Wat na den wapen stilstand gebeurde SYN OVERALLS II E A S E X Gemis FRANKEN'S BROODFABRIEKEN Haarlem, 17 Nov. GEMEENTEREKENING 1938 Tijdelijke Aanbieding! de gasprijsberekening PAARLAARSTEEC 1 VRIJDAG 17 NOVEMBER 1939 ekort thans ruim acht ton, maar werkelijk f 16.627.36 De Miva-Eereavond Motor zal worden gegeven aan Pater C. Tukker De nood in het bloem- bollenbedrijf ^•lifers van den heer Kamerbeek CHÈOUE VAN 225.— VERDUISTERD Aak aan den grond in het Spaarne BOTSING TUSSCHEN VRACHT AUTO'S VILTf 0.75 HA AR VILT EN VELOURS f 1.00 v. AMERONGEN's Dameshoedenmag. ANEGANG 24 FRANKESTR. 3-5 R.K.B.C. „Haarlem" DE VERMAKELIJKHEIDS BELASTING PAARD MOEST WORDEN AFGEMAAKT WENKEN OP HET GEBIED VAN LUCHTBESCHERMING Een HENSEN OVERALL is voordelig in het dragen. VAKKLEDINGM AC AZIJN Aanrijding in Groote Houtstraat UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND Geslaagd LISSE NOORD WIJK NOORDWIJKERHOUT VOGELENZANG ZAANDAM ERNSTIG ONGELUK NABIJ DEN UITWEG Vier weken hechtenis geëischt tegen taxi-chauffeur SCHEEPVAART IN HET SMAL WEESP VASTGELOOPEN Schippers geraakten handgemeen Haarlem - Heemstede - Bloemendaal AGENDA 18 November Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdionsten DRIJVENDE MIJN ONTPLOFT Honderden ruiten te Huisduinen vernield 4.0-9*1 et1 ,«e9 „<o. HOUDT FOLDOEHDE TUSSCHENRUIMT* STAD en W. hebben aan den raad aangeboden: öe rekening van inkomsten en uitgaven der «öieente over 't dienstjaar 1938. sluitende voor ,at betreft den gewonen dienst met een na- slot groot 843.797,36 en voor wat betreft ,etl kapitaaldienst met een nadeeiig slot groot 1 2.422.850.39; de rekeningen over 1938, met de daarbij be horende bescheiden van de takken van dienst; öe rekening over 1938 van het St. Elisabsth's- J Groote Gasthuis, de gemeentelijke instelling °°r kinderverzorging en den Armenraad. ®ij de beoordeeling van de uitkomsten van een jteWonen dienst moet in aanmerking worden ge- °nien, dat in de rekening niet konden worden /antwoord de extra- en de belastingbijdrage het werkloosheidssubsidiefonds over 1938, ,ahgezien deze bijdragen bij het sluiten van den Ofst 1938 nog niet waren vastgesteld en dien- ^hgevolge ook niet waren uitgekeerd. Waren deze bijdragen, welke in de door Gedeputeerde Staten goedgekeurde begroe ting gezamenlijk op 827.17» zijn geraamd» v°or het sluiten van dien dienst ontvangen, dan had de gewone dienst kunnen worden afgeslotcn met een nadeelig saldo van f 16.627,36. briek wordt niet overgedaan, doch blijft be staan en daarop moet dus worden afgeschre ven resp. voor de daarvoor geleende gelden verder rente en aflossing betaald. Het programma voor den grooten MIVA- j/e-avond op Zondag a.s. in het Gemeentelijk ?}certgebouw is verschenen. det openingswoord zal worden uitgesproken °or den Hoogeerwaarden heer F- Filbry, pie man, waarna het eerste en het tweede deel van nieuwe MIVA-film vertoond zal worden, daarna volgt de pauze; na de pauze is het .,°°rd aan den zeereerw. heer J. Schiphorst, zijn woorden vergezeld zal doen gaan van aanbieding van een motorfiets aan tien jhreerw. heer C. Tukker, pater van de Socië- der Afrikaansche Missiën, die 25 November ïaar het Vicariaat der Beneden Volta vertrekt. ^ater Tukker werd geboren in Bloemendaal en Q°°nt thans in Heemstede in de parochie van L. Vr. Hemelvaart. déze overdracht zullen o.m. aanwezig zijn a heer P. Cuypers van het MIVA-comité in ^•üsterdam en het gedelegeerde lid, mej. N. "arte. deze plechtighid spreekt de heer J. Groot dankwoord, waarbij hij tevens den zeereei- uaarden heer Henri de Greeve zal inleiden, /hri de Greeve houdt dan zijn rede en het ?'°t van den avond zal worden gevormd door de /tooning van het derde deel dor groote Miva- Naar aanleiding van den steun aan 't bloem- bollenbedrijf schrijft het „Kweekersblad": Er is geen telmachine, die juister en regel matiger had kunnen tellen hoe groot de nood was, als onze voormannen het gedaan hebben, mondeling en schriftelijk. Indien de Minister deze stukken in handen heeft gekregen, dan weet Zijne Excellentie, en dan wist Z. E.. dat f 3.000.000 op dit oogenblik slechts een geringe tegemoetkoming in den ergsten nood is, dat het vak ook met die f 3.000.000 zal ten gronde gaan en Nederland zijn aloude, hooggeroemde bloembollencultuur voor de toekomst zoo ver minkt, dat het krukken zal blijven. Wij protesteeren tegen een dergelijke behan deling! Wij kunnen niet verdragen, dat zonder overleg een steunbedrag bepaald wordt, dat nergens naar lijkt, en wij vragen ons af, waar om de Minister alles aan zijn Regeeringscom- missaris overliet en niet zelf overleg met de bloembollenbedrijven pleegde. Is de bloembollencultuur dan minder dan de tuinderij, die dit jaar, zijn we goed ingelicht, f 16.250.000 steun verkreeg en niets behoefde in te krimpen? Is de bloembollencultuur min der dan de landbouw, die meer dan tien keer het bedrag kreeg, dat noodig is, om de bloem bollenbedrijven door de moeilijkheden te helpen en zoodoende voldoende sterk te maken om ook voor de toekomst het vaderland te dienen dooi een groot exportbedrag en werkverschaffing Welke reden had de Regeeringscommissaris om niet, zooals hem door den Minister was opge dragen, overleg te plegen met de bloembollen- bedrijven? Toch zijn de beoefenaren van de bloembollencultuur ook Nederlanders en zelfs heel trouwe vaderlanders. Wat moet er nu gebeuren? Reeds zijn onze mannen weer op pad om den Minister en den Regeeringscommissaris te overtuigen van net absoluut ontoereikende bedrag. Zullen zij sla gen? O.i. moet de bloembollencultuur slagen als we een van zin, volkomen eendrachtig, vastbe raden vasthouden aan den wil van het geheele vak per verzoek aan den Minister gedaan. len, die door iederen burger genomen moeten worden, dit alles kan men in dit handige boek je vinden, dat bovendien nog een kaart van Haarlem bevat, waarop de indeeling van onze stad in wijken en vakken staat aangegeven. De burgemeester schreef het voorwoord. een schrijven aan B. en W. en den raad Iatl Heemstede schrijft het lid Kamerbeek 0.a.: .Het wil ons voorkomen, dat in de „bereke- ?ltlg over een 25-jarig tijdvak", voor wat be- de gaslevering door Haarlem, een he nrijke fout is geslopen. Oe prijs per M3 gas wordt incl. 4 pet. omzet- elasting becijferd op 2,280 ct. Hierbij is geen rekening gehouden met een .^ingverlies van 6 pet. (In Heemstede moet de distributie reeds worden gerekend met v11 „onverantwoord ten gevolge van miswij- lekkage enz." van 4.40 pet. Blijkbaar wordt transport van het gas van Haarlem naar //nstede, geacht een verder verlies van 1.60 V- mede te brengen). ,j He werkelijke kostprijs van het gas, geleverd jl°r Haarlem moet dan ook zijn per M3: *2528 ct. k.H't als juist aannemend geeft de „bereke- na correctie het volgende beeld: Voortzetting van het eigen productiebe- Hoonen en salarissen f 35500. Gtiderhoud fabriek f 15000. Hiverse kosten constant f 11500. Hapitaallasten constant f 35000. Een huisknecht van 24 jaar, die ten nadeele van een der inwoners van het pension, waar hij werkzaam was, een postcheque van f 225. verduisterd had, is gdseren in verzekerde bewa ring gesteld. Hij liet de cheque, die op naam stond, door een vriend verzilveren. Deze zou f 100.voor de moeite krijgen. De postbeambte vertrouwde echter de zaak niet en haalde er de politie bij. Hedenmorgen om half twaalf liep in het Spaarne tusschen Melkbrug en Gravesteenen- brug een groote Rijnaak aan den grond. Een ambtenaar van het havenwezen was spoedig ter plaatse en deed peilingen verrich ten naar de diepte van het Spaarne. Op eigen kracht kon de aak vrijkomen. Gedurende kor ten tijd werd het scheepvaartverkeer belem merd. De diepte van het Spaarne ter plaatse was zeer gering, alhoewel de aak ook zeer zwaar geladen was. Op den hoek Julianapark en Pijnboomstraat zijn gisterenmiddag omstreeks twee uur twee vrachtauto's met elkaar in botsing gekomen. De 23-jarige chauffeur van den auto, die den weg wilde oversteken, moest uitwijken voor een tram en kon, ook al door de gladheid van den weg, geen voorrang verleenen aan den an deren vrachtwagen. Beide auto's werden ern stig beschadigd. Van den eenen werd het ge heele voorstuk in elkaar gedrukt. Een kraan wagen moest er aan te pas komen. Een 15-jarige verhuizer, die in een van de auto's zat, werd door glasscherven aan zijn lin kerslaap gewond. Hij werd door den Ongevallen Dienst behandeld en vervolgens overgebracht naar de St. Joannes de Deo. De jongen kon daarna naar huis vervoerd worden. Proces-verbaal werd opgemaakt. Laat nu Uw OUDE HOEDEN vervormen Gedurende 14 dagen, tot 27 November, VERVORMEN wij. op vertoon van deze annonce in ELK GEWENSCHT MODEL Uitslag der maandelijksche prijzen-drive voor leden der vereeniging. op Woensdag 15 Nov. j.l. Er werd gespeeld in 3 lijnen van 5 tafels. De winnaars waren: A Lijn. M—Zle pr. Dames v. Oosten—Kubatz Brug man: 2e pr. H. A, MetselaarH. v. Rhbon. O.W.: le nr. Hr- v. BakkumHogeslag Jr.; 2e pr. Hr. MarchandVerkroost. B Lijn. MZ: le pr Hr. Kordelaar Sr.Ch. Venne- ker: 2e pr. Hr. A. WestermanNelis- O.W.: le pr. Hr. v- Middenv. Dijk; 2e pr. E. SmitsVissers. C. Lijn. MZ: le pr. Hr. Hogeslag Sr.—v. Egmond; 2e pr. dames Jansenv. Leeuwen. OW.: le pr. Hr. strootmanJ. Gouweleeuw; 2e pr. Hr. M. Muringer—mej. L. Muringer. Blijkens de gemeente-rekening over 1938 is aan vermakelijkheidsbelasting ontvangen een bedrag van f 168.254.13, of meer dan de raming. Dat wil dus grof berekend zeggen, dat de Haarlemmers 3/4 millioen gulden aan „verma kelijkheden" uitgaven. Een paard, dat bij den hoef van den achter poot een wonde had en dat zeer slecht on derhouden bleek te zijn. is gisteren op advies van een dierenarts naar het slachthuis ge bracht om te worden afgemaakt. De politie greep in, toen het beest aan de hand naar 'n stal werd begeleid, door een 57-jarigen los- werkman. Door de afdeeling. Haarlem van den Lucht beschermingsdienst is in samenwerking met de Haarlemsche afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming' een boekje uitgegeven, dat thans aan iederen ingezetene van Haarlem gratis wordt verstrekt. Het boekje is samengesteld door den inspec teur van politie, K. Rijpma, assistent hoofd van den Luchtbeschermingsdienst en bevat tal van practische wenken en raadgevingen. De organisatie van de luchtbescherming in Haarlem, de adressen van de vak- en wijkhoof- den, de algemeene gedragregels, de wettelijke maatregelen, een overzicht van de maatrege- Per jaar f 97000.- f 2425000.— /s in 25 jaar j-toename loon en kosten geduren- 2^ jaar 300 x 600 f 180000.— opgedekte kolenkosten f 2605000.- f 860000- f 3465000.- pitkomend per M3 gas op 3.231 ct. w Levering door Haarlem: J?°orgaande salarissen f 5700.- Ghd. restant fabriek f 4000.- iverse kosten C/Pitaalasten ast recht Haarlem f 2000.— f 8686.— f 10000.— Per jaar 1 30386. jJ® in 25 jaar f 759650.— /ijs gas per M3 zie boven 2.42528 ct. "*■5 nvnv. HV7 t;rm nrvn tv/t*3 f 9( Of over 107.500.000 M3 in 25 jaar f 2607150.- f 3366800.- ^•^omend per M3 gas op 3 lev °?rdeel in 25 jaar door de gas- iPhg door Haarlem Of Per jaar ct. f 98200.— f 3930.— e8enover dit voordeel is te stellen het na- Va dat voor de gemeente Heemstede, resp. 2- een salarisinkomen in 25 jaar van: w? f 35500.— f 887500.- •jnU"3 toename met f 300 p. j. "°J 1 300.— f 90000.- Doordat de bestuurder van een auto gistereri- morgen om elf uur te spoedig na het passee- ren van een wielrijdende dame weer naar den rechterkant van de straat zwenkte, reed de dame tegen zijn auto op. Zij kwam te vallen en werd na door den Ongevallen Dienst te zijn behandeld met een lichte hersenschudding naar het Groote Gasthuis overgebracht. Comité voor ontwikkeling en ontspanning van militairen. Het Comité Heemstede deelt mede, dat de opbrengst van de inzameling voor bovengenoemd doel tot en met 14 November in totaal f 2023.80 bedraagt. Het comité is zeer erkentelijk voor de groote medewerking. Aangezien veel geld noodig is, worden zij, die nog niet hebben bijgedragen, opgewekt dit alsnog te doen door overschrijving op postgiro no. 365634, ten name van den penningmeester, den heer Penterman, Zomerlaan 11. Vooral periodieke bedragen zijn bijzonder welkom. Raadsvergadering De raad vergadert op Maandag, 20 November 1939, des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt: Behandeling brief van Gedeputeerde Staten inake wijziging begroo ting voor uitbreiding der gasfabriek. Geboren: 14 Nov. C. M. de HaasSpoor z. 17 Nov. G. KloosterVerloop z. 16 Nov. E. G. de MoesLukoschus z. 15 Nbv. M. Groot de Zaaijer d. 15 Nov. E- Muldervan den Heuvel z. 15 Nov. C. van TongerenMoerkerk d- 16 Nov. E, W. KemmingNooder d. 16 Nov. A, J. M. KorsSchaafsma z. Overleden: 15 Nov. C. G. Schotel, 44 j., Kam perlaan. 15 Nov. J. Top, 81 j., Valkestraat. 16 Nov. E- de Zwaanvan der Woude, 57 j„ A. L. Dyserinckstraat. 16 Nov. S. Hooreman, 72 j-, KI. Heiligland. 16 Nov. B. Meinesz, 64 j., Koninginneweg. Gehuwd: 16 Nbv. A. Voorzanger en W. A. Braak. A. C. Cosman en H. Koster, j. Bosch en J. G. Willemsen. IJ. A. Schuller tot Peur- sum en N. D- Polman. J. A. Nijenhuis en J. A. Prikker. W. P. J. Hollmann en C. E. J. van Diggelen. J. van Waalwijk van Doorn en Th. W. D. de Haas. Onze plaatsgenoot, de heer Jos Sormani, leer ling van de Radit) Technische School „Haarlem", is op 15 November j.l. te Den Haag geslaagd voor het examen radio-technicus, uitgaande van het Ned. Radio Genootschap. Distributie-uitvoering. Inzake de plaatse lijke distributiemaatregelen vordert de wet de medewerking van de gemeentebesturen, doch hierbij is vrijwel alle bevoegdheid gelegd in han den van de burgemeesters, die optreden als hoofd van den distributiekring. Uit het prae-advies blijkt, dat het rijk 85 pet. der kosten van den distributiedienst bijdraagt, zoodat de gemeente hierin heeft bij te dragen 15 pet. Bij gebreke aan andere bureaulokalen ten raadhuize is de administratie noodgedwongen ondergebracht in een ander gebouw en wel in het perceel Heereweg no. 278. Voor het verrichten van diverse werkzaam heden zijn inmiddels in dienst genomen een twee tal personen, n.l. de heer H. G. Rooij akkers, die met de dagelijksche leiding is belast, en mej. J. K. M. Kromhout, als kantoorbediende. B. en W. stellen den raad voor enkele credie- ten te verleenen om de benoodigde contracten te kunnen volbrengen, waarbij zij er de aan dacht op vestigen, dat dit voorstel slechts een voorloopig karakter draagt. Collecte. Ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis zal een collecte worden gehouden door middel van den verkoop van speldjes. Zij, die bereid zijn hieraan als colectrice mede te werken, worden verzocht hiervan ter secretarie der gemeente kennis te geven vóór Woensdag 22 November 1939. Als er brand is. Tot opperbrandmeester der gemeente is aangesteld de heer Th. M. van der Eerden, gemeente-opzichter. Bij eventueel branden gelieve men dit aller eerst te melden: Gemeentehuis, tel. nos. 3102 en 3370; Opperbrandmeester, Veldhorststraat 43, tel. no. 3270; Inspecteur van Politie, Tulpen straat 11, tel. no. 3258. Burgerlijke Stand. Geboren: Elizabeth Jo hanna Maria dochter van G. H. Kroon en P. M. E- Berkhout; Johanna dochter van W. Boot en S. A. Moolenaar; Wilhelmina Jacoba dochter van J. p. van Beek en M. S. Kaandbrp. f 977500.- Of Per jaar van f 39090- 'tq Let overige valt moeilijk te beoordee lt °f het in de „berekening" genoemde be- aan doorgaande salarissen van f 5700. eik ®eh zal stemmen met de werkelijkheid. In j/eval wil dit bedrag ons laag voorkomen. Voigc?e'ftïe zuinige taxatie is vermoedelijk ge- vCrs voor onhoud restant fabriek en de di- t kosten, waarvoor in de „berekening" jv en f 2000.zijn opgevoerd. kapitaallasten van f 8686.— willen ons öeslist te laag voorkomen. Immers: de la- De wapenstilstand, in het woud van Com- piègne afgesloten, moest op bepaalde tijdstip pen verlengd worden, wanneer althans de Duitschers aan de gestelde eischen voldeden. Foch verscheen dan in den beroemden salon wagen van Compiègne op het stationsemplace ment van Trier en de arme Erzberger moest steeds de moeizame onderhandelingen voeren. Dit duurde van Nov. 1918 tot Mei 1919 toe. De toenmalige Duitsche minister van Buitenland- sche Zaken, graaf BrockdorffRantzau, zeide op 5 April 1919 in de Nationale Vergadering te Weimar: „Onze tegenstanders hebben ons ge durende heel den winter gewend aan steeds mateloozer eischen betreffende schadevergoe dingen en afstand van gebieden. En wij komen steeds maar niet tot vrede". Eindelijk waren de beraadslagingen der groote vier (Wilson, Lloyd George, Clemenceau en Orlando) te Pa rijs ten einde gevoerd. De Duitsche gedele geerden werden uitgenoodigd, naar Versailles te komen, om het vredesdictaat in ontvangst te nemen. Op 28 April gingen de Duitschers op reis. Bij aankomst te Versailles werden ze achter prikkeldraad geïnterneerd. Pas op 6 Mei vernamen ze, dat den volgenden dag de „procedure" (zoo werd de plechtigheid door de geallieerden en geassocieerden genoemd) in de Spiegelzaal van het Chateau de Versailles zou plaats hebben. Zij begon den 7den Mei 1919, 's middags om drie uur. Al de wereld oorlogoverwinnaars waren bijeen. De Fran- sche Kolonel Henry leidde de Duitschers de zaal binnen en verkondigde met luider stem me hun aankomst. Graaf BrockdorffRant zau trad binnen, leunende op een stok en schreed, gevolgd door vijf Duitsche gedele geerden, naar een tafel, als het ware naar de bank der beklaagden. Clemenceau, dien de menschen den „Tijger" noemden, de man, voor wien er twintig millioen Duitschers te veel op de wereld waren, opende de zitting. Hij houdt zich eerst aan een manuscript, maar er is daarin blijkbaar te weinig haat en verachting en daarom spreekt hij fel voor de vuist weg: „Heeren gedelegeerden van het Duitsche Rijk! Hier is noch het uur, noch de gelegen heid voor overbodige woorden. U hebt de ver gadering der vertegenwoordigers der groote en kleine mogendheden tegenover U. U hebt ons den oorlog opgedrongen. Er zal voor gezorgd worden, dat geen tweede oorlog in dezen vorm kan bestaan (let op het heden, o lezer!). Het uur der afrekening is aangebroken. U hebt om vrede gevraagd, wij zijn bereid U dezen te ge ven. De tweede vrede van Versailles is te duur gekocht dan dat wij het op onze verantwoor ding zóïiden kunnen nemen, de gevolgen alleen te dragen. Van den anderen kant is deze twee de vrede van Versailles door de hier vertegen woordigde volken te duur gekocht dan dat wij ons het recht zouden laten nemen, om niet alle schadevergoedingen, die we noodig achten, te eischen." De secretaris der Vredesconferentie gaat naar de tafel der Duitschers en legt er het dikke boekwerk der vredesvoorwaarden op neer. Vijf maanden heeft de Entente noodig gehad, om de voorwaarden op te stellen. Cle menceau verklaart ondertuschen, dat het aan de Duitsche delegatie alleen geoorloofd zal zijn aanmerkingen schriftelijk bij de Entente in te dienen. Directe onderhandelingen worden niet toegestaan. Voor die schriftelijke aan merkingen worden vijftien dagen ter beschik king gesteld. Het dikke boek is nog niet ver taald. Het tijdverlies der vertaling is in de vijf tien dagen inbegrepen. De Duitsche taal mag niet als onderhandelingstaal worden gebruikt. Graaf Rantzau verheft de hand en vraagt het woord. Clemenceau laat eerst zijn eigen rede vertalen en dan mag de Duitsche graaf spreken. Deze grijpt sidderend naar zijn pa pieren. Hij heeft twee redevoeringen voorbe reid, eene in beleefden vorm, een andere, die Lij, zoo noodig, gebruiken wil tegenover de brutale macht. Hij neemt de laatste. Hij begint te spreken en blijft zitten: „Wij bedriegen ons zelf niet over den om vang van onze nederlaag, de oorzaak van onze machteloosheid. Wij weten, dat de macht van het Duitsche wapen is gebroken. Wij kennen de macht van den haat, die ons tegemoet komt. En wij hebben den hartstochtelijken eisch gehoord, dat de overwinnaars ons als overwonnenen willen laten betalen en ons als schuldigen willen straffen. Er wordt van ons verlangd, dat wij toegeven, dat wij alléén de schuld van den oorlog dragen. Dit te beken nen zou in mijn mond een leugen zijn. Wij be strijden met nadruk, dat Duitschland, welks volk overtuigd was, een verdedigingsoorlog te voeren, alleen met de sghuld is beladen. De openbare meening in alle landen onzer tegen standers weerklinkt van de verhalen der mis daden, die Duitschland in den oorlog zou heb ben begaan. Wij zijn niet hierheen gekomen, om de verantwoording der mannen, die den De tegenstanders der Duitschers zijn onrus tig geworden, fluisteren, gesticuleeren. In hun gelaatstrekken spiegelen zich alle hartstoch ten. Clemenceau kan zich niet meer bedwin gen. Hij maakt interrupties tijdens de verta ling der tolken. Rantzau spreekt dan nog van vrede, over het opbouwen van een nieuw Europa op den grondslag van het recht. Dan is hij ten einde. Hij staat op. De zitting wordt gesloten. De Duitschers verlaten alleen de zaal. Dit gebeurde op 7 Mei 1919. Den 28en Juni 1919 moesten de Duitschers onderteeke nen. oorlog politiek en militair hebben gevoerd, te verkleinen. Wij herhalen de verklaring, die bij het begin van den oorlog in den rijksdag is afgelegd, namelijk, dat aan België onrecht is gedaan. Wij willen het weer goed maken. In den aard der oorlogvoering heeft Duitschland niet alleen fouten gemaakt. Iedere Europee- sche natie kent daden en personen, over welke de beste volksgenooten niet gaarne meer spre ken. Oorlogsmisdaden mogen niet verontschul digd worden, maar men moet bedenken, dat zij geschieden in de worsteling om de over winning, in den hartstocht, die het geweten der volken afstompt. De honderdduizenden non-combattanten, die sedert 11 November 1918 tengevolge van de voortgezette blokkade ten gronde gingen, zijn met koud overleg ge dood, nadat onze tegenstanders overwonnen hadden en alle waarborgen in handen hadden. Denkt U daaraan, wanneer U van schuld en boete spreekt. De mate van de schuld van allen kan alleen vastgesteld worden door een onpartijdig onderzoek, door een neutrale com missie, ten overstaan van welke alle hoofdper sonen der tragedie aan het woord kunnen ko men en voor welke alle archieven geopend moeten worden. Wij hebben zulk een onder zoek geëischt en herhalen dezen eisch." Dan eischt graaf Rantzau, wijzend op de nota's aan en van Wilson in October en November 1918, een vrede van recht: „De beginselen van president Wilson zijn voor beide oorlogspar tijen, voor U en ons, verplichtend. Het geweten der wereld staat achter zulk een verdrag. Geen natie kan het ongestraft schenden." Rantzau zet aanklacht tegenover aanklacht. Opbrengst collecte „Algemeen Steuncomité" De alhier gehouden collecte ten bate van het „Algemeen Steuncomité 1939" heeft de som van f 273.opgebracht. Geslaagd Te Den Haag slaagden voor het diploma ter voldoening aan de z.g. vestigings- eischen mej. E. van den Berghe en de heeren H. en P. van den Berg, J. Bergman en W. P de Haas, allen leerlingen van de R. K. Mid denstands-handelsavondschool. alhier. Ontspanning militairen Naar wij verne men is thans uit de commissie voor de in standhouding der R.K. Militaire Tehuizen al hier een klein comité gevormd, dat voor hei a„s. winterseizoen een aantal ontspannings avonden zal organiseeren voor de militairen. De eerste ontspanningsavond zal gehouden worden op Dinsdagavond 21 November a.s., te half acht, in het R.K. Militair Tenuis te Ncordwijk-Binnen, de tweede op Dinsdag 28 November in het R.K. Militair Tehuis te Noord- wijk aan Zee. Bockcnophaaldag Men verzoekt ons te melden dat a.s. Zaterdag ook hier door de Jeugdbeweging boeken en tijdschriften opge haald zullen worden voor onze R.K Militairen. 12)4-jarig jubileum. Onder pastoraat van Deken Zondag werden, nu 12/ jaar geleden, de collectanten bijeengeroepen om te komen tot de oprichting van een R.K. collectanten-college, waarvoor de naam van St. Laurentius gekozen werd en waarvan thans de heer J. P. v. Haas ter voorzitter is. De goede en prettige verstandhouding bij dit college blijkt wel uit het feit, dat nog geen der leden heeft bedankt; wel zijn er enkele heengegaan door overlijden of verhuizing. Tien van de toen opgenomen leden zijn nog steeds lid, terwijl de door den heer Th. Remmers waal opgezette rooster nog steeds de basis is waarop eenieder zijn beurt kan zien. Zondag zal dit feest zonder wereldlijk ver toon worden herdacht. De Plechtige Hoogmis in de Parochiekerk zal voor het college worden opgedragen. Verloting Jeugdorganisaties uitgesteld. De verloting ten bate van het comité van de Zaan - damsche Jeugdorganisaties van alle gezindten, waarvan de trekking aanvankelijk 18 November zou plaats vinden, is uitgesteld tot 1 Decem ber as. R. K. Voetbal. Voor de V.V.Z.-elftallen is vt>or Zondag a.s. het volgende programma vastgesteld, HMS 1WZ 1, 2.00 uur; vertrek 12.10 uur trein. VVZ 2—SDE 1, 2.00 uur. DES 2—VVZ 3, 200 uur; vertrek per auto 12.30 uur kerk. WZ 5—The Unity 3, 12.00 uur. WZ a—VVZ b, 12.00 uur; Sch. B. Kok. A. in wit shirt. GVO c—VVZ c, 2.00 uur; vertrek 1 uur fiets kerk. SDE bVVZ d, 12.30 uur; vertrek 11.30 uur fiets kerk- VVZ e—PSCK b. 2.30 uur; Sch. A. Overmeer. VVZ f—GVO d, 1.15 uur; Sch. F. Roovers. Op Zondag 9 Juni gebeurde op den Haarlem merweg, bij den Uitweg even voor Halfweg, een ernstig verkeersongeluk, waarbij twee dames zware verwondingen opliepen. De een moest met een hersenschudding naar het ziekenhuis wor den gebracht, waar zij vijf weken werd ver pleegd. De tweede dame liep een ruggewervel- fractuur en een hersenschudding op. zoodat zij tien weken in het ziekenhuis vertoefde. Een taxi, komende uit de richting Amster dam, wilde den Uitweg inrijden. De chauffeur lette wel op het verkeer, dat van dezelfde zij de kwam. doch keek niet naar rechts, vanwaar een auto naderde. Deze laatste auto reed de taxi aan, tengevolge waarvan beide dames waarvan de een in de taxi en de ander in den personenauto zat, werden gewond. De taxichauffeur werd vervolgd wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel doo; schuld. De man stond heden voor de rechtbank terecht. Hij achtte zichzelf niet schuldig, om dat hij zijn richting-aanwijzer naar links had uitgestoken, alvorens de straat over te steken. De officier van justitie echter eischte voor deze gevaarlijke manoeuvre een hechtenisstraf voor den tijd van vier weken. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. Wat, bij de enorme drukte op den smallen waterweg tusschen de schutsluis te Weesp en het Merwedekanaal, sinds de vaart op genoemd kanaal tusschen de brug te Weesperkarspel en Nigtevecht werd stopgezet, te wachten was. is inderdaad Donderdagavond ook geschied. Tot tweemaal toe is het verkeer te water vastge- loopen en de tweede maal wel zoo hopeloos, dat voorloopig aan een voortzetting van de reis niet gedacht behoefde te worden. Dbor den rijks -havenmeester, den heer J. C. van Luijpen, was bij den ingang van het Smal Weesp een beambte geplaatst, die de scheep vaart, in overleg met den sluismeester te Weesp, moest regelen. Door eerstgenoemde was op een gegeven oogenblik geadviseerd, het één-rich- tingverkeer toe te passen, doch hiertegen - aldus lichtte de sluismeester ons later in bestonden practische bezwaren, zoodat aan deze Opdracht niet voldaan werd- Toen de beambte van den rijkswaterstaat een aantal schippers or der had gegeven op te varen naar Weesp, bleek dit voor de schippers, die in het Smal Weesp aan den wal lagen, om hun beurt af te wachten, dat zij verder zouden kunnen varen, het sein te zijn, om tegelijkertijd hunne schepen in bewe ging te brengen. Maar op datzelfde oogenblik kwamen van de richting Weesp ook eenige schippers opvaren en toen liep een en ander spbedig vast. Onmiddellijk stelde men telefonisch den rijks- havenmeester hiermede in kennis, doch voor het oogenblik viel er weinig aan te doen. Dit ge schiedde in den vooravond, en door gemeen schappelijk overleg heeft men kans gezien, ruim een half uur later, de vaart weer vrij te maken. Ernstiger werd de toestand een paar uur la- Een Haarlemse dame in Londen, Schreef: ik weet voor voeding de weg in het ronde Maar wat ik moet ontberen En eerst nu leer waarderen: Brood als Franken's heb ik nergens gevonden!! Gebouw St. Bavo: Schaakclub, 8 uur; Haarl. Gemengd Koor, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur Gebouw St. Bavo: Geel Wit, half zeven; ge wone zittingen, vier en zeven uur. „De Leeuwerik", Kruisstraat: R. K. Gemeen teraadsleden, drie uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Juarez" (boven veertien jaar) 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Wie is de vader", „Doctor Syn", (boven veertien jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Tarzan's verbanning", (boven veer tien jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Rue Michel no. 8", (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De sensatie-ruiter", „Pleegva ders", (alle leeftijden). Vrijdag 17 November, 8.15 uur. Het Ros. Tooneel, De Firma Monestier. Zaterdag 18 November, 2.30 uur, „Assche- poester" (door Aerdenh. Kindertooneel). Zondag 19 November, 8.15 uur. Het Centraal Tooneel, „Het is er geen tijd voor". Maandag 20 November, 8.15 uur Fritz Hirsch operette, „Bel Ami". Dinsdag 21 November, 8.15 uur, Pop. abon nement le serie, het Ruys-Ensemble, „Tour de France". Donderdag 23 November, 8 uur, S. Goldberg viool, L. Krauss piano (voor Mij. tot bevord. der Toonkunst). Vrijdag 24 November, 8 uur, „Démasqué" (door Alberdingk Thijm). De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door: C. G. Loomeyer, Barteljorisstraat 11; Park-Apotheek, Kleverparkweg 13; Teyler- apotheek, Teylerpiein 79. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206—208; Elswout-apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Aerdenhout-apotheek Zand- voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 2®, tel. 28127; Bloemendaal- sche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85 tele- foon 22181. VBH ter, toen het aantal van beide richtingen Op varende schepen inmiddels nog grooter was ge worden. Daar de betrokken schippers óf van den sluismeester, óf van den beambte van den rijkswaterstaat verlof tot doorvaren hadSen gekregen, weigerde elk hunner, achteruit te gaan. Op een gegeven oogenblik werden de ge moederen zoo verhit, dat twee schippers hand gemeen met elkander werden, maardit bleek niet de goede weg te zijn, om den verkeerschaos te water op te heffen. De Weesper politiechef vrOeg wederom de hulp van den rijkshavenmeester te Utrecht, doch deze antwoordde, dat de éénige weg, om het Smal Weesp weer bevaarbaar te maken, was, dat de achterste schipper, ook al mocht hij dan wellicht gerechtigd zijn op te varen, achteruit zbu gaan. Het heeft heel wat voeten in de aarde ge had. alvorens aan dit nuchtere advies gevolg werd gegeven, doch tegen het nachtelijk uur zagen de schippers toch in, dat men met een koppig hoofd ook niet verder kwam, zoodat de achtersten maar weer deden, wat een schipper eerst in allerlaatste instantie doet, n.l. achter uit varen. Geleidelijk is toen het verkeer te wa ter weer hersteld. Later heeft de rijkshaven meester last gegeven, dat men in Nigtevecht de schippers, die langs de Vecht naar Weesp zou den varen, voorloopig vast zou houden. Deze maatregel heeft de gewenschte uitwerking ge had en voorloopig deden zich toen geen hin derpalen meer vöor. Eén der redenen, waardoor het opvaren in den laten avond ook nog be lemmerd werd, was de bepaling, dat na zons ondergang aan de sluis dubbel schutgeld be taald moest worden- Waar de schippers in deze dagen toch al zöo gehandicapt worden door de drievoudige brug- en sluisgelden te Weesp, ga ven velen er de voorkeur aan, 's avonds het schip maar stil te leggen. Dat een en ander het geregelde verkeer te water nog méér in den weg stond, ligt voor de hand. Hoewel de sluismeester te Weesp volkomen in zijn recht was. het dubbele sluisgeld na zonsondergang te heffen, heeft hij, in het algemeen belang, het advies van den rijkshavenmeester opgevolgd en van de dubbele heffing afgezien. Vanmorgen is te Huisduinen een drijven de mijn ontploft, doordat deze tengevolge van den stroom tegen de pier, welke voor den vuurtoren in zee uitsteekt, was gesla gen. Te Huisduinen werden honderden ruiten, waaronder die van het hotel „Zeebad" Huisduinen", vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. „0-^e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5