PAS OP REUMATIEK Het zangonderwijs en de volkszang FINANCIEN Vicks Va-tro-nol Vier dooden bij ontploffing Honderd jaar spoorwegen Wij luisteren naar... LEEGE KANALEN IN LIMBURG EEN GEDENKBOEK Geen „getalletjes zingen meer Dagfilm W ater standen Stop verkoudheid VÓÓRDAT zij begint! Er is een\5X in de maand de van VRIJDAG 10 NOVEMBER 1939 DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Na de Willibrordus- herdenking Zware aardverschui vingen NEDERLANDERS IN LEMBERG BOEKHOUDER VERDUIS TERDE f 3000 OVERDRACHT VAN DE „GAROENA" MARKTEN o.co Te veel aan leege schepen weg gewerkt als inleiding tot een nieuw systeem van bevrachting Men schrift ons uit Zuid-Limburg: Voor de verdediging van het vaderland bren gen we, met overtuiging, al de offers die de omstandigheden voordoen. Dit voorop stellende constateeren we overigens dat de scheepvaart in Limburg nu geheel ontwricht is. Wanneer we dit schrijven volgen de orders elkander snel op en ze zijn niet steeds even duidelijk. Het effect is in ieder geval, dat onze waterwegen nu ongeveer leeg zijn en dat er weinig meer verladen wordt. Over de scheepvaart in Limburg denke men niet gering. Er ontwikkelde zich in de laatste tien jaren een enorm verkeer te water. Liepen de kolenverladingen té Maastricht ook al ach teruit, Bom en Stein werden binnenhavens van groot belang, met een cijfer aan overslag van wel 5 millioen ton en meer. Kennen we Maastricht nog een millioen ton toe en de klei nere havens in het Noorden der provincie sa men een zelfde kwantum, dan begrijpt men dat hier iets te halen is. Gedurende de ergste cri sisjaren was Zuid-Limburg* een uitkomst voor de schipperij en ook in de afgeloopen maan den. Er ontstond hier een groote réserve aan schepen; gemiddeld waren bij de kantoren der Bevrachtingscentralen, Maastricht, Born, Roermond en Venlo drie- tot vierhonderd sche pen ingeschreven. Personeel mederekenend be- teekent dit een vlottende bevolking van een paar duizend menschen. Aangezien de wacht tijden zeer lang waren opende dit de mogelijk heid van het geven van schippersscholen. Voor den middenstand der genoemde en enkele an dere Maasgemeenten was deze scheepsreserve een niet te onderschatten voordeel. Eenige honderdduizenden guldens worden hierdoor al licht omgezet. Er hoopten zich eigenlijk te veel schepen op. Dit zou evenwel niet tot maatregelen hebben geleid, wanneer de oorlogsomstandigheden hier toe niet dwongen. Zooveel schepen beteekenen behalve kapitalen in geld ook nog evenzoovele onderdeelgn van nood- of pontonbruggen. Zoo hebben niet alleen onze militaire overheden het gezien, maar ook de Belgische. Nu zijn hier en bij onze naburen de water wegen schoongeveegd. Een voorzorgsmaatregel die, gezien de berichten omtrent troepen-con centraties aan onze Oostgrens, helaas niet zonder Zin heeten mag. Buitenlandsche waarnemers zien hierin iets wat tot den zenuwenoorlog behoort; mogelijk is het dat ook, doch onze landsverde diging neemt het zekere voor het onzekere. Het kan natuurlijk niet uitblijven, dat de radicale belemmering van het scheepsverkeer voor onze schippers en verladers onaangename gevolgen heeft. Men weet niet meer waar men aan toe is; niet alle leege schepen zijn weg, doch men vindt/ daartusschen niet steeds wat men noodig heeft en men kan bovendien de schippers niet dwingen naar oorlogvoerende lan den als Duitschland en Frankrijk te varen. Een toestand als deze kan natuurlijk niet be stendigd worden, vooral niet wanneer bovendien de spoorwegen voorzorgsmaatregelen nemen*). Eerlang zal dan ook een nieuwe regeling in wer king treden; dan komen naar Limburg alleen zooveel schepen als er strikt noodig zijn en die terstond onder tips of kranen gelegd kunnen worden. De gezellige drukte die we nog voor enkele dagen kenden behoort tot het verleden. Voor hoelang? Vermoedelijk wel zoolang de oor logsfronten zijn gelijk we ze nu kénnen en onze Waterwegen dus nog eeri andere dan alleen maar economische beteekenis hebben. didaatstelling werden herkozen voor de afdee- ling grootbedrijf de heeren: S. Hepkema te Leeuwarden, P. K. Kalma te Britsum, H. J. Peletier te Leeuwaarden, R. O. van der Veen te Leeuwarden en Adam Vondeling te Appelscha. Voor de af deeling kleinbedrijf werden her kozen de heeren: E. J. Beintema te Engwierum, T. Hettema te Beetgum, A. Postma te Sneek, J. Turksma te Leeuwarden en F. G. A. Wit- teveen te Heerenveen. Volgens zoo juist binnengekomen berich ten uit schipperskringen heeft België, voor wat betreft de kanalen behoorende tot de Kempische Militaire linies, dezelfde maatregelen genomen. Van het Albertkanaal en de kleinere vaarten zijn alle schepen verwijderd, terwijl er verder geen meer op toegelaten worden. Vrijdagmorgen passeerde de heer K., die eenigszins doof is, den onbewaakten overweg aan de Rechte Hondsbosschelaan te Heilo, toen hij door een trein die juist passeerde, werd gegrepen. K., die op slag gedood werd, was ruim 70 jaar oud. Gemeenteraad van Eindhoven De raad van Eindhoven heeft benoemd tot lid van het college van curatoren van het gemeen te-lyceum den heer A. Noordzij; tot amanuensis aan het gemeente-lyceum den heer Ph. Jansen, te Eindhoven. Na breedvoerige discussie werd een voorstel van B. en W. aangenomen tot het bouwen van 221 arbeiderswoningen in de stadswijk Tongelre (parochie van pastoor Schoenmakers). Het hier voor benoodigde crediet bedraagt 614.850 voor den bouw en 223.216 voor den grond. Te zamen met de 300 woningen, te Eindhoven thans in aanbouw, zal door dezen nieuwen bouw het aantal woningen met ruim 500 stijgen. Blijkens mededeelingen van wethouder Van der Putt zpeken thans bij Centraal Woningbeheer circa 450 personen een woning. Friesche Kamer van Koophandel De verkiezing ter vervulling van vijf plaatsen in de afdeeling grootbedrijf en vijf plaatsen in de afdeeling kleinbedrijf voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland, open vallende door periodieke aftreding per 1 Ja nuari as., had tot uitslag dat bij enkele can- Bij het eerste niezen vlug een paar van deze nieuwe druppels w P'. is een "gevaarzóne" in Uw neus en keel, waar bijna alle verkoudheden ontstaan. Dit is óók de plaats om verkoudheden te voorkomen. U behoeft slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neusgaten te doen, zoodra U niest of snuift. Direct verdwijnt het verstopte gevoel. De tin telende geneeskracht verspreidt zich snel door de aangedane neuskanalen en spoort de natuur aan verkoudheden tegen te gaan. Tijdig gebruikt zal Va-tro-nol menige verkoudheid geheel voorkomen. Verlicht het hoofd Zelfs als Uw hoofd reeds verstopt is en zwaar aanvoelt, verwijdert Va-tro-nol snel het hinderlijke slijm, vermindert de zwelling der slijmvliezen en maakt de neusholte schoon. U kunt weer vrij ademèn. BI tONDGINOOT VAN VICKS VAPORUt Hedenmorgen twaalf uur is nabij de Potbrug te Scherpenzeel een landmijn ontploft, waarbij vier mi litairen werden gedood, namelijk een sergeant en drie soldaten, ver moedelijk afkomstig uit Rotterdam. Telegram van Z. H. den Paus Z.H.Exc. Mgr. dr. J. de Jong. Aartsbis schop van Utrecht, heeft heden uit Vati caanstad het volgende telegram onvangen: Zijne Heiligheid aanvaardt met vreugde de uitdrukking der kinderlijke gevoelens bij ge legenheid van de St. Willibrordusfeesten, hernieuwt Zijn Vaderlijke wenschen en zendt allen deelnemers Zijn bijzonderen Pauselijken zegen. (w.g.) Kard. MAGLIONE MED AN, 10 Nov. (Aneta). De „Deli Cou rant" verneemt, dat op de noordelijke helling van de Sinaboeng, aan de zijde van het meer tje Laokawar, zware aardschuivingen zijn ge constateerd. Deze begonnen op ongeveer 200 meter van den top van den berg en schoven op naar de sinaasappelonderneming van den heer Konijn. De familie Konijn is de woning, welke op de' onderneming ligt, ontvlucht. Vele inheemschen zijn, als gevolg van de toenemende bergverschuivingen, eveneens met have en goed gevlucht. In de Kampongs weerklinkt overal de tong tong. De verschuiving schijnt nu voorloopig tot stilstand te zijn gekomen. De sinaasappelaanplant is beschadigd, ter wijl vele volkstuinen en een complex sawahs bij kampong Sigarang zijn vernield. Gevreesd wordt, dat bij voortduring van de huidige regens een voortzetting van deze ont zaglijke aardschuiving van de Sinaboeng te verwachten is. In aansluiting aan een vorigbericht kan worden medegedeeld, dat volgens te Berlijn langs een omweg uit Lemberg verkregen in lichtingen de volgende Nederlanders zich daar in goeden welstand bevinden: Elisabeth de Liefde, de heer en mevr. P. Labeur en Levi en Rachel Sternheim. Kathedraal Kapittel van 's Bosch "Woensdagmorgen is te 's-Hertogenbosch een plechtige Kapittelmis opgedragen in de kathe drale basiliek van St. Jan, door Mgr. F. N. Hendrikx, vicaris-generaal van het bisdom, met assistentie van de kapelaans Maas en Van Ha ren. Mede aanwezig Waren de drie eere-kanun niken, deken Rath uit Helmond, rector Dek kers van Marienburg te 's-Hertogenbosch en pastoor De Kroon van St. Pieter te 's-Herto genbosch. Na deze plechtigheid had de vergadering plaats van het Hoogwaardig Kapittel en van de prosynode. Het vervoer van erwten De minister van Economische Zaken deelt mede, dat gedurende de maand November 1939 de détailllsten de hun toegewezen hoeveelheid erwten desgewenscht In twee gedeelten kun nen afnemen van hun leverancier. Indien van deze faciliteit wordt gebruik ge maakt, dient de afzender beide malen, dat het vervoer plaats vindt, den datum, waarop het vervoer een aanvang neemt en de te vervoeren hoeveelheid te vermelden op de daarvoor be stemde plaats op het A-geleidebiljet. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat deze regeling alleen geldt voor erwten, dus niet voor suiker en uitsluitend ge durende de maand November 1939. Prinses Juliana bij het Roode Kruis H. K. H. Prinses Juliana heeft hedenochtend de vergadering van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis bijgewoond. Verordening ter instandhouding der Loosdrechtsche plassen De rechtbank te Utrecht had een arts uit die gemeente tot een geldboete veroordeeld, omdat hij zonder vergunning van B. en W. der ge- meene Loosdrecht op de Loosdrechtsche plas sen in eên trekgat nabij de Wetering een Schui tenhuis heeft gehad, hetgeen volgens de ver ordening ter in stand houding van de Loos drechtsche plassen is verboden. De arts kwam van dit vonnis in cassatie en voerde daarbij o.m. aan, dat genoemde veror dening met de wet onverhinderd is, daar zij niet in het belang van de huishouding der ge meente is, terwijl bovendien de verordening in strijd met art. 625 van het Burgerlijk Wetboek niet enkel betreft publiek domein en openbaar vaarwater, maar ook medebrengt ontoelaatbare beperking van den eigendom. De Hooge Raad heeft echter het cassatie beroep verworven, daarbij overwegende, dat het verbod, hetwelk gegeven is ter in stand hou ding van de Loosdrechtsche plassen en den eigenaar van het betrokken goed slechts be perking in het gebruik van dit goed oplegt, doch overigens den eigendom onaangetast laat, naar zijn aard valt binnen de bij artikel 168 der Gemeentewet aan den raad toegekende verordeningsbevoegdheid en met artikel 625 van heUBurgerlijk Wetboek niet in strijd is. Vijfhonderd gulden verduisterd De 16-jarige melkventer J. K. te Kerkrade meldde zich bij de politie te Maastricht en deed aangifte van verduistering van 500 gulden, ten nadeele van zijn patroon, den melkhandelaar W. te Kerkrade. Uit het verhoor bleek, dat J. K. het ver duisterde geld had opgemaakt aan sigaretten, bioscoop, enz. Naarmate de avonden lengen, strengen de Rheumatische pijnen. Het is alsof het vocht in de lucht, dat alles klam en kil maakt, zich vastzet in Uw ledematen. Ge voelt U rillerig en onbehagelijk, en na de voorboden van stram heid hier en scheuten daar, zetten plotseling' weer die ondragelijke pijnen in, die U ieder najaar en iederen winter tot een eindelooze nachtmerrie maken. Wees nu niet wéér een willoos slachtoffer. Ge kunt toch die tergende pijnen bestrijden! Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. Dit wereldberoemde middel bevat zes mi nerale zouten, waarmede ge Uw lever nieren en ingewanden als het ware hun jeugdige energie hergeeft. Die organen gaan dan weer krachtiger werken en filteren zoodoende al het onzuivere overtollig urinezuur uit Uw bloed. Dit zuur wordt op volkomen natuurlijke wijze afgevoerd uit het lichaam en dat is eigenlijk het heele geheim van Uw verlichting. Want juist die onzuiverheden zijn het, die zich anders vast zetten in weefsels en gewrichten; die veroor zaken de pijnen, die zijn de bron van Uw el lende en eindeloos getob. Wees er ditmaal tijdig bij, neem Kruschen Salts om Uzelf te ver lossen van de kwaal die U kwelt en die Uw lichaam oud maakt vóór zijn tyd. Kruschen Salts, verkrijgb. bij apoth. en drog. a f 0.40, f0.75 en f 1.60 (extra groot paki. Fa.br.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. De directie der Ned. Spoorwegen heeft een boek het licht doen zien, waarin in woord en beeld verteld wordt van de ontwikkeling van onze Spoor. Het rijk geïllustreerde en omvang rijke werk opent met een portret van Koning Willem I onder wiens aanmoedigende energie de eerste Nederlandsche trein tot stand kwam. Daarna volgen de portretten van alle directeu ren, die de Spóorwegen in den loop van hon derd jaar hebben gekend. Verschillende land kaarten verbeelden den groei der Spoorwegen, die thans een dicht net over het land spreiden. Oude foto's en teekeningen spreken een nog duidelijker taal over de evolutie van ons spoor wezen, over de techniek van dit groote bedrijf en de moeilijkheden, die zich bij de enorme uit breidingen hebben voorgedaan. Ook de ontwik keling van de architecten leest men van de platen af. Niet alleen van de architectuur der gebouwen maar ook van de treinen. Tusschen heel veel illustraties zijn korte, so bere hoofdstukken gevoegd, die op hun beurt den lezer inlichten over den gang van zaken bij de Spoorwegen. De bruggen nemen veel plaats in beslag; zij zjjn meer dan in andere landen opvallende vertegenwoordigers van de spoorwegonderneming en bieden gelegenheid tot prachtige vergezich ten over onze schoone lage landen. Het hoofd stuk „Seinwez'eri'', scitxjnbaar een detailkwes tie, toont overduidelijk de grootte van het ge weldige complex der Spoorwegen aan. De leek kijkt verbaasd naar zooveel ingewikkelde za ken, die in het leven van allen dag zelden onze belangstelling gaande maken. De locomotief is in al haar oude en nieuwe gedaanten aanwezig en ook hier wordt de leek verrast door een variatie, die hem totaal on bekend was. De spooraanleg, de verhouding van spoor tot landschap, de wagons, de geschiedenis van de Diesel, het vervoer, de drukte, de prestaties, de post, de werkplaatsen, het góederen- en vee- vervoer, de uniformen, enz. enz., het zijn even zooveel interessante onderwerpen, die mede helpen dit groote en uitstekend verzorgde boek tot een aangenaam bezit te maken. Een boekhouder van een fabriek te Hooge- veen had de verleiding niet kunnen weer staan en zich vergrepen aan de gelden van de N.V., waaraan hij was verbonden. In het tijdvak van Januari tot half Septem ber 1939 heeft hij verschillende bedragen ver duisterd tot een totaal van ruim f 3000 en hier voor had hij zich voor de rechtbank te Assen te verantwoorden. Hij heeft tijdens de zitting de hem ten laste gelegde verduistering, welke een accountantsonderzoek aan het licht had gebracht, toegegeven. Het over hem uitgebrachte reclasseerings- rapport luidde niet ongunstig. Verdachte heeft een bewogen leven achter den rug. Langen tijd was hij in goeden doen, maar door speculaties had hij zijn geld verloren en ten slotte kreeg hij de aanstelling in Hoogeveen op een sala ris, waarvan hij eigenlijk niet rond kon komen. Op grond van dit rapport vorderde de offi cier van justitie een gevangenisstraf voor den tijd van 12 maanden, waarvan zeven maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezicht stelling van het 'Nederlandsch Genootschap. Vandaag veroordeelde de rechtbank den boekhouder tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 8 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en onder toezichtstelling van het Ne derlandsch Genootschap, een en ander met af trek der preventieve hechtenis. Het door de N.V. Wilton Fijenoord te Schie dam gebouwde 8700 ton dubbelschroef stoom- tankschip „Saroena", is na een goed geslaag den proeftocht aan de Koninklijke Shell groep, welke de opdracht tot den bouw van het schip gaf, overgedragen. De „Saroena" werd 30 Augustus te water ge laten en heeft heden de eerste reis aanvaard. Het schip is speciaal gebouwd voor de vaart in de Oostersche wateren en heeft een groot laadvermogen in verhouding tot den diepgang, met het oog op de vaart op rivieren. Het heeft een lengte van 132 meter, een breedte van 19 meter en een holte van 9.5 meter. Het schip is gebouwd volgens het gecombi neerde langs- en dwarsspantensysteem. Er zijn twee langschotten aangebracht en de noodige dwarsschotten, waardoor achttien lading tanks zijn gevormd. Verder zijn er twee pompkamers, waarin vier ladingpompen met een totale los singscapaciteit van 1400 kubieke meter per uur zijn opgesteld. De voortstuwingsinstallatie bouwde de Rotterdamsche Droogdokmaatschap pij. Zij bestaat uit twee babcock en wilcox wa terpijpketels. De ketels worden met olie ge stookt en werken met geforceerden trek. De höofdmachines zijn van het triple-expansie- systeem en'kunnen 4000 p.k. ontwikkelen. Ver der zijn in de machinekamer de noodige hulp werktuigen van moderne constructie opge steld. De snelheid van het schip bedraagt twaalf mijl. ZATERDAG 11 NOVEMBER HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.05—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek, 11 30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten, 12.15 KRO-orkest, 12.45—1.10 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 2.00 Voor de rijpere jeugd, 2.30 Gramofoonmuziek, 2.45 Kinderuurtje, 4.00 KRO-orkest, 4.50 Rococo- octet, 5.15 Filmpraatje, 5.30 Rococo-octet, 5.45 KRO-Nachtegaaltjes, 6.15 Gramofoonmuziek, ".20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramo foonmuziek, 7.00 Berichten, 7.15 Cyclus „Ge neeskundige verzorging van de Nederlandsche bevolking", 7.35 Actueele aetherflitsen, 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, 8.15 Toespraak „De landelijke inzamehng van het Algemeen Steuncomité 1939". 8.25 Meditatie met muzi kale omlijsting, 8.40 Gramofoonmuziek, 8.45 Gevarieerd programma, 10.30 Berichten ANP. 10.40 Causerie „Het onvergankelijke Rijk" met muzikale omlijsting, 11.1012.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzending 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven, 12.00 Gramofoonmuziek, om 12.45 Berichten ANP, 2.152.55 Orgel en piano, 3.20 Gramofoonmu ziek, 3.30 VARA-orkest, 4.50 Residentie-orkest en solist (opn.), 5.50 Orgelspel, 8.00 Herhaling SOS-berichten, 8.03 Berichten ANP. 8.15 Toe spraak „De landelijke inzameling van het Al gemeen Steuncomité 1939". 8.25 Gramofoon muziek, 8.30 Esmeralda, 9.30 Gramofoonmu ziek, 9.30 Gramofoonmuziek, 9.40 Community- singing (opn.), 10.00 „En nu.... Oké!", 11.00 Berichten ANP, 11.3012.00 De Ramblers. ENGELAND, 391 en 449 M. 10.35 Het Lewisham Hippodrome-orkest, 11.35 Joe Loss en zijn orkest, 12.30 Het Coven try Hippodrome-orkest, 1.20 Orkestconcert, 2.00 Uitwisselingsconcert met Frankrijk, 2.40 Gevarieerd programma, 4.05 Orgelspel. 5.50 Variété, 8.50 BBC-Theater-orkest. 9.35 Geva rieerd programma, 10.20 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50, 7.40 en 9.05 Gramofoonmuziek, 9.30 10.20 Populair concert. 11.20 Herm. Hagestedt's orkest, 1.35 Gramofoonmuziek, 2.304.20 Win- ternuln-programma. 5.20 Concert, 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 Omroeporkest. 12.50 Gramofoonmuziek, 1.25 Muzikale causerie met gramofoonplaten, 2.25 Zang. mandoline- spel en gramofoonmuziek. 3.50 Pianovoor dracht, 5.05 Omroeporkest. 5.40 Omroeporkest, 6.45 Gramofoonmuziek, 7.20 Ontspanningspro gramma voor soldaten. 7.50 Gramofoonmuziek, 8.20 „De lustige Krekels", 9.3011.20 Gramo foonmuziek. 484 M. 11.05 Gramofoonmuziek, 11.50 Radio-orkest, 12.50, 1.20 en 2.10 Gramofoonmuziek, 3.05 Pia novoordracht, 3.20 Omroepdansorkest, 4.00 Cellovoordracht, 4.35 Gramofoonmuziek, 5.10 Reportage, 5.50 Gramofoonmuziek, 7.20 Uit zending voor soldaten. 7.50 Gevarieerd pro gramma, 9.30 Omroepdansorkest en soliste, 10.2011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Gevarieerd programma. 8,05 Künneke- programma. 9.50 Concert, hierna tot 12.20 Nachtconcert. Een niéuwe zangmethode op ons bureau! De.hoeveelste? De zooveelsteü Dat doet er trouwens ook niet toe, als de auteur ervan maar aan den goeden kant staat. En dat doet hij; het is H. F. Hoppenbrouwers, gediplomeerd koordirigent en leider van cur sussen in kerkmuziek in de Bisdommen Den Bosch en Breda. Zijn boekje heet „Transpo nerend Zingen" en werd uitgegeven bij Berg mans te Tilburg in een behaaglijk kleedje- Zullen we zooveel bijzondere aandacht schen ken aan een nieuwe zangmethode voor de la gere school? (in dit geval; de hoogste klassen) De auteur vermeldt wel, dat zijn boekje ook dient voor de opleiding van koorzangers, voor kweekscholen, muziekscholen en zelfstudie, maa: voor ons gaat het hoofdzakelijk om de lagere school. Van zóóveel belang? Ja, voor ons katholiek onderwijs zeer zekei. Waar er altijd gejeremiëerd is over den treu- rigen en bespottelijken toestand van het zang onderwijs Op de Nederlandsche volksschool wie telt de brochures, die reeds aan deze kwes tie gewijd werden? daar kon het niet on bekend blijven, dat op de katholieke bijzondere school sedert de laatste tien jaren hier en daar verbetering optrad, ja zelfs het ideaal benaderd werd, door de invoering en consequente toe passing van de Ward-methode. Trouwens, aan methoden heeft het ons nooit ontbroken, daar om vermeld ik er expres bij; „de consequente toepassing", wie b v. de methode Jansen con sciëntieus toepast op zijn school, komt er ook. Het katholiek bijzonder onderwijs staat, wat het zangonderricht aangaat, in sommige inspec ties werkelijk reeds te kijk, in den gunstigen zin van het woord. Voor de St. Vincentius-scholen te Amsterdam vermeldde ik vorig jaar reeds de aanstelling van vakonderwijzers en naar ik (voorloopig in 't ge heim!) verneem, zal men het daar nog niet eens bij laten, doch verder gaan met zeer toe te juichen maatregelen, waarover te zijner tijd nauwkeuriger gegevens beschikbaar zullen zijn. Een nieuwe zangmethode van katholieke zijde vestigt dus al weer speciaal de aandacht op dit vak voor onze bijzondere scholen. En waar het beoefenen en invoeren van den gemeen- schapszang in de kerken in het brandpunt van de belangstelling start, daar moet noodzake lijk ook het schoolonderricht in dien geest ge stuwd worden en krijgt dat onderricht in tegenstelling met den algemeenen toestand op de openbare lagere school ten onzent einde lijk de aandacht, welke het verdient. De men schen van de openbare school kunnen terecht jaloersch zijn en ze zijn het ook! maar nu wij eenmaal te kijk staan, zal er voor ge zorgd moeten worden, dat men er alleen „het moois van kan afkijken"! Voor elke nieuwe methode geldt op 't oogen- blik de vraag; to be or not to be. Is ergens de methode-Ward practlsch in gebruik, (dat. wil dus zeggen; dagelijks en deskundig!) dan is er voor geen enkele andere hoe goed ze moge zijn plaats. We spreken hier zoo over Ward, omdat de Ward-beweging hier officieel gevestigd is in het Ward-instituut en officieel is aanbevolen en gesteund door de kerkmuzi- kale autoriteiten in Nederland. Het gaat er dus om, of een nieuwe methode de nog niet be- Ward-e scholen kan bereiken en daar haar .nuttig effect bereiken in afwachting van den paradijs-toestand, dat op alle katholieke scholen in Nederland ge-Ward zal worden i En vóór we dan gaan uitkijken naar de kwa liteiten van de nieuwelinge, herinneren we ons de woorden van Luther: „Ein Schulmeister muss singen können, sonst sehe ich ihn nicht an". En daar de Nederlandsche onderwijzer met glorie een voldoend cijfer vOor het „vak" zingen kan halen zonder te kunnen zingen, zijn er nog steeds talrijke leerkrachten, die, wat het zangonderwijs betreft volgens Luther het aan kijken niet waard zijn. Het behoeft wel geen betoog, dat een niet-muzikaal onderwijzer ook aan de beste methode niets heeft en dat de kinderen bij die onderwijzers en onderwijzeres sen verstoken blijven van goed zangonderricht in 't gunstigste geval of anders tijdens 't zang uurtje maar wat schreeuwen. Onder 't „guntig- ste geval" bedoel ik, dat er in zoo'n klas maai heelemaal niet gezongen wordt. Dat komt zeer veel voor. het is in de gegeven omstandigheden wer kelijk het beste en de betrokken leerkracht kan 't ook niet helpen. Laat Aristoteles dan overi gens maar van meening zijn, dat muziek in staat is ons karakter te vormen en dat de kin deren er dus in onderwezen moeten worden Eenmaal gegeven het feit, dat er op vele scholen plaats is voor een nieuwe methode, vermelden we gaarne, dat Hoppenbrouwers aan den goeden kant staat en vooral het Eerste Hoofdstuk in de drie hoogste klassen onzer scholen, mits goed toegepast, uitstekende dien sten kan bewijzen, in zijn titel; „Transponerend zingen" legt hij zijn beginsel en dat is voor her- schoolonderwijs het meest aan te bevelen. De tijd, dat de heer De Grobt in zijn „Zang oefeningen" beweerde: „Mij komt het voor. dat men tevreden mag zijn, wanneer de massa de school verlaat met een behoorlijke vaardigheid in het lezen van cijferschrift" en dat Daniël de Lange aan de cijfer-methode meedeed, is lang voorbij. Daniël de Lange leerde zeer juist, dat men transponeerend moet leeren zingen. DOch de tweede stap, dien hij, de groote auto riteit uit die dagen, zette, moet steeds betreurd worden. Ook hij liet zich inpalmen door het voordeel, dat de kinderen met cijfers zoo gauw een liedje kunnen leeren en misschien heeft hij met zoo velen toentertijd gemeend, dat veel zangmuziek in cijfers uitgegeven zou wor den. In elk geval heeft hij het „sommetjes- zingen" door zijn gezag helaas een flinken stoot gegeven, terwijl de uitkomst bewees, dat alle tijd aan het cijfer-zingen besteed, verloren is! Laat dat ééne voordeel van het vlugger leeren bestaan: er kan niet genoeg herhaald worden, dat de gewone muziekbeoefening zich nooit iets van de cijfers aangetrokken heeft, dat het kind later in zang- en muziekverenigingen alleen het notenschrift zal ontmoeten en dat alle tijd, die er aan het muzikaal gecijfer besteed werd verknoeid, verloren is. Wil men snel een liedje leeren, welnu, leer het dan op het gehoor, dat gaat nog vlugger dan op cijfers, maar besteed den zangtijd uit sluitend aan het notenschrift en leer dit den kinderen gebruiken volgens het transpositie systeem, dus met de verplaatsbare do. Zoo zou men het beste Hoppenbrouwers' prin cipe kunnen omschrijven en waar hij zijn me thode logisch en stelselmatig opbouwt, daar behoeft men aan den gunstigen indruk, welken het boekje op den beoordeelaar maakt, niet te twijfelen. Ik mis er echter één ding in, n.l. het gebruik van de plastisch voorgestelde toonladder. Men behoeft daar niet eens een toestelletje voor te hebben als b-v. Gustav Kiihn aanraadt in „Wie ist im Gesangunterrichte Treffsicherheit zu er- reichen?" De zangleeraar kan de toonladder op het bord teekenen en er de kinderen mee oefenen. Het steunt het plastisch element, dat het notenschrift in het rijzen en dalen der teekens reeds bezit, ten zeerste. Waar op onze bijzondere scholen dus nog niet ge-Ward wordt, daar gebruike men „Trans ponerend Zingen" van Hoppenbrouwers. Dit ge bruik zal een steun temeer vormen voor den volkszang en het ideaal weer meer benaderen dat het kind van thans als de kerkzanger van morgen de eenvoudige melodieën, welke hij on der oogen krijgt, kan lezen, begrijpen en zingen. THEO VAN DER BIJL LEEUWARDEN. 10 Nov. Veemarkt. 42 Enterstie ren 95.00205. 76 Twenterstieren 205.00350, 580 vette koeien 120.00265 per stuk, 3866 cent per kg. 1280 melk. en kalfkoeien 105.00250, 305 pin ken 70.0085, 985 graskalveren 15.0075, 502 nuchtere kalveren 4.006, 225 vette schapen 14.00 24, 115 weideschapen 10.0020, 174 lammeren 8.0016, 319 vette varkens 50.00175 per stuk, 50 60 cent per.kg. 30 magere varkens 18.00—50, 122 kleine biggen 8.0016. 35 bokken en geiten, 10 paarden. Totaal-aanvoer 4800 stuks. Overzicht. Aanvoer iets kleiner voor vrijwel alle veesoorten, uitgezonderd voor koelen. De handel in stieren was stug en de prijzen iets minder, uitgezonderd voor een enkelen besten vetten stier. Vette "koeien beste soort iets vaster in prijs, ove rigens redelijk en ongeveer prijshoudend, afwij kende soorten kalm. Melk-, kalfkoeien en pinken goede soort redelijk en prijshoudend', afwijkende soort zeer kalm. Graskalveren handel slecht met lage prijzen. Nuchtere kalveren handel red'elijk en prijzen vrijwel stationnair. Varkens handel flau wer en niet geheel prijshoudend. Biggen prijshou dend. Wolvee handel stug, doch door beperkt aanbod prijzen vrijwel gelijk. Voor het leger en voor de blikvleeschfabrieken wordt heden een aantal koeien verkocht. De N. V. C. neemt heden 75 varkens over. ALKMAAR, 10 Nov. Kaasmarkt. Aanvoer 29 sta pels, 78000 kg. 26 stapels fabr. kl. 23.00, 2 stapels boeren kl. 23 00. Handel stug. UTRECHT, 10 Nov. Kaasmarkt. Aanvoer 38 wa gens met 2600 kg. kaas. Ie kwal. met R.M. 30.00 31, 2e kwal. met R.M. 28.0029, zwaardere 32.00 per 50 kg. Handel kalm. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Nov. 6150 kg Roode kool 1.402.30, 4650 kg. Gele kool 1—1.90, 22550 kg. Deensche Witte kool 1.301.80. 3600 kg. Savoye kool 1.70—2.90. 2700 kg. Uien 2.50—3.20, 2700 kg. Uien 2.50—3.20, grove 2.40—3.10, 2800 kg. Peen 1.402, 896 stuks Bloemkool: I 13.50—16.70 II 3.605.30, 121/j kg. Tomaten 4.10, 425 kg. aard appelen: Blauwe Eigenheimers 2.70, 20.000 kg. vroege Witte kool 11.84, 12600 struik Andijvie 1.301.40, 25 kg. Snijboonen 20.00. 490 kg. Drui ven: Frankenthalers 12.10, Alicante 13.6020.60. BODEGRAVEN. 9 Nov. Eierenveiling. Aange voerd werden 3682 stuks eieren: Kipeieren: wit 6.206.50, gemengd 6.506.80, kuikeneieren 4.90 5.40 eendeieren 4.304.60 per 100 stuks. SCHAGEN, 9 Nov. 7 paarden 150.00—350, 100 magere geldekoeien 80.00170, 50 vette gelde- koeien 180.00290. 10 kalfkoeien 180.00240, 25 vaarzen 70.00125, 33 graskalveren 35.00 55, 52 nuchtere kalveren 4.0012, 310 vette scha pen, 258 overhouders 14.0018, 4 bokken en geiten 5.00-8, 11 vette varkens 6065 cent per kg. 31 biggen 10 0019. 20 konijnen 0.301.50 en kippen 3575 cent, 25000 kipeieren 6.357.45. NOORDSCHARWOUDE, 10 Nov. 20200 kg. Roo de kool 1 30—2.30, 5500 kg. Gele kool 1.60—2.20, 40.000 kg. Deensche Witte kool 11.60, 12200 kg Uien 2.60—2.90, grove 2.90—3.20, drielingen 1.60 1.70, 3800 kg. aardappelen: bonken 22.20, Eigenheimers 2.10, Blauwe Eigenheimers 2.802.90. 20700 kg. vroege Witte kool 1.201.40, 4000 struik Andijvie. ZWOLL', 10 Nóv. Boter. Aanvoer 3 1/8 vaten, 2 1/16 vaten en 108 stukken van een pond. Prijs L701.74 per kg., per 1/8 vat van 20 kg. prima 30.0031, per 1/16 vat van 10 kg. 15.50. 20 000 kipeieren 5.00—7 per 100 stuks. Veemarkt. Men besteedó'e voor: neurende en versch gekalfde koeien 135.00—235, dito vaarzen en schotten 125.00200, gustekoeien voor de vet- weide of stal 80.00160, dito vaarzen 100.00155 voorjaarskalvende koeien 95.00—155. 1K»-Jarlgc springsfieren 75 00—145. 1'/,-Jarige pinken 70.00 c 25.0040, nuchtere kal- 5 00t~'®:..vetï® koeien en ossen aan bouten sn SS cent, dito stieren 4860 cent. dito kalveren v 1o0e2 schapen 14.00—26, lammeren iTsn ?5e^bigs:en 100°—14. 14-week- sche dito 14.50—16.50, drachtige varkens 50.00— 90, magere dito 50.0080 per stuk, vette dito 50 58 cent ner kg. Overzicht. Neurende versch gekalfde koeien en koefen11 re.ntebfk' overige soorten kalm. Guste- vnnr"^„enci?S.?.eerl 5le,cht- Kalveren voor fok slecht, kwJ l redelijke prijzen. Vette koeien le ove,ri£e soorten minder. Vette stieren nriiló^ ^ef6r-C koelen en regeeringskoeien slechte prijzen. Weinig handel. LEEUWARDEN, 10 Nov. Veemarkt. Zuivel Sleu- 90 20~23,' Nagelkaas 8—18. Goudakaas 20— 29. Edammerkaas 2630. Aanvoer 2691 kg. Vel- lmgboter 1.251.26 per kg. Aanvoer 3/3, 1/12 va ten. Commissie 80. Eierhandel. 5600 kg. kipeieren 5.256.5 cent per ren a anse sprljs 105 Per kg. 125 kg. eend'eie- ren 44.5 cent per stuk, handelsprljs 52.562 5 cent per kg. i plAlin?vee' 10 slachthanen 4080 cent, 100 slaehtkippen 3090 cent. 100 jonge hanen 0.40 1. 25 piepkuikens 20—30 cent. per stuk. 15 ko nijnen 3035 cent per pond. Vereen. van Zuivelmaatschappijen. Edammer kaas 20 plus 14.5015, idem 40 plus 22.5023 %OU9?Csne k?s.,20 Plus 14.50—15. idem 40 plus fAvolvette kaas 40 plus 28.00—29, Brood kaas 40 plus 2223.50, Leidsche kaas 20 plu$ 15 15.50 per 100 kg. Stemming kalm. De beurs te Parijs, die zich eenige dagen achtereen door een zeer vaste stemming kenmerkte, past zich langzamerhand bij de vlinder opgewekte andere beurzen aan. De daling was sedert den aanvang der vijande lijkheden over het algemeen van weinig be teekenis geweest, terwijl het latere winst aanbod de koersen niet zeer heeft aange tast. Nederlandsche arbitrage-waarden on dervinden nu en dan. waarschijnlijk in verband met den kapitaal-terugkeer, een reactie maar boeken toch geleidelijk weer herstel. De margarine-fabrieken in Engeland heb ben op 7 October j.l. haar voorraad aan de regeering overgedaan, omdat deze tijdens den verderen duur van den oorlog één soort standaard margarine in den handel wil brengen. De firma's hebben echter aan de regcering verzocht, de Staatscontrole op te heffen, aangezien blijkt, dat in de eerst ko mende tijden van distributie nog geen sprake is. De loco-rubbernoteering te Londen steeg met 1/16 d. a 3/32 d. per lb. De electriciteitsproductie in de Vereenigde Staten bedroeg in de week per 4 October 2.466.765.000 K.W.U. tegen 2.207.244.000 K.W.U. in dezelfde week van het vorig jaar. Spiegel Inc. boekte in October aan ver- koopen 6.75 millioen tegen 4.31 millioen in September en 6.15 millioen in de over eenkomstige week van het vorig jaar. De Missouri Kansas Texas heeft bij de New-Yorksche banken voldoende middelen gestort ter betaling van de 1 December en 1 Januari a.s. vervallende coupons. Het sal do bij de banken bedraagt 9 4 millioen. Dc XJnited States Rubber keert een kioar- taal-dividend uit van 6 op de 8 pCt. eer ste preferente aandeelen tegen 2 over de drie vorige kwartalen. Het totaal-dividend over 1938 bedraagt hierdoor 12 tegen 4 het vorig jaar. r De American Gas and Electric keert een kwartaal-dividend uit van 0.40 plus 025 extra per aandeel. De Amerikaansche Spoorwegmijen hebben in September 16.497 nieuwe goederenwa gons besteld. De American Radiator boekte in het der de kwartaal een netto-winst van 1.37 mil lioen tegen 814.000 in het tweede kwartaal en 9 153.000 in het derde kwartaal 1938. De Pullman Inc. boekte in het derde kwartaal een netto-winst van 2.27 mill of 0.59 per aandeel tegen S 599.000 of 0.15 per aandeel in het derde kwartaal 1938. Sears Roebuck boekte in de periode van 6 October tot 5 November aan verkoopen 62.06 millioen tegen 62.51 millioen in da vier weken hieraan voorafgaande. Montgomery Ward boekte in October aan verkoopen 54.94 millioen tegen 44.74 millioen in September en 46.67 millioen in October 1938. De productie van zink in Amerika in Oc tober bedroeg 50.100 ton tegen 42.200 ton in Septemberde verkoopen 73.300 ton tegen 69.400 ton en de voorraden bedroegen pet einde October 72.400 tegen 95.000 ton per einde September j.l. De papier-industrie in Amerika werkt thans op 98 pCt. der capaciteit. De mijen beschikken over groote onuitgevoerde or ders en men verwacht, dat de bedrijvigheid tot het einde van het jaar zeer levendig zal blijven. De petroleumproductie in de Vereenigde Staten in September bedroeg 51.89 millioen vaten tegen 52.16 millioen in Augustus; het verbruik 49.34 millioen tegen 53.72 millioen vaten en de uitvoer 4.23 millioen tegen 4.30 millioen vaten. De Amerikaansche wagonverladingen zijn in de week per 4 November ten opzichte van de voorafgaande week met 28.200 wagons gedaald en ten opzichte van dezelfde week m het vorig jaar met 169.200 wagons ge stegen. De Lever Brothers and Unilever Ltd. keert over 1939 een interim-dividend uit van 4% pCt. tegen een interim-dividend van 4 pCt- over 1938. Het totaal-dividend over 1938 bedroeg 10 pCt. Het Internationale Rubber Restrictie Co mité komt, naar verluidt, Woensdag a.s. te Londen bijeen. Goed geïnformeerde kringen gelooven, dat zal worden besloten, het uit- voerpercentage voor het eerste kwartaal 1940 vast te stellen en te verhoogen van 7t> pCt. tot 80 pCt. I n den strijd tegen het communisme is sociale rechtvaardigheid het sterk ste wapen. VRIJDAG, 10 Nov. De Katholieke Universiteit steunen is een praktisch apostolaat en een ware Kruistocht voor weten schap en geloof. Keulen 6 u. 39.56 40 28 0.10 Lobith 13.10 >3.01 0.12 Nijmegen 10 75 10.49 0.08 Kampen 5.56 5.05 0.05 Westervoort 10.52 10.20 0.05 Deventer 3.00 1.39 0.00 St. Andr W 11.11 10.8 C 00 Belfeld 5.16 4 26 0.00 Venlo 0 34 0 CO Grave 0-53 0.00 0.02 2) Sluis 43.i 42,65 0X0 Arnhem 14.23 12 56 C 00 Vreeswijk 1. w. 13.70 12 08 Mastr. Ha. 0.00 1) Borgh 7,61 5.71 0.19 Llth 0.82 2.35 0.37 J .co O.o0 t 00 0.00 0C0 014 0 22 0.00 O.tO 0.00 0.03 0.02 0.08 0.00 0.00 0.00 Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt %e' acht 0.40 M. hooger te zijn bi) geheel geopend® stuw 2) De waterstand aan de peilschaal te GxeSf (stad) wordt gea,cht 0.10 M. hooger te zijn di) geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 4222.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6