K. RAZERNIJ ACHTER TRALIES Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar NIlUWl HAARLlMuCHl CUURANT 1 Plaats dan een "°mroeper" Personeel? voor 90.000 gezinnen Haarlem Noord verduisterde HET VERGAAN VAN HET S.S. „MARK lininniiiiiiiiniiiininiininnnmimnmmmiMiniminiminMmniunimHimHiiHinnmnnimHnisnstim»! AllIVIfffB II A I Ril PIIAAIIP1 A IIP aii«HHiiiitmtmtmiHinmiitiimii!mimnmimiiiii!tHiittfflmniiimmi!!mnmitiittiummimnfiii!i!!fnii!!i| Ernstige autobotsing op den Rijksstraatweg tengevolge van de duisternis R. K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Gevonden voorwerpen Kindervoeding Arrondissements-Rechtbank BEVERWIJK SIRENE LOEIDE MINIMUMPRIJZEN VOOR GROENTEN VERHOOGD JISP BLOEMEND AAL HILLEGOM VELSEN DE BEGROOTING IN DEN RAAD In arrest gesteld Behandeling Raad voor de Scheepvaart (Onderstaande reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) Letten mogen weer de ,?Iswestia" lezen Berlijn—Brussel en Berlijn—Warschau Kroatische pelgrims bij den H. Vader Molotof naar Tokio? Noorsch schip vergaan BRANDSTOFFENHANDEL UITGEBRAND LAW NT EN NIS DE ITALIANEN NAAR NEDERLAND (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Nieuwe regeering voor Litauen op komst Groote petroleumforand in Venezuela Russisch eskader in Kroonstadt Indische producten en graan aangevoerd Poolsche minister op Heston aangekomen Prins Bernhard bij de Neder landsche padvinders Duitsch legerbericht De op een mijn geloopert torpedojager Ook een vrachtschip verloren aiiiiinnniiiiniiniiiiiiiiiiiHtiiiiiiiiinmiiiiiiiiiiiiiiinniiuiiiiiiUHUHmmiiiiiiiiiliilllllllilllllliUUHiUlflillra WOENSDAG 15 NOVEMBER 1939 iiitHWiflttiiiiimiiiiHHiiHlniiHiiiiiiiiliiiiiiiiiHiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimininiiiuiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiifflf!Hliinni«iiS STAD Haarlem Noord, dat wil zeggen Haarlem boven de Kleverlaan, heeft gisterenavond ver duisterd. En bij deze verduisteringsproef is wel zeer goed gebleken, hoe effectief een goede verduistering is en hoe fataal een enkel bran dend lampje kan zijn. Helaas is de verduistering de oorzaak geweest van een ernstig auto-ongeval. Om half negen precies begonnen de sirenes te loeien. Onmiddellijk daarna werden de lan taarns gedoofd, gingen de lichten in de huizen uit en werd het verkeer zoo goed als stopgezet Op dat moment naderde vanuit de richting Santpoort een luxe-auto, bestuurd door notaris B. uit Beverwijk, terwijl vanuit de richting Soendaplein een kleine luxe-auto naderde, be stuurd door den heer y. d. H. uit Leiden, die hier in Haarlem geen weg wist. Toen de vol slagen duisternis intrad, raakte de bestuurder van Óen kleinen wagen de kluts kwijt. Het auto'tje begon te slingeren en raakte even voor bij de St. Liduina-kerk op het linker gedeelte van den Rijksstraatweg. Het botste tegen eer auto van den Beverwijkschen notaris op en werd zwaar beschadigd. De bestuurder bekwam een lichte hersenschudding en niet ernstige won den aan knie en kin; een naast hem zittende dame was er echter ernstiger aan toe Zij be kwam een bloedende hoofdwond en een kaak- fractuur. Beiden werden naar het Diaconessen- huis vervoerd. Direct levensgevaar bestaat niet. Ook de auto van den heer B. uit Beverwijk werd zwaar beschadigd. De heer B. zelf be kwam geen letsel. Behoudens dit ongeval had de verduistering geen ernstige gevolgen. De burgemeester van Haarlem, dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, vergezeld van den commissaris van politie, den heer E. H. Tenckinck, was in het Noordelijk stadsdeel aan wezig en inspecteerde de verduistering. Wij werden rondgeleid door den inspec teur van den Luchtbeschermingsdienst, den heeT K. Rijpma. Dezen keer ondervonden de luchtbeschermingsambtenaren en de Haarlemsche politie de grootst mogelijke medewerking van het Haarlemsche pu bliek, alhoewel het beter geweest ware, wanneer velen hun nieuwsgierigheid had den bedwongen en thuis gebleven waren. Hier en daar moest de politie ruim hon derd man waren gerequireerd optreden. Bij het auto-ongeluk op den Rijksstraatweg moest de politie het voor de ongewone omstandighe den talrijke publiek aanmanen om door te loo- pen. De meesten gaven hieraan gevolg, behalve een man, die met zijn twee dochters een duis ternis-wandeling maakte en die buitengewoon onbehoorlijk tegen de politie-ambtenaren op trad. Nadat er rake klappen waren gevallen en nadat bovendien een politiehond den recalci- tranten man zijn tanden had laten zien, was de rust spoedig weergekeerd. Het viel op, dat de maatregelen tegen licht- uitstraling heel wat beter getroffen waren dan bi) de vorige verduisteringsproef het geval was. Slechts hier en daar moest de politie waar schuwen en in de meeste gevallen maakte men onmiddellijk aan de lichtuitstraling een eind. Werd dit niet gedaan, dan volgde een proces verbaal. Hoe fataal een enkel brandend lampje kan zijn, zagen wij in de Van Nesstraat, waar op de binnenplaats van een school een lamp brandde. Een groot gedeelte van de straat en van de huizen werd hierdoor verlicht. Een der daartoe bevoegde personen klom over het hek en draaide de lamp uit. Na afloop hadden wij op het politie-bu- reau aan den Rijksstraatweg een kort onderhoud met den burgemeester en met commissaris Tenckinck, die beiden zeer te vreden waren over het resultaat. Ook over de medewerking der burgerij betuigden zij hun tevredenheid. Beiden waren van mee- ning, dat men deze verduisteringsproef vol komen geslaagd mag achten. Het is te wensclien, dat de proeven in Haar- lem-beneden-de-Kleverlaan ook zoo kalm en correct verloopen. Zooals men weet, zal aan deze verduisteringsproef een oefening van den luchtbeschermingsdienst worden verbonden Het Haarlemsche publiek begeve zich daarbij niet op straat; de politie zal aanstonds han delend optreden, wanneer men onwillig is, zich te voegen naar de aanwijzingen van de amb tenaren. Een luchtbeschermingsoefening is geen grapje! Romans; Acremant, G. La route mouvante. Boer, J. Catherina en de Magnolia's. Carlberg, G. Draagt elkanders lasten. Douglas, Lloyd C. De groote vraag. Marshall. B. Pater Malachias' mirakel. Miller, C. Lamb in his bosom. Pillecijn, F. de De soldaat Johan. Rheenen, J. van Een man en een tjalk. Roth, J. Tarabas. Vincent, R. Het leven op het land. Muziek; Augustinus, St. Musik. Bernet Kempers. K. Ph. Meesters der mu ziek. Bigot, L. C. F. Wonderkinderen. Couturier, L. Dirigenten van dezen tijd. Findeisen, K. A. Lied des Schicksals. (Brahms) Honegger, A. Jeanne d'Arc au bucher. Hurn, P. D., et W. L. Root La vérité sur Wagner. Hutschenruyter en Kruseman Musiciana, Leimer, K. Modernes Klavierspiel nach Leimer-Gieseking. Leimer, K. Rhythmik, Dynamik, Pedal und andere Probleme des Klavierspiels nach Lei mer-Gieseking. Richter-Halle, H. Drei Frauen um Chopin. Smits v. Waesberghe, J. Muziekgeschiede nis der Middeleeuwen. Inlichtingen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped, v. d. Burg, Jan Gijzenkade 175. Duimstok, Hund, Slachthuisstraat 12 zwart. 2 paar heerenhandschoenen, v. d. Pol,, Gaelstraat 37. 1 Paar dameshandschoenen, Dewijn, Tem peliersstraat 15. Heerenhandschoen, Brouwer, Saenredamstraat 95. Damesarmbandhorloge, Roëll, Nieuwegracht 7. Kralen ketting, De Kruyff, L. Wijngaardstraat 28 rd. Zakmes, Koelemij, Evertsenstraat 39. Portemonnaie m. inh., Luiten, Kleverparkweg 107. Portemonnaie met geld en ring, Goeting, Julianastraat 24. Kindertaschje, met inh., Diekman, Jansstraat 87 rod. 6 Waschhandjes, kleedje en handdoek, bureau van politie, Smedestraat. C. J. Slingerland, Rotterdam, Kriel. Pias- laan 108. Th. Rahder, Haarlem, Oranjeplein 29. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik je en Cato Johanna, drs. van Th. Vledder en W. Schaap; Mattheus Theodorus, z. van G. H. Coe- nen en M. J. van der Pouw; Hendrika Johanna, d. van W. Pompert en C. van den Hoven. Ondertrouwd: J. Kleverlaan en H. M. Boot; J. van Kampen en C. Duivenvoorde; J. van Bueren en A. Prins. ff Onder de menschelijke ondernemin gen. dit durf ik zonder overdrijving zeggen, is er geen. die hooger en edeler kan genoemd worden, dan de op richting van een Universiteit. Kardinaal Newman in zijn lezing over „Christendom en wetenschap pelijk onderzoek". Door „Kindervoeding" werden in de weck van 611 November 1939 verstrekt 5923 porti warm eten, n.l. in lokaal Rijksstraatweg 12-14. Weltevredenstraat 1365, Zoetestraat 122-2, Bui tenrustlaan 1034, Haarl.liedestraat 878, Buiten gewoon onderwijs voorm. Spaarndam 210. Faillissementen uitgesproken op Dinsdag 14 November 1939. 1. D. van Dijk, schilder, wonende te Bever wijk, Baanstraat 12, curator mr. F. van Bier- kom te Haarlem. 2. A. A. Valkhoff, tuinder, wonende te Wifk aan Zee, gem. Beverwijk, Duinweg 23, curator mr. F. van Blerkom te Haarlem. Rechter-commissaris in beide faillissementen mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van; C. Nelis, chauffeur, wo nende te Velsen, Meerweideiaan no. 48, curator mr. E. van Tuinen te Driehuis, gem. Velsen. Door het verbindend worden der Uitdeelings- liist zijn geëindigd de faillissementen van: 1. De N.V. Exploitatie Maatschappij „De Sparren" N.V., gevestigd te Heemstede, curator mr. K. A. F. J. Piiester te Haarlem. 2. C. A. de Vos, koopman in ongeregelde goe deren, wonende te Haarlem, curator mr. F. A. Davidson te Haarlem. Gistermorgen werd een deel van onze ge meente opgeschrikt door een hevig en lang durig sirenegeloei. Het lawaai werd veroor zaakt door een apparaat, dat er uitzag als een luchtkokertje en dat op het dak van de Von delschool op het C. H. Moensplein was ge plaatst om proef te draaien. Het gold hier een proefneming met een si rene ten dienste van de luchtbescherming. Zooals men weet zullen enkele van dergelijke sirenes op verschillende punten van de ge meente worden geplaatst. N Het geloei van dit eene apparaat werd in een groot deel van het centrum der gemeente gehoord. De burgemeester mr. H. J. J. Scholtens. wethouder van Dok en de directeur van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst, de heer H. J. de Groot, .waren op het C. H. Moensplein aanwezig om deze onwelluidende demonstratie aan te hooren. Naar wij vernemen heeft de regeering de mi nimumprijzen voor enkele wintergroenten ver hoogd. De veilingbesturen overwegen thans maatregelen om den aanvoer zoodanig te re gelen, dat deze in overeenstemming zal zijn met de afzetmogelijkheid. Getrouwd: C. P. Rijnbeek en I. W. v. Ruiten C. Duwei en A. A. van Oetelaar; A. M. Out en A. A. L. Bakker; J. C. Mijnders en Chr. van Haaften; J. A. Bax en C. Schipper; H. Buckens en M. A. Rutten. Restauratie van het raadhuis Ged. Staten deelen den Staten mede, dat bij besluit van 21 December 1938, aan de gemeente Jisp in de op f 2250 geraamde kosten van de restauratie van haar raadhuis een subsidie uit de provinciale fondsen verleend werd van ten hoogste 30 pet. dier kosten tot een maximum van f 675, onder voorwaarde, dat voor hetzelfde doel door 't Rijk 45 pet. der kosten tot een maximum van f 1012.50 zou worden betaald en dat het overige voor rekening van de gemeente zou blijven. B. en W. hebben nu medegedeeld, dat de res tauratie voltooid is, doch in totaal f 2615.40 ge kost heeft, dat is f 365.40 meer dan oorspron kelijk geraamd was. Zij verzoeken nu te bevor deren, dat het provinciaal subsidie, in plaats van op 30 pet. van f 2250, op 30 pet. van 2615.40 i-n dus op f 748.62 worde bepaald. Tegen de ge vraagde verhooging van het subsidie. waar mede slechts een bedrag van rond f 110 ge moeid is. bestaat bij Ged. Staten geen beden king. Het Rijk is bereid in de kosten, waarmede de raming werd overschreden, wederom een bijdrage van 45 pet te verleenen. De overblij vende 25 pet. dier kosten, ten bedrage van ruim f 90, zullen dan ten laste van de gemeente blij ven. Met het oog op het vorenstaande geven zij den Staten in overweging een desbetreffend besluit te nemen. Schadeloosstelling Medegedeeld wordt, dat aan den heer A. J. Prinsenberg, op grond der verordening op het toekennen van pensioen of schadeloosstelling aan gewezen wethouders van de gemeente Bloemendaal en hun weduwen en weezen, een schadeloosstelling is toegekend. Grondwater Oranje Nassaulaan Naar aanleiding van een adres van de bewoners Noordzijde van de Oranje Nassaulaan om van gemeentewege maatregelen te willen nemen tot het afvoeren van het overtollige grondwater, stellen B. en W. overeenkomstig het advies van de Commissie voor Publieke Werken voor daarop afwijzend te beschikken op grond van de geringe medewerking van en het gebrek aan belangstelling voor de zaak bij de meeste be woners-mede-onderteekenaars van het adres. Bevolking Gevestigd: M. van der Werf, Krochtstraat 7. I. T. C. F. Jonkheer, Van den Endelaan 25. Chr. van Dijk, WiJhelminalaan 75. A. van den Berg, Meerstraat 202. B. M. Becker, Hoofdstraat 196. J. E. M. Murk, Weeresteinstraat 24. Vertrokken: D. M. Boef, Lisse, Prins Hendrik straat 28. G van den Berg, 's-Gravenhage, Weimar- straat 325. F. van Ledden, Lienden I 154. J. van den Berg, Scheveningen, Oude Sche- eningscheweg 33a, Huize Maris Stella. M. Warmerdam, Overveen, Huize „Duinrust". J. M. van der Hulst, Bennebroek, Rijksstraat weg 16B. J. M. B. van der Weijden, Bergen op Zoom, Korte Parkstraat 18. P. Heemskerk, Noordwjjkerhout, a.b. motor schip „Corrie", A.s. Maandagmiddag om 2 uur komt de ge meenteraad in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de gemeentebegrooting voor 1940. Gisteravond is een koopman uit Haarlem in arrest gesteld, omdat hij in beschonken toe stand een rijwiel bereed op den Rijksweg naar Haarlem en daarbij een aanrijding veroor zaakte. atholieken, God heeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waarheid gegeven om haar te dienen, te bescher men en te verspreiden. Waakt en bidt in het vertrouwen op Christus' woord, dat de poorten der hel, ondanks alles, haar nimmer zullen overweldigen. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam behandelde in zijn zitting van Dins dagmiddag den tragischen ondergang van 't 1518 bruto register ton metende houtschip „Mark" toebehoorende aan de N.V. Hout vaart Vinke en Co. te Rotterdam, dat op 9 September j.l., thuiskomende van Finland, op de Noordzee in botsing kwam met een mijn en spoedig door de bemanning verla ten moest worden. De tragische bijzonderhe den over deze scheepsramp en de ontberin gen, welke de uit 22 koppen bestaande be manning moest doorstaan in de twee sloepen, waarmede zij het schip had verlaten, voordat zij, na meer dan veertig uren op zee te hebben rondgedobberd, de Deensche kust bereikte, vallen moeilijk te peilen. Allen waren volkomen uitgeput, doch ge lukkig nog gezond, behalve de kapitein en de eerste stuurman, die enkele verwondingen hadden opgeloopen en zich onder doktersbe handeling moesten stellen. De kapitein van de „Mark", thans weer geheel hersteld van zijn verwondingen, was de eenige die als getuige werd gehoord. Op den lsten September was de „Mark" met een lading hout en deklast uit Uleaborg (Fin land) vertrokken. De reis was aanvankelijk vol komen normaal, al was men door 'n Zweedschen torpedojager gewaarschuwd voor mijnen. Bij het Aalandsch vuurschip werd aan de reederij om instructies gevraagd. Hierop was geantwoord, dat te Trelleborg op instructies gewacht moest worden. Later kwamen deze instructies en die hielden in, dat de reis naar Rotterdam via de Noordzee moest worden voortgezet. In de Zweedsche en Noorsche wateren waren mijnen- loodsen aan boord geweest. Toen dit schip zich op de Noordzee bevond Zaterdagmorgen 9 September om ongeveer 12 uur zag men aan bakboordzijde onder de kim een waterzuil omhoog vliegen, vermoedelijk een ontplofte mijn, waarna de koers werd gewijzigd. Om één uur liep de ,,Mark" op een mijn, welke het schip aan de ondervoorzijde raakte, zoodat het geheel uit de golven werd ge tild. De eerste stuurman sloeg over boord, doch kon spoedig veilig opgepikt worden. Het schip maakte direct hevig slagzij, zoodat de kapitein bevel gaf in de booten te gaan. Niets kon worden meegenomen. De kapitein was eerst met nog vier man aan boord ge bleven, doch het schip was aan de voorzijde volkomen opengescheurd en kon onmogelijk behouden blijven. De kapitein besloot toen van boord te gaan en omdat een tweede mijn werd geconstateerd en 't schip met den Wes tenwind naar het mijnenveld dreef, is men vertrokken om te trachten de Deensche kust te bereiken, hetgeen Maandagmorgen om zeven uur te Voropor gelukte. Zondags avonds, in het slechte weer, was de tweede boot zoek geraakt, doch deze kon later door een reddingboot worden opgepikt. De ,,Mark" was, zooals met zekerheid kan worden aangenomen, toen reeds gezonken en als eerste Nederlandsche slachtoffer van de mijnenvelden op de Noordzee vergaan. Op een vraag van den voorzatter, prof. mr. B. M. Taverne, kon getuige niet verklaren of het een drijvende of een verankerde mijn was geweest, waarmede de „Mark" in botsing was gekomen. Er werd op dat oogenblik op gegist- bestek gevaren. De voorzitter sprak als zijn meening uit, dat De menschelijke samenleving heeft het nu eenmaal noodig, sommigen onder ons van hun vrijheid te berooven, op te sluiten in kerkers, waar zij hun straf uitzitten, die menigmaal lange jaren duren kan. De bouw van zulk een gevangenis brengt veel hoofdbrekens aan den architect. Hij moet zulk een constructie maken, dat de celbewoners niet kunnen ontsnappen. En niettemin we hebben het dezer dagen weer ervaren slagen sommige gevangenen er in, de gulden vrijheid te heroveren. En daar mee winnen zij den ongelijksten strijd, die zich iaat denken. Natuurlijk: zij zijn ongewapend, zij beschik ken over geen hulpmiddelen en de bouwmees ter kan te werk gaan met de dikste en hoogste muren, de diepste grachten, de zwaarste tralies en al, wat hem verder maar dienstig lijkt. Het vernuft van de moderne techniek staat hem verder nog ten dienste, evenals de lange en lezenswaardige geschiedenis van het gevange niswezen, sinds den eersten tijd, dat men reeds voor de noodzaak heeft gestaan, iemand op te sluitenergo: al wat maar menschenmoge- lijk is, geschiedt om ontsnapping te verijdelen. En wat is het resultaat? Ten eerste: dat nog niet 1 pet. van het totale aantal gevangenen ontkomt. Ten tweede: dat nog nergens ter we reld een gevangenis gebouwd is, waaruit niet minstens éénmaal iemand heeft weten te ont vluchten. Met andere woorden: het vernuft van de bouwers van gevangenissen moge nóg zoo groot zijn, de hulpmiddelen eindelooser zijn er steeds, die weten te ontsnappen. Onze algemeen menschelijk ingeschapen vrij heidsdrang is zóó machtig, dat er letterlijk geen houden aan is. „Beroemde" gevangenissen (als men het zoo eens noemen mag) heeft de geschiedenis gekend. Ham, den Engelenburg, Dry Tortugas, de Bastille, Slot Loevesteyn, Bellag- gio, Dartmoor en zoo maar voortGéén de zer kerkers is aan den smaad ontkomen, dat- zijn muren, wallen, tralies en verdere bolwer ken niet onweerstaanbaar bleken. Een der tref fendste gevallen is de kerker van het Slot Sonder- borg op de Duitsch-Deensche grens. Daar zat in den aanvang der 17e eeuw een Deensch vorst gevangen in een cel, die uit vier massieve mu ren bestond. In de zoldering was een rond gat aangebracht, waardoor de gevangene zijn lucht en voedsel kreeg. Eenvoudiger cel is niet denk baar. Eveneens is geen verblijf hopeloozer, met het oog op ontsnapping. Veertig lange - jaren heeft de prinselijke gevangene daarin gehuisd. Toen is hij ontkomen. Want en dit is de tweede factor, waarmee het gevangeniswezen altijd rekening heeft te houden er bestaat eeuwig een mogelijkheid, op hulp van buiten. Prins Kropotkin ontsnap te, Dr. Mudd, de latere Napoleon III en hoe- velen voor en na hen! Steeds weer zijn mede plichtigen bereid, den gekerkerden mensch be hulpzaam te zijn, zijn vrijheid te herwinnen. In de geschiedenis dezer ontvluchtingen moe ten wij steeds onderscheid maken tusschen twee totaal verschillende soorten. Ten eerste: de in- dividueele ontvluchting (al dan niet met hulp van anderen), door middel van list, ten tweede: de massale ontsnapping door middel van geweld, dus in den vorm van oproer. De historie leert, dat de eerstgenoemde categorie belangrijk meer kansen biedt dan de tweede. Toch is het gevangenisoproer een verschijn sel, dat meer in het bijzonder karakteristiek is voor den tegenwoordigen tijd. In tal van lan den en vooral in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, komen gevangenisoproeren voor en het is tragisch, dan te vernemen, dat zij steeds ontzaglijk veel bloed kosten, terwijl het resultaat daarbij in niet de minste rede lijke verhouding staat. Soms ontsnappen daar bij enkelen, veelal ook weet géén der oproer lingen te ontkomen. Razernij achter traliesHet is een gru welijk inferno en er zijn tal van klemmende oorzaken, waardoor zulk een oproer zoo'n ver schrikkelijk treurspel wordt. Daar is al aan stonds de ongelijkheid van den strijd der onge wapende weerlooze gevangenen tegen muren, versterkingen, traliehekken en tegen welbewa- pende bewakers, die alle middelen tot zelfs het traangas te baat nemen om het oproer te dempen. Daar is voorts de geweldige ontla ding der opgezamelde energie en het besef, niets te verliezen te hebben. Men vergete niet, dat een abnormaal lange voorbereidings tijd gevergd wordt, zoodat alle deelnemers als natuurlijke reactie tot het uiterste gespannen zenuwen hebben. Zij moeten met eindeloos ge duld phase na phase voorbereiden, vaak genoeg kost hun dat lange jaren, bijna steeds zien zij allerlei omstandigheden zich wijzigen, waardoor plotseling allerlei met engelengeduld voorbe reide feiten weer worden te niet gedaanen eindelijk en ten laatste is dan alles in gereed heid. Het „hédenavond zeven uur" wordt van cel tot cel gefluisterd, het koortsachtig verbeide tijdstip staat aan te brekenEn nu treedt de karakteristieke moeilijkheid op, die altijd weer een der allervoornaamste struikelblokken is voor een oproer: de groote moeilijkheid van de eerste aanvalsdaad. Het oogenblik is geko men, waarnaar zoo reikhalzend is uitgezien. Elk der trieste kooivogels, in de grauwe tenue en in den ban der discipline, die zijn lot verduide lijkt, weet zijn taak. Maarde orde, de regelmaat, de tucht van van régime blikkeren elkeen tegen. Deze per fecte orde móét verstoord worden, het oogen blik moet komen, waarop één weerloos man het sein geeft. Dat verlangt van dezen éénen man een ontzagwekkenden moed. En het draagt in tal van gevallen de kiem van oogenblikkelijke mislukking in zich. Zien wij eens even naar den even beruchten als gruwelijken gevangenisopstand, die in het jaar 1927 losbarstte op Thanksgiving Day in de Folsom-Gevangenis in de U.S.A. Wij leven snel en de meesten onzer hebben alweer hoog en breed vergeten, welk een ontsteltenis zich van ieder meester maakte, toen de bijzonderheden van dit oproer bekend werden. Uit het getuigenverhoor naderhand bleek, dat deze opstand een voorbereiding van vier jaar en twee maanden had gevergd. En het re sultaat? Zeven en dertig muitende gevangenen werden gedood, drie en tachtig hunner werden gewond, tien cipiers lieten het leven, een dok ter, twee bedienden en twee buitenstaanders. Acht cipiers werden gewond, evenals zes be dienden en twee buitenstaanders. Eén gevan gene herwon zijn vrijheid en kon niet worden achterhaald. Hij verdween spoorloos en niemand weet, of hij gewond was, of hij tijdens zijn vlucht misschien omkwam, of dat hij inderdaad de vreugde van de vrijheid smaakte. Welk een wanverhouding ten aanzien van het onnoeme lijk leed, dat dit oproer had veroorzaakt! Ra zernij achter tralieseen tragedie, even som ber als verschrikkelijk.... L, W. het door hem niet met zekerheid gezegd kon worden of de gezagvoerder wel ruim genoeg om het hem bekende mijnenveld was heengevaren. Op dezen grond werd getuige niet onder eede gehoord. De kapitein verklaarde geen route te hebben gekozen door het Kaiser Wilhelmkanaal, omdat de instructies van de reederij voorschreven, dat cie reis via de Noordzee moest worden gemaakt. Tijdens de reis waren alle veiligheidsmaatrege len genomen. Alvorens het woord te verleenen aan den in specteur-generaal voor de Scheepvaart, den heer P. S. van 't Haaff, trok de Raad zich in raads kamer terug, om te overleggen of het verdere onderzoek ook zou moeten ioopen over de vraag of. en zoo ja in hoeverre, de ramp te wijten is aan nalatigheid van den kapitein. De voorzitter deelde na heropening van de zitting mede, dat hiervoor geen aanleiding was gevonden. De inspecteur-generaal, hierna het woord ne mend, zeide van meening te zijn, dat geen straf bare nalatigheid van den kapitein verweten kar. worden. Toch was hij wel van meening, dat de kapitein den koers heeft gekozen, die niet alle zekerheid bood, dat geen gevaar aanwezig was. Het ware voorzichtiger geweest als de kapitein een koers had genomen, die meer buiten het hem opgegeven mijnenveld viel. Aan boord waren alle maatregelen geno men, noodig om de gevolgen van een eventueel ongeluk zoo gering mogelijk te doen zijn. De Raad zal nader beraadslagen en later uitspraak doen. RIGA, 14 Nov. (Havas) Het Letlandsche staatsblad publiceert d.d. 14 November een be sluit van den minister van Openbare Zaken, waarbij met ingang van 20 November het ver bod wordt opgeheven om in Letland het Rus sische dagblad „Iswestia" in te voeren en te verspreiden. Het verbod dateerde van 1925. BERLIJN, 14 Nov. (D.N.B.) In den nacht van 13 op 14 November is weer een directe treinverbinding met slaapwagens in gesteld tusschen Berlijn en Brussel. Verder werd tusschen Berlijn en Warschau het rechtstreeksche sneltreinverkeer over Fosen/ Kutno hervat. VATICAANSTAD, 14 Nov. (Stefani) De H. Vader ontving hedenmorgen tweehonderd Kro atische pelgrims, vergezeld van hun aarssbis schoppen en bisschoppen en van den Joego- ■Siavischen gezant bij den H. Stoel. De pelgrims richtten tot den H. Vader een verzoek tot canonisatie van den zaligen Kroaat Nicolaas Tavilitsj, die door de Turken te Je ruzalem gemarteld werd. In een toespraak, die de H. Vader tot de pelgrims hield, zeide de Paus onder meer groot vertrouwen te hebben in de Goddelijke Voorzie nigheid en te hopen spoedig den zaligen Nico laas Tavilitsj te canoniseeren. De pelgrims boden vervolgens den Paus een beeld van den zalige aan, benevens net ver zoekschrift tot diens canonisatie, onderteekend door het geheele episcopaat en door den leider der Kroaten, Matsjek. De H. Vader gaf den pelgrims hierop den Apostolischen Zegen. ROME, 14 Nov. (Havas) De Italiaansciie bladen melden uit Berlijn, dat men te Moskou een verbetering voorziet in de betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Japan. Zelfs zou men de mogelijkheid overwegen eener snelle toenadering tusschen beide landen en zou het in de bedoeling liggen dat Molotof in het voor jaar van 1940 een bezoek brengt aan Tokio. LONDEN, 14 Nov. (Reuter). Vandaag zijn door een treiler 23 man van een Noorsch schip in een haven van Noord-Engeland aan land gebracht. De mannen waren in een open boot op zee aan getroffen. Zij verklaarden meer dan dertig uren te hebben rondgezwalkt. De treiler heeft nog vijf uren naar een tweede boot gezocht, waarin, naar gezegd werd, zeven tien leden der bemanning zouden zijn. Dinsdagmiddag omstreeks een uur heeft een uitslaande brand gewoed in het perceel Emma- kade 42 te Leeuwarden, waarin gevestigd is de brandstoffenhandel der firma H. J. Peletier. Het vuur is door onbekende oorzaak ont staan. Op het oogenblik, dat de brand uitbrak, was niemand in de loodsen aanwezig. De brandweer van Leeuwarden, die voorbij gangers alarmeerden, was spoedig ter plaatse. De vlammen sloegen fel naar buiten. De brand weer bestreed het vuur krachtig doch doordat er in de opslagplaatsen ook hoeveelheden lange turf waren geborgen, duurde het eenige uren. voordat het vuur geheel gedoofd was. Eerst om vijf uur kon de brandweer inrukken. Slechts de muren van het perceel stonden toen nog overeind. Naar wij vernemen, heeft de Itaiiaansche Tennisbond in beginsel de uitnocdiging van den K.N.L.T.B. voor een wecstrija tusschen de sterkste Nederlandsche spelers en de Italianen die aan de Scandinavische tournee deelnemen, aangenomen. De wedstrijd zal op Woensdag 6, Donderaag 7 en Vrijdag 8 December, waar schijnlijk te Den Haag, gespeeld worden Voor ons land zullen in ieder geval Hughan en van Swol uitkomen, terwijl een derde speler nog gekozen zal moeten worden. KAUNAS, 14 Nov. (Reuter). De speciale rege:- ringscommissaris voor Vilnius, Merkys, tracht een nieuwe Litausche regeering te vormen. CARACAS, 14 Nov. (Havas). In een communi qué deelt de regeerin. gmede, dat het petro- leumcentrum Lagunillas bij het Maracaibome-er door een reusachtigen brand geheel verwoest is- Er zijn talrijke slachtoffers. De regeering neemt hulp- en veiligheidsmaatregelen. ROME, 14 Nov (Havas). Volgens den corres pondent van de „Stampa" zou de concentratie van Russische vlootstrijdkrachteni in de haven van Kroonstadt kruisers, pantserschepen, tor- pedobootjagers en duikbooten omvatten tot een totale tonnage van 132.000 on. Dinsdagmorgen zijn de s.s. „Kota Inten" van den Rotterdamsclien Lloyd en „Boschöijk" van de Holland Amerika Lijn te Rotterdam aangekomen. De „Kota Inten" vertrok 8 Sep tember van Batavia met een lading Indische producten en arriveerde 22 October te Londen. Na een oponthoud van drie weken kreeg men verlof naar Nederland te vertrekken. De „Boschdijk" heeft eveneens een langdurig oponthoud in de Engelsche wateren gehad. Het schip vertrok 17 October van Baltimore met een lading graan voor de Nederlandsche regee ring. In Engeland behoefde hiervan niets te worden gelost, doch het duurde tot Zondag jJ. voor men naar Nederland kon vertrekken. In verband met den mist zijn beide schepen eeni- gen tijd voor den Nieuwen Waterweg blijven liggen, alvorens naar Rotterdam op te stoo- men. LONDEN, 14 November (Reuter) De Pool sche minister Sikorski is om half twaalf van ochtend op het vliegveld Heston aangekomen, waar hij werd verwelkomd door Liver Harvey, als vertegenwoordiger van lord Halifax. Syres, als vertegenwoordiger van Chamberlain en an dere autoriteiten. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Maandagmid dag een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier der Nederlandsche padvinders en aldaar de ver gadering van het hoofdbestuur gepresideerd. BERLIJN, 14 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche Weermacht maakt bekend: De dag van gisteren is bij slechts geringe ac tiviteit van verkenners en artillerie aan het ge heele front rustig verloopen. Ondanks de ongunstige weersgesteldheid heeft een groep Duitsche vliegers gisteren een tocht gemaakt naar de Shetland-eilanden voor een aanval. Daarbij werden twee vliegbooten vernield. Vermoedelijk werd een Engelsche kruiser ge troffen, doch zekerheid bestaat hieromtrent niet. De eigen vliegtuigen zijn alle behouden terug gekeerd. Uit Londen meldt Reuter:- Vermits het Duitsche legerbericht van van daag beweert, dat gisteren tijdens den aanval op de Shetland-eilanden Duitsche vliegtuigen twee vliegbooten hebben vernield, wordt vandaag te Londen opnieuw verklaard, dat tijdens de lucht aanvallen op de Shetland-eilanden gisteren geen dooden en gewonden zijn gevallen. LONDEN, 14 Nov. (Reuter). Over den op een Duitsche mijn geloopen Britschen torpedo jager wordt nog gemeld, dat verscheidene over levenden van het ongeluk vrijwel zonder klee ding aan land kwamen. De meesten zaten on der de olie. Na de ontploffing waren sleep- booten naar de plaats van het ongeluk gesneld. Eén nam den torpedojager op sleeptouw, doch de bodem ging kort daarna onder. Het achter schip zonk het eerst. Na aankomst werden de geredden van den torpedojager met ambulanceauto's en particuliere wagens overgebracht naar kwartieren, waar zü van warme dekens en heete dranken werden Verder wordt nog vernomen, dat een vracht" schip is gezonken tengevolge van een ontplof' fing. Dit geschiedde ongeveer een uur nadat de torpedojager was ondergegaan. Het vrachtschip bevond zich ongeveer een mijl van de plaats waar de torpedojager is gezonken. De Evening Standard- publiceeert een inter view met Jack Pocock, den kapitein van een treiler, die verklaard heeft, dat een torpedo jager hem had aangeroepen met de mededeeling. dat nij zich naar een anderen torpedojager moest begeven, die zich op een paar mijl af stond bevond. „Toen ik daar aankwam", aldus de kapitein, „vond ik een torpedojager, die sn®1 aan de zijde van het achterschip zonk". Hij naiP ongeveer zestig man aan boord, die hij over bracht naar een sleepboot. Vervolgens pikte hi) nog tien man op uit een overbelaste roeiboot. Pocock zeide, dat hij twee of drie man onder water had zien verdwijnen. Hij voegde hieraan toe: Wij waren allen op weg naar huis, toen WÜ de ontploffing hoorden. Op eenigen afstand zagen wij toen een koopvaardijschip. Wij gingeh er heen om hulp te bieden. Aan den boeg van het schip had zich een ontploffing voorgedaan-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4