Luchtalarm luidde te Parijs den Wapenstilstandsdag in Wijziging van de Tarief wet DE i RFENIS VAN EEN Lu ZONDERLING SOBERE HERDENKING ZONDAG 12 NOVEMBER 1939 U moet duidelijk zijn... Meening der Eerste Kamer De Temps" over de neutraliteitsplichten Toespraak van Lebrun TEELT VAN WARMOEZERIJ- GEWASSEN F. E. SILLANPAA Nobeiprijs-winnaar Ontploffing eischt een doode HET AANBOD VAN GOEDE DIENSTEN Verkeersdagen Nederland-West-Indië Een economische commissie opgericht De haven van IJmuiden gedeeltelijk gesloten Vreemde vondst VERKEERSDAGEN RIJTIJDENBESLUIT BRUG IN ALPHEN AAN- GEVAREN Distributie van meer artikelen bepleit REGELEN MET BETREKKING TOT BODEMPRODUCTEN ALGEMEEN STEUNCOMITÉ Utieveti mogen ooze aandacht Goedkoope St. Nicolaaspakketten voor militairen Productie van electriciteit Geen spreekuur dir.-gen. P.T.T. DOOR WILLY WATERMAN DE ITALIAANSCHE OPERA IN DIT SEIZOEN Onze Parijsche correspondent seint ons Zater dagavond Voor het eerst sinds 1919 is de wapen stilstandsdag niet gevierd als een nationale feestdag. Op 3 Sept. jJ. was de reden daar toe immers komen weg te vallen Zoo heeft het de Parijsche bevolking dan ook in het geheel niet verbaasd, dat juist deze elfde November voor haar begonnen is met een luchtalarm, dat haar omstreeks kwart voor vijf half uitgeslapen uit bed joeg. Te ongeveer zes uur werd door sirenes hel sein alles veilig geblazen, n3dat wie goede ooren had heel uit de verte het luchtafweei geschut in actie had gehoord. Op dezen elfden November 1939 heeft Frank rijk de gevallenen in den oorlog 1914—1918 her dacht en de herboren Fransch-Britsche solidari teit gevierd. Aan de gevels en op ae torens ont braken ditmaal de vlaggen, maar in den na middag kwam men op straat niemand meer tegen, die op de revers van zijn mantel of jas niet een klaproos of korenbloem droeg, welke door een leger van collectanten te koop werden aangeboden. De klaprozen waren vervaardigd in Engeland en door een speciaal vliegtuig van LonBen naar Parijs gebracht. De korenbloemen waren het werk van nijvere Francaises. De op brengst van dezen bloemenverkoop zal besteed worden voor hulpverleening aan frontsoldaten en hun nagelaten betrekkingen. Hoewel net geen feestdag was en het werk normaal zijn gang ging, zijn niettemin, volgens de traditie, de op Wapenstilstandsdag gebruikelijke plechtigheden gehandhaafd. Het hoogtepunt der plechtigheden werd gevormd door de kranslegging op het graf van den onbekenden soldaat door den President der Republiek en den voorzitter van den Minis terraad, welke Zaterdagmorgen om elf uur plaats had. Bij den Are de Triomphe stond een eere- wacht opgesteld van Fransche, Britsche en Pool- sche troepen. De Fransche soldaten behoorden tot het infanterie-regiment, dat in September JJ. het eerst op Duitsch gebied was binnenge drongen. De meeste hunner droegen op de borst reeds het nieuwe oorlogskruis, terwijl de hooge offi cieren bovendien nog gedecoreerd waren met de militaire medaille. De plechtigheid had in al haar eenvoud iets aangrijpends, en toen het trompetsignaal „l'Appèl aux Morts'' klonk kreeg onder het publiek menigeen het met zijn ontroering te kwaad. Den geheelen middag lang tot het invallen der duisternis, waren zon der ophouden stroomen Parijzenaars naar den Are de Triomphe getrokken, om daar een par ticuliere hulde te brengen aan het graf van den onbekenden soldaat. De manschappen van het garnizoen van Parijs waren door ae direc ties van de drie stadstheaters, welke thans in de hoofdstad bespeeld worden, de Comëdie Frangaise, Theatre de l'Odéon, en de Opéra Comique, op een gratis matinée onthaald, zoo dat althans voor hen het vandaag toch wel een klein beetje feest is geweest. Onder het opschrift „Les Pays Bas et La Belgique" publiceert de .Temps" hedenavond een hoofdartikel, waarin het de neutraliteits plichten ter sprake brengt. Van deze plichten, zoo schrijft het blad, hebben Nederland en Bel gië zich gekweten met een loyaliteit welke nie mand ter goeder trouw kan betwisten. De twee landen hebben vanaf het begin van de Euro- peesche crisis niet nagelaten te handelen in den geest van hun volledige onafhankelijkheid en van een neutraliteitspolitiek, welke zij tot in de minste détails scrupuleus hebben waarge nomen. Het initiatief, door Koningin Wilhelmina en Koning Leopold, die hun goede diensten aanboden, ten einde te zoeken naar een element voor een accoord, heeft bewezen, dat beide souvereinen voortdurend de zorg hebben gehad, te verhinderen, dat het con flict zich verder zou uitbreiden. Iets verder schrijft de Temps": België eti Nederland zullen daarom uit zedelijk oogpunt slechts sterker kunnen staan wanneer zij zich te verdedigen zouden krijgen tegen een niet geprovoceerden aanval. Van Nederland schrijft het blad dan in het bijzonder het volgende: „Het fiere devies van dit edele land ,.Ik zal handhaven" krijgt in de huidige omstandig heden een geheel zedelijke en politieke waarde." Indien Nederland het voorwerp zou worden van een aanval, waarvoor in het geheel geen verontschuldiging noch rechtvaardiging, welke ook, kan worden aanvaard, zou deze de geheele beschaafde wereld den gebiedenden plicht op leggen, handelend op te treden in het belang van de zaak van een volk, dat nooit gemankeerd heeft, aan hetgeen de eer en de eerbiediging van het recht gebieden. In een voor de microfoon gehouden toespraak zeide president Lebrun, bij gelegenheid van Wapenstilstandsdag, dat alles gedaan was om een catastrophe te voorkomen en dat Frankrijk zich niets te verwijten heeft. Tegenover de methoden van geweld heeft het zijn wensch naar verzoening en vrije en loyale onderhan delingen gesteld. Het vaderland heeft zichzelf evenwel moeten terugvinden tegenover dezelfde gevaren als van Augustus 1914. President Lebrun verklaarde verder, dat Z. H Paus Pius XII in Zijn jongste encycliek in bijna dezelfde bewoordingen ais Chamberlain en Da- ladier de oorzaken van den oorlog heeft op gesomd: de geest van overheersching, de ver eering van bruut geweld, minachting voor ver dragsverplichtingen. Nadat de president nog her innerd had aan de intrekking van de neutrali- teitswet, de sluiting van het Fransch-Britsch Turksch verdrag, verklaarde hij tenslotte, dat de wereld met de geallieerden is, dat zij begrijpt dat het succes der geallieerden een a -neen en menschelijk belang heeft. Dat is onze rechtvaar diging, onze trots, de waarborg voc onze over winning, aldus besloot spreker De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat, gezien de wenscnelijkheid van een zoo doelmatig mogelijke voedselvoorziening van mensch en dier, voor het teelt jaar 1940 de vol gende regelingen worden voorbereid- De teelt van frambozen, fruit onder glas en warmoezerijgewassen onder glas zal voor de zelfde oppervlakte, welke was toegestaan krach tens de per 31 December 1939 geldende teeltver gunning, zijn geoorloofd. De teelt van warmoezerijgewassen anders dan onder glas, van vroege aardappelen met of zen der nateelt, van warmoezerijgewassen als na- teelt, spruitkool, witlofwortel, roode peen en bloemkool zal voor de volle oppervlakte, welke was toegestaan krachtens de per 31 December 1939 geldende teeltvergunning, zijn geoorloofd aan die telers, wier bedrijf met inbegrip even tueel van boomgaard, boom- en bloemkweekcrij: bloembollenteelt, akkerbouw, weiland, enz. in het jaar 1939 een totale oppervlakte van 10 H.A. niet overschreed. Telers, wier bedrijf in het jaar 1939 wel een totale oppervakte van 10 H.A. overschreed, moeten er rekening mee houden, dat, behoudens in bijzondere omstandigheden, de per 31 De cember 1939 te hunnen name staande teeltver gunning voor genoemde gewassen voor het jaar 1S40 niet zal worden bestendigd. Aanleg van boomgaarden zal, behoudens met toestemming van de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale, verboden zijn. Vervanging van oude boomen door nieuwe en aanleg van nieuwe boomgaarden ter vervanging van oude zal, mits geen grootere oppervlakte zal worden beplant, zijn toegestaan. De aanplant van vruchtboomen of -struiken in een hoeveelheid, waarvan aannemelijk is, dal zij uitsluitend voor eigen en/of gezinsgebruik bestemd is, blijft toegestaan. Telers van tuinbouwzaden dienen er rekening \an den nieuwen Nobelprijswinnaar voor Lite ratuur is in de Nederlandsche vertaling van Siegfried van Praag verschenen de machtige roman van het Finsche boerenleven ,DE WEG VAN EEN MAN". Een der schoonste en zuiverste boeken der Wereldliteratuur. Ing. ƒ2.90; Geb. ƒ3.90. In den boekhandel verkrijgbaar. J. M. MEl'LENHOFF mede te houden, dat zij in 1940 ten hoogste een oppervlakte voor de teelt van deze zaden zui len mogen bestemmen als door hen in 1939 met deze zaden is beteeld. Overdracht van tuinbouwteeltvergunningen zal, in verband met de bovenstaande regelingen, met ingang van 11 November 1939 totdat een nieuwe regeling hieromtrent tot stand zal zijn gekomen, behoudens in bijzondere gevallen en ten aanzien van reeds ingediende aanvragen, niet meer worden toegestaan Zaterdag heeft zich in Gelderland een ontploffing voorgedaan, waarbij de militair Koender uit Amsterdam. De regeeringspersdienst meldt, dat H. M. de Koningin ook uit Nederland talrijke bewijzen van instemming met het hernieuwde aanbod van goede diensten heeft ontvangen. Teneinde de weggebruikers op de noodzake lijkheid te wijzen de regelen van het verkeer in acht te nemen, zullen door het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer in samenwer king met de Vereenigingen voor Veilig Verkeer, d-rie verkeersdagen worden gehouden en wel op Donderdag 23, Vrijdag 24 en Zaterdag 25 Novem ber a.s. Op deze dagen zal door allerlei propaganda middelen getracht worden de weggebruikers ervan te overtuigen, dat het in eigen en anderer belang is, de verkeersregelen stipt na te komen, komen. In een groot aantal gemeenten zal door Ver eenigingen voor Veilig Verkeer met medewerking van de plaatselijke politie een rijwielcontröle worden uitgeoefend. Nagegaan zal worden, of het rijwiel aan alle wettelijke eischen voldoet. Een Ober is geen gedachten- lezerl Daarom is hel goed om - als U Hulstkamp be doelt - duidelijk te zeggen: „Kellner mij mijn Hulstkamp!" U krijgt dan wat U wenscht denzelfden borrel van thuis. De 7 O- nenever,Jdie men steunpunten voor onzen handel op Zuid- Amerika. Voorts wees spr. er op, dat de K.L.M. nog vóór de cartecring van een gedeelte van Vene zuela vier interessante verkenningsvluchten in Suriname heeft uitgevoerd voor het gouverne ment. De K.L.M. hoopt het volgerree droge sei zoen terug te komen en dan te trachten op de Savannas te landen. Secretaris der commissie is mr. S. M. S. Reitsrr.a, Koninginnegracht 15, 's Gravenhage. In tegenwoordigheid van den minister van Koloniën, den heer Ch. J. I. M. Weiter, heeft Zaterdagmiddag in Pulchri Studio te Den Haag de oprichting plaats gehad van een economische commissie Nederland West-Indië. Wegens ambtsbezigheden was de minister van Economische Zaken, die eveneens aanwezig zou zijn, verhinderd. Het initiatief tot deze oprichting is uitgegaan van de heeren mr. or. L. N. Deckers, oud-mi nister, lid van de Tweede Kamer; dr. ir. W. C. Klein, mijnbouwkundig ingenieur; mr. S. M. S. Reitsma, directeur van de 's Gravenhaagsclie hypotheekbank; jhr. F. W. L. de Beaufort, mr. F. G. Schalkwijk, rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam, mr. dr. F. van Haaren, burgemeester van Schiedam en mr. N. E. Rost Onnes, hoofddirecteur van de Bank- Unie. In zijn openingswoord ging mr. dr. Deckers de geschiedenis van de plannen na, die tot deze vergadering geleid hadden. Het was spreker tijdens zijn reis naar Curagao en Suriname gebleken, dat de economische betrekkingen tus- schen het moederland1 en Suriname en Curagao en de economische betrekkingen tusschen deze twee gebiedsdeelen onderling in meer aan een opzicht kunnen worden verbeterd en uitgebreid. Het werd spr. bovendien duidelijk, dat de eco- mische ontwikkeling van beide gebiedsdeelen kan worden bevorderd en dat wij, Nederlanders in Europa, daartoe nog meer medewerking be- hooren te verleenen. Hierover voerde spr. tij dens zijn reis een gesprek met mr. Reitsma in Paramaribo, waarbij het tot een bescheiden plan kwam. Het overleg werd na de repatrieering van mr. Reitsma voortgezet, waarbij zich de andere bovengenoemde initiatiefnemers aansloten. Er ontstond een plan om te trachten een com missie in 't leven te roepen, welker voornaamste taak het zal zijn, het economische leven van Curagao en Suriname zooveel mogelijk te be vorderen. Vele personen uit allerlei kringen ver klaarden zich bereid tot een dergelijke com missie toe te treden. Spr. stelde voorts uit drukkelijk vast, dat het nimmer de bedoeling is geweest en nooit het doel van de commissie mag worden te trachten het werk van andere lichamen, die in het belang van West-Indië werkzaam zijn, geheel of voor een deel over te nemen. Ook zou het niet wenschelijk zijn, dat ae commissie zaken ging doen voor eigen re kening. De taak zal zijn helpen, voorlichten steunen, stuwen. Spr. wees er voorts op, dat niet te ontkennen valt, dat de laatste jaren de belangstelling voor Suriname en Curagao is toegenomen. Gelukkig is die belangstelling thans van hoogere orde dan die, welke allereerst uitging naar de „Spaansche matten". Al staan de commissie ook Nederland sche belangen voor oogen, haar arbeió zal voor alles gelden het belang van Suriname en Cura gao, van het land èn van het volk. Spr. eindigde met den wensch, dat de internationale moeilijkheden van het oogen- blik een aansporing te meer mogen zijn om alle Rijksgenooten hier en overzee, alle on derdanen van onze geëerbiedigde en geliefde Koningin, schouder aan schouder te brengen, om hen in eensgezinde samenwerking him krachten en gaven te zien wijden, niet aan de vergrooting, maar wel aan. de grootheid, de waarachtige grootheid van ons heerlijk Rijk der Nederlanden. Dr. ir. W. C. Klein m.i. sprak hierna over het aandeel van het Rijk der Nederlanden in den handel van Curagao. Vervolgens werd besloten tot de oprichting van de commissie, waarvoor de stichtingsvorm werd gekozen. Alle aanwezigen traden toe en op voorstel van een der aanwezigen werden de initiatiefnemers bij acclamatie als bestuursleden gekozen. Bij de rondvraag waarschuwde de heer Ples- man, directeur van de K.L.M., tegen een autar- kischen geest. Onze Zuid-Amerikaansche ge biedsdeelen moeten meer gezien worden als Eie commandant van de positie IJmuiden brengt ter kennis dat de haven van IJmuiden des nachts voor het binnenkomend verkeer ge sloten zal zijn; dat eventueel des nachts voor de haven van IJmuiden bestemden schepen door hef onderzoekingsvaartuig buitengaats zal wor den medegedeeld, buiten het verboden gebied (territoriale wateren 3 mijl benoorden en be zuiden de lichtenlijn) daglicht af te wachten; dat schippers van schepen, ook visschcrsvaar- tuigen, die des nachts wenschen uit te varen, bijtijds den positie-commandant, door tusschen- komst van de betrokken havenmeesters, daar voor toestemming moeten vragen; datbij de navigatie in de haven van IJmuiden de grootste oplettendheid moet worden betracht. Het doorgaande verkeer over het sluizencöm- plex t,e IJmuiden zal voortaan des nachts ge sloten zijn van 16 uur 30 n.m. tot 7.00 v-m. missie van samenwerking van het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden, of, als een der gelijke commissie ter plaatse niet gevestigd is, aan den burgemeester der gemeente. In beide gevallen met bestemming om in die nooden te voorzien, welke op de gebruikelijke wijze in samenwerking met het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden worden behandeld. Op de spoorlijn tusschen Vcnlo en Tienraay zijn Vrijdag door een wegwerker, cp circa 500 M. van elkaar gelegen, twee zoo goed als nieuwe heerencostumes gevonden, aldus bericht de Tele graaf. Het zijn een grijs en een bruin costuum. De wegwerker bezorgde de costumes direct bij den stationschef van Tienraay, die de Rijksveld- wacht van de vondst in kennis stelde. Zaterdag morgen heeft men de geheele lijn afgezocht doch verder niets meer gevonden. Men heeft nog geen vermoeden aan wie deze costumes moeten hebben toebehoord en waarom de eige naar deze uit den trein heeft geworpen Het zou natuurlijk gebeurd kunnen zijn, dat de kleeding hier of daar is gestolen en dat de dief zich er van heeft willen ontdoen. Een andere mogelijk heid is, dat zij hebben toebehoord aan iemand, die zich voor de politie onherkenbaar heeft wil len maken.' In een der zakken heeft de politie een half toegangskaartje van een Nederlandsche bioscoop gevonden. De politie stelt alles in het werk om uit te zoeken wat er achter deze vreemde vondst zit. Teneinde de weggebruikers op de nood zake lijkheid te wijzen, de regelen van het verkeer in acht te nemen, zal het Verbond van vereeni gingen voor veilig verkeer in samenwerking met de vereenigingen voor veilig verkeer, drie ver keersdagen houden en wel op Donderdag 23 Vrijdag 24 en Zaterdag 25 November a.s. In een groot aantal gemeenten zal een rijwie- lencontróle worden uitgeoefend. Nagegaan za' worden, of het rijwiel aan alle wettelijke eischen voldoet. De A.N.W.B., B.B.N. en de K.N.A.C. te 's-Gravenhaae hebben aan de ministers van Sociale Zaken en Waterstaat een telegrafisch verzoek gericht om algeheele ontheffing voor alle bestuurders van motorrijtuigen krachtens art. 52 lid 9 van het Rijtijdenbesluit. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de klapbrug over den Ouden Rijn in het centrum van de gemeente Alphen a. d. Rijn het lijdend voorwerp geworden van een aanvaring door den in dienst van Defensie varenden zandzuiger „Utrecht 3", welke gesleept werd door de sleep boot Westerschelde en op weg was van Rotter dam naar Amsterdam. De botsing, weike moet worden toegeschreven aan den sterken stroom in de brugopening en aan het nachtelijk transport, was zoo hevig, dat een der klappen gedeeltelijk afgerukt werd, waardoor de brug niet meer neergelaten kon worden. De dienst van den Provincialen Waterstaat is onmiddellijk met de herstelwerkzaamheden be gonnen. Het verkeer over de brug is volkomen gestagneerd. Het verkeer van wielrijders en voet gangers wordt zooveel mogelijk geleid over zol derschuiten, het autoverkeer daarentegen is om gelegd via de bruggen te Koudekerk® en Zwam- merdam. In een adres aan den minister van Economi sche Zaken hebben de besturen van de lande lijke vereenigingen van verbruikscoöperaties, die vereenigd zijn in een contact-commissie hun in stemming betuigd met de motieven, welke de minister in zijn radiorede van 1- November j.l. heeft aangevoerd voor het invoeren van de suikerdistributie. "Deze besturen meenen evenwel te moeten con- stateeren, dat een deel der verbruikers ten aan zien van bepaalde artikelen nog steeds doorgaat met grootere hoeveelheden te koopen, dan voor een, normale behoefte noodzakelijk is. Zij mee nen dit te mogen afleiden uit de abnormaal hooge omzetten in de levensmiddelenbedrijven in de laatste maanden, welke ook blijken uit de publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zij constateeren daarnaast, dat voor een aantal artikelen de toewijzing dooi de fabrikanten of grossiers geschiedt op een bepaalde afname-basis. Voor deze artikelen wor den dus de wederverkoopers gerantsoeneerd, maar de verbruikers niet. Gezien de abnormaal hooge afname van een deel dezer verbruikers, kan het niet anders of het niet koopkrachtige deel der bevolking of zij die uit gemeenschapszin niet meer dan normaal willen koopen moeten velerlei moeilijkheden ondervinden bij het verkrijgen van deze arti kelen. Dit blijkt in de praktijk ook zoo te zijn De besturen wijzen er op, dat het in de eer ste plaats voor de detailhandelaren dikwijls on mogelijk is te weten of zij hun afnemers de normole hoeveelheid verkoopen (dit geldt na tuurlijk vooral voor hen, die geen vaste cliën- teele hebben) en dat in de tweede plaats vele gebruikers meer dan één winkelier hebben en daardoor kans zien zich van een dubbele hoe veelheid te verzekeren. De besturen wijzen er op, dat de distributie van suiker een einde gemaakt heeft aan de on rechtvaardige verdeeling van dit artikel. Zij meenen, dat het voor de groote massa een uit komst zou zijn, wanneer deze maatregel ook getroffen werd voor bepaalde artikelen, die nu vallen onder de rantsoeneering der bedrijven. Zij noemen o.a. zeep, rijst, thee, olie en vet. Zij wijzen er tenslotte nog op, dat aan de rantsoeneering der bedrijven, gezien de basis, welke er aan ten grondslag ligt, het euvel ver bonden is, dat op den handel het bevriezings- systeem wordt toegepast en zij m.eenen, dat dit in strijd is met de door den minister naar voren gebrachte gezonde gedachte, dat het bedrijfs leven door de distributie niet bevroren mag wor den. Op grond van deze overwegingen verzoeken de besturen der landelijke vereenigingen van verbruikscoöperaties den minister beleefd zoo spoedig mogelijk tot de distributie van belang rijke verbruiksartikelen over te gaan. waarbij dan in de eerste plaats gedacht wordt aan die artikelen, die in het adres genoemd worden. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de minister van Economische Zaken bevoegd is voorschrif ten te geven met betrekking tot den akker bouw, den weidebouw, den tuinbouw, de ooft- teelt, de houtteelt, den boschbouw en de be stemming van den bodem. Voorts is de regeeringscommissaris voor de bodemproductie en zijn de productiecommissa- rissen bevoegd binnen de door den minister te bepalen grenzen nadere voorschriften te geven, welke echter niet in strijd kunnen zijn met een door den minister gegeven voorschrift. De minister kan een door den regeerings commissaris of door een productiecommissaris gegeven voorschrift vernietigen. Men deelt ons mede, dat het Algemeen Steuncomité het wenschelijk heeft geoordeeld, een gedeelte van de inzameling van gelden in de gemeenten te laten blijven. n.l. 10 pCt. van de zuivere opbrengst. Deze 10 pCt. zullen worden afgedragen aan de plaatselijke com- BOEIEND, LEERZAAM, MET EEN f 390 SCHAT VAN FOTO'S EN TEEKENINGENI \o.e»o»°m St. Nicolaaspakketten aan onder de wapenen zijnde militairen beneden den rang van officier kunnen, mits aan het betreffende veldpostadres geadresseerd, tegen de helft van het normale tarief werden verzonden. Dc terpostbezorging van deze pakketten moet in het tfjdvak van 27 t.m. 30 November geschie den. Ten einde deze pakketten voor de post dui delijk kenbaar te maken, moeten over het adres op het pakket en cp de bijbehoorende adreskaart met inkt twee elkaar schuin snijdende lijnen worden aangebracht. De pakketten zullen omstreeks 5 December, zooveel mogelijk op dien dag zelf, worden uit gereikt. Naar het Centraal Bureau voor de statistiek mededeelt, bedroeg de productie van electrici teit door de openbare centrales in October JJ 244,8 millioen kWh. In de maand October 1938 werden 226 millioen kWh afgegeven. De toe neming bedroeg derhalve 18,8 millioen kWh, d.l 8,3 pCt. Verschenen is het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de Tariefwet 1934 en de wet op het statistiekrecht. Bij de overweging van dit wetsontwerp in de afdeelingen vroegen verscheidene leden, die al lerminst het oordeel van de regeering terzake van de betcekenis van deze tariefswijziging voor de nijverheid en het algemeen belang deelen, zich af, of de alle verwachtingen overtreffende opbrengst er niet op wijst, dat de begunstigde industrieën ondanks de hoogere rechten niet in staat zijn geweest de betrokken artikelen in grootere mate te vervaardigen, zoodat met de verhooging van de tarieven voornamelijk slechts fiscaal voordeel zou zijn behaald, ten laste van den verbruiker Zij wenschten zich overigens niet in een ar gumentatie van hun principieel standpunt te begeven, eensdeels omdat zij meenden, dat he Staten-Generaal aan de schatkist de belang rijke geldelijke baten van deze wijziging, nu de regeering voor het hoogst ernstige vraagstuk van het begrootingsevenwicht staat, niet mo gen onthouden, anderdeels omdat, aooals bij de behandeling van de tariefmachtigingswet werd opgemerkt, van de intrekking van de reeds in gevoerde wijziging eenige ontwrichting in de betrokken takken van het bedrijfsleven te vreezen zou zijn. Ook konden zij 't wetsontwerp hoewel met geenerlei geestdrift, met minder bezwaar aanvaarden, nadat de Tweede Kamer er bij amendement een tijdelijk karakter aan heeft geschonken. Andere leden, die tegen het wetsontwerp, vooral in verband met de strekking er van, be zwaren hadden, erkenden eveneens, dat door de omstandigheden, waarin wij thans verkecren, de problemen, die in normalen tijd hierbij ze ker ter sprake zouden komen, sterk naar den achtergrond zijn gedrongen, terwijl bovendien de mogelijkheid tot waarneming van do gevol gen van het nieuwe tarief onder normale om standigheden thans ontbreekt. Ten aanzien van de bevordering' van de werk gelegenheid, welke van de tariefswijzigingen in belangrijke mate werd verwacht, verklaarden verschillende leden gaarne te zullen vernemen, welke resultaten in dit opzicht inderdaad zijn bereikt. Sinds de invoering toch van het ver hoogde tarief kon een stijgende invoer worden vastgesteld. Zij vroegen zich af, hoe het moge lijk is, dat daarnaast de werkgelegenheid hier te lande zou zijn verruimd. Enkele leden verklaarden zich bezorgd, dat dit wetsontwerp in plaats van de beoogde werkver ruiming, grootere werkloosheid zal brengen. De directeur-generaal der P.TT. is Dinsdag' 28 November a.s. verhinderd zijn gewone wekelijksche spreekuur te houden. FEUILLETON „John!" zei ze en kwam op hem toe, „hoe beb je 'm dat geleverd? Van wie is die auto?" John glimlachte en deed haar het geheele verhaal van den kolonel, zijn beeld, het gevaar van ontmaskering, door het olifantenmannetje, en besloot: „Toen was die goeie kolonel nog zoo vriende lijk me zijn wagen te leenen en hier ben ik en wees nou een lieve zus en geef me een kop theehet is een stoffige beweging, om in zulk een temperatuur rond te rijden Lois schonk hem een kop thee in en ging tegenover hem aan het lage tafeltje zitten, haar blikken gevestigd op het beeld in den wagen buiten. John dronk zijn thee op en leunde ach terover in zijn stoel; dan haaide hij zijn siga rettenkoker uit zijn zak en stak op. „Vertel eens zus," zei hij toen, wat is jouw wedervaren met de kandelaar?" Lois deelde hem mede. wat zij ontdekt had over het huis, waar de kandelaar zich in moest bevinden, zweeg toen en keek hem vol verwach ting aan. John zei enkele seconden niets en trok aan zijn sigaret. Dan stond hij op, strekte zijn schouders en keek op Lois neer. Lois zag naar hem op en knikte: „Dat beteekentzei ze. „Inbreken!" lachte John. „mannenwerk aan den horizon! Heel mijn leven heb ik verlangd naar de kans, eindelijk eens een goede reden te hebben, om sportief inbraakje te kunnen spe len.... en nu is die reden gekomen. Zus geef me nog een kop thee. Als Pete zijn wekker heeft en als Pete hem niet krijgen kan, dan krijgt niemand hem. zelfs jij niet, dan valt van nacht de beslissing!" Lois stond langzaam op en schonk hem pein zend een tweede kop in. „Denk je. dat hetPete lukt?" vroeg ze. John knikte en staarde naar buiten, waar het beeld nu door de gouden avondzon werd be schenen: „Pete is een prachtkerel!" zei hij, „hij is een kerel uit duizend! Als jij ooit trouwt, zusje en ik geloof niet, dat je lang de mannen uit den weg zult kunnen blijven, dan hoop ik, dat je een kerel als Pete treft. Hij is je waard." Een plotseling gerinkel achter hem deed hem opschrikken. Hij keerde zich snel om en zag Lois de scherven van een theekopje oprapen. Hij bukte zich en hielp mee. Mannen zijn merkwaardig kortzichtig in aangelegenheden des harten Pete stopte zijn wagen voor den ingang van de oprijlaan naar John's huis en staarde vol ontzag naar het lieftallige gelaat van de Venus boven hem. „Alle drommels!" zei hij, „dat is netjes ge werkt Toen zag hij John de laan afrennen, Lois achter hem, haar gouden krullen glanzend in de roode zon. en de opmerking, die John maak te, toen hij Pete's wagen bekeek, met dc vracht wekkers erin, was ongeveer dezelfde; „Nou. nou! Jij schijnt je kost verdiend te hebben Het gelach, dat er opging, toen Lois arri veerde. en hijgend een blik in Pete's twoseater wierp, was algemeen. „Wat was jouw adres in vredesnaam?" wilde John weten, „een klokkenwinkel?" Pete klom grinnikend uit zijn auto en strekte zijn lange beenen. De vouw in zijn grijs zomer- costuum had een beetje geleden, zijn haren za ten verward, maar zijn humeur was stralend als steeds. „Ik heb alle wekkers van een internaat moe ten opkoopen!" zei hij. John en Lóis keken hem stomverbaasd aan. „Een internaat?" zei John. Pete knikte: „Mac Tavish' Internaat voor Jongeheerenhonderd drie en veertig wek kers onder één dak! En een oude, gierige Schot als directeur!" „Hoe heb je dat klaargespeeld?" informeerde Lois. Pete lachte tegen liaar: „Lois, wees een engel en bezorg me een kop thee, terwijl ik die wekkers naar binnen breng; ik durf dat zaakje hier niet te laten staan, zoo lang Bealie rondspooktals alles veilig bin nen is kunnen we die honderd drie en veertig wekkers opereeren, en dan zal ik vertellen, hoe ik er aan gekomen ben!" Hij klom weer achter het stuur en stuurde handig den wagen door het smalle hek en de laan naar het huis op. John volgde hem met den breeden, grijzen wagen, waar de Venus van Milo uit oprees. John speelde het klaar, zonder de spatborden te beschadigen en toen beide auto's voor het steenen bordes stonden, ving de ontscheping aan. De Venus was van gegoten gips, en ze had den haar spoedig binnen. Onder heftig gerinkel gooide Pete, die op de treeplank stond, één voor één tie wekkers over naar John. die boven bij de deur stond en in een wip was alles in huis. Toen de voordeur achter Pete dichtging, was het donker. De warmte nam met het verdwijnen van de zon niet af; het bleef heet en de lucht was volko men helder. Lois had Pete zijn eerste kop thee al ge bracht, maar hij kreeg een tweede, hetgeen John 'klagend deed uitroepen, dat hij er steeds om vragen moest. Pete merkte daarbij op, dat hij, Pete, ook het meeste werk had verzet, wat door een bulderend gelach werd beantwoord. Lois was intusschen verdwenen en vóór Pete de gelegenheid had, iets als antwoord te zeg gen, ging de gong voor het souper. Onder den maaltijd verhaalde Pete zijn avonturen met den Schot, John zijn schaking van Venus en daarna deelde Lois droogweg het programma voor dien nacht mede. Pete was juist bezig met het ontleden van een kreeftschaar en hield ontsteld op: „Inbrekenvannacht?" herhaalde hij, en liet mes en vork zakken. Lois knikte en keek hem ernstig aan: „We komen vannacht geen van drieën in bed!" verzekerde ze, en nam een slokje wijn. Pete wendde zijn blikken naar John. Deze staarde zeer ingespannen naar zijn bord, waar op een onschuldige portie ragout prijkte, maar zijn schouders schokten op verdachte wijze. En toen zag Pete plotseling den humor van de situatie en ging voort met zijn kreeft. „Ik hoop alleen," merkte hij op, „dat we van nacht niet allebei achter onze breekijzers in slaap vallen, tot een veldwachter ons komt wekken!" „Daar is geen gevaar voor!" zei John, „als we dadelijk allebei een goed heet bad nemen, een Turksch bad.... daar kikker je zoo gewel dig van op „Ik weet het!" zei Pete, „ik deed het vroeger ook altijd" Lois keek hem van onder haar lange wimpers aan: „Na de fuif zeker!" Pete kuchte, keek schuldig naar John, die iets zocht in de ragout en mompelde iets over zijn aangeboren afkeer van dergelijke uitspattingen. De maaltijd verliep verder snel en in volmaak te harmonie. Toen de eerste sigaret door Lois Zooals bekend kon de Itaiiaansche Opera haar plannen om gedurende de maanden October t/m December van dit jaar het gebruikelijke opera seizoen te geven, hoewel alle voorbereidingen hiervoor reeds waren getroffen en alle con tracten waren geteekend, als gevolg van den internationalen toestand nog niet verwezen lijken. De Itaiiaansche medewerkers van het gezel schap konden namelijk van hun autoriteiten geen toestemming verkrijgen om zich via oor logvoerende landen naar het buitenland te be geven. Het bestuur heeft zich echter niet zonder meer hierbij willen neerleggen. De president der Itaiiaansche Opera, de heer Th. M. van Dorth, heeft zich naar Italië begeven om te trachten de toestemming alsnog te verkrijgen, zij het voor een zeer beperkt aantal medewerkers. De heer van Dorth is zoo juist van zijn reis terugge keerd en als resultaat hiervan kan worden medegedeeld, dat bij hooge uitzondering aan drie Itaiiaansche artisten vergunning is ver leend de Italaansche muziekdramatische kunst in ons land te gaan vertegenwoordigen. Voor de eerste drie voorstellingen zullen naar Holland komen de lichte sopraan Diana Micelli. en de bariton Enrico de Franceschi, terwijl als tenor Silvio Costa lo Gudice zijn kennismaking met ons operapubliek komt vernieuwen. Het ligt in de bedoeling bij deze eerste voorstellingen een aantal fragmenten uit verschillende opera's te doen uitvoeren met medewerking van het Utrechtsch Stedelijk Orkest onder leiding van Albert van Raalte. Met een drietal artisten kan uit den aard der zaak geen opvoering van opera-fragmenten worden gegeven. In overleg met den dirigent Albert v. Raalte zijn de Nederlandsche artisten Marisa Mari, Ankie van Wickevoort Crommelin, Annie Woud, Albert Dana en Jolian Lammen aangezocht aan de Itaiiaansche opvoeringen mede te werken. Al deze artisten hebben hun medewerking toegezegd, zoodat thans eindelij" tot uitvoering komt een reeds zoolang ge koesterde wensch, n.l. de keur der beste Neder landsche zangers en zangeressen te doen samen werken met hun Itaiiaansche collega's. De voorstellingen zullen plaats hebben op Zondag 26 November te 's-Gravenhage in het Gebouw voor K. en W„ op Woensdag 29 Nov. in het Concertgebouw te Amsterdam en op Vrijdag 1 December in den Grooten Schouwburg te Rotterdam. werd opgesloten en alleen klaar waren, was het juist elf uur. „Dus jij gaat naar bed?" vreg Pete haar. „Welnee!" zei Lois. Pete keek haar verontwaardigd aan; „Je bent toch zeker niet van plan, den heeleh nacht hier op te blijven zitten, alleen om ons niet zoo'n eenzaam gevoel te geven op zeven"!» kilometer afstand?" „Neen!" zei Lois, „ik breng den wagen v»'1 den kolonel terug, die moet er morgenvroeg vóór achten zijn; ik kan het op mijn doode ge mak doen, en John's wagen mee terug breh' geii!" of En toen volgde een haastig onderzoek. E>aa het huis dien nacht verlaten zou zijn, moesten de papiertjes uit den wekker en uit het stand beeld worden gehaald; het was ondoenlijk, di dingen te verstoppen. Terwijl dus Lois aan het beeld aan het wer» ging, maakten Pete en John elk met een chroevendraaier één voor één de wekkers open' <-■11 onderzochten ze. Het waren goedkoope wek kers geweest, en het papiertje kon maar op één plaats verborgen zijn; tegen den binnenkan van de blikken kast geplakt. Het geluk was m®* hen. Dc achttiende wekker, door John onde^ handen genomen toonde een papiertje, in kleine enveloppe tegen de binnenzijde gepla" Het was het papiertje, dat ze zochten. (Wordt vervolgd^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6