonderen. Zü benutte deze kans om Mrs. Leslie te zeggen: „Het spüt mü heel erg, dat wij gisterenavond hier gekomen zün. Ik weet, dat u mü gezien heeft, maar ik hoop, dat u het mü vergeven kunt. Ik zal 't waarlük nooit meer doen!" M!rs. Leslie glimlachte. „Zeker, wil ik het je Vergeven, Ueve kind! Maar doe het vooral nooit weer. Als je mü wilt opzoeken, wat ik heel aardig zal vinden, kom dan op gewone uren en langs gewone we gen." „Daar kunt u van op aanWü hebben u hooren zingen. Wat heeft u een mooie stem! Ik hoop, dat wü u nog eens een enkelen keer zullen hooren." Het was, alsof er een schaduw kwam over de oogen van Mrs. Leslie; zü gaf geen antwoord en wendde zich tot de andere dames. Gladys was bang, dat zü onbescheiden was geweest; maar ze wist toch niet, waarin die on bescheidenheid wel zou kunnen liggen. Mrs. Leslie toonde zich ook niet geraakt en sprak met groote belangstelling en opgewekt heid van haar bloemen. Toch had Gladys er spüt van, dat ze die kleine vertrouwelijkheid had uitgesproken. Ze bewonderde Mrs. Leslie en voelde sympathie voor haar maar tegelük ook eenigen angst. Nu was ze nog nooit voor iemand bang geweest, zoodat dit gevoel een vreemde gewaarwording voor haar was. Lady Leigh voelde büzonder veel voor Moe- men, en, ofschoon zü in den salon maar wei nig gezegd had, maakte ze nu tal van opmer kingen. Het viel Gladys op, dat haar zuster en Mrs. Leslie telkens op elkaar letten en telkens weer elkaar aankeken. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2