Eerlij ijn overweegt het aanbod van goede diensten Franco steunt het vredesinitiatief Pauselijke zendbrief tot de Ver. Staten Onverzoenlijkheid der Finnen neemt toe Minister De Geer voor de radio „Een nieuwe en betere vrede" m Duitsche vliegers boven Frankrijk Het nieuws van heden KARELIË KRACHTIGER VERSTERKT VEREENIGDE katholieke pers Maandagmiddag te één uur Bij den ISOsten verjaardag van de instelling der kerkelijke hierachie in Amerika Het Sovjet-persagentschap meldt: ZONDAG 12 NOVEMBER 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22094 De regeeringspersdienst meldt De Duitsche gezant heeft in opdracht zijner regee ring aan minister Van Klef fens medegedeeld, dat de inhoud van het telegram, dat Hare Majesteit de Konin gin en Zijne Majesteit de Koning der Belgen Dinsdag j.l. tot den Rijkskanselier hebben gericht, zorgvuldig zal worden onderzocht. Het Weer iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiii]iiiiiiiiiiiiiin| GRIEKENLAND HEFT STAAT VAN BELEG OP De wereld moet afstand doen van doellooze ambities, verklaart Roosevelt Aanslag op Hitier al in Augustus beraamd? £en mededeeling van Himmler SS Nederlandsche gezant bij Spaak Bloei van het geloofsleven Het te bestrijden kwaad Het sociale vraagstuk De plichten van den rijkdom i lljÉSi! Bij de Duitsche soldaten aan het Westfront. Een granaatwerper in stelling aan het front en een waarnemings post hij den Westwall Vrijheid van vereeniging 99 99 Britsche verkenningsvluchten boven Stuttgart, Mannheim en Neurenberg De handelsoorlog ter zee. Tiet prijzencommando seint na het onderzoek der lading van een vrachtschip naar den commandant van een torpedojager Het kritieke stadium bereikt Helsinki's antwoord aan Tass Charles Tournemire DIT NUMMER BESIAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 sent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BRUSSEL, I I Nov. (Belga). Met het oog op het BelgischNeder- landsch initiatief heeft generaal Franco een telegram gezonden aan Koning Leopold, waarin hij uitdruk king geeft aan de belangstelling van Spanje voor alle daden, welke een herstel van den vrede beoogen. De vrede kan verwezenlijkt worden dank zij den goeden wil van allen. Franco Meest zwakke veranderlijke wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, j= tijdelijk regen, weinig verandering in temperatuur. flIlllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllliH De minister-president heeft het voornemen op Maandag 1 3 No vember te 1 3 uur een kort woord tot Het Nederlandsche volk te richten. Uitzending geschiedt via de drie Nederlandsche zenders en ten be hoeve van de luisteraars in Oost- en West-Indië via den Phohi en de rijkszenders. Des avonds na de eerste emissie van nieuwsberichten zal de uitzen ding ten behoeve van de Nederland sche luisteraars over de drie Neder landsche zenders worden herhaald. ATHENE, 11 Nov. (D.N.B.) Als gevolg van de Italiaansch-Grieksche overeenkomst, is de staat van beleg, welke Griekenland aan de grens van Albanië had afgekondigd, opgeheven WASHINGTON, ll Nov. (Keuter) „De *ereld heeft een nieuwen en beteren vrede hoodig, een vrede, welke de menschcn zal hoodzaken de wapens van haat neer te kfgen, welke gebruikt zijn om hen te ver dien." Aldus zeide president Roosevelt in een vijf- ^'huten-toespraak bij het eeuwfeest van het ^'Utair instituut van Virginia. Rij voegde hieraan toe: „Ook moet de wereld afstand doen van doellooze ambities, die alom in het leven hebben geroepen, die ambities ^'e tot geen nuttig doel dienen. Wij zoeken een j8®!. waarin de nabuur tot den nabuur spreken atl, waarin menschen tot menschen kunnen Afteken en waardoor de gewone menschelijke lsUncten, die overal gevonden worden, uitdruk- nS zullen kunnen vinden door het wegnemen v*n de vrees." Roosevelt hield zijn toespraak na zijn terug- eer uit Arlington, de nationale begraafplaats, ^'aar hij een krans had gelegd op het graf van onbekenden soldaat. MüNCHEN, 11 Nov. (DNB) De rijksleider der en chef van de Duitsche politie, Himmler mede; Het staat thans vast, dat met de voorbe; van den misdadigen aanslag in de zaal ,an den Bürgerbraukeller reeds eind Augustus begonnen is. Sterk verdacht wordt in r1 verband een persoon, die in den Bürger- Rtukeller herhaaldelijk als handwerksman is Pgetreden en die daar op de galerij van de zaal erkzaamheden heeft verricht. BRUSSEL, ll Nov. (Belga) Dernière Heure j^dt, dat de heer Spaak Zaterdagochtend dan t^ rlandschen gezant, baron Van Harinxma Slooten, heeft ontvangen. Het blad voegt ^eraan toe, dat men denkt, dat dit bezoek Je verband houdt met den kabinetsraad van •«teren. Onze Romeinsehe correspondent seint ons d.d. 11 November: Ter gelegenheid van den 150sten ver jaardag van de instelling der kerkelijke hiërarchie in de Ver. Staten, heeft de H. Vader een zendbrief gericht tot het. episco paat der Ver. Staten, waarvan de Osser- vatore Romano van Zaterdagavond den tekst publiceert. De H. Vader wijst er in Zijn Opperherderlfik schrijven allereerst op, dat de glorie en de voortvarendheid van de V. S. niet weinig te danken hebben aan de triomphale ontwikke ling, welke de godsdienst aldaar genoot. Want al is deze op 't eeuwige en niet op het tijdelijke gericht, komt hij toch aan het aardsche leven ten goede. De H. Vader schetst in het kort de historie van het Katholicisme in Amerika, aan vangend bij de verheffing van Carroll, Ameri- kaansch burger, tot bisschop van Baltimore, een daad van Paus Pius VI. Hij brengt in her innering de vriendschap van ciezen eersten Arne- rikaanschen bisschop en George Washington, een vriendschap, welke voor het Amerikaans .-.he volk een voorbeeld beduidt van respect voor het christelijk geloof. Dank zij het onvermoeide werk van de Ame- rikaansche bisschoppen en priesters bloeit het katholieke geloof overal in de Vereenigde Sta ten, zooais Paus Leo XIII in zijn schrijven Longinqua Oceaniae honderd jaar later mocht, constateeren. Genoemd schrijven zal steeds de volle overweging waard blijven. De vijftig jaar, welke daarop volgden, lieten nog grootere ex pansie zien. De H. Vader somt een aantal feiten op, welke reden tot groote verheugenis geven, o.a het veelvuldig bezoek aan de kerk. de veel vuldige H. communies, de druk bezochte re traites en de talrijke roepingen. Thans zijn et- negentien provincies, honderd vijftien diocesen, bijna twee honderd seminaria, talrijke kerken, scholen, colleges, zieken- en armenhuizen en kloosters. De Paus gevoelt behoefte openlijk lof te brengen aan het Missiewerk in de Vereenigde Staten. Hij bekent met een speciale liefde tot de negers bezield te zijn, een liefde, die zeer zeker geïnspireerd wordt door den hemel- De negers vragen bijzondere zorg en troost. Over- vloedigen zegen roept Hij daarom af over hen, die zich speciaal om de negers bekommeren- De Paus brengt verder zijn bezoek aan Ame rika in 1936 in herinnering. Wat de H. Vader toen heeft mogen aan schouwen vervult Hem van dankbaarheid, al lereerst tot God en vervolgens tot den clerus en de geloovigen. Maar nog altijd valt er veel kwaad te bestrijden. De Christen, die dezen naam eer aandoet, is altijd een apostel, eerst -te dood zal daaraan een einde maken De Paus somt dan het te bestrijden kwaad op, waarvan de wortel de miskenning van de Goddelijke majesteit is, welke gelegen is in de overtreding van wet en moraal, welke beide bovennatuurlijk van oorsprong zijn. Her. alco holisme, de schaamtelooze mode, de crimina liteit, welke ook in ernstige mate voorkomt onder minderjarigen, machtsmisbruik, vcrwaar- loozing der armen, opstapeling van overmatigen rijkdom, lichtzinnigheid in het aangaan van het huwelijk, scheiding, verstrooiing van families, verkilling in de liefde tusschen ouders en kin deren, de afname van geboorten, de ontkrach ting van het geslacht, de verzwakking van den eerbied voor het gezag, opstandigheid, verza king- aan de verplichtingen tegenover het vader land en het menschelijk geslacht. De H. Vader betreurt bovendien, dat op veie scholen het ge loof geminacht en genegeerd wordt. Bestaat er ter wereld, zoo vraagt Hij, iets sereners dan de Christelijke families voor het altaar des Heeren? Zij kennen geen twist, zij kennen geen wantrouwen, en de wederzijdsche liefde welke er heerscht verzacht de smarten en verdubbelt de vreugde. Daar worden de kinderen niet als een zware last beschouwd, maar een kostbaar onderpand geacht. Deze christelijke familie is niet denkbaar zon der het dogma van de eenheid en de onver breekbaarheid van het huwelijk, de groote wet van deze kostbare gunst der Katholieke doc trine voor familie en gemeenschap, voor de ge zondheid van de maatschappij. De consequen ties van het kwaad der echtscheiding heeft Paus Leo XIII beschreven in zijn Encycliek „Ubi Arcanum", welke Paus Pius XII vervol gens citeerde. Vervolgens waarschuwt de Paus tegen het gemengde huwelijk. Dit kan nooit gelukkig zijn. Als een werkzaam middel om dit kwaad tegen te gaan wijst de H. Vader op het onderricht in de Goddelijke waarheid. Met groote vreugde nam de H. Vader kennis van het werk van de pers en de radio. Hij spoorde degenen die zich van deze middelen bedienen aan, niet op ijdelen roem te letten, maar te spreken, „als van God, als voor God, in Christus". (2 Cor 217) Bijzonder spoorde hij aan tot steun aan de Katholieke Universiteit van Washington en het priestercollege te Rome. Dat jonge priesters door hun gaven in Rome, waar de bron van het geloof het zuiverst is, kunnen studeeren. is van onmetelijk belang Uitvoerig gaat de H. Vader dan in op het sociale vraagstuk^ waarbij Hij wees op „Rerum Novarum'' en „QÜadragesimo Anno". Het voor naamste punt van de sociale kwestie is, dat de goederen door God geschapen aan allen deel achtig worden, overeenkomstig de beginselen van rechtvaardigheid en liefde. Altijd zijn er armen en rijken geweest, en dat zij er altijd zullen zijn, laten de onbuigzame condities van het menschelijk leven voorzien. De arme, die God vreest komt er toch. Hun is het rijk der hemelen, en zij worden overladen met geestelijkegiften. De rijken, wanneer z'j rechtvaardig zijn, beoefenen het ambt van uït- deelers en procureurs voor de armen van God, in hun hoedanigheid van dienaren der Voor zienigheid. God wil geenszins, dat de rijken overdadig rijk zijn en de anderen zich in zulke bekrom pen omstandigheden bevinden, dat hun het noodzakelijke voor het leven ontbreekt. De rijken moeten bewogen door liefde, de armer, bijstaan en nog zwaarder geldt de verplichting om hun het hun rechtvaardig- toekomende te geven. De Paus citeert dan „Quadragesimo Anno" en komt dan op voor een loon, hetwelk het den vaders mogelijk maakt in de behoeften van hun gezin te voorzien. Hij spreekt zijn diep medelijden uit met dc werkloozen. Ieder die tot werken in staat is moet daartoe de gelegenheid hebbev. om aldus voor zich en de zijnen het dagelijksch brood te verdienen. Hierop moet de rechtvaardigheid gericht zijn, hierna ook moeten met groote edelmoedigheid de werkgevers streven. In verband met de sociale kwestie sprak de Paus ook nog over de vrijheid van vereeniging. Men kan niet zonder onrecht te plegen aan de arbeiders het recht ontzeggen, om zich te ver eenigen ter verdediging der eigen rechten en om lichamelijke en geestelijke verbetering te verwer ven. Dergelijke vereenigingen kan men niet té allen tijde dezelfde discipline en structuur op leggen, daar tijd en plaats kunnen veranderen. Zij moeten echter, en dit is van vitaal belang, zich laten leiden door de rechtvaardigheid en de eerbaarheid. Aldus zullen zij, terwijl zij eigen belangen na streven, de rechten van anderen ontzien. Ten slotte roept de H. Vader op tot eenheid en sa menwerking, Hij herinnerde er aan, dat Hem bij Zijn kroning ook van vele andersdenkenden uit Amerika talrijke bewijzen gewerden van diepen eerbied en aanhankelijkheid. Hij verbindt open lijk hieraan de hoop, dat Amerika steeds' meel de eenheid in Christus zal vinden. Het pauselijk schrijven is gedateerd op het feest van Allerheiligen 1939. PARIJS, 11 Nov. (Havas). Het Fransche oorlogsbericht van Zater dagavond luidt: ,,In den nacht van 10 op 1 1 November hebben vijan delijke vliegtuigen gevlogen boven Oost-F rankrij k. Een kalme dag aan het front." Een Duitsch vliegtuig heeft kort na het vertrek van een Fransch stoomschip uit een haven aan Het Kanaal naar Engeland twee bommen in zee laten vallen Aan boord van het schip bevonden zich negentig personen. Niemand werd gewond. Het schip heeft den overtocht kunnen voortzetten. Drie jachttoe- stellen hebben het Duitsche toestel verdreven. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede: De Royal Air Force heeft vannacht succes volle verkenningsvluchten uitgevoerd boven Zuidwest-Duitschland. Gevlogen werd o.a. over Stuttgart, Mann heim. en Neurenberg. Een toestel is niet terug gekeerd. MOSKOU, 11 Nov. Het telegraaf agentschap der Sovjet-Unie, Tass, meldt: Een Engelsch blad heeft een bericht uit Helsinki gepubliceerd, volgens hetwelk Stalin opnieuw de laatste con cessies van Finland zou hebben verworpen. Tass is gemachtigd te verklaren, dat dit be richt in geen enkel opzicht met de feiten strookt. De Finnen hebben geen „laatste concessies" gedaan, zoodat Stalin deze ook niet kon ver werpen. Volgens een informatie van Tass komen de Finnen niet alleen niet tegemoet aan de minimumvoorstel- len van 5ovjet-Rusland, doch neemt integendeel hun onverzoenlijkheid toe. Tot onlangs hadden de Finnen op de landengte van Karelië slechts twee of drie divisies tegenover Leningrad, terwijl zij dit aantal thans hebben verhoogd tot zeven. Op deze wijze, aldus het Russische persbureau, demonstreeren zij hun onverzoenlijke houding. Uit Helsinki meldt Havas. De minister van Onderwijs van Finland heeft ter eere van Fin- sche politici een diner aangeboden. Bij dez. gelegenheid het woord nemend bracht de mi nister de besprekingen met Rusland ter sprake waarbij hij constateerde, dat de vastbesloten heid der Finsche regeering het land te vercie- digen in het buitenland een diepen indruk heeft gemaakt. Tezelfder tijd deelde hij mede, dat de be sprekingen nog tamelijk lang zouden voort duren, daar de beide regeeringen nog niet een gemeenschappelijke basis hebben ge vonden om te geraken tot een definitieve oplossing, welke vereenigbaai is met de be langen der beide landen. Tanner heeft heden uit Moskou telefonisch aan Helsinki doen weten, dat het niet bekend was, wanneer de Russisch-Finsche onderhan delingen hervat zouden worden. Gisteren, zoo voegde hij er aan toe, zijn me moranda, waarin de standpunten der beide par tijen gedefinieerd werden, uitgewisseld. De Sovjet-Russische pers, zoo deelde Tanner verder mede, publiceerde geenerlei commentaar over de onderhandelingen, maar gaf wel -'eel aandacht aan de berichten over de ontploffing in den Bürgerbraukeller in München. Waarnemers in Helsinki hellen over tot de meening, dat de besprekingen in Moskou het critieke stadium hebben bereikt. De stroom van giften uit het binnen- en bui tenland voor het fonds der nationale defensie houdt aan. Een uit Helsinki te Stockholm ontvangen te legram zegt. dat op het toenemende optimisme aldaar omtrent de Russisch-Finsche besprekin gen een domper is geplaatst door het heden uit Moskou ontvangen nieuws. Verklaard wordt, dat Stalin gezegd heeft de Finsche tegenvoorstellen in hun huidigen vorm niet te kunnen aanvaarden en dat hij beslist, niet wilde afzien van den Russischen eisch be treffende een vlootbasis op het Finsche vaste land. De Russische leiders, zoo zegt men, oe- reiden een nieuw memorandum voor over hun eischen. Dit memorandum zal, naar men ge looft, vandaag gereedkomen en het voor Faasi- kivi noodiig maken, naar Helsinki terug te kee- ren om zijn regeering te raadplegen. In antwoord op de reeds gepubliceerde ver klaring van Tass, heeft het Finsche dcpai te- ment van Buitenlandsche Zaken hedenavond het volgende medegedeeld: „De Russische regeering heeft voorstellen gedaan tot besprekingen. Vervolgens legde zij voorstellen voor, die Finland beschouwde als voor een deel een bedreiging vormende voor zijn onafhankelijkheid en zijn neutraliteit. Fin land heeft uitgebreide concessies gedaan ten aanzien van de kwesties, die de veiligheid van Sovjet-Rusland, en in het bijzonder van Le ningrad, raken, maar gezien den aard van de Sovjet-Russische eischen was Finland verplicht defensieve voorzorgsmaatregelen te nemen." Uit Frankrijk bereikt ons het bericht van het overlijden van Charles Tournemire, organist aan de St. Clothilde te Parijs. Tournemire werd ge boren in 1870 te Bordeaux en was leerling en opvolger van César Franck. In ons land is nij voornamelijk bekend om zijn „l'Orge mystique", een reeks orgelwerken voor het Kerkelijk Jaar, waarin hij voor eiken Zondag de thema's van de Gregoriaansche gezangen bewerkte. Pauselijke zendbrief tot de Ver. Staten bij den 150sten verjaardag der kerkelijke hiërarchie. De Duitsche regeering zal het aanbod van goede diensten zorgvuldig over wegen. Franco steunt het vredesinitiatief van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold. Volgens het Russische persagentschap neemt ,,de onverzoenlijkheid" der Fin nen toe. Duitsche vliegtuigen boven Oost-Frank rijk; Britsche verkenningsvluchten in Zuidwest-Duitschland. Herdenking van den Wapenstilstandsdag in Frankrijk; de Temps" over de plich ten der neutrale staten. Minister De Geer zal Maandagmiddag te één uur een radiotoespraak houden. Per Januari 1940 komt aan de korting op de spoorwegpen^ioenen een einde. ES Voetganger-Koning Het volgende wordt geschreven van 't standpunt eens voetgangers. Auto mobilisten zullen er maar gedeeltelijk mee instemmen. Maar wijl de voet ganger in den ontwikkeling sloop de eerste was, mag zijn kijk op het Zon- dagsgebeuren van thans toch ook wel even aan het woord komenal zou hij ongelijk hebben! Wij, voetgangers, voelen ons in deze Zondagen van autorijverbod ineens weer in onze eigene wereld terug we toandelen rustig en veilig en behoeven ons wei nig te bekommeren om den razenden dood langs de wegen. Geen Maandag kranten met een reeks doodelijke on gevallen. De voetganger voelt, zich ineens weer meester van den weg. Koning-voetgangerDat kan zoo niet blijven en zal ook zoo niet blijven. We weten 't. Maar zoolang de voetganger koning is voelt hij zich allerbehaag lijkst. En we danken minister Steen- berghe een aantal genotvolle, heer lijke, gevaarlooze Zondagen met mid dagwandelingen in den herfst. De Zondag heeft weer zijn ouderwetsche, gemoedelijke Zondagsstemming van stilte en rust. Ouderwetsch! Soit. We leven in een anderen tijd dan vroeger en de huidige rust is geforceerd. Het zij zoo. Maar het is voor de voetgan gers een genot, zoo'n Zondag zonder auto's nog eens weer te kunnen be leven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1