Helsinki en Moskou staan nog ver van een oplossing Hat voorval aan de grens Offensief in het Westen verwacht Sillanpaa krijgt den Nobelprijs Slachtoffers van München in de Feldherrnhalle opgebaard Engelsch oorlogs schip vergaan De luchtoorlog Het nieuws van heden C.HAJENIITS DE ONTPLOFFING TE SCHERPENZEEL ECHTER GEEN REDEN VOOR ALARMSTEMMING HESS SPREEKT BIJ DE BEGRAFENIS BIJZONDERE KABINETS RAAD IN BELGIË VLIEGTUIGAANK00PEN INDE VER. STATEN De aanslag op Hitler in den Bürgerbraukeller *EREENICDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 11 NOVEMBER 1939 - OCHTENDBLAD Gï=oo±e sorieeiing Holiandsche sigaren, geïmporteerde Havana, 'Braziel, Manila en Tenerüe sigaren Sigaretten Tabak DAGBLAD MEI OCHTEND- IN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22092 ®nze regeering heeft te Berlijn een onderzoek gevraagd naar dit ernstig misdrijf Nog twee dooden bij ontploffing Ministerraad opnieuw bijeen Reservisten in Bulgarije naar huis k°pIA. 10 Nov. (Reuter) Het Bulgaarsche bistere van Oorlog heeft medegedeeld, dat v e reservisten, die onlangs voor een oefentijd Vc drie weken waren opgeroepen, op 20 No- naar huis zullen worden gezonden. Er lt0 etl geen andere lichtingen onder de wapenen Deze mededeeling heeft veel voldoening Ö4LADIER ontvangt eden Het WeeritiiiiHiuNtHiiiimmmiiiiiniiiHHiiiHHj^ irsituatie. De bedrijvigheid aan het front wordt met den dag sterker Zeven dooden bij vliegongeluk Een Finsch-Russische zenuwenoorlog' Hitler tijdens zijn rede in den Bürgerbrau keller te München. Bovenstaande foto, vergeleken met de reeds in ons blad gepubliceerde opname van de verwoesting in den Bürgerbraukeller geeft 'n duidelijk beeld van den bouw- van de zaal waarin Hitler sprak. Het podium, vanwaar af Hitier sprak en waarop zich ook de andere leiders der partij bevonden, werd door de bomontploffing bedolven onder een laag puin van drie meter. Het plafond, dat geheel instortte, kwam tot midden in de zaal neer. De foto hiernaast toont van links naar rechts minister Esserrijks- leider Amann, A. Rosenberg, dr. Frick, dr. Göbbels, Hierl, burgemeester Tiehler en Hess tijdens de herdenking van de gevallenen der partij Ben barricade in de. buitenwijken van een der plaats}.<gte vóór de Maginot-linie Radiorede van Denis uitgesteld De Amerikaansche goederen voorraden Zevenentwintig personen vermist Eerste luchtalarm in Zuid-W ales Duitsche verkenningsvluchten Belgische bladen verboden OPGERICHT 1826 AMSTERDAM 'S-GRAVENHAGE NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SB et., Inge», nededeellngen SO eent; Idem op peg. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" tie de rubriek Het onderzoek, door de bevoegde autoriteiten ingesteld, inzake het Donderdag aan de grens bij Venlo Voorgevallene, heeft, naar wij ver nemen, het gebeurde wel nader ge preciseerd, echter niet opgehelderd. Er is komen vast te staan, dat Donderdagmiddag te half vijf op enkele tientallen meters van de grens een Nederlandsche auto heeft gestopt. Twee van de inzittenden stapten uit, waarop een zestal per sonen in burger toesnelden en hen beschoten, tengevolge waarvan een inzittende vermoedelijk werd dood geschoten en een ander zwaar werd gewond. Daarop naderde uk Duitsch- land een auto, die den Nederland- schen auto met de nog inzittenden de beide slachtoffers over de grens voerde. Een en ander gebeurde in snel tempo onder bedreiging met geweld en kon niet worden verhinderd. Uiteraard is van de zijde der Ne derlandsche regeering van dit ernstig hiisdrijf mededeeling gedaan te Ber' lijn, met het verzoek een onderzoek in te stellen. De Nederlandsche autoriteiten Zijn aanstonds begonnen aan deze Zijde der grens alle beschikbare ge gevens te verzamelen. Omtrent het ernstig ongeluk dat Vrijdag morgen, zooals gemeld, aan vier militairen het teven kostte, vernemen wij nog het volgende donderdagmorgen waren manschappen be- 'S met werkzaamheden in de omgeving van ocherpenzeel. Vrijdagochtend werd het werk Joortgezet. Door tot nu toe onbekende oor aak deed zich toen een ontploffing voor. Arbeiders, die op eenige honderden meters „'stand aan het werk waren, hoorden plotse- vnS een hevigen knal en zagen tegelijkertijd ^ürkolommen boven de boomen. Zij snelden &ar de plaats van het ongeluk, doch konden T11 slachtoffers geen hulp meer bieden. Drie jiu'iner waren vreeselijk verminkt, de vierde slechts eenige kleine wonden, zoodat aan komen moet worden, dat hij van schrik is *e«torven. Onmiddellijk werd het Militair Hospitaal te J^rsfoort gewaarschuwd, dat een aantal dok- Teh en materiaal zond. De slachtoffers, die t'en gehuwd waren, werden naar het Mili- Hospitaal te Amersfoort overgebracht, d ongeluk bracht groote ontzetting teweeg; arbeid werd verloopig gestaakt. ~e namen van de slachtoffers zijn: de sol- w..eh A. Bokker, uit Uitgeest, H. de Jong, uit 'Idrecht en Th. de Goede, uit Enschede, en sergeant J- J. Herst, uit 's Gravenhage. V rijd agm id dag heeft zich te Belling- ^o'de een ontploffing voorgedaan, waardoor personen zijn gedood. Het zijn de 25- larige kruidenier Jan Mulder uit Sellingen een soldaat, Van der Nek gcheeten. deerlijk verminkte lichamen- zijn naar lijkenhuis je te Vlagtwedde overgebracht. k1' laat een vrouw en een kind achter. De "itair was 22 jaar oud en afkomstig uit 01ham. Öe raad van ministers heeft Vrijdag in den aten middag gedurende korten tiid ver- Saderd v.(^ARijg, 10 (Havas) Daladier heeft 'nicldag den Britschen minister voor de Do- ij0 ns' Eden, en de vertegenwoordigers der kin'ons ontvangen. Öei, 'jjdagmorgen hebben de vertegenwoordigers het dominions en van Britsch-Indië zich naar gC;v hoofdkwartier van generaal Gamelin be- ev'. die hun een uiteenzetting gaf van de Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, licht tot half bewolkt, in den ochtend mistig, waarschijnlijk droog weer, koude ochtend, overdag zelfde tempera- tuur. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ PARIJS, 10 Nov. (Havas) Het Fransche leger- bericht van Vrijdagavond luidt: „Bij twee plaatselijke aanvallen is de vijand, na geringe vorderingen te hebben ge maakt, onder ons infanterie- en geschutvnur teruggeweken. Aan beide zijden was de lucht macht actief. In de tweede helft van October heeft de Fransche marine 30.000 ton voor Dnitsch- land bestemde goederen in beslag genomen. De totale hoeveelheid goederen, sedert het begin van den oorlog in beslag genomen, bedraagt meer dan 200.000 ton." Naar de meening van militaire kringen te Parijs is het mogelijk, dat de toeneming der Duitsche bedrijvigheid aan het Westelijk front de inleiding is tot een offensief, dat "morgen (Zaterdag) zou worden ingezet. De Duitschers zetten hun voorbereidingen achter het front voort. Zij hebben de laatste 24 uur, evenals de Franschen, talrijke verkennings- afdeelingen uitgezonden. Bovendien hebben zij met systematische vasthoudendheid aanvallen ondernomen. De meeste aanvallen van beide zijden zijn gedaan te Ohrenthal, een vooruit springend punt in de grens, en verder ten Oosten van de Moezel en ten Zuiden van Saarbriicken. De aanvallers waren meestal een compagnie sterk. Hun actie werd voorbereid door artillerie. Nu de actie aan het front met den dag sterker wordt, is men voorbereid op operaties van groo teren omvang. Zooals verwacht kon worden bij de plotselinge bedrijvigheid van het front sinds twee dagen en het inzetten van zeer talrijke patrouille-overval len, zijn de Duitschers vandaag tot den aanval overgegaan. Het waren echter geen aanvallen van den omvang van die van 16 en 17 October in de sectoren van Apach en-Blies, doch slechts plaatselijke aanvallen met betrekkelijk geringe troepensterkten. Terwijl de Duitschers in de laatste week van October slechts kleine posten voor zich vonden, welke terugtrokken zoodra de aanval werd ont ketend, stietten de Duitsche aanvallen vandaag op een hechte weerstandslinie. Zij slaagden er eerst in een geringe vordering te maken en kwamen voorbij de lijn der kleine vooruitgescho ven posten, welke onmiddellijk vóór de eerste Fransche stelling liggen. Zij bevonden zich hier door in een zone, die geheel onder het vuur ligt van de eerste Fransche stelling. Hierop opende de artillerie, die terstond gealarmeerd was door de bezetting van de kleine posten, krachtig sper vuur. De aanvallers konden zich niet handhaven in de aldus beschoten zone en waren gedwongen zich terug te trekken na gevoelige verliezen te hebben geleden. STOCKHOLM, 10 Nov. (Havas). De Nobelprijs voor Letterkunde voor 1939 is toegekend aan den Finschen schrijver Frans Emil Sillanpaa. VALLADOLID, 10 Nov. (Havas). Te Cufillar op 40 K.M. van Valladolid is een vliegtuig te pletter geslagen. Zeven inzittenden zijn omge komen. s-V o (Van onzen specialen correspondent) HELSINKI, Vrjjdag. Van regeeringszijde vernemen wij, dat de leden van het kabinet heden het rapport van de Finsche delegatie te Moskou verder hebben MÜNCHEN, 10 Nov. (DNB) De slachtoffers van den aanslag in den Bürgerbraukeller wor den hedenavond om 10 uur voor de Feldherrn halle op een baar gelegd. Van half elf af bos Zaterdagmorgen 10 uur krijgt de bevolking ge legenheid langs het stoffelijk overschot dei- slachtoffers te defileeren. De teraardebestel ling vindt plaats in het kader van een staats begrafenis Zaterdagmorgen om 11 uur. De plaatsvervanger van den Führer, rijks minister Hess, zal hierbij een toespraak houden. De begrafenis zelf zal geschieden op het Nord- Friedhof. De slachtoffers zullen in een gemeen schappelijk graf worden bijgezet. De Sovjet-regeering heeft den Duitschen ambassadeur, Von der Schulenburg, haar leed wezen en verontwaardiging over den aanslag van München betuigd, alsmede haar vreugde over de gelukkige redding van Adolf Hitler uit levensgevaar en haar medelijden met de slacht offers van den aanslag. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft den Japanschen zaakgelastigde in Duitschland telegrafisch opdracht gegeven Hitier namens de Japansche regeering geluk te wenschen met het mislukken van den aanslag. Bovendien heeft de minister een bezoek ge bracht aan den Duitschen ambassadeur in Tokio. Generaal Franco en de Spaansche regeering hebben heden telegrafisch Hitier hartelijk ge- lukgewenscht met zijn redding uit het gevaar. Bovendien heeft de minister van Buitenland sche Zaken den Duitschen gezant de gevoelens van zijn regeering overgebracht. De president der Finsche republiek, Kallio, heeft Hitier telefonisch zijn gelukwenschen doen toekomen wegens den mislukten aanslag op zijn leven. Voorts heeft hij den Finschen ge zant in Berlijn opdracht gegeven het Duitsche rijksministerie van Buitenlandsche Zaken de gelukwenschen der regeering over te brengen BRUSSEL, 10 Nov. (Havas). De Bel gische kabinetsraad is Vrijdagavond om 9 uur in buitengewone zitting bijeen ge komen. De bijeenkomst duurde tot kwart over twaalf. De zitting was gewijd aan een bestudeering van den internationalen toestand. Er is geen enkel communiqué gepubliceerd. De ministers hebben iedere verklaring gewei gerd. Na de bijeenkomst hebben Pierlot, Spaak en generaal Denis nog een onderhoud gehad. Op het laatste oogenblik is de rede, die de minister van Defensie, generaal Denis, Vrijdag avond voor de microfoon zou houden, uitgesteld tot Zaterdag te 19.50 uur. Als reden wordt op gegeven, dat de minister door ambtsbezigheden verhinderd was. NEW YORK, 10 Nov. (Reuter). Engeland onderhandelt met de North American Aviation Corporation in Californië over een order van ongeveer 800 snelle lestoestellen. Vernomen wordt, dat deze maatschappij het voornemen heeft haar capaciteit te verdubbelen. Voorts overwegen Engeland, Frankrijk, of beide landen, een belangrijke order voor viermotorige bom menwerpers te plaatsen bij de Boeing vliegtuig fabriek te Seattle. In een persconferentie heeft president Roo sevelt medegedeeld, dat hij overweegt 25 tot 35 Amerikaansche schepen, die tot dusverre op de Noord-Atlantische route voeren, te gebruiken voor den aanvoer van de goederen, welke dooi de regeering gekocht worden voor het aanleg gen van oorlogsvoorraden. De president herin nerde aan de ruil-overeenkomst met Engeland, op grond waarvan Amerikaansche katoen tegen Engelsche rubber wordt uitgewisseld. Wellicht zullen Amerikaansche schepen uit Oost-Indië tin en rubber halen, terwijl Britsche schepen de katoen naar Engeland zullen bren gen. De Amerikaansche vaartuigen zouden ook oorlogsmateriaal voor de regeering aanvoeren. Roosevelt zeide nog, dat de overschrijving of de verkoop van Amerikaansche schepen naar andere staten volkomen wettig is. De regeering zoekt echter naar andere methoden, dan een eenvoudige overschrijving, waarbij de Ameri kaansche eigenaars hun aanspraken op de sche pen ten volle zouden behouden. LONDEN, 10 Nov. (Reuter) De secre taris van de Britsche admiraliteit verklaart tot zijn leedwezen te moeten mededeelen, dat het oorlogsschip „Northern Rover", een klein hulpvaartuig, aanzienlijk over tijd is en als verloren beschouwd moet worden. De naaste familieleden van de opvarenden zijn hiervan in kennis gesteld. De admiraliteit deelt verder mede, dat vier officieren en 23 manschappen van de „Northern Rover" vermist worden. De „Northern Rover", metende 655 ton, is als stoomtreiler gebouwd in 1936 op een Duitsche scheepswerf en gere gistreerd in Londen. Het is nog niet bekend of dit al de personen zijn, die zich aan boord be vonden. LONDEN, 10 Nov. (Reuter) In Zuid-Wales is vandaag voor het eerst sedert het uitbreken der vijandelijkheden luchtalarm gemaakt. In verscheidene steden werd loos alarm gegeven, doch weldra volgde het signaal, dat alles veilig was. Op vele plaatsen liepen de menschen de straat op, in de verwachting vijandelijke vlieg tuigen te zullen zien. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede, dat op de Noordzee aan de Oost-kust een vijandelijk vliegtuig tot da len gedwongen en gezonken is. Een tweede Duitsch vliegtuig ontkwam in de wolken. De aanval was door twee Engelsche toestellen ondernomen. Toen het Duitsche toestel daalde, begaf zich de bemanning in een kleine boot, waarover zij beschikte. Vandaag heeft een Duitsch vliegtuig, vermoe delijk een Heinkel-toestel, boven de Shetland- eilanden gevlogen. Men denkt dat de machine op verkenning uit was. Nadat het toestel door afweergeschut onder vuur genomen was ver dween het in zuidoostelijke richting. Uit Brussel meldt Belga, dat vandaag een En gelsch vliegtuig is geland op Belgisch grondge bied nabij de grens, in de buurt van Kortrijk. De bemanning is geïnterneerd en het toestel in beslag genomen. Naar uit Londen wordt vernomen overwegen de autoriteiten of z(j de normale treinverlich- ting in het district Londen zullen herstellen. Bij luchtalarm zou de verlichting dan onverwijld gedoofd moeten worden. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt nog mede, dat vijandelijke vliegtuigen vandaae actief buiten de Engelsche kusten zijn opgetre den. Zfj poogden verkenningen ten uitvoer tr leggen. Er werden voorzorgsmaatregelen geno men en de actieve defensie trad in werking met inbegrip van luchtafweergeschut. Het vij andelijke vliegtuig, dat tot dalen gedwongen werd, was een Dornier-vliegboot. Aan Engel- schen kant werden geen verliezen geleden. behandeld. De Finsche gedelegeerden hebben hedenavond uit Moskou medegedeeld, dat van daag geen nieuwe besprekingen zijn gehouden, en dat zij ook niet weten, wanneer opnieuw overleg zal plaats vinden Namens het ministerie van Buitenland sche Zaken wordt verklaard, dat tijdens de besprekingen, voor zoover deze thans tus- schen de Finsche delegatie en de Sovjet- regeering zijn gehouden, nog geen basis is gevonden, die een oplossing mogelijk maakt. Officieel wordt medegedeeld, dat het nog niet bekend is, wanneer de onderhandelin gen te Moskou verder worden voortgezet Naar aanleiding van zekere berichten, waarin geconstateerd wordt, dat men thans verder dan ooit afstaat van een bevredigende oplossing en dat de toestand voor Finland veel ernstiger zou zijn geworden, kunnen wij mededeelen, dat deze opvatting in Finsche kringen niet ge deeld wordt. Er is geen grond voor alarmee- rende tijdingen of bijzonder pessimisme. De toestand voor Finland, zoo wordt hier opge merkt, is den laatsten tijd steeds moeilijk ge weest en men kan de Finsch-Russische tegen stellingen in dit stadium ook karakteriseeren als een „zenuwenoorlog". Aan Sovjet-Russische zijde weet men even wel, in hoever Finland bereid is, den wensch der Sovjet-regeering te vervullen en ook in hoeverre dit onmogelijk is. Dat men thans verder dan ooit verwijderd zou zijn van een minnelijke oplossing, is een bewering, die door niets wordt bewezen. Over den aard van het besprokene te Moskou is im mers officieel niets meegedeeld. Bovendien zijn de Finsche onderhandelaren nog steeds in d» Russische hoofdstad gebleven. Ze zijn nog niet teruggeroepen door de Finsche regeering, en nog niet onverrichterzake teruggekeerd. De verdere ontwikkeling der Finsch-Russische on derhandelingen wordt te Helsinki rustig afge wacht. De hoop op een bevredigend resultaat voor beide partijen leeft onverminderd bij het Finsche volk. -\ Ongunstig verloop der Finsch-Russische besprekingen. Een klein Engelsch oorlogsschip, de Northern Rover, vermoedelijk vergaan. De Nobelprijs voor Letterkunde is toe gekend aan den Finschen schrijver Sillanpaa. Nadere bijzonderheden over het voor val aan de grens bij Venlo. Ontploffing te Bellingwolde eischt twee dooden. Van heden af zijn erwten verkrijgbaar op bon 3 van de Rijksdistributiekaart. Reconstructie van den moord te Leid- schendam op de plaats van het misdrijf. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over het aangevraagde buitengewoon crediet voor de defensie. Beurs van New York: Stemming onregel matig. Wanneer we. Wanneer we een leege kamer bin nentreden waar de stem van een ver ren onbekende zich laat hooren en het vertrek vol zit met geluid en men- schelijk leven wanneer we even het electrische licht aanknippen ter wijl een ouder geslacht vroeger nog moeizaam met lucifer naar petroleum of gasbuis moest tasten wanneer we voor den oorlog door de lucht met Indië of Amerika spraken en van de vliegmachine gebruik konden maken om afstanden van jaren eens tot uren of dagen of hoogstens een week te doen slinken dan beseffen of be seften we ineens welk een enorme omwenteling zich binnen een men- schenlecftijd in onze samenleving dank zij het meuschelijk vernuft vol trokken heeft. Wanneer we daarbij vergelijken de armzalige resultaten van bloedigen strijd, dan moet de menschheid toch wel den hemel ge weld aandoen met het gebed om den vrede, teneinde weer een tijdperk te bekomen waarin de geest heerscht over de stof en de menschheid geluk kiger wordt door de vindingen van het menschelijk vernuft. Vindingen niet om de menschheid te vernielen, maar om te veredelen. BRUSSEL, 10 Nov. (Havas). Het orgaan van de rexistische beweging, „Pays Réel", is door de regeering voor onbepaalden tijd verboden wegens ophitsende artikelen tegen Engeland. Dezelfde maatregel treft voorts ook het communistische weekblad „Het Vlaamsche Volk", dat in Antwerpen verschijnt, en het Waalschgezinde radicale dagblad uit Charleroi ..Bataille Wallone". De regeering heeft ook in België verboden het anti-joodsche Duitsche orgaan „Der Stür- mer",

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1