Voorloopig verslag over de Justitie-begrooting Duitschers vliegen boven Parijs New-Yorksche Beurs Zetelverplaatsing van N.V.'s SCHOTEN OOK ZONDER LUCHTALARM WOENSDAG 15 NOVEMBER 1939 Krachtige handhaving van het gezag gevraagd s m TWEEDE KAMER Anti-semitisme gegispt De zaak-Oss Justitie Handhaving van het gezag Allerlei onderwerpen NIJVERHEIDSRAAD Clearingskoersen Academische examens Apothekers-assistent Wiskunde L. O. Machinisten-examen Stemming onregelmatig. BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. MARKTNIEUWS «t l WISSELKOERSEN AMER1K. GOEDERENMARKT Santos) 1.60 De regeering heeft thans een wetsontwerp ingediend AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 14 Novemb*1" Verschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van Justitie. Daaraan is het volgende ontleend: Van verschillende zijden verzocht men den minister in de memorie van antwoord een uit eenzetting te willen geven van zijn plannen, te meer omdat in de troonrede elke mededeeling dienaangaande ontbrak. Verscheidene leden vestigden de aandacht op het feit, dat het eindcijfer der begrooting bijna f 500.000 hooger is dan verleden jaar en dat bo vendien ten gevolge van de wijziging in de kos tenverdeling over de verschillende departemen ten de uitgaven voor de politietroepen met ruim X 133.000 zijn verminderd, zoodat de reeele stij ging van de uitgaven meer dan f 600.000 be draagt. Deze leden drongen met klem op be perking van uitgaven aan. Onder meer dachten zij aan bezuiniging bij de rechterlijke macht, in welk verband zij 's ministers aandacht vroe gen voor de mogelijkheid van opheffing der rechtbanken te Dordrecht en te Zutphen. Andere leden merkten naar aanleiding hier van op, dat bij de rechterlijke macht nog altijd misbruik wordt gemaakt van het instituut der volontairs. Wordt aan dit misbruik een einde gemaakt, hetgeen toch zeker eens zal dienen te geschieden, dan zullen de uitgaven voor de rechterlijke macht aanzienlijk moeten toene men. Hieruit blijkt wel, dat van belangrijke be zuinigingen op de uitgaven voor de rechterlijke macht voorshands wel geen sprake zal kunnen zijn. Wat betreft de opheffing van rechtbanken merkten deze leden voorts op, dat de ervaring tijdens den vorigen oorlog heeft geleerd, dat de werkzaamheden, althans in strafzaken, sterk tce- namen. Het is afgezien van andere bezwaren dus thans zeker niet de tijd om tot opheffing van gerechten over te gaan. Verscheidene leden informeerden naar de voornemens van den minister met betrekking tot de afwikkeling van de zaak-Oss. Eenige leden waren nog steeds van oordeel, dat rechtsherstel dient te geschieden op da wijze, zooals de nationaal-socialistische beweging dat altijd heeft geëischt. Verscheidene andere leden, die zich uitdruk kelijk van dit standpunt losmaakten, gaven niet temin als hun oordeel te kennen, dat het ook na het Kamervotum, dat tot op zekere hoogte aan de marechaussee voldoening schonk niet mogelijk zal zijn deze zaak eenvoudig te laten rusten. Deze leden meenden, dat hervatting van het onderzoek in verschillende zaken noodig is. Van andere zijde werd tegen deze beschouwin gen aangevoerd, dat mag worden betwijfeld of het nationale belang er mee gediend zou wor den, wanneer de zaak-Oss, die tot heftige de batten aanleiding pleegt te geven, opnieuw in het centrum der belangstelling werd geplaatst. Bovendien waren deze leden van meening, dat de leden van het korps der Koninklijke Mare chaussee, die bij deze zaak betrokken waren, reeds voldoening hebben ontvangen in de door de Kamer aanvaarde conclusie van de meerder heid der commissie, waarin wordt uitgesproken, dat de feiten en omstandigheden, welke den mi nister van Justitie hebben geleid tot het ne men van den maatregel van 1 April 1938, dien maatregel niet rechtvaardigden. Verscheidene leden achtten het noodig in een herziening van het arbeidsrecht het ontslag recht te betrekken. Deze en vele andere leden waren voorts van oordeel, dat aan een regeling met be trekking tot het ontslag van hen, die ten gevolge van de huidige buitengewone om standigheden onder de wapenen geroepen zyn, groote behoefte bestaat. Het mag niet zoo gaan, dat tal van gemobiliseerden hun betrekking definitief verliezen, alleen om dat zij hun dienstplicht moeten vervullen. Men verzocht den minister dringend met den mees ten spoed een regeling dienaan gaande te willen voorbereiden. Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat niet weinige gemobiliseerden ten ge volge van hun oproeping onder de wapenen in betalingsmoeilijkheden zijn geraakt, Sommige dezer leden drongen er op aan, door wetswij ziging te bereiken, dat zulke personen niet in staat van faillissement verklaard behoeven te worden, doch dat hun ook indien een groo- ter dan het in artikel 218 der Faillissementswet bedeelde gedeelte der schuldeischers zich daar tegen verzet surséance van betaling kan worden verleend. Verscheidene leden zouden een partieele her ziening der Pachtwet reeds thans in overwe ging willen geven. Zeer vele leden waren van oordeel, dat krachtige handhaving van het gezag waaronder begrepen bescherming van alle groepen der bevolking in den tegen woordige» tüd meer dan ooit noodig is. Helaas, zoo werd betoogd, zijn er tal van symptomen, die op de noodzakelijkheid van zulk een gezagshandhaving wijzen. Wel neb ben gevallen van eigen richting, ten einde on welgevallige voorstellingen of tentoonstellingen te voorkomen, zich in den laatsten tijd niet meer voorgedaan, doch de overval op een door een Joodschen emigrant te Amsterdam ge- exploiteerden ijssalon was een nieuw bewijs, dat hier te lande groepen bestaan, die, indien zy niet met krachtige hand in toom gehouden worden, hier tot dusverre gelukkig onbekende en volkomen ontoelaatbare methoden In den politieken strijd zouden Invoeren. Daarnaast gaat de stroom van excessieve uitingen voort Bij voortduring wordt de Nederlandsche Jood een „volksvreemd" element genoemd. Noemt men hem al Nederlander, dan geschiedt dit bijna steeds op smalende wijze, met plaatsing van deze hoedanigheid tusschen aanhalings- teekens. Dit schandelijk anti-semitisme, zoo meende men, moet met kracht onderdrukt worden. Verscheidene leden achtten met het oog op dit alles spoedige afhandeling van het aanhan gige wetsontwerp tot bescherming van de open bare orde urgent. Aan de handhaving van de bestaande bepa lingen, zoo betoogden andere leden en an deren sloten zich. hierbij aan ontbreekt nog veel. Zij meenden, dat tegen de talrijke exces sen nog steeds niet met voldoende gestrengheid wordt opgetreden. Het openbaar ministerie stelt in te weinig gevallen een strafvervolging in en eischt, indien het dit wel doet, dikwijls een te lage straf. Ook de rechter ziet blij kens de geringe straffen, meestal geldboeten den ernst van de feiten dikwijls nog onvol doende in. Verscheidene leden herinnerden er aan, dat minister Goseling verleden jaar in de memorie van antwoord verklaarde, niet geheel zeker te zijn, of de artikelen 137 e en 137 d van het wetboek van strafrecht wel steeds volledig ge handhaafd worden. Dit schijnt een bevestiging in te houden van de toen en ook nu weer ge uite critiek. Men zou gaarne van den tegen- woordigen bewindsman vernemen, hoe het thans met de handhaving van deze artikelen staat en wat hij denkt te doen, indien deze handhaving naar zijn oordeel nog te wenschen overlaat. Vele leden vestigden er de aandacht op, dat sedert het intreden van den oorlogs toestand in het buitenland een nieuwe ca tegorie van uitlatingen bestrijding eischt. In sommige publicaties wordt aan de re geering nJ. volkomen ten onrechte verwe ten, dat zij onze neutraliteit eenzijdig zou handhaven en dat bij haar niet de ern stige wil zou bestaan, onze neutraliteit on der alle omstandigheden te handhaven. Bo vendien wordt gepoogd, ons volk tegen een der oorlogvoerende partijen op te zetten. In verband met het voorgaande merkten ver scheidene leden nog op, dat de propaganda hier te lande vanwege den Fichtebund plotseling herleefd schijnt te zijn Dit noemden zij een bedenkelijk verschijnsel. Verscheidene leden wezen op de noodzake lijkheid, dat de regeering met kracht blijft op treden ter bescherming van de publieke eer baarheid. Met voldoening had men kennis genomen van de jongste cijfers der criminaliteitsstatistiek, welke op een voortgaande vermindering, met name van de economische criminaliteit, wijzen. Van verschillende zijden werd er nogmaals op gewezen, dat nog steeds talrijke verkeersongeluk ken worden veroorzaakt door personen, die on der den invloed van sterken drank verkeeren. Daartegen kan, nu de Wegenvekeerswet nog al tijd niet in werking is getreden, naar het oor deel van verscheidene leden de rechterlijke macht niet streng genoeg optreden. Mocht in voering van deze wet nog lang op zich laten wachten, dan zou het huns Inziens aanbeveling verdienen, by wijze van noodvoorziening, stren gere bestraffing van deze feiten, dadelijke op vordering van het rijbewijs van den verdachte en langere ontneming van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen, onverwijld mogelijk te maken. Van verschillende zijden werd opgemerkt, dat, evenals verleden jaar, f 30.000 wordt uitgetrok ken voor „kosten van maatregelen in zake wij ziging strafexecutie", d.ww.z. voor de invoering van het instituut der bewaring, dat reeds 10 jaar in onze wetgeving voorkomt, doch nog altijd niet kan worden toegepast. Het vorig jaar deelde de minister mede, dat het maken van een nieuw gesticht met alles wat daaraan annex is, 6 ton zal kosten. Zoowel de f 30.000, uitgetrokken op de be grooting voor 1939, als het gelijke bedrag op deze begrooting dienen blijkbaar voor de voorberei ding. Wat moet echter onder die voorbereiding worden verstaan? Van verschillende zijden werd geïnformeerd naar den stand van de voorbereiding van de herziening van het wettelijk vreemdelingen recht. Vrijwel algemeen bleek men van oordeel, dat men onder de tegenwoordige omstandigheden zich moet neerleggen bij de jongste beslissing der regeering, waardoor toelating van vreem delingen behoudens enkele zeer bijzondere uit zonderingsgevallen practisch onmogelijk ge worden is. Wat de hier te lande vertoevende vluchte lingen betreft, werd opgemerkt, dat het ver schil in behandeling tusschen de zg. legalen en illigalen nog steeds wordt gehandhaafd. Ook ten aanzien van het hier te lande ver vullen van spreekbeurten door vreemdelingen bestond voor het beleid der regeering geen algemeene waardeering. Men vestigde er verder nog eens de aan dacht op, dat de regeering hen, die als vrij willigers in Spanje hebben gediend, niet meer als Nederlanders beschouwt. Echter dient on geveer de helft van diegenen onder deze groep die naar Nederland zijn teruggekeerd, thans in het Nederlandsche leger. Kan in dit feit, zoo vroegen sommige leden, voor de regeering niet mede een argument gelegen zijn, om dezen personen den weg naar het Nederlanderschap te vergemakkelijken? Verscheidene leden meenden, dat nog steeds niet met voldoende gestrengheid wordt opge treden tegen onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde. Verscheidene leden betuigden hun instem ming met de krachtige bestrijding, welke de smokkelarij ondervindt Verscheidene leden klaagden over de huns inziens gebrekkige toelichting op de reorgani satie ten departemente. Het had bij verscheiden leden verwondering gewekt, dat aan 's ministers onmiddellijken ambtsvoorganger niet onmiddellijk bij zijn op treden als minister ontslag is verleend uit zijn functie van procureur-generaal bij het ge rechtshof te Arnhem. Sommige leden hadden vernomen, dat kort geleden te Utrecht een vergadering van na tionaal-socialistische juristen is gehouden, waarbij ten minste één lid van de rechterlijke macht tegenwoordig was. Dit gaf hun aanlei ding om opnieuw de vraag ter sprake te bren gen, of niet maatregelen genomen kunnen worden om deelneming van leden der rechter lijke macht aan voor de overige rijksambtena ren verboden vereenigingen te beletten. Verscheidene leden achtten het bedenkelijk, dat een lid van ons hoogste rechtscollege is benoemd tot commissaris eener groote naam loos vennootschap, waarvan bekend 1* dat zij vele processen voert. Van verscheidene zijden verzocht men den minister een nadere uiteenzetting te willen geven van de reorganisatie der politie. Tegen de uitbreiding van de rijksveldwacht had men geen bezwaar. Echter meenden ver scheidene leden, dat in geen geval hiervan het gevolg mag zijn, dat de marechaussee bij de rijksveldwacht wordt achtergesteld. Deze leden zouden van den minister willen vernemen, hoe hij over de onderlinge verhou ding tusschen deze beide korpsen denkt en hoe hij zich voorstelt de taakverdeeling' tus schen deze korpsen in de toekomst te regelen. Verscheidene leden stelden de vraag, hoe het mogelijk is geweest, dat in den nacht van 3 op October vijf vreemdelingen uit het huis van bewaring te Haarlem hebben kunnen ont vluchten en welke maatregelen zijn genomen om herhaling van zulke ontvluchtingen, ook uit andere strafgestichten, te voorkomen. Het had de aandacht van verscheidene lo den getrokken, dat de geheele commissie van toezicht over de rijksasyls voor pspychopathen is afgetreden. Volgens een persbericht ge schiedde dit naar aanleiding van een verschil van meening over de taak der commissie. Zou de minister willen mededeelen, of dit bericht juist is, en zoo ja, waarin dit verschil van meening bestond? In het onlangs ingestelde presidium van den Nijverheidsraad is als vierde ondervoorzitter opgenomen prof. mr. A. N. Molenaar, terwijl ir. F. H. E. Gul jé is aangewezen, om den voor zitter by afwezigheid te vervangen. De raad heeft een commissie ingesteld, die den voorzitter van den Nijverheidsraad in zijn functie van lid der commissie van advies voor het Rykskolenbureau van voorlichting zal dienen over vraagstukken, de brandstoffenvoor- ziening der industrie betreffende. Op verzoek der regeering heeft de raad per sonen aanbevolen ter benoeming als lid van eenige bestaande en nieuwe colleges, om in die lichamen de industrieele belangen te behar tigen. Over de oprichting van een senn-officieel instituut voor Nederlandsche economische belan gen in Nederlandsch-Indië, waarvoor in hoofd stuk X der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1940 f 75 000 is uitgetrokken, heeft de raad desgevraagd aan den minister van Economische Zaken een rapport uitgebracht over de wyze, waarop het Nederlandsche bedrijfsleven het best in zulk een instituut kan worden ingeschakeld. Koersen voor stortingen op 15 November 1939 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken 75,60, Lires 9,55. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren J. S. Knip, Rotterdam; J. H. C. Wuisman, Schiedam (cum laude); H. A. de Lange, Rotterdam; K. Backer, Oegstgeest. Candidaatsexamen geneeskunde de heeren M. L. W. Cordesius en H. W. Gerding, Den Haag. AMSTERDAM. Geslaagd: mej. D. Sleurink, Kampen. LEIDEN. Geslaagd de dames A. M. van Loon. Den Haag; M. Vixseboxse, Gouda; Q. Volmer, Den Haag en de heer J. de Jong, Den Haag. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd: de heer W. H. Comelissen, Diemen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor voorloopig diploma de heeren: W. Kleppert, Geervliet; M. J, Moerland, Spijkenisse; F. J. p. Hantzsch, en F. Hogenhout, beiden te Amsterdam. Onze Parysche correspondent seint ons d.d. 14 Nov.; In de verschillende Parijsche dagbladen wordt door den militairen medewerker de opmerking gemaakt, dat het grondgebied van geen der oor logvoerende mogendheden ondoordringbaar is voor vijandeiyke vliegers. De Geallieerden heb ben vluchten weten uit te voeren tot zeer dicht aan de Duitsche linie, zooals ook de Duitschers zich boven 'n aanzienlyk gedeelte van 't Fran- sche grondgebied hebben vertoond. Parijs zelf zoo schrijven zij heeft hiervan eenig bewys gekregen. Tijdens het luchtalarm van Maan dagmorgen is een vijandelijk verkenningsesca drille er in geslaagd de Oosteiyke banlieu van Parijs te naderen, alwaar zy echter door het luchtafweergeschut waarvan de kanonnade zeer duidelijk tot in het hart van Parijs was te hooren gedwongen werd zich te verspreiden en de wijk te nemen. In den na;«addag werden de Parijzenaars andermaal verrast, doordat men opnieuw het afweergeschut in actie hoorde Komen. Schoten werden gehoord gedurende ongeveer drie kwartier. Ditmaal was echter door de sirenes niet het alarmsignaal gegeven. De reactie van de Paryzenaars beperkte zich tot een naarstig afspeuren van den hemel, waar aan echter niets verdachts viel waar te ne men. De bedrijvigheid in de stad werd geen oogenblik onderbroken. Vandaag berichten de bladen, dat de oorzaak van deze laatste kanonnade gelegen was in het feit, dat andermaal vijandelijke verkennings vliegtuigen zich tot dicht by Parys hadden ge- NEW-YORK, 14 Nov. (Part.). Het aspect van de New-Yorksche beurs verschilde heden bij opening niet van dat van gisteren. Bij matige belangstelling was de markt aanvankelijk weer onregelmatig' en aarzelend gestemd, omdat men in verband met de nog' altijd onoverzichtelijke situatie in Europa een afwachtende houding bleef aannemen. De handel had dientengevolge weer weinig te beteekenen. Kleine koerswinsten en verliezen waren ongeveer gelijkelijk verdeeld en de beurs maakte een besluiteloozen indruk. Het gunstige conjunctuurnieuws bleef aanvanke lijk weer geheel zonder uitwerking, bevreesd als men nog altyd schijnt te zijn voor een sterken terugslag in het nieuwe jaar, nu de buitenland- sche aankoopen met uitzondering van vliegtuigen tot nu toe niet bijzonder groot blyken te zijn geweest. Zelfs staalwaarden reageerden niet op de toeneming der bedrijvigheid tot een nieuw recordpeil. Wel was U. S. Steel bij opening wat vaster, doch de andere staalwaarden waren on veranderd of wat lager. De elkander tegenspre kende berichten omtrent de al- en niet doorvoe ring van prijsverhoogingen voor het eerste kwar taal 1940 -hebben hier opnieuw groote terughou dendheid doen ontstaan. De vraag is, of, wanneer de prijzen niet zouden worden verhoogd, pessimisme in dit verband op zijn plaats is. Gezien de resultaten over het derde kwartaal moet de staalindustrie bij de huidige kosten- en prijsverhoudingen nog met een behoorlijke winstmarge kunnen werken en zeker moet dat het geval zijn, nu de bedrijvigheid in middels ster kis toegenomen. Nu zullen waar schijnlijk ook de kosten gestegen zijn en het ligt voor de hand, dat de staalindustrie dit ook zooveel mogelijk zal trachten te vermijden. Ko perwaarden waren wat vaster gestemd onder in vloed van de sterk verbeterde resultaten der Anaconda Copper over het derde kwartaal in de eerste negen maanden van dit jaar. Gedu rende het eerste uur trad niet veel verandering in, doch in het tweede uur kreeg ae markt een vaster voorkomen en kon onder leiding van staalwaarden en vliegtuigfondsen en automobiel- apjideelen een vrij algemeene stijging intreden, waarbij ook de handel iets levendiger werd. Ge noemde fondsen boekten winsten van tot 114 dollar; elders bleven de verbeteringen van geringer afmetingen, doch de stemming was al gemeen beter. Tegen het einde van het tweede uur reduceerden winstnemingen de behaalde winsten eenigermate. De omzetten bedroegen in het eerste uur 280.000 shares en in het tweede uur 140.000 shares. In het derde uur volgde weer een lichte reactie, doch in het vierde en een gedeelte van het laatste uur verkreeg de vraag weer de overhand. Laatbeurs konden de notearingen zich echter niet op het verhoogde niveau hand haven en de winsten van de meeste fondsen werden tot een minimum gereduceerd, waarbij er enkele waren, die een klein nadeelig verlies kre gen te boeken. Het publiek bleef in zijn gere serveerde houding volharden en daar er geen factoren waren, die de markt in gunstigen zin konden beïnvloeden, maakten houders van elk herstel gebruik, om materiaal af te geven. Staalwaarden verlieten de markt in onregel matige houding. U. S. Steels was tot 71 en Bethlehem Steel tot 84 opgeloopen. Zooals gezegd volgde laatbeurs weer een inzinking, waardoor voor eerstgenoemd fonds per saldo waagd. Drie personen in de voorsteden werden min of meer gewond door neervahende granaat splinters, afkomstig van het afweergeschut. Dit zou niet gebeurd zyn, zoo wordt de bevolking in herinnering gebracht, indien zij nauwkeurig de voorschriften van den luchtbeschermingsdienst in acht had genomen. Deze schryven o.a. voor, dat, zoodra het luchtafweergeschut In actie komt ook al is geen alarmsignaal voorafge gaan men niet op straat moet blijven, doch beschuuting moet zoeken tegen het gevaar, dat doijr de neervallende granaatsplinters wordt ver oorzaakt. Onlangs is immers besloten, ten einde niet onnoodig de rust of de normale activiteit van de bevolking te verstoren, geen alarm te slaan, wanneer men slechts te doen heeft met vijandelijke vliegtuigen, welke geen bombardementsvliegtuigen zijn. Een avondblad maakt de geestige opmerking, dat het evenmin van onbehoorlijkheid getuigt, zich beschut op te stellen, wanneer het lucht afweergeschut vuurt, als het opsteken van de parapluie wanneer het regent. In verband met de bescherming tegen het luchtgevaar valt nog te vermelden, dat de laat ste dagen weer energiek wordt opgetreden tegen, particulieren, die nog altyd niet voldoende door drongen blijken te zyn van het gewicht eener totale afdekking naar buiten van him huisver lichting. Tegen tal van overtreders is proces verbaal opgemaakt. Dit optreden is des te meer gerechtvaardigd, wijl anderzyds de autoriteiten in het belang van den handel de bepalingen be treffende de étalageverlichting wat losser heb ben gemaakt. Maar tegelykertyd moeten zij re kening houden met de klachten van de actieve luchtverdediging, volgens welke het schijnsel dat de Parijsche verlichting boven de stad uit straalt nog op te grooten afstand zichtbaar is, Activa Binnenlandsche Wis sels, Promessen, enz. Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. oh. buit. i. disc. Idem Eig. Portef. AfVerkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors.; in Reken.-Cour. op Onderpand Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen en Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt. Zilv, enz Muntmat. Zilv. Totaal Belegging v. Kap. Res. en Pensioenf. Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 St.bl. No. 221) Totaal Passiva: Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserves Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour Saldo's: Van het Ryk Van anderen Div. Reken Totaal W.v. a. Ned.-Indië Besch Metaalsaldo (K.B. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No 3) Schatkistp. rechtst. b. d.. Bank ond.gebr. Rentestand sedert 29 Aug. 1939: Wissel-disconto Promessen-disconto Beleening van Effecten Beleening van Goederen en Ceelen Voorschotten in Rekening-Courant 3 pet. 31/2 pet. 31/2 pet. 31/2 pet, 31/2 Pet. GRONINGEN. Veilingvereeniging „Eendracht" voorheen „Het Noorden".. Aanvoer 32.000. Kip peneieren 5.08 tot 6-48 per 100 stuks, kuiken eieren 4.48 tot 5.01 per 100 stuks; kleinhandels- prys 1.407 per 20 stuks. GRONINGEN, 14 November. Eierennoteering. Groothandelsprys: kippeneieren 5.75 per 100 stuks, kuikeneieren 4.75 per 100 stuks, Jtlein- handelsprys 1.35 per 20 stuks. Pryzen iets la- Eer. 13 Nov. 1939 6 Nov. '39 13.696.435 14.097.824 1.140.157 1.206.958 2.769.889 2.556.828 17.606.481 17.861.611 1.575.000 1.575.000 1.575.000 1.575.000 173.459.784* 171.452.625* 3.652.373 3.110.743 42.712.015 38.857.940 219.824.173 213.421.309 218.000.047* 211.705.784* 1.824.126 1.715.524 219.824.173* 213.421.309* 12.597.964 781.697 105.497.605 105.497.605 953.100.995 998.139.102 1.058.598.600 1.103.636.707 11.126.504 11.751.293 1.069.725.104 1.115.388.000 43.874.676 43.832.375 4.580.000 4.580.000 28.529.278 30!l78.429 7.629.955 7.629.955 1.405.942.634 1.435.248.379 20.000.000 20.000.000 4.277.243 4.277.243 7.756.940 7.756.940 U.965.178 11.964.190 1.133.755.150 1.114.472.460 48.747 110.522 223.451.799 272.004.632 4.687.574 4.662.389 1.405.942.634 1.435.248.379 60.612.475 60.612.475 526.790.123 560.720.252 een winst van ruim 1 dollar resteerde, terwyi Bethlehem Steel fractioneel lager afkwam. Youngstown boekte een winst van ruim 1 dollar. Voorts waren het van de automobielwaarden Chrysler, die goed gedisponeerd waren als gevolg van de overtuiging, dat het arbeidsconflict by deze maatschappij spoedig tot het verleden zal behooren. Hoewel hier evenmin het hoogste punt behouden bleef, stelde de koers van dit fonds toch 1 punt hooger. Mijnen, koperwaarden, wa- renhuisaandeelen, kunstzy de-fondsen, aandeelen in fabrieken van electrische apparaten, idem in telegraafmaatschappijen, chemische fondsen en tabakken rangeerden binnen enge grenzen en verlieten de markt in prijshoudende stemming. Sporen, oliewaarden, luchtvaartwaarden, public- utilities en rubbers werden op onregelmatige wijze verhandeld; de voordeelige verschillen had den ook hier de overhand. De omzetten bedroe gen in totaal slechts 780.000 shares; in het laat ste uur gingen nog 170.000 shares in andere handen over. Laatst gedane koersen Nov. Allied Chemical \mericao Can (to. Am. Car 3» K.dry Am. Rollins Mills Am. Smelt Rei. Am. lel. ie' n. Tobacco b Am. Waterworks Anaconda Cc per Atchison Topeke Baltimore Ohic. Bethlehem Steel Canadian Pacific Case "Freshing Chase National B Ches. Ohio Chicago Rock lsl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y Continental Oil 7 Dawesl. 5 Young Deleware Huds Douglas Aireralt Dupont de Nem Eastman Kodak Ei. Bond fir Sh. General Electric General Motor» Good Year Hudson Mo .or Illinois Central Intern. Harvester intern. Nickel Intern. Tel. Sf Tel. Kennecott Copper Missouri Paciiic idem pret. Montgomery Ward Nat City Bank Nat Dairy Prod. New York Centra) North Am. Av. North. Amer. n.a. Nortolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor fit Cambh. Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oi Socony Vat mini Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building 8 ex. dividend ex coupon. nieuwe aandeelen gedaan en laten t bieden 14 13 11 174 173 f I75| 110 i 107 1 107 1 34 34 1 33 i 18 18 181 51 51 5 51 1 168 i 168 1 168 1 81 i 81 80 12 i 1111 12 32 31 1 32 281 28 1 281 61 6 5 61 83 1 831 84 1 51 5 5 74 1 75 f 77 f 361 36 361 401 40 40 5 fi 1 87J 86 J 87 f 51 5 1 51 301 30 1 30 J 25 1 25 1 251 91 9 i 10 91 9 91 25 24 5 24 1 81 801 80 1 177 i 177 177 1621 1621 1621 81 81 81 38 I 381 39 56 1 651 55 241 24 1 25 61 61 61 14 13 5 13 5 63 1 62 61 i 40 1 40 40 41 4 1 40 1 39 1 40 7 i 1 1 1 1 1 1 54 f 631 54 1 28 27 1 15 15| 16 20 20 19 27 1 27 i 261 22 f 221 221 211 207 1 206 1 25 1 25 1 24 i 41 f 41 1 415 62 62-<« 62 1 39 1 391 321 51 6 6 231 231 231 82 f 82 821 13 1 13 13 12J 12 131 16 15 f 16 181 18 1 18 i 5 1 Si 51 47 1§ 481 471 11 1 11 i 11 1 100 f 100 101 47 1 47 47 1 2f 2* 2 5 38 38 5 39 701 791 70 28 f 281 28 1 112 1 112 111 i 40 39 f 39 i NEW YORK, 14 Nov. Slotkoersen Nov. 14 13 11 Brussel 16.32 16.37 16.10 Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.95 10.25 10.2s Bern 22.47 22.45 22.43 Oslo 22.73 22.73 22.73 A'dam 53.10 53.09 53.08 Londen 3.93 i 3.93 5 3.89 Parys 2.23| 2.23-fc 2.21 Berlyn 40.15+ 40.10 40.15 NEW YORK, 14 Nov. 13 Nov. 14 Nov. 13 Nov. 14 Nov. Katoen Dec. 9.60 - 9.57-58 Jan. 9-49-50 9.49 Mrt. 9.419.3g Rubber Standaard Dee. 20.15 20 45 - Jan. 19.30 19.48 Mrt. 18.75 18,78+ Mei 18.25 18.30 Koffie (Rio - Nieuw contract) Mei Juli Juli Sept. Oct. 9.219.20- 8.94 8.90- 17.83— 16.85 17.75- 17.70- 17.75— 16.70- Dec. 3.94 3.92 Dec. 6.19 6.24 - Mrt. 4.40 4.47- Mrt, 6.31 6.36 - Mei 4.41 4.47 Mei 6.39 6.43-- Juli 4.43 4.47 Juli 6.43 6.47 Sept. Sept. 6.47- 6.50 Suiker Nov 1.56 Mei 1.95+ 1.93+ Dec. Juli 1.99+ 1.96 Jan. 1.79- 1.77 8ept. 2.03+ 2.00 Mrt. 1.91- 1.89+ Jub Tin Loco 51.00 51.00 Termijn 48.50 49.00 CHICAGO, 14 Noy. 14 Nov. 13 Nov. 14 Nov. 13 Nov. Tarwe Haver Dec 87|-5 87 g Dec. 36| 36* Me) 85 i -86 85* 86 Mei 35* 35| Juli 83 l 84 84 Juli 32* 32* Maïs Rogge Dec 50 50 Dec 53* 53 Mei 52* - 52 i Mel 54 i 54 i Juli 52 i 52 Juli 54 54 i -- Reuzel Mei Dec 6.85+ 7.00 14 Nov. Tarwe Dec. 70 I Mei 75 J - Juli 76 f - Rogge Dec 55 I Me) 59. Juli 58 Bavet Geo. 6.32 6.00 Jan. 6.87 J 6.42 6.34 Mrt. 7.00+ WINNIPEG, 14 Nov. 13 Nov. 14 Nov. 13 Nov. Gerst 70 f Dec. 42 i 42 1 - 57* Mei 44 4 --44 4 77 Juli 44 4 - - 44 I Lijnzaad -—Me) 157| 156 4 Dec 162 160 56| 59 59 32 i 31i Mei. Juli 33 4 33 t 321 321 Ingediend is een wetsontwerp, bevattend bijzondere voorzieningen met betrekking tot ie in gebiedsdeelen van het Koninkrijk der Nederlanden gevestigde naamlooze vennoot schappen. Aan de memorie van toelichting van de ministers van Justitie en van Koloniën is het volgende ontleend: In de huidige omstandigheden kan het van groot belang' zijn voor naamlooze ven nootschappen, haar zetel te verplaatsen van een der gebiedsdeelen van het Koningrijk naar een ander. Te voorzien is, dat de moei lijkheden, welke thans aan het verkeer in den weg kunnen worden gelegd, het wellicht noodzakelijk zullen maken, eerlang het be stuurscentrum van belangrijke vennoot schappen over te brengen naar een plaats, waar de leiding der zaken beter kan ge schieden. In verband hiermede is de reeds lang ge koesterde wensch, voor naamlooze ven nootschappen de mogelijkheid tot de bedoelde zetelverplaatsing te scheppen, in den laatsten tijd met veel meer nadruk geuit. Dit geldt niet alleen voor Nederland. Blijkens een missive van den gouverneur-generaal van Neder landsch-Indië wordt ook aldaar de wensche- lijkheid erkend, dat de mogelijkheid wordt ge opend voor de overbrenging van den zetel va» In Nederlandsch-Indië gevestigde naamlooze vennootschappen naar een ander gebiedsdeel van het koninkrijk, in het bijzonder naar Ne derland De ministers zyn van oordeel, dat een wettelijke voorziening, welke tegemoet komt aan de bovenbedoelde verlangens, ge- wenscht moet worden geacht. Niet alleen het belang der betrokken vennootschap pen, doch ook het landsbelang kan door een dergelijke zetelverplaatsing zyn ge diend in verband met een doeltreffende samenwerking op het gebied van de voor bereiding van economische en landsver dediging. De desbetreffende voorschriften, neergelegd ih dit wetsontwerp, houden rekening met deü spoedeischenden aard, welken de vereischte statu tenwijziging soms zal hebben. Tot de wyziging wordt steeds besloten door het bestuur. Zijn een of meer der bestuurders belast met de dageiyk- sche leiding van de vennootschap, dan zyn dezen steeds bevoegd. Aangezien een statutenwijziging, als hier aan de orde, strekt in het belang van het bedrijf der vennootschap en in de rechten der aandeelhouders geen wyziging kan brengen, lijkt het, afgezien van de noodzaak om spoedig te beslissen, ook niet onjuist, deze bevoegdheid te verleenen aan het bestuur, c.q. aan de be stuursleden, met de dagelijksche leiding van de vennootschap belast. Mocht blijken, dat by de statutenwijziging een ongeoorloofd oogmerk voor zat, bijv. om de aandeelhouders te bemoeilijken by de uitoefening van hun rechten of om cre diteuren te benadeelen", dan zal de in artikel 3 bedoelde goedkeuring of bekrachtiging worden geweigerd. Van het wetsontwerp zullen slechts ge bruik kunnen maken die vennootschappen, voor welke de huidige byzondere omstandig" heden zetelverplaatsing wenschelijk maken. Het vierde lid van art. 1 ziet op andere WÜ* zigingen, die met de bijzondere omstandighe den verband houden. Men denke bijv. aan de moeilijkheden, welke kunnen voortvloeien uic de afwezigheid van een aantal leden der di rectie of van een aantal commissarissen, 0 omtrent de plaats of de wijze van oproeping van de algemeene vergadering van aandeel houders. Ook hier snijdt de beperking tot ver anderingen, welke met de huidige bijzonder® omstandigheden verband houden, ongewensch" te uitwassen af. Zoodra blijkt van een onge oorloofd oogmerk, zal de overheid een spaak 1° het wiel steken. Een ruime redactie der bepa' ling is voor de practijk niet wel te missen- Men kan niet alle gevallen voorzien. Blijkens artikel 3 is goedkeuring door de over heid, voorafgaande aan de in werkingtreciihg der wijziging van de akte van oprichting, niet vereischt. Goedkeuring kan op een ontwerp vaf de wijziging worden verleend en wel door autoriteit in het gebied, waar de vennootschap gevestigd was. Heeft deze bepaling geen ie"' passing gevonden, dan moet de wijziging va*1 de akte van oprichting steeds binnen eeI> maand ter bekrachtiging worden ingezondeh aan de overheid in het gebiedsdeel, naar het welk de plaats van vestiging der vennootschap is overgebracht De wijziging verliest van rechtswege haaj kracht, indien de bekrachtiging wordt geweigef® of de inzending niet tijdig is geschied. Tot he1 tydstip, waarop de wijziging haar kracht ver liest, blijft zy in stand; terugwerkende kracht wordt aan de krachteloosheid niet toegekend- Zou dit wel zijn geschied, dan zou de rechtsz0* kerheid in ernstige mate gevaar loopen. In art. 4 wordt de publicatie van de statuten wijziging en van de weigering van de bekrachti ging of de niet tydige inzending geregeld. De artikelen 5 en 6 bevatten de voorschriften omtrent zetel-verplaatsing binnen één gebieds deel. Artikel 7 regelt de rechtsgevolgen van de ze- telverplaatsing voor overeenkomsten tusschen d® vennootschap en derden. Art. 8 doet bepaling''11 in akten van oprichting, die niet in overeen stemming zijn met de voorschriften van het wetsontwerp, buiten toepassing blyven. Dit i" noodzakelijk, immers tal van statuten bevatte11 voorschriften aangaande statutenwyziging, ww" ker naleving de verwezenlijking van het ihe deze regeling beoogde doel zou verijdelen. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Siyper) Van 3.30 uur tot 4.30 uur Kon. Olie Unilever Aku Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Shell Union Nortn. Am. Av. Gew. Marine Curtiss Wright Interc. Rubber 264—266 98 1/2 29 1/4 25—25 1/4 51 3/4—52 1/2 63 3/4 18 1/2—18 7/8 195 10 1/2 20 3/8 6 3/8—6 7/16 9 3 5/8 Van 4.30 uur tot 5.00 uur Kon. Olie Aku Anaconda U. S. Steel Rep. Steel North. Am. Av. Interc. Rubber 266 29 1/4 25 1/8 52 1/4 18 13/16—18 7/8 20 3/16 3 3/4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2