Prijspolitiek in oorlogstijd GELEZEN COURANTEN W. 5 RFEN1S m EEN Lbi ZONDERLING Rantsoenboek j es ingevoerd De omvang der vakbeweging TOEKOMST VOOR DE BOEREN! MEN ZAL ER U DANKBAAR VOOR ZIJN WOENSDAG 15 NOVEMBER 1939 OVERZICHT TWEEDE KAMER FEUILLETON ^gOR WILLY WATERMAN Eerste Kamer handelt ontwerpen vlug af Ongebakken steenen in de baksteennijverheid Distributie van aceton De Alblasserwaard uit isolement verlost LEVER BROTHERS EN UNILEVER N.V. Nieuwe adviseerende leden van den raad van bestuur SCHEEPVAARTVERBINDIN GEN AMERIKA—NEDERLAND BIJ KOLENDAMPVERGIFTI GING OMGEKOMEN Bestemd voor militairen met verlof R.K. GEESTELIJKHEID BELEEDIGD? ARBEIDSCONFLICT TE ROTTERDAM TIJDIGE INLEVERING VAN CONSUMENTENBONNEN GEEN VRIJHEIDSBEROOVING Vreemdelingen en de distributie In 1938 boekten R.K. Werklieden- verbond en N.V.V. de meeste winst UIT DE STAATSCOURANT Ontslag burgemeester Land- en Zeemacht Rijksarchief Rechterlijke macht Voogdij ilt U op een eenvou dige wijze medewerken den militairen in Uw woonplaats een groot plezier te doen? ^Jeeft dan dit blad na lezing aan de kazerne, het militairentehuis of andere verblijfplaats van militairen in Uw nabijheid. I (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 14 November 1939. Spiegeltje, spiegeltje aan den Wand, wie is de machtigste man in ons land? Minister Steenberghe of minister Dyxhoorn? De man, die de voedselvoorziening van ons volk in handen heeft of de man, die aan het hoofd van de landsverdediging staat? Den beiden bewindslieden Zal de tijd en de lust wel ontbre ken zich hierover in „bespiegelin gen" te begeven. De Kamer mag echter graag voor spiegeltje spelen. Spiegeltje, spiegeltje aan den wand! -Minister Steenberghe is de mach tigste in het heele land! zei van daag de heer Bakker. Praat met Steenberghe Ja, wis en waarachtig, dat doet de Kamer: {Jtaten met. Steenberghe. Voor de algemeene beschouwingen over de begrootingvan Econo mische Zaken, die vandaag aanvingen staan teeds ten naaste bij twintig sprekers ingeschre- Ven, die, op een héél enkele uitzondering na file even groot respect hebben voor de werk kracht en het beleid van den Minister, dien alle behalve Rost natuurlijk en morgen °avidje Wijnkoop hun volle vertrouwen ^henken. Zij het dan, dat zij niet allen 200 ver gaan als de heer Bakker, die den schrijvers van brochures over ordening den m.ad gafe zwijg nu eens een paar jaren, minister Steenberghe geeft ons Kamerleden Aanschouwelijk onderricht in ordening, wan eer hij klaar is kan er een boek worden ^schreven over deze zaak, dat klinkt als ®etl klok, en dan kunnen we gaan praten, pn weten wij ten minste waar we over spre- *eh. Er zat wel iets waars in die gemoedelijke Cnierking maar neen, hou me vast, de Ka- mer zwijgen? Toekijken! anschouwelijk onder lijs verlangen! Dat ware wel veel gevergd. Het o trouwens de functie van de Kamer zich met 6ze dingen bezig te houden en den Minister geen critiek te geven, dan toch inlichtin- jfb te vragen over zijn beleid, waar zij dat °°dig acht. Ift de laatste jaren droegen de debatten ?vcr economische zaken een, laten wij zeggen, iiishoudelijk karakter. Zij liepen in letterlij st zin over „koetjes en kalfjes" over teeltbe- Pmking voor biggen en meer zulke onderwer- Petl, die een kuische jonge maagd lichtelijk nden doen blozen. E*at is nóg wel zoo. Het agrarisch element reedt nóg sterk naar voren. Melk en kalver- ,chetsen en piepers en appeltjes dat komt tel- ™ets weer terug. De agrariërs in de Kamer zijn jm«r, met de taaiheid, aan den boerenstand v'Sen, niet van af te houden. Doch dit jaar °rmt de economische oorlogstoestand de hoofd- °hotel van de parlementaire salade. bllT; Eb in het heele complex maatregelen, dat 't regeling van de voedselvoorziening der "irgerbevolking in het leven werd geroepen, eden vooral twee vraagstukken op den voor wond- het vraagstuk van de regeling der prijzen en het vraagstuk van de voorraden. In het prijzen-vraagatuk staan bvee opvattingen tegenover elkaar: de opvatting der Regeering, die al leen een sprongsgewijze prijsop drijving wil voorkomen doch een geleidelijke en redelijk te motivee- ten prijsverhooging niet wil belem meren. En de opvatting van de so ciaal-democraten, dat heelemaal Seen prijsverhooging mag plaats enden, dat de levenskosten zoo- veel mogelijk gestabiliseerd dienen te worden, desnoods ten koste van Zvvare financieele offers. öeze tweede opvatting werd vandaag door g.of' van Gelderen verdedigd. De prijsverhoo- tp 8en hadden hem eenige ongerustheid ingeboe- jjmt. Hij vreesde daarvan schokken in het maat- happeijjk leven Straks moeten de loonen zich 1 ®-n aanpassen; door middel van stakingen zul- 11 de arbeiders ze hier en daar moeten afdwin- ph; loonsverhoogingen zullen altijd achter de ^'Jsstijging aanloopen en de zwaksten leggen het v 0cUe. Kan de Regeering niet de invoering be- ''deren van een normaal-schoen! Van een een- V 'cls-interlockje! Zal zij de prijsvorming van 6iri?Sel' van meek brood, vet, melk, vleesch en 'ker ondergeschikt maken aan de behoeften Ij n het Landbouwcrisisfonds? Laat zij liever bij- - Ssen als het moet. Dat daardoor de staats- fiü! tifj/bciën worden ontwricht, mag waar zijn, maar Worden óók ontwricht wanneer de prijzen jiken en de overheid haar materialen duurder inkoopen en op den duur mee moet met de 'isverhoogingstendenz ^°t komt ons voor, dat de heer van Gelderen <3 Joh kan het in vredesnaam zijn?" fluisterde Weer. Petc haalde de schouders op, maar dj,, Echoot hem een gedachte door het hoofd, üai^hem deed opveren en John bij den arm he'^et is Bealie!' fluisterde hü, „we moeten «chV ltl elk geval beletten, weg te komen; mis- heeft hij nu de kandelaar in handen! lij naar de voordeur, en houd die in de v.11- ik zal hem er uit jagen!" Hh het was te laBt- °P het °°Senblk' dat Lij 'angs het huis sloop, om post te vatten tip voordeur, klonk een knarsend geluid door vïti en Pete vernam het snelle wegrenn'en wel wat té veel naar zich toe rekende vooral met die Staatsfinanciën. Bij stijging der prijzen moet de Staat inderdaad meer betalen aan grondstof en personeel, maar hij krijgt ook meer. De inkomens van de boeren, de middenstanders en tenslotte de arbeiders, stijgen en daarmee evenredig of liever nog sterker, want het begin sel der progressie werkt daarbij, stijgen de in komsten uit de belastingen. In het andere ge val, wanneer de Staat door het bijpassen van sommen gelds de prijzen op gelijk peil houdt, moeten die sommen gelds toch ergens vandaan komen. Nu nóg zwaarder belasting? Terwijl de Regeering nu al niet recht weet hoe zij aan het geld moet komen om de mobilisatie-uitgaven te financieren. Het is gemakkelijk gezegd, maar prof. van Gelderen diende toch minstens aan te geven waar het geld vandaan moet komen. En dan maakte prof. van Gelderen deze typisch socialistische maar niettemin kapitale vergis sing, dat hij de loontrekkenden als de „zwak sten" beschouwde. Dat staat te bezien. De boeren zijn geen loontrekkenden en niettemin véél zwak ker dan de arbeiders. En juist zij hebben van de wijze, waarop de Regeering wil optreden n.l. geleidelijke prijsverhooging toelaten het eerste voordeel. Het hééle koor van agrarische sprekers was dèar om dat te bevestigen. De heeren Ebels (V.D.), Bakker (C.-H.) en Van der Weyden (R.K.) hebben daar hartige woorden aan ge wijd. Van sommige producten de heer Van der Weyden noemde de melk krijgt de boer amper de helft van den prijs, dien de consument uiteindelijk betaalt, in handen. Men zegt van den boer, dat hij ontevreden is, dat hij altijd mop pert. Dat is verre van waar. De boer neemt graag, aldus nog steeds de heer Van der Wey den, tweemaal een achturendag per dag, zonder te klagen, maar dan moet hij ook een bestaan kunnen verwerven. En dat lukt niet. Jarenlang leeft hij nu al aan den rand van de armoede. En dan zijn er nog menschen, die hem precies weten voor te houden, hoe hij zich nog op een lager levenspeil zou kunnen instellen. Op zoo'n moment jeuken den boer z'n handen, om aan de stedelingen eens te zeggen hoe zij zich op een lager levenspeil zouden kunnen instellen, zóó, dat de boer óók een behoorlijk stuk brood kan verdienen! Maar goed! De boeren zijn ingenomen met de prijzenpolitiek, die de Regeering in oorlogs tijd denkt te voeren. Zij hopen hun achterstand te kunnen inhalen. En wanneer dan de land arbeiders daarvan méé profiteeren, hebben zij niets meer te klagen. Het tweede probleem, de voorraadvorming, daarover heeft de heer Rost van Tonningen het woord gevoerd. Het hooge woord natuurlijk. Wij' stellen ons voor daarop morgen terug te komen. De Minister komt toch niet voor Donderdag aan zijn verdediging toe. Onder voorzitterschap van mr. W. L. Baron de Vos van Steen wijk vergaderde de Eerste Kamer Dinsdagavond ter behandeling van ver schillende onderwerpen. Aan de orde waren om. de volgende wets ontwerpen: Goedkeuring van de akte betreffende de intellectueele samenwerking van 3 December 1938. Acht naturalisatie-Ontwerpen, betrekking hebbende op plm. 165 te naturaliseeren per sonen. Onteigening voor den bouw van een nieuwen omroepzender door de Nozema. Onteigening voor den bouw van een nieuw raadhuis te 's-Gravenhage. Wijziging van de Zee- en Luchtvaartverzeke ringswet 1939. Goedkeuring van het ontwerp-verdrag be treffende de statistieken van loon en arbeids duur in de voornaamste takken van het mijn bedrijf en andere industrieën, met inbegrip van het bouwbedrijf, het uitvoeren van water-, spoorweg- en wegenbouwkundige werken, en in den landbouw (Genève 1938). Bü het eerstgenoemde ontwerp vraagt de heer VAN VESSEM (N.S.B.) aanteekening, dat de N.S.B. geacht wil worden, te hebben tegen gestemd. Het wordt z.h.st. aangenomen. Bij no. 2 vraagt de heer VAN VESSEM de zelfde aanteekening. No. 2 wordt z.hst. aange nomen. De overige ontwerpen worden zonder debat en z.h.st. aangenomen. De vergadering wordt te 8.45 uur gesloten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een onderzoek ingesteld naar den voorraad on gebakken steenen in de baksteennijverheid op 1 October 1939. Deze voorraad bedroeg rond 750 millioen stuks (werkelijk aantal). De productie der ondernemingen, welke over een kunstmatige drooginrichting beschikken, in aanmerking nemende, kan aangenomen worden, dat in de periode, welke verloopt tusschen 1 Oc tober 1939 en het eerste baksel van de nieuwe campagne (1940-41) ten hoogste rond 800 mil lioen straatklinkers en metselsteenen gebakken kunnen worden. twar°P kwam een schreeuw van John, en een ïeluid van rennende voeten. In een oog- hj k begreep Pete, wat er gebeurd was. De ke- e z'ch in het huis verborgen had gehou- tien tegen een, dat het Bealie was De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat het bestuur van het Rijksbureau voor chemische producten den dispensatie-ter mijn, genoemd in de acetonbeschikking 1939, had stil den grendel van de voordeur gescho ven, en was er tusschen uitgeknepen. Hij sprong opzij en vloog den hoek van het huis om, de noodzakelijkheid inziend, den vent zoo gauw mogelijk-bij zijn kladden te pakken. Toen hij aan den voorkant kwam, was hij ge noodzaakt. zijn vaart in te houden, om de dood eenvoudige reden, dat hij geen Bealie en geen John zag. Beiden waren in de duisternis ver dwenen en totaal onzichtbaar. Het eenige wat Pete nog vaag hoorde, was het geluid der voet stappen in de verte, wegstervend ergens in een weiland. De onbekende, die in het huisje had gezeten, en dat was beslist Bealie geweest, voel de Pete, probeerde in het vrije veld te ontsnap pen; hij had daar trouwens ook de meeste kans, op een weg zou hij niet veel in te brengen hebben tegen John's beenen. Het geluid was nu heelemaal niet meer te hooreneen doodsche stilte heerschte om hem heen. Pete keerde zich om en ging de nog steeds openstaande voordeur van het huisje binnen. In elk geval moest hij nazien, of de kandelaar werkelijk verdwenen was. Hf] had er geen greintje hoop op, het ding nog aan te treffen en hü sloot de deur achter zich, al zijn hoop gevestigd op John, die den man met den kan delaar achtervolgde. Hij dekte de breede stralen van zün lantaren af met zijn hand en liet al leen een smal streepje licht ronddwalen door het vertrek. Het was goed onderhouden; geen spoor van natte of muffe lucht was te bespeuren, wel hing er een vage geur van parfum, van ver- welke 14 November afloopt, niet heeft ver lengd. Met ingang van heden zullen derhalve gedu rende korten tijd alle transacties in aceton ver boden zijn, met uitzondering van den verkoop van normale hoeveelheden door detaillisten (b.v. apothekers, drogisten etc.) aan het pu bliek. Binnen enkele dagen zal met het uitreiken der vergunningen worden begonnen. Deze ver gunningen zendt het rijksbureau voor chemi sche producten ongevraagd aan de bij haar in geschreven ondernemingen toe. Men behoeft deze vergunningen derhalve niet aan te vra gen. Dit kan integendeel slechts tot vertraging leiden. Nu Dinsdag de imposante brug over de Noord met de bij Ridderkerk op den weg Dordrecht— Rotterdam en anderzijds op Sliedrecht aan sluitende deelen van den nieuwen Rijksweg no. 15 voor het auto- en rijwielverkeer is openge steld, is Alblasserwaard uit zijn isolement ver lost. De vreugde over deze gebeurtenis werd door het wapperen van de vlaggen in.de directr om geving tot uiting gebracht en voorts in de vele redevoeringen tijdens het door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en Omstreken aangeboden noenmaal in de ver sierde zalen van de Hollandsche Draad- en Kabelfabrlek, die hiervoor groote gastvrijheid verleende. De heer Van Helden, voorzitter van genoem de Kamer van Koophandel, stelde bij hït be gin van den maaltijd een drc-nk in op H. M. de Koningin. Hij sprak daarna het talrijke gezel schap in vergenoegde bewoordingen toe en deed vooral uitkomen, dat zijn college dé com- mercieele en industrieele belangen van Dordrecht en omstreken heeft te behartigen. Spreker gewaagde met zekeren vadertrots van de verlossing van den Alblasserwaard, gelijk ook het menu onder deze betiteling was gesteld. Verder bracht hij lof aan den heer Von Lin- dern, den stichter van de Hollandsche Draad en Kabelfabriek, die mede aanwezig was, zoo mede aan de heeren De Bussy en Harmsen voor hun ingenieus werk en hij eindigde met een dronk in te stellen op de welvaart van den Al blasserwaard. Gesproken heben verder de ingenieurs Harm sen en De Bussy, die woorden van dank brach ten en de burgemeesters van Alblasserdam, Sliedrecht, Vianen, Dordrecht, Ridderkerk en Hendrik-Ido-Ambacht, die allen hun groote te vredenheid over de tot stand koming van de nieuwe verbinding te kennen gaven. Langs Giessendam en Hardinxveld werd daarop naar Gorkum gereden, waar de metaal- bedrüven van de N.V. de Vries Robbe en Co. in volle werking werden bezichtigd en waar het gezelschap gastvrü werd onthaald. Naar ons wordt medegedeeld zijn met ingang van 14 November dr. H. Colijn, mr. Th. A. Fruin en mr. K. P. van der Mandele tot advi seerende leden van den raad van bestuur van Lever Brothers en Unilever N.V. benoemd. Ge noemde heeren hebben zich bereid verklaard hun benoeming als zoodanig te aanvaarden. De heer Arthur Hartog heeft zün functie van lid van den raad van bestuur van Lever Bro thers en Unilever N.V. neergelegd. Hü wordt benoemd tot lid van den raad van bestuur van Lever Brothers and Unilever Limited. De Black Diamond Lines zal buitenlandsche schepen charteren voor den dienst op België en Nederland. De reederij heeft het Noorsche s.s. Qolaf Bergh", groot ca. 9250 ton d.w., voor een rondreis aangeworven. Het schip zal, op onthoud voorbehouden, omstreeks 16 dezer van Philadelphia en 18 dezer van New-York naar Rotterdam en Antwerpen vertrekken. Voorts zal het s.s. „Black Aegle" van de Black Diamond Lines vandaag van Rotterdam naar New-York en Philadelphia vertrekken, terwijl de „Black Osprey" van dezelfde lün eveneens heden Rotterdam zal verlaten met bestemming New-York, Baltimore, Norfolk en Newport- News De stoomschepen „Black Condor" en „Black Hawk", van de black Diamond Lines, liggen op het oogenblik in het Engelsche Kanaal. Het s.s. „Lafcomo" en het s.s. „Black Gull" resp. 1 en 4 November van New-York vertrokken, be vinden zich op weg naar Nederland. Een vromy, die te Antwerpen een bezoek wilde brengen aan den 47-jarigen Rotterdam- schen schipper, die daar met zijn tankschip, de Eider, bij de dokken lag, vond de deur van de kajuit gesloten. Zü waarschuwde de politie. Toen men zich door het forceeren van de deur toegang had verschaft, trof men den schipper dood op den grond aan. Hü was ten gevolge van kolendamp vergiftiging om het leven gekomen, schillende parfums door elkaar, in het rond en Pete moest weer denken aan de opmerking, die de man bij de benzinepomp tegen Lois had ge maakt, dat het waarschijnlijk gehuurd werd door een paar acteurs en actrices uit Londen. De meubelen waren luxueus, voor het grootste gedeelte zwaar eikenhout, met hier en daar een leeren fauteuil. Zware kleeden hingen tegen de wanden en het geheel had. veel meer een Oos- tersch dan een Engelsch cachet. Toen vielen de stralen van Pete's lantaren op den schoorsteen mantel, en zpn mond zakte wijd open van ver bazing. Op dien schoorsteenmantel, een uitbouw van een kleinen schouw boven een open haard, ston den aan weerszoden van een stilstaande, zwart marmeren pendule, twee fraai bewerkte kope ren kandelaars. Een oogenblik dacht Pete, dat hü van vreugde de hik zou krügen, maar die vreugde verdween vrij gauw, toen hem de af- schuwelyke gedachte door het hoofd schoot, dat er best een tweede paar kandelaars in huis aanwezig kon zün, en dat daarvan een was be doeld. Een snelle tocht door het huis bewees tot zün groote vreugde, dat er nergens anders kandelaars stonden, of hadden gestaan.... de eenige andere schoorsteenmantel was in de keu ken, en men pleegt in een keuken geen zware koperen kandelaars neer te zetten. Peter keerde snel naar de voorkamer terug, zette zijn lantaren op den schoorsteenmantel, en pakte beide kandelaars op. In het licht be keek hü ze, keerde ze om, en zag op een ervan aan den voet een klein bobbeltje, een bobbeltje, platter, maar even groot als een erwt, dat er -r°~- De minister van Economische Za ken heeft bepaald, dat uit nader aan te wijzen distributiebonnen vier soorten „rantsoenboekjes" zullen worden samengesteld, welke ge nummerd zijn I, II, III, IV. Aan personeel van de Koninklijke Land- en Zeemacht, aan hetwelk verlof van vier tot zestig dagen is verleend, zal, tegen inlevering van de „verlof-distributiekaarten", een distributiedienst verstrekken Rantsoenboekjes I bij verlof van 4 t.m. 7 da gen; rantsoenboekjes II bij verlof van 8 t.m. 14 dagen; rantsoenboekjes III bij verlof van 15 t.m. 21 dagen; rantsoenboekjes IV bij verlof van 22 t.m,. 30 dagen; rantsoenboekjes IV I bij verlof van 31 t.m. 37 dagen; rantsoenboekjes IV II bij verlof van 38 t.m. 44 dagen; rantsoenboekjes IV III bij verlof van 45 t.m. 51 dagen; twee rantsoenboekjes IV bij verlof van 52 t.m. 59 dagen. Aan personeel van de Koninklijke Land- en Zeemacht, aan hetwelk verlof van zestig of meer dafen is verleend, zal, tegen inlevering van de distributiestamkaart de Rijksdistributiekaart en zoo mogelijk de distributiestamkaart worden uitgereikt door den distributiedienst van de ge meente, welke laatstgenoemde kaarten heeft verstrekt. De Officier van Justitie bü de rechtbank te Roermond was in hooger beroep gekomen van vonnissen der rechtbank, waarbij een viertal mannen uit Tegelen, resp. fabrieksarbeider, landarbeider, bakker en bakkersknecht van be roep, was vrügesproken, terwül een hunner in een aparte zaak was veroordeeld tot 5.— boete, wegens het voorhanden hebben te Hae- len van geschriften, ter verspreiding, waarin beleedigende uitdrukkingen voorkwamen voor de R. K. geestelijkheid in Nederland, zijnde een groep der bevolking. Zij moesten nu Dinsdag voor het Bossche ge rechtshof terecht staan. Verdachten noemden zich getuigen van Jehova God een hunner zei dat zijn beroep thans was Evangelist en verklaarden, de meening toegedaan te zijn, dat de praktijken van den georganiseerden gods dienst aan de kaak moesten worden gesteld. Zij voerden aan dat zij slechts de waarheid wilden dienen en meenden ook, dat met de Katholieke Hiërarchie niet bedoeld kon zijn de geestelijkheid in Nederland, daar de Hiër archie, volgens hen, gevestigd is in Rome. Zij bleken het begrip Hiërarchie niet verder dan den Paus en de Kardinalen uit te willen strek ken. Zij waren bij hun pleidooi zeer kwistig met bübelteksten en een hunner zeide, toen de president hem vroeg, of hij zich gelijk wilde stellen met Christus en Paulus, dat hij dat niet wilde, maar dat zü hetzelfde moesten doen. Tegen twee hunner werd naar het aantal ten laste gelegde feiten tweemaal, tegen de andere twee ieder eenmaal 50.boete ge- eischt, te vervangen door 25 dagen hechtenis, Uitspraak 27 November. Dezer dagen werd bericht, dat een staking is uitgebroken bij de N.V. T. van Veen's Goe derenhandel te Rotterdam, omdat de directie geweigerd zou hebben de wenschen van haar personeel in te willigen. Naar de directie ons thans mededeelt, is zulks onjuist. Uit de tus schen partijen gevoerde correspondentie blijkt, dat de directie bereid was aan het belang rijkste gedeelte van de wenschen van haar personeel tegemoet te komen. De minister van Econoniische Zaken maakt bekend, dat opplakvellen met consumenten bonnen steeds op de daarvoor vastgestelde da gen, direct na afloop van de distributieperiode, door detaillisten dienen te worden ingeleverd bij de plaatselüke distributiekantoren. De opplak vellen van bon no. 1 moesten dus alle in de week van 30 October tot 5 November worden ingeleverd. Teneinde aan detaillisten tegemoet te komen, zün van deze eerste distributieperiode in enkele bijzondere gevallen nog na 5 November op plakvellen in ontvangst genomen. Opplakvellen, welke echter na 16 November bij het centraal distributiekantoor binnenko men, kunnen onder geen voorwaarde meer wor den aangenomen, zoodat inzending hiervan achterwege kan blüven. Wegens opzettelüke wederrechtelijke vrij- heidsberooving van een burger, welke zich op 23 Mei in een van onze grensplaatsjes heeft afgespeeld, moest de reserve-majoor W. van de infanterie voor het Hoog Militair Gerechts hof te Den Haag terecht staan. Bewoners van grensgebieden, waar militaire versterkingen waren aangelegd, moesten, om op wees, dat hier ooit een gaatje was gemaakt, dat later was opgevuld. En terwijl hij de twee kandelaars boven zün hoofd hief en er een wilden rondedans moe door de kamer begon, viel er met luid gerinkel achter hem iets stuk en een stem zei: ..Handen omhoog, en laat die kandelaars vallen!" Toen Lois zich had omgekeerd op het bevel, haar handen omhoog te steken, was ze merkwaardig koel. Er zün vrouwen, die in een dergelijke situatie aan het gillen slaan, en in zwijm vallen, zoo gauw ze een geschikt kleedje ontdekken, om zacht op neer te komen, maar de opvoeding, die oom Panniford aan zün neef en nicht gegeven had, was er terdege op berekend geweest, hen koelbloedig en paraat te maken voor 's levens critieke momenten, en dat dit een van 's levens critieke momenten was, daaraan viel niet te twijfelen. Lois keek recht in het hatelüke gezicht van Bealie, boven den blauwen loop van de Smith- Wesson, en zei doodkalm: „Ik denk er niet aan!" Dat was iets, waarop Bealie niet had gere kend. Wat doe je, als je een vrouw plotseling verrast met een geweldig pistool, haar toe snauwt, de handen op te steken en ze weigert dan leukweg, iets van dien aard te doen en steekt een sigaret op? Want Lois stak een siga ret op. Het was zoo klaar als een klontje, dat Bealie niet schieten zou. En mocht, hij zulk een ,zel zijn, dat hij het riskeerde, midden in een doodstillen zomernacht, voor een open deur, vrü van en naar hun woningen te gaan, legi- timatiekaarten in hun bezit hebben. Met het toonen van die legitimatiekaarten werd noga! eens de hand gelicht, zoodat op zekeren dag de majoor besloot, dat niemand de piilitalre posten zonder legitimatiebewijs meer mocht passeeren. Een der slachtoffers van dien maatregel was een boer, die zijn kaart in een ander pak be weerde te hebben; in ieder geval hü had de kaart niet bü zich. Nu trof het voor hem on gelukkig, dat hij wel zonder kaart zijn wo ning had verlaten, doch thans niet kon terug- keeren en of hij al beweerde, dat men hem toch wel kende, daar hij eiken oag heen en wee ging en dat er tientallen soldaten bij hem wa ren ingekwartierd, het hielp r.iet, hij werd niet doorgelaten. Om toch maar zoo spoedig moge lijk naar huis te kunnen gaan. probeerde hij daarna door weilanden en slooten zijn woning te bereiken, doch prompt werd hij op een brug weer tegengehouden. Majoor W. zelf gaf daar toe last. De boer werd toen prikkelbaar en nam een dreigende houding' aan. De majoor wilde proces-verbaal tegen hem laten opma ken, doch er was slechts militaire politie aan wezig, die daartoe niet bevoegd is. De majoor gaf toen order, den boer zoolang in het wacht huisje vast te houden, totdat een gemeente veldwachter was gehaald. Deze kwam na drie kwartier en zoolang bleef de boer in het wacht huisje zitten. Hierna kon hij zijns weegs gaar. Aanvankelijk scheen dit voorval geen ver dere gevolgen meer te hebben, maar later kwam de boer er toe een klacht tegen den majoor ir te dienen, zoodat deze zaak voor het Hoog Mi litair Gerechtshof kwam. De advocaat-fiscaal, mr. L, B. J. Vermeulen, nam aan, dat de opzettelijke wederrechtelijke vrijheidsberooving vaststond. Vrüheidsberooving is een zeer ernstig delict, aldus spr., waartegen zware straffen worden bedreigd. Het is zelfs niet eens mogelijk hier voor een boete op te leggen. Onze persoonlüke vrijheid is een van onze grondrechten en vol gens de Grondwet kan deze alleen beperkt worden in gevallen, welke de wet uitdrukkelük noemt. Maar het betreft hier slechts een zeer lich ten graad van dit ernstige misdrijf, zoodat spr. kon volstaan met het eischen van een voor waardelijk gevangenisstraf van een week met een proeftijd van een jaar. Uitspraak doende, heeft het Hof den res - majoor vrijgesproken, o.m. overwegende, dat het Hof den opzet niet op de wederrechtelük- heid gericht achtte. De minister van Economische Zaken deelt mede: Vreemdelingen, die in Nederland vertoeven, kunnen zich volgens de ter zake bestaande be palingen van het besluit bevolkingsboekhou ding in laten schrijven in het verblijfsregister van de gemeente, waar zij vertoeven. Aan de hand van gegevens uit dit verblüfsregister zul len hun distributiebonnen verstrekt worden. De vreemdeling, die in Nederland verblüft, dient zich derhalve, na aan zijn verplichting tot inschrijving in het verblüfsregister te heb ben voldaan, met een aanvrage om in. het be zit gesteld te worden van distributiebonnen te wenden tot den distributiedienst der gemeente, waar hü verblijf houdt. Deze dienst verstrekt hem vervolgens periodiek bonnen, welke recht geven op het koopen van bepaalde distributie goederen tot een voor iedere periode vast te stellen hoeveelheid. Uiteraard zün met de inschrijving in het verblijfsregister en het ontleenen van de noo- dige gegevens aan dit register door den distri butiedienst eenige dagen gemoeid. Ten einde deze periode te overbruggen is voor vreemde lingen, die niet in een hotel verblijf hou den doch hun intrek genomen hebben bij par ticulieren, nog de navolgende regeling ge troffen. Zij kunnen terstond na hun aankomst in Nederland op vertoon van hun paspoort en op de verklaring dat zij niet ln een hotel verblijf houden, bij een distributiedienst een „rantsoenboekje" van voor dit doel samenge steld model verkrügen. Van de uitreiking hier van en de afgelegde verklaring wordt een aan teekening in het paspoort gesteld door den ambtenaar van den distributiedienst. De „rant soenboekjes" houden een aantal bonnen in'Jgï verkrijging van in distributie gebrachte goede ren tot een hoeveelheid benoodied voor een week. Het dezer dagen verschenen jaarlüksch over zicht van den omvang der vakbeweging, uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, be vat uitvoerige gegevens over het verloop van het aantal georganiseerde werknemers in ons land sedert 1910. Daarnaast vindt men er een be schrijving in van de voornaamste voorvallen in de vakbeweging in binnen- en buitenland, bijge houden tot September 1939, terwijl ten slotte een overzicht is opgenomen betreffende de geldmid delen der vakvereenigingen Blijkens de gegevens over het aantal ge- organiseerden steeg dit in 1938 van 743.0i>0 tot 769.000 d.d. met 26.400 of 3'A pet., tegen 2 ij pet. in 1937. Van dezen groei kwam 3A voor rekening van de beide grootste vakcen- tralen, het N.V.V. en het R.K. Werklieden verbond, die in procenten uitgedrukt een ongeveer gelijke winst boekten (4 pet.!. Gerekend naar de beroepen hadden de bouw vakken en de metaalindustrie het grootste aan deel in den groei. Beide gaven een vooruitgang te zien van 7.400 leden (9 pet.) Gezamenlük droegen zü hiermede voor ruim de helft in de totale stijging bij. De bij het N.V.V. aangesloten Metaalbèwerkersbond, de grootste vakbond in ons land, boekte de meeste winst (ruim 4.530' Zijn ledental steeg tot iets boven 50.007 Nog geen der richtingen in de v. kojweging heeft haar ledental van het topjaar 1533 weder bereikt. Ook al rekent men de winst mede, die in den loop van dit jaar behaald werd. Zooals onderstaande cijfers doen zien, was echter het Chr. Vakverbond zijn vroeger cijfer dicht genaderd. Het ledental van het R.K. Werkliedenver bond bedroeg begin 1933 (topjaar) 198.400. 1 Ja nuari 1939 181.800 en 1 Juli 1939 186.600. Voor het N.V.V, waren deze cüfers resp. 342.000, 309.200 en 320.100; voor het Chr. Vakverbond 118.800, 115.100 en 118.400; voor de Ned. Vakcen trale 49.500, 46.400 en 47.950. Blijkens de gegevens over de geldmiddelen was het gezamenlük vermogen der organisaties begin 1939 gestegen tot ruim f 42 millioen. Hier van bezaten de vier genoemde centralen met haar aangesloten organisaties ruim f 40 millioen Aan C. Zandee is op verzoek, met 31 Decem ber 1939, eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Kloetingc. Met 5 Dec. 1939 is aan den officier-vlieger der 2e klasse J. F. Breecveld, eervol ontslag uit den zeedienst verleend; hü is benoemd tot officier vlieger der 2e klasse bij de Koninklüke marine reserve. Benoemd bij dé artillerie, bü den staf van het wapen, tot reserve-majoor voor speciale dien sten, de res.-kapitein voor spec, diensten F. Schiff, van dien staf. Met 1 December 1939 is bevorderd tot schout bij-nacht de kapitein ter zee e.a. Vreeoe, aan wien op verzoek, ter zake van langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst is verleend. Bij K. B. van 31 October 1939 is bevorderd tot commies bij het algemeen rijksarchief te 's-Gra venhage J. A. Bettink, thans adjunct-commies bij die instelling. Aan mr. A. H. Walkate is op verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Hilversum, onder dankbetui- ging. Aan F. H. van der Meulen is op verzoek eer vol ontslag verleend als lid van den voogdijraad te Leeuwarden, onder dankbetuiging. een schot te lossen, dan zou hü nog niet op haar mikken, maar op een Boeddhabeeldje, of iets dergelijks. Dus rookte ze haar sigaret in een pijnlijke stilte en Bealie stond ietwat verbaasd, en niet weinig belachelük achter zijn groot pistool. „Ik waarschuw je ernstig!" zei hü. „steek je handen omhoog!" „In geen honderd jaar!" zei Lois, en blies een rookwolk naar het plafond, „schieten doe je toch niet." Dat was het noodlot tarten, en Lois wist het. Ze wilde Bealie zoo nüdig maken, dat hij wer kelijk de stommiteit uithaalde, een schot te lossendat hij op haar schieten zou was te belachelijk. Hij was een gewone, laffe dief. maar geen moordenaar. Bealie schoot inderdaad niet, daar was hij té uitgeslapen voor, maar hij deed een onver- hoedschen sprong' voorwaarts, en vóór Lois er op bedacht was, had hij de voordeur achter zich in het slot gegooid, en aan het kleedje ge rukt, waarop ze stond. Het onvermiidelüke ge beurde. Ze viel met eèn slag op den grond en het volgende oogenblik had Bealie handig een paar handboeien hoe hij daaraan gekomen was, hadden duistere elementen in Londen kun nen ophelderen om haar polsen dichtge- knipt. Ze had den tüd niet, om te vechten, zoo snel was alles in zijn werk gegaan. Bealie stond op en hield haar polsen vast. „Sta op!" zei hij. Lois verroerde geen vin, vastbesloten, te sabo- 'eeren waar 't maar mogelijk was. Elke minuut, die ze won, was kostbaar. Hoe meer ze hem dwarsboomde, hoe grooter de kans, dat ze de gelegenheid kreeg, zijn revolver te pakken, of hem knockout te slaan met een of ander voorwerp. Maar Bealie was een listig ventje, en legde de revolver op een tafeltje aan den anderen kant van de hall neer. voor hij weer op haar toekwam. „Als je niet oppast, bind ik je vast aan een fauteuil!" dreigde hij en ditmaal zag Lois zich genoodzaakt, om haar vrijheid te behouden, zün bevel op te volgen. Met haar handen achter haar rug was ze nagenoeg machteloos, als niet Ze werd plotseling rustig en knikte: „Ik ben er toch bijik zal doen, wat je zegt." Bealie grynsde. Het was duidelijk, dat hij ge noot van zün overwinning. Hij zette haar in een stoel, met de vermaning, zich kalm te houden, en ging op het beeld toe, dat in een hoek van de hall stond. Hij bekeek het even, nacht na, en kantelde het dan. In den bodem zat het gat, waaruit het blikken doosje met het papiertje was gekomen. Bealie vloekte iets tusschen zün tanden, en keek dan nieuwsgierig naar den hoop wekkers. „Natuurlijk ook leeg!" bromde hü. toen hij 'c, dat er enkele gedemonteerd waren i.Waar zijn de papiertjes, miss'" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3