Londen begint zich weer te ontpoppen HDZ Het nieuws van heden K.L.M. en Fokker accoord vereenigde katholieke pers AUTO VAN DEN PRINS AANGEREDEN GESTOORD VERKEER IN DEN UNDERGROUND KEÏP ORDER VOOR 4 NIEUWE VERKEERSVLIEGTUIGEN Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3-25. Bij onze Agenten 27H et- per week, per kwartaal f 3.58 VRIJDAG 17 MEMBER 1939 - AVOÜDBLAQ DAGBLAD MÉT OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Z. K. H. bevond zich niet in den wagen Vliegtuiglevering aan de geallieerden Hoe Amerika de neutraliteitswet omzeilt Een Poolsch bestuur in Polen? Rust aan het front Luchtalarm bij Lyon Ook luchtalarm in Lancashire öe Finsche delegatie brengt verslag uit K.N.I.L.M.-VLUCHT NAAR MANILLA Rust in het Twentsche grensland teruggekeerd Verkapt noodgeld in Duitschland Het Mendelssohn- crediet Oorzaak van brand te Lagunillas Een omgestooten lamp Japanners bezetten Fangtsjeng De bemanning van Duitsche kust- commandant patrouille-vliegtuigen ontvangt van den instructies Mobilisatie kost per week ÏO millioen Vier personen gewond bij verkeersongeval EEN HAARSCHERP BEELD. DOOR EEN GOEDE BRIL, EEN KEIP BRIL? DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN ZATERDAG MINISTERRAAD TE PARIJS VLIEGTUIGONGELUK IN PERU ÏUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22103 Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct lopei mededeetïngen 50 cent; Idem op pag één 65 rent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek Hedenmorgen tusschen kwart over tien en half elf is de auto van Z.K.H. Prins Bernhard, terwijl de prins zich op een boot in de rivier bevond, op den Lekdijk onder de gemeente Vreeswijk door een militairen auto, Waarin alleen de bestuurder gezeten Was, van achteren aangereden. De militaire chauffeur had, volgens jhr. Mollerus, den burgemeester van Vreeswijk, met wien wij kort na het ongeval een onderhoud hadden, te snel de bocht genomen, toen hij den auto van den Prins moest passeeren. De militaire auto gleed na de bot sing den dijk af en kwam terecht tegen een houten barak. De bestuur der liep een hoofdwonde en arm- Wonden, op. De auto van den prins werd slechts licht beschadigd. Z.K.H. heeft met een anderen auto de reis voortgezet. De Prins heeft het ongeval niet zien gebeu ren, doch zoodra hij aan wal was, stelde hij zich onmiddellijk van den toestand van den gewonden militair op de hoogte. Nader vernemen wij, dat op het oogenblik van de botsing niemand m den prinselijken wagen gezeten Was. WASHINGTON, 17 Nov. (Reuter). Ten finde de neutraliteitswet niet te schenden is gesloten, dat eenige militaire vliegtuigen, welke °°r de geallieerden gekocht .zijn van Ameri- -janschs fabrikanten over de grens van Ca- zullen worden geduwd of getrokken. De Vliegtuigen moeten niet op eigen kracht over grens worden gevlogen, daar volgens het Internationale recht het vliegen van militaire toestellen naar oorlogvoerenden een „gewa pende expeditie" beteekent. Zij mogen evenwel door Amerikaansche ^hogers gevlogen worden tot de „vertrek- bayen", waar de eigendomsrechten aan het buitenland moeten worden overgedragen. De fabrikanten hebben kennis gekregen van e te volgen procedure. Kopenhagen, 17 Nov. (Reuter) Volgens Berlijnschen correspondent van Politiken voert Duitschland onderhandelingen met voor- instaande Polen over de vorming van een tegeering, welke het bestuur zal overnemen over in nieuwen Poolschen staat, welke ontworpen naar het model van het protectoraat Bohe- en Moravië. PARIJS. 17 Nov. (Havas) 't Fransche 'egerbericht van Vrijdagochtend luidt; „Kal me nacht aan het geheele front". Ket opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend; Jn het Westen bp zwak plaatselijk artillerie- Uur geen noemenswaardige gevechtshandelin gen. Vanochtend om half tien werd in de buurt an Lyon luchtalarm gemaakt. Om tien minuten ver elven volgde het signaal, dat het gevaar geweken was. Vanochtend om half twaalf werd ook in de Uurt van Marseille luchtalarm gemaakt. Om wart over twaalf was het gevaar geweken. Er °rdt van geen enkel incident melding ge maakt. Vanochtend was in Zuidwest Lancashire in Het WeeriiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii^ VERWACHTING geldig van Hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Matige, tijdelijk krachtige Zuidweste- lijke tot Westelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Nu en dan eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. p 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST: EE Geseind 17 November te 9.40 uur aan EE alle posten: „Attentiesein neer". Zon op 7.23 onder 16.06. Licht op 16.36. Zon op 7.23 onder 16.06. Licht op 16.36. ^llllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllj^ v geland luchtalarm. Reeds drie minuten later °iSfle het signaal: Alles weer veilig. Kelsinki, 17 Nov. (D.N.B.) De Finsche l leSatie, welke uit Moskou is teruggekeerd, eft gisteravond den ministerraad verslag uit bracht over de onderhandelingen, waarbij de esicient van den Finschen Rijksdag en de te8enwoordigers van de Rijksdagfracties aan- ezig waren. Batavia, 17 Nov. (Aneta) De Amerikaan se regeering verleende toestemming voor de - Cra-viucht van de K.N.I.L.M. met een daartoe den heer Marsman, directeur van het o- Viucht van de K.N.I.L.M. met een daartoe >r den ijg^Sttian-concern gecharterde Lockheed. De ko Qen I r;!" Marsman is vanmiddag met drie reisge- met het lijntoestel van de K.N.I.L.M Sr Soerabaja vertrokken, waarna het geael- morgen doorvliegt naar Manilla. Men schrijft ons van de grens: De rust is in het Twentsche grensland volko men teruggekeerd. Trouwens ook de vorige week had het grensverkeer op normale wijze plaats. De zware Deensche vischauto's uit Esbjerg kwamen als gewoon over de grens evenals de Nederlandsche arbeiders, die in Gronau en Nordhora werken. Een jachtgezelschap van Ne derlanders en Duitschers had Zaterdag den geheelen dag gejaagd in de omgeving van Gro nau en zat des avonds gezellig aan een maaltijd in hotel „Zum Engel" in Gronau. Tegen half 8 kwamen een paar politieagenten bij het ge zelschap met de tijding, dat den Nederlanders aangeraden werd, zoo spoedig mogelijk naar huis te gaan, daar ze de kans liepen, niet naar huis te kunnen terugkeeren. „Wat de Hollan ders tegen ons hebben, begrijpen we niet," lie ten ze er laconiek op volgen. Maar de Hollan ders gingen niet, het was aan den maaltijd nog veel te gezellig. Doch toen ze om half elf de grens passeerden, bleek het, dat ze tusschen het Nederl. grenskantoor en de eerste barricade muurvast zaten en dat geen Glanerbrugger hun een punt wist aan te wijzen, waar ze hun weg konden vervolgen. De afsluiting bleek dan ook een volkomen succes te zijn. Gelukkig dat de commandant van dien grenspost enkelen ran het jachtgezelschap kende, zoodat het, zij het dan met veel moeite, ten slotte gelukte, de ge strande landgenooten huiswaarts te loodsen. Hoe gemakkelijk echter onrustwekkende be richten in de wereld kunnen komen, bleek wel, toen Zaterdagmiddag om 4 uur een Duitsche trein het station Oldenzaal binnenliep. Een dei- reizigers vertelde, dat hij troepenvervoer had gezien in de richting der Nederl. grens. Bij de genomen militaire maatregelen in ons eigen ge bied wekte zoo'n mededeeling natuurlijk sensa tie. Toen de reiziger echter eens uitgehoord werd, bleek, dat het niets anders was, dan dat gewone verlofgangers naar hun garnizoen in Rheine waren teruggekeerd. Hier langs de grens bemerkt men dan ook absoluut geen bijzondere Duitsche troepenver plaatsingen. De posten zijn betrokken door ou dere soldaten, uit de streek zelf afkomstig en die er al sedert het begin der mobilisatie staan. Een groote activiteit ontwikkelt echter het luchtwapen, dat met den dag meer en meer ge- perfectionneerd wordt. Groote vliegvelden wor den aangelegd met ondergrondsche hangars. Binnenkort zal o.m. een enorm vliegveld, een zgn. „Leithorst", bij Rheine in gebruik worden genomen. Tusschen Meppen en Papenburg zijn een paar duizend Poolsche krijgsgevangenen aan gekomen, die in barakken zijn ondergebracht en die in de groote veengebieden, het zgn. „Bourtanger Moor" aan het werk zijn gezet ter ontginning. Te Meppen en wijd in den omtrek hoort men den geheelen dag het zware ge schut, dat ingeschoten wordt op de schietvelden van Krupp. Aan de bedeelden van het Winterhilfwsrk werd in het verleden steeds hulp in natura ver schaft. Met uitzondering van oude kleeren is dat nu afgeloopen. In de plaats komen zgn. „Wertgutscheine", in den geest van 't vroegere noodgeld, dat uitgegeven wordt in de waarden van 50 Pfennig, 1 en 5 Reichsmark. Met deze waardebons kan men levensmiddelen, nieuwe kleeren of brandstoffen koopen. Er kan dus op zekere hoogte als met baar geld mee worden om gegaan. Licht- of gasrechten of belastingen kun nen niet met dat geld voldaan worden, maar in het niet-officieele verkeer beteekent het 't in voeren van verkapt noodgeld. Enkele leden der Eerste Kamer verklaarden in het verslag der algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting 1940, niet te zijn bevredigd door het antwoord dat de minister van Finan ciën 22 September 1.1. had gegeven op de vra gen, hem gesteld door het lid der Kamer, den heer Pollema en evenmin door de inlichtingen, welke die bewindsman had verstrekt aan het lid der Tweede Kamer, den heer Teulings, naar aanleiding van hetgeen deze afgevaardigde had opgemerkt over de houding van de Nederland sche Bank met betrekking tot het zoogenaamde Mendelssohn-crediet. CARACAS, 17 Nov. (Reuter). De brand, welke de geheele van hout opgetrokken stad Lagunil las in de asch heeft gelegd, was veroorzaakt door het omgooien van een lamp in een kroeg in de binnenstad. Van de 1000 houten huizen stonden nog slechts elf overeind toen de brana gebluscht was. TOKIO, 17 Nov. (Domei). In een telegram van het leger te velde wordt medegedeeld, dat de Japanners Donderdagavond de stad Fang- tsjeng hebben bezet, een strategisch belang rijke grensstad tusschen de provincies Kwang- toeng en Kwangsi. De stad is dicht bij de grens van Fransch Indo-China gelegen. Ook Jams ja, aan de rivier Jam gelegen op 60 K.M. ten N. O. van Fangtsjeng, is bezet. Fransche tanks trekken door een dorp achter de Maginot-linie Engelsche officieren bezichtigen de verdedigingswerken der Maginot-linie (Van een bijzonderen correspondent). Londen, 15 November Een vriend uit Zürich, die de reis van dertig uur naar Londen gelukkig had door staan, zeide ons kort geleden in een geheel on-Zwitsersche opwelling van imperialisme, dat hij Parijs beheerschte, maar Londen nooit zou kunnen beheerschen- Dit woord bevat echter tevens de juiste beschrijving van de taak, welke ieder voor zich ziet lig gen die veroordeeld wordt in zulk een reu zen-kraal te leven. De Theems heeft het op haar geweten dat het sinds het begin van den oorlog ook den besten kenners van Londen moeilijk valt hun schepter te zwaaien. Waarom juist de Theems? Zooals zij haar bedding zocht, ligt zij daar, maar zij heeft daarbij alleen aan zichzelf ge dacht en niet aan den ondergrondschen spoor weg. En nu hebben de ingenieurs zich herin nerd, dat de Theems plus een lading vliegtuig bommen gevaarlijk kan worden zoowel voor den Underground als voor de ingenieurs. Lee- ken hebben van zooiets nooit een geheel juist begrip, maar het schijnt dat een bom. als zij door de Theems heen een tunnelwand door boort, het dieper gelegen deel der baan onder water moet zetten. En daarom Ook wordt een belangrijk aantal ondergrondsche stations voor zien van sluisdeuren, die in geval van nOod een waterdichte afsluiting kunnen vormen. Maar voor den Londenaar beteekent „dat een water dichte afsluiting, zoolang als deze werkzaam heden duren, en dat is vreeselijk, omdat men zonder den ondergrondschen spoorweg deze stad waarlijk niet kan behéérschen. Nog slechts enkele maanden geleden, toen het nog volop vrede was, heeft een dagblad voor de aardigheid nagegaan wie er allemaal van den Underground gebruik maken. Daartoe behoorden geweldige mannen zooals de gouver neur der Wisselbank en enkele staatssecretaris sen, omdat immers bekend is dat autorijden in Londen op bepaalde tijden van den dag nog slechts waarde heeft voor menschen met veel vrijen tijd. Keurig onderhouden en met een echt Engelsche treinsfeer doortrokken is deze „tube" bovendien voor eiken stand geschikt. Maar toen zich vele stationsdeuren sloten, wa ren honderdduizenden gestrand op de trottoirs Daar stonden zij nu, en dank zij bet benzine gebrek zagen de straten er aanlokkelijk leeg uit voor de autobussen, die niet meer reden. Vastberaden mannen en, neg vóór hen: vast beradener vrouwen, koenten fietsen, maar het is géén pretje om vanwege de verkeerslichten tien- of twintigmaal op en af te stappen. Anderen liepen te voet kilometers ver naar het dichtstbijgelegen tube-station. De meesten echter richtten al hun hoop op de autobussen, die hier en daar nog reden. Men is zeker in de gelegenheid het welopgevoede geduld der Britten te bewonderen, als tien autobussen overvol langs hun neus voorbijgaan. Zij stor ten dan zelfs niet door verontwaardigde blik ken het hart tegenover elkaar uit. De taxi's echter roomen de situatie af. Lang zaam slenteren zij achter de bussen aan, en als men een half uur tevergeefs heeft gewacht om voor twopence te kunnen reizen, is men murw geworden en offert maar weer eens twee shilling. Naar de thans gesloten ondergrondsche stations gaan meer verlangende gedachten uit dan naar Clark Gable en Annabella, en millioenen verademden bij het bericht dat in de tweede helft van November Oxford Circus en andere belangrijke stations hun zullen worden teruggegeven. Voor velen beteekent dat het herwinnen van het hui selijk leven, waarvan zij nu de karig toege meten uren moeten offeren aan reizen door Londen. Ook in ander opzicht begint Londen zich te ontpoppen. Geen zelfstandig burger werd gedwongen Londen te verlaten. Vooral kinde ren echter „werden weggereisd", en het staat nog niet vast of hun verblijf in vreemde om geving tot verdoezeling of tot versterking der standsverschillen heeft geleid. Allen zijn het al leen hierover eens dat de moeders, als zij hun kinderen bezoeken, een „demoraliseerenden" invloed uitoefenen, en in een tijd waarin men weinig op moraal doelt als men spreekt over het „moreel" der troepen beteekent dit, dat de moeders het den kinderen moeilijk maken aan hun nieuwe omgeving te wennen. „Los van de moeder" is echter geen bruikbaar parool in een tijd die, zooals doctoren vast stellen, den kinderzegen gunstig is. En dus heb ben vele moeders hun kinderen reeds terugge haald. Aangezien de scholen in de bedreigde oorden ontruimd moeten blijven geeft dit nieuwe zorgen voor den minister van Onderwijs, die reeds verklaard heeft dat men geen driekwart millioen schoolkinderen als kleine barbaren mag laten opgroeien. Men zal daarom die scholen wel weer openstellen, waar goede bomvrije kelders aanwezig zijn. Ook laten de winkeliers hun etalages weer zien. Eerst hebben ze deze geheel met planken afgeschermd en daarop geschreven dat de zaken gewoon doorgingen. Toen echter bemerkten zij, dat alleen de naaste buren wisten wat achter die ruwe schaal verborgen was en dat de meeste menschen willen zien alvorens naar binnen te gaan. Zoo kregen de houten wanden eerst kleine, toen grootere en tenslotte heel groote deuren, waardoor men in de etalage kan zien. En omdat de zandzakken steeds vochtiger en grauwer van kleur werden begon men ze op te verven, meestal groen, maar wij hebben er ook vergulde gezien. BIJLSMA'S ASSURANTIEKANTOOR N.V. Keizersgracht 267 - Amsterdam - Telef. 42167-33540 OORLOGSCHADE- (MOLEST-) VERZEKERINGEN OVER ZEE EN DOOR EUROPA, per spoor, schip of auto, met en zonder Requisitie en/of In beslag name. Onze premies zijn meestal lagerdandebestaandetarieven. Het mooiste is zeker als daaruit gras groeit, en de zeelucht zorgt daar goed voor. Voor de étalages bevindt zich nu weer het publiek en in de warenhuizen, die bij het begin van den oorlog als uitgestorven waren, is al weer het gewone gedrang te zien misschien omdat men bang is voor komende prijzen, maar in de eerste plaats omdat men na den eersten schrik weer is gaan inzien dat men in onzekere tijden zóó moet leven of alles ondanks alles gewoon doorgaat. Overal ziet men nu ook wegwijzers naar den dichtstbijgelegen schuilkelder, en de vraag is alleen maar wat gebeuren zou als men naar deze wegwijzers in het pikkedonker zou moeten zoe ken. Aan den vindingrijken ingenieur Robinson is het nog niet toegestaan om zijn eiland te verlichten, en nog vijf weken lang worden de dagen steeds korter. „Hoe zoet slaapt het maanlicht op deze bank", aldus staat er in den Koopman van Venetië, en wij moesten daaraan denken toen een fantasie rijk man in zijn lijfblad mededeelde, dat de Bank van Engeland hem in het maanlicht en tijdens de verduistering herinnert aan de basiliek van Konstantijn. Voor de Centrale A.R. Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" te Amsterdam heeft oud-minis ter mr. J. A. de Wilde Donderdagavond ge sproken. Hij zeide o.m., dat hij in Mei 1.1. uit het kabi net getreden was, omdat een der ministers 10 millioen vroeg voor bestrijding der jeugdwerk loosheid. Spr. was voorts van oordeel dat de heer De Geer de verantwoordelijkheid voor een kabinets formatie van de katholieken had overgenomen. Bij de beschouwing over de houding der ver schillende partijen ten opzichte van den huidi- gen toestand gaf hij als zijn meening te kennen dat de AH. een vrije en zuivere positie hebben. Dan betoogde spr., dat een sluitende begroo ting de eenige maatstaf, is voor een minister van Financiën. De houding tegenover het Kabinet, aldus spr., kunnen wij'ook bepalen naar de werkzaamheid op internationaal gebied De hou ding der A.R. tegenover andere partijen ligt in het programma aer partij opgesloten. De taak voor den heer De Geer, zoo zeide spr. voorts, is zeer lastig. Wij moeten hem steunen. Daarbij komt de mobilisatie, welke f 10 millioen per week kost. Wat moet dat worden? De regee- nng wil een leeningsfonds creëeren, om deze kosten te dekken. Hiertoe zou een nieuwe oor logswinstbelasting dienen. Niemand weet of dit pian zal slagen. Spr. waarschuwde tegen een te gemakkelijke opvatting der lasten. Een faillisse ment is daarvan het gevolg. In den vroegen ochtend van heden is op den rijksweg ArnhemNijmegen even voorbij den Rijndijk een ernstig verkeers ongeval gebeurd, waarbij vier personen ernstig gewond werden. Omstreeks zes uur naderde een vrachtauto, met aanhangwagen van het Expeditiebedrijf, voorheen Karei Hermans uit Venlo in de richting Arnhem, toen plotseling de chauffeur even voor den Rijndijk op de rechterzijde van den weg een onverlichten groentenahto op merkte. De chauffeur gooide zijn stuur om en remde tegelijkertijd krachtig, waardoor de zwaarbeladen vrachtauto op het linkergedeelte van den weg terecht kwam. Op hetzelfde oogen blik naderde uit „de richting Arnhem eveneens een vrachtauto bestuurd door den heer van Laar uit Zetten. In de cabine van dezen auto zaten voorts nog mej. IJzendoorn en de 13- jarige jongen D. Romein, beiden eveneens uit Zetten afkomstig. De vrachtauto uit Zetten, beladen met groenten, werd volkomen vernield. De brokstukken lagen op meters afstand van de plaats des onheils. De drie personen, die in de cabine zaten werden ernstig gewond en bui ten bewustzijn tusschen de brokstukken aan getroffen. De/ chauffeur van den anderen auto werd niet gewond. Van den naast hem zittenden heer Ter Haar uit Venlo werd door glasscherven de polsslagader doorgesneden, terwijl hij ook een arm had gebroken. Met een personenauto begaf de heer Ter Haar zich allerijl naar een dokter op den Vel- perweg te Arnhem, die de eerste hulp verleen de en overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk achtte. Toen de gemeente-ziekenauto bij den dokter arriveerde en men hoorde van het bericht van het ongeluk, begaf men zich ijlings naar de plaats van het ongeval en ver voerde de drie gewonden eveneens naar het ziekenhuis. Hun toestand is naar omstandigheden rede lijk wel. en als bekroning een HDZ-verlovings- en trouw ring. Gedistingeerd, want: voegloos! En zuiver goud! Let op de letters HDZ naast de rijkskeur. RINGEN £R. HOUTSTRAAT naasi Luxor Auto van Prins Bernhard bij een aan rijding onder Vreeswijk beschadigd; de Prins zat op dit moment niet in het voertuig. Overeenstemming tusschen K.L.M. en Fokkerfabrieken. Opdracht tot bouw van vier verkeers-vliegtuigen van nieuw type F 24. Vier personen gewond bij autobotsing op den rijksweg Arnhem-Nijmegen. Naar wjj vernemen kan zeer binnenkort, als gevolg van de tusschen K.L.M. en N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker gevoerde besprekingen, de totstandkoming van een overeenkomst verwacht worden, omtrent welker hoofdlijnen men in principe reeds overeenstemming heeft bereikt. Deze overeenkomst houdt in, dat de K.L.M. de Fokkerfabriek opdracht zal geven voor den bouw van vier geheel metalen, zeer snel le en uiterst moderne tweemotorige ver keersvliegtuigen, naar een nieuw ontwerp van Fokker, de F. 24. Zoodra de overeen komst definitief tot stand is gekomen, zal met den bouw van het prototype worden begonnen. De machine zal plaats bieden aan 24 passagiers. Met het doel de werkgelegenheid in Nederlanu zooveel mógelijk te bevorderen, zal de regeering. teneinde tegemoet te komen aan de bijzondere kosten, die aan den bouw van en de proefne mingen met een prototype verbonden zijn, de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek financieelen steun verleenen- Bovendien kan binnenkort een wetsontwerp tegemoet worden gezien, waarin wordt voorgesteld de K.L.M. een crediet te ver leenen vOor de financiering van dit nieuwe aanschaffingsplan. Dit houdt vanzelfsprekend in, dat de Minister van Waterstaat zijn toe stemming zal moeten verleeneA aan het onder havige aanschaffingsplan. Aangezien dit ech ter mede tot stand is gekomen onder den in vloed van de werkzaamheden der door de Mi nisters van Waterstaat, Defensie, Economische Zaken en Koloniën ingestelde commissie, die de regeering van advies moest dienen met be trekking tot den bouw van vliegtuigmateriaal hier te lande, kan het als vaststaand worden aangenomen, dat de Minister van Waterstaat zijn goedkeuring aan dit aanschaffingsplan zal hechten. De K.L.M. zal bovendien gerechtigd blij ven om, wanneer zij meent dat zulks in het belang van het bedrijf kan zjjn, ook tot aankoop van buitenlandsche vliegtuigen over te gaan. Het mag als uitermate verheugend worden be schouwd, dat voor het eerst na zes jaar onze na tionale luchtvaartmaatschappij weer zal over gaan tot het geven van een zoo belangrijke op dracht aan de eigen, nationale vliegtuigindustrie. Herhaaldelijk is hierop van verschillende zijden aangedrongen, vooral in de laatste jaren, toen de nijpende werkloosheid er toe leidde, dat overal werd gezocht naar de mogelijkheid tot uitbrei ding van de werkgelegenheid in onze eigen industrie. Niet alleen om deze reden is de komende overeenkomst van zoo groote beteekenis voor ons land, maar ook omdat er uit blijkt, dat onze vliegtuigindustrie in staat is, een mo dern verkeersvliegtuig te ontwerpen, dat kan wedijveren met de beste producten die op de wereldmarkt komen, en dat de outillage van onze eigen industrie zoo up to date is. dat deze machines er in snel tempo in serie kunnen worden gebouwd. PARIJS, 17 Nov. (Havas) De Fransche mi nisterraad, welke vandaag zou worden gehou den, is tot morgen, Zaterdag, uitgesteld. LIMA, 17 Nov. (Havas). Ten gevolge van den mist is een militair vliegtuig bij Canete tegen een bergwand opgevlogen. Zes inzittenden zijn om het leven gekomen. |si1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1