Groei in van de Katholieke Kerk deVereenigde Staten Hoe klein 't begon... Districtsvergadering L. T. B. Mdwkêaai aan den da$ Bij de 150-jarige herdenking Van de stichting der hiërarchie WENSCHEN EN BEZWAREN ZATERDAG 18 NOVEMBER 1939 De oorlogstoestand beheerscht de zorgen der boeren Minder tuinbouw en meer landbouw Veehouderij De tuinbouwers DUISTERNIS RONDOM.... GEMEENTERAAD Algemeene Onderstandscommissie IJ MUIDEN O. en O. voor onze militairen TSuJS? Het plekje op paadje... zigzag 1 (te heide broken rUelde, Gerry' Ze kón hem "iet af- met w?aV2 W°°rdde 26»H]J verkoopt het En i f U°! n00lt een doek verkocht. ODhnnrtpn K°en 1 ik hem maar niet willen ophouden. Hyhij viel me nu erg tegen La- ZWEMMEN Ledenvergadering van „Haarlem" Voetbalcompetitie voor militaire»* V.S.V.D.W.S. 't GooiStormvogels R. K. Schaakclub „Het Witte Paard" 0-~J 1—° afgebh afgebf' i-° afgettf* RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Honderdvijftig jaar geleden was de totale bevolking van wat nu de Vereenigde Staten heet naar schatting maar 3.000.000 zielen sterk, verdeeld over de enorme uitgestrektheid der dertien oorspronkelijke staten langs de Oost kust. Op dit bevolkingsaantal telde men hoog stens 20.000 Katholieken. Deze woonden dan nog voor 't meerendeel in den staat Maryland, oorspronkelijk gekoloniseerd door katholieke Engelschen onder George Calvert, den eersten lord Baltimore, en verder in Pennsylvanië. Sedert de ratificatie van het vredesverdrag door George III, koning van Groot-Brittannië, waarbij op 3 September 1783 formeel de onaf hankelijkheid en soevereiniteit van de voorma lige Amerikaansche koloniën werd erkend, waren de Katholieken in een heel wat gunstiger staatsrechtelijke positie gekomen. Vóór den vrijheidsoorlog hadden de Engeische anti katholieke wetten, de onverdraagzaamheid van de bevoorrechte Engeische staatskerk, de achterstelling van Katholieken bij htm niet- katholieke medeburgers als gewoonte en de herhaalde anti-Popery-relletjes die, meestal door provocateurs verwekt, tot voorwendsels dienden voor Anglikaansche magistraten om „vreemde" priester-missionarissen. Franschen, Spanjaarden en Ieren, te achtervolgen en uit het land te bannen den Katholieken slechts 'n zorgelijk bestaan gegund. Behalve in Penn sylvanië, waar zich naast de Quakers vele ka tholieke Rijnlanders hadden gevestigd, werden zoowat overal elders de „Papisten" behandeld als buiten de wet staande of op z'n best als tweederangs burgers. Dat er bij de laatste ko loniale volkstelling slechts 1 op de 136 inwoners als katholiek te boek stond, is dus niet zoo verwonderlijk. In Maryland, de kleinste der 13 staten, leefden 16.000 Katholieken, over 17 missles verdeeld: maar .nauwelijks de helft hunner hield zijn Paschen". Onder de 6000 of 7000 Ka tholieken in Pennsylvanië, die misschien tot de meest welgestelden in de Ver. Staten be hoorden, bleven 4 Jezuïeten de zielzorg uit oefenen, ook nadat de Sociëteit in 1773 door Paus Clemens XIV ontbonden was. Te dien tijde waren er maar uiterst weinig Katholie ken, meestal arme Ieren, woonachtig in de reeds welvarende staten New-York en New- Jersey, terwijl in de oudste Engeische kolonie, New-England, het katholicisme feitelijk al léén sporadisch gevonden werd. In het Verre Westen een naam, die honderdvijftig jaar geleden al gebezigd werd, maar dan voor héél het onbekende gebied ten Westen van den Mississippi gold vond bisschop Carroll zelfs vijfentwintig jaar later nog „geen enkel spoor van ook maar de herinnering aan eenig ka tholiek leven" Deze John Carroll was de stichter van de Amerikaansche hiërarchie, nu anderhalve eeuw geleden. Zijn statistisch gedocumenteerd rapport omtrent den staat van het Katholicis me in de Ver. Staten, hetwelk in het jaar zij ner bisschopswijding 1790 naar Rome werd gezonden, bewijst Ook, dat hij niet al leen de eerste authentieke katholieke kerk geschiedenis van zijn land heeft geschreven, maar dat hij lang vóór de vestiging der eer ste kerkprovincie in de Ver. Staten daar een der voornaamste geloofsverbreiders is geweest. Hij was de zoon van een illusteren vader, ge sproten uit een wijd-vertakte Amerikaansche familie, wier leden dapper voor den Amerl- kaanschen staat hadden gestreden en waarvan enkelen zelfs hun naam hadden geschreven onder de Declaration of Independence en on der de latere Constitutie der Ver. Staten. John was in de Sociëteit van Jezus getreden, die echter 'n paar jaar vóór de onafhankelijk heidsverklaring door Rome ontbonden werd verklaard. Spoedig daarop werd John door zijn voorma lige medebroeders gekozen om leiding te geven bij hun zwaar apostolisch werk in een zóó gigan tisch wijd missieveld. En zoo had hij reeds ja ren een positie van vertrouwen ingenomen onder de kleine schare katholieke priester-pioniers al daar, alvorens door den H. Stoel met de hoog ste verantwoordelijkheid te worden belast. Als men bisschop Carroll in genoemd rapport van 1790 zoo hoort klagen over „de groote schaarschte van priesters en geloovigen in 'n land als het onze, half zoo groot als Europa", als men hem in den breede hoort uitweiden over de onmogelijkheid om zijn hardploeterenden mede priesters ook maar de middelen voor een aller - karigst bestaan te verschaffen, bedenke men bovendien, dat deze katholieke priesters en hun geloovigen onder de Engeische heerschappij ook nogkerkbelasting hadden op te brengen voor de toch reeds zoo rijkbedeelde en bevoorrechte staatskerk! Evenmin was er geld om de hoognoodige ka pellen in de missies te bouwen, zoodat de eere- dienst er nog uitsluitend in woonkamers van de meer gegoeden moest gehouden worden, hetgeen om allerlei redenen niet wenschelijk was In 1790 echter waren de Ver. Staten reeds on afhankelijk en was dus de uitoefening van alle godsdiensten vrij; de Katholieken waren op slag tot „goede Amerikanen" gepromoveerd. John Carroll had in die enkele jaren van vrijheid dan ook zijn eerste kerkelijke organisa tie en een systeem van materieele hulpverschaf fing al zoover weten te voltooien, dat nu de Paus erin toestemde, den nieuwen Amerikaan- schen staat onder een bisschoppelijke hiërarchie met eigen, nationalen clerus te stellen. En wie anders zou de eerste bisschop der Ver. Staten kunnen worden dan father Carroll, sedert zóó vele jaren de ijverige „superior" van de Ameri kaansche missie? Pather Carroll werd uit Baltimore na.ar Rome ontboden. Daar werd „zijn diocees" héél de Ver. Staten! canoniek geconstitueerd Op zijn terugreis werd hij op zijn verzoek in Engeland op Lulworth Castle, ten huize van een bevriende familie, op den Mariafeestdag van 15 Augustus 1790 gewijd als „eerste bisschop van de Ver. Staten vin Amerika". En toen hi) met den grootsten spoed naar „zijn diocees' was terug gezeild, waar de officieele stukken van den H. Stoel reeds op hem wachtten, trof hem vooral de laatste aanmaning van 's Pausen staatsse cretaris. om toch „aan het aller noodzakelijkste het eerst te denken en een seminarie te bouwen bij zijn bisschopskerk." Een seminarie? En een kathedraal!"n Klein baksteenen gebouwtje in Baltimore, dat nog slechts voor afbraak goed scheen, wist Mgr. Carroll in te richten tot bisschopskerk Voor seminarie moest een klein huurhuis gezocht worden; maar wéér haalde hij nu de professo ren' vandaan? De vijf-en-dertig voormalige Je- zuieten, waarvan de helft al op leeftijd was zoodat er eik jaar een of twee van hen stier ven waren meestal oudleeraar van een ol ander Jezuieten-college. Seculiere missionarissen van alle nationaliteiten hadden zich eveneens ter beschikking van den bisschop gesteld. Zoo bijv. father Schneider, voormalig rector van de Hoo- geschool van Heidelberg, father Farmer, een van de oorspronkelijke curatoren van de univer siteit van Pennsylvanië en dan die onvergelijke lijk veelzijdige father Molyneux, de eerste pries ter, die schoolboeken ten behoeve van het ka tholiek onderwijs in de Ver. Staten zou schrij ven: zij allen werden dankbaar onder Mgr Carroll's professorenstaf opgenomen. In 1789 was reeds Georgetown College ge opend, als eerste school voor katholiek middel baar onderwijs in de U.S.A., onder geestelijke leiding staande, het is de huidige en met recht vermaarde Jezuïeten-hoogeschool te George town, een voorstad van Washington D.C. Ook de uit Parijs voor de revolutie gevluchte paters van St. Sulpice werden door bisschop Carroll aangezocht: zij zouden later de leiding krijgen over St. Mary's, het eerste seminarie in de Ver. Staten in de eerste bisschopsstad Baltimore, om daar de Amerikaansche priesterstudenten op te voeden voor wat nog „het missiewerk in het Amerikaansche diocees" genoemd werd. Per soonlijk nam bisschop Carroll de opleiding van zijn eigen parochie-geestelijkheid ter hand; in zijn particuliere woning gaf hij zijn semina risten geregeld college, soms tot laat in den avond. Als gevolg van de oprichting der eerste kerkprovincie in de Ver. Staten kwamen er namelijk van alle kanten verzoekschriften om resideerende priesters binnen, maar er waren er geen! Op de eerste „Synode van de Kerk in de Ver. Staten", door Mgr. Carroll in 1791 gehouden, waren slechts 21 priesters aanwezig. Deze synode werd gehouden om „een wettelijke regeling voor de toediening van de Sacramenten bindend te verklaren", maar blijkbaar vooral, om onder priesters en volk méér eenheid en boven alles méér tucht te scheppen. Ondoenlijk is het in kort bestek méér over dezen eminenten stichter van de hiërachie der kerk in Amerika te zeggen, wanneer wij nog iets van den groei der Kerk willen schetsen. Eén enkel, maar zeer karakteristiek feit uit de le vensgeschiedenis van Mgr Carroll moge de moei lijke opkomst van de Kerk in de Ver. Staten ietwat typeeren. Gedurende de laatste vijf jaren van zijn zeer lang leven kreeg Mgr. Carroll o.a. te kampen met het ergste, wat een bisschop kan overkomen, open rebellie van leeken, cura toren van de kerkelijke bouwfondsen, tegen het geestelijk gezag van den bisschop. Uit hun func tie meenden deze notabelen het recht te mogen ontleenen om hun eigen pastoor te kiezen. Bij de protestantsche kerkgenootschappen in Ame rika scheen zulks destijds het gebruik. Mgr Caroll kwam daartegen, als zijnde strijdig met het kanoniek recht, resoluut in verzet, maar het conflict werd gaandeweg ernstiger en duurde zelfs tot lang na den dood van den bisschop; jaren later zou het nog telkens weer, nu hier en dan daar, den vrede in dé Kerk van Amerika komen verstoren. Als we tenslotte uit de „Catholic Directory" voor 1938 eens de cijfers der Katholieken-bevol king in de Ver. Staten (bijna 24.000.000) ver gelijken met die der overige 213 verschillende kerkgenootschappen of godsdienstige groepeerin gen, zien we de Katholieke Kerk in aantal ver boven elke afzonderlijke groepeering, hoewel de gezamenlijke Protestantsche groepen toch nog ongeveer als 2 tot 1 in verhouding tot de Ka tholieken staan. De totale bevolkingsaanwas der Ver. Staten werd in 150 jaar ongeveer 44,5 maal die der dertien staten van 1789, maar de katho lieke bevolking is er nu circa 1200 maal zoo groot, m. a. w. het katholieke volksdeel is in die anderhalve eeuw percentsgewijs 27 maal sneller gegroeid dan de algeheele bevolking. In het Gulden Vlies te Alkmaar werd Vrij dagmorgen de algemeene districtsvergadering gehouden van den L.T.B., afdeeling landbouw. De bijeenkomst werd geleid door den heer v. d. Klei, die in zijn openingswoord uiteen zette, dat deze districtsvergaderingen zijn be doeld ter inlichting van de betrok kenen en ter bespreking van de verschillende vraagstukken. Het nemen van besluiten is niet zoo zeer de bedoeling. Van de afd. Purmerend was er een voorstel om de aanwezigen voor de verschillende voor stellen te laten stemmen, om meer zekerheid te hebben, dat met de wenschen der vergadering rekening zal worden gehouden. Het bestuur achtte de noodzakelijkheid van stemmen niet aanwezig. De bedoeling der ver gaderingen van het district is de zaken te be spreken opdat het hoofdbestuur kennis kan nemen van hetgeen er onder de leden leeft. De vergadering ging met dit standpunt ac- coord. De afdeeling Obdam acht het wenschelijk bi) de regeering op spoed aan te dringen betref fende den gezinstoeslag, waarvoor ook kleine zelfstandigen in aanmerking dienden te ko men. Medegedeeld werd, dat het wetsontwerp in zake deze kwestie reeds door de Tweede Ka mer is aangenomen en bij de Eerste Kamer in behandeling is. De afdeeling Limmen vroeg aandacht voor de kleine zelfstandige boeren en tuinders, vooral voor diegenen, die van steun zijn uitgesloten en geen menschwaardig bestaan hebben. Het hoofdbestuur deelde mede, dat deze zaak de voortdurende aandacht heeft. Het zal noodig zijn, dat behalve sociale, ook economische steun zal worden verleend, b.v. door betere prijzen. De afdeeling Limmen, die vond dat het tijd werd de nieuwe gemeenschap te verwezenlijken, ging met het antwoord van het hoofdbestuur accoord. Door den afgevaardigde van Assendelft werd een steun van f 9.voor een gezin veel te laag genoemd f 15.— per week is toch wel het minste, waarvan men leven kan De heer P. D. DE WTLDT (Castricum) betoogde, dat voor de z g. A-klasse de toestand nog niet zoo slecht is. Met de B-klasse is het inderdaad minder. DOor een ander werd betoogd, dat een ar beider in den steun het beter heeft dan een kleine tuinder met een groot gezin, die buiten de steunregeling valt. Door het bestuur werd nog geadviseerd be paalde voorstellen in deze materie bij het hoofdbestuur in te dienen, terwijl men ook zeer goed zal doen klachten betreffende de uit voering der steunregeling aan het hoofdbestuur mede te deeleh. Het Departement van Sociale Zaken is zeer gesteld op een juiste uitvoering der voorschriften en het verneemt gaarne klachten, indien ze er zijn. Na deze bespreking der algemeene zaken, ging men over tot vaktechnische kwesties be treffende den akkerbouw. De afd. 't Veld achtte het noodzakelijk, dat iederen tarwe-verbouwer van de eerste 2000-» kg. f 3.per 100 kg. boven den rechtprijs wordt gegeven. Het hoofdbestuur steunde dit voorstel, ijldien het beperkt wordt tot bedrijven, die een be paalde oppervlakte niet te boven gaan. De vergadering deelde deze opvatting. Dezelfde afdeeling achtte het noodig, dat voor groote gezinnen een uitzondering wordt gemaakt op den regel, dat de teeltvergunning voor kool enz. voor bedrijven boven de 10 HA vervalt. Het hoofdbestuur deelde mede, dat voor bij zondere omstandigheden een uitzondering kan worden gemaakt. In ieder geval zegde het be stuur alle aandacht voor deze zaak toe. Bij de besprekingen over dit punt ried de voorzitter aan de kinderen niet te lang in eigen bedrijf te houden. Dit mag hard klinken, maar het is vaak het beste ze tijdig de wereld in te zenden. Door den afgevaardigde van Wieringermeer werd opgemerkt, dat de Commissie voor verbe tering der bodemproductie streeft naar meer akkerbouw. Het kwam spr. ook juist voor, dat men zich meer zou gaan toeleggen op den landbouw en minder op den tuinbouw, waarmee men door er aan vast te houden, maar dieper in den put raakt. Het zal, ook in het belang van het land en de voedselvoorziening, noodig zijn om zich aan te passen. De afdeeling Schoorl en de afdeeling Obdam vonden het gewenscht. gezien de noodtoestan den in de varkenshouderij, de biggonmerken af te schaffen. Ook de afschaffing van kalver- schetsen werd door Schoorl bepleit. Het hoofdbestuur meende, dat de merken nog niet konden worden afgeschaft, omdat de vleesch- en zuivelpositie nog niet in orde is. Door verschillende afgevaardigden werd be toogd, dat door de beperkte voedseltoewijzing er automatisch beperking is gekomen. De romp slomp van de merken kan dus best gemist worden. De voorzitter zei, dat men moeilijk om hoOge- re prijzen kan vragen en tegelijk om algeheele fokvrijheid. De heer H. KLAVER (Alkmaar) was het met het bestuur eens en ried aan het aanbod met de vraag in evenwicht te brengen. De afgevaardigde zei, dat alleen om afschaf fing van de biggenmerken met hun admini stratieven rompslomp werd gevraagd, niet om afschaffing van de varkenstoewijzing, waar door de vleeschpositie wordt bepaald. De voorzitter was van meening, dat de re geering door de huidige omstandigheden af slachten van varkens uit het inundatiegebied zelf wel spoedig andere maatregelen zal nemen. Voorgelezen werd een brief van den minister, waarin medegedeeld werd, dat opheffing van de teeltbeperking van varkens niet in het voor nemen ligt, in verband met de afzetmogelijk heid en de voederdistributie. Verdere beper king ligt echter evenmin in het voornemen. De vergadering nam met deze ministerieele mededeeling genoegen. Besproken werden de te lage veeprijzen en de minder juiste wijze van koopen op de markten. Het bestuur deelde mede, dat met een krach tige actie te dezen aanzien was begonnen. Een onderzoek naar verschillende omstandigheden zal worden gedaan. Door verschillende afdeelingen werd aange drongen op een ruimere toewijzing van kracht voer en betere controle daarop. Het hoofdbestuur deelde mede, dat reeds een actie door de boerenbonden is ingezet. De con trole op de mengvoeders is bevredigend. Het is een feit, dat meer wordt bewaard dan waar is. Uit de vergadering werd gezegd, dat allereerst moet worden gedacht aan de fokkers, die de stamhouders der veehouderij zijn. De voorzitter beaamde dat. De afdeeling Akersloot drong aan op verhoo ging van den melksteun, in verband met de lage kaasprijzen en de groote stijging der pro ductiekosten. De afdeeling Limmen wilde een toeslag in evenredigheid met den prijs der con- sumptiemelk. 't Hoofdbestuur zei, dat op verhooging van den noodsteun zal worden aangedrongen, terwijl de kwestie van den melkprijs in onderzoek is bij de arbitrage-commissie. Er is gegronde hoop, dat binnenkort de prijs weer verhoogd zal wor den. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. Des middags kwam de afdeeling Tuinbouw bijeen. Deze bijeenkomst werd geleid door den heer Kampschoër uit Monster. Ter sprake kwam een soortgelijke kwestie als in dé ochtendvergade ring: de uitsluiting van bedrijven boven de 10 H.A. van de teeltvergunningen voor aardbeien en asperges en ook kool. Na discussie over dit punt werd besloten ook voor tuinbouwbedrijven dezelfde gedragslijn te trekken ais in de ochtendvergadering was be paald. Het hoofdbestuur zal in ieder geval at tent zijn in deze kwestie ten aanzien van de bedrijven, die voor een uitzondering van dezen overigens goeden maatregel in aanmerking ko men. Door de afdeeling Obdam werd bepleit ook de kleine boeren en tuinders in aanmerking te doen komen voor een gezinstoeslag. De voorzitter zei, dat de regeering niet af wijzend staat tegenover zooiets, om tactische redenen heeft men toeslag voor zelfstandigen niet aan het betreffende wetsvoorstel gekop peld. Het is waarschijnlijk, dat men daaraan als tweede een gemakkelijker fase zal beginnen. Prof. Cleophas, geestelijk adviseur, besprak het idee van een vrijwillige fondsvorming, over het resultaat waarvan hij, evenmin als over een wettelijke regeling als door Obdam bedoeld, niet optimistisch dacht. Dooi- verschillende afdeelingen werd aange drongen op verhooging der minimumprijzen. Het bestuur antwoordde op dien aandrang, dat het het met de afdeelingen eens is. De minister geeft echter reeds bewijzen de minimumprijzen te willen verhoogen tot de richtprijzen van 1938. Geconstateerd kan worden, dat meer en meer in de richting van 't L.T.B.-plan wordt gewerkt. Er zal een nieuwe kostprijsberekening voor tuinbouw-producten worden opgesteld en waar schijnlijk komt het heele systeem van minimum- richt- en vergoedingsprijzen, periocJeverdeeling enz. voor 1940 op de helling. Het bestuur is waakzaam en stuurt aan op verwezenlijking van het bekende L.T.B.-plan. Na een korte discussie ging de vergadering met de uiteenzetting door het bestuur accoord. De voorzitter drong aan door midciel van le zingen leden en met-leden in de afdeelingen ter zake voor te lichten. De kring Kennemerland drong aan op een beteren steun voor de aardbeienteelt wegens de geleeen vorstschade. Er is veel te weinig uitge keerd. Gevraagd werd minstens 30 pCt. van de schade te vergoeden. Van de toegezegde f 800.000.wordt maar de helft uitgekeerd. Door verschillende afdeelingen werd aange drongen op geheele of gedeeltelijke vergoeding voor de overtollige bloembollen. Medegedeeld werd, dat de regeering besloten heeft hulp te verlcenen. Aan cle stichting Sur- plusfonds zal hoogstens f 3 millioen worden verschaft, opdat het overschot aan bollen van den oogst 19381939 zooveel mogelijk tegen den vastgestelden vergoedingsprijs ingenomen kan worden. Het bedrag wordt niet voldoende ge acht en het bestuur zal dan ook diligent zijn. De heer VAN RIJN gaf nog een korte uiteen zetting van den gang van zaken en zei o.a. dat minstens f 614 millioen noodig zal zijn, afgezien van het plantgoed. In totaal is thans f4.5 mil lioen beschikbaar, hetgeen dus aanmerkelijk te kort is. De minister schijnt echter wel bereid te zijn nog iets meer te doen, maar het is de vraag of dan geen bezwaarlijke bepalingen zul len worden gesteld. De afgevaardigde van Obdam zei, dat men desnoods met wat minder tevreden zou zijn, mits men maar zekerheid zou krijgen. De heer VAN RIJN zei nog, dat den minister gisteren nog om een onderhoud is gevraagd, ten einde hem te bewegen meer geld beschikbaar te stellen. Over dit punt werd nog breedvoerig gesproken. Het bleek, dat men zich liever niet verloor in bijzaken en alle aandacht geschonken wilde zien aan het gewone bollenoverschot. Door het Tweede Kamerlid, den heer Jac. Groen, werden eenige mededeelingen deels vertrouwelijk gedaan over de teelt- en prij- zenkwesties. Spr. zei o.a., dat de f3 millioen voor de bollenteelt misschien een begin van hulp zullen zijn. Ten aanzien van de prijzen doet de regeering wel het een en ander, maar van een algeheele regeling voor 1940 zal waarschijnlijk wel niets komen. Ten aanzien van b.v. roode kool is de minister wel bereid den minimumprijs p f 2.30 te stellen om den aanvoer te stimuleeren, maar hij wil niet tot dat bedrag aanvullen bij onverkoop baarheid. Daardoor kan veel mislukken. Toch mag dat niet, wil het L.T.B.-plan gered worden, want de minister zal dezen verhoogden prijs als een ernstige proef beschouwen, Men moet dus, om die proef te doen slagen en de waarde van het plan te bewijzen, zoo lang mogelijk volhouden en ondertusschen op het verkeerde in deze proef de aandacht ves tigen. De heer MOLENAAR (Warmenhuizen) be toogde, dat vele tuinders de verleiding moeilijk zullen weerstaan om hun producten achter baks voor een te lagen prijs te verkoopen, wan neer ze onmiddellijk kunnen vangen. De vei lingen hebben in dezen zeker een opvoedende taak. Spr. vreesde echter, dat deze nieuwe re geling met een flinken minimumprijs en 'n veel lageren voedingsprijs, zal mislukken en hij drong daarom met klem aan op actie tot ver betering van dezen regel. Na bespreking van nog eenige zaken tijdens de rondvraag, volgde sluiting. Ook Beverwijk onderging gisteravond een ver duisteringsproef. Het was de eerste maal, dat men hier een totale verduistering kon toepassen; de vcrige maal geschiedde de toepassing in ge deelten, waarbij iederen avond een andere wijk aan da beurt kwam, terwijl de straatverlichting bleef branden. Gisterenavond evenwel was de duisternis vol komen. Nadat de proef-sirene, welke op het dak van het gemeentelijk gymnastieklokaal aan 't C. H. Moensplein was geplaatst, haar onheilspel lend geluid had laten hooren, verdween elk sprankje licht, werd het onnatuurlijk stil in de straten en bewogen de weinige voorbijgangers zich als schaduwen langs de huizen. Over de Breestraat, waar anders 't snelverkeer Noord-Zuid voorbij raast, schoven de gedempte autolichten voorzichtig verder. De treinreizigers werden het station binnengeloodst door een voorkomenden spoorbeambte, die met 'n blauw lichtje de reizigers naar het loket voerde, waar achter een gloeiende sigaar de aanwezigheid van den loket-beambte verraadde. Het was een sinistere sfeer, welke over Be verwijk lag, maar niemand trok er zich iets van aan, want het was nog geen ernst en om tien uur gaf de sirene reeds weer het sein, dat we „gewoon" konden doen. Voor zoover kon worden vastgesteld, was het een zeer geslaagde oefening. Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente gehouden op Dinsdag 21 November, des avonds 7.15 uur ten Raadhuize. De agenda vermeldt: 1. Benoeming van 5 leden der algemeene on derstandscommissie. 2. Benoeming van perso neel by het Nijverheidsonderwijs. 3. Voorstel tot het sluiten van een rekening-courant-over eenkomst met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten en tot het aangaan van kasgeld- leeningen voor het jaar 1940. 4. Onderzoek ge loofsbrief nieuw benoemd raadslid. 5. Voorstel tot overneming van de Kastanjelaan. 6. Voor stel tot verkoop en ruiling van grond. 7. Voor stel tot beschikbaarstelling van de benoodigde gelden voor aanschaffing van leermiddelen ten behoeve der R.K. Jongensschool aan den Gal- genweg. 8. Voorstel tot toekenning van 'n ver goeding ten behoeve van de aanschaffing van leermiddelen voor de in het sanatorium „He- liomare" te Wijk a. Zee. gevestigde bijzondere school. 9. Voorstel tot het toestaan van een crediet voor de aanschaffing van sirenes voor den luchtbeschermingsdienst. 10. Aanbieding gemeente-begrooting en bedrijfs-begrootingen, dienst 1940. B. en W. bieden den raad een nieuwe voor dracht aan ter benoeming van de leden van de Algemeene Onderstandscommissie. Uit elk der dubbeltallen zal één der voorge dragenen dienen te worden benoemd. De be noeming geschiedt voor den tijd van de zit tingsperiode van de leden van den gemeente raad. Ter voorkoming van misverstand merken B. en W. op, dat het niet tot de taak der com missie behoort van advies te dienen betreffen de individueele gevallen, doch dat zij het col lege adviseert met betrekking tot de algemeene richtlijnen, welke ten aanzien van de uitvoe ring van de Armenwet worden en zullen wor den gevolgd. 1. N. J. Out, wethouder (aftr.); W. van Dok, idem. 2. A. Wernke (aftr.); A. L. van Groningen. 3. Mevr. W. J. HuenderBoschJ. van der Sluis. 4. W. Niesten (aftr.); H. B. Vink. 5. (Vacature ds. J. D. van Calcar) dr. A. Vis; N. Passchier. Thans staat vast, dat het ontspannings- en ontwikkelingswerk voor onze militairen in goede banen zal worden geleid. Gerry stuurde den auto langs de wegen. Zij. had met haar ouders eenige weken in het bui tenland doorgebracht en nu waren zij op weg naar de stad, waar zij woonden. Gerry had ge zegd, in het Gooi een bos heide te willen pluk ken, om mede te nemen, want ze hield erg veel van den geur der hei. In deze streek gekomen, waar deze weelde in overvloed te vinden is, par keerde ze den auto en begaf zich naar de heide. Doch er stonden nog maar enkele polletjes in bloei. Terwijl ze de mooiste uitzocht, zag ze een heer met schildersgereedschap aankomen. „Als u mooie hei wilt hebben, dame," zei hij, „dan kunt u die daar vinden," wees hij naar een beschut plekje. Ik ontdekte ze gisteren en wil ze nu schilderen met dat bosch als achtergrond en hier dit blanke paadje, dat er zich zoo gril lig heen slingert." „O! dank u wel," zei Gerry hevig blozend. Ze keek naar het plekje heide, naar het bosch, dat hij bedoelde, en het weggetje van geel zand. „Dat kan mooi worden," meende ze. „Een prachtig heidegezicht. Ik houd van dergelijke schilderstukken. Zou ik het, als het klaar is, eens mogen zien? Enu verkoopt misschien uw doeken? Mijn vader heeft al verscheidene schilderijen gekocht en als het uwe mooi is, dan hebt u veel kans, het hem te kunnen ver koopen." „Ik heb nog nooit een schilderstukje van mij verkocht," zei Ben Warrens. „Ik schenk ze al tijd aan familie en kennissen." „O! sorry! Ik dacht, dat alle schilders graag hun werk van de hand deden. Maar.... mag ik het misschien dan toch eens zien? Ik zou het zoo leuk vinden, omdat ik nu dit verrukkelijk plekje ken." „Als ik er u een pleizier mee kan doen, dan heel graag, juffrouw...." „Gerry van Eeken," vulde het jonge meisje aan. Ben noemde eveneens zijn naam. „Hier is mijn kaartje," zei Gerry, „ik zal er ons telefoonnummer op schrijven. Wilt u mij dan even opbellen, wanneer u komt, want ik ben dikwijls afwezig. Of hebt u liever, dat „ik" kom?" „Ik zal wel naar u toe komen, juffrouw Van Eeken. Het zal mij een zeer groot genoegen zijn, u mijn werk te mogert toonen. En mag ik nu voor u een bosje hei plukken? Het is nog al hard, om ze af te breken, ziet u." „We zullen het samen doen, meneer Warrens," lachte Gerry. „Mijn ouders wachten op mij in onzen auto, dien ik aan den straatweg gepar keerd heb." Gerry vond het jammer, dat de bos heide zoo gauw geplukt was en dat zij moest vertrekken, want ze vond den schilder een zeer sympathiek persoon en bovendien zag hij er erg gedistin geerd uit. Hij had ook het haar correct: niet zooals vele schilders, die er soms als bosehdui- vels uitzien. Hij had slanke handen en zeer ver zorgde nagels. Ben Warrens is een heer, besloot Gerry haar onderzoek, dat ze steelsgewijze ge daan had. Hem nog eens aan zijn belofte herinnerend, stak ze hem de hand toe en bijna dansend van vreugde over deze ontmoeting, den bos met bloeiende heide in haar arm, snelde ze naar haar ouders. En terwijl zij hun reis voortzetten, vertelde ze van haar kennismaking met den schilder. Gerry was op het eerste gezicht op hem ver liefd en dit stak ze tegenover haar vriendinnen niet onder stoelen of banken. „Hij zal wel niet goed kunnen schilderen," verwachtte Truus Roomans. „Anders zou hij zijn doeken wel verkoopen." „Dat zal hij niet noodig hebben," kwam Gerry hiertegen op, „en daarom schenkt hij ze weg. En hij was mij aanstonds zoo behulpzaam bij het plukken. Een echte gentleman. En zijn haar zat zoo keurig. Ik ken enkele schilders, maar soms weet je niet, wat je ziet, zoo slordig en ver waarloosd zien zij er uit. En dat bespottelijke soms. Waarom moeten die menschen zoo ge kleed gaan, dat zij bij het publiek opvallen?" „Schilders, schrijvers, tooneelspelers, musici en dergelijken hebben altijd iets aparts," vond Truus. „Dit ligt zoo in hun aard. En daarom vind ik het zoo vreemd, dat die zoogenaamde Ben Warrens, volgens het signalement, dat je van hem geeft, zoo heel gewoon is." „Of een flambard, een baard, bloote voeten in sandalen, een fluweelen jasje, een flodderdas en een verwilderde haardos daar iets aan af doen!" smaalde Gerry. „Maar je zult zelf wel zien, als hij komt, want dan moet je zorgen, hier te zijn. Al schijn je ook niet ingenomen te zijn met een schilder, die er als een gewoon mensch en onopvallend uit ziet, toch zou ik graag je oor deel over hem willen weten." „Maar dan zeg ik ook eerlijk mijn meening." ,J3aar ken ik jou wel voor," lachte Gerry. Gerry doorkruiste daarna dikwijls het Gooi, om Ben nog eens te kunnen ontmoeten, maar ■HHniHiMiiiiiiiniiwiii nooit had ze dit geluk. Ze zocht hem op de heide, in de bosschen, in theehuizen en restau rants, maar alles vergeefs. Ze had spijt, zijn adres niet gevraagd te hebben. Ze had er toen niet om durven verzoeken. En wie weet, waar hij woonde? Hoevele schilders kwamen niet van heinde en ver om deze streek, die om haar pracht tot over de grenzen bekend stond, op doek te brengen? Enmisschien had hij een meisje Toen bleef ze in afwachting, dat hij haar zou opbellen, zooveel mogelijk thuis. Telkens wan neer de telefoon waarschuwde, sprong ze met een bevend hart op. Zou hij het zijn? Zou ze hem eindelijk terugzien? Op een middag vroeg hij haar, of zij hem ontvangen kon. „Zeker, zeker, meneer Warrens," antwoordde ze, bijna jubelend. „Is uw schilderstuk naar wensch geslaagd?" „U moet er zelf maar over oordeeien, jufïrouW Van Eeken." „Ik ben vreeselijk benieuwd. Ik zie de mooie plek nog altijd „.„.„„.„„..„i voor me: dat s heide, dat blanke j 1 j slingerend als een beekje... Het was zoo intens fijn!" Het gesprek was ten einde. Gerry had zich, nu hij zou komen, nog nooit zoo gelukkig ge voeld. Ze riep aanstonds Truus aan de telefoon en vertelde haar het goede nieuws. „Ik ben reuzen-nieuwsgierig naar je schilder,- zei Truus, „maar eerst moet ik naar den tand arts, want dit is afgesproken en kan niet uit gesteld worden.. Houd dien meneer Warrens dus aan den praat." Natuurlijk, dacht Gerry, en wel zoolang ais ik kan. Ze haastte zich naar haar kamer, om de japon aan te trekken, die haar het besta kleedde. Eindelijk zou ze Ben weerzien! Einde lijk! Wat was de tijd haar lang gevallen. Een uur later stond zij tegenover Ben War rens. Hij droeg zijn schilderstuk in een doek bij zich. Na de gebruikelijke begroeting onthulde Ben zijn Heidegezicht. Gerry keek er met groote, verschrikte oogen naar..Was dit het mooie plek je, dat zij zoo bewonderd had? Het bosch waS geen bosch, maar een helgroen vlak: als een weiland in het voorjaar; de heide had geen paarse, maar roode tint en en het paadje.... ja, waar leek dat op? Gerry kon het geen naam geven. ,,U vindt het niet mooi," zei de schilder, zijn spijt onderdrukkend. „Ik zie het aan uw ge zicht. Maar u moet weten, ik heb nooit schil deren geleerd, ik doe het zoo maar uit lief hebberij, in mijn leegen tijd. Ik ben namelijk kapper." „O," zei Gerry, „o!" Ze kon niet verhinderen blijk te geven van haar teleurstelling. De ont goocheling was zóó groot, dat ze vocht met haar tranen. „Uw vader zal het niet willen koopen, vrees ik," zei Ben. „Ik had er anders al zoo'n beetje op gespeculeerd, ziet u. Als kappersbediende bedraagt mijn loon niet zooveel, juffrouw.En. u sprak er toen over. Ik heb er erg mijn best op gedaan, omdat u het wilde zien en uw vader het misschien zou koopen." Toen kreeg Gerry opeens groot medelijden met hem. Kon hij er iets aan doen, dat zij zoo dwaas was geweest zich illusies te maken met hem in verband? „Ik vond dat plekje daar zoo prachtig," zei ze, „u vergist zich, als u meent dat ik dit niet aardig vind.... Het geeft alles mooi weer.... heel mooi. Hoeveel had u zich voorgesteld er voor te ontvangen?" „Dit laat ik aan uw vader over. Ik heb nog j00.^. ,een doek van me verkocht, zooals ik u destijds op de heide vertelde." Geriy bedacht zich even en hernam: Goed, meneer Warrens. Ik zal het u dan wel laten we ten, want vader is op het oogenblik nog thuis.- if„nU dat Truus hem nog zou ontmoe ten, trachtte ze hem zoo spoedig mogelijk bui ten te loodsen. Toen haar vriendin kwam, zei Gerry JHii is aardig."C6n Ik' V°nd hem nu ni^zoo „En zijn schilderstuk?" vroeg Truus e?_W1J .er maar niet meer over praten!" scwfrferu11 rn Va,n haar kasten ^waarde ze het schi'deru, hoe afschuwelijk zij. het ook vond, en waarvoor ze haar vader den schilder een flinke vergoeding had laten zenden Op verzoek zal kapitein Prent als voorzitter van het militaire comité optreden, terwijl lui tenant de Boer het secretariaat zal waarne men. Hoewel de leiding nu in militaire handen is, zal evenals tot nu toe met het burgerlijk comité worden samengewerkt. De nieuwe voorzitter gaf in de laatste bij eenkomst van het C.C.V.O.O.M. zijn plannen als volgt weer: Er zal snel gewerkt moeten worden. Een voetbalcompetitie is reeds samengesteld. De wedstrijden zullen reeds spoedig aanvangen. Verder zullen er ook andere takken van sport beoefend worden, zooals turnen, boksen en des zomers athletiek. Ook zullen, zoowel ten Noor den als ten Zuiden van het kanaal, twee ont spanningsavonden per week gegeven worden, en wel een bioscoop- en een cabaret-avond, die beurtelings door de troepen bezocht kunnen worden. De organisatie hiervan zal in eigen handen der militairen komen. Het ligt in de bedoeling van het C.C.V.O.O.M. de financiën te verster ken door een paar groote cabaret- en een mu ziekavond te geven. Het programma zal dan door de militairen zelf verzorgd worden. De eerste cabaretvoor stelling zal een populaire avond worden, de tweede voor genoodigden, die zelf hun entree prijs kunnen bepalen. Zal een en ander geregeld zijn, dan ligt het in de bedoeling ook het ontwikkelingswerk krachtig aan te pakken. Zij tenslotte nog medegedeeld, dat binnen kort een militair bureau voor O. en O. zal wor den geopend, waarmee de nu bestaande dis- trictsbureaux zich direct zullen kunnen ver staan. De leiding hiervan is in handen van het militaire O. en O., dat in nauw contact met het C.C. de belangen van de O. en O. van militai ren in de Positie IJmuiden zal voorstaan. Vrijdagavond hield de Zwemclub „Haarlem" haar gebruikelijke najaarsvergadering. De bij eenkomst was goed bezocht en had een vlot verloop. De twee kampioensploegen van Haarlem" van het afgeloopen seizoen werden gehuldigd door den voorzitter, den heer J. M. Broekmeyer. Vervolgens was aan de orde de verkiezing van twee nieuwe bestuursleden; gekozen werden de dames C. J. M. van Daatselaar en M. Steen- huysen. De voorzitter van de Zwemcommissie, de heer J. C. Veldhoff, besprak daarna het ko mende winterseizoen. Een zeer geanimeerde rondvraag besloot de vergadering. Naar wij vernemen zal met ingang va° Maandag 20 November een voetbalcompetitie aanvangen voor het personeel gelegerd in de Positie IJmuiden. De deelnemers zullen worded onderverdeeld in twee competities, n.l. een con»* petitie „Noord" en een competitie „Zuid." V.S.V.: Michel, Kunst, Voet, Van den Geve1- De Vries, Van Loon, Döring, v. d. Kuyl, v. a- Lugt, Balvers, Sterk. Stormvogels: Kraak, Haak Sr., Schipper, WT lig Jr., Tol, Gerrits, Verdam, Woudenberg, Vah Pel, Prins, Van Kempen. Donderdag 16 November werden de navol- gende partijen gespeeld: lste klasse B. Walker—M. Vermeer A. HablousJ. de Lange C. van SoestB. Spoor H. StolvoortJ. Reeuwijk 2e klasse P. van DeijzenR, Hartoch W. WittemanJ. Kortekaas J. BaasP. Castenmiller N. HooglandG. Nijssen G. v. d. StoopJ. Wijfjes 1-0 <y-\ IJMUIDEN, 18 Nov. Versche visch. Tong Heilbot 5—6.50 per kg. Wijting 3.10—5, verse Haring 3.10—5 per 50 kg Aangevoerd aan den afslag 1166 kg, geconfi neerde Snoekbaars 2226 cent per kg. van de heden aangekomen LOGGERS MET VERSCHE HARING 40 Sch. 210 1344.—, K.W.: 56 4047.—, 86 1332.— 542.—. 122 1108.—. KOTTER T_X. 4 145.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10