kracht van bewijs AKKERTJE Oorlogsreflexen in Indië De bom in den „Bürgerbraukeller" N.Z.H.R.M. bestaat 115 iaar D Duurte-toeslag voor mijnwerkers Iedere aanslag is ongeoorloofd Wie is de schuldige? Een koninklijke kunst EEN VERKLARING VAN DE VALERA Regeeringsmaatregelen en wat particulieren doen Buitenlandsch Overzicht VRIJDAG 10 NOVEMBER 1939 O ver de actie van het lersche Republikeinsche leger 2000 Chineezen bij een mijnramp omgekomen Russische bevolking telt 182 millioen Audiëntie Aartsbisschop ^Wee dooden bij auto ongeval in Indië In deze periode werden meer dan zesduizend schipbreuke lingen gered De N.S.B.-pers schermt nog graag met den term „politiek katholi cisme" en om te bewijzen, dat dit öiet een misgeboorte van haar perma nente anti-katholieke nachtmerrie, maar tastbare werkelijkheid is, haalt zij uit tiet liberale Handelsblad een buiten- landsch overzicht aan, dat, als wij ons niet vergissen, door den bekenden Jood- schen journalist Philip Mechanicus ge schreven is. Deze publicist schreef naar aanleiding van de encycliek „Summi t'ontificatus" o.m. het volgende: „De jongste Pauselijke Encycliek Summi Pontificatus, de eerste van thus XII, den vroegeren staatssecretaris ^acelli, richt zich buitengemeen scherp tegen „het nieuwe heidendom", tegen >.een absolute, door niets beperkte jnacht, die slechts aan den Allerhoogste toekomt". Het Vaticaan steunt hier literaard en doelbewust een weder-op- komertde beweging, die hetzij Oostenrijk £°ogt te ontrukken aan dit „heidendom", uetzij het regiem, dat thans in het ge- ueele Derde Rijk heerscht, ten val te wengen en den weg te effenen voor een JÜeuw bewind, dat den geest weder vrij •Aat. Het Vatikaan ontmoet hier in poli- ticis Engeland en Frankrijk, die even eens den strijd hebben opgenomen, niet slechts tegen agressie, maar ook voor de feestelijke vrijheid en de beschaving, en ü.e abdicatie van het regiem van Hitier sischen. Deze eisch kan de groote katho- ueke bevolking van het Derde Rijk stel lig niet onbewogen laten, ook al ont houdt de katholieke geestelijkheid in dit «O'k zich natuurlijk in het openbaar van aHe uitingen, die haar kwetsbaar kun nen maken. Ondergronds werkt de idee echter door." Het is duidelijk, dat hier een zuiver politieke interpretatie wordt ge geven van het Pauselijk document, hat zich slechts tegen bepaalde geeste lijke dwalingen en onzalige leerstellingen richt, onverschillig waar deze worden Aangehangen, een interpretatie, die al leen als bewijs kan dienen voor de ge wildheid en de gevoelens van den schrij- Ves, en die de zuiver principieele betee- kenis van de encycliek tracht dienstbaar maken aan één der partijen in het huidige Europeesche conflict. Het „Na tionale Dagblad", dat slechts de waar heid zegt te willen dienen, maar in wer kelijkheid het devies schijnt te voeren: "°ns is niets te dol", acht deze persoon lijke visie van den niet-Arischen over zichtschrijver van het liberale Handels blad op de encycliek van Paus Pius XII zoo overtuigend en onverdacht, dat het hie ter overweging aanbeveelt aan allen "hie nog steeds beweren, dat er zooiets ais politiek katholicisme niet bestaat", hu als klap op den vuurpijl voegt het er 5heerend aan toe: Het lijkt wel de Komintern! Inderdaad, wanneer het Nationale dagblad de meening van een Joodsch Publicist, geuit in een liberaal blad, tracht uit te spelen tegen den Paus van lt°me en den zuiver geestelijken aard Van Diens bedoelingen, dan lijkt dat Verrassend veel op de methoden van de bolsjewistische Komintern, waartegen het nationaal-socialisme eens fanatiek velde trok, maar waarmee het nu broederlijk samenspant. Indien er zoo Iets als politiek katholicisme zou bestaan eh het zou lijken op de Komintern, dan Zou het Nationale Dagblad daarmee on middellijk accoord moeten gaan, want ot Bolsjewisme en zijn macht zijn nog he eenige en laatste vuile troefkaart, die et nationaal-socialisme bij zijn valsch Politiek spel is overgebleven. DUBLIN, 9 Nov. (Reuter) In de Dail heeft De 8» kunt U het best tegengaan met een "AKKERTjf", want AKKERTJES verwijderen uit het lichaam de stoffen, die de aandoening veroorzaken. Tevens oefenen"AKKERTJES" een stimuleerende werking uit zoowel op gevoels- als be wegingszenuwen. Verdrijven snel de pijnen en doen U zich direct veel prettiger voelen. Eischt evenwel nadrukkelijk "AKKERTJES" kenbaar aan 't AKKER-merk: Uw garantie! tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Doos13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. De directies der gezamenlijke steenkolen mijnen in Limburg hebben aan de Contactcom missie mededeeling gedaan van een besluit tot uitkeering van een duurtetoeslag aan de ar beiders. In den brief, waarin deze mededeeling is ver vat, refereeren de directies aan de op de ver gadering van 23 October gedane toezegging, om de positie der mijnwerkers nader te bezien in verband met de stijging der kosten voor het levensonderhoud. Zij deelen mede, dat zij besloten hebben van 1 October 1939 af tot nader order een maandelijkschen toeslag uit te keeren, be dragende 2 per arbeider, 2 voor de echt- genoote van den arbeider en 1.50 voor elk kind, waarvoor volgens de geldende loon- overeenkomst toeslag wordt ontvangen. TSJOENKING, 10 NPv. Zooals United Press aan haar bladen bericht heeft de Cen trale regeering medegedeeld, dat onlangs twee duizend Chineesche mijnwerkers, die onder leiding van Japansche militairen in een steen kolenmijn te Koetsjuatsjen (Noord-Sjansi) werkzaam waren, zijn verdronken. Het ongeval was te wijten aan het plotseling binnenstroo men van water in de mijn- Slechts zes der aan wezige mijnwerkers konden worden gered. MOSKOU, 10 Nov. (D.N.B.). Volgens tit thans bekende gegevens der telling van 19 Ja nuari 1939 telt de bevolking van de Sovjet- Unie omstreeks 170.467.000 zielen, waarvan 81.655.000 mannen en 88.802.000 vrouwen. Se dert 17 December 1926 is de bevolking met 23,4 millioen of 15,9 procent toegenomen. Door de verwerving van de Oekrainsche en Wit-Russische deelen van Polen zijn daar nog 12 millioen inwoners bijgekomen, zoodat de Sovjet-Unie binnen haar nieuwe grenzen on geveer 182 millioen bewoners heeft. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag audiëntie verleenen. aiera, jn antwoord op een resolutie van de abourparyjj waarin geprotesteerd werd tegen q interneeren zonder proces of aanklacht van ^hgeveer 60 personen op grond van de wet op de ®r8rijpen tegen den staat verklaard, dat er geen v dere middelen zijn, waarmede de regeering de e'iigheid van het volk kan verzekeren, dan de 6v°egdheden om hen te arresteeren, die in ^aat zijn om het land tot een ramp te brengen. '"stens vier der gearresteerden zijn in honger- j- 'hg gegaan. Een hunner, zoo wordt gemeld, stervende na 28 dagen geweigerd te hebben cdsel tot zich te nemen. De Valera zeide, dat w.hiet in staat was de betrokken personen op 'Je voeten te stellen. Wanneer men hen uit de vangenis ontsloeg, zouden anderen, die hun c?es zagen, ook voortgaan met hun honger- Vai g' W'J allen weten, dat er aldus De Alera in dit land een organisatie is, die hp'?e"s t°t haar beschikking heeft. Zij heeft zich o«f geproclameerd als gerechtigd tot de uit- 'ening van regeeringsbevoegdheden in dit land zP t°t optreden uit naam van het volk. Zelfs te k Zii het recllt te hebben ons volk in oorl°f Sci n§en- Wanneer de regeering dezen men- v toestond do overhand te krijgen, zoo Valera hieraan toe, zou zij niet alleen diceeren als regeering, maar het voor iedere Scoring onmogelijk maken om te regeeren. (Va,n onzen Batavia-correspondent.) In de maand September van het vorig jaar tijdens de toenmalige Europeesche spanning, werden door de Nederlandsch-Indische Regee ring reeds in alle stilte voorbereidingen getrof fen voor het nemen van maatregelen in tijden van oorlogsgevaar, teneinde de volkshuishou ding en het economische leven van de Indische millioenenbevolking te kunnen beschermen. Daardoor was het mogelijk onmiddellijk na het uitbreken van de vijandelijkheden in Europa deze maatregelen spoedig in werking te bren gen, zoodat gezegd kan worden, dat de econo mische „mobilisatie" van Ned -Indië een zeer snel en doeltreffend verloop heeft gehad. De Volksraad werd door den Gouverneur- Generaal in een, buitengewone zitting bijeen geroepen om met den meesten spoed de verschillende voorgestelde ordonnanties in behandeling te nemen. In de eerste plaats aanvullende begrootingen voor leger en vloot om de perfectionneering van het defensie- apparaat, waaraan reeds sinds lang met kracht werd gearbeid, op korten termijn te kunnen verwezenlijken. Een voorstel van ver-gaande strekking was wel de „Algemeene Machtigingsordonnan tie", welke aan de Regeering „in buiten gewone omstandigheden en in tijden van Oorlog of oorlogsgevaar speciale bevoegdhe den verleent, teneinde aan de dan te ver wachten moeilijkheden aanstonds het hoofd te kunnen bieden. Verder zijn te vermelden de Teeltdwangordonnantie, ten doel heb bende den voedsel-landbouw te intensivee- ren. de ZeeschepenvorderingsordOnnantie. de Luchtbeschermingsordonnantie, uitvoerver boden voor bepaalde artikelen en maatre gelen tegen prijsopdrijving. Tegen overtreders van deze laatstgenoemde voorschriften werd en wordt direct en streng opgetreden. Reeds verscheidene handelaren, w.o. Arabieren, Chineezen, Bombayers e.a. werden in kort geding veroordeeld tot zware boeten. Nog een dezer dagen verscheen een oproep van den Resident van Batavia om gevallen van On gemotiveerde prijsopdrijving van artikelen, van huishuren, van gronden e.d.. dan wel het niet willen verstrekken van in voorraad zijnde goe deren, dadelijk te rapporteeren aan de betrok ken autoriteiten. Gelukkig zijn wij hier nog niet toe aan het stadium van „distributie-kaarten" en rantsoeneeringen, ofschoon natuurlijk dooi de overheid wel maatregelen zijn genomen om in geval van nood de voedselvoorziening zoo goed mogelijk over onzen uitgebreiden Archipel te doen plaats hebben. Wij moeten n.l. niet vergeten, dat de verschillende deelen van ons eilandenrijk dagen stoomens van elkaar verwij derd liggen en dat deze lange verbindingen in geval van internationale moeilijkheden uiter aard zeer kwetsbaar zijn. Wij hebben hier van zelfsprekend slechts enkele van de vele maat regelen opgesomd, welke door de Regeering ge nomen zijn. De Bond van Geneesheeren in Ned.-Indié heeft een beroep gedaan op alle geneeskundi gen, die geen practijk uitoefenen, om zich bij het bestuur te willen opgeven teneinde collega's, die wegens mobilisatie bij het uitbreken van een eventueelen oorlogstoestand hun practijk in den steek moeten laten, gedurende dien tijd te ver vangen. Verdeeling van de beschikbare krachten en nadere détails zullen spoedig gereed zijn. Op verzoek van den directeur van het Depar tement van Onderwijs en Eeredienst, Dr. Iden- burg, kwamen verder op genoemd departement de hoofdbesturen van vele onderwijs-organisa- ties bijeen, teneinde in onderlinge samenwer king maatregelen te treffen of voor te bereiden, welke in verband met de buitengewone om standigheden nu of in de naaste toekomst noo- dig of nuttig kunnen zijn. Wij hopen natuur lijk. dat het oorlDgsconflict zich niet tot den Pacific zal uitbreiden, maar zekerheid daar omtrent heeft niemand en daarom is het beter op het ergste voorbereid teziin- Bij de conferentie op het Departement van Eeredienst waren vele organisaties aan- wezig uit het Europeesch middelbaar en lager onderwijs, o.a. de Katholieke onder wijzersbond, alsmede de Persatoean Goeroe Indonesia (d. i. Vcreeniging van Inheemsche onderwijzers) en de Chineesche Onderwij zersbond. Er werd een centraal comité ge vormd. terwijl Op Java en in de Buitenge westen plaatselijke comité's worden opge richt. Middelen zullen worden beraamd om ontwrichting, ook van het bijzonder onderwijs, tc voorkomen bij eventueele al gemeene mobilisatie. Verder zullen in over leg met het Roode Kruis overal voor het onderwijspersoneel cursussen worden geor ganiseerd vOor eerste hulp bij ongelukken en bij luchtgevaar. Tevens zullen maat regelen worden getroffen voor bescherming tegen gevaar uit de lucht voor scholen en internaten enz. Tot algeheele mobilisatie zijn wij hier ge lukkig nog lang niet toe. Reeds hebben wij vroeger al eens medegedeeld, dat bij het uit breken van de vijandelijkheden in Europa hier te lande slechts verschillende categorieën dienst plichtigen-specialisten, alsmede reserve-officie ren-specialisten van leger en vloot buitengewoon onder de wapenen zijn geroepen. Het Departement van Oorlog heeft nu bepaald, dat, tenzij de verdere ontwikkeling van den internationalen pblitieken toestand zou dwingen tot een uitbreiding van de thans getroffen voorzieningen, de bij het leger op Java buitengewoon in werkelijken dienst opgeroepenen na een maand door een ander contingent zullen worden ver vangen. Dit om een meer gelijkmatige verdeeling van de uit den dienstplicht voortvloeiende persoon lijke lasten te bewerkstelligen- De eerste dezer „aflossingen" is per ultimo September ingegaan en dit nieuwe contingent dient dus ultimo Oc tober weer te worden afgelost en in staat ge steld weer aan het werk te gaan. Dit in velerlei opzicht lofwaardige systeem kan vanzelfspre kend alleen worden toegepast zoolang de hui dige, slechts gedeeltelijke, mobilisatie niet be- Door de militaire autoriteiten werden Donderdag te Hilversum opnieuw verschillende vracht- en luxe auto's voor het leger ge vorderd ^akassar, 10 November. (Aneta). w avond 's nabij Pangkadjene een taxi jyOngeiukt. Van de inzittenden werden ir. J. hee Kllnair' van Lindeteves te Batavia, en de bajr L- C. R. Boers, van Lindeteves te Soera- Wrri °p slag gedood. De inlandsche chauffeur Plicht gewond, terwijl de cornet zware ver dingen bekwam. e slachtoffers waren Woensdag met de lns, - I- L. M. te Makassar aangekomen. Zij bare Cteerden g'steren een rijstpellerij te Pare- Waarna zij naar Makassar terugreden. re, °°rzaak van het ongeluk'is het feit, dat Over fuffeur door de groote snelheid zijn macht gup stuur verloor, waardoor de auto te- een boom opreed. Steeds moet men eiken aanslag op een politieken tegenstander afkeuren. Hoe sterk en vijandig de tegenstelling omtrent bin nen- en buitenlandsche politieke aangele genheden moge zijn, het is een christen en leder beschaafd man verboden, zijn argu menten met kogel of bom te staven. De waarheid en de rechtvaardigheid worden door lood en kruit niet bevestigd. Toch heeft de gewelddadige dood in de politiek steeds een rol gespeeld. Als men eenmaal zich laat meesleepen door politieke hartstochten, dan is het verstandelijk in zicht verduisterd^ het oog van het gewe ten wordt verblind door deri laaienden, vu- rigen haat, dien men tegen persoon of re giem koestert. Zoo was het, toen giftbeker en dolk de geliefde wapens der samenzweerders wa ren, zoo is het in de moderne tijden, nu bom en kogel hun moordend werk verrich ten. En door alle tijden is het gebleken, dat hoe minder kans de politieke tegen stander heeft zijn critiek en misnoegen over het bestuursbeleid te uiten; hoe sterker de ijzeren hand van het geweld de stem van den tegenstander tracht te smoren, des te eerder diens door politieke hartstochten verteerd brein aan het doodelijk wapen denkt, als aan zijn laatste argument. In alle omstandigheden moet een aanslag op een staatshoofd onvoorwaardelijk wor den afgekeurd, ook in tijden van oorlog. De mislukte aanslag op Hitler is nog niet opgehelderd. Wel meent de Duitsche pers met groote stelligheid te kunnen zeggen, wie de indirecte schuldigen, de aanstich ters van deze misdaad zijn, maar officieel durft men nog niet verder te gaan dan de bewering, dat de verbindingsdraden van het complot naar het buitenland leiden. Het voornaamste argument van de Duit sche pers, om Engeland reeds als aanstichter te betitelen, is de oratorische vraag, wie an ders de atmosfeer geschapen heeft, waar in de gedachte van een aanslag kon ont kiemen. Nu is er door de Engelsche leiders wel gezegd, dat het Hitlerisme behoorde vernietigd te worden, maar daarom mag men nog niet het stelsel met den persoon, waaraan het zijn naam ontleent, verwis selen. Over de daders weet men nog niets en al is het niet onmogelijk, dat de vermeende auctor intellectualis op gegronde vermoe dens wordt verdacht, de beschikbaar stelling van een groot bedrag van voor Duitschland dubbel kostbare buitenland sche deviezen voor het geven van ophel deringen in deze duistere aangelegenheid wijst er op, de directe schuldigen kun nen toch alleen een definitieve oplossing van dit vraagstuk geven. En hier staat men nog voor het groote raadsel der onbekend heid. Moet men de schuldigen onder de vertrouwde medewerkers en intimi of on der zijn eigen bewakers zoeken? Men kan zoo iets, in het huidige Duitschland, waar het fanatisme als een deugd geprezen wordt, moeilijk veronderstellen. Veel meer zou men den veiligheidsdienst van een ver slapping van den dienstijver en van nala tigheid kunnen verdenken, waardoor de daders hun kans schoon hebben gezien. Bovendien staat deze aanslag waarschijn lijk niet alleen. Men herinnere zich de ge ruchten omtrent ontploffingen in het Ber- lijnsche Ministerie van Luchtvaart van me dio September, waaraan toendertijd weinig aandacht is besteed. Niet alleen is deze nog steeds onopgehelderde zaak van Duit sche zijde geheel doodgezwegen, maar het allesbeheerschende nieuws van den Duit- schen veldtocht in Polen belette ook, dat het buitenland hier veel aandacht aan schonk. Het komt in de laatste tijden niet veel meer voor, dat op staatshoofden door mid del van een bom een aanslag wordt ge pleegd. Een bomaanslag eischt te veel nauwkeurige voorbereiding en is bij den scherpen neus, waarover de moderne veilig heidsdienst pleegt te beschikken, veel te spoedig voor ontdekking vatbaar. Men moet tot vóór den oorlog van 1914 terug gaan, om de landen te vinden, waar de bom in deze moderne tijden als veelvuldig politiek wapen wordt ontmoet. Vooral de voor-oor- logsche Russische revolutionnairen hebben door hun veelvuldige bomaanslagen op de Tsaren een ware traditie in dezen geves tigd. Al met al kan men niet zeggen, dat voor het vredelievende initiatief van onze Vor stin en Koning Leopold door deze aanslag poging een gelukkige sfeer geschapen is. Op een of andere manier zal het over- kropte gemoed van het nationaal-socialis- tische Duitschland, dat zich in zijn Führer voelt getroffen, een uitweg vin den. „De staatsvijanden zullen uitge roeid worden," is de leuze. En naast de Engelschen zijn het zelfs weer de Joden, die in de pers sinds de vriendschap met Moskou nogal ontzien zijn, die ver dacht worden. Een nieuwe pogrom, of een hevige, fanatieke aanval tegen Enge land? De pogingen om wraak te nemen zullen in elk geval verschrikkelijk zijn. Maar het aanbod van goede diensten blijft en is niet aan een termijn gebonden. Hopenlijk komt spoedig de bezinning en laat men de wraak over aan Hem, Die dit als de Rechtvaardigheid zelve voor Zich heeft opgeëischt, (Ingezonden Mededeelingj oud als onze beschaving zelve en reeds be oefend door de vorstinnen van Egypte, is de gelaatsmassage. Zij hergeeft de huid de soepelheid en elasticiteit die de charme van het gelaat uitmaken. V'olg dezen koninklijken weg en masseer van tijd tot tijd Uw gelaat met Purol, dat alle vetten bevat, welke Uw huid voor haar gezondheid en schoonheid behoeft. hoeft te worden uitgebreid. Het verhoogt niet alleen het moreel en de goede stemming var. de gemobiliseerden, doordat ieder op zijn tijd zijn deel krijgt, maar ook de ontwrichting van het maatschappelijk leven wordt er uiteraard minder door. terwijl op den duur de geoefend heid van allen over de geheele linie door deze periodieke vervangingen wordt opgevoerd. Voor de zeemacht kan een dergelijk systeem niet worden overwogen, aangezien de vloot voortdu rend ambulant is en dikwijls op grooten afstand van Java patrouilleert. De Indische Ondernemersbond, de groote werkgeversorganisatie in Ned .-Indië, waarvan alle belangrijke concerns en maatschappijen lid zijn, heeft het Indische bedrijfsleven verzocht de onderstaande richtlijnen te volgen ten aan zien van personeel, dat onder de wapenen is of wordt geroepen. Het betreffende personeel zal uit dien hoofde niet worden ontslagen. Ge huwde employe's zullen gedurende hun dienst tijd een uitkeering ontvangen gelijk aan de to tale vaste inkomsten, welke aan hunne betrek king zijn verbonden, verminderd met de vaste inkomsten, welke zij krachtens hun rang bij de weermacht, van den Lande genieten. Bij zondere toelagen, zooals b.v. die bij tfpn mili tairen vliegdienst en onderzeedienst, worden niet in mindering gebracht. Ongehuwden ontvangen de helft van boven bedoelde uitkeering, terwijl ongehuwden-kost- winners een bedrag zal worden uitgekeerd, va- rieerend tusschen de helft en de totale vaste inkomsten, ter beoordeeling van de betrokken werkgevers. Verschillende bijkomstige détails zijn nog afzonderlijk geregeld, doch wij zullen deze niet alle afzonderlijk opsommen- Het bo venstaande geeft de hoofd-richtlijnen weer. Waar het aspect van den toestand zich in ver schillende opzichten zal kunnen wijzigen, ter wijl de duur der huidige situatie evenmin valt te voorzien, is vanzelfsprekend de mogelijkheid denkbaar, dat deze regeling te gereeder tijd opnieuw „onder de loupe" zal worden genomen. De Regeering en ook de Volksraad hebber, uiteraard met instemming van dit loffelijk ini tiatief kennis genomen en last not least is deze gedragslijn voor de betrokkenen een groote geruststelling. In den Volksraad is nog de vraag gesteld bf de Regeering aangezien vooral tal van kleinere werkgevers niet bij den Onderne mersbond zijn aangesloten In aansluiting op het bovenstaande bereid was, in dit opzicht vtor het particuliere bedrijfsleven wettelijke voorzie ningen te treffen. De Regeering' heeft hierop geantwoord, dat zij te dien aanzien eerst de uitwerking van de hierboven aangeduide richt lijnen wenschte af te wachten, alvorens wette lijke maatregelen in overweging te nemen. Een goed voorbeeld van waren burgerzin heeft een inwoner van Soerabaja gegeven door een aan hem toebehoorend terrein bij Modjokerto, circa 45 kilometer van Söera- baya verwijderd, bij eventueel luchtgevaar voor Soerabaya beschikbaar te stellen voor de evacuatie van de weeskinderen dier stad. Aangezien Soerabaya in de eerste gevaars zone is ingedeeld, behoeft het wel geen be toog, dat de Luchtbeschermingsdienst dit plan ten volle steunt. Naar verluidt zal op het bewuste terrein een groote overdekte schuilplaats worden ingericht en verder zullen er de noodige barakken worden ge bouwd om de kinderen in geval van nOod onder te brengen. De uitvoering van een en ander wordt in een snel tempo verricht. Tegen het uitbreken van de vijandelijkheden vluchtten vele Duitsche en ook wel Italiaan- sche schepen in de veilige havens van het neu trale Nederlandsch Indië. Behalve vrachtsche pen waren hieronder ook passagiersschepen met passagiers van diverse nationaliteiten aan boord. De Duitschers werden voorloopig hier toegelaten op grond van asyl-verleening. Voor de andere passagiers werd een regeling getrof fen voor zOo spoedig mogelijke doorzending naar andere landen. Toen bleek dat Italië voorloopig neutraal zou blijven, zijn de Italiaansche sche pen langzamerhand weer vertrokken, doch mo menteel liggen er nog steeds 19 Duitsche sche pen in Indische havens: 5 in Sabang, 5 in Pa- dang, 3 in Tandjong Priok, 1 in Tjilatjap, 1 in Makassar, 3 in Soerabaya en 1 in Menado. Door een particulieren crediteur, die vor deringen heeft loopen op de HAPAG-reederij en die zich op deze wijze veilig wilde stellen tegen eventueele betalingsmoeilijkheden naar aanleiding van het uitbreken van den oorlog, is bij wijze van voorzorgsmaatregel te Soe rabaya beslag gelegd op de HAPAG-schepen „Essen", „Cassel" en „Naumburg" en te Tandjong Priok op de „Rendsburg". Wat onze eigen scheepvaart betreft kan het volgende worden vermeld. Het inter-Insulaire vervoer is in onzen Archipel belangrijk geste gen, doordat vanzelfsprekend overal verschil lende voorraden zoo spoedig mogelijk moesten worden aangevuld. De Koninklijke Paketvaart Maatschappij, die in Indië meer dan 30 ver schillende scheepvaartlijnen onderhoudt, buiten en behalve haar verbindingen met het buiten land, heeft dan ook zooveel ladingaanbod, dat zij zélfs de oudste opgelegde schepen snel in de vaart heeft moeten brengen. De mailbooten naar Holland zijn nog altijd schaars bezet. Vele passagiers zijn gecanceld, omdat niemand op het oogenblik graag naar Europa gaat. De mail schepen, die uit Holland komen, zijn alle stamp vol. Iedereen ontvlucht zoo eenigszins mogelijk de gevaarlijke omgeving in Europa en tracht het valige Indië te bereiken. Het spreekt vanzelf, dat onder de gegeven omstandigheden vele ouders het verlangen koes terden om hun kinderen, die thans voor studie doeleinden of om andere redenen in Holland vertoeven, naar Indië te laten terugkeeren. In verband biermede werd eenigen tijd geleden het voorstel gedaan om uit Nederland een schip te zenden met deze kinderen, vooral omdat op de gewone mailschepen zoo weinig plaats is. In den volksraad werd zelfs aan de Regeering verzocht omtrent dit plan in overleg te willen treden met den minister van Koloniën, waarbij er op gewezen werd. dat wellicht meer veilig heid zou kunnen worden verkregen als langs diplomatieken weg aan de belligerenten zou worden verzocht voor dit „kinderschip" een on belemmerde vaart te waarborgen. Dit plan is niet doorgegaan, doch wel is er een „kinder vliegtuig" uitgerust en zal waarschijnlijk door een tweede worden gevolgd. Trouwens het be sluit om de mailschepen binnenkort weer door het Suez-kanaal te laten varen heeft hier een buitengewoon geruststellende uitwerking gehad- Hoewel de oorlog dus ook hier zjjn reflexen heeft, gaat het gewone, dagelijksche leven steeds meer een normaler gang. Intusschen vermindert de spanning voor wat de naaste toekomst aan Indië en het moederland brengen zal maar weinig. Laten wij daar het beste van hopen I Honderdvijftien jaar geleden, op 11 Nov. 1824, werd de Noord-Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij opgericht door vijf Am sterdammers en in den langen loop van haar bestaan heeft deze menschlievende in stelling reeds meer dan zesduizend men- schenlevens gered. Het zijn simpele getal len, maar men realiseert zich veel te weinig hoeveel zorgen en moeiten zij vertegenwoor digen en van hoe vrooten heldenmoed zij getuigen Nu is dit voor een beetje de schuld van de Maatschappij zelf. Want zij is niet gewoon op hef te maken van haar werk; de mannen, die de reddingtochten volbrengen, vaak met gevaar voor eigen leven en met groote doodsverachting, vinden eigenlijk, dat zij niet meer doen dan hun plicht en zij hebben het niet eens gaarne als er erg veel aandacht wordt besteed aan hun werk. Daarom is het toch wel op zijn plaats op dezen dag even te wijzen op het werk der Reddingmaatschappij, al is een jubileum van honderdvijftien jaar over het algemeen mis schien geen aanleiding om herdenkingsartikelen te schrijven. Er is nog een andere reden om aandacht te schenken aan den datum van 11 November, want deze maatschappij wordt uitsluitend en alleen in stand gehouden met vrijwillige bij dragen en al is het bestuur dan over het alge meen niet ontevreden over het verleden en al ziet zij de toekomst niet zeer somber in, het is toch waar, dat men in dezen tijd, nu wellicht zware financieele offers gevraagd zullen worden voor de handhaving van 's lands neutraliteit, misschien iets tc vlug geneigd is om maar eens een paar keer over te slaan met het geven van een vrijwillige bijdrage aan ondernemingen, zoo als de Reddingmaatschappij. En er is tegen woordig per jaar een zeer groot bedrag noodig 'om het werk in stand te kunnen houden. Het bestuur heeft echter met dankbaarheid kun nen constateeren, dat het de stijging van de kosten, veroorzaakt door de ontwikkeling van de techniek, is kunnen blijven bestrijden door een overeenkomstige belangstelling van het Ne- derlandsche volk. Immers zoo vertelde ons de heer H. de Booy, de penningmeester, aan wien wij in verband met dit jubileum een kort bezoek hebben gebracht toen de vloot der Redding maatschappij uit eenvoudige houten roeibooten bestond, was 30.000.per jaar voldoende voor den geheelen dienst. Het aantal personen, dat toen de maatschappij met een vrijwillige bij drage steunde, bedroeg slechts honderd. Thans, nu een zich voortdurend uitbreidende vloot van motorreddingbooten de jaarlijksche kosten heeft doen stijgen tot ongeveer ƒ180.000.—, is het aantal contribuanten gest'—eri tot meer dan tienduizend. Maar hoewel het bestuur ui nooge mate dank baar is voor hetgeen men kon bereiken, er blij ven toch nog altijd wenschen over. In het or gaan der N.Z.H.R.M. komt een kaartje van Nederland voor, waarop staat aangegeven, op welke plaatsen men nog gaarne de roeiredding- boot door een motorboot zou vervangen. Over het werk der maatschappij schrijven is niet eenvoudig. Men moet de macht en de woede van de stormen kennen, de kracht van golven en zee, om eenigszins te kunnen begrij pen, welke moeite en opofferingen de man schappen van de booten zich getroosten om het leven van hun medemenschen te redden. Velen zijn er bij geweest, die hun eigen leven geduren de deze zware tochten hebben gewaagd en het is verschillende malen voorgekomen, dat deze mannen voor hun naasten het hoogste offer hebben gebracht en de reddingspogingen met den dood hebben moeten bekoopen. Ziet men in „De Reddingboot, mededeelingen van de N.Z.H.R.M." de verslagen van de ge maakte tochten, dan verwondert men zich over den koelen en nuchteren toon, waarin deze zijn gesteld. Zakelijk wordt alles verteld en de lezer moet zelf maar zich voorstellen, hoe groot de moeilijkheden zijn geweest. Voor één geval wordt een uitzondering gemaakt. Het is de scheepsramp van de Sch. 102, die 9 October van het vorig jaar is vergaan bij de pier van de Scheveningsche haven. Er is van deze ramp, die ieder zich nog herinneren zal, een serie foto's gemaakt, die in de mededeelingen zijn opge nomen en waaruit men kan opmaken hoe groote moeilijkheden men vaak bij een redding moet overwinnen. Vanzelf komt bij lezing van dit drama de gedachte weer op de rampen in het verleden van de N.Z.H.R.M., rampen, die een historische vermaardheid hebben gekregen en waarbij de bemanning van de reddingbooten haar werken en wagen beloond zag door het redden van een groot aantal menschenlevens. Deze maatschappij mag op den dag van 11 November met trots en fierheid terug zien op haar verleden, en zij mag zich prij zen met de gedachte, dat zij de handhaaf ster is van een der nobelste tradities van Nederland. Zij waagt zich altijd in het ge vaar, zij is altijd paraat om de woede van storm en zee te weersta or Het is vanzelfsprekend, dat de N.Z.HB.M. haar zorg ook uitstrekt over de nagelaten be trekkingen van hen, die bij een tocht met de reddingboot om het leven zijn gekomen en over de bejaarde redders, die tientallen malen hun leven hebben gewaagd en thans, door ouderdom gedwongen, niet meer aan het werk kunnen deelnemen. In 1938 werd blijkens de rekening aan pensioenen en ondersteuningen uitgekeerd 35.347.40. In het jaarverslag over 1938 schrijft de penningmeester, dat het hem een welkom feestgeschenk zou zijn, indien nog tienduizend personen blijk gaven van hun sympathie door zich te verbinden tot het schenken van een jaarlijksche bijdrage. Het zou niet onbillijk zijn als de penningmeester zijn feestgeschenk zou krijgen, want zoo luidt een andere zin van het jaarverslag de mannen, die met storm en ontij er met de reddingboot op uittrekken, verdienen deze sympathie ten volle. Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden Het bestuur van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden deelt mede, dat de ontvang sten over October 19S9 hebben bedragen f 8025, zijnde f 6983 uit periodieke bijdragen en f 1042 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak be droegen f 15417. De plaatselijke commissies van samenwerking brachten ten behoeve van dezelfde gevallen bijeen f 21712, zoodat in die maand aan aan vragers, verdeeld over 113 gemeenten, een be drag van f 37129 kon worden uitgekeerd. Het gironummer van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden te 's-Gravenhage is: 272727. e meest geraffineerde vorm van ijdelheid is prat gaan op zijn bescheidenheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9